Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj chtěla sem se zeptat miluju jednoho kluka ze třídy a on to vi nevíte jak na něj zapůsobit nebo jak ho chytit za ruku?

holka, 12 let, 9. září 2019

Ahoj,
v první řadě se domnívám, že není úplně šťastné řešení snažit se tvého spolužáka hned chytit za ruku, pokud vůbec netuší, že se ti líbí a ty nevím, jestli a jaké city chová on k tobě. Spíše bych navrhovala pozvolnější a mírnější postup, který vám oběma dá dostatek času na situaci nějak adekvátně zareagovat.
Myslím, že pro začátek by sis s ním třeba mohla začít povídat, zajímat se o to, co má ráda, co ho baví a co máte společného. Pokud bude tvou snahu opětovat a začnete se spolu víc bavit, je pravděpodobné, že mu jsi také sympatická. Coby kamarádi se potom můžete i mnohem víc stýkat a domluvit se třeba i na mimoškolních aktivitách, kdy si například půjdete společně zasportovat, do kina a podobně. Z takového výchozí situace se ti potom bude postupovat mnohem snadněji, pokud mu budeš chtít říci, co k němu cítíš. A je klidně možné, že ještě dřív to udělá on.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj,
minulý rok jsem se zamilovala do kluka z naši třídy.Myslim, ze me taky miloval (
Koukal na me,říkal mi ze jsem hezká,mluvil o me s kluky,když se se mnou bavil a jeden kluk ho odvlekli pryč vyčítal mu to,zastával se me, utěšoval me když jsem byla smutná,jeho rodiče se se mnou bavili s říkali ,ze .... říkal atd.)Občas jsi ze me dělal srandu ale tak jako mile abych se zaslala a me to nevadilo, ale teď mi přijde ,ze jsi me min všímá a děla si ze me srandu ne úplně hezky.
Co mám dělat?Je možné ze jsem to jen špatně pochopila?
Děkuji za odpoved

Ahoj z Modré linky,

ptáš se nás, jestli jsi špatně pochopila situaci se spolužákem a také na to, co máš dělat, pokud Tě nemá už tak rád, jak jsi doufala.
Na první otázku Ti odpovědět nemůžeme, jak to doopravdy je, to ví jen Tvůj spolužák. A co máš dělat? Jedna z možností je, zeptat se ho na to. Také mu můžeš nějakým způsobem – třeba i přímo – dávat najevo, že Ty ho máš ráda a stojíš o Vaše přátelství.

Přejeme Ti prima začátek školního roku
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,omlouvám se,že otravuji a doufám,že to patří do správné kategorie.
Je mi trapné o tom psát i když jsem v anonymitě.Ale,vždycky když vidím jak se líbají dvě ženy (v televizi nebo kdekoliv),tak mnou projede vlna vzrušení, a přitom se mi nikdy žádná holka nikdy nelíbila,ani vzhledově.Nevím,jak se mám tedy sexuálně identifikovat.Nevěřím prostě,že jsem bisexuální ačkoliv mě líbání žen prostě vzrušuje.To by se mi i musely líbit.Předem děkuji za odpověď a doufám,že jsi mě pochopil.

holka, 13 let, 27. srpna 2019

Ahoj,

je v pořádku zeptat se na to, co Ti leží v hlavě, i když to není někdy snadné, pokud se jedná o intimnější téma. Píšeš, že je Ti 13 let a cítíš vzrušení, když vidíš dvě ženy se líbat. Přemýšlíš nad svou sexuální vyhraněností. Asi je to něco, co Tě zaskočilo a překvapilo, protože zároveň Tě žádná holka nepřitahuje. Je úplně v pořádku, že člověku připadá vzrušující i fyzický kontakt mezi homosexuály, přestože je např. heterosexuál. Nemusí to nic znamenat, je přirozené, že Tě to nenechává klidnou, když něco takového vidíš. Jsi mladá dívka, která se bude ještě psychosexuálně vyvíjet. Je v pořádku dát tomu čas, být vnímavá k tomu, jak to máš, kdo se Ti líbí, co se Ti na ostatních líbí, nedělat předčasné závěry. Věřím, že postupně budeš mít větší jistotu a jasnější představu o své identitě.

Přejeme Ti hezké dny,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,potřebovala bych se na něco zeptat.
Není to zas tak dávno,co jsem byla na jednom táboře a trochu se mi tam zalíbil jeden kluk.Vím,že už se nejedná o pobláznění (jelikož moje „city“ trvají déle než několik týdnů a taky se mi nezalíbil kvůli vzhledu),takže jsem skončila tady.Je docela dost možné,že se ještě uvidíme a já nevím,zda mám dále vyčkávat,vypadalo to totiž,že si mě i celkem všímal.Taky jsem se chtěla zeptat,zda nejsem divná,že se zamilovávám kvůli inteligenci a povaze,což ostatní holky v mém věku nepochopí.Předem děkuji.

holka, 13 let, 27. srpna 2019

Ahoj,

je v pořádku a hezké, že už delší dobu cítíš zamilování, líbí se Ti na druhém inteligence a povaha, na tom mi nepřipadá nic divného, každý máme různé hodnoty a věci, které jsou ve vztahu opravdu důležité. Navíc, inteligence a povaha je něco, co má na rozdíl od vzhledu trvalejší hodnotu, což je do vztahu jistě přínosem.

Přemýšlíš, zda vyčkávat, jestli se s klukem z tábora zase uvidíte, nebo ne. Nevím, jaké další možnosti zvažuješ, jestli by ses mu chtěla např. nějak ozvat, napsat mu zprávu, dát najevo svůj zájem. Je v pořádku mu nějakým způsobem sdělit, co cítíš a třeba i ocenit to, co se Ti na něm líbí. Určitě mu můžeš dát vědět, že by ses s ním někdy ráda viděla, že ráda vzpomínáš na tábor, nabídnout mu např. dopisování. Věřím, že i reakce toho kluka by Ti napověděla, zda je nějaká šance na udržení kontaktu i po táboře. Nemusíš se ale do ničeho nutit, můžeš tomu nechat i volný průběh, věnovat se tomu, co Tě baví, trávit čas s blízkými a třeba si psát i deník o tom, co prožíváš.

Můžeš tyto další možnosti probrat s někým, komu důvěřuješ, s rodiči, kamarádkami, které možná prožívají něco podobného.

Přejeme Ti hezké dny,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, potřebovala bych poradit.
Miluju kluka (M), který mě ne, ale nadále jsme přáteli, už jenom kvůli tomu, že spolu trénujeme. Nedávno mi vyznal city jiný kluk (A) a já mu řekla, že cítím to stejné, i když to nebyla pravda, protože jsem ho nechtěla zklamat. No, a začali jsme spolu s A chodit. Já pořád myslím na M, protože cítím, že ho pořád miluju, i když mě zklamal. Na A se mi líbí jenom jeho vzhled, ale M miluju a vlastně ani nevím proč. Co mám dělat?

Karolína, 15 let, 21. srpna 2019

Ahoj,
to je velmi složitá situace, ale zkus se vžít do role svého přítele (A). Chtěla bys, aby s tebou chodil někdo, kdo by tě vlastně neměl rád, ale líbil by se mu jen tvůj vzhled? I když by ve skrytu miloval někoho jiného? Určitě ne. Proto si také myslím, že by bylo fér přiznat mu, že k němu nechováš ty stejné city jako on k tobě. Určitě to nebude příjemné, ale také to bude zcela jistě lepší a férovější varianta, než mu dodávat falešnou naději. Možná zůstanete kamarádi, možná se časem tvoje city k němu změní, třeba se nakonec dáš dohromady s M, anebo potkáš někoho úplně nového. U všech vztahů se ale chovej tak, jak bys chtěla, aby se ostatní chovali k tobě. Předstírání a klam nikdy nevede k ničemu dobrému.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj aliku...Mám více otázek tak doufám že nevadí...1.otazka je že se mi líbí jeden kluk..Šla jsem s taťkou na jeden sraz a taťka zná toho co to pořádá a je tam jeho syn..A ten se prý právě líbí..Nevím jestli já jemu ale kouka se na mě často ale slovo neprohodime..je mi to líto protože se mi fakt líbí ??(predstavuju si že si s ním dávám pusu nebo objímám)viděla jsem ho jenom 2A furt jsem se na něho musela koukat(spíš 3ale to se mi nelíbil ale teď když jsem ho viděla tak prostě no..)
2.Kluci po mě koukají a nevím proč..Jsou to všichni mí spolužáci a je to docela blbý když se na tebe někdo skoro celou hodinu čumí jak nevím co..Ale od jednoho mi to nevadí ale nikdy jsem s ním nemluvila akorát pár dní před školou si delal srandu že Lucie v noci upije a usmíval se na me..A prostě si někdy říkám jaký by to bylo se s ním líbat
3.vim že mi je 13ale když jsem měla prvního kluka tak chtěl po mě pusu a to jsem mu ji dát nedokázala ale teď mě to láká prostě se a někým líbat..

holka, 13 let, 16. srpna 2019

Ahoj,
i když jsi položila hned několik otázek, dovolím si odpověď na ně sloučit do jedné. Píšeš o dvou klucích, kteří se ti líbí, a se kterými si představuješ, že by ses líbala. Zároveň píšeš, že se u tebe čerstvě objevila touha s někým se líbat. Troufám si říct, že všechny tyto pocity, emoce a citové zmatky už tradičně patří k dospívání. Během něho se psychika člověka výrazně mění i v důsledku hormonálních změn a je úplně normální, že existují období, kdy se člověk sám v sobě nevyzná. Zdá se mi, že právě takovým údobím právě procházíš.
Myslím, že si klidně můžeš začít s oběma kluky povídat, pokud na to máš chuť. Třeba v nich získáš „jen“ nové kamarády a třeba váš vztah časem pokročí někam dál a dojde i na to líbání. Každopádně nemá cenu se do ničeho nutit a je zcela normální a úplně v pořádku, že ses odmítla se svým prvním klukem líbat, když jsi se na to ještě necítila. Určitě je v pořádku, že necháváš věcem volný průběh. Až budeš mít skutečný vztah založený na důvěře, toleranci, sdílení a silných citech, časem intimity, jako je například líbání, vyplynou samy od sebe a ani jeden z vás o nich nebude muset příliš přemýšlet.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, mám takový problém. Už několik let se mi líbí jeden kluk. Je strašně sladkej a peknej. A rada bych s nim chodila, vzala si ho a žila bych s nim co nejdéle by se dalo. Parkrat jsem ho viděla v reálu, byl sice malej ale kluci rostou dele. Je starší o měsíc. Znám ho jen kvůli me kamosce která ma bratra, a ten chodi na fotbal. Když jsem u nich byla byl tam. Jednou jsme měli s kamosema na instagramu skupinu, a ja ho tam přidala. Ale chovala jsem se hrozně. Proste jako namachrovana fiflena. Snazila jsem se upoutat pozornost, a nějak mi to nemyslelo. Když mu kamoska napsala ze ho chci tak me začal nadávat, a říkat ze semnou nikdy nebude ze jsem jenom kráva. Ja jsem se potom snazila chovat mile, ale to už nepomohlo. Naschvál si našel holku a udělal s ni fotku jak ji dává pusu. Ja to ale nevzdávala a stále se snazila o nej usilovat. Tak jsem ho stalkovala a to se mu nelíbilo. Teď si me všude na sociálních sítích bloknul, a ja bych se s nim rada potkala. Nevím co dělat. On je ve skutečnosti fajn, ale nemá rad falešné lidi.. má to u nej cenu? Je to dobrý člověk, ale asi jsem se špatně představila. Nevíte jak se k němu dostat/potkat ho? Vím kde má školu a to je jediné. Jinak jednou jsem mu volala jestli nechce přijít do kfc (to už si me na jediné soc. Síti odbloknul) a říkal ze ne protože je unavený ale zněl mile.

holka, 13 let, 12. srpna 2019

Ahoj,
je mi líto, ale moje odpověď tě asi příliš nepotěší. Pokud tvůj dotaz shrnu, sama uvádíš, že jsi se chovala hrozně, machrovala jsi a poté jsi ho stalkovala takovým způsobem, že si tě všude zablokoval. Zkus se vcítit do jeho situace a zřejmě sama uznáš, že by ses na jeho místě chovala úplně stejně. Chápu, že jsou situace, kdy se člověk snaží upoutat něčí pozornost tak urputně, že vrší jednu chybu na druhou, ale bohužel za to pak také musí nést důsledky. První špatný dojem se už jen velmi těžko napravuje a pokud o to skutečně stojíš, budeš muset být trpělivá. Rozhodně ničeho nedosáhneš tím, že ho budeš neustále kontaktovat a snažit se ho přemluvit, aby se s tebou sešel. Dle jeho reakcí je očividné, že o to nemá zájem a neexistuje způsob, jak donutit druhého člověka, aby začal mít někoho rád. Nejlepší bude nechat tomu volný průběh a až se někde potkáte, chovat se mile a přirozeně a „netlačit na pilu.“ Možná na tebe časem změní názor a začnete se kamarádit. Třeba postupem času vaše kamarádství přeroste i v něco víc, ale bez trpělivosti to určitě nepůjde.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Miluji mě dva kluci ze třídy ale já je ne co mám dělat

holka, 12 let, 31. července 2019

Ahoj,
popravdě nerozumím tomu, proč bys s tím měla cokoli dělat. V životě tě ještě potká spousta situací, v nichž budou hrát roli neopětované sympatie (ať už z tvé strany, nebo ze strany někoho jiného). Člověk nikdy nemůže donutit druhého, aby ho měl rád, nebo ho dokonce miloval, pokud tam tyto city nejsou přítomny. Zkrátka se ke spolužákům chovej dál kamarádsky a pokud ti přímo složí vyznání, slušně a ohleduplně jim vysvětli, že ty k nim bohužel podobné city nechováš, ale moc ráda se s nimi budeš kamarádit. Ostatně třeba se postupem času a let vaše kamarádství změní na něco víc.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku Líbí se mi jeden kluk ale on mě bere Jako nejlepší kamarádku neví že ho miluju a bojím se když mu to řeknu že se se mnou nebude bavit Co mám dělat

holka, 12 let, 31. července 2019

Ahoj,
to je velmi obtížná situace, protože je samozřejmě možné, že tvé obavy jsou správné a tvé vyznání může vaše přátelství poškodit. Respektive způsobit, že se kamarád v tvé přítomnosti bude cítit poněkud rozpačitě a z vašeho vztahu se vytratí spontánnost a nenucenost. Na druhou stranu přirozeně existuje i varianta, že ho tvé vyznání potěší, protože k tobě cítí to samé. Ostatně i skutečnost, že jste nejlepší kamarádi, vypovídá o tom, že si rozumíte, máte společné hodnoty i zájmy a je vám spolu dobře.
Ovšem nikdo ti pochopitelně nedokáže předem říci, jak na to tvůj kamarád zareaguje. Můžeš proto zvolit opatrnější postup, jemně a nenápadně mu naznačit, že bys stále o to, aby váš vztah byl víc než přátelský, a sledovat jeho reakci. Když dáš průběhu událostí čas a nebudeš „tlačit na pilu“, je pravděpodobnější, že se dokážeš v jeho reakcích lépe zorientovat a podle toho se i lépe rozhodnout.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj,
Na táboře jsem potkala jednoho super kluka, trochu to i vypadalo, že má zájem, ale po táboře jsem mu napsala a on jen jednoslovně odpovídal. Tak jsem se ho zeptala jestli mu vadím a on na to, že neví, že asi ne. Tak nevím co si o tom mám myslet... Myslíš, že bych se měla snažit s ním nějako komunikovat nebo tak něco?
Bojím se, že bych jenom otravovala.. Docela bych si i troufla říct, že jsem se zamilovala.
Myslím, že se mu líbí jiná, ale já bych udělala snad cokoliv jenom aby si mě všímal a byli bychom aspoň ti kamarádi. Ta holka co se mu líbí je opravdu krásná a hubená, tím neříkám, že já jsem tlustá a hnusná, sportuji a podle toho taky mám postavu, ale vzhledově na tu holku prostě nemám.. Nevadilo by mi to, ale sám říkal, že se mu ta holka líbí a taky si s ní psal, zatím co mně jenom odpovídal.
Ale taky se divil, že jsem neměla normální vztah, že už i on měl holku, že se fakt celkem diví, že já ne..

Ještě mě napadlo, že se mi vyhýbá, protože si myslí, že by z toho nic nebylo, ale to je blbost..

holka, 14 let, 29. července 2019

Ahoj,
chápu, že bys chtěla být v kontaktu s klukem z tábora, do kterého ses zamilovala. Líbí se mi, že uvažuješ o tom, jak moc ho kontaktovat, abys ho neotravovala a přijde mi hodně statečné, že jsi se ho zeptala, zda mu to vadí.

Do hlavy toho kluka, bohužel, nejde nahlédnout, a tak také nevím, zda má cenu s ním dál komunikovat nebo ne. Můžeš to možná ještě několikrát zkusit, ale pokud bude velmi stručný a nebude sám komunikaci rozvíjet, je dobré si pro sebe dát limit, jak dlouho to chceš zkoušet. Je pravda, že někdy to chce více času. Na druhou stranu je také možné, že má zájem o tu druhou dívku nebo je jen hodně stydlivý a s holkami mu komunikace prostě nejde. Můžeš se ho také přímo zeptat, jestli si s Tebou chce dál psát nebo třeba někam i zajít, ale to chce dost odvahy a také být připravená i na to, že Tě může odmítnout.

Vím, že v dospívání je těžké se někdy orientovat ve vztazích a v druhém pohlaví, ale je také uklidňující, že tím prochází všichni a někdy zažívají úspěchy a jindy to nevyjde.

Přejeme klidný zbytek léta.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, jsem bisexuálka. Vím to o sobě už hodně dlouho. Moji kamarádi to vzali v pohodě, ale dneska můj táta v restauraci říkal, jak tyhle lidi nemá ráda atd. Rozbrečela jsem se, ale nikomu jsem neřekla proč. Jak říct homofobnimu otci, že patřím do LGBT komunity?

holka, 14 let, 22. července 2019

Ahoj,

úplně chápu, že by sis přála, aby byl táta tolerantní k LGBT komunitě a tedy i k Tobě. To, jak sdělit rodičům svoji orientaci řeší většina lidí z LGBT komunity. Více si o tom můžeš přečíst v jejich příbězích nebo se podívat na videa, kde se o tom mluví a mohou tak být pro Tebe inspirací.

Nemusíš nijak spěchat, je to náročné téma a vše potřebuje svůj čas i správnou chvíli. Doporučuji také vyčkat ještě nějakou dobu, Tvoje sexualita se teprve utváří a je možné, že se Tvoje orientace ještě bude vyvíjet a třeba měnit. Posílám také odkaz na specializovanou poradnu, která se tímto zabývá a která by Ti mohla být nápomocná www.facebook.com/HELPforLGBT/.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, potřebuji radu, asi před 6ti měsíci jsem začala chodit s mojí nejlepší kamarádkou, ale když jsem ji potkala osobně tak se ke mně chovala divně (ignorovala mě a chovala se ke mně jako bych byla její nepřítel) a teď se z toho cítím nadně :( Nevím jestli to tak bude napořád, potřebuju poradit

holka, 13 let, 24. července 2019

Ahoj,
popravdě tvé otázce příliš nerozumím. Píšeš, že jsi začala chodit se svou nejlepší kamarádkou, ale když ji potkáš osobně, chová se k tobě chladně. Není mi dost dobře jasné, jak je možné s někým chodit, pokud se s ním nepotkáš osobně. Ačkoli samozřejmě neznám všechny aspekty vašeho vztahu, působí to na mě dojmem, že tvoje kamarádka to nejspíš jako chození a vztah nebere. Nejspíš pro ni z nějakého důvodu došlo i k ochlazení vašeho kamarádství. Ale pochopitelně nemohu tušit, co je jeho příčinou. Nejlepší bude, když si se svou kamarádkou promluvíš a na rovinu se jí zeptáš, proč se k tobě chová tímto způsobem. Řekni jí, že tě to trápí a ráda bys vaše kamarádství obnovila, protože ti na něm záleží. Věřím, že ti kamarádka osvětlí důvod svého chování.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku.
Zamilovala se do mě můj. Já ho miluji také, ale bydlíme od sebe strašně daleko. Když mi to, že mě miluje řekl, řekla jsem mu na to, že ho nemiluju I když to není pravda. Teď z toho mám hrozně špatný pocit a nevím co mám dělat

Ahoj,

rozumím Tvému špatnému pocitu, člověk nemá mluvit nepravdu. A už vůbec ne říkat opak toho, co si myslí nebo cítí. Můžeš to ovšem napravit a ozvat se mu (i když dopředu se nedá předvídat, jak onen kluk zareaguje). Základem dobrého vztahu je vzájemná komunikace, v které si na nic nehraješ, ale jsi svá. Poradit se můžeš také se svými blízkými, kterým důvěřuješ, sdílení může hodně ulevit.

Přejeme Ti, ať se vše ve vašem vztahu vyjasní.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj...

Mám kluka asi čtyři měsíce....

Vždy(když jsme byli jen kamarádi )mě objímal více než teď....

ale asi 4.6 jsme jeli na školu v přírodě a tam mu nevadilo že ho na pokoji (před jeho kamarádem)objímám dokonce jsme si dali i pusu a bylo to v pohodě...

tím chci říct že mě celkem dost ignoruje....

Má cenu s ním být nebo se s ním mám rozejít?

Ta co hubne, 18. července 2019

Ahoj,

věřím Ti, že nad celou situací nejspíš hodně přemýšlíš, to je pochopitelné. Ráda bych Ti dala jasnou odpověď, ale rozhodnutí, zda se máš se svým klukem rozejít či ne, budeš muset udělat sama. Neviděla jsem vás dva nikdy pohromadě, nevím, co vše se schovává pod tím, že Tě ignoruje. Máš-li pocit, že si Tě nevšímá nebo Tě nějak zanedbává, nezbývá, než se ho na to zeptat. Co v tom je, že Tě dříve jako kamarád objímal více, než nyní, kdy spolu chodíte. Zda mu to tak připadá v pořádku. Prostě co se děje, jak si představuje váš vztah. Je to všechno o vzájemné komunikaci, ta je důležitá, do hlavy svému klukovi nevidíš, proto je třeba se zeptat. Optat se také můžeš nějaké důvěrné kamarádky, nebo rodičů, pokud vás oba dobře znají, jak oni to vidí. Ve věku dospívání se kluci a holky často rozcházejí, teprve se učí, jak zacházet s druhým pohlavím, sbírají první životní zkušenosti... ale neexistují jednoduché návody, každý pár je jiný, vše je individuální. Příště už se budeš řídit svou zkušeností z prvního vztahu.

Přejeme Ti pěkné léto s Tvým klukem.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, miluji jednoho kluka, jmenuje se Vojta, je mu 10 let, jo o měsíc mladší. A já se dnes dozvěděla že má holku. Ok. Byla jsem smutná ale došlo mi že nemusí milovat zrovna mě. (vidíme se třeba 1 za rok) a vždy když se vidíme chci si to s ním nejvíc užít. Jenomže on ma takovou aplikaci a pak nebyl na ni vůbec aktivní. Já ji měla taky a sledovali jsme se atd. A jedna holka se ptala ať označíme kamaráda se kterým bysme chtěli strávit léto. A já označila Vojtu. (protože jsem tip člověka který když někoho dlouho nevidí tak si to s ním pak chce co nejvíc užít). No a když jsem se ptala na instagramu na tu "jeho" holku tak normálně odpovídal atd. No a pak poslal fotku jak jsem ho označila a říkal jestli to nepřeháním. (ok někdy taková jsem ale teď jsem nebyla) a já jsem psala že mě to mrzí a tak dale. Jenomže pak se to stalo! On mi nepsal že mi nevěří. A já se zase omlouvala a něco v tom smyslu. Jenomže on mi stále nevěří. Ptala jsem se ho jestli si nechceme truchu víc psát (jelikož se nevidíme) a on mi nevěří. Mě to tak mrzi
Prosím poraďte co mu mám napsat aby mi konečně věřil. A můj kluk (já ho nemiluju ale on mě jo) tak já mu to napsala a on že mu dá brouka do hlavy atd
. A já napsala že ať zítra. Nevím jestli jsem udělala správně. Prosím pomoc
Bojím se že neusnu. Jsem moc nervózní

holka, 10 let, 18. července 2019

Ahoj,

popisuješ problémy se zamilováním a láskou. Přiznám se, že ne úplně chápu, o co tu vlastně jde a s čím chceš pomoci. Nevím, co by Ti ten kluk měl nebo neměl věřit, nejspíše tedy to, že ho miluješ (?). To může poznat časem podle toho, jak se k němu budeš chovat, co budeš dělat, říkat, jak se na něho budeš dívat, usmívat se, psát si s ním... Co se týká toho, co mu napíšeš - pokud by mu nestačilo, že mu píšeš, že ho miluješ, tak nemá cenu ho dál přesvědčovat a je lepší to nechat svému vývoji.
Klidně se toho kluka můžeš zeptat sama, co by ho přesvědčilo, podle čeho by poznal, že ho máš ráda. Ostatní se uvidí.
Přemýšlím i o Tvém klukovi, co ho nemiluješ, jak mu asi je, jak na něho ta celá situace působí, říkám si, že to vlastně „Tvůj kluk“ není a že by bylo fér to tak brát, aby věděl, na čem je a mohl se podle toho zařídit. Na to ses ale neptala, jenom mě to k tomu napadá.

Přejeme pěkné léto,
Modrá linka

Holky a láska

Dobrý den, již dříve jsem zde psala a upřímně jsem vůbec nečekala, že zde budu psát znovu. Kdyby mě to tak netrápilo, vůbec bych to zde nepsala, ale já se prostě hodně bojím a uklidňuje mě, že se s tím můžu někomu svěřit. Jak už jsem psala, nejspíš jsem se zamilovala do někoho, kdo mi ubližuje. Stále si namlouvám, že to tak není, že jde jen o strach a vyhovuje mi to. Jenže moje tělo mi pěkně podkopává nohy. Nedávno jsem toho kluka potkala ve městě. Vycházela jsem zrovna z obchodu a omylem do něj vrazila. Přitlačil mě ke zdi a začal mi nadávat. Já se začala potit, bušilo mi srdce až v krku, nemohla jsem se pořádně nadechnout ani polknout. A aby toho nebylo málo, nejspíš jsem zrudla v obličeji. Jenže, on si toho všiml. Hrozně se bojím, že to někomu řekne a budou se mi pak všichni smát ještě víc, nebo že toho bude zneužívat. Nevím, co mám dělat. Asi se s tím nedá dělat nic, ale i tak se hrozně bojím. Třeba jsou mé obavy zbytečné, ale to asi ne. Znám ho a vím, že by to jen tak nenechal. Chopí se každého způsobu, jak mi ublížit. Kdyby to byl kdokoli jiný, tak bych si s ním o tom promluvila, jenže asi chápete, že v tomto případě bych to ještě zhoršila. Prosím, poradíte mi, co bych měla dělat?

holka, 14 let, 17. července 2019

Ahoj,

vnímám, že to s tím klukem nemáš opravdu lehké. Z Tvého textu čtu více strachu, než zamilování. Je dobře, že se o sebe staráš a sdílíš to, co prožíváš. Píšeš o tom, co se s Tebou dělo, když ses s tím klukem setkala a on se k Tobě choval opět hrubě. Píšeš, že si ten kluk všimnul, že jsi zrudla - myslím, že to nemusí nic znamenat, zrudnutí patří k projevu silných pocitů, a může to být jak radost a vzrušení, tak i strach a obavy. I když asi něco viděl, nemůže s jistotou říci, co to vlastně bylo. Myslím si tedy, že z této strany se není čeho bát.

Co je ale jisté, je, že se ten kluk k Tobě nechová dobře a proto se mu vyhýbej - pokud to můžeš nějak ovlivnit. O tom, co Ti ten kluk dělá, by měli vědět dospělí, není to v pořádku. Promluvit by s ním měl právě někdo z dospělých a vyzvat ho, aby Tě nechal na pokoji. Pokud by ses cítila jakkoliv ohrožena, neváhej si říct okamžitě o pomoc. Taky si ještě jednou pročti, co jsme Ti psali minule.

Držíme palce,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, Alíku. Znám jednoho kluka kterého miluju řekla sem mu to ale nic neřekl. Myslím že mě má taky rád ale i nemá. A nevím jak mu to mám říct. Znám ho od školky a jsme si blízcí. Kamarád říkal že mě miluje ale já nevím. Ale hrozně mi chybí.

holka, 9 let, 11. července 2019

Ahoj,

prožíváš první lásku a určitě stojí za to si ji užít. Pro to, abyste spolu byli, už jsi něco udělala, to každá holka nedokáže. Můžeš mu to říct ještě jednou, nebo mu dát jinak najevo, třeba se na něho pěkně podívat, usmát se, dát mu malý dárek... nebo mu třeba napsat hezkou zprávu.

Pokud bydlíte blízko sebe, můžeš vyhledat místo, kam chodí - park, hřiště, nebo ho zkusit třeba ven pozvat. Můžete třeba jít na zmrzlinu nebo něco jiného. Možností se teď otvírá hodně. Klidně mu taky můžeš napsat zážitky z prázdnin a zeptat se na jeho.

Jak jsem už psala, stojí za to si pocit zamilování užít, prožít - můžeš si psát třeba deník, kam se vypíšeš ze svých pocitů.

Přejeme hezké léto,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, nedá mi to a musím Vám znovu napsat. Ve škole se mi líbí jeden kluk, pravděpodobně já jemu taky, ale před spolužáky si ze všeho dělá srandu a chová se, jak to říct, no tak zvláštně. Když si spolu píšeme je úplně jiný a líbí se mi i jak se chová, nebo když jsme spolu sami, tak je to o hodně lepší než před spolužáky. Byla bych ráda, kdyby jsme se malinko víc poznali, ale jak mu to mám říct? Neurazí se? Protože já ho už několikrát odmítla, bylo to před spolužačkami a já mu před holkama přece nemůžu říct, že se mi líbí. Děkuju předem za odpověď

holka, 14 let, 5. července 2019

Ahoj,
to, co popisuješ, je něco velmi lidského, co se v chování především dospívajících ve školním kolektivu často stává. Někdy je těžké být sám sebou, dávat otevřeně najevo své city a sympatie. Někdy za tím může být stud, obavy, co si druzí pomyslí, jak to budou hodnotit. Pak se člověk snaží odlehčit situaci vtipem, "zahrát to do outu". Je moc fajn, že si mezi čtyřma očima s tím klukem rozumíte, přeji Ti i pocit sympatií a to, že se Ti líbí jeho chování, chtěla bys ho víc poznat. Je v pořádku mu to v klidné chvíli dát najevo, klidně mu i přiznat svoji obavu, aby se neurazil. Vztahy jsou především o upřímné komunikaci a i když je někdy těžké překonat rozpaky, stojí to za to. Můžeš mu také říct, že Tě mrzí, že se nedokážete stejně přátelsky bavit i mezi ostatními, ať už před jeho kamarády, nebo před holkami. Můžeš mu také popsat, jak to máš Ty, že jsi např. ta odmítání nemyslela úplně vážně apod. Věřím, že pokud si to spolu více vyjasníte a vysvětlíte, může to váš vztah zase o něco posílit a prohloubit.

Přejeme Ti hezké léto,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a poradno, mám celkem důležitou otázku: Jak poznám že jsem na holky nebo na kluky. Popravdě mám s toho strach. Děkuju předem

holka, 13 let, 5. července 2019

Ahoj,
je v pořádku, že se v průběhu dospívání snažíš poznat sama sebe, ujasnit si svou sexualitu. Chci Tě podpořit v tom, abys věnovala pozornost svým pocitům, sympatiím, představám o budoucím partnerském vztahu. Zároveň nemusíš nikam spěchat a tlačit na sebe, píšeš, že je Ti 13 let, tělo i sexualita se bude ještě rozvíjet a zrát, vyžaduje to svůj čas. Věřím, že postupně sama poznáš, jak to máš. Můžeš to probrat také s rodiči nebo kamarády, kterým důvěřuješ. Možná i oni řeší nebo řešili něco podobného. Nevím přesně, z čeho máš strach, kdybys to chtěla probrat více do hloubky, můžeš se obrátit i na nás, telefonicky nebo písemně na e-mailu či chatu (www.modralinka.cz).

Přejeme Ti hezké léto,
Modrá linka

Holky a láska

Zdravím milá poradno
Mám otázku o své sexuální orientaci
Líbí se mi bisexuálové ale jen muži co je to za orientaci?

holka, 13 let, 30. června 2019

Ahoj,
pokud se Ti líbí muži a jsi žena, pak jsi nejspíš heterosexuálně orientovaná. Ohledně Tvé orientace nezáleží na tom, jakou orientaci mají ti muži. Věřím, že pokud je Ti 13 let, mají tyto věci ještě svůj čas, sexualita postupně dozrává a člověk teprve poznává sám sebe a časem své protějšky. Je dobré být vnímavá k tomu, co prožíváš, jaké jsou Tvé představy, kdo se Ti líbí. Sdílet to můžeš s někým blízkým, ke komu máš důvěru, ať už s kamarády, nebo v rodině. Věřím, že každý z nás v tomto věku řešil podobné věci a ostatní Ti tak můžou být oporou.

Přejeme Ti hezké prázdniny,
Modrá linka