Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Kterého kluka má ráda + kamarádka se mě asi bojí

  Dobrý den poradně a člověku který tohle čte
  Předem se omlouvám za dlouhý dotaz.
  No stalo se to, že já jsem byla na táboře kde jsem se zamilovala do jednoho kluka a ten kluk je...byl nejlepší nejkrásnější a nejlepší kluk pod sluncem. Byl říkám proto, protože tomu ještě něco chybělo - úcta k těm holkám. Pořád si je střídal (na tom táboře) a přitom měl jinou holku u sebe ve škole. Mě vynechal. Ale já ho milovala byl to ten můj tzv ,,crush“ ale tím myslím opravdu HODNĚ velký crush. Všude jsem si ho fotila sledovala na sociálních sítích atd... No v lednu k nám přišel nová žák. Viděli jsme ho jen a pouze online takže moje mysl říkala ,, Jo dobrý... vypadá v poho takže kamarádi.“ Jenže dnes Jsme šli poprvé v roce 2021 do školy a logicky jsme poprvé v životě viděli i jeho.

  Mého crushe jsem milovala 10 měsíců. Opravdu jsem ani nepřemýšlela nad nikým jiným než nad ním.
  Teď se vrátíme do té školy. Jedna kamarádka dnes do školy nešla protože její mamka nechtěla aby ji testovali. No toho kluka jsme viděli tedy úplně poprvé v životě. No a já zjistila že on je taky fajn a skvělej a milej atd...
  No každopádně nevím koho z nich mám doopravdy ráda a jestli vůbec někoho z nich mám ráda.
  To byla první polovina tohoto dotazu. Ta druhá je to, že moje nejlepší kamarádka (ta kamarádka která nemohla do školy) ho také miluje ale bojí se. Říká, že mi ho nechá a že se k sobě hodíme že já ho znám lépe atd...
  No a já z toho poznala, že se bojí že ji pak nebudu mít ráda. Ptala jsem se jí a dokonce jsem jí volala přes WatsApp ale ona prostě ne nebojím se ničeho.
  No abych to shrnula jde mi o to abych zjistila koho z těch kluků mám ráda a také aby se mě moje tzv ,,BFF“ nebála.

  holka, 11 let, 26. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  zajímá Tě, jak zjistit, kterého kluka máš ráda. Prostě tak, že budeš všímat toho, jak se cítíš v jejich přítomnosti. Se kterým se cítíš uvolněnější, víc se směješ, více se na něj Těšíš? Který Ti více chybí, když s ním nejsi? Někdy můžeme mít rádi i více lidí. Možná mohou pro Tebe být oba dva kamarádi, a kluka, kterého budeš opravdu milovat, teprve potkáš. Stojí tedy za to, se s oběma vídat, psát si s nimi, prostě s nimi být v kontaktu a všímat si toho, jaké to pro Tebe je. Také někdy pomáhá napsat si klady a zápory obou z nich. Nejen v tom, jak se s nimi cítíš, ale i třeba z hlediska vzdálenosti, se kterým máš větší možnost se potkávat, s kým máš více společných zájmů či názorů a tak podobně.

  Pokud jde o kamarádku, nejde zařídit, aby se nebála. Jestliže odmítá připustit, že by se bála, že ji nebudeš mít ráda, nemůžeš v tom dělat vůbec nic. A možná se také můžeš mýlit a opravdu se nebojí. V každém případě s ní o tom prostě můžeš mluvit, dávat jí najevo, že o ni jako o kamarádku stojíš, i když se Vám oběma líbí stejný kluk. Můžete se prostě spolu domluvit, že spolu zůstanete jako kamarádky, i když by třeba s jednou z Vás začala chodit. Můžete si říct, že mu obě řeknete, že se Vám, líbí a on sám se rozhodne, o kterou z Vás stojí, nebo se naopak můžete rozhodnout, že s ním budete obě jen kamarádit, aby Vás vztah s ním nemohl rozdělit. Také je možnost, že ani jedna z Vás se o něj nebude pokoušet a místo toho budete pracovat na svém přátelství.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Můj kluk je tajemnej

  Ahoj:-),
  potřebuju poradit. Už to bude dlouho co chodím se svým klukem. Je nový ve městě. A je hrozně tajemnej. Pohádali jsme se protože mi nechce o sobě nic říct. Vím jen že jeho bývalka umřela. Ani nevím proč. Je tajemnej. A všechno je vzhůru nohama. Proč je tak tajemnej? Chci mu pomoct, poznat ho. Ale vše co o něm vím, je co mi poví ostatní. Co mám dělat? Moc ho miluju.
  Děkuju moc$>

  holka, 13 let, 24. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  naprosto chápu, že se Ti nelíbí, že Ti Tvůj kluk o sobě nechce nic říct. Vztah je právě o vzájemném poznávání se, komunikaci. Neumím Ti, bohužel, poradit, jak zařídit, aby s Tebou o sobě mluvil, pokud se tak on sám nerozhodne. I přesto Tě ale chci povzbudit, abys to nevzdávala a dávala mu najevo, co prožíváš, mluvila s ním o tom, cos nám napsala. Klidně mu můžeš i dát přečíst naši komunikaci. Pokud ani přesto nebude chtít nic změnit, pak už se musíš Ty sama rozhodnout, jak se s ním cítíš a jestli chceš být s klukem, který s Tebou nemluví nebo jestli by spíš stálo za to dívat se kolem sebe, jestli poblíž není kluk, se kterým by Ti také bylo dobře a povídal si s Tebou tak, jak potřebuješ.

  Přejeme Ti prima dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Nelíbí se mi, jak voní

  Ahoj Alíku,
  Mám takový zvláštní dotaz 😃, líbí se mi jeden kluk a já se líbím tomu klukovi, ale mám problém že mi nevoní jeho pižmo 😃, myslíš že si na jeho pižmo zvyknu, nebo to rovnou znamená že bych s ním neměla být?😕 děkuju ti rovnou za odpověď!❤️

  Lucia, 13 let, 21. dubna

  Ahoj,
  přiznám se, že dost dobře nevím, co si mám představit pod tím, že ti „nevoní jeho pižmo.“ Nevím, jestli tím máš na mysli, že onen kluk zanedbává hygienu a je cítit potem, nebo že používá kosmetiku, která ti nevoní, nebo že tím máš přeneseně na mysli to, že mezi vámi nepřeskočila ona pověstná „jiskra.“ Nicméně v každém případě se obávám, že ti nikdo na světě nebude schopný říct, jestli bys s oním klukem měla nebo neměla být. To závisí na celé řadě mnohem podstatnějších věcí, než je „pižmo.“ Zkus se tedy spíše zamyslet nad tím, co od vašeho vztahu čekáš a zda jsou tvá očekávání naplněna, případně jakých kompromisů jsi schopna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zradila mě holka

  Ahoj Alíku. Už je to asi mědíc co jsem se rozvedl. Ale ta holka se mě předtím ptala na soukromé otázky tak sem jí všechno řek protože sem jí věřil. Ale pak se rozešla a teď to žvaní všem na škole. Co mám dělat??🙁🙁

  kluk, 17. dubna

  Ahoj,
  je mi moc líto, že tě zradila dívka, které jsi věřil. Naprosto chápu, že se cítíš zklamaný a zrazený. Předně bych tě chtěla ubezpečit, že to není tvoje chyba. To, že někomu věříš a ten člověk poté tvou důvěru zklame, je hodně bolestné, ale obávám se, že každý člověk někdy podobnou zkušenost udělal. Je hodně těžké radit, co máš dělat v situaci, kdy ona holka tvoje důvěrnosti vykládá všem na potkání. I když ti řeknu, že tím nejvíc shazuje sama sebe a dává tím najevo, že se jí nedá věřit, obávám se, že ti to v tvém trápení příliš nepomůže. Stejně tak ti příliš nepomůže, když ti napíšu, že časem tvoje zklamání přebolí, tví spolužáci si najdou jiný cíl a tebe nechají na pokoji. Chápu, že tě zrada, ztráta důvěry a chování tvé bývalé přítelkyně trápí teď a teď je to pro tebe nejbolestnější. Přeji ti, aby tohle špatné období trvalo co nejkratší dobu a brzo se na obzoru objevil někdo, kdo si tvou důvěru zaslouží.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Svěřit se kamarádce se svou orientací

  Zdravím všechny co tu odpovídají! Mám takový problém a je asi nejjednodušší to napsat sem. Tento problém nebo dotaz se mi zdá hloupý, takže je v pořádku, když na něj neodpovíte. Kde začít... je mi 13 let a nejméně 2-3 vím, že nejsem hetero. Myslela jsem, že změním názor, ale nejspíš ne. Myslím, že jsem pansexual. No, mám kamarádku, dobrou kamarádku. Je o 3 roky starší. Opravdu skoro pořád vyjadřuje jak mě má ráda. Jenže problém je v tom, že já ji už delší dobu miluju. Je heterosexual. A jeste větší problém je v tom, ze byl prostě 1.duben což je apríl a já jí řekla, jestli by si nemohla jit psat nekam, kde tu konverzaci nikdo neuvidí. Tak jsme šly a já jí to napsala. Jenze jak byl ten apríl tak ona ze :,, apríl ". V tu chvíli jsem radši řekla, že to apríl byl. Kvůli téhle celé situaci mám pořád špatný pocit a vůbec nevím, jak jí to mam říct.. ): Přeji Vám pěkný den!

  holka, 13 let, 12. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že ses lekla a své vyznání maskovala aprílem, to se může stát. Jestliže to chceš kamarádce říct a uvést vše na pravou míru, chci Tě podpořit v tom, že jí to můžeš prostě úplně normálně napsat / říct, jako jsi to napsala nám. Na tom není nic špatného.

  Držíme palce
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi bratr kamarádky

  Ahoj poradno mám takový Dalo by se říct milostné trable protože mojí kamarádky brácha se mi hrozně moc líbí a když jsem s ním a s kamarádkou tak se snažím s ním navázat nějaký kontakt a už jsem se mu několikrát pokoušela naznačit že se mi líbí ale asi to nepochopil dali byste mi prosím radu jak mu to naznačit aby to pochopil? Já jsem hrozně stydlivá a o takových věcech viděl a hrozně velký problém mluvit protože mi potom s červenají tváře začnu se klepat a rozbuší se mi srdce prosím poraďte co mám dělat protože jelikož my spolu trávíme každý den tak já ho znám hodně a kamarádku ještě víc a kamarádka to na mě poznala že se mi líbí Omlouvám se že píšu další dotaz ale já už opravdu nevím počkala jsem z dotazem 4 dny tak snad nevadí prosím poraďte je mi 11 a už opravdu nevím. Jinak moc děkuji za to že odpovídáte na moje dotazy některé Vždyť si to vezmu k srdci a pomůže mi to moc děkuji.$> já už opravdu Abych pravdu řekla Tak naše rodiče se znají a chodíme někdy spolu a povídáme si s našimi rodiči a tak dále Chodíme k sobě domů a vždycky když je u nás tak já se cítím divně ne divně že by jsem se ho bála ale divně Prostě že ho miluju.

  holka, 11 let, 8. dubna

  Ahoj,

  chápu, že Ti běží hlavou, jak to udělat, aby kamarádčin brácha pochopil, že se Ti líbí. Zároveň se stydíš a začneš se červenat, když máš mluvit. I to je normální a úplně přirozené - když jde navíc o kluka, který se nám líbí. Všechny ty pocity při prvním zamilování dovedou být moc hezké, zároveň jsou pro člověka nové a tak se často stává, že nevíme, co s nimi nebo jak se chovat. Píšeš o tom, že se Ti těžko o takových věcech mluví, říkám si proto, jestli by nešlo zkusit mu o tom napsat - ať už zprávu anebo dopis, kde bys mu pověděla, co k němu cítíš. Blíží se První máj, to by mohla být dobrá příležitost. Pokud by to pro Tebe teď byl moc velký krok, můžeš tomu dát čas. Jestli se vídáte každý den, máš dost příležitosti ukázat svůj zájem o něj - zeptat se ho třeba na věci, kterým se věnuje anebo které ho zajímají, pochválit něco, co se mu povedlo a podobně.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Může se stát něco víc?

  Ahoj Alíku a poradno,
  Před třemi dny jsem byla s tím klukem co se mi líbí venku. Vlastně on mě pozval ven. Dodržovali jsme všechny pravidla, ale bylo to fajn. Potom jak se pomalu začalo stmívat, tak jsem mu řekla, že bych asi měla už jít domů. On mě zastavil a upřeně se na mě díval. Sundal mi roušku a já se naklonila lehce dolů. Bylo to....ehm divné. Ani jeden z nás se nikdy nelíbal, takže to bylo lehce divné, ale bylo to taky kouzelné. Po minutě jsme se oddělili a já se rozloučila a šla domů. Pak mi napsal, že by se mnou chtěl zažít něco víc. Je to možné...?

  Děkuji předem za odpověď:-)

  holka, 14 let, 9. dubna

  Ahoj,
  pokud se stále bavíme o klukovi, kterému je deset let, tak rozhodně není možné, aby se stalo něco víc. Nejspíš víš, že jakékoli intimní aktivity jsou zapovězeny do patnácti let - tudíž nepřipadají v úvahu ani pro tebe. A upřímně řečeno osobně mi nepřipadá v pořádku ani francouzský polibek u desetiletého dítěte. Už v předchozím dotazu jsem psala, že v tomto věku se můžete úplně bez problémů kamarádit a počkat, až budete oba starší a zda vaše city přerostou v něco víc. Od té doby jsi ještě napsala, že jsi si před ním sundala tričko. Tak kamarádství skutečně nevypadá a hrana, na které se pohybuješ, je velmi tenká. Žádné desetileté dítě není dostatečně zralé na to, aby navázalo partnerský vztah - navíc partnerský vztah, který začíná dostávat už i sexuální dimenzi. Když pominu to, že si tím koleduješ o velké problémy, tak se zkus zamyslet i nad tím, že takovým nezodpovědným chováním můžeš ohrozit i jeho psychický vývoj a třeba i budoucí partnerské vztahy. Velmi ti proto doporučuji, aby ses začala chovat zodpovědně a domýšlela důsledky svých činů.
  Bára

  Holky a láska

  Líbí se mi spolužák

  Ahoj poradno. Potřebovala bych poradit.
  Líbí se mi můj spolužák. Chodíme spolu na osmileté gymnázium, takže se známe něco přes jeden a půl roku. Jsme si hodně blízcí, ví toho o mně víc než moje nejlepší kamarádka.
  Asi před měsícem jsme si s tím spolužákem (z netuším jakého důvodu) řekli, že uděláme prank na naše dva kamarády. Ten prank spočíval v tom, že jsme jim řekli, že spolu chodíme. Začali jsme si hodně psát i volat o tom, jak budeme v pranku postupovat. Ale nevolali jsme si jen o tom pranku. Normálně jsme si povídali. Jednou, když jsme si volali, mi dokonce řekl něco ve smyslu : ,,nevím proč, ale mám takovej pocit, že z pranku se stane něco reálného.” Vůbec jsem nevěděla jak to mám chápat a jestli to vůbec myslel vážně. A jelikož jsem byla zaskočená a udivená, rychle jsem změnila téma.
  Teď už nikdo moc nevnímá, že spolu “chodíme”, ale ze srandy mi každý den píše – good morning my girlfriend a good night my girlfriend.
  Vůbec netuším jak se odhodlat mu říct, že se mi doopravdy líbí. Neporadili byste mi prosím?
  A popřípadě jestli mu to mám říct osobně nebo napsat, protože mi přijde, že napsat mu to je jednodušší, ale pak se budu bát prvního setkání naživo po tom, co mu to napíšu. (Mimochodem, domluvit setkání na živo není problem, bydlíme ve stejném okrese.)
  Předem moc děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 8. dubna

  Ahoj,
  Blahopřejeme k zamilování. Z Tvých řádků vnímám, že vaše náklonnost je oboustranná, to je prima.
  Možná ani jeden z vás nepočítal s tím, že by se vtip mohl proměnit ve skutečnost. Pokud si s Tebou nejlepší kamarád píše takto mile, i když už to pro prank není potřebné, myslím, že je určitá naděje, že Tvé city opětuje. Nemohu Ti poradit, jak přesně slovo od slova mu máš napsat nebo říct, že jsi do něj zamilovaná, nebylo by to od srdce. Pokud se to bojíš říct do očí, je lepší napsat. Někdy je zase lepší nechat to volně pro nějakou romantickou chvíli. Záleží, co je přirozenější pro vás dva. Ale přijde mi důležité, aby to už neznělo nebo nemohlo být vykládáno jako další vtip. Pro první "rande" si můžete předem vymyslet nějaký program, aby nevznikaly trapné chvilky, aby to nebylo tíživé už jen proto, že je to RANDE.
  Kamarádi už si to o vás stejně myslí, takže v tomto potíž není. Vlastně se tolik nezmění, jen budete mít mezi sebou jasno. A to je pro každý vztah důležité.

  Držíme palce, ať je vám spolu dál dobře jako kamarádům nebo jako partnerům.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Cítím se osamělá

  Ahoj Alíku, modrá linko atd.,
  Mohu se zeptat když je na 11 let moc brzo mít vztah (což mi také přijde brzo) tak já se cítím tak zvláště a připadá mi jakože u mě někdo chybí a že prostě se cítím osamělá a jakobych někoho potřebovala....a nevím co mám dělat.... protože někoho kdo by mě měl rád tak asi nenajdu třeba za týden....>X<-

  holka 11 let, 29. března

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že se cítíš osamělá. Blízká osoba ale nemusí být jen někdo, s kým chodíš. Najít partnera pro život opravdu může chvíli trvat, navíc to nejde úplně ovlivnit. To, že se do sebe dva lidé zamilují, je moc hezké, avšak musí se to vlastně stát, nejde to udělat. Když nejsi zamilovaná, neznamená to nutně, že musíš být osamělá. Mezi blízké lidi mohou patřit rodiče, sourozenci, kamarádky či kamarádi. To důležité je sdílet s nimi, jak se cítíš, o čem přemýšlíš, co Tě těší a z čeho jsi smutná, co si přeješ a potřebuješ. A stejně tak naopak nabízet svým blízkým svoji přítomnost, vyslechnutí.

  Přejeme Ti, aby ses necítila osamělá
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk, co se mi líbí, mi nenapsal k narozeninám

  Ahoj Alíku,
  jako první jsem Ti chtěla moc poděkovat za odpověď na můj minulý dotaz.
  A teď k dotazu: Nedávno jsem měla čtrnácté narozeniny a ten kluk, co se mi líbí, o tom věděl. Měla jsem to i na instastories, které viděl a taky jsme si o tom před pár dny psali. No, jde o to, že mi nenapsal. Napsal až den poté, jako by se nic nedělo... Zajímalo by mně, jak si to mám vyložit. Dost mě to mrzelo a zároveň jsem se docela naštvala. Nevím proč, ani jak moc to změnilo moje city k němu.
  Děkuju za odpověď!

  holka, 14 let, 27. března

  Ahoj,

  píšeš nám o tom, jak to teď bylo s klukem, který se Ti líbí. Chápu, že Tě mrzí, že Ti nepopřál k narozeninám. Onoho kluka neznám, proto nedokážu takhle na dálku říct, proč se tak stalo. Myslím si, že důvodů mohlo být víc. Docela často se třeba stává, že lidé ve spěchu prostě popřát v ten den zapomenou. To, jak se k nám druzí chovají, často nedokážeme ovlivnit, i když bychom si to moc přály. Rozumím tomu, že jsi z toho teď smutná a naštvaná - chce to asi trochu času, abys poznala, jestli se Tvoje city k němu změnily anebo ne. Říkám si taky, jestli onen kluk ví o tom, že se Ti líbí. Připadá mi v pořádku, pokud bys mu o tom řekla nebo mu to napsala - pokud je to něco, co bys chtěla i Ty.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Vztahy s kluky

  Ahoj poradno,
  tohle je dost těžký takže to budu popisovat tak nějak dopodrobna.
  Takže jde o to, že já mám strašně špatný vztah s klukama. Jako kamarádi jsou fajn, ale když s někým chodím, tak je to strašné! Mám více důvodů proč si myslím to co si o sobě myslím (k tomu se dostaneme později).
  Takže proč přesně s klukama ve vztahu špatně vycházím?
  Kluk 1=Chodili jsme spolu a pak jsem mu nakreslila obrázek jen se srdíčkem a on ho zmuchlal a hodil po mně
  Kluk 2=Minecraft je pro něj důležitější než já. Domluvili jsme se, že spolu půjdeme ven a on přišel o půl hodiny později. Prý hrál minechraft. Takhle se to čekání postupně prodlužovalo, a jednou mě nechal čekat 4 hodiny a ani nepřišel. Řekla jsem to kamarádce a ona se mě ani nezeptala (já to chápu dělala to pro moje dobro) a šla za tím klukem aby se ho zeptala jestli já nebo minecraft. Zeptala se nenápadně. Dělala, ženení naštvaná. On prý řekl že minecraft. Kamarádka si myslela, že si dělá legraci, ale on prý ne.
  Kuk 3=Mlátil mě a bral mi svačinu.
  Kluk 4=Začali jsme spolu chodit na táboře. Napsala jsem mu pozvánku na moje 10 narozeniny. Přečtl si - neodepsal.Pak jsem dostala číslo na jeho spolužáka který jezdí na tábor taky. Rychle jsem se ptala co je s Odrou?Proč mi neodepisuje?Jestli se mu nestalo něco vážného?A ten spolužák jen ,,Emo já ti nevím jak to říct...Já...No víš...On...on si našel jinou“A takhle to skončilo.
  Kluk 5=rozešel se mnou, protože jsem řekla sestřenici, že spolu chodíme
  Kluk 6=Toto se taky stalo na táboře ale jiný rok. ,,Ten“ kluk si tam našel holku. Po pár dnech se spolu z neznámých důvodů rozešli. ,,Ten“ Kluk mě v zápětí začal balit a já se do něj zamilovala. Pozval mě na tanec na táborové diskotéce, natrhal mi kytku...Po pár dnech jsem se zeptala jestli se mnou nebude chodit a on jen na to ,,To nevíš že mám holku ve třídě?“
  No ale to není jen, že se trápím (teď se dostáváme do momentu co si o sobě myslím) je to o tom, že mám pocit, jako kdybych chtěla být jen a jen s mou nejlepší kamarádkou. Myslím, že ztrácím důvěru k mužům.
  Prosím odpověz co nejrychleji.
  Děkuji

  holka, 11 let, 23. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém vztahu ke klukům. Podle Tebe se Ti s nimi špatně daří. Popisuješ podrobněji svých šest zkušeností.
  Díky za důvěru, se kterou jsi nám napsala minulé události, které pro Tebe mohly být dost těžké. Je mi líto, že máš zatím špatné zkušenosti ve vztahu s kluky, kteří se k Tobě nechovali hezky. Nezasloužila sis takové zacházení. Přijde mi cenné, že o tom umíš mluvit a že na to nechceš zůstat sama. Vidím, že se nad tím pozastavuješ a nechceš to tak mít dál. Píšeš, že máš větší chuť být s Tvou nejlepší kamarádkou, přijde Ti, že ztrácíš důvěru k mužům.

  Vůbec se nedivím, že máš pocit, že nechceš teď s kluky nic mít a chceš být se svou kamarádkou. Máš hodně zkušeností, které byly bolestné a které Tě mohly odradit. Není nic špatného na tom, že si dáš pauzu a odpočinek od vztahů s kluky na tak dlouho, jak budeš potřebovat. Patří to taky k Tvému věku, že poznáváš, jak fungují anebo nefungují vztahy s druhými. Nejsi sama v tom, že Tě potkaly špatné zkušenosti, Tví vrstevníci zažívají podobné věci. Na druhou stranu jsou to taky zkušenosti, které Tě mohou někam posouvat. Možná máš ve svém okolí kamarádky, se kterými by sis o tom mohla otevřeně popovídat a sdílet společné zážitky, bývá to úlevné. Možná by sis uměla představit popovídat si o tom i s mamkou, nebo někým blízkým, kdo je starší.

  Sama asi víš, že vztahy nejdou úplně naplánovat. Nevíš, kdy a koho potkáš, kdy si s někým padnete do oka. Jak píšeš, třeba na táboře bývá větší prostor pro setkávání. V této online době je to ale s potkáváním složitější, tak si říkám, že to může být dobrý čas pro to být víc sama se sebou, se svou nejlepší kamarádkou, se svou rodinou a dělat věci, které Ti přinášejí radost a které jsou ty Tvoje. Jak se často říká, všechno zlé může být pro něco dobré. Možná Ti Tvé minulé vztahy mohly ukázat to, co od vztahu opravdu nechceš, ale věřím, že v některých bylo i mnoho dobrého. Tvoje představa o tom, jaký by měl být Tvůj budoucí vztah tak může mít lepší obrysy. Napadá mě, že pokud bys na to měla chuť, můžeš zkusit sepsat, jaký by měl být člověk, se kterým bys chtěla chodit a jaký by naopak být měl.

  Přála bych Ti, abys mohla lépe poznávat druhého a potom mít vztah podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Trojúhelník - kamarád vs. bývalý kluk

  Ahoj všichni, omlouvám se, že sem píšu znovu, ale potřebovala bych znovu poradit, navazuje to na můj minulý dopis, mezitím se hodně věcí taky změnilo. Ten kamarád, který o mě měl zájem, tak to vzdal a přerušil i naše kamarádství. Byla jsem z toho smutná, protože jsem ho měla ráda, a byl tu pro mě, když jsem byla unavená a nemohla dál a zlepšil mi náladu, takže mě to hodně mrzelo. Ale snažila jsem se dát nějak dohromady zase, ale najednou přišla další věc. Tu jsem ale považovala za dobrou, protože mi napsal můj ex. Říkal, že ještě ke mně má city, a že jestli to nezkusíme ještě jednou, já jsem ho ještě měla ráda a dala tomu druhou šanci, i když mi předtím ublížil. Znovu jsme to teda začali, ale bylo to takový jinačí, jako kdybych si povídala s cizím člověkem. Ale nechala jsem to být, protože jsem si myslela, že se to časem zlepší. Když jsem to říkala kámošce, tak řekla, že jsem blbá, že mi ještě znova ublíží a že jsem měla dát šanci tamtomu kamarádovi, protože on tu byl když můj ex ne. Nějak jsem to přešla s tím, že tentokrát už s tímhle zůstanu navždy a neublíží mi. S kamarádem jsem zase pomalu navazovala konverzaci, nebylo to tak jako dřív, ale furt jsme si rozuměli, tak to bylo fajn. Pamatuju si, jak mi jsem volala s kamarádkou a napsal mi ex, že si dělal srandu, že ke mně něco cítí, protože věděl, že já ano a ještě napsal, že se chtěl ujistit, aby se se mnou už vůbec nebavil a že to bylo všechno pro něj zbytečný a zablokoval si mě. Ten den jsem brečela a nechtělo se mi jíst, ublížilo mi to fakt hodně, protože já mu fakt věřila. Jenže nejhorší na tom je, že bych mu vždycky dala další šanci, protože ho mám fakt ráda. Jen já jsem mu dovolila věci, který by většina holek nepovolila, pustila jsem si ho blíž k tělu,(nemyslím tím ale pohlavní styk) než jsem kdy pustila ostatní, protože jsem si myslela, že když mu ty věci povolím, tak neodejde, protože tohle udělal u minulý holky přede mnou. Ale to není hlavní, řekla jsem si, že zhubnu, abych se sebou konečně byla spokojená, akorát nemůžu najít žádnou motivaci, vždycky to hned vzdám. Cejtím se, jako kdybych stála v trojúhelníku a v jednom rohu stál můj ex, v druhým kamarád, a v třetím já sama. A já si můžu zvolit jenom jednu cestu, ale nevím kterou. Nechci nechat odejít kamaráda a mám furt city k mému ex, ale na další stranu bych už chtěla být konečně sama se sebou spokojená. Moc se omlouvám, že je to taková slohovka, ale nevím jak to zkrátit a jsem strašně zmatená, protože netuším, co mám dělat. Na jednu stranu bych chtěla nechat mého ex jít, protože vím, že mám na lepší, ale něco v mý hlavě říká ,, ještě vydrž,, , třeba se fakt vrátí opravdově. Nevím co mám dělat. Předem děkuju za odpověď

  holka, 14 let, 21. března

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, jak se od Tvého posledního dotazu vyvíjel Tvůj vztah s kamarádem i s Tvým ex. Mrzí mě, že kamarád přerušil Váš kontakt. Nevím přesně, co tomu předcházelo, ale umím si představit, že Tě to mrzí, když jsi k němu měla tak blízko. Věřím, že ses z toho všeho možná potřebovala trochu vypsat.

  Píšeš, že si připadáš jako v trojúhelníku mezi svým ex a kamarádem. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Přemýšlím, jestli by šlo zkusit sepsat si seznam pro a proti pro každého z kluků, vlastně i pro variantu, že bys nechodila ani s jedním. Můžeš si odpovědět na otázky, jaké by to pravděpodobně bylo, kdybych s ním chodila? Jak bych se kolem toho asi cítila?

  Chápu, že Ti běží hlavou, jestli by to napotřetí přece jen nevyšlo, kdybyste to s bývalým klukem ještě znovu zkusili. Nedokážu předpovědět, jak by to bylo, nikdo onomu klukovi úplně nevidí do hlavy a neví přesně, co ho vedlo k tomu, že se k Tobě takhle choval. Zároveň ze zkušenosti bych řekla, že lidé se úplně nemění mávnutím proutku. Říkám si, co by se muselo stát, aby Tě to přesvědčilo, že to na další pokus vyjde? Píšeš, že bys možná ještě měla vydržet - to mi zní tak, že máš nároky sama na sebe, že jsi to Ty, kdo se musí snažit. Na to, aby vztah fungoval, ale musí být dva, musí se snažit oba, ne jenom jeden. Nedivím se Ti, že jsi brečela, když Ti Tvůj ex napsal, že si dělal srandu, když Ti předtím psal, že k Tobě něco cítí. To mi nepřipadá jako fér chování - a umím si představit, že by to ublížilo asi každému.

  Také v dotazu zmiňuješ to, že se snažíš zhubnout a chtěla bys se sebou být spokojená. Říkám si, co Tě vede k pocitu, že bys měla zhubnout? Co by potom bylo jinak? Věřím, že pocit spokojenosti nemusí souviset s tím, jestli zrovna máme o pár kilo víc nebo míň. Kdybys to všechno, co Tě teď trápí, chtěla probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi celebrita

  Ahoj Poradno, mám menší problém. Mám takzvaný crush na kluka který je o deset let starší:-(. Je to normální? Chci říct jenom že je to celebrita, ale nedokážu myslet na nikoho jiného:-(. Myslíte si že by mi mamka dovolila jet za ním na tábor? A je to normální?:-(

  holka, 22. března

  Ahoj,
  chápu, že jsou pro tebe tyto pocity nové a matoucí, ale mohu tě ujistit, že je úplně normální, že se ti líbí nějaká celebrita. U tvých předchozích dotazů vidím, že je ti deset let a troufla bych si tedy tvrdit, že se bude jednat o jednu z prvních dětských platonických lásek. Na tom není nic špatného a nemusíš se bát, že by tvé pocity byly nenormální. Naopak je naprosto běžné, že dívky na prahu dospívání sní o idolech, které nikdy nemohou mít. Ostatně miliony dětských pokojů jsou vyzdobeny plakáty s celebritami a samozřejmě to neznamená, že by tyto dívky byly nenormální, nebo že by předpokládaly, že si jednou onoho herce/zpěváka/sportovce/influencera... vezmou za manžela. To, že tě onen muž přitahuje (ačkoli je mu dvacet let), skutečně není nic, za co by ses měla stydět. Dá se předpokládat, že za pár let se na obzoru objeví nějaký kluk, který pro tebe bude dostupnější a bude tě také přitahovat. Je také dost možné, že časem se změní i tvůj vkus a současné „pobláznění“ ti přijde úsměvné, ale v současné době se ti zkrátka líbí a není důvod, proč by ses tím měla znepokojovat. To, zda ti maminka dovolí jet za ním na tábor, si netroufám odhadnout, protože tvou maminku vůbec neznám.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Co tím myslel?

  Ahoj Alíku, už jsem několikrát psala, že se mi líbí kluk, takže doufám že neotravuju. Ten kluk, co se mi líbí, tak jsme si psali. Psali jsme o jedné herečce, kterou mám ráda, a on napsal, že není hezká. Já jsem napsala, že je hezká a on napsal že jsou i hezčí holky. To je právě to, dost mě to překvapilo. Alíku myslíš, že by mohl myslet mě. Možná je to uplná blbost, ale mě to strašně vrtá v hlavě.

  holka, 22. března

  Ahoj,
  z historie tvých dotazů je patrné, že se oním klukem velmi zabýváš a moc bys chtěla, aby k tobě choval stejné city jako ty k němu. Chápu, že pátráš po každém sebemenším signálu jeho zájmu a sympatií, ale obávám se, že situace, kterou popisuješ, jím není. Samozřejmě, že mohl těmi „hezčími holkami“ myslet i tebe, ale stejně tak mohl mít na mysli kteroukoli jinou dívku, nebo ženu, která se mu líbí. Jeho věta nesvědčí o ničem jiném, než že se mu ona herečka nelíbí tolik jako tobě. Možná si v tom okamžiku vzpomněl na jinou herečku, která mu připadá přiražlivější, nebo jinou dívku ze svého okolí. Jistě mohl mít na mysli ti tebe, ale obávám se, že to jeho vyjádření není patrné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zajímám se o kluky a v televizi fandím holkám

  Ahojte poradno, mám takový dotaz. Normálně se zajímám o kluky a ráda bych nějakého měla, ale tohle mě trochu zaráží. Když se dívám na nějakou televizní soutěž, tak vždycky fandím týmu, kde je víc holek, popřípadě fandím holce jako samotné. Není to divné? Je to normální? Děkuji moc.

  holka, 12 let, 20. března

  Ahoj,
  není to ani trochu divné, je to úplně normální. Proč si myslíš, že bys měla v soutěžích fandit klukům? Domníváš se snad, že kluci fandí víc holkám? Že chtějí, aby víc-klučičí tým prohrál proti víc-holčičímu týmu? Je naprosto očekávatelné, že fandíš tomu, s kým se ztotožňuješ, nikoliv tomu, s kým bys chtěla navázat romantický vztah.

  I ve filmech a pohádkách z hollywoodské produkce si můžeš všimnout, že se posledních několik let snaží tlačit do popředí ženské hrdinky. Dělají to zejména s tím záměrem, aby se více zalíbily dívkám a ženám (a skupinám bojujícím za větší rovnoprávnost). Podívej se třeba na pohádku Ledové království (v originále Frozen), tam jsou vesměs všechny mužské postavy buď pro zábavu, nebo přímo padouši… a když si na mezinárodní filmové databázi rozklikneš podrobné hodnocení, ženy (females) všech věků hodnotí tento film lépe než muži (males).

  Alík

  P. S.: Na tuto otázku souběžně se mnou odpovídala i BáraV. Jelikož jsme nechtěli ani jednu z našich odpovědí rušit, je tu nyní dotaz dvakrát.