Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj... Mám takový problém :D mám hodně ráda jednu holku ale ona má už někoho jiného a jednou mi říkala že mezi námi nic nebude ale prostě já ji chci co mám dělat aby se do mě zamilovala ?

holka, 13 let, 3. března

Ahoj,
chápu, že je pro Tebe důležité, aby se do Tebe holka, kterou máš ráda, zamilovala. Na lásku ale musí být dva nebo dvě a neexistuje nějaká zázračná rada, jak druhého donutit k lásce. I když vím, že to hodně bolí a není to jednoduché přijmout.

Zatím můžete být dobrými kamarádkami, můžeš ji být nablízku a uvidíš, jak se bude vše vyvíjet, někdy bývá jen kousek od kamarádství k lásce.

Přejeme Ti klidné dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Dlouho jsem přemýšlela jestli ti napíšu, ale nakonec jsem se rozhodla že jo.
Když jsem přišla na valentýna do školy, ležela na mojí lavici růže. Šla jsem to říct svojí nejlepší kamarádce a ona tam tu růži měla taky, úplně stejnou se stejným vzkazem. Snažily jsme se zjistit od koho je a máme dva podezdřelé: Pan učtel, a jeden osmák. Oba dva po nás tak divně koukají. Jak mám pokračovat?
Prosím poraďte mi.

Dekuju. Anetka.

Anetka, 8 let, 2. března

Ahoj Anetko,

je moc hezké, že jste s kamarádkou dostaly růži k Valentýnu, je to milá pozornost, která vám nejspíš udělala radost. Nevím, jestli učitelé rozdávají růže se vzkazy, spíš bych to tipovala na nějakého spolužáka, možná i toho osmáka, o kterém píšeš. Je ale možné, že vám to tam dal i někdo jiný.

Ptáš se, jak pokračovat. Pokud chceš zjistit, kdo vám růže dal, je možné se dotyčného přímo zeptat, jen tak se dá potvrdit nebo vyloučit, že to byl právě on. Možná něco ví i ostatní spolužáci, můžete se jich poptat. Je také možné, že se vše rozkryje samo někdy později, protože pokud se někomu líbíte, bude Vám to chtít dát najevo i jinak a jindy než na Valentýna.

Přejeme hezké dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a všichni,
Už od 6. tř. se mi líbí jeden kluk od nás ze třídy,jsem v 7.
Pár lidí ho označují nebo jakoby ho nazývají ,, problémovým klukem".Není stydlivej,prostě všechno naféra podle mě řekne.No a já bych mu chtěla říct že se mi líbí,nebo že ho mám ráda,nebo tak něco.Ale nevím jak, poradíte mi? Na turisťáku jsme se obejmuli,ale on se obejmul se skoro všema holkama od nás ze třídy.Jednou jsem prostě měla zkaženou náladu ve škole a on přišel za kamarádkou,která stála u mě a pomačkal ji, mě taky a najednou se mi nálada zlepšila.Znamená to něco?
Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 24. února

Ahoj z Modré linky,

začnu tím, čím Tvůj dotaz končí: Když se Ti zlepšila nálada poté, co Tě kluk, který se Ti líbí, "pomačkal", znamená to, že Ti jeho přítomnost a dotek dělají dobře. To tak je, když se Ti někdo líbí, nebo ho máš ráda. Když mu chceš říct o svém vztahu k němu, můžeš tím klidně začít - říct mu, že jsi měla blbou náladu a že to spravilo jeho pomačkání. že Ti je s ním dobře. Jak píšeš, otevřeně, nafér. Pak můžeš pokračovat a říct mu, co máš na srdci.

Pokud si netroufneš, můžeš mu to i napsat, elektronicky, nebo na papírový dopis (budeš tak docela originální). Uvidíš, jak se dál zachová, možností, jak to dopadne, je samozřejmě více. Možná jsi jedna z mnoha, možná jsi ho taky zaujala.

Píšeš také o "problémovém klukovi" - záleží na tom, co se tím myslí, jaké "problémy" dělá a jestli to i Ty vidíš jako problémy, nebo ne. Můžeš to probrat s ostatními spolužačkami, jak to mají ony a co si o tom myslí.

Určitě držíme palce, ať to dopadne, jak chceš.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj.
Chci se zeptat, ve třídě je kluk, který se ke mně chová zvláštně, a to tak, že pořád chodí ve třídě okolo mé lavice a on má lavici o 2 řady dál a většinu holek oslovuje jejich normálním celým jménem např. Lenko, Šárko atd., ale mě Moni. Může to něco znamenat, třeba že se mu líbím?
P. S.: doufám, že ti to nepříjde jako pitomý dotaz, předem děkuji za odpověď, Nika

holka, 13 let, 1. března

Ahoj Moni,
nepřijde mi to vůbec jako pitomý dotaz. Ale přijde mi, že se tu ptáš už počtvrté víceméně na totéž. :->

Jak jsem ti již psal v první odpovědi www.alik.cz/p/253151, ze zkrácení jména nic jednoznačného vyvodit nejde. Kdyby se mu třeba líbila Šárka, tak by jí říkal Šári? Důvody, proč chodí kolem tvé lavice, můžou být též všelijaké.

Pokud máš ty zájem, aby o tebe dotyčný kluk měl zájem, zkus mu to dát nějak jasně najevo. On možná ani netuší, že v jeho chování spatřuješ romantické signály, a pokud směrem k němu také vysíláš nějaké nenápadné náznaky, možná je neumí správně číst. Pokud spolu mají dva lidé nějaký citový vztah a jeden z nich o tom ani neví, tak to není příliš perspektivní. ;-)

Alík

P. S.: Až budeš jednou vnoučatům vyprávět, jak jsi se dala dohromady s jejich dědečkem, doufám, že nezapomeneš zmínit roli Alíkovy poradny. :-D

Holky a láska

Ahoj, poradno!
Chtěla jsem se Vám svěřit s problémem, který mne už trápí nějakou tu chvíli. Poslední týdny, možná i měsíce totiž mívám pocity, jako bych spíše inklinovala ke stejnému pohlaví. Jednoduše jsem ve věku 14ti let, ve kterém si ostatní holky už začínají pomalu všímat druhého pohlaví. Ale já vlastně pořádně ani nevím, jakým způsobem se mám ve společnosti kluka chovat. Není to nějaká nervozita nebo stud, jen mne asi kluci nepřitahují. No a po pravdě, trápí mne to. Nevím, co by na to řekli rodiče a kamarádi. Na druhou stranu zase chápu, že dnes už se s LGBT komunitou operuje o dost lépe, ale přijde mi to... Přijde mi to jednoduše trapné. Je mi trapné být lesba. Mamka a taťka totiž vždy chtěli vnoučata z vlastní krve nebo jakým jiným způsobem bych to měla vysvětlit... Z vlastní krve by dítě asi bylo, jelikož bych ho dost možná rodila já, ale hádám, že by jim tam chyběl otec. Někdo, kdo dítě splodil a nadále se po boku jeho ženy o něj stará. Rozumím, je mi 14, asi bych to tak brzo ještě řešit neměla, na všechny vztahy a podobně mám myslím ještě času dost, ale bojím se. Bojím se jednoduše reakcí ostatních, že by mne mohli brát jako méně cennou, zacházet se mnou jinak a podřadněji. Proto Vás prosím o radu. Mám se s tím svěřit rodině a přátelům hned a nebo se s tím jednoduše naučit žít?

lolitka, 14 let, 25. února

Dobrý den z Modré linky,

chápu Vaše pochybnosti a obavy z toho, zda nejste lesba. Jistě, v určitých ohledech to může být komplikované - na druhou stranu, takové komplikace zažívá kdokoli, kdo se nějakým způsobem výrazněji liší od většinového okolí. V první řadě bych Vás ráda trochu uklidnila, neboť jak sama píšete, je ještě brzy na nějaké "řešení" - tedy rozhodování, zda vše říci rodičům či nikoli. A to z toho důvodu, že z Vaší zprávy zdaleka nevyplývá, že byste nutně musela být lesbička. Jste ve věku, kdy probíhá bouřlivý vývoj, a to jak fyzický, psychický, tak sexuální. To, že nejevíte zájem o opačné pohlaví, nemusí vypovídat ještě vůbec nic. Možná jste prostě zatím nepotkala kluka, který by Vás zaujal. Mnoho mladých lidí tápe, hledá se a má první sexuální zkušenosti se stejným pohlavím, i když jsou heterosexuální a v budoucnu se potom již o stejné pohlaví ze sexuálního hlediska nezajímali. K těmto zážitkům mladé lidi vede zvědavost nebo nejistota v kontaktu s opačným pohlavím. Bylo by tedy fajn, pokud by se Vám dařilo zbytečně nepřemýšlet o tom, zda jste heterosexuálně či homosexuálně orientovaná, ale prostě žila svůj život tak, jak to cítíte, byla vnímavá ke svým pocitům a prožitkům a dala všemu čas a volný průchod. Domnívám se tedy, že coming out by byl zatím předčasný. Na ten budete mít dost prostoru, až - pokud - si budete svou orientací jistá. Zároveň je však důležité, abyste nemusela na svoje pocity a pochyby být sama, abyste se mohla svěřit někomu, komu důvěřujete - ať už to budou rodiče či nějaká dobrá kamarádka (pokud možno zralá, která se Vám po první hádce nepomstí tím, že vše vyzradí), případně nějaká dospělá osoba, v niž máte důvěru, třeba i školní psycholožka, pokud ji ve škole máte.

Přejeme Vám bezstarostné slunečné dny
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol. Prosím vás, potřebovala bych pomoct. Nevím jak mám přestat milovat jednoho kluka. Já ho miluji strašně moc a nevím co mám dělat. Seznámili jsme se spolu ve 2. třídě a chodili jsme spolu od 2. třídy do 6. třídy (jsem teď v 7. třídě), rozešli jsme se spolu kvůli častým hádkám a kvůli tomu, že mě podvedl se 7 holkama (přiznal se mi k tomu). Za ten rok co spolu nejsme, tak se spolu normálně bavíme, ale miluji ho tak strašně moc, že kvůli němu každý den brečím, řežu se a beru antidepresiva, které mi moc nepomáhají. Vůbec nevím co mám dělat, protože je vážně hrozný pocit pomyslet je na to, že se s ním už nikdy neuvidím (přestěhoval se do Německa s mamkou), takže už spolu ani vlastně chodit nebudeme, protože mě stejnak nemiluje a k tomu je Transexual. Ale nevím jestli mi s tím, že je transexual nelže, ale myslím si že ne, když mi posílal fotku jak byl namalovaný, měl paruku s dlouhými vlasy a umělý nechty. Jenže já ho strašně moc miluji a nedokážu se s tím smířit..... děkuji

holka, 13 let, 24. února

Ahoj,
obávám se, že se ti moje odpověď příliš líbit nebude, ale podle mého názoru to, o čem píšeš, není a nebyl ve skutečnosti partnerský vztah. Děti ve druhé třídě, tedy sedmileté děti, rozhodně nejsou dostatečně zralé na to, aby navázaly partnerský vztah. To, co mezi tebou a oním klukem probíhalo, bylo kamarádství a nikoli vztah. Stejně tak považuji za vyloučené, aby tě v tomto období podvedl se sedmi dívkami v tom smyslu, ve kterém se o nevěře většinou mluví. Chápu, že ti tvůj kamarád chybí, ale i jeho chování je velmi nezralé a očividně ještě není na skutečný vztah zralý. I když ti to teď připadá nemožné a nepředstavitelné za nějaký čas se intenzita tvého smutku i citů zmírní. Časem potkáš někoho, kdo tě zaujme a kdo si bude tvých citů a sympatií vážit. To, co potřebuješ, je čas a trpělivost. Určitě by bylo také dobré, kdybys svoje emoce ještě víc nejitřila tím, že si s ním budeš psát a udržovat dál své naděje.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, je mi 15 let a chtěl bych pomoct. Zamiloval jsem se do holky která je o 3 roky mladší, ze začátku jsme navazovali jen oční kontakt, vypadalo to, že se jí líbím... Pak jsme si začali psát, nějak se to dozvěděla její starší sestra, která s tím začala mít problém. Takže jsme si přestali psát, ale ona po mě pořád koukala, po delší době se to dozvěděla její třídní učitelka a začalo se hodně řešit, že jsem si s ní psal, takže si mě pozvala na řeč a začala tím, že bych s ní chtěl dělat nějaké nekalosti, i když to jsem vůbec nechtěl, prostě se mi jen líbila a chtěl jsem se s ní seznámit a občas jít ven, nic víc a ona mě začala obviňovat, že jsem chtěl něco víc. Vím že ten věkový rozdíl je velký, ale nechtěl jsem nic víc než si s ní psát a třeba někam zajít, a teď už je to pár měsíců co to všechno skončilo, jenže já na ní pořád myslím a nevím co dělat, nejsem smířený že bych na ní měl zapomenout. Děkuji za případnou radu

kluk, 15, 22. února

Ahoj,
moc mě mrzí, že tvoje láska dopadla tímto způsobem. Popravdě vůbec nechápu, proč do této záležitosti zasahovala třídní učitelka, které se to žádným způsobem netýkalo. Nevidím nic špatného na tom, že si patnáctiletý kluk dopisuje s dvanáctiletou dívkou, nebo že spolu občas jdou ven, či podnikají nějakou společnou aktivitu. Osobně mi to připadá ze strany učitelky jako velmi nevhodné a nemístné vměšování se do mimoškolních záležitostí.
Myslím, že bys s celou záležitostí měl obeznámit své rodiče. Neudělal jsi nic špatného a za to, že se ti někdo líbí a chceš se s ním sblížit (samozřejmě tu není řeč o intimním sbližování), se nemusíš nikomu omlouvat, ani zpovídat. Věřím, že tě rodiče pochopí a že si třeba i promluví s paní učitelkou, aby se další podobné „promluvy“ neopakovaly. Určitě by také bylo užitečné zjistit, zda o celé záležitosti ví i rodiče oné dívky a pokusit se tvůj postoj vysvětlit i jim. Věřím, že když jim vysvětlíš, že ti jde pouze o kamarádský vztah, nebudou nic namítat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku
Ráda bych se zeptala ve třídě se mi líbí jeden kluk jak mohu poznat jestli se líbím i jemu ? Předem děkuji za odpověď Nika

holka, 13 let, 18. února

Ahoj Niko,

o tom, jak poznat, zda se líbím druhému, se mnoho mluví i píše, i zde, na těchto stránkách. Nejsnáze poznáš to, zda se mu líbíš, podle jeho chování. Pokud si Tě bude všímat o stupínek víc než ostatních, bude Tě sledovat, občas se na Tebe podívá, třeba i usměje... Více než ze slov se city poznají z mimoslovní komunikace těla, tedy také z pohledů očí, které moc lhát neumí, z barvy řeči ... Můžeš si na toto téma zkusit promluvit doma s mamkou, tetou nebo kamarádkami, jak to vidí ony, a jak to měly, když ony dospívaly a někdo se jim líbil. Jsi-li dost odvážná nebo nechceš čekat a chceš zjistit, zda se tomu klukovi líbíš, co nejdříve, pak se s ním můžeš začít bavit na taková témata, která zajímají vás oba dva, o kterých byste si měli co říct (sport, škola, spolužáci, filmy, knihy...) a uvidíš, co bude dál.

Přejeme Ti, ať k sobě najdete brzy cestu.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj. Už přes rok miluju jednoho kluka..No taky jsme spolu byli,ale jen týden a pak jsme se rozešli kvůli blbosti..Pak jsme se stále bavili a měli jsme spíše hezky vztah,ale ze dne na den mě začal nesnaset a roznasel o mě nehezké věci a také byl na mě hnusnej. Po čase jsem ho začala ignorovat. Začala jsem dělat taky ze ho nesnáším a chtěla jsem ho dostat z hlavy..Každopádně se to nepovedlo a já se přestala smát a začala jsem se uzavírat.
Teď mám pocit ,že mě má zase rad (děla mnoho věci,které to naznačují),ale já si říkám jak to dopadlo minule atd. Poznala jsem taky dalšího kluka se kterým se mám lip a začala se zase smát a trosku mluvit s lidmi.. Každý večer na mě ale přijde deprese a pláč ,s tím že jsem ztratila toho kluka.. Jak bych se toho mohla zbavit úplně?

holka, 14 let, 18. února

Ahoj,

je moc fajn, že o svých vztazích přemýšlíš, dokážeš si vzít zkušenost z toho, co jsi prožila a uvědomit si, že se může zopakovat něco z toho, co bylo. Stojíš právě na prahu dospělosti, a tam se takové věci, které popisuješ, mohou dít. Proč se třeba ten kluk, na kterého nemůžeš zapomenout, začal chovat úplně jinak a začal Tě dokonce pomlouvat, to netuším. Co ho k tomu vedlo, to ví jen on sám, a říkám si, zda jste o tom zkusili spolu promluvit. To vyžaduje velkou porci důvěry a odvahy. Nyní Ti zase naznačuje, že jsi pro něj zajímavá, a ty nevíš, co se děje. Nedivím se, že váháš, protože Tvá důvěra už jednou utrpěla.

Ráda by ses zbavila večerních depresí a pláče. S časem a mnoha dalšími prožitky, které přijdou, nejspíš odezní i Tvé večerní deprese, počítej ale trošku s tím, že v období dospívání se různé výkyvy nálad dostavují častěji nežli v jiných životních obdobích. Změny fyzické, psychické jsou v této době rychlé, také se může projevovat kolísání hormonů v organismu.

Často pomáhá sdílení, nebýt sám se svými emocemi, ale přizvat nějakou důvěrnou kamarádku či kamaráda, mamku, tetu, babičku ... záleží jen na Tobě, koho máš ráda a komu plně důvěřuješ. Ulevit se dá i psaním. Zkusit si třeba psát deník. To Ti nejen uleví, ale i umožní srovnání Tvých pocitů v čase. Můžeš tak vidět, jak se vyvíjíš, měníš, dospíváš, hledáš se.

Jinak ale pocity i večerní smutky patří ke vztahovým nejistotám dospívajících, jednou budeš na to vše moc a moc vzpomínat.
Můžeš se také obrátit i na nás, Modrou linku (viz www.modralinka.cz) a probrat s námi to, jak se cítíš, a co by sis přála aktuálně změnit.

Přejeme Ti příjemné chvíle s kamarády.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj
Chci se zeptat jak poznám že se líbím klukovi ze třídy?

holka, 13 let, 11. února

Ahoj,
když se někdo někomu líbí, většinou se to projeví větším zájmem o něho, snahu navázat kontakt, povídat si, být mu nablízku, věnovat mu pozornost, usmát se, být milý, dělat radost. Také může docházet k určitým rozpakům a studu, červenání, nervozitě v přítomnosti toho druhého, někdy i provokování, škádlení. Každý z nás jsme jiný a reagujeme jinak, po svém. Věřím, že Ty dokážeš nejlépe vycítit, jak to doopravdy je, vídáš se s ním ve třídě každý den, znáš jeho obvyklé chování, reakce. To vše Ti může napovědět. Většinou čas ukáže, jak se věci mají, třeba bude příležitost si spolu o tom přímo popovídat, pokud jste si blízcí. Zatím můžeš to, co prožíváš, sdílet např. doma s mámou, sourozenci či kamarádkami. Věřím, že každý z nás někdy zažil něco podobného.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol,
Cca rok už se mi líbí jeden kluk. (Říkejme mu Evžen) No, Evženovi jsem se nikdy nelíbila. Poslední dobou jsem začala přemýšlet, jestli se mi pořád líbí. Pak jsem se dozvěděla, že mojí nejlepší kamarádce(říkejme jí Jasmína) se líbí taky. Tak jsem ostatním řekla, že už se mi nelíbí, nechtěla jsem, aby se Jasmína trápila. Teď jsem jediná kdo ví, že se mi Evžen líbí. Protože jsem tip člověka, který těžko udržuje tajemství, je pro mě těžké to vydržet. Ale taky nechci, aby to věděla Jasmína, protože už tak je smutná, že ji Evžen nechce. Asi jsem se jenom potřebovala vypsat, ale nevíte, co bych měla dělat? Díky moc, nejspíš je tu spoustu důležitějších dotazů.

S pozdravem ANONYM

holka, 11 let, 11. února

Ahoj,
chápu, že je Ti nepříjemně v situaci, kdy se vám s kamarádkou líbí stejný kluk. Zároveň i takové věci se v životě stávají. Pak je to na tom klukovi, jak se rozhodne, je možné, že pro jednu z vás, nebo také žádnou. Oceňuji, že se snažíš být ke kamarádce ohleduplná, chápu, že nechceš, aby se kvůli nenaplněným citům trápila, to však asi nemůžeš nijak ovlivnit. Zkus si možná představit, jaké by to bylo, být v její pozici, co by Ti bylo milejší, jestli znát pravdu, která není příjemná, nebo to, že by před Tebou kamarádka něco skrývala, předstírala. V přátelství je důležitá upřímná komunikace. Můžeš zkusit to, co teď prožíváš, probrat třeba s mámou nebo jiným blízkým, který možná má podobnou zkušenost. Sdílení i rada by Ti mohly ulevit a ujasnit, jak dál postupovat.

Přejeme hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku
Hrozně bych chtěla mít kluka jednoho jsem chtěla ale prebrala mi ho jedna holka no a potom už nic často uvažuju že budu bisexuál :-(

holka, 12 let, 17. února

Ahoj,
pokud má být tvůj dotaz pokus o vtip, není příliš vydařený a zbytečně plýtváš časem těch, kteří by mohli pomoci těm, kteří to skutečně potřebují.
Jestliže je míněný vážně, potom by sis měla uvědomit, že chtít někoho nestačí k tomu, aby vznikl skutečný vztah. A člověk si svou sexuální orientaci nemůže zvolit a vybrat podobně jako třeba šaty. Nicméně vzhledem k tvému věku ti doporučuji zaměřit se spíše na kamarádské vztahy a partnerskými vztahy se zabývat, až budeš ještě o něco zralejší.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku jeden kluk mi nadává ale jen před ostatními a ne predemnou já s tím nic nedělám a všichni mi říkají že se tomu klukovi líbím ale neví jak se mnou má mluvit .....Je to pravda ???

holka, 11 let, 16. února

Ahoj,
je skutečně pravda, že někdy kluci neví, jak dát najevo svou náklonnost a místo toho, aby dívce projevili své sympatie, ji pošťuchují, či provokují. Nicméně to neznamená, že by sis měla nechat nadávání nechat líbit. Řekni mu, že je ti jeho chování nepříjemné a ať s ním přestane. I kdyby to měl být projev jeho přízně, je to velmi nezralé chování a neopravňuje ho to k tomu, aby ti bez příčiny nadával.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, promiňte že opět otravuju ale:

Ve třídě se mi líbí jeden kluk. Už dýl mu to chci říct, ale nevím jestli by to neřekl ostatním klukům ze třídy kteří by se mi smáli.
Kamarádka si ze mě chvilku dělala legraci když jsem jí řekla že se mi líbí, ale snad na to už zapomněla.
Chodím (s tím klukem) spolu na hudební nauku (já hraju na klavír, on na bicí), která je ve čtvrtek, který letos vychází právě na Valentýna.

Další komplikací je, že příští rok chci na gymnázium kam on určitě nepůjde. To znamená, že mám čas pouze do konce letošního školního roku.
Kluk (takovej ten „vdoucí“) od nás ze třídy říká, že se se mnou jako jedinou holkou ze třídy dá bavit....

Dále mi to komplikuje moje nepřítelkně (taky ze třídy), který se ten kluk taky líbí.

Když jsme byli se šklou v kině, sedla jsem si vedle něho. Jenže holka kterou nemám moc ráda, začla fňukat a natohovat, že chtěla sedět vedle mě (na druhé místo vedle mě si sedla moje nejlepší kámoška). A tak jsem si musela sednout sednout mezi mě.
A tohle je jenom jede z příkladů. Vždy, když mám možnost se s ním více zkamarádit, vždy se to něják pokazí.

Ráno, než mu příjdou kámoši, tak se s ním docela hezky povídá.
Asi jedinou výhodou je, že na něj mám tel. číslo.

Mám mu říct že se mi líbí, právě na Valentýna??? Mám mu vůbec říct že se mi líbí??? Co když to řekne svým kámošům a ti se mi budou posmívat???

Předem moc děkuji za odpověď. Oslovujte mě Klára (nejmenuji se tak).

holka, 5. února

Ahoj z Modré linky,

když se nám někdo líbí, je to vždycky hezké období a je moc fajn si ho užívat. I když někdy máme nezodpovězené otázky. Nemůžeme Ti říct, jestli se máš vyznat z citů nebo ne. Musí to být Tvé rozhodnutí, které by mělo vycházet z toho, co si opravdu přeješ, jak situaci prožíváš. Pokud mu neřekneš, co cítíš, mohou se Vaše cesty rozdělit a Ty nebudeš vědět, jak to mezi sebou máte. Zároveň píšeš, že na něj máš i telefonní číslo, můžeš se mu tedy ozvat, i když nebudete spolužáci. Na druhou stranu, je potřeba se připravit i na možné odmítnutí, může se stát i to, o čem píšeš – tedy, že o Tvých citech řekne ostatním. Sympatie, to, že se nám někdo líbí – na tom není nic špatného, pokud by se přece jen stalo, že by se Ti posmívali, vypovídá to pouze o jejich hlouposti, o ničem jiném. A na druhou stranu – opravdu stojí kluk, který se bude chtít bavit na Tvůj účet za to, aby ses kvůli němu trápila? I když by to nebyla příjemná situace, alespoň bys věděla, na čem jsi.

Přejeme Ti, aby sis užívala, že je v Tvém okolí někdo, kdo se Ti líbí, bez ohledu na to, zda mu to řekneš nebo ne.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
V poslední době se mi pár mých dobrých kamarádů svěřilo, že už měli sex, jenže se mi taky svěřili, že ho měli asi tak po týdnu vztahu. No a mně přijde, že je to moc brzo mít sex po týdnu vztahu... Je divný, že se teď bojím si s někým začínat, protože by se mnou mohl chtít vyspat? Protože ještě přednedávnem jsem si myslela, že vztah je o tom, že postupně poznáváš někoho, koho máš ráda, ale teď mi spíš přijde, že vztah je jenom o líbání a sexu a o ničem jiném...

Předem děkuji za odpověď.

holka, 15 let, 4. února

Dobrý den,

vzhledem k Vašemu věku Vám budeme vykat. Rozumím tomu, že od milostného vztahu očekáváte lásku, poznání partnera, porozumění, důvěru - to jsou věci, které by měly přirozeně předcházet intimnímu sblížení. Jednoduše proto, že mají podpořit příjemné prožití sexu pro oba a také udržet stabilní rodičovský pár pohromadě při eventuálním početí dítěte.
Je ovšem také pravdou, že muži (zejména ve Vašem věku vlivem hormonů) mají potřebu sexu silnější. Neznamená to však, že když zákon umožňuje, aby spolu měli sex partneři starší 15 let, že se tak nutně musí co nejdříve stát. Reálný věkový průměr se pohybuje kolem 17 let (to znamená, že docela hodně lidí prožije první sexuální zkušenost i později), opravdu záleží na tom, kdy se potkají ti správní lidé.
Vaši obavu, že Váš budoucí přítel bude mít zájem pouze o intimnosti, nikoli o vztah, chápu jako zdravou opatrnost. Nelze to vyloučit a je dobré na takovou možnost být připravena - vědět, jak chcete reagovat na případný psychický nebo fyzický nátlak apod. Zároveň by ale bylo vůči budoucímu příteli trochu nefér přistupovat k němu s takovým předsudkem a nedopřát sluchu skutečným citům. Ta správná "tykadla", kdy je co ve vztahu pro Vás v pořádku, získáte jen zkušeností.

Naplňující vztahy přeje
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.
Mám pro tebe takový dotaz, jsem v 7. třídě a kluci mě vždy oslovovali Moniko, ale teď k nám do třídy přišel nový kluk a ten mě oslovuje Moni, může to znamenat, že se mu líbím?

holka, 13 let, 26. ledna

Ahoj Moni,
může to znamenat ledacos. Kvůli tomu, že přišel z jiné třídy, může mít jiné návyky při jednání se spolužáky. Mohl třeba znát nějakou jinou Moniku, kterou osloval zkráceně, a nevšiml si, že ve tvé třídě to není běžné. Tobě to oslovení připadá důvěrnější proto, že ti tak říkají doma? To on nejspíš také neví. Kdyby tě oslovoval nějak zdrobněle, třeba „Moničko“, tak to by možná něco naznačovalo, ale takhle není nic jisté.

Pokud se mu skutečně líbíš, nejspíš najde lepší způsoby, jak ti to dát najevo, než tím, že ti usekne slabiku. :-D

Alík

Holky a láska

Ahoj, mam takovy dotaz.. Uz dlouho si povidam s jednim klukem a dost se mi libi no a on to vi protoze sem mu to rekla a on mi rekl ze ma holku ale potom me pozval ven a chova se me hrozne hezky a vypravy mi o tom jak to bude super az nejakeho kluka budu mit a ze urcite brzy prijde... Povidaly sme si i divne o moji skolni sexualni prednasce a on u toho zminil moje prsa a zadek a me to neprijde zrovna kamaradske Rika mi zdrobnelinami a ruznymy roztomilymi zpusoby a me seproste zda ze pritelkynk nema ale prijde mi po tom co rekl se ho znovu ptat... Nevite jak bych to mela zjistit ��

holka, 15 let, 23. ledna

Ahoj,
příliš nerozumím tvému dotazu, protože na začátku ledna jsi psala, že už máš čtyři měsíce přítele a najednou se ptáš na kamaráda, který se ti líbí a přesvědčuje tě, že bude fajn, až budeš mít jednou kluka. To znamená, že jsi se se svým předchozím přítelem rozešla, nebo žes o něm svému kamarádovi neřekla (což by samozřejmě nebylo příliš fér)?
Jinak samozřejmě chápu, že jsi z chování svého kamaráda zmatená a nedokážeš takto protichůdná sdělení rozkódovat. Nicméně nejspíš by sis nejprve měla udělat pořádek ve vlastních citových záležitostech a pak se na rovinu kamaráda zeptat, jak máš jeho chování rozumět. Klidně mu popiš to, co jsi napsala ve svém dotazu - tedy, jaké pocity v tobě jeho chování vzbuzuje. Případně, že pokud s tebou chce držet vztah na kamarádském rovině, musí dodržovat určitá pravidla a nemást tě podobnými dvojsmyslnými narážkami a náznaky.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj já bych se chtěla zeptat. On my napsal můj spolužák že se mu libim že mně miluje že mi to chtěl říct už dávno ale styděl se, no a tak si furt píšeme , a když je škola tak jako by mně neznal ve škole se se mnou vůbec nebaví ani mně nepozdravi ani mně nepředstaví svim kamarádům prostě nic jako by si se mnou vůbec nepsal, někdy my to připadalo ze si prostě jenom ze mnemně někdo dělá srandu ale on to vážně psál on. Promiňte ale je to takoví divní

holka, 16 let, 22. ledna

Ahoj,
to, co popisuješ, skutečně není známka vyzrálého chování a troufla bych si tvrdit, že se pravděpodobně spolužákovi skutečně líbíš, ale není ještě zralý na vážný vztah. Proto se také ve škole chová, jako kdyby tě neznal, nemá se k tobě před kamarády a podobně. Nejlepší nejspíš bude, pokud se ho na rovinu zeptáš, co má takové chování znamenat a dáš mu najevo, že s ním nejsi spokojená. Klidně přímo napiš, že jsi z jeho chování zmatená, že se ti nelíbí a nejsi ochotná na něj přistupovat. Pokud se mu skutečně líbíš a rád by s tebou chodil, nejspíš se pokusí své chování změnit a uvědomí si, že ti stávající situace není příjemná.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku, modrá linko a spol. ,
Mám problém a nevím jak ho řešit ��.
Jednou ve škole náš třídní posadila jinak než jsem byla.Sedím teď s jednîm spolužákem.Je hrozně fajn, dobře se s ním povídá a máme toho hodně společného.Řekla jsem to jen nejlepším kamarádkám ale já se do nĕj asi zamilovala ale nevím co mám dělat.Problém je v tom,že pravděpodobně miluje jinou spolužačku.Pořád se na ni kouká a povídá si s ní přitom ona ho pomlouvá za zády.Trochu už na ni začínám žárlit i když jsme kdysi byli kamarádky.Prosím co mám dělat ?!

Holka, 18. ledna

Ahoj,
je hezké, že prožíváš zamilování, že si dobře rozumíte se spolužákem, sedíte spolu, máte čas si povídat a poznávat se. Je také moc dobře, že máš s kým sdílet to, co prožíváš, máš kamarádky, ke kterým máš důvěru a které Tě můžou podpořit.
Ty máš ale pochybnosti o tom, jestli on Tvé city opětuje, nebo má zájem jinou spolužačku, trochu na ni žárlíš. Tvoje pocity chápu, je přirozené, že pokud se Ti líbí, měla bys ho radši spíš pro sebe, nejsi si jistá, jak to má on, což může být nepříjemné. Věřím, že tohle všechno může ukázat až čas. Je možné, že si více rozumí s Tebou, nebo že je zamilovaný do jiné, nebo také ani jedna z možností. Věřím, že pokud tomu dáš čas, budeš s ním dál rozvíjet přátelství, dávat najevo svůj zájem různými náznaky, postupně z jeho reakcí rozpoznáš, jak to má on. Můžeš mu navrhnout třeba nějaký způsob trávení času společně i mimo školu, být k němu pozorná.
To vše jsou kroky, které Ti můžou dál napovědět a zároveň nemusíš nic uspěchat a trochu i počkat, co na to on. Mezitím můžeš to, jak se situace bude vyvíjet, probírat s kamarádkami, abys na to všechno nebyla sama. Také si o tom můžeš promluvit s mamkou, mohlo by být fajn třeba i zjistit, jaké byly její první lásky.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, chtěla bych se rozejít se svým klukem, Ale nevím, jaká je ta správná věta. Ne hxi mu ublížit, je to těžké i pro mě, ale dál to už nejde, jsme od sebe dva roky a on už je přece jen „zralejší“ a já si stejně myslím, že nám to už neklape. Jsme každý jiný a už nemá cenu spolu být a nejlepší by byl rozchod.

holka, 14 let, 5. ledna

Ahoj,

oceňuji, jak zodpovědně a citlivě přistupuješ ke vztahu, který bys chtěla ukončit a promýšlíš, jak to co nejlépe udělat. Těžko říct, jaká je "ta správná věta", většinou každý rozchod je náročný, bolestný, představuje změnu v životě, ztrátu někoho blízkého. Je to však součást života, důležitá životní zkušenost, může být ku prospěchu věci. Pokud cítíš, že Váš vztah už nemá budoucnost, smysl, je v pořádku a zodpovědné a fér to příteli upřímně říct, vysvětlit a vztah ukončit. Věřím, že upřímnost a to, že budeš respektovat své pocity a potřeby, je tou správnou cestou, která ublíží mnohem méně, než přetvářka, nejistota, nespokojenost, nucení se do něčeho, co nechceš. Můžeš si v klidu promyslet formu, jak a kdy a kde to příteli sdělíš, připravit se na to, klidně si i sepsat na papír, co mu chceš vlastně říct. Můžeš to dopředu probrat i s někým blízkým, komu důvěřuješ, s kamarádkou nebo mamkou. Věřím, že ony samy třeba mají také nějakou svoji zkušenost s rozchody a mohly by Tě podpořit.

Přejeme Ti vše dobré.
Modrá linka