Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj všem, mám ráda jednoho kluka ze třídy už asi rok, dozvěděl se to teprve před chvílí a začal se se mnou nebavit a nesnáší mě, říká mne že jsem hnusná, tlustá atd.. Mám o něj mít stále zájem i když mě nemá rád a nebo si mám najít jinyho, s kým bych chtěla chodit?

holka, 12 let, 26. března

Ahoj,
je mi líto, že tvé sympatie nebyly opětovány, ale neexistuje žádný způsob, jak by člověk mohl donutit někoho jiného, aby ho měl rád, nebo dokonce miloval. Pokud nejsi spolužákovi sympatická, nedá se s tím nic dělat. Možná na tebe časem změní názor a třeba se za pár let stanete přáteli, nebo i něco víc.
Co se týká tvého dotazu, jestli si máš najít někoho jiného, s kým bys chtěla chodit, dovoluji si říct, že takto mezilidské vztahy nefungují. Nedá se říct: „teď si prostě někoho najdu a budu s ním chodit.“ Až budeš starší a budeš mít opravdové a plnohodnotné partnerské vztahy, zjistíš, že v životě nastane jen několik okamžiků, kdy člověk potká někoho, s kým se cítí spřízněný, má podobné názory i priority, důvěřuje mu a kdo ho posouvá dopředu. Nic takového se nedá naplánovat a kdy k takovému okamžiku dojde se nedá předem předvídat.
Ve svém věku máš ale na opravdové partnerské vztahy spoustu času, takže se tím rozhodně trápit nemusíš. Užívej si kamarádských vztahů a až bude ten správný čas, určitě se objeví někdo, kdo tě zaujme a komu budeš sympatická i ty.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a kamarádi,
Mám pocit, že se líbím jedné mé spolužačce a ona mně taky, ale nevím, jestli všechno myslí jenom ze srandy, nebo jestli je taky na holky a cítí ke mně to stejné, co já k ní. Bojím se, že ji ztratím a to bych vážně nechtěla. Co mám dělat?
Snad mi dokážete poradit!

holka, 14 let, 23. března

Ahoj z Modré linky,

pokud jde o vztahy, cítíme se často nejistí, to je přirozené. Nedokážeme Ti říct, zda si kamarádka dělá srandu nebo to myslí vážně. To můžeš zjistit při kontaktu s ní. Pokud si vzájemně rozumíte, pravděpodobně spolu budete přirozeně chtít trávit více času a budete se tak více a více poznávat. Můžeš jí dávat najevo, že je Ti s ní dobře nejprve v obecné rovině, a více poznáš z jejích reakcí. Druhou možností je to prostě risknout a svěřit se jí s tím, co k ní cítíš. Tím však samozřejmě podstoupíš to riziko, že Tě může odmítnout. I to ke vztahům patří.

Přejeme Ti hezké dny
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, miluju jednoho kluka, ale nevím jestli mě on taky, nebo mě má rád jenom proto že spolu chodíme do třídy, nebo mě nemá rád a nebo mě třeba nezná. Poradíš mi prosím jak to nenápadně zjistit??? A jak se můžeme vídat i přes tu karanténu??? Prosím co nejrychleji o odpověď.
A prosím, aby mi odpověděl pouze Alík
Děkuji

Holka 12 let, 16. března

Ahoj,
doufám, že mi odpustíš, že ti odpovídám já, protože tvůj dotaz vyšel právě na mě. Zájem a sympatie druhého člověka se dají poznat buď z náznaků (například, že se na tebe často dívá, usmívá se, vyhledává tvou společnost, zajímá se o tebe, vyptává se apod.), nebo jednoduše tak, že se ho zeptáš, nebo ti to sám řekne. Vzhledem k opatřením, které vyhlásila vláda ČR, se určitě v těchto dnech osobně vídat nemůžete, ale můžete se samozřejmě kontaktovat například přes telefon, nebo sociální sítě.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Dobrý den, mám takový dotaz. Co vlastně znamená chodit s někým? Myslím tím třeba, ve věku 12-13 let. Děkuju za odpověď.

holka, 12. března

Ahoj,
tvůj dotaz je velmi obecný a ještě víc individuální. Předpokládám, že víš, co znamená obrat „chodit s někým“, takže k němu se vyjadřovat se nebudu. Jestliže se ptáš, zda mohou mít dvanáctileté děti plnohodnotný partnerský vztah podobně jako dospělí, tak potom musím odpovědět, že samozřejmě nemohou. Protože je to vyloučené už z hlediska jejich věku. Dvanáctileté dítě, respektive dospívající, logicky nemůže být stejně tělesně ani psychicky vyzrálé jako dospělý člověk, což ale samozřejmě neznamená, že by dvanáctiletí nemohli mít velmi přátelské vztahy a pociťovat k někomu mimořádné sympatie. Tyto vztahy jsou však spíše na úrovni velmi intenzivního přátelství, které samozřejmě později může přerůst ve skutečný partnerský vztah.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.,
Od začátku školního roku jsem prestoupila po 2 letech zpět na starou školu. Je tam jeden kluk z 8 třídy (jsem v 7), a i když jsem ho predtim znala tak se něco změnilo. Vždycky se mi líbil, ale ignorovala jsem to protože byl a stále je obklopenej holkama. Myslela jsem si, protože se mi to stávalo často, ze je to jenom další kluk co se mi líbí ale on.. je přesně ten vysněnej kluk. Takže jsem asi zamilovaná. POKAZDY když jsem ho viděla tak jsem začala bláznit a došlo to do takové fáze ze jsem si o něm našla všechny informace a začala ho stalkovat. Celá škola o tom ví, což je špatný. Když projde kolem mě, chovam se jak jiný člověk a nevím jak se chovat přirozeně. Bloknul si mě na instagramu, ale když zjistil i to stalkovani, tak mi proste napsal ze jsem blba hnusna atd.. Kamarádka ho dlouho premlouvala ze nejsem namyslena kr*va (to si o mně myslel). Zeptal se mě, co po něm chci. Napsala jsem ze chci šanci aby mě poznal a on ze teda jo, když ho nebudu stalkovat apod. Jsem mega happy, ale bojím se ze něco pokazim. Má krásný oči, úsměv, vlasy.. VŠECHNO! A nechci ho ztratit. Teď se na mě poslední dobou dívá, ale neřekne ahoj nic. Nevíte co to znamená? Mám šanci?

holka, 13 let, 4. března

Ahoj,

píšeš o tom, že ses tak zamilovala, že jsi začala svého vysněného kluka stalkovat, teď se ale více poznáváte, nechtěla bys ho ztratit.

Chápu, že jsi plně zamilovaná, a to pak člověk dělá a podniká i věci, které by ho jinak nenapadly, za které by se jinak i styděl, a k tomu stalking patří. Každý má právo na své soukromí. Jistě si uvědomuješ, že není v pořádku někoho sledovat a jeho soukromí narušovat, ať už virtuálně nebo fyzicky. Tím člověk nic nezíská, ale může ztratit, jak jsi se na vlastní kůži přesvědčila. Teď už víš, že "tudy cesta nevede."

Ptáš se, co znamená to, že se na Tebe ten kluk dívá a nic neříká. Na tuto otázku nemůže odpovědět nikdo jiný než on. Musela by ses ho zeptat, co si o Tobě myslí, jestli máš šanci. Možná by to chtělo chvíli vyčkat, jak se situace dále vyvine, být trpělivá, nespěchat a netlačit na pilu - a samozřejmě nedělat nic, čím by sis vztah s ním mohla pokazit. Naděje umírá až poslední, šanci mít můžeš.

Držíme palce.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj už tři roky se mi líbí kluk, dneska včera mu bylo 15... A začali jsem si psát a
po 2 měsících mě pozval ven a tam mě políbil a v ten samý den mi napsal že nechce být s 12 ale jak jsem s ním byla venku tak jsem měla šanci ho více poznat a taky jsem ho více poznala a miluju ho více a nenašla jsem na něm žádnou chybu a to mi vadí chci na něho zapomenout ale denně ho vidím nejméně 10 krát a nevím jak bolí to a něco mi říká že je zbytečné se snažit??? A a ano je to ten samý jak jsem předtím psala

holka, 12 let, 4. března


Ahoj,

zdá se, že patříš mezi "stálice", když ve 12 letech se Ti už tři roky líbí jeden a ten samý kluk, o kterém sis s námi už psala.

Kluk, který má 15 let, má o vztahu dost možná jiné představy než Ty, také ví, že s Tebou nemůže mít žádné sexuální aktivity (nemyslím tím jenom intimní styk, to jsme psali v předešlém Alíkovi), a to mu nemusí vyhovovat. Nicméně jsi ho jistě také něčím zaujala, když jste spolu byli venku a rozuměli si, takže bych vztahu ještě dala šanci a ponechala mu volný průběh. Co tím myslím? Dál se s tím klukem budeš vídat, jak zmiňuješ, a to pro Tebe jistě není jednoduchá situace. Zkuste ale spolu "jet" na kamarádské vlně, prostě být kamarády, dál se sbližovat a poznávat, a za nějaký čas se uvidí.

Samozřejmě nezáleží jenom na Tobě, jak se váš vztah bude vyvíjet dále, na vztah jste dva a oba dva byste museli chtít stejně, ne vždy to ale tak vyjde. Takže uvidíš, jak se při dalších setkáních k Tobě ten kluk bude chovat. Podle mého je kamarádství bezvadná věc a lze ho jen a jen podporovat. Je jasné, že časem se i z kamarádství může vyvinout něco hlubšího.

Držíme palce.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj.
Mám takový malý problém. Asi to bude znít hloupě a popravdě se dost stydím to tady napsat, protože vím, že se na to může podívat úplně každý. Ale přece jenom to zde napíšu... Takže jde o jednoho kluka. Seznámili jsme se když mi bylo asi pět let. Ten kluk je trochu mladší než já, ale vlastně jenom o necelý měsíc. No a vždycky jsme byli dobří kamarádi. Ten kluk bydlel jen pár metrů ode mě a chodil do stejné školy i když o třídu výš, protože já jsem měla odklad. Dost často jsme spolu chodili před barák a hráli fotbal, badminton, vybíjenou a další hry. Ale když mi bylo 10 let, dozvěděla jsem se, že se budou stěhovat. Předtím mi ještě nedocházelo, jak moc mi na tom klukovi záleží. V prosinci se odstěhoval. Ale mi pořád nedocházelo, že ho miluju. Asi po 14 dnech mi začal moc chybět. Myslela jsem na něj dnem i nocí. Ale časem moje "zamilovanost" opadla. I když mi ten kluk pořád chyběl. Ale o letních prázdninách tady přijel byla jsem s ním a s dalšími kamarády a kamarádkami stanovat. Teprve tam jsem si opravdu uvědomila, že ho miluju. A od té chvíle (to mi bylo 11) na něj myslím pořád! Po tom stanování jsem se s tím klukem viděla ještě několikrát. Jezdil tady. Sice ne moc často, ale přece jenom. Byli sice chvíle, kdy mi přišlo, že k danému klukovi už nic než přátelství necítím, ale vždycky když jsem ho znovu na živo uviděla věděla jsem, že to je jinak. Vždy když jsem ho spatřila na vlastní oči moje láska k němu se ještě víc prohloubila. Takže celé dva roky toho kluka miluju. V roce 2019 jsem u něho dokonce byla a spala jsem tam 2 noci s rodiči a moji mladší sestrou. Choval se ke mně moc hezky i když pravda je taková, že se chová hezky ke všem. Všechno bylo jako za starých časů. Normálně jsme se bavili, hráli hry a hlavně jsme se dost na smáli. Tento rok jsem toho kluka viděla zatím jenom jednou. Ale bylo to opravdu úžasný. Já vím, že plno lidí říká, že tohle jsou jen dětské lásky a tak za měsíc"uvadnou", ale je možné, aby tohle byla jenom dětská láska když toho kluka už miluju skoro tři roky? Já si myslím, že ne. Jo, je tu ještě jedna moc důležitá věc: Ten kluk se odstěhoval na druhý konec ČR! A popravdě si myslím, že jsme pořád dobří přátelé i když to je teď trošku horší. A ještě jedna zajímavost, ten kluk, jak tu ještě byl mě měl jako jednu z nejlepších kamarádek. A to je asi všechno... Omlouvám se za chyby v pravopise. Možná se mě zeptáte, co vlastně chci vědět, a tak vám na tu otázku přímo odpovím. Chci znát váš názor a budu moc ráda za každou radu. A teď pár otázeček: Mám na toho kluka zapomenout nebo se aspoň snažit? Nebo bych mu měla říct, co cítím? (Což asi nepůjde, protože jsem fakt příšerně hrozně stydlivá.) A teď už to je opravdu všechno. Ještě se omlouvám, že jsem vás zdržela a, že jsem toho napsala asi trochu moc, ale potřebovala jsem se s tím někomu svěřit. Děkuji...

Holka 13 let, 28. února


Ahoj,

není třeba se omlouvat, chápu že na onoho kluka hodně myslíš a máš kolem lásky k němu otázky, se kterými si teď nevíš rady. Je vidět, že si spolu dobře rozumíte, píšeš, že jsi byla jedna z jeho nejlepších kamarádek. Zároveň si umím představit, že se to celé zkomplikovalo, když se přestěhoval na druhý konec republiky.
Na otázky, na které se nás ptáš, neexistuje jednoznačná odpověď anebo zaručená rada. Každý jsme jiný, proto se těžko na dálku předpovídá, co se stane, když uděláme to a ono a jak na to bude ten druhý reagovat. Myslím si, že je důležité, abys vycházela z toho, jak to Ty sama cítíš. Chtěla bys, aby věděl, co k němu cítíš? Pokud ano, ale hodně se stydíš, je možnost mu to napsat, ať už klasicky dopisem nebo přes sociální sítě. Anebo můžeš začít postupně, menšími krůčky – třeba mu nejdříve pochválit něco, co se Ti na něm líbí.
Ptáš se, jestli máš na toho kluka zapomenout - to si často poručit úplně nejde, když jsme do někoho zamilovaní. Rozumím tomu, že asi přemýšlíš nad tím, jestli má smysl se snažit, když bydlí tak daleko od Tebe. Je pravda, že když od sebe lidé bydlí hodně daleko, někdy se stane, že se postupně odcizí, najdou si jiné přátelé a zamilují se do někoho jiného. Neplatí to ale vždycky. Opět hodně záleží na tom, jak to Ty sama cítíš. Někdy může trošku pomoci, když se mezi něčím rozhodujeme, udělat si seznam pro a proti - na jednu polovinu si napsat, proč by ses mu měla ozvat a snažit se, a na druhou půlku, proč by ses měla spíše snažit zapomenout. Uvidíš, jaká možnost pro Tebe bude přijatelnější.

Zdraví,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,mám menší problém. Na naší škole(teď už na druhém stupni) jsou 2 kluci. Pojmenujme je třeba Bob a Bobek. Já jsem ze třídy A a Bob je ze třídy B. Dříve se mi Bob líbil,teď si tím zamilováním nejsem zcela jistá. Je tady totiž další boy a to je Bobek,který chodí o ročník výše. Od Bobka bydlím jen několik domů,ale všichni kluci v mém věku se chovají zvláštně. Prostě puberta. Je divný že se mi líbí 2 kluci?Když si s nimi píšu,jsou v pohodě,ale jinak moc ne
PS: Na vztah nejsem připravena

holka, 11 let, 21. února

Ahoj,
chápu, že jsi ze svých citů zmatená, ale troufám si říci, že všechno, co cítíš, je zcela v pořádku. To, že se ti líbí dva kluci najednou, není nic špatného nebo zvláštního. Sama píšeš, že do nich nejsi zamilovaná, nechceš s nimi chodit, pouze jsou ti sympatičtí, líbí se ti a na tom není nic špatného. Celý život budeš potkávat kluky a později muže, kteří ti budou sympatičtí, nebo se ti budou líbit, ale z toho ještě pro ně, ani pro tebe, neplynou žádné závazky. Ber to zkrátka tak, že cítíš sympatie ke dvěma různým klukům, ale vzhledem k tomu, že s žádným z nich nechodíš, ani jsi jim nic neslíbila, myslím, že to nemusíš nijak zvlášť řešit.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku, potřebovala bych poradit... Chtěla bych se naučit normální cucflek a naučit se ho malovat, třeba dneska se mě zeptala kamarádka jestli bych ji ho nakrselila že chce prý naštvat svého kluka a ja nevím jak ho nakreslit, namalovat...
Děkuji

holka, 13 let, 12. února

Ahoj,
nejsem si jista, jestli má Alík radit, jak namalovat cucflek, ale stručně Ti odpovím.

Cucflek je vlastně hematom, modřina, která vzniká při intenzivním líbání, většinou sání, popřípadě kousnutím. Je to určité poranění kůže. Dochází k němu přirozeně, při vášnivém líbání a projevech lásky, které patří k sexuálním životu.
Pokud ho chceš kreslit, je možné hledat a nacházet na internetu, jak cucflek vypadá a podle toho se zařídit. Naštvat kluka cucflekem mi ale vůbec nepřipadá jako dobrý nápad, i kdyby to mělo být myšleno jako vtip. Pokud chce kamarádka něco touto cestou získat, měla by spíš hledat jiné způsoby, jak toho dosáhnout.

Pěkné dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj
Dneska mě napsal můj crush jestli s ním nechci chodit, já bych s ním chodila ,ale bojím se ,že si ze mě dělal jenom srandu. Takže nevím co mu mám odepsat...

holka, 11. února

Ahoj,
popravdě řečeno příliš nevím, co ti mám poradit. Nevím, kolik je ti let. Nevím, o jakého chlapce se jedná. Zda jste spolu v kontaktu, kamarádíte se, stýkáte, máte něco společného, třeba spolu i trávíte čas... Takže nemohu ani odhadovat, zda si z tebe dělá legraci, nebo ne. Snad nejlepší bude, když mu navrhneš, abyste si spolu promluvili, protože si nejsi jistá, zda to nebyla pouze legrace.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Dobrý den je je mi 13 let a mám problém. No mám problém se zápachem z vagíny je to dost nepříjemné a nevím pořádně co dělat. Trvá to asi od konce prosince. Vadí mi to hlavně ve škole kdy je to cítit. Musím mít vložku aby to bylo trošku tlumenější. Nechce se mi to říct mamce vím že bych ale měla.

holka, 13 let, 10. února

Ahoj,
pokud dodržuješ intimní hygienu a zápach přesto přetrvává (předpokládám, že je nejspíš spojen s výtokem), je určitě nutné, abys navštívila lékaře. Ten tě vyšetří, zjistí příčinu a navrhne léčbu. Je možné, že jde o nějaký zánět apod., který rozhodně není hodno podceňovat. Určitě se objednej k lékaři co nejdříve.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj , je v pořádku když 11ti létá holka chodí se 17ti letým klukem ? Když nemají žádný sexuální život a max.se držejí za ruce a takový ty dětský pusy?ptám se na kamarádku ona tady nemá účet a rodičů se nechce ptát prý se stydí

holka, 11 let, 9. února

Ahoj,
ptáš se, jestli je v pořádku, když jedenáctiletá dívka chodí se sedmnáctiletým chlapce. Otázka je, co si představuješ pod pojmem „v pořádku.“ Pokud spolu neprovozují žádné intimní aktivity, z hlediska zákona na takovém vztahu není nic špatného. Ovšem šestiletý věkový rozdíl je v tomto věku poměrně značný a lze předpokládat, že v sedmnácti už je téměř dospělý muž a bude mít zcela jiné priority i zájmy než jedenáctiletá dívka, která je teprve na počátku dospívání. Myslím, že například její rodiče mohou mít, celkem oprávněně, strach, že časem nebudou jejímu příteli stačit pouze „dětské pusy“ a držení se za ruce. Ale pokud se jejich vztah odehrává skutečně pouze v této rovině a oběma jim to vyhovuje, nelze zřejmě nic namítat.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku potřebuju pomoc. Už dřív jsem tady psala že si nejsem jistá se svou orientací ale za tu dobu jsem se zamilovala 2x do holky a 1 do kluka a dokonce s jednou holkou chodím ale má to háček je přes internet vím jak vypadá. kde se nachází a stáhnuté fotky nemá to jsem si ověřovala. Po 1. jí uvidím na utuberingu ale moje otázka zní. Jednou to budu muset říct mámě a mám celkem s toho strach co na to řekne :(. Poslední dobou si hlídám mobil aby to moc lidí nezjistila a už mě to štve. Ještě chci dotad že máma ví jak na tom jsem s mojí orientací, ale tohle se jí bojím říct. Předem děkuju za odpověd

za chvilku 14 let Holka, 6. února

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že ještě v červenci jsi psala, že si nejsi jistá svou orientací a teď uvádíš, že jsi se od té doby stihla už třikrát zamilovat. Samozřejmě vůbec nemám v úmyslu znevažovat hloubku tvých citů, ale myslím si, že vzhledem k tomu, jak rychle se zamilováváš a jak rychle tvé city zase opadnou, nemusíš zatím vůbec řešit, jak sdělíš své mamince, že s někým chodíš po internetu. Očividně je to čerstvá záležitost a zatím jsi tu dotyčnou ani neviděla, takže je zbytečné zabývat se tím, jak to řekneš své mamince. Nicméně ohledně „chození“ po internetu bych ráda ještě jednou zdůraznila, že je potřeba dávat si velký pozor na svou bezpečnost, protože podvodníci a „lovci“ na internetu jsou velmi záludní a nebezpeční. Dokud dotyčnou nepoznáš skutečně „na živo“ a nezjistíš, že s tebou hraje „rovnou hru“, raději buď velmi opatrná.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Dobrý den, omlouvám se že zase otravuju, ale v posledních dnech se toho stálo opravdu hodně...
Tentokrát se budu ptát spíše na téma ,,holky a láska".
Už když jsem byla malá (když jsem chodila do školky) vždy jsem toužila aby mě měl nějaký kluk rád. Samozřejmě i já jeho. Během mého zatím krátkého života jsem měla 4 kluky, i když nevím jestli se to tak dá nazvat. Byly to takové ty ,, dětské lásky" XD Na konci druhé třídy mi jeden kluk, který se mi už strašně dlouho líbil, řekl že mě miluje. ,,Vztah" nám vydržel až do páté třídy, i když jsme vlastně nebyli ani na rande. V páté třídě se zamiloval do jiné a já jsem kvůli tomu strašně dlouho brečela (je to trapné, vím). Pak jsem přestoupila na gymnázium takže jsem ho už neviděla.
Minulý rok na začátku prázdnin (prima) jsem byla v nemocnici na operaci slepáku, kde jsem se setkala s jedním klukem, který byl na stejné operaci, pár hodin přede mnou. Celou dobu jsme si povídali (tři dny). Vyměnili jsme si telefonní čísla a začali jsme si psát. Někdy v září (tenhle rok) jsme se sešli. Bylo to super, sešli jsme se jako kamarádi ještě několikrát. Na silvestra jsem byla s mámou za ním na jeden den v Jizerských horách. Potom co jsem se vrátila domů mi napsal že se mu to moc líbilo a že mě miluje. Nevím jak moc vážně to myslel, ale vyvedlo mě to z míry, už od páté jsem si přála aby mi to někdo opět řekl, a teď jsem nevěděla jak se mám zachovat. Cítím k němu jenom přátelství, zatímco on mě miluje (je mu 14). Ještě se mi nestalo že jsem ke klukovi necítila to samé jako on ke mě.
Teď ale nevím jak se k němu mám chovat. Stejně? Jinak? Nechci aby nám kvůli tomu skončilo přátelství. A také si nejsem jistá jestli k němu necítím něco víc... Prosím pokud to jde, tak mi aspoň trochu poraďte.

Děkuji a přeji krásný den ^^

holka, 13 let, 5. února

Ahoj,
ráda bys věděla, jak se chovat ke klukovi, který se o Tebe uchází, Ty k němu ale cítíš pouze přátelské vztahy nebo si nejsi jistá, zdali v tom je víc. Láska je krásný cit, ale občas se stává, že je pouze jednostranná, tak jak se to možná děje nyní u vás. Rozumím tomu, že bys toho kluka nechtěla ztratit jako kamaráda. Je moc fajn, že nad tím takhle přemýšlíš. Klidně mu napiš nebo řekni, že to teď takhle máš - upřímně, otevřeně. Jak to on bude chtít, je jen na něm.

Pokud si nejsi úplně jistá, jestli k němu necítíš něco víc, dej si čas. I to tomu klukovi můžeš říct – že zatím nevíš, jak to vlastně máš. Můžete se zatím poznávat a dozvídat se více o sobě navzájem.

Přejeme pěkné dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj aliku mám ráda jednoho kluka je mu 15 a on bydlí blízko mě, jezdí stejným autobusem do školy a také chodí na stejnou školu, no nemůžu na něho přestat myslet a je to docela těžké soustředit se i na školu v poslední době mě pozval ven a vyvíjí se to docela dobře a jen chci vědět jestli je to přípustné aby 15 lety kluk chodil s 12 letou holku

holka, 12 let, 4. února

Ahoj,

chápu, že je moc příjemné vědět, že se o Tebe zajímá kluk ze sousedství. Láska dovede zamotat hlavu a tak je jasné, že je náročné se teď soustředit na školu. Na Tvoji otázku, zda je přípustné, abyste spolu chodili je trochu těžší odpovědět. Záleží na tom, co si pod chozením představuješ. Je úplně v pořádku jít spolu ven, třeba do cukrárny nebo do kina. To, co se nesmí, je mít sexuální vztah, to je zákonem zakázané. Platí to nejen pro pohlavní styk, ale i pro další aktivity, jako je například mazlení, osahávání apod. Pokud by sis o všem potřebovala více promluvit, je možné se obrátit na Modrou linku prostřednictvím chatu nebo telefonu či Skypu.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj všichni co tady jste. Líbí jse mi jedna holka od nás ze třídy. Furt spolu navazuje e oční kontakt. Vůbec se spolu nebavíme a kdyby jse se začali bavit tak to bude divné. Rád bych ji někam pozval ale nevím jak na to. Když k ní jen tak přijdu a začnu se sní bavit bude to pro všechny divné a nikde jinde to nejde než ve třídě před 29 dětma. Tak bych poprosil o radu jestli nevíte jak na to. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za pravopisné chyby.

kluk, 14 let, 3. února

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že před několika měsíci jsi položil prakticky stejný dotaz a obávám se, že ti nedokáži poradit v zásadě nic jiného, než už jsem ti napsala. Rozumím tomu, že se ti nechce spolužačku nikam zvát, když je u toho celá třída, ale popravdě nerozumím tomu, proč by bylo divné normálně si s ní začít povídat, když chodíte do jedné třídy. Můžeš si s ní začít povídat na zcela neutrální téma, třeba se jí zeptat, jak se jí povedl test, který jste psali, nebo ji požádat o vysvětlení nějakého učiva. Když navážete prvotní kontakt, bez problémů můžeš přejít k osobnějším tématům a zeptat se jí třeba na její koníčky, na to, co dělala o víkendu a podobně. Případně můžeš využít i sociální sítě a kontaktovat ji online. Tam tě nebude při komunikaci rušit přítomnost spolužáků a můžeš si například troufnout ji někam pozvat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Zdravím ,
nevím si rady ohledně jednoho kluka, naštěstí jsme spolu nic neměli, protože má holku a nevím jak by to dopadlo, je dobre ze mi to řekl, ale proč si tedy se mnou neco začínal.Vim ze je proste na holky a nestačí mu jen jedna.Bojim se ze mě chtěl jen na jedno.Je o dost starší než já, ale nechová se tak.Vubec mu nerozumím nevím sama co ke mě cítí a co se mnou zamyslel.Jsme spolu ve třídě a postupem času jsem se do nej zamilovala a je mi hrozne,nemůžu s nim být protože má holku a vůbec si nedokážu představit s nim normálně mluvit je proste jiný.Odhodlala jsem mu říct co cítím ,ale později jsem toho litovala,bylo vidět ze ho to moc nezajímá nebo se choval jako kdyby to zažíval tolikrát že by se do nej holky stále zamilovavaly.Ptal se mě co po něm chci a já jsem si to opakovala několikrát abych mu to potom snadno vyklopila ikdyz mě znervoznoval.Rekla jsem aby mi dal čas a snažil si mě nevsimat, ale bolí mě spis vic když si mě nevšímá a nevěnuje mi tolik pozornosti jako predtim.Myslite ze jsem udelala správně?Prosim sdělte mi svůj názor ..

holka, 15 let, 21. ledna

Dobrý den z Modré linky,

z Vašeho dotazu se snažím rozplést, co se vlastně děje: jste zamilovaná do kluka, který má jinou holku. Něco si s Vámi začínal, ale nic jste spolu neměli, máte strach, že Vás měl jenom na jedno. Prosila jste ho, aby Vám dal čas, ale zároveň Vás bolí, když si Vás nevšímá.

Umím si představit, že to pro Vás musí být náročné. Určitá nedostupnost toho kluka (má holku), ale zároveň Vaše zamilovanost a to, že si něco začal, musí působit nepříjemné pocity, zmatek i bezmoc. Ptáte se, zda jste udělala dobře, když jste si od něj vyžádala čas a to, aby si Vás nevšímal. Zdá se mi to rozumné "řešení" Vaší situaci. Přesto, že to bolí, neživí ten kluk Vaši zamilovanost tím, že by s Vámi byl více v kontaktu. Vy si můžete ujasnit, jak věci máte, dát si šanci se třeba "odmilovat" nebo otevřít prostor třeba pro někoho jiného. Myslím, že můžete klidně pokračovat v tom, jak to teď mezi Vámi je, a ostatní se uvidí.

Obecně platí to, že začínat si něco s "klukem někoho jiného" nepřináší nic moc příjemného. Předpokládám, že ve Vašem uvažování to také hraje svoji roli. Myslím si, že i to, že si ten kluk začíná něco s jinou holkou, i když má svoji, o něm něco vypovídá. Je dobré si říct, jestli je to člověk, se kterým chci něco mít, nebo ne.

Lidské vztahy bývají složité, ať jde o jakýkoliv věk. Přejeme Vám, aby se Vám ve vztazích vedlo co nejlépe.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, mám po vztahu, s tím klukem jsme se k sobě nehodili. Bylo mu 16 a byl hrozně hodnej a tak, ale nerozuměli jsme si. Jen jsem se tak chtěla zeptat, jaký máš názory na vztahy ve 14 a kde si kdyžtak najít nějakého fajn kluka taky tak okolo 16 let? ?? Vim, že to je divný dotaz, ale snad mi nějak poradíš ??

holka, 14 let, 15. ledna

Ahoj,
tvůj dotaz má dvě části, tak si na ně dovolím odpovědět postupně. Ptáš se na můj názor na vztahy ve čtrnácti letech. Záleží na tom, jaké vztahy máš na mysli. Partnerský vztah se vším všudy, a tedy i s intimními aktivitami, v tomto věku rozhodně navázat nemůžeš, protože nejspíš víš, že věk prvního pohlavního styku (a jakýchkoli intimních aktivit) je minimálně patnáct let. Pokud ale najdeš někoho, s kým si budeš skutečně rozumět, nevidím jediný důvod, proč bys s ním nemohla trávit čas a nemohli jste společně podnikat věci, které vás baví. Možná váš přátelský vztah časem přeroste v opravdový partnerský vztah.
Co se týká tvého dotazu, kde bys mohla potkat „nějakého fajn kluka tak okolo šestnácti let“, moje odpověď zní: „Kdekoli.“ Nikdo předem neví, kde potká někoho, kdo ho zaujme, nebo dokonce svou velkou lásku. Stačí mít oči otevřené a být přístupná novým podnětům. Svého budoucího partnera můžeš potkat na kroužku, ale stejně tak do sebe můžete narazit i na ulici.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol já mám menší otázku. Celkem hodně dlouho sledujji mého oblíbence a už jsem ho 2x viděla ale pořád mě trápí že když někdo o něj začne mluvit, nebo hraje nějaká písnička tak se mi vždy vybaví to setkání a já chuť brečet, být v úzkosti atd. Néé že bych na to ráda nezpomínala ale už je to tak často že nevím co dělat. Mám touhu o něj pořád mluvit ale každého to štve: Předem děkuju za odpověd
Žárovka

holka, za chvíli 14 let, 20. ledna

Ahoj,

myslet na svého oblíbence a přát si setkat se s ním, je naprosto přirozené, to zná každý, kdo nějakého oblíbence měl. Nepíšeš, jestli je Tvůj oblíbenec nějaká známá osobnost nebo kluk z Tvého okolí. Jestliže jde o kluka, se kterým bys mohla mít bližší vztah, potom mu můžeš dát svůj zájem najevo, ať už přímo či svým chováním. Pokud jde o hvězdu a je nereálné, abyste navázali bližší vztah, nebo ten kluk necítí totéž, co Ty, je potřeba přijmout vše tak, jak to je. Můžeš si o něm snít, těšit se, že ho někde potkáš, uvidíš, zároveň však musíš žít svůj život. Věnovat se svým koníčkům i povinnostem, trávit čas s lidmi, se kterými je Ti dobře a koukat se kolem sebe. Možná, že je někde blízko prima kluk, který by Tě mohl také zaujmout.

Hezké zimní dny Ti přeje
Modrá linka

Holky a láska

Co mám dělat, když můj kluk bydlí na druhé straně České republiky???

holka, 12 let, 15. ledna

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že bys chtěla mít svého kluka blíž, to je přirozené. Avšak v životě jsou okolnosti, s nimiž se musíme nějak vypořádávat. To, kde bydlíte, momentálně se svým klukem, možná moc ovlivnit nemůžete. Můžete si ale psát, volat si, setkávat se během víkendů či prázdnin. Také je dobré nebýt na své pocity, když se Ti třeba stýská a je Ti smutno z toho, že je tak daleko, sama. Ulevuje, když se můžeme někomu svěřit, s někým sdílet, co nás trápí. I láska na dálku může mít své romantické kouzlo.

Přejeme hezký zimní čas
Modrá linka