Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj,
mám už další dotaz. Jsem velmi zamilovaná do jednoho kluka. Má to ale několik problémů :-(. Je to bratr mojí nejlepší kamarádky, oni bydlí v Praze a ja v JČ a od nás k nim je to přibližne 100 km. Rodiče se znají a hodně se přátelí. Občas se navštěvujeme ale spíše jen na závodech kde se s ním vidím ale moc se nebavíme protože na to není čas. Když měl vždycky jeden z nás svátek nebo narozeniny tak jsme si dali male dárečky on mi dal takový talisman a ja mu taky koupila něco a upletla čepici protoze se mu jedna líbila ale tehdy když ji na tech závodech viděl tak ji nemohl nikde sehnat tak jsem mu ji upletla. A on ji ted furt nosi i když už má tu co sháněl. Tak nevím jestli mu to mam říct a jak mu to mam říct protoze ani nwm jestli on mě miluje. Ale ta moje nejlepší kamarádka rika ze jo tak nwm. Prosím napište

Verča, 12 let, 13. prosince 2018

Ahoj,
podle toho, co popisuješ, se skutečně zdá, že i ty jsi onomu chlapci sympatická a pravděpodobně tě vnímá jako minimálně velmi dobrou kamarádku. Nicméně samozřejmě je to pouze dojem na základě popsaného chování a to, co skutečně cítí, ví jen on sám. Chápu také, že se bojíš případného odmítnutí, které by mohlo narušit váš kamarádský vztah. Zkus se proto zamyslet nad tím, co by se změnilo, kdybys mu o svých citech řekla. Dělí vás velká dálka a vzhledem k tvému věku byste za sebou zřejmě nejezdili o moc víc, ani kdybyste si oba vyznali lásku. Osobně si myslím, že není důvod nikam spěchat a klidně můžete dál rozvíjet své přátelství. Pokud vaše sympatie přetrvají i nadále, může se vaše kamarádství v dalších letech vyvinout v něco víc.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol
Mám takovou divnou otázku
Jak se pozná láska nebo, že je člověk zamilovaný ?

holka, 12 let, 6. prosince 2018

Ahoj,
na Tvoji otázku není úplně jednoduché odpovědět, protože každý prožívá zamilování a lásku trochu jinak. Hodně se o tom, co člověk cítí a jak se chová, píše v knížkách nebo se o tom točí filmy. Kdybych to měla nějak shrnout, tak zamilovaný člověk na toho druhého stále myslí, chce mu být na blízku, rychle se u něj střídají emoce – od velkého štěstí až po pláč. Jindy jen sedí a usmívá se a je jakoby duchem nepřítomný. Někde jsem četla, že dotyčný cítí takzvané „motýly v břiše“. V každém případě platí, že člověk, který je zamilovaný a prožívá lásku o tom sám ví, cítí ji a snaží se jí dát tomu druhému přímo nebo nepřímo najevo.

Přejeme klidný předvánoční čas.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,Modrá Linko a všichni.
Je to blbý dotaz,ale potřebuji poradit.Možná mě budeš brát za blbou,ale jak se lidově říká líná huba holý neštěstí.Jen se chci zeptat.V mojí třídě se mi líbí jeden kluk(jak se teď říká CRUSH)a mé nejlepší kamarádce také.No a včera jsem se dozvěděla že jí ten můj CRUSH jakoby chce nebo že se mu líbí a že jí to chce říct později CCA za měsíc.Mně se líbí už od 6.třídy a chtěla bych se ho zeptat jestli by o mě neměl někdy zájem než bude pozdě chápeš než to řekne mé kamarádce.Nevím jak mu to mám napsat.Jo a jedna menší vsuvka semnou si ten můj CRUSH ve škole normálně povídá atd. a s tou mojí kamarádkou ne tak nevím jestli si jenom nedělal srandu.Předem děkuji za odpověď a s omluvou za nějaké pravopisné chyby jestli tam jsou.
Ahoj

holka, 14 let, 6. prosince 2018

Ahoj,
rozumím tomu, že prožívání první lásky je složité a často i bolestné. Zejména, pokud nejsou city opětované do té míry, jak by si člověk přál. Sama za sebe bych řekla, že pokud se člověk vyznává ze svých citů pod tlakem (v tvém případě pod časovým tlakem, do něhož tě dostala obava, že onen kluk projeví dřív zájem o tvou kamarádku), nikdy to nedělá dobrotu. Navíc pokud je tvá domněnka správná a on se skutečně zamiloval do tvé kamarádky, svým uspěchaným vyznáním nic nezměníš. Neexistuje způsob, jak donutit druhého člověka, aby se do někoho zamiloval.
Jako nadějné se mi jeví to, že si s tebou onen spolužák povídá a zřejmě jsi mu sympatická. Možná u něj tyto sympatie časem přerostou v něco víc (anebo také ne). Jako rozumné by se mi jevilo soustředit se na budování a možné prohloubení vašeho kamarádství. Pokud se mezitím rozhodne vyznat lásku tvé kamarádce, stejně s tím nic neuděláš a minimálně získáš dobrého kamaráda. Ale třeba se skutečně postupem času vaše kamarádství vyvine v něco většího.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj alíku a spol. Chtěla bych se podělit o jednu cěc, zamilovala jsem se do jednoho kluka. Chodíme spolu do kroužků a celkem si i rozumíme. Ale problém je v tom že ob je o rok mladší než já. Taky bych se chtěla zeptat jestli není třeba nějaký "návod" na sbalení kluka. Další věc co mě trápí je, že vím že je do mě zamilovaný jeden kluk ale já do něho ne a nevím jak mu to říct aby se třeba nenaštval nebo tak... A poslední věc je že mě je 10 a masturbuju... Nemůže mě to protrhnout pannenskou blánu nebo tak něco.... Mája.

holka, 12 let, 28. listopadu 2018

Ahoj, Májo,

tak to není jeden dotaz, ale hned 4 v 1 balení, odpovíme na ně postupně.

Problém v tom, že ses zamilovala do kluka o rok mladšího, žádný nevidím. Chodíte spolu do kroužků, máte podobné zájmy, poznáváte se, nechte to tedy zatím tak, jak to je, a uvidíte.

Návody na "balení kluků" v nějakých tématických časopisech zcela určitě existují, měla bys ale vědět, že vzhledem k tomu, že jsme každý jiný, tak již z toho vyplývá, že na každého (naštěstí), platí úplně jiný postup. A tak je to dobře. Takže návody, ať už existují nebo neexistují, platí vždy jen na někoho. Obecně - začínat se může pohledem, úsměvem, pozdravem, nezávazným popovídáním, pak už je možné kluka oslovit přímo, třeba mu napsat, dát malý dárek, vymyslet nějakou společnou akci... Myslím si, že když to probereš s kamarádkami, vymyslíte spolu něco, co by šlo zkusit.

Tomu klukovi, co je do Tebe zamilovaný, ale Ty do něj nikoliv, možná nemusíš říkat vůbec nic. Nedáváš-li mu najevo svoji pozornost, zamilovanost, jak jsme už psali (pohledy, úsměvy, tónem mluvy) pak myslím, si sám domyslí i bez toho, že bys mu něco říkala. Takže to můžeš nechat volně plynout, rozhodně se k ničemu nenuť.

Dál píšeš o masturbaci. Uvádíš, že je Ti 10 let, v podpisu stojí, že je Ti už 12 let, nevíme tedy, jak to je.
Obecně - masturbace může ohrozit panenskou blánu, záleží na tom, jakým způsobem se provádí. Provádí-li se jemným, šetrným způsobem v souladu s hygienickými postupy, pak by mělo být vše v pořádku. V případě, že někdo používá při masturbaci nějaké pomůcky a ty třeba používá neošetřené, nemyté nebo jde o ostré či špičaté předměty, pak samo sebou dojít k úrazu může. Můžeš zkusit si o tom promluvit s někým, komu důvěřuješ a má třeba už nějakou zkušenost.

Přejeme Ti příjemný adventní čas.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a všichni,
mám kluka s kterým jsem 4 měsíce (od začátku září) ale nevím jak to mám říct mámě. Taťka už možná něco tuší. Moji rodiče jsou rozvedení. Není moc brzo jí to říct? Jak jí to mám říct? Děkuji moc za odpověď.

holka, 11 let, 28. listopadu 2018


Ahoj,

moc se mně líbí, že myslíš na rodiče. Ti by opravdu měli vědět, s kým se jejich potomci stýkají, z mnoha různých důvodů. A pokud mezi rodiči a dětmi funguje upřímná a otevřená komunikace, sdílení, mnohem lépe si rozumějí. Nikdo totiž neví, co se druhému honí v hlavě, dokud mu to neprozradí. Jak to říct? Nejlépe nějak úplně obyčejně, přirozeně, popř. pokud by sis netroufala do toho jít, nebo to mámě třeba i napsat. Také se můžete jít spolu posadit do cukrárny nebo čajovny, a navzájem si vyměnit svá tajemství. Můžeš zpočátku i mluvit o sobě jako o kamarádce, a až uvidíš, jak máma zareaguje, budeš postupovat dál. Brzo určitě není.

Přejeme celé Tvé rodince pohodový adventní čas.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj je mi 12let a ještě nemám kluka. Jeden se mi líbí, ale moje kamarádka si myslí že se mu líbí a mě to taky přijde. Nevím co mám dělat. Na esemesky odepisuje je jako jo ne atd. Skoro všechny holky už kluka měli a já ještě ne. Bojím se že si kluka nenajdu. Jenom přece nejsem hezká. Co mám dělat? Předem děkuji za odpověď.

holka 12 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
mohu tě naprosto ujistit, že ve dvanácti letech máš na kluky ještě spoustu času a rozhodně jsi nic nezmeškala. I když se možná tvé kamarádky chlubí tím, že kluka měly, ve vašem věku jde spíše o kamarádské vztahy, které se skutečnými partnerskými vztahy nemají nic společného. Vůbec se nemusíš trápit tím, že jsi ještě žádného „kluka“ neměla a jsem si jistá, že až přijde ten správný čas, určitě potkáš někoho, kdo ti bude sympatický a zároveň i ty jemu. Neexistuje nejmenší důvod, proč bys měla spěchat. Nech věcem volný průběh a časem určitě vyplynou tak, že s nimi budeš spokojená.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, co když mne miluje muj kamarád kterému je 18 a chce se mnou chodit,co mu mám říct? A mam ještě jednu otázku. Co když chci masturbovat ale nechci rukou ale nevím čím. Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 27. listopadu 2018

Ahoj,
nepíšeš, jaké city chováš ty ke svému kamarádovi, nicméně ve dvanácti letech zcela jistě nejsi ještě dostatečně vyspělá a zralá na plnohodnotný partnerský vztah. Na druhou stranu lze očekávat, že osmnáctiletý muž bude právě takovýto vztah očekávat. Myslím, že by proto bylo rozumné nabídnout mu „pouze“ kamarádství s tím, že na partnerský vztah máš ještě několik let čas. Nepochybuji o tom, že osmnáctiletý muž by tento důvod měl bez problémů pochopit. Nemělo by mu činit potíže pochopit, že ve dvanácti letech mu skutečně nemůžeš v otázce vztahových nároků stačit.
Co se týká tvého dotazu ohledně masturbace; záleží na tvých osobních preferencích. Masturbace by ti měla být příjemná a způsob, kterým masturbuje si tak každý člověk volí sám. Neexistuje nic jako správný nebo špatný způsob masturbace. Většina lidí masturbuje pomocí vlastních rukou, ale někteří k tomu využívají nejrůznější pomůcky, jako je například sprcha, sexuální hračky a podobně.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku, před rokem jsem se začala bavit jedním klukem- Markem, už jsem Vám o něm jednou psala... Byli jsme nejlepší kamarádi, říkali jsme si všechno a bylo to skvělé. Potom jsme se začali často hádat jen kvůli blbostem. Nejspíš to bylo kvůli tomu, že jsme si psali a volali skoro každý den...Ale vždycky to pak bylo zase v pohodě. Já ale jsem k němu začala cítit víc než jen kamarádství, takže jsem se do něj zamilovala, a on do mě taky. Ale nechodili jsme spolu, to mi ale nevadí, kamarádství je občas lepší než vztah... No, všechno bylo v pohodě, byla jsem do něj strašně moc zamilovaná. Potom se asi něco stalo, nebo já nevím, hrozně se změnil. Ale i přes to jak se choval, tak jsem se na něj nevykašlala a pořád jsem ho milovala. Hrozně moc. Potom začal být fakt hnusný na mě, už mě to přestávalo bavit, tak jsem si řekla, že mi nestojí za to, abych se kvůli němu takhle trápila. Pak se přestal se mnou bavit, a já na tom byla psychycky hodně špatně. Říkala jsem si jaká jsem hrozná a podobně. Přestala jsem jíst. Kvůli němu, i kvůli okolí. Chtěla jsem být prostě hubená, myslela jsem si že se mu pak budu líbit víc a že se zase začneme bavit. Potom jsem jela se školou do Chorvatska a tam byl jeden kluk. Začali jsme spolu chodit. Snažila jsem se na Marka zapomenout. Ale nešlo to. Tak jsme se rozešli. Pak jsem Markovi napsala, že mi chybí a že ho pořád miluju, tak jsme se začali bavit, ale už to nebylo tak jako před tím, neměli jsme si o čem psát, a hrozně mě mrzelo jeho chování. Pak byl opravdu hodně zlý na mě, tak zas jsme se přestali bavit. Znova jsem spadla do toho všeho, nejedla jsem, měla jsem ze sebe špatné pocity, že jsem špatná a tak... Nějak jsem se přes to všechno přenesla, chvíli jsem i měla pocit, že je to za mnou, že ho už nemiluju. Ale to dlouho netrvalo, nedávno mi začal zase hodně moc chybět, tentokrát už jsme se bavit nezačali, bála jsem se toho. On si asi našel holku, a chová se ke mě jak ke kusu hadru. Ale i tak ho strašně moc miluju, nejradši bych ho nemilovala. Tohle už vážně není taková ta dětská láska, tohle jsem ještě nikdy před tím nezažila. To co cítím k němu, je poprvé v životě. Zkoušela jsem se bavit i s ostatními kluky, třeba bych se do někoho mohla zamilovat, a na Marka zapomenout. Ale teď vím, že na Marka já jen tak nezapomenu, prostě to nepůjde. Vždycky když ho vidím ve škole, tak se mi chce brečet a vzpomenu si na ty naše hovory, kdy jsme se hrozně smáli a jak jsem se cítila krásně, že mám po boku člověka který tu pro mě je, se vším mi pomůže a podrží mě. Teď si ale hrozně všechno vyčítám, měla jsem spíš vydržet to jak se choval. Taky když jsem ho viděla, hrozně jsem se před ním na živo styděla, v autobuse když seděl sám, já jsem za ním nešla. Hrozně si to vyčítám... Strašně moc chci vrátit čas. Docela se bojím toho, až za pul roku odejdu na střední, tak že to bude horší, že ho nebudu vídat. Nebo to právě může být lepší, ale hrozně to obrečím... Bojím se že se do nikoho už nezamiluju tak, jako do Marka. Myslíte že bych mu měla napsat? Protože když mu občas napíšu jak se má a tak, tak je prostě zlý, a když jsem se ho zeptala proč je takový, tak odpověděl ,,protože jsi to ty,,... a to mě fakt hodně zabolelo. Opravdu hodně, ale pořád ho prostě miluju. Nevím co s tím mám dělat. nebavíme se už asi 3 měsíce, takže by to mělo být v pohodě ale není... Fakt nevím co s tím, hodně mě to trápí :(

Marťa, 15 let, 23. listopadu 2018

Zdravíme z Modré linky, Marťo,
píšete o své první silné lásce, která ještě neodezněla, přestože už nejste v kontaktu a Marek na Vás je zlý a uráží Vás. Je ve Vás lítost, že skončilo něco, co bylo na začátku pěkné, nostalgicky na to vzpomínáte a i si vyčítáte, že jste s ním přerušila kontakt. Zároveň se pak ale změnil a nechová se k Vám hezky, ani jako ke kamarádce, neváží si Vás. Odstartovalo to u Vás problémy se sebepřijetím a s jídlem, forma určitého sebetrýznění.
Z toho, co popisujete, vnímám, že tento vztah pro Vás je destruktivní, přesto si nemůžete pomoci a stále Marka milujete, i když vnímáte, že si to nezaslouží. Může v tom být nostalgie po ukončení vztahu, kdy člověk vzpomíná spíše na to hezké a má pochyby, zda něco neudělal špatně. To jsou přirozené pocity po rozchodu, obzvláště první lásky bývají silné a nezapomenutelné, mají své zvláštní kouzlo, je to poprvé, co člověk cítí, že má opravdu rád. Důležité však pro smysluplný vztah je, aby tyto city byly opětovány, nejen slovy, ale především činy, tím, jak se k Vám ten druhý chová. Píšete, že litujete, že jste měla vydržet to, jak se choval. Napadá mě otázka, k čemu by to bylo dobré? Věřím, že pro Vás a Vaši psychickou pohodu ne. Není správné, aby vztah člověka samotného ničil, aby fungoval na jeho úkor, za cenu, že necháte někoho, aby Vám ubližoval a byl na Vás zlý. Také není možné kohokoli do vztahu nutit, musí sám svobodně chtít. Věřím, že v takovém vztahu není o co stát a přeji Vám lepší s někým, kdo si Vás bude vážit a bude Vás také milovat.
Pokud vnímáte, že problém je někde hlouběji, např. v nějaké Vaší tendenci si ubližovat či si nechat ubližovat, mít snížený pud sebezáchovy a sebeúcty, přála bych Vám v tom odbornou podporu psychologa, aby Vám to nebránilo ve zdravém vztahu k sobě i k ostatním. S poruchami stravy se můžete sama i anonymně obrátit např. na poradnu Anabell (www.anabell.cz) či se poradit se školním psychologem, pokud ho ve škole máte. Nebojte se také mluvit o svých pocitech s někým, komu důvěřujete, ať už s mamkou nebo kamarádkou. I to může pomoci ulevit a ujasnit si své myšlenky, to, jak to všechno vnímáte a jak to třeba vnímá Vaše okolí, někdo, kdo Vás zná a komu na Vás záleží. Nebojte se v tom nebýt sama, využít podpory okolí.

Přejeme Vám vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Dobrý den, chci se jen zeptat co mám dělat. Situace je taková :
Jeden kluk (o rok mladší) mi řekl že se mnou chce chodit. Jeho kamarádi ho do toho navedli. Já se s ním začala bavit, a taky jsem s ním chodila ven, ale on skáče parkour a naučil mě to. Ale já nevím. On si myslí že spolu chodíme a rekl to svým kamarádům, oni říkají že se z toho vymlouvam když říkám že nechodíme. A já to jednou Ondrovi řekla, že budeme jen kamarádi, a on se totálně naštval a odmítal se se mnou bavit, musela jsem skrz jeho kamaráda domluvit že mu musím něco říct, no a já chtěla aby se se mnou kamaradil a řekla jsem mu že jsem si dělala legraci. Nechtěla jsem ho ztratit. Ale on se mi trochu líbí, jen... Já chci počkat. Nevím, možná potkám někoho lepšího... No a tak teď prostě se se mnou baví a celá škola říká že spolu chodíme... No a ti jeho kamarádi mi furt píšou že jsem divná a vypatlana že mu ani nedám pusu ani ho neobejmu. A v naší třídě zase říkají že se s ním nemám zahazovat, že je to blbecek apod. Co mám dělat?! Prosím poraďte. Marně čekám na kamarády a nechci stratit jediného kterého zrovna mám....

holka, 13 let, 20. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že je Ti nepříjemné být ve vztahu, do kterého Tě tlačí okolí a sama ho nechceš. Je moc dobře, že upřímně víš, co chceš a co ne a nebojíš se napsat si o podporu. Vztah, ve kterém si člověk není jistý, že ho opravdu chce, není svobodný a upřímný, ztrácí smysl. Vnímám, že Ondra k němu nejspíš ještě nedozrál, pokud má pocit, že si jej může vynutit, v podstatě Tě citově vydírat tím, že se s Tebou přestane bavit a tlačí na Tebe i přes své kamarády. Ano, někdy odmítnutím chození skončí i kamarádství. Věřím však, že pokud je opravdové, není v něm nátlak a podmínky. Je na Tobě, zda se necháš ovlivnit tlakem jeho a jeho kamarádů k něčemu, co sama nechceš. Máš právo jednat podle svých pocitů a představ, odmítnout to, co Ti není příjemné, bez ohledu na reakci a názor okolí. I to patří ke zralému rozhodování o svých vztazích a životě. Můžeš to také probrat s někým blízkým, mamkou, kamarádkou či školní psycholožkou a ujasnit si tak, co vlastně chceš a jak být ve svém rozhodnutí pevná.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj musím se vypsat, protože jsem strašně naštvaná! Klidně mi neodpisujte, nebude mi to vadit. Zrovna jsme na skupině na Messengeru měli menší problém se spolužáky. Jedna spolužačka (třeba Lucka) tam napsala, že jedna moje kamarádka (třeba Julie) je lesba. Jeden kluk (třeba Honza), kterého jsem až doteď považovala za kámoše (stejně jako tu Lucku), ji začal podporovat. No, chvilku jsem jim to i věřila, když psali, že jim to Julie řekla. Ale potom jsem si řekla, že to je velká kravina, protože zrovna Honzovi by to Julie neřekla. Já i ostatní spolužáci jsme jim začali psát, jestli to není nějaký prank. Psali, že ne a že Julie chodí s jednou holčinou z vedlejší třídy (třeba Kiki). Už, už jsem Julii chtěla psát a zeptat se jí jak to teda je, ale pak jsem se rozhodla, že to nebudu dělat. Ostatní i já jsme začali psát do skupiny, že je to teda pěknej hnus, že o ní něco takového píšou, a že Lucka asi nebude Juliina kamarádka. Začali se obhajovat, že to s Julií mají domluvené a že je to prank a já jim napsala: I kdyby jste s Julčou byli domluvení (což podle vašich slov jste), pochybuju, že jste domluvení s Kiki. Začali psát, že jsou domluvení i s Kiki, a Honza napsal, že on za to nemůže, že to vymyslela Julča. Trápí mě, že se nemůžu rovnou zeptat, protože o tomhle si s ní nechci psát nebo volat přes telefon, lepší by bylo z očí do očí. Jak jsem řekla, klidně mi neodpovídejte, jen jsem se chtěla vypsat, protože jsem naštvaná jako nikdy!

Naštvaná holka, 11 let, 23. listopadu 2018

Ahoj,
zamyslel bych se nad tím, proč je tak důležité, jestli si někdo o někom myslí, že je nebo není lesba. Mně to nijak zvlášť důležité nepřijde. Horší by byla pomluva, že třeba někdo něco ukradl, nebo že někoho nějak zradil nebo tak něco... ale tohle mi přijde jako malichernost, kvůli které se není nutné naštvávat.

Tebe to trápí, protože Julie může kvůli tomuto možná-drbu přijít o nápadníky? Vyvrátit podobný drb není zase tak těžké, ne?

Alík

P.S.: Mimochodem, pokud tyto věci sdělujete Facebooku do jeho Messengeru, tak ten si na vaši sexuální orientaci a celkové psychické rozpoložení také dělá nějaký názor. Na rozdíl od spolužáků ho časem nezapomene.

Holky a láska

Ahoj Alíku. Minule jsem napsala tohle : Ahoj Alíku,
Píšu zase kvůli mé orientaci a hlavně zamilovanosti. Jak jsem už dřív psala, jsem bisexuálka. No, a zamilovala jsem se do jedné holky. Je jediná, kdo ví o mojí orientaci. No, a já nevím, jestli ji mam říct, že se mi líbi. Nechci zkazit naše přátelství. Díky
No, a já jsem to té holce řekla. Tady, napsala jsem jí to. A ona psala, že taky uvažuje jestli není bi. Ale je zamilovaná do jednoho kluka z naší třídy. Chci jí to přát, protože myslím, že se mu taky líbí, ale moc to nejde, protože mám „zlomené srdce“. Jednou jsme si s ní a ještě jednou kamarádkou říkaly o těch, co se nám líbí. No tak ta jedna má kluka a ta, do které jsem se zamilovala je prostě hetero. Já nevím jestli se mám snažit aby se do mě zamilovala nebo se pokusit zamilovat do někoho jiného? Je to těžké, jednu dobu mi přišlo, že mi tu zamilovanost opětuje, že se chovala prostě tak trochu jinak... Ale asi jsem si to jen nalhávala. Ale alespoň něco se obrátilo k lepšímu. Řekla jsem o své orientaci mámě, a ta to vzala úplně v pohodě. Co mám ale dělat teď? Díky.

holka, 13 let, 18. listopadu 2018

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že máma přijala vše v pohodě. Je přirozené, že Tě mrzí, co Ti kamarádka řekla, nicméně říkám si, že je dobře, že umíš být aktivní a zjišťovat, na čem jsi. Co dělat dál, Ti nemůže nikdo říct. Chceme Tě spíš podpořit, ať se spolehneš na své pocity. Je to Tvůj život, který žiješ Ty, je tedy třeba, abys dělala svá vlastní rozhodnutí. Sama uvádíš možnosti, které máš - je prima, že je vidíš. Můžeš o svou kamarádku usilovat, nicméně sama asi tušíš, že city druhého si nemůžeme nijak vynutit. Možná je fajn už jen to, že máte hezký vztah a navzájem jste si blízké, už to je vzácné. Také si celou situaci můžeš s kamarádkou vyjasnit, zjistit, jak váš vztah a jeho vývoj vnímá ona. Aby Ti bylo dobře, bude určitě skvělé zaměřit se na sebe a dělat, co Tě baví a zajímá. Možná zjistíš, že v Tvé blízkosti jsou i další lidé, kteří by Tě mohli zaujmout a se kterými by Ti mohlo být dobře.
Píšeš opakovaně sem, asi potřebuješ sdílet, jak se Tvé city vyvíjí. Říkám si ale, že v poradně nejspíš nedostaneš tolik, jako kdyby sis o tom s někým promluvila víc do hloubky. Může to být někdo z přátel nebo třeba i máma, která teď ví, jak to máš. Sdílení s blízkými může hodně ulevit a mnohdy nás nasměřuje. Nicméně to nejpodstatnější jsou Tvé vlastní pocity a Tvá rozhodnutí.

Přejeme Ti, abys naslouchala sama sobě a bylo Ti v tom dobře.
Modrá linka

Holky a láska

ahoj alíku..
Mám nejlepšího kamaráda který je o dva roky starší tudíž mu je 16..
Mám ho ráda jako kamaráda ale on cítí něco víc jak přátelství..
Nevím jak na to mám reagovat předci jenom je starší a je to kamarád a já mu nechci nijak ublížit odmítnutím..

holka, 14 let, 16. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že nechceš kamarádovi ublížit, zároveň by k němu bylo fér, aby věděl, jak to cítíš Ty a zda má u Tebe naději na bližší vztah nebo ne. Můžeš si s ním o tom v klidu promluvit, říct mu, jak to vidíš Ty, že bys nerada přišla o vaše přátelství. Věřím, že Tvé rozhodnutí bude respektovat. V životě se stává, že jeden z dvojice je třeba zamilovaný a druhý ne, i to je potřeba přijmout a je to důležitá zkušenost. Pokud budete oba chtít, můžete si dál rozumět jako přátelé, i to je velice cenný vztah.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Píšu zase kvůli mé orientaci a hlavně zamilovanosti. Jak jsem už dřív psala, jsem bisexuálka. No, a zamilovala jsem se do jedné holky. Je jediná, kdo ví o mojí orientaci. No, a já nevím, jestli ji mam říct, že se mi líbi. Nechci zkazit naše přátelství. Díky

holka, 13 let, 9. listopadu 2018

Ahoj,

zamilování je moc hezký cit, i když je třeba jen na začátku a není jasné, jestli bude opětované, nebo ne. Stojí za to si ho užít.

Klidně můžeš zatím zůstat u přátelství, a nic té holce neříkat a počkat, jak se to dále bude vyvíjet - vlastně není kam spěchat. Pokud bys chtěla v blízké době něco víc, než přátelství, můžeš to té holce naznačit. Je dost možné, že to i sama pozná z Tvého chování, z úsměvu, letmého doteku, pohledu do očí. Můžeš být i přímější, říct jí, nebo třeba i napsat, že k ní cítíš víc než přátelství. Uvidíš, jak bude reagovat, Je samozřejmě potřeba počítat i s odmítnutím, protože aby se uskutečnil jakýkoliv vztah, musí to chtít oba dva lidé.

Jsi uprostřed dospívání, kdy se vyvíjíš v dospělou ženu, hledáš sama sebe i svou sexualitu. Postupně se bude všechno ustalovat a dostávat svoji podobu. Dopřej si na všechno dost času.

Přejeme hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku..
Je mi pouhých 13 let a jsem zamilovaná do 20 letého
Nevim zda to je normální.Já a on se normálně bavíme, akorát že přes internet..
Bavíme se 3 - 4 roky a někdy v blízký době chystáme schůzku..
Mám se toho raději vzdát? nebo pokračovat v mé bláznivé cestě?

holka, 13 let, 8. listopadu 2018

Ahoj,

běžnější je, že v Tvém věku spolu chodí vrstevníci, a to z toho důvodu, že v dospívání rozdíl i pár roků znamená obrovskou propast v tom, co si kdo představuje od vztahu. Dvacetiletý muž je dospělým mladým mužem, který už má nárok na plnohodnotný vztah s ženou po všech stránkách, a to jak duchovně (to zejména), tak i po sexuální stránce, zatímco třináctiletá slečna by se zatím měla jen okukovat s kluky, učit se poznávat druhé pohlaví, obeznamovat se s tím neznámým světem, o kterém zatím skoro nic neví. Co se týká sexu, je nejen styk, ale jakékoliv sexuální aktivity v tomto věku podle našich zákonů zakázané, lze je hodnotit jako trestný čin.

Kamarádit nebo přátelit se samo sebou můžete, pokud vám vztah vydrží, ve vyšším věku už věkový rozdíl 7 let (např. Ty 20 let, on 27) nebude překážkou, jakou je nyní, v tomto období. Pokud se zatím neznáte a nikdy jste se neviděli, měli byste se setkat na veřejném místě-kavárna, čajovna, restaurace, a Ty bys měla zvolit doprovod jednoho z rodičů, nebo alespoň nějakých dobrých kamarádů. Nikdy totiž nemůžeme vědět, kdo se skrývá pod nějakou identitou na internetu.

Přejeme Ti pohodový podzim i pokračování kamarádství.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, je mi 14 a už třičtvtě roku jsem cvok do kluka co je o rok starší než já a minulý rok jsem si myslela (i moje kamarádky) že se mu líbím taky ale další rok mají třídu uplně jinde a už se tolik nevídáme a už o mě nejeví takový zájem :( .. spíše vůbec sice jsme spolu nikdy nemluvily což je asi směšné na třičtvtě roku .. ale když jsem mu napsala na FB nevěděl kdo jsem i když jsem mu řekla dost přesně kdo jsem, bloknul si mě... bojím se mu to říct protože se bojím šikany atd.. co byste mi poradily ?? Děkuju

holka, 14 let, 8. listopadu 2018

Ahoj,

rozumím tomu, že nad vším hodně přemýšlíš. Napadá mě, že buď si tento vztah necháš zakonzervovaný tak, jak to je a budeš dále žít v nejistotě, nebo sebereš odvahu a pokusíš se toho kluka oslovit. Dopředu se nedá zjistit, jak bude onen kluk reagovat, je možné i odmítnutí, ale alespoň budeš mít jistotu. A budeš mít víc, než jenom tu jistotu. Získáš třeba novou životní zkušenost, která je k nezaplacení, a bude se Ti hodit při budování dalších vztahů a při dalších setkáních, která Tě čekají. Vnímám, že je to teď nejvíc o Tobě, o tom, co cítíš a co si přeješ udělat, je v pořádku rozhodnout se jakkoliv.

Můžeš-třeba i jenom obecně-probrat problémy kolem vztahů se svými rodiči, nebo i někým jiným, komu plně důvěřuješ. Sblíží vás to, pro Tebe budou cenné jejich rady a informace. Moc nerozumím tomu, proč se bojíš šikany, nevím, jak by měla souviset s Tvým oslovením toho kluka.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Už jsem ti psala jednou a teď bych se chtěl zeptat na moji 15 letou kamarádku. Ve škole se jí líbí jeden kluk a tak mu před pár dny řekla že ho má ráda. Ale on ji řekl že má jinou holku a jestli chce tak čeká že se s ní třeba někdy rozejde. A ona teď neví jestli má čekat nebo si najít jiného.
Děkuji za odpověď

holka, 12 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
obávám se, že tvé kamarádce nedokáže nikdo poradit a ona sama si musí uvědomit, jestli jí takový kluk za čekání stojí. Osobně se domnívám, že jeho chování nevypovídá o úplné vyzrálosti. Působí to na mě dojmem, že si chce nechat tvou kamarádku jako jakási zadní vrátka a zálohu pro případ, že by mu nevyšel aktuální stav. Pokud tvé kamarádce nevadí postavit se do „fronty“ a čekat, jestli na ni někdy vyjde řada (pokud se samozřejmě do té doby nenajde jiná dívka, která ho zaujme víc), přirozeně to může zkusit. Záleží na tom, jestli jí to za to stojí. Přičemž samozřejmě nemá žádnou záruku, že s ní někdy v budoucnu bude chodit.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj poradno
Už od 1. Třídy mám rád jednu holku a ona mě ale bojím se jí dát pusu nebo tak naposledy v 1. Třídě jsme si dali pusu a teď jsem spíše strašpytel nevíte na jakém místě a jak jí to naznačit nebo tak a taky bych se chtěl zeptat na masturbaci protože se toho bojím a nevim kde přesně bych měl masturbovat doufám že mi poradíte díky

kluk, 13 let, 2. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že se stydíš a nejspíš také bojíš udělat první krok, když jde o tvou první lásku a nemáš zatím žádné zkušenosti. Podle mého názoru ale nemá cenu se do čehokoli nutit a lámat to přes koleno. Až vyplyne ta správná chvíle, bude ta správná atmosféra a okolnosti, nebudeš muset nad ničím přemýšlet, nebudeš muset kalkulovat a jednoduše se políbíte. Vzhledem k vašemu věku se rozhodně nemusíš obávat, že byste cokoli zmeškali, pokud se nepolíbíte co nejdřív. Užívejte si toho, že je vám spolu dobře a nechte vašemu vztahu volný průběh. Pak všechno vyplyne přirozeně a nebudeš se muset k ničemu nutit.
Ohledně tvého dotazu na masturbaci, popravdě úplně nerozumím tomu, na co přesně se ptáš. Lidé obvykle masturbují na místech, kde mají soukromí a kde je jim příjemně a mají určité pohodlí. Tudíž nejčastěji v posteli, ve sprše, nebo ve vaně, ale samozřejmě neexistuje žádná směrnice, kde by se mělo masturbovat. A pokud se masturbace bojíš, nebo ti není příjemná, tak se do ní jednoduše nepouštěj. Opět neexistuje žádné pravidlo nebo předpis, podle kterého by musel masturbovat každý člověk. Masturbace by ti měla být v každém případě příjemná a pokud to tak necítíš, je to zcela v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku,a jeho kamarádi,
potřebovala bych poradit : mám ráda jednoho kluka z naší třídy, ale bojím se mu říct, že ho mám ráda,že by to řekl s vím kamarádům. Z naší třídy ho má rádo hodně holek, ale ani jedna mu to neřekla.

Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 1. listopadu 2018

Ahoj,
chápu tvé starosti s první láskou. Je samozřejmě velmi složité vypořádat se s citem k někomu, kdo jej neopětuje. Na druhou stranu se domnívám, že ve vašem věku máte na první opravdový vztah ještě spoustu času a není nutné skládat spolužákovi okamžitě vyznání lásky. Na opravdový partnerský vztah si budeš muset ještě pár let počkat, nicméně určitě není důvod, aby ses nepokusila navázat se svým spolužákem přátelství. Možná časem přeroste v něco víc a až budete starší, skutečně spolu začnete chodit. Místo vyznání lásky se například pokus najít společná témata a navázat hovor. Pokud zjistíte, že si rozumíte a je vám spolu dobře, časem se možná začnete stýkat i mimo školu a třeba spolu opravdu začnete chodit.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj.Co mám dělat když mě odmítnul můj vysněný kluk?Já bez něj nedokážu být.Já ho strašně moc miluju❤��.Já ho potřebuju.On je strašně krásný hodný a milý.Já ho prostě miluju a strašně moc.Co mám dělat?Jak ho přesvědčit aby mě taky miloval?Nikdy jsem mu nic špatného neudělala��

holka, 12 let, 29. října 2018

Ahoj,

čtu si, co jsi napsala a vnímám, že jsi opravdu moc zamilovaná a moc si přeješ, aby on miloval Tebe. Přeji Ti to zamilování a přála bych Ti, aby Tvá láska byla opětovaná.

Jen tak to zařídit ale není možné. Není možné někoho přesvědčit, aby měl druhého rád nebo se do něj zamiloval, láska musí být dobrovolná, svobodná. To, co můžeš udělat, je dávat najevo i dále svůj zájem o něj. Musí to ale být nevtíravé, přiměřené, nevnucující se, v opačném případě by to mohlo toho kluka více odradit, než přitáhnout. Stačí pohled, úsměv, občas se objevit tam, kde je on (ve škole, venku, při různých aktivitách); pokud bys viděla jeho zájem, můžeš později zkusit něco více.

V této chvíli by bylo dobré se zaměřit více na sebe, třeba na svoje koníčky a zájmy, abys se odpoutala od odmítnutí, které jsi zažila, A nejen to - když se budeš rozvíjet, budeš se cítit líp a taky budeš mít něco, co Tě bude bavit. Neboj se také o tom, co prožíváš, mluvit s někým blízkým ať už v rodině, nebo s kamarádkou.

Přejeme, aby se Ti dobře dařilo,
Modrá linka

Holky a láska

ahoj poradno
líbí se mi jeden kluk ale nevím jak mu říct že ho mám ráda
ale on mě má asi taky rád je hodý a vtipný prosím poraď mi děkuji Denda

holka, 12 let, 28. října 2018

Ahoj Dendo,
je pěkné, že jsi zamilovaná, líbí se Ti hodný a vtipný kluk. Nemusíš na sebe nijak tlačit, můžete se zatím dál přátelit, svůj zájem mu můžeš dát najevo tím, že k němu budeš pozorná, budeš si s ním povídat, trávit čas, více ho poznávat. Můžeš mu třeba navrhnout nějakou společnou schůzku, něco podniknout, nevím, jestli třeba máte nějaký společný koníček. Věřím, že z toho všeho může poznat, že se Ti líbí a třeba Ti také něco naznačí. Pokud si budeš postupně jistá v tom, že jsou sympatie a city oboustranné, můžeš mu říct, že se s ním cítíš dobře, co se Ti na něm líbí a že ho máš ráda. Zda je na to vhodná chvíle, však musíš promyslet Ty sama, Ty nejlépe znáš vaše přátelství a to, nakolik si spolu upřímně povídáte, jestli mu můžeš důvěřovat. Poradit se můžeš také např. s mámou nebo nějakou kamarádkou, můžete si promluvit třeba o tom, jaké byly jejich první lásky.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka