Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Brigáda

  Ahoj,
  zajímalo by mě, jak bych si mohla vydělat peníze, i když mi ještě nebylo 15? Se školou byvh mohla příští rok jet do Anglie, ale bohužel to stojí 11 000 a rodiče říkají, že je zbytečné tam jezdit. Když bych si třeba něco vydělala, tak by mi zbytek doplatili. Moc prosím o odpověď.

  holka, 13 let, 23. května 2019

  Ahoj,
  oceňuji, že si chceš přivydělat na cestu, na které ti záleží, jdeš si za svým cílem, nestojíš pouze s nataženou rukou a neočekáváš, že všechno musí automaticky zaplatit rodiče. To svědčí o tom, že jsi vyspělá a zodpovědná. Je sice pravda, že do patnácti let nemůžeš mít žádnou legální brigádu, ale jsem si jistá, že když se domluvíš se svými rodiči, určitě přijdete na nějaký způsob, jak by sis mohla přivydělat. Můžeš třeba dělat domácí práce nad rámec svých povinností (například pomáhat na zahradě, čistit boty celé rodině atd.), za které budeš dostávat odměnu. Stejně tak se společně s rodiči můžete zamyslet nad tím, jestli nemáte nějaké kamarády, kterým bys mohla za drobnou úplatu pomáhat (třeba hlídat děti, venčit psa, pomáhat na zahradě apod.). Jsem přesvědčená o tom, že když rodiče uvidí z tvé strany snahu, vyjdou ti vstříc a budou se snažit najít řešení, které by pro vás všechny bylo přijatelné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Ahoj je mi 12 let. Chtěl bych si vydělat nějaké peníze ale nevím jak. Pracovat ještě nemůžu.. Jsem zvyklý na práci na zahradě i v horku. Jak bych si mohl vydělat nějaké peníze když žiji v malém městě? Díky za odpověď, snad v textu nenajdete pravopisné chyby.

  kluk, 12 let, 20. května 2019

  Ahoj,
  oceňuji, že nestojíš jen s „nataženou rukou“ a sám si chceš vydělat peníze. Je sice pravda, že legální brigádu můžeš mít až od patnácti let, ale určitě existují způsoby, jak si můžeš vylepšit rozpočet už v tomto věku. V první řadě se zkus poradit se svými rodiči. Řekni jim, že by sis rád přivydělal nějaké peníze a jestli by neměli nápad, jak by to bylo proveditelné. Možná se třeba domluvíte na systému nějakých domácích prací, které budou nad rámec tvých běžných povinností, a za které bys mohl dostávat nějaké peníze (například právě práce na zahradě, čištění bot apod.). Stejně tak je můžeš poprosit, jestli by se nezeptali nějakých svých dospělých kamarádů, kterým bys mohl za úplatu pomáhat na zahradě, venčit psa a podobně. Věřím, že rodiče ocení tvou snahu a zodpovědný přístup a pomohou ti najít řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Je škoda že si nemohu vydělat nějaké peníze, brigády jsou až od 15 let chtěla bych si, ale vydělat už teď. Je to možné nebo si musím počkat do 15 let. Předem se omluvám zda v textu budou pravopisné chyby. Děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 5. května 2019

  Ahoj,
  chápu, že je to mrzuté, pokud potřebuješ nějaké peníze a podle zákona to teď nejde, si je vydělat. Je pravdou, že děti si peníze nesmějí vydělávat a to až do skončení povinné školní docházky. Je to proto, aby je někdo do práce nenutil nebo aby se dětská práce nezneužívala tak, jak tomu bylo v minulosti.
  Můžeš se ale zeptat rodiny nebo sousedů, zda by nepotřebovali za nějakou odměnu s něčím pomoci, někdy to může zafungovat. Například pomoc při úklidu, práci na zahradě, venčení pejska apod. Lze se také domluvit, že místo dárků k narozeninám nebo jiným příležitostem Ti třeba dá někdo peníze, ale to záleží také na ochotě ostatních a na tom, co si za peníze potřebuješ pořídit.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Brigáda

  Existuje nějaká brigáda od 14 let? Chtěla bych si už vydělávat nějaké peníze a pomáhat rodičům ale nevím jak

  holka, 14 let, 3. května 2019

  Ahoj,
  legálně můžeš chodit na brigádu až od patnácti let. Zkus se proto poradit se svými rodiči, jestli by neměli nějaký nápad, za jakou pomoc či práci bys mohla dostávat nějaké peníze. Možná mají třeba i nějaké kamarády, kterým bys mohla hlídat děti, venčit psa, pomáhat na zahradě, nebo cokoli jiného. Věřím, že rodiče ocení tvou snahu přivydělat si nějaké peníze a společně vymyslíte nějaké řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Ahoj,
  je mi 14 let a chtěla bych si vydělávat na jízdy na koni. Možnost, že by mi rodiče platili 200 korun na hodinu automaticky odpadá. Chtěla bych roznášet letáky a napsalo by se to na mou matku. Ale má to jeden háček, mamka má invalidní důchod 2. stupně. Myslí si, že nemůže mít dvě práce, a tak se chci zeptat vás. Pracuje 6 hodin. Má cenu se jít zeptat na poštu či jinam? Táta ani zbytek rodiny to na sebe napsat nechtějí. Kdybych i chtěla vydělat jiným způsobem, peníze by mi nestačily na 1 hodinu týdně ježdění.

  holka, 14 let, 24. dubna 2019

  Ahoj,

  máš úžasnou zálibu, koně. Moc se mi líbí i Tvé odhodlání, vydělávat si nějakým způsobem na jízdy na koni sama. S tím, kolik hodin může Tvá mamka s invalidním důchodem odpracovat, pomohou mamce na sociálním odboru podle místa bydliště. Bylo by fajn, aby to mamka i sama pro sebe věděla, na co přesně má nárok.

  Napadá mne, že možností, jak si vydělat, je víc. Např. někomu v okolí venčit psa, donést nákup, pomoci s prací na zahradě za předem domluvený obnos. Možností by bylo i pohlídat dítě, jsi-li zodpovědná holka a máš nějaké zkušenosti třeba s mladším sourozencem či někým z rodiny. Můžeš také někomu něco opisovat, spousta lidí takové služby potřebuje a jsi-li zručná a hbitá v práci s počítačem, můžeš si přivydělat tímto způsobem. Také znám malé kluky (10 let), kteří si objednávají po internetu zboží z Číny a to pak s velikým benefitem rozprodávají. Možná Tě napadnou i další možnosti.

  Optat na poštu, za jakých podmínek bys mohla roznášet letáky Ty, se samozřejmě jít zeptat můžeš, tomu nic nebrání, alespoň budeš přesně vědět, jak na tom jsi.

  Přejeme Ti, ať se Ti brigáda vydaří a podaří se uskutečnit vysněné jízdy na koni.
  Modrá linka

  Brigáda

  Ahoj Alíku a spol je mi 14 a potřebuju si vydělat na notebook jelikož ještě nemůžu chodit na brigádu napadlo mě si přividělávat malováním obrazů a následné prodávání přes aplikace jako je letgo atd... Myslíš že to je dobrý nápad ?

  kluk, 14 let, 11. dubna 2019

  Ahoj,
  oceňuji, že přemýšlíš nad tím, jak si sám přivydělat na notebook. Myslím, že už od 14 let se dá dělat nějaká práce z domu nebo např. rozdávání letáků apod. Prodávat vlastní výrobky či díla je hezký nápad, těžko však říct, jestli se tomu bude dařit. Výhodou je poměrně snadná inzerce na internetu, nevýhodou velká konkurence. Můžeš zkusit vytvořit předběžnou nabídku a nějaký čas testovat, zda by o takové zboží byl zájem a za jakou cenu, jestli by se vyplatilo věnovat tomu své úsilí a čas. Pomoci to naplánovat Ti můžou dospělí ve Tvém okolí, kteří s tím můžou mít větší zkušenost, rodiče, nebo lidé, kteří už sami něco takto prodávají.

  Přejeme Ti hezké jarní dny,
  Modrá linka

  Brigáda

  Ahoj Alíku, chci se zeptat, měl bys návrh na nějaké brigády pro mě v 15 letech v Moravskoslezském kraji? Děkuji.

  kluk, 15 let, 2. ledna 2019

  Ahoj patnáctiletý kluku,
  vůbec nic o tobě nevím, to se pak těžko vymýšlí doporučení...

  Zkus použít nějaký web určený na pracovní nabídky, třeba www.prace.cz. Na většině podobných webů jde hledat podle regionu, podle oboru, vyfiltrovat brigády...

  Brigáda

  Ahoj, můžu na nějakou brigádu, když mi bude 13 a chtěla bych si vydělat...?
  A jak si jí mám zařídit, když jí najdu porad mi něco
  předem Díky

  holka, 12 let, 14. listopadu 2018

  Ahoj,
  oceňuji Tvou aktivitu, ale do patnácti a někdy i osmnácti let bývá problematické najít si brigádu. Můžeš se zkusit poptat kamarádů, spolužáků, rodičů, učitelů, zda by o něčem ve Tvém okolí nevěděli. Některé větší firmy nabízejí někdy i manuální práci z domova, můžeš se zeptat také na úřadě ve vaší obci, podívat se na internet. V každém případě dokud nejsi plnoletá, museli by to s Tebou vyřizovat rodiče, zkus se tedy poradit především s nimi.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Brigáda

  Ahoj Alíku a spol, je mi teprve 12, ale strašně mě to zajímá. Může být i nějaká brigáda v mém věku nebo až od 15. Mohla bych třeba pomoc mamce dopoledne uklízet v restauraci jestli s mým věkem to půjde. A až mi bude 15 tak můžu jít na brigádu třeba do nějaké cestovní kanceláře? ( BON TON, ČEDOK, FISCHER atd...). Děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 20. srpna 2018

  Ahoj,
  na oficiální brigádu můžeš legálně nastoupit opravdu až v patnácti letech. Samozřejmě se můžeš domluvit s maminkou na nějaké odměně za to, že jí pomůžeš uklízet v restauraci. Pokud s tím bude souhlasit, není v tom žádný problém. Od patnácti můžeš klidně na brigádu do cestovní kanceláře jít. Otázku samozřejmě je, jestli o tak mladou pracovní sílu budou mít zájem. Obvykle preferují někoho s praxí, ale třeba se ti podaří domluvit se s nimi na nějaké jednodušší náplni práce (například jednodušší administrativě apod.). Určitě to můžeš zkusit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Ahoj.
  Momentálně je mi čtrnáct ale v prosinci mi bude patnáct.
  Chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou existuje nějaká brigáda ohledně hlídání dětí apod.
  Protože chci jít na pedagogickou školu, tak by mi to moc pomohlo.
  Předem díky za odpověď :)

  holka, 14 let, 17. června 2018

  Dobrý den z Modré linky,

  je fajn, že si chcete najít brigádu, která se týká oboru, jenž chcete studovat. Nemáme přehled o brigádách, avšak můžete se ptát ve svém okolí, ve škole, hledat na internetu. Pokud byste na internetu nějakou zajímavou brigádu našla, je dobré se o tom poradit nejprve s někým dospělým, neboť internet může být výborným rádcem a zdrojem informací, avšak ne vždy jsou tyto informace ověřené a pravdivé.

  Přejeme Vám prima brigádu i hezké léto
  Modrá linka

  Brigáda

  Ahoj, Je mi 12 let a jsem kluk. Potřebuji si vydělat na nový mobil který stojí okolo 8 tisíc. Na brigády nemůžu chodit protože mi není ještě 15, tak se chci zeptat jestli není nějaká jiná cesta jak si ty peníze nějak dostatečně rychle vydělat ? Předem Děkuji ! :)

  kluk, 12 let, 17. června 2018

  Ahoj,
  osm tisíc je poměrně velká částka a pokud si chceš na mobil vydělat, budeš muset být trpělivý. Je ale samozřejmě skvělé, že jen nestojíš s nataženou rukou a nečekáš, až ti ho koupí rodiče, ale sám se o jeho zakoupení chceš přičinit. Na brigádu vzhledem k svému věku skutečně ještě nemůžeš, ale zkus se domluvit s rodiči, zda by jsi nemohl dostávat nějaké peníze za domácí práce nad rámec svých povinností (tzn. že samozřejmě nebudeš dostávat zaplaceno například za úklid svých věcí, ale například za práci na zahradě a podobně). Stejně tak se můžeš poptat mezi vašimi známými, zda například nepotřebují pomoci na zahradě a podobně. Můžeš také poprosit rodiče, zda by ti nepomohli nějakou podobnou práci najít. Určitě ocení tvou snahu vydělat si nějaké peníze navíc.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Dobrý den, přečetl jsou o vašich tipech o vydělávání peněz(vyvenčení psa,nakoupení místo někoho).A existuje nějaký web pro ty, kterým ještě není 15,kde by dávaly svoje nabídky?Anebo nějaké stránky, které nabízí práce pro ty ne 15-leté?Legálně samozřejmě :D.A je-li např. rozvoz pizzy na kole již brigádou pro to velké?
  Předem děkuji

  kluk, 12 let, 19. února 2018

  Ahoj,
  o žádném podobně zaměřené webu, o kterém píšeš, jsem nikdy neslyšela a nevím, že by existoval. Zkus se spíš poptat ve svém okolí, nebo požádat o pomoc rodiče, kteří by se mohli poptat mezi svými známými. Rozvoz pizzy na kole určitě ve dvanácti letech legálně možný není.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Dobrý den Alíku a jeho kamarádi. Asi je blbý dotaz ohledně toho jestli seženu nějakou menší brigádu ve 14, protože v to silně pochybuji. Avšak bych se chtěla zeptat jestli nevíte o nějakém přivýdělku, něco za co bych dostala alespon něoco. Chci si na něco našetřit ale z kapesnýho mi to nejde. Napadlo mě něco třeba u babičky ale rodiče říkají, že to přeci nebudu dělat za peníze když je to jako rodina, ale já bych ráda za nějaký ty drobný. Doufám že poradíš.

  holka, 14 let, 11. února 2018

  Ahoj,
  líbí se mi, že se aktivně snažíš vydělat si nějaké peníze a nečekáš pouze s nataženou rukou, co ti rodiče dají. Máš pravdu, že na legální brigádu si budeš muset počkat až do patnácti let, ale myslím, že klidně můžeš poprosit své rodiče, jestli by ti nepomohli vymyslet, jak nějaké peníze vydělat. Zcela určitě ocení svou snahu a pochopí, že tvé možnosti jsou vzhledem k tvému věku omezené. Zkuste se třeba domluvit, že by ti něco málo platili za práce, které uděláš mimo své povinnosti. Nebo je zkrátka popros, jestli by se nezamysleli a nezkusili sami navrhnout, jakým způsobem bys mohla k nějakým penězům přijít. Věřím, že tvou iniciativu ocení a společně najdete nějaké přijatelné řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Ahoj Alíku
  Mohla bych ( bydlím v České Třebové ) dostat nějakou brigádu nebo tak něco, když mi bude v březnu teprve 12? Šetřím si na noťas a máme skoro dvoumilionivou půjčku, takže nemůžu po rodičích chtít, aby mi ho koupili. Poradíš mi?

  holka, 11 let, 6. února 2018

  Ahoj,
  líbí se mi, že se tak zodpovědně stavíš k situaci, kdy po něčem toužíš, ale uvědomuješ si, že kvůli finanční situaci to nemůžeš chtít po svých rodičích.
  Ve dvanácti letech sice ještě nemůžeš jít na brigádu, ale určitě existuje celá řada dalších možností, jak si můžeš vydělat peníze. Zkus se nejprve domluvit se svými rodiči, jestli byste společně nevymysleli nějaké práce, se kterými bys mohla doma pomáhat a dostávat za to peníze navíc.
  Stejně tak se můžete společně zamyslet nad tím, jestli není ve vašem okolí někdo (známý, kamarád, soused), kdo by například potřeboval pomoci se zahradou, venčením psa atd. Když rodiče uvidí tvou snahu, se kterou si chceš na vytoužené věci vydělat sama, určitě ji ocení a rádi ti s hledáním možných zdrojů příjmů pomohou.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Brigáda

  Ahoj Modrá linko a ostatní.Je mi 11 let a chtěla bych si vydělat na navý mobil.
  Aspoň 10 000. Ano tolik,protože bych si koupila mobil,a ostatní bych dala do nějaké nadace,utulku,děckého domova... Ten problém je, že nemohu najít brigádu. 1. Na borůvky nechci a ikdyby jo, tak to nevíjde táta spí pomalu do dvanácti. A pak je oběd, a pařák jak něco.
  2.Za domácí práci mi je blbé říct rodičům: Nemohla bych dělat D. práce? A za to byste mi patily?
  3. Někoho bych se klidně zeptala, zda nepotřebuje pohlídat nějakého mazlíčka,ale bojís se že by řekl:Zmiz nemam na takové lumpárny čas!!!

  Co mám tedy dělat? Prosím odpovězte. Děkuji

  holka, 11 let, 24. ledna 2018

  Ahoj,
  je hezké, že si chceš vydělat na telefon sama a snažíš se najít řešení, jak by se to dalo zařídit. Deset tisíc je ale poměrně hodně peněz a vzhledem k tvému věku nemůžeš ještě další čtyři roky na oficiální brigádu. Líbí se mi také, že nechceš „zneužívat“ rodiče a chtít po nich, aby ti platili za domácí práce. Zkus se ale domluvit právě s rodiči, jestli by neměli nějaký nápad. Svěř se jim, že toužíš po novém mobilním telefonu a kolik peněz bys na něj potřebovala. Požádej je o radu a zeptej se, jestli by neměli nějaký nápad, jak by to šlo zařídit. Určitě ocení tvou snahu, iniciativu a rovné jednání. Možná sami navrhnou nějaké práce navíc, za které by ti mohli přispívat, nebo je napadne jiné řešení.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára