Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj potřebovala bych se zeptat miluju jednoho kluka a nevím jestli mě nechce nebo se chce kamarádit nebo se mu líbím. Bavím se s ním a on se mnou a napsal mi jestli s ním a kamaradama ven. Je na mě mily jak si myslím ��

Budu ráda za odpověď

holka, 14 let, 25. dubna

Ahoj,

ptáš se nás na něco, co víš nejlépe sama. Tvá vlastní intuice, Tvé srdíčko Ti nejlépe poradí, jak na tom s tím klukem jsi. My Tebe ani jeho neznáme, spíše bychom hádali. Každopádně, pokud se s Tebou baví a zve Tě ven a je na Tebe milý, může mít zájem Tě poznat. Pro začátek to úplně stačí. Ideální je, kdybyste se nejdřív stali kamarády, a později, až byste se více poznali, své zájmy, povahu, charakter, pak by z toho mohlo být něco více.
Také se můžeš na toto téma pobavit s někým starším, kdo Tě dobře zná a má už dostatek zkušeností, např. rodiči, prarodiči, tetou, strýcem... prostě někým, komu věříš a můžeš se na něj spolehnout.

Přejeme Ti, ať je Ti po boku kluka, který se Ti líbí, moc dobře.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
do školy o ročník víš chodí jeden kluk který se mi líbí. Nebudu říkat jak ale zjistila jsem si do jaké třídy chodí a jak se jmenuje. Bohužel jsme spolu nepromluvily zatím ani slovo :( Hrozně bych se s ním chtěla začít bavit ale nameštěstí nejsem jedna z těch holek které se jen tak začnou bavit s úplně cizím klukem... Takže moje otázka - jak se s ním mám začít bavit? Nepotřebuju vědět co mám říkat ale jak a za jaké příležitosti s ním začít konverzaci. Děkuji předem :)

holka, 15 let, 24. dubna

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že uvádíte věk 15 let, budeme Vám podle našich pravidel Modré linky v odpovědi vykat.

Každý z nás je jiný. Někdo je extrovert, komunikativní človíček, který nemá problém navázat konverzaci, část lidí patří k protikladu a většina se pohybuje někde mezi těmito dvěma póly. Pokuste se využít příležitosti, kdy se s klukem, který se Vám líbí, potkáte na chodbě školy či venku. Takové oslovení samozřejmě vyžaduje velký kus odvahy, energie, ovšem, jak se říká, kdo nic neriskuje, nic nemá. Pochopitelně k risku patří i možnost odmítnutí. Je proto dobré, zkusit se připravit na obě možnosti. Také můžete tomu klukovi napsat lístek a někam mu ho podstrčit či podat, rozhodně bych ale nevolila prostředníka.

Když jste dokázala zjistit, jak se ten kluk jmenuje, možná se Vám podaří zjistit třeba i to, co ho baví. Který sport, jaké filmy, co dělá ve volném čase, jaké má rád třeba hudební skupiny. Čím více informací budete mít, tím lépe jde navázat kontakt. Máte pak mnohem víc šancí navázat komunikaci.

Přejeme Vám hodně štěstí v navazování známosti.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,Alíku.Chtěla bych chodit s klukem kterému je 14-15.Ale mně je 12 . Myslíš že můžu být s 15 klukem když mi je 12?

holka, 12 let, 18. dubna

Ahoj,

je prima, že jsi potkala někoho, kdo Tě natolik zaujal, že bys s ním chtěla chodit. Pokud to tak má i ten kluk, nemělo by vám nic bránit v tom, abyste byli spolu. Jistě, 3 roky mohou být rozdíl - nicméně právě to některým párům vyhovuje, jiným překáží. Je především na vás, jak vám spolu bude a jak se věkový rozdíl bude projevovat. Co se týče zákona, jde jen o to, abyste spolu neměli sexuální aktivity, které jsou mladým lidem do 15 let zakázané.
Přemýšlím taky nad tím, že by mohlo být fajn znát názor lidí kolem vás - probrat to s kamarády, rodinou... Ti všichni můžou mít postřehy a třeba taky zkušenosti, které by vás v rozhodování o vztahu mohly posunout.

Přejeme krásné jarní dny
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,Alíku. Líbí se mi jeden kluk z naší školy.Potkala jsem ho na chodbě s kamarádem chtěla jsem si s nim plácnout, ale on nic.Nevím jestli moji ruku nevnímal nebo se stydělat dat mi placak před svým kamarádem nebo mně nechce.Prosím Pomoc chtěla bych vědět co si o tom myslíš jestli mně chce nebo ne!

holka, 13, 17. dubna

Ahoj z Modré linky,

ptáš se, jestli Tě kamarád chce, nebo nechce - když si s Tebou nechtěl dát na chodbě placáka. Rádi bychom Ti odpověděli, ale nevíme - ví to opravdu jenom ten kluk. To, že si s Tebou neplácnul ale nemusí vůbec znamenat nezájem z jeho strany. Možností je víc - možná že o Tebe nemá zájem, ale taky mohl být překvapený, v rozpacích, možná neměl náladu jen tak si dát placáka...

Pokud chceš vědět, že má o Tebe zájem, můžeš se s ním zkoušet kontaktovat dál, třeba takto nezávazně, jak jsi to udělala teď, můžeš zkusit pěkné pohledy, úsměvy, navázat rozhovor (třeba na jeho oblíbené téma, pokud ho znáš - pokud ne, můžeš zapátrat u dalších kamarádů nebo na sociálních sítích); můžeš ho třeba požádat o pomoc s nějakou záležitostí.

Můžeš ho také zkusit potkat jinde, než ve škole, na nějakém kroužku, při sportu apod. Kdybys chtěla být odvážnější, můžeš se ho zkusit zeptat sama, jak na tom u něj jsi. Klidně osobně, nebo třeba dopisem (klasickým nebo elektronickou zprávou). Kdybys ho chtěla kontaktovat osobně, je vždycky lepší, když u toho nikdo není a máte prostor jen pro sebe.

Přejeme pěkné jarní dny,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Já vím píšu ti už po třetí a vím že mi odpovíš stejně, ale mám ráda jednoho kluka ze školy a on mě taky (asi). A celá škola nás chce dát do hromady, ale my nechceme, protože jsme ta vztah malí a chceme být jen kamarádi. Už mě to ale štve a nevím co s tím mám dělat. Promiň že tě otravuji.
A děkuji za odpověď

holka, 12 let, 16. dubna

Ahoj,
popravdě nechápu, kde je problém. Pokud s tím klukem chcete být jen kamarádi, neexistuje na světě nikdo, kdo by vás mohl donutit, aby to tak nebylo. Co si o vašem vztahu myslí „celá škola“ je poměrně nepodstatné, důležité je, že vy dva k sobě žádnou náklonnost necítíte a je zcela v pořádku, pokud dál zůstanete kamarádi. Věřím, že pokud někdo bude na toto téma dělat narážky a ty jej budeš buďto ignorovat, nebo mu stručně a jasně oznámíš, že jste pouze kamarádi a tak to taky zůstane, spolužáky to po čase přestane bavit a najdou si jiné téma k řešení.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.
Už dlouho se mi líbí jeden kluk. Nejdříve to vypadalo že se mu líbím i já, v hodinách na mě pořád koukal nebo jsme spolu pořád navazovali oční kontakt a po hodině vždy přišel k mojí lavici a začali jsme si povídat. Odpoledne jsme si ještě.psali. Teď už to tak není, vždy když se na něj kouknu tak se na mě usklibne a otočí se. Pořád se spolu bavíme ale už to není to co dříve. Myslím si že on má rád mojí kamarádku a pak jsem se ho na to ptala a on říkal že ne. Ale pořád si myslím že jo. Prosím poraďte mi jak to obrátit zase na druhou stranu

holka, 11 let, 8. dubna

Ahoj,
nerozumíš tomu, co se stalo mezi Tebou a kamarádem, který Ti dřív věnoval více pozornosti, nyní se však odvrací a ušklíbá. Dál se spolu ale bavíte. Ptáš se, co udělat pro to, abyste si zase byli bližší, jako dřív.
Je fajn, že se ho můžeš zeptat na to, co Ti leží v hlavě. Jedině on Ti může dát odpověď také na to, jestli se něco mezi vámi stalo nebo změnilo, že se teď k Tobě chová jinak. Můžeš dát najevo, že Tě to mrzí a chtěla bys s ním být dál v kontaktu jako doteď, být k němu pozorná, projevit zájem o společnou komunikaci. Myslím, že to je maximum, co pro to můžeš udělat, dál je to už na něm, jestli snaha a sympatie budou oboustranné.
Procházíš věkem, kdy se tyto věci teprve utváří a často i rychle mění, zda si opravdu rozumíte a vaše blízké přátelství vydrží, se ukáže postupně, časem. Bude moc fajn, když o tom budeš mít s kým promluvit, komu věříš, třeba s kamarádkou nebo i rodinou.

Hezké jarní dny,
Modrá linka

Holky a láska

libi se my 2 holky ze tridy mam jim to rict dřív nebo pozeji dekuji za odpoěd

kluk, 9 let, 6. dubna

Ahoj,
vzhledem k tomu, že je ti devět let, myslím, že s vyznáním lásky skutečně nemusíš spěchat. Na navázání skutečného partnerského vztahu máš spoustu času a domnívám se, že aktuálně bys měl vztahy s dívkami, které se ti líbí, udržovat spíše na kamarádské úrovni. Možná bude vaše přátelství natolik silné, že za pár let přeroste v opravdový partnerský vztah, ale jak už jsem uvedla, není kam spěchat a klidně nech věcem volný průběh.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a ostatní.
Moje 12-letá spolužačka má kluka, kterému je 16 let a už několikrát přišla do školy s cucflekem na krku. Když jsou sexuální aktivity do 15 let zakázané, patří tedy i mezi to cucfleky? A mohl by být ten kluk nějak potrestán? Děkuju za odpověď

holka, 12 let, 2. dubna

Ahoj,
zákonem je do 15 let zakázaný sex i sexuální aktivity, které můžou vést k pohlavnímu styku, tedy se mezi ně řadí i mazlení, vášnivější líbání a podobně. Hranice mezi tím, co je v pořádku a kam by to už zajít nemělo, je někdy tenká. V každém případě ve dvanácti letech není kam spěchat a pro větší klid je lepší tyto aktivity odložit. Jak píšeš, zodpovědný za to, aby vztah nebyl předčasně příliš intimní, je v tomto případě přítel spolužačky, kterému je už nad 15 let a mohl by z toho mít případně problém.

Nevím, jak se v tom cítíš Ty, zda máš potřebu kamarádku nějak informovat o tom, jak to je, zda Ti dělá starost, jestli se neděje něco, co není v pořádku. Může být užitečné si o tom promluvit třeba s rodiči, ať už Ty se svými, nebo i kamarádka se svými. Sami pak musí s přítelem zvážit, jestli se pohybují v mezích zákona a zda se chovají zodpovědně.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
poslední dobou si dost lámu hlavou s jedním velkým problémem: coming out. Vím, že popisovat svou situaci a pak se ptát, jestli je bezpečná, moc smysl nemá, protože to nikdo přes internet dokonale posoudit nemůže. Proto se místo toho chci zeptat, jak mám poznat, jestli je bezpečné rodičům (a případně kamarádům) říci, že jsem se zamilovala do holky. Původne jsem to chtěla odkládat, dokud by to nebylo nezbytně nutné (tedy dokud bych třeba s nějakou holkou nezačala chodit), ale začalo mi hrozně vadit, že nejsem out. Je to velká část mě a prostě bych to chtěla dostat ven. Jak se mám tedy ujistit, že mě rodiče přijmou?
Díky za odpověď.

holka, 14 let, 3. dubna

Ahoj,
rozumím Ti v tom, že bys chtěla být "out" a být před ostatními taková, jaká jsi. Není ale cesta, jak se ujistit, že Tě rodiče přijmou. Jejich reakce může být od pochopení a přijetí až po nepochopení a odmítnutí. Bezpečné to nebude vlastně nikdy. Vzhledem k tomu, že je Ti 14 let a Tvoje sexualita se vyvíjí, nepovažuji za nezbytné směrovat ke coming outu. Pokud máš k blízkým důvěru, můžeš s nimi o problematice mluvit zatím obecně. Uvidíš, jak se k ní budou stavět.

Držíme palce,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
Předem se omlouvám, že sem píšu, i když mi je 16, ale už jsem to zkoušela probírat se svou velmi dobrou kamarádkou, ale ta tomu moc nerozuměla a já nevím komu jinýmu se mám svěřit, abych něco vyřešila nebo své situaci aspoň trochu porozuměla..

Jde o to, že jsem se před nějakou dobou rozešla s klukem se kterým jsem byla asi měsíc, mě samotnou to tolik netrápí, teda aspoň si to myslím, jenže můj problém spočívá v tom, že nedokážu nikomu říct pravdu o nás dvou a tak všem lžu. Třeba říkám, že si s ním píšu, nebo třeba, že se s nim stýkám přitom jdu jen někam ven, buď s kamarádkou nebo sama a pak si něco vymyslím. Kvůli tomu jsem taky uvažovala o tom, že bych se s ním dala znovu dohromady, abych to nemusela dál řešit. Já vlastně ani nevím, proč jsem se s ním rozešla.. No jako já už jsem ze začátku pochybovala o našem vztahu.. Jakože já jsem ho (pořád mám) ráda měla, ale nebyla jsem schopná uvěřit tomu (pořád nejsem), že on mě má rád taky. Prostě jsem si myslela, že se mnou chce být jen kvůli jeho kamarádům a tak. No myslím, že důvod proč jsem si to myslela je to, že občas když jsem mu napsala tak mě kompletně ignoroval, jenže si zase říkám, jestli to nebylo kvůli tomu, že on věděl, že já si nerada píšu a už to několikrát před tím zkoušel a no já jsem ho ignorovala.. No dalším důvodem by mohlo být to, že jsem na jeden týden nejdřív jela se školou, pak on měl prý týden zaracha kvůli známkám a pak mi napsal, že má brigádu a že nemůže přijít a tak.. Upřímně jsem nezažila, že by měl někdo v patnácti brigádu a den poté jsem se s ním rozešla, protože mi přišlo, že mu na mně už vůbec nezáleží.. No a asi týden po rozchodu mi psal, že chce abych se k němu vrátila a že se se mnou bude stýkat a že bych za ním mohla zajít.. No a já jsem byla hrozně naštvaná a samozřejmě to neudělala, protože jsem si myslela, že to bude nějaká past.. No a teď fakt nevím, co mám dělat.. Jsem z toho všeho zmatená a vůbec nevím, co dál.. Nejsem teda v depresích, ale vůbec tomu nerozumím a většinu svého času nad tím přemýšlím.. Co si o tom myslíte? Myslíte si, že za to můžu já, nebo je dobře, že jsem se s ním rozešla? A jak se mám odhodlat k tomu, abych to ostatním řekla a dál jim nelhala? A nevíte proč jim to vlastně nedokážu říct?

Předem děkuji za odpověď.

holka, 16 let, 1. dubna

Ahoj,
z tvého dopisu je znát, že jsi zmatená a sama se ve svých pocitech nevyznáš. Hned zpočátku tě mohu ujistit, že to není nic výjimečného, ani „nenormálního.“ City, láska a vztahy jsou velmi složitou záležitostí, která vůbec není černobílá a nemusí být ani přímočará. Člověk klidně může cítit zároveň lásku i být na někoho naštvaný, což myslím, že je právě tvůj případ. Zkus se proto nejprve sama zorientovat ve svých citech. Zamysli se nad tím, jestli máš onoho kluka ráda a jestli bys stála o bližší vztah s ním. To je podle mě zásadní faktor, podle kterého by ses měla řídit.

Jestli sama sobě přiznáš, že jsi do něj zamilovaná, zřejmě není co řešit a měla bys mu dát druhou šanci. Pokud k němu nic necítíš a nevěříš, že by to mohlo fungovat, bylo by dobré přiznat to nejen sama sobě, ale i svému okolí.

A potom je určitě potřeba, aby ses zamyslela nad tím, co tě motivuje k tomu, že nechceš svému okolí přiznat, že už netvoříte pár. Možná se bojíš reakcí ostatních, možná máš strach, že by tě třeba považovali tví kamarádi za „neschopnou“ navázat partnerský vztah. Nebo ti spíše vyhovuje image zadané dívky. Ale zkus si představit důsledky toho, kdyby „prasklo“, že už spolu nechodíte, ale ty stále tvrdíš opak. Ostuda, která by následovala, by ti určitě příjemná nebyla. Jestli tedy s oním klukem skutečně už nehodláš bližší vztah navázat, čím dříve se „přiznáš“, tím snazší a bezproblémovější to pro tebe bude.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a všichni, co mám dělat? Mám ráda jednoho kámoše a on mě taky, jenže vztah je na nás ještě brzo. Ale psal mi hezké věci, jsem zamilovaná. Ale teď mi psal, že se pohádal s nejlepším kamarádem, já mu psala, že to bude zase dobré a že se usmíří, jenže tomu vůbec nevěří a psal, že neví. A já nevím jak mu pomoct. A proto se ptám, existuje něco, jak by jsem mu mohla pomoct? Zařadit do Holky a láska, děkuju.

SoyVio78, 30. března

Ahoj,
je hezké, že ti záleží na citech tvého kamaráda a ráda bys mu pomohla s vyřešením jeho problému. Určitě mu pomáháš už tím, že se ti mohl svěřit a ty jsi mu poskytla útěchu i oporu. Člověku vždy pomůže, pokud ví, že na problémy není sám a má přátele, kteří za ním stojí. Hádka s nejlepším kamarádem je nepříjemná záležitost, která člověka trápí a těžko ji „dostává“ z hlavy.
Zkus proto svému příteli navrhnout, jestli si o celé věci s tebou nechce popovídat. Zajímej se o to, co k dané hádce vedlo, jak tvůj přítel zareagoval, jak reagoval jeho kamarád, co ho na tom nejvíc mrzelo a podobně. Často se stane, že jenom tím, že člověk o nějaké záležitosti mluví, srovná si myšlenky a začne jí vnímat trochu jinak, nebo na ni dokáže pohlédnout z nového úhlu. Třeba si tvůj přítel uvědomí nějakou svou chybu, nebo situaci, kdy se mohl zachovat jinak a vyplyne z něj z toho rovnou i řešení situace. Prober s ním různé možnosti, jak by se mohl dál zachovat. Pokud o to bude stát, můžeš mu říci, jak by ses v jeho situaci zachovala ty. To všechno mu může pomoci utřídit si myšlenky a najít řešení. Věřím, že se to podaří a držím palce!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku,
mám dojem, že se líbím jednomu klukovi ve třídě. Jak se dá poznat, jestli mě vnímá jako kamarádku, nebo se mu líbím?? Díky.

holka, 19. března

Ahoj,
stoprocentní recept ti nedá nikdo, ale hodně můžeš vyčíst ze spolužákova chování. Chová se k tobě jinak než k ostatním spolužačkám? Zajímá se o tebe? Vyptává se například, čím se zabýváš ve volném čase, co tě zajímá, nebo jaké máš názory? Pokud odpovědi na tyto otázky zní „ano“, je pravděpodobné, že kromě toho, že k tobě cítí sympatie, také tě možná vnímá i jako víc než kamarádku.
Samozřejmě dalším, poměrně jasným, ukazatelem je například to, pokud se snaží s tebou setkat i mimo školu (třeba tě pozve do kina, cukrárny apod.) a vůbec s tebou trávit volný čas. Zkus se ale nejprve zaměřit na to, jestli o tebe projevuje větší zájem než o ostatní dívky ve svém okolí. Pokud ano, troufám si říci, že to pro tebe vypadá nadějně.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj. Už nějakou dobu znám jednoho kluka. Je o 7 let starší...No a teď jsme se začali bavit a máme se asi rádi...Sex ještě neee, ale o vztahu uvažujeme. Ale jak to řeknu mamce? Máme spolu hodně špatný vztah a jednou mě potkala s kamarádem a řekla, že se s nim už nesmím bavit, protože se ji prý nelíbí. Třeba byl ten kamarád milej a zabavnej, ale vypadal jinak no..No a to samé ten kluk..Kdyby byl třeba o dva roky starší, ale on je o 7..Vím, řeknete mi ať do takového vztahu ani nechodim, ale myslím, že ve vztahu nejde jen o čísla..
Když jsem měla naposled kluka tak to máma ani nevěděla. Hrozně se ji bojím a to samé s ostatními členy rodiny. Proste do naši rodiny moc nezapadam..S bratrem si povídám, ale kdyby zjistil ze mám kluka a je ještě starší než on sám tak by to nedopadlo dobře.. A tajit by ji to šlo, ale ten kluk mě bude chtít vozit domu a třeba spolu budeme chtít nekam jet a to by asi neprošlo..Proste nevim

holka, 14 let, 18. března

Ahoj z Modré linky,

tentokrát se na nás obracíš ohledně vztahu se starším klukem. Domnívám se, že je důležité - a nejen kvůli klukovi - pokusit se s mamkou navazovat lepší vztahy. I s dalšími členy rodiny. Je Ti 14 let, ještě 4 roky za Tebe budou rodiče zodpovědní, o spoustě věcech budou rozhodovat. A proto by bylo fajn, kdybys jim ukázala, že jsi rozumná holka, která může mít svůj názor, na kterou se dá spolehnout a proto je možné jí také v něčem vycházet vstříc.
Zkus si se členy své rodiny povídat, ptát se jich, jak oni prožívali své dospívání, co je tehdy trápilo, jak oni vycházeli s svými rodiči, mluvit s nimi o svých pocitech, přáních či trápeních. Pokud se Vám podaří zlepšit své vztahy, potom budete moci spolu mluvit otevřeně o všem, o čem je potřeba. I přesto, že by Ti rodiče mohli chtít vztah zakázat. Je dobré jim naslouchat a zkusit pochopit jejich argumenty, zároveň je možné s nimi hledat možnosti a kompromisy - například to, že se se starším klukem zpočátku budeš vídat u Vás doma nebo někde na veřejnosti, prostě za určitých - pro obě strany přijatelných - podmínek.

Přejeme Ti hezké jaro,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
chtěla bych poprosit o radu ohledně hodně důležitého, hodně náročného tématu - coming out. Moje orientace je něco, nad čím přemýšlím už hodně dlouho a přestože mi je teprve necelých 15 let, myslím, že už jsem dost stará na to, abych věděla, kdo se mi líbí. Nechci se zatím zatěžovat labely jako lesba, bisexuál, pansexuál aj., ale vím, že jsem na holky (a pravděpodobně úplně stejně i na kluky, což ale není ta kontroverzní informace). Já sama jsem s tímto faktem naprosto smířená, ba dokonce to je pro mě podstatná a skvělá součást mojí osoby.
To, s čím si lámu hlavu, je, jak to říct mé nejlepší kamarádce. Pár mých kamarádů to už ví a já se nebála jim to říct, protože jsem z nějakých důvodů měla jistotu, že to vezmou v pohodě (buďto už v dříve vyjádřili podporu LGBTQ+ komunity, nebo do ní dokonce patří...). S nikým z nich ale nemám vztah jako s tou nejlepší kamarádkou - jsme ten typ „BFF“, co se pořád drží za ruce, vyznávají si lásku, oslovují se „zlato“, „miláčku“... Nikdy jsem k ní nic víc než platonického necítila, ale mám strach, že jakmile jí řeknu, že se mi líbí holky, bude si myslet, že se mi líbí ona a najednou bude naše přátelství divné, vytvoří si ke mně jistý odstup a možná se se mnou dokonce přestane chtít bavit. Celé to navíc komplikuje, že se mi líbí její dobrá kamarádka, ale zároveň rivalka, kvůli které je často nejistá a už dříve měla strach, že jí mě přebere (jen jako kamarádku).
A můj dotaz tedy zní: Jak jí mám říct, že se mi líbí holky, aniž by si myslela, že to znamená ji? A případně: Jak se přesvědčit, že je pro mě bezpečné jí (a komukoli dalšímu) to říct?
Díky za odpověď.

dívka, 14 let, 17. března

Ahoj,
chápu Tvoje obavy z toho, jak nejlepší kamarádka, se kterou jste si hodně blízké, přijme to, že se Ti líbí holky. Zároveň by bylo asi fajn, aby se to dozvěděla přímo od Tebe a neměla pocit, že je jediná, které ses nesvěřila.

Věřím, že pokud jí to řekneš tak upřímně, jak jsi to popsala nám, pochopí to. Je důležité umět sdělit nejen to, jak se věci mají, ale také své pocity, obavy, které kolem toho máš. Je skvělé zeptat se zase na její, ověřit si, zda Tvoje představy, že k Tobě bude mít odstup a zalekne se toho, jsou vůbec opodstatněné. Někdy to chce více času, aby daný člověk informaci zpracoval a ujasnil si, je však důležité o tom mluvit, tím tomu můžeš nejvíc napomoct. Neboj se jí říct, jak to k ní cítíš a že bys byla ráda za zachování vašeho "BFF". Podle jejích reakcí pak vycítíš, nakolik je pro Tebe v pohodě se jí třeba časem svěřit i s tím, kdo konkrétně se Ti líbí a probírat tak s ní svůj intimní život. Věřím, že pokud se Vám to podaří, může to Vaše přátelství jen posílit.

Nakolik je bezpečné se svěřovat ostatním s osobními věcmi, musíš tak nějak vycítit sama. Ty nejlépe víš, jak s kým vycházíš, zda se jedná o opravdové přátele, kteří Tě nezradí, pochopí, dokážou příp. i udržet tajemství. Věřím, že praví přátelé jsou k Tobě upřímní a dokážou Tě přijímat takovou, jaká jsi, přestože jsou věci, které můžou mít oni jinak nebo jim nemusí moc rozumět. Jak si psala, někdy můžeš zkusit trochu dopředu "otestovat terén", zjistit, jaké mají názory na podobné věci, a pak se postupně svěřit, když to tak budeš cítit.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj aliku
Mám dotaz, chtěla bych se zeptat jestli nějak jde nebo existuje něco čím bych mohla něčím okouzlit jednoho kluka protože jeden kluk mi nabídl abychom byly kamarádi s výhodami ale já už ho dlouho miluju ale nevím jak to cítí on ale napadlo mě jestli je blízko k tomu že bychom spolu mohli být chtěla bych nějakou radu jestli to jde
A vážně to není pokus o vtip.

Natka, 13 let, 18. března

Ahoj,
bohužel vůbec netuším, co si mám představit pod pojmem „kamarádství s výhodami.“ Tudíž nevím, co ti onen kluk navrhl. Znamená to, že budete velmi dobří kamarádi? Nebo spíš přátelé? Nebo ještě něco víc než přátelé? V první řadě by asi bylo dobré promluvit si s ním o tom, co přesně tím myslel a co to pro tebe znamená. Můžeš mu samozřejmě neznačit, nebo přímo říci, že ho vnímáš jako víc než běžného kamaráda. Jak s touto informací naloží ale pochopitelně záleží jen na něm.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj nevím co mám dělat ve třídě cítím k jednomu klukovi něco víc než k ostatním ale, on ke mně očividně ne co mám dělat?

holka, 12 let, 17. března

Ahoj,
bohužel tě asi nepotěším, ale neexistuje způsob, jak někoho přesvědčit nebo donutit, aby se do tebe zamiloval, pokud to tak sám necítí. Chápu, že je ti to nepříjemné a ráda bys, aby tvé city byly opětované, ale obávám se, že nemůžeš udělat nic jiného, než mu nabídnout své přátelství. Jestliže se s sebou bude chtít přátelit a ty v něm získáš dobrého kamaráda, vůbec to není málo. A je klidně možné, že časem, až tě víc pozná, se v něm probudí i něžnější city.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj s 3 kluky máme úžasnou partu děláme spolu blbosti a chodíme spolu na oběd atd jenže je špatný že mě ti tři kluci milujou a jen jednoho z nich jenže když s tím jedním budu chodit tak se bojím že se naše skvělá parta rozpadne ( omlouvám se za všechny pravopisné chyby)

holka, 12 let, 13. března

Ahoj,
řekla bych, že v tomto případě záleží na tom, zda bys i ty stála o to zintenzivnit s někým z nich své kontakty a třeba se s ním vídat i mimo školu. Pokud k někomu z nich cítíš sympatie, není důvod, proč byste spolu neměli trávit čas. I když je možné, že si na to ostatní členové party budou muset chvíli zvykat, jestliže jste skuteční přátelé, tahle skutečnost by vaše kamarádství neměla ohrozit.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj aliku, nikdy jsem nevěděla že bych jestě někdy vstoupila do téhle poradny v mém věku ale dostala jsem se do velice bizardní situace a nevím co s tím. Příběh začíná tím že jsem s mojí nejlepší kamarádkou měla přespávačku a ona mi pověděla o jednom klukovi kterého si všimla na chadbách ve škole a chtěla by ho lépe poznat. Snažily jsme se najít jeho učet přes sociální sítě ale nic jsme nenašly tak mě napadlo aby napsala jednoumu klukovi (říkejme mu- Vilík),kterej se mi hodně líbil a pořád líbí o kontakt toho kluka po kterem jsme patraly, protože jsem věděla že oni dva se baví. Háček je v tom že jsem nikdy nikomu něřekla že se mi Vilík líbil. Tak mu moje kamarádka napsala a jakmile jí odepsal a tak tak jsem začala bejt zvedavá o jehom životě a řekla jsem kamarádce at si s ním píše. Tak jsme mu psaly celou noc a ted toho strašně lituji a jsem si vědoma že je to moje chyba. Tu noc jim konverzace drhly, ale ted se jim to rozjelo, už mají nachystaný rande. Mojí kamarádce se zatím nějak nelíbí ale ona jemu už nejspíš jo. Píše jí první a tak. A ted k tomu proč to tady vyprávím. Zkrátkaa jednouduše nevím co dělat dál. Mam se s ním začít přes s mojí kamarádku bavit a "přebrat jí ho" a nebo prostě se nějak snažit za ně bejt stastná a přestat na něj myslet. Pravda je ale že se usměju byt jak na něj pomyslím a snažím se ho co nejvíc zahlídnout v chodbách. Chtěla jsem to svej kamarádce už několikrát říct že v situaci v keterej my 3 jsme sem ani nechtěla aby jsme byli ale kdykoliv jsem to měla na jazyku to vyprsnout tak ona mi zrovna řekla nějakou zprávu o něm z který byla nadšená a tak a já pak ztratila odvahu. Netuším co mám dělat, jsem v nesnázích a potřebuju si o tom s někým promluvit a dostat nějaký rady. (začít si s ním psát už není možnost)

holka, 15 let, 12. března

Ahoj,
to, co popisuješ, je velmi zamotaná a složitá situace. Úplně rozumím tomu, že jsi z toho nešťastná a nevíš, co máš dělat. Je mi líto, že se celá záležitost kolem tvé lásky tak zamotala. Bohužel si myslím, že v současné době nemáš moc možností, co s tím můžeš dělat. Nedomnívám se, že je dobrý nápad začít se s ním přes kamarádku bavit a pak se jí ho pokusit přebrat. Tímto chováním by sis nejvíc ze všeho koledovala o to, abys ztratila oba dva. Myslím si, že tím nejlepším, co můžeš udělat, je jednat s kamarádkou na rovinu. Přiznat se jí, že se ti onen kluk líbí, ale zároveň zdůraznit, že naprosto respektuješ to, že se dali dohromady, že jí to přeješ a že ti moc záleží na vašem kamarádství. Možná se nakonec okolnosti vyvinou tak, že spolu nebudou chodit a třeba budeš mít znova šanci ty. I v takovém případě se mi však jeví lepší, když bude kamarádka vědět, jak to s tvými city je a nebude mít pocit, že ses ji snažila obejít a jednáš za jejími zády.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj... Mám takový problém :D mám hodně ráda jednu holku ale ona má už někoho jiného a jednou mi říkala že mezi námi nic nebude ale prostě já ji chci co mám dělat aby se do mě zamilovala ?

holka, 13 let, 3. března

Ahoj,
chápu, že je pro Tebe důležité, aby se do Tebe holka, kterou máš ráda, zamilovala. Na lásku ale musí být dva nebo dvě a neexistuje nějaká zázračná rada, jak druhého donutit k lásce. I když vím, že to hodně bolí a není to jednoduché přijmout.

Zatím můžete být dobrými kamarádkami, můžeš ji být nablízku a uvidíš, jak se bude vše vyvíjet, někdy bývá jen kousek od kamarádství k lásce.

Přejeme Ti klidné dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Dlouho jsem přemýšlela jestli ti napíšu, ale nakonec jsem se rozhodla že jo.
Když jsem přišla na valentýna do školy, ležela na mojí lavici růže. Šla jsem to říct svojí nejlepší kamarádce a ona tam tu růži měla taky, úplně stejnou se stejným vzkazem. Snažily jsme se zjistit od koho je a máme dva podezdřelé: Pan učtel, a jeden osmák. Oba dva po nás tak divně koukají. Jak mám pokračovat?
Prosím poraďte mi.

Dekuju. Anetka.

Anetka, 8 let, 2. března

Ahoj Anetko,

je moc hezké, že jste s kamarádkou dostaly růži k Valentýnu, je to milá pozornost, která vám nejspíš udělala radost. Nevím, jestli učitelé rozdávají růže se vzkazy, spíš bych to tipovala na nějakého spolužáka, možná i toho osmáka, o kterém píšeš. Je ale možné, že vám to tam dal i někdo jiný.

Ptáš se, jak pokračovat. Pokud chceš zjistit, kdo vám růže dal, je možné se dotyčného přímo zeptat, jen tak se dá potvrdit nebo vyloučit, že to byl právě on. Možná něco ví i ostatní spolužáci, můžete se jich poptat. Je také možné, že se vše rozkryje samo někdy později, protože pokud se někomu líbíte, bude Vám to chtít dát najevo i jinak a jindy než na Valentýna.

Přejeme hezké dny.
Modrá linka