Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

  Holky a láska

  Ahoj :(
  Mám takový problém, můj kluk se se mnou rozešel, protože se mu líbí jiná 😭. Ale já ho pořád miluji a je strašně fajn. Vždy po škole mi platí Mekáč. Ta ,,jiná“, co mi ho přebrala, je hrozná coura (pardon za vulgaritu) a vůbec se spolu nebavíme. Jak ho mám získat zpátky. Moc ho miluji a potřebuji ho u sebe 😭. Bez něj nemá život cenu. Usínám s pláčem a pořád na něj myslím. Co mám dělat? :( 😭😭😭

  Anička, 13 let, 25. května

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že tě rozchod bolí. Když skončí vztah s někým, koho máme hodně rádi, je to vždycky bolestné a těžké. Bohužel neexistuje žádný způsob, jak přimět nebo dokonce donutit druhého člověka, aby měl někoho rád, pokud sám nechce. Vím, že je to pro tebe teď nepředstavitelné a těžké, ale postupem času tvá bolest přebolí, bude menší a menší, až zcela zmizí. A pak se ve tvém životě objeví někdo jiný, koho budeš milovat nejen ty, ale i on tebe - a bude si tvých citů vážit. Přeji ti, aby to bylo co nejdříve za tebou a mohla jsi zase hledět do budoucnosti s úsměvem a optimismem.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Holky a láska

  Ahojky Alíku,
  na jedné hře mi jeden neznámý kluk napsal, že jsem hezká, ale jak ví, jak vypadám?
  Možná to myslí jako mojí postavu, za kterou hraji tu hru. Kameru u toho nemám zapnutou a ani mikrofon ne, prosím vysvětli mi, jak on ví, že jsem hezká.

  Evča, 21. května

  Ahojky,
  těžko říct, co tím myslel. Pokud je to doopravdy cizí člověk a ze zmíněné hry skutečně nevede žádná cestička k veřejně dostupným fotkám tvé osoby, tak bych si tipnul, že skoro určitě neví, jak ve skutečnosti vypadáš. Spíš bych se zamýšlel „proč to říká?“ než „jak to ví?“…

  Spoustu lichotek jde střílet naslepo. Jistě máš i krásný hlas, hezký úsměv, ladnou chůzi, roztomilá očka, něžnou pleť, ohebné klouby, slušivý obojek… O:-)

  Je to podobné, jako kdyby porota v nějaké pěvecké soutěži hodnotila zpěváka, kterého nikdy neslyšela zpívat, nebo kdyby učitel rozdával známky bez toho, aby se žáků na cokoliv zeptal. Nad takovým hodnocením jde mávnout rukou… nic neznamená… :-|

  Jestli potřebuješ zkrotit neoprávněně vybuzené pocity nadšení, které u tebe anonymní vyznání krásy vyvolalo, můžeš si říct, že dotyčný kluk má třeba hodně nízké nároky. Nic o něm nevíš. Možná mu přijde úplně každá dívka hezká, možná špatně vidí, možná se mu líbí jen odpudivě oškliví lidé. ;-D

  Zrovna tak z druhé strany, kdyby ti někdo anonymně napsal, že jsi šilhající hrbatá křivozubka, nemáš žádný důvod brát si to osobně a ujišťovat se v zrcadle, že to není pravda (nebo že to je pravda, vůbec netuším, jak vypadáš ;-)).

  Alík

  Holky a láska

  Ahoj, mám problém(y) se kterým(y) si nevím rady.... Na začátku roku jsem byla taková nenápadná holka v zadní lavici, které se líbil jeden kluk (abych pravdu řekla problémový). Pak ale kolem pololetí začal chodit do naší třídy a otravoval mě prohlašováním že spolu chodíme, pak hrál divadýlko o rozchodu a následném utrpení atd. Občas s sebou přivedl i kamarády. Bylo to každý den a každou přestávku. Po týdnu mi došlo že ho ráda vlastně nemám, takže jsem se po zvonění vždy vypařila do šatny, kde jsem si četla dokud nezačala hodina. Ne ně jsem chodila pozdě, ze strachu ho potkat. Učitelka mě posadila do přední lavice a tím se mi trochu zhoršil prospěch. Nemám ráda když za mnou někdo sedí nebo když za sebou nemám zeď. Ale to je jiné povídání... Další problém zeje v tom že za mnou seděl jiný kluk se kterým jsem dělala o hodině kraviny- třeba jsme se si podávali papírek na který jsme kreslili učitelku nebo po sobě navzájem čmárali fixou. Podle zasedacího pořádku má sedět jinde, ale (k mé radosti) ho neposlouchá. Občas si píšeme přes messenger, ale některé jeho zprávy nechápu. Například psal o Svaté knize i když vím že není věřící a já také ne. Co mám dělat aby mě neotravoval? (první problém) a co může znamenat ten druhý problém?
  Předem děkuji za pomoc...

  zmatená holka, 14 let, 19. května

  Ahoj,

  chápu, že vztahy s kluky mohou vyvolat velký zmatek a vím, že v dospívání není vůbec jednoduché nějak to v komunikaci s kluky ustát nebo dobře rozumět tomu, co svým chováním vlastně vyjadřují. Dobrou zprávou může být to, že i kluci mají v hlavě spoustu zmatků a také přemýšlí o vztazích s holkama. Jste tedy na tom podobně.

  Bohužel, ale neexistují žádné zázračné rady, jak zařídit, aby Tě ten první kluk neotravoval. Někdy zafunguje mu to říct, napsat, někdy je potřeba jen vyjádřit, že něco nechceš nebo Ti něco není příjemné, možná bude potřeba to zopakovat vícekrát, než to ten druhý pochopí. Také může pomoci jeho pokusy o otravování ignorovat. To, jak jsi chodila do šatny pomohlo, i když to vyvolalo problémy s prospěchem. Možná je potřeba jen najít nějaký další způsob, jak se s tím vypořádat – o přestávkách se bavit s někým jiným, jít se projít na chodbu apod.

  Říkám si, že je asi pro Tebe příjemné, že je tu ten druhý kluk, se kterým je Ti vlastně dobře. Má o Tebe zájem, vtipkujete, píšete si. Z toho mně vyplývá, že mu nejsi lhostejná, a to mi připadá fajn. Pokud nerozumíš některým jeho zprávám, není nic snazšího než se zeptat, tak jak jsi to udělala v této zprávě. Možná si on neuvědomuje, že něčemu nerozumíš a není nic špatného na tom si to vyjasnit. Tím se víc poznáte, můžete si být bližší.

  Přejeme klidné dny.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj Alíku, asi tě se svým hloupým dotazem zdržují, ale potřebují se někoho zeptat.

  Takže chodím na karate a tam se už od 7. Třídy setkávám s jedním klukem(L). Minulý rok tam se mnou chodila kamarádka, ale už ji to nebavilo tak přestala chodit.( řekcla mi to přes velké prázdniny) Takže jsem v 8. Třídě nastoupila sama. Po pár trenincich se o mě ten kluk (L) začal zajímat, zátim spíš jen kamarádsky, ale pak se mi zdálo že ke mně cítí něco víc. Asi v listopadu si jeho kámoš (M)udělal něco s nohou a tak tam začal chodit až později a to jenom pro sestru.
  Mezitím se se mnou kluk L začal bavit víc, dělal si že mě srandu a vtipkoval o,,naší" budoucnosti.Parkrat mi pochválil oblečení a vždy když jsme měli cvičit v dvojicích tak chtěl cvičit se mnou( jsem docela stydlivá a tak se mi nechtělo), občas jsem se z toho vykroutila, ale ne vždy. Kluk L se.mi nelíbí, ani chováním ani vzhledem, ale přesto když jsem s ním mám taková zvláštní pocit.
  Jednou se ho moje kamarádka zeptala jestli mě má rád a on neodpověděl, nevím co si o tom mám myslet. Chodím s ním do školy ( na gympl), já do 8 a on do 2. Ročníku SŠ. Vždy kdyz se potkáme na chodbě tak mě pozdraví, já ho sice odpálkuju( vím není to úplně ideální, ale ještě jsem pořádně nepřišla na to jak se ke klukům chovat), ale prostě k němu něco cítím, nevím jak to popsat taková zvláštní pocit, který jsem ještě nezažila. Jo a ještě s tím potkávanim, když jdu po chodbě s kamarádkami a vidím třeba kluka L o patro níž, nenápadně změním směr a bych ho potkala.

  Moje otázky teda jsou:

  1. Má mě rád, nebo si že mě jen dělá srandu?
  2. Cítím k němu něco víc než je kamarádství? ( vím že na tuhle otázku bych si asi měla umět odpovědět sama, ale během dospívání mám docela pomatený City)

  Asi mi na me otázky nedokážete odpověď s přesností, ale třeba jen orientačně, moc vás o to prosím, vůbec si nevím rady a musím na rozdíl furt myslet.

  Předem děkuji za odpověď ☺

  holka, 14 let, 19. května

  Ahoj,

  přečetla jsem si Tvoji zprávu, ve které píšeš o tom, co se děje mezi Tebou a klukem (L.). Máš pravdu v tom, že se vztahy je to v dospívání dost složité a zmatené a tak se nedivím, že hledáš odpovědi na své otázky. Spravedlivé je to v tom, že to tak má většina lidí, jak kluků, tak holek. Také souhlasím s tím, že Ti nedokážu odpovědět přesně, spíš jen mohu popsat, co mi k tomu běží hlavou.

  To, jestli ten kluk (L.) k Tobě něco cítí se dá hodně poznat podle toho, jak se chová. Jak sama píšeš – chce se s Tebou bavit, vtipkuje, zdraví Tě, chtěl být s Tebou ve dvojici, to vše podle mě svědčí o tom, že mu nejsi lhostejná. A to není málo.

  Nedokážu také přesně posoudit, co Ty cítíš k němu, protože na to můžeš najít nejlépe odpověď Ty sama, ale napadá mne, že je moc příjemné vědět, že se o Tebe někdo zajímá, že je vstřícný a líbíš se mu. To s Tvými city může udělat hodně. Je také moc fajn, že si uvědomuješ, že je těžké se nějak k němu správně zachovat a že si v tom nejsi jistá. Takovým vodítkem by pro Tebe mohlo být, že druhého bychom svým chováním neměli zraňovat, a to ani tehdy, když se nám nelíbí nebo nás nepřitahuje. Je těžké se to učit, ale dá se to zvládnout. – časem a s tím, jak posbíráš více zkušenosti. Někdy na místo odpálkování stačí úsměv, pozdrav, zeptat se jak se má. To ještě neznamená, že tím dáváš najevo něco víc, než cítíš.

  Přejeme Ti klidné dny.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a spol, ráda bych se zeptala protože mám kluka který má 13 a půl a bojím se že jednou no..prostě že bude popředu (jako že jemu už 15 bude a mě ne doufám že víte co tím myslím ;)) a bude na mě muset čekat a bude to divné. Mám strach že mě kvůli tomu opustí.

  sanka, 12 let, 20. května

  Ahoj,
  vím, co tím myslíš a musím ti odpovědět, že tvé starosti jsou velmi předčasné a nemá smysl je teď řešit. Pohlavní styk a vůbec jakékoli intimnosti můžeš mít nejdřív v patnácti letech a ani potom není kam spěchat. Je úplně nesmyslné se tři roky předtím zabývat pochybnostmi, jestli tě tvůj přítel opustí, když se s ním odmítneš milovat. I kdyby tomu tak bylo, bylo jednoznačným znamením, že pro něj váš vztah není důležitý a jde mu jen „o to jedno.“ Nicméně, jak už jsem uvedla, v tomto věku je to skutečně předčasné. Měla by sis užívat bezstarostného kamarádství a nehloubat na tím, jestli na tebe bude chtít někdo tři roky počkat. Pokud o tebe skutečně stojí, počká klidně i deset let.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zdravím všechny !
  Mám dotaz ohledně jednoho kluka... Už tři roky se mu líbím, ale on pro mě byl vždycky někdo, s kým nechci mít nic společného. Teď nedávno se mě (jako každý týden) zase zeptal, jestli s ním nechci chodit, a já jsem si řekla že to zkusím, a že se mi zo třeba zalíbí, ale byly to nejhorší tři dny v mojem životě... Prostě se jako kamarád choval úplně jinak, a když najednou byl můj kluk... no prostě hrůza. Ale pořád se o mne nepřestal snažit, a všímají si toho i učitelé (ve videohodinach, nebo přes chat) a všichni tvrdí že spolu chodíme, i učitelé, a mně to strašně vadí, protože vím že to tak není, a kdyby ano, tak by to pro mne bylo strašné...
  Tohle ani není dotaz, spíš jsem to potřebovala říct někomu, kdo mi uvěří ;)

  holka, 13 let, 17. května

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je Ti nepříjemné, když lidi něco tvrdí, a přitom je to jinak. Rádi bychom Tě podpořili v tom, abys to nevzdávala a mluvila o tom, jak to je a také o tom, jak se cítíš, když Ti nevěří. Také bychom Tě chtěli povzbudit, aby sis s tím klukem upřímně, otevřeně promluvila o tom, jak to mezi sebou máte, o tom, že je pro Tebe kamarád, ale víc nechceš. A také o tom, co Ti je a není příjemné, o tom, co si přeješ a nepřeješ. Zároveň je také důležité vyslechnout si, jak vše vnímá on. Potom můžete společně hledat způsob Vašeho vztahu, který bude přijatelný pro Vás oba.

  Přejeme hezké dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj poradno,
  omlouvám se, že vás poslední dobou obtěžuji podle mě ne tak důležitými dotazy, ale prostě se musím zeptat. Moje kamarádka (11 let) chodí s klukem (asi 16 let). Kámoška ho opravdu z celého svého srdce miluje a je dost tvrdohlavá. Podle mě má ten kluk na ni špatný vliv. Ten kluk už má min. 15 let a tak si myslí, že může všechno. Občas ten kluk i krade (není to nic závažného, krade jenom žvýkačky apod.) a já se bojím, že kámošku svede a začne taky krást. Poprvé jsou to žvýkačky, ale já se bojím, že potom budou krást i další věci. Já prostě nechci, aby se moje kámoška stala nějakou „zlodějkou“. A další moje obava je, že tomu klukovi už bylo 15 a moje kámoška se dá snadno zmanipulovat. Takže já se bojím, že mezi nimi může dojít k věci, která je lidem pod 15 let zákonem zakázaná.
  Moje dotazy:
  Myslíte, že je v pohodě aby 16ti letý kluk chodil s 11ti letou holkou? Mám to nechat být, nebo říct kámošce, ať se s ním rozejde (i když to nevím jestli se mi povede, protože jak už jsem psala, kámoška ho miluje a je dost tvrdohlavá)? Mám někam nahlásit toho kluka, říct to jen rodičům, nebo mám toho kluka nechat být? A může si kluk s holku (pod 15 let) dát normální pusu na rty (nemyslím tím francouzský polibek)? - to je vše.
  Předem děkuji za odpověď :-)

  holka, 11 let, 7. května

  Ahoj,

  chápu, že máš o kamarádku starost a že Ti na ní záleží. K Tvým dotazům:

  1) Je pravda, že ve Vašem věku může být pětiletý rozdíl dost významný. Bohužel ale neexistuje univerzální odpověď na to, jestli je v pohodě, když šestnáctiletý kluk chodí s jedenáctiletou holkou. Záleží při tom na různých věcech - není v pohodě, pokud by onen kluk měl s kamarádkou sex (nejen pohlavní styk ale zákonem zakázaný pod 15 let je i vzájemné dotýkání se na intimních partiích). Není také v pohodě, pokud by ji k čemukoliv nutil.

  2) I když bychom si to někdy přáli, chování druhých lidí neovlivníme - ani za své kamarády nemůžeme rozhodovat. Můžeš kamarádce říct, proč o ni máš starost a co se Ti na onom klukovi nelíbí. Rozhodnout se, jestli se s ním rozejde anebo ne, ale musí ona sama. Můžeš tu pro ni i nadále být, podpořit ji, vyslechnout, to je v kamarádství to nejdůležitější.

  3) Pokud máš pocit, že se děje něco, o čem by měli vědět dospělí, můžeš se s tím svěřit svým rodičům, probrat to s nimi a společně se domluvit na dalším postupu. Na otázku, jestli bys o tom měla říct kamarádčiným rodičům nedokážu přesně odpovědět - hodně záleží na tom, jak to Ty sama vnímáš, jestli máš pocit, že by to bylo potřeba. Můžeš si třeba udělat seznam pro a proti.

  4) Pusa na rty u kluka anebo holky pod 15 let zákonem zakázaná není.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj, dobrý den.
  Už nějakou dobu mám trable s klukem. Nechodíme spolu, ale já jsem do něj opravdu zamilovaná, už asi dva roky. Můj problém je, že na něj nedokážu promluvit. Bojím se, že řeknu něco trapného, nebo prostě nějakou hloupost což by ho odradilo. Pokaždé když na něj chci promluvit, tak to stejně skončí tím, že to vzdám. Když jsem mu tedy zkoušela napsat - nevěděla jsem čím začít, tak jsem mu napsala ohledně školy - tak mi sice odepsal, ale tato konverzace jednak neměla žádný smysl, a hlavně skončila sotva začala. Proto bych chtěla poprosit o radu jak se nebát mluvit s klukem, případně o čem si s ním psát aby ta konverzace neskončila dřív než začala. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 4. května

  Ahoj z Modré linky,

  nervozita v přítomnosti nebo při komunikaci s někým, na kom nám záleží, je velmi častá a docela přirozená. Jak se nebát s tím klukem mluvit, to Ti úplně poradit nedokážeme, ono na tom vlastně není nic špatného. Klidně se bát můžeš, je to známka toho, že je to pro Tebe důležité. Je potřeba to prostě zkoušet. Můžeš si dopředu říct, o čem s ním chceš mluvit – a pak se nadechnout a začít. Můžeš to zkusit třeba trénovat s mámou, sourozencem, kamarádkou – představit si, že mluvíš s ním. A o čem s ním mluvit? Téma škola je fajn, to máte společné. Můžeš to téma rozvinout – mluvit nejen o tom, co je potřeba, ale třeba se ho zeptat, jak se mu ta hodina líbila, co říká na to, co jste se učili, sdílet s ním, co Tě ve škole baví a co se Ti nelíbí, bavit se s ním o tom, co se dělo o přestávkách. Ale jsou i další témata, než je škola. A to právě obecně to, co Tě baví, co máš ráda, ptát se ho na to, jaké má on koníčky. Bavit se o filmech, na jaké koukáte, jakou hudbu posloucháte, jaké hrajete hry. Bavit se dá prostě úplně o čemkoli, co se děje okolo Vás, co v každodenním životě prožíváte. A to buď osobně nebo si o tom psát.

  Přejeme Ti prima dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a spol... Mám dotaz ohledně kluků a lásky...
  Došlo mi že nejsem člověk co se chce líbat pod rozkvětlou třešní a posílat si srdíčka.... S mým klukem jsem se kvůli tomu a pár dalším věcem rozešla...
  Ale teď ,,flirtuju s bráchou mojí nejlepší kamarádky,, Nevím jak mu říct že jsem do něj blázen, ale zároveň nechci žádný vážnější vztah plný srdíček a kytiček...
  Včera jsme byli ve třech na kolech a moje nej kamarádka se rozflákala, když jsme ji s Kristiánem ( to je ten můj crush) ošetřovali tak mezi námi přeskočila asi jiskra.... Nevíte nějakou frázi, jak mu říct že nechci nic vážnýho jen flirt, a pár dalších výhod?

  holka, 12 let, 2. května

  Ahoj,

  chápu, že se Ti honí hlavou spousta myšlenek a otázek ohledně lásky. Lidé se dost liší v tom, co v lásce potřebují a chtějí. Proto je přirozené i to, že ve vztahu nechceš klasická romantická gesta, jako je líbání pod třešní anebo posílání srdíček. Ptáš se nás, jak to dát najevo klukovi, který se Ti teď líbí. Říkám si, že na to neexistuje univerzální fráze, kterou bys mohla použít, spíš bych doporučila říct/napsat mu to podobně, jako jsi to napsala nám – že se Ti líbí, ale nemáš zájem o nic vážnějšího, a srdíčka a květiny (případně další věci) nejsou to, co ve vztahu potřebuješ. Často je lepší říct druhému člověku upřímně, co máme na mysli, než mluvit jen v náznacích – do hlavy nám nikdo nevidí a nemusí proto přesně poznat, co chceme a co ne, i když se mu líbíme. Mám ještě potřebu napsat něco k tomu, že chceš „jen flirt a pár dalších výhod“. Možná jsi těmi „dalšími výhodami“ ani nemyslela sexuální aktivity (nejde jen přímo o pohlavní styk, ale i o vzájemné dotýkání na intimních místech) – ale pokud ano, musím připomenout, že ty jsou zákonem zakázané u mladých lidí do 15 let.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj, co si myslíš o vztahu s mladším klukem? Mě je 13 a mám ráda kluka kterýmu je 11 ( je o 2,5 roku mladší) a jakoby rozumíme si a máme stejný humor jenom nevim co by na to řeklo okolí... co si o tom myslíš??

  holka, 13 let, 1. května

  Ahoj,

  dovedu si představit, že přemýšlíš nad Vaším věkovým rozdílem. Zatímco u dvacátníků dva a půl roku obvykle nic moc neznamená, ve Vašem věku takový rozdíl může být výraznější. Ale někdy také nemusí – velmi se lišíme v tom, jak rychle dospíváme. Neznám Tvé kamarády a další lidi z Tvého okolí, proto nedokážu předem říct, jak by na to reagovali, kdybyste spolu chodili. Připadá mi ale důležitější, jak to vnímáš a cítíš Ty sama. Píšeš, že si rozumíte a máte stejný typ humoru, to mi připadá důležité. Sama časem uvidíš, jestli budeš chtít, abyste zůstali kamarádi, anebo aby se z něj stal Tvůj kluk.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zdravím Alíku a spol mám menší otázku: Jak už jsem 1 tady psala: poslední dobou mě štve sexuální orientace, nikdy jsem nechodila s klukem ale za to jsem chodila s 2 holkami. Ptala jsem se mámy co si o tom myslí, ale ta mi řekla, že si nemyslí, že bych byla teplá už s principu, že mám mužského idola. Což za mě je totální blbost. A druhý problém je že jsem se s přitelkyní rozešla a zjistila jsem že mě i přes ten vztah nadávala a pomlouvala a já mam teď problém zapomenout a odpustit a abych byla upřímná... dost se trápím. Máma si tak trošku myslí, že jak se o homosexuálech pořád mluví, že mě to obvlinilo což si za mě nemyslím. Byla bych moc ráda za radu a popřípadně co dělat. Dělat

  holka, 14 let, 29. dubna

  Ahoj,

  věřím, že se teď trápíš ohledně vztahů a lásky a přemýšlíš, co dělat. Navíc se k tomu musíš vypořádat i s názory rodiny (mamky).
  K Tvému prvnímu problému – nepokládáš nám konkrétní otázku, proto napíšu spíše pár svých postřehů, co mě k tomu napadá. Lidé se mohou hodně lišit ve své sexuální orientaci. Někomu se líbí opravdu jen stejné anebo opačné pohlaví, někdo může být bisexuální, to znamená, že se mu mohou líbit některé holky i kluci. Ve Tvém věku to ještě nemusí být úplně definitivní. Dospívání je čas vyvíjení, poznávání a ujasňování, co a kdo se nám líbí a co ne. Je tedy pravděpodobné, že postupně, s novými zkušenostmi, budeš mít jasněji v otázkách ohledně svojí sexuální orientace. Můžeš si o tom s mamkou zkusit znovu upřímně promluvit, případně jí i ukázat zprávu, kterou jsi nám napsala, když budeš chtít. Kdybys to celé chtěla probrat podrobněji než takto po emailu, můžeš se nám také ozvat na Modrou linku, na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.
  Co se týče druhého problému, o kterém píšeš – mrzí mě, že Tě Tvoje bývalá holka pomlouvala. Věřím, že je to pro Tebe nepříjemné, trápí Tě to a nemusí být lehké odpustit. To, jak se k nám druzí lidé chovají, často bohužel neovlivníme –a není to naše chyba. Záleží na Tobě, co bys kolem toho pro sebe potřebovala udělat, aby Tě to přestalo trápit anebo alespoň trápilo o něco méně. Chtěla bys sis o tom s tou holkou promluvit? Říct jí, že Tě to trápí? Nebo to nechat být a nějakou dobu počkat, až třeba odpuštění přijde samo od sebe (což se někdy taky může stát)?

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Asi se mi líbí jeden kluk. Pořád za mnou chodil a Doležal už od první třídy, ale mě slíbil někdo jiný. Ten se odstěhoval. Ten kluk za mnou pořád Doležal řekla jsem mu ať už mi dá pokoj. Ale on se mi začal líbit myslím, že jsem řekla ať mě nechá protože sem se bála. A teď nevím co s tím mám dělat. Nezvládli byste mi nějak poradit. Děkuji za jakoukoli odezvu.

  holka, 13 let, 27. dubna

  Ahoj,
  především budu s dovolením vycházet z toho, že „Doležal“ má být asi „dolézal.“ :-D Jinak tě musím ubezpečit, že proměnlivost citů je zcela normální a budeš se s ní setkávat celý život. To znamená, že své původní sympatie/antipatie se mohou postupem času změnit v pravý opak. Pokud jsi od sebe svého kamaráda odháněla a nyní jsi zjistila, že je ti vlastně sympatický a líbí se ti, zkrátka se mu omluv a řekni mu, že by ses s ním ráda kamarádila. Věřím, že tvou upřímnost ocení a bude to začátek krásného přátelství.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj Alíku,
  mám spíše dotaz než problém. Zajímalo by mě, zda lze mít určitý fetiš ke stejnému pohlaví (nemyslím tím fetiš na to pohlaví, ale nějaká jedna určitá věc) a být stále heterosexuál. Předem Ti moc děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 27. dubna

  Ahoj,
  rychlá odpověď je, že určitě ano. Ale zamyslel bych se nad tím, zda je taková odpověď potřeba.

  Příroda většinou nemá ráda úplně jednoduché a ostré hranice a na komplikovanější otázky nabízí zpravidla velmi pestrou škálu odpovědí se spoustou odboček a kuriozních výjimek. Každý člověk je jiný. Sexuální pud je složitý mechanismus, který je propletený skrz naskrz naší psychologií a fyziologií, a ve všech svých vlastnostech a projevech může být nesmírně rozmanitý. @)->-

  Lidé si pro snazší orientaci ve společenských záležitostech vytvořili škatulky, které reprezentují více rozšířené skupiny, ale rozhodně to není tak, že by ve tvém těle existovala neviditelná páčka přepnutá na jednu z hodnot heterosexuál / homosexuál. Už v polovině dvacátého století vznikla třeba Kinseyho škála, která rozlišovala i pět dalších stupňů mezi stoprocentní heterosexualitou a stoprocentní homosexualitou. Pozdější výzkumníci zaváděli i složitější kategorizaci podle čisté sexuální přitažlivosti, podle sexuálních fantazií a podle společenské nebo emocionální přitažlivosti opačného či stejného pohlaví. Existují úplně všechny možné kombinace… 8-o

  Škatulky hetero/homo jsou tedy jen velmi hrubé členění. I když je někdo heterosexuál, tak to neznamená, že ho přitahují všichni lidé opačného pohlaví – většinou člověk ví i nějaké další vlastnosti, které u svého potenciálního partnera vyhledává (a pro bisexuály budou ty jiné vlastnosti nejspíš i důležitější). Lidi by šlo členit třeba i na modro-oko-sexuály a hnědo-oko-sexuály, nebo třeba na blondosexuály a brunetosexuály a zrzavosexuály, nebo na humorosexuály a vážnosexuály :-D … ale nebylo by to většinou moc praktické. :-|

  Pokud chce někomu kamarád (nebo seznamka) dohodit nějaké rande, je pohlaví základní vlastnost, podle které vybírá. Také z čistě biologického pohledu: pokud chce člověk založit rodinu a zplodit vlastního potomka, tak potřebuje heterosexuální vztah. Proto se otázka sexuální orientace řeší více než jiné parametry. Ale jinak tato škatulka vlastně nijak zvlášť důležitá není. Pokud tě přitahuje něco nezvyklého (a není to nezákonné), tak… budiž, je to čistě tvoje věc. Co se ti líbí, to se ti líbí. ;-)

  Z hlediska vlastní identity nepotřebuješ žádnou zjednodušující nálepku, protože víš nejspíš přesně, co chceš. Z hlediska ostatních… je jen na tobě, co přesně jim řekneš, a jestli potřebují vědět intimní detaily o tvé sexuální preferenci. Nejspíš nepotřebují. O:-)

  Alík

  Holky a láska

  Ahoj poradno,
  mám takový problém.. Všechny moje kamarádky mají kluka nebo aspoň měli. Já jsem nikdy žádný ,,normální,, vztah neměla. Tím normální myslím jakože jsem si s tím klukem nikdy nepsala srdíčka atd.. Nevím co mám dělat, ale kluka fakt hodně chci.. Nevíte kde bych mohla někoho najít? Dekuju za odpověď

  Holka 11 let, 26. dubna


  Ahoj,
  chápu, že by sis přála kluka, hlavně když už ostatní holky nějaký vztah mají nebo měly. Někdy to ale funguje tak, že to, co si nejvíc přejeme a po čem toužíme jakoby naschvál nepřichází. Naopak se může stát, že když to pustíš z hlavy, nějaký kluk se náhle objeví a bude se o Tebe zajímat. Naštěstí není kam spěchat, znám i jiné holky, které ještě žádný vztah neměly. V tomto období jsou ještě kluci dost stydliví, a tak se možná vyplatí dát tomu více času.
  Pokud pro to ale chceš něco udělat, můžeš se porozhlédnout v okolí po klukovi, který je fajn, bavíte se, můžeš mu třeba napsat, zajímat se o to, co ho baví, pozvat ho ven a uvidíš sama, jak se to bude vyvíjet dál. Hodně prvních lásek vzniká ve škole, v kroužcích, v sousedství nebo na táborech. To je vše teď omezené nebo dokonce zakázané, a tak je to celé komplikovanější. Snad už brzy bude lépe.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj Báro, Alíku, Modrá linko a ostatní. Jde o jednoho kluka. Známe se už od 1 třídy(teď jsem v 6).V 1 třídě mě měl rád, nosil mi různé věci (jako třeba obrazky Srdicek atd) ale já jsem strašně stidlivá a odmítala jsem ho.Celé to zkončilo tak ve 2 třídě a od té doby jsme byli jen kamarádi. Tak ve 4 třídě jsem se do něj ale zamilovala já a někdy v 5 třídě jsem mu to ve škole na chodbě i řekla ale než stihl dpovědět tak prišli ostatní ale on se mi naštěstí neposmíval a nikomu to neřekl. Byli jsme pořád jen přátelé a já ho měla pořád ráda ale v 6 třídě odešel na gympl a dlouho jsem ho neviděla. Jednou sem se odvážila mu odpovědět na jeho stav na whatsappu( to je aplikace a je to jako třeba normalní zprávy ale free a jen s kontakty) a pak jsem nějak pokračovala v konverzaci a podobně. Mám zkvělou kamarádku no a ta se ho zeptala jestli se mu nějaká holka z naší třídy líbí a on napsal moje jméno. Kamarádka pak odepsala (mé jméno) a otazník jako jestli to myslel vážně ale od té doby se jí neozval. Včera jsem ho viděla ale byl s jinyma klukama z naší třídy a jen projeli kolem na kole. Vlastně ani nevím co se mi na něm líbí ale prostě ho miluji. Asi mi odpovíte že bych se nad tím co je na něm dobré a co špatn měla zamyslet ale on fakt není ten kluk co sproste nadava myslí na voloviny a pod. on je milej hezkej přátelskej. vždy když si s ním píšu tak jseem mega šťastná ale nevím co on. Moc vás prosím o radu jak se ho zeptat nebo mu naznačit co k němu cítím moc prosím. Děkuji za vše co mi odpovíte ať je to cokoli. Vaše Nela

  TajněZamilovaná holka, 12, 24. dubna

  Ahoj,
  úplně rozumím tvým pocitům a starostem s láskou. S počátečním trápením, kdy si zamilovaný člověk není jistý, jestli jsou jeho city opětovány, mají zkušenost i dospělí lidé a nevyhýbá se nikomu. Podle toho, co popisuješ, se mi zdá, že tvému kamarádovi nejsi lhostejná a pravděpodobně tě má také rád - ale samozřejmě je to pouze domněnka a nikdo nemůže mluvit za něj. Pokud jste spolu v kontaktu a píšete si, jeví se mi jako nejjednodušší zeptat se ho, jestli by s tebou někam nešel (například sportovat, do cukrárny, nebo do kina - až skončí karanténní opatření). Když se budete vídat pravidelněji, nejspíš sama odhadneš, zda je mu s tebou podobně hezky jako tobě s ním.
  Držím ti palce!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj alíku.
  Miluju jednoho kluka a jak je ten koronavirus tak jak nemůžeme chodit do školi tak se mi po něm stýská a chodí do naší třídy. A píšu ti poprvé tak doufám že neudělám nějakou chybu. Jakmile budeme ve škole mám v plánu mu to říct. Je na to správná doba? A co když mě odmítne. On totiž miluje jinou holku v naší třídě ale já právě nechci milovat někoho jiného a jinak chodí do naší třídy.Omlouvám se jestli to je nějak tradycký.
  Předem děkuji za odpověď.

  Holka 8 let, 24. dubna

  Ahoj,
  chápu, že se ti stýská po spolužácích. Doba karantény je velmi nepříjemná a náročná pro všechny a můžeme jen doufat, že se brzo všechno vrátí do normálu. Co se týká ohledně tvého citu ke spolužákovi, pokud tě zajímá můj názor, nemyslím si, že v osmi letech jsi dostatečně zralá na to, abys s kýmkoli začala chodit. Ve tvém věku se jedná o kamarádství a myslím, že právě kamarádství a přátelství bys měla pěstovat a vážit si ho. S vyznáním lásky proto ještě pár let počkej a zatím se se svým spolužákem můžeš přátelit, povídat si s ním a třeba s ním i trávit volný čas, pokud budou vaše sympatie oboustranné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj, hraju takovou hru kde je chat a můžem si ostatní hráče přidávat do přátel nebo do spřízněné duše. Já jsem si do spřízněné duše přidala někoho neznámého, začali jsme si psát a že se zkusíme poznat. Je to kluk který je tak o rok a půl starší jak já. Většinou mi dává divné dotazy ohledně masturbace, sexu apod., ale nechávám to být protože kluci už jsou takoví. Jednou jsem se ho zeptala i já kdy by chtěl mít svůj první sex. Není mu ještě 15. Odpověděl mi že na to nespěchá a že určitě s někým koho doopravdy miluje. To mě vcelku překvapilo. Také jsme si řekli instagram kde mi také napsal a poslal mi svoji fotku. Popravdě se mi hodně zalíbil. Ale jsem zamilovaná do někoho jiného, někdo kdo o mě nemá řekněme zájem. Je divné pokud se mi zalíbil jen díky vzhledu a tím jak odpověděl na moji otázku? Myslíte si že je ten ,,pravý“ i přes takové dotazy?

  holka, 1? let, 18. dubna


  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že Ti může být reakce toho kluku z chatu sympatická. Avšak je to člověk, o kterém nevíš vůbec nic. Nemůžeš vědět, jestli je jeho fotka pravá, jestli je to vůbec kluk nebo je to někdo mnohem starší, kdo se za kluka pouze vydává. A také nemůžeš vědět, jestli Ti napsal to, co si skutečně myslí, nebo napsal to, co se Ti podle něj bude líbit, aby Tě zaujal. Při komunikaci přes internet je velmi mnoho neznámých a příliš mnoho rizik. Navíc píše o sexuálních tématech, která Ti možná nejsou ani příjemná – a to je třeba dát najevo, nenechat to být, ne všichni kluci jsou takoví. Pouze si s tím klukem psát, jen tak si „povídat“ s sebou riziko nést nemusí. Je však důležité dávat si velký pozor na to, abys s ním nesdílela žádné informace, podle kterých by Tě mohl najít, neposílat žádné fotky, zkrátka dodržovat pravidla bezpečného internetu. Bylo by dobré, aby rodiče nebo někdo jiný, Tobě blízký dospělý, věděl, co na internetu prožíváš.

  Přejeme Ti bezstarostné jaro.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj všem.
  Mám takový menší problém miluji jednoho kluka se kterým se znám od miminka. Už skoro byla i pusa ale nějak to nevyšlo a já mám takový pocit že mě miluje.
  Mám ho moc ráda ale jestli on mě miluje to nevím. Prosím nevěděli by jste jo to potají zjistit ať na to nepřijde??
  Děkuji Beki

  holka 11 let, 17. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké být zamilovaná. A také je přirozené chtít vědět, jestli to ten druhý cítí stejně nebo ne. Neznáme však žádný tajný způsob, jak to zjistit. Můžeš si všímat jeho chování a z něj potom usuzovat na to, co asi cítí. Také se můžeš zeptat jeho kamarádů, je však možné, že by mu prozradili, že ses na něj ptala. A v každém případě Ti jedinou spolehlivou odpověď na otázku, co cítí, může dát jen on. Máš tedy dvě možnosti. Buď s ním prostě kamarádit, všímat si toho, jak se chová a dávat mu svým chováním najevo, co k němu cítíš anebo s ním o všem otevřeně mluvit.

  Přejeme Ti hezké jarní dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj Alíku!...
  Chodím s jedním klukem(sousedem), ale můj táta mi to zakazuje. Kouří, pije, atd., prostě dělá blbosti jako ostatní kluci.Můj táta ho nemá moc v lásce jak se říká, ale oba dva se moc milujeme. Jak mám přesvědčit tátu abych s ním mohla chodit??

  holka, 14 let, 19. dubna

  Ahoj,
  chápu, že je situace, kdy tvůj táta nemá rád tvého přítele, nepříjemná, ale rodiče se obvykle snaží své děti uchránit od velkého zklamání a problémů a dělají to nejlépe, jak umí. Pokud tvůj přítel kouří a pije (i kdyby byl plnoletý), příliš se nedivím, že se to tvému tátovi nelíbí. Jestliže se opravdu tak milujete, jak tvrdíš, neměl by pro tvého přítele být problém s takovým nevhodným chováním přestat. Nejedná se o žádná obrovskou oběť, ale o zcela normální chování, které přísluší vašemu věku. Když tvůj táta uvidí z jeho strany dlouhodobou snahu, určitě přehodnotí svůj názor na něj.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj Alíku!
  Chcem sa opýtať že:
  Moja kamoška (píšem za kamošku lebo je hambilvá) má frajera ale rodičia jej zakázali sa s ním stretávať a tak ona vymyslela to že keď jej rodičia odídu do práce tak s ním volá a majú ako keby "sex" je to nezákonné?
  Kamarátka má 14.
  A "sex" v tom zmysle že oby dvaja maturbujú .

  holka, 12 let, 14. dubna

  Ahoj,

  píšeš za kamarádku, která má 14 let.
  Rozumím-li Tvému dopisu dobře, jde o to, že Tvá kamarádka se svým frajerem společně masturbují, ve spojení jsou po telefonu. Myslím si, že ve 14 letech je skutečně ještě předčasné mít takovéto sexuální aktivity. Naším zákonem jsou do 15 let věku zakázané jakékoliv sexuální aktivity, tedy i tato, Tebou popisovaná.

  V celé záležitosti cítím ještě další problém. Tyto aktivity Tvá kamarádka provádí proti vůli svých rodičů a za jejich zády. To není v pořádku. Jakmile jednou pozbude důvěru rodičů, bude ji velmi těžko získávat zpět. Je-li si jistá tím, že ten kluk je pro ni skvělý partner, bylo by lepší se soustředit na to, jak ho představit i svým rodičům. Pozvat ho k nim domů, aby ho mohli lépe poznat. Je možné, (ale nikoliv jisté), že rodiče pak svůj názor na jejího kluka změní.

  Je prima, že jsi oporou své starší kamarádky.
  Modrá linka