Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Brigáda

Ahoj Alíku...je mi 14 let a vydělávám si u babičky drobnými domácími prácemi...Mám jednu kamarádku a ta si furt myslí, že může chodit na brigády,když už je jí 15. Nedalo mi to a brouzdala jsem po internetu a tam jsem našla, že pokud chce někdo chodit na brigády,musí mít 15 let a ještě dodělanou povinnou školní docházku. I když jsem jí to řekla, furt má svou hlavu a říká,že může jít brigádničit v 15. Je tedy pravda to, co jsem vykoumala na internetu? A ještě říkala,že může třeba roznášet letáky, i když je ještě malá, že to stačí napsat tu brigádu třeba na její starší sestru. Je to pravda? Asi je to protizákonné,ne? Děkuji za zodpovězení mých mnoha otázek. Měj se hezky a užívej jara,Gábi

Gabriela 056, 10. března 2014

Ahoj Gábi,

je vidět, že si umíš poradit, když něco nevíš, a dobře víš, jak si zjistit informace. Pracovat je opravdu možné až od 15 let a po ukončení povinné školní docházky. Někteří lidé to možná nějak obchází (např. způsobem, který zmiňuje Tvá kamarádka), ale to opravdu odporuje zákonu a kdyby se na to přišlo, může se ona i zaměstnavatel dostat do problémů. Kamarádce můžeš např. poslat odkaz na stránky, ze kterých jsi informace čerpala.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Brigáda

Je mi 11. roků a nevím jak si mám vydělat poradíš mi?

Filip Rajdus, 3. října 2013

Ahoj Filipe,

ptáš se nás, jak by sis mohl vydělat. Říkám si, že Ti asi chybí peníze, možná si chceš něco koupit. Ve Tvém věku není možné jít na běžné brigády. Napadá mě ale, že by ses třeba mohl domluvit s někým v rodině, že by Ti na příklad za větší pomoc v domácnosti mohli nějakou tu korunu dát. Když uvidí, že si chceš na něco ušetřit, možná budou rádi souhlasit.
Se souhlasem rodičů můžeš nabídnout pomoc v okolí, třeba při venčení psa, práce na zahradě či domě a podobně.

Měj se hezky
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj Alíku, jak jsem se Tě jednou ptala, jak mám mamce říct, že chci na brigádu (nebo něco takového), tak jsem ještě sice žádnou nesehnala, ale už jsem se zabavila. Ale když jsem dnes mluvila se sestřenicí, tak mi povídala, že když byla ona sterá asi jako já tak si musela vydělat na zimní oblečení a když byla starší tak na autoškolu. Já dostávám 10Kč týdně a nevím, jak mám sestřenici vysvětlit, že v okolí žádná brigáda není. Bydlíme v malé vesnici (cca. 100 obyvatel). Jestli máš, Alíku, nějaký nápady, tak mi, prosím, napiš. Děkuji.

LízaDoolitlová - 14,5 let, 11. srpna 2013

Ahoj Lízo,
zajímalo by mě, jak je stará Tvá sestřenice. Možná si to trochu plete. Na brigádu lze chodit od 15ti let. Pokud nepracovala pro rodiče nebo nějaké známé. Je těžké sehnat brigádu, dnes je těžké sehnat i práci, což před několika lety nebyl takový problém.
Není nutné sestřenici nic vysvětlovat. Stejně si to asi nedá rozmluvit. Kamarádi z Modré linky Ti psali, abys možnost brigády probrala s mamkou. Asi jste ani spolu na nic nepřišli. Pokud Tvá sestřenice touží po vysvětlení, proč nechodíš na brigádu, můžeš do debaty zapojit i mamku.
Hezký zbytek prázdnin Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Brigáda

Ahoj Alíku, chtěla bych si vydělat nějáké peníze, ale nevím, jak. Můj mladší bratr chodí na brigádu k mamčinému známému na včely, ale mě mamka nechce nic dovolit. Díky moc :)

LízaDoolitlová - 14,5 let, 10. července 2013

Ahoj,

myslím, že je pochopitelné, že si chceš také přivydělat nějaké peníze na brigádě. Bez souhlasu rodičů se ale neobejdeš, pokud Ti ještě nebylo 15 let. To, co nyní tedy můžeš udělat, je promluvit si s mamkou a zjistit, proč Tě nechce na brigádu pustit. Možná jí vadí jen určitý druh brigády, možná má o Tebe z nějakého důvodu strach. Společně pak můžete hledat takový typ práce, který bude pro vás obě přijatelný. Mohlo by také pomoci, když mamce vysvětlíš, proč na brigádu chceš - např. že si chceš za peníze něco koupit, že chceš trávit svůj čas nějak smysluplně, zkusit si něco nového atd. Do debaty můžeš zapojit třeba i svého bratra nebo i někoho jiného z rodiny, kdo by mohl mít na mamku vliv.

Přejeme hodně štěstí,
Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj Alíku a ostatní! Píšu vám z toho důvodu že bych si chtěla vydělat nějaké peníze na nový mobil na který mi zbývá pořád 1342 Kč :(.Na brigády chodit nemůžu...Pročetla jsem si celou poradnu ale nevím kde takové brigády pro mladší 15 let seženu.Byla bych ochotná hlídat psy,uklízet,roznášet letáky cokoliv...Rodiče takovou domácí brigádu že třeba budu luxovat za peníze nechtějí.... Poraď mi prosím.Předem děkuju za odpověď

Sabina0303 (12), 11. května 2013

Ahoj z Modré linky,

je moc fajn, že si chceš sama vydělat na mobil. Pro děti mladší 15 let bohužel však žádné brigády nejsou možné. Chápu, že se Ti nelíbí, že Ti nevycházejí vstříc, ale chápu i Tvé rodiče - po pravdě řečeno, pomoc doma by měla být samozřejmostí, ne za peníze. Můžeš se však na rodiče zkusit znovu obrátit s prosbou o to, aby Ti s tím nějak pomohli. Můžete spolu hledat nějaké jiné práce nad rámec Tvých povinností, za které by Ti rodiče nemuseli platit, ale po určité době by Ti mobil mohli koupit nebo na něj přispět. Můžeš je také požádat, aby Ti místo dárku k narozeninám či Vánocům dali příspěvek na mobil. Jinou možností je, že dáte hlavy dohromady a všichni se zamyslíte právě nad možnostmi, které jsi zmiňovala - jestli je třeba v okolí někdo, komu bys mohla nějakým způsobem za nějaký peníz pomáhat, ať už venčit psa, pomáhat na zahrádce, chodit nějakým starším sousedům na nákup a tak podobně.

Držíme palce, ať se Ti podaří si svůj nový mobil pořídit
Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj Alíku,jak si mám vydělat peníze,když je mi pouze 11 let,kapesné nedostávám a mamka mi nedovolí jít k nějaké paní a pomáhat jí například s uklidem.Co mám dělat??Jak si mám vydělat??Prosím porad.

phetanek, 9. února 2013

Ahojky Phetanku, na brigádu jít nemůžeš. Můžeš se zkusit dohodnout doma, že budeš pracovat nad rámec svých povinností, zda by za to nebyla možná finanční odměna. Poinformuj se ve svém bydlišti, zda někdo za "odměnu" nechce pomoci třeba s jarní prací na zahradě, s venčením psa. Zeptej se rodičů, zda nemají známé, kteří by uvítali Tvou pomoc. Ale skutečně výdělečná brigáda pro 11-leté není. Je mi líto. Myslím si, že to zvládneš, pokud neustaneš a budeš se vyptávat. Přeji hodně zdaru Alíkova kamarádka Bája

Brigáda

ahoj alíku potřebuji vydělat peníze ale nevím jak rodiče mi kapesné nedávají tak nemůžu šetřit chci koně oni by mi ho dovolili ale nemám peníze prosím porad je mi 11 let takže na brigádu nemůžu a prosím neříkej že kůn je hloupost všude to čtu ale mě je to jedno !!!!!!tak to neříkej já si můžu mít co chi díky horse21

horse21, 5. února 2013

Ahoj,

nemyslím si, že kůň je hloupost. Nicméně je pravda, že to není zrovna skladné a nenáročné domácí zvíře. Chápu Tvoji obrovskou touhu. Cesta k vysněnému cíli může vést i skrze velmi malé kroky na začátku, a pak vytrvat a nevzdat to. To říká i Pavel Váňa, známý žokej, možná znáš jeho stránky. Než si postupně peníze našetříš, možná by Ti rodiče dovolili navštěvovat kroužek, kde se děti mají možnost starat o koně, a pak na nich i jezdit. Nebo se poptat na farmě, kde koně mají, zda bys nemohl o víkendu nebo o prázdninách pomáhat s lehkou prací zdarma, ale byl bys u koňů, blízko. To jistě také není zadarmo, ale možná by rodiče souhlasili s tím, že Ti kroužek nebo cestu na farmu zaplatí, možná by pomohli i prarodiče. Doma pomáhej, školu nešiď, vytrvej v tom, protože i touto cestou budeš každodenně rodiče i širší rodinu přesvědčovat o tom, že svůj sen nemíníš vzdát. Máš podporu v rodičích, a to je nejdůležitější.

Držíme Ti palce pro štěstí
Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj přišel věk 15-16 mám holku a najednou kapesné nestačí potřeboval bych brigádu ale jsem na Zš. jak si mám přivydělat???

Václav, 27. ledna 2013

Ahoj Václave,
líbí se mi, že si chceš sám vydělat na to, co potřebuješ. Pokud je Vám více než 15 let, můžete si najít placenou brigádu. Můžete se buď poptat v okolí, nebo se podívat na internetu po nějaké nabídce brigád ve Vašem městě, nebo se podívat na www.jobs.cz či jobdnes.idnes.cz. Také je možné nabídnout v okolí práci, na kterou si troufnete - shrabávání sněhu, úklid, venčení psů apod. Vždycky je ale důležité, aby o Vaší brigádě věděli rodiče a souhlasili s ní.

Hodně štěstí při hledání Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj alíku, Chtěla bych si vydělat na notebook.Jenomže nedostávám žadné kapesné a když to řeknu rodičům že bych chtěla dělat nějakou práci doma za peníze tak mi řeknou že je to samozřejmí.A sem docela velká stidlivka a tak se stydim nikomu říct že mu budu venčit psa.Tak mi prosímtě porad´ jak si vydělat.Předem děkuji za odpověd´ P.S. Zařad tuhle otázku do Brigády

Anonimka, 18. ledna 2013

Ahoj,
bohužel, nepíšeš, kolik Ti je let, to je pro hledání brigády dost důležité. Legálně (tedy v souladu se zákonem) lze u nás zaměstnat až lidi od 15 let. Do té doby je pro dítě možné získat peníze jen tak, jak píšeš - kapesným od rodičů, drobnou výpomocí doma (nad své běžné úkoly) nebo výpomocí u dalších známých. Rozumím rodičům, že Ti nechtějí dávat peníze za běžnou pomoc v domácnosti. Na tom, aby to doma fungovalo, by se měli podílet všichni členová domácnosti. Můžeš se jich však zeptat, zda bys jim mohla pomoci např. s něčím, co je jejich práce, za kterou bys pak mohla dostat odměnu. Nebo je zkusit požádat o pomoc s hledáním drobného přivýdělku ve vašem okolí - třeba oni znají někoho, kdo potřebuje vyvenčit psa, pomoct s něčím na zahradě, apod. Možná to bude chtít čas a trpělivost, možná bude i potřeba počkat do doby, až si budeš moci najít i oficiální brigádu. Věřím však, že když si půjdeš za svým snem, časem si ho splníš.

Modrá linkawww.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj Alíku z krize už píši sem mám takový problém. Je mi třináct let a chtěl bych mít k tobě dotaz jestly nevýš jak si mám trochu vydělat kapesné mám nízké. Bydlím ve vesničce s 30 obyvatelemi a na brigádu ještě nemůžu ,ale mojí jedinou výhodou jsou počítače umím docela dělat pěkný videa když jse mi chce ať už z fotoprezentace tak normálně umělecký jde mi to celkem dobře ,ale nevím jak to správně využít zato já pěníze nedostanu tak bych se tě chtěl zeptat neznáš někde něco (webovky,lidi) kohokoli pro kterého bych udělal video a zaplatil by mě zato menší poplatek v této věkové kategorii už pěníze celkem bych potřeboval a koupit si origa hry abych mohl hrát turnaje protože tam se vyhrávají také ceny a hraní akčních děl mi de také dost dobře tak prosím mohl by jsi mi poradit ? A prosím neodpovídej jako stylem všude běž sousedovy vyvenčit psa ;) Nemají psy :D Díky moc za každou radu.

Ahoj Lukáši, jaký styl bys tedy v mé odpovědi chtěl?!? Pokud ti není ještě 15 let, nemáš možnost brigády a peníze si prostě touto cestou nevyděláš. Můžeš požádat rodiče, zda neznají někoho ve svém okolí (přátelé, známí, kamarádi, spolupracovníci...), kteří by využili tvých dovedností a za nějakou úplatu si u tebe video objednali. Ale je to věc dohody, v tom ti konkrétně poradit nemohu. Přeji hodně štěstí při práci. Alík

Brigáda

Ahoj Alíku,chtěla bych se zeptat jestli se dá sehnat nějaká domácí práce (popř.brigáda) pro 15 letý.Chtěla bych si přivydělat jelikož pojedeme s kamarádem v listopadu do Prahy na výlet na 2 nebo 3 dny tak bych jsi chtěla přivydělat alespoň 6 tisíc do té doby.Nevíte jak bych to mohla udělat? :)

Milá Alnie, pokud ti už bylo 15 let, brigádu si můžeš najít. Mrkni se do místního tisku, na vývěsky ve městě, inzeráty na netu. Je potřeba hledat a hledat a ptát se a ptát se. Zkus se zeptat rodičů, zda o nějaké brigádě nevědí. Můžeš i ty sama podat inzerát. Když se chce, všechno jde. Přeji hodně štěstí s brigádou. Alík

Brigáda

Ahojky Alíku a všichni ostatní. Za týden mi bude 12let a šetřím si na novou kameru.Ráda bych si našla brigádu ale ta je bohužel až od 15. Pozorně jsem si přečetla dotazy na téma brigáda ale stejne se chci zeptat. Jak si mám vydělat peníze na novou kameru? Je mi trapné se jít babičky zeptat jestli bych jí mohla pomoct "ZA PENÍZE" A rodíčů nebo příbuzných také. Já vím jsem moc náročná ale i tak předem děkuji za odpověd. Pa tvoje Lucka

Lucka (skoro 12let), 12. srpna 2012

Lucko, je prima, že máš svůj sen, cíl... Je moc dobře, že si sama chceš na kameru ušetřit. Chválím a chválím a chválím! Ale máš pravdu, není to ve 12 letech nic jednoduchého. Ale nezavrhuj na dané téma promluvit s rodiči. Prostě jim řekni, že by sis ráda přivydělala, zda nemají nějaké známé... Možná zrovna někdo jede na dovolenou a potřebuje venčit psí mazlíčky. Možná má někdo spoustu odpadu a potřebuje ho roztřídit a odnésti do kontejnerů. Možná má někdo jinou práci, kterou by ti za úplatu "svěřil". Vše je na dohodě, oficiální brigádu opravdu neseženeš. Takže zkus promluvit s rodiči. Trochu odvahy, ta kamera za to přeci stojí! Hodně štěstí ti přeje Alík

Brigáda

Ahoj alíku chtěla by sem si koupit notebook a už mám skoro na něj našetřeno.Nevíš jak bych to mohla u rychlit a rychle si vydělat? Děkuju za odpověd.

Milá Kájo, předpokládám, že ti ještě nebylo 15 let, takže nemůžeš na brigádu. Záleží tedy na domluvě s rodiči. Třeba bys mohla doma s něčím pomoci "nad rámec" a vysloužit si za to kapesné. Nebo se dohodnout, zda by nepotřeboval pomoci někdo z přátel rodičů, třeba vyvenčit pejska, odnosit tříděný odpad atd. Jinak tě chválím, že si sama šetříš. Je velmi mnoho dětí, které napíší "já chci" a tím to pro ně končí. Jsi prima holka! Máš velikou pochvalu! Zdraví tě Alík

Brigáda

Ahoj Aliku, prosimtě poraď mi v červnu jedem se školou do Prahy a stavime se i v nakupnim středisku a je to Praha a budou tam samé značkové obchody takže to bude docela drahy a rodiče mi dají nanejvýš 200 Kč a to si nekoupim ani tílko!! Prostě potřebuju ňáký peníze a nevým kde je sehnat (za domácí práce mi rodíče nic nedaj) a přijde mi trapne přijet k babičce a začít s ní mluvit o male brigadě u ni za penize (protože bude hned jasny že chci penize) a jak si mam zařidit např. venčeni psu mam vylepit plagat? (děti z naší vesnice by se mi určitě smáli že nemam kapesne atd) dik předem za odpověď pa pa tvoje lindulinka

lindulinka-12, 12. května 2012

Ahoj,
bohužel není jednoduché pro dítě Tvého věku vydělat si peníze. Vše, co potřebuješ, by Ti měli zajistit rodiče. Peníze navíc pak můžeš získat např. jako dar od příbuzných, za drobnou výpomoc, apod. Sama navrhuješ venčení psů. Pokud bys někoho důvěryhodného našla, bylo by před začátkem takové práce potřeba o všem říct i rodičům.

Můžeš tak předejít nepříjemným překvapením. Napadá mě, zda rodiče vůbec o Tvé touze mít na výlet víc peněz, ví. Spolu byste třeba přišli i na další možná řešení. Víc hlav víc ví, říká se. Můžete se např. domluvit, že Ti dají jedno nebo dvě kapesné dopředu. Za zvážení taky stojí, nakolik je opravdu potřeba utrácet za drahé a značkové věci, a co Tě k tomu vlastně vede.
Přejeme Ti hezké zážitky z výletu do Prahy, Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

ahoj alíku a poradno.Chtěla bych se zeptat jak si vydělat peníze?je mi 13 let a tak brigádu dělat nemohu.kapesné nedostávám ani žádné jiné peníze.poradte prosíím:)děkuju:)

maďušenka, 7. března 2012

Milá Maďušenko, zkus si zadat do vyhledávání v poradně slůvko "brigáda". Najdeš desítky odpovědí na podobný dotaz. Přeji hezký den Alík

Brigáda

Ahoj Alíku mys kamarádkou chceme si vydělat o prázninách abychom mohly chdit do bazénu a napadlo nás venčit psy že by sme si udělaly letáky a dali je do vchodu a i s telefoním číslem ale nevýme jestly se potřebuje na to povolení a jestly se tím že nám není +18 nedopusníme tresního činu. Děkuji

anonymka s anonymkou (11), 5. března 2012

Ahoj,
chápu, že byste si rády přivydělaly nějaké peníze. V naší zemi je to tak, že je zakázané zaměstnávat děti. Až do vašich 15 let si tedy nebudete moci přijít k penězům legálně - tedy na smlouvu (existují výjimky, ale s tím by Vám poradil lépe právník). To, o čem přemýšlíte, tedy získat nějaké peníze za práci, by tedy podle zákona možné nebylo. Nejde to, že děti nejsou schopné pracovat, ale o to, aby je nikdo k práci nezneužíval a nepracovaly v nevhodných podmínkách.

Někdy se však lidé s dětmi na drobné práci domluví, spíše však v rámci rodiny nebo známých. Je totiž moc důležité vědět, s jakými lidmi se stýkáte a zda od nich nehrozí nějaké nebezpečí. Byla bych proto velmi opatrná v nabízení venčení psů úplně cizím lidem.

Nikdy nevíte, co od nich čekat. Myslím, že bezpečnější by bylo popřemýšlet, jestli by Vám mohl poradit někdo z vašich blízkých, známých. S tím, jak si bezpečně nějaké peníze opatřit, na co si dát pozor. Tak byste aspoň měly oporu v někom dospělém. Pro všechny případy.
Pěkné dny Tobě i kamarádce přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj,Alíku...Chci se tě zeptat jesti nevíš jak byh si mohla vydělat 11-náctiletá dívka?Už jsem se ptala všech v okolí...Prosím poraď!

Anonymka :)), 2. března 2012

Ahojky, na brigádu opravdu jít nemůžeš. Ale můžeš se dohodnout doma, že budeš pracovat nad rámec svých povinností, zda by za to nebyla možná finanční odměna. Poinformuj se ve svém bydlišti, zda někdo za "odměnu" nechce pomoci třeba s jarní prací na zahradě, nebo venčením psa, nebo... Zeptej se rodičů, zda nemají nějaké známé, kteří by uvítali tvou pomoc. Šetřit můžeš z kapesného. Ale skutečně výdělečná brigáda pro 11 letou slečnu není... Je mi líto. Myslím si, že to zvládneš, pokud neustaneš a budeš se vyptávat. Přeji hodně zdaru Alík

Brigáda

Ahojky Alíku nevím si rady nevím jak si mám vydělat peníze protože brygady pro 10lete nejsou. takže se tě ptám jak si mam vydělat peníze i přesto že mam 10 let?rodiče mi kapesne nedavají !Za odpověd moc moc děkuji!!!!!!!!!!

nATÁLKA-HOLKA-10 LET, 6. února 2012

Milá Natálko, docela by mě zajímalo, nač ty peníze potřebuješ? Možná by se pak radilo mnohem lépe, víš :-) Můžeš se zeptat babičky, tety, rodičů... zda nepotřebují s něčím pomoci. Třeba skládání prádla, venčení psa, pomoc v domácnosti... a za to vše si dohodnout nějakou odměnu. Třeba to vyjde a ty si budeš moci nějaké korunky našetřit. Přeji hodně štěstí Alík

Brigáda

Dobrý den nevíte jak by si mohla přivydělat 11-ti letá holka? Kapesné doostávám 10 Kč za týden a ještě mi z toho mamka strhává pokuty, když na něco zapomenu. Potřebuju víc peněz na dárky atd... Děkuji za odpověd M.K

Mája (11 let), 17. listopadu 2011

Ahoj Májo, brigády pro 11 leté dívky opravdu nejsou. Ale co třeba nějaká dohoda doma? Že bys více pomohla v domácnosti a dostala od maminky výplatu? Nebo se zeptej babičky, zda nepotřebuje ona s něčím pomoci. Asi je možné pouze poprosit, či nabídnout pomoc v rodině a záleží na dohodě. A hlavně taky žádné pokuty! Přeji hodně zdaru Alík

Brigáda

alíku mám hrozný problém tátu vyhodily z práce a mámu nemám. razpadá se nám barák ale mi nemáme peníze. i tohle píšu od kamaráda. mám foťák a baví mě natáčet filmy. chci si vydělat alespoň na mobil (musel sem ho prodat) takže můžu prodávat přes kamarádův počítač filmy????????????????????????????? abych nemusel platit ještě pochutu poldům. je mi 12. i když na ulici bydlej moc hodný lidi kteří si to odemě koupěj tak moc nevidělám :-( proto ta poradna. pitomá krize díííííííííííííííííííky pokud se mi to povede tak vám do alíkovin udělám mega hustej článek s ukázkou, filmem o filmu, obrázkama, plakátem a později možná s celim filmem drž mi palce ať to zvládnu a ať tátu vezmou do fabriky dííky alďo :-)

chudák, 31. srpna 2011

Ahoj,
máš pravdu, krize postihla spoustu lidí a většina z nich má problémy bez vlastního zavinění, tak nějak to bude asi i s Tvým tátou.

Určitě mu budeme držet pěsti, ať brzy sežene v nějaké fabrice práci novou. Bez vlastního příjmu se žije velmi těžce, to Ti věřím. Spoustu věcí si člověk musí odříct, jako to máš i Ty. Držíme palce i Tobě, ať se Ti vyrábění filmů daří. Co se týká výdělku, tak to Tě nepotěším. Dvanáctileté děti u nás pracovat nesmí a nemohou si řádně ani vydělávat, skutečně bys mohl platit pokutu.

Vydělat si můžeš pouze tak, že budeš v rámci známých nebo širší rodiny vypomáhat s úklidem, chodit nakupovat, či něco někam doručíš a dotyčný Ti vyplatí předem sjednanou odměnu a to vše proběhne jen mezi vámi a nepůjde o nic oficiálního. Legálně vyráběním filmů a jejich prodejem si tedy zatím vydělávat nemůžeš. Rozhodně ale, máš-li skutečně talent a něco umíš, tak filmuj, a až práci dokončíš, pokud bude opravdu stát za to, můžete dát hlavy dohromady a zvážit, jakým způsobem by šlo film prodat a šířit.
Přejeme Tobě hodně inspirace, tátovi práci. Modrá linka www.modralinka.cz.