Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Ahoj aliku... Je mi 13 a mám kluka kterej bydli na Slovensku a chci jet o prázdninách tajne za nim a cesta tam je 5h a zpatky taky a jemu je 18 ale Když se dva miluji tak proste neni co resit a on je dost chapavej a atd a delame zatim ten detinskej a romantickej vztah a jen nevim jestli mam za nim jet a ja ho moc miluju

  holka, 13 let, 25. června

  Ahoj,
  chápu, že chceš z přítelem jet, až budou prázdniny. Ale tajně bych ti to nedoporučovala. Kdyby se po cestě nebo na Slovensku něco stalo, byl by pěkný průšvih, kdyby najednou nikdo netušil, kde jsi a co je s tebou. Zkus se s rodiči domluvit, zda by s výletem souhlasili. Zvažte i možnost, že by přijel přítel za tebou.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Holky a láska

  Líbí se mi kluk

  Moc zdravím poradnu :)
  Pochopitelně chodím do školy a nikdy se mi nikdo nelíbil ale minulý týden se mu stal takový zázrak. Najednou z ničeho nic se mi začal líbit jeden kluk. Jakože známe se od první třídy. Vždycky jsem já a moje kamarádka všichny kluky v mojí třídě totálně nenáviděli a najednou se mi zalíbil.. ale to není důvod proč píšu. Takže vlastně kdybych ho oslovila tak by to bylo celkem takový divný když se známe už od první třídy a najednou bych se s ním začala bavit. Další problém je že moje kamarádka ho úplně nenávidí takže by to bylo takový prostě strašně divný kdyby jsem se jen tak začala bavit s někým koho ona nenávidí (A já jsem ho do teť taky nenáviděla) např: dneska dostal od učitelky vynadáno a moje kamarádka se tomu strašně smála že dostal vynadáno. Ona je nenávidí a já nenáviděla protože je to velký průšvihář (a dalších většina kluků v mé třídě) ale já ho nemůžu nenávidět když je tak roztomilý 😅😓!
  Ale stejně... i kdyby tam nebyli tyhle problémy tak nevím vůbec jak ho mám oslovit. (Ono by pomohlo kdyby nás učitelka přesadila a dala by mě k němu protože je upovídaný a dokáže rozpovídat kohokoliv ale na to já nemám takový štěstí :(. )
  Sice se obávám že tady není žádný způsob jak tohle vyřešit ale pokud to jde, nemohli by jste mi prosím pomoct?

  Děkuji za pozornost a za budoucí odpověď! $>

  holka, na věku nezáleží ??, 14. června

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se s tím, že se Ti začal líbit spolužák a připadá Ti to divné, když se znáte už tak dlouho. Já na tom nic divného nevidím. Někdy se lidé znají dlouho a až po nějaké době si uvědomí, že je k sobě něco táhne, to je v pořádku. Se spolužákem se klidně můžeš začít postupně bavit o čemkoli, co Tě napadne.

  Pokud jde o kamarádku, chápu, že je snazší mít stejné názory. Ale není to podmínka přátelství. I přátelé se nemusí na všem shodnout, mohu spolu v něčem klidně i nesouhlasit. To důležité je, aby si spolu dokázali říct, že mají na něco jiný názor a aby se vzájemně respektovali. Můžeš si tedy s kamarádkou popovídat, můžeš jí říct, že na Vašeho spolužáka asi máte jiný názor a požádat ji, aby respektovala, že to cítíš jinak. Klidně jí můžeš dát i přečíst tuto naši komunikaci, aby si přečetla, že opravdové přátelství dokáže překonat i to, že se vždy spolu na všem neshodnete.

  Přejeme hezké letní dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a spol.
  No....moc nevím jak začít ,ale co
  tak...líbí se mi jeden kluk ze třídy a já mu to na 100% neřeknu ,protože mám problém mluvit s ním. Vždy se zakoktám a taky proto že je považovám za třídního de**nta což mě neva ale bojim se že by se mi vsichni smáli 😥 Já to řekla svoji kamaradce a no my se teď moc nepohodly a ona mi napsala: hahaa tobe se libi ten de**l ! Seš divná. Řeknu to ostatním atp. proto uz vlastne vubec nikomu neveřim (proto se mi to i blbě píše)
  Moje otazky tedy zní:

  1. Jak se nějak vyrovnat s tím že se mi libi ? (docela mi leze na mozek to že ho povazujou za de**nta)
  2. Jak se zas vyrovnat s kamaradšiným podrazem ? (hodně mě zklamala)

  Přeji vám krásný den a díky za přečtení mého dotazu 🙂

  holka, 12 let °•°, 11. června

  Milá pisatelko,

  děkuji za tvůj dotaz, který si s důvěrou poslala do poradny.

  Píšeš, že se ti líbí jeden kluk, který je bohužel ve třídě neoblíbený. Bojíš se mu to říct, jelikož si myslíš, že by se ti ve třídě smáli za to, že cítíš zalíbení k outsiderovi. Tvá kamarádka se ti také mstila tím stylem, že se ti vysmála, kdo se ti to líbí. Dokonce ti i vyhrožovala, že to řekne spolužákům.

  Tvá situace je velice spletitá a musí to být pro tebe náročné. Jsou tam rozpory. Líbí se ti někdo, kdo by se ti z pohledu ostatních líbit neměl. Ptáš se, jak se vyrovnat s tím, že se ti líbí. Vnímáš to jako něco špatného vzhledem k tomu, jak toho spolužáka vnímají druzí spolužáci. Co je pro tebe důležitější? Vlastní názor nebo názor ostatních? Proč se ti líbí? Proč si ostatní myslí, že je „de**nt“? Máš plné právo s názorem ostatních nesouhlasit a myslet si úplně něco jiného. Názory ostatních bohužel neovlivníme, ale je dobré snažit se přestat trestat za to, že můj názor je jiný. Stát si za svým názorem je velice těžké a to obzvláště v tvém věku. Situaci ještě ztěžuje to, že je negativně vnímán třídou = hodně lidmi. Je dobré si neustále opakovat, že máš právo si myslet, co chceš.

  Chování kamarádky nebylo vůbec pěkné. Nedivím se, že teď pociťuješ problém s důvěrou. Bohužel se často stává, že lidé po hádce řeknou věci, které druhého zraní, i když to z dlouhodobého hlediska s námi nemyslí špatně. Píšeš, že je to tvá nejlepší kamarádka. Usuzuju z toho, že máte důvěrný vztah. Šlo by si zkusit s kamarádkou promluvit o tom, že to, co ti udělala, tě bolelo? Uvidíš, jak na to bude reagovat. Z její reakce pak i poznáš, jak váš vztah bere.

  Moc ti přeji, aby se ti dařilo.

  S přátelským pozdravem

  Poradce Týmu Locika

  Holky a láska

  Líbání vs. pusy na tvář

  Zdravím.Rovnou píši že vím že jakékoliv sexuální aktivity apod. jsou do 15 let zakázány a po jejich porušení hrozí trest.Dotaz není ohledně mě ale ohledně mé menší sestry.Sestře je 13 a má kluka kterému je také 13.Když jsem přicházela domů viděla jsem z jejího pokoje vycházet jejího kluka s kterým se vždy doučují.Po chvíli ke mě do pokoje přišla sestra s otázkou zda-li je na líbání v jejich věku brzy.Má odpověd byla že ano je brzy.Vím že se vždy jen objímali a maximálně si dávali pusy na tváře nic víc takže mě to zaskočilo.Chtěla bych jen radu jestli je v jejich věku normální že potřebují něco více než jen objímání a pusy na tváře.

  holka, 14 let, 12. června

  Ahoj,
  chápu, že Ti běží hlavou, co je ve 13 letech nad rámec objímání a pusy na tvář ještě „normální“ a co už je za hranou. Na Tvoji otázku neexistuje úplně jednoznačná odpověď. Do sexuálních aktivit, které jsou zákonem do 15 let zakázané, patří pohlavní styk a také vzájemné dotýkání se na intimních partií. Líbání na ústa zákon vyloženě nezakazuje. Řekla bych, že na otázku, jestli je anebo není na líbání ještě brzy, si musí odpovědět hlavně sama Tvoje sestra a její kluk – jestli se na to už cítí anebo spíše ještě ne. Každý dospívající člověk to má trošku jinak v tom, co a kdy v tomto ohledu potřebuje anebo chce. Důležité je, aby se v tom oba cítili příjemně a nevnímali jakýkoliv nátlak od toho druhého. Obecně se dá říct, že není třeba nic uspěchat, je fajn postupovat krůček po krůčku.

  Zdraví
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj poradno, chci se vyjádřit ke dvou věcem. První věc:

  Jak jsem psala o tom klukovi, že se mi líbí, tak jsem mu to napsala, ale bohužel už chodí s tou holkou. Což je špatná zpráva pro mě. No, a už si vůbec nepíšeme. Od té doby, co jsem mu to napsala, tak mi odpověděl, že už chodí s tou holkou. Potom jsme si nenapsali ani čárku. A nemluvíme spolu. Takže jsem smutná a trápí mě to a je pro mě těžké když je vidím jak se spolu baví a jsou šťastní. A já nevím jak s ním znovu navést konverzaci. A druhý problém:

  Vůbec mi ve škole nejde matika. Ake vůbec. Probíráme úhly a já je neumím. Je to hrozně těžký a píšeme pořád testy. Já se nestíhám učit a nic neumím. Dneska jsem z nich dostala 4. Rozbrečela jsem se kvůli tomu, protože už nevim co dělat. Do třídy k nám chodí skoro pořád školní psycholožka. Takže se zeptala co se stalo. Všechno jsem ji řekla. Ona se mnou šla na chodbu. Probrala vše se mnou. Řekla jsem ji o všech mých problémech. Co se děje u nás doma, jak se cítím atd. no, potom jsem ji řekla, že mě trápí to, že můj taťka ma diabetes ( chci zamazat tu nemoc). Domluvily jsme se spolu že to bude mezi námi. Jenže já mám strach, že se to někdo dozví z učitelů co jsme spolu řešily. Ona řekla že to je jen mezi námi, ale já mám prostě výčitky svědomí, že se to dozví někdo. A celkově strašně toho lituji, ale já si nemohla pomoct. Celkem mi pomohla toho si vážím, ale mám strach že se ty informace dostanou třeba k mým rodičům.

  holka, 12 let, 9. června

  Milá pisatelko,
  Nejdříve tě znovu oceňuji, že jsi napsala a svěřila ses s tím, co tě trápí. Chápu, že to pro tebe vůbec není jednoduché. Nejdříve k tomu, co píšeš jako první. Rozumím tomu, že je ti z toho smutno a mrzí tě to. Myslím si, že bude ale lepší, když tomu teď dáš nějaký čas a nebudeš se snažit s ním znovu zavést konverzaci. Mohlo by ti to zbytečně připomínat to, jak se kvůli tomu trápíš. Spíš si udělej od kontaktu s ním pauzu. Oni se i v tobě víc zklidní emoce a budeš se pak cítit lépe při nějakém možném dalším kontaktu s ním. Tak na to nespěchej. Není v tom teď moc smysl. Nech to uklidnit a dej si od toho odstup. Uvidíš, že tě během té doby to i přestane mrzet a nejspíš i poznáš, že není jediný pěkný kluk ve tvém okolí.
  A k tomu, co píšeš jako druhé. Máš strach, že se někdo dozví o tom, o čem jsi hovořila se školní psycholožkou. Máš výčitky, že jsi jí to vůbec říkala, že je tvůj táta nemocný. Víš, je to úplně pochopitelné, že tě tátova nemoc trápí a úplně chápu, že ses s tím potřebovala někomu svěřit. Když o svých trápeních mluvíme, tak nám to přináší úlevu. A máš na to právo. Tak si to nevyčítej. Školní psycholog je odborník a k této profesi opravdu patří i to, že dodrží slib mlčenlivost. Sama jsem psycholog a vím, že pokud bych se s tebou na tom domluvila a slíbila ti mlčenlivost, tak bych to opravdu dodržela. Zkus tomu důvěřovat.
  Pokud budeš potřebovat o tom napsat víc, tak se můžeš opět obrátit na poradnu.
  Tak ti moc držím palce, ať se vše brzy zlepší a je ti brzy lépe,
  S pozdravem,
  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Říct klukovi, že se mi líbí?

  Ahoj Alík som tu zase a tento krát by som chcela pomoc/radu.Takže ako som minule spomínala o tom chalanovi tak sa mi strašne páči a ktorý je fakt fajn, vtipný a k tomu je veľmi pekný a múdry. Teraz sme si nejak sadli a začali sme si písať a je to fakt super čo som sa s chalanmi dosť posunula do predu :).Takže ako si píšeme a rozprávame sa tak mi raz napísal že som fakt super baba alebo aj že som vpohode.Potom aj napísal že si o mne nič zle nemyslí a ešte povedal že sa ho môžem všelico spýtať alebo že sa mu môžem s čokoľvek zdôveriť.Je to fakt super chalan no neviem či by mohlo fakt medzi nami niečo byť pretože sa na mňa dosť pozerá raz do tváre alebo potom na mňa ako celú(to nemusím popisovať) alebo sa aj s ostatnými chalanmi baví o mne alebo je napríklad že mi niekedy požičia príklad ceruzku, pero či lepidlo alebo sa ma aj niekedy zastáva či pred učiteľkou alebo inými žiakmi a ked može tak mi pošle aj domácu úlohu či učivo ktoré sme preberali v škole ked som v nej nebola a ešte že si hovoríme nejaké tajomstvá ktoré nevedia ani chalani.Proste je strašne ku mne milý a ja si neviem vôbec pomôcť.Tak sa mi strašnepáči a ja neviem či by som sa mu mohla tiež páčiť lebo si myslím že by som sa mu mohla páčiť no potrebujem vedieť či je to tak a tak mu chcem na konci školského roku povedať že sa mi páči(inak nazvané vyznať lásku/no to by mal skôr chalan než ja no čo už;-D).Iba chcem vedieť či by to bol dobrý nápad alebo prípadne o nejakú radu.Ďakujem :-)

  holka, 13 let, 8. června

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš o klukovi, který se Ti hodně líbí, aktuálně jste i dost v kontaktu. Psal Ti věci, které Ti přišly milé, svěřujete se navzájem a přemýšlíš, jestli by mezi vámi mohlo něco být. Chtěla bys vědět, jak to má on, jestli se mu taky líbíš tolik jako on Tobě. Na konci školního roku bys mu to všechno chtěla říct a ptáš se nás, jestli je to dobrý nápad.

  Je dobře, že dokážeš mluvit o tom, co prožíváš a hledáš další názory, když v něčem nejsi jistá, ne každý by to uměl tak sepsat. Z Tvé zprávy mi přijde, že se toho mezi vámi děje už docela dost, a že cítíš sympatie k tomu druhému nejen Ty, ale i on. Rozumím ale, že bys o tom chtěla mluvit víc a slyšet jeho postoj přímo od něj, i když se dá spousta věcí odpozorovat i z jeho chování. Pokud vnímáš, že by ses s ním o tom chtěla pobavit, tak na to máš plné právo a věřím, že to půjde. Někomu ulehčuje to, když ví, co všechno chce říct a kde by to mělo být, aby se na tom místě oba cítili bezpečně a měli na sebe dostatek času. Možná i Tobě pomůže, když si tyto věci naplánuješ/sepíšeš. Když se svěřujeme se svými city, vstupujeme do rizika, protože nevíme, co na to odpoví druhý. S tím je fajn počítat a zůstat tomu otevřená. Na druhou stranu kdybychom to neudělali, tak se třeba věci nepohnou, anebo se budeme zbytečně dlouho něčím trápit. Přála bych Ti, aby sis vybrala pro Tebe ten vhodný čas. Napadá mě, že možná podobné věci zažívají anebo zažily Tvé dobré kamarádky, neboj se vypovídat i jim, může Ti to ulevit a nasměřovat Tě dál.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Rozchod kamarádky

  Dobrý den,
  moje kamarádka se rozchází se svým klukem který se odstěhoval do Brna. Moje kamarádka z toho byla nejdřív smutná, ale pak na něj byla naštvaná. Ale pořád je z toho trochu v depresi. Nechce se s ní ani kamarádit. Já jsem z toho taky celkem smutná.
  Díky předem

  holka, 12 let, 4. června

  Ahoj,
  je moc fajn, že se zajímáš o to, co prožívá Tvoje kamarádka. Je vidět, že Ti na ní záleží, když i Ty jsi smutná z jejího rozchodu. Nejsem si jistá, jestli se nás ptáš na to, jak pomoci od smutku kamarádce anebo sobě. Možná obojí, nakonec to spolu přece souvisí. Rozchody jsou vždy těžké, zvlášť pokud by jedna strana chtěla zůstat v kontaktu, ale ta druhá to odmítá. Je úplně pochopitelné a normální, že je Tvá kamarádka smutná. Vždy nějakou dobu trvá, než se člověk z rozchodu dostane, může to být různě dlouho. Každému od smutku pomáhá něco jiného. Někdo je rád sám, někdo naopak vyhledává společnost dalších lidí anebo se třeba pouští do nových koníčků. Můžeš se své kamarádky zeptat, co by jí nejvíc pomohlo a jestli pro ni můžeš něco udělat. Také jsou před námi prázdniny, a to může znamenat nová dobrodružství. Ale hlavně, už jen samotný fakt, že má Tvá kamarádka vedle sebe někoho, jako jsi Ty, kdo se o ni zajímá, může být pro ni velkou pomocí. Věřím, že Vám s kamarádkou oběma bude brzy lépe.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi kamarádky brácha

  Ahoj aliku....moje nejlepší kamaradka s kterou se znam uplne od malicka ma bratra který se mi uz fakt dlouho libi....moje nejlepší kamarádka o tom vi ale me je 12 a jemu 16......rict mu to by bylo divny a navic se zname strasne dlouho a nasi rodice jsou dlouholetí kamaradi.....mam mu to rict? Ja uz to moc dlouho nevydržím.....

  holka, 12 let, 5. června

  Ahoj,

  píšeš nám o klukovi, který se Ti líbí. Celé je to složitější tím, že je to brácha Tvojí nejlepší kamarádky, přátelí se taky Vaši rodiče, znáte se hodně dlouho. Chápu, že váháš, co teď s tím. Neexistuje jedna zaručená rada, co bys měla dělat. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Píšeš, že už to moc dlouho nevydržíš. Nejsem si jistá, jak přesně to myslíš. Pokud jde o to, že už moc dlouho nevydržíš to onomu klukovi neříct, že se Ti líbí, připadá mi pořádku, když mu o tom upřímně povíš. Dovedu si představit, že 4 roky ve vašem věku můžou být docela velký věkový rozdíl, nedokážu tedy odhadnout jak bude bratr Tvojí kamarádky reagovat. Je moc fajn, že o tom můžeš se svojí kamarádkou mluvit. Když se někomu svěříme, často nám to přinese úlevu.

  Zdraví,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska k učiteli

  Ahoj alíku.
  Vím, už jsem to sem psala, ale něco se za tu dobu změnilo... jak už víš tak mám menší problém s láskou k mému učiteli. Tento problém na chvíli vyprchal jako bublinky. Ale teď je to tu zas! A to v plném proudu!!! Dřív to vypadalo, že ani neví že existuji a díky tomu jsem přestala mít naděje a myšlenky... Ale teď se na mě někdy koukne nebo usměje a já jsem do toho zase spadla :3 ano, vztah mezi učitelem a žákem by měl zůstat jako vztah mezi učitelem a žákem, ale přijde mi velmi milý a roztomilý :D, je na mě i hodný i když jsem ještě neměla tu čest s ním mluvit o soukromí a vždycky jenom krátce, ale i tak jsem ráda že o mně ví... jenže (a to se znovu budu opakovat) nechci aby to tak bylo! Nechci aby poznal cit který k němu cítím... že ho mám ráda... možná i víc než ráda... zkrátka chci aby to trápení nadobro skončilo!! Ale jak?! Je to furt dokola!!! Jednou to skončí a pak do toho zase spadnu a takhle se to opakuje... co s tím?

  holka, 13 let, 3. června

  Ahoj,

  píšeš nám o své lásce k učiteli, se kterou si nevíš rady. Před časem to na chvilku vyprchalo, ale teď se ty city zase objevily. Takhle to bývá docela často, když začínáme dospívat. Naše city se mění, někdy si prostě dělají, co chtějí. Chápu, že není lehké se v tom zorientovat. Jak sama píšeš, vztah mezi učitelem a žákem má zůstat vztahem mezi učitelem a žákem. U Vás je navíc opravdu výrazný věkový rozdíl. Říkáš, že by sis přála, aby to trápení skončilo. Bohužel, neexistuje úplně zaručená rada, jak to udělat, abys na svého učitele přestala myslet. Můžeš tomu dát čas, nebýt na sebe moc přísná. Když si něco hodně přísně zakazujeme, většinou to má spíše opačný výsledek a daří se nám to ještě méně. Je dost možné, že se Tvoje pocity budou vyvíjet a měnit samy od sebe. Připadá mi fajn, snažit se věnovat činnostem, které Tě baví a přináší Ti radost. To obvykle dovede trochu odvést myšlenky. Můžeš se také porozhlédnout kolem sebe, jestli ve Tvém okolí nějaký kluk, který by Ti byl taky sympatický.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilování

  Ahoj,
  mám problém. Jsem zamilovaná do kamaráda,ale on je o dva roky starší a skoro si mě nevšímá. Navíc nemám tušení jestli třeba nemá holku nebo tak. Taky mě trošičku děsí že nemáme skoro nic společného. On má jinou barvu vlasu, očí... Taky má brýle a pihy a já nic z toho nemám. Taky máme jiné koníčky já chodím tancovat a hrát na flétnu (a kytaru) a on hraje na klávesy. Svěřila jsem se s ním mé ségře, ale ta mi neporadí , protože nemá moc veliký zkušenosti s kulkami. Potom jsem se s tím svěřila pěti kamarádkám ale ty taky nemají žádný zkušenosti, ale přesto se mi snaží nějak pomoc. Jako takhle já si toho moc vážím, ale pořád nevím jak mu to mám říct. A rodičům se to říct bojím. Možná by mě nechápali nebo by se mi vysmáli nebo by to dokonce řekli tomu klukovi. No a vidíme se jenom jednou týdně. A to přitom bydlíme . minut od sebe a vidíme si do oken. A taky vůbec nevím jak by to vzala jeho rodina a bojím se že by to jeho starší brácha řekl všem komu by to šlo. Už nevím co mám dělat. Někdy jsem naštvaná, někdy smutná a někdy šíleně zamilovaná. Všechno se to ve mě mísí! Potřebuji pomoc!

  Předem díky za odpověď;-)

  holka, 10 let, 3. června

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že jsi zamilovaná do jednoho kluka. Běží Ti kolem toho v hlavě spousta otázek a pochybností. Nevíš si rady s tím, jak mu o tom máš říct. Věřím, že pokud zažíváme první (nebo jedno z prvních) zamilování, dovede nám to v hlavě udělat pořádný zmatek. Na jednu stranu to přináší spoustu krásných pocitů, kdy na toho druhého musíme pořád myslet. Na stranu druhou ale taky přichází různé obavy – třeba právě, jak mu o tom povědět, jestli byste našli něco společného, jestli už nemá holku. Píšeš, že se lišíte vzhledově – to mi nepřipadá důležité, když jsou do sebe lidé zamilovaní, tohle většinou nehraje velkou roli. A co se týče koníčků – sice hrajete každý na jiný hudební nástroj, ale pořád je to hudba, co vás baví, to máte společné.
  Myslím si, že teď není třeba dělat si hlavu s tím, co by tomu kdo řekl, ať už Tvoji anebo jeho rodiče. To je předčasné. Důležité je, jak to Ty sama cítíš, jestli bys mu o tom, co k němu cítíš, chtěla povědět. Pokud ano, ale máš strach, mohla bys mu o tom třeba napsat – upřímně, tak, jak to máš. Je moc fajn, že kolem sebe máš kamarádky, který se můžeš svěřovat, to obvykle přináší člověku úlevu.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak přebrat kluka?

  Dobrý den,
  už jsem se ptala, jak říct klukovi, že se mi líbí. Řekla jsem mu to, poděkoval mi, ale má holku. Jsme na gymplu a keho holka je na naší staré škole a myslím, že jim to neklape. Jak jí ho mám "převést"? Děkuji.
  Fénix

  holka, 11 let, 2. června

  Ahoj Fénix,

  ptáš se, jak "převést" kluka holce, kterou má jiný kluk.

  Oceňujeme, že jsi dostala odvahu a toho kluka oslovila, i když to nedopadlo pro Tebe dobře a zjistila si, že ten kluk má holku. Pokud dobře chápu, chtěla bys té holce jejího kluka přebrat. Rozumím tomu, že se Ti ten kluk líbí a chtěla bys s ním být, ale tady v poradně chceme podporovat férové chování, takže Ti neřekneme, jak ho "převést". Taky si říkám, že kdyby Tě ten kluk chtěl, reagoval by na Tvoje sdělení jinak a snaha ho „převést“ by stejně nepomohla.

  Pokud to tomu klukovi a jeho holce opravdu neklape, může být otázka času, kdy bude "volný" a ty ho můžeš znovu oslovit.

  Přejeme hezké dny,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak oslovit kluka?

  Ahoj Alíku. Mám ve třídě kluka, který se mi nikdy nelíbil, ale vždycky se mi líbil jeho nejlepší kamarád. Ten kterého nemám moc ráda, to už se mnou párkrát zkoušel (Jestli bych s ním nechodila atd.), ale jak jsem již psala, líbil se mi jeho nejlepší kamarád. No jo, jenomže..nedávno jsem ho odmítla a teď se mi začal líbit, protože se dost změnil. Jak bych se měla v této situaci zachovat?

  holka, 12 let, 2. června

  Ahoj z Modré linky,
  ptáš se nás, jak se zachovat, když se Ti začal líbit kluk, kterého jsi dříve odmítala. Pokud cítíš, že to máš teď jinak, můžeš to zkusit úplně přirozeně. Klidně tomu klukovi v nějaké vhodné chvíli řekni, že se u Tebe něco změnilo a že se Ti líbí. Uvidíš, jak bude reagovat. Přála bych Ti, aby to vyšlo, ale i on má právo se teď rozhodnout.
  Držíme Ti place, aby to vyšlo podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Spolužák se líbí mně i mojí kamarádce

  Mám strašlivý problém a už si vážně nevím rady...
  Ve třídě se mi líbí jeden kluk (Marek) ale líbí se i jedné z mích kamarádek...
  A v tom je ten problém...
  Ona se o tom pořád baví a pořád říká že by mu chtěla říct že ho má ráda a že jí je z toho nanic a tak. Ví to o ní už skoro všichni už celkem dlouho.
  A teď k hlavnímu problému. Ona neví že ho mám ráda taky. Ale já to o ní vím-řekla mi to (ale je to na ní i dost vidět). Já mám ale pocit že je správné abych jí řekla že ho mám taky ráda ale je v tom háček. Myslím si že je i taková že by se celé naše přátelství mohlo zničit a nebavila se se mnou. A vlastně všechny moje kámošky ve třídě se s ní taky baví a pak by se se mnou možná bavit přestali protože by mě ta kamarádka za to pomlouvala.

  Pak mě napadla že bych to tomu klukovi (Markovi) měla říct...
  Z očí do očí mu to ve škole říct nemůžu protože kdykoliv jdu za nim tak ta kámoška jde taky...
  No a problém je i v tom že si s ním ale nemůžu psát (má mě bloknutou-kvůli tomu že mu tak kámoška jednou psala přes můj mobil a otravovala ho) takže tato možnost taky padá...(že mu to napíšu)

  A ráda ho nemám jen kvůli vzhledu. Líbí se mi jeho chování, povaha a charakter$>

  (a o tom že ho mám ráda ví jen má BFF nikdo jiný)

  A před kamarádkami ve škole a vlastně všude svoje city k němu skrývám, protože by bylo vidět že ho mám ráda. A to mě taky ničí...

  Co mám tedy dělat? Mám to té kamarádce říct?

  holka, 11 let, 1. června

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš nám o svém trápení ohledně spolužáka, který se líbí Tobě a zároveň i kamarádce. O tom, že se Marek líbí kamarádce vědí skoro všichni, hodně o tom mluví, naopak o Tvých citech vůči němu ví jen Tvá nejlepší kamarádka. Ptáš se nás, co dělat, jestli to říct dál. Přijde Ti správné, abys jí řekla, že ho máš taky ráda, ale bojíš se, že by to zasáhlo vaše kamarádství a vznikaly by pomluvy. Napadlo Tě taky, že bys to Markovi mohla říct, ale nevíš, jak se k němu dostat, ve škole to nejde a napsat mu nemůžeš. Na spolužákovi se Ti líbí nejen jeho vzhled, ale i povaha, chování.

  Je dobře, že ses svěřila a nezůstáváš na své trápení sama. Přemýšlíš, jak dál postupovat, zdá se, že toho máš hodně ke zvážení. Říkám si, že musí být náročné poslouchat něco o klukovi, kterého máš taky moc ráda od někoho druhého, kdo o něj usiluje. Je mi líto, že se to tak sešlo a situace není podle Tvých představ. Rozumím, že se Ti už nechce skrývat to, že ho máš ráda, může to být dlouhodobě vyčerpávající. Vztahy se rychle vyvíjejí a můžou se měnit, proto uvidíš, jak to celé bude dál. Ty můžeš ze své pozice nějaké věci ovlivnit, ale jsou věci, které ovlivnit nejdou. Je těžké předpovídat, jak bude reagovat spolužák Marek, kdybys mu to řekla. V takových chvílích vždycky trochu riskujeme to, že se to může vyvíjet jinak, než jsme chtěli. Ale některé věci za risk stojí. Je dobré nezapomenout, že na vzájemné poznávání musí mít chuť oba. Ty svou kamarádku znáš dobře a časem Ti bude jasnější, jestli jí to říct, anebo ne, stejně tak u Marka. Poznáš třeba i vhodný moment, klid a fajn místo na povídání. Chtěla bych Tě podpořit, ať v tomto nezapomínáš na sebe a pokud Ti přijde, že by Ti ulevilo povědět to jednomu nebo druhému, tak to můžeš kdykoliv udělat. Je normální, že se Ti někdo líbí a zároveň se líbí i někomu dalšímu, to může znamenat, že je to opravdu fajn člověk. Zažívá to spousta Tvých vrstevníků a měli by mít pochopení i pro tuto situaci. Může být úlevné znovu si o tom promluvit s Tvou nejlepší kamarádkou anebo někým dalším, ke komu máš důvěru. Přála bych Ti taky, aby sis vzala víc času pro sebe a pro to, co máš a děláš ráda. Spousta věcí nám může být jasnější, když je na chvíli necháme uležet a věnujeme se něčemu jinému. Jsme tu pro Tebe na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo non-stop na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/), kde se můžeš podrobněji svěřit. Držíme palce, ať se to vyvíjí nejlépe, jak může.

  Hezké jarní dny přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Říct mu, že s ním chci být?

  Ahoj poradno,
  Myslím, že v únoru nebo v lednu jsem sem psala, jak mi nadával spolužák. Kvůli tomu že jsem řekla o jeho vztahu s jednou holkou. No, dneska ve škole jsem si to s ním vyříkala. A řekla jsem mu, jak to bylo. On mi odpustil. Řekl, že to je vpohodě. Prostě vyjádřila jsem mu všechny emoce. No, ale ta holka jak nám zkazila kamarádství, tak ona ho miluje a on ji asi taky. Mně to strašně raní, protože ho taky mám ráda... a nevím, jak mu to mám říct, protože oni dva spolu jakoby chodí. Jen to není vztah, ale jen začátek vztahu. Já jim ho nechci překazit, jenže ten kluk se mi líbí a já bych s ním chtěla chodit, ale nevím jak mám udělat první krok. Strašně se bojím že pokud nezačnu něco dělat že spolu skončí. Já jim to přeji samodrejmě, jen prostě nejsou ve vztahu a já bych ho chtěla. Jenže nevím jak udělat aby si mě všiml. Přemýšlela jsem, že mu to řeknu, jenže se mi zdá blbý když jsme se teprve usmířili.

  holka, 12 let, 31. května

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že jste se s kamarádem usmířili. Zároveň Tě ale trápí, že začíná chodit s jinou holkou, když Ty ho máš ráda. Tomu rozumím. Přemýšlíš, že bys mu řekla, co k němu cítíš, je Ti to ale „blbý“, když jste se teprve usmířili. Jestliže kamarádovi řekneš, co k němu cítíš, může se on rozhodovat, jestli chce být raději s Tebou nebo s tou druhou holkou. Když mu o svých pocitech neřekneš a on nebude vědět, že bys s ním chtěla chodit, je pravděpodobné, že bude pokračovat ve vztahu, který právě začíná. Na druhou stranu by se mohlo stát i to, že bude chtít pokračovat ve vztahu s tou druhou holkou, i když mu to řekneš. Pokud by se to stalo, není jiná možnost, než to respektovat. Zároveň bys ale alespoň věděla na čem jsi a mohla se dívat kolem sebe, jestli ve svém okolí třeba nemáš i jiného kluka, se kterým by ti mohlo být dobře.

  Přejeme Ti hezké, slunečné dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovanost

  Ahojky poradno.....mám takový problém se kterým si sama nedokážu poradit... Začnu už úplně od začátku.
  Máme ve třídě jednoho kluka který si mi vždycky líbil už asi ve třetí třídě,ale nikde jsem do něj nebyla zamilovaná.V pátý třídě jsem ho měla ráda...A on se semnou docela bavil takže to bylo dobrý chodili jsme v létě na koupák a tam mi řekl že mě miluje já byla hrozně překvapená a nedokázala mu nic odpovědět i když jsem ho měla ráda,asi tři dny jsme si psali a já ho odmítla.I když mi to bylo líto,tak si myslím že ještě jsem měla chvíli čas mít klula.Hodně mě to mrzelo asi ještě 3 měsíce potom (už jsme byli v 6 třídě),v šestý třídě o vánocích jsem zjistila že se zamiloval do mojí nejlepší kamarádky to mě hrozně štvalo ale odmítla ho.... tancuju a tak chodím do ťelky na tréningy přišly tam nějaký nový holky a ta jedna byla stejně stará jako já,po nějaký chvíli co tam chodili tak za tělocvičnu začla chodit tam kluk co se mi líbil (jmenuje se Tomáš) vždy když jsem skončili tak šel za tou holkou po chvíli jsme zjistila že spolu chodí... Byla jsem strašně smutná a tu holku jsem nenáviděla!Pak byly prázdniny a já šla do 7 třídy do školy jsem skoro vůbec nechodila až teď po 7 měsících na pustili do Školy...A já se do Tomáše zamiloval ale je to úplně neco jiného než předtím, ještě něco takovýho se mi nikdy nestalo.... Hodně často se mi stane že omylem asi na dve sekundy s ním navážu oční kontakt ale vždy uhnu pohledem,docela si mě teď začal všímat,když jsme u něho stala tak si hrál s mými vlasy, když jsme u něj bllízko tak třeba do mě ťukne a když se podívám tak dělá že nic... Myslíte že se mu aspoň trošku líbím??A co mě nejvíc trápí tak nevím jestli není nějak špatný mít ve třinácti prvního kluka?Fakt si s tímhle nevím rady. Hrozně se těším do školy až ho uvidím...to se mi fakt nikdy nestalo.A ještě bych se chtěla zeptat nevíte nějakou radu jak se mu zalíbit? Předem moc děkuju za odpověď ☺️

  holka, 13 let, 30. května

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, jak to bylo a je s klukem, se kterým spolu máte delší historii. V minulosti se Ti líbil, v jednu chvíli jsi ho odmítla, protože ses ještě necítila na to s někým chodit. Tomáš potom v průběhu času projevoval zájem i o další holky. Teď máš pocit, že si Tě začal hodně všímat. Moc se na něj těšíš, zamilovala ses do něj, najednou je to jiné než dřív. Umím si představit, že taková zamilovanost přináší moc hezké pocity, ale zároveň možná i obavy, o kterých píšeš. Třeba právě otázky, jako: Líbím se mu? Není na prvního kluka moc brzy? Jak to udělat, abych se mu líbila?
  Tomáše neznám a druhému člověku do hlavy nikdy úplně nevidíme, proto Ti nedokážu dát odpověď na to, co k Tobě cítí. Připadá mi úplně v pořádku, pokud se rozhodneš mu povědět o tom, co k němu cítíš, nebo mu dát nějak najevo, že se Ti líbí. Stejně tak je úplně O.K. dát svým pocitům po návratu do školy ještě nějaký čas, sledovat, jak se vyvíjí, a užívat si chvíle, kdy můžete být spolu. Chtěla bych Tě podpořit, aby u toho vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Těžko se odpovídá také na otázku, jak se druhému zalíbit, na to neexistuje univerzální poučka. Řekla bych, že nejdůležitější je být sama sebou, říkat a chovat se podle toho, co si Ty sama myslíš. Pokud se člověk snaží do něčeho stylizovat anebo příliš přemýšlí nad tím, jak by se měl zachovat, aby se druhému zalíbil, většinou to působí nepřirozeně.

  Ptáš se, jestli není nějak špatné mít ve 13 letech prvního kluka. Opět, ani tady na to neexistuje jasné pravidlo. Pokud si s někým dobře rozumíš a fyzicky se Ti líbí, je normální a v pořádku, když s ním budeš trávit čas (to ve 13 letech není nic neobvyklého). Zároveň je úplně v pohodě, pokud se na to ještě necítíš, není potřeba na sebe nějak tlačit. Je důležité pamatovat taky na to, že jakékoliv sexuální aktivity jsou do 15 let zákonem zakázané. V tomhle ohledu není opravdu kam spěchat.

  Držíme palce,

  Modrá linka