Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Jak lépe komunikovat s idolem?

  Dobrý den všichni, mám menší problém týkající se mě a jednoho kluka…
  Chodím do 9. třídy a nacvičujeme na ples. Tančíme v párech a já tančím s mým idolem, který ví že se mi líbí. Zkusím ho trochu popsat ať se lépe dostanete do mé situace. Je hodně stydlivý když je v kontaktu s jakoukoliv holkou, obzvlášť se mnou. Snaží se vyhnout očnímu kontaktu mezi námi. Co mě nejvíce štve je to, že když dotančíme na zkoušce a snažím se na něj mluvit (poradit mu atd.) tak mě ignoruje, dívá se jinam, jako bych tam ani nebyla a já si připadám jako by mě poslal k šípku. Štve mě to, ne proto že se mi líbí, ale prostě z hlediska že mu chci poradit a vycházet s ním v pohodě. Mluvila jsem o tom s psychologem a ten mi poradil ať si s ním v klidu promluvím. Ale to já prostě nezvládnu. Jsem druhý největší introvert ve třídě a taky si myslím, že by mu to nebylo příjemné taky. Ani si to neumím představit že bych tam šla za ním a zeptala se ho zda si můžeme promluvit o samotě. Myslím si z jeho chování že moji lásku neopětuje, ale to přece neznamená že by mě měl ignorovat, když se mu snažím pomoct že?
  Moje otázky: Jak ho mám rozmluvit aby se mnou v pohodě komunikoval a začal mě vnímat při zkouškách na ples?
  Jak si vztah mezi námi zlepšit? Nechci s ním chodit, ale přála bych si s ním dobře vycházet aby to mezi námi nebylo divné když se jeden druhého na něco zeptáme nejen na zkoušce ale i o hodině atd.
  Přeji šťastný nový rok

  holka, 14 let, 31. prosince 2022

  Ahoj,

  je pro mě pochopitelné, že je Ti nepříjemné, jak se Tvůj idol při zkouškách na ples chová. Říkám si, že pokud se na Tebe ani nepodívá a ignoruje Tě, asi se v tom cítíš pravdu odmítnutá, jak sama píšeš, jako kdyby Tě poslal k šípku. Vůbec se Tvým pocitům nedivím a říkám si, že ignorace není příjemná nikomu, bez ohledu na to, jestli se jedná o idola nebo ne.
  Nedokážu říct, jestli Tvé city opětuje nebo ne, a mrzí mě, že se chová takovýmto způsobem. Napadá mě, že je možná pro něj skutečně těžké se s někým jiným bavit. Jestli Ti to ovšem stojí za to, je už na Tobě.
  Ptáš se nás, jak bys ho mohla přimět, aby Tě vnímal a komunikoval s Tebou a jak zlepšit Váš vztah, abyste dobře vycházeli.
  Oceňuji, že ses na to téma už bavila i s psychologem. Poradil Ti s tím klukem otevřeně hovořit, což je pro Tebe nemožné, bylo by to nepříjemné Tobě i jemu. Chápu Tvé obavy a současně i chápu, proč Ti to psycholog poradil. Totiž ve vztazích (i kamarádských a rodinných) je klíčová hlavně komunikace a vyjadřovat si navzájem co cítíme a co potřebujeme. Pokud je pro Tebe nepředstavitelné promluvit si s ním, napadá mě, zda mu můžeš třeba napsat dopis anebo přes zprávu na mobilu. Důležité je, abys mu dala vědět, jak se cítíš, podobně jako jsi to napsala nám. Bez hodnocení jeho chování mu napiš, jak Ti je a co od něj potřebuješ. Můžeš se ho i zeptat, jak to má on a jak byste mohli společně přijít na to, jak spolu vycházet.

  Držíme Ti palce a přejeme šťastný nový rok i Tobě.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj alíku, omlouvám se za tento dotaz, není to dotaz ale jen takové svěření. Nějaké otázky ale k tomu mám.

  V létě jsem začala chodit s klukem (budeme mu říkat Š) je mu 15 a mě 10. Máme se rádi, držíme se za ruce, a občas mi dá i pusu. Jenže mamka to neví, ani nikdo z rodiny. S mamkou máme dobrý vztah. Už bylo ale namále že ho málem viděla protože bydlí kousek od nás ale ona netuší že s ním chodím. Já nevím jak jí to vysvětlit protože ona mi s 15 letým klukem chodit nenechá už kvuli sexuálním aktivitam ale i jinym vecem , jineho kluka si hledat nechci jelikož se mame spolu dobře. Já nevím jak to utajit. Já kdybych jí to řekla tak mi sebere mobil a budu mít vězení. Prosím pomocte mi.

  holka, 10 let, 25. prosince 2022

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že máš ráda kluka, se kterým i chodíš ale nikdo z rodiny to neví. Máš obavu z toho, jak by máma reagovala, kdyby to zjistila, že chodíš s tímto klukem. Nejspíš by ti tento vztah zakázala a dala ti domácí vězení, aby ses nemohla s ním setkávat. Rozumím tomu jaký rozpor to pro tebe může být. Máš ráda toho chlapce i rodiče, před kterými je těžké tajit svůj vztah. Ohledně toho vztahu bych tě chtěla upozornit, že sexuální aktivity ze strany toho chlapce vůči tobě mohou být pro něj dokonce trestné, protože tobě ještě nebylo 15let. A sexuální aktivita vůči osobě mladší 15ti let je v naší zemi zákonem zakázaná. Tvůj kluk by z toho mohl mít docela velký problém, kdyby to někdo zjistil a nahlásil, třeba ve škole, na sociálku či dokonce policii. Doporučuju ti aby jste se zatím setkávali jen v přátelském duchu. A ty si hlídej, co si k tobě tvůj kluk dovolí a nenech ho aby si k tobě sexuální aktivity dovolil. Pro tebe je to jak psychicky, tak tělesně opravdu ještě hodně brzy, nejsi na to připravená. A tak by to mohlo zanechat nepříjemné vzpomínky na celý život. Tvůj kamarád je v tomto už jinde. Je starší, jeho tělo je ve vyspělejší a díky tomu u něj i touha po sexuálních aktivitách může být mnohem silnější. Můžete se vodit za ruce, dát si pusu ale třeba být spolu nahatí někde o samotě by už být pro tebe nemělo. Tak se před nimi chraň a nedovol je. Můžete spolu podnikat různé jiné aktivity, sportovat, trávit čas venku s přáteli, povídat si, a tak podobně. A pak můžeš i své mámě říci, že jste jen kamarádi. Na tom, že se potkáváš s jedním chlapcem není nic špatného. Vztahy mohou být moc pěkné a lidé je vyhledávají a přejí si je. Jsou v našem životě důležité. Ale ta hranice, 15ti let, od kdy jsou dovoleny sexuální aktivity, má svůj význam a smysl, proč to tak je. A získávat sexuální zkušenosti příliš brzy není z hlediska psychického vývoje dobře. Zkuste si o tom s tím chlapcem popovídat a domluvte se na tom, jak to spolu chcete mít. Požádej ho o to, aby byl k tobě ohleduplný a nevystavoval tebe ale i sám sebe možným negativním následkům. Uvidíš, že vás to může naopak velmi přispět k vzájemné důvěře a hlubšímu porozumění mezi vámi.
  Tak ti držím palce. Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Vyznala jsem mu lásku a on si mě nevšímá

  Dobrý den,
  mám teď celkem složitou situaci ve škole. Líbí se mi ve škole jeden kluk. Vyznala jsem mu svojí lásku a on řekl, že si to musí rozmyslet. Od té doby k tomu už nic neřekl. Vypadalo to, že mě má taky rád. Když jsem se na něj koukla např. o hodině už se on koukal na mě. Moje dvojče mi ale řeklo, že s ním chodí. Prosím pomoc, už nevím co si mám myslet.
  Předem díky za odpověd.

  hanička, 11 let, 31. prosince 2022

  Ahoj,
  chápu, že situace, kdy jsi svému spolužákovi vyznala lásku a on na to nijak nezareagoval, je nepříjemná a bolestivá. Bohužel to často záležitosti spojené s láskou bývají. Mezilidské vztahy jsou složité a bohužel (anebo bohudík) ještě nikdo nepřišel na to, jak vzbudit ve druhém člověk lásku, pokud ji on sám necítí.
  Řekla jsi svému spolužákovi, že se ti líbí a on na to nijak nezareagoval. I když je to pro tebe těžké, má na to právo a tobě bohužel nezbývá nic jiného, než se s tím smířit. Nemůžeš ho nutit, aby ti projevoval city, pokud on sám nechce. Ber to tak, že o tvých sympatiích ví a ty sama už nic víc udělat nemůžeš. Záleží jen na něm, jak s tvým vyznáním naloží a jestli jej bude chtít opětovat. Pokud k tobě bude dál lhostejný, budeš to muset respektovat. Nic jiného s tím bohužel dělat nemůžeš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Jak se odmilovat?

  Dobrý den všichni, mám problém. Asi už přes třičtvrtě roku, si píšu s jedním týpkem.. A prostě jsme byli kamarádi, potom mi řekl že se do mě zamiloval, a žije z toho strašně nešťastný.. A pořád mi to psal, tak jsem navrhla že spolu budeme chodit, ale ten vztah nebude úplný (protože je z jiné země), a protože ho nemiluju. Ale já jsem se do něj zamilovala, a strašně mi to vadí.. jak se mám odmilovat? Děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 27. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že ses zamilovala do kluka přes internet, je z jiné země. Vadí Ti to a chceš se „odmilovat“. Možná je v tom těžké se sama vyznat – první jsi o něj ve vztahu neměla zájem, teď ses zamilovala. Je to už celkem dlouhá doba, co si píšete, proto si představuji, že za tu dobu už o sobě víte a sdílíte si asi hodně věcí. Možná si rozumíte a je vám spolu alespoň takto na dálku fajn. Jak píšeš, vzhledem k zahraničí je ten vztah neúplný. Říkám si, jestli víš, kdy nastal ten zlom, že ses zamilovala. Možná jste byli víc v kontaktu, možná jste se ještě víc poznali a byli si blíž. Byla to nějaká cesta, že jsi k tomu došla. Proto ani „odmilování“ nelze většinou jen tak rychle. Vzdálení se od sebe často působí opačně – když si s druhým tolik nevoláme/nepíšeme, nesdílíme to, jak se opravdu máme, co nás trápí apod. Napadá mě, že by sis zasloužila moct to probrat s někým Tobě blízkým, možná mamkou, tetou, starší kamarádkou. Můžou Tě vyslechnout a poradit, co a jak dál. Ty sama si můžeš lépe utřídit, co se to teď děje a co s tím chceš dělat dál. Můžeš si to i zkusit sepsat pro sebe do deníku. Pokud cítíš to, že bys chození na dálku radši nedělala dál a celá situace Tě spíš znervózňovala než těšila, tak mi přijde důležité to říct tomu klukovi. Může to být bolestivé pro oba, zároveň Ty budeš mít možnost mu říct všechny obavy a pocity kolem a své rozhodnutí. Co bude dál, je otevřené, uvidíš, jak se to bude vyvíjet. Máš právo se rozhodnout jakkoliv.

  Držíme palce, ať máš dny klidnější dny podle svých představ.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Věkový rozdíl ve vztahu

  Ahoj Alíku. Mám tu problém, a nevím jestli je to normální.

  Líbím se mému kamarádovi, ale jemu je devět a mně je dvanáct
  On se mi líbí taky...

  Je normální, když spolu .dalo by se říct. chodí mladší kluk se starší holkou?

  Pardon za takhle zbytečný dotaz, a děkuji.

  holka, 12 let, 21. prosince 2022

  Ahoj,

  Tvůj dotaz není vůbec zbytečný, je dobře, že se umíš zeptat na to, co Ti vrtá hlavou.

  Je v pořádku, když spolu chodí mladší kluk se starší holkou. Hodně ale záleží na věku a na věkovém rozdílu. Čím jsou oba partneři mladší, tím větší roli věkový rozdíl hraje. Když jsou spolu např. čtyřicetiletý muž a 43 letá žena, rozdíly se smazávají, při věku 12 let dívky a 9 let chlapce už budou znát. Záleží ale na mnoha okolnostech, pokud je vám spolu dobře, věkový rozdíl nemusí hrát roli.

  Přejeme pěkné svátky,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak utajit vztah

  Ahoj,
  Tak sem zase píšu. Na táboře jsem se seznámila s jedním klukem, kterému bylo nedávno 14. Mě je 12. Máme se navzájem rádi, chodíme spolu, držíme se za ruce, objimame se atd...
  Teď bych trochu od tohodle odešla. Do školy to mám daleko a musím jezdit metrem. Že školy většinou jezdím s kamarádkou. Ta ale pak jede opačným směrem. No a ty se dá věřit tak jsem ji řekla že mám kluka no a ona taky má kluka takže obě máme zkusenosti. Ale problém je že můj kluk někdy čeká na metrové zastávce na mě protože už mu skončila škola a že mě doprovodí domu. Já nechci aby ho kamarádka (E) viděla, rekla jsem to mimu klukovi a on vždy když viděl že jdu s E na zastávku tak se schoval za sloup. Jednou E řekla že nemůže metrem a já jsem měla domluvený s mim klukem že zase s ním pojedu zpátky. Tak jsem šla a kluka jsem viděla a objala jsem ho chytly jsme se za ruce. A za mnou stala E že se to změnilo ještě s další kámoškou S. Ony to viděly jak se držíme za ruce a řekli nějak takhle jeee roje hezkyyyyy. No takže ví jak vypadá a já se bojím co mam delat protože jsem nemocná a ony chodí do školy a S jsem zApomela říct ať to nikomu neříká. Nechci aby se to ostatní dověděi. Napsat ji nemůžu protože nemá tu věc přes kterou píšu.

  Ještě malá holka, 12 let, 21. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že chodiš s klukem, kterého jsi poznala na táboře. Potkáváte se na metrové zastávce, a snažíte se, aby vás neviděly kamarádky. To se ale teď stalo, a Ty se bojíš, aby se to nedozvěděli ostatní.

  Z toho, co píšeš, se zdá, že jsi se svým klukem ve vztahu spokojená, to je moc dobře. Máš nějaký důvod k tomu držet svůj vztah v utajení, rozumím tomu, že to tak někdo může mít. Jediné, co se dá dělat, je komunikovat s kamarádkami a poprosit je, aby si nechaly pro sebe, co viděly. Možná by se našel způsob, jak je oslovit - telefonem, přes jinou „věc“, přes kterou se dá psát... Víc pro to udělat nemůžeš.

  Říkám si, že i když se to ostatní dozví, že se nic hrozného nestane. Nemáš se za co stydět, právě naopak. Někdy se věci dějí jinak, než představujeme, možná se o Tvém vztahu ve škole dozví, ale také možná ne. Zkus si představit, co by se stalo, kdyby to ostatní věděli, budeš tak připravená i na tuto možnost. Samozřejmě držíme place, aby se to nestalo.

  Pěkné sváteční dny,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska versus kamarádka

  Ahoj Alíku, už jednou jsem psala ohledně „teenager triangle". S kamarádkou jsem si promluvila a pochopila to, sice když vidíme toho kluka, tak jsme obě v oblacích 😊😂. Ale teďka jsem jednou dávala na ig stories odpověď na otázku zda mám crush ve třídě - odpověděla jsem ano, ale nastavila jsem to, aby to mohl vidět crush a moje 2 kamarádky (S jsem tam nedala). No a on mi dal na stories srdíčko. Jsme si hodně blízcí, sedíme spolu na školní předmět, ze srandy se pošťuchujeme, děláme samé hlouposti a prostě když jsem s ním, mám pocit, že jsem šťastná, že nemám žádné starosti😍. Taky jednou o matice, se dotkl moji nohy - naschvál, a nebylo to takové to, že omylem se mě dotkl, tohle bylo plánované 😏. Ale abych se dostala k tomu proč píšu, já bych s ním chtěla chodit, ale S (BFF) jsem slíbila, že nebudu, nikdy. A ona mi pořád říká, že já mám větší šanci u něj, že se s ním bavím atd. Já ji vážně nechci ublížit 😞. Ale na druhou říkal jsi, že moje štěstí by mělo být důležitější než to ostatní. Já vážně nevím co mám dělat??? Mám toho kluka fakt ráda, ale tu kamarádku taky, stala se součástí mého života, ale ten kluk se stává taky tak. Poradíš mi prosím? 🙏🙏. Děkujiiii

  holka, 14 let, 14. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že přemýšlíš nad tím, jestli dát přednost vztahu se svou BFF S., nebo s Tvým crushem ze třídy. Věřím, že je to něco, co Tě opravdu trápí a o čem není jednoduché rozhodovat.

  Samozřejmě, je jenom na Tobě, co budeš dělat dál a co pro Tebe bude mít přednost. Pro každé rozhodnutí můžeš najít něco dobrého i něco špatného, a zřejmě neexistuje ideální řešení. Určitou možnost bych viděla v tom, že si zkusíš promluvit se S. a upřímně, otevřeně jí povíš to, co jsi napsala Alíkovi. Můžeš se jí zeptat, co by pro ni znamenalo, kdybys svůj slib vzala zpátky. Uvidíš, co na to poví, jak bude reagovat. Přemýšlím i o tom, že by tak jako tak bylo fér kamarádce říci, že se mezi Tebou a tím klukem něco rozvíjí - dříve, než si toho všimne (nebo se to mezi vámi rozvine ještě více).

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Začal chodit s kamarádkou

  Ahojky...
  Tak jsem zas tu.
  Nechci navazovat na minulý dotaz, tak začneme od začátku.
  Není asi podstatné vše ale pojďme na to.
  Miluju už hodně dlouho (víc jak rok) jednoho kluka, nějakou dobu jsme spolu chodili a tak. Jenže pak mě extrémně zranil, najednou mi napsal (26.10.) že je konec, že mě nikdy nemiloval a že to jen chtěl zkusit. Nevím co je na tom pravdy, ale opravdu mě to ranilo... Řekla jsem mu to (že ho miluji) a on se mi omluvil že udělal chybu. Moc jsem mu už nevěřila, ale dala jsem mu šanci. Po měsíci (30.11.) to skončil zase. Moje kamarádka ho miluje a on jí taky takže den po tom (1.12.) s ní začal chodit. Pořád se fotí, objímají, drží za ruce,... Nedávám ten pohled na ně. Přeji jim to, ale rve mi to srdce, denně je takhle vidím. Co mám teď dělat? Jsem úplně zničená..
  Předem děkuji za odpověď..
  Holka 11 let.

  holka, 11 let, 12. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že je pro Tebe těžké vídat kluka, o kterého stojíš, s kamarádkou. Každá ztráta bolí. A není jiná cesta, než si ji odtruchlit. Prostě plakat, když jsi smutná. Můžeš se pokusit se s nimi vídat nějakou dobu co nejméně. Máš právo kamarádce na rovinu říct, jak je to pro Tebe těžké, domluvit se s ní, že se spolu budete potkávat bez něj a nebudete o něm mluvit. Nebo, pokud je to pro Tebe opravdu těžké a máš i jiné kamarádky, dát si pauzu i s ní. Pomáhá také mít možnost o svých pocitech mluvit s lidmi, kterým věříš.
  Ale zároveň je potřeba žít dál svůj život, třeba nějaký čas i se smutkem v srdci. Plnit si své povinnosti, věnovat se svým koníčkům, být v kontaktu s ostatními lidmi, kamarády. Také se dívat kolem sebe, možná už teď je ve Tvém okolí i jiný kluk, kterého bys mohla mít ráda. Každá bolest se jednou zmírní a přebolí. Chci Tě tedy podpořit, abys svou bolest nechala odcházet a nebyla na ni sama, sdílela své pocity s blízkými lidmi.

  Bezstarostný advent Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Začal chodit s jinou

  Ahoj, hledala jsem takový dotaz ale žádný jsem nenašla.
  Ve škole máme kluka A který byl vždycky milý a hodně jsme si spolu povídali měla jsem pocit že ke mně cítí něco víc ale nějak jsem to neřešila. Jednoho dne se kluk A začal chovat divně neodpovídal mi na otázky a podobně a pak jsem zjistila že má holku budeme jí říkat M. Takže spolu začaly A s M chodit. Furt jsem s toho smutná a pořád často brečím jsem citlivá apod. Nevíte co s tím můžu dělat? (Mámě už jsem to řekla)

  holka, 10 let, 12. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  zdá se, že toho kluka máš ráda, a proto je Ti smutno z toho, že chodí s jinou holkou. Anebo Tě možná trápí ztráta kamaráda. V každém případě jakákoli ztráta bolí. A bohužel není jiná cesta, než si ji odtruchlit. Prostě plakat, když jsi smutná. Pomáhá také mít možnost o svých pocitech mluvit. Ale zároveň je potřeba žít dál svůj život, třeba nějaký čas i se smutkem v srdci. Plnit si své povinnosti, věnovat se svým koníčkům, být v kontaktu s ostatními lidmi, kamarády. Každá bolest se jednou zmírní a přebolí. Chci Tě tedy podpořit, abys svou bolest nechala odcházet a nebyla na ni sama, sdílela své pocity s blízkými lidmi.

  Klidný advent Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se stát alespoň jeho kamarádkou?

  Ahoj Alíku,
  Takže ve škole je jeden kluk, se kterým bych se chtěla začít bavit. Napsala jsem mu a on odpověděl že teď má kamarádů dost možná až moc a že teda se nechce začít bavit. Jenže já bych se s ním i přes to chci začít bavit, protože si myslím, že si o mě myslí , že jsem ticha a není se mnou sranda a kvůli tomu, že mi nechtěl ublížit napsal to s těma kamarádama. Když ho vidím bavit se s jinýma holkama, tak na ně žárlím a přeju si ,abych to byla já , kdo s ním mluví. Zároveň když ho někde vidím procházet, popřípadě když spolu navážeme oční kontakt byť jen na sekundu mám z toho motýlky v břiše. Vidím se s ním 3x týdně na společném předmětu, jinak je z jiné třídy. Co mám dělat pro to, aby o mě měl nějaký zájem klidně jen jako kamarádku?

  holka, 14 let, 11. prosince 2022

  Ahoj,

  svěřila ses nám, že Tě zajímá kluk z vedlejší třídy, ale on Ti napsal, že se nechce kamarádit. Ty by ses s ním ráda bavila i mimo společnou výuku. Chceš poradit, jak ho přimět změnit postoj.
  Věřím, že pro Tebe není lehké přijmout takové odmítnutí, zvlášť když se zdá, že Tě to k němu táhne možná i trochu víc než jen ke kamarádovi. (Soudím podle těch „motýlků v břiše“, které cítíš, když ho potkáš.) Je úplně přirozené v takové situaci cítit smutek, osamělost nebo nedocenění. Sama píšeš, že i trochu žárlíš na ta děvčata, kterým se daří v okruhu jeho známých být. Je prima, že si související pocity umíš připustit a pojmenovat. Možná, že Ti i pomohlo se z nich vypsat, můžeš to zkoušet i dál třeba do deníku. Třeba máš i nějakou dobrou kamarádku nebo někoho v rodině, komu by se s mohla vypovídat a třeba se i dozvědět, co v podobné situaci pomohlo jemu. Každý se někdy s takovým zklamáním potká.
  Zároveň mě napadá, že vlastnosti, kvůli kterým o sobě pochybuješ, vůbec nemusí být ty, které jsou vašemu přátelství na překážku. Nevíme, co přesně k Tobě dotyčný kluk cítí, nemusí jednoduše cítit vůbec nic. I to se někdy stává a neznamená to, že je to něčí chyba (ani Tvá, ani jeho). Nemá proto smysl snažit se být někým jiným, není zaručené, že by to pomohlo. A navíc by to pro Tebe bylo vyčerpávající. Pravděpodobně by bylo poznat, že ze sebe děláš někoho jiného. A nedalo by se to vydržet věčně. Nejde někoho přinutit, aby změnil své cítění nebo přemýšlení, pokud on sám nechce. Opravdoví kamarádi nebo přátelé by spolu měli být proto, že je jim spolu dobře, protože vnímají jedinečnost toho druhého, ne pro nějakou přetvářku.
  Pro tuhle chvíli bych Ti doporučila na chvíli si odpočinout od úsilí získat jeho pozornost. Bude mít potom příležitost sám zjistit, zda mu chybíš a nebo ne. Ať už to mezi vámi bude jakkoliv, určitě neuškodí, když se zkusíš zaměřit na své dobré stránky a ty co nejvíce rozvíjet. Určitě nějaké jsou. Zkus si také napsat seznam svých malých radostí. Pomůže Ti to překonat nepříjemné chvilky a časem třeba i poznáš někoho, kdo si jich všimnul také.

  Krásný předvánoční čas Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi kluk

  Ahoj Alíku,
  ve čtvrté třídě se mi začal líbit o rok starší kluk. Ten se ale zamiloval do mé nejlepší kamarádky, pro mě bylo strašné vidět je spolu. Pak, na konci roku odešel na jinou školu (my máme školu jen do páté). Nevím jak se s ním začít bavit, bojím se ho jen pozdravit.

  holka, 11 let, 2. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  vnímám, že je pro Tebe obtížné oslovit kluka, který se Ti líbí. To se občas stává. Jestliže je pro nás něco těžké, je potřeba to trénovat. Pokud Ti dělá potíže i mluvit s kluky obecně, můžeš začít trénovat třeba se svými spolužáky, postupně se „otrkávat“. Co se týká toho kluka, o kterém píšeš, potom můžeš zkoušet právě tím pozdravem. Nebo mu třeba můžeš napsat zprávu, dopis. Mohlo by Ti i pomoci nebýt na to sama, mluvit o tom, jak se cítíš, o tom, co je pro Tebe obtížné s někým blízkým, někým, komu věříš. S mámou, tetou, babičkou, kamarádkami. Můžete si povídat, jak své první lásky prožívaly nebo prožívají ony, co jim pomáhalo či pomáhá překonat rozpaky.

  Přejeme Ti, abys svou nesmělost překonala.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná do bývalého kluka

  Ahoj, potřebuji pomoct s láskou.

  Měsíc před prázdninami jsem začala chodit s jedním klukem z naší třídy. Byli jsme spolu šťaštní a trávili jsme spolu dost času. Jenže o prázdninách mi řekl že se chce rozejít. Nesla jsem to docela špatně. Po nějaké době jsem ho přestala milovat, jenže problém je že jsem se do něho zamilovala znovu. Docela bych ho chtěla zpátky jenže se bojím že když mu to řeknu tak mě odmítne. Když jsme ve škole tak se na mě pořád dívá, někdy když ho vidím tak neuhne pohledem a dívá se na mě dál a jednou se na mě usmál. I moje kamarádky ho nachytávají se na mě zamilovaně usmívat, ale když mu napíšu tak to ignoruje. Navíc říká že se mu líbí jedna moje kamarádka což nevím jestli nekecá protože to tak ani nevypadá. Někdo mi říká že to nemá cenu mu to říkat protože by mi to stejně sám řekl kdyby mě chtěl zpátky což nevím jestli je pravda protože si myslí že mám kluka kterého ani vlastně nemám.

  Děkuji za odpověď <3

  Ahoj Anny,
  píšeš nám o svém bývalém klukovi, do kterého ses znovu zamilovala. Zdá se Ti, že i on se na Tebe někdy zamilovaně dívá, ale nevíš, jak to má. Nepokládáš nám žádnou otázku, takže si nejsem jistá, jakou přesně radu bys od nás potřebovala.
  Z Tvého psaní mi připadá, že nevíš, jak se rozhodnout, jestli mu říct o tom, co cítíš anebo ne. Radila ses o tom i s ostatními, někdo říká, že to nemá cenu. Nedokážu Ti na tohle dát odpověď, je důležité, aby ses rozhodla podle sebe. Můžeš Ti pomoct zkusit si představit, jak by ses cítila, kdybys mu to řekla. Jaké by mohly být jeho reakce a co by to znamenalo? A pak také, jak by ses cítila, kdybys mu to neřekla, jak by to mohlo dál pokračovat. Věřím, že když si dáš čas, sama přijdeš na to, jak bys to chtěla. V pořádku jsou obě možnosti, důležité je, aby Ti v tom rozhodnutí bylo dobře. Může pomoct i vypsat se z toho do deníku, nechat myšlenkám volný průběh, může se pak jevit jasněji, co vlastně chceš. Věřím, že se rozhodneš tak, abys byla spokojená.

  Přejeme Ti hezké adventní dny,
  Modrá linka.

  Holky a láska

  Náklonnost ke starším mužům

  Ahoj mám takový problém je mi 14 let a jsem holka a líbí se mi třeba 30lete chlapy a nevím co mám dělat nevíte jak se z toho zbavit děkuju moc $>

  holka 14 let, 3. prosince 2022

  Ahoj holko,

  Především je třeba zdůraznit, že dospívající člověk může pociťovat náklonnost vůči osobám v podstatě jakéhokoliv věku a pohlaví, aniž by to nutně muselo být projevem nějaké poruchy sexuálního zaměření (neboli sexuální preference či orientace). Důvodem je nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi. Stručně řečeno, dospívajícím lidem se může líbit kde kdo a kde co, aniž by se nutně muselo jednat o nějakou „úchylku“. V sexuologii se sice používá výraz teleiofilie, který znamená náklonnost dospívajícího jedince vůči dospělé osobě (tj. náklonnost dospívajícího chlapce k dospělé ženě nebo náklonnost dospívající dívky k dospělému muži), avšak nejedná se o žádnou „poruchu“ v pravém slova smyslu. Spíše bych to nazval slovem „nedočkavost“.

  Přestože Tě dospělí muži přitahují více, než Tvoji vrstevníci, ještě to neznamená, že bys byla nějakým způsobem „nenormální“. Nicméně je důležité, aby svoji náklonnost k „chlapům“ udržela pokud možno ještě několik let pouze v rovině představ, snění a fantazií, protože přenesení Tvých tužeb do reality by bylo spojeno s řadou rizik. Především bys mohla narazit na muže, který by Tvoji náklonnost mohl zneužít ve svůj prospěch a dopustit se na Tobě sexuálně motivovaného násilí. Takové jednání by bylo nejen trestné (pohlavní styk a jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15ti let jsou trestným činem), ale mohlo by při něm dojít k neplánovanému početí, nebo dokonce k přenosu pohlavních chorob.

  Samotná náklonnost k dospělým mužům tudíž nepředstavuje problém sám o sobě, avšak problém by mohl nastat v případě, že by sis s nějakým takovým mužem opravdu „něco začala“, alespoň tedy ve Tvém současném věku. To, co může představovat problém dnes, přestane být problémem za několik let, až budeš sama dospělá. Do té doby je naprosto v pořádku, když budeš třeba snít o tom, že prožiješ citový vztah se starším – dospělým – partnerem, aniž bys své touhy a představy musela nutně hned realizovat. Také se nedopustíš ničeho špatného, když si například budeš představovat, že tě takový dospělý partner třeba objímá nebo se s Tebou přímo miluje, protože sny a představy ještě nikdy nikomu neuškodily. Zároveň však buď trpělivá, protože je velmi pravděpodobné, že jednoho dne skutečně navážeš milostný vztah s dospělým mužem (pokud možno v době, kdy i ty sama už budeš dospělá).
  Prozatím není důvod nic „uspěchat“, protože už to, že se člověk na něco těší, je přece také hezké. Vlastně máš svým způsobem ještě výhodu, protože ve své fantazii zatím ještě můžeš prožívat jen ty hezké stránky takového partnerského vztahu. Ve svém budoucím životě dříve či později zjistíš, že každý vztah má i svoji méně příjemnou stránku – mám na mysli například to, že i lidé, kteří se velmi milují, se mohou čas od času ošklivě pohádat kvůli zdánlivě drobným a bezvýznamným maličkostem.

  Holky a láska

  Můj kluk neví, jak se chovat ve vztahu

  ahoj, mam mensi dotaz ohledne vztahu. Mam kluka 2 a pul mesice. Predtim jsem mela spatne zkusenosti ze vztahu odnesla jsem si trauma, sexualni obtezovani, lzi atd a to byl muj prvni vztah. Jak ted pisu mam kluka 2 a pul mesice. On je jiny nikdy nemel holku a v tom je ten problem. Moc nevi co ma delat. Strasne se stydi ze me nekdo s nim uvidi ze nechce vysvetlovat kdo jsem atd jelikoz by to potom vedela cela jeho skola. Ja to dane miry chapu ale uz je trosku moc asi. Vcera jsme byly venku a on jak kdyby se me bal se dotknout. Tak jsem se ho na to zeptala a on mi rekl ze se boji ze mi ublizi kvuli tomu byvalemu vztahu. Tak jsem mu rekla ze je to v pohode. No a ted muj dotaz je v poradku ze mame dny kdy nachvili k tomu cloveku nic necitime? Ze jak kdyby se city vytratili? Ja mam pocit ze jsem jenom nastvana z toho ze nevi asi jak se chovat ve vztahu nebo nevim co s tim.

  holka, 14 let, 27. listopadu 2022

  Ahoj,
  je mi líto, že jsi ve svém prvním vztahu zažila nehezké věci. Je dobře, že teď máš kluka, který je k Tobě hodný a ohleduplný. Zároveň rozumím tomu, že někdy se Ti to zdá možná až moc, až Tě to dokonce štve. Přijde mi moc fajn, že o tom spolu mluvíte. Dokonce jsi mu řekla, že sis všimla, že se Tě bál dotknout. To chci moc ocenit, je důležité ve vztahu o věcech mluvit a nenechávat si je pro sebe. Myslím, že tak máte dobrý základ pro to, abyste složitý začátek překonali a ujasnili si, jak to chcete mít.

  Ptáš se nás, jestli je normální občas k druhému jakoby nic necítit, anebo vnímat, že jsme na něj naštvaní. Ano, je naprosto v pořádku nebýt ve vztahu stále jen zamilovaný, můžeme cítit i nepříjemné emoce. Zvláště pokud řešíte něco, co se Ti nelíbí, je v pořádku, že se cítíš naštvaná. V každém vztahu jsou období spokojenosti a období, kdy něco trošku skřípe. Důležité je všímat si toho, mluvit o tom, což Vy děláte, a chci Tě podpořit, abyste v tom pokračovali. Zkus svému klukovi co nejvíce přiblížit, jak se cítíš a co bys od něj potřebovala. Stejně tak je důležité, co cítí a potřebuje on. Je pak na Vás, abyste v tom našli cestu, která bude vyhovovat oběma. Napadá mě, že blízkost a náklonnost si můžete vyjadřovat mnoha způsoby. Nemusí to být jen dotyk. Můžete si najít svůj způsob, jak se sobě přiblížit, třeba i pomocí slov, dopisů, zpráv nebo tím, že jeden pro druhého uděláte něco hezkého. Věřím, že sblížení fyzické může postupně přijít přirozeně.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Nezamiluje se do kamarádky?

  Ahoj Alíku a spol.
  Už jsem ti psala asi před půl rokem o jednom klukovi, říkala jsem mu P $>. Už se spolu zase mluvíme a jsme dobří přátelé ale (zatím O:-)) to není nic vážnějšího. S kamarádkami D a J se zase „normálně“ bavím :-), ale teď mě trápí jiná věc. Za měsíc jedeme na lyžák a P, D i J jsou velmi sportovně nadaní. Ne že já bych nesportovala nebo byla úplný nešika ale bojím se, že se ztrapním a že se náš zatím vybudovaný vztah s P zboří tím, že se časem zabouchne do D nebo J 8=. A na to je dost velká šance... jsem malá, celkem hubená, ne tak chytrá ani ne až tak hezká ;-((oproti D a J). Nevíte jak se tohoto špatného pocitu, který mě pronásleduje každý den, zbavit?
  Předem děkuji za odpověď. ok$>:-)

  holka 12 let, 23. listopadu 2022

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že jste se s tím klukem i kamarádkami zase skamarádili. Přátelství nás velmi obohacují. Pokud jde o Tvé obavy, jestli se ten kluk nezamiluje do některé z Tvých kamarádek, chápu, že tyto obavy a pocity jsou nepříjemné a přála bych Ti, abys je nemusela prožívat. Nejde srovnávat, kdo je hezčí, protože každý člověk má jiný vkus, každému se líbí něco jiného. Navíc vzhled není ve vztahu to nejdůležitější. Mnohem důležitější je, jak se dva lidé spolu cítí. Nápomocné může být, když se zamyslíš a napíšeš si, co se Ti na sobě líbí, v čem jsi dobrá. Můžeš se i zeptat lidí kolem sebe, co se jim na Tobě líbí, co na Tobě mají rádi. Jak jsme Ti psali i minule, nápomocné je sdílení se svými blízkými. V životě je velmi důležité nebýt na své pocity sama, moci o nich se svými blízkými mluvit, říci si o podporu. Nejen, že tak nezůstaneš sama na to, co cítíš a prožívá, ale můžeš si i ledacos uvědomit. Třeba, když píšeš, že jsi docela malá a hubená, já si říkám, co by za to leckteré jiné holky daly. Některým klukům se mohou líbit větší a silnější holky, ale mnozí kluci určitě ocení spíše menší a štíhlejší holky. A pokud by Ti sdílení nepomáhalo a tyto Tvé obavy Tě velmi trápily – je však potřeba dát tomu čas – můžete se s rodiči obrátit na psycholožku (psychologa).

  Přejeme Ti tedy, abys nezůstávala se svými pocity sama.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!