Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Brigáda

  Prodávání náramků na Instagramu

  Prodávání náramků

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla bych začít prodávat náramky, z korálků, perliček atd. na instagramu. Mám pár otázek.

  1. Je to vůbec legální, když je mi teprve za týden 13 let?

  2. Musím platit daně?

  3. Jak si mám nechat od zákazníků platit?

  4. Kolik má náramek stát?

  Předem moc děkuju za odpověď. Kačka$>
  PS. Moc děkuju za odpověď na minulý dotaz. Moc mi to pomohlo a kluci se mi nakonec přestali smát.

  holka, skoro 13 let, 13. září

  Ahoj Kačko,

  1) Občasný, příležitostní prodej legální je. Nesmíš danou věc prodávat soustavně. Občasné inzerce typu „udělala jsem následující náramky, můžete si je odkoupit“ jsou povoleny. Snaž se ale, ať nejde o pravidelnou věc. (Představ si to, jak kdybys měla občasně někoho doučovat - z principu se jedná o stejnou věc).

  2) Ne, z příležitostného příjmu se neplatí daň.

  3) Zaplatit si můžeš nechat hotově (při předání/předem) i bezhotovostně, pokud máš účet. Vliv to právně nemá, jde zcela o Tvoji preferenci.

  4) To je spíše otázka pro Tebe, záleží na Tvých nákladech (na materiálu), času, co Ti daná věc vezme. Na internetu jsem letmo našel, že stojí od nějakých 150 korun po 500. Jen u příležitostného příjmu nesmíš přesáhnout hranici 30 000 korun za rok, což ale asi nejspíš neplánuješ.

  Jsem moc rád, že Ti odpověď od kolegů a kolegyň z Modré linky přinesla štěstí, a doufám, že Ti pomohla a ta má. :)

  Brigáda

  Můžu prodávat věci na náměstí?

  Ahoj Alíku a všichni ostatní.
  Vím že brigáda je od 15 ale kdybych prodávala ručně vyrobené věci tak by to bylo možné? A až to budu moc prodávat tak kde můžu? Jako jestli můžu třeba na náměstí nebo tak něco.
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den 😁

  Radka, 13 let, 18. srpna

  Ahoj Radko,

  moc se omlouvám za delší prodlevu. Příležitostní prodej věcí není problém, ani kdyby to bylo na tvoje jméno (místo skrze rodiče). Problém by nastal, pokud bys prodávala opakovaně - byla by to soustavní činnost, to může být i to, že budeš věc prodávat v pravidelných intervalech (každý týden/měsíc). Ohledně toho, zda můžeš prodávat na náměstí, ti neporadím, každé město/ves to může mít nastaveno jinak. Pokud máš pár výrobků, můžeš zkusit věci prodat i online.
  S každým prodejem věci (i tímto „neobchodním“) se ale pojí menší či větší rizika. Většinou jsem proto doporučoval, ať děti neprodávají online, ať už z toho důvodu, že se může jednat o soustavnou činnost, která je zákonem zakázaná, nebo i problémy právními (prodejem věci se uzavírá ve většině kupní smlouva (klidně i ústní)). Proto v těchto případech doporučuji prodávat věci blízkým.

  Měj se hezky!

  Brigáda

  Jak si přivydělat v patnácti?

  Ahoj, jsou nějaké způsoby, jak si přivydělat na internetu, když mi už bylo 15 let?

  kluk, 25. srpna

  Ahoj,
  pravděpodobně ano.
  Upozorňuji, že tato poradna odpovídá pouze dětem do patnácti let.

  Myslím, že na webech, kde se hledá práce, jdou najít i různé brigády, včetně všelijakých online činností. Ale prověřuj si důkladně, s kým jednáš, ať nenaletíš nějakému podvodníkovi, internet je v tomto ohledu nebezpečnější scéna. Pokud od tebe kdokoliv bude chtít nějaký vstupní poplatek, pryč od toho (zejména si dej bacha na pyramidy).

  Alík

  Brigáda

  Brigáda ve 13 - YouTube

  Zdravím všichni,
  Potřebuju si našetřit na nové brýle, dárky pro ostatní na narozeniny a tak. Jenže v mém věku (13 let) nedokážu najít žádnou brigádu a myslím že až do 15 nenajdu. Proto se chci zeptat jestli někde (nejlépe kolem Ostravy) nenajdu něco jako brigádu s finančním bonusem. Chtěla jsem nejdřív vydělávát z YouTubu. Podmínky splněné mám, jenže mi není 18 a bojím se že můžu mít problém s daněmi atd (v podmínkách jsem nikde nenašla odpověď na můj problém).
  Je tedy možné si najít nějakou brigádu už od 13? A pokud bych začla vydělávat na YouTube už v 13 letech, mohla bych se dostat do nějakého problému s nezaplacenými daněmi? (Moc peněz nemám :/)
  Nejlépe pošlete odkaz kde se o tom mluví (při youtube)
  Předem děkuji za odpověď, přeji pěkný den.

  holka, 13 let, 18. července

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si chceš vydělat na dárky pro ostatní i na nové brýle. Najít brigádu, když Ti není 15 let, je skutečně obtížné, možná právě proto, aby se zabránilo dětské práci. Někdy se ale v rodině či po známých nějaká možnost najde. Třeba chodit někomu venčit psa, pohlídat dítě, zajít na nákup a tak podobně. Můžeš tedy vše zkusit probrat s rodiči, třeba by se Vám podařilo něco vymyslet.

  Chtěla bych Tě ale určitě podpořit v tom, aby ses rodičům svěřila, obzvláště, pokud nové brýle potřebuješ. Potom by bylo vhodné, aby Ti je pořídili. Jestliže je úplně nepotřebuješ, můžeš si je přát k narozeninám, či Vánocům. Také s nimi můžeš zkusit probrat možnost kapesného – když jim řekneš, že je chceš využívat i na nákup dárků pro ostatní, mohli by být svolnější.

  Co se týká YouTubu, nemáme informace, jak to tam funguje. Domnívám se však, že sdílet nějaké příspěvky, by nemělo být dětem dovoleno, protože to s sebou nese rizika. Když člověk sdílí informace o sobě, dostanou se k nim i lidé, kteří by jich mohli zneužít. I kdybys nesdílela informace o sobě, pokud by ses dostala do povědomí lidí, je možné, že by Tě někdo mohl začít obtěžovat. S touto možností přivýdělku, bych tedy byla velmi opatrná, i kdyby to bylo možné.

  Přejeme Ti prima léto.

  Modrá linka

  Brigáda

  Jak si přivydělat?

  Ahoj Alíku a všichni co tu pomáhate$>.
  Mám dotaz: Jak si přivydělat?
  Kapesné mám 70 Korun na dva týdny. Musím si z toho platit autobus a obědy. Zbyde mi přibližně 10 KČ. Dělám hobby horsing a mamka mi za vysvědčení koupila levného hobby horse. Sem za to moc ráda ale potřebuji k tomu ještě doplňky. Ty jsou ovšem nejméně 250 Kč. Většina z nich je přes 400 KČ plus doprava. Je mi pouze 11 let takže nevím jak si přivydělat.

  Jak si mám přividělat? Doporučil by si mi nějaké eshopy?

  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za gramatické chyby

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz. Ráda bys získala peníze k tomu, aby sis mohla pořídit doplňky na hobby horsing.
  Především Ti chci poblahopřát k pěknému koníčku, který sis vybrala. Věřím, že Ti přinese hodně radosti i zdravého pohybu. Bohužel je to tak, že každý koníček většinou něco stojí, a tedy i ten Tvůj. Chci moc ocenit, že si na něj chceš vydělat sama, a nechceš dál zatěžovat mamku.
  V 11 letech není lehké si vydělat nějaké peníze. To, co můžeš udělat, je nabídnout pomoc ve svém okolí: pracovat na zahradě, postarat se o domácí mazlíčky, pomoci s nákupem, úklidem. Dají se také sbírat a sušit léčivé rostliny nebo lesní plody, a přinést je do výkupu (najdeš na internetu). Můžeš nabídnout pomoc i doma, nějakou mimořádnou práci, třeba se něco najde.
  Napadá mě, že by se doplňky daly koupit i již použité, a nebyly by tak drahé. Můžeš zkusit hledat, nebo si i dát inzerát.

  Držíme palce, aby se Ti podařilo, co chceš.
  Modrá linka

  Brigáda

  Můžu přeprodávat věci, abych si vydělal?

  ahoj. Když chci přeprodávat bazarové zboží (nakoupit na bazaru a následně na bazaru znovu prodat) je potřeba mít živnost nebo příjem danit? (jestli ano tak to samozřejmě jako dítě není možno, to si uvědomuji) děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 4. dubna

  Ahoj,

  jedná se o soustavně výdělečnou činnost spadající pod živnost (nekoupíš-li třeba za půl roku jen jednu věc, kterou prodáš). Konkrétně jde o živnost volnou, spadající pod obory 47 a 48 (Velkoobchod a maloobchod a Zastavárenská činnost a maloobchod s použitým zbožím). Proto, přesně jak zmiňuješ v dotazu, není možné, aby toto činilo dítě.

  Měj se hezky!

  Brigáda

  Jak jinak si přivydělat na konzoli?

  Dobrý den. Už nějakou dobu bych si chtěl pořídit konzoli Xbox Series S, Stojí přibližně asi 7000 Kč. S mým kapesním bych to dal za nějakou dobu a navíc bych nechtěl všechno utratit, proto vás prosím zda mi můžete říct nějaké napadá jak si přivydělat.

  Zde vám píšu pár možností, které u mě nepůjdou;

  • Umývání nádobí, uklízení bytu atd. doma za peníze. (Mám kapesné, takže ne)
  • Hlídání něčích psů, pomáhat někomu s nákupy, roznášení novin, umývání aut a další menší práce pro známé (zkrátka, protože nemám někoho kdo by to potřeboval)
  • Online průzkumy (Pouze některé fungují a když některé fungují, tak ale pomalu)
  • Zkoušel sem i ho vyhrát soutěži, ale tam jde v podstatě o štěstí.

  Myslím si, že možná je nějaká možnost na internetu, ale sám nevím, proto budu rád za vaši pomoc.

  Předem děkuji. Pěkný den.

  Kluk, 13 let., 2. dubna

  Dobrý den,

  musím moc chválit snahu si sám vydělat a nezůstat odkázaný pouze na kapesné. Co se týče nějakých „brigád“, tak je právo zakazuje osobám mladších 15 let, s menší výjimkou na sportovní, umělecké a kulturní akce (tam se však vyžaduje povolení od Úřadu práce, posudek lékaře, což trvá poměrně značnou dobu).

  Do 15 let je možné, dle mého právního názoru, si příležitostně vydělávat - musí se však jednat o příležitostní příjem - „jednorázovky“. Zároveň nesmí existovat vztah podřízenosti a nadřízenosti (dítě nesmí mít nadřízeného). Zároveň se nesmí přesáhnout 30 tisíc ročně. Co však zákon rozumí tzv. „příležitostním příjmům“ není blíže stanoveno. Právě proto jsem nedoporučoval dětem, aby například aktivně vytvářely věci, které by pak prodávaly online. Tam hrozí, že se bude jednat o systémovou činnost, neboť se bude aktivně opakovat.

  Pokud nepřipadají možnosti uvedené v dotazu, napadá mě doučování, popř. instruktor na táboře, ač se ve většině jedná o práce pro známé, lze si dát třeba inzerát na nástěnku, popř. se zeptat učitele předmětu, jestli by nedal ostatním žákům vědět o doučování. Dále nějaká kreativní činnost, která však nebude opakovaná (hrozí to, že nebude příležitostní). Rozhodně nedoporučuji přeprodáváni zboží přes Bazoš a další online obchody.

  Přeju hodně štěstí!

  Brigáda

  Jak si mám přivydělat?

  Ahojky poradno, potřebovala bych poradit chtěla bych si koupit, ale spíš potřebuju nový mobil (iPhone), ale s bratrama jsme vychovaní tak, že když něco chceme tak si na to musíme ušetřit sami, ale nevím jak mám sehnat aspoň ještě 3 tisíce, mám našetřený 3900 Kč (1000 jsem dostala od taťky za to, že jsem předělala truhlu, dalších 1000 jsem dostala za železo a 1900 jsem dostala od babičky) ptát se nějakých lidí jestli nechtějí vyvenčit pejska a podobně to nechci (ani za běžné práce u rodičů, protože to mi nepřijde správně). Kapesné dostáváme na týden 50 Kč. Ale já bych chtěla nějakou rychlejší cestu.
  Předem moc děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 17. března

  Čauky,

  chápu, že Ti mohou přijít „nesprávné“ práce u rodičů. Ptát se náhodných lidí na to, zda potřebují vyvenčit psa, asi není nejlepší. Práce je však pro děti mladší 15 let zakázaná, blíže tady. „Brigád“, co se dají (legálně) dělat v Tvém věku, je poměrně málo - hlavně jsou to ty, o kterých se zmiňuješ v dotazu, zakázaný je v Tvém věku např. vypomáhat v kavárně.

  Píšeš, že jsi předělala tátovi truhlu. Napadá mě, jestli právě tyhle kreativní práce nepřipadají v úvahu: pletení korálků do zajímavých náramků, vytváření nějakého trička či hrníčku, malování... je to něco, co bys chtěla zkusit?

  Snad jsem Ti takhle pomohl.

  Brigáda

  Ideální brigáda

  Ahoj poradno,
  Omlouvám se že sem píšu jakožto 16tiletá, nevím o jiné pořádně než o této, snad mě neodmítnete odpověď může pomoct i jiným. Jde o to že chci už nějakou brigádu ale úplně nevím na jakou a kam. Baví mě malování, psaní a zvířata. Ve škole jsem pro všechny velký bůh, protože maluji opravdu překrásně a jsem velmi kreativní. Jenže když se podívám na nabídky brigád v okolí, tak to jsou spíše ty klasiky jako servírka, prodavačka, pomocná síla do kuchyně atd. To není nic pro mě jelikož kvůli mím psychickým problémům preferují spíše práce, kde nemusím pracovat s cizími lidmi kteří mohou být všeljací. Navíc při těchto brigádách bych měla pocit že jsem zahodila mé sny. Můj sen je natáčet filmy, takže by se mi líbilo i někde hrát, jenže nevím jak na to aby si mě ti režiséři všimli, nevím kde hledat castingy nebo tak. Moje obavy na brigádách jsou že šéfové a další autorita na mě budou moc přísní, jak už jsem zmínila, nedokážu moc mluvit s cizími lidmi, spíše s těmi na které jsem zvyklá aspoň od pohledu. Jako další varianta mě napadá psaní knih což by mi celkem vyhovovalo, jenže psaní knihy i s ilustracemi trvá hodně dlouho a mám pocit že se teď moc nečte. Malovat obrazy na zakázku má taky svoje mouchy, protože plátna jsou drahá obzvlášť dnes a navíc maluji spíše podle fantazie než něco přesně podle tamtoho. Peníze z brigády bych chtěla investovat buď do nového pc, natáčecího vybavení nebo na výtvarné potřeby. Co by pro mě byla ideální brigáda?

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 16 let, 1. února

  Dobrý den z Modré linky,

  ptáte se nás, co by pro Vás byla ideální brigáda. Umíte krásně malovat, jste kreativní, dáváte přednost práci, ve které se nemusíte setkávat s cizími lidmi.

  Ideální brigáda pro Vás je taková, která by Vám po všech stránkách vyhovovala. Znamenalo by to tedy spíše kreativní práci, v přijímajícím a podpůrném kolektivu s podobně naladěným vedením, tam, kde není velký kontakt s lidmi. Když si to ale promítám do skutečnosti, říkám si, že najít takovou práci je moc obtížné, natož brigádu pro šestnáctiletou slečnu (i když šikovnou a schopnou).

  Když byste tedy hledala, tak nejlépe tam, kde byste k tomuto ideálu aspoň v něčem přiblížila, podle Vašich priorit. Kdybyste si řekla, že je pro Vás hlavně důležité nesetkávat se s mnoha lidmi, můžete hledat například výpomoc u někoho v domácnosti, hlídání děti nebo domácích mazlíčků, v útulku, někde v menší výrobě, v zahradnictví apod. Ideální brigáda to není, ale neumím si moc představit, co byste mohla (bez odpovídajícího vzdělání) jako brigádu najít.

  Přejeme Vám, abyste našla brigádu, který by Vám vyhovovala.
  Modrá linka

  Brigáda

  Práce pod 15 let?

  Ahoj, mám zde asi trochu méně důležitý dotaz, a s odpovědí to nijak nespěchá, ale potřebuji si ujistit jednu věc. Znám jednoho kluka, kterému je 14 let a prý už chodí na brigádu. Co je mi ale známo, tak chodit na brigádu se smí až od 15 let. Vím, že jde v podstatě jenom o méně než rok, ale přesto, jak je to možné? Hledala jsem na internetu ale pokaždé jsem našla, že pracovat se smí až od 15. Moje otázka tedy zní:opravdu jde chodit na brigádu už ve 14? A mohla bych si i já (14 let)něčím přivydělat (nějak ultra peníze nepotřebuju, ale byla by celkem zábava zkusit někde pracovat a ještě dostat peníze)?Děkuji předem moc!:-3

  holka, 14 let, 2. listopadu 2022

  Ahoj,

  díky za dotaz a je super, že si hledáš, od kolika se může správně chodit do práce! Moje odpověď na to, zda je možné (legálně) chodit do práce pod 15 let je ano i ne. :D

  Obecně k „brigádám“ - ve většině případech je potřeba 15 let + dokončená základka. Rozdíl najdeme u umělecké, kulturní, sportovní nebo reklamní „činnosti“. Tam je však potřeba povolení Úřadu práce na základě posudku lékaře pro děti a dorost.

  V praxi však dochází k „zaměstnání“ osob pod 15 let; to může však vyústit k problémům, neboť mi není znám ani jeden případ, kdy se nejedná o obcházení zákona. Skvělý článek, který je sice odborný, ale dobře napsaný, najdeš zde.

  A jak tedy může Tvůj kamarád pracovat? Občas „zaměstnavatele“ napadne, že nebude používat zákoník práce, místo toho „vytvoří“ takzvanou „nepojmenovanou smlouvu“ dle občanského zákoníku - tím se snaží obejít podmínky zákoníku práce a zákonu o zaměstnanosti; většině těchto „zaměstnavatelům“ nedochází, že i občanský zákoník zakazuje práci osobám mladším 15 let.

  Legálně tedy nelze pod 15 let (a bez dokončené základní školy) pracovat. Já jsem v jiných odpovědí doporučoval menší „práce“ (jako namalování portrétu) pro známé (viz první odkaz mé odpovědi), protože jsou legální, ač ne perfektně právně upravené - rozhodnutí soudů nasvědčují k tomu, že při těchto drobných „pracích“ nedochází ke vzniku právního vztahu, zároveň jsou však často jednorázové. Jejich výhoda ale spočívá v tom, že na rozdíl od dříve zmíněných nelegálních případů, se do věci nemůže vložit orgán sociálně-právní ochrany dětí (při zjištění práce osoby mladší 15 let se může jednat o zanedbání péče o dítě).

  Měj se hezky!

  Brigáda

  Prodávání šperků na Instagramu

  Ahoj,je mi 11 let ale za 16 dní 12. Potřebovala by jsem si přivydělat peníze na dárky na Vánoce a na nábytek do pokoje.Chci prodávat šperky na Instagramu jako small business, už mám i vybrané věci na shein.Ale mamka říká že potřebuji živnostenský list,tak jsem se poptala pár small businessu kterým není 15 let a řekli že nepotřebuji pokud nevydělávam 10 tis. Měsíčně, což rozhodně nebudu.Tak by jsem chtěla zeptat jestli je na small business minimální věk popřípadě jestli potřebuju živnostenský list i když se s tím nějak živit nebudu.

  holka, 11 let, 28. září 2022

  Ahoj,

  musím pochválit Tvůj zápal a Tvojí snahu si přivydělat! U naprosté většiny přivýdělků platí, že nejsou možné osobám mladším 15 let. U umělecké činnosti je tomu jinak, pořád se však jedná o poměrně komplikovaný proces.

  Ptáš se, zda potřebuješ živnostenský list k tomu, abys mohla prodávat; oprávnění v tomto případě nemáš mít Ty, ale právnická osoba (firma) nebo fyzická osoba, která má tuto činnost v předmětu své činnosti. Musíš tedy pod někým „dělat“, kdo oprávnění má. Tudíž budeš spíše v obdobě „pracovního poměru“.

  Aby dítě navíc mohlo vykonávat tuto uměleckou činnost, je potřeba, aby

  1. mělo lékařský posudek praktického lékaře pro děti a dorost o tom, že činnost, kterou bude dítě vykonávat a doba jejího konání, vzhledem k časovému vymezení jejího výkonu, je přiměřená z hlediska zdravotního a že dítě je ze zdravotního hlediska způsobilé tuto činnost vykonávat.
  2. povolení výkonu činnosti dítěte od Úřadu práce, které povolení vydá na základě lékařského posudku.

  Pokud Tě ani toto neodradilo, tak můžeš na svých šperkách pracovat „jen“ 12 hodin týdně během období školního vyučování mimo hodiny školní výuky.

  Se vší upřímností si myslím, že osoby, které jsi oslovila, působí na principu „kde není žalobce, není ani soudce“. Realita zde je jiná, než očekává zákon, i tak vřele nedoporučuji se snažit nějak systematicky vytvořit si „small business“, a tím obejít zákon. Zákon nějaký „business“ očekává u osob starších 18 let, respektive 16 let, pokud jsou schopný se ze své činnosti živit, např. když oficiálně podnikají rodiče, většinu práce však dělají oni. (blíže emancipace).

  Z čistě právního hlediska není oblast drobné práce osob mladších 15 let plně „zakázaná“ (venčení psů, vytvoření náhrdelníku pro kamaráda rodiny). Ač by mě kolegové z právnické fakulty asi za následující souvětí zabili, tak pokud si budeš chtít přivydělat, doporučil bych spíše tyto „práce“ pro známé, jako jsou kamarádky, známí rodiny.

  Zároveň je však potřeba zmínit to, že rodiče jsou povinni zajistit pro dítě nábytek, i další věci dle potřeb dítěte.

  I tak Ti moc držím palce!

  Brigáda

  Vydání knížky

  Ahoj Alíku,
  mám zajímavý dotaz... Je možné, aby 12ti letá holka napsala knihu a ta se vydala? Strašně moc bych chtěla vydat svou vlastní knížku. Od kolika se vlastně mohou vydávat knihy? Od 15ti? Nebo až od 18ti? Nebo to je jedno?
  Moc děkuji

  holka, 12 let, 23. srpna 2022

  Ahoj,

  skutečně jde o zajímavý dotaz, odpověď je však poměrně jednoduchá. Je jedno, kolik dítěti je let. Dokonce je nejmladší českou spisovatelkou 9letá holka dle tohoto webu. Za dítě v tomhle případě uzavírá smlouvu zákonný zástupce, vydavatelství se pak samo stará o vydání.

  Navíc můžeme zmínit, že i dítě pod 15 let má dle zákona o zaměstnanosti povoleno vykonávat, za určitých podmínek, umělecké, kulturní, sportovní a reklamní činnosti - tedy komerční činnost, za které dítěti náleží odměna.

  Měj se hezky!

  Brigáda

  Jak si vydělat?

  Ahoj, potřebuju peníze protože jsem teď všechno utratila pro školní pomůcky na září. Potřebuju si našetřit na vanoční dárky je nějaká brigáda od 12??? Asi ne že? Chtěla jsem prodávat nějaké výrobky přes internet ale rodiče mi to nedovolí.. stejně jako mi nedovolí jít vyvenčit nějakého psa nebo někomu např shrabat listí... co mám dělat..

  Ahoj z Modré linky,

  ráda by sis našetřila nějaké peníze na Vánoce, teď si je utratila za školní věci. Ptáš se na brigádu. Je od Tebe moc hezké, že myslíš na dárky pro druhé a za co je moct koupit. Přijde mi moc důležité, aby rodiče věděli, že by sis opravdu chtěla vydělat a k čemu ty peníze užiješ. Když o tom budou vědět víc, je možné, že Ti taky povolí víc. Možná mají strach, že bys chodila k někomu, koho neznáš apod. Neboj se zjistit, co je za tím, že Tě v tom prozatím nepodporovali. Máš pravdu, že oficiální brigády bývají až pro starší, tj. od 15 let. Říkáš, že jsi už promýšlela nějaké varianty - vlastní výroba, venčení, práce/úklid na zahradě. To mi všechno zní jako fajn nápady, teď je otázkou, u koho by se dalo v Tvém okolí takto pracovat, aby s tím zároveň rodiče souhlasili. Napadá mě, že možná máte nějaké rodinné známé, klidně i vzdálenější, kterým by se to dalo nabídnout, třeba je oslovíš i s pomocí rodičů. Neboj se jim ukázat, že Ti na tom opravdu záleží, ale taky že od nich k tomu potřebuješ pomoc a podporu. Můžeš jim dát klidně přečíst tyto maily, aby se vám o tom lépe začínalo povídat. Říkám si, že i kdyby se Ti nepodařilo sehnat tolik peněz, co bys chtěla, je moc cenné už jen to, že se snažíš a dáváš do toho svůj čas. Jsou dárky, které se za peníze koupit nedají/nemusí, a přesto jsou krásné, třeba nějaké takové vymyslíš.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Brigáda

  Kontrola dokončené základky v práci

  Zdravím, zajímalo by mě, jak to je s brigádami. Dobře vím, že člověku musí být 15, ale musí mít i dokončenou základní školu. Mně nějací lidi řekli, že stačí věk 15 let a jiní, že ještě školu. Přikláním se samozřejmě k tomu, že obě tyto věci jsou povinné. A můj dotaz zní: Jak to tedy vlastně kontrolují, jestli má někdo fakt základku hotovou? Předem díky za odpověď.

  člověk, 12 let, 10. července 2022

  Ahoj,

  musím Tě moc pochválit za to, že správně uvádíš základní podmínku věku. Pro to, aby někdo mohl uzavřít „brigádu“ (dohoda o provedení práce/pracovní činnosti), je nutné, aby měl 15 let. Pro to, aby nastoupil do práce je nutné, aby měl již uzavřenou školní docházku. Pokud mi je 15 let a jsem v deváté třídě, tak si můžu uzavřít smlouvu, abych o prázdninách pracoval, ale nastoupit tam můžu až v den, kdy dokončím povinnou školní docházku.

  A teď jak se v praxi kontroluje ta škola? Vysvědčení z druhého pololetí 9. třída má v sobě speciální prvek dle zákona - ten konkrétně uvádí:

  Dokladem o dosažení základního vzdělání je vysvědčení o úspěšném ukončení devátého, popřípadě desátého ročníku základního vzdělávání, vysvědčení o úspěšném ukončení druhého ročníku šestiletého gymnázia nebo čtvrtého ročníku osmiletého gymnázia nebo osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře, nebo vysvědčení vydané po úspěšném ukončení kursu pro získání základního vzdělání. Tato vysvědčení jsou opatřena doložkou o získání stupně základního vzdělání.

  Stačí tedy doložit vysvědčení z 9. třídy, nebo jemu odpovídající. A jen pro úplnost doplním, že pro brigády v umělecké, kulturní, reklamní nebo sportovní činnosti nejsou tyto podmínky.

  Brigáda

  Stánek s občerstvením

  Ahoj, tento dotaz píšu, protože bych potřebovala poradit. Přemýšlela jsem, že bych někdy chtěla s partou kamarádů mít vlastní stánek, třeba s limonádou nebo něčím podobným, a tak by mě zajímalo co je k tomu potřeba, popř. jakou lokalitu zvolit, jestli spíše centrum nebo něco vzdálenějšího. Chtěla bych si zkusit jaké to je a co to obnáší a zároveň tím mít zábavu na volný čas. Na odpověď příliš nespěchám, tak ji klidně přesuňte a pomužte mezitím někomu kdo to potřebuje ;-) Předem díky za odpověď.
  S pozdravem Bs

  Holka...., 15. května 2022

  Ahoj,

  píšeš o tom, že by sis chtěla založit stánek. V tom bys prodávala s kamarády limonádu nebo jiné občerstvení.

  Tady Tě musím zklamat, neboť na otevření stánku je potřeba živnost - na tu nesplňuješ (nejspíš) věkovou kvalifikaci. Dále je k prodeji občerstvení, které jsou určeny k bezprostřední konzumaci, potřeba i vzdělání, neboť se jedná o takzvanou živnost řemeslnou. K tomu se dá ještě připomenout podmínka vyřešení daní, zdravotnického průkazu a dalších hygienických podmínek.

  Musím říct, že mi je líto, že nemůžete mít stánek teď, ač jde poznat, že o něm doopravdy přemýšlíš. V budoucnu se snad pravidla trošku zmírní a Tobě snad zůstane stejná snaha do té doby :)


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!