Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

  Holky a láska

  Ahoj,
  celou dobu přemýšlím nad tím, že jsem asi lesba. Mám jednu kamarádku a později se z ní stala nejlepší.. Jednou jsme se večer obímaly v parku a od té doby mi připadá, že se s ní cítím moc dobře, že jsme víc než kamarádky.. a tak jak jsme jednou byly ve vířivce, tak jsem ji políbila. Líbilo se jí to, ale nechce být moje holka. Zlomilo mi to srdce.. Pořád ji mám ze všech (kromě mamky, samozřejmě) nejraději, že bych jí dala celý svět (kdyby to šlo). Snažím se jí poskytnout pomoc, vždy, když ji potřebuje. Nemáte nějaký nápad, jak udělat, aby mně taky milovala?

  Ahoj,
  v tvé vizitce vidím, že je ti dvanáct let. Období dospívání je tradičně spojeno s citovými zmatky, chaosem a hledáním sama sebe. To, že aktuálně ke své kamarádce cítíš intenzivnější sympatie, nemusí automaticky znamenat, že jsi lesbicky založená. A i kdyby tomu tak bylo, neexistuje způsob, jak donutit nebo přimět druhého člověka, aby někoho miloval, pokud to sám tak necítí. Jestliže k tobě tvoje kamarádka podobné city nechová, budeš to muset respektovat. To samozřejmě vůbec neznamená, že nemůže být tvou dobrou kamarádkou a že bys jí nemohla důvěřovat. Přátelství je něco jiného než láska a mít tak dobrou kamarádku vůbec není málo. Naopak je to „věc“, kterou spousta lidí za celý život nenajde. Respektuj proto její rozhodnutí a važ si jejího přátelství.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj všichni asi si pamatujete jak jsem sem psala kvůli skateboardu tak líbí se mi jeden kluk od nás ze třídy no a nevím jestli já jemu taky on totiž o hodině na mě pořád kouká dost se spolu bavíme a chodíme do skateparku. Dneska jsem si sním psala celý večer a on pak založil skupinu ve Krétě jsem já on a ještě jedna kamarádka on mi sice psal že ti kamarádku nenávidu ale před tím s ní chodil a teď mi pořád říká že fakt nechápe jak s ní mohl být... No a my jsme si na ty skupině psali takový otázky jako jestli někoho milujem atd.. On odpověděl že asi jo a pak posílal srdíčka a potom ta kamarádka a já jsme psali že ho milujem a on že olnas taky ale teď nwm jestli Teda miluje i tu moji kamarádku nebo ne a když se ho na to vždycky zeptám tak odpoví že ji nesnáší a mě má rád milujee Teda nebo ne zítra mi dá i svého starého skejta takže aspoň už budu mít svůj

  holka, 12 let, 30. září 2019

  Ahoj,
  pokud tomu dobře rozumím, ptáš se na to, zda se svému kamarádovi líbíš. Ale na to ti nedokáže odpovědět nikdo jiný než on sám. Signály, které popisuješ, by mohly napovídat tomu, že k tobě skutečně cítí sympatie. Zeptala ses ho na vaši společnou kamarádku a on ti odpověděl, že ji nemá rád, zatímco tebe ano. To, jestli je to skutečně pravda, ale ví jen on sám a budeš muset počkat, jak se váš vztah postupem času vyvine.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zdravím,vubec nevím jak tohle funguje, ale potřebuju se svěřit. Na to, že je mi jen 14 jsem opravdu hodně vyspělá a mám rozum narozdíl od lidí pohybující se okolo mě. S mamkou mám super vztah, to stejné se svojí starší ségrou ale prostě se mi o tomhle před němi mluvit nechce. K věci.. Nevím jak je to možný, ale jeden kluk od nás ze školy mi totálně zamotal hlavu. Jako fakt hodně. Občas s ním mám spojenou hodinu a vidím že se na mě dívá protože to někdy spozoruju. už se to táhne asi rok, občas jsme se i zdravili. Ale to je jedno, prostě cítím že tohle by byla neštastná láska. Nechci se ted soustředit na kluky když jich ještě bude ale na školu.. Chci jít na gympl a fakt se musím snažit. Takže si ted nechci motat hlavu klukem. Ale ono to opravdu nejde, myslím na něho když jím, učím se, dokonce se mi o něm zdá. Už to nezvládám. A není to jen kluk co jsem si stvořila sama v přestavách, docela vím jaký je, znám jeho gesta, jeho reakce,asi 2krát jsme si i psali. Ale nedávám najevo že se mi líbí. Prosím o radu, děkuji za odpověd.

  holka, 14 let, 30. září 2019

  Ahoj,
  nešťastná láska je opravdové trápení a až na ni jednou někdo najde lék, myslím, že dostane Nobelovu cenu. Mohu ti poradit, aby ses pokusila nějak zabavit a odvést myšlenky jinam, ale uvědomuji si, že to se mnohem snadněji říká, než vykoná. Takové trápení, kdy se člověk zamiluje a nemůže dostat toho druhého z hlavy, prožil minimálně jednou asi každý a obávám se, že by ti asi nikdo nedokázal poradit, jak to udělat, aby ses „odmilovala.“ I když to zní jako klišé, citům se opravdu poroučí velmi těžko a většinou nezabírá ani to, když se člověk začne tomu druhému vyhýbat (což v tvém případě stejně nejde, pokud máte společné hodiny). Je mi proto líto, že ti vlastně nic konkrétního poradit nemohu a mohu ti jen popřát, aby tvoje nešťastná láska brzy dospěla k nějakému vyústění (ať už k tomu, aby tvé city začaly postupně ztrácet na intenzitě, nebo třeba k tomu, že časem skutečně navážete vztah, ve kterém budete oba spokojeni).
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zdravím poradnu, a spol.

  Mám pocit že tento dotaz patří právě sem..Je mi 12 let, nejsem jsi jista zda je normální v těch 12-ti, probírat sexuální orientaci..K dotazu a k rozboru....

  Už od školky, nebo-li 9 let se bavím s jednou holkou (Z), chodíme spolu do třídy. Ona je extrovert a já introvert, takže nějaké to kamarádské pouto by tam býti mohlo..No..Nikdy jsem se nezajímala o to, např..Jaké jsou na světě orientace, vztahy v lásce, nespory v lásce... Apod. Teď je mi 12, a ta touha se začala vyvíjet více a více..Spolužáci nedávno začali pomlouvat jednu holku na naší škole, za to že jsi pouze mysleli že je lesba, dokonce přišli i s tím že někde na záchodech znásilnila holku.....V tu chvíli jsem se zamyslela jsem lesba? Bylo to horší.. Celé prázdniny jsem jsi volala s dotyčnou Z, když jsem jí slyšela, okamžitě jsem zčervenala. Teď už orientace může být nejspíš jasná, ale..Jak jsem psala..O holce která je údajně lesba, o její šikaně apod.(já tomu nikdy nevěřila..) od té doby se snažím pomyšlení na lásku k děvčatům vyvrátit..Vždycky když jsi s ní povídám např. o klukách a ona na mě „Ten, ten, a tento jsou krásní!“ (nějak tak..) tak to schválně řeknu taky..Nevím zda to na ní mám rovnou vybalit a nebo pár let ještě počkat, jak se orientace vyvine.. Vím že tam budou gramatické chyby, no.. Snad mi ta toto někdo z poradny odpoví, hezký den.

  Nesnáší lesby,gaye,bi, a ostatní orientace které směrují jinam než „na kluky“...

  holka, 12 let, 23. září 2019

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že jsi ze svých pocitů zmatená, nerozumíš jim a zároveň se bojíš ze svých pocitů vyznat. Máš naprostou pravdu v tom, že děti někdy dokáží být kruté, zejména pokud se někdo liší a ony mu nerozumí (ostatně dospělí to mívají velmi podobně). Kolem nejistoty se posléze nabalují fámy, nesmyslné povídačky a předsudky. Myslím, že zatím nemusíš ohledně své sexuální orientace podnikat žádné zásadní kroky.
  Dospívání je období, v němž je hledání sama sebe, chaos v citech a tápání zcela normální. Je úplně normální i to, že cítíš silné pouto ke své kamarádce a nemusí to nutně znamenat, že jsi lesbicky orientovaná. Dej sama sobě čas, aby ses mohla v sobě zorientovat a všechno si ujasnit. Třeba časem zjistíš, že tě opravdu dívky přitahují víc než kluci, nebo naopak a obě varianty jsou zcela v pořádku.
  Pokud ale tví spolužáci někoho šikanují, ať už z jakýchkoli důvodů, to samozřejmě v pořádku není a měla bys to určitě říct někomu dospělému, který zakročí a šikanované kamarádce pomůže. Protože nikdo nesmí nikoho jiného trestat za to, že je jiný (ať už skutečně, nebo jen domněle).
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Holky a láska

  Milý Alíku a všichni ostatní.
  Předem se omlouvám za uvedený věk, ale myslím si že v tomhle případě to nechci uvádět..
  Znám jednoho kluka a ten mi dneska napsal, jestli s ním nechci chodit. A potom jsem zjistila že je to někdo jiný že třídy. Co mám dělat? Stalo se to dnes a bojím se jít zítra do školy.. Nevím proč mi tohle osud dělá.. Už jsem zažila rozvod rodičů, šikanu.... Ale tohle jsem vážně nečekala... :(

  holka, 0 let, 19. září 2019

  Ahoj,
  tvůj věk vidím v předchozích dotazech a obávám se, že ti nenapíšu nic jiného než v předchozích odpovědích. Ve tvém věku skutečně nemusíš řešit, zda navázat partnerský vztah či nikoli a bez problémů můžeš ještě několik let počkat, až budeš na skutečné partnerství připravená. To, že ti spolužák napíše, že by s tebou chtěl chodit, není žádná tragédie a neexistuje jediný důvod, proč bys mu nemohla napsat, že se s ním budeš ráda kamarádit, ale na vztah nejsi připravená. Je to naprosto regulérní a fér.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zdravím!
  Mám dotaz k mé sexuální orientaci.Zneklidňuje mě to a tak jsem se konečně odhodlala položit dotaz.
  Líbí se mi kluci a mám ráda romantiku. Cítím něco, jako vzrušení, když si představím dokonalého kluka a jak s ním žiji. Zjistila jsem ale, že když se někde třeba líbají lesby nebo nějak tak, cítím to stejné, jako když se líbají kluk a holka nebo když si třeba představím, jak se s nějakým klukem líbám. Tedy, ne to úplně stejné, je to trochu jiné, ale skoro stejné a občas se to mění. Já ale nechci žít s lesbou. Nelíbí se mi představa toho, že bych žila s holkou a vychovácala s ní dítě. Ale líbí se mi představa toho, že si založím rodinu, s mužem a budeme spolu žít hezký, romantický a rodinný život. Nechci být lesba a ani moc nechci být bisexuálka, ale bojím se,že se to už nezmění. Prostě si asi dokážu představit líbání atd. s lesbou, ale život ne. A s mužem si dokážu představit i líbání atd., i život. Mám z toho blbý pocit... Předem děkuji za odpověď.

  holka, pod 14 let, 15. září 2019

  Ahoj,
  rozumím Ti, že se cítíš nejistá se svojí orientací a je dobře, že hledáš odpověď na svoje pochybnosti. To, že se Ti líbí líbání dvou holek nemusí vůbec znamenat, že jsi bisexuálka nebo lesba a nemusí Tě to nijak děsit. Mnoho dívek a žen to má podobně jako Ty a přitom to nijak neohrožuje jejich heterosexuální orientaci. Navíc dospívání je bouřlivé období, kdy si člověk teprve mnohé ujasňuje nejen v oblasti sexuality a vše se může ještě proměňovat. Nemusíš se tedy teď nijak znepokojovat, protože nejvíce určující je to, co chceš Ty sama, v čem se cítíš dobře, a proto nic nebrání tomu, že v dospělosti naplníš svoji představu založit si rodinu s mužem.

  Přejeme Ti klidné dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Milá poradno.
  Ve třídě je jeden kluk. Teď už to budou cca 4 roky co se mi líbí. Ale nevím jestli se líbím já jemu. Na začátku roku jsme spolu chodily. Ale po 3 dnech mi napsal, že není připravený mít holku. Ale jsem si 90% jistá, že to byla lež. Někdy si voláme a při tom spolu hrajeme hry. Máme společný YouTube kanál. Vlastně je můj ale mluvíme jako kdyby byl náš. Protože on na tom má trošičku podíl. Ale nevím jestli mě má rád tak jako já jeho. Vlastně ho mám víc než ráda. Jsem si jistá že ho dokonce i miluji. Upřímně.. Myslím si, že kluci/chlapy jsou velmy primitivní stvoření. A tvrdí to i moje mamka. Mám veliké trápení.. Můžete mi prosím nějak pomoct?

  Petra, 12 let, 17. září 2019

  Ahoj,
  hned na začátku bych si dovolila protestovat proti tvrzení, že muži jsou „velmi primitivní stvoření.“ Nevím, co k podobnému tvrzení tvoji maminku vede, ale jsem si naprosto jistá, že muži jsou stejně inteligentní jako ženy. Je sice pravda, že chlapci začínají dospívat o trochu později než dívky, ale to nemá nic společného s tím, že by byli snad primitivnější.
  Naopak, vyjádření tvého spolužáka, že není ve dvanácti letech připravený s někým chodit, mi připadá velmi vyzrálé a zodpovědné. Nemůžeš nikoho donutit, aby k tobě cítil stejné city jako ty k němu. Tvůj spolužák tě má očividně rád - ale řekla bych, že pouze jako kamarádku. To, že spolu hrajete hry, nebo si povídáte, znamená „pouze“ to, že je mu v tvé společnosti dobře. To vůbec není málo, ale neznamená to, že je do tebe zamilovaný. Popravdě řečeno, ve dvanácti letech není na skutečný partnerský vztah připravený nikdo. Na tvém místě bych si vážila toho, že spolu máte hezký kamarádský vztah a nechala tomu několik let čas. Až budete oba starší, třeba se vaše kamarádství „překlopí“ v něco víc. Zatím ale opravdu nemáš kam spěchat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj Alíku. Chtěla bych se zeptat jak poznám svojí sexuální orientaci. Teď jsem docela zmatená protože se mi vždycky tak nějak trochu od pohledu líbili kluci ale poslední dobou mám pocit že se mi líbí holky. Ale přijde mi že holky mě přitahují víc a úplně jiným způsobem než kluci. Děsím se toho protože to takhle nechci. Bojím se že kdybych to někomu řekla tak to nepřijme. Předem děkuju za odpověď

  Ahoj,
  bohužel nepíšeš, kolik je ti let, ale vzhledem k tomu, že poradna je určena pro děti a dospívající do patnácti let, předpokládám, že je ti méně než patnáct let. Rozumím tomu, že jsi ze svých pocitů zmatená a nevíš, co si o nich máš myslet. Zároveň se ale domnívám, že na to máš vzhledem ke svému věku nárok a podobná zmatenost k dospívání patří. Myslím, že není potřeba, aby ses tím znepokojovala a klidně nech svým pocitům volný průběh. Pokud bys byla skutečně lesbicky orientovaná, vůlí svou orientaci rozhodně nezvrátíš. Dej si čas, aby se tvé city ještě vyprofilovaly. Věřím, že za pár let budeš rozumět sama sobě víc. Víc se v sobě vyznáš a o své orientaci už určitě nebudeš mít pochybnosti. I v případě, že bys zjistila, že tě více přitahují ženy než muži, v současné době už dávno není homosexuální orientace spojená se stigmaty, jako tomu bylo v minulosti. Věřím, že to všechno zvládneš a držím ti palce!
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a všichni,
  Asi před měsícem mi můj kamarád napsal že mě miluje a já si v tu dobu uvědomila že jo taky miluju. Tak to jsem měla radost. To jsme si ale jen psali. Letos jsme přestoupili oba do stejné školy. Ale teď spolu vůbec nemluvíme a já se bojím že jsem o něho přišla. A když se na něj kouknu tak se hned kouká jinam a dělá že tam vůbec nejsem. A když mu něco chci říct tak mám strach a trému.

  Prosím co mám dělat?

  Předem děkuji za odpověď

  holka, 11 skoro 12 let, 11. září 2019

  Ahoj,
  je mi líto, že se chování tvého kamaráda takovým zásadním způsobem změnilo a rozumím tomu, že je ti to líto a nerozumíš tomu. Změna jeho chování může mít celou řadu příčin a i když se můžeme dohadovat o tom, co ji způsobilo, stále to budou pouze dohady. Myslím, že nejlepší bude, když se jej na rovinu zeptáš, co se stalo. Řekni mu, že jeho chování nerozumíš a nerada bys ho ztratila. Samozřejmě je možné, že v průběhu prázdnin jeho sympatie k tobě ochladly - a s tím by se bohužel nedalo nic dělat - ale alespoň budeš vědět, na čem jsi. Držím palce, aby příčinou jeho zdrženlivosti byla například jen stydlivost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj aliku...chtěla bych se zeptat jak mám poznat jestli má o mě zájem..Je u nás nový, usmiva a dívá se na mě a roste se s ním bavím a i klidně si sedne naproti mě a dívá se na mě a psal že jsem cute (píšeme si ale od té doby co jsem mu to napsala že se mi líbí tak mu nepíšu stydím se...)jak se furt smeju ale když jsem mu napsala že se mi líbí tak nenapsal jestli i já jemu..nevím co si o tom myslet?..

  holka, 13 let, 7. září 2019

  Ahoj,
  je hezké, že prožíváš sympatie a možná i zamilování do nového kluka, asi ve škole. On se na Tebe dívá a usmívá, dobře se spolu bavíte, píšete si. Dala jsi mu najevo, že se Ti líbí a od té doby mu nepíšeš, protože se stydíš. Oceňuji, že ses takto odvážila, věřím, že nebylo snadné dát najevo své city.
  Napadá mě, že pokud s ním od té doby nejsi moc v kontaktu, tak se ale nemáš moc možnost dozvědět, jak to má on. Nedokážeme Ti tedy na tuto otázku odpovědět, to ví jen on sám a možná si to ještě také bude ujasňovat, nejspíš je vše ještě hodně čerstvé. Můžeš tomu dát čas a volný průběh, dál se s ním přátelsky bavit a věřím, že postupně vycítíš, jak to je. Pokud mu důvěřuješ, můžeš mu říct, že se teď stydíš a zajímalo by Tě, jak to s Tebou má on. Neboj se svěřit s tím, co prožíváš, také rodině či kamarádkám, kteří Tě také můžou podpořit, vyslechnout.

  Přejeme Ti hezké dny,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj chtěla sem se zeptat miluju jednoho kluka ze třídy a on to vi nevíte jak na něj zapůsobit nebo jak ho chytit za ruku?

  holka, 12 let, 9. září 2019

  Ahoj,
  v první řadě se domnívám, že není úplně šťastné řešení snažit se tvého spolužáka hned chytit za ruku, pokud vůbec netuší, že se ti líbí a ty nevím, jestli a jaké city chová on k tobě. Spíše bych navrhovala pozvolnější a mírnější postup, který vám oběma dá dostatek času na situaci nějak adekvátně zareagovat.
  Myslím, že pro začátek by sis s ním třeba mohla začít povídat, zajímat se o to, co má ráda, co ho baví a co máte společného. Pokud bude tvou snahu opětovat a začnete se spolu víc bavit, je pravděpodobné, že mu jsi také sympatická. Coby kamarádi se potom můžete i mnohem víc stýkat a domluvit se třeba i na mimoškolních aktivitách, kdy si například půjdete společně zasportovat, do kina a podobně. Z takového výchozí situace se ti potom bude postupovat mnohem snadněji, pokud mu budeš chtít říci, co k němu cítíš. A je klidně možné, že ještě dřív to udělá on.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj,
  minulý rok jsem se zamilovala do kluka z naši třídy.Myslim, ze me taky miloval (
  Koukal na me,říkal mi ze jsem hezká,mluvil o me s kluky,když se se mnou bavil a jeden kluk ho odvlekli pryč vyčítal mu to,zastával se me, utěšoval me když jsem byla smutná,jeho rodiče se se mnou bavili s říkali ,ze .... říkal atd.)Občas jsi ze me dělal srandu ale tak jako mile abych se zaslala a me to nevadilo, ale teď mi přijde ,ze jsi me min všímá a děla si ze me srandu ne úplně hezky.
  Co mám dělat?Je možné ze jsem to jen špatně pochopila?
  Děkuji za odpoved

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jestli jsi špatně pochopila situaci se spolužákem a také na to, co máš dělat, pokud Tě nemá už tak rád, jak jsi doufala.
  Na první otázku Ti odpovědět nemůžeme, jak to doopravdy je, to ví jen Tvůj spolužák. A co máš dělat? Jedna z možností je, zeptat se ho na to. Také mu můžeš nějakým způsobem – třeba i přímo – dávat najevo, že Ty ho máš ráda a stojíš o Vaše přátelství.

  Přejeme Ti prima začátek školního roku
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj,omlouvám se,že otravuji a doufám,že to patří do správné kategorie.
  Je mi trapné o tom psát i když jsem v anonymitě.Ale,vždycky když vidím jak se líbají dvě ženy (v televizi nebo kdekoliv),tak mnou projede vlna vzrušení, a přitom se mi nikdy žádná holka nikdy nelíbila,ani vzhledově.Nevím,jak se mám tedy sexuálně identifikovat.Nevěřím prostě,že jsem bisexuální ačkoliv mě líbání žen prostě vzrušuje.To by se mi i musely líbit.Předem děkuji za odpověď a doufám,že jsi mě pochopil.

  holka, 13 let, 27. srpna 2019

  Ahoj,

  je v pořádku zeptat se na to, co Ti leží v hlavě, i když to není někdy snadné, pokud se jedná o intimnější téma. Píšeš, že je Ti 13 let a cítíš vzrušení, když vidíš dvě ženy se líbat. Přemýšlíš nad svou sexuální vyhraněností. Asi je to něco, co Tě zaskočilo a překvapilo, protože zároveň Tě žádná holka nepřitahuje. Je úplně v pořádku, že člověku připadá vzrušující i fyzický kontakt mezi homosexuály, přestože je např. heterosexuál. Nemusí to nic znamenat, je přirozené, že Tě to nenechává klidnou, když něco takového vidíš. Jsi mladá dívka, která se bude ještě psychosexuálně vyvíjet. Je v pořádku dát tomu čas, být vnímavá k tomu, jak to máš, kdo se Ti líbí, co se Ti na ostatních líbí, nedělat předčasné závěry. Věřím, že postupně budeš mít větší jistotu a jasnější představu o své identitě.

  Přejeme Ti hezké dny,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj,potřebovala bych se na něco zeptat.
  Není to zas tak dávno,co jsem byla na jednom táboře a trochu se mi tam zalíbil jeden kluk.Vím,že už se nejedná o pobláznění (jelikož moje „city“ trvají déle než několik týdnů a taky se mi nezalíbil kvůli vzhledu),takže jsem skončila tady.Je docela dost možné,že se ještě uvidíme a já nevím,zda mám dále vyčkávat,vypadalo to totiž,že si mě i celkem všímal.Taky jsem se chtěla zeptat,zda nejsem divná,že se zamilovávám kvůli inteligenci a povaze,což ostatní holky v mém věku nepochopí.Předem děkuji.

  holka, 13 let, 27. srpna 2019

  Ahoj,

  je v pořádku a hezké, že už delší dobu cítíš zamilování, líbí se Ti na druhém inteligence a povaha, na tom mi nepřipadá nic divného, každý máme různé hodnoty a věci, které jsou ve vztahu opravdu důležité. Navíc, inteligence a povaha je něco, co má na rozdíl od vzhledu trvalejší hodnotu, což je do vztahu jistě přínosem.

  Přemýšlíš, zda vyčkávat, jestli se s klukem z tábora zase uvidíte, nebo ne. Nevím, jaké další možnosti zvažuješ, jestli by ses mu chtěla např. nějak ozvat, napsat mu zprávu, dát najevo svůj zájem. Je v pořádku mu nějakým způsobem sdělit, co cítíš a třeba i ocenit to, co se Ti na něm líbí. Určitě mu můžeš dát vědět, že by ses s ním někdy ráda viděla, že ráda vzpomínáš na tábor, nabídnout mu např. dopisování. Věřím, že i reakce toho kluka by Ti napověděla, zda je nějaká šance na udržení kontaktu i po táboře. Nemusíš se ale do ničeho nutit, můžeš tomu nechat i volný průběh, věnovat se tomu, co Tě baví, trávit čas s blízkými a třeba si psát i deník o tom, co prožíváš.

  Můžeš tyto další možnosti probrat s někým, komu důvěřuješ, s rodiči, kamarádkami, které možná prožívají něco podobného.

  Přejeme Ti hezké dny,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj, potřebovala bych poradit.
  Miluju kluka (M), který mě ne, ale nadále jsme přáteli, už jenom kvůli tomu, že spolu trénujeme. Nedávno mi vyznal city jiný kluk (A) a já mu řekla, že cítím to stejné, i když to nebyla pravda, protože jsem ho nechtěla zklamat. No, a začali jsme spolu s A chodit. Já pořád myslím na M, protože cítím, že ho pořád miluju, i když mě zklamal. Na A se mi líbí jenom jeho vzhled, ale M miluju a vlastně ani nevím proč. Co mám dělat?

  Karolína, 15 let, 21. srpna 2019

  Ahoj,
  to je velmi složitá situace, ale zkus se vžít do role svého přítele (A). Chtěla bys, aby s tebou chodil někdo, kdo by tě vlastně neměl rád, ale líbil by se mu jen tvůj vzhled? I když by ve skrytu miloval někoho jiného? Určitě ne. Proto si také myslím, že by bylo fér přiznat mu, že k němu nechováš ty stejné city jako on k tobě. Určitě to nebude příjemné, ale také to bude zcela jistě lepší a férovější varianta, než mu dodávat falešnou naději. Možná zůstanete kamarádi, možná se časem tvoje city k němu změní, třeba se nakonec dáš dohromady s M, anebo potkáš někoho úplně nového. U všech vztahů se ale chovej tak, jak bys chtěla, aby se ostatní chovali k tobě. Předstírání a klam nikdy nevede k ničemu dobrému.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj aliku...Mám více otázek tak doufám že nevadí...1.otazka je že se mi líbí jeden kluk..Šla jsem s taťkou na jeden sraz a taťka zná toho co to pořádá a je tam jeho syn..A ten se prý právě líbí..Nevím jestli já jemu ale kouka se na mě často ale slovo neprohodime..je mi to líto protože se mi fakt líbí ??(predstavuju si že si s ním dávám pusu nebo objímám)viděla jsem ho jenom 2A furt jsem se na něho musela koukat(spíš 3ale to se mi nelíbil ale teď když jsem ho viděla tak prostě no..)
  2.Kluci po mě koukají a nevím proč..Jsou to všichni mí spolužáci a je to docela blbý když se na tebe někdo skoro celou hodinu čumí jak nevím co..Ale od jednoho mi to nevadí ale nikdy jsem s ním nemluvila akorát pár dní před školou si delal srandu že Lucie v noci upije a usmíval se na me..A prostě si někdy říkám jaký by to bylo se s ním líbat
  3.vim že mi je 13ale když jsem měla prvního kluka tak chtěl po mě pusu a to jsem mu ji dát nedokázala ale teď mě to láká prostě se a někým líbat..

  holka, 13 let, 16. srpna 2019

  Ahoj,
  i když jsi položila hned několik otázek, dovolím si odpověď na ně sloučit do jedné. Píšeš o dvou klucích, kteří se ti líbí, a se kterými si představuješ, že by ses líbala. Zároveň píšeš, že se u tebe čerstvě objevila touha s někým se líbat. Troufám si říct, že všechny tyto pocity, emoce a citové zmatky už tradičně patří k dospívání. Během něho se psychika člověka výrazně mění i v důsledku hormonálních změn a je úplně normální, že existují období, kdy se člověk sám v sobě nevyzná. Zdá se mi, že právě takovým údobím právě procházíš.
  Myslím, že si klidně můžeš začít s oběma kluky povídat, pokud na to máš chuť. Třeba v nich získáš „jen“ nové kamarády a třeba váš vztah časem pokročí někam dál a dojde i na to líbání. Každopádně nemá cenu se do ničeho nutit a je zcela normální a úplně v pořádku, že ses odmítla se svým prvním klukem líbat, když jsi se na to ještě necítila. Určitě je v pořádku, že necháváš věcem volný průběh. Až budeš mít skutečný vztah založený na důvěře, toleranci, sdílení a silných citech, časem intimity, jako je například líbání, vyplynou samy od sebe a ani jeden z vás o nich nebude muset příliš přemýšlet.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj, mám takový problém. Už několik let se mi líbí jeden kluk. Je strašně sladkej a peknej. A rada bych s nim chodila, vzala si ho a žila bych s nim co nejdéle by se dalo. Parkrat jsem ho viděla v reálu, byl sice malej ale kluci rostou dele. Je starší o měsíc. Znám ho jen kvůli me kamosce která ma bratra, a ten chodi na fotbal. Když jsem u nich byla byl tam. Jednou jsme měli s kamosema na instagramu skupinu, a ja ho tam přidala. Ale chovala jsem se hrozně. Proste jako namachrovana fiflena. Snazila jsem se upoutat pozornost, a nějak mi to nemyslelo. Když mu kamoska napsala ze ho chci tak me začal nadávat, a říkat ze semnou nikdy nebude ze jsem jenom kráva. Ja jsem se potom snazila chovat mile, ale to už nepomohlo. Naschvál si našel holku a udělal s ni fotku jak ji dává pusu. Ja to ale nevzdávala a stále se snazila o nej usilovat. Tak jsem ho stalkovala a to se mu nelíbilo. Teď si me všude na sociálních sítích bloknul, a ja bych se s nim rada potkala. Nevím co dělat. On je ve skutečnosti fajn, ale nemá rad falešné lidi.. má to u nej cenu? Je to dobrý člověk, ale asi jsem se špatně představila. Nevíte jak se k němu dostat/potkat ho? Vím kde má školu a to je jediné. Jinak jednou jsem mu volala jestli nechce přijít do kfc (to už si me na jediné soc. Síti odbloknul) a říkal ze ne protože je unavený ale zněl mile.

  holka, 13 let, 12. srpna 2019

  Ahoj,
  je mi líto, ale moje odpověď tě asi příliš nepotěší. Pokud tvůj dotaz shrnu, sama uvádíš, že jsi se chovala hrozně, machrovala jsi a poté jsi ho stalkovala takovým způsobem, že si tě všude zablokoval. Zkus se vcítit do jeho situace a zřejmě sama uznáš, že by ses na jeho místě chovala úplně stejně. Chápu, že jsou situace, kdy se člověk snaží upoutat něčí pozornost tak urputně, že vrší jednu chybu na druhou, ale bohužel za to pak také musí nést důsledky. První špatný dojem se už jen velmi těžko napravuje a pokud o to skutečně stojíš, budeš muset být trpělivá. Rozhodně ničeho nedosáhneš tím, že ho budeš neustále kontaktovat a snažit se ho přemluvit, aby se s tebou sešel. Dle jeho reakcí je očividné, že o to nemá zájem a neexistuje způsob, jak donutit druhého člověka, aby začal mít někoho rád. Nejlepší bude nechat tomu volný průběh a až se někde potkáte, chovat se mile a přirozeně a „netlačit na pilu.“ Možná na tebe časem změní názor a začnete se kamarádit. Třeba postupem času vaše kamarádství přeroste i v něco víc, ale bez trpělivosti to určitě nepůjde.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Miluji mě dva kluci ze třídy ale já je ne co mám dělat

  holka, 12 let, 31. července 2019

  Ahoj,
  popravdě nerozumím tomu, proč bys s tím měla cokoli dělat. V životě tě ještě potká spousta situací, v nichž budou hrát roli neopětované sympatie (ať už z tvé strany, nebo ze strany někoho jiného). Člověk nikdy nemůže donutit druhého, aby ho měl rád, nebo ho dokonce miloval, pokud tam tyto city nejsou přítomny. Zkrátka se ke spolužákům chovej dál kamarádsky a pokud ti přímo složí vyznání, slušně a ohleduplně jim vysvětli, že ty k nim bohužel podobné city nechováš, ale moc ráda se s nimi budeš kamarádit. Ostatně třeba se postupem času a let vaše kamarádství změní na něco víc.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj Alíku Líbí se mi jeden kluk ale on mě bere Jako nejlepší kamarádku neví že ho miluju a bojím se když mu to řeknu že se se mnou nebude bavit Co mám dělat

  holka, 12 let, 31. července 2019

  Ahoj,
  to je velmi obtížná situace, protože je samozřejmě možné, že tvé obavy jsou správné a tvé vyznání může vaše přátelství poškodit. Respektive způsobit, že se kamarád v tvé přítomnosti bude cítit poněkud rozpačitě a z vašeho vztahu se vytratí spontánnost a nenucenost. Na druhou stranu přirozeně existuje i varianta, že ho tvé vyznání potěší, protože k tobě cítí to samé. Ostatně i skutečnost, že jste nejlepší kamarádi, vypovídá o tom, že si rozumíte, máte společné hodnoty i zájmy a je vám spolu dobře.
  Ovšem nikdo ti pochopitelně nedokáže předem říci, jak na to tvůj kamarád zareaguje. Můžeš proto zvolit opatrnější postup, jemně a nenápadně mu naznačit, že bys stále o to, aby váš vztah byl víc než přátelský, a sledovat jeho reakci. Když dáš průběhu událostí čas a nebudeš „tlačit na pilu“, je pravděpodobnější, že se dokážeš v jeho reakcích lépe zorientovat a podle toho se i lépe rozhodnout.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj,
  Na táboře jsem potkala jednoho super kluka, trochu to i vypadalo, že má zájem, ale po táboře jsem mu napsala a on jen jednoslovně odpovídal. Tak jsem se ho zeptala jestli mu vadím a on na to, že neví, že asi ne. Tak nevím co si o tom mám myslet... Myslíš, že bych se měla snažit s ním nějako komunikovat nebo tak něco?
  Bojím se, že bych jenom otravovala.. Docela bych si i troufla říct, že jsem se zamilovala.
  Myslím, že se mu líbí jiná, ale já bych udělala snad cokoliv jenom aby si mě všímal a byli bychom aspoň ti kamarádi. Ta holka co se mu líbí je opravdu krásná a hubená, tím neříkám, že já jsem tlustá a hnusná, sportuji a podle toho taky mám postavu, ale vzhledově na tu holku prostě nemám.. Nevadilo by mi to, ale sám říkal, že se mu ta holka líbí a taky si s ní psal, zatím co mně jenom odpovídal.
  Ale taky se divil, že jsem neměla normální vztah, že už i on měl holku, že se fakt celkem diví, že já ne..

  Ještě mě napadlo, že se mi vyhýbá, protože si myslí, že by z toho nic nebylo, ale to je blbost..

  holka, 14 let, 29. července 2019

  Ahoj,
  chápu, že bys chtěla být v kontaktu s klukem z tábora, do kterého ses zamilovala. Líbí se mi, že uvažuješ o tom, jak moc ho kontaktovat, abys ho neotravovala a přijde mi hodně statečné, že jsi se ho zeptala, zda mu to vadí.

  Do hlavy toho kluka, bohužel, nejde nahlédnout, a tak také nevím, zda má cenu s ním dál komunikovat nebo ne. Můžeš to možná ještě několikrát zkusit, ale pokud bude velmi stručný a nebude sám komunikaci rozvíjet, je dobré si pro sebe dát limit, jak dlouho to chceš zkoušet. Je pravda, že někdy to chce více času. Na druhou stranu je také možné, že má zájem o tu druhou dívku nebo je jen hodně stydlivý a s holkami mu komunikace prostě nejde. Můžeš se ho také přímo zeptat, jestli si s Tebou chce dál psát nebo třeba někam i zajít, ale to chce dost odvahy a také být připravená i na to, že Tě může odmítnout.

  Vím, že v dospívání je těžké se někdy orientovat ve vztazích a v druhém pohlaví, ale je také uklidňující, že tím prochází všichni a někdy zažívají úspěchy a jindy to nevyjde.

  Přejeme klidný zbytek léta.
  Modrá linka