Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Brýle

  Zdravím tě Alíku ! když jsem byl na preventivní prohlídce, lékař mi doporučil navštívit očního lekáře a ten mi řekl, že musím nosit brýle... hned ten den jsme je šli koupit, ale měli příšernej výběr a tak jsme vzali nejaký který stíli asi 4 000 kč, ale doma jsem zjistil že jsou pro holky a navíc prostě nechci nosit brýle .. vypadám v nich jako šprt a blbeček ... pořád se s mamkou hádáme ... vždy si je vezmu do školy ale po cestě si je sundám a vubec je nenosim .. a problém je že moc nevidím na tabuli a tak z některých předmětů vubec nemám napsanou látku .. a ještě bych se chtěl zeptat, od kolika let se mohou nosit kontaktní čočky a co to obnáší ? moc moc prosím o odpověď děkuji ..

  Nicolas - 1, 1. listopadu 2012

  Ahoj Nikolasi,
  chápu, že nemusí být snadné zvyknout si na brýle. Pokud Ti je ale lékař předepsat - a zvláště, když Ty sám máš zkušenost, že bez nich nevidíš na tabuli a dělá Ti to problémy ve škole - je důležité, abys je nosil. Zkuste to ještě znovu probrat s mamkou, zda by bylo možné koupené brýle reklamovat či vyměnit. Dát si čas a najít takové, které Ti budou slušet.

  Tím, že brýle nosit nebudeš, nic nevyřešíš. Právě naopak. Je možné, že se Ti zrak bude zhoršovat. Někdy se stává, že včasným a poctivým používáním brýlí se zrak i zlepší. Ale opravdu nevím, zda by to mohl být i Tvůj případ. Můžeš znovu navštívit očního lékaře a vše s ním znovu probrat, všechny možnosti, které existují - i to, od kdy nebo za jakých podmínek by bylo možné nosit kontaktní čočky.

  Je to ale podobné, jakko když malí kluci mají přání být větší nebo vysocí menší - jsou prostě věci, které je důležité přijmout. Navíc jsou holky, kterým se právě brýlatí kluci brýle líbí. Třeba i na Tebe někde nějaká taková čeká. Ale mnohem důležitější, než to, jestli je člověk malý nebo velký, má nebo nemá brýle, je to, jaký je, jak se chová.
  Klidné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Brýle

  Ahoj Alíku :) . Nosím brýle už asi rok mám dioptrie jedničky a dneska jsem se ptala ve škole pana učitele čím to je že je musím nosit a on mi to vysvětlil.Akorát jsem se ho nezeptala jestli se mi to někdy spraví tak ze zeptám tebe Alíku :D .Brýle nosím v pohodě ale raději bych byla kdybych je nosit nemusela.Takže nevíš jestli se to nějak spraví :)

  Mílá Terezko, dneska máš svátek, tak ti přeji hodně štěstí, zdraví a lásky. Pokud máš tak málo dioptrií - jednu, může se časem zrak srovnat. Ale to je jen můj odhad. Zeptej se svého očního lékaře. Jistě ti rád odpoví a ty budeš mít jistotu od profíka :-) Přeji krásné dny. Alík

  Brýle

  Dobrý den.Mám takový problém na pravé oko mám asi necelých 0,75 dioptrií a tak trochu hůře vidím.Brýle nosit zatím nechci, proto se ptám jestli bych si zrak nemohla nějak přírodně a pokudmožno sama zlepšit.Prosím jestli to jde porad mi nějaký způsob(y), jak si zrak zlepšit. Dej to prosím do Brýle.Moc děkuji.

  Milá Teri, moc se omlouvám, ale neumím ti na tvůj dotaz odpovědět. Lépe by ti poradil lékař - oční specialista, který ti udělal prohlídku a určil, kolik máš dioptrií. Já si myslím, že brýle, třeba na čtení, bys nosit měla, ale to je jen můj názor, nejsem odborník. Zajdi za lékařem a společně se doberete správného řešení tvé situace. Já ti přeji hezké prázdniny a spoustu sluníčka. Alík

  Brýle

  Ahoj Alíku,potrebuju bleskovou pomoc.V pondělí 23.1.2012 jdu zase na oční (nosim bryle jen na tabuli 0,5 na každé oko {krátkozrakost} ) protože zase o trochu víc špatně vidim na dálku.jenže já začala vidět špatně i na blízko.A Tebe jsme se chtěla zeptat jestli když tohle řeknu doktorce a ona mi napíše papír a mi půjdeme do optiky,jestli mi dají dvoje brýle,nebo jestli udělají ,,2 v 1'' (1 brýle ve kterých budou skla jak na dálku,tak i na blízko ) prosím poradte do té doby než půjdu ráno v pondělí k očnímu .Děkuji za odpoved. Niky P.S.= ZAŘADIT DO : BRÝLE

  Niky 1998, 19. ledna 2012

  Ahoj, je mi líto, ale naše poradna nefunguje "on-line". Nemůžu a opravdu nestíhám radit do druhého dne, ač bych moc chtěl. Věřím, že vše dopadlo dobře a posílám pusu Alík

  Brýle

  Ahoj Alíku. Je mi jedenáct let, chodím do primy a od druhé třídy nosím brýle. Mám 4,5 dioptrií, takže bez nich prakticky nevidím. Potřebuji kontaktní čočky,-protože například při tělocviku nevidím míč, atd.-ale když maminka zavolala té doktorce, která by mi je měla nasadit, tak řekla, že dokud se nenaučím sáhnout si do oka, tak je nemůžu mít. Já si ale sáhnout do oka nedokážu. Buď mi překáží řasy, nebo mrknu anebo se bojím... Jak se mám naučit si do oka sáhnout? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj Rocky, tady by ti nejlépe poradil někdo, kdo už oční čočky má a přesně ví "jak na to". Přiznám se, že já nemám osobní zkušenost a jen bych opisoval vyčtená moudra z netu. A to asi nechceš, to umíš i ty. Tak tedy radím třeba založit si v klubovně stůl pro ty, co mají kontaktní čočky a tam vše probrat. Nebo se zeptej ve škole paní učitelky, zda neví o nějaké dívce, která nosí kontaktní čočky. Paní učitelka by vás mohla seznámit a ty mít i názorný příklad toho, jak to zvládnout. Hlavně se neboj. Začátky mohou být těžké, ale zvládneš to!!! Přeji hodně trpělivosti a štěstí. Alík

  Brýle

  Ahoj Alíku! Nosím dlouho brýle,už asi 3 roky.Ale chci se jich zbavit.Všichni říkají,že mi sluší,ale o to nejde.Jsou pro mě strašně nepraktický...a když jsem rodičům řekla,že bych chtěla čočky,nedovolily mi je.Taťka říkal,že to je jako kdyby ti do očí někdo hodil písek,když je nosíš...Jak se jich mám jinak zbavit? Normálně si je sundat nemůžu protože pak vidím trochu rozmazaně.Díky za radu :) Paaa

  Ahoj Andie,
  nepíšeš, kolik je Ti roků a jakou oční vadu máš. Takže obecně asi tolik, nechceš-li vidět špatně a rozmazaně, máš na výběr ze dvou variant, a to brýlí a čoček. Spousta lidí volí obě varianty současně, čočky používá např. na sport, prostě všude tam, kde by brýle mohly být nebezpečné.

  Výběr brýlí je dnes obrovský, ve většině optik pracují dobří a laskaví odborníci, kteří při nákupu umí poradit. Čočky mohou být "pískem" v oku jen snad pro toho, kdo by je nesnášel. Čočky dnes už jsou z tak jemných materiálů, že se snáší velmi dobře, většina lidí dokonce zapomene brzy na to, že v oku vůbec něco má.

  Rozhodnutí záleží na tom, jak vidíš, na postoji Tvých rodičů, pochopitelně o radu můžeš poprosit i odborníky, jak Tvého očního lékaře/lékařku, tak optiky, možné je se informovat i u kamarádů, o kterých víš, že čočky nosí. Znalost věci nikdy není na škodu. Takto "vyzbrojená" se můžeš znovu pobavit s rodiči o tom, proč Ti nechtějí dovolit čočky.
  Přejeme Ti pěkný podzim. Modrá linka www.modralinka.cz.

  Brýle

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat jestli si můžu koupit kontaktní čočky, když mám dioptrie 5. Mamka neví jestli jsou kontaktní čočky pro nízké dioptrie nebo i pro vysoké. Jsou teda kontaktní čočky pro všechno tipy dioptrií nebo ne??? Za kolik korun bych je mohla zakoupit? (nějaká nejnižší cena) a jsou i barevné pro lidi kteří špatně vidí, nebo jsou jen průhledné??? (nemají žádnou barvu)

  Bibinka, 5. září 2010

  Ahoj Bibinko, ptáš se nás na věci, kterým opravdu moc nerozumím. To je dotaz spíše na profíka - očního lékaře, či dobrého optika, přesněji ti jistě poradí tvá paní doktorka/doktor, který ti předepsal brýle. Můžete s maminkou vymyslet, koho se nejlépe zeptat. Promiň, ale na takové dotazy v poradně opravdu přesné odpovědi neznáme. Přejeme hezké září Alík

  Brýle

  Ahoj alíku, můj problém se týká brýlí. Je mi 13 a mám dědičnou vadu. Dostala jsem nové brýle, ale za půl roku jsem měla o trochu horší zrak. Dala jsem si nové, ale zase jsem měla horší zrak. Zjistila jsem, že když si dám nové brýle a potom si v nich už skla neměním, tak se mi to sice trochu zhorší, ale dál už se to zastaví. Ta vada je do dálky. Blbý je, že já mám rovnátka, takže si asi dovedete představit, jak vypadám. Mamka mi koupí čočky, ale je to dost drahé 3 páry(každý na 1 měsíc) stojí 990kč a rostok 500kč. Nevím co mám dělat, hrozně se bojím že za chvíli oslepnu. Když si neměním skla, tak vidím trochu špatně, ale nehorší se to a když si je měním tak se mi to stále horší. Na laserovou opoperaci se doporučuje jít až od 18 let. Často kvůli tomu brečím, hrozně si přeji vidět normálně. Doufám, že jste se do mého výkladu nezamotali. Co by ste dělaly na mém místě?

  Ahoj Kiko,
  Tvému dopisu rozumím. Také věřím tomu, že Tě Tvá vada zraku dokáže pořádně trápit. Většině lidí v podobných situacích (kdy mají nějaké zdravotní potíže) pomáhá se s nimi obrátit na odborné lékaře. Tedy lékaře, kteří se speciálně věnují určitým nemocem - třeba právě vadám zraku.

  Nevím, kolik lékařů jsi už navštívila, které specialisty jste s rodiči vyhledali, jaké informace jste si o celé věci zjistili. Zkus si (třeba společně s mámou) ještě o celé věci otevřeně promluvit se svým očním lékařem a zeptej se ho na věci, které Tě zajímají a kterých se třeba bojíš (jako například oslepnutí). Stejně tak můžeš spolu s rodiči zapátrat na internetu a najít si další informace (o léčbě, odbornících, zkušenostech lidí).

  Další důležitou věcí je, abys se svými strachy a obavami nezůstávala sama. Zkus ve svém okolí najít nějakou osobu, ke které máš důvěru, a o svých pocitech si s ní promluv. Může to být jak někdo z rodiny, tak i například školní psycholog, výchovný poradce, některá z učitelek, kamarádka, spolužák...
  Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

  Brýle

  Ahoj aliku.Prosim davejte to do bryle.Ja dobre nevidim ani na tabuli ve skole jen kdyz sedim v 1lavici.Potrebovala bych bryle ale ja ani moji rodice nemaji na to penize.Myslis ze to chvili muzu takhle nechat bez bryli nez si je poridim brigadou.Moji rodice to jeste nevedeji a ja sem uz byla u doktorky.Rekly kdyz nevidim na tabuli tak se jim ma ozvat moje mama.Dekuji za odpoved.

  nela,13, 23. ledna 2010

  Ahoj Nelo, pokud dobře nevidíš na tabuli - rozhodně zajdi s rodiči k očnímu lékaři!!! Určitě nebuď bez brýlí, to je skutečně veliký nerozum. Promluv si o všem s maminkou. Uvidíš, že tě bez brýlí nenechá. Mamince záleží na tvém zdraví a dobrý zrak k tomu patří. Držím palečky Alík

  Brýle

  Ahoj,mám problém.Vidím dobře,ale hrozně se mi líbí dioptrické brýle!A chtěla bych je nosit.Ale vidím dobře.Jde to nějak udělat abycj nosila ty brýle i když vidím dobře? Díky x)

  ELishka x), 26. prosince 2008

  Ahoj Elishko,
  dioptrické brýle jsou opravdu především určené lidem, kteří potřebují pomocí nich upravit svoji vadu zraku. Je však pravdou, že některým lidem přijde obličej s brýlemi zajímavější a spousta lidí dokáže z brýlí udělat zajímavý módní doplněk či jimi podrthnout svoji image.

  Pro tento účel se používají obroučky se skly bez dioptrí. Můžeš se třeba zeptat v některé oční optice, zda by něco takého bylo možné zařídit. Také se můžeš poradit se svými rodiči, minimálně už jen pro to, že brýlové obroučky většinou nebývají nijak levné a je pravděpodobné, že na jejich pořízení bys potřebovala finanční příspěvek od rodičů. Bylo by tedy i na nich, zda by uznali, že je to věc, do které je vhodné investovat.
  Pěkné dny ať už s brýlemi či bez nich Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

  Brýle

  ahojky Aldo!Já mám problém.Asi špatně vidím,máma mě objedná na oční,ale je třeba možné že ty brýle nepotřebuju a je to z jiného důvodu?dík Terík

  Ahoj Teríku, neboj se. Na očním vše potřebné zjistí a budete s maminkou hned moudřejší. Držím palečky, aby to všechno dobře dopadlo. Alík

  Brýle

  Ahoj,ve 2třídě jsem dostala brýle,všichni se mi vihýbali pak se se mnou rozešel i můj kluk a jako bi to nestačilo,kamarádi už dělají jako bi mě neznali a ještě mi všichni nadávají že sem šprtka ale moje známky ve škole jsou průměrné a ty brýle sem si je změnila(barvu rámu)vyšlo mě to nato že se nic nezměnilo a nemám žádné peníze protože to hrozně stálo,zašla sem si k psichiatrovi a ten mi neporadil,a snažim se je nenosit ale bez nich moc nevidim a mám špatné známky.Prosim de jte to do brýle.mocděkuju

  Jsem holka je mi 9, 3. října 2008

  Holko, jsou to pitomci. Najdi si kamarády mimo školu a basta. Až trochu vyrosteš, nebudou se kamarádi divit, že nosíš brýle. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Brýle

  ahoj,od kolikati let se můžou nosit kontaktní čočky?budu asi muset nosit brýle,ale strašně se stydím před děckama...mamka mi pořád nadává že sedím u počítače,ale já se od něho nemůžu odtrhnout....nevím čím to je.....

  Milá Barčo, přesně ti ohledně kontaktních čoček odpoví tvůj oční lékař. Ale tebe trápí spíše posmívání děcek... Někteří bývají opravdu hloupí a smějí se - to jsou ale trdla, kteří mají samotní problém. Počkej si na vyšetření, které skutečně stanoví, zda budeš x či nebudeš nosit brýle. S maminkou jistě vyberete takové, které ještě zlepší tvou image a bude z tebe kočka. Najdi si ve volném čase i jinou zábavu, než počítač. Ve škole nemáte nějaké kroužky, nebo sportovní oddíl?!? Přeji hezký podzim Alík

  Brýle

  chci se zeptat muzu delat modeling,kdyz nosim bryle?

  Sabino, rozhodně můžeš! Třeba zrovna dělat fotky na nějaké pěkné brýle. V budoucnu budeš mít kontaktní čočky a všechno se tím vyřeší. Brýle nejsou překážkou při splnění tvého snu. Alík

  Brýle

  ahoj chci cs zeptat nosim bryle a strasne me to stve muzu neco udelat abych je nemusela nosit vsichni ve tride se mi posmivaji.neni na to naka operace

  Ahoj z Modré linky,
  chápu, že nošení brýlí může být někdy nepříjemné a že to může člověku vadit. Díky moderní medicíně existují možnosti, jak zrak zlepšit, třeba až tak, aby pacient nemusel brýle vůbec nosit. Provádí se to pomocí operace a během několika dní je možné se vrátit do běžného života. Platí však, že ne pro každého je taková operace vhodná a také lze předpokládat, že by Ti na ni rodiče museli přispět nezanedbatelnou částkou. Pokud Tě tato možnost skutečně zajímá, můžeš se na to zeptat svého očního lékaře, kterého běžně navštěvuješ a spolu s ním tuto možnost probrat.

  Přemýšlím však o tom, proč se Ti spolužáci smějí za takovou věc. Na nošení brýlí totiž není nic divného a vůbec to není důvod k posměchu. Nepíšeš nic o tom, cos v této věci již sama zkoušela podniknout, někdy pomáhá, když si pro posměváčky nachystáš nějakou vtipnou odpověď, díky které se sami "chytnou za nos", jindy se zase vyplácí s nimi o nošení brýlí mluvit a vysvětlit jim, proč je nosíš. V takovém případě je dobré uvést nějakého významného člověka, který je také má. Někdo dokáže z nošení brýlí udělat přednost, je totiž dokázáno, že brýle dodávají člověku, který je nosí, před ostatními lidmi respekt.

  Možná by Ti pomohlo, kdyby ses se svým trápením svěřila někomu dospělému, kdo by Ti mohl poradit a vymyslet nějaký způsob, jak se posměchu spolužáků zbavit. Mohou to být rodiče, prarodiče nebo někdo jiný z rodiny, ale třeba i paní učitelka ve škole, školní psycholog nebo ředitel školy-zkrátka někdo, kdo toho o situaci u vás ve třídě hodně ví a tak Ti může být prospěšný.
  Držíme palce, abys někoho takového brzy našla. Modrá linka www.modralinka.cz.