Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Brigáda

ahoj aldo, chtěla bych chodit venčit psy abych si trochu přivydělala, a hlavně, proto že psy miluju.ale nevim jestli je to v mim věku dovolený a jestly potřebuju podpis rodičů a nebo jiný povolení?

zuzinQa.11.let, 27. ledna 2011

Ahoj,
je fajn, že hledáš způsoby, jak si můžeš přivydělat, a zároveň se i věnovat tomu, co máš ráda. V naší republice je povolené zaměstnávat mladé lidi až od určitého věku, a to hlavně pro to, aby na soustavnou práci byli dost připravení a zbytečně je nezatěžovala.

To se ale tak úplně netýká občasného venčení psů. Tam je potřeba zvážit, jestli jsi dost zodpovědná, poradíš si i v nečekaných situacích a umíš dbát na svoji bezpečnost. Pokud ten, kdo Ti psa k venčení svěří, usoudí, že to vše splňuješ, nevidím problém v tom, abyste se domluvili, a ty mu/jí psy občas vyvenčila. Samozřejmě by o všem měli vědět Tvoji rodiče. Nejlépe, kdybys venčila psy prozatím jen příbuzným nebo velmi dobrým známým.
Pěkné zimní dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj Alíku,chtěla bych se zeptat,jak se mám naučit šetřit a jak si najít brigádu???Potřebuju si totiž vydělat nějaké peníze. Jo a je mi 14 let.

Jak se naučit šetřit???, 19. ledna 2011

Ahoj,
chceš se naučit šetřit. Myslím, že nejlepší bude, obrátíš-li se na toho z rodičů, kdo doma drží kasu, může ti nejlépe poradit, jak začít. Nejlépe se člověk naučí šetřit, pokud si zavede deník příjmů a výdajů, vydrží si zapisovat dlouhou dobu, (mnozí lidé tak činí celý život a nemají pak problém s půjčkami, které nemohou splatit) tak, aby si byl jasně vědom, jak na tom je, kolik si může dovolit utratit a za co. Někdy je dobré si také výdaje dělit na věci nutné a potřebné a ty, které jsou jaksi navíc, prožitkové a "jen" dělají radost, ale člověk se bez nich popřípadě může i obejít.

Chodit na brigádu je velmi dobré, mám ale pocit, že na brigádu berou až patnáctileté. Což je otázkou měsíců, možná, že do léta budeš mít patnáct. Nějaké podmínky a informace najdeš na internetu, poptat se také můžeš mezi vrstevníky, kteří mají nějakou zkušenost, popřípadě těch o málo starších, kteří už na brigády chodí. V každém městě také pracují agentury, které se zprostředkováváním brigád zabývají. Můžeš zkusit požádat o pomoc rodiče, aby Ti pomohli něco pro Tebe vhodného najít. Možná by Ti přímo i rodiče mohli něco takového zprostředkovat, třeba venčení psa někomu či donášku nákupu nebo menší úklid. To je vše třeba řádně zvážit.
Přejeme Ti, ať se Ti hospodařit s Tvými penězi daří. Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Nemám hodně peněz.....pojedeme ze třídou do divadla a pak nakupovat chtěla bych se zeptat jak si peníze vydělat nebo jak přesvědčit rodiče.....děkuju

O penězích by bylo dobré, abys mluvila s rodiči. Ve tvém věku, bys už mohla mít i kapesné a z toho si šetřit. Domluv se třeba s mamkou, zda by ti nedávala nějaké penízky na víc, když budeš mít hezké známky. Taky nevím, jak jsou na tom finančně vaši. Na brigády jsi ještě příliš mladá. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Brigáda

Ahoj Alíku. Já mám moc ráda koně. A rozhodla jsem se, že bych se chtěla naučit jezdit. Ale chtěla bych si vydělat sama peníze. Nevím, co mám pro to udělat, kde mám hledat práci apod. Prosím, poraď.

Horseland3, 10. října 2010

Ahoj Horseland,
je fajn, že máš k celé věci takto zodpovědný přístup - ráda by sis sama vydělala na něco, co bys moc chtěla. Bohužel však ve svém dotazu nepíšeš, kolik je Ti let. Zákony naší země totiž dovolují si vydělávat (třeba na brigádách) až lidem od 15ti let. Řadu profesí pak může dělat až dospělý člověk od 18ti let a s příslušným vzděláním.

Takže, pokud je Ti méně let, bude nutné zkusit získat peníze jinou cestou. Jednou z možností by bylo promluvit s rodiči nebo s někým z rodiny o tom, jestli by Ti mohli na jízdy na koních přispívat třeba za to, že bys například vypomáhala s něčím v domácnosti nad rámec Tvých běžných povinností (nádobí, úklid). Uvidíš, jestli se dohodnete. Ale je možné, že už jsi to zkoušela a neuspěla. Pak by Ti nezbylo nic jiného, než rozhodnutí rodičů respektovat.

V případě, že je Ti víc jak 15 let, můžeš si opravdu nějaké peníze vydělat brigádami. Existují agentury, které by Ti mohly pomoct takovou brigádu zařídit, nebo si můžeš něco vyhledat sama (v novinách, na internetu, zeptat se v nějakém blízkém obchodě, u známých...). Každopádně by však bylo v tomto případě nutné se nejdřív o celé věci poradit s někým z rodičů a požádat ho o pomoc při hledání vhodné brigády. Ne všechny brigády a ne všechny agentury jsou totiž spolehlivé a slušné. A bylo by škoda se dostat do nějakých problémů.

Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Mám problém, dostávám kapesné 50 Kč na měsíc, což je pro holku, co se ráda strojí dost málo. Vím ale, že naše rodina na tom není finančně zrovna nejlépe, takže rozhodně nechci z rodičů tahat další peníze. Proto bych si ráda našla brigádu, nejlépe roznos letáků. Je tu ale problém, sice už mi je 15 let, ale měla jsem odklad, takže teď jsem teprve nastoupila do 9. třídy a u všech brigád požadují ukončenou základní školu. Napadlo mě jediné řešení, napsat brigádu na mamku s tím, že letáky bych samozřejmě roznášela já. Ale nevím, jestli bychom se nemohli tímhle dostat do problémů. Takže můj dotaz zní: Jde to takhle řešit? Kontroluje vůbec někdo, kdo to vlastně roznáší?

Lucinkha, 11. října 2009

Ahoj Lucinkho,
je dobře, že přemýšlíš nad tím, jak si opatřit více peněz nějakou brigádou, budeš ale nejspíš muset počkat, až dokončíš základní vzdělání, pokud nenajdeš brigádu, kde ukončené základní vzdělání nebudou požadovat. Na takovou se můžeš poptat třeba svých příbuzných a známých.

Výdělek založený na podvodu a lži doporučovat nemohu, kontrolu si dělá každá firma podle svého. Pokud vím, spíš kontrolují dodej tiskovin do bytů a domů než to, kdo ty tiskoviny přinesl, ale nemohu hovořit jejich jménem, každá firma může k takovým kontrolám přistupovat jinak. Při odhalení by Tobě nebo Tvojí mamce mohl hrozit postih, a tak by se veškerá Tvá snaha mohla stát kontraproduktivní. A tak Ti asi nezbude než těch pár měsíců prostě počkat.
Přejeme Ti klidný podzim s kamarády. Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj Alíčku. Je mi 11 let a mám gtakový problém. Loudali jsme se s kámoškou po městě a našli jsme úžasnou čokoládovnu. Byla úúplné úžasná. Atmosféra i ta čokoláda. ale jedna čokoláda tam stojí minimálne 55 korun. Tak nám to chutnalo, že jsme z toho udělali tradici a chceme tam chodit jednou za měsíc. Jenomže víme, že tak dlouho nevydržíme, a na dvakrát za měsíc nemáme dost penízků. Alíčku, nevíš, jak si mužeme vydělat dost penízků? Moc by jsme tam chtéli chodit, ale brigádu mít nemůžeme, protože je nám jenom 11 let, oboum. Prosím, odepiš a poraď, jak si můžeme vydělat. Děkuji moc! Jinak, mám té moc ráda, Alíčku!!! AHOJ!

Honey13, 3. října 2009

Ahoj Honey13,
chodit na brigádu a vydělávat peníze ještě opravdu nemůžeš, na to vám s kamarádkou ještě pár let chybí, jak sama víš. Nevím, zda máš nějaké kapesné. Pokud ano, zkus si psát účty, tak získáš přehled, kolik za co utratíš, a naučíš se lépe s kapesným hospodařit. Zjistíš tak, že bys třeba něco mohla oželet tak, abys do čokoládovny mohla jít dvakrát.

Peníze nenos u sebe, dávej je doma do kasičky, tak se vyhneš zbytečnému utrácení, kdy někdy neodoláš a koupíš si něco zbytečně. Možná i nějakou malou částku dostaneš k narozeninám nebo k svátku. Další možností je doma si dohodnout, že budeš za pomoc nad rámec Tvých povinností, finančně odměňována. Opravdu ale musí jít o práce, které nepatří k Tvým běžným povinnostem a netýkají se Tvých věcí. Dáš-li hlavu dohromady s kamarádkou, popřípadě i rodiči, možná společně přijdete na další nápady a možnosti.
Přejeme Ti pěkné chvíle s kamarádkou v čokoládovně. Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj Alíku,Tamaro či modrá linko. Máme s kamarádkou malý problém. Chceme založit virtuální dům pro kočky, ale bojíme se že budeme mít málo peněz na kočičí granule. Nechceme totiž aby to věděli i naši rodiče. O prázdninách nám určitě někdo dá nějakou tu stovku, ale my se bojíme aby nám to stačilo. Mohli by jsme si vydělat peníze nějakou brigádou, když jke nám teprve 10? PS Dej to do Zvířata

kočičky, 17. června 2009

Ahoj kočičky,
bohužel, co se týká možného výdělku na brigádě, vás asi moc nepotěším. Zákony naší země totiž zakazují zaměstnávat děti. A to platí i pro brigády. Proto pro vás nebude možné si peníze na virtuální dům pro kočky vydělat tímto způsobem.

Nevím, co vše zřízení takového virtuálního domu pro kočky obnáší. Ale napadá mne, že by asi nebylo špatné, kdybyste se poradily o celé věci s někým dospělým ve vašem okolí ještě dříve, než se do toho pustíte. Platí totiž, že každé "podnikání" má svá rizika. Jednak peněžní (mohly byste se například dostat do dluhů, a způsobit tím později komplikace rodičům), ale i právní. Navíc, píšete, že je vám deset let. To je věk, kdy za vás ještě zodpovídají vaši rodiče.

I z toho důvodu by bylo potřeba, aby o vašem úmyslu a plánu věděli. V případě, že byste si o celé věci nechtěly promluvit hned s rodiči, zkuste ve vašich rodinách najít jinou dospělou osobu, které byste se s celou věcí svěřily a požádaly ji o radu. Může to být například některá z babiček, děda, teta...
Přejeme vám pěkný den. Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Ahojky. Je mi 12 a chtěla jsem se na něco zeptat. Naše rodina na tom není finančně nejlépe, mamku vyhodili z práce a teď má takovou jakoby brigádu za kterou dostává, tuším, polovic toho co měla předtím. Chtěla bych pomoct, vadí mi když vím že kdykoli něco chci musím tahat z rodičů peníze. Chtěla bych nějak rodičům připsět, ale i já už jsem momentálně bez peněz (no dobře, něco málo mám, ale oproti bývalým 2000 Kč je nynějších 400 opravdu málo). Nevíte jestli by se nedala sehnat nějaká brigáda? Nebo jakákoli malá práce, za kterou bych dostával peníze. CHtěla bych trochu rodičům pomoct, protože zatím jim to jen ztěžuji.... Děkuji předem a nashledanou.

Kira-- --12let, 26. května 2009

Ahoj Kiro,
je to od Tebe moc hezké, že chceš v současné finančně těžší situaci rodičům aspoň trochu pomoci. Bohužel se teď do těžkostí dostává víc rodin a opravdu to mnohdy nemusí být lehké. Finanční situace rodiny je starostí rodičů, a i když Tě mrzí co se děje, není Tvou povinností to měnit a ani to pro Tebe není v tuto chvíli možné, jelikož náš zákon nedovoluje pracovat dětem, které mají 12 let, je to z důvodu, aby je nikdo nezneužíval a nenutil pracovat víc, než je pro ně v tomto věku vhodné.

Nějakou práci však jistě zastat už můžeš, a můžeš se proto domluvit třeba se svými známými nebo příbuznými, že bys jim třeba s něčím, co by Tě fyzicky nebo časově moc nezatížilo, pomohla za nějakou finanční odměnu. Může to být třeba venčení psa, shrabání listí na zahradě, hlídání mladšího kamaráda, apod. S větší brigádou si budeš muset počkat do doby, až Ti bude 16 let. Pak to může být třeba roznos letáků, pomoc někde v obchodě, úklid, apod. Rodiče jistě ocení i pomoc v domácnosti, za kterou Ti sice nezaplatí, ale budou tak mít míň starostí.
Pěkné a radostnější jaro Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Chtěl bych se zeptat jak si můžu ve 13 letech vydělat 6000 Kč chci si koupit totiž bicí chceme s kamarádem založit metalovou kapelu a rodiče mi říkají ať si je koupím za svoje peníze a já mam jenom 2000 Kč.Prosím o radu.

Henry 13let, 27. května 2009

Ahoj Henry,
oceňuji Tvou snahu a zodpovědnost, s jakou přistupuješ k uskutečnění svých přání. Avšak obávám se, že ve 13 letech není možné, aby sis vydělal nějaké peníze běžnou prací jako dospělí (zaměstnání, brigáda). Zákony naší země totiž zakazují zaměstnávat takto mladé lidi.

Proto bude asi nutné zvolit jinou cestu. Jednou z variant je prostě odložit koupi bicích na pozdější dobu a začít šetřit peníze. Jinou možností by bylo poradit se s někým z rodiny o tom, jak by šlo celou situaci vyřešit (babička, děda, teta). Tvoji blízcí budou mít jistě lepší představu o finančních poměrech u vás doma a také o názoru Tvých rodičů na celou věc. Možná vymyslíte způsob, jak by bylo možné hudební nástroj zafinancovat. Další cestou by bylo zpočátku slevit z kvality bicích a koupit nějaké starší za nižší cenu (v bazaru, od známých). Cenné informace bys také mohl získat od lidí, kteří stejný hudební nástroj už pořizovali, anebo mají také zkušenosti se zakládáním kapely.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Brigáda

Ahoj alíku,potřebuju poradit,je mi 11 let,o prázdninách jsem dělal brigádu(pomáhal u táty)za měsíc jsem měl 500kč.....a přividělával jsem si tím,že kámoši mi řekli a já jim spravil počítač.za měsíc 450kč,takže jsem na konci prázdnin měl 1900kč,na pouť jsem dostal 2000kč,tak jsem měl 3900kč......a potřebuji 4500kč,,,,nevíš kde najdu víkendovou brigádu??????????????,

:-/ kluk, 17. září 2008

Ahoj kluku, brigádu pro někoho, komu je 11 let - tu tedy fakt neseženeš. Ale poraď se s tátou. Pomohl jednou, pomůže třeba znovu. Držím palečky Alík

Brigáda

ahoj alíku je mi jedenáct let mám velký finanční plány na tenhle rok kapesný už jsem utratil na rok dopředu takže to už nemám nějaký věci budu mít k svátku a k narozkám ty zbylý věci mě budou stát 2230Kč. a nevím kde to mám sehnat opravdu to potřebuju do konce tohohle roku nenapadá tě nějaká brigáda nebo něco takovýho?

11 v finanční krizi :-0, 6. září 2008

Napadá mě jedna věc - přehodnotit finanční plány. Na brigádu jít ještě nemůžeš, zkus se zeptat rodičů, zda by nešla nějaká finanční výpomoc za přidělenou práci nad rámec tvých povinností. Hodně zdaru přeje Alík

Brigáda

Ahojky,je mi 12 let a chtěla bych se zeptat jestli je dobrý nápad jak si přividělat například tím,že bych posekala trávu sousedům nebo třeba venčila psy.Nechci totiž pořád pochtívat po rodičích peníze a chtěla bych i zkusit se trošku osamostatnit.Prosím porad mi co s tím,předem díky a papa

Ahoj, myslím si, že zkusit to můžeš. Pokud se domluvíš, tak je to prima nápad. Hodně štěstí přeje Alík

Brigáda

Ahoj je mi 9 a botřebuji peníze ale mám ale jenom peníze co jsem dostala od babiček a už žádní nedostanu protože jsem měla narozky potřebuju brigádu ale u mamky v práci berou jen vod 12 let a pujdu dělat cokoliv

časík258, 29. července 2008

Ahojky, a načpak ty penízky potřebuješ? To je hodně důležité při poskytnutí dobré rady... V 9 letech opravdu na brigádu ještě nemůžeš. Ale co třeba dohodu s rodiči, že ti na "TO" také přispějí. Nebo i děda a babička. Jen to chce dokázat, že skutečně o "TO" tak moc stojíš... Zdraví Alík

Brigáda

Ahojky. i já mám problém. On to zas až takový problí není, když si čtu jaké tu mají ostatní problémy. Takže... Před týdne jsem dostala Skvělpu nabídku na brigádu, roznášení letáků, můj bratr to tenkrát dělal od jiné firmy a onnemocněl, máma to za něj musela nosit a třeba i pršelo. a teď mě to nechce dovolit protoze si ymslí, že to bude muset roznášet se mnou a že budu utahaná asamý kéry:( ale jak jí mám dokázat že se o to poslarám? že nic ona nosit nebude?? já sem to s ní probírala mnohokrát a nic nepomohlo, díky za odpoved a dejte to prosím do : jiné téma

Bubusonek, 14let, 9. července 2008

Ahojky, najdi si kamarádku, která by v případě nemoci za tebe brigádu dodělala. Pak společně zajděte za mamkou a vysvětlete jí, že se nemusí bát, protože kamarádka by za tebe pracovala. Mamince se nediv, pokud už to jednou zažila s bratrem, tak má prostě obavy. Zařiď to tedy tak, aby se bát nemusela. Zdraví Alík

Brigáda

Ahoj... Moc bych chtěla vlastního koně... Ale nevím kde na něho sseženu peníze... je mi trapné ždímat z rodičů peníze a chci to dokázat sama!... Je mi 12 a všude berou jen od 15 a mě to štve. Nevěděli byste prosím kde bych mohla v Novém Jičíně něco takového sehnat??? moc děkuji Zuzka :-)

Milá Zuzko, pokud si přeješ vlastního koně, je opravdu důležité "jít za svým cílem". Na pomoc, či brigádu, se zeptej tam, kde na koni jezdíš. Některé děti pomáhají s péčí o koně a pak si mohou zajezdit. Když člověk opravdu něco moc a moc chce, je důležité si umět počkat. Za několik let Ti bude 15 a pak si najdeš brigádu. Na koně možná neušetříš, ale bude to základ pro splnění Tvého snu. Držím palečky Alík

Brigáda

Dobrý den,je mi 15 let jsem z Jižní Moravy a za měsíc buu mít ukončenou základní školu.Nevíte o nějaké brigádě?Děkuji

Ahoj Rody,
s brigádou Ti asi moc neporadíme - jsme tu pro to, abychom pomáhali dětem a mladým lidem řešit jejich problémy s rodiči, s láskami a třeba i se sebou samým, takže záležitostem jako je práce a brigády se nijak konkrétně nevěnujeme. Můžeme Ti dát jen pár tipů - zkus se poptat ve svém okolí třeba na sběr ovoce, roznášení novin, výpomoc u různých známých, nebo i svých kamarádů, jestli mají s nějakou brigádou zkušenosti.
S pozdravem a přáním vydařeného léta Modrá linka www.modralinka.cz.

Brigáda

Achojíček =), chtěla jsem se zaptat je mi 12 let a nejraději jezdím na koni. Jenomže je problém ,že už moc peněz nemám a potřebovala bych nějakou brigádu, zkoušela jsem distribuci reklamních letáků ,ale nějak mi to nešlo mohl by si mi nějak poradit? =) děkuji

Ahojky, zeptej se na ranči, na kterém jezdíš na koni, zda tam můžeš pomáhat. Dělá to tak většina dětí. Pomohou se starostí o koně a za odměnu si mohou zajezdit. Zdraví Tě Alík

Brigáda

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jakou a kde bych si mohl sehnat brigádu na prázdniny ve 13 letech.. Potřeboval bych si vydělat nějaké peníze na novou kytaru a nwm jestli se v tomto věku dá sehnat nějaká práce? Předem díky za odpověď.. Vojta's

Vojta's, 6. dubna 2008

Ahoj Vojto, odpověď na Tvou otázku jsi mohl už dávno najít v poradně, stačilo jen hledat... Protože jsi ale slušně požádal a poděkoval, tak jsem ji vyhledal za Tebe... Je moc fajn, že se snažíš osamostatnit a nespoléháš se jen na peníze od rodičů. Oficiálně by Ti brigádu nikdo nabízet neměl, protože do 15 let by děti brigádu dělat neměly. Jsou ale možnosti, jak si přivydělat. Pomáhat někde u nějakých příbuzných, známých. Možná by Ti mohli poradit rodiče, kdyby ses jich zeptal Úspěšné přivydělávání Ti přeje Alík

Brigáda

Ahoj, potřebovala bych pomoc jak najít brigádu. Je mi 15let. Mám bohatou zkušenost s dětmi i s doučovaním 1.stuplně základní školy, zvládnu i mnohé další třeba pomoc starší paní v udržbě bytu či domu. Ale nevím kde začít na netu toho moc nevidím a když už jo tak v okolí Prahy ale bohužel jsme z Opavy. Předem děkuju za opověď :-)

Adriana, 28. února 2008

Milá Adriano, pokud je v Opavě informační centrum, tak začni tam. Můžeš požádat rodiče, zda neví o někom, kdo by chtěl pomoci. Můžeš požádat babičku, ta by mohla vědět také o někom, kdo by potřebovat Tvé šikovné ručičky. Brigáda se skutečně nejlépe hledá přes "povídání si" s lidmi. Není to hned, ale je větší šance, než na netu. Tak držím palečky Alík

Brigáda

ahoj alíku chtěl BYCH se zeptat jestli neznáš někoho u koho bych mohla delat brigadu???a je pravda ze u koni muzes delat od 12 let??papa barča je mi 11

Milá Barrčo, na brigádu můžeš správně až od 15ti let. U koní však můžeš po dohodě pomáhat a pak si to "vybrat" třeba ježděním na koni. Mrkni se i do mé poradny "brigáda". Dostaneš se do ní kliknutím na nápis "Všechny dotazy" a pak ji najdeš podle abecedy. A nebo si klikni přímo: brigáda. Alík