Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Dělají si ze mě legraci

  Ahoj poradno,
  nejsem tu s žádným závažným dotazem. Jen bych potřebovala radu. Ve škole si ze mě dělají srandu, že chodím s jedním klukem i když spolu nejsme. Jak mám reagovat? Nejradši bych je nějakou vtipnou hláškou odbila, jenže nevím jakou.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 10. března

  Ahoj,
  chápu, že je nepříjemné, když se ti někdo posmívá, ale upřímně mi není zcela jasné, co přesně je předmětem posměchu tvého okolí. Příliš nerozumím větě, že „chodíš s jedním klukem, i když spolu nejste.“ V obecné rovině se dá například doporučit, ať spolužákům řekneš, že je ti jejich chování nepříjemné a požádáš je, aby s tím přestali. Ale bohužel děti na toto obvykle nereagují a lze předpokládat, že tě budou pošťuchovat dál jen proto, aby viděli tvou reakci. Proto je často mnohem lepší jejich poznámky ignorovat a tvářit se, že je vůbec neslyšíš. Posměváčky to obvykle přestane po nějakém čase bavit, když nevidí tak bouřlivou reakci, jak by si představovali, a najdou si jinou oběť.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Jak zjistit, jestli se mu líbím?

  Ahojky... asi někdy v září k nám do třídy přišel Ukrajinec. Choval se strašně (zmlátil nám skoro celou třídu apod.) a já ho nenáviděla. On se ovšem asi v lednu začal chovat normálně... A mě se začal strašně líbit a miluju ho doteď. Byly tam nějaké náznaky že on mě taky. Včera mi poslal papírek kde bylo XOXOXO ale netuším co tím chtěl říct (význam znám, ale jak to myslel on...). Nějaká rada jak se ho nějak zeptat nebo tak? Děkuju za to že jste si tento dotaz jen přečetli a budu vděčná za odpověď.
  Krásné jaro!
  Holka :)

  holka, 12 let, 7. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o novém spolužákovi z Ukrajiny, který se na začátku choval ve vaší třídě problematicky, teď se to všechno ale změnilo a Tobě se začal hodně líbit. Popisuješ, že i on asi cítí sympatie vůči Tobě, poslal Ti i vzkaz. Ptáš se nás, jak zjistit, co tím myslí. Představuji si, že Ti asi hodně záleží na tom, jak to vnímá on a nedivím se, že bys ráda zjistila, jestli se mu taky líbíš. Možná můžeš cítit takové zvláštní napětí mezi vámi, zvědavost, zamilovanost. Říkám si, jestli si během školního dne třeba povídáte někdy o přestávkách, jestli už rozumí dobře češtině anebo to máte v komunikaci složitější. Je více způsobů, jak se jej zeptat a asi Tě už některé napadly – můžeš mu třeba poslat vzkaz nazpět, kde mimo jiné bude i otázka na to, jak jeho poslední vzkaz máš chápat. Možná si začnete více psát, být víc v kontaktu a budete mít větší prostor se poznat. Často i beze slov, v nějakém běžnějším kontaktu, v povídání si o něčem jiném, v úsměvech, pozornosti k druhému, společné činnosti ve škole, poznáš, jestli mezi vámi „něco vzniká“. Můžeš to zkusit pozorovat a pak až přijde vhodný moment a Tobě se bude chtít, můžeš se na to zkusit zeptat. Je taky možné, že to samo vyplyne tím, jak se váš kontakt bude zvětšovat. Záleží na Tvé chuti a odvaze, kolik tomu chceš věnovat. A taky samozřejmě na jeho reakci, kterou teď ale nejde předvídat. Časem to bude jasnější, tyto věci nejde uspěchat a mít hned mezi sebou vyjasněné, potřebují prostor, aby se utvořily. Napadá mě, že jiný pohled a názor Ti řekne nějaká Tvá blízká spolužačka a kamarádka, která zná jak Tebe, tak jeho. Neboj se to s ní probrat, svěřit se jí s tím, o čem teď přemýšlíš. Držíme palce.

  Ať to jde podle Tvých představ a přání přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se skamarádit?

  Ahojky:-). Ráda bych se vám svěřila s mým teď aktuálním problémem.
  Nechci se tu nějak rozpisovat takže vám se to budu snažit popsat zkráceně. Řekla bych že už víc , jak rok se mi líbí jeden kluk z naší školy. Momentálně je on v deváté třídě ( já jsem teda v osmé třídě) takže logicky vlastne za 4 měsíce už naší školu definitivě opustí . Po mně ta představa, že v září se vrátím do školy a on už tam nikde nebude je děsná. Ale tak snažím si ještě užívat dokud můžu ten pocit, že když ho potkám a zrovna s ním navážu oční kontakt tak okamžitě mam 🦋 v břiše. No a asi tak před 2 měsíci mě kámoška donutila ke komunikaci s ním. . Já měla teda strach z toho duvodu, abych to cele nepokazila. Ale nakonec to nedopadlo tak hrozně , jak jsem si myslela. Byl komunikativní, snažil se i tu konverzaci nějak rozvíjet. Ale já to pak po půl hodině radší ukončila, aby si nemyslel o mě to, co fakt nejsem. Takže můj cíl je se s nim aspoň s kamarádit, abychom o sobě veděli. I I když se spolu už nebudem každej školní den potkávat. Protože i když se budu snažit na něj úplně zapomenout a brát to jako za ukončenou další životní kapitolu. Tak se mi to stejně jen tak nepodaří. Ale vše má přeci svoje začátky a zároveň i konce…..

  holka, 13 let, 5. března

  Ahoj z Modré linky,

  Přečetla jsem si Tvoje psaní a pochopila jsem, že se Ti líbí kluk, který příští rok opustí Vaši školu. Ráda by ses s ním více skamarádila. Nepokládáš nám konkrétní dotaz, nejsem si jistá, co přesně od nás v odpovědi potřebuješ. Říkám si, že možná radu, jak se s ním blíže skamarádit?

  Není na to jeden zaručený návod, je dobré jít takovou cestou, která je Ti přirozená, být prostě svá a nenutit se do ničeho. Píšeš, že ses s ním už bavila, šlo to celkem dobře, i on rozhovor dál rozvíjel, nakonec jsi to byla Ty, kdo rozhovor ukončil. Říkám si, jestli se na to dá navázat. Malinko se už znáte, mluvili jste spolu, můžeš ho znovu oslovit? Ať už osobně anebo mu třeba napsat? Kamarádství často mohou vznikat na společných zájmech anebo díky společným kamarádům. Můžeš zkusit hledat, co máte společné, můžeš o něj projevit zájem, ptát se, co má rád, co rád dělá. Kdyby se Ti to zdálo správné, můžeš mu i říct, že by ses s ním ráda více kamarádila. Můžeš se zkusit řídit svým vlastním pocitem, jak dál v hovoru pokračovat, prostě to nechat plynout. Myslím, že i z jeho reakce a odpovědí poznáš, jak to má on a jestli to cítí podobně.

  Nevím, jestli jsi v mé odpovědi našla to, co jsi potřebovala. Pokud bys to potřebovala probrat více, můžeš se na nás znovu obrátit, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a jít více do hloubky (wwww.modralinka.cz). Přemýšlím i o tom, zda máš ve svém okolí někoho, s kým můžeš mluvit o tom, co prožíváš, abys na to nebyla sama. Možná nějaká Tvá kamarádka zažila něco podobného a její pohled by Ti mohl pomoci.

  Přejeme Ti hezké březnové dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak si najít kluka?

  Ahoj Alíku a poradno.
  Nevím jak si najít kluka .Podle mě všechny odrazují mým vzhledem aniž by mě poznali jaká jsem ve skutečnosti.
  Děkuji za odpověď .>X<-:-)

  holka, 14 let, 3. března

  Ahoj z Modré linky,

  umím si přestavit, že by sis ráda našla kluka, nejsou však žádné zaručené návody. Chci Tě podpořit v trpělivosti, někdy, než člověk potká správného partnera, to chvíli trvá. Obecně pomáhá chovat se přátelsky, chodit do společnosti, mít koníčky, které člověka baví. Velmi nápomocné je (a ne vždy snadné), když se člověk naučí být spokojený sám se sebou. Svou spokojenost totiž potom vyzařuje a ta je pro ostatní přitažlivá. Pokud jde o vnější krásu, neexistují žádná objektivní měřítka, každý má jiný vkus. Souhlasím s Tebou, že na to, aby Tě ostatní více poznali, je potřeba nějaký čas. Snadněji se proto lidé seznamují při společných akcích, lépe se poznají třeba spolužáci, členové nějakých kroužků, během táborů a tak podobně.

  Přejeme Ti, abys svou spřízněnou duši brzy potkala.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Vztah po rozchodu

  ahoj, zase pisu o klukovi predtim jsem psala ze jsme se rozesli a jsme kamaradi. Od rozchodu uplnynulo 3 tydny a neco a dneska jsme volali a ja se ho zeptala co by ho udelalo stastnejsim jelikoz byl takovy sklesly a on ze aby se dostal na skolu a kdyby jsme se k sobe vratili. No tak jsem si to nechala v hlave a asi po 45 minut jsem se ho zeptala co kdybych mu to prani splnila no atd takze jsem spolu ale nesmi to ted vedet nasi kamaradi. No a duvod proc jsme se rozesli bylo ze on nikdy nemel holku tak nevedel co delat a proste si neuvedomoval co dela a rika a tim mi ublizoval. Tak slibil ze to bude jine. No a ja se chci zeptat jak ho k nejakym vecem navest nebo poposunout navest ho. Snad chapete

  holka, 14 let, 19. února

  Ahoj,
  popravdě rozumím jen části tvého dotazu a není mi například zcela jasné, proč o vašem obnoveném vztahu nesmí vědět vaši kamarádi. Není nic zvláštního na tom, že se dva lidé rozejdou a nějaký čas po rozchodu se dají zase dohromady. A vztah, který je hned od počátku postaven na tajemstvích a zapírání, nemá úplně zdravé základy.
  Co se týká toho, jak bys měla svého přítele „navést k určitým věcem“, mohu poradit ten nejspolehlivější způsob - a tím je komunikace. Nevím sice, o jaký věcech je konkrétně řeč, nicméně pokud má kdokoli (a to se netýká jen partnerských vztahů) od druhého člověka jakákoli očekávání, je potřeba o nich mluvit. Nikdo na světě neumí číst myšlenky ostatních lidí a pokud se ti tedy něco nelíbí, anebo naopak líbí, je potřeba to tomu druhému říct. Jen tak zjistí, co od něj očekáváš a bude se tomu moci přizpůsobit (nebo samozřejmě také může zjistit, že je to pro něj neakceptovatelné a zařídit se podle toho). Žádné kličky, vytáčky a fígle nikdy nemohou dlouhodobě fungovat a pokud má mít vztah naději, je potřeba jednat na rovinu. Naučte se tedy s přítelem mluvit o tom, co vám vyhovuje a co se vám naopak nelíbí, a dejte si vzájemně šanci, abyste podle toho mohli jednat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zamilovaná

  Ahoj Alíku, líbí se mi jeden kluk ze školy, ale je mu 12 a já jsem v 9.třídě, takže se bojím, že to bude divné a někdo by se nám smál. On mě ještě nezná, ale já už o něm vím skoro vše a chtěla bych s ním opravdu moc chodit. Prostě když zjistím, že není ve škole, tak se mi tam ani nechce chodit. Prosím poraď mi, nevím, co mám dělat. Předem děkuji za odpověď. :-($>

  Alenka, 14 let, 22. února

  Ahoj Alenko,

  zamilovala ses do mladšího kluka, zatím o něm hledáš informace. To je dobře, že toho o něm hodně víš, poznat jeho povahu a zájmy je pro seznámení a sblížení moc důležité. Na chození, i kamarádství, je ale potřeba dva a Ty vlastně nevíš, jaká bude reakce toho kluka, pokud se ho rozhodneš oslovit. Když i on bude mít zájem o přátelství s Tebou, jděte do toho. Je možná trošku nezvyklé, aby 14letá holka chodila s 12tiletým klukem, ale pokud vám spolu bude fajn, pak snad i případné negativní reakce okolí a některých spolužáků spolu zvládnete.

  Přejeme Ti, ať se Ti, Alenko, daří.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak ho odmítnout?

  Ahoj alíku, co mám dělat když se líbím jednomu klukovi, ale on se mi nelíbí jakože vůbec, ale já mu to takhle nechci říct aby nebyl smutný, a ještě mi přijde divné, že nejdříve to zkoušel na mojí kamarádku a pak na mě, no ta moje kamarádka ho také odmítla, tak aby ho to nezabolelo, on je super kamarád, ale né kluk! 😬🤐to je prostě strašně divné. Navíc je o dost starší...

  holka, 12 let, 20. února

  Ahoj z Modré linky,

  je od Tebe hezké, že přemýšlíš, jak šetrně odmítnout kluka, který se Ti nelíbí. I to se v životě stává, že sympatie nemusejí být vzájemné. Vyplácí se ale nelhat, nic nepředstírat. Zároveň mu nemusíš říkat, že se Ti nelíbí vůbec. Můžeš mu na rovinu říct, že je fajn kluk, že o něj stojíš jako o kamaráda, ale o chození prostě nestojíš. Samozřejmě mu to asi bude líto, ale více bys mu nejspíš ublížila, kdybys předstírala něco, co není pravda. Píšeš také, že je to všechno takové divné a nejsem si teď jistá, zda jsem úplně pochopila, jak to myslíš. Jestliže bys ale chtěla o všem mluvit více podrobně, můžeš nám také zavolat, telefon nabízí možnost věci si vzájemně vyjasňovat.

  Prima dny Ti přeje

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se zalíbit?

  ahojte taky by me zajimalo jakse mam zalibit nejakemu klukovi

  holka, v březnu 9 let, 16. února

  Ahoj,
  obávám se, že na takto obecný dotaz se nedá dost dobře odpovědět. Nepíšeš, o jakého kluka se jedná; jestli už se spolu například kamarádíte, nebo jestli jde o neznámého kluka, se kterým se třeba jen potkáváš. Obecně lze říci, že osvědčeným způsobem je začít se s ním nejprve bavit a projevovat o něj zájem. Ptát se ho na to, co ho zajímá, čím tráví volný čas, na jeho názory - zkrátka projevovat mu své sympatie. Uvidíš sama, jak zareaguje a zda ti bude tvůj zájem oplácet.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Jak mu dát najevo své city?

  Ahoj Alíku a spol.;-)
  Od začátku školního roku se mi líbí jeden kluk ( třeba Jirka ). Normálně se spolu bavíme. Sedíme kousek od sebe tak si povídáme i při hodinách ( učitelům to nevadí v škole jsem poměrně pilna). Jednou jsme měli práci a mohly jsme být ve dvojicích a já se rozhodl dělat sama protože to byla fakt lehke. Jenže pak učitelka říkala že musíme být ve dvojicích. Všichni byly už nějak ve dvojicích byly až na mě a Jirku. Paní učitelka se ptala jestli mu nevadí že bude pracovat s holkou a on že vůbec ne. A mě to potěšilo ( protože nejsem jediná které se líbí. Jedná holka s ním chtěla být alenon ji odmítl a šel ke mě) :-3
  Moc me to zahřálo u srdíčka $>. Možná si říkat kde je problém : takže často se baví s jinou holkou. Ptala jsem se jí ale ona řekla že jsou kamarádi. Jenže on ji podle mě miluje... ;-( a já se bojím mu říct že ho mám ráda. Resila jsem to s kamoskama ale řekly mi ať mu to řeknu rovnou.
  Prosím dáte mi nějakou radu jak mu to co nejméně napadne říct ( protože ve třídě je pár bl*** a věděla by to celá škola)
  Moc vás prosím a děkuji. $>O:-):->

  Holka, 12. února

  Ahoj,

  ráda bys od nás dostala radu, jak spolužákovi říct o svých citech tak, aby o tom hned nevěděla celá škola. Chápu, že se toho obáváš, podobné drby jsou nepříjemné, máš právo na své soukromí. Je moc dobře, že máš podporu kamarádek. Radí Ti, abys mu o svých citech řekla a i Ty bys to ráda udělala. Takové vyznání vždy obnáší obavy a nejistotu, ať už z toho, co řekne ten druhý anebo právě z reakce okolí. Z toho, jak jsi Váš vztah popsala, mi připadá, že i on k Tobě chová sympatie. Chápu, že jeho druhá kamarádka Tě znejišťuje, ale opravdu mohou být jen kamarádi. Když si se spolužákem otevřeně promluvíte, je to nejspolehlivější způsob, jak to zjistit. Jak se vyhnout šíření informace ve škole, na to není zaručená rada. Možná pomůže, když mu zdůrazníš, jak je pro Tebe důležité, aby o tom moc lidí nevědělo. Pokud bude rozumět tomu, z čeho máš strach, je šance, že to nebude nikomu dál říkat a bude respektovat Tvé přání.

  Zároveň si říkám, že některé věci nemáme pod kontrolou a nedokážeme je ovlivnit. Můžeš dát najevo kamarádkám a spolužákovi, aby to dál neříkali, ale jak to nakonec dopadne, to už nevíme. I přesto ale může stát za to tyto strachy překonávat. Možná Ti pomůže zeptat se sama sebe, co by to znamenalo, kdyby se o tom dozvěděla celá škola? Jak by to vypadalo? Možná by to spolužáci pár dní řešili, ale potom by přišla zase nová informace a hned by se na to zapomnělo. Anebo si i pro sebe srovnat, v čem Ti je lépe - držet v sobě své city anebo zkusit posunout vztah se spolužákem někam dál i když se to třeba ve škole dozví?

  Držíme Ti palce, abys našla řešení, se kterým budeš spokojená.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Je normální, jak se ke mně chová trenér?

  Ahoj poradno mam dotaz chodim na sport a mame trenery a jeden trener je docela mlady nad 20 nechci uvadet presne informace no ale prijde mi ze ke mne je vic takovej jako bracha nez k ostatnim detem a kdyz jsme na zavodech tak se ke mne chova jako rodina proste mame k sobe dobrej vztah vzdycky nez startuju tak za mnou prijde a potom me treba obejme a pogratuluje nevim jak to brat jestli to je normlani nebo ne nijak me to neobtezuje rada chodim na treninky . Predem dekuji za odpoved.

  holka, 13, 3/4 let, 6. února

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že trenér na sportovním kroužku se k Tobě chová s větší náklonností než k ostatním dětem - podobně jako třeba brácha, obejmete se apod. Nijak Tě to neobtěžuje. Ptáš se nás, jestli je to normální.

  Říkám si, že věkový rozdíl mezi vámi není zas tak velký a proto k sobě možná máte blíž a dovoluje vám to se k sobě chovat více kamarádsky. Může být příjemné, když Tě někdo takto povzbuzuje, motivuje dál, ocení, když se Ti něco povede. To by vlastně mělo být součástí trenérské práce. Zároveň on je dospělý a ty mladistvá, neplnoletá a máte jasně vymezený vztah – on je trenér a Ty sportovkyně. Určitě by se nemělo dít něco, co je pro Tebe už za hranou, co Tě obtěžuje, moc vyvolává pozornost, která Ti nemusí být příjemná. Ty sama tam možná vnímáš něco zvláštního, nemusíš se v tom úplně dobře vyznat. Proto si cením, že ses na nás obrátila a jsi citlivá k tomu, co se děje. Můžeš si položit otázku: Jaké by to bylo a jak by to vypadalo, kdyby se ke mně choval jako k ostatním dětem? Je mi ta představa příjemnější, než jak to máme nastavené teď? Jestli v tom budeš chtít udělat nějakou změnu, tak máš plné právo si o tom s ním popovídat. Třeba najdete chvíli času před/po tréninku. Může být výzva začít o tom mluvit, ale mnohé si můžete vyjasnit a nastavit si jasné hranice, co je pro Tebe ještě v pořádku a co už ne. On pravděpodobně taky dobře vnímá, že to máte mezi sebou jinak, jste si blíž, proto to pro něj asi nebude překvapivé téma. Možná máš ve sportovním kroužku nějakou kamarádku, které věříš a dalo by se jí s tím vším svěřit. Zná Tebe i trenéra a může Ti k tomu povědět svůj pohled, může to být úlevné.

  Držíme palce, ať Ti sport přináší i dál radost a cítíš se v kolektivu sportovců i trenérů dobře.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi učitelka

  Ahoj poradno,
  Zažívám teď velké deprese a úzkosti, jelikož se blíží svátek který moc nemusím, a to je Valentýn. Je to sice krásný, láskyplný svátek, ale mě na něm vadí to že nemám nikoho s kým ho můžu slavit. Podle mě to bude vypadat jako minulý rok, kdy se v ten den na každém rohu scházeli páry a líbali se, předávali si kytky nebo čokolády, obímali se atd. Sice tohle vídám téměř každý den ale v tento den si spousta lidí vyjadřuje lásku více než kdy jindy a ve mně se tak probouzí závist a žár, protože chci taky tohle zažít. Nikdy jsem holku neměla, možná je to i tím že mám jiné choutky než ostatní. Mám totiž radši dospělé ženy než holky v mém věku. Ty o mně ale moc nejevili zájem, protože by si se mnou přišli jako úchylačky. Ale ve vztahu mezi lidmi, ať už v romantickém nebo kamarádském nehraje roli věk že ne (od 15ti teda)? Nevím co mám dělat abych se v tento den cítila lépe, sice se mi trochu líbí jedna učitelka, jenže si nejsem jistá jestli je vdaná a pokud ne tak nevím jak jí tu lásku vyznat aby se z toho nestal stejný problém jako jsem už měla s jednou na předešlé škole. Snažím se abych se na tuhle ženu nezafixovala tolik jako na tu předešlou. Chodím k ní na doučování matematiky, bude den před Valentýnem takže pokud neodpadne, tak mám šanci se jí opatrně zeptat jestli někoho má a pak jí třeba někam pozvat. Když už jsme u toho, kam a jak mám učitelku pozvat aby jí to třeba nevadilo vzhledem k učitelským poměrům i když ona na ně nebere mi ohledy. Tady je větší šance že to výjde protože tu není tak velký věkový rozdíl, typuji jí tak na 30. Nemyslím si že jí získám během 1 dne ale chci v tento den s někým být, s někým koho mám ráda a mám u něj šanci.

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 15 let, 6. února

  Dobrý den z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Mladým dospívajícím vykáme, budeme tedy vykat i Vám. Chápu, že je Vám smutno, když na svatého Valentýna nemáte s kým tento svátek slavit. Touha po lásce je přirozená, nejen 14. února, jak píšete. Najít si však svůj protějšek, osobu, se kterou je nám době a máme se rádi, není vždy úplně snadné. A je potřeba i přesto žít svůj život naplno a dívat se kolem sebe.

  Píšete o své učitelce a o tom, že věk není ve vztazích důležitý. Ano, věk není až tak podstatný, ale obávám se, že ve věku, kdy je Vám 15 a ostatní ženy jsou již dospělé, je to ještě příliš velký věkový rozdíl. Ten se smazává až v průběhu let, kdy jsou už oba lidé dospělí. Navíc, pokud se bavíme o Vaší učitelce, vstupuje tu do hry i další záležitost, a to je vztah mezi učitelem a žákem, který by neměl přerůstat do vztahu osobního.

  Ráda bych Vás tedy podpořila v tom, abyste si své zalíbení v učitelce klidně užívala na platonické úrovni. Je hezké mít na koho myslet, o kom si snít. Ale zároveň i v tom, abyste žila svůj život naplno a dívala se kolem sebe, možná je kolem Vás i nějaká dospívající dívka, která by pro Vás mohla být zajímavá. A pokud ne a Váš vztah k učitelce se nezmění, můžete ji zkusit oslovit, až budete starší a nebudete ve vztahu učitelka - žákyně.

  Přejeme Vám naplněné dny, i pokud právě nemáte partnerský vztah.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi fyzioterapeut

  Ahojky, já chodím na fyzioterapie k jednomu doktorovi je o 8 let starší jak já a hodně se mi líbí. Je ke mně hrozně hodný a milý, normálně si při té terapii povídáme ptal se mě kam chci jít na střední atd. Minulý týden ve čtvrtek (2.2.) jsem tam měla jít naposledy, ale z ničeho nic onemocněl i když byl v úterý (31.1.) úplně v pohodě, no tak mi dal náhradní termín příští týden v úterý (zrovna na můj svátek). Byla bych ráda kdyby ty rehabilitace neskončily, protože bych ho asi hooodně dlouho neviděla, určitě mi po něm bude hodně smutno přeci jen ho mám hodně ráda tak asi chápete. Vím jeho instagram ale je mi blbé mu psát, protože by si určitě řekl ´´ježiši co otravuje´´. Nevím co mám dělat protože příští týden v úterý tam jdu naposledy a mám ho hrozně ráda.
  Předem moc děkuji.:-)$>

  holka, 14 let, 6. února

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že se Ti líbí Tvůj fyzioterapeut, zvláště, když je k Tobě milý. To je často to, co nám chybí, a je to pro nás důležité. Věřím Ti, že bys s ním byla ráda dále v kontaktu, obávám se však, že ve věku, kdy je Tobě 14 a jemu 22 let, je to ještě příliš velký věkový rozdíl. Ten se smazává až v průběhu let, kdy jsou už oba lidé dospělí. Zkus si ale své zalíbení prožít i tak, je v pořádku mít různé pocity, ty příjemné ale možná někdy i ty smutné. Napadá mě, že může být i hezké mít na koho myslet, o kom snít, na koho vzpomínat, než se potkáš s někým, s kým můžeš navázat vztah. Také je důležité dát si dostatek času a dělat věci, které Tě těší. Lze se i postupně rozhlížet kolem sebe, možná je ve Tvé blízkosti nějaký kluk, který se k Tobě chová také mile, i když ještě není zdaleka tak zralý a dospělý. Pomoci může i sdílení s blízkými lidmi, ať už v rodině nebo s kamarádkami, možná že také prožili podobnou situaci a mohli by Tě tak podpořit.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilování

  Ahoj, jednou na češtině jsem rozdávala nějaké pracovní listy. Rozdávám a všimnu si že se na mě kouká jeden kluk (N), říkala jsem si ok, asi se jenom na mě tak podíval protože žejo rozdávám papíry. Ale pak když jsem došla k němu s dala mu ten papír tak se na mě podíval, usmál se a jako jediný poděkoval. Byla jsem z toho zaražená. Sedla jsem si a ucítila jsem takový divný pocit, který mj říkal že se mi N líbí. Pak jsem ho viděla na mě ještě několikrát koukat.

  Další dny jsem si fakt uvědomila že se mi líbí. A tak jsem mu napsala. Jenže prakticky mi vůbec neodepsal.
  Pak jsem mu začala psát další dny, a to mi začal odepisovat. Jeho sestra mi říkala že mu přijde zajímavé že mu píšu, a že si N myslí že ho miluju ale že to neví jistě.

  Dneska jsem mu znovu psala a psali jsme si spolu docela dlouho. Napsala jsem že se s ním chci bavit víc i v realitě než jenom přes chat, on mi napsal že klidně můžeme. Jenže on chodí do áčka a já do béčka a tím pádem se moc nepotákváme. Máme spolu jenom dvě hodiny a o přestávkách je většinou s kamarády. A já mám navíc problém mluvit s lidmi kteří se mi líbí. A tak nevím jak začít konverzaci.

  Plánuju mu říct že se mi líbí tím, že mu dám valentýnku. Ale bojím se že to pak ukáže kamarádům a budou se mi smát a nebo že jí vyhodí.

  Přijde mi že se mu možná líbím taky, protože se na mě dívá, každý den si se mnou píše a usmívá se když s ním mluvím.

  1. mám mu dát valentýnku nebo mu to radši napsat?
  2. jak se s ním začít víc bavit v reálu i když se moc nepotkáváme a já jsem navíc stydlivý typ?

  Děkuji 💕

  Nessa, 13 let, 2. února

  Ahoj Nesso,

  zdá se, že prožíváš jedno z prvních zamilování, k tomu Ti gratuluji, užívej si toho. Je to prima, když se ten kluk, co se Ti líbí, na Tebe také dívá, své pohledy doprovází úsměvem, umí i poděkovat. Myslím, že to může znamenat, že má o Tebe zájem. Také si spolu chatujete, takže už o sobě a svých zájmech víte více. Smůla je, že chodí do sousední třídy, takže se nepotkáváte tak často, jak by se Ti líbilo.

  Dát mu Valentýnku není vůbec špatný nápad, třeba i vlastnoručně vyrobenou. Můžeš mu ji zkusit dát mezi čtyřma očima a požádat ho, aby si to nechal pro sebe. Tak si ověříš, jestli mu můžeš věřit, a také se vyhneš případné reakci jeho kamarádů. Jestli mu napíšeš nebo nakonec předáš Valentýnku, to už je Tvá volba, uvidíš, jak ten kluk zareaguje. Dozvíš se více o tom, jak to mezi vámi vlastně je. Ptáš se, jak se víc bavit v reálu. Můžeš zkusit navrhnout, že se potkáte mimo školu. Můžete jít na procházku nebo si někam sednout. Vzhledem k tomu, že chodíte do stejné školy, věřím, že budete mít i společná témata, o kterých se vám bude dobře povídat. Pak možná i Tvoje stydlivost nebude překážkou.

  Užívej si pěkný čas zamilování.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Formy lásky

  Mám několik dotazu ohledně lásky a nevím jestli to dokážete vysvětlit a odpovědět.

  1. Existuje to, že se do mě nějaký kluk zamiluje na první pohled ?
  2. Jak můžu zjistit, že se do mě zamiloval na 1. pohled ? (jestli něco takového existuje), protože se mi zdá, že když potkám nějakého kluka (ne všichni) tak se ke mě chovají divně, třeba když jsem ve škole, v nějakém kroužku nebo i někde s dalšími kluky atd. tak po mě „pokukují“(někteří), chovají se ke mě hezky a když se potkáme někde na ulici na chodbě školy atd. tak se na mě zadívají o trošku delší dobou než normální člověk a vidím na ně trošku změněný výraz.

  Předem děkuji

  holka, 13 let, 2. února

  Ahoj,

  láska na první pohled může být chápána různě. Záleží na tom, co si pod tím představuješ Ty. Pokud by tím bylo myšleno, že se někomu líbíš, někoho jsi zaujala, tak to opravdu může být na první pohled. Pro hlubší cit je obvykle potřeba toho člověka alespoň trošku znát. Jak zjistit, jestli se nějaký kluk do Tebe zamiloval nebo se mu líbíš? Může se chovat podobně, jak popisuješ ve svém dopisu. Věnuje Ti více delších pohledů, třeba se usměje, má „změněný“ výraz, vyhledává-alespoň očima-Tvoji společnost.

  Možná je tohle vše pro Tebe nové. Můžeš o tom také zkusit mluvit s kamarádkami nebo s rodiči či někým starším, komu věříš a kdo Tě dobře zná, můžete sdílet, jak on/a to měl/a v době dospívání.

  Přejeme Ti fajn přátelství.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak komunikovat?

  Ahoj poradno
  Potřebuji pomoc. Líbí se mi jeden kluk na kroužku. Ale nevím jestli se já líbím mu. Jenom se někdy na mě často kouká a to je vše. Já jsem ale hodně stydlivá a tak s ním nedokážu promluvit. Chtěla bych vědět jak s ním mám komunikovat aniž bych s ním musela mluvit. Třeba že se na něj mám koukat. Prosím pomoc. Děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 1. února

  Ahoj,
  píšeš, že se Ti líbí jeden kluk z kroužku. I on na po Tobě kouká, ale nevíš, jestli to znamená, že se mu líbíš. Chceš s ním komunikovat, aniž bys s ním musela mluvit. Pak hovoříme o takzvané řeči těla. Jeho pohledy můžeš oplácet, usmát se na něj, kývnout, třeba jen pozdravit. A přestože jsi stydlivá, můžeš se i tak pokusit ho oslovit. Píšeš, že spolu chodíte do kroužku. Znamená to, že máte nějaké společné zájmy a to je nejen dobré znamení, ale i dobrá možnost, jak nebo o čem postupně začít hovor.

  Můžeš také o tom, jak se učit komunikovat s kluky, obecně promluvit s někým zkušenějším, starším, kdo Tě dobře zná, např. rodiči, prarodiči, staršími sourozenci, máš-li je, nebo nějakou méně stydlivou a výbojnější kamarádkou.

  Přejeme Ti, ať se Ti komunikace s tím klukem daří.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!