Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Chtěla bych s někým chodit

  Ahoj všichni děkuju za předchozí odpověď, moc jste mi pomohli.$> Jak už jsem psala v minulém dopise, jsem introvert, ve škole se se spolužákama moc nebavím ale celkem mi to vyhovuje. Jenže všichni mluví o tom že někoho mají že si dali pusu nebo že se líbali. Já nikoho nemám a ani jsem nikdy neměla. A ani jsem se nikdy nelíbala ale chtěla bych s někým chodit. Nikdy jsem se nikoho nezeptala jestli by se mnou nechtěl chodit a ani mě se nikdo nezeptal. Mám problém mluvit se spolužačkama natož s klukama. Moje otázka tedy zní jak si někoho najít a má to vůbec smysl? Já si teda myslím že má ale nemám žádné zkušenosti.

  Předem děkuji za odpověď.$>

  holka, 12 let, 9. června

  Ahoj,
  chápu, že ti může být nepříjemné poslouchat,že většina spolužáků s někým „chodí“ a ty jsi ještě podobnou zkušenost neměla. Ujišťuji tě však, že tví spolužáci naprosto jistě nemají zkušenost a opravdovými partnerskými vztahy. To, o čem mluví, jsou částečně dětské lásky a částečně snaha vyrovnat se ostatním. Opravdu tě nemusí trápit, že jsi ve dvanácti letech ještě s něíkým nechodila. Je to naprosto normální a máš spoustu času, protože opravdové chození a partnerský vztah budeš řešit až za několik let.
  Až k tomu dojde, nebudeš se muset nikoho ptát, jestli by s tebou nechtěl chodit, ale vztah si postupně vybudujete na hodnotách, jako je důvěra, vzájemná úcta, tolerance a tak dále.
  Teď nemá smysl trápit se tím, že se tě nikdo nezeptal, jestli bys s ním nechtěla chodit. Až na budeš za pár let skutečně připravená na opravdový vztah, vyplyne přirozeně a určitě bude krásný.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Jak oslovit kluka, který se mi líbí?

  ahoj, mně se líbí jeden kluk, kterému je 15 a v prosinci bude 16. mně bylo letos 13 a chodím do 7. třídy, zatímco on do deváté. dá se říct, že jsme sousedi, protože on bydlí na začátku ulice a já na konci a když vyjdu před dům, tak koukám na jeho zahradu. je to cca 300 metrů. ale my jsme se nikdy nebavili. možná maximálně asi v roce 2020, když jsme ještě s pár kamarády hráli fotbal, to je vše. jezdíme každý den autobusem spolu do školy, jenže on se baví se svými kamarády a já se svými, protože nás z naší vesnice jezdí docela dost. většinou jezdíme spolu busem i domů, protože většinou končíme ve škole stejně. ale v pondělí ho beru jako takovou „záchranu", protože jak bydlíme od sebe kousek, tak vystupujeme na stejné zastávce, co je zastávka na znamení a když jede on, tak se nebojím že tam budu vystupovat sama. minulý týden jsem s kamarádkou čekala na autobus a on tam stál taky. tak jsme se ho šly zeptat, jestli nezná kamarádky sestru. a to byl dá se říct jediný „kontakt“ za 2 roky. já jsem totiž i hrozně introvertní v těhlech situacích a nikdy nevím co říct, protože obyčejné „ahoj, jak se máš?“ mi přijde docela trapný. já se bavím s jeho mladším bráchou, takže jsem od něj zjistila o něm hodně informací a on ví že se mi líbí, ví to vlastně skoro všichni z 2. stupně. já jsem se totiž ptala jednoho učitele, když byl ON nemocný, co s ním je a pak jsem se toho učitele ptala ještě na pár věcí o něm, jenže on všechno řekl deváťákům jako hotovou věc a že mám na něj (na toho devataka) crush. neřekl sice přesně mě, ale já jsem se jim omylem prozradila. a teď vždy když potkám nějakého devataka, tak na mě hned *jeho jméno a příjmení* (toho, kdo se mi líbí) a když jsme čekali na tělocvik minulý týden, tak oni devataci procházeli chodbou a procházel tam i on. (at nemusím říkat on, tak ho pojmenujete třeba Honza) a všichni na „Honzu" :„Honzo, tady je tvoje crush, vlevo" (já jsem totiž stala nalevo od nich) a on že „nevím kde je levo" (když procházel okolo me) takže jsem i docela zmatená, jestli to mysleli že on je můj crush, nebo já jeho. a když jsem nedávno vyšla na velkou přestávku ven na hřiště, tak ona tam měla jedné mojí kamarádky sestra dozor (dělá asistentku ve škole) a Honza tam hrál fotbal. a když jsem pak té kamaradce něco říkala, tak ona, že jak jsem přišla ven, tak on se v tom fotbale začal víc snažit, že do té doby se tolik nesnažil, což jestli je pravda, tak mě to potesilo.
  jenže tady je ještě jeden háček. já Honzu neberu jako svého crushe. ano, líbí se mi, ale nedokážu si s ním představit vztah. já bych ho spíš chtěla hrát jako svého staršího bratra, který mi bude předávat zkušenosti, budu mu moct říct cokoliv a takhle. a moje otázka teda, nevíte jak se s ním mám začít bavit? já se totiž i stydím a nevím o čem bych se měla bavit. jakoze, já bych věděla co má rád, ale nerada bych řekla něco špatně, protože asi před rokem a půl mu umřela mamka.
  a taky si nedokážu představit, že za necelý měsíc odejde ze školy. vím že tím jak jsme sousedi, že se třeba můžeme vidat, ale to bych musela s ním mít nějaký kontakt, třeba zdravení, protože my se ani nepozdravime.
  hrozně moc děkuju za odpověď

  holka, 13 let, 5. června

  Ahoj,
  chápu, že není snadné oslovit kluka, který se Ti líbí, zvlášť pokud se vlastně ani oficiálně nezdravíte. Navíc je starší, už bude končit základku a jeho spolužáci na vás občas pokřikují a dělají si srandu. Myslím, že to by se těžko začínala konverzace každému. Oceňuji, že přesto hledáš způsoby, jak bys s ním mohla promluvit. Je podle mě výhoda, že o něm něco víš, co ho baví a co má rád, máš tak aspoň představu, o čem se můžete bavit. Ač se to nezdá, pozitivní může být i to, že on i jeho spolužáci vědí, že se Ti líbí. Nebude tak pro ně překvapení, pokud Honzu někdy oslovíš a budeš s ním chtít mluvit. Z některých situací máš dokonce náznaky, že se možná líbíš i Ty jemu - snažil se víc v fotbale, asi chtěl před Tebou vypadat dobře. Nevím, jestli jsem správně pochopila, že na Vaší společné zastávce ze školy vystupujete jen vy dva. To by mohl být ten správný okamžik, kdy ho oslovit. Nebude tam na Vás nikdo pokřikovat. Začít můžeš úplně přirozeně, není potřeba vymýšlet nic velkolepého. Je opravdu v pohodě zeptat, jak se má, pokud Tě to opravdu zajímá. Můžeš to třeba formulovat trošku jinak, pokud se Ti to zdá jako otřepaná fráze. Třeba jaký měl dneska den. Můžeš zavést řeč třeba právě na to, že je zvláštní, že se nezdravíte, když spolu každý den jezdíte autobusem a jste sousedi. Věřím, že pokud se mu líbíš, nebude Ti to dělat těžké a konverzace bude plynout. Zkus být co nejvíc přirozená a tolik nad tím nepřemýšlet.

  Myslím, že v tuhle chvíli nemusíš řešit, jestli s ním chceš chodit nebo ne. Můžeš se zaměřit na to, že s ním chceš začít mluvit a poznat ho, trávit s ním občas nějaký čas. Sama pak uvidíš, kam to povede. Rozhodně je v pořádku, aby Váš vztah byl čistě kamarádský s tím, co jsi popisovala, že bys chtěla - získat od něj zkušenosti jako od staršího bratra.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Strach z reakce spolužáků

  Ahoj aliku . Ve škole je jeden kluk který se mi libi . Já mu nejspíš taky proto že se na me Hezky usmívá a diva když kolem něj projdu . Ale ted začíná ten problém . Je trochu při tele vic než Já a ještě k tomu je z jine třídy . Bojim se reakce mich spolužáků proto že jsou hodně agresivní . Nemám odvahu ho vůbec oslovit natoz něco říct . Co mám dělat ?

  holka, 12 let, 4. června

  Ahoj,
  je prima, že se Ti líbí kluk, kterému se asi taky líbíš. Zmiňuješ ve svém dotazu dvě věci, jednak že ten kluk je při těle a Ty se bojíš reakce spolužáků, kteří bývají agresivní. Pak také, že nemáš odvahu ho oslovit.
  Nejsem si jistá, jestli to mám chápat tak, že v tom strachu oslovit ho hraje roli i to, že se bojíš, jak spolužáci zareagují, anebo i tak samo o sobě je pro Tebe těžké ho oslovit. Ať je to jakkoliv, vždy je dobré jednat podle své intuice a toho, jak to cítíš. Zkus se zeptat sama sebe, jak to s tím klukem máš. Dokážeš si představit, že by ses s ním sblížila a třeba byste spolu chodili? Jaké máš z takové představy pocity? Pokud dobré a toužíš po tom, pokus se dát názory spolužáků stranou. Rozumím, že to může být těžké, asi Tě napadají různé scénáře, jak by mohli reagovat. Myslím si ale, že by byla škoda, abys bránila svému štěstí na základě strachu z jejich reakce. Navíc dost často se děje, že to, čeho se bojíme, se nakonec vůbec nestane. Kdyby přece jen spolužáci měli problém s tím, jakého kluka sis vybrala, může pomoct, když budeš ve svém rozhodnutí pevná, budeš si sebevědomě stát za tím, že právě to je kluk, se kterým chceš být a za svou volbou si stojíš. Dokonce lidé často cítí obdiv k těm, kteří se dokáží rozhodnout jinak, než se očekává, protože to chce velkou odvahu. Věřím, že se rozhodneš tak, abys byla spokojená.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ztrácím ho?

  Ahoj Alíku,
  Mám problém, jsem zamilovaná do jednoho kluka a když jsem se odhodlala mu to říct tak mi řekl ,že je zvyklý na to že mu to holky říkají já se kvůli tom trápím. Taky spolu už tolik nemluvíme jako dřív a já se bojím že ho ztrácím.

  Děkuji za odpověď@)->-

  holka, 12 let, 2. června

  Ahoj,
  oceňuji, že jsi se dokázala tomu klukovi svěřit s tím, co k němu cítíš. Umím si představit, že to chtělo hodně odhodlávání a odvahy. Jeho reakce je pro mě trošku nečitelná a nejsem si jistá, jak ji chápat. Jednalo se o odmítnutí? Řekl, že je na to zvyklý a nic víc? Pokud ano, představuji si, že možná ani Ty sama nevíš, co si o tom myslet. Úplně chápu, že se tím trápíš. Možná teď nevíš, na čem jsi anebo dokonce víš, že o Tebe zájem nemá. To je těžké a jakkoliv se ohledně toho cítíš, je v pořádku - máš na to právo. Zasloužíš si vědět, jak to mezi Vámi teď je, abys případně mohla jít dál a vyrovnat se s tím. Zkus se zeptat sama sebe, co bys vlastně teď potřebovala. Ještě s ním mluvit a ujasnit si, co bude dál? Anebo už to nechat být a zůstat s ním alespoň kamarádka? Ať už se rozhodneš jakkoliv, věřím, že když si dáš dostatek času a nebudeš na sebe tlačit, dokážeš přijít na to, co by teď bylo nejlepší udělat.

  Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi kluk

  Dobrý den, líbí se mi jeden kluk ze třídy. Řekla jsem to svým kamarádkám, které s tím byli v pohodě. Problém je ten, že jedna z kamarádek, mu začala pomáhat (sedí vedle něho přes uličku). Nejdříve mi to nevadilo, ale pak se to ještě zhoršilo tak, že to vypadá, jako kdyby ho balila, přitom mi tvrdí, že se jí líbí někdo jiný. Není na mě zlá, nebo tak něco. Chová se normálně, jen při hodinách se mu věnuje na 100% více než tomu o kterém tvrdí že se jí líbí... Dostala se k němu blíže za pár měsíců, než-li já za pět let. Zkoušela jsem jí říkat, aby mu nepomáhala a neřešila. Chvilku to přestala dělat, ale za týden to začala dělat znovu. Ta druhá kamarádka, se mi snaží pomoct a říkala, že je na mě, jestli mu řeknu bye bye, nebo se začnu o něj více snažit. Také je problém, že jsem největší introvert ze třídy... tím chci říct, když promluvím na toho kluka, tak se na mě podívá pohledem: Ty na mě mluvíš?
  Takto se tváří většina lidí ze třídy, protože na ně normálně nemluvím. Párkrát jsem mu něco půjčila atd., ale přesto je to jako bych přestala existovat (dříve si mě všímal více).
  Co mám dělat? Pokud má moje kamarádka pravdu, tak jak se mám o něj více snažit?
  PS: sedím hned za ním
  Děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 1. června

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz. Řešíš teď situaci s klukem, který se Ti líbí, ale jedna z kamarádek se chová, jako kdyby ho balila. Ptáš se, co máš dělat, jestli „se máš více snažit“, jak Ti radí druhá kamarádka.

  Je dobře, že si říkáš o pomoc, když si nevíš rady, zvláště když jsi introvert a asi to není lehké. Věřím, že Tě situace znejišťuje a přemýšlíš, jak se k tomu klukovi chovat. Říkám si, co by se stalo, kdyby ses dále chovala tak, jak doposud - asi by větší úspěch měla spolužačka, která tomu klukovi pomáhá, zřejmě bys pro něj stále více „přestávala existovat“. Je to jen na Tobě, ale stálo by za to tomu klukovi dát o sobě a svém zájmu jasně vědět.

  Kdybys s ním nechtěla mluvit, mohla bys mu třeba napsat, podobně jako jsi napsala Alíkovi - že se Ti líbí, že bys o něj stála apod. Samozřejmě, že můžeš zkusit jej ve vhodné chvíli oslovit, třeba někde v klidu o přestávce, nebo při cestě do školy nebo ze školy apod. I když by to bylo na Tvém chování neobvyklé, tak by to v očích toho kluka mohl být důkaz o tom, že kvůli němu překonáváš sama sebe a dáváš se do hovoru - a mohlo by Ti to prospět.

  Přeju, aby se Ti dařilo v tom, co chceš.
  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj poradno,
  Přicházím s dotazem ohledně lásky. Všechno to začalo asi 4 měsíce zpátky kdy jsem začala chodit s jedním klukem ze třídy. Choval se mile, psali jsme si a celkově se hodně snažil. Teď ale jeho zájem docela opadl a tady nastává ten problém. Ve třídě je ještě jeden kluk, který se mi líbí a je s ním sranda. Někdy se s ním bavím a on se o mě asi snaží. Jenže ten první kluk žárlí že nejsem s ním i když se sám nesnaží ke mně jen tak přijít a bavit se.
  Moje otázka je: mám se dál snažit s prvním klukem, i když to už tolik necítím? Mám se s ním raději rozejít a dál ho netrápit? Nepřijde mi vůči němu fér, být s ním ale bavit se hodně s tím druhým klukem
  Děkuji Vám že tu pro nás jste
  Holka 13 let

  holka, 13 let, 27. května

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s dotazem ohledně vztahů ke klukům. Chodíš s jedním klukem ale máš pocit, že jeho snaha i tvůj zájem o něj již opadnul. A zároveň se ti líbí a zajímá tě jiný kluk. A teď nevíš jak se zachovat k tomu prvnímu klukovi. Zkus si sama pro sebe odpovědět na otázku, co k tomu klukovi cítíš a zda-li bys o ten vztah stála, pokud by tu nebyl teď ten druhý kluk. Jestli ty sama v tomto vztahu chceš pokračovat. To víš, vztahy se mění a ten původní zvýšený zájem, co bývá na začátku, přirozeně opadne v každém vztahu ale zase se ten vztah mění v hlubší a důvěrnější. Proto to neposuzuj pouze na základě toho prvotního zájmu. Ale vnímej to, jak ti s tím klukem je, když jste spolu, co vás spojuje, jak si rozumíte, jak se s ním cítíš a podobně. A pak si zodpověz sama pro sebe, jestli chceš v tomto vztahu pokračovat či ne. A zkus při tom odhlédnout od toho, že se ti líbí i někdo jiný. A pokud si uvědomíš, že ty sama v tom prvním vztahu nevíš pro sebe další pokračování, tak bude lepší to tomu klukovi říci. Bylo by ale lepší, pokud se rozejdete, abys ani pak nenavazovala hned další vztah. Nespěchej. A dej si chvíli čas. Ať můžeš být chvíli tzv. sama se sebou. Alespoň si tím lépe uvědomíš, co ty sama chceš a co nechceš, co ke komu cítíš, kdo tě přitahuje a s kým si v čem rozumíš. A určitě máš pravdu, že bude fér vůči tomu prvnímu klukovi, když mu to pak upřímně řekneš, že s ním už nechceš být ve vztahu. I pro toho, případně druhého kluka, to vyzní lépe, když uvidí, že ses zachovala férově k tomu prvnímu. Tak ti v tom navazování vztahů držím palce. Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Věkový rozdíl

  Ahoj. Viem že je to divné takto písať ale mám taký pocit že sa mi zapáčil chalan . Spoznala som sa s ním cez internet a je proste super rozumieme si a tak . Lenže problém je že on už je dospelý . Ja mám len 14 ale mám ho rada . Nie nieje to pedofil alebo tak mám to všetko preverené dopodrobna. Len sa chcem spýtať či som jediná ktorá sa asi zaľúbila do dospelého muža. Má 21 aby sme boli v obraze . Je mi to blbé ale ja ho mám fakt rada a neviem čo robiť . Prečo som sa nemohla narodiť o pár rokov skôr ? Hah to je otázka . Ale vážne sa chcem spýtať či je to normálne ? A ako by som to mohla utlačiť alebo niečo také pretože kvôli tomu plakať fakt nechcem . Ďakujem za odpoveď :/

  holka, 14 let, 29. května

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že ses asi zamilovala do kluka, se kterým ses seznámila na internetu. Vůbec mi nepřipadá divné, že jsi nám o tom napsala. Je naopak dobře, že na to nechceš být sama, když si s něčím nevíš rady. I když takový věkový rozdíl ve Tvém věku není obvyklý, chápu, že se může stát snadno, že se zamilujeme do někoho, kdo je starší. Nejsi jediná, komu se to stalo. Zatímco později v životě (třeba když je člověku alespoň kolem 30) 7 let nemusí hrát roli, rozdíl mezi 14 a 21 lety může být významný. Přiznám se, že mám obavu, jestli každý z Vás od vztahu a od lásky neočekáváte něco jiného. Mám tím na mysli i sexuální oblast. Všechny sexuální aktivity jsou zákonem zakázané do 15 let. Je tomu tak proto, aby se jim lidé začínali věnovat až ve chvíli, kdy na to jsou fyzicky a psychicky lépe připraveni. Pokud se s oním klukem rozhodneš vídat, chtěla bych Tě podpořit, aby ses nenechala do ničeho tlačit. To by byla škoda – máš právo zažívat všechny věci spojené s láskou postupně, adekvátně Tvému věku.
  Je prima, že sis onoho kluka prověřila, seznamování přes internet může být nebezpečné. Nemusí to být případ tohoto kluka, ale stává se, že muži, kteří chtějí dívky zneužít, dovedou velmi dobře lhát a vše kamuflovat. Je důležité být i nadále opatrná, dát vždy někomu blízkému vědět, kam jdeš. Připadá mi taky velmi důležité, aby o takovém vztahu věděli Tvoji rodiče.
  Ptáš se taky, jak bys mohla svoje city k němu nějak potlačit – to obvykle nebývá lehké, člověk si nevybírá, co cítí. Proto je úplně v pořádku se z toho třeba i vyplakat, často to pomáhá přinést úlevu. Chtěla bych Tě taky podpořit, abys o tom, co Tě trápí, s někým mluvila – může to být někdo blízký z rodiny anebo kamarádů. Můžeš se taky obrátit k nám na Modrou linku a probrat to s námi podrobněji - na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk z kroužku

  Ahoj Alíku, líbí se mi jeden kluk, který se mnou chodí na jeden kroužek. Když mě poprvé uvidí a já se na něj podívám, tak se na mě usměje a já něho a pozdravíme se. Spolu se na tom kroužku normálně bavíme a jednou, když mě měla vyzkoušet moje kámoška ze značek (na tom kroužku), tak řekl, že mě musí vyzkoušet on. Kamarádka mu to furt brala, ale on jí je nedal. Taky jsme si jeden ze druhého dělali docela srandu... Existuje na kluky něco, co by pomohlo, abych se mu zalíbila, např. usmát se?
  Co si o tom myslíte?
  Děkujiiii

  holka, 12 let, 28. května

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, jak to teď máš s jedním klukem, se kterým chodíte do stejného kroužku. Zajímá Tě, co bys mohla udělat pro to, aby ses mu zalíbila. Není na to úplně univerzální odpověď, každému se může líbit trošku něco jiného. Z toho, jak jsi to popsala, si říkám, že se k Tobě chová hezky, je k Tobě pozorný. Je tedy docela možné, že už se mu nějakou dobu líbíš. Říkám si, že se nemusíš bát být sama sebou. To znamená, pokud se na něj chceš usmát, usměj se. Pokud za ním chceš jít a povídat si, dělat si srandu, i to mi zní jako prima nápad. Uvidíš, jak se to časem vyvine a jak si spolu budete rozumět.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak mu mám říct, že ho miluji?

  ahoj omlouvám se že zase píšu, ale ve třídě je jeden kluk co se mi líbí, jsme kamarádi, a někdy s ním jdu i ven. Jak mu mám říct že ho miluji?
  předem děkuji

  holka, 12 let, 25. května

  Ahoj,

  ptáš se, jak říci klukovi, který se Ti líbí, že ho miluješ. Mohu Ti říct pouze tolik, že to záleží jen a jen na Tobě. A to proto, že jsme každý jiný a já Tebe ani toho kluka neznám. Je to Tvůj kamarád, už o něm leccos víš, podle toho zkus zvolit ten nejlepší postup.
  Můžeš se ho zeptat někdy, až budete spolu sami, úplně napřímo. Můžeš mu to napsat. Můžeš zvolit i nepřímé způsoby, venku třeba namalovat srdce do písku a k tomu napsat vaše iniciály. Můžeš vyskládat venku nápis z oblázků. Nemusíš také říkat nic, podle Tvých pohledů, zabarvení hlasu, úsměvů si Tvůj kamarád domyslí, co k němu cítíš.
  Je to téma, o kterém se dá mluvit či psát hodiny. Můžeš se o tom pobavit s rodiči či některým dospělým, komu věříš, jak oni to měli v Tvém věku. Také můžeš použít návody z knížek, filmů, dívat se kolem sebe, jak postupují Tví vrstevníci. Prostě záleží na Tobě, Tvé představivosti a fantazii. Jaro je nyní v rozpuku, takovým vyznáním fandí.

  Proto Ti přejeme, ať si užiješ jaro s Tvým kamarádem a užiješ ten správný postup.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Postup, jak získat kluka

  Ahoj,
  Mám tu další dotaz.
  Říkala jsem o tom klukovi z atletiky, vypadá to že si mě moc nevšímá ale mě se moc líbí. Tak bych chtěla nějaký postup jak si ho získat. Jenom menší informace, na atletiku chodím jednou týdně tak nemám moc času s ním trávit čas.:-|
  Budu ráda za postup který by pomohl.;-)

  Zatím Ahoj $>

  holka, 11 let, 23. května

  Ahoj z Modré linky,

  opakovaně se ptáš na to, jak se chovat, když se Ti líbí nějaký kluk. Dnes po nás chceš postup, jak ho získat. Chápu, že chceš získat kluka, který se Ti líbí. Ale zklamu Tě, jak už jsi mohla vytušit i z našich předchozích odpovědí, žádný návod neexistuje. Nejde zařídit, aby o Tebe někdo jiný stál. Můžeš se pohybovat v jeho přítomnosti, komunikovat s ním, dávat najevo, že je Ti s ním dobře. A hlavně být sami sebou. Protože pokud se budeš přetvařovat, hrát si na někoho jiného, i kdyby se do Tebe zamiloval, nezamiluje se do Tebe, ale do osoby, která neexistuje a jeho láska stejně brzy vyprchá. Neopětovaná láska vyvolává smutek, ale i taková láska přináší i hezké pocity. Můžeš se radovat z toho, že ho vidíš, že se na Tebe podívá, že spolu třeba promluvíte, těšit na to, až ho potkáš zase příště. Máš volbu, kterým pocitům budeš přikládat větší význam.

  Přejeme Ti, abys dokázala užít ty hezké pocity.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Miluju učitele

  Ahoj, jsem tu zas!
  Ze začátku se chci omluvit, že píšu vlastně skoro to stejné dokola. A předpokládám, že jsem s tím už otravná, avšak nemám s kým si o tom promluvit a svěřit se lidem z mého okolí.
  Ano, zas mě trápí pan učitel.
  Za tu dobu se toho stalo samozřejmě plno. Minulý rok jsem byla doopravdy zblázněná až po uši a dávala jsem to plně najevo (i když jsem nechtěla) a i do tohoto roku jsem si vzala to stejně chování. Ano, stále se mi líbí o tom žádná. Jenže se bojím a to jsem se bála vždy, že pan učitel to zjistí právě přes mé chování. Tento rok to doopravdy vypadalo, že mě prokoukl.
  A ze začátku (pokud to tedy ví) byl s tím v pohodě a byl na mě jako vždy milý. A já jsem byla šťastná. Ale teď mě stále ignoruje. Nezdraví mě, neposlouchá mě a ani si mě prostě nevšimne. Jako bych byla duch. Ve škole se dost snažím, aby si toho všiml, ale on nic.
  Štve mě to! Nebo spíš mě to mrzí a to hodně. Taky jsem často brečela. Nechci mu dělat problémy, ale dost mě to bolí.taky mě zajímá jestli jsem vůbec normální, že se mi líbí učitel
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 21. května

  Ahoj z Modré linky,

  opět se svěřuješ se svými city ke svému učiteli. Nepokládáš žádnou otázku, vnímám tedy Tvou zprávu jako sdílení. Mohu Ti k tomu jen napsat, že důležité je žít svůj život, dělat věci, které máš ráda a baví Tě, plnit si své povinnosti a dívat se kolem sebe, jestli je v Tvém okolí i nějaký kluk, který by byl fajn a mohla bys s ním trávit čas a méně tak myslela na svého učitele. To vše jsme Ti psali již minule, nemůžeme Ti k tomu napsat již nic jiného. V životě prožíváme příjemné, i nepříjemné pocity, a i ty k němu patří. A nelze, než si je odprožít, tedy plakat, když je nám smutno, vyventilovat vztek, když ho prožíváme – a jít dál. To vše jsme Ti již psali v předchozí odpovědi.
  Přijde mi ale důležité, že píšeš, že se nemáš komu svěřit. V jiné odpovědi jsme Tě již podporovali v tom, že je důležité hledat ve svém okolí, s kým lze své pocity a potřeby sdílet. Chceme Tě tedy znovu povzbudit, aby ses učila sdílet a komunikovat se svými rodiči i dalšími lidmi ve svém okolí, ať už to budou další příbuzní, někdo ze školy, kamarádky. Pomoci Ti může i odborník, třeba školní psycholog/žka, jestliže ve škole máte, případně i psycholog/žka mimo školu.

  Co se týká Tvého povzdechu, jestli je normální zamilovat se do svého učitele. Ano, stává se to, je to stejné jako se zamilovat do kohokoli jiného.

  Přejeme Ti, abys nezůstávala se svými pocity sama.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se vyrovnat s odmítnutím?

  Ahoj, potřebuji pomoct.
  Už jsem psala o tom, že kluk který se mi líbí mi dával falešné naděje a potom mi řekl že mě nikdy nemiloval a řekl že bude lepší když se nebudeme bavit. Snažím se s tím vyrovnat, ale moc mi to nejde. Dřív se mi to dařilo ale potom co jsem zijstila, že holka kterou miluje ho má taky trochu ráda je to čím dál tím horší. Pořád si připomínám že jsem byla moc vlezlá a že se se mnou nebaví protože jsem byla otravná a že je to všechno moje chyba, trošku závidím a zároveň se bojím aby spolu pak nechodili a já byla ta na kterou všichni zapoměli. Každý den brečím, jsem smutná a kvůli tomu si moje kamarádky myslí že jsem na ně naštvaná, a celkově jsem citlivější.
  Někdy se mnou něco prohodí ale většinou to je třeba jedna věta, že mě třeba na něco upozorní atd. A zrovna když jsem dneska brečela tak se na mě podíval výrazem: Neboj to bude vpohodě. A jednou řekl jeho kamarádovi kvůli tomu že jsem koukala směrem kde oba stáli: Ona stejně kouká na mě. A u toho se usmíval. Nevím co tím myslel, jestli se vychloubá tím že ho někdo miluje nebo co.
  Byla jsem rozhodnutá že se mu omluvím a že se ho zeptám jestli se s ním můžu normálně bavit, žádné lístečky, žádné ptaní jestli s ním můžu sedět jako to bylo dřív. Ale bojím se že mi řekne že nechce. Jenže mi přijde nefér mít jenom tak zakázané s někým mluvit. Nebo jsem to možná blbě pochopila ale jenom prostě chtěl abych přestala dělat ty blbosti které jsem dělala a normálně se s ním bavila jakobych se bavila s normálním kamarádem.
  Nevím co s tím, lidi mi říkají ať na něho zapomenu ale on někdy taky vypadá že by se rád se mnou bavil. Ale kdyby mou omluvu odmítl tak si myslím že by to mojí psychiku ještě zhoršilo.
  Díky za odpověď <3

  holka, 19. května

  Ahoj,

  je mně líto, že se kvůli lásce tolik trápíš, ale to tak bývá a je to přirozené. Nejsi sama, kdo něco takového prožívá, naopak. Mnoho Tvých vrstevníků se trápí stejně jako Ty. Vím, že toto vědomí Ti moc nepomůže, ale je docela důležité vědět, že v tom nejsi sama.
  Považuji za dobrý Tvůj nápad, bavit se s tím klukem normálně jako s každým jiným kamarádem. Zakazovat Ti se s někým bavit Ti nikdo nemůže, myslím ale, z toho, co píšeš, a podle občasných poznámek toho kluka, že jsi jeho poznámku nejspíš špatně pochopila. Navíc ve vašem věku se rychle mění názory, (dokonce i kamarádi), někdy ze dne na den, takže po jednom neúspěchu se nevzdávej, mohou přijít jiné, lepší, chvíle. Omluvy by se neměly odmítat, pokud by Tvou omluvu ten kluk odmítl, můžeš si říct, že to není kluk, o kterého bys měla stát.

  Můžeš se také zkusit poradit s mamkou či někým starším, komu důvěřuješ, jak to měli oni ve Tvém věku a jak řešili tyto situace, v kterých se nyní nacházíš. Je tu i možnost začíst se do odborných publikací, které pojednávají o holkách a klucích Tvého věku, odpovídají na jejich časté otázky. Knihkupci či knihovníci Ti rádi pomohou s výběrem. Protože přicházíš opakovaně, bylo by fajn zkusit i jiný kontakt s námi, např. telefonát, chat, kdy je možné jít více do hloubky a reagovat pružně. Vše o nás najdeš na www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti příjemné, barevné jaro s kamarády.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk, který se mi líbí, se mnou přestal mluvit

  Ahoj poradno,
  před už skoro rokem jsem přešla na gymnázium a po dvou měsících se mi začal líbit jeden kluk$> (budu mu říkat P). Před zimními prázdninami jsem to řekla své nejlepší kamarádce (budu jí říkat D). Ta mi ale řekla že se jí taky trochu líbí, ale že mi ho nechá. Nějakou dobu se nic nedělo, ale začala jsem se s ním kamarádit. Ale asi to bylo hodně vidět (že se mi líbí) a zjistila to moje kamarádka (té budu říkat J). Od té doby na mě začala dělat různé narážky a vypadalo to, že se mi ho schválně snaží přebrat;-(. Hodně jsem si o tom povídala s D a ta měla stejný názor. Pak se to uklidnilo, ale před týdnem byl školní výlet na kterém jsem nebyla. Moje „kamarádka“ J, se ho tam zeptala (P), jestli se mu líbím:-E. On odpověděl (prý sarkasticky, podle J), že ne. Pak to bylo celkem vpohodě, ale teď o víkendu jsme byli se školou na Sázavě. Moje kamarádka D s ním byla na lodi (s P) a povídali si. Ale přitom se D prořekla a řekla, že se mi líbí. Od té doby se mnou nemluví a ignoruje mě;-(. V jeho situaci bych se mu nedivila. Ale bojím se, aby to tak nezůstalo až do oktávy...:-(

  Otázky:

  • Mám se zlobit na D, J nebo obě?
  • Bude se se mnou P někdy aspoň kamarádit?
  • Co mám teď dělat?

  Děkuji za odpověď $>:-)ok

  Holka, 12 let, 17. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o spolužákovi, který se Ti líbí, se kterým jste se jeden čas i víc bavili, ale teď Tě ignoruje. O tom, že se Ti líbí se prořekla Tvá nejlepší kamarádka D a druhá „kamarádka“ J o tom s ním taky mluvila, dokonce Tě před ním shazovala. Nevíš, co teď dělat, na koho se zlobit, přemýšlíš, jak to bude dál.

  Zkouším si představit, že z toho můžeš být možná naštvaná, smutná i třeba zklamaná. Nevíš taky, jak se to bude vyvíjet, to může přinášet další nepohodu, podobně jako to, že se teď nebavíte. Mrzí mě, že to teď není tak, jak by sis přála. Je mi taky líto chování Tvé kamarádky J, nezasloužila sis, ať Tě před ním shazuje. Přijde mi, že začátky vztahů jsou vždycky křehké, stejně jako ten Tvůj, do kterého se přidaly ještě další osoby a nějak se to zamotalo. Chápu, že chceš najít, „kdo za to může“. Na koho se teď zlobíš, víš nejlépe Ty – zkus se sama sebe ještě zeptat, prozkoumat to. I když se to může zdát těžké, máš právo tomu člověku říct, že se na něj zlobíš a proč, často to bývá úlevné. Můžeš se z toho všeho taky třeba „vypsat“ do Tvého deníku.

  I když něco kluk P slyšel od druhých lidí, neznamená to, že ho jen to jediné ovlivnilo a má jen tyto informace. Sama jsi psala, že jste se spolu bavili nějakou dobu a byli jste kamarádi. V té době Tě poznával blíž on a Ty zase jeho. Můžeš zavzpomínat, jaké to pro Tebe bylo? Cítila jsi z jeho strany upřímný zájem, příjemnou blízkost, anebo tam něco chybělo, nebo jste neměli dost času na to to zjistit? Možností a pocitů kolem toho můžeš mít spoustu. Vztah se může vyvíjet, když na tom oba mají zájem, nejde druhého do ničeho nutit. Za tím, že teď nekomunikuje může stát více věcí - nezájem, stud, zmatek a další, ale to se můžeš jen domnívat. Nemůžeš za to, že se s Tebou někdo rozhodl bavit či nebavit, ani to neurčuje to, jaký jsi člověk. Nejlépe Ti to řekne on, proč se jeho přístup takhle změnil. Pokud Ti na to přijde vhodná doba, stojí za to si o tom všem s ním promluvit. Zasloužíš si vysvětlení. Možná to zní jako věc, na kterou je potřeba dost odvahy, ale společný rozhovor Ti může mnohé ujasnit. Je na Tobě, jestli se na něj cítíš, anebo chceš počkat, jak se situace vyvine.

  Nevím, kdo všechno o Tvé věci ví, ale zasloužila by sis o tom popovídat podrobněji s někým, komu důvěřuješ. Můžeš si tak utřídit myšlenky a získat trochu odstup. Můžou to být Tvé blízké kamarádky, někdo z rodiny, někdo, kdo Tě vyslechne anonymně na linkách důvěry. Zasloužíš si mít teď klidnější a delší čas sama pro sebe a pro to, co máš ráda a co ráda děláš – ať už to je nějaký sport, hudba, procházky, tvoření, čtení apod. Přála bych Ti, aby sis postupně uměla rozpoznat to, co za Tvou pozornost stojí, a co už ne.

  Držíme ve všem palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Chce víc?

  Ahoj, mám na vás dotaz.
  Můj spolužák mi poslední dobou celkem často píše, nejčastěji když si změním profilovku na messengeru. Včera mi poslal video kde vyhrál ve hře. Dneska jsme spolu byli ve skupině na přírodopis a všemu co jsem řekla se smál. Znamená to že by chtěl něco víc?:-c Je celkem fajn, ale moc se s ním neznám.

  holka, 12 let, 16. května

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jestli spolužák, který si s Tebou často píše a směje se tomu, co říkáš, chce něco víc. Na to Ti odpovědět nedokážeme, to ví jen on. Může to být tak, že chce něco víc, zároveň to však tak být nemusí. Může Tě prostě vnímat jako prima holku, se kterou by rád kamarádil. Zároveň píšeš, že ho moc neznáš. V tom případě si klidně můžeš dát čas a svého spolužáka více poznat. A dále si všímat jeho chování, které Ti může napovídat, co asi cítí. Pokud bys cítila, že bys o něho mohla stát, můžeš se podle toho, jak se bude nadále chovat, rozhodnout, jestli mu své pocity chceš dát najevo a případně se ho zeptat, jak to má se svými pocity k tobě on sám. Chování druhého může o jeho myšlenkách a pocitech mnohé napovědět, ale vždy jde pouze o domněnky, proto je ve vztazích tolik důležitá komunikace.

  Přejeme Ti prima dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se přiblížit klukovi?

  Ahoj, už jsem tu zase.
  Líbí se mi jeden kluk a já jemu také nejspíš. Moc mi pomáhá kámoška, jde se mnou když mu jdu dat bonbón, píše mu jestli si se mnou sedne. Ale já nevím co mám ještě udělat a jestli už nejsem otravná. Dnes jsem mu dala bonbón, zítra s ním nejspíš sedím v divadle a před měsícem jsem mu psala psaníčka. On si se mnou v divadle klidně sedne a bonbón si s díky a s úsměvem vezme ale hrozně se stydím mu něco říct dlouhého nebo s ním mít rozhovor. Moje dorazy

  • další typy co pro něj udělat...
  • nejsem už otravná?
  • jak se před ním přestat stydět?

  Předem děkuji.

  holka, 11 let, 10. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že se Ti líbí jeden kluk, ale je pro Tebe těžké se mu víc přiblížit. Vnímáš, že se mu taky líbíš. Zkoušela jsi s ním mít nějaký kontakt, ale bojíš se, že jsi otravná. Ráda by ses před ním přestala stydět.

  Stejně jako se učíme každý den, když se potkáme s něčím novým, anebo se ve škole dozvídáš o různých tématech, tak se postupně během života učíme, jak budovat vztahy a jak v nich vycházet. Znáš asi vztahy rodinné a kamarádské a partnerské teprve objevuješ. Je proto přirozené, že se třeba stydíš, že nevíš, jak a o čem začít povídání apod. Je to normální a zažívá to spousta Tvých vrstevníků, pokud mají zájem o to se s někým poznat intimněji. Je v pořádku, že jsi třeba teď více ovlivněna emocemi, které k němu cítíš, to všechno k tomu patří. Zmiňovaný kluk to tak pravděpodobně taky má, proto je fajn si na tohle seznamování dát dost času a trpělivosti. Není potřeba se na sebe zlobit, pokud Ti přijde, že jsi udělala něco jinak, než jsi chtěla, naopak je fajn o tom hned od začátku mluvit a probrat to - může to být povídání s nějakou Tvou kamarádkou, anebo později rovnou s klukem, kterého zmiňuješ.

  Přijde mi hezké, že se mu snažíš vyjádřit zájem – napíšeš mu, dáš mu sladkost aj. Všímáš si, jak na to reaguje – neverbálně taky poznáš určité sympatie, společné povídání pak vyjasní víc. Na druhou stranu na vztah musí být vždycky dva, kteří si chtějí být navzájem blíž. I Ty si zasloužíš zažívat podobné „pozornosti“ od druhého. Lépe tak rozlišíš opravdový zájem z druhé strany. V tom všem bývá nápomocné se řídit podle sebe. Někdy se zbytečně obáváme, myslíme, že to už připadá druhému nevhodné, otravné aj., ale pravda to být nemusí. Je dobré se koukat na to, jaký z toho máš Ty sama pocit - Ty sama nejlíp znáš danou situaci. Postupně bude jasnější, jak a kdy budete mít možnost se třeba pobavit víc, zároveň ta situace může nastat náhodou a celá věc se zase posune dál. S věcmi, které se Ti teď honí hlavou se neboj svěřit někomu blízkému anebo si taky můžeš zapisovat své myšlenky a obavy do deníku. Sdílení často ulevuje a pomáhá si věci utřídit, ujistit se.

  Držíme palce,
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!