Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj Alíku.V první třídě jsem chodila z jediným klukem a pak jsem spolu už nebyli...Jenomže teď ho miluju ale nevím jak mu tom mám říct.Prosím pomoc mi...Předem děkuji

holka, 9 let, 29. června 2019

Ahoj,
píšeš, že miluješ kluka, se kterým jsi v první třídě chodila. Chtěla bys pomoci s tím, jak mu to říct. Je více způsobů, jak dát někomu najevo, že ho máš ráda, že je pro Tebe důležitý. Můžeš se snažit mu věnovat více pozornosti a zajímat se o to, jak se má, co dělá, co ho baví. Můžeš se snažit trávit s ním více času, více si povídat, rozvíjet přátelství. Z dobrého přátelství se pak může postupně časem, až budeš starší, stát třeba i bližší vztah, chození. Také můžeš s mamkou nebo jiným blízkým probrat, jak oni prožívali své první lásky. Je důležité umět s někým upřímně sdílet to, co prožíváš, co by sis přála.

Přejeme Ti hezké prázdniny,
Modrá linka

Holky a láska

Dobrý den, omlouvám se že sem zase píšu, ale okolnosti mě k tomu dohnaly. Jak jsem psala minule, tak cítím něco víc ke svojí učitelce. Včera jsme spolu mluvily a byla u toho i moje kamarádka A. a taky školní psycholožka. To bylo docela v pohodě, všechno jsme si vyjasnily a dalo by se to považovat za uzavřené. Ale já mám ještě jeden závažný problém. Jde o to že ačkoliv jsem věděla že z toho nic být nemůže ani kdybychom obě chtěly, tak mě to opravdu vzalo. Teď pořád brečím a mám deprese a chuť se osvobodit z tohoto světa. Jsem z toho zmatená a nevím co mám dělat a tak. Pořád myslím na tu učitelku a i v noci se mi o ní zdá... Navíc mi rovnou řekla že má přítele a plánují založit rodinu. Dneska jsem to řekla A. a ta mě od toho zrazovala a volala jiné paní učitelce, která mi s mými city pomáhala se vyrovnat. Ta to ale nebrala a bude s ní mluvit až dneska večer. Opravdu nevím co mám dělat a ta chuť se osvobodit je pořád silnější a silnější. Prosím o pomoc a zároveň za ni i předem děkuji.

Mája, 13 let, 26. června 2019

Ahoj Májo,

věřím, že teď prožíváš smutné chvíle - srovnáváš se s tím, že Tvoje láska k učitelce nemůže být naplněna. To je vždycky bolestivé a nějakou chvíli trvá, než se s tím člověk vyrovná. Někoho taková situace potká ve dvaceti, jiného v osmnácti, Tebe potkala ve třinácti. Jistě není lehké tím procházet, i když je to důležitá a cenná životní zkušenost. Pláč k tomu patří, stejně tak smutek, deprese i sny, které se Ti o učitelce zdají. Někdy k takovým situacím patří i myšlenky, že by člověk chtěl mít od všeho pokoj, jak píšeš - chtěl by se osvobodit od toho, co ho tíží. Ono osvobození ale nedává jinou šanci, bere všechno zlé, ale i to dobré, co člověka v životě čeká (u Tebe třeba láska někoho, kdo Ti učaruje stejně jako paní učitelka a s kým budeš moct navázat vztah).

Hezky se o sebe postarej, dělej to, co máš ráda, pomáhají úplně obyčejné věci jako sprcha, čaj, hudba, psát si deník, kreslit si... Jistě by bylo velkou pomocí (a tu Ti doporučujeme), kdybys zašla za školní psycholožkou a pověděla jí, jak to teď máš. Už ví, o co jde, nebudeš to muset znovu vysvětlovat, může Ti pomoci to zvládnout. Stejně tak Tvoji blízcí, rodiče, kamarádi. Kdybys měla opravdu silnou touhu si ublížit, klidně volej 155. Pomoc si zasloužíš, je důležitá.

Držíme Ti palce, aby bylo lépe,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj mám takový problém, nevím proč, ale přijdu si už dost stará na to, abych si našla kluka, ale pořád ten dejme tomu pravý nepřichází, není to proto že by moje kamarádky kluka měly ale poslední dobou mám prostě takový pocit zoufalství a nemůžu se ho zbavit.. Vím že to není až takový problém a, že spousta lidí má daleko horší problémy ale i tak předem děkuji za odpověď

holka, 14 let, 25. června 2019

Ahoj,
rozumím tomu, že v průběhu dospívání se člověk začíná rozhlížet kolem sebe, prožívá první lásky a sbližování i touží po partnerském vztahu. Lásku, respektive seznámení se s člověkem, s nímž vás budou spojovat oboustranné sympatie, si však bohužel nemůžeš přivolat, ani nijak zařídit. Po zamilovanosti touží v podstatě každý člověk a kdyby někdo někdy vynalezl způsob, jak zařídit, aby se „ten pravý“ na povel objevil na obzoru, nejspíš by získal Nobelovu cenu. Nedá se poradit nic moc jiného, než že musíš mít trpělivost a dát věcem volný průběh. Jsem si naprosto jistá, že dříve či později potkáš někoho, kdo tě zaujme a ty na něj zapůsobíš podobným dojmem. Obávám se, že se nedá říct, kdy a kde to bude. Je pravděpodobnější, že svou spřízněnou duši potkáš na místě, kde se potkávají lidé s podobnými zájmy, jako máš ty (například ve sportovním týmu, zájmovém kroužku a podobně). Ale to neznamená, že do sebe nemůžete třeba vrazit na ulici a nezůstat spolu už po celý život. Měj proto trpělivost a tvůj vysněný princ se určitě objeví.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Milý Alíku,
Ve třídě je jeden kluk, který se mi líbí už od 8 let. Asi jednou za měsíc na počítači hrajeme nějaký hry a voláme si při tom. On to ví, že se mi líbí a jednou jsme spolu dokonce chodili. Ale on mi po 3 dnech napsal, že není připravený mít holku. On ví, že jsem mu odpustila a mám ho pořád ráda. JENŽE chvilku po tom co mi napsal že není připravený mít holku, se mu zalíbilo asi 7 holek a mě štve že mi lhal atd.. Už mi ani nebere telefon a neodepisuje. Asi před týdnem si se mnou ale začal povídat a byl milý. Ale teď už zase dělá, jako kdybych neexistovala. Co mám dělat? Předem děkuji za odpověď.

FoxyPetra, 12 let, 25. června 2019

Ahoj,
chápu, že trápení s první láskou jsou nepříjemná a moje odpověď tě asi nepotěší. Myslím si ale, že chování tvého kamaráda je zcela odpovídající jeho věku. Ve dvanácti letech je skutečně jen naprosté minimum lidí dostatečně zralých a připravených na to, aby mělo partnerský vztah (byť na mentální rovině - o rovině tělesné se ani není potřeba zmiňovat). Naopak oceňuji, že ti na rovinu řekl, že není připravený na žádný vztah. To, že tě posléze škádlí tím, že se mu líbí i ostatní holky, je zcela normální a brala bych to jako takové pošťuchování dospívajících. Z jeho chování lze soudit, že mu nejsi úplně lhostejná, ale obávám se, že budeš muset ještě pár let počkat, abys zjistila, jestli jsou jeho sympatie k tobě natolik velké, že by s tebou potenciálně v budoucnu chtěl i chodit.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj už jednou jsem se ptala ale protože moje kamarádky z mého mobilu který jsem jim půjčila sem psaly různé kraviny a tím pádem jste mi odpověděli, že si nemám dělat srandu když to akorát zdržuje. Takže k věci. Jak jsem už psala,tak jsem zaláskovaná do naší učitelky Tv (26) říkejme jí třeba K. Takže paní K. s naším ročníkem byla na lyžáku. To bylo v lednu. Potom v březnu mi to všechno došlo a to že jsem bisexuál. Až do minulého pondělka to věděla jen moje dobrá kamarádka, třeba A. Takže A. mi pomohla se s tím nějak srovnat a zároveň mi pomáhala jestli to říct paní K. nebo ne. Nakonec jsem se rozhodla že to paní K. řeknu. Tak tedy minulé pondělí se mnou šla A. za paní K. abych jí to řekla. Já jsem nedokázala v tu chvíli mluvit a tak to za mně řekla A. Paní K. nejdřív nevěděla co říct (což se tedy nedivím) a potom se zeptala jestli to je všechno a odešla. Od té doby jsme spolu o tom nemluvily. Paní K. tuto skutečnost od té doby ignoruje a já se tímto ptám. Co mám teď dělat? Ano vím že je hetero ale stejně si nemůžu pomoct. Ano vím že to podle vás bude hormony a nebo jen platonická láska ale tak to není. Protože to vlastně plně vím od března tak mysím že jsem měla,dost času na,rozmýšlení jestli to tak opravdu je. Ještě jednou se tedy ptám. Co mám v téhle situaci dělat? Děkuji moc za odpověď.

P. S. Rodičům to nechci říkat,jsou to radikální křesťani a bojím se jak to přijmou.

Mája, 13 let, 17. června 2019

Ahoj Májo,

píšeš, že jsi zaláskovaná do své učitelky, paní K, spolu s kamarádkou jste se rozhodly jí to říct, ale nijak nereagovala a dál to ignoruje - a Ty nevíš, co máš teď dělat.
Májo, nedivím se, že jsi toho plná a nevíš, co dál. Chtěla bych ocenit, že jsi s tím, co prožíváš, nezůstala sama, a řekla to své kamarádce. Už to, že člověk sdílí to, co pro něj není snadné, může účinně pomoci - však to sama potvrzuješ. Jistě pro Tebe bylo i důležité, že jsi to prostřednictvím kamarádky sdělila učitelce, do které jsi zamilovaná.

V případech, že máme někoho rádi a chtěli bychom tuto lásku naplnit, máme několik možností. Jedna z nich je druhému to říci a další nechat na něm, jak on to bude mít a co s tím udělá. To se v Tvém případě stalo - a ta, ke které něco cítíš, nereaguje. Ano, tak se to někdy v životě děje, ať se jedná o hetero, bi či homosexuály. V tom případě je třeba to přijmout, na vztah musí být dva. A Tvoje učitelka se zachovala správně, není možné, aby měla milostný vztah s třináctiletou žákyní, navíc píšeš, že "na holky" není. Také si jistě uvědomuje to, co bychom rádi zdůraznili my - k zamilování mladých dívek do učitelek dochází velmi často (i my na lince důvěry to často řešíme). Patří to k životnímu období, ve kterém jsi - období, kdy člověk hledá sám sebe, vztah k dalším lidem a životu vůbec.

Možná, že by nebylo špatné říci to rodičům, i když jsou radikální křesťané. Možná, že by je to až tak nezasáhlo, zřejmě by si řekli, že je to v Tvém věku obvyklé, že to pro Tvou sexuální orientaci nemusí nic zásadního znamenat - což je naprosto pravda. Je ale úplně pochopitelné, že to prožíváš naplno a doopravdy.

Májo, zkus si svou náklonnost užít, i když nebude naplněná - piš si třeba deník, kresli obrázky. poslouchej hudbu... a uvidíš, co bude za nějaký čas.

Držíme palce,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj.
Líbí se mi jeden kluk. Je z naší školy a většinou se potkáváme u skříněk, o volné hodině nebo na zastávce. Často se stává, že na sebe pořád koukáme. Vždy se na něj kouknu a on se koukne taky, nebo i naopak. Prostě pořád se na sebe díváme, ať už je to venku, na výletě, ve škole či na zastávce. Když jsme měli spolu tělák, tak nějak si stoupal vedle mě. Co myslíš že by to mohlo být?

holka, 14 let, 15. června 2019

Ahoj,
je hezké, že se Ti líbí jeden kluk z vaší školy. Věřím, že je to příjemné, obzvlášť, pokud si všímáš, že i on na Tebe kouká a možná je zájem oboustranný. Na to by Ti ale mohl dát jasnou odpověď jedině on, těžko z toho něco usuzovat, může to být projev zájmu, stejně tak jako někdy i shoda okolností, náhoda. Pokud bys chtěla, můžeš se zkusit někdy s ním dát do řeči, navázat kontakt, rozvinout přátelství. Věřím, že jeho reakce by Ti napověděly více, teď je to asi spíš na úrovni fantazie a snění. Nebo si můžeš dál vychutnávat kouzlo náznaků a tajemství a počkat, jak se to vyvine, jestli se třeba on nějak více projeví. Probrat své myšlenky a pocity kolem toho můžeš třeba s kamarádkou nebo mamkou, sdílení pocitů může být hodně úlevné a třeba i zjistíš, že ostatní v Tvém věku prožívali nebo prožívají něco podobného.

Přejeme Ti hezké letní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku chci poradit protože, už skoro všechny holky ze třídy z někým chodili nebo chodí a já bych chtěla taky ale, nikdo semnou nechodí a kluci se mi nevšímají jak udělat aby se mi více všímali? Ahoj a předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 13. června 2019

Ahoj,
píšeš, že je Ti 12 let a mrzí Tě, že jsi ještě s nikým nechodila. Chci Tě ujistit, že je to v pořádku, není potřeba někam spěchat a nějak na sebe tlačit. Navazování vztahů je hodně individuální věc, každý v tom máme jiné představy a potřeby. Také je hodně i o náhodě, zda se zrovna sejdou dva lidé, kteří si porozumí a zájem o hlubší vztah je oboustranný. Věřím, že důležitější, aby to byl vztah smysluplný, ve kterém se oba cítí dobře, než to, aby člověk hlavně s někým chodil. A někdy to vyžaduje i trpělivost a svůj čas. Pokud chceš, aby si Tě kluci více všímali, můžeš se snažit je sama víc kontaktovat, přátelit se, povídat si třeba o svých zájmech, více je poznávat. Z přátelství pak může i vzniknout něco víc. Věřím, že každý z nás je zajímavý, jedinečný a má svoji hodnotu, nikdy však není možné zalíbit se všem.

Přejme Ti vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, nerada otravuji a vlastně jsem ani neměla v plánu použít někdy nějakou online poradnu. Ani nevěřím, že by mi to pomohlo, ale vše je možné a tak to tedy zkusím. Je mi 14 let, ale na svůj věk jsem prý trošku „zaostalá“ je to asi tím, že mám dost velkou fantazii a mám ráda dětství, nechci tak rychle vyrůst. Vím, že je to hloupé, ale jsem to prostě já. Mí spolužáci mě za to, jaká jsem nemají rádi. Různě mi ubližují, jak fyzicky, tak i psychicky. V tom by nebyl problém, jsem na to zvyklá a už to moc ani nevnímám. Poslední dobou ale začínám mít pocit, že jsem se asi zamilovala do kluka, který mi ubližuje nejvíc. Nejsem si tím ale jistá, ještě jsem lásku nikdy nezažila, takže se v tom nevyznám. Pokaždé, když se mě dotkne, rozletí se mi v břiše milion motýlků a celá jakoby brním. V jeho blízkosti mi taky hodně tluče srdce a celkově jsem z něco jakoby omámená. Může to být třeba tím, že se ho bojím? Potřebovala bych poradit, co s tím dělat. Nemůžu na něj přestat myslet, ale taky z něho mám strach. Jsem taková celá zmatená a nevím, co mám dělat. Mockrát děkuji za odpověď a ještě jednou se omlouvám, že obtěžuji.

holka, 14 let, 13. června 2019

Ahoj z Modré linky,

nejprve Tě chci ujistit, že opravdu neobtěžuješ, ale že jsme tu přesně od toho, s čím se na nás obracíš.

Píšeš, že jsi "zaostalá" - asi to znamená, že Tvoji spolužáci řeší jiné věci, než Ty, zabývají se jinými tématy apod. Líbí se mi, že si chceš užít dětství. V tom jsi vlastně napřed před svými spolužáky, protože umíš život prožívat, nespěchat. Je to něco, co si hodně lidí uvědomí o dost pozdějším věku než Ty.

Ano, jsi to opravdu Ty a klidně si stůj za tím, kým jsi a chceš být. Nikdo Ti za to ale nesmí ubližovat, a to ani v případě, že sis na to zvykla. Bylo by dobré to řešit - s rodiči, učiteli, výchovným poradcem apod. Pokud je třeba někdo, kdo se k Tobě chová více v pohodě, stojí za to se na takového člověka obrátit.

Píšeš, že jsi zmatená, protože ses asi zamilovala do kluka, který Ti ubližuje nejvíc. Ano, i to se může stát, a to, co popisuješ, může skutečně svědčit o zamilování, které se někdy může mísit se strachem - i když to zní zvláštně. Co se s tím dá dělat? Za normálních okolností bych Ti napsala, že mu to máš nějak dát najevo, ale obávám se, že by ses stala terčem dalšího posměchu. V tomto případě bych věci zatím nechala tak, jak jsou, a zamilování a motýlky se snažila si „jen tak“ užít. Můžeš si o svých pocitech třeba psát tajný deník, napsat tomu klukovi dopis, který pak neodešleš či zničíš, nebo odešleš někdy později... Je to jen na Tobě.

Co se týká strachu, už jsem psala, že je důležité se o sebe postarat - abys ho nemusela mít. To, že jsi o něco jiná, nesmí být důvodem šikany v jakékoliv formě.

Přejeme, aby Ti bylo mezi spolužáky lépe a prožívala klidné i pěkné dny,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a jeho kamarádi !
Mám mličkatý problémek.Ve třídě se líbím asi polovině kluků a říkaj to ostatním klukům,kteří to pak řeknou mně.Dneska zamnou přišel bývalí spolužák,že se líbím dalšímu klukovi.Jenže ten kluk,kterému se líbím tak sem mu dneska dala můj nedojedený kebab a hezky se na mě usmíval.Oni mi,ale ani neceknou a nevím jak se mám zachovat. Budu ráda za nejrychlejší odpověď.Děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 11. června 2019

Zdravíme Tě z Modré linky,

jsi u spolužáků populární, ne každá holka může napsat to, že se líbí polovině klků ze třídy. Někdy jsou s tím ale taky "problémky", jak píšeš. Jestli dobře rozumím, nevíš, jak na tom jsi u jednoho kluka, který se na Tebe hezky usmál, ale je tu i další kluk, kterému se líbíš - a teď nevíš, co dělat.
Říkám si, že by nebylo špatné dát si čas, nikam nespěchat. Na kluka, co se Ti líbí, se taky zkus hezky usmát, dát mu najevo, že k němu něco cítíš, dát se s ním do řeči a dát mu prostor, aby i on mohl dát najevo, jak to s Tebou má. Další se uvidí, i to, jak se to případně vyvine s někým dalším.
Možná si říkáš, že by nebylo špatné zkusit navázat vztah s více kluky - třeba "pro jistotu", nebo že je těžké mezi nimi vybírat nebo z jiných důvodů. Obecně vzato se to moc nevyplácí, protože tak můžeš ztratit důvěru kluků (i holek), může se to projevit i na Tvé pověsti a taky - vlastně si žádný vztah naplno neužiješ. Proto je lepší, jak jsem už psala - dát tomu čas, třeba nechodit s nikým a vyčkat na správnou dobu a správného kluka :)

Pěkné letní dny,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku
Jde o jednoho kluka u nás ve třídě
Vždy když jsem blízko něho cítím se tak divně.
On se na mě vždycky kouká a když mi něco říká tak se mu nemůžu kouknout do jeho očí. Je to takové divné. Je na mě i víc hodný než moje kamarádky. Když jsme spolu ve skupině tak mi furt pomáhá. Když jsem s holkama v kroužku tak se na mě furt kouká z lavice vedle. A jeho kamarádi něco Říkají a koukají se na mě. Když mi něco spadne tak je 1. Který to zvedne. A dělá mi samé naschvály.Ale tu je ten problém. Nejsem si jistá jestli jsem na holky,kluky nebo obojí. Líbí se mi pohled na holku ale i na kluka. Nevíš co by to mohlo být? A kdyby mě měl rád, tak nechápu proč. Jsem ta nejhnusnější holka z naší třřídy a on je jeden z nejhezčích.
S pozdravem,HOLKA

holka, 11 let, 8. června 2019

Ahoj,
podle chování, které popisuješ, bych řekla, že se onomu klukovi líbíš. Samozřejmě je poměrně těžké soudit takto na dálku, ale pravděpodobně jsi mu sympatická. Očividně tě tedy nevnímá jako „nejhnusnější holku“ ze třídy a máš určitě vlastnosti, které ho přitahují a líbí se mu.
Ohledně tvé orientace si myslím, že není potřeba si dělat starosti. Jsi teprve na začátku dospívání a k němu určité tápání a zmatenost i v této oblasti patří. Tvé preference se budou velmi pravděpodobně postupem času měnit, ale je samozřejmě možné, že i v dospělosti dospěješ k tomu, že tvá sexuální orientace je bisexuální. A na tom by také nebylo nic špatného. Nemyslím si ale, že je potřeba, aby ses tím trápila už teď. Dej svému tělu i psychice čas, aby sis ujasnila, jak to vlastně s tebou je. Mezitím si klidně užívej pozornosti svého spolužáka a pokud se ti také líbí, dej mu najevo své sympatie.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a všici co tu jsou...
už několik let běhám požární sport (hasiče) před několika týdny jsme se s rodinou přestěhovali a já musela přejít k jiným hasičům a tentokrát k „dospělým“ ženám (holky 15 plus)...
Tudíž tu jsou i kluci a některým je i přes 20...
Je tu jeden kluk je mu 22 a je docela milí..
Ale jde vidět že mě balí jako mě se taky líbí ne že ne ale předci mu je 22 a mě je 15...
A já nevím jak ho mám „odpálkovat“ a proto prosím o radu...
děkuju...

holka, 15 let, 3. června 2019

Zdravíme z Modré linky,

líbí se mi, že přemýšlíte nad tím, co se ve Vašem životě děje a hledáte možnosti řešení Vaší situace.

Máte pravdu, že není úplně nej, když Vás "balí" kluk o sedm let starší. Možní že postupem času, za pár let, nebude věkový rozdíl na překážku, ale nyní je myslím namístě dělat to, o čem píšeš.

Je víc možností, jak toho kluka odmítnout. Především je to ve Vašem chování vůči němu, které by mělo být víceméně neutrální, aby bylo z Vaší strany jasné, že nemáte zájem s ním navazovat bližší vztah. Pokud to pro něj nebude jasný signál, můžete mu to říci, klidně úplně upřímně „možná se mi to zdá, ale mám pocit, že mě balíš, já ale nemám zájem". Je lepší to říci napřímo, protože náznaky mohou někdy vyznít přesně naopak, než jsou myšleny.

Přejeme pěkné dny,

)Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Jdu si sem pro radu.Mám ráda jednoho kluka ale nedokážu s ním vůbec mluvit.Přišel k nám do školy před rokem a ted je skoro konec devítky a to jsme spolu prohodili jen pár slov,no moc by se tomu nedalo říkat slova ale to je jedno.Občas se na mě podívá a já na něho ale to je asi tak vše.Když jde kolem mě nebo jen tak stojí tak mám nutkaní na něj promluvit ale když na to příjde tak stuhnu a nevypláznu ze sebe ani slovo.S ostatníma klukama to takhle nemám jen tady s tím.Asi jsem nějaká vadná když nedokážu promluvit na jedno kluka.Prosím porad,už si nevím rady :((

holka, 15 let, 28. května 2019

Ahoj,
určitě nejsi vadná, když nedokážeš kluka, který se ti líbí, oslovit. Je samozřejmě, že právě proto, že se ti velmi líbí, k němu máš jiný vztah než k ostatním klukům. Určitě si to nevyčítej, ani na to nepohlížej jako na svou slabost. Protože tak to není. Někdy je zkrátka velmi těžké navázat první kontakt s člověkem, který se nám hodně líbí.
Možná by ti mohlo pomoci, kdyby sis celou situaci předem přehrála v hlavě a zkusila se připravit na možné alternativy. Zkus si vymyslet situace, kde bys ho mohla potkat a kdy by ti dělalo nejmenší problémy oslovit ho. Popřemýšlet nad tématy, kterými bys s ním mohla zahájit hovor. Myslím, že když se na to vnitřně připravíš, snáze se k onomu prvnímu kroku odhodláš. A jakmile uděláš první krok, jsem přesvědčená o tom, že už všechny další budou mnohem jednodušší.
Držím ti palce a přeji hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

ahoj, už delší dobu mi dochází že jsem asi bisexuál. sice se mi líbí jeden kluk ze třídy ale taky se mi líbí jedna moje kámoška. ano, budete si asi říkat že jsem na to moc „mladá“ ale já to tak prostě cítím a bojím se to říct rodičům nebo příbuzným... :(

holka, 12 let, 26. května 2019

Ahoj,
můžeš to teď cítit tak, že jsi možná bisexuální. Je v pořádku být vnímavá ke svému tělu i pocitům, tomu, kdo se Ti líbí, kdo Tě něčím přitahuje. Zároveň to, že se to ještě může měnit a vyvíjet, je pravdou a je dobré v tomto na sebe nijak netlačit a dát tomu potřebný čas, ve dvanácti letech sexualita ještě dál zraje, není kam spěchat. Postupně se můžeš zkusit třeba náznaky svěřit s tím, jak to vnímáš a prožíváš, můžeš zvolit např. i formu dopisu, klidného rozhovoru v soukromí, svěřit se nejdřív nejbližšímu člověku a pak případně dalším. Není potřeba být pod tlakem toho, že bys to měla hned všem ve svém okolí oznámit. Záleží, jak to budeš sama cítit.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, mám takový dotaz.

Jde nějak poznat, na jaké pohlaví jsem?

Vzhledově mě přitahují holky i kluci, ale nedokážu si představit sex s klukem. Za svůj život jsem měla dva přítele, ale ani s jedním jsem se necítila natolik dobře, že by přešlo na nějaké intimní hrátky. Líbat se s klukem mi nevadí, ale dál už to nezajde, protože je mi to nepříjemné.
Momentálně do budoucna vyhledávám vztah s holkou. Ještě jsem přítelkyni nikdy neměla, ale myslím, že tam problém nebude.

Myslíte, že jsem lesba? Nebo jsem bisexuál? Jde to nějak poznat, za co bych se měla pokládat?

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den!

holka, 15 let, 12. května 2019

Hezký den,
procházíte obdobím dospívání, kdy se sexualita člověka probouzí a postupně se rozvíjí a ujasňuje. Je v pořádku zkoumat, co je Vám příjemné, jakou máte představu o partnerovi/partnerce, být vnímavá ke svým pocitům a přáním. To, že je Vám zatím příjemné líbání s klukem, ale nedokážete si představit s ním sex, nemusí znamenat, že Vás kluci nepřitahují. Může to být v tom, že se na intimnější kontakt ještě necítíte být připravená. Je dobré se v tomto do ničeho nenutit a být spíše pozorovatelem, postupovat tak, jak Vám to bude přirozené a až k tomu dozraje Váš čas. Každý jsme v tomto načasování i formě sexuálního života individuální. Věřím, že postupně získáte jistotu v tom, jakou máte orientaci, poradit se můžete např. i se sexuologem, pokud byste to chtěla mít lékařsky potvrzené. Nebojte se své pocity sdílet s někým, komu důvěřujete, ať už s rodiči či kamarádkou, je možné, že si i oni prožili podobnou nejistotu.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.
Mám takoví problém že se mi líbí muži ve věku 20-30 let . Já nevím ale moji vrstevníci mě prostě NEpřitahují ale zároveň bych si za žádnou cenu nedovolila hledat partnera v tak vysokém věku . Mohl by to být nějaký problém ? Nevíte co by mi mohlo pomoct ? Předem děkuji za odpověď .

holka 13 let, 11. května 2019

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz. Chápu, že jsi ze svých pocitů sama zmatená, nevyznáš se v nich a zároveň se i trochu děsí. Troufám si ale říci, že to samé co ty řeší i spousta dalších dospívajících dívek. Obecně se dá říci, že chlapci dospívají o něco později než dívky a je tudíž pravděpodobné, že jsi v psychickém vývoji o něco napřed než tvoji vrstevníci. Proto ti kluci ve tvém věku připadají nezralí a nepřitahují tě a proto se ti líbí dvacetiletí muži, kteří už jsou zralejší. Stejně tak tě ale mohu ubezpečit, že to se časem změní. Respektive, že tví vrstevníci dozrají a časem pro tebe budou atraktivnější a budeš si s nimi více rozumět. Jsem si jistá, že se nejedná o žádnou poruchu či problém na tvé straně.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, omlouvám se celkem často píšu, ale trápí mě hodně věcí. Momentálně mě trápí nejvíce to, že jsem zradila důvěru kluka, na kterém mi opravdu záleží, vím, že ho nejspíš nikdy nebudu mít zase zpátky a nejsem si jistá, jestli ho zpátky chci, zpátky ho nechci ne kvůli tomu, že by mi nějak ubližoval, ale kvůli tomu, že pro něj nejsem dobrý člověk a dost ho, většinou omylem, ničím. Od první chvíle, co se známe nás něco k sobě táhne, ani ne do roka, co jsme se poznali jsme se dali tak nějak dohromady. Vím, že jsem se mu fyzicky líbila hned od začátku, ale když jsme se víc poznali, zjistili jsme, že jsme asi z 90% naprosto stejní, rozuměli jsme si opravdu hodně a nedlouho po tom, co jsme se víc poznali mi řekl, že mě má rád a že mu na mě záleží. Měli jsme se rádi čím dál tím víc a někdy po mých čtrnáctých narozeninách jsme začali pomalu řešit, jak a kdy budeme mít spolu náš první sex, až mi bude 15(on je o rok starší, takže jeho věk jsme neřešili) , jak dlouho bychom s tím chtěli počkat a tak. Opravdu hodně jsem mu důvěřovala a on mě, jenže jsem to totálně pokazila a on mě už nechce ani vidět. Problém je v tom, že on je jinačí než ostatní kluci, většina holek pro něj není dostatečná, navíc se otevírá málokomu, vím že jsem měla jeho téměř stoprocentní důvěru, kterou kromě mě neměl ještě nikdo. Vím, že potom, co jsem mu tolik ublížila brečel, on svoje emoce skoro vůbec neprojevuje, protože je skoro vůbec nemá, když mě měl rád, tak se to dalo přirovnat téměř k zázraku, takže když brečel, tak to znamená, že jsem mu ublížila opravdu hodně. Bojím se, že jsem mu ublížila natolik, že až někdy znovu potká nějakou holku, která pro něj bude "dost dobrá", tak že se jí vyhne obloukem, protože nebude chtít, aby mu někdo zase ublížil. Nechci aby byl zbytek života sám a smutnej. Není nějaká možnost, že bych to mohla nějak napravit? A jak se mám vyrovnat s tím, že mi tolik chybí? Považuji ho za svou životní lásku, protože vím, že už nikoho tak skvělého nepotkám. Děkuju za odpověď a přeji hezký den.

holka, 14 let, 8. května 2019

Ahoj,

každému se někdy stane, že něco v životě pokazí. Důležité je, co s tím pak udělá. To první, co je nejdůležitější, je otevřeně přiznat svoji chybu, a to jsi dokázala. Nevím, jestli jsi to už udělala, ale další důležitou věcí je upřímně to přiznat i před tím klukem, omluvit se, říct, jak Tě to mrzí (tak, jak jsi to hezky napsala Alíkovi). Možná to není lehké, nebo to není možné - pak mu to můžeš napsat. Nijak více „napravit“ se to, co se stalo, nedá. Záleží na tom klukovi, jak se k tomu postaví, možná, že se Ti podaří důvěru znovu vybudovat, možná ne, v každém případě to vždy trvá delší dobu.

Některé věci, které v životě uděláme, se nedají vzít zpět, i když by člověk moc chtěl. Pak nezbývá než přijmout důsledky, i když jsou hodně těžké. Životní chyby jsou ale velmi dobrou zkušeností, která člověka může posunout a nakonec mu i něco dát, nejenom něco vzít.

Věřím ale, že teď je všechno hodně bolavé a živé. Uvidíš, jak se to bude vyvíjet, předpoklady k tomu svou chybu napravit určitě máš.

Držíme palce,

Modrá linka

Holky a láska

Už před asi třemi lety mě spolužačka vytáhla na chodbu, řekla, že mě miluje, dala mi pusu a utekla. Já ji už dávno nemiluju, ale jak jí to mám říct, aby se necítila špatně?

kluk, 11 let, 6. května 2019

Ahoj,
je od tebe hezké, že nechceš zranit city spolužačky a přemýšlíš nad citlivým způsobem, jak jí říci, že tvoje sympatie k ní už nejsou takové jako před časem. Ale vzhledem k tomu, že už jsou to tři roky, co se ti vyznala ze svých citů a bylo vám pouhých osm let, s klidným svědomím tě mohu ubezpečit, že tě k ní nepoutají žádné závazky. Takovéto dětské lásky a vyznání jsou nesmírně poetické a něžné, ale skutečně z nich nevyplývají žádné dlouhodobé závazky. Proto si ani nemyslím, že je nutné se s onou spolužačkou nějak „rozcházet.“ Zkrátka s ní buď dál kamarád, pokud se ti chce, a na opravdové chození a lásku si ještě několik let počkej.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj
Ve škole se mi líbí jeden kluk z vedlejší třídy. Nijak se nebavíme, jen jsme si jednou psali a v minulosti se něco začlo o nás dvou říkat. Teď když se potkáme, vidím jak na mě kouká. Kamarádka mi vždy říká, kdy se na mě dívá, a je to docela dost často. I jeho kamarádi se na mě dívají, a něco mu říkají. Nevíš, jestli by to mohlo něco znamenat?

holka, 14 let, 3. května 2019

Ahoj,
signály, které popisuješ, skutečně mohou znamenat, že se onomu klukovi líbíš. To, že se na tebe často dívá, vypadá, že by s tebou rád navázal kontakt. Nicméně usuzuji tak pouze na základě pár slov a samozřejmě nemohu vědět, jestli to tak ve skutečnosti je. Nejjistějším způsobem by bylo začít se s ním bavit a zjistit, jestli si spolu budete rozumět, máte dostatek společných témat a vaše sympatie jsou vzájemné. Zkus se zamyslet nad tím, jestli třeba nemáte společného kamaráda nebo kamarádku, prostřednictvím které by ses s ním mohla začít bavit. Případně nějakého společného koníčka, nebo aktivitu, o které byste si mohli povídat. Jsem si jistá, že když si spolu začnete povídat, rychle zjistíš, jestli se mu také líbíš a třeba se začnete vídat i mimo školu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Zdravím. Ani nevím, proč to sem píšu. Stále se s tím nedokážu nějak vyrovnat a nevím, co to ve mně je. Jde o to, že už se mi dvakrát stalo, že jsem "něco" cítila ke starší ženě. Jednou to byla jedna zpěvačka, kterou jsem osobně poznala a poté jen jedna herečka z Ameriky. Obě tyto ženy mají už přes 40 let. A vždycky, když jsem na ně myslela, strašně jsem je chtěla políbit. Asi znim jako úplný blázen... Mimochodem, přitahujou mě kluci. Možná jsem bi, protože mě láká představa zkusit něco i s holkou, ale ještě jsem k holce nikdy nic necítila. Jen nechápu to, že už jsem dvakrát chtěla políbit starší ženu. Co se to se mnou děje? Já si to nedokážu vysvětlit. Hlavně ta herečka... Díky jednomu filmu, který miluju jsem na ni narazila. A když se v tom filmu s někým líbala, v duchu jsem tomu člověku záviděla. Asi nejsem normální.. Prosím, myslíte si, že je to se mnou špatné? Co se to se mnou děje a jakou byste řekli, že mám orientaci? Děkuji

holka, 14 let, 28. dubna 2019

Ahoj,
chápu, že jsi rozpačitá z toho, že Tě láká představa, že by ses třeba líbala se starší ženou, herečkou. Zároveň to je něco, co se prostě tak může stát, aniž by to muselo znamenat homosexuální či jinou orientaci. Může v tom být kousek zvědavosti, fantazie, fascinace. I to je lidské a neznamená to, že bys byla "blázen". Jsi ve věku, kdy se sexualita teprve začíná rozvíjet a dostávat konkrétnější obrysy.
Věřím, že časem sama poznáš, jak to máš, kdo je pro Tebe přitažlivý, s kým si dokážeš představit partnerský vztah. Neboj se v tomto dát si čas, netlačit na sebe, zbytečně se neděsit myšlenek a fantazií, které přicházejí. Asi každý z nás má občas nějakou fantazii nebo pocit, při kterém se cítí trochu nenormálně, zvláštně, možná i trapně a není potřeba z toho dělat nějaké závěry, nebo se toho zbytečně bát.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
Líbí se mi jeden kluk a on říká, že já jemu taky, jenže flirtuje ještě s jednou holkou. Je o něco hubenější, dokonalá pleť i vlasy... Nevím, jestli se mu teda líbím, nebo si jenom potřeboval nahnat svoje ego.. Je ze školy a teď je to mezi náma takové divné, vždy když kolem něho projdu, tak se cítím trapně, protože vím, že ví, že se mi líbí.. Taky jsem kolem něho jednou prošla a naše pohledy se nám střetly, ale nevím, jestli to něco znamenalo. Taky říká, že mám hrozně pěkný úsměv. Ale s tou druhou holkou si rozumí víc a taky s ní je víc. Nevim co mam dělat.. Jestli na něho rychle zapomenout, nebo se o něho snažit.. Poraďte mi prosím.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 26. dubna 2019

Ahoj,
přeji Ti pocit zamilování, navazování prvních bližších vztahů, to vše k dospívání patří. Přináší to s sebou někdy i stud, nepříjemnou nejistotu, zda druhému můžeme věřit a upřímně mu projevovat city a náklonnost. I to vše je lidské a přirozené, nemusíš se kvůli tomu cítit trapně.

Psala jsi, že ten kluk říkal, že se mu také líbíš, tedy jste na tom podobně, víte to o sobě navzájem. Těžko usuzovat z náznaků, zda mezi vámi cítí něco víc, nebo Tě vnímá spíš jako sympatickou a pěknou kamarádku. Věřím, že v opravdovém smysluplném vztahu nejde jen o hubenou postavu a dokonalý vzhled, není to soutěž, jak někoho získat, zájem a snaha musí být dobrovolné, oboustranné. Věřím, že časem sama poznáš, zda si rozumíte, máte oba chuť se spolu bavit a více se poznávat, nebo jestli věnujete pozornost a čas spíše jiným lidem.

Neboj se to, co prožíváš, sdílet s někým, komu důvěřuješ, s kamarádkou nebo i třeba s mamkou. Asi každý z nás prošel podobnými prvními láskami a mohlo by být zajímavé poznat i příběhy ostatních a třeba se i vzájemně podpořit, vyslechnout.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka