Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Dárky

  Ahoj Alíku, mám problém. Na konci února budu mít narozeniny a já bych si strašně přála foťák. Přála bych si zrcadlovku. Je mi 12 a fotím už od malička, jsem v tom i docela dobrá. Myslím, že bych to využila, fotím pořád, hodila by se i na cesty a dovolené. Rodiče ale říkají, že to nevyužiju. Teď neberu v potaz cenu, v tom není problém, jak jsem již zmiňovala budu mít narozeniny a hodně mám našetřeno. Já ale fotím pořád a opravdu ráda. Myslím, že bych ji využila, navíc se zrcadlovkou umím zacházet, občas si půjčuji zrcadlovku dědečka.
  Potřebovala bych poradit, jestli myslíš, že to se zrcadlovkou má smysl?
  Děkuji za odpověď:-)

  Anonymní, 16. ledna 2015

  Ahoj,

  kdyby šlo o to, přesvědčit mě, tak by Ti to nedalo moc práce. Tvoje argumenty mi připadají rozumné, máš v tom zálibu, umíš to, víš, co od zrcadlovky čekáš, protože si ji půjčuješ od dědečka. Navíc pokud není problém s penězi, pak skoro není co řešit. Píšeš, že si rodiče myslí, že bys to nevyužila. Pak je tedy potřeba je přesvědčit, jak přesně, kde a kdy bys to využívala, k čemu to směřuje, jaké máš plány. Zkus to dobře promyslet a udělat si takovou malou  prezentaci . Představuji si, že když si k tomu přibereš jako podporu někoho z rodiny, kdo se za Tebe postaví, tak budeš mnohem blíž úspěchu. Možná mají Tvoji rodiče jiný důvod, proč Ti ji nechtějí pořídit, pak by stálo za to si s někým z nich popovídat, zajímat se o to, co si o tom myslí, jak se na to dívají (bez přesvědčování a hádky, prostě jen vyslechnout, abys věděla, co se děje na druhé straně).  Nakonec Tě chci podpořit, aby ses nevzdávala svých snů, i kdyby to mělo znamenat, že si třeba ještě rok počkáš...

  Přejeme hodně hezkých zážitků s foťákem,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Dárky

  Ahoj poradno,
  mám takový problém s rodiči.Tedy,ten problém je spíše ve mně.Už hrabe na Vánoce a já mám vybrané všechny dárky co chci.Nedávno mi taťka řekl,že už pro mě mají 3 dárky.No a já mám už 2 roky tamagotchi (takový zvířátko) a asi před měsícem jsem řekla,že bych chtěla ještě jednoho,stejnou verzi,aby si mohli povídat a hrát si spolu.No a dozvěděla jsem se,že letos udělali novou verzi tamagotchi a já jsem se dívala i na videa tý nový verze a je strašně moc fajn a chtěla bych ji,radši i místo tý původní.Jenomže včera jsem se od mámy dozvěděla,že tamagotchi už je koupený,a že je to asi ta stará verze (ale neví to přesně) a že to nemám říkat tátovi,že mi o tom řekla.Zase,je pravda,že když ho měli jemov v jednom obchodu,tak to odpovídá tý starý verzi,jemože ta cena (500,-) odpovídá tý nový verzi.Naznačovala jsem,že bych chtěla spíš toho novýho,že si i připlatím,ale oni mi ho nechtějí koupit.Jo,je to sobecký,ale je to dárek na který jsem se nejvíc těšila...:(
  Předem díky.

  MilovnicePapoušků, 12. prosince 2014

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys chtěla dárek podle svých představ. Chápu ale i Tvé rodiče - oni Ti splnili, cos chtěla. Dárek je už koupený. Nemohli vědět, že změníš svůj názor, navíc, kdyby čekali do poslední chvíle, možná bys neměla ani starou ani novou verzi, neboť by bylo již všechno vyprodané. Někdy prostě nemůžeme mít všechno, co si přejeme. Zvláště v dnešní době jde pokrok techniky velmi rychle kupředu a není možné mít všechny poslední módní výstřelky. Je potřeba se pro něco rozhodnout a potom si to užít. Jediné, co můžeš, je zkusit na rovinu říct, že víš, že sis přála starou verzi, ale víc se Ti líbí ta nová. A pokud koupili tu starou - a mají možnost ji nějakým způsobem vyměnit, byla bys za to moc ráda. Ono to ale být možné nemusí - může být již všechno vyprodáno, také je v současné době v obchodech velmi mnoho lidí, kteří kupují dárky na poslední chvíli. Není tedy možné to po rodičích požadovat. Je možné vyslovit pouze prosbu, které rodiče mohou, ale také nemusejí (navíc to již nemusí být možné) vyjít vstříc.

  Přejeme hezké svátky
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Dárky

  Ahoj. Blíží se Vánoce a už mám dárky pro všechny kromě mámy. Pro ni je nejtěžší vybrat dárek. Nedávno jsem ji slyšela, že by chtěla lepší kuchyňskou váhu-nějakou, která nežere tolik baterie. Strašně rychle se jí ta její vybíjí a je stará. Tak se Vás chci zeptat jestli byste mi třeba pomohli a po nějaké se na internetu podívali. Je mi 14 let a vím že je to hodně málo, ale chtěla bych do ní investovat max. 400-500Kč. Myslíte, že je možné nějakou takovou vybrat? Zase ať to není nějaký "šunt", ale zároveň ať fakt žere málo baterky. A omouvám se za takový dotaz. Vím že by se tady měly řešit horší problémy. Předem děkuji. Kristýna - otázka upravena poradcem

  kristyna123, 7. prosince 2014

  Ahoj Kristýno,

   

  je hezké, že chceš potěšit maminku pěkným dárkem.  Nejvhodnější by asi bylo zajít si do obchodu s domácími potřebami a tam se poradit s prodavačem. Můžeš říct, jaké jsou tvé požadavky, aby baterie vydržely, atd. Prodavač ti určitě ochotně poradí. Myslím si, že za 400Kč můžeš sehnat kvalitní váhu. Zkus si do vyhledávače zadat „kuchyňská váha digitální",  snad něco vybereš. Držím palce. A doporučuji ještě kouknout do sekce Tvoření v Alíkovinách, doplnit dárek něčím osobně vyrobeným určitě maminku potěší ještě víc.

   

  Hezké vánoce ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Dárky

  Ahoj všichni chci se zeptat na víc věcí ta první je co dát klukovi když ho mám ráda holce se dá kytku nebo prstýnek ,ale klukovi?2.vím že na to není odpověď ,ale kdy je dobrý věk na chození aby se toho ostatní neďivili a třeba by stoho mohlo být i něco velkého(např svatba)je mi deset šlo by to třeba od 14 a pak by sme šli spolu na gimp atd? A třetí je se jedná o jinym kluku ale ptam se šla by věta ?hele tys říkal v první a druhé že bys mě nebo eli vzal že?no mys me kamarádi a já ktobě cítím něco víc neš kamaráctví mám ťe ráda a ale jako kamaráda akeště něják.

  Moc děkuju - otázka upravena poradcem

  Ahoj Hano,

  je vidět, že Tě zajímá hodně věcí ohledně vztahů mezi lidmi.

  Dárek je možné vybrat podle zájmů toho člověka, tedy podle toho, co se mu hodí, co mu udělá radost, po čem touží. Univerzálními dárky (tedy vhodnými pro většinu lidí) jsou i nějaké sladkosti - třeba nějaká lepší čokoláda, bonbony apod.

  Ohledně věku na chození správně píšeš, že na to nejde odpovědět jedním číslem - u každého je to jinak. Na začátku vztahu nikdy nevíme, jak se bude vyvíjet dál, jestli z toho bude i něco "velkého", třeba i svatba, láska až do smrti (i když si to vždycky přejeme). Může to tak být, ale i velké zamilování může zakrátko skončit. Většinou čím je člověk starší, tím má víc zkušeností, dokáže líp posoudit, jaký ten člověk je, jaký by byl vztah s ním. Každý dozrává jinak, někdo může s vážnějším chozením začít třeba už ve 14, jiný třeba až po dvacítce.

  K větě, na kterou se ptáš - zní mi upřímně, nicméně nedokážu posoudit, co by si o tom myslel ten kluk, co by na to řekl. Pokud Ti to přijde jako opravdové vyjádření toho, co prožíváš, a máš chuť to takto říct, je to na Tobě. Můžeš se zeptat na názor i nějaké dobré kamarádky, která zná Tebe i toho kluka, můžeš to před ní zkusit říct i nahlas, to Ti také může pomoci rozhodnout se, jaká slova použiješ.

  Pěkné dny Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Dárky

  Ahoj Alíku. To je tak: četla jsem si poradnu, až jsem narazila na dotaz, že někdo chce celé rodině zaplatit dovolenou. No a mě napadlo, že bych to udělala taky. Nejdřív mě napadly Krkonoše, ale nemáme auto a co bez auta? No a potom jsem si vzpomněla na to, že mamka jezdí už 17 let na tábor do Jedlové u Poličky a tak bych chtěla jet tam. (Do Poličky). Mamka to tam zbožňuje... Ale nevím, jak najít ubytování. Na dovolenou bych chtěla jet asi o prázdninách 2016 nebo 2017. Jsme dva dospělí jedno dítě které má 13 nebo 14 a jedno, které 6 nebo 7 (podle toho, který rok pojedeme) Prosím, kolik mám našetřit a které ubytování by bylo asi dobré? Strašně děkuji.... A jak mám šetřit, mám odkládat z kapesného (100 kč měsíčně)? Limetka (zatím 12 let)

  Limetka, 10. srpna 2014

  Ahoj Limetko,

   

  moc se mi líbí tvůj nápad  zaplatit celé rodině dovolenou. Musíš být prima holka, když tak myslíš na to, jak udělat ostatním radost. Ceny se různí, podle typu ubytování. Pokud chceš jet jen pod stan, cena je jiná, než když se ubytujete v penzionu. Ceny se také neustále mění, podle ekonomické situace. Chaty v kempu se pohybují do 7.000,- Kč na týden, hotel pak asi kolem 9.000,- na týden. Využít můžeš také různé akční nabídky na slevových portálech, třeba http://raketa.cz/slevy/pobyty/hory/. Tam najdeš zajímavé nabídky s polopenzí (cena za ubytování zahrnuje i snídani a večeři v ceně) nebo s plnou penzí (cena zahrnuje ubytování, snídani, oběd i večeři). Můžete vyrazit třeba jen na prodloužený víkend. Podmínky a ceny se neustále mění. Za dva roky může být vše jinak. Jestli máš možnost ušetřit měsíčně z kapesného 100 Kč, myslím, že to bude fajn. Pokud nebudeš moc zaplatit celý pobyt, určitě svým postojem a příspěvkem maminku moc potěšíš. 

  Držím ti palce a přeji krásný zbytek prázdnin. Alíkova kamarádka Bája 

  Dárky

  Ahoj všichni :) Chtěla bych vám moc poděkovat za to, jak jste mi poradili, jak mám získat pěkný dárek pro mojí kamarádku :) Opravdu mi to moc pomohlo.
  A teď k mému dotazu. Ve třídě jsme se dohodli, že dame třídnímu učiteli (má nás 1. rok a je mu kolem 37 let) dárek. Jenže nevíme jaký. On má rád skoro všechno, je dějepisář, ale umí taky moc dobře tělocvik. Bývalí deváťáci mu dali poukázku na Bungee Jumping a potom jim říkal že to byl super dárek. Už jsme se ptali i bývalých deváťáků, ale nic je nenapadlo. Prosím poradíte mi nějaký konkrétní dárek který bysme mu mohli dát? - otázka upravena poradcem

  Ahoj Mončo,
  je fajn, žes nakonec získala pěkný dárek pro kamarádku. Obracíš se na nás opět s dotazem na podobné téma - tedy jaký dárek dát třídnímu. Je vidět, že o tom Ty i Tví spolužáci hodně přemýšlíte, zvažujete jeho zájmy, a taky jste se už ptali na radu dalších lidí. Přemýšlím, jestli takto na dálku můžeme vymyslet ještě něco dalšího. Dobře se o takových věcech přemýšlí, když dá hlavy dohromady víc lidí a třeba "střílí" nápady, někdy i "nesmyslné", ale z nich se pak může vyloupnout něco originálního. Můžete také dát každý nějakou maličkost sám za sebe, třeba ve stejném stylu, a pak se mu sejde hromada podobných věcí, což může být i zábavné. Osvědčenými dárky bývají např. sladkosti, knihy (třeba dějepisné), poukázky (někdo ocení např. masáž, pobyt v solné jeskyni, nákup v obchodě se sportovními potřebami, apod.). Věřím, že když zapojíte svou fantazii a třeba i své rodiče, na nějaký fajn dárek přijdete.

  Hezký dny konce školního roku přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Dárky

  Ahoj Alíku, předem bych chtěla poděkovat za tuhle skvělou poradnu, vždycky jsi mi odpověděl a pomohl :) A mám další dotaz: Letos bude mojí kamarádce Klárce 15 let a já bych jí chtěla dát něco vyjímečného. Přece jenom ti je jen jednou 15 let a podle mě je to krásný věk :) Ale vůbec nic mě nenapadá. Nemohl bys mi poradit, co bych jí mohla dát? Kdyby ti pomohlo, co má Klára ráda, tak: ráda tancuje, má ráda přírodu a kočky. Předem děkuji za odpověď

  nemkacka 14 let, 24. května 2014

  Ahoj Kačko,

  je sympatické, že chceš svojí kamarádce k patnáctinám dát něco výjimečného. A máš pravdu, je to krásný věk :-). Máš trochu snadnější situaci, když víš, co má Klára ráda. A pokud máš ještě nějaký čas, můžeš to nechat uzrát, s někým se o tom poradit, zeptat se kamarádek, co dostaly k patnáctinám nebo co by si k nim přály. Můžeš tak nasbírat mnoho inspirace. Výjimečný dárek je většinou něco, co si oslavenec moc přeje nebo je to něco nečekaného a tudíž překvapujícího nebo je to něco osobního, třeba vlastnoručně vyrobeného nebo těžko sehnatelného, ale především je to od srdce a z lásky.

  Přejeme, ať dobře vybereš,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Dárky

  Ahoj všichni :) Chtěla bych se zeptat, jestli nevíte jaký dárek mám dát svojí nejlepší kamarádce k jejím 12 narozeninám. Sice je má až v létě, ale já nad tím přemýšlím už teď.
  Vím že bych měla sama vědět co nejvíc chce, ale je to složité. Není moc takový ten holčičí typ, nenosí náušnice ani růžové oblečení, spíš něco sportovního.
  Prosím poraďte mi, je to moje nejlepší kamarádka a já bych jí chtěla udělat radost.
  Monča :) - otázka upravena poradcem

  Ahoj Mončo,

  to je moc hezký dotaz :-). Je opravdu milé, že už teď přemýšlíš nad dárkem pro svou nejlepší kamarádku, že to nechceš podcenit. Je výhoda, že když máš tolik času, můžeš zkoumat situaci. Často člověk řekne jen tak mezi řečí, co by si přál, co by se mu líbilo. I Tvoje kamarádka občas něco takového prohodí. Vhodné je i dívat se na to, co má za záliby, čemu se věnuje. Inspiraci můžeš hledat u svých blízkých, ptát se jich například, jaké dostali v tomto věku dárky a co jim udělalo největší radost. Stejně tak se můžeš nenápadně ptát například spolužaček, co dostaly k narozeninám nebo co by si k nim přály. Sama pak nejspíš vycítíš, jestli by to byl dobrý dárek pro Tvou kamarádku. Sázím však na to, že Ti pomůže to, že máš hodně času a něco Tě "cvrnkne do nosu".

  Přejeme Ti, abys dobře zvolila,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Dárky

  Můj táta má 40 let... já nevím co mu mám vyrobit, nechci nic kupovat protože by vypadalo že to koupila mamka a já to jen předala - tak to dělá moje ml. sestra... Dáš mi nějaký tip??? Děkuji předem...

  LadyGaga, 10. května 2014

  Ahoj,
  zdá se, že bys ráda tátu potěšila něčím originálním, z čeho pozná, žes na něj myslela. Ručně vyráběné dárky jsou jistě fajn, možností, co vyrobit, je spousta. Hodně záleží na tom, co má Tvůj táta rád, o co se zajímá - z toho můžeš vycházet. Nebo naopak se zaměřit na to, co jde Tobě a obdarovat jej něčím takovým - třeba pokud hezky kreslíš, může to být obraz, pokud šiješ, může to být třeba polštář, pokud jsi kreativní a ráda zkoušíš nové věci, můžeš zapátrat na internetu po různých návodech a tím se zároveň i něčemu novému přiučit. Leckdy potěší i vlastnoruční přáníčko s milým textem, ze kterého táta pozná, jak na něj myslíš.
  Držíme palce, ať se dárek vydaří,
  Modrá linkahttp://www.modralinka.cz

  Dárky

  Dobry den aliku chci se zaptat zda li bude zase v katalogu dárku možno kopit plastovou láhev 0.5l s karabinou dekuji tvůj kamarád jont3

  Růžena Otoupalová, 2. května 2014

  Ahoj,

  plastovou láhev s karabinou bude možné objednat. Vydrž.

  Alíkova kamarádka Bája


  Dárky

  Dobrý den,
  já si přeji za vysvědčení nový telefon a rodiče řekli, že musím mít dobré vysvědčení.. Protože, zatím to vypadá na pár trojek, tak ho asi mít nebudu. Ale já ten mobil prostě chci, potřebuji... Nevím jestli ho nedostanu k narozeninám které mám potom.. Všichni už mají dotykový telefon, ale já ne.. Tak by jsem ho chtěla mít také :(( poraďte mi prosím :'(
  :'( - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

  toužíš po dotykovém telefonu, rodiče ale kladou podmínku, dobré vysvědčení. Je začátek dubna, máš tedy ještě poměrně dost času, aby sis případné trojky  na vysvědčení opravila. Nejlepší by bylo, rodičům se svěřit tak, aby Tě mohli podpořit ve snaze zlepšit si známky. Mohou Tě zkoušet, učivo Ti vysvětlit, popřípadě pomoci Ti sehnat někoho, kdo by Ti látku ve škole probíranou, vysvětlil. Je to také o přístupu ke studiu, najít pro sebe tu správnou formu učení. Každý z nás je totiž jiný, ještě navíc má i jiné možnosti, proto jsou postupy velmi individuální, šité každému na míru. Každopádně, toužíš-li po novém telefonu, sama bys pro to, abys ho dostala, měla udělat maximum. Věnuj se tedy důkladně školní přípravě. To, že ostatní už takový telefon mají, ještě neznamená, že ho musíš bezpodmínečně mít i Ty. Nějaký nárok na něco takového není a rodiče to myslí dobře, zkuste si tedy navzájem vyjít vstříc. Pokud by ani při veškeré Tvé snaze vysvědčení prostě nedopadlo :((, můžeš vyzkoušet i jiné cesty. Přát si telefon k narozeninám, jak zmiňuješ, nebo požádat rodiče o navýšení kapesného za práci v domácnosti či jinde, rozsah Tvé pomoci doma byste si společně domluvili a určili, podmínkou by bylo, abys dodržela slovo, a zkusila si ze svých prostředků na telefon naspořit alespoň nějakou částku, kterou by třeba rodiče po určitém čase plnění Tvých povinností, doplnili. Možností je více, zkus se o všem poradit s rodiči, kteří vlastně v tom mít či nemít telefon hrají rozhodující roli.

  Přejeme Ti radost z nového jara a života.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Dárky

  Dobrý den,
  potřebovala bych poradit s nápadem na domácí vyrobený dárek pro babičku k osmdesátinám. Minule jsem jí dělala růže z krepáku a teď ať se snažím jak se snažím nemám žádnou fantazii na vyrobený dárek.
  Díky. - otázka upravena poradcem

   Ahoj,


  je moc fajn, že chceš babičku potěšit dárkem, který sama vyrobíš. Zkus jí třeba namalovat obrázek, složit báseň. Nějaké nápady najdeš i na Alíkovi, třeba :http://alik.idnes.cz/ctenari-pisi-alikoviny-07v-/alik-alikoviny.asp?c=A131218_000045_alik-alikoviny_jid.  Babička bude určitě ráda, že sis vzpomněla. Můžeš jí třeba pomoct s něčím v domácnosti. Upéct bábovku.Někdy je důležitější, že s babičkou trávíš svůj čas, než všechny dárky světa.


  Měj se hezky a užijte si babiččiny narozeniny, Alíkova kamarádka Bája

  Dárky

  Ahoj Alíku a všichni ostatní. Moje nejoblíbenější učitelka letos učí poslední rok. Máme ji na ČJ a je to taková ta typická češtinářka se vším všudy. Mě napadl dárek, který bych jí mohla dát. Do malého sešitu jsem na jednu stranu nakreslila nějakou kreslenou postavičku (např. Mikeš) a na druhou o ní něco napsala (takhle jsem zaplnila všechny stránky). Kreslit docela umím a obrázky se i podobají originálu. Ale nevím, jestli jí tenhle dárek mám dát nebo ne. Myslíte, že jí udělá větší radost tenhle dárek nebo nějaký koupený? Vážně nevím, předem moc děkuji za odpověď...

  Ahoj,

  mě osobně bys takovýmto dárkem nadchla. Určitě bych na Tebe nikdy nezapomněla a Tvůj dárek bych opatrovala.

  Myslím si, že Tvůj nápad je velmi originální a super.

   

  Přeji Ti, aby paní učitelka byla Tvým vyrobeným dárkem nadšená a dojatá. 
  Alíkova kamarádka Bája

  Dárky

  Ahoj Alíku, Potřebuji poradit s dárkem.
  Moje nejlepší kamarádka má za 13 dní narozeniny a já nevím co jí mám dát. Nevim jaký má extra zájmy protože se s ní vidim jen ve škole. Hodně se směje.
  A já hrozně ráda vyrábím něco ručně, ale nechci zas udělat něco co by jí urazilo, Napadlo by tě něco jakej by byl ideální dárek? - otázka upravena poradcem

  Gabulíček, 10. listopadu 2013

  Ahoj,

   

  je hezké, že chceš obdarovat svou  kamarádku, ale je to přeci Tvá nejlepší kamarádka. Ještě máš čas si s ní povídat o tom co má ráda, co se jí líbí.

  Myslím si, že ručně vyrobený dárek je dobrý nápad a pokud je to prima holka, urazit by jí to nemělo.Jestli se Ti nepodaří zjistit co má ráda, můžeš ji pozvat do cukrárny. Třeba na horkou čokoládu, nebo na dortík. Můžeš jí vyrobit přáníčko a něco pěkného popřát.

   

  Držím Ti palce, aby Tvůj dárek kamarádku potěšil. Hezké dny  Ti přeje Alíkova kamarádka Bája.

  Dárky

  Ahojky. Blížejí se vánoce. Pro mamku, dědu... prostě pro všechny už zhruba mám vymyšleno co jim koupím. Ale nevím co tatínkovi (nevlastnímu)
  Když jsem se ho ptala, tak mi řekl že nic nehce, že chce klid, pohodu,...
  Ale přece mu nic nenadělím!!! Potřebuju nějaký tip. Opravdu nevím. Ale nějakýho sádrovýho skřítka, na kterýho se bude prášit - to así né.
  Má rád zahradu, je to truhlář, DJ,...
  Prosím poraď mi. Hlavně né abych mu namalovala obrázek a takový kraviny. A nebudu kupovat ponožky :-D :-D :-D - otázka upravena poradcem

  Ánonym :) holka 12 let, 6. listopadu 2013

  Ahoj,

   

  je moc hezké, že už přemýšlíš o tom, co dát k Vánocům všem, které máš ráda. 

  Napadá mě, že by se tvému tatínkovi mohl hodit třeba kapesní nůž. Jestli má nějakou oblíbenou kapelu, můžeš mu koupit třeba CD. Nebo nějakou zajímavou knihu.

  Počkej na naše speciální vánoční tvoření, tam najdeš originální nápady, jaké dárky vytvořit.

  Asi bych se na tvém místě poradila s maminkou, která tvého tatínka zná lépe než my.

  Držím Ti palce a moc se dárkem netrap. Dospělého opravdu potěší maličkost. Ocení to, že ses snažila. 

  Hezké dny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája