Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Brigáda

Ahoj Modrá linko a ostatní.Je mi 11 let a chtěla bych si vydělat na navý mobil.
Aspoň 10 000. Ano tolik,protože bych si koupila mobil,a ostatní bych dala do nějaké nadace,utulku,děckého domova... Ten problém je, že nemohu najít brigádu. 1. Na borůvky nechci a ikdyby jo, tak to nevíjde táta spí pomalu do dvanácti. A pak je oběd, a pařák jak něco.
2.Za domácí práci mi je blbé říct rodičům: Nemohla bych dělat D. práce? A za to byste mi patily?
3. Někoho bych se klidně zeptala, zda nepotřebuje pohlídat nějakého mazlíčka,ale bojís se že by řekl:Zmiz nemam na takové lumpárny čas!!!

Co mám tedy dělat? Prosím odpovězte. Děkuji

holka, 11 let, 24. ledna 2018

Ahoj,
je hezké, že si chceš vydělat na telefon sama a snažíš se najít řešení, jak by se to dalo zařídit. Deset tisíc je ale poměrně hodně peněz a vzhledem k tvému věku nemůžeš ještě další čtyři roky na oficiální brigádu. Líbí se mi také, že nechceš „zneužívat“ rodiče a chtít po nich, aby ti platili za domácí práce. Zkus se ale domluvit právě s rodiči, jestli by neměli nějaký nápad. Svěř se jim, že toužíš po novém mobilním telefonu a kolik peněz bys na něj potřebovala. Požádej je o radu a zeptej se, jestli by neměli nějaký nápad, jak by to šlo zařídit. Určitě ocení tvou snahu, iniciativu a rovné jednání. Možná sami navrhnou nějaké práce navíc, za které by ti mohli přispívat, nebo je napadne jiné řešení.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brigáda

Ahoj Alíku a ostatni, potrebovala bych poradit. Mam 16 let a jsem v prvaku :) chtela bych si na leto najit nejakou zajimavou brigadu jako napriklad animatorka na Slovensku nebo tak neco, ale vubec nim me nenapada a na internetu nemuzu nic najit :/ Nejlepsi je, ze mamce by to nevadilo a prala by mi to. Takze muj dotaz zni, jestli nemas nejaky kontakt nebo zkusenost s podobnou brigadou?
Jinak mam domluvene dozor deti na primestslem tabore ;) dekuju moc za vas cas a za rady, preji krasny den :)

holka, 16 let, 23. ledna 2018

Ahoj,
nabídky na brigádu najdeš například na stránkách www.prace.cz nebo www.jobs.cz. Zkus tyto stránky dlouhodobě sledovat a možná se na nich nějaká zajímavá nabídka objeví. Další možností je vlastní iniciativa. Popřemýšlej o tom, kde by se ti líbilo pracovat a zkus přímo tam napsat a zeptat se, zda by neměli volné místo na brigádu. Pokud vytrváš a budeš se dlouhodobě snažit zajímavou brigádu sehnat, jsem si jistá, že uspěješ.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brigáda

Dobrý den,
z vašeho fóra jsem pochopil že na brigádu můžu nastoupit až mi bude 15 a budu mít ukončenou základní školní docházku. Chodím ale už druhým rokem na osmileté gymnázium, a tak se chci pro jistotu zeptat.. Počítá se ukončení základní školy až nastoupím na vyšší gymnázium ?

kluk, 13 let, 17. ledna 2018

Ahoj,
ano chápeš to zcela správně. Až ti bude patnáct let a úroveň tvého vzdělání dosáhne stejné úrovně jako dokončená povinná školní docházka, můžeš si najít brigádu.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj, je mi 12 (ne asi, když je to dole), a chtěl bych se zeptat, „Jak vydělat peníze?“

Tvoje máma, 69 let ne delám si srandu 69 mi fakt není xD, 9. února 2018

Jé, ty ses krásně originálně podepsal!
Zkus si najít místo v osmdesátých letech, prý tam hledají komika ]:-)

Brigáda

Mám narozeniny v červenci, takže mi bude 15, ale budu chofit do 9. třídy. Můžu mít o prázdinách (těhlech letních, po mých narozeninách až mi bude těch 15) brigádu, i když jsem nedokončila základku? (po prázdinách bych šla do devítky, měla jsem odklad). Předem díky

holka, 14 let, 10. prosince 2017

Ahoj z Modré linky,

přijde mi fajn, že si chceš najít brigádu a sama tak zkusit, jaké to je, být zodpovědný za konkrétní práci a navíc za to být finančně oceněná. Určitě bude záležet i na výběru brigády. Dokážu si představit, že ne všechny typy brigád jsou vhodné pro dívky Tvého věku. Můžeš se s výběrem poradit s rodiči či sdílet zkušenosti od kamarádek. Brigády jsou u nás možné od patnácti let, takže hurá do toho.

Držíme palce,
Modrá linka

Brigáda

Mám narozeniny v červenci, takže mi bude 15, ale budu chodit do 9. třídy. Můžu mít o prázdinách (těhlech letních, po mých narozeninách až mi bude těch 15) brigádu, i když jsem nedokončila základku? (po prázdinách bych šla do devítky, měla jsem odklad). Předem díky

holka, 14 let, 8. prosince 2017

Legálně ne.

Brigáda

Ahoj "Alíku" chtěl by jsem se zeptat na věci ohledně brigády .
Vím , že legální brigáda je od 15 let a někdy musí být dokončena i základní škola , ale mě je 14 let a ani základní školu dokončenou nemám , ale chtěl by jsem si aspoň něco vydělat , jsem schopný dělat cokoliv co se po mě chce (kromě hlídání dětí-moc velká zodpovědnost) , klidně by jsem odhrabával lopatou sníh , ale bydlím v paneláku. Četl jsem ostatní dotazy , ale ptát se sousedů nebo tak se mi moc nechce (ne že by jsem byl líný - snad chápete) . Přemýšlel jsem o inzerátech , které by jsem vylepil na hlavní dveře od vchodů to paneláku nebo tak , ale když jsem si o tomhle četl tak se musí rodič zeptat na magistrátu města jestli je tohle možné nebo tak a toho se bojím , poraďte mi prosím co mám teda dělat, nejradši by jsem ty inzeráty vylepil bez zeptání na magistrátu , klidně by jsem jenom nějáké starší paní nosil nákupy . A také se bojím že by se i přez mou snahu nikdo neozval , ptá se tedy co a jak mám udělat. Moc děkuju. Budu se moc těšit na odpověď , protože mi (snad) hodně pomůžete, s přáním pěkných vánočních dnů Kamil (Liberecký kraj) ��

Kamil-14 let, 1. prosince 2017

Ahoj,
děkuji ti za tvůj dotaz. Líbí se mi, jak o celém problému přemýšlíš, stavíš se k němu zodpovědně a chceš ho aktivně vyřešit. S vylepováním inzerátů bych byla raději opatrná, protože je skutečně spojeno s řadou omezení. Samozřejmě chápu, že se ti nechce obcházet sousedy v paneláku a nabízet jim svou pomoc. Snad by ses ale mohl zeptat svých dospělých známých, kamarádů svých rodičů a dalších lidí kolem sebe, zda bys jim nemohl za úplatu pomáhat. Jsem si jistá, že ocení tvou snahu vydělat si aktivně nějaké peníze. Určitě se mezi nimi najde i někdo, kdo tvou nabízenou pomoc využije.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brigáda

Ahoj Aliku. Šetřím si na novy iphone se. Je mi 11 let a brigáda je az od 15 let. Ale ja brigadu delam. Jen přes léto. A az bude zima tak nic. Kapesne ne dostávám jen někdy od babičky a za dom. Prace jen 5kc. Hlídala bych nikomu psa jenomže by to musel byt někdo bohatý. Jinak bych nezvládla mu říct o peníze.. Jak si mám vydělat?

LETENKA 2006 11 LET, 24. srpna 2017

Ahoj,

chci Tě moc ocenit. Přestože je Ti teprve 11 let, už si odkládáš peníze na nový iphone, a dokonce máš hned několik dobrých nápadů, jak si přivydělat.
Máš pravdu v tom, že legálně Ti zatím brigádu nikdo nedá, můžeš si však přivydělat drobnými domácími pracemi. Například někomu donést nákup, vyvenčit psa, pohrabat listí na zahradě apod. Píšeš, že by to musel být někdo bohatý, jinak by sis nezvládla říct o peníze. Nemusíš si ale hned říkat o nějakou určitou sumu. Můžeš se pro začátek zeptat, zda by dotyčný Tvou práci časem nějak ocenil. Může to být i tak, že Ty pohrabeš zahradu a za to dostaneš nějaké ovoce nebo zeleninu, buď pro Tvou spotřebu nebo je dáš mamce a ona Ti za ně něco dá. Drobné peníze Ti za nějakou službu rád dá i někdo ne moc bohatý, až si ověří, že Ti skutečně může věřit a svěřit Ti např. toho psa. Protože bereš-li ho s sebou na vycházku, bereš za psa i zodpovědnost. A to je velmi závažné a je třeba si to uvědomit. Máš dbát nejen na to, aby pejsek nevletěl při honu za kočkou nebo míčem pod nějaké vozidlo, ale též, aby někoho nepoškrábal, nepokousal, aby skákáním, byť z radosti, zbytečně neděsil děti, aby nečural, kde nemá apod. Jak vidíš, je toho docela dost, na co je třeba myslet a to jsem nevyjmenovala zdaleka všechno. Při práci na zahradě je zase třeba vyčistit nářadí a vrátit je tam, kam patří. Při nákupu je třeba donést pěkně zabalený nákup i s nákupním dokladem a vrátit přesnou částku, která po nákupu zbyla, atd. Když si takový člověk časem ověří, že je na Tebe spolehnutí a může Ti důvěřovat, pak Ti třeba svěří, ať už pejska nebo věc na delší dobu pravidelně.
Proto bych Ti radila, abys ze začátku svou službu nenabízela za peníze. Dobrou práci lidé umí ocenit, tím spíš, že jim ušetříš jejich vlastní čas, kterého si moc a moc váží.

Přejeme Ti dál samé dobré nápady a ať se Tvá finanční částka na vysněný nákup stále zvětšuje.
Modrá linka

Brigáda

čau je mi 13 a moc si chci koupit mobil a nějaké věci ale nemám peníze. Jak bych si mohla vydělat peníze?

Amalka-amalka, 13 let, 20. června 2017

Ahoj,
ve třinácti letech ještě nemůžeš jít na brigádu, ale určitě existuje celá řada dalších možností, jak si můžeš vydělat peníze. Zkus se nejprve domluvit se svými rodiči, jestli byste společně nevymysleli nějaké práce, se kterými bys mohla doma pomáhat a dostávat za to peníze navíc. Stejně tak se můžete společně zamyslet nad tím, jestli není ve vašem okolí někdo (známý, kamarád, soused), kdo by například potřeboval pomoci se zahradou, venčením psa atd. Když rodiče uvidí Tvou snahu, se kterou si chce na vytoužené věci vydělat sama, určitě ji ocení a rádi Ti s hledáním možných zdrojů příjmů pomohou.
Přeji Ti krásné léto!
Bára

Brigáda

Dobrý den chtěla bych se zeptat od kdy je brigáda, jelikož jsem měla odklad tak základnu dokončím až mi bude 16. Moje máma říká že na brigádu podle zákona se může potom co se dokončí základní škola, ale v některých dotazech se píše že je od 15. A proto bych se chtěla zeptat jak to je. Děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 12. června 2017

Ahoj,
pro nástup na brigádu platí dvě podmínky. V první řadě Ti musí být skutečně minimálně patnáct let a zároveň musíš mít ukončenou povinnou školní docházku, to znamená základní školu. Respektive smlouvu můžeš podepsat, jakmile je Ti patnáct let, ale nastoupit do práce můžeš až teprve tehdy, když ještě k tomu ukončíš povinnou školní docházku.
Přeji Ti příjemné léto.
Bára

Brigáda

Dobrý den!
Je mi 12 a chtěla bych se zeptat jak bych si mohla vydělávat. Moje nejlepší kamarádka (je ji11) už si taky vydělává hlídá svého bratrance a sestřenici já mám sice 3 sourozence a za hlídání a domácí práce dostáváme neaky peníze ale chtěla bych vydělávat víc. Žádný příbuzný v blízkosti našeho domu nemáme tak nevím. Hlídat děti umím dobře ale nevím jestli by někdo svěřil svoje děti neznámý dvanáctiletý holce. Nevíte co bych mohla dělat jiného? A vydělat si za to neaky peníze?
Moc děkuji ??

holka, 12 let, 1. června 2017

Ahoj,
je skvělé, že k otázce peněz přistupuješ tak zodpovědným způsobem, nečekáš pouze na to, až Ti rodiče dají kapesné, ale chceš se sama o vydělání peněz zasloužit. Máš také pravdu, že vzhledem k Tvému věku je to poněkud složitější, protože na oficiální brigádu můžeš jít teprve až Ti bude patnáct a víc (navíc od patnácti do osmnácti můžeš pracovat jen velmi omezeně).
Na druhou stranu to rozhodně neznamená, že by sis nemohla přivydělat. V první řadě se zeptej rodičů, jestli by je nenapadla nějaká činnost, za kterou bych mohla dostávat peníze navíc (možná by ocenili nějakou pomoc, která Tě zatím samotnou nenapadla). Potom se společně můžete zamyslet, jestli ve Vašem okolí nejsou nějací lidé (můžou to být Vaši kamarádi, sousedé...), kterým bys třeba mohla venčit psa, pomáhat na zahradě a podobně. Máš pravdu, že ve svém věku těžko můžeš oslovit cizí lidi a nabízet jim hlídání dětí, ale určitě máte kolem sebe spoustu dalších lidí, kteří tě znají a ví, že jsi spolehlivá a dá se Ti věřit. Jsem se jistá, že mezi nimi objevíš někoho, komu bys mohla za malou úplatu pomáhat.
Přeji Ti krásné léto. Bára

Brigáda

Dobrý den. Je mi 15 let (tykat mi nemusíte :) ). Letos ukončím základní vzdělání, a o prázdninách bych chtěla chodit na nějakou brigádu. Dívala jsem se na nějaké stránky, ale vůbec se v tom nevyznám. Prosím, jakou práci bych mohla jako patnáctiletá vykonávat?Případně, kam bych se měla obrátit, pokud bych chtěla roznášet letáky? Děkuji za odpověď. Jannet

Jannet, 8. dubna 2016

Ahoj Jannet,

zkus se podívat na různé stránky nabízející brigády. Když si do vyhledavače zadáš, brigáda pro patnáctileté, naskočí ti spousta nabídek. Nevím, odkud jsi a v jaké lokalitě by ti brigáda vyhovovala. Než se s někým dohodneš, určitě to konzultuj s rodiči. Dobré je se zaregistrovat u agentur nabízejících brigády. Budou tě mít zaregistrovanou a můžou tě s nabídkou oslovit i během roku, nebo i příští léto.

Držím palce. Alíkova kamarádka Bája

 

Brigáda

Ahoj Alíku,
moc si přeji koně, od 8.let jezdím (je mi 12) a péči o svého koně bych určitě zvládla. Rodiče mi ale toho koně koupit nemohou protože jsme na tom momentálně finančně hodně špatně. Proto bych si na toho koně chtěla vydělat. Ale jelikož je mi 12, práci mít nemohu. Alespoň si proto šetřím peníze, ale zatím v krabičce mám jen 1000kč, protože občas musím našim půjčit (v peněžence mám tak 700kč ale to jsou peníze kterými si platím různé akce nebo když si chci něco koupit). Moje otázka je prostá - Jak dále si mohu nějak vydělat peníze či je nějak získat? Vím, že než bych si tolik peněz nešetřila abych měla peníze na koně, výbavu, krmení atd, trvalo by to hodně dlouho. Mít koně je můj životní sen. Předem moc děkuji za odpověď. :)

Ahoj Vali,

je vidět, že možnost koupit si koně pečlivě promýšlíš. Jak už máš jistě zjištěné, samotná částka za koně je dost vysoká, a k tomu další peníze za nutnou výstroj a vše potřebné k péči o něj. To je pak už docela vysoká částka a ne každý na ni má. Většinou si lidé mohou koně dovolit až v dospělosti, když si vydělávají (buď ve stálé práci nebo při studiu na brigádách). Myslím, že je možné mít tento svůj sen, nebo cíl, jedno jak to nazveme, a postupně se k němu přibližovat. Každá ušetřená stokoruna se počítá. Časem třeba přijdeš na další způsoby, jak si peníze přivydělat (drobnou výpomocí příbuzným nebo známým, brigádami, apod.). A až si peníze našetřené za ta léta sečteš, budou se už možná víc blížit částce, kterou potřebuješ. 

Hezké chvíle u koní Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj Aliku, vim ze je tu jiz spousta otazek na tema brigada ve trinacti ale presto se Te chci zeptat. Nejsem ve trinacti moc mala na to abych hlidala deti nebo nekoho doucovala? Je vubec sance ze by o to nekdo stal? Moc dik za odpoved!

Cumacek03, 18. dubna 2015

Ahoj Čumáčku,

obávám se, že Ti takto na dálku těžko dám odpověď. Jak se mohu vyjádřit k tomu, zda můžeš hlídat děti, když Tě neznám? Ono to totiž není ani tak o věku, jako o zralosti toho kterého dospívajícího mladého člověka, a o jeho zodpovědnosti. Na tuto otázku Ti mnohem lépe a přesněji mohou odpovědět Tví blízcí, rodiče například, kteří Tě znají od narození. Pravda ale je, že pracovat do 15 let legálně (oficiálně) nemůžeš vůbec, a od 15 do 18 let jen velmi omezeně. Takže vše je pouze o dohodě. Pokud Tě například dobře zná někdo ze sousedů a bude ochotný Ti svěřit na hlídání nějaké dítě (nebo psa na vyvenčení, obstarat nákup, apod.) a Tví rodiče s tím budou souhlasit, pak je to takto možné. Oficiálně ale v Tvém věku brigáda jako taková možná není.

Přejeme Ti pěkné jaro.
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj! Je mi 11 let a potřebuji si přivydělat něco stranou na kosmetiku, oblečení, případně elektroniku a spousty dalších věcí. Ale jak to mám provést? S radostí bych venčila psy, protože je miluji! Ale kde zjistit kdo je právě potřebuje pohlídat? Nemáš ještě nějaký nápad na malou výpomoc za malé peníze? Ještě mne napadlo že bych mohla v létě třeba sklízet ovoce, ale zase je tu problém, kde? PS: nerada bych uklízela nějaký obzvlášť špinaví a neuklizený pokoj. Hlídání dětí by mi také ale přišlo vhod :) předem děkuji za pomoc!

Frimi142 11let, 23. února 2015

Ahoj z Modré linky,

je moc fajn, že si chceš sama přivydělat nějaké peníze. Bohužel je to docela složité ve Tvém věku, kdy oficiální brigáda zatím nepřipadá v úvah. Zjistit, kdo potřebuje vyvenčit psa, či pohlídat dítě, Ti opravdu nedokážeme poradit, protože nevíme nic o Tobě, neznáme Tvé sousedy. Můžeš se prostě zeptat sousedů, kteří mají psa nebo děti, případně je požádat, aby Tvou nabídku šířili dál. Více by Ti mohli poradit spíše rodiče. Zkus si tedy s rodiči v klidu sednout a popovídat si s nimi o tom. Poptat se můžeš i po kamarádkách, učitelů ve škole.

Klidné a štědré dny Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

Brigáda

Existuje nějaká společenost poblíž Prahy a ve středočeském kraji které dělá brigády pro 13 leté po domluvě a zaručení se rodičů ?
Když budu mít peníze a jiná zajištění můžu bydlet ve 13 nebo v 16 letech v jiném bytě.I na koleji apod.Můžu se odstěhovat od matky?Za jakých podmínek.Prosím více se rozepište hodně mě to zajímá a kvůli tomu ty peníze:) Nebojte neplánuju utéct z domova......vždyd nemám peníze :D a nechci mít problémy :D Dík moc
P.S.: můžu zavolat na modrou linku když nejsem v ohrožení života ? Nebude někdo potřebovat pomoc? ABych mu nezablokovala linku jako... ? Dík

Ahoj,

o žádné společnosti poblíž Prahy nevím, pokud by taková byla, asi by si dala pozor, aby to o ní nikdo nevěděl, protože zaměstnávat mladé lidi pod 15 let je zakázáno. Pokud by sis chtěla nějak vydělávat, musela by sis sehnat nějaký přivýdělek bez smlouvy, například u známých nebo sousedů, na podobné dotazy docela často odpovídáme, když se podíváš tady v poradně, najdeš více inspirace.

Nejsem si jistá, jestli je ten Tvůj první dotaz to nejdůležitější, na co se chceš zeptat. Ze Tvého psaní mám pocit, že máš nějaké potíže doma s matkou a snažíš se je vyřešit sama. K Tvému dotazu patří mnoho informací. Tedy. Pokud bych chtěla bydlet mimo domov, potřebuješ souhlas rodičů. I když budeš bydlet mimo, mají oba Tví rodiče vyživovací povinnost, tedy musí Ti hradit základní potřeby.  Nepíšeš nic o tátovi nebo jiných příbuzných, na které by ses mohla obrátit. Je někdo, kdo by Tě mohl podpořit? S kým bys mohla mluvit o tom, jak se doma cítíš? Co potřebuješ? Bylo by fajn, kdybys na to všechno nebyla sama. Cítím z Tvého dopisu odhodlání osamostatnit se a o všechno se postarat vlastními silami. To může být těžší, než si myslíš a něčí podpora se Ti bude velmi hodit.

Je toho docela dost a všechny varianty se tu vypsat nedají, přes e-mail se nedá zeptat, jaké jsou Tvé možnosti, jaká je přesně situace. Proto mi přijde jako dobrý nápad, že bys zavolala na Modrou linku (nebo jakoukoli jinou linku důvěry, například na Linku bezpečí 116 111). Tam můžeš volat i když nebudeš v ohrožení života, volat mohou i lidé, kteří se chtějí na něco zeptat nebo se o něčem poradit. Že budeš někoho blokovat, o to se nemusíš obávat, linek důvěry je docela dost a nejdůležitější je pro nás právě ten klient, se kterým zrovna mluvíme.

Přejeme, abys na to nebyla sama,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj,
mám takový problém: je mi teprve 13 let a chodím na gymnázium, ale už bych chtěla začít chodit někdy na brigádu (s tím, že bych normálně chodila a zvládala gympl), moje sestra je můj vzor, vždy si na brigádách o prázdninách vydělávala hodně peněz a já jsem jí záviděla, vím, že je brigáda makačka, ale co mám dělat? Já vím, je nezákonné chodit na brigádu když mi ještě není 15... Ale opravdu musím čekat ještě 2 roky? Předem děkuji za odpověď

kačka1313, 5. prosince 2014

Ahoj Kačko,

pokud bys chtěla oficiální brigádu se smlouvou, pak musíš opravdu ještě počkat, protože do 15 let (plus ukončení docházky ZŠ) smlouvu dostat nemůžeš. Můžeš si ale zkusit vydělávat jinak   pomáhat starším lidem s venčením pejsků či nákupy, pomocí někomu na zahradě nebo výrobou něčeho hezkého či užitečného, co bys mohla prodat. Někteří mladí lidé v létě myjí na pumpách auta, jiní chodí sbírat plodiny atd. Vnímám, že máš silnou motivaci a jsi vynalézavá   zkus to využít ve svůj prospěch. Také Tvá sestra Ti může poradit či pomoci, poradit by ses měla i s rodiči, kteří jsou za Tebe zodpovědní.

Přejeme Ti, abys uspěla.
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj Alíku, předem by jsem ti chtěl poděkovat za všechny odpovědi na moje předešlé dotazy. Teď tu mám problém s penězi. Vždy před spaním mám nejvíce nápadů co by jsem mohl udělat nebo zkusit. A právě takhle jednou před spaním jsem si řekl, že si našetžím na nový telefon. Řekl jsem si, že si na něj vydělám prací, aby jsem pakl mohl říct: "Jo, vydělal jsem si na tenhle telefon za x tisíc pouze prací." Jenomže nevím, jak si mám na tohle vydělat. Projížďěl jsem poradnu a různá fóra, ale tam pouze psali, ať se zeptám v sousedsví. Jenomže sousedi si vše dělají sami. Ptal jsem se rodičů a ti mi řekli, že je nin nenapadá, tak to zkouším tady. K dispozici mám kapesné, které mám uložené na bankovním účtě. Je to asi 2300 Kč. Celková částka je něco kolem 5000 až 7000 Kč. Předem ti děkuji. - otázka upravena poradcem

Ahoj Lukáši,

nepíšeš, kolik je Ti let. Vydělávat si na brigádách je však možné až od 15 let a od konce školní docházky. Přivydělat by sis tedy mohl opravdu jen u známých či sousedů, kteří by nějakým drobným obnosem ocenili například přinesení nákupu, vyvenčení psa či podobné aktivity. Případně se můžeš zkusit ještě jednou zeptat rodičů, zda by se jim  nenaskytla nějaká činnost, která nepatří k Tvým běžným povinnostem a mohl bys jim tedy pomoci za nějaký peníz (například jít vrátit láhve do obchodu za to, že vrácené peníze si necháš). Jednou z možností je i něco vyrábět a prodávat nebo psát články či vyhrávat nějaké soutěže. Ne vždy se však něco takového najde. Naspořit si z kapesného či peněžních darů k narozeninám nebo Vánocům samozřejmě také můžeš, ačkoli to možná nějakou dobu potrvá.

Držíme palce
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj alíku a ostatní,potrebovala bych poradit chtela bych chodit a brigadu ,15 mi bude sice az 1.dubna,tak bych chtela vedet jak sehnat praci a kde bych mohla pracovat,chtela bych treba doucovat mladsi,nebo prodavat zmzlinu...nebo neco vyrabet

Anonymka, 3. září 2014

Ahoj,

vidím, že jsi nad tím už přemýšlela. Brigádu mít zatím nemůžeš, ale doučování nebo vyrábění něčeho vlastníma rukama, to jsou věci, které dělat můžeš. Můžeš také nabídnout starším lidem udělat nákup nebo úklid, někomu vyvenčit psa nebo pohlídat děti. Vše samozřejmě se souhlasem rodičů. Zkus je seznámit s Tvým plánem a poprosit je o pomoc. O doučování můžeš dát vědět ve škole nebo i na internetu (i s tím Ti mohou rodiče pomoci). Více nápadů najdeš v podobných dotazech pod tématem  brigáda .

Přejeme Ti úspěšné hledání,
Modrá linka.http://www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj alíku ,... Chtěla bych si vydělat peníze.Asi si budeš myslet že na nějakou PC hru,notebook nebo mobil.Upřímě tyto věci mi příjdou zbytečný když už mobil mám a ntb máme společný .Já si ale chci vydělat na tábor,naše rodina je finančne na tom tak akorát ale já bych si přála jet na tábor za 5 500 Kč. Ano asi ti to příjde moc ale bude tam jeden člověk kterého moc obdivuju a chtěla bych se sním potkat. Možná bude i na táboře za 4 000Kč ale kde ten tábor je tak je o de mě daleko. Takže počítám i benzín. Ale otázka. Dal by si mi návrhy jak si vydělat? Venčení psů bych ale nechtěla,sama musím jednoho venčit a dva naráz si vížně netroufnu. Napadlo mě,máma má kamarádu která má 3-letou dceru že bych jí mohla hlídat vzít jí ven aby měla klid. Taky mě napadlo že bych mohla pomáhat teťe v obchoďe (má jen takovou malou místnost kde prodává zeleninu a kytky) a pomáhat jí na poli ale stydím se jí zeptat se jestli jí mužu za Kč pomáhat.Napsal by si mi pár vět jak to říct? Dekuju

Čerstvá dvanáctka ;) (12 let :D), 20. července 2014

Ahoj,

rozumím, že by sis chtěla vydělat na něco, co je pro Tebe důležité. Do určitého věku u nás není možné děti jednoduše zaměstnat (až od 15 let a po skončení povinné školní docházky), do té doby můžeš přemýšlet o způsobech, které navrhuješ - drobná výpomoc za drobnou finanční odměnu. Nevím, jaký máš s tetou vztah, kvůli čemu se stydíš jí nabídnout výpomoc za peníze. Napadá mě, že jednou z možností je zkusit za tetou zajít do obchodu, když zrovna bude mít klid, říct jí o své touze o táboře, o tom, že potřebuješ vydělat nějaké peníze, že Tě napadlo, že bys jí mohla s něčím pomoci, ale že pochopíš kdyby nic takového nepotřebovala. Pak bys viděla, zda teta Tvou nabídku přijme, nebo ne (možná výpomoc nepotřebuje, možná naopak bude ráda). Pokud byste se dohodly, bylo by potřeba podrobně domluvit jakou práci a za kolik peněz, a také o tom všem říct Tvým rodičům. Také nevím, zda o Tvé touze ví i Tví rodiče, jestli jste spolu možnosti získání peněz probírali. Je možné, že i oni by přišl!
 i na nějaké další nápady.

Přejeme Ti hezké léto s Tvými sny,
Modrá linka http://www.modralinka.cz