Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Alíkoviny

  Zdravím, mám dotaz ohledně toho, co je ještě ve článcích povolené.
  Na dětském webu se pochopitelně nemohou vyskytovat různé NSFW věci, ale kde je hranice u hororových povídek? Nemyslím popisy krve / vnitřností / odporností, ale spíše psychologické záležitosti z reálného světa - chronická bolest, sebevražda...
  Na Alíkovi se vyskytují články o koncentračních táborech a bojových hrách, recenze na 13+ filmy a tak dále, proto neumím odhadnout, co ještě považujete za přijatelné pro zveřejnění.
  „Nesmrtelný“ hlavní hrdina přežívající autonehodu a třikrát páchající sebevraždu (z toho naposledy úspěšně a hodně netradičně) (pokaždé jenom zmíněné, nic grafického), protože ho bolí jeho magické schopnosti, je ještě v normě?

  Ahoj,
  z redakce se mi k tomuto dotazu vyjádřil jen Češtinář, který říká, že by text prezentující sebevraždu jako řešení neschválil. Já bych byl asi také spíš proti.

  Ale nebral bych to asi obecně jako zákaz hororových povídek.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  četla jsem si Pralinkův starý článek o Alíkovi a Raketě. Raketa byla stránka podobná Alíkovi nebo jak? Existuje ještě? Řeknete mi o ní něco?

  Ahoj,
  internetová stránka Raketa vznikla v únoru 2001, tedy něco přes půl roku po vzniku Alíka. Raketu vyvinula stejná firma jako Alíka, tedy opavská firma Silcom Multimedia. Byla do značné míry podobná Alíkovi; technologii měla prakticky stejnou, ale měla méně barevný vzhled s méně obrázky. Byla určena pro uživatele o něco starší, než uživatelé Alíka, mimo jiné též pro uživatele Alíka, kteří by poněkud zestárli a Alík by byl pro ně příliš dětský. Na tento nově vzniklý web tehdy proběhla určitá propagace i přímo na Alíkovi, ale i jinde, takže se tam přihlásili někteří lidé, co dosud byli na Alíku, ale i lidé, kteří s Alíkem neměli nic společného.

  Několik let oba weby běžely souběžně a skutečně řada lidí s postupujícím věkem přešla z Alíka na Raketu, ale také tam i nadále chodili i lidé, kteří na Alíku nikdy nebyli.
  V té době taky docházelo k určitým konfliktům mezi těmi, kteří na Raketu přišli z Alíka, a těmi, co tam přišli odjinud.

  Nicméně po několika letech začala péče provozovatelů o Raketu poněkud upadat, což se projevilo například tím, že se na titulní stránce kterýsi jarní čtvrtek objevilo hlášení „Dnes je Velikonoční Pondělí“; bylo to datum, na které několik let předtím připadalo velikonoční pondělí. Očividně to tehdy nastavovali ručně a pak se na to vykašlali a to velikonoční pondělí tam zůstalo naprogramované k tomu pevnému datu.

  Když v roce 2006 Alík přešel ze Silcomu pod Mafru, společně s ním přešla pod Mafru i Raketa. Zatímco však noví provozovatelé začali Alíka předělávat a modernizovat, na Raketu ani nesáhli.
  A pak přišlo léto 2008, a jednoho srpnového dne Raketa náhle a bez varování zmizela. Několik lidí v té době zrovna bylo v aplikaci, která se na Alíkovi jmenuje klubovna, a popisovali šok, který utrpěli, když uprostřed hovoru jim celá Raketa bez varování zmizela pod rukama. To je jako když sedíte v hospodě u stolu a povídáte si, a náhle bez varování stůl, židle i celá hospoda zmizí.
  Nejabsurdnější bylo, že až do poslední vteřiny před zmizením Rakety na její titulní stránce červeně zářila výrazná hláška „R@KETA SE NERUŠÍ!!! Ani teď, ani za rok, ani jindy! Nevěřte fámám!
  (Zdroj:
  web.archive.org/web/20080630053156/www.raketa.cz:80/ )
  Dosavadní uživatelé Rakety byli přeregistrováni na seznamovací web ukazse.cz, který byl zaměřen o dost jinak než Raketa, a to, že se stovky uživatelů Rakety náhle ocitli proti své vůli na tomto webu, vedlo ke konfliktům s dosavadními uživateli ukažse.

  Někteří uživatelé Rakety nebyli s tímto vývojem spokojeni a požadovali po zástupcích Mafry, když nechtějí Raketu provozovat, tak aby ji předali uživatelům. Zástupci Mafry naslibovali kdeco, ale poté se odmlčeli a nic neudělali. Databázi i doménu si ponechali, i když ji nemohli k ničemu potřebovat. Tehdy si část uživatelů, kteří uměli trochu programovat, udělali novou Raketu, a to na nové doméně raketa2.cz. Tam sice nebylo nic z historie dosavadní Rakety, protože veškerou historii dosavadní vlastníci bez náhrady zrušili, ale časem se tam zaregistrovala část nejaktivnějších uživatelů dosavadní Rakety a pokračovali v hovoru tam, kde je zánik původní Rakety přerušil. Tato Raketa2 vzniklá jako náhradní v srpnu 2008 dosud existuje, ale nechodí na ni moc nových lidí, takže převážně tam jsou ti, kteří tam vydrželi od toho roku 2008. Nicméně dosud existuje.

  Pro úplnost ještě dodám, že web ukazse.cz, kam po zrušení Rakety byli v roce 2008 přesunuti dosavadní uživatelé, byl zanedlouho prodán jinému majiteli a krátce na to taky zrušen.

  Stačí ti to tak?

  Alíkoviny

  Dobrý den, mohu se zeptat jestli lze vložit nějaké fotografie do článku, a jak?

  Ahoj,
  ano, lze, ale zatím to nemůže udělat přímo autor. Je zapotřebí, aby autor článku příslušné fotografie uložil do svých obrázků na Alíku a pak napsal například do redakční rozpravy, které obrázky chce kam do textu vložit.
  Časem by se to mělo dodělat, aby to mohl udělat přímo autor článku, ale zatím to nejde.

  Alíkoviny

  Dobrý den. Potřebovala bych poradit, jak mám smazat alíkovinu. (Ještě u ní neproběhla rozprava.)

  Požádej o smazání v redakční rozpravě. K jakékoliv komunikaci s redakcí používej rozpravu, ne každý člen redakce může číst dotazy v poradně.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  nedostal jsem za svůj článek „Můj známý z vesmíru“ kačky. Stala se někde chyba? A také se chci zeptat, jestli bych mohl (samozřejmě po nějakém čase) vydat druhý díl, bez osočení z farmení kaček?
  Děkuji předem za odpověď/i. :-)

  Doporučuji zeptat se raději v redakční rozpravě pod tvým článkem. Do odpovídání v poradně nemá přístup celá redakce a tohle jsou dotazy na redakci.

  Kačky za vydávané články se dávají v různou dobu, někdy před vydáním, někdy po. Pro redakci jsme už loni vyrobili speciální výjezd všech článků, které mají určené datum vydání (budoucí nebo už minulé) a ještě nedostali žádnou odměnu, díky němu je garantované, že se na nikoho nezapomene. Dokonce i já jsem za svůj článek dostal odměnu (ve výši nula kaček, nic jsem nechtěl), čistě jen proto, abych v tom seznamu nepřekážel. :-)

  Takže pokud se k jakémukoliv vydanému článku neváže žádná kačková transakce, redakce o tom moc dobře ví a časem to vyřeší.

  Alíkoviny

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. V alíkonovinách jsou kvízy, a mě by hrozně bavilo nějaký do alíkovin udělat. Ale nevím jak. To kvízy vymýšlí jen Alík? Pokud ano, byla bych ráda aby se to změnilo. Pokud uživatelé také mohou psát kvízy, poradíte mi jak? Děkuji

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  zatím to nejde, ale je to v plánu. Kvízy budou moct být součástí článků... a teoreticky i čehokoliv jiného, co se píše přes tento standardizovaný formulář.

  Alíkoviny

  Zdravím!
  Chci se zeptat na jednu otázku. Proč mi píšete, že kopíruji z nějaké internetové stránky, když to není vůbec pravda? Jednou jsem to udělala, ale to jsem ještě nevěděla, že se to nesmí, ale pak jsem napsala článek o resuscitaci a ten jsem neopsala z nějaké stránky, ale ze sešitu. A teď jsem napsala další článek. Tentokrát o tom, jak se starat o potkany, ale ten jsem na 100 % nezkopírovala. Tak budu doufat, že mi nezablokujete mou stránku na Alíkovi. Bylo by mi to moc líto.
  Předem děkuju za odpověď!

  Ahoj,
  kopírovat bys neměla odnikud, Alíkoviny jsou určené pro vlastní tvorbu, ne pro přepis zápisků, které vymyslel učitel. Nevím, z jakého přesně důvodu ti byl smazaný článek o resuscitaci, nikde jsem u něj nenašel, že by ti někdo z redakce vytýkal, že je zkopírovaný, možná tato komunikace proběhla jinudy.

  Ke konzultaci s redakcí prosím využij redakční rozpravu pod svým článkem.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku a ostatní, kteří pracují na tomto webu,

  V Alíkovínách mi v tématech schází téma „Povídky“, je to tak schválně? Předem díky za odpověď. ☺

  Ahoj,
  témat Alíkovin je mnohem víc než 12, ale v seznamu témat v pravém sloupečku se jich zobrazuje jen 12. Možná by nebylo od věci pod těch 12 témat doplnit odkaz „Zobrazit více“, jako je to například pod seznamem posledních 12 příspěvků z diskusí pod články. Zkusíme to Alíkovi navrhnout. V současné době se články zařazené do tématu Povídky dají najít na adrese www.alik.cz/a/povidky .

  Alíkoviny

  Zdravím!
  Chtěla bych se zeptat, kdy dostanu kačky za můj poslední článek (recenze na knihu Replika). Předem děkuji! :)

  Half-BloodPrincess, 28. dubna 2018

  Ahoj,

  kačky dostaneš, až se členové redakce dohodnou na celkové odměně za Tvůj článek. To může trvat různě dlouhou dobu, měj tedy prosím strpení. V Alíkovinách máme zvláštní sekci na neodměněné články, kde se zobrazují všechny články, které je potřeba dořešit z pohledu okačkování, takže by se nemělo stávat, že se na nějaký zapomene. Ale jak už jsem uvedl, články zpracovává několik zpracovatelů, články jsou z pohledu hodnocení různě obtížné, zpracovatelé Alíkovin se o odměně za článek různě radí a jelikož taky všichni zpracovávají Alíkoviny ve svém volném čase, kdy kromě toho musejí chodit například do školy nebo do práce, tak se může okačkování různě zdržet. Snažíme se, abyste kačky dostali tak do jednoho měsíce od vydání článku. Pokud bys kačky chtěla připsat trochu dříve, protože si chceš například objednat nějaký konkrétní dárek z Katalogu dárků, a dané kačky Ti do daného limitu chybí, tak se můžeš zkusit připomenout trochu dříve, ale v ostatních případech se připomínej později..

  Alíkoviny

  Dobrý den správci, mohla bych se zeptat, proč musí být články v Alíkovinách dlouhé? Mohli byste udělat, aby to nemuselo být moc dlouhé? Nemusíte to dělat, je to jenom rada

  Díky za radu. Neuděláme to.

  Krátké články bývají méně zajímavé. Limit nutí autory víc přemýšlet nad tím, co chtějí napsat. Ne vždy se to povede, ale myslíme si, že je to užitečná podmínka.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku.
  Jak se máš?
  Potřebuji radu.
  Jak se zvýrazňuje tučně v alikovinách, když píši třeba: a chci mít Věk tučně, mě to nejde v alikovinách když píši :-)

  Ahoj,
  těsně nad tím rámečkem, do kterého píšeš text Alíkoviny, je řádka s ikonkami; většina z jich jsou smajlíky, ale na začátku je obrázek velkého tučného písmena B. Tučné písmo uděláš tak, že příslušnou část textu označíš myší a klikneš na to B. Tím se na začátek a konec označeného textu umístí hvězdička, a po uložení bude takto označený text tučný.
  Druhá možnost je, že přímo na začátek a konec toho textu, který chceš mít tučně, napíšeš hvězdičku.
  Toto je provizorní, protože to znemožňuje používat hvězdičky k jiným účelům; na změně se pracuje, ale zatím je to takto.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku. Mohl bych se zeptat, jestli je možné mít v Alíkovinách vlastní rubriku. Předem díky za odpověď.

  Anonym2809, 4. dubna 2018

  Technicky tomu nic nebrání, sekcí/témat/štítků může být libovolné množství. Ale pokud chceš tvořit nějaký seriál, domluv si to nejprve s redakcí Alíka (se správci). Muselo by to být něco nadstandardně zajímavého.

  Alíkoviny

  ahoj,můžu se zeptat, kdo kontroluje fotky, když chceme udělat Alíkovinu.Trvá to dlouho

  Ahoj,

  Alíkovinu s obrázkem můžeš vložit, i když obrázek nebude schválený. Pouze se u něj bude zobrazovat, že není schválený, do doby, než se někdo buď dostane ke schvalování obrázků, nebo přímo dané Alíkoviny.
  Všechny obrázky vložené do Alíka nyní probíhají ručním schvalováním, které může trvat různě dlouho a závisí to na mnoha okolnostech, schvalování různých obrázků je různě složité, je potřeba tam ověřit autorství, možnost použití, licence, atd. Obrázky v současné době schvalují zpracovatelé Alíkovin, Správci Alíka a Zvěrolékaři.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku, já jsem napsala článek o gymnastice, ale žádné bodíky jsem nedostala, udělala jsem něco špatně?

  Ahoj,

  článků chodí do Alíkovin velké množství a některé z nich se prostě nevydají, s tím je potřeba počítat. Pokud se vydají, může jejich vydání trvat různě dlouhou dobu, záleží to na mnoha okolnostech. Kačky za článek dostaneš až v momentě, kdy bude zveřejněn, dříve ne. Když si nyní svůj článek rozklikneš, tak tam vidíš poznámku Čas vydání zatím neurčen, což znamená, že článek v pořádku dorazil do redakce, ale ještě jej nikdo nenachystal k vydání, nebo to taky může znamenat, že se Tvým článkem nikdo vůbec nezabýval. Článků opravdu chodí velké množství a je spoustu přijatých článků před tím Tvým, a snažíme se je brát popořadě.
  U každého článku je dále redakční rozprava, kterou bys měla pravidelně sledovat. V redakční rozpravě s Tebou různí redaktoři Alíkovin rozebírají různé věci související s Tvým článkem. V současné době jsou tam například nějaké dotazy od zpracovatele Správce Alíka Pralinka2, na které jsi zatím neodpověděla. Takže nyní začni tím, že zodpovíš otázky, na které jsi tam tázána, tím můžeš vydání článku urychlit.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  Mohla bych se zeptat jak by jsem mohla urychlit vydání mého článku?
  Předem děkuji,
  Kazian

  Ahoj,
  šance na vydání článku bude větší, když s ním redakce bude mít málo práce, tedy když bude bez pravopisných chyb, správně členěný, bude k němu přidán obrázek, pokud možno vlastní, prostě když nebude potřebovat skoro žádné úpravy a bude vhodný ke zveřejnění. Větší šanci má rovněž článek na nějaké originální téma; když se sejde hodně článků na stejné téma, tak je vydáváme s nějakým odstupem a některé z nich pak čekají déle.
  Bohužel je tady ještě jedna věc, kterou jako autor moc ovlivnit nemůžeš; když je článek na nějaké náročnější téma, kterému nikdo z redakce nerozumí, také se může vydání článku protáhnout.