Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Brýle

  Nechci nosit brýle

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám problém nosím brýle . Jako už třeba 7 let je nosím a mě už se prostě nelíbí a chtěla bych žít bez nich a já nevím jak.
  Tak proto se ptám jak zařídit abych už nemusela nosit brýle .

  Děkuji za odpověď Pája

  holka, 12 let, 25. ledna

  Ahoj Pájo,

  děkujeme Ti za důvěru, s jakou se na nás se svým dotazem obracíš. Nosíš brýle už sedm let. Chápu, že může být nepříjemné, mít je neustále na očích. Někdy je lze vyměnit za kontaktní čočky. V oku jsou téměř neviditelné a nijak člověka neomezují během pohybu. Proto také bývají oblíbenější, než brýle. Nejsou ale vhodné pro každého. Záleží na typu zrakové vady, kterou trpíš, i na celkovém stavu Tvých očí. Můžeš ale zkusit probrat se svým očním lékařem, jestli by Ti nošení čoček doporučil.

  Přemýšlím teď nad tím, že jsou brýle pro Tebe v životě asi hodně důležité. Máš je pravděpodobně kvůli tomu, abys dokázala správně vidět. Napadá mě tak brýle zkusit vnímat ne jen jako něco otravného, ale spíš jako takového svého velkého pomocníka, díky kterému můžeš vidět svět kolem sebe.

  V podobných chvílích, kdy se Ti nošení brýlí přestane líbit, ale jsou pro Tebe potřebné, Ti může pomoci jejich výměna. Než tak brýle úplně zavrhneš, zkus se s rodiči pobavit o možném koupení brýlí nových. Je fajn si vybrat takové brýle, které Ti budou připadat stylové, hezky padnou na Tvůj obličej, a ve kterých se sama sobě budeš líbit.

  Pěkné dny,

  Modrá linka

  Brýle

  Jak se zbavit brýlí?

  Ahoj, Alíku dá se nějak zbavit brýlí bez toho, aniž bych je musel nosit jestli existuje nějaká metoda na to??

  kluk, 13 let, 24. prosince 2023

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si důvěry, s jakou se na nás se svým dotazem obracíš. Nepíšeš, z jakého důvodu Ti bylo doporučeno brýle nosit. Ani co se skrývá za Tvým přáním se jejich nošení zbavit. Nevím tedy jaké konkrétní doporučení by se hodilo právě pro Tebe a co bys mohl využít právě Ty. Zkouším si proto představit, v čem pro Tebe mohou být brýle nepříjemné.

  Některým lidem mohou překážet například při sportu nebo jim vadí mít je na svém obličeji. Pokud je to i Tvůj případ, mohl bys zkusit brýle vyměnit za kontaktní čočky. Nijak nepřekáží a jsou zcela nenápadné. Nejsou však pro každého. Záleží na tom, jakou oční vadu máš, případně i na počtu Tvých dioptrií. Někoho také může odradit jejich zavedení vlastní rukou do otevřeného oka. A nutnost každý večer myslet na jejich vyndání z očí ven. Lépe by Ti ale poradil Tvůj oční lékař. Můžeš se ho tak během další kontroly zeptat, zda jsou kontaktní čočky vhodné právě pro Tebe. Další možností může být například i laserová operace očí. Ta je ale možná pouze u dospělých a pouze za určitých podmínek, na tu by sis tak musel počkat nejméně do svých osmnácti let.

  Věřím, že může být těžké si na brýle zvyknout. Je ale dobré zkusit se na ně dívat spíše jako na svého pomocníka, který Ti může pomoci k lepšímu vidění. Mohlo by Ti v tom pomoci, pokud si vybereš takové brýle, které Ti budou vyhovovat, a ve kterých se budeš sám sobě líbit. Zkus se tak s rodiči domluvit na společné návštěvě optiky a výběru vhodných brýlí.

  Pěkné dny,

  Modrá linka

  Brýle

  Nechci brýle

  ahoj,
  mám jistý problém a nevím co mám dělat.

  U doktora mi zjistili, že špatně vidím do dálky, i když jsem před půlrokem měla oči v pořádku, ale pravdou je, že bych si toho sama ani nevšimla a přijde mi, že vidím dobře. ( Můžu číst, vidím ze zadní lavice na tabuli atd.) Mám začít nosit brýle (pořád kromě sportů) a to opravdu nechci. Když mám například mít sluneční brýle je mi to strašně nepříjemné a vadí mi to. Už jsem si i nějaké brýle zkoušela a přijde mi, že to nejsem já a opravdu mi to vadí. Resp. je mi celkem jedno jak mi brýle sluší/nesluší, ale necítím se v nich jako já. V rodině mi vyhrožují, že se mi zrak ještě zhorší a myslí si, že je nechci z estetických důvodů.
  díky za odpověď
  Al

  Al, 13 let, 28. června 2023

  Ahoj Al,

  děkujeme za dotaz, který jsi poslala. Píšeš, že Ti u doktora zjistili, že špatně vidíš, a Ty při tom ten pocit nemáš - připadá Ti, že vidíš dobře. S brýlemi se necítíš dobře a nosit je nechceš.
  Věřím, že je pro Tebe nezvyklé nosit brýle, a že Ti to nemusí být příjemné. Někteří lidé nosí brýle celý život, a už si ani neumí představit, že by je nenosili - „nebyli by to oni“ bez nich. Když ale člověk začíná nosit brýle později, většinou to nějakou chvíli trvá, než si přivykne pocitu, že je něco neobvyklé a že to „nejsou oni“.
  Nedokážu posoudit, zda brýle ze zdravotního hlediska potřebuješ, nebo ne. Můžeš se zkusit znovu zeptat odborníků, jestli jsou brýle nutné. Můžeš si také zkusit nechat zdarma přeměřit zrak v oční optice, většinou mají kvalitní přístroje a velmi přesné výsledky. Mohou tam doporučit také brýle, které by Ti vyhovovaly, například velmi nenápadné, které by ani moc nezměnily Tvůj vzhled.
  Místo brýlí se také dají nosit kontaktní čočky, které jsou přirozené, člověk o nich „ani neví“ a není poznat, že je má. I tohle můžeš probrat s lékařem, nebo v oční optice.

  Moc Ti přejeme, abys našla dobré řešení,
  Modrá linka

  Brýle

  Nošení brýlí

  Ahoj Alíku chci se jen zeptat jestli musím nosit brýle teď abych v budoucnosti mohla jít na operaci očí? Nechtějí se mi nosit brýle a vidím bez nich, protože mám závadu jen na jednom oku, ale bojím se že když je teď nebudu nosit tak už mi to v budoucnu nebudou moct operovat.

  holka, 12 let, 10. dubna 2023

  Ahoj holko,

  Především záleží na tom, jakou vadou zraku trpíš. Brýle slouží ke korekci zraku, například při krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. Pokud nosíš brýle z důvodu krátkozrakosti, měla bys je nosit stále a odkládat je pouze na noc. Dalekozrakost je v Tvém věku poměrně vzácná, nicméně kdybys přesto touto poruchou trpěla, stačí brýle nosit při takových činnostech, jako je například čtení. Dále existuje tzv. astigmatismus, který způsobuje rozostřené vidění. Pro jeho korekci se používají brýle se speciálními čočkami určené k celodennímu nošení. Nošení brýlí bych rozhodně doporučoval v případě, kdy je vada pouze na jednom oku, případně kdy počet dioptrií na jednom oku je vyšší než na druhém.
  Pokud jde o operaci rohovky, která zajišťuje korekci zraku bez nutnosti nošení brýlí, ta se provádí až v době, kdy je vada stabilizovaná, tj. kdy už nedochází k výraznějším změnám. Aby bylo možno posoudit, zda lze operaci vykonat, je vždy nezbytné provést několik vyšetření zraku. Nedostatečná korekce zraku (tedy nenošení brýlí v případě, že bys je nosit měla) sice nevylučuje provedení operace, nicméně přesto bych doporučoval brýle nosit. Nenošení brýlí sice vadu nezhorší, ale ani nezlepší, a navíc vede k nadměrnému zatěžování zraku, což se může projevit například únavou, snížením pozornosti a podobně. Nehledě k tomu, že při řadě činností je nutné dostatečně ostré vidění.
  Někteří dospívající lidé nechtějí brýle nosit proto, že se domnívají, že jim „nesluší“. To je jistě závažný argument, protože většině dospívajících velmi záleží na jejich vzhledu, a navíc mohou mít pocit, že brýle jim „kazí image“. Zde samozřejmě záleží na tom, zda k brýlím přistupuješ spíše jako ke zdravotní pomůcce, nebo spíše jako k módnímu doplňku. Určitým kompromisem může být pořízení brýlí s „nenápadnými“ obrubami, případně bez obrub. Jsou to vlastně jen dvě skla (či spíše plasty) spojené mostem (nosníkem) a opatřené stranicemi („nožičkami“). Takové „lehké“ brýle nijak zvlášť nenarušují vzhled obličeje, na rozdíl od brýlí se silnými a tmavými obrubami, které lemují skla ze všech stran.

  Brýle

  Rozostřené vidění

  Ahoj všichni děkuji za odpověď u mého dotazu na zrak budu mít ve středu už brýle mám půlky . Ale mám další dotaz někdy i když koukám tak jako kdybych měl špinu v oku nebo prostě mlha nebo něco takového . Může to být zákal nebo něco ale u očního mi dělaly takové ty dva testy kdy koukám na obrázek a oni mi fotí oko nebo co a pak že mi do něj jakoby střílí :D . A to je na taky nějaky zákal nebo co asi .

  kluk, 13 let, 27. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  Rozostřené vidění, přesněji řečeno pocit, jako kdybys měl v očích nějaké nečistoty, může mít různé příčiny. Vzhledem k tomu, že máš nosit brýle, je docela dobře možné, že poté, co brýle dostaneš, tyto obtíže vymizí. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že bude trvat nejméně několik dní, možná týdnů, než si Tvoje oči na optickou pomůcku zvyknou.
  Pokud jde o vyšetření, o němž se zmiňuješ, jedná se o perimetrické vyšetření zorného pole, kdy pacient má zmáčknout tlačítko pokaždé, když v přístroji, do jehož nitra se dívá, spatří světelný záblesk (to je zřejmě ona „střílení“). Provádí se mimo jiné jako prevence tzv. šedého zákalu. Této choroby se však zatím bát nemusíš, protože v dětství a dospívání se prakticky nevyskytuje a trpí jí převážně starší dospělí lidé. Nicméně přesto se i u dospívajících s poruchou zraku (např. s krátkozrakostí) perimetrie provádí, a to z důvodů včasného odhalení případných jiných poruch zraku. Pokud jde o vyšetření s obrázkem, to má zjednodušeně řečeno ověřit, jestli „nešilháš“ (šilhání neboli strabismus je vada, při níž se směr pohledu jednoho oka odlišuje od druhého). To sice může být patrné už na první pohled, nicméně pro přesnější změření případných drobných odchylek se provádí příslušné vyšetření.
  Každopádně by ses neměl znepokojovat, protože vše, co popisuješ, je běžné a normální. Pokud by byl výsledek vyšetření nějak nestandardní, lékař by tě na to jistě upozornil.

  Brýle

  Neostré (rozmazané) vidění

  Ahoj všichni . Mám takový dotaz . Když jsem ve škole jsem pomněrně daleko od tabule cca 6m tak když koukám pravým okem ( moje vodící ) tak se mi to trošku rozmazává je to interaktivní tabule takže obrazovka a někdy to hodně svítí já jsem zvyklí na menší až nízký jas a filtr modrého světla který si večer autimaticky zapínám a dávám si celkově na zrak pozor . Takže moje otázka zní jestli budu nosit brýle jestli je to dost možné a jestli po nošení brýlí se ten zrak může zlepšit?

  kluk, 13 let, 10. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  Neostré a rozmazané vidění do dálky (třeba i jen na několik metrů) by sice mohlo být projevem krátkozrakosti, avšak bez vyšetření očním lékařem nelze tuto ani jinou vadu spolehlivě určit. Delší sledování světelné obrazovky sice představuje určitou zrakovou zátěž, ale vzhledem k tomu, že sedíš v dostatečně velké vzdálenosti od tabule, by Ti její jas neměl ublížit (na tabuli by ses musel dívat ze vzdálenosti zhruba do půl metru, což zřejmě nehrozí ani žákům v prvních lavicích). Delší sledování tabule (řekněme déle než 20 až 30 minut) sice může vyvolat zrakovou únavu, ta však nevede ke zhoršení zraku.
  Pokud máš pocit, že bys s brýlemi viděl lépe (nebo pokud chceš mít zkrátka jistotu, zda netrpíš nějakou vadou zraku), uděláš nejlépe, když jednoho z rodičů požádáš o doprovod k očnímu lékaři. Vyšetření zraku je jednoduché a jeho výsledky poměrně spolehlivé.

  Brýle

  Ahoj poradno,
  Nosím brýle už od vánoc v 1. třídě. Většina dětí už si zvikla že mám brýle ale je tu jeden problém: Vypadá to že za rok už nebudu muset nosit brýle a většina spolužáků už si mě bez nich neumí představit a bojím se že se mi budou smát😩😩.
  Takže dotaz zní: Jak se mám připravit na to že se mi budou smát a jak je mám připravit na to že nebudu nosit brýle?
  Ještě vysvětlení proč by se mi měly smát: protože bez brýlí vypadám jak blbeček😧😩.
  Moc děkuji za odpověď💓💓

  holka, 13 let, 10. prosince 2022

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu se svým strachem, jak děti ve třídě přijmou, když přestaneš nosit brýle. Máš pocit, že si už na tebe s brýlemi zvykly, že ty brýle k tvému vzhledu patří a bez nich se necítíš dobře. Ptáš se jak své okolí připravit na to, že brýle nosit nebudeš. Rozumím tomu, že to může být hodně velká změna, jak pro tebe, tak pro děti okolo tebe. Pochopila jsem z toho, co píšeš, že svou tvář bez brýlí nepovažuješ za pěknou a máš pocit, že bez brýlí vypadáš „jako blbeček“. Vnímám, že svou tvář z nějakého důvodu nemáš moc ráda, i proto teď prožíváš ten strach, jak tě ostatní vezmou bez brýlí. Je pravda, že brýle mohou vzhled obličeje zásadním způsobem ovlivnit. Ale to, co nás také hodně ovlivňuje, je vlastní postoj ke svému vzhledu. Jedna věc je to, jak tě vnímají druzí a druhá je to, jak vnímáš ty sama sebe. A většinou to, jak působíme na druhé je spojené s tím, jak se cítíme „sami v sobě“. Dojem, který vytváříme na druhé plyne do velké míry z toho, jaký postoj sami k sobě máme. Doporučila bych ti nyní aby ses víc zamyslela na tím, jak ty sama vnímáš svou tvář. Jak se cítíš sama se sebou. Zkus také si uvědomit, co mohlo tvůj postoj ovlivnit a jakým způsobem. A naopak, co bys tedy potřebovala, aby se to nejdříve zlepšilo uvnitř, tedy aby se zlepšil tvůj vlastní postoj sama k sobě a ke svému vzhledu. Vnímej své tělo jako celek. Uvědom si, které části svého těla ráda máš, co se ti na tobě líbí. A také vnímej i svou psychickou stránku. Uvědom si, které vlastnosti máš na sobě ráda, kde jsi silná, co máš ráda, co ráda děláš, co ti jde a tak podobně. Prostě začni s tím tématem uvnitř sebe sama. A pak to další, co můžeš dělat je to, aby sis začala na svou tvář bez brýlí zvykat. Třeba si je občas sundej, jak doma, tak ve škole a zvykej si na ten pocit, že tvá tvář je opět bez brýlí. V podstatě je to tak dobře, protože je to známka, že tvé oči se uzdravují. Zkus to vnímat i z této stránky. Brýle mohou přinášet i mnoho omezení, třeba při sportu. Je potřeba o ně pečovat, hlídat, kam si je položíš, čistit je atd.to ti nemusím popisovat. Takže život bez brýlí může být pro tebe i takový víc svobodný. A tak to ber jako pozitivní věc, že je možné, že budeš za rok bez brýlí. I to se pak odrazí ve tvé tváři a tvůj pozitivní postoj ke „ztrátě brýlí“ se určitě ukáže i v tom jak se budeš bez nich cítit. Zkus se na to už teď svých kamarádů a dalších blízkých osob kolem tebe ptát a mluvit s nimi o tom. A tak jako jsi nemohla ovlivnit, když jsi brýle musela začít nosit a musela ses s tím smířit, tak nyní nemůžeš do velké míry ovlivnit, když lékaři rozhodnou, že tvé oči brýle již nepotřebují. Zkus to vzít jako pozitivní změnu a známku dobrého vývoje a uvidíš, že to ti pomůže se s tím opět vyrovnat. Držím ti palce. Poradce Centra Locika

  Brýle

  Potřebuji brýle

  Ahoj Alíku a spol., děkuji vám že jste mi odpověděli už na několik dotazů. Chtěla bych nosit brýle. Od doktora mám doporučení, že bych je měla nosit (na dálku), ale mamka je proti protože si myslí že ty oči to prostě oblbne (nevím jak to mám vysvětlit).

  1. Jak mamku a rodiče přesvědčit že špatně vidím a že potřebuji brýle?
  2. Vím že nejste doktoři ale proč mi může slzet s očí? (Každý večer mi z nic slzí)

  Děkuji předem za odpověď.

  Ahoj,

  děkujeme za Tvůj dotaz Alíkovi. Píšeš, že máš doporučení od lékaře, že bys měla nosit brýle, ale mamka je proti. Ptáš se, jak jí říct, že špatně vidíš a brýle opravdu potřebuješ.

  Myslím, že jí to můžeš říct úplně normálně - lékař Ti brýle doporučil a Ty je potřebuješ, abys dobře viděla. Můžeš mamku poprosit, abyste spolu zašly k očnímu lékaři nebo optometrovi do oční optiky. Mamka se může zeptat na všechno, co potřebuje (například jestli oči „zleniví“ a Tobě spíše ublíží, než prospějí, apod.) a Ty tak můžeš získat podporu. Pokud je v Tvém okolí jiný dospělý, ke kterému máš důvěru a kdo by mohl s mamkou promluvit, můžeš to zkusit i přes ně. Pomoci také může pravidelná prohlídka u lékaře, kde bys byla s mamkou a kde by (při zkoušce zraku) mamka sama viděla, že se Ti do dálky špatně dívá.

  Píšeš také, že Ti slzí oči - máš pravdu, nejsme tu lékaři, ale napadá mě, že Ti večer mohou slzet únavou po celém dni, kvůli chybějícím brýlím, či pokud je to večer po provedení hygieny, protože nějaký prostředek dráždí Tvé oči (například šampón nebo zubní pasta). Mohlo by pomoci oči méně namáhat (omezit například čas u obrazovek), nebo nějaké zklidňující kapky (dostaneš v lékárně, nebo Ti je předepíše lékař). Pokud bys měla tyto potíže stále, stojí za to vyhledat odborníka a hledat příčinu i cesty k léčení.

  Pěkné podzimní dny,
  Modrá linka

  Brýle

  Chci brýle, i když mám dobrý zrak

  Dobrý den poradno, poslední dobou se mi hodně změnil styl oblékání, strašně se mi začali líbit brýle, moje kamarádka je nosí kvůli tomu že špatně vidí jenže já vidím dobře ale chtěla bych nějaké brýle, existujou nějaké brýle které můžu nosit i přesto že mám dobrý zrak?:-)>X<-

  holka, 13 let, 25. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že bys chtěla nosit brýle, když se Ti to líbí. V létě je to docela jednoduchá věc, můžeš se domluvit s rodiči a pořídit si nějaké elegantní brýle sluneční. Existují i brýle bez dioptrických skel, domnívám se však, že ani ty nejsou nejlevnější. Pokud by Ti to však rodiče dovolili, můžete si více informací najít na internetu.

  Přejme Ti prima léto,
  Modrá linka

  Brýle

  Dobrý den, poradno,
  nedávno jsem u doktora zjistila, že mám špatný zrak a že mám mít brýle. Mám 1 a tři čtvrtě dioptrií. To je v pořádku – brýle mám.

  Ale mám kamarádku (chodí se mnou do třídy) a řekla nám, že asi před rokem taky byla u doktorky a že má mít brýle. A má 1 a 1 dioptrií (říkala nám to), a to má víc než já. A ona brýle jen nechce, a tak je nemá. Na tabuli obě vidíme dobře a tak. Máme to na dálku – ty brýle mi pomáhají hlavně na písmenka třeba na dopravních značkách a tak, že mi zaostřují.

  Ale mně teď přijde nespravedlivé, že já je mám a nosím, ale ona je nemá a nosit nemusí. A to vidí hůř než já... Já jsem jí říkala, že by je mít měla a tak, ale ona řekla, že už tam nešla a že jí nesluší – a já taky lépe vypadám bez nich.

  holka, 11 let, 16. června 2021

  Ahoj,
  brýle nejsou jenom na to, aby v nich člověk lépe vypadal, ale hlavně na to, aby mu pomáhaly lépe vidět. Každý z nás je také jiný a jinak vnímá svět kolem sebe – jsou lidé, kteří mají třeba půl dioptrie a bez brýlí neudělají pomalu ani krok, a také jsou lidé, kteří mají klidně dioptrii a půl a brýle nepotřebují.

  Jestli tvoje kamarádka vidí dobře a bez problémů, i když má na každém oku jednu dioptrii, tak moc nemá důvod brýle mít – nijak by jí nepomohly. Pokud ty sama cítíš, že je někdy nepotřebuješ, ale jindy se ti hodí, můžeš si je nosit podle potřeby. Mít je třeba schované v batohu, když je potřebovat nebudeš, a vytáhnout si, když pocítíš, že si chceš lépe zaostřit třeba nějaká malá písmenka. Nošení brýlí je jen na tobě, není povinné a nikdo by ti neměl přikazovat brýle nosit, když sama cítíš, že to v danou chvíli nepotřebuješ.

  Možná tvoje kamarádka časem zjistí, že se jí na nějaká malá písmenka v dálce brýle hodit budou a udělat si je nechá. Je ale i možné, že patří mezi ty „šťastlivce“, kteří sice nějakou tu dioptrii mají, ale moc to nepociťují. Zkus tedy nemyslet tolik na svou kamarádku, ale hlavně na sebe – abys ty dobře viděla a nemusela řešit, že něco nemůžeš přečíst.

  Jen tak mimochodem, jsem na tom úplně stejně jako ty, mám na dálku brýle 0,75 a 1,00 a většinou se mi válí doma nebo v batohu. Když ale sedím třeba ve škole a učitel čmárá na tabuli, tak si je často ráda vezmu, protože pak nemusím tolik luštit, co že to tam píše.

  Brýle

  Nošení brýlí

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ohledně nošení brýlí . Už asi rok jsem krátkozraká ,ale rodičům jsem to neřekla protože mi to nějak zvlášť nevadí (není to hrozné) a hlavně nechci nosit brýle a kontaktní čočky si nemohu dovolit. Jenže samozřejmě se to rodiče dozvěděli - na třináctileté prohlídce. Takže mi plánují koupit brýle . Jenže mě žádné nesluší a omezovaly by mě při pohybu . Tak jsme se dohodli že až je budu mít ,budu je nosit jen když je budu akutně potřebovat . Což by vlastně znamenalo jen ve škole ,abych viděla na tabuli. Bohužel do školy nepůjdu ,takže je vlastně (nejspíš) nosit nebudu . Jenže (a tady přichází na řadu ta otázka ) se bojím že když je nebudu nosit,bude se mi vidění zhoršovat . Je to tak ? Jenže když je budu nosit pořád ,bude mě to omezovat . A někde se zase píše,že oči pak na brýlích budou závislý a bez nich uvidím opravdu špatně . Co je tedy pravda ? Prosím o radu a předem děkuju .

  1. S. taky mám v plánu je nosit v budoucnosti ,třeba v autoškole (asi by se hodilo něco za volantem vidět 😆) a při zaměstnání (jestli se mi teda splní můj sen- ornitologie)
  2. P.S. moje oči mají jakési 'úřední hodiny ' kdy vidí líp a také mi krátkodobě pomáhá je na chvíli zavřít . Ale to jen dodávám pro lepší popis situace..
  holka, 13 let, 9. března 2021

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  děkujeme za dotaz. Je vidět, že otázkou nošení brýlí se hodně zabýváš - a je to pochopitelné, brýle proměňují to, jak člověk vypadá.
  Píšeš, že jsi krátkozraká a že Ti rodiče plánují koupit brýle. Nevím, jestli Ti diagnózu krátkozrakosti stanovil oční lékař, který Tě důkladně vyšetřil (existuje řada vyšetření, které oko důkladně prozkoumá a zjistí, co by nejvíce potřebovalo). Pokud jsi ještě u očního lékaře nebyla, doporučila bych Ti, abys jej vyhledala. Lékař Ti může odpovědět na všechny otázky, které ohledně zraku máš, třeba na to, jestli se Tvoje vidění bude s brýlemi zhoršovat, nebo ne. Na to my odpovědět nemůžeme, nejsme odborní lékaři, a názory na tuto problematiku se navíc různí. Jen tak brýle „koupit“ by pro Tvoje oči nemuselo být přínosné. Pokud bys nechtěla volit očního lékaře, zrak Ti změří i v oční optice, ale není to komplexní oční vyšetření, které toho postihne více.
  Píšeš, že Ti žádné brýle nesluší. Rozumím tomu, že najednou je mít na obličeji může být nezvyk a může se zdát, že to prostě nejde, že to není hezké. Brýle je ale potřeba dobře vybírat. Existuje velké množství tvarů, barev, materiálů, myslím si, že se vybrat dá. Jsou i brýle, které jsou celé ohebné a nerozbitné, které při pohybu neomezují. Najít vyhovující a padnoucí brýle dá sice více práce a hledání, ale spokojenost s brýlemi pak stojí za to. Můžeš se také inspirovat někým, kdo brýle delší dobu nosí, ať už blízkými lidmi, nebo někým z veřejně známých osobností.
  Píšeš o tom, že Tvoji oči vidí někdy lépe, jindy hůře. I o tom bych řekla očnímu lékaři, ale je dost pravděpodobné, že unavené oči vidí hůře. Děláš to výborně, když jim dáš odpočinout tím, že je na chvíli zavřeš. Je také dobré si při koukání do obrazovky elektronických zařízení dávat přestávky, kdy se člověk dívá víc do dálky nebo dá očím odpočinek.
  Uvidíš, jak to bude dále, určitě budou situace, kdy budou brýle nezbytné, jako při pozorování ptáků nebo za volantem.

  Přejeme co nejhezčí jaro a dobré koukání na něj,
  Modrá linka

  Brýle

  Nechci nosit brýle

  Ahoj Alíku, mám dotaz ohledně nošení brýlí. Mám je na krátkozrakost a hlavně ve škole na tabuli. Problém je ten, že si prostě připadám strašně divně když na sobě brýle mám. Ten pocit nedokážu popsat přesně, ale připadám si jiná a taky ne úplně sama sebou nebo míň hezká. Přitom mi všichni říkají, že mi brýle sluší! Jenže já to mám v hlavě prostě takto. Mám jednu kamarádku ze třídy a ta taky má podobnou oční vadu jako já a brýle nosí v pořádku. Čočky nosit nechci a přitom je pro mě tak krásné vidět ostře. Navíc hlavně v matematice dobře nevidím na tabuli a tím pádem se naplno nemůžu účastnit hodiny (teď když je online výuka, tak je to ale logicky jiné). Taky tomu moc nepomáhá, že je nás ve třídě málo holek a jediná co taky nosí brýle je ta kamarádka, co jsem zmiňovala předtím. Jak se mám zbavit tohoto bloku? Poradíte prosím? Děkuji moc

  holka, 12 let, 25. února 2021

  Ahoj,
  rozumím tvému dotazu i tvým pocitům, ale v tomto případě je odpověď upřímně dost složitá, protože si to musíš „srovnat v hlavě“ ty sama. Chápu, že jsou ti brýle nepříjemné a že se v nich necítíš (už proto, že jsem dlouho také brýle nosila a měla jsem z nich úplně stejné pocity jako ty), ale v optikách je dnes nepřeberný výběr milionů brýlí a stoprocentně se mezi nimi najdou takové, v nichž se budeš sama sobě líbit a které budeš vnímat spíš jako módní doplněk a ne jako zdravotní pomůcku. Myslím, že by vůbec nebylo od věci, navštívit kvalitní optiku, nechat si poradit a vyzkoušet si všechny možné typy brýlí. Třeba tě samotnou překvapí, jak se budeš sama sobě v některých líbit.
  Až budeš starší, je dost možné, že začneš střídat brýle s kontaktními čočkami, nebo si necháš udělat laserovou operaci. Ale stejně tak je možné, že se s brýlemi sžiješ natolik, že z nich uděláš své poznávací znamení a budeš na ně hrdá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Jak se naučit nosit brýle?

  ahoj alíku a spol mám dotaz jak se naučit nosit bríle nosím je už od druhé třídy a ted sem v sedmí ale stále se je nemůžu naučit nosit možná je to proto že bz nich vidím a nevidím rozdíli kdy je mám a kdy ne jen někdy chtěla bych se je naučit nosit (taky proto že v nich vipadám líp ;)

  holka, 13 let, 9. prosince 2020

  Ahoj,
  brýle bys neměla nosit proto, že v nich vypadáš lépe, ale proto, že máš oční vadu, kterou jejich prostřednictvím koriguješ. Jestliže máš pocit, že bez brýlí vidíš úplně stejně jako s nimi, bylo by určitě vhodné, aby ses objednala k očnímu lékaři, který ti přeměří dioptrie a zjistí, zda brýle skutečně potřebuješ. Někdy se může stát, že se oční vada časem upraví a je tedy možné, že už brýle potřebovat nebudeš. Pokud tomu ale tak není a lékař ti doporučí, abys brýle nosila, měla by ses zaměřit na to, abys jeho pokyny dodržovala. Nošení brýlí je zvyk jako každý jiný a když na něj zaměříš svou pozornost, určitě si na brýle bez problémů zvykneš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Nechci nosit brýle

  ahoj poradno,

  mám brýle už od 1-2let a spolužáci ve škole se mi za ně smějí tak mám čočky sice toho nechali ale chtěla bych přestat nosit brýle i čočky ale lejzrové operace se moc bojím předem dděkuji za odpověď

  holka, 11 let, 18. června 2020

  Ahoj,
  jestli tomu dobře rozumím, máš vadu zraku, která vyžaduje korekci, ale nechceš nosit ani brýle, ani čočky a nechceš jít ani na laserovou operaci. Obávám se však, že tím jsi vyjmenovala a zároveň vyloučila všechna myslitelná řešení. Pokud máš vadu zraku natolik silnou, že při každodenním „fungování“ potřebuješ brýle/čočky, nedá se dělat nic jiného, než že je budeš nosit. Řekla bych, že spolužáci se ti smějí a pošťuchují tě především proto, že vidí, že ti to vadí - a děti někdy umějí být hodně zlomyslné. Protože v dnešní době nosí brýle obrovská spousta lidí a na výběr je neuvěřitelné množství modelů, takže se dají vybrat brýle, které ti budou slušet a podtrhnou tvou osobnost. Ostatně spousta celebrit používá brýle i místo módního doplňku. Zkus s rodiči navštívit optiku a nechat si od někoho povolaného poradit s výběrem vhodných brýlí. Určitě objevíte takové, které ti budou skutečně slušet.
  Co se týká laserové operace; nejsem lékař a samozřejmě neznám tvou diagnózu, ale pokud je mi známo, obvykle se s ní čeká minimálně do osmnácti let, takže by pro tebe stejně nejspíš v současné době nepřipadala v úvahu. Jinak ti mohu z vlastní zkušenosti říci, protože jsem ji před několika lety podstoupila, že se není čeho bát. Není to sice příjemný zákrok, ale je velmi krátký, dá se bez problémů vydržet, člověk se rychle zotaví a pak už si užívá jen pohodlí bez brýlí a čoček. Nicméně, jak jsem řekla, na rozhodnutí máš ještě spoustu času a nemusíš to řešit teď.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Ahoj poradno chtěla bych se zeptat na co mám dělat když špatně vidím a rodiče neumí pochopit že já k tomu očnímu potřebuji??předem díky za odpověď

  Holka, 10 let, 21. března 2020

  Ahoj,
  rodiče by Tě měli k očnímu lékaři určitě vzít, preventivní prohlídky se doporučují, i když žádné potíže s viděním nemáš. Nějak nerozumím tomu, proč to rodiče nechtějí udělat. Napadlo mne, že jim můžeš ukázat třeba naši odpověď, aby viděli, že Tě to trápí a chceš to nějak řešit. Pokud to z nějakého důvodu pro Tebe není možné, možná by mohla pomoci babička, teta, nebo někdo jiný z rodiny, který by Ti rodiče pomohl přesvědčit. V některých optikách (obchodech s brýlemi) také měří zrak, a tak i tam bys mohla rychle zjistit, jak na tom jsi i bez objednání k lékaři.

  Přejeme Ti, aby se to rychle vyřešilo.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!