Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  AZJ

  Ahoj, nemohu nikde najít, jak udělat tajenku (třeba do Alíkoviny). Mohli byste mi prosím poradit?
  Moc děkuji za odpověď. :-3

  AbcdAbcd, 2. července

  Ahoj,
  no jasně! Asi nejpodrobnější vysvětlení najdeš u tajenkového vyhlášeného tématu Vytvořte článek s tajenkou. Klidně si zkus Alíkovinu, kterou plánuješ, založit a můžeš tam i sama zkoušet, jak to vlastně funguje. Kdyby ti něco nebylo jasné nebo nešlo, tak se klidně zeptej přímo v rozpravě – i my ti zvládneme lépe poradit, když to uvidíme. ;-)

  AZJ

  Ahojky... Jen vás chci upozornit že máte v některých anketách chybu. „Tato anketa je objektivní, její výsledky (a kdo jak hlasoval) se zobrazí až už dnes ve 20:00."
  Například zde: JáJá1: Za každý správný odhad 1000…

  Emmílie11, 13. ledna 2023

  Je to opravené. >X<-

  Díky za každý nahlášený detail!

  Půlbody v kvízu

  AZJ

  Zdravím! Chci se zeptat ohledně kvízů. Jde udělat v kvízu půlbody? Nějak to nefungovalo a nevím, jestli to opravdu nejde, nebo je chyba jinde :-D

  Děkuji

  Ahoj,
  půlbody v tuto chvíli povolené nejsou. Počet bodů musí být vždy celé číslo. Může být záporné, ale nesmí být desetinné.

  Přemýšleli jsme o tom, jestli rozšířit podporu i na desetinná čísla, ale ona aritmetika s desetinnou čárkou v počítačích bývá někdy zamotaná. Protože 0,9 + 0,1 nemusí vyjít 1, kvůli tomu, že bývají desetinná čísla uložená s omezenou přesností. Nechceme otevírat tuto Pandořinu skříňku plnou obtížně řešitelných nečekaných situací. ;-)

  Můžeš si žádané počty bodů přenásobit dvěma a tím se půlbodů zbavíš, ne? Co byl bod, budou dva body, co byl půlbod, bude bod… a odpovídajícím způsobem upravíš i vyhodnocení.

  Konec ankety „až už dnes“

  AZJ

  Dobrý den, asi jsem objevil chybu u anket (nebo, aspoň mě to přijde divné), pokud dáte objektivní anketu a dojde den, kdy se má ukázat, objeví se věta „Tato anketa je objektivní, její výsledky (a kdo jak hlasoval) se zobrazí až už dnes.“

  Tady je adresa ankety.

  Díky za odpověď

  Maty09

  Ahoj,
  už by to mělo být opravené. Strojově sestavit srozumitelnou českou větu je občas oříšek.

  Je snadné zamotat se v tom, kdy se čas počítá včetně jednotky času a kdy vyjma. Pokud soutěž probíhá do určitého data, většina lidí předpokládá, že je to včetně, že i poslední den je součástí doby, kdy se soutěžit může. Ale kdyby probíhala do určitého dne do 16 hodin, tak si nikdo nemyslí, že 16:59 ještě půjde soutěžit. Proto výpis koncové lhůty u ankety, který viděl čas přesně na hranici dnů, sklouznul k už dnes, ale to v tomto případě nedávalo smysl… :-)

  AZJ

  Ahoj.
  Jde o anketu. Všimla jsem si, že anketu nemusí udělat jen správci Alíka, ale i děti. Mohla bych se zeptat, jak se to dělá.
  Předem děkuji.

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  to není tak úplně pravda. ;-) Funkční anketu skutečně zatím mohou dělat jen správci Alíka (nebo zvěrolékaři). Ostatní si ji sice mohou napsat také, ale nebude jim fungovat, pokud ji někdo z nás nespustí. Zkuste ještě vydržet.

  A jinak se dělá velmi jednoduše...

  (anketa) otázka
  - první možnost
  - druhá možnost
  - ...
  (konec ankety)

  Záporné body v kvízu

  AZJ

  Hezký večer,

  jaké jsou limity bodů u kvízu v Alíkovinách? Lze v kvízu získat i záporný počet bodů (třeba za nějaký chyták)?

  Děkuji

  Miki

  Ahoj,
  chtěl jsem odpovědět, že s tím vůbec žádný problém není, ale nefungovalo úplně správně vyhodnocení. Teď už jsem to opravil. ;-)

  Ukázka se zápornými body:

  1. Chceš získat záporné body?

  2. Ale co kdybys musel?

  Ty se těch záporných bodů bojíš. Ale stejně tam máš odečtení dvou bodů – je to zelená (nejlepší) možnost. ;-)

  Záporný součet je také možný.

  Vyhodnotit

  Jinak ale samozřejmě záleží čistě na tom, kdo kvíz navrhuje, jakou stupnici si zvolí. Jestli dává za správné odpovědi stovky bodů nebo jednotky, a jestli dává za chytáky nuly nebo záporné body… to je vlastně jedno, důležité je, že si tu svoji stupnici umí vyhodnotit.

  Ale uznávám, že záporný počet bodů asi luštitele víc zdeptá. :->

  AZJ

  Zdravím,

  na této nástěnce je v záhlaví graf načtený z html. Autor nástěnky ale nemá korunku a u html není zámek, který vídám, když html použije některý ze správců. Zkoušel jsem to zkopírovat a vložit do zkušební nástěnky, ale tam to nefunguje. Jak to?

  Díky.

  Miki

  Ahoj Miki,
  graf jsem tam doplnil před pár měsíci já. Pokud si prohlížíš cizí AZJ kód (přes zdrojový kód v prohlížeči zkratkou Ctrl+U, nebo přes mráček nahoře u vyhledávačového stromu), nemá v sobě zámky nikdy. Zámek se doplňuje do AZJ značek až v okamžiku, kdy text skutečně edituješ – a doplňuje se podle toho, na co máš zrovna práva.

  Takže kdybys mohl záhlaví té koronavirové nástěnky upravovat, zámeček bys tam potkal. Zrovna tak kdybys v záhlaví nějaké své nástěnky použil svůj obrázek, u kterého máš zatrženo, že ho smíš používat pouze ty, tak kdyby to záhlaví upravoval správce nástěnek, viděl by ve formuláři tvůj obrázek se zámečkem.

  Na vkládání HTML kódů přes AZJ mají právo jen zvěrolékaři. Je to příliš mocná značka, kterou nemají povolenou ani správci. Nešikovným HTML kódem by šlo stránku rozbourat, hravým HTML kódem by ji šlo celou přestylovat (vyměnit obrázky atd.), nepřátelským HTML kódem by šlo vykonat nějakou uživatelskou akci bez vědomí uživatele (třeba vložit příspěvek do diskuse, poslat dopis, a pokud by načetl stránku správce, tak i smazat příspěvek nebo zablokovat někoho).

  HTML značka existuje jen proto, že sobě chci různé blbinky povolit. :-D

  AZJ

  Zdravím,
  Jakým způsobem je naprogramovaný AZJ? Má nějakou funkci v JavaScriptu, nebo je to v C#/.NET?

  Ahoj,
  je celý naprogramovaný v C#. Nejprve se řetězec naláme na syntakticky zajímavé kousky (rozeznají se závorky, smajlíky, odřádkování), pak se rozpoznávají příkazy, pak se z toho všeho sestaví v paměti strom, aby bylo jasné, co je v čem a jaký to má mít styl, při té příležitosti se také vyhodnocuje, na co má uživatel práva (to je docela důležitá součást, kterou běžný pisatel nevnímá), a nakonec se tento strom převede na HTML.

  V databázi míváme uloženou AZJ i HTML podobu textů pohromadě, takže není nutné, aby existoval opačný převodník z HTML na AZJ. (I když jsme si jednoduchý převod zpět vytvořili také, abychom měli méně rizikovou úpravu starých textů, které AZJ nepoužívaly.)

  Existuje tu ale docela důležitý převod AZJ na jiný AZJ – pokud člověk upravuje text, ve kterém se nachází něco, na co nemá práva (třeba obrázek, který směl používat jen předchozí upravující), tak se k té věci dopíše zámeček s kontrolním kódem. Díky zámečku může dotyčnou věc v textu bezpečně nechat, i když nemá právo ji sám vložit a měnit.

  Je to robustnější jazyk, než se na první pohled zdá. ;-)

  V JavaScriptu je tady v tuto chvíli jen funkce na (nijak zvlášť inteligentní) vkládání textů do formulářového políčka, nic víc. Až vyrobíme funkci na náhled, aby si člověk mohl prohlédnout výsledek AZJ předem, tak ani ta nebude v JavaScriptu, ale prožene se přes převod na straně serveru.

  AZJ

  Ahoj, omlouvám se, že zas píšu, ale: v jedné nástěnce, už nevím v jaké, Lékařský říkal, že se nějak dá vypnout AZJ, a já jsem se jen chtěla zeptat jak...

  Jo a taky chci popřát Alíkovi k narozeninám, které včera měl.

  sarinka01_queenisthebest

  Ahoj,
  vypnout v určitém úseku AZJ jde příkazem (prostě), zapíná se pak zpátky příkazem (azj). Hodí se to asi skoro jen na psaní ukázek AZJ. ;-)

  Jo a děkujeme za přání, jménem celého týmu. :-3

  AZJ

  Reakce na tento dotaz.
  Pokud Pepíček HTML neumí, tak jak to, že tady napsal na začátku příspěvku (html)<p style="text-align: center">(konec)(O=)?
  Myslím že Pepíček bude někdy zdatný programátor8-D

  Ahoj Hogo,
  tvá pozornost mě nesmírně těší. I Punťa tady uznale mlčí. ok
  Z uvedeného kousku příspěvku je moje jen ta tepelná koule: O=

  Vystředění mi do textu přidal Alíkův zvěromlékař, přesvědčil jsem jej, že pro zarovnání doprostřed existuje více než rozumné využití v oblasti vánočního stromečkování inkrementálně sestavené zeleně podbarvené odpovědi. Dostal jsem od něj tuto úpravu k Vánocům místo pletených rukavic, protože by se mi pletly s ponožkami, neboť jsem středově půdorysně souměrné čtyřnohé stvoření.

  Jestli někdy budu zdatovaný programátor, to je otázka do pranice. Zatím jsem vždycky, až budu velký hroch, chtěl být popelářem, protože mám ohromně rád čisté a uklizené a voňavé prostředí a vím, že pečlivě vykonávané popelářské řemeslo takové prostředí svojí neúnavnou pravidelnou činností vytváří.

  Jak se vkládá barevné písmo a odkazy v nástěnkách?

  AZJ

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat na boxíky, barevná písma aj. v nástěnkách. Jak se to tam vkládá? A ještě: spousta lidí má v nástěnkách, na vizitkách i jinde odkazy, zakódované třeba jako „tohle“, „tady“ apod. Jak se to dělá? Díky moc za odpověď.;-)

  Ahoj,
  zkus si prozkoumat stránku o Alíkově značkovacích jazyce (AZJ).;-)

  A jen tak mimochodem... když třeba v nástěnkách přes vyhledávač na stromě objevíš mráček, tak ten ti (pokud na něj ťukneš) taky leccos prozradí. O=

  Jinak co se týče vizitek, tak tam použij ta tlačítka, která máš nad textovým polem, je tam i odkaz.:-)

  Jak se dělá boxík?

  AZJ

  Hezký večer,

  byť jsem již podobný dotaz očekával, nenalezl jsem, a proto se ptám:
  Jak je možné vložit do příspěvku např. takovýhle rámeček? Nemohl jsem to nikde najít. Neexistuje nějaký „slovník“ pro AZJ?

  Děkuji

  Miki

  Zde v této odpovědi je (oranžový boxík vpravo). Mohl by být i vlevo, nebo bez směru.

  Ahoj,
  říkáme tomu (boxík). ;-)

  Připsal jsem ho do místního návodu k AZJ. Asi bychom tento návod konečně měli někde lépe zviditelnit, aby byl snáze k nalezení…

  Plánujeme také nějaký čudlík, kterým půjde zobrazit AZJ zdroj libovolného diskusního příspěvku. Jinak stále platí, že AZJ značky jsou schované uvnitř zdrojového HTML kódu… takže zvídavější čtenáři, kteří procházejí Alíka na počítači, můžou zmáčknout Ctrl+U a při troše trpělivosti mezi spletí HTML značek najdou <!--AZJ následované AZJ zdrojem.

  AZJ

  Ahoj Alíku,
  přeji vše nejlepší.
  Chci se zeptat jak mám psát barevně. Nevím, jestli je tam na to nějaká ikona nebo tak. (Na Alíka chodím na mobilu.)

  Díky moc.

  Ahoj,
  jedná se o nový AZJ (Alíkův značkovací jazyk). Žádná ikona na to není, ale jsou na to příkazy. Zkus si prostudovat tuto stránku.

  Ale jestli ti jde jen o barevné písmo a nechce se ti to číst celé, tak barvičky se dělají tak, že nejprve napíšeš do závorky, jakou barvou to má být (třeba červeně, žlutě, modře, zeleně, ... a nebo taky duhově).;-)

  Jakmile závorku ukončíš, tak píšeš text, který se po odeslání příspěvku obarví. Neuvidíš ho barevně hned, ale jakmile bude příspěvek viditelný v nástěnce (nebo kdekoli jinde, kde to funguje), tak už se barvičky objeví.

  Pokud chceš barevný text ukončit, aby pokračoval zase jako běžný černý text, tak napíšeš v závorce slovo obyčejně (nebo normálně). Případně to automaticky ukončí i odřádkování nebo nový odstavec.

  Jen tak mimochodem, chceš-li to někde jen tak zkusit, tak můžeš navštívit zkušební nástěnku.

  AZJ

  Ahoj,
  mohli byste prozradit jak v AZJ nastavit úrověn nadpisu?

  🙏

  Ahoj, v tuto chvíli jsou možné jen dvě úrovně:

  • (nadpis)
  • (malý nadpis)

  Existuje i velký nadpis, ale ten není nikde povolený. Byl by totiž tak velký, že by všechno ostatní ve stránce zbledlo závistí. :-c:->

  Možná někdy zavedeme i nejmenší nadpis, ale společně s ním i kontrolu, jestli jsou skutečně všechny úrovně nadpisů využité, protože nadpis by se neměl používat podle toho, jak je velký, ale podle úrovně toho, co nadepisuje. Měl by to být opravdu nadpis, ne jen nějaké velké písmo.

  AZJ

  Ahoj,

  kdysi dávno tady –MM– psal, že v novém editůrku bude možné zakázat psaní vybraných smajlíků - sem do otázky. To znamená, že po úpravě editoru smajlíků se z otázek před úpravou editoru smajlíků vymažou zakázané smajlíky, případně celé otázky?

  Děkuji

  Ahoj,
  neznamená. Jedna ze základních myšlenek nového formátu AZJ je, že co už jednou funguje, to funkční vydrží. Nic starého se rozbíjet nebude.

  Dokonce už teď můžu dělat i všelijaké vylomeniny, jako třeba napsat tohle:


  … a mám víceméně jisté, že to v této odpovědi vydrží. I kdyby tuto odpověď dodatečně upravoval správce Alíka, který nemá možnost vkládat podobné vylomeniny, tak tato věc přežije (pokud ji přímo nesmaže, nebo do ní nezkusí zasáhnout). ;-)

  předchozí 1 další