Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Holky a láska

Ahojky Alíčku. Trápí mě strašně jedna věc a to ta, že se zamilovávám do straších kluků tj. 25 - 30 let. Strašně mě to trápí,možná je to kvůli tomu, že jsem vyrůstala bez otce, nebo že můj táta má 60 let (že je starší) a nebo že ti kluci v mém věku se chovají hrozně. Prostě mě vůbec nepřitahují. Co mám dělat? Mám si počkat až
mi bude 25 a pak konečně chodit s někým koho opravdu miluju, nebo co? Opravdu nevím.

holka, 15 let, 11. srpna 2018

Ahoj,
myslím, že tě zatím nemusí trápit, že se zamilováváš do starších mužů. Jak jsi sama naznačila, je to zřejmě proto, že si nemáš se svými vrstevníky co říct a vyzrálí muži tě oslovují víc a tudíž ti přijdou přitažlivější. Myslím, že je pravděpodobné, že postupem času tě začnou přitahovat muži, kteří ti budou věkově bližší. Spolu s tím, jak budou tví vrstevníci dospívat a vyzrávat. Je samozřejmě také možné, že ti preference starších mužů vydrží i v pozdějším věku, ale na tom samozřejmě není nic špatného, čím by ses musela trápit.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, začnu od začátku chodím do menší školy a ve třídě je nás jen 6 a tak si nás všichni skládají do dvojic protože jsme 3holky a 3kluci, a ve 4 třídě mi kluk se kterým nás přirovnávají začnul vymýšlet různé potrhlé přezdívky a bral mi věci tahal mě za vlasy atd. A tak to stále pokračuje ale před pár dny mi napsal že mě miluje ale já jeho ne mám už 3 roky přítele kterého moc miluju ale nevím jak ho mám citlivě odmítnout nebo jestli mu mám vůbec odepisovat , prosím poraďte ?

holka, 13 let, 7. srpna 2018

Ahoj,

je moc fajn, že píšeš. Rozumím tomu, že nechceš klukovi ublížit, zároveň mu ale chceš dát najevo, jak se věci u Tebe mají. Taky se budete vídat ve škole docela často, tak s ním chceš mít dobré vztahy.
Určitě bych byla pro, abys mu odepsala, pokud to zvládneš. Zkus si představit sebe, že někomu něco takového napíšeš, asi bys chtěla vědět odpověď. Můžeš mu napsat, že Tě jeho zájem překvapil nebo potěšil, ale že i když ho nechceš nijak zranit, máš přítele, se kterým chceš být. To je úplně v pořádku mu říct.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, není proti zákonu se s přítelem mazlit myslím tím obejmout se dát si pusu nebo se držet za ruce, a nevadí že když spím u něj nebo on u mě, že spíme v jedné posteli a mazlíme se ? nemá to nic společného se sexem nechceme mít sex dřív než na to budeme připraveni a už vůbec dokud nám nebude 15.

holka, 13 let, 7. srpna 2018

Ahoj,

je prima, že se umíš zeptat i na otázky, které jsou intimní - což blízký kontakt s přítelem určitě je. Ano, sex je nezákonný do 15 let, a to včetně jakýchkoliv sexuálních aktivit. Do zakázaných sexuálních aktivit patří nejen pohlavní styk, ale i petting a jakékoliv tělesné činnosti, které vedou k sexuálnímu vzrušení. Nicméně zároveň je úplně přirozené, že když se máte s přítelem rádi, tak si chcete být co nejvíc na blízku, objímat se, dát si pusu. Někdy nám člověk tělesně chybí a nejradši bychom byli jen s ním, proto chápu i to, že spolu chcete spát v jedné místnosti. Dokud to není sexuálního rázu, je v pořádku, že to tak máte. Moc oceňuji i to, že píšeš, že nechceš mít sex dřív než budeš připravená. A to nejen kvůli zákonu, ale především kvůli sobě. To je moc důležité - pro ženu je tento krok docela náročný psychicky, otevírá to spoustu otázek a pocitů, a na ty je dobré cítit se připravená. Máš před sebou nejspíš celý dospělý život, kdy si budeš moct sex užít, není tedy kam spěchat.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, doufám, že vás neobtěžuji. Už asi půl roku si píšu a kamarádím s jedním klukem. Několikrát už se ke mě choval fakt hezky. Chtěla bych se ho až k nám přijede na návštěvu (to bude ještě v srpnu) zeptat, jestli by se mnou nechtěl chodit. Že ho mám moc ráda. Ale bojim se že řekne ne. Co bych měla podle Vás prosím udělat? Nebo bych mu to měla spíš napsat? Předem děkuji za odpověď.

zamilovaná holka, 13 let, 6. srpna 2018

Ahoj,
chápu, že máš pochyby o tom, jestli bude tvé vyznání lásky opětováno a bohužel už to tak budeš mít celý život, protože s tímto problémem se potýkají všichni lidé, kteří se do někoho zamilují. Nikdy nebudeš mít jistotu, že ten druhý tvé city opětuje a že tě neodmítne. Přesto tě ujišťuji, že to stojí za to. Láska je pravděpodobně nejsilnější lidský cit a pokud k někomu cítíš silné sympatie, je logické, že s ním chceš být co nejčastěji a co nejblíže. Samozřejmě ti nikdo nikdy nemůže zaručit, že to vyjde a že sympatie budou oboustranné, ale to nezjistíš, dokud to nezkusíš.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku.
Líbí se mi jeden kluk. Ale mám problém že když se začal líbit mě, tak se začal líbit i spolužačkám a ty mu začali říkat ať se mi vyhýbá a nebaví se se mnou. Vadí mi to. Když se se mnou chce bavit tak ho rychle odtáhnou a říkají mu něco, tak se chci zeptat jak tomu klukovi říct že jo mám ráda popřípadě jak s ním být o samotě.

holka, 14 let, 5. srpna 2018

Ahoj,

chápu, že bys chtěla dát klukovi, který se Ti líbí najevo, že ho máš ráda, zvlášť, když Ti to kamarádky komplikují. Pokud nenajdeš chvíli, kdybys ho potkala sama, je možné mu třeba napsat na FB nebo jinak elektronicky a můžeš se ho zeptat, zda byste se někde nemohli potkat. Asi bych doporučovala nejdřív s ním být co nejvíce v kontaktu, poznat, co ho zajímá a baví, co je pro něj důležité apod. Z jeho reakcí poznáš, jestli i on se o Tebe zajímá a potom můžeš zvážit, zda mu říct i to, že ho máš ráda.

Přejeme hezký zbytek léta.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj. Měla jsem kluka (já vím,jsem na to mala),se kterým už nejsem dva měsíce.
Když se se mnou rozešel ,hned po tom se chtěl zase bavit. O týden později se urazil ani nevím proč.. A pak jsme se začali zase bavit (měsíc po rozchodu)..
Vypadalo to ze mě chce zpátky ,ale pak měl zase nějaký problémy.
Teď se do mě začal navazet. Nejdřív mi řekl ať začnu chodit s jeho kamarádem,teď na mě děla asi nějaký prank. Pak napsal ze by mu bylo jeho kdybych umřela atd.. Chápu,možná mě nesnáší,ale proč děla tohle? Já na nej chci zapomenout a on děla tohle.
Jsem mala,ale toho kluka jsem měla rada tak 5 let a pak jsem mu to řekla a byli jsme spolu.. Hrozné si vyčítam vše co jsem udělala,ale už bych ho asi nechtela zpět. Chci být šťastná a nemyslet furt na nej :)
Co mám udělat pro to aby mi pal pokoj? A kamarádky? Ty na nej mají furt nějaké otázky :(

holka, 13 let, 3. srpna 2018

Ahoj,

chápu, že je teď pro Tebe složité se nějak vyrovnat s chováním kluka, se kterým už nejsi. Nevím, proč Ti nabízí chození s kamarádem, nebo Tě jinak prankuje a ubližuje Ti. Někdy se lidé s rozchodem těžce vyrovnávají a možná je to jeho způsob, jak se se vším popasovat.

Můžeš ho zkusit poprosit, aby to nedělal, někdy až budete spolu v klidu a v pohodě mluvit nebo si psát. Někdy naopak funguje si podobných věcí nevšímat a ignorovat je, za nějakou dobu by ho to mělo přestat bavit, když neuvidí žádné reakce. Kamarádkám můžeš říct to, co jsi napsala nám. Že to skončilo a už o něm nechceš povídat ani ho řešit. Když to nebudeš rozebírat ani s nimi, brzy pochopí, že to už pro Tebe není téma.

Důležité je zůstat sama sebou, líbí se mi, že to máš srovnané, víš, že už je to za Tebou a tak se můžeš soustředit na jiné věci, které Tě dělají šťastnou.

Přejeme hezký zbytek léta.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, už delší dobu mám přítele( je mu taky 13) a byli jsme spolu v kině ale on mě začal osahávat mě to nevadilo ale pak mi sahal pod spodní prádlo a mě to bylo nepříjemné a řekla jsem mu to řekl že v pohodě že počkáme až se na to budu cítit a že mě nebude k ničemu nutit a omluvil se mi ale příjde mi že v našem věku je to brzo co mám udělat ?

holka, 13 let, 26. července 2018

Ahoj,

je dobře, že přemýšlíš o tom, co se Ti stalo s Tvým přítelem, který Tě v kině osahával pod spodním prádlem. Moc se mi líbí, že jsi se ozvala, když Ti to nebylo příjemné a líbí se mi i reakce Tvého kluka, který se Ti omluvil.

Máš pravdu, že ve vašem věku je na podobné aktivity ještě brzo. Sex, i podobné osahávání, které se dá označit za sexuální, jsou v České republice zakázány zákonem až do 15 let. Je to proto, že mladší děti na to ještě nejsou úplně připravené psychicky ani fyzicky, i když se to třeba na první pohled úplně nezdá. Bylo by fajn si o tom všem se svým klukem ještě promluvit, možná nemá úplně všechny informace. Pokud to bude Tvůj přítel respektovat, je to v pořádku. Jestliže by Tě však do čehokoliv nutil nebo slib i jinak nedodržel, v pořádku to není, a potom bys měla zvážit, zda v takovém vztahu chceš pokračovat. V každém případě by ses měla cítit v bezpečí.

Přejeme klidné léto.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
chci se zeptat, zda nevíte, jak bych se mohla ujistit o své sexuální orientaci. Poslední dobou začínám zjišťovat, že mám tendenci nazývat dívky krásnými, obdivovat je a tak podobně. Docela často přemýšlím o tom, jaké by to bylo líbat se s jednou překrásnou dívkou, co znám, a dokonce se mi o tom zdají i sny. Na internetu jsem si zkoušela asi 10 takových těch "testů" na zjištění orientace a snad u všech mi vyšlo, že bych měla být bisexuál. Ale já si i přesto nejsem jistá. Prostě mám pocit, že o takových věcech musí přemýšlet i heterosexuálové.
Opravdu jsem na pochybách a každá rada by mi přišla vhod.
Děkuji za odpověď :)

holka, 15 let, 28. července 2018

Dobrý den,

chápu, že toužíte vědět více o své orientaci. Jednoznačná odpověď však neexistuje, protože jste právě v období dospívání a Vaše sexualita se ještě vyvíjí a vše se může proměňovat. Máte úplně pravdu v tom, že hodně heterosexuálů přemýšlí podobně jako Vy a nejčastěji právě v období dospívání. Testy na internetu nemusí být také úplně spolehlivé, a proto pokud byste vše chtěla konzultovat osobně s odborníkem, doporučuji spíše sexuologa, který se těmito tématy přirozeně zabývá. Můžete ale také počkat jak se vše bude vyvíjet, koho budete preferovat i v budoucnosti. Možná si vše ujasníte sama nebo zvolíte konzultaci u odborníka, to záleží jen na Vás.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Už jednou jsem sem psala a vaše odpověď mi pomohla, mockrat děkuji.
Psala jsem už minule, že mám přítelkyni se kterou jsem už rok a 4 měsíce. Náš vztah nikdy nebyl lehký, někdy to bylo v pohodě, někdy to bylo až moc těžké a na prášky. Teď je ale problém spíše v rodině. Její rodiče o nás ví a vůbec se jim to nelíbí. Chápu že někdo homosexualy a bisexualy nemá rád, ale když jde o svoji vlastni dítě tak by ho rodiče měli aspoň trošku chápat ne? Její rodiče jí za to že je bisexual mlátí, nadavaji a nepouští ven. Má ještě sestru (dvojče) a tu ven pustí ale moji holku už ne. Tohle se u ni doma prý deje každý den a ja když se ji zeptám jestli za mnou přijde tak napíše že nemuze ze zase dostala od táty nebo od mámy. Už je z toho sama vynervovaná a říkala mi že se to nedá unést tenhle nátlak a hrozně to bolí když ji neprijmuli vlastní rodiče. Sama už nevím co dělat, protože tohle není lehká situace. Každý den slyším když si spolu voláme jak na ni křičí že nikam nejde že se nebude lesbit. Bolí mě to taky. Ona kolikrát jde ven i když nemůže, vymluvi se že jde pro bráchu ven nebo na něco a jde za mnou. Prý ma ke me i zákaz, ma zákaz se se mnou bavit. Pry se me ale nevzda.Nedávno jsme byli na koupališti a byla tam i ona s rodicema a segrou a brachou. Celou dobu dělala že me nevidí že me nezná a ani se na me nekoukla a nepozdravila mě. Prý by ji potom doma zabili. Vlastně cela její rodina si to nepřeje a snaží se ji najít kluka. Když rikala že je to její věc s kým bude a že se tak narodila, tak prý dostala ještě víc a rodiče ji řekli že ji takhle nevychovali. Vysmívají se jí za to jaká je. Někdy přemýšlím o rozchodu a říkám si že by to bylo hlavně pro ni lepší. Ale pak když jsem spolu a ona mi v objetí brečí a říká jak moc me miluje tak hned zmenim názor. Moje starší sestra ( je ji 33) nás podporuje a naprosto me chápe, ptá se mě na naš vztah, baví se i s moji holkou, říká mi že me miluje takovou jaká jsem a že navždy budu její segra a její láska. Moje máma o tom zatím neví ale tuší to, malinka neteř nás viděla se líbat a šla to hned říct moji mámě a ta se jen zasmála a řekla že to není pravda. U me v rodině takoby problém nebude. Ale v její je to katastrofa. Prosím poradite mi co máme dělat? Promluvit si s nimi nepomáhá zabili by mě i ji a znám je takže vím já moc nechapavy jsou. Budeme radi za odpověď.

Kamka 15 let, 30. července 2018

Hezký den, Kamko,

chápu, že Vás trápí, že se teď nemůžete vídat se svou přítelkyní, a také to, že to doma nemá lehké, rodiče zatím nepřijali, že je jejich dcera bisexuální. To, co popisujete, jsou náročné věci a vnímám to spíše jako proces, to, jak to je teď, se bude ještě vyvíjet. Asi pro většinu rodičů není snadné smířit se s tím, že jsou jejich děti "jiné", než si je třeba představovali, nebo jak se je snažili vychovat. Je to zatím asi čerstvé, nebojte se sobě i jim dopřát čas a jak se říká "netlačit na pilu". Jak píšete, promluvit s nimi by nejspíš ještě rozvířilo vody a nejspíš na něco takového nejsou připraveni. Můžete hledat zastání např. u své sestry a rodiny, můžete se svěřit i svým rodičům. I ti by mohli případně promluvit s rodiči přítelkyně. Její rodiče za ni nesou zodpovědnost a mají právo ji vychovávat, zároveň by se jí neměli vysmívat, upírat svobodu a možnost volného času a výběru partnera/partnerky. Je dobře, že si můžete s přítelkyní aspoň volat a být aspoň tak v kontaktu. Můžete ji podpořit tím, že budete trpělivá a budete stát na její straně. Můžete se snažit získat podporu i u dospělých ve svém okolí, případně to řešit např. se školní psycholožkou, jestli ji ve škole máte nebo s třídní učitelkou. Je také dobře, že to můžete probrat se sestrou. Nebuďte na své trápení samy a věřím, že pokud budete vytrvalé a trpělivé, i vaše okolí vás časem přijme takové, jaké jste.

Držíme vám oběma palce.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Aliku, líbí se mi jeden kluk a holky ve třídě se mi za to smějí. Nevím proč a dokonce se semnou několikrát nebavily. Zase druhy kluk mě má rád, ale já ho ne. Snaží se o mě, ale nemá šanci. Já mu to mám říct a co mám dělat, aby se mi přestaly smát? Prosím poraď mi, předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 21. července 2018

Ahoj,
mrzí mě, že se Ti holky ve třídě smějí za to, že se Ti líbí nějaký kluk. Na tom není nic směšného nebo trapného, naopak je to hezké a přeji Ti, že jsi zamilovaná. Rozhodně není důvod, aby se s Tebou kvůli tomu nebavily. Můžeš si s nimi promluvit o tom, proč a co jim na tom vadí, abys to mohla lépe pochopit. Je možné, že žárlí, nebo neví, jak na to reagovat, je to pro ně možná něco nového... Věřím, že praví přátelé Ti to budou přát a nebudou se Ti smát nebo se s Tebou nebavit kvůli něčemu, co je normální a lidské. Pokud ano, je asi zbytečné se tím trápit a můžeš zkusit věnovat pozornost spíš těm, kteří Tě přijímají takovou, jaká jsi.
Druhému klukovi, který se o Tebe snaží, ale Ty o něj nemáš zájem, bys to měla asi dát nějak citlivě najevo, aby to pochopil a zbytečně nedošlo k nedorozumění. Můžeš si s ním o tom v klidu promluvit mezi čtyřma očima, nebo mu napsat zprávu. Zkus ocenit jeho snahu a zároveň mu nedávat zbytečné naděje, můžeš mu i říct, že se Ti líbí někdo jiný. Věřím, že vymyslíš, jak mu to citlivě dát najevo, pomoci Ti to nějak zformulovat může třeba mamka nebo blízká kamarádka, které důvěřuješ.

Přejeme Ti hezké prázdniny,
Modrá linka

Holky a láska

ahoj. Ve třídě se mi líbí jeden kluk. Známe se už 10 let (od školky). Ve třídě nemám skoro žádné kamarády (od 1. do 5. třídy mě holky vždy po TV šikanovaly - prý že jsem tlustá, namyšlená atd.). Klukum jsem jakbysmet ukradená. Nevím jak se s ním začít bavit a o čem.. Vlastně si s ničím ohledně něj nevím rady. proto vám sem píšu. Pomůžete mi s ním prosím? A nebo ho mám nechat být když si se mnou moc povídat nechce? díky předem za odpověď.

holka, 13 let, 18. července 2018

Ahoj,
to, že se Ti líbí, můžeš klukovi dát najevo tím, že mu budeš věnovat pozornost, budeš se snažit být v jeho přítomnosti, navázat rozhovor, ať už naživo, nebo mu napsat, jak se má, s něčím mu ve škole např. pomoci, zajímat se o něho, můžeš mu také navrhnout nějakou společnou aktivitu, něco podniknout, co by vás oba bavilo, např. společný sport, výlet, film... Uvidíš, jak na to bude reagovat, jestli bude snaha a zájem oboustranný. Píšeš, že si s Tebou moc povídat nechce, napadá mě, že to může být z více důvodů, např. že se stydí před ostatními, nebo není moc povídací typ apod. Neboj se to zkusit víckrát a věřím, že časem sama vycítíš, jestli je mu s Tebou také dobře, nebo o sblížení nemá zájem. Ať tak či tak, může to pro Tebe být cenná zkušenost s navazováním přátelství. Stojí za to dát svoje city a zájem najevo, i když to vyžaduje kus odvahy. I kdyby to nevyšlo, můžeš na sebe být pyšná, žes to alespoň zkusila. Podobně se neboj dávat najevo své potřeby a pocity, pokud Ti někdo v okolí ubližuje. Pokud nepomůže promluvit si s nimi o tom, co je Ti nepříjemné, a aby s tím přestali, neboj se o tom říct někomu dospělému v okolí (rodiče, učitel, školní psycholožka), kteří se Tě můžou zastat. Nikdo nemá právo Ti ubližovat.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a jeho kamarádi :)
ve škole se mi líbí strašně jeden kluk, ale jsme jen kamarádi, a ani tak si mě moc nevšímá. Občas se snažím s ním konverzovat ale vždy je se svojí partičkou kamarádů a přijde mi blbost, abych mu rušila konverzaci s jeho kamarády a abych se vtírala. Občas mu zkouším napsat na sociální sítě, ale málokdy mi odpoví. Je můj spolužák. prosím, poraďte mi, jak bych ho mohla zaujat

holka, 13 let, 24. července 2018

Ahoj z Modré linky,

chápu, že by sis přála, aby Tvé city byly opětovány. Žádný univerzální recept, jak někoho zaujmout, však není. Každý je jiný, každému se líbí něco jiného. Nejvíce se vyplácí být naplno sama sebou, užívat si života, toho, co Tě baví. Protože pokud ses snažila být nějaká jenom proto, abys ho zaujala, bude mít rád holku, kterou mu nabídneš, ne Tebe. A Ty si zasloužíš, aby měl rád Tebe. A pokud by se to nestalo, bude to trochu bolet, ale rozhodně stojí za to počkat si na toho, kdo opravdu ocení Tebe, to jaká jsi právě Ty. Zkus tedy prostě je být sama sebou, usmát se na něj, když ho potkáš, napsat mu, když mu budeš mít, co říct. Pokud ale nereaguje, pokus se to přijmout tak, jak to je.

Přejeme Ti zábavné léto.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku
Mám dotaz....
mám nejlepšího kamaráda a řikám mu skoro všechno,známe se už asi 5-7 let,
ale miluju ho ale bojím se mu to říct že mi řekne že ne a nebo že když budem spolu tak to nebude jako dřív. Mám kamarádku a ta mi řiká ať mu to řeknu ale já nevím jak?
když tak děkuji za odpověď

holka, 11, 17. července 2018

Ahoj z Modré linky,

Je hezké mít někoho blízkého, ať už je to kamarád nebo přítel. Někdy je tenká hranice mezi přátelstvím a láskou. To, jestli mu chceš říct, že k němu cítíš něco víc, si musíš zvážit Ty sama, rozhodnout se podle toho, jak vnímáš. Když mu to na rovinu povíš, budeš vědět, jak to mezi Vámi je. Na druhou stranu není vždycky potřeba říkat, co cítíš, někdy stojí za to užívat si to, co je, naplno to prožívat. A to, co cítíš, mu můžeš dávat najevo už svou přítomností, můžeš mu říct, že je Ti s ním hezky ve chvíli, kdy to prožíváš, můžeš ho někdy vzít za ruku, když to tak budeš cítit. A všímat si jeho reakcí, ty Ti mohou hodně napovědět. Možná si on sám uvědomí, že cítí víc než přátelství, pokud to tak je. Obě možnosti mají svá pro a proti.

V každém případě Ti přejeme spoustu hezkých chvil s tím, koho máš ráda.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj všichni,
potřebuji pomoc, protože už nevím co mám dělat...už dva roky v kuse se mi líbí jeden kluk, ale vídám ho jen jednou za rok na táboře. Už ho nechci milovat a být nešťastná, vím že on mě nemiluje. Myslím na něj pořád, pamatuju si všechno co jsme spolu prožili, jenže mi nějak nejde se otočit a jít dál. Nechci mu psát, stydím se. Jak ho mám přestat mít ráda? Sama si nalhávám že ho ráda nemám, ale vím, že to tak není. Nikdy jsem neměla žádného kluka raději, hrozně mi na něm záleží. Je hrozně těžké na někoho čekat rok, až ho zase uvidím. Jak na něj mám přestat myslet? Mockrát děkuju za odpověď, snad mi pomůže, jako pokaždé!

holka, 14 let, 15. července 2018

Ahoj z Modré linky,

s láskou je to někdy složité. Na jednu stranu je to moc hezké někoho milovat, na druhou stranu, pokud láska nemůže být naplněna, bolí to. Jak na někoho přestat myslet? To nejdůležitější je rozhodnout se, že to opravdu pro sebe chceš udělat. Vědět, že ho miluješ, plakat, když potřebuješ. Zároveň ale žít dál svůj život, věnovat se svým zálibám, dívat se kolem sebe, potkávat se s lidmi. A časem se může stát, že si všimneš, že jsou kolem Tebe i jiní fajn kluci. A nemusí to hned být rovnou láska jako trám. I čas strávený s prima kamarády je moc důležitý.

Přejeme klidné a zároveň zábavné léto.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol. Už asi 3 roky chodím s klukem který má teť 15 let. Je na tom něco špatného ? Moji spolužáci se mi smějou že mám kluka který jde do 9 třídy a já do sedmé.

holka, 12 let, 15. července 2018

Ahoj z Modré linky,

domnívám se, že jestliže se svým klukem neporušíte zákon, tedy nebudete provádět žádné sexuální aktivity, dokud Vám oběma nebude 15 let, podstatné je to, jak Váš vztah vnímáte Vy dva. Záleží pouze na Vás, zda Vám věkový rozdíl není na překážku a je Vám spolu dobře.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, jsem zamilovaná do jednoho kluka se kterým kamaradim ale on má holku ��. Nevím co mám dělat.
Děkuji že mi poradiš /poradite ☺

holka, 13 let, 12. července 2018

Ahoj,
vážíme si toho, že jsi napsala. Představuji si, že Tě asi situace dost trápí a připadá mi dobře, že na to nechceš být sama.
Je těžké poradit, co dělat. Záleží totiž na tom, jestli o svých pocitech chceš tomu klukovi říct anebo jestli chceš respektovat jeho vztah.
Na to, kterou variantu zvolit, Ti může pomoct přijít rozhovor s někým blízkým, ale klidně můžeš zavolat na linku důvěry. Společně můžete přijít na to, co by Tě teď posílilo, aby Ti bylo lépe, jak je pro Tebe nejlepší, abyste se s dotyčným (ne)vídali a podobně. Procházíš teď těžkou situací, proto bude prima, když na sebe budeš hodná, budeš dělat, co Tě baví, a obklopíš se blízkými.

Přejeme hodně štěstí.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj
Ve škole jsem se zamilovala do svého spolužáka.Jak si ho mám omotat okolo prstů?

holka, 12 let, 11. července 2018

Ahoj,
především si myslím, že bys měla nejprve pochopit, že plnohodnotný vztah dvou lidí rozhodně nikdy nemůže stát na tom, že si toho druhého „omotáš kolem prstu.“ Základem vztahu je důvěra, tolerance, kompromis, sdílení a naslouchání. Zkus se tedy zaměřit především na budování těchto hodnot, místo toho, abys přemýšlela, jak s někým manipulovat a ovládat ho. Ohledně toho, jak zjistit, jestli jsou vaše sympatie oboustranné, už ti odpovídala moje kolegyně.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj alíku a ostatní trápí mě jedna věc a to je to že jsem začala mít ráda jednoho kluka.. To bylo ještě v pohodě vím jak to bývá taková "dětská láska" je skoro u každých náctých holek..většinou to že miluješ kluka vydrží tak maximálně týden ale u mě to je trochu asi něco víc nevím asi to zní tupě možná to je ta detská láska třeba u mě vydržela ta dětská láska tak dva týdny nejvíc ale teď mě to drželo a pořád drží skoro rok..moc jsem mu to chtěla říct tak jsem si vymyslela že na konci školního roku a to byla ta největší chyba mého života. Já samozdřejmě jako ta nejstydlyvější holka na škole jsem se až moc styděla a prostě říct jsem to nedokázala.. Teď skoro každý večer brečím kvůli tomu že jsem mu to neřekla. Táta se lekl co se stalo jestli brečím kvůli stěhování a myslel si že to zalepí jako nějakou díru v láhvi tak mi dal kotě..ale to nepomohlo maximálně tak na 2dny. Potom začli depky každovečerní depky v kterých jsem měla chuť skočit z balkónu.. Mezi tím jsem se musela přestěhovat a teď jenom přemýšlím nad tím jestli má smysl žít.. Z hlavy ho dostat nemůžu i kdybych udělala cokoliv prostě nemůžu.. Na to minulé bydliště hodíme každý výkend ale teď je to docela na houby protože jsou prázdniny a.. No a prostě všichni jsou na dovolené i

Promiň za ty chyby.. Doufám že mi dáš aspoň malou radu jak zkusit na toho kluka zapomenout děkuju za radu a ahoj :\ Klára

Ahoj,
velmi dobře chápu, že tě tvá zamilovanost trápí a tvé emoce jsou zřejmě ještě umocněny stěhováním, které je samo o sobě velmi psychicky náročné. Nicméně si myslím, že zdaleka není ještě všechno ztraceno. Můžeš svému kamarádovi napsat například přes sociální sítě a nemusí to být přímo vyznání lásky. Klidně mu napiš, že se ti stýská po starém bydlišti a že bys ráda s některými kamarády zůstala v kontaktu. Myslím, že to pochopí a zároveň to není nijak obtěžující, vlezlé, nebo zavazující. Navíc když si začnete psát, snáze přemůžeš svou stydlivost. Klidně si s ním piš o zcela běžných věcech, jako o tom, co se děje ve škole, co prožil, na co myslí, co má v plánu a podobně. Pokud si začnete psát, určitě budou i vaše osobní setkání vypadat jinak a uvolněněji. A třeba se z vašeho přátelství časem vyvine něco víc.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj,mám takový složitější otázku..
Všechno to začalo ve školce..Byli tam dva kluci ,kteří mě hrozně chtěli. Od jednoho jsem dostávala každý den dárky a s druhým jsem si hrála a byla jsem na jeho oslavě.. Nikdy sem si ve školce s nikým nedala pusu ani žádný „vztah“ (aspoň co si pamatuju)
Ve škole jsem se šíleně zamilovala do bratrovo kamaráda ,který byl o 7 let starší..Řekl mi ze mě měl taky rad,ale chodit jsme spolu nemohli kvůli věku.
V první,druhé,třetí a čtvrté třídě jsem chodila s jedním klukem,ale vždy to bylo na týden a byli jsme spíš kamarádi (nepovažuju to za vztah)
Na začátku sedmé třídy jsem začala „chodit“ a klukem se kterým jsem byla venku jednou a pusa nebyla. Teď se docela kamaradime a ani jeden z nás to nepovažuje za vztah..
Pak jsem se zamilovala do kluka ,který měl kamaráda a ten mě miloval. Já se do nej taky zamilovala a byli jsme spolu..Byl to první kluk o kterým bych řekla ze jsem s nim chodila. První pusa a objetí..Po měsíci se se mnou rozešel kvůli jedné holce ,která mám ničila vztah tím ze nám radila co máme dělat a smála se nám..
Zase jsem se zamilovala do jeho kamaráda ,kterého jsem měla rada už dřív.. Řekla jsem mu to,šli jsme ven a psali jsme si furt. Tři týdny po rozchodu (rozešel se se mnou jeho nejlepší kamarád) se mě zeptal jestli s nim nechci chodit. Byla jsem šťastná a tak jsem řekla ANO.. Měli jsme tolik zážitku a to jsme spolu byli jen týden. Rozešel se se mnou kvůli té stejné věci jako ten predtim a kvůli tomu ze jemu bylo 15 a chce to co já mu nemůžu zatím dat..
Když jsme se rozešli,chodili jsme ještě ven a jednou jsem mu řekla ze už jsem na nej trosku zapomněla a nechtěla jsem ho obejmout,on to vzal špatně a začal mě nenávidět (myslel si že ho nemiluju)..
Moji kamarádce napsal že o mě nechce už nic slyšet a pak jsme ho viděli s moji „kamaradkou“ venku a drželi se za ruce..
Našla jsem si dalšího kluka. On byl naštvanej ze mám dalšího..S nim se mi vztah nelíbil a navíc jsem měla trosku rada mého minulého takže jsem mu dala konec..
Začal se se mnou bavit ten kterého jsem měla predtim,řekla jsem mu ze mám rada kluky jako je on..Teď se bavíme ale fakt hodně málo..
Začali mi říkat dě*ko. To je přesně to co jsem chtěla. Když jsem byla mladší ,chtěla jsem být taková ta „lehká holka“ a užívat si život a střídat kluky..
Trosku se to podařilo a já mám hrozné deprese.. Furt miluju toho jednoho a trapim se kvůli tomu co jsem udělala.. Jak se mám zbavit té pověsti? A jak mám přestat milovat? Zjistila jsem ze s tou holkou se kterou se drželi za ruku jsou jen kamarádi,chtěl mě jen naštvat..
Já se teď kvůli němu řežu a snažím se nejíst abych byla hubena a líbila se mu..
Je to dlouhý ,ale mě to pomáhá..Pomůže mi vždy když to někomu mužů říct..

holka, 13 let, 10. července 2018

Ahoj,
obávám se, že moje odpověď tě příliš nepotěší, ale myslím, že příliš „tlačíš na pilu.“ Je ti teprve třináct let a na opravdový partnerský vztah ještě nejsi zralá - a skutečně nemáš kam spěchat. To, co jsi popsala, jsou zatím jen dětské „lásky“, které s opravdovým vztahem nemají co dělat. Chápu, že pro tebe samozřejmě byly důležité, ale za pár let pochopíš, že partnerský vztah stojí na jiných hodnotách. Spíš než na to, abys hledala kluky, se kterými bys mohla „chodit“, se soustřeď sama na sebe a budování přátelských vztahů. V rámci přátelství se naučíš, jak se ke klukům chovat, ale i o trvalých hodnotách, jako je důvěra, tolerance, umění kompromisu, sdílení a podobně. Neskákej po hlavě do dalších a dalších „vztahů“, ale nech tomu volný průběh. Za pár let se určitě objeví kluk, s nímž si budeš rozumět a budete si vzájemně sympatičtí. Pak už nebudeš muset řešit, že si chceš „užívat života“ jinde. Základem ale je, aby ses naučila mít sama sebe ráda a mít k sobě samé úctu. Hubnutím, ani sebepoškozováním nic nevyřešíš a nedosáhneš vůbec ničeho. Jediný, komu tímto chováním ublížíš, budeš bohužel ty sama. Pokus se trochu zklidnit, srovnat si věci v hlavě a dát si čas.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj, mám dotaz. Je mi dvanáct a skoro všechny holky v mém věku co znám mají kluka. Já ne ale začíná mi to docela chybět.... chápete, mít u sebe někoho kdo mě utěší, rozesměje atd... když kamarádky nemůžou.... já osobně bych chtěla mít spíš takovýho toho 'kamaráda s výhodama' protože mi příjde že jsem na to malá nebo že je to trapný v mým věku... první opravdový vztah je podle mne tak ve 13-14-15 záleží na člověku... Trochu-nebo prostě se mi líbí brácha mojí kamarádky, je o rok starší. Je na mně hodnej a tak vždycky když s ní(s kámoškou) volám tak mě pozdraví... včera jsem si ho přidala na messengeru. Nevíte jak 'nenápadně ' zjistit jestli se mu líbím? Nebo se s ním prostě víc skamarádit? Chtěla bych mu napsat ale bojím se že to bude vypadat vlezle... poradíte mi prosím?
Ps. Děkuju za rady a pomoc ve všech mých předchozích dotazech, jste zlatí! :)

holka, 12 let, 9. července 2018

Ahoj,
souhlasím s tebou, že ve dvanácti letech je na skutečný partnerský vztah brzy a spíše se jedná o kamarádství a přátelství. Což samozřejmě neznamená, že by ses s kluky nemohla kamarádit. Pokud se ti podaří najít skutečného přítele, určitě ti dokáže poskytnout přesně to, co chceš; tedy utěšit tě, rozesmát a podobně. Co se týká chování bratra tvé kamarádky, které popisuješ, dalo se předpokládat, že jsi mu skutečně sympatická. Myslím, že když si s ním začneš povídat, rozhodně to nebude působit vlezle. Třeba zjistíte, že máte mnoho společného a začnete se kamarádit. Možná se z toho časem vyvine něco víc, ale i kdyby ne, pokud v něm získáš přítele, rozhodně to není málo.
Měj se hezky!
Bára