Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jak to bude dál?

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a spol, vím že je to prapodivný dotaz, ne že by mě to nějak trapilo ale spíše mě to zajímá

  no.... když se dva lidé ( mého věku ) mají rádi , řeknou si to vzajemně tak co bude následovat ?

  holka, 13 let, 12. prosince 2023

  Ahoj,
  tvůj dotaz je poměrně zapeklitý, protože každý vztah probíhá jinak a navíc ve tvém věku lidé se vztahy teprve pomalu začínají, takže tím množství variant, jak může vypadat budoucí vývoj, ještě narůstá.
  Nicméně lze říci, že obvykle poté, co si dva lidé vyznají lásku, začnou spolu chodit - to znamená, že se stýkají ve svém volném čase, píší si, volají a vzájemně se lépe poznávají. Vlastně tak testují, jestli si rozumí, je jim spolu dobře a mají si co říct - a tudíž, jestli by spolu mohli vybudovat dlouhodobý a trvalejší vztah.
  Tento vývoj samozřejmě často mají i vztahy dospívajících (jen s tím rozdílem, že ve vašem věku v něm samozřejmě nefigurují intimnosti). Ale na druhou stranu je spousta -náctiletých, kteří se spokojí s tím, že si řeknou, že se mají rádi a stačí jim například, že se vídají ve škole a že jsou jen o malý kousek víc než kamarádi. A i tento vývoj je naprosto v pořádku. Záleží na tom, jak jsou daní lidé vyzrálí, jaké jsou jejich aktuální touhy, potřeby a priority. Dospívání je charakteristické bouřlivými změnami a emocemi, takže i potřeby a očekávání, která mají dospívající od vztahů, se v jeho průběhu hodně mění.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jak přemluvit mamku, aby za mnou mohl můj kluk přijet?

  Holky a láska

  Zdravím! Už téměř rok, chodím s opravdu úžasným a perfektním mladým mužem (o rok a 3 měsíce starší než já). Jsme spolu ve vztahu na dálku, s tím, že bydlíme přes hranice. Čili.. Já zde hezky v Česku, on krásně na Slovensku. Tak 2x do měsíce se vídáme. Většinou tedy dojíždím já, kvůli tomu, že ho rodiče nenechají zajet za mnou, ani ho nejsou schopni zavézt. Toto nám začíná být přítěží, neboť mě matka přes zimu moc pouštět nechce (vůbec se jí nedivím, zvláště už jen kvůli tomu, že žijeme ve 3. Největším městě ČR). S přítelem bychom se rádi vídali častěji, ale bohužel mě jeho mamka nechce nechat přespat ani ho nepustí. Jsou zde nějaké tipy na to, jak ji přinutit k tomu aby můj přítel mohl alespoň za doprovodu ku mně zajet?
  Předem moc děkuji za odpověď >X<-

  Osůbka 14 let, 8. prosince 2023

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že sis našla kluka, se kterým je Ti dobře a je mi líto, že spolu máte vztah na dálku a moc se nevídáte. Ráda bys od nás dostala radu, jak přítelovu mamku přinutit k tomu, aby dovolila, že bys u nich spala anebo aby přítel mohl přijet k Tobě.

  Vztahy na dálku nejsou snadné a věřím, že je náročné takhle dlouhodobě fungovat. Chápu, že bys ráda věděla, jak přítelovu mamku přesvědčit, abys u nich mohla spát, ale bohužel na to neexistuje žádná jasná rada. Dokud s přítelem nejste plnoletí, rodiče opravdu mají v podobných věcech poslední slovo a mají právo o tom rozhodnout.
  Je však možné, aby přítel se svou mamkou promluvil, řekl jí, jak se cítí a co potřebuje. Je dobré k tomu volit klidnou chvíli, ne moment naštvání nebo hádky. Může pomoci také vyjádřit zájem o to, čeho přesně se mamka obává, proč jí to vadí a jestli je něco, co může přítel nebo i Vy oba udělat, aby byl její strach menší. Někdy se dá dojít ke kompromisu, že by to například dovolila za určitých podmínek. Ale to jsou pouze obecná doporučení, nemám o situaci mnoho informací a nejlépe ji zná asi Tvůj přítel, ví, jak to má a jak s ní případně mluvit.

  Držím Vám palce, abyste se mohli s přítelem vidět.

  Modrá linka

  Nedůvěra ve vztazích

  Holky a láska

  Milá poradno poslední dobou přemýšlím nad hodně věcmi. Třeba nad tím s kým že svého okolí se mám bavit teda spíš se mu svěřovat protože mi přijde že nemám v lidi důvěru . Ani nechci mít deprimuje mě vidět kolik vztahu ať už kamarádských či tech romantických se často rozpadá. Nesnáším vidět jak se moji rodiče hádají a představit že bych to takhle měla taky . Že by mě každý měsíc (nebo skoro každý) někdo ublížil nebo já jemu prostě nevím. Prijde mi že od té doby co mi bylo 15 (což není zas tak dlouho jsem) jako bychom prosvihla ten cas těch nevynejch dětských lásek a že teď půjde všem jen o to jedno . Že už nic jinýho neuvidí . A hrozně mě to deprimuje.
  A já tohle nechci . Nikdy jsem neměla vztah a cítím se provinile že teď už to nebude jen o pusach ale o něčem jiném. Čehož se bojím .....

  Višňovka, 9. prosince 2023

  Ahoj Višňovko,

  vidím, že přemýšlíš hodně o vztazích a o tom, jak se pro Tebe promění teď, když jsi starší, pomalu dospíváš. Nejsem si jistá, co přesně bys v naší odpovědi potřebovala. Tvůj dotaz vnímám jako takové zamyšlení a vypsání obav, které v souvislosti se vztahy máš. I má reakce bude takovým zamyšlením, nabídnutím pohledů, které mě napadají. Snad některý z nich pro Tebe bude užitečný.

  Především chci říct, že je v Tvém věku v pořádku takto přemýšlet a mít i spoustu obav a nejistot. Mění se Tvé tělo, i Tvé myšlení a je v pořádku, že Tě zajímá, jak se promění Tvé vztahy. Vidíš vztahy kolem sebe, jak se Tvoji rodiče hádají, jak se i vztahy kolem Tebe rozpadají, napadají Tě obavy, jestli vztahy už nebudou jen o tom jednom, jestli se vytratí nevinnost. Chci Tě ujistit, že ke vztahům patří občasné hádky a k těm romantickým, zvláště ve Tvém věku, patři i rozchody. Samozřejmě ne každý to tak musí mít, jsou i lidé, kteří spolu chodili od 15 let a zůstali spolu, ale jsou to spíše výjimky. Můžeš nyní svůj věk a toto období vnímat jako čas k poznávání, hledání, zkoušení. Pokud nechceš, aby vztahy byly jen o tom jednom, nemusí být. Jsi to právě Ty, kdo nastavuje hranice, kam až vztah zajde a jak bude vypadat. Je v pořádku zachovat si nevinnost dětských lásek, pokud to tak budeš chtít. Někdy může být těžké odolat tlaku toho, jak to mají druzí, ale je v pořádku dělat vše ve svém tempu, tak jak to vyhovuje Tobě. Věřím, že se najde kluk, který to může mít podobně jako Ty a který Tě bude respektovat. Můžeš také romantické vztahy zcela vynechat, dokud se na ně nebudeš cítit připravená, i to je v pořádku.

  Kdybys o tom chtěla mluvit více, může být fajn svěřit se někomu, komu věříš, například kamarádce, rodičům nebo staršímu sourozenci. I my jsme Ti nadále k dispozici, lépe však na chatu nebo telefonu, kde můžeme jít více do hloubky a reagovat na to, co potřebuješ (www.modralinka.cz).

  Přejeme Ti hezký advent.

  Modrá linka

  Bojím se, že ho po ZŠ už neuvidím

  Holky a láska

  Ahoj, vím, že je tady plno podobných dotazů, ale přesně to co bych potřebovala já tady není, tak jsem se rozhodla vám napsat. Už je to tak půl roku, co se mí líbí jeden kluk, který chodí na stejnou školu jako já. Pořád si říkám, jak je dokonalý... Hodný, vtipný, rád pomáhá ostatním, hodně se směje, není namyšlený, je hezký (;-D) a prostě má všechny vlastnosti, které bych si u svého vysněného kluka přála. Jenže problém je v tom, že už jsme oba v 9. třídě (chodí do druhé 9. třídy) a on ani neví o tom, že se mi líbí. Vlastně se mi už dříve líbil jeden kluk a to možná i víc než rok a já se vždycky před kluky, kteří se mi líbí, cítím tak nesvá. Problém je taky v tom, že jsem celkově introvertní a nijak nedokážu klukovi naznačit, že se mi líbí. Pořád na něj myslím a on o tom prostě ani neví. Už mě to štve a nevím, co mám dělat. Myslím si, že takových kluků jako on je opravdu málo a bojím se, že v budoucnosti na žádného normálního kluka nenarazím. Já jsem taky hodně pesimistická a kdybych se o nějakého kluka začala snažit a nějak se do něj zamilovala, tak se bojím, že mi nějak ublíží a já z toho pak budu hodně špatná (jsem hodně citlivá). Takže by se dalo říci, že se do kluků bojím zamilovat a když se mi nějaký hodně líbí, tak se toho snažím nějak zbavit a myslet na něj co nejméně... Jenže to prostě nejde. Takže bych byla ráda kdybyste mi nějak poradili se všemi problémy, co jsem tady napsala.

  P.S. Tenhle dotaz může klidně počkat a můžete odpovídat i na důležitější věci než je tohle.
  Díky moc $>

  holka, 14 let, 7. prosince 2023

  Ahoj z Modré linky,

  na začátek bych Ti chtěla říct, že Tvůj dotaz je pro nás stejně tak důležitý, jako všechny ostatní dotazy. Trápíš se, a proto je dobře, že ses nám rozhodla svěřit a nezůstáváš na to sama. Ráda Ti napíšu, co mě ke Tvé zprávě napadá, jen chci nejprve upozornit, že co v seznamování funguje jednomu, nemusí stejně fungovat i druhému. Ber tak tuto odpověď spíš jako inspiraci než přesný návod.

  Z Tvých řádků to na mě působí, jako že jsi v daném klukovi našla opravdu velké zalíbení. Přála bych Ti, aby Tvé city k němu byly z jeho strany opětované. Píšeš, že je pro Tebe náročné projevit náklonnost osobě, která se Ti líbí. Většinou nám záleží na tom, jak nás osoba, co se nám líbí, vnímá. A dáváme si tak v komunikaci s ní větší pozor na to, jak se chováme, abychom něco „nepokazili“. To bývá spojeno s nervozitou a pocity studu. Je proto přirozené, že se před tím klukem cítíš nesvá.

  Můžeš tak začít krůček po krůčku. Když daného kluka potkáš, například na chodbě ve škole, zkus se na něj nejprve usmát. To můžeš opakovat i několikrát. Pokud bude i on Tobě věnovat své úsměvy, může to být první náznak vzájemné sympatie. Dále ho pak můžeš zkusit například zdravit. A uvidíš, třeba se díky tomu dáte i společně do řeči. Když se takto postupně budete vzájemně poznávat, mohlo by pro Tebe být časem snazší se mu s city, které k němu chováš, svěřit. To samé se dá dělat i ve virtuálním prostředí, třeba mu lajknout fotku na Instagramu a pak vidět, jak se zachová on.

  Chápu Tvůj strach z toho, že by Ti nějaký kluk mohl ublížit. Myslím si ale, že je lepší se zamilovat a spálit se, než zamilování nikdy neprožít. Někteří lidé mají sice to štěstí, že na první dobrou narazí na partnera, se kterým si na tolik rozumí, že spolu vydrží po celý svůj život. Jsou to ale většinou výjimky. Zlomená srdce zkrátka k pestrému a naplněnému životu patří. A někdy může i trvat, než najdeš takového kluka, který pro Tebe bude tím pravým. Podpořím Tě proto v tom, aby ses nebála (místo zahánění myšlenek na zmiňovaného kluka) následovat své pocity.

  Pěkné dny,

  Modrá linka

  Můj kluk a pomluvy

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a spol$>
  vím že jsem sem psala dotaz a omlouvám se že vám píšu zase@)->-
  Mám takový dotaz:
  Minule jsem se vás ptala co mám dělat když je můj kluk tichý a ted´ jsem se vás chtěla zeptat na to, že jsem slyšela že mě můj pomlouvá a ptala jsem se ho i na to ale on mi řekl že to není pravda tak jak se mám ujistit že mě fakt nepomlouvá?
  A ještě mám jeden dotaz:
  Minule jsem sem psala že mi všichni říkají že je můj kluk hloupý a daleko horší věci a sice jsem sem psala že se je snažím ignorovat ale už mě to fakt nebaví jak jim mám prostě říct že nechci aby to říkali?
  Děkuji za odpověd´$>@)->-

  Ahoj z Modré linky,

  v každém vztahu je velmi důležitá vzájemná komunikace. Myslím, že jsi tak udělala moc dobře, že ses rozhodla svého kluka napřímo zeptat, jestli Tě pomlouvá. A to, o čem jsi se doslechla si tak na rovinu ověřit. Stejně tak důležitá je ve vztahu i vzájemná důvěra. Bohužel, nikdy nemůžeme mít stoprocentní jistotu, jestli nám druhá osoba sděluje pravdu. Je tak na Tobě, jestli se rozhodneš svému klukovi zcela věřit, a nebo se rozhodneš spíše důvěřovat svému okolí. V takovém případě se pak zkus zamyslet nad tím, jestli si přeješ dál chodit s klukem, kterému plně nedůvěřuješ.

  Slyšet nehezké věci o osobě, kterou máme rádi, může být velmi nepříjemné. Nedivím se, že Tě nebaví podobné věci poslouchat. Píšeš, že ignorovat poznámky Tvého okolí nepomáhá. Nevím přesně, kdo to o Tvém klukovi říká. Zkus si ale s danou osobou promluvit a sdělit jí, jaké to pro Tebe je, slýchat narážky na svého kluka. A sdělit jí přímo své přání, aby takto o Tvém klukovi nemluvila. Zajímalo by mě, jak i Tvůj kluk na tyto poznámky reaguje? Mohli byste si i o tomto společně promluvit a vymyslet, jak to okolí říct, že si nepřejete, aby se takto chovali.

  Vnímám, že do Tvého vztahu s přítelem zasahuje spousta lidí ze Tvého okolí. Důležité ale je, jak se Ty sama ve vašem vztahu cítíš. Pokud jste se svým klukem spolu šťastní a spokojení, je to to hlavní, na co je dobré se zaměřit.

  Pěkné dny,
  Modrá linka

  Ne-vhodná básnička pro kluka

  Holky a láska

  Ahoj všichni,
  párkrát jsem sem napsala o svých problémech s klukem co se mi “líbí“.
  tet sice moc žádné problémy nemám ale potřebuji poradit.
  Tak tedy: napsala jsem o něm básničku (no já si myslím že je to normální když j člověk “zamilovaný“) ale její problém je, že je moc vášnivá a romantická-no, až se za ní stydím:-(.

  pro pochopení: Jenom na tě myslívám,
  Ve snech na tě vzpomínám,
  na hluboké modré studny,
  ve kterých se topívám.
  Líčka rudá jako růže,
  jen tak dotknou se tvé kůže...$> :-3
  Vlasy drze pocuchané,
  Schválně, co se asi stane, když
  se dotknu jich...:-3
  Rty jak rubín se ti smějí,
  Ty mé, se jen touhou chvějí,
  Aby dotkly se těch tvých$>.
  Sportovní jsi Vtipný, Krásný...
  Už nemám slov jsi ÚŽASNÝ!!! :-3$>:-3

  Toto je má básnička.
  doufám že se vám líbí :-)
  jen nevím jestli ji mám ukázat i někomu jinému,
  protože jsem asi nejstydlivější člověk na světe:-(:-(:-(!!!
  i když mím kamarádkám se má básnička líbila ( no, jak
  kterým:-(:-c )

  dotazy:

  1. -myslíte si že je ta básnička vhodná?:-|
  2. -mám se bát?
  3. -líbí se vám?;-)
  Bella, holka, 13 let, 30. listopadu 2023

  Ahoj Bello,

  hned ze začátku musím ocenit Tvé básnické nadání. Když je člověk pro něco zapálený, tvorba básně je skvělá forma, jak své pocity vyjádřit. Je vidět, že se zamilovanost, kterou prožíváš, otiskla i do Tvé básně. Jde o popis toho, co Ty sama cítíš, na tom se mi nezdá nic nevhodného.

  Tvůj strach báseň ukázat světu, je ale zcela pochopitelný. Přeci jen, jde o to druhým odhalit svou touhu a odkrýt tak citlivou stránku sebe samé. Zvládla jsi ji ale ukázat svým kamarádkám, kterým se povětšinou líbila, což vnímám jako dobrou zpětnou vazbu.

  Přemýšlím teď, pro jaký účel jsi vlastně báseň skládala? Existují různé literární soutěže pro mládež. Dovedu si tak představit, že bys do nich svou báseň mohla přihlásit. Nebo ji i využít v hodinách českého jazyka v případě, kdy vaším zadáním bude nějakou báseň složit. Říkám si, jestli teď i zvažuješ báseň ukázat klukovi, který Tě k její napsání inspiroval? Chápu, že v takové chvíli můžeš mít i obavy, jestli by se mu báseň líbila, nebo jestli by nebyl spíše rozčarovaný z toho, že se báseň týká jeho. Zároveň si myslím, že je to dobrý způsob, jak mu říct, že se Ti líbí. A třeba i zjistit, jak vnímá on Tebe. Pokud by ses rozhodla ukázat mu báseň, zkus pro to vybrat takovou chvíli, kdy budete mít dostatek soukromí a času si o tom, co si o Tvé básni myslí, promluvit. Přála bych Ti, aby Tvé pocity byly opětované!

  Pěkné dny,

  Modrá linka

  Líbí se mi kluk

  Holky a láska

  Ahoj Alíku :-3, píšu s docela zajímavým dotazem
  Ve třídě se mi už docela dlouho líbí jeden kluk a dříve to vypadalo že mě možná má taky rád, ale poslední dobou o tom začínám pochybovat:-(
  Chtěla bych aby to věděl, ale nevím jak by reagoval a bojím se odmítnutí Nevím jak mu to mám říct nebo mu to naznačit

  Amélie, 12 let, 29. listopadu 2023

  Ahoj Amélie,

  děkujeme za Tvůj dotaz. Líbí se Ti kluk a Ty nevíš, jak mu to dát najevo.
  Rozumím tomu, že není lehké někomu naznačovat, že ho máš ráda, a jít do nejistoty, jak bude reagovat. Myslím, že je důležité být přirozená, co nejvíce sama sebou, a v nějaké vhodné chvíli mu to říct. Můžeš ho třeba za něco ocenit, pochválit, a na to navázat tím, že se Ti líbí. Dá se to uvést například slovy „chtěla bych Ti ještě něco říct“, nebo „možná sis všiml, že…“ Pokud bys chtěla, mohla bys to i napsat, klidně do papírového dopisu, nebo třeba do zprávy na síti apod. Jak bude reagovat, nevím, ale věřím, že stojí za to to zkusit. Alespoň budeš vědět, na čem jsi.

  Amélie, přejeme Ti hodně odvahy.
  Modrá linka

  Crush

  Holky a láska

  Ahoj všichni,
  Mám menší problém. Docela se mi líbí jeden kluk ze třídy, jsem přímo v sedmém nebi když se mnou mluví.
  Do školy spolu chodíme od 1. A v 1. Do 2. Jsme se spolu dost bavily. Teď jsme v 6. A sedíme úplně vzadu já v nejvíc v pravo u dveří a on na druhé straně třídy v levo u okna taky vzadu . Občas cítilm ten jeho pohled, když se na něj podívám a usměju se buď se taky usměje a pak se zase kouká a dělá že kouká na zeď a nebo se rychle otočí a poté co nekoukám se zase kouká.
  Mě jako jediné dával DÚ na opsání když zapomenu ostatním ne. Nedávno jsme se spolu bavili a já jsem taková lehce padlá na hlavu, jsem šílená ale umím být i seriózní. A on mi práve „polichotil“ tím že se nepřetvařuju ( řekl : jsem rád že se předemnou chiváš jako před tvíma nej kámoškama. třeba N a R .) .
  Dnes jsme měli občanku a o ní si povídaly o tom co dělat když nás někdo pronásleduje atd.. no on (ten crush) když jsme šli domu tak řekl že se po tý hodině bojí sám domu že má pocit že ho někdo pronásleduje, tak jsem se nabídla že ho doprovodim do metra. Moje kámoška N řekla že se přidá a že to má pocestě atd...
  Když jsem vystoupila z tramvaje napsala jsem mu ze srandy tak co? Neunesl tě někdo v tom metru? ( vím že únosi vtipné nejsou, ale sranda )
  Řekl že ne a zeptal se jestly jsem ok taky. Nachvíli jsem nemohla najít telefon tak jsem neodpověděla 2minuty. Začal mě doslova spamovat jestly jsem ok.

  Tak já nevím berem se spíš jako brácha a ségra,
  Myslíte že mi něco naznačuje?
  Popřípadě jak mám naznačit že se mi líbí?

  Předem děkuji

  holka, 11 let, 22. listopadu 2023

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz Alíkovi. Píšeš nám o svém crushi a ptáš se, jak to spolu máte, a jak mu naznačit, že se Ti líbí.

  Podle toho, co píšeš, to vypadá, že k sobě máte blízko a asi si taky rozumíte. Zkus si představit, jak se k sobě chovají kluk a holka, a jak bratr a sestra (jestli si například vyměňují pohledy a úsměvy) a sama si řekni, jak to s vámi dvěma vidíš.
  Naznačovat můžeš tak, jak to děláš - pohledy, úsměvy, milými větami, pozorností. Když budeš chtít, můžeš být přímější, něco na tom klukovi ocenit, nebo mu říct ve vhodné chvíli, že se Ti líbí (případně to napsat).

  Přejeme pěkné sbližování.

  Modrá linka

  Nevím, jestli se líbím klukovi

  Holky a láska

  Ahoj Alíku!
  V některém z mých předchozích dotazů jsem psala, že se líbím klukovi ktrému je (teď už) 10 let. No jenže si tím nejsem úplně jistá.
  On se mi teda líbí, a teď už vím, že nevadí že jsem starší.
  Bavíme se fakt od malička a pokaždé když se vidíme tak se i obejmeme. A on se mi fakt líbí. I se mě jednou zeptal: Ty mě miluješ? A v té době jsem ho nemilovala tak jsem řekla pravdu, že ne. Ale teď toho lituju. Co když se mu taky fakt líbím a měla jsem šanci mu to říct? Je to fakt normální? Furt na něj myslím a prostě si strašně přeju aby byl můj kluk... Tenhle víkend se MOŽNÁ uvidíme.

  Díky za odpověď!

  holka, 13 let, 21. listopadu 2023

  Ahoj z Modré linky,

  váháš, jestli se líbíš mladšímu klukovi - on se Ti líbí, znáte se už od mala. Teď na něj hodně myslíš, přeješ si, aby byl Tvůj kluk. Představuji si, že vaše kamarádství se různě vyvíjelo, když se znáte už tak dlouho. Teď se u Tebe objevily silnější sympatie a ráda bys váš vztah posunula dál k chození. Je úplně normální, že první jsi ho brala jako kamaráda, ale teď bys ráda něco víc. To všechno se může časem a lepším vzájemným poznáváním a vaším dospíváním stávat. Neznamená, že to nemůže být po čase jinak, i když jsi mu jednou řekla, že jej nemiluješ. A stejně tak mu to můžeš říct kdykoliv teď, jestli na to budeš mít prostor a chuť – že bys s ním ráda trávila víc času, že Ti je s ním dobře. Můžeš navrhnout, co byste mohli podniknout, pozvat jej někam. Uvidíš, jak na to zareaguje, jestli to taky uvítá a podle jeho chování a povídání se dá postupně poznávat, jestli by měl zájem váš vztah prohlubovat i on.

  Držíme palce, ať najdeš odvahu své sympatie k němu postupně ukazovat víc a přejeme, aby i jeho reakce byla podle Tvých představ.

  Hezké podzimní dny.
  Modrá linka

  Najdu si vztah, když mám nadváhu?

  Holky a láska

  Zdravím. Omlouvám se , pokud jste na tento dotaz už odpovídali, ale jak jsem hledala tak jsem hledala, nedohledala jsem.

  Můj problém se týká něčeho, na co mám ještě mnoho času, Ale přesto se mi ta myšlenka vrací..

  Mám velikou obezitu na můj věk (98kg) Ale to si zde řešit nepřeju.. můj problém spočívá v tom, že mi praskají boky, ramena, břicho, mám prostě popraskanou kůži.. a moje otázka je tedy, bude mě někdo chtít? Až mi bude.. 15+ Dostanu vůbec šanci mít dlouhodobý vztah, Nebo dokonce sex? Bude to vůbec možné?. Co když mě každý odmítne kvůli mému tělu? I kdybych nějakým způsobem zhubla , tak přeci budu mít tu vytahanou kůži, ne?.. Popraskaná kůže taky nezmizí, je mi to občas líto, život mám jen jeden a takhle si ho pokazím.
  Navíc, nechodím do školy(domácí výuka),takže se moc s ostatními lidmi nevídám, Budu vůbec znát někoho, s kým by se ten vztah podařil začít? Vím, že na to mám hodně času, ale přesto mě to trápí, nezůstanu navždy sama?

  Předem děkuji za odpověď, s pozdravem.

  holka, 11 let, 20. listopadu 2023

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že by sis chtěla v budoucnu někoho najít, to si přeje většina lidí. Vzhled není to jediné, co k sobě lidi přitahuje. Je také důležité, jaký je ten druhý člověk. Někdy to možná chvíli trvá, ale když si spolu lidé opravdu rozumí, může se přátelství na partnerství proměnit.

  Mně ale přijde důležité zmínit, že větší nadváha, o jaké píšeš, není zdaleka jen problémem vzhledu, ale hlavně zdraví. Chci Tě tedy povzbudit, abyste se rodiči obrátili na Tvou lékařku a další odborníky. Paní doktorka Ti může poradit (či Tě odeslat k jinému odborníkovi) i s popraskanou a povislou kůží. I ta se dá léčit a případně řešit plastickým zákrokem.

  Co se týká navazování vztahů, bylo by nejen z toho důvodu dobré, abys měla alespoň nějaké kroužky, věnovat se koníčkům pomáhá v tom, aby se člověk rozvíjel všestranněji.

  Přejeme Ti, abys byla ve svém životě spokojená.
  Modrá linka

  Všichni už mají kluka nebo holku

  Holky a láska

  Ahoj Alíku, mám takovou menší otázku... Je mi 13 let a hodně holek v mém věku už měli a nebo mají kluka (nebo holku). Já vůbec nechápu jak to jako dělají. Já se ani pomalu s žádnými kluky nebavím a když jo tak to jsou jen kámoši. A jako asi by bylo fajn někoho mít, jenže jak??? Jako mě se teď i líbí jeden kluk z jiné třídy, ale problém je, že se úplně neznáme... Nebo jako známe, ale jen od vidění, protože se vždycky strašně náhodně potkáme na chodbě a bylo i pár očních kontaktů, ale to je tak všecko. A já se stydím ho jen tak oslovit, protože to by bylo reálně divný, nikdy před tím jsme spolu nemluvili. Já prostě absolutně nevím, jak se s nějakým klukem vůbec sblížit a hlavně, když se mi někdo líbí tak to je jednou za uherský rok a vždy je to někdo takový, koho neznám.

  bubák, 13 let, 18. listopadu 2023

  Ahoj z Modré linky,

  z Tvého dotazu vnímám, že bys ráda měla kluka, jako ostatní. Ptáš se nás, jak se s někým sblížit. Ještě než se k odpovědi dostanu, chci, abys věděla, že je v pořádku kluka nemít, i když ho už všichni ostatní mají a že na sebe nemusíš nijak tlačit. Každý začíná randit jindy. Píšeš, že by bylo fajn kluka mít, tak budu předpokládat, že opravdu Ty sama jej chceš. Ale pokud by to byl jen tlak okolí, klidně si můžeš dát prostor začít randit, až budeš připravená...

  Není jednoduchý návod na to, jak se s někým sblížit, jak si kluka najít. Každý to má trochu jinak, některým dívkám například nevadí kluka samy oslovit, ale Ty to máš jinak a je dobře, že to o sobě víš. Píšeš o klukovi z jiné třídy, který se Ti líbí a to je pro Tebe asi velká věc, píšeš, že jinak se Ti někdo líbí jednou za uherský rok. Dokonce jste spolu měli několikrát oční kontakt. Je tedy možná i šance, že by ses Ty mohla také líbit jemu. Pokud se ho stydíš oslovit, napadá mě, jestli je možné mu napsat přes mobil? Možná by to pro Tebe mohlo být bezpečnější. Je na Tobě, jestli ho pozveš rovnou někam ven anebo si pro začátek budete jen psát. Navázat se dá na něco, co máte společné, možná víš, co ho zajímá od nějakého společného známého? Dá se i přímo napsat, že se Ti líbí a ráda bys ho poznala víc. Je důležité udělat to tak, aby Ti v tom bylo dobře. Aby ses nemusela do ničeho nutit nebo se nějak přetvařovat. Může být fajn poradit se také s kamarádkou, která kluka má nebo měla, někdy nás mohou zkušenosti druhých inspirovat.

  Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Jak říct NE?

  Holky a láska

  Ahoj Alíku potřebuju poradit s tím ,že jsem včera jela autobusem a jeden kluk se mě zeptal jestli s ním chci jít ven, ale problém je že se mi vůbec nelíbil a vím že z toho nikdy nic víc nevyjde a dneska mi napsal jesti půjdem další neděli ven a řekla jsem, že jo, protože je mi blbé říct ne. Takže se chci zeptat jestli by jste mi mohli nějak poradit co mám dělat? Pravděpodobně odepíšete dřív než vůbec půjdeme ven takže jestli si myslíte že bych mu měla něco napsat před tím než půjdeme ven nebo mu to říct tam a co bych měla říct nebo napsat? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj z Modré linky,

  mám pochopení pro to, že jsi klukovi řekla, že s ním půjdeš ven, i když bys raději nešla. Hodně lidí se potýká s tím, že je pro ně obtížné říct druhému ne, aby ho nezklamali nebo nějak neurazili. Moc oceňuji, že sis toho všimla a uvědomuješ si, že bys to s ním ráda nějak probrala nebo vysvětlila. Napadají mě k tomu dvě věci. Jednak, že je v pořádku říkat druhým ne. Odmítnou nabídku jít ven můžeme slušně, s respektem, aniž bychom toho druhého ranili. Můžeš například říct, že si jeho nabídky vážíš, že Tě potěšila, ale že s ním ven jít nechceš. Není potřeba vysvětlovat více, pokud nechceš, ani kdyby naléhal. Druzí lidé by měli respektovat jasné ne.

  Také přemýšlím, jestli je možné, abyste byli jen kamarádi? Říkám si, že pro kamarádství není nutné, aby se Ti líbil. Možná ale ten kluk pozvání podal tak, že jsi z toho pochopila, že by s Tebou rád chodil nebo byl více než kamarád. V tom případě je v pořádku také kompromis, kdy můžeš říct, že ven bys šla ráda, ale chtěla bys být jen kamarádka. Záleží na Tobě, kterou z těchto dvou variant si vybereš. Obojí mu můžeš buď napsat anebo říct na domluvené schůzce osobně, to je také na Tobě, nic z toho není špatně.

  Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Problémy s crushem

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a ostatní,
  mám takový menší problém s mým crushem. Mám crush na kluka slováka už od března (když jsem ho viděla poprvé) a viděla jsem se s ním 1x za měsíc (moji prarodiče, můj strýc a já jezdíme na motocrossové závody a oni s námi stojí). Ale teď ho neuvidím až zase do března. Můj problém je že mu je 15 a mně 13. Sleduji ho na všech soc. sítích, někdy mu napíšu, na těch závodech mu dělám jídlo,.. ale on o to vůbec nejeví zájem. Zpozorovala jsem že jeho táta se nás snaží dát do hromady a nebo alespoň požďuchuje aby jsme se začali alespoň bavit. Někdy si normálně píšeme třeba chvíli ale on potom přestane jevit zájem. Chtěla bych se s ním začit bavit ale jsem strašně velký introvert. Nevím jak mu napsat aby neodpověděl ve smyslu jaj,ok,nn což má ve zvyku:-D
  Předem děkuji moc.

  holka, 13 let, 15. listopadu 2023

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz. Ptáš se, jak se začít bavit klukem, na kterého máš crush.
  Věřím, že navázat kontakt s klukem není jednoduché, obzvlášť když jsi introvert. Pokud si s ním chceš psát a chceš, aby i on psal víc, zkus používat otevřené otázky, jako například „jaký sport máš rád“ „co nejraději děláš“ atd. Pokud Ti odpoví jedním slovem, můžeš ho požádat, aby napsal o tom více, nebo položit další otázku. Možná bys taky mohla ocenit to, co se Ti na něm líbí. Záleží ale na něm, jak se zachová, jestli stojí o to si s Tebou psát nebo navazovat bližší kontakt. Někdy je lepší spíše vyčkávat, než hodně „tlačit na pilu“. Pokud by dlouhodobě na Tvé úsilí nereagoval, někdy může být i lepší zkusit nechat to být - věřím, že ještě potkáš plno kluků, kteří pro Tebe budou něčím zajímaví.
  Píšeš také o věkovém rozdílu, ten může hrát svoji roli, ta se postupem času zmenší. Uvidíš, jak se to vyvine.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Jak se začít bavit s klukem, který se mi líbí?

  Holky a láska

  Ahoj :-3
  Mám problém a to ten, že se mi líbí spolužák. Vůbec se spolu nebavíme, ale když se na něj podívám tak se na mě taky podívá. Začala bych se s ním ráda bavit jen nevím jak. Takže bych se chtěla zeptat jak se s ním mám začít bavit.
  Předem děkuji za odpověď $>

  holka, let, 14. listopadu 2023

  Ahoj z Modré linky,

  uvažuješ, jak se přiblížit ke spolužákovi, který se Ti líbí. Možná se líbíš i Ty jemu - podle toho, jak Ti třeba opětuje pohled, můžeš si všímat malých náznaků z jeho strany. I když se spolu zatím nebavíte, je možné, že taky cítí, že mezi vámi „něco je“. Dokud jej víc nepoznáš, je to ale jen nějaká domněnka. Můžeš zkusit pouvažovat, jaká cesta blíž k němu by byla představitelná – jestli bys ho chtěla ve škole začít zdravit, jestli by s ním chtěla řešit nějaké školní záležitosti (úkoly, společné projekty), jestli by se k němu dalo sednout na obědě, jít ze školy, přidat se k partě kamarádů, kde on taky je, možná dělá nějaký kroužek, který by Tě taky lákal. Možná je pro Tebe představitelnější, že mu napíšeš první online, třeba jen to, jak se má, s nějakou jinou otázkou anebo skrze domluvu na nějakou společnou věc. Možností je spousta a věřím, že pro sebe zvládneš vybrat tu nejpříjemnější, nebo Tě třeba některá z možností inspiruje k vlastnímu nápadu. Někdy se stane i taková náhoda, že se spolu budete bavit, a ani to nebudeš složitě předem plánovat. Moc držíme palce, aby vše šlo podle Tvých představ.

  Co nejhezčí podzimní dny.
  Modrá linka

  Jak dostat kluky z hlavy?

  Holky a láska

  Ahoj, zdravím do poradny:-D
  Jak mám kluka dostat z hlavy? Jde o jednoho kluka od nás ze třídy. Už od toho okamžiku co jsem ho poprvé poznala (bylo to asi před dvěma lety) jsem do něj úplně zamilovaná. Jenže on si teď našel holku a chová se jak úplný trouba. Tak jsem si říkala jak se mi může líbit a pak mi vlastně došlo, že už se mi ani tak nelíbí. Jak plynul čas dál, tak jsem na něj postupně přestala myslet. Jenomže asi týden zpátky si ke mě ve škole sednul, protože jsme ani jeden neměli nikoho do dvojce. Já si říkala že to bude v pohodě a že to nějak zvládnu. Ale když jsme byli tak blízko sebe, najednou mi začalo být strašné horko a došlo mi že ho asi pořád miluji i když nechci. Dokonce se mi o něm nedávno zdál i sen. Jak ho mám přestat milovat?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 9. listopadu 2023

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme Ti za důvěru, s jakou se nám skrze Alíka svěřuješ.

  Před dvěma lety ses zamilovala do spolužáka. Je zcela přirozené, že tím, jak člověk dospívá, se i jeho chování různě mění. Stejně tak se může měnit i to, co se nám na druhých lidech líbí. Jaké chování považujeme za fajn a které naopak odsuzujeme. Dává mi tedy smysl, že jsi v průběhu let na daného kluka změnila názor, a už se Ti nelíbil.

  Fyzická přitažlivost může stále přetrvávat a může být mnohdy velmi silná. A to až tak, že vítězí nad ostatními okolnostmi. Zkrátka pokud se Ti někdo líbí vzhledově, v jeho blízkosti je Ti horko a cítíš, že Tě to k němu přitahuje, je těžké si v daný moment uvědomit, že se Ti vlastně přestal líbil kvůli způsobu svého chování.

  Bohužel žádný zaručený návod na to, jak se odmilovat, neznám. Můžeš si ale zkusit sepsat seznam důvodů, proč se Ti ten kluk líbí a proč naopak není vhodným klukem pro Tebe. Už jednou se Ti podařilo ho dostat z hlavy. Vzpomeň si, co Ti v tom pomohlo a na seznam to připiš. Seznam Ti může pomoci se na celou věc podívat trochu s odstupem. A možná Ti může pomoci i v odmilování se. Někdy taky pomůže rozptýlit svou mysl jinými činnostmi. Ať už například trávením času se svými kamarády. Nebo věnováním se takovým aktivitám, které Tě baví a přinášejí Ti radost. Můžeš se zkusit rozptýlit i zcela novou aktivitou. A kdo ví, třeba zrovna na nových místech a při nových aktivitách poznáš i nového kluka, se kterým si padnete vzájemně do oka. A do kterého budeš zamilovaná ráda.

  Pěkné dny,
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!