Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Brigáda

  Jak si vydělat?

  Ahoj, potřebuju peníze protože jsem teď všechno utratila pro školní pomůcky na září. Potřebuju si našetřit na vanoční dárky je nějaká brigáda od 12??? Asi ne že? Chtěla jsem prodávat nějaké výrobky přes internet ale rodiče mi to nedovolí.. stejně jako mi nedovolí jít vyvenčit nějakého psa nebo někomu např shrabat listí... co mám dělat..

  12 let, 9. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  ráda by sis našetřila nějaké peníze na Vánoce, teď si je utratila za školní věci. Ptáš se na brigádu. Je od Tebe moc hezké, že myslíš na dárky pro druhé a za co je moct koupit. Přijde mi moc důležité, aby rodiče věděli, že by sis opravdu chtěla vydělat a k čemu ty peníze užiješ. Když o tom budou vědět víc, je možné, že Ti taky povolí víc. Možná mají strach, že bys chodila k někomu, koho neznáš apod. Neboj se zjistit, co je za tím, že Tě v tom prozatím nepodporovali. Máš pravdu, že oficiální brigády bývají až pro starší, tj. od 15 let. Říkáš, že jsi už promýšlela nějaké varianty - vlastní výroba, venčení, práce/úklid na zahradě. To mi všechno zní jako fajn nápady, teď je otázkou, u koho by se dalo v Tvém okolí takto pracovat, aby s tím zároveň rodiče souhlasili. Napadá mě, že možná máte nějaké rodinné známé, klidně i vzdálenější, kterým by se to dalo nabídnout, třeba je oslovíš i s pomocí rodičů. Neboj se jim ukázat, že Ti na tom opravdu záleží, ale taky že od nich k tomu potřebuješ pomoc a podporu. Můžeš jim dát klidně přečíst tyto maily, aby se vám o tom lépe začínalo povídat. Říkám si, že i kdyby se Ti nepodařilo sehnat tolik peněz, co bys chtěla, je moc cenné už jen to, že se snažíš a dáváš do toho svůj čas. Jsou dárky, které se za peníze koupit nedají/nemusí, a přesto jsou krásné, třeba nějaké takové vymyslíš.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Brigáda

  Kontrola dokončené základky v práci

  Zdravím, zajímalo by mě, jak to je s brigádami. Dobře vím, že člověku musí být 15, ale musí mít i dokončenou základní školu. Mně nějací lidi řekli, že stačí věk 15 let a jiní, že ještě školu. Přikláním se samozřejmě k tomu, že obě tyto věci jsou povinné. A můj dotaz zní: Jak to tedy vlastně kontrolují, jestli má někdo fakt základku hotovou? Předem díky za odpověď.

  člověk, 12 let, 10. července

  Ahoj,

  musím Tě moc pochválit za to, že správně uvádíš základní podmínku věku. Pro to, aby někdo mohl uzavřít „brigádu“ (dohoda o provedení práce/pracovní činnosti), je nutné, aby měl 15 let. Pro to, aby nastoupil do práce je nutné, aby měl již uzavřenou školní docházku. Pokud mi je 15 let a jsem v deváté třídě, tak si můžu uzavřít smlouvu, abych o prázdninách pracoval, ale nastoupit tam můžu až v den, kdy dokončím povinnou školní docházku.

  A teď jak se v praxi kontroluje ta škola? Vysvědčení z druhého pololetí 9. třída má v sobě speciální prvek dle zákona - ten konkrétně uvádí:

  Dokladem o dosažení základního vzdělání je vysvědčení o úspěšném ukončení devátého, popřípadě desátého ročníku základního vzdělávání, vysvědčení o úspěšném ukončení druhého ročníku šestiletého gymnázia nebo čtvrtého ročníku osmiletého gymnázia nebo osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře, nebo vysvědčení vydané po úspěšném ukončení kursu pro získání základního vzdělání. Tato vysvědčení jsou opatřena doložkou o získání stupně základního vzdělání.

  Stačí tedy doložit vysvědčení z 9. třídy, nebo jemu odpovídající. A jen pro úplnost doplním, že pro brigády v umělecké, kulturní, reklamní nebo sportovní činnosti nejsou tyto podmínky.

  Brigáda

  Stánek s občerstvením

  Ahoj, tento dotaz píšu, protože bych potřebovala poradit. Přemýšlela jsem, že bych někdy chtěla s partou kamarádů mít vlastní stánek, třeba s limonádou nebo něčím podobným, a tak by mě zajímalo co je k tomu potřeba, popř. jakou lokalitu zvolit, jestli spíše centrum nebo něco vzdálenějšího. Chtěla bych si zkusit jaké to je a co to obnáší a zároveň tím mít zábavu na volný čas. Na odpověď příliš nespěchám, tak ji klidně přesuňte a pomužte mezitím někomu kdo to potřebuje ;-) Předem díky za odpověď.
  S pozdravem Bs

  Holka...., 15. května

  Ahoj,

  píšeš o tom, že by sis chtěla založit stánek. V tom bys prodávala s kamarády limonádu nebo jiné občerstvení.

  Tady Tě musím zklamat, neboť na otevření stánku je potřeba živnost - na tu nesplňuješ (nejspíš) věkovou kvalifikaci. Dále je k prodeji občerstvení, které jsou určeny k bezprostřední konzumaci, potřeba i vzdělání, neboť se jedná o takzvanou živnost řemeslnou. K tomu se dá ještě připomenout podmínka vyřešení daní, zdravotnického průkazu a dalších hygienických podmínek.

  Musím říct, že mi je líto, že nemůžete mít stánek teď, ač jde poznat, že o něm doopravdy přemýšlíš. V budoucnu se snad pravidla trošku zmírní a Tobě snad zůstane stejná snaha do té doby :)

  Brigáda

  Jak si ušetřit peníze?

  Ahoj
  Jak si nešetřit když nemohu jít na brigádu ?

  Samozřejmě kapesné dostavám ale potřeboval bych vědět ještě nějaké způsoby
  Částka kterou mám: 1787 Kč
  Částka kterou potřebuji našetřit: 5000 Kč

  Děkuji za odpověd’

  kluk, 12 let, 10. února

  Ahoj,
  i když je pravda, že ve svém věku na brigádu skutečně ještě nemůžeš, určitě to neznamená, že nemáš žádné možnosti, jak si vysněnou částku našetřit. Můžeš se například domluvit s rodiči nebo příbuznými, zda by ti byli ochotni zaplatit nějakou částku za práci, kterou bys udělal nad rámec svých povinností. Znám například děti ve tvém věku, které dostávají drobný, předem domluvený, obnos za to, že vyčistí boty celé rodině, posekají zahradu, shrabou listí, nebo například chodí venčit psy sousedům. Věřím, že když budeš skutečně chtít, zkonzultuješ situaci se svými rodiči a projevíš snahu, určitě se vám společně najít řešení. Dospělí většinou oceňují a velmi pozitivně reagují na aktivní snahu dětí, které chtějí jít za svým cílem a například si přivydělat, aby si mohly koupit to, po čem touží. Věřím, že tomu tak bude i ve tvém případě.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Ideální brigáda

  Ahoj poradno,
  Chci si najít brigádu, ale žádná mi nevyhovuje. Nerada jsem podřízená s nízkým platem. Ale našla jsem možnost, mohla bych dočasně dělat herečku. Hraní mi jde, nepotřebuju na to školu, mám originální vzhled takže by o mě mohl být zájem a byla by to výhoda i v tom že bych se seznamovala s filmovým prostředím ve kterém mám v plánu později pracovat, mohla bych se seznámit s herci a štábem a něco bych se naučila z oblasti natáčení. Ale problém je v tom že nevím kde mám tyto nabídky hledat, myslím že se nabídky “scháníme herce do filmu“ nevyskytují v normálních nabídkách brigád. Chci si vydělat na spoustu věcí např. Na stříhací program, film, vylepšení pokoje....

  1. Doporučte mi prosím nějaké stránky kde můžu tyto nabídky hledat.
  2. Kolik si můžu minimálně vydělat herectvím?
  3. Jsou nějaké nevýhody nebo úskalí o kterých bych měla vědět?

  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 22. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys měla brigádu, umíš si představit dělat herečku a seznamovat se s věcmi kolem natáčení. Nevíš, kde tyto nabídky hledat a ráda bys nějaké tipy. Ptáš se taky, kolik si můžeš herectvím vydělat.

  Z tvého mailu čtu velký zájem o herectví a chuť se v té oblasti vzdělávat dál. Je fajn, že u sebe cítíš herecké vlohy a chtěla bys je rozvíjet. Nebývá zvykem, že by herectví šlo dělat jen tak hned jako brigáda. Naopak je většinou za hereckou cestou hodně práce a učení. Učení herectví se věnují konzervatoře a pak vysoké umělecké školy – možná právě u nějakých takových škol v Tvém okolí bys dostala informace, jestli není možné se nějak zapojit. Zkus se podívat třeba na jejich webovky. Napadá mě, že možná máte na škole nebo ve volnočasovém středisku kroužek dramaťáku. Mohla bys zkusit oslovit vedoucího lektora a ten by Tě třeba nasměřoval, kam dál. Možná je ve vašem městě divadlo a mohla by ses zeptat na malou brigádu taky tam (u lístků, šaten). Při natáčení některých filmů hledají komparz, to může být brigádně, mohla by se na to podívat s někým blízkým dospělým z Tvého okolí. Důležitý je u brigád taky věk, musíš mít alespoň 15 let, u spousty brigád ale až 18 let. Zasloužila by sis probrat Tvé možnosti brigád s někým blízkým, aby Ti poradil, co by pro Tebe bylo reálné. Neboj se hledat si informace u druhých, nejen z webu, a zeptat se jich.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Brigáda

  Prodej vlastních výrobků

  Dobrý den,
  Dotaz je i tom že si šetřím na jednu věc protože rodiče řekli ať si na ní našetřim sama. Hrozně ráda háčku ji a napadlo mě že bych třeba na bazoši prodávat vlastnoručně uhackovane plyšáky atd. Šlo by to nějak kdyby mi třeba s tím pomohli rodiče a kdyžtak jak?
  Děkuji:-3O:-)

  holka, 10 let, 10. listopadu 2021

  Ahoj,

  chci moc ocenit, že přemýšlíš o tom, že bys mohla šetřit peníze prodejem svých výrobků, a taky to, že takové výrobky dokážeš zhotovit.
  Máš pravdu, že by Ti v případném prodeji museli pomoci rodiče. Nabízet výrobky můžeš například na Fler.cz - podívej se, co se tam prodává, zejména co se týká např. háčkovaných plyšáků. Můžeš srovnat provedení, cenu i prodejnost a zvážit potom, co dál. S rodiči si můžete přečíst podmínky prodeje (registrace apod.) Prodávat můžeš také (za pomoci rodičů) na webových bazarech (sbazar, bazoš apod.) nebo třeba prostřednictvím sociálních sítí.
  Pokud jste s rodiči domluveni, že si budeš šetřit na vytouženou věc, věřím, že Tě podpoří a pomůžou Ti. Pokud ne, mohl by Ti pomoci někdo další dospělý - někdo z příbuzných, známých apod.
  Držíme palce, aby se prodej Tvých výrobků podařil.

  Modrá linka

  Brigáda

  Kde najít brigádu?

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat jak si najít brigádu. Všude na internetu chtějí aby mi bylo 18 a tak. Ráda bych třeba pomáhala v nějakém obchodě, nebo třeba doučovala malé děti češtinu a matiku, ale nemůžu nic sehnat. Všude po mě chtějí registraci a tel. číslo. A navíc se bojím že to můžou být podvodníci. Alíku, prosím pořád. Kde mám sehnat nějakou brigádu?

  Ahoj,
  máš pravdu, že najít brigádu není nic jednoduchého a mezi seriózními zaměstnavateli mohou skutečně být i podvodníci. Proto ti doporučuji hledat na velkých, prověřených webech, jako je například jobs.cz a podobně. Tady se pravděpodobnost výrazně snižuje a tvé údaje, které do vstupního formuláře zadáš, tady budou určitě v bezpečí. Navíc mají jobs.cz i nabídku brigád pro studenty. Je samozřejmě možné, že velká část zaměstnavatelů preferuje brigádníky, kteří jsou již plnoletí, ale když budeš trpělivá a nevzdáš to, určitě se ti podaří objevit i takovou brigádu, která tě zaujme a které se budeš moci vzhledem ke svému věku zúčastnit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Brigáda

  Prohlížím si brigády pro starší

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  chtěla bych se zeptat jestli se někomu taky děje to že má chuť prohlížet brigády od 18 let i když je mu 11. Mě totiž baví si prohlížet brigády v zahraničí jako animátorka, barmanka a tak a vzhledem k tomu že chci být učitelka v ČB tak si třeba prohlížím stránky pedáku v zdá se mi jestli to není divný v mém věku.
  A ještě se chci zeptat jak mám říct jednomu klukovi kterému se libim to, ze on me ne🤨
  Předem děkuju

  holka, 11 let, 3. července 2021

  Ahoj,
  jsem si jistá, že na prohlížení brigád určených pro starší není vůbec nic špatného. Každý člověk má své plány a své sny a nevidím nic špatného na tom, že si pročítáš brigády, které bys chtěla jednou dělat, nebo stránky školy, kde bys chtěla studovat. Naopak si myslím, že jde o další krok, kterým se přibližuješ splnění svých snů, což je obdivuhodné. Je vidět, že tě to zajímá, sbíráš informace a chceš se zorientovat. Klidně si tedy brigády i stránky školy prohlížej dál a budeme ti držet palce, aby se tvé plány staly i realitou.
  Co se týká tvého dotazu, jak máš říct klukovi, kterému se líbíš, že on tobě ne, myslím, že to není nijak složité. Vzhledem k vašemu věku se ještě nebavíme o skutečném partnerském vztahu ale spíše o kamarádství. Pak je otázkou, zda tě onen kluk nepřitahuje fyzicky, nebo se s ním nechceš ani kamarádit. Pokud se ti nelíbí fyzicky, ale jinak si rozumíte, neexistuje důvod, proč byste se nemohli spolu kamarádit. Jestliže ti v jeho společnosti není ani příjemně, jednoduše s ním nemusíš trávit volný čas a preferovat jinou společnost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Můžu jít na brigádu?

  Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat. Blíží se léto, takže období brigád. Mě by totiž zajímalo, jestli mě
  vezmou na brigádu ve 14, protože 15
  mi bude až 31.7. A už bych totiž chtěl na brigádu někdy začátkem června. Takže jestli vůbec tohle léto to má nějaký smysl.

  kluk, 14 skoro 15, 11. června 2021

  Ahoj,
  nejsem sice právník, ale obávám se, že legálně to není možné. Každý mladistvý může pracovat již od patnácti let, ovšem musí mít dokončenou povinnou školní docházku. Smlouvu může uzavřít hned po dovršení patnácti let s odloženým nástupem na brigádu po dokončení školní docházky. Pokud máš tedy ukončenou školní docházku, můžeš si domluvit nějakou brigádu na srpen, ale dřív to bohužel nejde.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Jak se daní kryptoměny?

  Zdravím, sice neobvyklá otázka ale zajímalo mě toto:
  Zjistil jsem že mám počítač na těžení kryptoměn který vytěží 3-7 eur denně.
  Chtěl jsem se zeptat jak je to s daněním? Musím se výdělek z toho něják danit?

  Předem děkuji za odpověď.

  Ohledně danění zisků z kryptoměn existují různé přístupy, dá se říci, že zatím nejsou finanční úřady jednotné. Docela užitečný je tento článek, kde se dočteš některé konkrétní příklady.
  Těžení kryptoměn je zřejmě (nejsem právník) z pohledu zákona podnikání, zisk se pak daní 15 % po započtení nákladů. Od daně jsou osvobozeny takové přijmy, jejichž roční součet nepřesáhne 30 tisíc Kč (zdroj).
  Pokud bys danil zisk z obchodování s kryptoměnami, pak daníš „realizovaný zisk“, tedy to, co jsi na obchodování vydělal (výnos mínus náklad).

  Brigáda

  Jak si vydělat peníze?

  Ahojchci se zeptat jak si vidělat peníze? Je mi 10 a nedostávám ani korunu. Když jsem rodičům řekla že chci něco dostávat tak mi řekli že nepotřebuji protože jsem ještě malá ale já něco dostávat chci. Nějaké nápady?

  Vendulka, 10 let, 24. dubna 2021

  Ahoj,
  osobně si myslím, že děti by měly dostávat určité kapesné (nemusí být nijak vysoké) odmalička, aby se naučily hospodařit s penězi. Na druhou stranu, pokud jsi svůj požadavek formulovala stejně jako ve svém dotazu „... ale já něco dostávat chci“, nedivím se, že tě rodiče odbyli. Přístupem „já chci“ se nikdy daleko nedostaneš. Místo toho bys měla přemýšlet o tom, co bys ty sama mohla udělat pro to, aby se situace změnila. Mohla bys například přijít za rodiči, vysvětlit jim, že bys ráda dostávala nějaké kapesné, aby sis mohla šetřit na to, po čem toužíš. Vysvětli jim ale také, že nechceš jen stát s nataženou rukou a nečekáš, že budeš dostávat peníze automaticky, že nabízíš například, že budeš celé rodině čistit boty, luxovat, nebo cokoli jiného, aby bylo vidět, že se snažíš si své vlastní peníze zasloužit. Věřím, že když změníš svůj přístup a rodiče uvidí tvou snahu, budou se k otázce kapesného stavět také jinak.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Chtěla bych vydělat nějaké peníze

  Dobrý den, chtěla bych si začít vydělávat ale nevím jestli bych nějakou sehnala i když mi nebylo 15 let. Nevíte pokud by to šlo jaké práce se nabízí dětem mladším 15 let?

  holka, 12 let, 22. března 2021

  Ahoj,
  bohužel na legální brigádu ve dvanácti letech nemůžeš, ale to samozřejmě neznamená, že by sis nemohla nějaké peníze přivydělat. Zkus se například domluvit se svými rodiči, jestli by neměli nějaký nápad, jak bys mohla přijít k nějakým penězům kromě kapesného. Můžete se třeba domluvit, že ti budou platit za práci, kterou vykonáš navíc nad své povinnosti. Znám rodiny, kde se dětem platí například za hrabání listí, čistění bot celé rodině, venčení psa a podobně. Myslím, že tví rodiče určitě ocení, že máš snahu si sama něco aktivně vydělat a určitě společně najdete nějaké řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Jak na přivýdělek

  Ahoj, chtěla bych si přivydělat nějaké peníze venčením psů, protože kvůli měsíci v karanténě jsme se dostali do špatné finanční situace, tak chci aby ušetřili na kapesném, ale nevím jestli by někdo svěřil svého psa dítěti a popřípadě jak to ohlásit ( bydlím v Praze takže asi jenom naše část města).
  Předem děkuji za odpověď..😁

  holka, 13-14 let, 7. března 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za Tvou zprávu, je fajn, že se nebojíš zeptat. Píšeš o tom, že by sis chtěla přivydělat venčením psů, ale nevíš, jak získat zájemce.
  Je od Tebe moc pozorné, že chceš být nápomocná, když jste se dostali do špatné finanční situace. Přijde mi, že to stojí za to aspoň zkusit a uvidíš, jaká bude mít Tvoje nabídka ohlas. Mrzí mě, že jste měli teď kvůli karanténě těžší dny, možná nejen z finanční stránky. O to cennější mi přijde Tvá chuť něco aktivně dělat v této situaci a třeba si i přivydělat.
  Nevím, jestli ses už o tom bavila s někým doma. Možná to víš, ale přesto Ti připomenu, že když Ti ještě není nad 15 let, je potřeba, aby o celém tom nápadu s přivýdělkem věděli Tví rodiče, mohli Ti radit a být podporou. Můžete pak spolu zhodnotit, co by se dalo udělat, možná budou mít nápady i na jinou výpomoc (např. venčení/úklid u nějakých známých). Můžou Ti pak pomoct i s inzerátem ohledně venčení. Ten se často vytiskne a lepí do okolí, kde bys mohla se psy chodit (třeba na sloupy, na nástěnku obchodu, do parku apod.) Existují i přímo webovky na podobné nabídky, kam se můžeš s pomocí někoho blízkého/rodičů přihlásit a napsat.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Brigáda

  Přivýdělek, když mi ještě nebylo 15 let

  Ahoj aliku,
  Jeste mi není 15 a chtela bych si přivydělat (vencenim psu) Nevíš kolik bych si za venčení psu mohla vzít samozřejmě bude na dohodě ale fakt nevim at to treba pri prvním cloveku neprepisknu nebo naopak.
  A nevíš o nejakych podobnych prácech jako je venčení psu?
  Predem dekuji za odpověď

  holka, 13 let, 7. února 2021

  Ahoj z Modré linky,

  chtěla by sis přivydělat venčením psů a chceš se poradit, kolik peněz je vhodné si vzít; taky se nás ptáš na další možné přivýdělky.
  Rozumím, že chceš dobře nastavit cenu. Říkám si ale, že to bude spíš o konkrétní dohodě s Tvým známým/majitelem psa, jak píšeš. Někdo Ti dá třeba přesně tolik, kolik si řekneš, někdo třeba víc. Určitě je dobré si stanovit minimální částku, za kterou jsi ochotná psy venčit. Taky záleží, na jak dlouhou dobu budeš psa hlídat. Ceny se proto můžou pohybovat různě, třeba od 100,- výš, ale opravdu těžko říct. Neboj se říct si o tolik, kolik myslíš a uvidíš, co na to řekne majitel psa. Vždy to můžeš zkusit nějak změnit, když Ti to bude připadat třeba náročnější, než sis představovala. Venčení psů může být nejen přivýdělek, ale i zábava, přeji Ti, ať se Ti podaří oslovit zájemce, kteří by Tvou pomoc uvítali.

  Vzhledem k tomu, že Ti ještě není 15 let, tak je to s ostatními přivýdělky omezené. Napadá mě ale, že můžeš zase zkusit oslovit někoho z Tvé vzdálenější rodiny/známých a poptat se jich, jestli nepotřebují s něčím pomoct, na zahradě, kolem domu, při úklidu apod. Chtěla bych Tě povzbudit, ať si o tom popovídáš i s rodiči anebo s někým jiným doma, třeba se dohodnete na „kapesném“, anebo budou mít nápad, komu by se Tvá občasná pomoc mohla hodit.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Brigáda

  Brigáda

  Ahoj, chtěla bych se zeptat na něco ohledně brigády.
  Je mi 14 a tenhle rok bych si chtěla najít brigádu, abych ušetřila peníze rodičům na důležitější věci, které bych chtěla a taky bych si je koupila sama. No, tenhle rok mi bude 15, ale až na podzim (a jsem v 8. třídě) a chtěla bych se zeptat, jestli by mě už teď o prázdninách vzali na nějakou brigádu. S pánem, který vlastní tu "společnost" nebo jak to nazvat se osobně naši znají, tak jestli by mě mohl "legálně" už na tu brigádu vzít a popřípadě jestli existují nějaké "kontroly", které chodí takhle po brigádách a kontrolují, jestli opravdu je těm dětskám 15 a mají hotovou základku. Děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 17. ledna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  chceme moc ocenit, že chceš jít na brigádu a pomoci rodičům se zajištěním financí. Nápad je to skvělý, je ale pravda, že jako brigádnice musíš být starší 15 let, s ukončenou základní školou. Tak to stanovuje zákon, a pokud někdo zaměstná někoho jiného, zákon porušuje. Také je pravda, že pokud někde existují nějaká nařízení, většinou existuje i určitý systém kontrol. Kdyby Tě někdo zaměstnal, mohlo by to mít následky zejména pro něj.

  Možností máš tedy jenom neformální - najít si výpomoc v okolí: pomoc s úklidem, na zahradě, s venčením psů apod. Můžeš se zkusit zeptat rodičů, vymyslet s nimi, co bys mohla zkusit, třeba je něco napadne. Navíc mohou mít radost z toho, že přemýšlíš o tom, jak bys jim mohla pomoci - a nejen to, že chceš také pro to něco udělat.

  Držíme palce,

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!