Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj Alíku Líbí se mi jeden kluk ale on mě bere Jako nejlepší kamarádku neví že ho miluju a bojím se když mu to řeknu že se se mnou nebude bavit Co mám dělat

holka, 12 let, 31. července

Ahoj,
to je velmi obtížná situace, protože je samozřejmě možné, že tvé obavy jsou správné a tvé vyznání může vaše přátelství poškodit. Respektive způsobit, že se kamarád v tvé přítomnosti bude cítit poněkud rozpačitě a z vašeho vztahu se vytratí spontánnost a nenucenost. Na druhou stranu přirozeně existuje i varianta, že ho tvé vyznání potěší, protože k tobě cítí to samé. Ostatně i skutečnost, že jste nejlepší kamarádi, vypovídá o tom, že si rozumíte, máte společné hodnoty i zájmy a je vám spolu dobře.
Ovšem nikdo ti pochopitelně nedokáže předem říci, jak na to tvůj kamarád zareaguje. Můžeš proto zvolit opatrnější postup, jemně a nenápadně mu naznačit, že bys stále o to, aby váš vztah byl víc než přátelský, a sledovat jeho reakci. Když dáš průběhu událostí čas a nebudeš „tlačit na pilu“, je pravděpodobnější, že se dokážeš v jeho reakcích lépe zorientovat a podle toho se i lépe rozhodnout.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj,
Na táboře jsem potkala jednoho super kluka, trochu to i vypadalo, že má zájem, ale po táboře jsem mu napsala a on jen jednoslovně odpovídal. Tak jsem se ho zeptala jestli mu vadím a on na to, že neví, že asi ne. Tak nevím co si o tom mám myslet... Myslíš, že bych se měla snažit s ním nějako komunikovat nebo tak něco?
Bojím se, že bych jenom otravovala.. Docela bych si i troufla říct, že jsem se zamilovala.
Myslím, že se mu líbí jiná, ale já bych udělala snad cokoliv jenom aby si mě všímal a byli bychom aspoň ti kamarádi. Ta holka co se mu líbí je opravdu krásná a hubená, tím neříkám, že já jsem tlustá a hnusná, sportuji a podle toho taky mám postavu, ale vzhledově na tu holku prostě nemám.. Nevadilo by mi to, ale sám říkal, že se mu ta holka líbí a taky si s ní psal, zatím co mně jenom odpovídal.
Ale taky se divil, že jsem neměla normální vztah, že už i on měl holku, že se fakt celkem diví, že já ne..

Ještě mě napadlo, že se mi vyhýbá, protože si myslí, že by z toho nic nebylo, ale to je blbost..

holka, 14 let, 29. července

Ahoj,
chápu, že bys chtěla být v kontaktu s klukem z tábora, do kterého ses zamilovala. Líbí se mi, že uvažuješ o tom, jak moc ho kontaktovat, abys ho neotravovala a přijde mi hodně statečné, že jsi se ho zeptala, zda mu to vadí.

Do hlavy toho kluka, bohužel, nejde nahlédnout, a tak také nevím, zda má cenu s ním dál komunikovat nebo ne. Můžeš to možná ještě několikrát zkusit, ale pokud bude velmi stručný a nebude sám komunikaci rozvíjet, je dobré si pro sebe dát limit, jak dlouho to chceš zkoušet. Je pravda, že někdy to chce více času. Na druhou stranu je také možné, že má zájem o tu druhou dívku nebo je jen hodně stydlivý a s holkami mu komunikace prostě nejde. Můžeš se ho také přímo zeptat, jestli si s Tebou chce dál psát nebo třeba někam i zajít, ale to chce dost odvahy a také být připravená i na to, že Tě může odmítnout.

Vím, že v dospívání je těžké se někdy orientovat ve vztazích a v druhém pohlaví, ale je také uklidňující, že tím prochází všichni a někdy zažívají úspěchy a jindy to nevyjde.

Přejeme klidný zbytek léta.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, jsem bisexuálka. Vím to o sobě už hodně dlouho. Moji kamarádi to vzali v pohodě, ale dneska můj táta v restauraci říkal, jak tyhle lidi nemá ráda atd. Rozbrečela jsem se, ale nikomu jsem neřekla proč. Jak říct homofobnimu otci, že patřím do LGBT komunity?

holka, 14 let, 22. července

Ahoj,

úplně chápu, že by sis přála, aby byl táta tolerantní k LGBT komunitě a tedy i k Tobě. To, jak sdělit rodičům svoji orientaci řeší většina lidí z LGBT komunity. Více si o tom můžeš přečíst v jejich příbězích nebo se podívat na videa, kde se o tom mluví a mohou tak být pro Tebe inspirací.

Nemusíš nijak spěchat, je to náročné téma a vše potřebuje svůj čas i správnou chvíli. Doporučuji také vyčkat ještě nějakou dobu, Tvoje sexualita se teprve utváří a je možné, že se Tvoje orientace ještě bude vyvíjet a třeba měnit. Posílám také odkaz na specializovanou poradnu, která se tímto zabývá a která by Ti mohla být nápomocná www.facebook.com/HELPforLGBT/.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, potřebuji radu, asi před 6ti měsíci jsem začala chodit s mojí nejlepší kamarádkou, ale když jsem ji potkala osobně tak se ke mně chovala divně (ignorovala mě a chovala se ke mně jako bych byla její nepřítel) a teď se z toho cítím nadně :( Nevím jestli to tak bude napořád, potřebuju poradit

holka, 13 let, 24. července

Ahoj,
popravdě tvé otázce příliš nerozumím. Píšeš, že jsi začala chodit se svou nejlepší kamarádkou, ale když ji potkáš osobně, chová se k tobě chladně. Není mi dost dobře jasné, jak je možné s někým chodit, pokud se s ním nepotkáš osobně. Ačkoli samozřejmě neznám všechny aspekty vašeho vztahu, působí to na mě dojmem, že tvoje kamarádka to nejspíš jako chození a vztah nebere. Nejspíš pro ni z nějakého důvodu došlo i k ochlazení vašeho kamarádství. Ale pochopitelně nemohu tušit, co je jeho příčinou. Nejlepší bude, když si se svou kamarádkou promluvíš a na rovinu se jí zeptáš, proč se k tobě chová tímto způsobem. Řekni jí, že tě to trápí a ráda bys vaše kamarádství obnovila, protože ti na něm záleží. Věřím, že ti kamarádka osvětlí důvod svého chování.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku.
Zamilovala se do mě můj. Já ho miluji také, ale bydlíme od sebe strašně daleko. Když mi to, že mě miluje řekl, řekla jsem mu na to, že ho nemiluju I když to není pravda. Teď z toho mám hrozně špatný pocit a nevím co mám dělat

Ahoj,

rozumím Tvému špatnému pocitu, člověk nemá mluvit nepravdu. A už vůbec ne říkat opak toho, co si myslí nebo cítí. Můžeš to ovšem napravit a ozvat se mu (i když dopředu se nedá předvídat, jak onen kluk zareaguje). Základem dobrého vztahu je vzájemná komunikace, v které si na nic nehraješ, ale jsi svá. Poradit se můžeš také se svými blízkými, kterým důvěřuješ, sdílení může hodně ulevit.

Přejeme Ti, ať se vše ve vašem vztahu vyjasní.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj...

Mám kluka asi čtyři měsíce....

Vždy(když jsme byli jen kamarádi )mě objímal více než teď....

ale asi 4.6 jsme jeli na školu v přírodě a tam mu nevadilo že ho na pokoji (před jeho kamarádem)objímám dokonce jsme si dali i pusu a bylo to v pohodě...

tím chci říct že mě celkem dost ignoruje....

Má cenu s ním být nebo se s ním mám rozejít?

Ta co hubne, 18. července

Ahoj,

věřím Ti, že nad celou situací nejspíš hodně přemýšlíš, to je pochopitelné. Ráda bych Ti dala jasnou odpověď, ale rozhodnutí, zda se máš se svým klukem rozejít či ne, budeš muset udělat sama. Neviděla jsem vás dva nikdy pohromadě, nevím, co vše se schovává pod tím, že Tě ignoruje. Máš-li pocit, že si Tě nevšímá nebo Tě nějak zanedbává, nezbývá, než se ho na to zeptat. Co v tom je, že Tě dříve jako kamarád objímal více, než nyní, kdy spolu chodíte. Zda mu to tak připadá v pořádku. Prostě co se děje, jak si představuje váš vztah. Je to všechno o vzájemné komunikaci, ta je důležitá, do hlavy svému klukovi nevidíš, proto je třeba se zeptat. Optat se také můžeš nějaké důvěrné kamarádky, nebo rodičů, pokud vás oba dobře znají, jak oni to vidí. Ve věku dospívání se kluci a holky často rozcházejí, teprve se učí, jak zacházet s druhým pohlavím, sbírají první životní zkušenosti... ale neexistují jednoduché návody, každý pár je jiný, vše je individuální. Příště už se budeš řídit svou zkušeností z prvního vztahu.

Přejeme Ti pěkné léto s Tvým klukem.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, miluji jednoho kluka, jmenuje se Vojta, je mu 10 let, jo o měsíc mladší. A já se dnes dozvěděla že má holku. Ok. Byla jsem smutná ale došlo mi že nemusí milovat zrovna mě. (vidíme se třeba 1 za rok) a vždy když se vidíme chci si to s ním nejvíc užít. Jenomže on ma takovou aplikaci a pak nebyl na ni vůbec aktivní. Já ji měla taky a sledovali jsme se atd. A jedna holka se ptala ať označíme kamaráda se kterým bysme chtěli strávit léto. A já označila Vojtu. (protože jsem tip člověka který když někoho dlouho nevidí tak si to s ním pak chce co nejvíc užít). No a když jsem se ptala na instagramu na tu "jeho" holku tak normálně odpovídal atd. No a pak poslal fotku jak jsem ho označila a říkal jestli to nepřeháním. (ok někdy taková jsem ale teď jsem nebyla) a já jsem psala že mě to mrzí a tak dale. Jenomže pak se to stalo! On mi nepsal že mi nevěří. A já se zase omlouvala a něco v tom smyslu. Jenomže on mi stále nevěří. Ptala jsem se ho jestli si nechceme truchu víc psát (jelikož se nevidíme) a on mi nevěří. Mě to tak mrzi
Prosím poraďte co mu mám napsat aby mi konečně věřil. A můj kluk (já ho nemiluju ale on mě jo) tak já mu to napsala a on že mu dá brouka do hlavy atd
. A já napsala že ať zítra. Nevím jestli jsem udělala správně. Prosím pomoc
Bojím se že neusnu. Jsem moc nervózní

holka, 10 let, 18. července

Ahoj,

popisuješ problémy se zamilováním a láskou. Přiznám se, že ne úplně chápu, o co tu vlastně jde a s čím chceš pomoci. Nevím, co by Ti ten kluk měl nebo neměl věřit, nejspíše tedy to, že ho miluješ (?). To může poznat časem podle toho, jak se k němu budeš chovat, co budeš dělat, říkat, jak se na něho budeš dívat, usmívat se, psát si s ním... Co se týká toho, co mu napíšeš - pokud by mu nestačilo, že mu píšeš, že ho miluješ, tak nemá cenu ho dál přesvědčovat a je lepší to nechat svému vývoji.
Klidně se toho kluka můžeš zeptat sama, co by ho přesvědčilo, podle čeho by poznal, že ho máš ráda. Ostatní se uvidí.
Přemýšlím i o Tvém klukovi, co ho nemiluješ, jak mu asi je, jak na něho ta celá situace působí, říkám si, že to vlastně „Tvůj kluk“ není a že by bylo fér to tak brát, aby věděl, na čem je a mohl se podle toho zařídit. Na to ses ale neptala, jenom mě to k tomu napadá.

Přejeme pěkné léto,
Modrá linka

Holky a láska

Dobrý den, již dříve jsem zde psala a upřímně jsem vůbec nečekala, že zde budu psát znovu. Kdyby mě to tak netrápilo, vůbec bych to zde nepsala, ale já se prostě hodně bojím a uklidňuje mě, že se s tím můžu někomu svěřit. Jak už jsem psala, nejspíš jsem se zamilovala do někoho, kdo mi ubližuje. Stále si namlouvám, že to tak není, že jde jen o strach a vyhovuje mi to. Jenže moje tělo mi pěkně podkopává nohy. Nedávno jsem toho kluka potkala ve městě. Vycházela jsem zrovna z obchodu a omylem do něj vrazila. Přitlačil mě ke zdi a začal mi nadávat. Já se začala potit, bušilo mi srdce až v krku, nemohla jsem se pořádně nadechnout ani polknout. A aby toho nebylo málo, nejspíš jsem zrudla v obličeji. Jenže, on si toho všiml. Hrozně se bojím, že to někomu řekne a budou se mi pak všichni smát ještě víc, nebo že toho bude zneužívat. Nevím, co mám dělat. Asi se s tím nedá dělat nic, ale i tak se hrozně bojím. Třeba jsou mé obavy zbytečné, ale to asi ne. Znám ho a vím, že by to jen tak nenechal. Chopí se každého způsobu, jak mi ublížit. Kdyby to byl kdokoli jiný, tak bych si s ním o tom promluvila, jenže asi chápete, že v tomto případě bych to ještě zhoršila. Prosím, poradíte mi, co bych měla dělat?

holka, 14 let, 17. července

Ahoj,

vnímám, že to s tím klukem nemáš opravdu lehké. Z Tvého textu čtu více strachu, než zamilování. Je dobře, že se o sebe staráš a sdílíš to, co prožíváš. Píšeš o tom, co se s Tebou dělo, když ses s tím klukem setkala a on se k Tobě choval opět hrubě. Píšeš, že si ten kluk všimnul, že jsi zrudla - myslím, že to nemusí nic znamenat, zrudnutí patří k projevu silných pocitů, a může to být jak radost a vzrušení, tak i strach a obavy. I když asi něco viděl, nemůže s jistotou říci, co to vlastně bylo. Myslím si tedy, že z této strany se není čeho bát.

Co je ale jisté, je, že se ten kluk k Tobě nechová dobře a proto se mu vyhýbej - pokud to můžeš nějak ovlivnit. O tom, co Ti ten kluk dělá, by měli vědět dospělí, není to v pořádku. Promluvit by s ním měl právě někdo z dospělých a vyzvat ho, aby Tě nechal na pokoji. Pokud by ses cítila jakkoliv ohrožena, neváhej si říct okamžitě o pomoc. Taky si ještě jednou pročti, co jsme Ti psali minule.

Držíme palce,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, Alíku. Znám jednoho kluka kterého miluju řekla sem mu to ale nic neřekl. Myslím že mě má taky rád ale i nemá. A nevím jak mu to mám říct. Znám ho od školky a jsme si blízcí. Kamarád říkal že mě miluje ale já nevím. Ale hrozně mi chybí.

holka, 9 let, 11. července

Ahoj,

prožíváš první lásku a určitě stojí za to si ji užít. Pro to, abyste spolu byli, už jsi něco udělala, to každá holka nedokáže. Můžeš mu to říct ještě jednou, nebo mu dát jinak najevo, třeba se na něho pěkně podívat, usmát se, dát mu malý dárek... nebo mu třeba napsat hezkou zprávu.

Pokud bydlíte blízko sebe, můžeš vyhledat místo, kam chodí - park, hřiště, nebo ho zkusit třeba ven pozvat. Můžete třeba jít na zmrzlinu nebo něco jiného. Možností se teď otvírá hodně. Klidně mu taky můžeš napsat zážitky z prázdnin a zeptat se na jeho.

Jak jsem už psala, stojí za to si pocit zamilování užít, prožít - můžeš si psát třeba deník, kam se vypíšeš ze svých pocitů.

Přejeme hezké léto,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, nedá mi to a musím Vám znovu napsat. Ve škole se mi líbí jeden kluk, pravděpodobně já jemu taky, ale před spolužáky si ze všeho dělá srandu a chová se, jak to říct, no tak zvláštně. Když si spolu píšeme je úplně jiný a líbí se mi i jak se chová, nebo když jsme spolu sami, tak je to o hodně lepší než před spolužáky. Byla bych ráda, kdyby jsme se malinko víc poznali, ale jak mu to mám říct? Neurazí se? Protože já ho už několikrát odmítla, bylo to před spolužačkami a já mu před holkama přece nemůžu říct, že se mi líbí. Děkuju předem za odpověď

holka, 14 let, 5. července

Ahoj,
to, co popisuješ, je něco velmi lidského, co se v chování především dospívajících ve školním kolektivu často stává. Někdy je těžké být sám sebou, dávat otevřeně najevo své city a sympatie. Někdy za tím může být stud, obavy, co si druzí pomyslí, jak to budou hodnotit. Pak se člověk snaží odlehčit situaci vtipem, "zahrát to do outu". Je moc fajn, že si mezi čtyřma očima s tím klukem rozumíte, přeji Ti i pocit sympatií a to, že se Ti líbí jeho chování, chtěla bys ho víc poznat. Je v pořádku mu to v klidné chvíli dát najevo, klidně mu i přiznat svoji obavu, aby se neurazil. Vztahy jsou především o upřímné komunikaci a i když je někdy těžké překonat rozpaky, stojí to za to. Můžeš mu také říct, že Tě mrzí, že se nedokážete stejně přátelsky bavit i mezi ostatními, ať už před jeho kamarády, nebo před holkami. Můžeš mu také popsat, jak to máš Ty, že jsi např. ta odmítání nemyslela úplně vážně apod. Věřím, že pokud si to spolu více vyjasníte a vysvětlíte, může to váš vztah zase o něco posílit a prohloubit.

Přejeme Ti hezké léto,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a poradno, mám celkem důležitou otázku: Jak poznám že jsem na holky nebo na kluky. Popravdě mám s toho strach. Děkuju předem

holka, 13 let, 5. července

Ahoj,
je v pořádku, že se v průběhu dospívání snažíš poznat sama sebe, ujasnit si svou sexualitu. Chci Tě podpořit v tom, abys věnovala pozornost svým pocitům, sympatiím, představám o budoucím partnerském vztahu. Zároveň nemusíš nikam spěchat a tlačit na sebe, píšeš, že je Ti 13 let, tělo i sexualita se bude ještě rozvíjet a zrát, vyžaduje to svůj čas. Věřím, že postupně sama poznáš, jak to máš. Můžeš to probrat také s rodiči nebo kamarády, kterým důvěřuješ. Možná i oni řeší nebo řešili něco podobného. Nevím přesně, z čeho máš strach, kdybys to chtěla probrat více do hloubky, můžeš se obrátit i na nás, telefonicky nebo písemně na e-mailu či chatu (www.modralinka.cz).

Přejeme Ti hezké léto,
Modrá linka

Holky a láska

Zdravím milá poradno
Mám otázku o své sexuální orientaci
Líbí se mi bisexuálové ale jen muži co je to za orientaci?

holka, 13 let, 30. června

Ahoj,
pokud se Ti líbí muži a jsi žena, pak jsi nejspíš heterosexuálně orientovaná. Ohledně Tvé orientace nezáleží na tom, jakou orientaci mají ti muži. Věřím, že pokud je Ti 13 let, mají tyto věci ještě svůj čas, sexualita postupně dozrává a člověk teprve poznává sám sebe a časem své protějšky. Je dobré být vnímavá k tomu, co prožíváš, jaké jsou Tvé představy, kdo se Ti líbí. Sdílet to můžeš s někým blízkým, ke komu máš důvěru, ať už s kamarády, nebo v rodině. Věřím, že každý z nás v tomto věku řešil podobné věci a ostatní Ti tak můžou být oporou.

Přejeme Ti hezké prázdniny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku.V první třídě jsem chodila z jediným klukem a pak jsem spolu už nebyli...Jenomže teď ho miluju ale nevím jak mu tom mám říct.Prosím pomoc mi...Předem děkuji

holka, 9 let, 29. června

Ahoj,
píšeš, že miluješ kluka, se kterým jsi v první třídě chodila. Chtěla bys pomoci s tím, jak mu to říct. Je více způsobů, jak dát někomu najevo, že ho máš ráda, že je pro Tebe důležitý. Můžeš se snažit mu věnovat více pozornosti a zajímat se o to, jak se má, co dělá, co ho baví. Můžeš se snažit trávit s ním více času, více si povídat, rozvíjet přátelství. Z dobrého přátelství se pak může postupně časem, až budeš starší, stát třeba i bližší vztah, chození. Také můžeš s mamkou nebo jiným blízkým probrat, jak oni prožívali své první lásky. Je důležité umět s někým upřímně sdílet to, co prožíváš, co by sis přála.

Přejeme Ti hezké prázdniny,
Modrá linka

Holky a láska

Dobrý den, omlouvám se že sem zase píšu, ale okolnosti mě k tomu dohnaly. Jak jsem psala minule, tak cítím něco víc ke svojí učitelce. Včera jsme spolu mluvily a byla u toho i moje kamarádka A. a taky školní psycholožka. To bylo docela v pohodě, všechno jsme si vyjasnily a dalo by se to považovat za uzavřené. Ale já mám ještě jeden závažný problém. Jde o to že ačkoliv jsem věděla že z toho nic být nemůže ani kdybychom obě chtěly, tak mě to opravdu vzalo. Teď pořád brečím a mám deprese a chuť se osvobodit z tohoto světa. Jsem z toho zmatená a nevím co mám dělat a tak. Pořád myslím na tu učitelku a i v noci se mi o ní zdá... Navíc mi rovnou řekla že má přítele a plánují založit rodinu. Dneska jsem to řekla A. a ta mě od toho zrazovala a volala jiné paní učitelce, která mi s mými city pomáhala se vyrovnat. Ta to ale nebrala a bude s ní mluvit až dneska večer. Opravdu nevím co mám dělat a ta chuť se osvobodit je pořád silnější a silnější. Prosím o pomoc a zároveň za ni i předem děkuji.

Mája, 13 let, 26. června

Ahoj Májo,

věřím, že teď prožíváš smutné chvíle - srovnáváš se s tím, že Tvoje láska k učitelce nemůže být naplněna. To je vždycky bolestivé a nějakou chvíli trvá, než se s tím člověk vyrovná. Někoho taková situace potká ve dvaceti, jiného v osmnácti, Tebe potkala ve třinácti. Jistě není lehké tím procházet, i když je to důležitá a cenná životní zkušenost. Pláč k tomu patří, stejně tak smutek, deprese i sny, které se Ti o učitelce zdají. Někdy k takovým situacím patří i myšlenky, že by člověk chtěl mít od všeho pokoj, jak píšeš - chtěl by se osvobodit od toho, co ho tíží. Ono osvobození ale nedává jinou šanci, bere všechno zlé, ale i to dobré, co člověka v životě čeká (u Tebe třeba láska někoho, kdo Ti učaruje stejně jako paní učitelka a s kým budeš moct navázat vztah).

Hezky se o sebe postarej, dělej to, co máš ráda, pomáhají úplně obyčejné věci jako sprcha, čaj, hudba, psát si deník, kreslit si... Jistě by bylo velkou pomocí (a tu Ti doporučujeme), kdybys zašla za školní psycholožkou a pověděla jí, jak to teď máš. Už ví, o co jde, nebudeš to muset znovu vysvětlovat, může Ti pomoci to zvládnout. Stejně tak Tvoji blízcí, rodiče, kamarádi. Kdybys měla opravdu silnou touhu si ublížit, klidně volej 155. Pomoc si zasloužíš, je důležitá.

Držíme Ti palce, aby bylo lépe,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj mám takový problém, nevím proč, ale přijdu si už dost stará na to, abych si našla kluka, ale pořád ten dejme tomu pravý nepřichází, není to proto že by moje kamarádky kluka měly ale poslední dobou mám prostě takový pocit zoufalství a nemůžu se ho zbavit.. Vím že to není až takový problém a, že spousta lidí má daleko horší problémy ale i tak předem děkuji za odpověď

holka, 14 let, 25. června

Ahoj,
rozumím tomu, že v průběhu dospívání se člověk začíná rozhlížet kolem sebe, prožívá první lásky a sbližování i touží po partnerském vztahu. Lásku, respektive seznámení se s člověkem, s nímž vás budou spojovat oboustranné sympatie, si však bohužel nemůžeš přivolat, ani nijak zařídit. Po zamilovanosti touží v podstatě každý člověk a kdyby někdo někdy vynalezl způsob, jak zařídit, aby se „ten pravý“ na povel objevil na obzoru, nejspíš by získal Nobelovu cenu. Nedá se poradit nic moc jiného, než že musíš mít trpělivost a dát věcem volný průběh. Jsem si naprosto jistá, že dříve či později potkáš někoho, kdo tě zaujme a ty na něj zapůsobíš podobným dojmem. Obávám se, že se nedá říct, kdy a kde to bude. Je pravděpodobnější, že svou spřízněnou duši potkáš na místě, kde se potkávají lidé s podobnými zájmy, jako máš ty (například ve sportovním týmu, zájmovém kroužku a podobně). Ale to neznamená, že do sebe nemůžete třeba vrazit na ulici a nezůstat spolu už po celý život. Měj proto trpělivost a tvůj vysněný princ se určitě objeví.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Milý Alíku,
Ve třídě je jeden kluk, který se mi líbí už od 8 let. Asi jednou za měsíc na počítači hrajeme nějaký hry a voláme si při tom. On to ví, že se mi líbí a jednou jsme spolu dokonce chodili. Ale on mi po 3 dnech napsal, že není připravený mít holku. On ví, že jsem mu odpustila a mám ho pořád ráda. JENŽE chvilku po tom co mi napsal že není připravený mít holku, se mu zalíbilo asi 7 holek a mě štve že mi lhal atd.. Už mi ani nebere telefon a neodepisuje. Asi před týdnem si se mnou ale začal povídat a byl milý. Ale teď už zase dělá, jako kdybych neexistovala. Co mám dělat? Předem děkuji za odpověď.

FoxyPetra, 12 let, 25. června

Ahoj,
chápu, že trápení s první láskou jsou nepříjemná a moje odpověď tě asi nepotěší. Myslím si ale, že chování tvého kamaráda je zcela odpovídající jeho věku. Ve dvanácti letech je skutečně jen naprosté minimum lidí dostatečně zralých a připravených na to, aby mělo partnerský vztah (byť na mentální rovině - o rovině tělesné se ani není potřeba zmiňovat). Naopak oceňuji, že ti na rovinu řekl, že není připravený na žádný vztah. To, že tě posléze škádlí tím, že se mu líbí i ostatní holky, je zcela normální a brala bych to jako takové pošťuchování dospívajících. Z jeho chování lze soudit, že mu nejsi úplně lhostejná, ale obávám se, že budeš muset ještě pár let počkat, abys zjistila, jestli jsou jeho sympatie k tobě natolik velké, že by s tebou potenciálně v budoucnu chtěl i chodit.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj už jednou jsem se ptala ale protože moje kamarádky z mého mobilu který jsem jim půjčila sem psaly různé kraviny a tím pádem jste mi odpověděli, že si nemám dělat srandu když to akorát zdržuje. Takže k věci. Jak jsem už psala,tak jsem zaláskovaná do naší učitelky Tv (26) říkejme jí třeba K. Takže paní K. s naším ročníkem byla na lyžáku. To bylo v lednu. Potom v březnu mi to všechno došlo a to že jsem bisexuál. Až do minulého pondělka to věděla jen moje dobrá kamarádka, třeba A. Takže A. mi pomohla se s tím nějak srovnat a zároveň mi pomáhala jestli to říct paní K. nebo ne. Nakonec jsem se rozhodla že to paní K. řeknu. Tak tedy minulé pondělí se mnou šla A. za paní K. abych jí to řekla. Já jsem nedokázala v tu chvíli mluvit a tak to za mně řekla A. Paní K. nejdřív nevěděla co říct (což se tedy nedivím) a potom se zeptala jestli to je všechno a odešla. Od té doby jsme spolu o tom nemluvily. Paní K. tuto skutečnost od té doby ignoruje a já se tímto ptám. Co mám teď dělat? Ano vím že je hetero ale stejně si nemůžu pomoct. Ano vím že to podle vás bude hormony a nebo jen platonická láska ale tak to není. Protože to vlastně plně vím od března tak mysím že jsem měla,dost času na,rozmýšlení jestli to tak opravdu je. Ještě jednou se tedy ptám. Co mám v téhle situaci dělat? Děkuji moc za odpověď.

P. S. Rodičům to nechci říkat,jsou to radikální křesťani a bojím se jak to přijmou.

Mája, 13 let, 17. června

Ahoj Májo,

píšeš, že jsi zaláskovaná do své učitelky, paní K, spolu s kamarádkou jste se rozhodly jí to říct, ale nijak nereagovala a dál to ignoruje - a Ty nevíš, co máš teď dělat.
Májo, nedivím se, že jsi toho plná a nevíš, co dál. Chtěla bych ocenit, že jsi s tím, co prožíváš, nezůstala sama, a řekla to své kamarádce. Už to, že člověk sdílí to, co pro něj není snadné, může účinně pomoci - však to sama potvrzuješ. Jistě pro Tebe bylo i důležité, že jsi to prostřednictvím kamarádky sdělila učitelce, do které jsi zamilovaná.

V případech, že máme někoho rádi a chtěli bychom tuto lásku naplnit, máme několik možností. Jedna z nich je druhému to říci a další nechat na něm, jak on to bude mít a co s tím udělá. To se v Tvém případě stalo - a ta, ke které něco cítíš, nereaguje. Ano, tak se to někdy v životě děje, ať se jedná o hetero, bi či homosexuály. V tom případě je třeba to přijmout, na vztah musí být dva. A Tvoje učitelka se zachovala správně, není možné, aby měla milostný vztah s třináctiletou žákyní, navíc píšeš, že "na holky" není. Také si jistě uvědomuje to, co bychom rádi zdůraznili my - k zamilování mladých dívek do učitelek dochází velmi často (i my na lince důvěry to často řešíme). Patří to k životnímu období, ve kterém jsi - období, kdy člověk hledá sám sebe, vztah k dalším lidem a životu vůbec.

Možná, že by nebylo špatné říci to rodičům, i když jsou radikální křesťané. Možná, že by je to až tak nezasáhlo, zřejmě by si řekli, že je to v Tvém věku obvyklé, že to pro Tvou sexuální orientaci nemusí nic zásadního znamenat - což je naprosto pravda. Je ale úplně pochopitelné, že to prožíváš naplno a doopravdy.

Májo, zkus si svou náklonnost užít, i když nebude naplněná - piš si třeba deník, kresli obrázky. poslouchej hudbu... a uvidíš, co bude za nějaký čas.

Držíme palce,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj.
Líbí se mi jeden kluk. Je z naší školy a většinou se potkáváme u skříněk, o volné hodině nebo na zastávce. Často se stává, že na sebe pořád koukáme. Vždy se na něj kouknu a on se koukne taky, nebo i naopak. Prostě pořád se na sebe díváme, ať už je to venku, na výletě, ve škole či na zastávce. Když jsme měli spolu tělák, tak nějak si stoupal vedle mě. Co myslíš že by to mohlo být?

holka, 14 let, 15. června

Ahoj,
je hezké, že se Ti líbí jeden kluk z vaší školy. Věřím, že je to příjemné, obzvlášť, pokud si všímáš, že i on na Tebe kouká a možná je zájem oboustranný. Na to by Ti ale mohl dát jasnou odpověď jedině on, těžko z toho něco usuzovat, může to být projev zájmu, stejně tak jako někdy i shoda okolností, náhoda. Pokud bys chtěla, můžeš se zkusit někdy s ním dát do řeči, navázat kontakt, rozvinout přátelství. Věřím, že jeho reakce by Ti napověděly více, teď je to asi spíš na úrovni fantazie a snění. Nebo si můžeš dál vychutnávat kouzlo náznaků a tajemství a počkat, jak se to vyvine, jestli se třeba on nějak více projeví. Probrat své myšlenky a pocity kolem toho můžeš třeba s kamarádkou nebo mamkou, sdílení pocitů může být hodně úlevné a třeba i zjistíš, že ostatní v Tvém věku prožívali nebo prožívají něco podobného.

Přejeme Ti hezké letní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku chci poradit protože, už skoro všechny holky ze třídy z někým chodili nebo chodí a já bych chtěla taky ale, nikdo semnou nechodí a kluci se mi nevšímají jak udělat aby se mi více všímali? Ahoj a předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 13. června

Ahoj,
píšeš, že je Ti 12 let a mrzí Tě, že jsi ještě s nikým nechodila. Chci Tě ujistit, že je to v pořádku, není potřeba někam spěchat a nějak na sebe tlačit. Navazování vztahů je hodně individuální věc, každý v tom máme jiné představy a potřeby. Také je hodně i o náhodě, zda se zrovna sejdou dva lidé, kteří si porozumí a zájem o hlubší vztah je oboustranný. Věřím, že důležitější, aby to byl vztah smysluplný, ve kterém se oba cítí dobře, než to, aby člověk hlavně s někým chodil. A někdy to vyžaduje i trpělivost a svůj čas. Pokud chceš, aby si Tě kluci více všímali, můžeš se snažit je sama víc kontaktovat, přátelit se, povídat si třeba o svých zájmech, více je poznávat. Z přátelství pak může i vzniknout něco víc. Věřím, že každý z nás je zajímavý, jedinečný a má svoji hodnotu, nikdy však není možné zalíbit se všem.

Přejme Ti vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, nerada otravuji a vlastně jsem ani neměla v plánu použít někdy nějakou online poradnu. Ani nevěřím, že by mi to pomohlo, ale vše je možné a tak to tedy zkusím. Je mi 14 let, ale na svůj věk jsem prý trošku „zaostalá“ je to asi tím, že mám dost velkou fantazii a mám ráda dětství, nechci tak rychle vyrůst. Vím, že je to hloupé, ale jsem to prostě já. Mí spolužáci mě za to, jaká jsem nemají rádi. Různě mi ubližují, jak fyzicky, tak i psychicky. V tom by nebyl problém, jsem na to zvyklá a už to moc ani nevnímám. Poslední dobou ale začínám mít pocit, že jsem se asi zamilovala do kluka, který mi ubližuje nejvíc. Nejsem si tím ale jistá, ještě jsem lásku nikdy nezažila, takže se v tom nevyznám. Pokaždé, když se mě dotkne, rozletí se mi v břiše milion motýlků a celá jakoby brním. V jeho blízkosti mi taky hodně tluče srdce a celkově jsem z něco jakoby omámená. Může to být třeba tím, že se ho bojím? Potřebovala bych poradit, co s tím dělat. Nemůžu na něj přestat myslet, ale taky z něho mám strach. Jsem taková celá zmatená a nevím, co mám dělat. Mockrát děkuji za odpověď a ještě jednou se omlouvám, že obtěžuji.

holka, 14 let, 13. června

Ahoj z Modré linky,

nejprve Tě chci ujistit, že opravdu neobtěžuješ, ale že jsme tu přesně od toho, s čím se na nás obracíš.

Píšeš, že jsi "zaostalá" - asi to znamená, že Tvoji spolužáci řeší jiné věci, než Ty, zabývají se jinými tématy apod. Líbí se mi, že si chceš užít dětství. V tom jsi vlastně napřed před svými spolužáky, protože umíš život prožívat, nespěchat. Je to něco, co si hodně lidí uvědomí o dost pozdějším věku než Ty.

Ano, jsi to opravdu Ty a klidně si stůj za tím, kým jsi a chceš být. Nikdo Ti za to ale nesmí ubližovat, a to ani v případě, že sis na to zvykla. Bylo by dobré to řešit - s rodiči, učiteli, výchovným poradcem apod. Pokud je třeba někdo, kdo se k Tobě chová více v pohodě, stojí za to se na takového člověka obrátit.

Píšeš, že jsi zmatená, protože ses asi zamilovala do kluka, který Ti ubližuje nejvíc. Ano, i to se může stát, a to, co popisuješ, může skutečně svědčit o zamilování, které se někdy může mísit se strachem - i když to zní zvláštně. Co se s tím dá dělat? Za normálních okolností bych Ti napsala, že mu to máš nějak dát najevo, ale obávám se, že by ses stala terčem dalšího posměchu. V tomto případě bych věci zatím nechala tak, jak jsou, a zamilování a motýlky se snažila si „jen tak“ užít. Můžeš si o svých pocitech třeba psát tajný deník, napsat tomu klukovi dopis, který pak neodešleš či zničíš, nebo odešleš někdy později... Je to jen na Tobě.

Co se týká strachu, už jsem psala, že je důležité se o sebe postarat - abys ho nemusela mít. To, že jsi o něco jiná, nesmí být důvodem šikany v jakékoliv formě.

Přejeme, aby Ti bylo mezi spolužáky lépe a prožívala klidné i pěkné dny,

Modrá linka