Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Co to je?

  Ahoj, můžu se zeptat co znamená slovo patos? Nedávno jsem slyšel kritiku na jeden film, že prý je plný patosu a já nevím co to znamená

  Štěpán, 17. května 2017

  Ahoj,
  ve slovníku se uvádí, že patos je prudké hnutí mysli, vzrušivý. V souvislosti s filmem se myslí, že film přehnaně působí na emoce. Určitě znáš filmy o hrdinství, zejména americké filmy, kde hrdinský skutek je podkreslen hudbou, hrdina dlouze umírá a z posledních sil, pronese nějakou moudrou větu nebo citát a diváci s pláčem opouštějí kinosál. :-)

  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  Co je rasismus

  Prosím dokážete vysvětlit co to je rasismus?

  martinm236, 13. dubna 2017

  Rasismus je teorie a ideologie rozdělující lidi do skupin podle rasového klíče.

  Rasismus v širokém slova smyslu je názor, podle něhož je lidstvo rozděleno na biologicky odlišné „rasy“. Tato teorie tvrdí, že odlišný vývoj různých lidských ras a etnik, podmíněný geografickým umístěním, rozlišuje schopnosti a vlastnosti jejich jednotlivých příslušníků. V praxi pak tento názor v řadě případů vedl (či stále ještě vede) k rasovému vyloučení, veřejnoprávní nebo soukromoprávní diskriminaci, a ve výjimečných případech i k pokusům o vyvraždění nepřátelských skupin.

  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  Ahoj, kdo je to anarchista?
  Děkuju

  Anarchista je zastánce politického myšlenkového směru, jehož cílem je vytvoření takové společnosti, ve které by nevládla žádná forma nadřazenosti jednoho člověka jinému z jakýchkoli důvodů. Anarchista neuznává formu státního zřízení, moc a zákony pokládá za překážku na cestě ke svobodě. Kořeny anarchismu je možné nalézt v antickém Řecku, v buddhismu a dalších myšlenkových hnutích.
  Více informací si můžeš najít třeba na wikipedii.

  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

   

  Co to je?

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, co znamená, když je někdo "sepl" ? Hledala jsem na internetu, ale tam jsem to nenašla. Jedná se snad o nějakou ukážku? Předem děkuji za odpověď.
  Tutlanchamon - otázka upravena poradcem

  Tutlanchamon, 12. ledna 2017

  Ahoj Tutlanchamone,


  je mi to moc líto, ale  se slovem sepl jsem se také nikdy nesetkala. Nejlepší cesta jak zjistit, co tím slovem dotyčný myslel,  je, se ho zeptat. Pokud ti někdo řekl, že jsi sepl, řekni mu, ať ti slovo vysvětlí. Často lidé používají slova, kterým sami ani nerozumí, jen je někde zaslechli a chtějí být zajímaví. Takže se tím tolik netrap.

  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

   

  Co to je?

  Ahoj všichni co radíte, chci se zeptat
  1.Co je brynda? (když někdo řekne ,,jsem v bryndě,,)
  2. Co je intuice?
  Díky za odpověd.
  Lacko5

  Ahoj Lacko,

  brynda je jiný výraz pro kaši, potíže. Být v bryndě, znamená mít průšvih. Něco se pokazilo a teď jsem v bryndě (průšvihu).
  Slovo intuice může mít podobný význam jako předtucha.  Je to cosi jako poznání, které vychází ze znalostí nebo zkušeností.

  Hezký nový rok ti přeje Alíkova kamarádka Bája

   

  Co to je?

  Dobrý den Aliku, zajímá mě, co je to MANIODEPRESIVNÍ PSYCHÓZA? Paní učitelka o to zavadila při hudebce ale nechtěla se o tom bavit. Mám dojem, že jde o nějakou duševní nemoc a já chci být psychiatr. Napsali byste mi, co to je, jak se projevuje a jak se dá léčit? Děkuji Váš Vítek

  Vítek 12let, 8. listopadu 2015

  Ahoj Vítku,

  je prima, že jsi zvídavý a také o něco usiluješ, myslím, že stát se psychiatrem, může být zajímavé. Maniodepresivní psychóza je pojem užívaný dříve, nyní se mluví o bipolární afektivní poruše. Typickým příznakem je střídání deprese a mánie; při depresi se objevují pocity beznaděje, smutku apod., při mánii naopak pocit euforie, síly, extrémního optimismu a riskování. Tyto fáze mohou mít různé trvání. Důležitá je léčba, pacient bere léky a současně by měl navštěvovat i psychologa. Více informací můžeš najít také v knížkách nebo na internetu, můžeš třeba požádat někoho z blízkých lidí (rodiče, prarodiče), aby s Tebou vše probrali a pomohli Ti potřebné informace najít.

  Držíme pěsti a zdravíme z Modré linky http://www.modralinka.cz

  Co to je?

  co to je - že se někdo někomu líbí . Je to něco jako mít rád ? Kluk o , kterém jsem ti už povídala se mi líbí a jak se ukázalo já jemu taky , mam už i jeho telefoní čísloa on moje . Sice nevím kdy přijede sám neví , neni na fb každej den ALE CHCI se zeptat je divné když nemam odvahu mu říct něco jako : mám tě rada atd ... ? Mám ho rada jako nikoho jiného , ale mam strach že ho stratim , když mu nic takové třeba nepovím :/ SNY v kterých si představuju že jsem sním mam strach že se nestanou ale chci aby se stali MOJE OTÁZKY JSOU V TOMHLE CELÉM DĚKUJI )

  lála je mi 13, 1. ledna 2015

  Ahoj Lalo,

  přiznám se, že Tvůj dotaz pro mě není moc srozumitelný. Odpovím Ti tedy na dvě otázky, které pokládáš.

  Většina lidí rozlišuje mezi tím "líbí se mi" a "mám rád". Líbit se nám může i víc lidí, je to spíše otázka vzhledu, nebo i povahových vlastností, které můžeme na tom druhém obdivovat. Pokud "máme rádi", je v tom i více citu, touhy, přitažlivosti, chuti být s tím druhým. Často se obojí prolíná - někdo se nám líbí a máme ho rádi, někdy se nám někdo jen líbí.

  Že nemáš odvahu říct mu, že ho máš ráda, není divné, spousta lidí to tak má. Mohou za tím být obavy z reakce toho druhého, z odmítnutí, co asi bude následovat, když odhalíme své city. Někomu může pomoci, když si řekne, že na vyznání citů vlastně není nic špatného, naopak, je to upřímné vyjádření se, bez nátlaku na toho druhého, jen sdělení. Mnoho lidí potěší, když ví, že se někomu líbí, že je má někdo rád.

  Pokud bys to, co prožíváš a o čem přemýšlíš, chtěla s někým probrat podrobněji, můžeš se obrátit na někoho blízkého, kdo by Ti mohl porozumět, nebo můžeš i zavolat na linku důvěry (nonstop zdarma je Linka bezpečí - 116 111, kontakty na Modrou linku najdeš nawww.modralinka.cz - zdarma je volání přes skype, volání na mobil či pevnou linku se platí podle Tvého tarifu).

  Klidné dny Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Co to je?

  Ahoj Alíku:) Je mi 15 let a mám takový problém. Nevím co je to masturbace..Holky ze třídy o tom stále mluví a já se vždycky tak přihloupě usměju a nevím o čem mluví..Ptala jsem se na to mamky, ... - otázka upravena poradcem

  Renča Kinčová, 13. dubna 2014

  Ahoj,

   

  pokud se podíváš do naší poradny, sekce „ Co to je?“ určitě tam několik informací o masturbaci najdeš. Nevím, jestli je pravda, že Ti maminka řekla to, co píšeš. Pokud ano, měla bys trvat na tom, že tomu nerozumíš a požádat  o lepší vysvětlení.

   

  Hezké svátky jara Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  Ahoj, zajímá mě co je to orgasmus. Prý to uklidnuje při masturbaci je to pravda?

  Anonym1, 1. března 2014

  Ahoj,

  orgasmus může a nemusí být součástí masturbace nebo pohlavního styku. Přináší pocit uvolnění, úlevy.

  Takže velmi ilustračně: představ si masturbaci jako nafukování balónku. Nafukuješ a nafukuješ, až je balónek téměř plný. Ve chvíli, kdy si na nafouknutý balónek sedneš, ještě víc v něm stlačíš vzduch, čímž následuje prasknutí balónku a únik vzduchu. Takhle nějak si představ orgasmus. Při orgasmu ale naštěstí nic nepraská.

  Pěkné dny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  ahoj aliku, co to znamená chodit naostro?

  Ahoj,

  chodit naostro znamená chodit oblečený bez spodního prádla.

  Hezký podzim Ti přeje Alíkova kamarádka Bája


  Co to je?

  Ahoj Aldo ty jsi úplně nejlepší poradce že všech. Mám tu na tebe dotaz:,,V kalhotkách se mi dělá takový bílý je to takový jak Drobek od rohlíku a mám to i na podbříšku ochlupení tam sice nemám.Ptala sem se ve škole holek a oni řekli že si mám koupit intimky ale problem je že já nevím co to je.Bylo mi blbý se jich zeptat co to je.Tak se Ptám tebe co jsou intimky?Blíží se mi menstruace a co je ta masturbace? Předem ti děkuji za ODPOVĚĎ.Ty jsi ten nejlepší pejsánek na světe. Ahojky

  Laila 11, 2. září 2013

  Ahoj Lailo,
  intimky, jsou malé slipové vložky. Používají se při výtoku nebo, ke konci menstruace, když už jenom špiníš. Dají se koupit v drogerii a najdeš je hned u klasických vložek. K Tvému druhému dotazu. Určitě víš, že za svých 100 bodíků máš nárok jen na jeden dotaz. V poradně máme kolonku "vyhledávání". Pokud bys zadala vyhledat slovo "masturb*", našla bys několik desítek dotazů na dané téma. Můžeš si přesný popis vyhledat i v jakékoliv encyklopedii. Aby to však nevypadalo, že nechci odpovědět. Takže - Masturbace v úzkém slova smyslu označuje sexuální vzrušování pohlavních orgánů ženy nebo muže rukou. Toť vše, více tu psát opravdu nebudeme!
  Hezké dny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  ahoj aliku co je to pozitivni a...to druhy slovo mi vypadlo no to je jedno nevis to dekuju Sisi

  Ahoj Sisi,

  pozitivní znamená kladný. Když se o někom řekne, že má pozitivní přístup, znamená to, že je snaživý, akční. Když je pozitivní těhotenský test, znamená to, že dotyčná je těhotná.
  Hezké prázdniny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  Ahoj Alíku, co je to masturbace? Prosím, nepiš mi že mám hledat, já to tady nikde nenašla.

  Miss XXX (12), 20. prosince 2012

  Milá Miss, v poradně máme kolonku "vyhledávání". Pokud bys zadala vyhledat slovo "masturb*", našla bys několik desítek dotazů na dané téma. Můžeš si přesný popis vyhledat i v jakékoliv encyklopedii. Aby to však nevypadalo, že nechci odpovědět. Takže - Masturbace v úzkém slova smyslu označuje sexuální vzrušování pohlavních orgánů ženy nebo muže rukou. Toť vše, více tu psát opravdu nebudeme! Přeji vše nejlepší v roce 2013 Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  co je to peting?

  Ahoj Lucko, slovo "petting" znamená dotýkání se erotogenních zón partnera od pasu dolů. Více informací o těchto pojmech najdeš jistě v nějakém sexuologickém slovníku nebo v knížkách o dospívání. (již jsme o tom v poradně psali) Měj se, Alíkova kamarádka Bája

  Co to je?

  Ahoj poradno je mi 14let a ještě nevím co je to sex všichni se mi smějí mohli by ste mi to vysvětlit?Díky.

  Moje milá, pokud skutečně nevíš ve 14 letech, co to je sex, bude nejlepší zajít do knihovny. Půjčit si moudré knihy, encyklopedie, časopisy. Můžeš si na dané téma popovídat se starší kamarádkou, můžeš to probrat i s rodiči. Jen si myslím, že mě trochu "houpeš". Ve svých letech bys to vědět už měla, protože se takové téma probírá i ve škole. Jak to tedy je?!? Hezké a moudré dny přeje Alík