Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Brigáda

Ahoj Alíku a poradno.
Je mi dvanáct let. Není to moc, ani málo. Každopádně: nedostávám kapesné a tak bych si chtěla, třeba jen přes prázdniny, někde trochu přivydělat. Možná je to hloupý dotaz, ale je možné sehnat brigádu, když ještě nemám ani občanku? A pokud ano, tak kde? Předem díky za radu, ahoj??

holka, 12 let, 29. prosince 2019

Ahoj,
chápu, že by sis přála nějak si přivydělávat. Chodit na brigády je však možné až po dovršení 15 let a po dokončení povinné školní docházky. Je to tak proto, že ve 12 letech nemáš zodpovědnost za vydělávání peněz Ty, ale Tvoji rodiče.
Říkám si, že by sis s rodiči mohla zkusit v klidné chvíli promluvit, vysvětlit proč bys ráda měla nějaké peníze navíc a zkusit společně najít nějaký kompromis co se týče kapesného. Napadá mě, že byste se mohli spolu (anebo třeba s babičkou a dědou) domluvit i na tom, že od nich dostaneš peníze za nějakou výpomoc navíc – třeba na zahradě, s venčením psa apod.

Vše nejlepší do roku 2020 přeje

Modrá linka

Brigáda

Dobrý den,
ještě mi není patnáct, ale i přesto bych si chtěla vydělat peníze, nenapadá mě moc způsobů „jak“. Už jsem se koukala na starší dopovědi v poradně, dětem mladším 15-ti let doporučujete pomoc známým a sousedům, já ale takou možnost nemám, protože nikdo pomoc nepotřebuje, ale napadlo mě, že bych třeba doučovala děti z okolí. Ale pořád nevím, jestli to je nebo není legální...

Vím že brigády jsou od 15 let, ale četla jsem že to je až po ukončení školní docházky, takže pokud má někdo odklad, tak může mít brigádu až od 16? Moc se v tom nevyznám...

Předem děkuji za odpověd ´.

holka, 14 let, 10. listopadu 2019

Ahoj,
je skvělé, že se snažíš ve svém věku si přivydělat peníze. Máš pravdu v tom, že brigáda je legální až od patnácti let, ale pokud se domluvíš s nějakými známými, že budeš doučovat jejich děti, jedná se spíš o přátelskou výpomoc, za kterou ti zaplatí nějakou symbolickou částkou. Taková výpomoc se nedá za brigádu považovat a nevidím na ní nic špatného.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brigáda

Ahoj poradno. Chtěla bych mamce koupit dárek, ale nemám moc financí a vydělávat nemohu jelikož mi je teprve 14 a u příbuzných nechci schánět peníze, protože mi to připadá jako žebrání. A jelikož je to dárek pro mamku tak jí to nesmím říct a s tátou nebydlím ani nepamatuji. Prosím poradíte jak bych si mohla vydělat? 15 mi bude az za jedenact mesicu a do te doby nevim jestli to budou jeste prodavat. Předem dekuji za odpoved.

holka 14 let, 5. září 2019

Ahoj,
je od tebe moc hezké, že chceš mamince věnovat dárek (a rovnou se dívám na tvůj další dotaz, kde se ptáš, jak by sis mohla přivydělat, abys mohla mamince pomoci - dovolím si tedy odpovědět na oba zároveň, protože se ptáš vlastně na tu stejnou věc). To, že si uvědomuješ, že se tvoje maminka ocitla v těžké situaci a ráda bys jí pomohla, svědčí o tom, že jsi vyzrálá, zodpovědná a empatická, což je skvělé.
Do patnácti let skutečně legálně na žádnou brigádu jít nemůžeš. Ve svém dalším dotazu píšeš, že nemáte žádné příbuzné, kterým bys mohla vypomáhat, ale určitě máte sousedy, kterých se můžeš zeptat, jestli by třeba nechtěli vypomáhat na zahradě, venčit psa, nebo třeba pohlídat malé děti. Myslím, že v první řadě by ses měla poptat mezi lidmi, kteří tě znají a ví, že jsi spolehlivá, případně znají vaši rodinnou situaci, tudíž spíš ocení, že chceš své mamince pomoci. Přeji ti hodně štěstí a věřím, že se ti podaří příležitost k příležitostnému přivýdělku najít.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj Aliku a ostatní!
Chtěla jsem se zeptat, jak si můžu ve 12/13 vydělat peníze.. myslím tím vyšší obnos. Protože bych chtěla jet na rok do Ameriky studovat na střední, což je možné až pro studenty 16-18 let. A vzhledem k tomu, že jde o opravdu velké peníze a rodiče by mi to chtěli dopřát, ale v životě by na to neměli, tak si na to musím vydělat sama. Což mi nevadí, prostě chápu to a všechno. Jenom nevím, jak si je mám vydělat. Mam nějaký plán do budoucna což je že budu natáčet makeup tutorialy a tak, což už dělám, ale jde mi tu o to, že abych nasbírala víc fanoušků, tak si potřebuju kupovat na ta videa věci, na které nemám. Protože už teď se mi ozvalo pár lidí na spolupráci, ale to bylo jen na zboží se slevou. Pak už je to že za reklamu normálně dostanu peníze a tím se vydělat dá, ale potřebuji něco do začátku, což nevim, jak udělat. Taky se hodně mluví o hlídání psů, děti atd, ale to taky nevím, jak mám udělat, protože žádné rodiny s dětmi neznám a ani se psy:( A rodiče mi párkrát dají za nějakou výpomoc navíc doma třeba 20 Kč, ale to opravdu nestačí a jak jswm se s nima o tom bavila tak víc nedají. Vím, že brigády nemůžu ještě, takže vážně netusim jak si to vydělat:(
Předem děkuji za radu

holka, 13 let, 27. srpna 2019

Ahoj,
je hezké, že se snažíš pracovat na svém snu jet studovat do Ameriky, už teď se snažíš na to připravit, něco si přivydělat. Je dobře, že máš podporu i od rodičů, můžete to spolu probírat. Zároveň většina brigád je možná až od 15 let, také z důvodu, že do té doby by mělo dítě či mladý člověk mít dostatek času a prostoru především na vzdělávání a jiné aktivity, které ho rozvíjí. Mohli byste se s rodiči informovat i o tom, zda není možné dostat i nějaké finanční stipendium na studium v zahraničí, zda by Tě v tomto ohledu mohla nějak podpořit i vaše škola.
Dále mě napadají možnosti přivýdělku např. prací z domova, kdy některé větší firmy nabízejí i manuální brigády, např. lepení obálek apod., ale to byste se museli domluvit s rodiči a smlouva by musela být napsána na ně, nebo na jiného dospělého. Někdy je možné roznášet např. letáky či jiné propagační materiály. Můžeš se podívat na možnosti ve svém okolí, poptat se známých, ve škole. Možná ale nezbyde nic jiného, než pokračovat ve své online práci a s brigádou počkat do vyššího věku, např. za 2 roky.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Brigáda

Zdravím,

s bratrancem jsme zaměřily na nás společný projekt, na kterém delší dobu pracujeme. Jednou z fází ovšem je získávání peněz. Jakožto děti mladší 15ti let nemůžeme jít skládat burgery do Mekáče, tedy provozovat brigádu. Bydlím na samotě u lesa a bratranec v městečku chatařů a dovolenkářů. Navíc nechodíme do stejné školy, takže máme jiný rozvrh a já se obvykle vracím domů ve 4. Podomní prodej nebo něco podobného proto nepřichází v úvahu.
Myslím si, že umím dobře kreslit, upravovat fotky, obrázky (loga bannery a podobně) a i třeba videa. A právě to bych chtěl nějak uplatnit. Nevím ale, kde a jak začít. Mohli by jste mi, prosím, poradit kde se mám s těmito zkušenostmi uplatnit? Za odpověď děkuji.

kluk, 13 let, 19. srpna 2019

Ahoj,
je sympatické, že máš před sebou cíl a chceš pro jeho dosažení něco udělat a vydělat si nějaké peníze. Bohužel máš pravdu v tom, že před dosažením patnácti let pro vás žádná brigáda nepřipadá v úvahu. Tedy ani žádné komerční upravování fotek, tvorba log, bannerů a podobně. Jediný legální způsob získání peněz, který mě vzhledem k vašemu věku napadá, je placená pomoc, na které se domluvíte se svými rodiči, příbuznými, nebo známými. Věřím, že když se se svým plánem svěříte rodičům, ocení vaši snahu a to, že pouze nestojíte s nataženou rukou a neočekáváte, že vám peníze automaticky dají. Určitě se vám podaří společně najít nějaké řešení a třeba vymyslíte nějakou práci či pomoc, za kterou by vám na váš projekt mohli přispět. Případně se mohou zeptat svých známých, jestli by nepotřebovali za malý poplatek pomoci například se zahradou a podobně.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj Alíku a spol,
jak jsem se dočetla brigádu mít nemůžu,protože mi není 15,ale potřebovala bych si vydělat jiným způsobem než od rodičů.
Už déle si lámu hlavu jakým způsobem by to šlo,ale na nic jsem nepřišla.
Ráda vyrábím ale nevím jestli tak dobře abych z toho mohla něco prodat a sousedi ani známý pomoc nepotřebují.
Moc děkuji za odpověd.

holka, 12 let, 13. června 2019

Ahoj,
oceňuji tvou snahu přivydělat si nějaké peníze, ale obávám se, že má odpověď tě nepotěší. Brigádu můžeš mít skutečně až od patnácti let a pokud si chceš nějaké peníze přivydělat před tímto věkem, musíš na to jít neoficiální cestou - tedy, že se domluvíš se rodiči, sousedy, nebo známými. Jestliže už jsi tuto možnost zkoušela a skutečně jsi vyčerpala v tomto ohledu všechny možnosti, obávám se, že už jich příliš nezbývá. Je sice hezké, že jsi manuálně šikovná, ale jednak je v oblasti rukodělných výrobků veliká konkurence (což samozřejmě neznamená, že bys i přes to nemohla uspět, pokud jsou tvé výrobky skutečně mimořádné, nebo se ti podaří najít „díru na trhu.“) a hlavně ve svém věku nemůžeš sama na sebe prodávat a obchodovat. Tyto formální záležitosti by za tebe museli vyřídit rodiče nebo někdo dospělý. Proto si myslím, že by bylo nejlepší zkusit se ještě jednou domluvit se svými rodiči, zda bys za nějakou extra pomoc přece jen nemohla dostávat finanční příspěvek. Stále se mi to jeví jako nejjednodušší a nejpravděpodobnější možnost.
Držím ti palce!
Bára

Brigáda

Ahoj,
zajímalo by mě, jak bych si mohla vydělat peníze, i když mi ještě nebylo 15? Se školou byvh mohla příští rok jet do Anglie, ale bohužel to stojí 11 000 a rodiče říkají, že je zbytečné tam jezdit. Když bych si třeba něco vydělala, tak by mi zbytek doplatili. Moc prosím o odpověď.

holka, 13 let, 23. května 2019

Ahoj,
oceňuji, že si chceš přivydělat na cestu, na které ti záleží, jdeš si za svým cílem, nestojíš pouze s nataženou rukou a neočekáváš, že všechno musí automaticky zaplatit rodiče. To svědčí o tom, že jsi vyspělá a zodpovědná. Je sice pravda, že do patnácti let nemůžeš mít žádnou legální brigádu, ale jsem si jistá, že když se domluvíš se svými rodiči, určitě přijdete na nějaký způsob, jak by sis mohla přivydělat. Můžeš třeba dělat domácí práce nad rámec svých povinností (například pomáhat na zahradě, čistit boty celé rodině atd.), za které budeš dostávat odměnu. Stejně tak se společně s rodiči můžete zamyslet nad tím, jestli nemáte nějaké kamarády, kterým bys mohla za drobnou úplatu pomáhat (třeba hlídat děti, venčit psa, pomáhat na zahradě apod.). Jsem přesvědčená o tom, že když rodiče uvidí z tvé strany snahu, vyjdou ti vstříc a budou se snažit najít řešení, které by pro vás všechny bylo přijatelné.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj je mi 12 let. Chtěl bych si vydělat nějaké peníze ale nevím jak. Pracovat ještě nemůžu.. Jsem zvyklý na práci na zahradě i v horku. Jak bych si mohl vydělat nějaké peníze když žiji v malém městě? Díky za odpověď, snad v textu nenajdete pravopisné chyby.

kluk, 12 let, 20. května 2019

Ahoj,
oceňuji, že nestojíš jen s „nataženou rukou“ a sám si chceš vydělat peníze. Je sice pravda, že legální brigádu můžeš mít až od patnácti let, ale určitě existují způsoby, jak si můžeš vylepšit rozpočet už v tomto věku. V první řadě se zkus poradit se svými rodiči. Řekni jim, že by sis rád přivydělal nějaké peníze a jestli by neměli nápad, jak by to bylo proveditelné. Možná se třeba domluvíte na systému nějakých domácích prací, které budou nad rámec tvých běžných povinností, a za které bys mohl dostávat nějaké peníze (například právě práce na zahradě, čištění bot apod.). Stejně tak je můžeš poprosit, jestli by se nezeptali nějakých svých dospělých kamarádů, kterým bys mohl za úplatu pomáhat na zahradě, venčit psa a podobně. Věřím, že rodiče ocení tvou snahu a zodpovědný přístup a pomohou ti najít řešení.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Je škoda že si nemohu vydělat nějaké peníze, brigády jsou až od 15 let chtěla bych si, ale vydělat už teď. Je to možné nebo si musím počkat do 15 let. Předem se omluvám zda v textu budou pravopisné chyby. Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 5. května 2019

Ahoj,
chápu, že je to mrzuté, pokud potřebuješ nějaké peníze a podle zákona to teď nejde, si je vydělat. Je pravdou, že děti si peníze nesmějí vydělávat a to až do skončení povinné školní docházky. Je to proto, aby je někdo do práce nenutil nebo aby se dětská práce nezneužívala tak, jak tomu bylo v minulosti.
Můžeš se ale zeptat rodiny nebo sousedů, zda by nepotřebovali za nějakou odměnu s něčím pomoci, někdy to může zafungovat. Například pomoc při úklidu, práci na zahradě, venčení pejska apod. Lze se také domluvit, že místo dárků k narozeninám nebo jiným příležitostem Ti třeba dá někdo peníze, ale to záleží také na ochotě ostatních a na tom, co si za peníze potřebuješ pořídit.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Brigáda

Existuje nějaká brigáda od 14 let? Chtěla bych si už vydělávat nějaké peníze a pomáhat rodičům ale nevím jak

holka, 14 let, 3. května 2019

Ahoj,
legálně můžeš chodit na brigádu až od patnácti let. Zkus se proto poradit se svými rodiči, jestli by neměli nějaký nápad, za jakou pomoc či práci bys mohla dostávat nějaké peníze. Možná mají třeba i nějaké kamarády, kterým bys mohla hlídat děti, venčit psa, pomáhat na zahradě, nebo cokoli jiného. Věřím, že rodiče ocení tvou snahu přivydělat si nějaké peníze a společně vymyslíte nějaké řešení.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj,
je mi 14 let a chtěla bych si vydělávat na jízdy na koni. Možnost, že by mi rodiče platili 200 korun na hodinu automaticky odpadá. Chtěla bych roznášet letáky a napsalo by se to na mou matku. Ale má to jeden háček, mamka má invalidní důchod 2. stupně. Myslí si, že nemůže mít dvě práce, a tak se chci zeptat vás. Pracuje 6 hodin. Má cenu se jít zeptat na poštu či jinam? Táta ani zbytek rodiny to na sebe napsat nechtějí. Kdybych i chtěla vydělat jiným způsobem, peníze by mi nestačily na 1 hodinu týdně ježdění.

holka, 14 let, 24. dubna 2019

Ahoj,

máš úžasnou zálibu, koně. Moc se mi líbí i Tvé odhodlání, vydělávat si nějakým způsobem na jízdy na koni sama. S tím, kolik hodin může Tvá mamka s invalidním důchodem odpracovat, pomohou mamce na sociálním odboru podle místa bydliště. Bylo by fajn, aby to mamka i sama pro sebe věděla, na co přesně má nárok.

Napadá mne, že možností, jak si vydělat, je víc. Např. někomu v okolí venčit psa, donést nákup, pomoci s prací na zahradě za předem domluvený obnos. Možností by bylo i pohlídat dítě, jsi-li zodpovědná holka a máš nějaké zkušenosti třeba s mladším sourozencem či někým z rodiny. Můžeš také někomu něco opisovat, spousta lidí takové služby potřebuje a jsi-li zručná a hbitá v práci s počítačem, můžeš si přivydělat tímto způsobem. Také znám malé kluky (10 let), kteří si objednávají po internetu zboží z Číny a to pak s velikým benefitem rozprodávají. Možná Tě napadnou i další možnosti.

Optat na poštu, za jakých podmínek bys mohla roznášet letáky Ty, se samozřejmě jít zeptat můžeš, tomu nic nebrání, alespoň budeš přesně vědět, jak na tom jsi.

Přejeme Ti, ať se Ti brigáda vydaří a podaří se uskutečnit vysněné jízdy na koni.
Modrá linka

Brigáda

Ahoj Alíku a spol je mi 14 a potřebuju si vydělat na notebook jelikož ještě nemůžu chodit na brigádu napadlo mě si přividělávat malováním obrazů a následné prodávání přes aplikace jako je letgo atd... Myslíš že to je dobrý nápad ?

kluk, 14 let, 11. dubna 2019

Ahoj,
oceňuji, že přemýšlíš nad tím, jak si sám přivydělat na notebook. Myslím, že už od 14 let se dá dělat nějaká práce z domu nebo např. rozdávání letáků apod. Prodávat vlastní výrobky či díla je hezký nápad, těžko však říct, jestli se tomu bude dařit. Výhodou je poměrně snadná inzerce na internetu, nevýhodou velká konkurence. Můžeš zkusit vytvořit předběžnou nabídku a nějaký čas testovat, zda by o takové zboží byl zájem a za jakou cenu, jestli by se vyplatilo věnovat tomu své úsilí a čas. Pomoci to naplánovat Ti můžou dospělí ve Tvém okolí, kteří s tím můžou mít větší zkušenost, rodiče, nebo lidé, kteří už sami něco takto prodávají.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Brigáda

Ahoj Alíku, chci se zeptat, měl bys návrh na nějaké brigády pro mě v 15 letech v Moravskoslezském kraji? Děkuji.

kluk, 15 let, 2. ledna 2019

Ahoj patnáctiletý kluku,
vůbec nic o tobě nevím, to se pak těžko vymýšlí doporučení...

Zkus použít nějaký web určený na pracovní nabídky, třeba www.prace.cz. Na většině podobných webů jde hledat podle regionu, podle oboru, vyfiltrovat brigády...

Brigáda

Ahoj, můžu na nějakou brigádu, když mi bude 13 a chtěla bych si vydělat...?
A jak si jí mám zařídit, když jí najdu porad mi něco
předem Díky

holka, 12 let, 14. listopadu 2018

Ahoj,
oceňuji Tvou aktivitu, ale do patnácti a někdy i osmnácti let bývá problematické najít si brigádu. Můžeš se zkusit poptat kamarádů, spolužáků, rodičů, učitelů, zda by o něčem ve Tvém okolí nevěděli. Některé větší firmy nabízejí někdy i manuální práci z domova, můžeš se zeptat také na úřadě ve vaší obci, podívat se na internet. V každém případě dokud nejsi plnoletá, museli by to s Tebou vyřizovat rodiče, zkus se tedy poradit především s nimi.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Brigáda

Ahoj Alíku a spol, je mi teprve 12, ale strašně mě to zajímá. Může být i nějaká brigáda v mém věku nebo až od 15. Mohla bych třeba pomoc mamce dopoledne uklízet v restauraci jestli s mým věkem to půjde. A až mi bude 15 tak můžu jít na brigádu třeba do nějaké cestovní kanceláře? ( BON TON, ČEDOK, FISCHER atd...). Děkuji za odpověď

holka, 12 let, 20. srpna 2018

Ahoj,
na oficiální brigádu můžeš legálně nastoupit opravdu až v patnácti letech. Samozřejmě se můžeš domluvit s maminkou na nějaké odměně za to, že jí pomůžeš uklízet v restauraci. Pokud s tím bude souhlasit, není v tom žádný problém. Od patnácti můžeš klidně na brigádu do cestovní kanceláře jít. Otázku samozřejmě je, jestli o tak mladou pracovní sílu budou mít zájem. Obvykle preferují někoho s praxí, ale třeba se ti podaří domluvit se s nimi na nějaké jednodušší náplni práce (například jednodušší administrativě apod.). Určitě to můžeš zkusit.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj.
Momentálně je mi čtrnáct ale v prosinci mi bude patnáct.
Chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou existuje nějaká brigáda ohledně hlídání dětí apod.
Protože chci jít na pedagogickou školu, tak by mi to moc pomohlo.
Předem díky za odpověď :)

holka, 14 let, 17. června 2018

Dobrý den z Modré linky,

je fajn, že si chcete najít brigádu, která se týká oboru, jenž chcete studovat. Nemáme přehled o brigádách, avšak můžete se ptát ve svém okolí, ve škole, hledat na internetu. Pokud byste na internetu nějakou zajímavou brigádu našla, je dobré se o tom poradit nejprve s někým dospělým, neboť internet může být výborným rádcem a zdrojem informací, avšak ne vždy jsou tyto informace ověřené a pravdivé.

Přejeme Vám prima brigádu i hezké léto
Modrá linka

Brigáda

Ahoj, Je mi 12 let a jsem kluk. Potřebuji si vydělat na nový mobil který stojí okolo 8 tisíc. Na brigády nemůžu chodit protože mi není ještě 15, tak se chci zeptat jestli není nějaká jiná cesta jak si ty peníze nějak dostatečně rychle vydělat ? Předem Děkuji ! :)

kluk, 12 let, 17. června 2018

Ahoj,
osm tisíc je poměrně velká částka a pokud si chceš na mobil vydělat, budeš muset být trpělivý. Je ale samozřejmě skvělé, že jen nestojíš s nataženou rukou a nečekáš, až ti ho koupí rodiče, ale sám se o jeho zakoupení chceš přičinit. Na brigádu vzhledem k svému věku skutečně ještě nemůžeš, ale zkus se domluvit s rodiči, zda by jsi nemohl dostávat nějaké peníze za domácí práce nad rámec svých povinností (tzn. že samozřejmě nebudeš dostávat zaplaceno například za úklid svých věcí, ale například za práci na zahradě a podobně). Stejně tak se můžeš poptat mezi vašimi známými, zda například nepotřebují pomoci na zahradě a podobně. Můžeš také poprosit rodiče, zda by ti nepomohli nějakou podobnou práci najít. Určitě ocení tvou snahu vydělat si nějaké peníze navíc.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Dobrý den, přečetl jsou o vašich tipech o vydělávání peněz(vyvenčení psa,nakoupení místo někoho).A existuje nějaký web pro ty, kterým ještě není 15,kde by dávaly svoje nabídky?Anebo nějaké stránky, které nabízí práce pro ty ne 15-leté?Legálně samozřejmě :D.A je-li např. rozvoz pizzy na kole již brigádou pro to velké?
Předem děkuji

kluk, 12 let, 19. února 2018

Ahoj,
o žádném podobně zaměřené webu, o kterém píšeš, jsem nikdy neslyšela a nevím, že by existoval. Zkus se spíš poptat ve svém okolí, nebo požádat o pomoc rodiče, kteří by se mohli poptat mezi svými známými. Rozvoz pizzy na kole určitě ve dvanácti letech legálně možný není.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Dobrý den Alíku a jeho kamarádi. Asi je blbý dotaz ohledně toho jestli seženu nějakou menší brigádu ve 14, protože v to silně pochybuji. Avšak bych se chtěla zeptat jestli nevíte o nějakém přivýdělku, něco za co bych dostala alespon něoco. Chci si na něco našetřit ale z kapesnýho mi to nejde. Napadlo mě něco třeba u babičky ale rodiče říkají, že to přeci nebudu dělat za peníze když je to jako rodina, ale já bych ráda za nějaký ty drobný. Doufám že poradíš.

holka, 14 let, 11. února 2018

Ahoj,
líbí se mi, že se aktivně snažíš vydělat si nějaké peníze a nečekáš pouze s nataženou rukou, co ti rodiče dají. Máš pravdu, že na legální brigádu si budeš muset počkat až do patnácti let, ale myslím, že klidně můžeš poprosit své rodiče, jestli by ti nepomohli vymyslet, jak nějaké peníze vydělat. Zcela určitě ocení svou snahu a pochopí, že tvé možnosti jsou vzhledem k tvému věku omezené. Zkuste se třeba domluvit, že by ti něco málo platili za práce, které uděláš mimo své povinnosti. Nebo je zkrátka popros, jestli by se nezamysleli a nezkusili sami navrhnout, jakým způsobem bys mohla k nějakým penězům přijít. Věřím, že tvou iniciativu ocení a společně najdete nějaké přijatelné řešení.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj Alíku
Mohla bych ( bydlím v České Třebové ) dostat nějakou brigádu nebo tak něco, když mi bude v březnu teprve 12? Šetřím si na noťas a máme skoro dvoumilionivou půjčku, takže nemůžu po rodičích chtít, aby mi ho koupili. Poradíš mi?

holka, 11 let, 6. února 2018

Ahoj,
líbí se mi, že se tak zodpovědně stavíš k situaci, kdy po něčem toužíš, ale uvědomuješ si, že kvůli finanční situaci to nemůžeš chtít po svých rodičích.
Ve dvanácti letech sice ještě nemůžeš jít na brigádu, ale určitě existuje celá řada dalších možností, jak si můžeš vydělat peníze. Zkus se nejprve domluvit se svými rodiči, jestli byste společně nevymysleli nějaké práce, se kterými bys mohla doma pomáhat a dostávat za to peníze navíc.
Stejně tak se můžete společně zamyslet nad tím, jestli není ve vašem okolí někdo (známý, kamarád, soused), kdo by například potřeboval pomoci se zahradou, venčením psa atd. Když rodiče uvidí tvou snahu, se kterou si chceš na vytoužené věci vydělat sama, určitě ji ocení a rádi ti s hledáním možných zdrojů příjmů pomohou.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára