Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Brigáda

  Vydělávání peněz, když mi ještě není 15 let

  Zdravím,
  nedávno mi bylo 14 let a proto bych chtěl už přemýšlet o nějakém šetření do budoucna, například na nějakou budoucí školu nebo na auto (až mi bude 18 samozřejmě) abych měl aspoň něco našetřeno. Nevyrůstám v nějak bohaté ale zárověn ani chudé rodině. Moji rodiče sice nemají moc peněz na vyhazování ale zase nežijeme ,,z ruky do huby“, asi takhle bych to bral. Nedostávám žádné kapesné, protože mi rodiče vlastně koupí vše co si přeju třeba na vánoce, narozeniny apod ale stejně bych nějaké kapesné aspoň minimální potřeboval. Problém je v tom že když o tom mluvím s rodiči, tak říkají že ostatní děti sice kapesné dostávají, ale pak si třeba vše potřebné do školy, na kroužky a podobně kupují sami... Což mi moc nedává smysl když vidím kamarády co mají třeba 500 kč měsíčně a ještě jim rodiče koupí první poslední :D Mám už asi z narozenin a svátků a tak našetřené už nejaké ty stovky ale z pár stovek si jednou třeba školu nezaplatím :/.. takže se chci zeptat, je nějaká možnost jak vydělat peníze v mém věku? Umím s PC a elektronikou ale nikde nikdo kdo by o mou ,,práci“ stál. Sem tam jsem max někdy mé staré sousedce venčil psa - předtím než bohužel umřela ale dostal jsem za to jen třeba čokoládu. Mým velkým snem je si někdy koupit elektromobil značky Tesla, na který bych chtěl právě i třeba sem-tam šetřit (možná mam jenom velký oči ale nemůžu za to že se mi tyto vozidla prostě líbí :D). Takže abych ten celý můj různě přeskakovaný text shrnul. - Jak mohu vydělat peníze do 15ti let? Jak popřípadě požádat rodiče o kapesné?
  -
  Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den :)

  kluk, 14 let, 1. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem ohledně vydělávání peněz a kapesného. Popisuješ, že nežijete ani bohatě, ale ani chudě. Nedostáváš kapesné, a to Ti chybí, protože by sis rád šetřil do budoucna. Mrzí mě, že to je jinak, než by sis to představoval.

  Z Tvé zprávy mám dojem, že jsi aktivní a pilný kluk, který se umí dívat do budoucna. To máš velkou výhodu. Zároveň je skvělé, že jsi dobrý v informačních technologiích a elektronice, to se Ti rozhodně může hodit i do budoucí práce/brigády. Možná ale víš, že práce dětí ve věku do 15 let je zakázána. Pokud by Ti činnost nebránila ve školní docházce a za určitých podmínek bys mohl vykonávat jen umělecké, kulturní, sportovní a reklamní činnosti. V Tvém podpisu čtu, že máš 14 let. Od 15 let je to pak se získáváním brigád mnohem jednodušší. Není to dlouhá doba k čekání. Není to proto, že bys nějakou práci ještě nezvládl, ale spíš proto, abys měl ještě teď dost času na učení a seberozvoj ve svém volném čase. Pokud bys přeci jen něco chtěl hledat, třeba venčení psů, jak jsi psal, po domluvě se známými majiteli to zní taky možně. Další variantou je popřemýšlet, jestli by třeba během víkendů nechtěli pomoct nějací vaši známí s různými pracemi kolem domu aj.

  Říkám si, že by mohlo stát za to ještě jednou si promluvit s rodiči o kapesném, říct jim, že by sis chtěl na něco konkrétního šetřit, ať vědí, že přemýšlíš víc o budoucnosti než jen o aktuálních věcech, které potřebuješ. Existuje i spoření, které by Ti mohli rodiče založit a vkládat určitou částku měsíčně. Můžeš si zkusit nejprve popovídat třeba jen s jedním z rodičů, dej si na to čas a ujisti se, že budete mít dostatek prostoru pro povídání. V Tvém věku je normální říct si o kapesné a víc mluvit v rodině o financích.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Brigáda

  Jak si přivydělat?

  Dobrý deň mám otázku:
  Chcela by som si privyrobiť a napadol ma aj spôsob:venčila by som psov. No keďže žijem na dedine tak sa bojím že by ma nikto neprijal. Alebo by som niekomu psa na celý deň po strážila. Chcela by som začať už v Marci budúceho roku no ešte furt váham či je to dobrý nápad. Prosím vás poraďte.

  holka, 11 let, 3. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si chceš přivydělat a chci ocenit, že máš i své vlastní nápady. Nedokážeme Ti odpovědět na otázku, zda někdo u Vás na vesnici bude o venčení psů stát. To zjistíš jenom tak, že to vyzkoušíš, že se poptáš. Pokud by se nepodařilo, můžeš popřemýšlet nad jinými nápady a požádat třeba i rodiče, aby se zamysleli spolu s Tebou.

  Přejeme Ti, aby Ti Tvůj nápad vyšel.
  Modrá linka

  Brigáda

  Potřebuji peníze na telefon

  Dobrý den nebo ahoj,chtěla bych se zeptat jak bych si mohla v mém věku přivydělat na noví mobil (svůj sem nechala v tramvaji XD) táta ani máma mi noví nekoupí (argumentují to tím že bych ho zase někde nechala),takže bych si na něj chtěla sama nějak vydělat ale vůbec nevím jak . Kapesné sice dostávám ale
  100 kč na měsíc je málo a já ten telefon potřebuju co nejdřív (nechci aby to vyznělo nějak že sem závyslá ale já když potřebuju někomu zavolat kvůli čemukoli tak to nejde ). Věci jako mytí auta a sekání zahrady sousedům už dělám ale je mi blbí si za to vzít peníze. Předem děkuju ať už za pozitivní nebo negativní odpověď .

  holka, 12 skoro 13 let, 7. července 2020

  Ahoj,
  je určitě mrzuté, že nyní nemáš telefon, protože jsi ho omylem nechala v tramvaji. A chápu, že toužíš po novém. Asi tušíš, že ve dvanácti letech si nelze přivydělat oficiálně, pracovat se může až od 15 let a po skončení povinné školní docházky. Je tedy třeba zkusit vymyslet nějakou jinou cestu, jak znovu telefon mít.

  Je moc fajn, že pomáháš ostatním zadarmo, ale možná by Ti teď na telefon přispěli, kdyby ses jim svěřila, že se snažíš získat nějaké peníze na nový. Můžeš to říct tak, že to není pro Tebe příjemné si o peníze říkat a že jim za to pomůžeš s něčím, co potřebují. Stejně tak můžeš udělat nějakou dohodu s rodiči, že si vezmeš něco v domácnosti na starost, co zatím neděláš a když budou vidět, že se snažíš, třeba Ti s telefonem vyjdou vstříc.

  Někdy také funguje se poptat po rodině či známých, zda nemají doma starší vyřazený telefon, možná Ti ho někdo rád věnuje. Pořídit si můžeš i nějaký v bazaru, pokud nenašetříš dost peněz na nový. A jako poslední možnost mě napadá poprosit rodiče nebo další příbuzné o peníze s tím, že už Ti nemusí dát dárek třeba k narozeninám nebo svátku, někdy to také dobře zafunguje.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo něco vymyslet a měla jsi brzy zase telefon.
  Modrá linka

  Brigáda

  Brigáda

  Dobrý den, mám dotaz zaměřený na brigádu. Jeden můj dotaz už tu je, co se týče brigády, ale v té době mi nebylo 15. Teď už "můžu" dělat legálně brigádu, ale je v tom háček, četla jsem, že brigáda je po ukončení školní docházky (a to já nesplňuji, mám odklad). Proto se chci zeptat, jak to tedy je? Jestli to je v mém případě legální nebo není, a jestli můžu jít na jakoukoliv brigádu. Přijde mi trochu nespravedlivé, když moji kamarádi ve stejném věku brigádu už dělají, ale už jsou na střední nebo po základní škole, a já žádnou dělat nemohu...

  holka, 15 let, 26. června 2020

  Dobrý den,
  úplně rozumím tomu, že byste ráda šla v létě na brigádu, když je Vám už 15 let. Bohužel, platí stále dvě podmínky a to že vydělávat si v zaměstnání je možné od patnácti let, ale je třeba mít dovršenu povinnou školní docházku. Ustavuje to tak občanský zákoník. Legálně nastoupit na brigádu tak zatím nemůžete, i když se to zdá nespravedlivé a je potřeba počkat do příštího roku. až dokončíte povinnou školní docházku.

  Přejeme Vám i tak hezké prožití léta.
  Modrá linka

  Brigáda

  Jak bych si mohla vydělat peníze když nedostávám kapesné a na brigádu nemám ještě věk?

  holka, 11 let, 16. června 2020

  Ahoj,
  je hezké, že si chceš sama přivydělat a nečekáš jen, až ti rodiče něco dají. Bohužel ve tvém věku jsou možnosti přivýdělku hodně omezené. Především si myslím, že by sis o penězích měla promluvit se svými rodiči. Nějaké kapesné bys určitě dostávat měla. Nemusí to být žádné vysoké částky, ale kapesné je důležité i kvůli tomu, aby se děti naučily hospodařit s penězi a mohly si případně ušetřit na to, po čem touží. Pak si také můžete promluvit o tom, co bys mohla doma dělat nad rámec svých povinností a zda bys za to nemohla dostávat alespoň malou finanční odměnu. Bylo by fér ocenit tvou snahu a úsilí a myslím, že to tví rodiče budou vnímat podobně. Určitě ocení, že si chceš sama přivydělat, i když ještě nejsi ve věku, kdy bys mohla chodit na brigádu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Dobrý den,
  je možné si nějak vydělat peníze ve 13 letech? Práce jako sečení trávy, umývání auta, apod. jsem chtěl dělat, ale nemám u koho (v domě vedle nás nikdo nebydlí, naproti jsou zas nerudní, v činžáku přes křižovatku nikoho neznám, atp.). Jediné, co jsem kdy dělal bylo to, že jsem tetě naladil televizi a dostal za to 50 Kč a čokoládu. 😕 Jinak jsem dřív nikdy nic takového nedělal. Kapesné sice dostávám, ale šetřím si na nový mobil a chtěl bych vlak, který stojí přes 2000 Kč (máme modelovou železnici). Neexistuje ještě nějaká možnost, jak si vydělat?
  Předem děkuji

  Anonymní tazatel, 4²-?3 let, 24. května 2020

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si chceš vydělat své vlastní peníze. Je však pravda, že možnosti brigády pro mladší 15 let jsou omezené. Chci tě tedy podpořit, abys hledal dál stejným způsobem, tedy u lidí v okolí. Můžeš požádat o podporu i rodiče, aby se poptali známých. Pozeptat se můžeš i kamarádů, jestli oni neví třeba o nějakých sousedech nebo příbuzných, kteří by uvítali šikovného pomocníka.

  Přejeme Ti, aby se Ti brigádu podařilo najít.
  Modrá linka

  Brigáda

  Ahoj, je mi 15, ale ještě nemám dokončenou zš, protože jsem měl odklad. Existuje tedy způsob jak bych mohl "brigádňičit" už teď? Díky za odpověď

  kluk, 15 let, 1. května 2020

  Ahoj,
  pokud je mi známo, na brigádu můžeš nastoupit od dovršení patnácti let. Do zaměstnání potom po ukončení školní docházky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Ahoj Alíku !
  Za chvíli je mi 14 a vzhledem k tomu že nedostávám žádné kapesné, nemůžu si ani nic koupit... Proto bych si chtěla vydělat sama. Existuje nějaká brigáda už od 14ti let ? Nebo jak si můžu vydělat ? (Doma pomáhám skoro se vším, ale peníze za to prostě nedostanu)
  Díky za odpověď.

  holka, 13 let, 19. dubna 2020

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že bys chtěla mít k dispozici nějaké peníze, aby sis mohla občas něco koupit. Je fajn, že přemýšlíš nad tím, jak si peníze sama vydělat. Myslím, že prvním krokem by mělo být, aby sis o všem s rodiči popovídala. Možná si prostě jen neuvědomili, že potřebuješ nějaké kapesné. Možná jsou v situaci, kdy Ti kapesné nabídnout nemohou. Co se týká domácích prací, možná Ti za ně neplatí pouze z toho důvodu, že své povinnosti v domácnosti by měli mít nejen dospělí, ale i děti. Mohli byste však třeba společně udělat nějakou dohodu, co jsou Tvé běžné povinnosti, za které se neplatí, a co by mohly být práce, kterými by sis něco vydělala. O tom všem je možné si společně promluvit. A v každém případě Tě mohou v hledání brigády podpořit. Najít si brigádu oficiálně není ve věku pod 15 let úplně snadné. Ale rodiče by Ti mohli pomoci se poptat po okolí, zda by třeba někdo uvítal venčení psa, donášku nákupu či hlídání menších dětí. Pokud by to pro Tebe bylo snazší, můžeš rodičům ukázat i naši komunikaci.

  Přejeme Ti prima jaro.
  Modrá linka

  Brigáda

  Ahoj! Už jsem tady zase. :D Omlouvám se.
  No radši rovnou k věci. Mám rozvedené rodiče a bydlím u mamky, se dvěma sourozenci a otčímem. K tátovi jezdím jednou za 14 dní.
  Alimenty mámě normálně posílá, ale jsou vyměřený na dobu, kdy mě bylo pět. Máma se s ním nechce soudit a mě to taky přijde jako blbost, protože s ním máme celkem dobrý vztah a soudy o peníze, který teď vlastně tak nutně nepotřebujeme by to fakt nezlepšily. No ale, můj otčím moc nevydělává, celkem se fláká, řekla bych. Má bohaté rodiče a spíš si přišel k hotovýmu. Máma je po operaci páteře, což jí znemožnilo dělat minulé zaměstnání a teď je nezaměstnaná, ale fakt si novou práci hledá a stará se a vůbec, je fakt skvělá.
  Není to vlastně nic seriózního, tenhle můj problém, na jídlo máme, i na oblečení i když je zděděný, střechu nad hlavou taky, mám i počítač, nemám si fakt na co stěžovat, ale teď když je koronavirus, tak máma musela přestat pracovat tam kde byla, zavřeli to a ona odtamtud už peníze nedostává, vyházeli zaměstnance a ona tam byla jen na pár hodin týdně a na nějakou smlouvu, že plat dostávala normálně, ale prostě to byla spíš brigáda.
  No jak jsem říkala, nemám si na co stěžovat a ani to není seriózní, ale prostě mi máma řekla, že v září asi nebude mít na kroužky, nebo určitě ne na všechny. Když se na to kouknu, vím, že určitě chci aby brácha dál chodil do výtvarky, moc ho to baví a ségra na střelby. Já bych chtěla zůstat u nás v oddíle, ve skautu a možná bych si členský poplatek i dokázala zaplatit sama, je to asi devět stovek. Ale taky bych chtěla jezdit i na akce, to je za měsíc tak pět až šest stovek, víkendovky a tak, ale to už bych asi nedokázala zaplatit. Hlavně mě ale trápí, že ty sourozenci by o to mohli přijít, jsou mladší než já a já v jejich věku na kroužky chodila, ne moc, ale vždycky se peníze nějak našly.
  Nevíte jak můžu mámě pomoct? Je mi čtrnáct, to mě na žádnou pořádnou brigádu ani ze zákona vzít nesmí, ne? Taky se cítím trochu provinile, protože studuji dálkově projekt na americké univerzitě a to taky něco stojí, dostávám stipendium, ale tak až pět tisíc na to padne. A taky se cítím dost nepatřičně, protože bych příští rok chtěla i agility a parkour, ale vím, že je to drahé a my ty peníze potřebujeme na jiné důležitější věci. Ale když mě to baví...

  demigirl, 14 let, 21. dubna 2020

  Ahoj,
  nemusíš se omlouvat, že píšeš, když se snažíš vyřešit problémy s kroužky na další školní rok a máš starost o budoucnost vaší rodiny. Je od Tebe moc pěkné, že myslíš na všechny blízké, chceš pomoci mamce, zachovat sourozencům to, co je baví, nechceš se rozhádat s tátou tím, že bys na něj tlačila kvůli penězům. Máš pravdu, je to teď těžké po všech směrech, nikdo neví, jak se budou věci dále vyvíjet.

  Chci moc ocenit, jak chceš pomoci mámě, ale do dokončení povinné školní docházky si nemůžeš nijak oficiálně přivydělat. Jakmile budeš mít tuto docházku hotovou, nebude problém si třeba v létě najít brigádu a našetřit si na své sny. Napadlo mne ale, že byste si jako rodina společně sedli a zkusily kroužky naplánovat třeba v červnu, kdy už bude trochu jasněji. Můžete mít třeba dvě verze, jednu ideální a jednu tu, kterou opravdu finančně zvládnete. V takové diskusi se dá najít spravedlivé rozdělení tak, abyste měli každý z vás to podstatné. Možná to bude rok nebo půlrok trvat, kdy nepůjde úplně všechno, ale není to napořád, je pravděpodobné, že v budoucnu bude zase lépe. Dá se potom poprosit třeba tátu, aby Ti na nějaký kroužek přispěl, není to zvýšení výživného u soudu, ale také možnost, jak se s tím vypořádat. Možná by sis nějaký kroužek mohla přát jako dárek k narozeninám nebo svátku, někdy mohou pomoci i babičky a dědové, kteří jsou rádi, že dávají nějaký smysluplný dárek.

  Mámě můžeš pomoci hodně tím, že ji podpoříš, pomůžeš s domácností a s tím, že s ní budeš otevřeně mluvit o svých obavách a plánech. Společně pak můžete lépe přijít na to, jak se se vším vypořádat. Je možné, že se třeba nějak zapojí i otčím, když uvidí, že je nyní nutné víc přiložit ruku k dílu. Téměř každá rodina se v těžších obdobích dokáže s mnohým vyrovnat, když drží pospolu. Určitě se nemusíš cítit špatně kvůli projektu na univerzitě, je to investice do budoucna, která se mnohonásobně vrátí, je moc fajn, že děláš co Tě baví a zároveň je to smysluplné.

  Přejeme co nejméně starostí.
  Modrá linka

  Brigáda

  Dobrý den Alíku,já vím, je mi už 15 let a píši sem, ale chtěla bych se zeptat.Existuje nějaký způsob, jak bych si mohla teď ,,v této době'' vydělat brigádou z domu?A další otázka, neexistuje nějaký způsob, jak bych mohla mohla svoji knihu odeslat nějakému nakladatelství? Nevím úplně, jak to funguje.Musím být na to osmnáctiletá?
  Moc děkuji za odpověď.

  holka, 15 let, 20. dubna 2020

  Ahoj,
  ohledně brigád je to v současné situaci složité a bohužel mě upřímně nenapadá žádná možnost, jak by to bylo možné. Vzhledem k tomu, že výpověď dostává i spousta dospělých lidí, kteří jsou regulérně zaměstnaní, nemyslím si, že by bylo pravděpodobné, že by teď někdo sháněl brigádníky. Je to bohužel velmi složité období pro všechny.
  Ohledně tvého dotazu zaslání knihy do nakladatelství; to možné určitě je. Na světě je spousta dětských spisovatelů, kterým se podařilo vydat knihu ještě před dosažením plnoletosti. Bylo by však určitě vhodnější, aby ses domluvila se svými rodiči a ti odeslali nakladateli tvůj rukopis se svým průvodním dopisem, aby bylo vidět, že o tvé aktivitě ví a že s ní souhlasí.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Brigáda

  Dobrý den,
  je mi 14,za měsíc 15 a tento rok jsem v deváté třídě.
  Mám trochu starší rodiče, kteří jsou trochu ve finanční tísni.
  Chtěla bych jim pomoct tím, že bych o letních prázdninách šla na brigádu.
  Na internetu jsem se dočetla, že na brigádu můžu jít pouze pokud mi je nejméně 15 let a mám dokončenou povinnou školní docházku.
  Můžu jít již toto léto na brigádu nebo se konec školního roku počíta 31.srpna?
  Jáké podmínky musím splňovat, abych mohla jít na brigádu?
  A kde je podle vás nejlepší sehnat brigádu, aby mi to něco do budoucnosti dalo?

  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den!

  Dobrý den,
  je do Tebe vážně moc hezké, že chceš pomoci rodičům, kteří jsou ve finančních potížích. To stojí za ocenění. Brigáda je o letních prázdninách určitě pro Tebe možná, protože je důležité mít vysvědčení a uzavřenou docházku, která se právě vysvědčením dokládá. Někdy potvrzení o ukončené povinné školní docházce vystaví i škola.

  Přeji Ti, abys sis našla brigádu, která Tě bude nějak bavit. Mladé lidi pod 18 let nemohou na pracovišti pustit například za pokladnu v supermarketu a jinak k penězům, ale nabízí se hodně věcí – práce ve fastfoodu, restauraci, v nějakém skladu, hlídání dětí, úklid, práce v zemědělství a mnoho dalšího. Většinou nepotřebuješ splnit žádné další podmínky, jen v restauracích a v potravinářství se vyžaduje zdravotní průkaz, který pro tyto účely vydává praktický lékař. Nevím přesně, jaká brigáda by pro Tebe byla nejvhodnější, ale obecně platí, že získáš pracovní návyky, zkušenosti v tom daném oboru a také finance, a to není málo.

  Doporučuji se poptat starších kamarádů a známých, jaké mají oni zkušenosti, aby ses mohla lépe rozhodnout.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Brigáda

  Ahoj Alíku a poradno.
  Je mi dvanáct let. Není to moc, ani málo. Každopádně: nedostávám kapesné a tak bych si chtěla, třeba jen přes prázdniny, někde trochu přivydělat. Možná je to hloupý dotaz, ale je možné sehnat brigádu, když ještě nemám ani občanku? A pokud ano, tak kde? Předem díky za radu, ahoj??

  holka, 12 let, 29. prosince 2019

  Ahoj,
  chápu, že by sis přála nějak si přivydělávat. Chodit na brigády je však možné až po dovršení 15 let a po dokončení povinné školní docházky. Je to tak proto, že ve 12 letech nemáš zodpovědnost za vydělávání peněz Ty, ale Tvoji rodiče.
  Říkám si, že by sis s rodiči mohla zkusit v klidné chvíli promluvit, vysvětlit proč bys ráda měla nějaké peníze navíc a zkusit společně najít nějaký kompromis co se týče kapesného. Napadá mě, že byste se mohli spolu (anebo třeba s babičkou a dědou) domluvit i na tom, že od nich dostaneš peníze za nějakou výpomoc navíc – třeba na zahradě, s venčením psa apod.

  Vše nejlepší do roku 2020 přeje

  Modrá linka

  Brigáda

  Dobrý den,
  ještě mi není patnáct, ale i přesto bych si chtěla vydělat peníze, nenapadá mě moc způsobů „jak“. Už jsem se koukala na starší dopovědi v poradně, dětem mladším 15-ti let doporučujete pomoc známým a sousedům, já ale takou možnost nemám, protože nikdo pomoc nepotřebuje, ale napadlo mě, že bych třeba doučovala děti z okolí. Ale pořád nevím, jestli to je nebo není legální...

  Vím že brigády jsou od 15 let, ale četla jsem že to je až po ukončení školní docházky, takže pokud má někdo odklad, tak může mít brigádu až od 16? Moc se v tom nevyznám...

  Předem děkuji za odpověd ´.

  holka, 14 let, 10. listopadu 2019

  Ahoj,
  je skvělé, že se snažíš ve svém věku si přivydělat peníze. Máš pravdu v tom, že brigáda je legální až od patnácti let, ale pokud se domluvíš s nějakými známými, že budeš doučovat jejich děti, jedná se spíš o přátelskou výpomoc, za kterou ti zaplatí nějakou symbolickou částkou. Taková výpomoc se nedá za brigádu považovat a nevidím na ní nic špatného.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Brigáda

  Ahoj poradno. Chtěla bych mamce koupit dárek, ale nemám moc financí a vydělávat nemohu jelikož mi je teprve 14 a u příbuzných nechci schánět peníze, protože mi to připadá jako žebrání. A jelikož je to dárek pro mamku tak jí to nesmím říct a s tátou nebydlím ani nepamatuji. Prosím poradíte jak bych si mohla vydělat? 15 mi bude az za jedenact mesicu a do te doby nevim jestli to budou jeste prodavat. Předem dekuji za odpoved.

  holka 14 let, 5. září 2019

  Ahoj,
  je od tebe moc hezké, že chceš mamince věnovat dárek (a rovnou se dívám na tvůj další dotaz, kde se ptáš, jak by sis mohla přivydělat, abys mohla mamince pomoci - dovolím si tedy odpovědět na oba zároveň, protože se ptáš vlastně na tu stejnou věc). To, že si uvědomuješ, že se tvoje maminka ocitla v těžké situaci a ráda bys jí pomohla, svědčí o tom, že jsi vyzrálá, zodpovědná a empatická, což je skvělé.
  Do patnácti let skutečně legálně na žádnou brigádu jít nemůžeš. Ve svém dalším dotazu píšeš, že nemáte žádné příbuzné, kterým bys mohla vypomáhat, ale určitě máte sousedy, kterých se můžeš zeptat, jestli by třeba nechtěli vypomáhat na zahradě, venčit psa, nebo třeba pohlídat malé děti. Myslím, že v první řadě by ses měla poptat mezi lidmi, kteří tě znají a ví, že jsi spolehlivá, případně znají vaši rodinnou situaci, tudíž spíš ocení, že chceš své mamince pomoci. Přeji ti hodně štěstí a věřím, že se ti podaří příležitost k příležitostnému přivýdělku najít.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Ahoj Aliku a ostatní!
  Chtěla jsem se zeptat, jak si můžu ve 12/13 vydělat peníze.. myslím tím vyšší obnos. Protože bych chtěla jet na rok do Ameriky studovat na střední, což je možné až pro studenty 16-18 let. A vzhledem k tomu, že jde o opravdu velké peníze a rodiče by mi to chtěli dopřát, ale v životě by na to neměli, tak si na to musím vydělat sama. Což mi nevadí, prostě chápu to a všechno. Jenom nevím, jak si je mám vydělat. Mam nějaký plán do budoucna což je že budu natáčet makeup tutorialy a tak, což už dělám, ale jde mi tu o to, že abych nasbírala víc fanoušků, tak si potřebuju kupovat na ta videa věci, na které nemám. Protože už teď se mi ozvalo pár lidí na spolupráci, ale to bylo jen na zboží se slevou. Pak už je to že za reklamu normálně dostanu peníze a tím se vydělat dá, ale potřebuji něco do začátku, což nevim, jak udělat. Taky se hodně mluví o hlídání psů, děti atd, ale to taky nevím, jak mám udělat, protože žádné rodiny s dětmi neznám a ani se psy:( A rodiče mi párkrát dají za nějakou výpomoc navíc doma třeba 20 Kč, ale to opravdu nestačí a jak jswm se s nima o tom bavila tak víc nedají. Vím, že brigády nemůžu ještě, takže vážně netusim jak si to vydělat:(
  Předem děkuji za radu

  holka, 13 let, 27. srpna 2019

  Ahoj,
  je hezké, že se snažíš pracovat na svém snu jet studovat do Ameriky, už teď se snažíš na to připravit, něco si přivydělat. Je dobře, že máš podporu i od rodičů, můžete to spolu probírat. Zároveň většina brigád je možná až od 15 let, také z důvodu, že do té doby by mělo dítě či mladý člověk mít dostatek času a prostoru především na vzdělávání a jiné aktivity, které ho rozvíjí. Mohli byste se s rodiči informovat i o tom, zda není možné dostat i nějaké finanční stipendium na studium v zahraničí, zda by Tě v tomto ohledu mohla nějak podpořit i vaše škola.
  Dále mě napadají možnosti přivýdělku např. prací z domova, kdy některé větší firmy nabízejí i manuální brigády, např. lepení obálek apod., ale to byste se museli domluvit s rodiči a smlouva by musela být napsána na ně, nebo na jiného dospělého. Někdy je možné roznášet např. letáky či jiné propagační materiály. Můžeš se podívat na možnosti ve svém okolí, poptat se známých, ve škole. Možná ale nezbyde nic jiného, než pokračovat ve své online práci a s brigádou počkat do vyššího věku, např. za 2 roky.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka