Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Dárky

  Dárek pro kluka

  Čauky, prázdniny jsou před námi a já bych se měla potkat s mým klukem. Proto jsem i přemýšlela co mu dovést, ale chtěla jsem něco co bude od srdce vyrobené a z lásky (ještě je tady možnost mu to poslat poštou). Napadla mě mikina a na ní bych natiskla svoje obtisky pusy (taky jsem se trochu inspirovala). Myslím že by mu to udělalo velkou radost. Prý taky pro mě něco chystá a tak nechci úplně přijet s ničím a jenom brát od něho. Ještě jsme na něčem domluvení takže vlastně ta mikča by byla jako dodatek. Jen by mě něco od tebe zajímalo:

  a) Chtěla bych ji koupit mimo přítomnosti mamky, kartu mám takže by nebyl problém ji zaplatit přes internet, potom vyzvednout v zásilkovně. A po obchodech se mi moc chodit a nahánět ji nechce když jde o jednu čistou, bílou mikinu. Jen nevím jestli můžu když mi ještě nebylo patnáct (příští rok), hodněkrát se mi stalo že po mě chtěli nějaké potvrzení že jsem to opravdu já a kontrolní pin by mi přišel do mobilu.

  b) A pak bych měla ještě jednu otázku jestli nevíš jaké barvy použit. Všechno už jsem vyzkoušela a vždycky se to buď v pračce rozmazalo nebo smylo a tohle já nechci, já potřebuju aby to vydrželo co nejdéle. Ke všemu tomu si to ještě budu dávat na pusu.

  Předem děkujuu za odpověď a krásné léto všem přeju 😌

  holka, 22. června

  Ahoj z Modré linky,

  Tvůj dotaz se týká dárku, který chystáš pro svého přítele. Myslím, že je od Tebe moc milé, že chceš svého přítele potěšit, a že mu chceš věnovat dárek, který bude osobní a originální. Je vidět, že sis s jeho vymýšlením dala práci.

  Píšeš, že bys ho ráda koupila bez vědomí své mamky, ale nejsi si jistá, jestli je to možné. Co se týče nakupování na internetu, záleží na obchodních podmínkách, které ten konkrétní e-shop má. Velkou roli hraje i místo, kde si svou zásilku vyzvedneš. V některých případech stačí na výdejním místě předat pouze kód zásilky. Na jiných výdejních místech, jako například na poště, zákazníkovi zásilku vydají pouze na základě předložení průkazu totožnosti - nejčastěji občanského průkazu, který je u nás běžně vydáván právě v 15 letech (svou totožnost ale můžeš prokázat i jiným dokladem, na kterém je tvá fotografie - např. pasem). Nedokážu Ti tak zaručit, že po Tobě při předání zásilky nebudou kontrolu totožnosti požadovat.

  Nepíšeš nic o tom, z jakého důvodu o dárku mamce nechceš říkat. Ani nezmiňuješ, jestli by mamka souhlasila s tím, abys peníze, které na účtu máš, za dárek utratila. Pokud je to pro Tebe alespoň trochu možné, zkus mamku (nebo případně jiného dospělého, který by Ti s nákupem mohl pomoci) do objednání dárku přece jen zapojit, ať máš jistotu, že Ti bude vydán. Také s mamkou můžeš probrat, jestli je v pořádku do dárku peníze investovat.

  Dále se ptáš, jaké barvy je dobré použít na otisk rtů na mikinu. Na internetu lze dohledat několik druhů barev na textil, které jsou nesmyvatelné i po vyprání v pračce. Osobní zkušenost s nimi ale nemám, a tak Ti bohužel nemohu žádné konkrétní doporučit. Nejsem si jistá, zda je vhodné, aby sis barvami určenými na textil barvila rty. Při kontaktu s pokožkou by mohla hrozit alergická reakce. Napadá mě ale i alternativa. Lze najít e-shop, kde Ti na Tebou vybrané oblečení vytisknou přesně takový potisk, který jim pošleš na obrázku či fotce. Můžeš tak zkusit své rty nejprve obtisknout na papír a naskenovaný obrázek nechat na mikinu potisknout. Stále tak půjde o Tvé rty a zároveň budeš mít jistotu, že na mikině vydrží.

  Přejeme pěkné léto a držíme Ti palce, ať se dárek líbí,

  Modrá linka

  Dárky

  Dárek pro kamarádku

  Ahoj poradno, moje kamarádka bude mít narozeniny, ale bohužel ji nemůžu pořídit dárek, protože mi rodiče řekli, že nemáme peníze. Blbé je, že nic moc neumím vyrábět, je tady něco co bych pro ni mohla udělat? Opravdu nechci aby se cítila špatně. Děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 14. března

  Ahoj,
  je skvělé, že myslíš na to, jak bys kamarádku potěšila. Může to znít jako klišé, ale na dárcích je opravdu nejdůležitější to, že sis na druhého vzpomněla a přemýšlela jsi nad tím, co by ho mohlo potěšit - a nikoli to, kolik jsi za dárek utratila peněz.
  Zkus se zamyslet nad tím, co má kamarádka ráda, co jí baví a tomu dárek přizpůsobit. Pokud například ráda sportuje, můžeš jí dát vlastnoručně vyrobený poukaz na sportovní odpoledne, které strávíte jen vy dvě spolu. Jestliže je ráda ve společnosti, můžeš pro ni uspořádat setkání kamarádek a třeba vymyslet nějakou venkovní hru, kterou byste si mohly společně zahrát. Pokud zvládáš něco uvařit nebo upéct, můžeš jí darovat poukaz na vlastnoručně vyrobené jídlo...
  Možností, jak někoho dalšího potěšit, aniž by za to člověk musel utrácet obrovské množství peněz, je nepřeberné množství. Zamysli se nad tím, co má kamarádka ráda, jaké schopnosti máš ty sama a zcela určitě vymyslíš něco, z čeho bude mít kamarádka velkou radost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Dárky

  Nemoderní foťák k Vánocům

  Ahojky všichni, k Vánocům jsem si strašně dlouho přála foťák, nějakou zrcadlovku, protože mě baví fotit. Mamka se s mým přáním obrátila na dědu, který je profesionální fotograf, má obchod s foťáky a fotí tam i lidi aby jí nějaký pomohl vybrat, protože tomu mamka nerozumí. Už jenom to, že se ke mně od babičky (děda a babička spolu nejsou) dostalo, že za foťák dědovi dala 1000kč mi připadalo divný ale tak jsem si říkala, že zbytek třeba zaplatil děda a že mi konečně něco dá. Strašně moc jsem se těšila až foťák rozbalím a něco s ním vyfotím ale místo toho jsem pod stromečkem našla něco co se považovalo za slušný foťák pro začátečníka naposledy v roce 2008 a fotí to minimálně 5x hůř než mobil. Já se nemůžu na ten krám ani podívat aniž by se mi nechtělo brečet a mít chuť s tím fláknout o zem. Prostě to nechci a nevím co s tím mám dělat, ale říct jim všem, že je to krám nemůžu, na to mám sebe i rodiče moc ráda. Furt si ještě říkám, že to byl jenom nějakej blbej vtip, a že děda až přijede na návštěvu tak přinese normální zrcadlovku ale asi tomu tak nebude. Co s tím? Jak to vyřešit a nikoho u toho neranit ani nic takovýho a nedozvědět se od rodiny, že jsem nevděčnej a nevychovaného spratek

  holka, 14 let, 25. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  chápu Tvé zklamání, když jsi čekala něco jiného. Není však jiná možnost, jak se Tví blízcí mohou dozvědět, že sis přála něco jiného, než o tom s nimi mluvit. Nejde o to, abys jim něco vyčítala nebo si něco vynucovala. Ale na rovinu jim můžeš říct, jaké jsi měla představy. Možná se můžete domluvit, zda by šel foťák vyměnit za jiný. Pokud by se jim jiný foťák zdál drahý a ten stávající šel vrátit, mohou Ti dát peníze a Ty si můžeš šetřit na foťák jiný. I pokud by se s foťákem již nic dělat nedalo, je důležité o svých pocitech a přáních mluvit. Přinejmenším budou Tví blízcí vědět alespoň pro příště. Komunikace ve vztazích je hodně důležitá. Jestliže má člověk speciální přání, je dobré o něm mluvit hodně konkrétně, aby právě nedošlo k nějakému nedorozumění.

  Také mě napadá, že by asi stálo za to popovídat si s dědou, jestliže foťákům rozumí. Pokud ho vybral on, možná měl nějaký záměr nebo třeba nevěděl, jaký foťák chceš. A možná by Tě právě on mohl podpořit.

  Přejeme Ti pohodový konec roku.
  Modrá linka

  Dárky

  Vzájemné dárky mezi kamarády

  Ahoj, mám problém s kamarády, který se projevuje zvlášť o Vánocích. Každý mi chce něco dát a já to přijímám, protože to je slušnost, ale pak už nemám čas vyrobit a sehnat dárky i jim a to ke taky slušnost. Co mám dělat?

  kluk, 13 let, 20. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  věřím, že na Vánoce to může být s dárky zamotané. Přijde mi fajn, že na Tebe tolik kamarádů myslí, i když rozumím tomu, že Tě to i může potrápit, když přemýšlíš nad tím, co bys jim mohl nadělit Ty a nemáš na to tolik času. Vnímám, že Ti na nich záleží a to chci ocenit.

  Uvažuju nad tím, zda by bylo možné si s nimi (nebo s některými z nich) promluvit, vysvětlit, že Ti na nich záleží, ale není ve Tvých silách a časových možnostech tolik dárků zajistit. Je však pravda, že Tvé kamarády neznám, a tak nedokážu říci, jak by kdo z nich reagoval. Někdy může být také dárkem společně strávený čas (třeba i mezi svátky nebo po Vánocích), společná příjemná aktivita, například kino, hraní her, zkrátka čas naplněný tím, co spolu rádi děláte.

  Přemýšlím dále o tom, zda jsou třeba i dárky, kterých lze vyrobit více současně nebo za krátký čas (upéct vánoční perníčky a udělat pak více menších balíčků, napsat jednoduché přání, natočit video s vánočním pozdravem nebo třeba upravit společné fotky), další tipy je možné najít na internetu (existují videa s návody na dárky zdarma na Youtube). Nevím, jací Tví kamarádi jsou, Ty sám budeš nejlépe vědět, co by je mohlo zaujmout a potěšit.

  Situaci je možné probrat i se svými blízkými (ať už s rodiči, prarodiči nebo s někým ve škole), možná někdo z nich někdy řešil podobnou situaci a společně přijdete na další možnosti. Navíc sdílení dokáže ulevit a někdy je prima nebýt na to sám.

  Držíme Ti pěsti a přejeme spokojené Vánoce,
  Modrá linka

  Dárky

  Výčitky svědomí

  Ahoj,mám výčitky svědomí,rodiče odjeli pryč a já se šla podívat na vánoční dárky které pro nás mají. Viděla jsem toho pár.
  Rodičům to říkat nechci a ani nebudu. Ztratila bych u nich důvěru. Co mam dělat?

  Ahoj,
  chápu, že máš v takové situaci výčitky svědomí. Přemýšlíš, co s tím, a víš jistě, že rodičům to říct nechceš. Vnímám, že Ti záleží na tom, aby v Tebe rodiče neztratili důvěru, to je moc fajn. Někdy máme pocit, že našemu svědomí uleví, když se přiznáme. Může to tak být, ale taky nemusí. Pokud cítíš, že to říct nechceš, myslím, že se do toho nemusíš tlačit. Jsou i jiné cesty, jak mohou výčitky postupně zmizet. Především jsi dítě těšící se na Vánoce. Je přirozené, že jsi zvědavá, a myslím, že nejsi jediná, kdo po dárcích pokukuje. Připadá mi důležité, že teď cítíš, že jsi to možná dělat neměla, že by byli rodiče zklamaní, zároveň jsi to ale nedělala se záměrem ublížit jim. Je to chyba, ze které se můžeš poučit. Chybovat je lidské, každý z nás někdy udělá něco, čeho později lituje. Takových situací je v životě hodně. Je dobré říct si, co si z toho odnášíš a odpustit si.

  Přejeme TI hezké adventní dny,
  Modrá linka

  Dárky

  Co mu má dát k narozeninám?

  Ahoj všichni :-)
  Já dneska žádný problém nemám, ale moje kamarádka.
  Má kluka a neví co by mu mohla dát k 16 narozeninám. Připadá mi opravdu zoufalá, neboť jeho narozeniny se rychle blíží. Napadlo jí že by mu mohla dát nějakou čokoládu a k tomu přibalit balíček kondomů. (Sex už jednou měli)
  Moje otázka je: je dobré aby mu tohle dala, nebo je to špatný nápad? Případně, co by mu měla dát?

  Ahoj,
  neznám sice tvou kamarádku ani jejího přítele, ale osobně neznám nikoho, koho by potěšil k narozeninám balíček kondomů. Navíc mu takovým dárkem dává jasně najevo, že mu chce „darovat“ sex - to je ovšem úplně proti smyslu intimností. Intimnosti a sex by měly být vždy postavené na kvalitním, pevném vztahu plném důvěry a úcty. Měly by být jakýmsi vyvrcholením vzájemných citů a nikoli „dárkem“, který se rozhodnu dát svému partnerovi k narozeninám.
  Doporučuji proto tvé kamarádce, aby se zamyslela nad tím, co její přítel rád dělá ve volném čase, co ho baví, co ho zajímá. Dárek se může vztahovat k jeho koníčkům a nemusí jít nutně o hmotnou věc. Pokud například její přítel rád cestuje, může pro něj naplánovat a zorganizovat společný výlet na nějaké zajímavé místo. Jestliže ocení dobré jídlo, může mu vlastnoručně uvařit romantickou večeři a podobně.
  Dárek by měl vždy odrážet to, že se nad ním člověk zamyslel, dal si tu práci a použil fantazii. Věřím, že to tvá kamarádka zvládne a vymyslí něco, co jejího přítele potěší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Dárky

  Chci virtuální realitu

  Ahoj chci se prosím zeptat. K Vánocům si chci koupit VR. přesně tento typ:https://www.dracik.cz/3d-papirova-prohlizecka/ a mamka mi VR nedovolí tak bych to chtěl si zkusit koupit k Vánocům. Nevíte co mám dělat až to rozbalím pod stromečkem. Co mamce říct? Přál jsem si jí od malinka každý rok k Vánocům. A ještě prosím nevíte jestli VR kazí oči? A nebo kolik hodin na tom být aby se mi nezkazily více oči? Mám brýle na dálku. Děkuji

  kluk, 13 let, 28. září 2022

  Ahoj,

  mamka Ti VR nedovolí, Ty si ho chceš tedy sám nadělit pod stromeček.
  Bohužel nepíšeš, proč Ti mamka VR nechce dovolit, jaké má k zákazu důvody, to je pro objasnění podstaty potřebné vědět. Proto je pro mne těžké, pokusit se vyjádřit, co mamce říct, když nevím, proč jí VR vadí, navíc mamku ani Tebe neznám, nevím, jak to u vás doma chodí. Možná by ses mohl zkusit poradit s někým ze širší rodiny-dědou, tátou, strýcem-, s někým, kdo zná Tebe i mámu, myslím, že by Ti uměl poradit lépe než my.

  Nějaký vliv VR na oči určitě mají, ovšem nejsem v této oblasti expert, takže ti bohužel neřeknu jak velký. Záleží na typu displeje (mobilu) délce používání, vzdálenosti od očí, svítivosti displeje a dalších věcech. Nejlepší by bylo, položit tento dotaz odborníkovi, tedy očnímu lékaři, jistě postačí i po telefonu. Oceňuji, že myslíš i na své zdraví.

  Přejeme Ti pěkný podzim.
  Modrá linka

  Dárky

  Chci CD, ale máma mi ho nechce koupit

  Ahoj Alíku na konci září budu mít narozeniny a ještě rychle vymýšlím co si přát od rodičů. Hrozně moc bych chtěla album od mojí oblíbený skupiny BTS, ale mamka říká, že je to blbost, že stejně to nijak nevyužiju, že si nemám na čem přehrávat cédéčka. Ale v tom balení je víc než cédéčka, jako třeba fotky těch členů a tak. Jen se bojím, že když jí řeknu proč to vlastně chci, že mi to nedovolí už vůbec. Potřebuji poradit jak jí přemluvit. A je to docela naléhavé. Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 10. září 2022

  Ahoj,

  nejsem si jistá, zda jsem Tvůj dotaz správně pochopila, raději si to shrnu. Ráda bys dostala k narozeninám CD své oblíbené kapely, ale máma je proti, protože si nemáš CD na čem přehrát. Říkáš, že CD chceš i proto, že jsou tam další věci jako fotky apod. Myslíš si ale, že kdyby máma věděla, že to chceš kvůli fotkám, nedovolila by to vůbec. Snad jsem pochopila ten pravý důvod, proč CD vlastně chceš. Kdyby ne, ještě nám svůj dotaz můžeš dál upřesnit.

  Umím si představit, že je těžké, když máma nemá pochopení pro to, co si přeješ k narozeninám a myslí si, že je to blbost. Napadá mě, že pokud CD nemáš na čem přehrávat, můžeš si přát i CD přehrávač, ale nejsem si jistá, zda bys ho opravdu využila. Kvůli jednomu CD by to možná mohlo být zbytečné. Zároveň si říkám, pokud jde o fotky skupiny, nedají se takové fotky sehnat i jinak? Například dohledat na internetu a nechat si je nějak hezky vytisknout? Nebo si třeba přát plakát skupiny. Možná by pomohlo, kdybys k mámě byla upřímná a vysvětlila, proč to CD tak moc chceš a v čem by Tě potěšilo. Kdyby to máma nepochopila ani tak, můžeš zkusit oslovit tátu. Pokud by to nevyšlo, zkus přemýšlet o tom, jak jinak by sis mohla udělat k narozeninám radost. Co třeba tričko, hrneček nebo jiný předmět s motivem Tvé oblíbené kapely?

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Dárky

  Může si dítě objednat zboží z e-shopu?

  Dobrý den, někde jsem četla, že si i děti můžou něco objednat (kromě návykových látek), je to pravda? Sice ano, já vím, je brzo, ale Vánoční dárky začínám řešit už teď, protože se to nejspíš na Vánoce zdraží, a chtěla bych mamce koupit bundu, můžu si jí normálně objednat na sebe na zásilkovku a vyzvednout jí sama? Děkuju za odpověď.

  holka, 13 let, 27. srpna 2021

  Ahoj,
  na pořízení dárků, které se nekazí, nikdy není moc brzy. ok

  Myslím si, že prakticky s tím problém nejspíš mít nebudeš. Prodejci nejspíš stačí, že dostane zaplaceno. Ještě si to předem ověř v obchodních podmínkách místa, kde si chceš bundu vyzvednout – jestli třeba nepožadují prokázání totožnosti při převzetí (občanku), nebo jestli vyloženě nezakazují převzetí zboží dětem.

  Teoreticky by v tomto případě měl existovat problém v oblasti ochrany osobních údajů, protože děti mladší patnácti let mají podle současného znění zákona velmi omezené možnosti. E-shop by správně neměl uchovávat osobní údaje dítěte (mezi které patří nejen poštovní adresa, ale i jméno či e-mail) bez doložitelného souhlasu zákonného zástupce (tedy rodiče). Ale pokud jim nijak neřekneš, že jsi dítě, tak se tě na souhlas rodiče samozřejmě ptát nebudou, budou tiše předpokládat, že už ti patnáct let bylo… a nikde není psáno, že je dítě povinno všem i bez vyzvání přiznávat, že je dítě – kdyby existovala taková povinnost, tak by šla trošku proti myšlence ochrany osobních údajů. Je to zkrátka taková šedá zóna v oblasti ochrany soukromí. Právnická drobnost, která skoro určitě nákup bundy nezastaví, pokud e-shopu nevysvětlíš, že by ho zastavit měla. ;-)

  Alík

  Dárky

  Dárek pro kamarádku

  Dobrý den, trápí mě moje kamarádka. (Terka) Měla narozeniny, a já se jí ptala, jestli má ráda lesky na rty. (Chtěla jsem vědět, jestli nemá oblíbenou vůni, barvu atd.) Vyráběla jsem ji totiž (s pomocí mojí babičky, má svou vlastní manufakturu) sadu profesionálních lesků. Stála by na babičky e-shopu okolo 400. Na tom by nebylo nic zvláštního. Jenže ona odpověděla že NE. Přitom si myslím že by lesky na rty potěšili každou slečnu. Když jsem ji sdělila, že jsem ji to pořídila k narozeninám, odpověděla mi že když nechce tak nechce. Když jsem ji vysvětlila že je to fajn, a celkem in, tak mi napsala že nemá tušení co s tím bude dělat, a že to nechce, a jestli to už konečně chápu. Bylo mi to moc líto. Především pro to, protože už jsem se setkala taky s nevhodným dárkem, ale myslím, že dárky dělají radost jak darovanému tak i darujcímu, nebo alespoň mě. Ještě jsem si říkala, že bych to pochopila, kdyby to řekla, protože to si člověk moc neuvědomuje co říká, ale když člověk píše, tak si to může přečíst i promyslet. Chápu, źe si každý váží dárků jinak, ale tohle mi bylo opravdu líto. Nakonec jsem ji nedarovala nic. I když to mohla zkusit. Ale vlastně když nechce tak nechce. Ozvala se až po dvouch týdnech, a to se mi ani neomluvila.
  Píšu sem protože bych ráda slyšela i Váš názor, názor mojí rodiny je samozřejmě ovlivněn. Jestli Vám to taky nepřipadá úplně normální, a co ný jste na mojim místě dělali vy. Podle mě jsem se zachovala správně. Ale nejsem odborník, soudím to ze zdravého rozumu 😂.
  Už s tím budu příště počítat.
  Hezký zbytek dne.:)

  holka, 13 let, 25. ledna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  věřím, že Tě mrzí, že kamarádka nechtěla k narozeninám dárek, který jsi jí připravila a kterým jsi jí chtěla udělat radost. Pokud dobře rozumím, ptáš se nás, jestli je od kamarádky normální, že Tvůj dárek už dopředu odmítla.
  Z toho, co píšeš, je zřejmé, že ses na dárek těšila, připravovala ho, navíc byl pro mladou slečnu docela luxusní. O to větší bylo Tvoje rozčarování, když lesk nechtěla ani zkusit. Rozumím tomu, že Ti to mohlo připadat vůči Tobě necitlivé. Na druhou stranu, Ty ses kamarádky ptala, jestli má ráda lesky na rty, a jejím právem bylo říct ano, ale i ne. Něco jiného by bylo, kdybys jí už dárek dala a ona jej odmítla - to se opravdu nedělá. Takto jsi jí vlastně dala možnost si vybrat - a ona ji využila.
  Každý má rád něco jiného - Ty jsi to myslela s kamarádkou a dárkem pro ni moc dobře, ale nestrefila ses do toho, co má ráda. To se někdy stává, a samozřejmě to dárce zabolí, jako teď Tebe.
  Klidně kamarádce napiš, že Ti to bylo líto, a že se snažíš pochopit, že to má prostě jinak. Tak by Vaše kamarádství nemuselo utrpět větší šrámy.
  Oceňujeme Tvou snahu udělat druhému radost. Ta je důležitá - i když to někdy nedopadne podle našich představ.

  Modrá linka

  Dárky

  Ahoj,
  dostanu od Ježíška psa.

  Ahoj,
  to je otázka? Jestli ano, tak to ti možná odpovídám už pozdě.

  Záleží na tom, jak byl hodný. :-D
  A na tom, jak jsi byla hodná ty.
  Já tyto informace nevím, tak to neposoudím.

  Jestli to nebyla otázka a jen mi to oznamuješ, tak na to nevím, jak zareagovat. Tím jsi mě dostala. ;-D

  Alík

  Dárky

  Pes Max

  Milý Alíku, moc si přeju psa, ale rodiče mi ho nechcou dovolit. Nechci ho na hraní, ale jako nejlepšího kamaráda, protože ve škole moc kamarádů nemám. Vycvičila bych si ho a když by k nám přijela rodina, udělali by jsme spolu vystoupení. Chtěla bych se o něj starat a chodit s ním na procházky. Doma už jednoho psa máme(Jack Russell) a rodičům vůbec nevadí. Občas se o něj taky starám, takže s tím mám zkušenosti. Doma už mám andulky a ty zvládám. Jsem přesvědčena, že bych zvládla i psa. Udělala jsem si i rozvrh, kdy a co budu s pejskem dělat. Už i teď to zkouším. Když bych s ním šla na procházku, jdu na procházku sama.
  Taky nám hrozí stěhování. Klidně by jsme mohli zůstat, ale táta nechce. Říká, že by jsme tam, kde by jsme se přestěhovali, mohli mít třeba tři psy. Jenže on to nechápe. Já nechci tři psy. Já chci jednoho jediného. A to Maxe.( Tak by se můj pes jmenoval.) Nechápe ani to, že naši vesnici miluju. Ne tak, jako ostatní. Domov. Ale jako místo, kde jsem vyrůstala, kde žijí lidi a zvířata, která miluju. Kde rostou rostliny, které miluju. I když táta nenávidí třeba pana starostu, nebo lidi od zastupitelstva, já je miluju. I zvířata, která chovají. Johanku a Ketty a Elišku. (Psi)
  Kvůli tomu se koušu do ruky. Vždycky to hrozně bolí, jenže když se rozbrečím, koušu se znovu a znovu a nenávidím se za to. Mám kamarádku, která mě podvádí. Ukradla mi některé věci a já jí ale nedokážu říct, že to vím. Nenávidím se za to. A teď si myslí, že já ji podvádím a brečí kvůli tomu. A já jsem z toho taky smutná.
  Taky nestíhám distanční výuku. Mamka mě do toho pořád nutí a mě z toho bolí hlava.
  Prosím Alíčíčíčku odepiš brzy nějakou radu, co mám dělat, aby mi nebylo smutno. Děkuji 1000.

  holka, 11 let, 18. prosince 2020

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že si přeješ mít psa. Umím si ale představit, že rodiče dalšího psa nechtějí, zvláště když už doma jednoho máte. Můžeš zatím venčit a cvičit tohoto psa. Navíc pes by neměl nahrazovat kamarády. Ráda bych Tě tedy podpořila v tom, aby sis povídala se spolužáky, věnovala se nějakým koníčkům, u kterých se můžeš s ostatními skamarádit.
  Píšeš, že Tě trápí také možné stěhování a že jsi smutná. Neexistuje žádný zaručený recept, jak rodiče k něčemu přesvědčit. Ale je dobré na své pocity a trápení nebýt sama. Zkus se tedy se všemi svými smutky svěřit rodičům. Máš právo vyjadřovat svá přání, je však důležité, aby věděli, jak se cítíš, že jsi smutná, že nemáš kamarády, že Tě tíží distanční výuka, že se koušeš. Můžeš jim i dát přečíst naši komunikaci, aby věděli, jak vše prožíváš. Pomoci by Ti mohla třeba i školní psycholožka / psycholog, pokud ji / jej ve škole máte.

  Přejeme Ti pohodový a klidný advent i svátky
  Modrá linka

  Dárky

  Ahoj Alíku a spol., líbí se mi jeden kluk, ale není z Česka, je Rus a já rusky moc dobře neumím a neumim s ním komunikovat. Chtěla jsem mu dát dárek, ale nevím, co má rád. Předem děkuji za odpověd. Veselé Vánoce a já du obalovat vanilkové rohlíčky, mňam.

  GabiCZech10 skoro 10 let, 29. listopadu 2020

  Ahoj,
  to je prekérní situace. My také nevíme, co má rád, víme o něm asi mnohem méně, než víš ty. Ze samotné informace, že je Rus, žádná moudrá rada odvodit nejde, protože asi neexistuje přání společné pro všechny Rusy, stejně jako neexistuje přání společné pro všechny Čechy nebo Slováky.

  Zkus lépe sledovat, o co se zajímá. Případně se zeptej nějakých jeho kamarádů, kteří mluví česky, nějak nenápadně…

  Přeji veselé Vánoce a dokonalé rohlíčky. ;-)

  Alík

  Dárky

  Vánoční dáreček

  ‌Dobrý den,
  chtěla bych poprosit o radu. Za měsíc jsou Vánoce a tak jsem začala přemýšlet, co koupit za dárky. Vybrala jsem pro mého tátu jednu knížku, kterou bych mu chtěla dát. Problém je ale v tom, že jsou všechny knihkupectví apod. zavřené a já bych jí musela kupovat přes internet, do čehož se mi moc nechce, protože je to o dost složitější a trvá to déle (při nejhorším to ale stejně budu muset udělat) a také doručování zásilek a platba stojí další peníze navíc. Já se u dárků snažím moc nekoukat na cenu, pokud mi to tak nějak "vychází do rozpočtu", ale přeci jenom když mám možnost, vybírám tu levnější variantu, protože zase tolik prostředků jako dítě také nemám. Samozřejmě bych mohla kohokoli z rodiny poprosit o další peníze, ale já chci dárky kupovat spíš za svoje peníze z kapesného. Moji rodiče jsou rozvedení, takže ani nechci prosit mamku, aby mi zařizovala dárek pro tátu. K dnešnímu dni 16.11. na stránkách, kde bych knížku případně objednala píší, že by byla k vyzvednutí cca 30.11., takže nějaký čas na rozmyšlenou kdyžtak ještě mám.
  Takže bych se chtěla zeptat čistě na váš názor. Myslíte si, že obchody do Vánoc alespoň na chvíli otevřou, takže bych měla možnost koupit tu knihu normálně v kamenné prodejně, nebo jí mám radši teď někdy objednat, aby mi stihla přijít do Vánoc, kdyby obchody neotevřeli?
  A můj druhý dotaz je, kdybych teda objednávala přes internet, můžu dát objednávku na své jméno, telefonní číslo, sama to zaplatit a sama to vyzvednout, i když mi ještě nebylo 15 let a více?
  Předem moc děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 16. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o Tvých plánech na vánoční dárek. Je hezké, že myslíš takhle dopředu na dárky pro svou rodinu. V karanténě je nakupování dárků pro všechny obtížnější, proto rozumím, že se chceš poradit.

  Nevíme, jak bude vypadat rozvolňování obchodů, proto Ti neumím poradit, jestli dárek pořídit dřív přes internet, anebo stihneš zajít do obchodu. Rozmýšlíš nad knihou a jejím doručením. Pravděpodobně by s tím nebyl problém, ale to Ti nedokážu říct jistě, možná to má každé knihkupectví trochu jinak. Na webových stránkách všech knihkupectví je jejich číslo, anebo e-mail, kde by ses jim mohla ozvat a domluvit se. Pokud máš v rodině někoho staršího, kdo by Ti s tím byl ochotný pomoct, tak je to taky dobrá varianta.

  Ať už to bude tak či tak, držím Ti moc palce, abys dárek pořídila podle Tvých představ. Vypadá to, že tyhle Vánoce budou tak trochu jiné a věřím, že Tvá rodina pochopí, když budeš chtít v těchto věcech poradit a pomoct.

  Fajn podzimní dny přeje
  Modrá linka

  Dárky

  Dárek pro dívku

  Ahoj, už jsem píšu po několikáté, snad to nevadí. Mám další dotaz týkající se lásky. Už mám domluvené to rande a teď mě zarazilo, že bych jí měl koupit nějaký dárek asi, ale nenapadlo mě co přesně by mohla jako dívka chtít🤷🏻‍♂️ napadlo mě nějaké oblečení nebo parfém nebo šperky, ale moc si nevím rady. Máte nějaké? Nechci jí zas kupovat nějaké nové boty za 2 tis. ale chci, aby z toho měla radost.
  Dekuji moc za odpověď.

  kluk, 14 let, 11. července 2020

  Ahoj,

  je moc fajn, že Ti to s novou láskou vychází a máte domluvené rande. Dárek dívce není podmínkou, ovšem nikdy nic nepokazíš květinou. Nemusíš nic kupovat, stačí krásné luční květy, pokus se z nich udělat překrásnou a nápaditou kytku, třeba doplněnou i zajímavými travinami nebo listy. Vůbec cokoliv vlastnoručně udělaného potěší nejvíc, znamená to, že jsi na dotyčnou holku opravdu myslel a chtěl jí udělat radost.

  Nepovažuji za vhodné kupovat jí nějaké drahé dárky, jako je oblečení, parfém, šperky či dokonce boty, to myslím úplně postačí později, až budeš zletilý a budeš sám vydělávat.

  Přejeme Ti, ať rande vyjde.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!