Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol já mám menší otázku. Celkem hodně dlouho sledujji mého oblíbence a už jsem ho 2x viděla ale pořád mě trápí že když někdo o něj začne mluvit, nebo hraje nějaká písnička tak se mi vždy vybaví to setkání a já chuť brečet, být v úzkosti atd. Néé že bych na to ráda nezpomínala ale už je to tak často že nevím co dělat. Mám touhu o něj pořád mluvit ale každého to štve: Předem děkuju za odpověd
Žárovka

holka, za chvíli 14 let, 20. ledna

Ahoj,

myslet na svého oblíbence a přát si setkat se s ním, je naprosto přirozené, to zná každý, kdo nějakého oblíbence měl. Nepíšeš, jestli je Tvůj oblíbenec nějaká známá osobnost nebo kluk z Tvého okolí. Jestliže jde o kluka, se kterým bys mohla mít bližší vztah, potom mu můžeš dát svůj zájem najevo, ať už přímo či svým chováním. Pokud jde o hvězdu a je nereálné, abyste navázali bližší vztah, nebo ten kluk necítí totéž, co Ty, je potřeba přijmout vše tak, jak to je. Můžeš si o něm snít, těšit se, že ho někde potkáš, uvidíš, zároveň však musíš žít svůj život. Věnovat se svým koníčkům i povinnostem, trávit čas s lidmi, se kterými je Ti dobře a koukat se kolem sebe. Možná, že je někde blízko prima kluk, který by Tě mohl také zaujmout.

Hezké zimní dny Ti přeje
Modrá linka

Holky a láska

Co mám dělat, když můj kluk bydlí na druhé straně České republiky???

holka, 12 let, 15. ledna

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že bys chtěla mít svého kluka blíž, to je přirozené. Avšak v životě jsou okolnosti, s nimiž se musíme nějak vypořádávat. To, kde bydlíte, momentálně se svým klukem, možná moc ovlivnit nemůžete. Můžete si ale psát, volat si, setkávat se během víkendů či prázdnin. Také je dobré nebýt na své pocity, když se Ti třeba stýská a je Ti smutno z toho, že je tak daleko, sama. Ulevuje, když se můžeme někomu svěřit, s někým sdílet, co nás trápí. I láska na dálku může mít své romantické kouzlo.

Přejeme hezký zimní čas
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, co mám dělat když můj kluk je nemocný a může každý den umřít? Vážně se o něj moc bojím...nevím co bych si bez něj počala...

holka, 12 let, 18. ledna

Ahoj,

je mi moc líto, že je Tvůj kluk vážně nemocný. Úplně chápu, že o něj máš strach a nevíš si rady. Myslím si, že to nejdůležitější pro něj už asi děláš, a to je trávit s ním čas, být mu oporou. Můžeš se ho zeptat, co je pro něj teď důležité - třeba o čem by si chtěl povídat, co by rád dělal, co mu přináší alespoň trochu úlevy nebo radosti. Říkám si, že to pro Tebe teď musí být hodně těžké, že i Ty sama bys pro sebe měla mít podporu. Proto bych Tě chtěla podpořit, abys na takové trápení nebyla sama a svěřila se s ním někomu blízkému, komu věříš - ať už rodičům, kamarádkám anebo i školnímu psychologovi, pokud ho na škole máte. Obrátit se můžeš i na naši Modrou linku, a to na telefonu, chatu, Skypu anebo WhatsAppu. Kontakty najdeš na webových stránkách www.modralinka.cz.

Hodně síly přeje

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak máme říct, že jdu ven s nějakým klukem. On by to zas takový problém nebyl, jenže moje máma je hrozně zvědavá, tak moc, že to dokonce přiznává i její máma (moje babička) že vyslycha úplně každou nezajímavou, nepotrebnou drobnost. A navíc mají s tátou hrozně hezky vztah(naštěstí) a všechno mu říká. Tak nevím, jetsli si vymýšlet, což jsem už udělala, ale na druhou stranu, když jsem byla s tím klukem, tak jsem se hrozně bála, že ji třeba potkáme. Tak jsem jen chtěla poradit, co bys mi doporučil?

holka, 14 let, 15. ledna

Ahoj,

je moc fajn, že rodiče mají mezi sebou pěkný vztah, to dnes není samozřejmost. Chápu, že některé dotazy rodičů můžou být nepříjemné, zároveň je možné je chápat i jako projev zájmu o Tebe. Myslím, že je fér i snazší odpovídat podle pravdy, upřímně - do jakých podrobností pak zajdeš, už je na Tobě, jak to budeš cítit. Tak se do ničeho nezamotáš a budeš mít čisté svědomí. Rodiče jsou za Tebe zodpovědní, proto by měli vědět, kde jsi, s kým, co děláš ve svém volném čase, kdo jsou Tví kamarádi. Může se stát cokoliv, nemusí to být hned máma, kdo vás dva potká, k mámě se to může donést jinou cestou a mohlo by to být zbytečné nedorozumění a zklamání důvěry. Neboj se s mámou promluvit i o tom, jak se cítíš, když se Tě vyptává, co je Ti nepříjemné a co bys potřebovala jinak. Zároveň vnímám, že Ti na vašem vztahu záleží a nechceš jí lhát. Je také možné se s ní domluvit, že některé věci by mohly být jen mezi Vámi holkami a nemusela by vše, pokud to sama nechceš, říkat i tátovi. Připadá mi důležité mluvit o tom, jak se cítíš a nastavit si spolu důvěrnou a upřímnou komunikaci. Někdy pomáhá, když se sejde celá rodina v klidné chvíli a společně stanoví pravidla komunikace pro všechny členy rodiny, s ohledem na jejich věk, hlas každého má při tom stejnou sílu.

Přejeme Ti pohodové chvíle s kamarádem.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj já vím v mích 12. letech je divné otázky.

  1. Co je to orální sex?
  2. Co to znamená platonická láska?
  3. Co je to prstit?
  4. Co se děje když někdo masturbuje?
Děkuji za odpověď nashledanou.
holka, 12 let, 4. ledna

Ahoj,

chápu, že Tě podobné otázky napadají, patří to k dospívání a nepřipadá mi to divné.

Orální sex je sexuální uspokojování partnera ústy.

Platonická láska - myslím si, že toto slovní spojení se používá ve více významech. Obecně jde o silný citový vztah, kdy jsou dva lidé do sebe zamilovaní a velmi se navzájem obdivují, ale nedochází mezi nimi k sexuálnímu kontaktu. Často se o platonické lásce mluví, když je láska pouze jednostranná, tedy neopětovaná. V souvislosti s dospíváním se platonickou láskou někdy pojmenovává zamilovanost do nějaké celebrity anebo například do filmové postavy, která není reálná.

Prstit - jedná se o sexuální praktiku uspokojování prsty, které se dotýkají pohlavních orgánů.

Masturbovat znamená sám sebe sexuálně uspokojovat.

Hezké dny přeje,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj všichni strašně moc miluju jednoho youtoubera. Normálně si píšeme přes instagram ale je o 6 let starší je to problém kdyby jsme spolu chodili (i když o tom pochybuju - jsem hnusná)

holka bez nápadů, 31. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

ptáš se, jestli je problém chodit s klukem o šest let starším. Nemuselo by to tak být, ale hodně záleží na tom, kolik Ti je let. Čím bys byla mladší, tím by víc mohlo jít o "problém". Třeba kdyby Ti bylo jedenáct a jemu sedmnáct, nebyl by to rovnocenný vztah, protože on by byl už skoro dospělý a Ty ještě v podstatě dítě. Svou roli hraje i to, že od 15 let je ze zákona možný pohlavní styk a sexuální aktivity vůbec, pokud je on starší, nemuselo by to být ve vztahu v souladu.

Píšeš, že jsi hnusná, podepisuješ se jako holka bez nápadů. Ráda bych Tě povzbudila, aby sis víc věřila. "Hnusný" je opravdu málokdo, často jen my sami si to o sobě myslíváme. Člověk nemusí být vyloženě krásný, dokonalá krása je určitým způsobem nudná, člověk ale může být zajímavý, odlišující se, zaujímající jiným způsobem. Jsi jedinečná - a o tom to je.
Cesta k přijetí sebe sama nebývá krátká, ale důležité je na ni vyjít. A co se týká nápadů, nápaditost je možné cvičit, pokud člověk chce, můžeš to zkusit :)

Držíme palce a přejeme pěkné dny.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, jenom zase ke Kubovi
Mám se ho třeba zeptat: ahoj Kubo
Nechceš jít se mnou ven. Nebo tak něco??
A kdyby sem se ho zeptala a on by odmítnul co dělat poté??
A mám mu to říct osamotě nebo mezi kamarády ??
Já vím že ještě na velký vztah jsme moc malý, ale chtěla
Bych takový menší vztah jako že by sme se držely za ruce, chodily spolu ven atd.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 25. prosince 2019

Ahoj,
vzhledem k tomu, že v předchozích dotazech jsi psala, že tě ignoruje, nesnáší a není na tebe milý, dovoluji si dost pochybovat, že s tebou bude chtít navázat byť i „menší vztah.“ Sympatie či city si nemůžeš vynutit, ani do nich nejde nikdo vmanipulovat. Znovu ti proto musím zopakovat, že jako nejlepší řešení se mi jeví nechat událostem volný průběh a počkat, jak se věci vyvinou. Jestliže se s tebou zatím ani nebaví, bude velkým úspěchem, pokud si s ním vůbec dokážeš popovídat. Pozváním na schůzku ho, dle mého názoru, spíš vyděsíš.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Je mi 13 let a ještě nechci kluka protože si myslím že vztah pod 15 let nemá moc smysl protože to omezuje v různých věcech např. rodiče vás pořád kontrolují, nemůže se chodit na filmy do kina 15+,atd,...ale mám hodně moc ráda jednoho kluka a on mě rozumíme si, chodíme spolu ven a tak ale já se bojím sem nejstydlivější člověk na planetě.
Nevíte jak nejlíp se zbavit stydlivosti mám s tím velký problém už od mala
Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 22. prosince 2019

Ahoj,

z Tvého dotazu mi není úplně jasné, k čemu se stydlivost, o které píšeš, vztahuje. Můžu si tak spíše jen domýšlet, jestli se stydíš dát onomu klukovi najevo, že se Ti líbí, nebo obecně s ním mluvit o vztahu, který se mezi Vámi rozvíjí, o tom, že si spolu dobře rozumíte. Napadá mě také, že Tvůj ostych může souviset třeba i s fyzickými projevy zamilování – první pusou, vzatí jeden druhého za ruku a podobně. Možná to je i kombinace všeho dohromady.
Každopádně, stydlivost k prvním láskám patří a je zcela přirozená. Vše je to pro nás nové a teprve si zjišťujeme, jak to při zamilování chodí. Píšeš, že máš se stydlivostí potíže už od mala – i to je normální, spousta dívek i kluků (nebo i dospělých žen a mužů) to má podobně. Navíc je to věc, se kterou se do jisté míry dá něco dělat.
Píšeš, že je Ti s oním klukem rozumíš, říkám si proto, že mu klidně můžeš upřímně říct (anebo napsat), jak to máš - že je Ti s ním dobře, ale příliš se stydíš o tom mluvit. Je docela možné, že i on to má podobně. Myslím si, že není třeba na sebe v tomto ohledu nějak tlačit. Může se stát, že se stydlivost o něco zmírní přirozeně, sama od sebe, tím, jak se budete postupně lépe poznávat a více si důvěřovat.

Krásné Vánoce přeje

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj líbí se mi jeden kluk není ňák extra hezký ale moc mi začal simpatizovat a zajiskřilo to teda aspoň z mého pohledu ale teď se semnou nedokáže moc normálně bavit ignoruje mě nebo má hnusné vtípky na mojí maličkost někdy se ale zase naopak stane že ho zahlídnu na mě pokukovat a nebo když ho potkám a usměju se na něj když nikdo není v blízkosti tak ať chce nebo ne tak se začne usmívat taky jako mesíček na hnůj jenže k takovým věcem dojde je a pouze občas a i přesto že jsme na stejné škole tak ho vidím strašně málo a nevím xo mám dělat protože jsem do něj blázen i přesto že se chová ke mě víc hnusně než hezky a ráda bych mu napsala jenže mě má všude v bloku a já nevím proč

Ahoj,
upřímně si nejsem vůbec jistá, zda mám brát tvůj dotaz vážně, protože podle dotazů, které jsi během tohoto roku položila, už ti bylo deset, čtrnáct a teď třináct let.
Pokud ale připustím variantu, že svůj dotaz myslíš vážně, pokud si tě tvůj idol všude zablokoval a chová se k tobě nepěkně, obávám se, že o kontakt s tebou pravděpodobně příliš nestojí. Popichování, vtípky i neschopnost se s tebou bavit by se dalo vysvětlit tím, že se například stydí a neví, jak má reagovat. Ale jestliže si tě všude zablokoval, bohužel se to zřejmě nedá vykládat jiným způsobem, než že si nepřeje, abys ho kontaktovala. Nech věcem volný průběh a třeba se to časem změní, když zjistí, že na něj netlačíš.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj,
Alíku a spol..
Miluju jednoho spolužáka.
Znám se sním 7. rokem.
Mám mu to říct nebo počkat?
( kdybyste usoudily že můžu tak jak?)

Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
množství informací, které jsi nám poskytla, je skutečně minimální a obávám se, že na jejich základě ti nikdo zodpovědně neřekne, jestli máš spolužákovi vyznat lásku. Nicméně vzhledem k tomu, že v tvých předchozích dotazech vidím, že je ti jedenáct let, dovolila bych si domnívat se, že na skutečný partnerský vztah si budeš muset ještě několik let počkat. Vyznáním lásky bys mohla svého spolužáka spíš vyděsit. Osobně se proto domnívám, že mnohem jistější by bylo pěstovat se spolužákem kamarádský vztah. Když tomu dáš volný průběh a sympatie budou oboustranné, třeba za pár let přeroste vaše přátelství v něco víc.
Přeji ti krásné dny.
Bára

Holky a láska

Ahoj.
Je mi 14 let a nedávno jsem měla kamaráda svýhodama. Nešlo o sex, je mi 14:) ale prostě takový to líbání, atd.
S ním už se nebavím, prostě mě ,,odkopnul’' a vrátil se ke své bývalce. Já musím přiznat, že jsem hrozně na kluky a dost mě to štve. Ale jsem taky hodně žárlivá a když už někoho mám, na jíného nepomyslím.
Potřebovala bych poradit, jestli si mám najít kluka ( a pak taky jak...) a nebo jestli mám počkat. Jsem totiž hodně citlivá, takže se kvůli klukům často trápím. Ale zase bych moc někoho chtěla, chybí mi to.
Předem díky za odpověď <3

holka, 14 let, 16. prosince 2019

Ahoj,
opravdový a plnohodnotný vztah dvou partnerů by vždy měl vycházet z hlubokých citů, souznění, tolerance a důvěry. Není dost možné říci si, že si zkrátka najdeš kluka, protože tě nebaví být sama a očekávat, že to bude fungovat. V záležitosti lásky a vztahů nemá smysl „tlačit na pilu“, protože tím ničemu nepomůžeš a rozhodně ti to nezajistí fungující vztah. Mnohem lepší je nechat věcem volný průběh, zůstat otevřená novým podnětům a počkat, až se tvoje cesta zkříží s někým, s kým si budeš doopravdy rozumět a vaše sympatie budou oboustranné. Až bude ten správný čas, jsem si jistá, že někoho takového potkáš a budeš spokojená.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku! Položím ti jednu otázku. Jsem ve vztahu s jedním klukem, ale jemu je 16 a mě 13. Jsou to sice jen 3 roky rozdíl, ale myslím si že si každý do vztahu představujeme něco jiného. Já např. chození ven, držení se za ruce, objímání atd. a on zase víc ty „docpělácký" věci, jako líbání, ležení v spolu v posteli apod.. Chci se zeptat jestli má tento vztah smysl? Sice ho miluji a on mě ale myslím si že ten věkový rozdíl tam vadí :/. Předem děkuji za odpověď :))! A omluvám se za chyby O:-)

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že věkový rozdíl, o němž píšeš, skutečně může být na překážku, právě z těch důvodů, které jsi popsala. Navíc k tomu, že každý máte jiná očekávání, se přidává i to, že sexuální aktivity, či aktivity, které by k sexu mohly vést, jsou do věku 15 let zakázané. Nicméně na to, zda má Váš vztah smysl, si musíte odpovědět Vy dva. Jestliže má Tvůj kluk dostatek trpělivosti, s přibývajícím časem se vaše očekávání a přání můžou začít přibližovat. Je však třeba brát v úvahu i to, jestli jste teď oba ve vztahu spokojení, zda vám oběma dává alespoň zčásti to, co si přejete a potřebujete. Neboj se dát najevo, co si o tom myslíš a jak to cítíš a potřebuješ Ty. Můžeš to, co Tě kolem toho trápí, probrat také s někým blízkým, komu důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi přáteli. Kdyby sis o tom chtěla více popovídat, můžeš zavolat i nám na Modrou linku (kontakty na www.modralinka.cz).

Přejeme krásný advent Vám oběma
Modrá linka

Holky a láska

mám problém. Jeden kluk po mě pořád cumí , ale baví se víc s moji hodne dobrou kamarádkou. Dělá uplně stejné věci jako moje kámoška. Minulý tyden mi rekl do ocí , že me miluje a mylslel si , ze spolu chodíme mimo školu. Dneska pořád po mě kouká , ale nwm je si se mnou chce být. prosím o radu.

holka, 14 let, 6. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

chápu, že ve věcech lásky se může člověk cítit nejistě. Úplně však nevím, o jakou radu nás žádáš. Jestliže Ti řekl, že Tě miluje, pravděpodobně s Tebou být chce. Je to však otázka, na kterou můžeš získat odpověď pouze od něj. Pokud o něj tedy stojíš, můžeš mu svůj zájem dát najevo chováním, nebo se vyjádřit přímo, stejně jako to udělal on. Neboj se to, co prožíváš, probrat i s blízkými, kterým důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi kamarády.

Hezký advent Ti přeje
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
Je hodně těžké o tomhle psát, obzvlášť když vím, že to všichni můžou vidět (vím, že je to anonymní, ale stejně), ale každopádně jde o to, že jsem se zamilovala do někoho, kdo ani neexistuje. Přesněji je to postava z filmů. A problém není jen v tom, že neexistuje, ale také že je mu skoro čtyřicet let a já nevím, co mám dělat. Asi si říkáte, že to není opravdová láska, ale těch filmů, ve kterých je, je hodně, a dřív to bylo v pohodě, prostě byl hezký, jenže teď asi před půl rokem se to zvrtlo a prostě najednou na něj pořád musím myslet a vždycky když se o něm mluví nebo když ho třeba někde vidím, tak mi najednou jakoby poskočí srdce a prostě jsem se do něj doopravdy zamilovala. Jako ono by zas tak nevadilo, kdyby to byl nějaký teenager, ale když je mu skoro čtyřicet? Už jsem kvůli tomu i několikrát brečela, že jsem se zamilovala do někoho tak starého (oproti mně). A celkově se mi líbí spíš starší. Poradili byste mi, prosím, jak na něj zapomenout, nebo prostě co mám dělat (když na něj možná ani nechci zapomenout, protože mi připadá úplně dokonalý)?

holka, 14 let, 6. prosince 2019

Ahoj,

někdy není lehké psát o něčem, co člověka trápí, to chápu. Člověk se někdy dokáže zamilovat snadno, připadá mi přirozené, že teď máš toho, kdo se Ti líbí, "plnou hlavu", že na něj nejde přestat myslet - ať už jde o reálného kluka anebo filmovou postavu. Umím si představit, že u filmových idolů může být zamilování o to bláznivější - vidíme je totiž jen v dokonalém světle. Zatímco kluky/muže z masa a kostí můžeme potkat i v situacích, kdy jim to zas tak moc nesluší, kdy třeba řeknou něco hloupého nebo jsou otrávení a protivní (tak, jak to čas od času asi máme všichni), filmoví hrdinové jsou vždy perfektně upravení, zábavní, vždy ví, co zrovna říct a jak se správně zachovat. Možná je dobré zamyslet se nad tím, co za takovou dokonalostí stojí. Onen filmový hrdina vypadá vždy skvěle, protože před každým natáčením tráví dlouhý čas v maskérně, kde ho upravují kadeřníci a vizážisti. Vždy ví, co má říct, protože mluví podle dobře naučeného scénáře. Když se herec zakoktá, zakopne anebo je mu třeba v nějakém záběru vidět pupínek, kamera se zastaví a scéna se natočí znovu. Tuhle možnost v běžném životě nemáme.
Z toho, co píšeš, vnímám, že si nevíš rady s tím, že se Ti líbí muž, který je o dost starší. I to není nijak zvlášť neobvyklé, některé dívky to tak mají. Vztah velmi mladé dívky a výrazně staršího muže dokáže být často komplikovaný. Protože je ale Tvůj idol fiktivní, není třeba se tím teď znepokojovat - i když rozumím, že Ti to běží hlavou. Ptáš se nás, jak na něj máš zapomenout. Bohužel, neznám žádný zaručený způsob, jak se "odmilovat", myslím si, že se tomu často poručit nedá. Říkám si, že když je Tvůj idol filmovou postavou, má to výhodu v tom, že ho můžeš kdykoliv "vypnout" - můžeš tedy experimentovat s tím, jak často se na filmy s ním budeš dívat. I když Ti to teď tak nepřipadá, je docela možné, že za nějaký čas už nebudeš mít takovou potřebu ho vidět. Chci Tě povzbudit také k tomu, aby ses s tím, co prožíváš, svěřila někomu blízkému, komu důvěřuješ, ať už z rodiny či přátel. Možná i oni zažili něco podobného a můžou Tě také podpořit.

Pěkné adventní dny přeje,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku ve třídě se mi docela dost líbí jeden kluk nedávno ho přede mě posadila učitelka a já sem se do něho najednou zabouchla ale vždycky když sem někoho chtěla tak mi to připadalo že to je spíš jenom taková "dětská láska" ale prostě teť ho nemůžu dostat z hlavy já prostě na něho myslím 24/7 jako docela se spolu i bavíme prostě mi to připadá že každý den se spolu bavíme víc a víc a já bych mu chtěla nějak nenapadně naznačit ze se mi líbí ale nevím jak prosím pomozte mi děkuji

holka, 13 let, 5. prosince 2019

Ahoj,

chápu, že máš teď onoho spolužáka "plnou hlavu". Když se zamilujeme, je normální a přirozené, že na toho druhého nejde přestat myslet. Stejně tak rozumím, že teď přemýšlíš nad tím, jak mu dát najevo, že se Ti líbí. Existuje mnoho způsobů, jak dát najevo své city - zkusím Ti napsat několik tipů, a sama uvidíš, co Ti bude připadat nejlepší. Píšeš, že jste spolužáci a často se spolu bavíte. Napadá mě, že mu můžeš čas od času udělat nějaký kompliment, pochválit mu oblečení, pěkný účes nebo třeba referát ve škole nebo něco podobného, co se mu povedlo. Můžeš taky navrhnout nějakou společnou aktivitu, třeba sport, a dát mu tak najevo, že s ním ráda trávíš čas. Pokud se stydíš mu o svých citech říct přímo tváří v tvář, můžeš mu třeba napsat zprávu (ať už klasický papírový dopis nebo přes SMS nebo sociální sítě), o tom, že se Ti líbí. Věřím, že z jeho reakcí poznáš, jestli Tvoje sympatie opětuje a mohlo by se z přátelství vyvinout něco hlubšího. Neboj se to, co prožíváš, svěřit i svým blízkým, kterým důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi kamarády, i oni Tě můžou podpořit.

Držíme palce,

Modrá linka

Holky a láska

Strašně se mi líbí jeden kluk... Všichni říkají že mám čas ale podle mě už je čas mít kluka. On mě miluje sám mi to říkal... Ale nevím jak se s ním vázat... Poraďte

holka, 14 let, 10. prosince 2019

Ahoj,
obávám se, že zcela nerozumím tvému dotazu, respektive formulaci, že „nevíš, jak se s ním vázat.“ Míníš tím, že nevíš, jestli s ním máš začít chodit? Nebo jaký vztah s ním navázat? Nebo zda je už čas se začít někde vázat?
K tvému stručnému nastínění situace mohu jen podotknout, že ve čtrnácti letech samozřejmě nemůžeš mít intimní vztah, protože legální hranice zahájení intimního života je patnáct let. Takže pokud hodláš navázat se svým kamarádem nějaký vztah, určitě je nejlepším řešením přátelství. V rámci něho spolu můžete trávit čas, sdílet společné zájmy a sympatie - a možná váš vztah časem přeroste i v něco víc.
Měj se hezky
Bára

Holky a láska

Ahoj,tak se zjistilo, že mě Kuba má rád, ale bojím se s ním bavit. Co mám dělat?? Mám ho opravdu ráda. Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 3. prosince 2019

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že už jsme spolu tvůj vztah s Kubou řešily před pár týdny. Radila jsem ti, že vzhledem k vašemu věku by bylo nejlepší udržovat kamarádský vztah - a na tom bych si dovolila trvat. Naprosto respektuji, že ho máš ráda a chápu, že se před ním stydíš. Pokus se ho brát stejně jako ostatní kamarády. Popřemýšlej, o čem se bavíš s nimi a stejným způsobem komunikuj i s Kubou. Zajímej se o jeho koníčky, o to, co dělá ve volném čase, o co se zajímá, co si o různých věcech myslí. Pokud zjistíte, že je vám spolu příjemně a máte společná témata k hovoru, je klidně možné, že za pár let váš vztah přesáhne kamarádské hranice.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Hodně jsem přemýšlela o své orientaci a vím že to k dospívání patří. Pak jsem se však zastavila na jednou myšlenku a ta mě hodně trápí. Uvědomila jsem si, že mě sexuálně přitahují gayové, ale já jsem holka. Já osobně jsem nejspíš bisexuál nebo zatím to tak vypadá, ale moc nevím, co se svým problémem dělat. Samozřejmě, když potkám na ulici nějakého hezkého kluka, tak si řeknu že je pěkný a tak, ale stejně. Tím se dostáváme k dalšímu ,,problému“. Nevím jestli to mám nazvat problém, ale také mě strašně přitahují kluci s kulatými brýlemi. Když tedy nějakého uvidím na ulici, prohlídnu si ho co nejvíce do detailů a občas se za ním i otočím. Já to tak ale nechci a chtěla bych na tom něco změnit. Nevím však jak. Nikomu jsem o tom nikdy neřekla, ani své nejlepší kamarádce, rodičům, prostě nikomu. Moc prosím o radu. Předem díky za odpověd.

holka, 13 let, 21. listopadu 2019

Ahoj,

dospívání je jednou z nejtěžších životních fází. Mladý člověk se během dospívání prudce vyvíjí a mění jak fyzicky, tak i psychicky. Navíc v něm doslova bouří hormony. Někdy to v něm může způsobit menší zmatek, pocity nejistoty a toho, že neví, kam vlastně patří, a koho vlastně svým jednáním vlastně reprezentuje. Přitahují Tě gayové a kluci s kulatými brýlemi, ale proč ne? Na tom nevidím nic divného ani zvláštního. Navíc jsi opravdu zatím ve vývoji a není jisté, co vše se později kolem Tebe vyklube. To se teprve uvidí.
Píšeš, žes o tom nikdy nikomu neřekla, ani nej kamarádce, ani rodičům, prostě nikomu. Tak nás moc těší, že v nás máš takovou důvěru. Prosíš o radu, ráda bys změnila své chování ohledně kluků. Výhodou je, že zatímco druhého člověka změnit nemůžeš, na sobě pracovat můžeš a jsi schopná ovlivnit jak tok svého myšlení a myšlenky, tak samozřejmě i své jednání.

Můžeš začít třeba tím, že si doma před zrcadlem budeš jednotlivé situace trénovat. Můžeš také zpracovat nějaké příběhy s nejlepší kamarádkou, aniž bys jí líčila podrobnosti, můžete si spolu přehrát nějaké modelovky, kdy ona může hrát někoho, kdo se Ti líbí a Ty zkusíš na její chování reagovat. Stejně tak se můžeš, obecnou formou, bez toho, že bys prozatím mířila do svých duševních hlubin, popovídat s rodiči, kterým také kdysi bylo 13 let a měli docela podobné starosti jako Ty, což si děti málokdy uvědomují. Málokdo Tě zná lépe než rodiče, takže by také mohli poradit. Jen na Tobě záleží, jaké jiné postupy ještě vymyslíš, jak daleko budeš ochotná se otevřít. Máte-li na škole školního psychologa, můžeš navštívit i toho, a možnosti s ním, popř. s výchovnou poradkyní, probrat.

Přejeme Ti příjemný podzim.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj poradno,
včera se se mnou rozešla moje první holka. Byly jsme mnoho měsíců skvělé kamarádky, řekla bych i nejlepší, a chodily jsme spolu necelé dva týdny. Pak mi ale napsala, že je konec a ani kamarádky už být nemůžeme, a že to je už navždycky. Nic jí nevyčítám, ale nemůžu přestat brečet. Rodičům jsem se nesvěřila, protože neví, že se mi líbí holky. Ale i u nich jsem plakala celý večer, pak sama celou noc a nyní opět celé ráno. Všechno mi ji připomíná a nemůžu na to přestat myslet. Jak se mám přes tu bolest dostat? Nedokážu se nijak uklidnit ani rozptýlit, je to příšerné.

holka, xx let, 24. listopadu 2019

Ahoj,
velmi dobře rozumím tomu, že rozchod s někým, koho jsi měla velmi ráda, je moc bolestný. A bohužel ti nedokáži (a obávám se, že ani nikdo jiný) poradit nic určitého. Nejlepším lékem, jakkoli to zní jako klišé, na zraněné city je čas. I když ti to teď připadá nemožné, postupem času začne tvá bolest slábnout, až zmizí docela. Do té doby ti mohu doporučit, aby ses snažila co nejvíc rozptýlit a našla si činnosti, které tě zaměstnají do té míry, že nebudeš mít čas na bolestné myšlenky. Ale sama dobře vím, že pokud člověka něco velmi bolí, je prakticky nemožné dostat to z hlavy. Až jednou někdo najde způsob, jak se vyhnout bolesti a zraněným citům, nejspíš dostane Nobelovu cenu. Zatím nikdo takový recept nezná - bohužel. Přeji ti, ať tvůj smutek brzo přebolí a třeba potkáš někoho, kdo si tvých citů bude víc vážit.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj alíku, už delší dobu přemýšlím nad jedinou věcí. Chodím do 8.třídy. Ale v 5. třídě k nám přišla nová spolužačka. Hned první den když jsem přišel do 5.třídy se mi ostatní smáli (bylo mi to jedno protože jsem trochu jinej než ostatní). Ale po prvním zvonění jsem zjistil proč se tak smáli.Jako jediný kluk jsem ve třídě seděl s holkou. Nevadilo mi to. A později jsem zjistil že máme hodně společného. Dnes vím že jsem se do ní zamiloval, ale neumím jí to říct. Vždy když byla vhodná chvíle na to abych jí to řekl, dostal jsem strach. Nevím jak jí to mám říct. Už 2 krát jsme se byli projít po městě ale nikdy jsem neměl odvahu jí říct co k ní cítím. Každý den si s tím lámu hlavu. Ale chci jí to říct než ze školy odejdu. Přeci jen jsem v 8.třídě a čas letí hrozně rychle.

kluk, 14 let, 23. listopadu 2019

Ahoj,
rozumím tomu, že vyznat se někomu ze svých citů, je často těžké. Člověk má strach, aby nebyl odmítnutý, aby jeho vyznání nezničilo kamarádství, stydí se, pochybuje o sobě a podobně. Ale na druhou stranu, pokud to nezkusíš, nikdy nebudeš vědět, co k tobě tvá kamarádka cítí a jestli by vám to spolu neklapalo. A jak správně píšeš, čas utíká velmi rychle a pokud této příležitosti nevyužiješ, nejspíš si to budeš vyčítat. Zkus tedy sebrat všechnu odvahu a říct jí, že je ti s ní dobře. Nemusíš jí nutně vyznávat lásku, ale klidně jí řekni, že jsi v její společnosti rád a že by ses s ní rád vídal častěji i mimo školu. Věřím, že vaše sympatie budou oboustranné a budete si užívat společně strávený čas.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára