Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Zamilování

  Dobrý den, mám tu další dotaz a nevím co s tím mám dělat.
  Mám kluka, ale teď se s ním moc nebaví a ani mu tolik nepíšu a on ani mě. Necítím se s ním tak dokonale jako předtím. Ano, cítím, ale ne tak jako předtím. Trvá to asi týden a začíná se mi strašně líbí jeden kluk ( z kroužku na který chodím) ale vím že s ním nikdy chodit moc nebudu. Je mu myslím 16, a stejnak by to nešlo.
  Nevím co se se mnou děje a nevím jak to zachránit.
  Předem děkuji za odpověď >X<-:-)

  holka, 12 let, 13. dubna

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že máš kluka, ale teď nejste ani moc v kontaktu, a ani se s ním necítíš jako předtím. Začíná se Ti líbit jiný kluk, u kterého víš, že s ním chodit nebudeš. Ráda bys věděla, co se s Tebou děje jak bys mohla zachránit vztah s Tvým klukem.

  Připadá mi hezké, že zažíváš dokonalé pocity se svým klukem, i když je to nyní o něco horší. Se vztahem či láskou je to tak, že prochází různými obdobími, někdy je silnější a cítíme se v něm více spokojeně, jindy je zase vlažnější… To, co prožíváte, nemusí znamenat konec Vašeho vztahu. Pokud v něm chceš pokračovat, můžeš tomu klukovi napsat či říct, jak se cítíš, co bys potřebovala a zeptat se, jak to má a co by potřeboval on. Možná, že se váš vztah zase obnoví, možná ale, že můžete dojít k tomu, že se rozejdete. Vztahy v tomto životním období jsou právě o tom, že se člověk učí, co láska je, jak se prožívá a jak se udržuje. Záleží jak na Tobě, tak na tom klukovi, ale začít se o vztah starat můžeš teď jako první Ty. Sama uvidíš, jak se to dál vyvrbí.

  To, že se člověk zamiluje, nebo spíše zakouká do někoho jiného, i když má vztah, se zkrátka děje, a pravděpodobně i dít bude. Dost často zakoukání pomine, může to ale pokračovat i tak, že původní vztah skončí. Třebaže to může být na chvíli smutné, brzy se může najít zase někdo další, s kým ti také bude moc příjemně.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak zachránit vztah?

  Ahojky Alíku, Mám takový problém. Chodím do třídy s jedním klukem budeme mu říkat třeba: ,Dan“. To takže ten Dan se mi začal líbit tak 2 měsíce zpátky. Nikdy jsme se spolu nebavili ani si neřekli ,ahoj“ na chodbě. Mám kamarádku ,která se s ním baví (strávila s ním celé léto, jezdí s ním do Brna a chodí na různý akce a tak ) Řekla jsem jí že se mi líbí a poprosila ji jestli nás nějak ,neseznámí“ . Takže jsme s ním začali chodit do fitka. Je to vážně super ,ale i tak by jsem se s ním bavila ráda i ve škole. No jenže mně to nestačilo a chtěla jsem ať se dozví že se mi líbí. Tak jsem řekla druhé kamarádce že mu to může klidně říct ,protože mě o to dlouho prosila. Jenže to nebyl úplně dobrý nápad protože 2 dny před tím mu to řekla ta jeho kamarádka se kterou chodím do fitka. Takže on z toho všeho byl takový zmatený a prostě všechno se pokazilo. Vím že se mu líbím (Ne tak jak že by na mě měl crush nebo tak ,ale prostě se mu líbím) Ale on chce jinou holku. Teda aspoň chtěl. Teď nevím. Začal na ni hodně nadávat že ho jenom využívá a má jí už po krk. Ona se mu líbila 4 roky a hodně se kvůli ní trápil a teď si konečně začal uvědomovat že je to totální kráva. Měla jsem šanci ,ale teď se bojím že se to tím že se to dozvěděl jakoby tak (nekomfortně) ( Mimochodem všechno mu to řekla ve třídě před jeho kámošema a ukázala mu takový sešit kam jsme s ní vymýšlela jména pro naše budoucí děti) je to celé v háji. Když mu to řekla ta jedna kamarádka poprvé nevěděl co na to říct a nechtěl ať vím že to ví protože mi nechtěl ublížit. Ale teď se bojím že už to nezachráním. Poradíš mi jak to napravit nebo tak ? Spousta lidí mi říká že mám dělat jakoby nic ,ale já nevím jestli je to dobře. A taky jestli jsem mu to neměla říct sama. Vím že je to celé tak divně napsané. Snad to pochopíš😁

  holka, ? let, 14. dubna

  Ahoj,
  myslím, že jsi svou situaci popsala velmi dobře a z tvého popisu se dá pochopit, co cítíš ty a pravděpodobně i tvůj spolužák. Je dobře, že si uvědomuješ, že bylo chybou nechat za sebe mluvit kamarádky a dostat tím svého spolužáka do poměrně nepříjemné situace.
  Je pochopitelné, že se cítí nepříjemně a zmateně. Myslím, že když se vžiješ do jeho situace, uznáš, že bys měla podobné pocity. Podle mého názoru můžeš udělat jediné: A totiž uznat svou chybu a postavit se jejím důsledkům čelem. Zajdi za svým spolužákem a na rovinu mu řekni, že si uvědomuješ, že si udělala chybu a omlouváš se za ní. Že ti na něm záleží a nerada bys ho, jako svého kamaráda, ztratila. A pak už bude záležet jen na něm, jak se zachová. Možná se přes to dokáže přenést a podaří se ti váš vztah zachránit. Ale i kdyby ne, alespoň budeš mít čisté svědomí, že jsi se svou chybu pokusila napravit.
  Nemyslím si, že dělat jakoby nic, je dobrým způsobem jak se s nastalou situací vypořádat. Pokud člověk udělá chybu, měl by se k ní postavit čelem, uznat ji, omluvit se a poučit se z ní.
  Držím ti palce, ať všechno dobře dopadne.
  Bára

  Holky a láska

  Jak se nebát bavit s klukem?

  Ahoj, potřebuji pomoct jak se přestat bát bavit s klukem který se mi líbí
  S největší pravděpodobností se mu líbím taky ale asi aby jsme spolu mohli být tak se s ním musím bavit. A já se docela stydím. Zkoušela jsem mu o hodinách psát lístečky ale to ho prý začalo otravovat. A abych se s ním bavila normálně tak se docela bojím.
  Díky za odpověď

  holka, 11. dubna

  Ahoj,
  je přirozené, že se stydíš anebo bojíš bavit s klukem, který se Ti líbí. Zažívá to skoro každý, možná dokonce i on. Možná by Ti mohlo pomoci mluvit s ním někde sama, kde vás nebude nikdo pozorovat. Můžeš se s ním zkusit domluvit na schůzku po škole, ať už přes lísteček anebo přes zprávu na mobilu. Pokud myslíš, že i Ty jemu se líbíš, může Ti to dodat odvahu, že ho zajímáš. Někdy pomůže také dopředu si připravit, o čem bys s ním chtěla mluvit. Možná znáš nějaké jeho koníčky anebo dokonce máte nějaké společné? Můžete se jít společně projít, ať jen nestojíte a nekoukáte na sebe. Věřím, že překonat ostych není snadné. Často máme obavy, které se nakonec vůbec nevyplní. A je škoda některé věci nedělat ze strachu z neúspěchu, protože by nám pak mohlo utéct mnoho zajímavého a příjemného.

  Držíme Ti palce, ať najdeš odvahu.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilované do Sabura

  Já a moje kamarádka máme problém. Jsme HROZNĚ posedlé jednou postavou, jmenuje se Saburo $>$>$>$>. Společně si myslíme že ho milujeme a nemyslíme si že najdeme někoho lepšího než je on (strašně se o něj hádáme ;-(). Kvůli němu nemůžeme spát a učit se do školy, jenom na nej myslíme 8-D8-D. Já vím že normální holky se zajímají o Justyny Biebry, ale my nemůžeme žít bez Saburo. Nevím jestli chápete to nakolik jsme závyslé na něm, ale my prostě všechen volný čas i ve škole, trávíme tím, že mluvíme o něm. Moje kamarádka dokonce nakreslila s ním hodněkrát PORNO!!!!!!!! (můj bože, já se tak stydím:-c:-c). A já zas jsem si ho dokonce v pokojíčku nakreslila na zeď. Alíku, myslíš si že to přehánime? Rodiče říkají že ano, ale my si myslíme ze je to vpohodě.

  holky, 13 let, 11. dubna

  Ahoj,

  je úplně v pořádku, že se vám s kamarádkou líbí fiktivní postava. Líbit se vám může kluk ve škole, stejně jako postava z knihy, filmu anebo i známý zpěvák. Jak jsi psala, některé holky jsou posedlé Justinem, vy máte Sabura, to je v pořádku. Ptáš se nás, jestli to přeháníte a že rodiče si myslí, že ano. Myslím, že to se nedá jednoznačně říct. Co znamená něco přehánět? Asi záleží hodně na vašem vnitřním pocitu. Omezuje vás to nějak? Dělá vám to v životě nějaké problémy? Myslím, že je v pořádku, že na něj myslíte, bavíte se o něm, i že ho kamarádka kreslí. Podobně jako vy to prožívá jistě hodně dívek, určitě byste na internetu našly nějaký jeho fan club. :). Nemyslím, že děláte něco špatného. Věřím, že až přijde ten správný čas, potkáte s kamarádkou i v reálném životě někoho, kdo vás bude zajímat.

  Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj, předem bych ráda řekla, že tohle píšu spíš, abych sama sobě ulevila, to ale neznamená, že pomoc nepotřebuju.
  S nikým jsem si o tomhle nepromluvila, protože všechno, co se poslední dobou děje mi přijde tak bizarní až trapné, myslim, že už je na to čas. Je mi 14 let a poslední roky toho bylo dost, řekla bych, že to nějak začalo, když mi bylo 12, v karanténě, já se cítila hodně špatně díky mé mámě, která mě v podstatě šikanovala a taky jsem se cítila osaměle a celkově to nebylo dobré. Volávala jsem si 24letým mužem ze Švédska a také mu ukazovala své tělo a tak, vlastně mě hodně krát i vydíral, ale to jsem si neuvědomovala. Poté co jsem se s ním přestala bavit jsem začala vydávat své nahé fotky a videa na internet, ne že by mě to nějak zvlášť vzrušovalo nebo něco, jen jsem chtěla pozornost, je to hrozné být sama a je to fajn, když vám i někdo řekne, že jste pěkná, asi je tu milion lepších způsobů, jak získat pozornost, ale já si vybrala tenhle. Takhle jsem fungovala rok, potom jsem svůj profil smazala a až překvapivě rychle se na mě všichni mí „fanoušci" vykašlali, ze všech těch tisíců lidí, co mě tam viděli byl jen jeden, o kterém mužů jistě říct, že mu na mě záleželo, 28lety muž z Bulharska, několik měsíců jsme byli přáteli a potom jsme se do sebe zamilovali, jenže on si myslí že už mi je 20. Stále spolu „chodíme“ (jestli se to tak dá říct) a upřímně mi je ho líto, on v tom vidí budoucnost, že bychom spolu mohli jednou bydlet a tak a já nemám to srdce na to mu říct pravdu, taky kvůli sobě se na to úplně necítím, bez něj bych to asi nezvládla, popravdě už by asi bylo dávno po mně nebýt jeho. V tomhle jsem vážně bezradná.
  Také kouřím cigarety, elektronické cigarety a jednu dobu jsem i hulila trávu, asi to celé té situaci moc nepomáhá, co?:-D

  Tak byla by tu pro mě nějaká rada?

  holka, 14 let, 3. dubna

  Milá dívko, 

  děkujeme za důvěru, se kterou se svěřuješ poradně. Je moc dobře, že jsi napsala a může ti to dát i možnost úlevy. Podle toho, co popisuješ, tak si myslím, že rozhodně bys potřebovala i pomoc  s tím, co se ti děje poslední dva roky. Začala jsi navazovat kontakty s muži přes internet, nabízet fotografie a videa svého nahého těla a získávat tím pozornost a ocenění. Rozumím tomu, že to může být svým způsobem uspokojující, když naopak doma, v rodině, prožíváš odmítání, osamělost i dokonce šikanování. Věřím, že ti v tom nemohlo být vůbec dobře, a tak jsi hledala útěk a úlevu v těch kontaktech a nejspíš i v cigaretách a trávě, jak také píšeš.  Svůj profil jsi smazala ale zůstal ti jeden kontakt s mužem, kdy máš pocit, že tomu muži na tobě opravdu záleží a dokonce si představuje pokračování vašeho vztahu a společnou budoucnost. Ty si to na jednu stranu neumíš představit ale na druhou stranu ho nejspíš nechceš ztratit, hodně tě podporuje a pomáhá ti zvládat těžké situace v tvém životě. Doporučila bych ti si nyní víc ujasnit, co všechno teď tíží, co tě bolí, jak se cítíš, co skutečně prožíváš a hledat způsob jak se s tím vyrovnat i jinou cestou.  Když se sníží vnitřní napětí, ve kterém jsi, tak by to mohlo napomoci k tomu, vidět vztah s tímto mužem jako méně potřebný. Budeš tu situaci vnímat víc s odstupem, budeš toho muže méně potřebovat.  Ten vztah může začít vytvářet vzájemnou závislost, a to je v konečném důsledku spíš zátěž než skutečná podpora. Podle toho věkového rozdílu bych usuzovala, že rozhodně nepůjde o rovnocenný vztah a ten muž tě může začít časem spíš využívat a emočně vydírat. Bude chtít udržet tvou závislost na něm, možná i materiální, nejenom psychickou. Rozumím tomu, co tě v tom vztahu drží, že tu je určitě i něco, co ti dává  a máš určité city vůči tomuto muži. A rozumím tomu, jak těžké to nyní může být, když prožíváš ten rozpor. Může to být pro tebe jedna z nejbližších osob, kterou nyní máš. Ale z hlediska budoucnosti,  takový vztah není dobrý, a spíš bych ti doporučila z něj  odejít.  Zkus teď hledat způsoby jak se co nejlépe vyznat sama v sobě, najít způsob jak se uklidnit a být spokojená, vidět svou další cestu, co chceš a nechceš. Uvaž třeba víc o tom, co máš ráda, co ráda děláš, kam bys chtěla jít dál na školu, co bys chtěla dělat a tak podobně. Vnímej osoby, které máš kolem sebe a kterým důvěřuješ, které máš ráda. Třeba své kamarádky. A také si víc važ svého těla, své intimity, buď na sebe víc opatrná a šetři svá tajemství pro osobu, kterou budeš mít opravdu ráda. Ono to chvíli přináší pocit uspokojení, máš obdiv, muži na tebe dobře reagují, když obdivují tvé tělo ale i to se nakonec přemění  do odmítání sebe sama. Ono vlastně i ta velká potřeba ukazovat se mužům a svádět jejich pozornost je takový lék na velké vnitřní odmítání sebe sama. A to se nejspíš v tvé duši zrodilo z toho, co prožíváš doma, z toho, jak se k tobě chovají rodiče, zvláště pak máma, jak píšeš. Proto ti doporučuji abys zkusila nejdříve „vypnout tento vnitřní magnet“, kterým si přitahuješ muže, co ti dávají pozornost. A to tím, že porozumíš lépe sama sobě. Lépe pak porozumíš tomu, jaké muže přitahuješ a jaké vztahy s nimi pak vytváříš, včetně toho tvého současného bulharského přítele. A tím pak získáš i víc vnitřní síly k tomu, aby jsi ty sama určovala koho ve své blízkosti chceš a koho ne. Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Jak dál s klukem?

  Ahoj, potřebuji zase pomoct s klukem.
  Normálně se spolu bavíme atd. Je velmi zajímavé že říká že miluje jinou holku přitom se o ní vůbec nesnaží a spíš se zajímá o mě. Usmívá se na mě, předvádí se přede mnou,odpouští mi věci které se ho můžou docela dost dotknout a když jsem smutná tak dělá že se snaží rozesmát celou třídu a přitom když tam blbne tak se kouká jestli se směju.
  No a jednou jsem se ho podruhé omylem zeptala na tu druhou holku a on se na mě naštval. Tak jsem se mu šla omluvit, on omluvu přijmul a pak jsem odešla. Přijde mi že jsem ho možná měla obejmout ale zase se bojím, že kdybych ho pak někdy obejmula aby pak neříkal: Ona se chová jako by jsme spolu byli přitom nejsme.
  Nevím jestli je vhodné ho někdy obejmout, a pak nevím jestli se s ním mám dál bavit nebo mu dát čas aby si rozmyslel co vlastně chce
  Díky za odpověď

  holka, 4. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o klukovi, se kterým máte bližší vztah. Zajímá se o Tebe a přijde Ti, že mu na Tobě záleží. Vidíš to z toho, jak se k Tobě hezky chová. Měla jsi chuť ho i obejmout, ale bojíš se, aby to nebylo příliš. Z Tvého psaní rozumím, že z více věcí cítíš, že jste si blíž – přijde mi fajn, že jsi k tomu tak vnímavá a že si to dovoluješ poznávat. Chápu, že přemýšlíš o tom, aby sis k němu „nedovolila moc“, možná máš obavu, že by ses „vnucovala“. Na druhou stranu si říkám, že jedině v kontaktu s druhým (že se s ním upřímně bavíš, směješ, zajímáš se) zjistíš, jak vám spolu opravdu je. Postupně se můžeš rozhodovat, jestli je to člověk, kterého chceš lépe poznat a prohlubovat s ním vztah. Přijde mi důležité v takové komunikaci zůstat uvolněná a taková, jaká zrovna jsi a co cítíš – možná budeš mít chuť se ho na něco zeptat, možná ho budeš chtít obejmout, možná vám oběma budeš chtít dát trochu času o samotě – tohle všechno je v pořádku a děje se to v běžném kontaktu, který hned nemusí znamenat to, že spolu chodíme. Vřelý kontakt můžeš mít i s těmi, které máš prostě ráda. Vztahové věci se vyvíjejí postupně, nejde je úplně uspíšit a vycházejí právě z toho, jak Ti v kontaktu s druhým je a co prožíváte. Neboj se o tom, co zažíváš, i mluvit – ať už s dobrou kamarádkou anebo přímo s tím klukem. Sdílení pomáhá si věci ujasnit a přebrat, na něco přicházet. Záleží taky na tom, jak si Ty sama za sebe rozmyslíš, co chceš dál a co bys pro to mohla udělat - to, jak o tom přemýšlí druhý, tolik neovlivníme. Dej si na to čas, klidně si to můžeš i sepsat nebo o tom mluvit dál s někým blízkým.

  Držíme palce, ať jde vše podle Tvých představ,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Osamělost, smutek, možná deprese?

  Zdravím Alíku,
  píšu protože mě to už nebaví a chtěla bych se poradit co dál. Víte děje se to že jsem teď prostě pořád tak nějak nešťastná. Jde třeba o to že jsem měla pár kamarádek ale tak nějak jsem je jako kamárádky přestala brát když jsem jedinkrát potřebovala trochu pomoc, ony tu pro mě nebyly. Ale nechci je nijak urážet, jsou to strašně mílé holky a dobře si rozumí ale mě příjde že mi prostě nerozumí a tohle tak zvané ,,přátelství" jsem raději ukončila. Nestálo mi to za to. A jsem vlastně ráda že to takhle dopadlo. To ale teď znamená že némám vážně jediného kamaráda. Říkám to sice nerada ale je to tak. Takže jsem teď na všechno sama. Takových zkušeností bylo bohužel více a tak jsem se od lidí teď prostě tak nějak uzavřela, a cítím že mi to prostě neprospívá ale já nemám tak nějak v okolí nikoho kdo by mi porozuměl. Zkusila jsem třeba i různé kroužky s nadějí že si najdu přátele tam, ale marně kolikrát jsem těm lidem nestála ani za pozdrav. Jsem teď pořát strašně nevyspalá protože se asi 3 měsíce vkuse každý den v noci budím. Někdy 1×, někdy 3× a někdy dokonce 6×. Je to strašně otravné ale nejde se mi toho zbavit. Taky se mi ted strašně zhoršily známky. Mám 3 a 4. Nevím co se děje na všechno se vždycky pečlivě učím ale pak to má takový výsledek. Taky jsem strašně ráda kreslila ale teď jsem se strašně zhoršila jsem postupně horší a horší. Nenakreslím už ani kolečko. Jsem z toho nešťastná protože právě kreslení pro mě hodně znamená ale teď to už prostě nejde. Navíc je teď pořád hnusné počasí a to mi vždycky zhorší náladu. Nechci se vůbec bavit ani si nijak užívat když tak nějak podvědomě tuším že to zase může kdykoliv skončit. No je toho víc a já už to tak nějak nezvládám držet v sobě. Ostatní jsou ke mě občas hnusní a já už fakt nevím co dál. Dělám něco špatně já. Vždyť se snažím k ostatním chovat mile, pomáhám jim a pro každého bych se rozkrájela. Asi mě teď prostě nejvíc mrzí to jak nikoho nemám. Ráda vidím když okolo sebe vidím lidi jak mají přátele, mají jeden druhého ale na druhou stranu mě mrzí že to není tak i u mě. Bude to někdy lepší? Doufám...Dopředu děkuju za odpověd

  holka, 12 let, 3. dubna

  Ahoj,

  je mi líto, že teď prožíváš osamělé a smutné období. Chápu, že Tě trápí, že nemáš kamarády. Člověk je sociální tvor a chce s druhými navazovat vztahy, málokdo má samotu rád. Říká se, že v nouzi poznáš přítele. Ty píšeš, že když jsi někdy potřebovala pomoc, kamarádky tady pro Tebe nebyly, takže se vaše kamarádství rozpadlo. Mrzí mě, že Tě nepodpořily, když jsi to potřebovala. Je toho teď víc, co Tě trápí a pravděpodobně to společně i souvisí. Kromě samoty zažíváš i nespavost, zhoršení prospěchu ve škole, nemáš chuť se věnovat koníčkům. Říkám si, že je toho na jednu dvanáctiletou dívku hodně a zasloužíš si nebýt na to sama. Dokonce Tě i napadá, jestli děláš něco špatně Ty sama, to Ti na náladě určitě taky nepřidá.
  Myslím, že je dobré, abys teď k sobě byla laskavá a pečovala o sebe, ne si dávala za vinu to, co se děje. Přemýšlím nad tím, jestli se můžeš svěřit rodičům. Sdílení samo o sobě může hodně ulevit. Pokud by sis nedokázala představit mluvit o tom s rodiči, pomoci může i školní psycholog, pokud ho ve škole máte. Kdyby ani ten nebyl k dispozici, neváhej se znovu ozvat nám, lépe však na telefonu (tam jsme nonstop) nebo chatu (https://chat.modralinka.cz), abychom se mohli o Tvé situaci víc pobavit a doptat se. Jsem ráda, že ses nám ozvala, udělala jsi důležitý první krok. Je moc důležité, abys na to nezůstávala dál sama. Ptáš se nás, jestli to bude někdy lepší. Já věřím, že ano, teď je důležité vyhledat podporu.

  Držíme Ti palce a přejeme hodně sil.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak vydržet 2 týdny bez kluka?

  Ahoj poradno
  Můj kluk nebude dva týdny ve škole a on je jediný se kterým se tam bavím, ostatní moc ráda nemám, prakticky by se dalo říct že je nesnáším.My dva bez sebe nevydržíme ani víkend natož dva týdny.
  Nevíte jak bych si mohla pomoc a vydržet to?:-)
  Předem děkuji za odpověď$>

  holka 12 let, 3. dubna

  Ahoj,
  je mi líto, že budete s Tvým klukem bez sebe dva týdny. Chápu, že se Ti po něm bude stýskat, zvlášť když ve třídě s nikým jiným nevycházíš. Od stesku by Ti mohlo pomoct psát si s ním, anebo i volat s videem, i když věřím, že to vás napadlo a asi to i děláte. Ve chvílích, kdy si psát nebo volat nemůžete, je fajn se něčím zaměstnat, abys nemusela myslet na to, jak se Ti stýská. Zkus se věnovat něčemu, co Tě obvykle pohltí, protože Tě to moc baví. Pokud nic takového nemáš, můžeš ty dva týdny využít k něčemu, na co obvykle nemáš čas, anebo do čeho ses chtěla pustit, ale doposud jsi to neudělala. Můžeš to vzít jako výzvu a pokusit se naučit nějakou novou dovednost, která Tě láká.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná do herce

  Dobrý den poradno, už nějakou dobu je mi na nic... Zamilovala jsem se totiž do někoho kdo už tu není. Byl to herec a už jako malá jsem ho viděla v seriálech. Asi před dvěma týdny jsme se koukali na film a on se tam objevil a já se do něho zamilovala. Vyhledávala jsem si o něm něco na internetu a zjistila jsem že skoro před třemi lety zemřel. Mě je to strašně líto, když si na něj vzpomenu tak je mi do pláče. A to hlavně proto že mu bylo jen 20 let když umřel.
  Já nevím co mám dělat dokud jsem nevěděla že už umřel měla jsem naději že ho třeba jednou uvidím, že uvidím třeba jeho fotky na sociálních sítích...
  Ale teď už nemám žádnou naději😭

  holka, 12 let, 2. dubna

  Ahoj,
  je přirozené zamilovat se do někoho slavného, do herce nebo zpěváka apod. Rozumím, že je Ti líto, že zemřel, navíc takhle mladý. Píšeš, že je Ti na nic, je Ti při vzpomínce na něj do pláče a nevíš, co s tím. Věřím, že časem se budeš cítit lépe. Obvykle v těchto situacích nejvíc pomáhá čas, projít si tím smutkem. Můžeš se zkusit sama sebe zeptat, co by Ti teď nejvíc pomohlo, abys to mohla nechat za sebou. Možná podívat se na všechny filmy, kde Tvůj idol hrál, poplakat si u nich, anebo se naopak zaměstnat něčím úplně jiným, trávit čas s kamarádkou, anebo to ze sebe vysportovat apod. Sama poznáš, co Ti připadá správné. Přejeme Ti hodně sil.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi stejný kluk jako kamarádce

  Ahoj, prosím odpovězte rychle asi to už nevydržím.
  Omylem jsem jedné marmosce řekla že se mi líbí stejný kluk co jí. (Řekla jsem jí to včera). Včera jsme si to ještě přáli, posílali si jeho obrázky atd. A vlastně i dnes ve škole to byl v pohodě. Ale teď mi napsala že jako ji se líbil dřív. Že už šest let. A co se mi na n líbí. A mně je to najednou líto ale já za to nemůžu prostě se mi líbí.

  • jak si zlepšit vztahy s kamarádkou?
  • zachovala jsem se špatně já nebo ona?
  • Jak se tomu klukovi zalíbit?(možná se mu taky líbím)
  holka, 11 let, 29. března

  Ahoj z Modré linky,

  svěřila ses kamarádce, že se Ti líbí stejný kluk jako jí. První to vypadalo dobře, teď se ale bojíš, že to nějak poznamenalo váš vztah, zdá se, že Ti to začala vyčítat. Ptáš se nás na tři věci, odpovím Ti postupně.

  Rozumím, že Ti na vztahu s kamarádkou záleží, že Ti to je teď líto a chceš to zlepšit, ale zároveň chápu, že si nejde „namluvit“, že se Ti ten kluk nelíbí. Sama to píšeš – neovlivníš to a nemůžeš za to, že se vám líbí zrovna stejný kluk. To, kdo je nám přitažlivý, si nevybíráme nějak vědomě, a to je na tom vlastně i to hezké. Stává se, že cítíme sympatie k podobným lidem, může to být podpořeno taky tím, že i ve spoustě jiných věci se shodnete – proto jste třeba taky kamarádky. Přijde mi moc dobře, že jsi to v sobě nedržela, ale na rovinu si jí to řekla. I když to rozhýbalo něco, co jsi třeba nečekala, s kamarády zažíváme i takové, méně příjemné, věci, které mohou kamarádství posunout někam dál. Z mého pohledu se nikdo nezachoval špatně. Ty ses přirozeně svěřila kamarádce s něčím, co řešíš a prožíváš. Její reakce je taky pochopitelná, může se možná obávat, že ztratí možnost s ním navázat kontakt. Na druhou stranu nemáme právo si „nárokovat“ druhého, že byl „můj“ dřív než „tvůj“. Ve vztazích jsme plně sami za sebe a nejde rozhodovat za druhého. Myslím, že jedna z důležitých věcí je, být v kontaktu s ním taková, jaká jsi – sama za sebe. Chápu, že přemýšlíš, jak se k němu dostat blíž – možná navštěvujete společnou školu, možná máte podobný zájem/kroužek, možná máte podobnou cestu domů anebo mu jde napsat zpráva/oslovit ho naživo, možností je víc. Píšeš, že se mu taky možná líbíš – kdy Ti to tak přišlo, a je možné se s ním dostat ještě nějak podobně do kontaktu? Někdy taky tyhle věci nejde úplně naplánovat, ale příležitost se naskytne. S kamarádkou můžeš zkoušet mluvit i dál o tom, co kolem toho kluka i vaší neshody cítíš, co Ti uleví a co by mohlo věci mezi vámi ujasnit. Neboj se svěřit i své další dobré kamarádce, které Tě vyslechne. Je spousta možností, jak to půjde dál, přála bych Ti, aby to pro Tebe bylo co nejpříjemnější.

  Hezké jaro přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Mám ho ráda - a on?

  no takze jak zacit. dneska jsem byla na zapase fandit a byl tam jeden muj kamos. pak ke konci jsme si sedli tak ze ja jsem sedela na jednom schodě a on seděl o schod níž a dal si hlavu na moje nohy. pak kdyz uz sel domu tam jsme se sli rozloucit on me obejmuj a u toho mi sahl na zadek a vypadal jak kdyby mi chtel dat pusu. ono by to bylo i fajn jako on je pekny ale on ma holku... a nevim co mam delat protoze ho mam rada ale nevim jestli stejnym stylem jako on me

  holka, 15 let, 27. března

  Ahoj z Modré linky,

  ráda by sis ujasnila vztah s kámošem. Vztahy jsou někdy trochu zamotané. Po pravdě jsem vlastně z Tvé otázky zcela nepochopila, jestli toho kamaráda máš ráda a přála by sis navázat s ním vztah nebo Tě překvapilo jeho chování. V každém případě Ti nikdo jiný než on nemůže říct, co si myslí a cítí. Pokud bys to tedy chtěla vědět, ráda bych Tě podpořila v tom, aby sis o tom s ním popovídala. Klidně se ho třeba můžeš zeptat, co se to dělo, že se k Tobě choval důvěrně, i když má holku. Jestliže Ty sama nevíš, co k němu cítíš, nemusíš nikam spěchat, prostě si můžeš všímat, co s Tebou jeho přítomnost dělá. A pokud ho ráda máš, můžeš mu to říct i přesto, že má holku a uvidíš, jak zareaguje. Anebo mu to říkat nemusíš a potřebuješ přijmout to, že je zadaný. Ve vztazích velmi často nejsou správné a špatné odpovědi nebo možnosti. To důležité je naslouchat sama sobě, tomu, co cítíš, co si přeješ a podle toho se řídit. Jen je potřeba také vědět, že ten druhý to může mít jinak a ne vždy se nám to, co si přejeme, splní. Potom nám nezbývá, než se s tím vyrovnat.

  Přejeme Ti prima jaro
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak najít neznámého kluka?

  Ahoj, hrozně se mi líbí jeden kluk, ale je z jiné země, nevím jak se jmenuje, ani na něj nemám kontakt, ale moji kamarádi kteří se s ním bavili říkali že jsem se mu taky líbila( jelikož se domlouvali přes překladač, tak taky nic neví.) Ale oba jsme se styděli. Hrozně toho lituji, myslíte si že to půjde ještě nějak zachránit ( pokud ano, jak?) A nebo je vše ztraceno?
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 27. března

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že je Ti líto, že nemáš kontakt na kluka, který se Ti líbí. Neumíme Ti poradit, jak bys na něj mohla získat kontakt, protože ani nevíme, při jaké příležitosti ses s ním setkala. Pokud byl na nějakém výměnném pobytu, třeba by něco věděli ve škole. Jestliže někdo z Tvého okolí zná jeho jméno, mohla bys ho možná najít na sociálních sítích. Jestliže jste se někde náhodně potkali a neznáš nikoho, kdo by o něm mohl něco vědět, šance není téměř žádná. Zkus si o tom všem popovídat například s rodiči nebo s někým ve škole, komu věříš, může se stát, že spolu na něco přijdete. I pokud by se tak nestalo, můžeš se z této situace alespoň poučit a získat tak více odvahy pro případ, že nastane nějaká podobná situace.

  Hezké jarní dny Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak navázat kontakt?

  Ahoj Alíku,
  Mám dotaz ohledně toho že se mi líbí už od 3. Třídy jeden kluk, můžeme mu říkat třeba Martin. Tomu Martinovi jsem se líbila ve 3. Třídě taky ale nevím, myslím že už se mi dávno nelíbím, je s ním sranda a je fajn. :-> třeba jsme šly s holkama na oslavu jedné kamarádky a oni tam lezli po skálách, on na mě volal jménem ale já jsem se celkem styděla, tak jsem jen řekla: „co je?“ A tím celá ta konverzace skončila... Dneska jsem ho potkala a dělal jako že mě nezná. ;-( chodíme každý na jinou školu, protože jsem přestoupila kvůli šikaně... Nevíte jak bych se mu mohla zalíbit? Nebo se s ním aspoň začít trochu bavit? :-( vím že musí být těžké takhle radit dětem přes internet ale nenapadá vás něco? ;-D.
  Moc děkuju za vaší poradnu $>
  Ema ;-)

  Ema, 11 let, 28. března

  Ahoj,
  úplně chápu, že tě to trápí a ráda bys se svým bývalým spolužákem začala znovu bavit. Je dost možné, že se před tebou začal stydět, protože už jste spolu ztratili kontakt, ale myslím, že se vůbec nemusíš bát ho oslovit jako první. Až se znovu potkáte, jednoduše ho pozdrav, zeptej se ho, jak se má, a začni si s ním povídat. Můžeš se ho třeba zeptat na vaše společné známé z předchozí školy, zeptat se ho, co je ve škole nového a podobně. To je konverzační úvod, který tě k ničemu nezavazuje, a během něj také poznáš, jestli jsou vaše sympatie stále oboustranné a chce se s tebou bavit.
  Pokud zjistíš, že se chová vstřícně a rád si s tebou povídá, řekla bych, že máš vyhráno, protože pak můžete v povídání pokračovat například i přes telefon nebo sociální sítě a podobně. Postupem času se můžete začít vídat ve svém volném čase, podnikat spolu nejrůznější věci a pěstovat své přátelství. A jestliže vaše sympatie přetrvají a okolnosti tomu budou přát, třeba mezi vámi za nějaký čas vznikne i vztah.
  Držím ti palce!
  Bára

  Holky a láska

  Zmatené signály

  Ahoj, už jednou jsem sem psala o tom, že mi kluk dává zmatené signály. Ale staly se nové věci které si neumím vysvětlit a proto potřebuji pomoct.
  Jeden den jsem si řekla: Už dost strachu začni se s ním bavit. A tak jsem mu hned další den ráno před školou řekla ahoj. On mi odpověděl taky ahoj. A pak o jedné hodině mě moje kamarádka přemluvila ať mu napíšu lísteček. Napsala jsem ho a položila ho na lavici. On si to přečetl a odepsal. A tak jsme si tak psali a jeden můj kamarád to tomu druhému vždy donesl. A pak ten kluk co se mi líbí za mnou přišel sám a řekl mi to o čem jsme si zrovna psali do očí. Byla jsem z toho tak zaražená že mi to chtěl říct do očí. A mluvil strašně vážně. No a pak jsem ho znovu pozvala ven. On mi řekl že neví. A pak při obědě mě pořád hledal pohledem a pořád se o něčem bavil s jeho kamarádem a koukal na mě. Dokonce jednou řekl mé jméno.
  Další den jsme si zase posílali lístečky a bavili se. A odpoledne jsem čekala na mojí kamarádku až jí skončí kroužek a on seděl na lavičce kousek ode mě. Tak jsem si k němu sedla a zeptala se ho co dělá. Koukal na video a když mluvil tak zněl docela smutně. A pak se mě zeptal jestli nevím o nějaké jiné holce která by ho měla ráda. Řekla jsem ne a zeptala jsem se ho proč to chce vědět. On mě odbyl a řekl mi ať to neřeším. Docela mě to naštvalo. Moje kamarádka mi řekla že to je možná kvůli tomu, že se mu líbí nějaká moje kamarádka a chtěl vědět jestli se nelíbí zrovna jí. Jenže nevím jestli ještě nemá k tomu rád mě. Usmívá se na mě, dívá se na mě a když se se mnou baví tak se chová úplně jinak než normálně.
  Nevím co dělat dál aby se všechno úplně nepokazilo a abych aspoň věděla jak to doopravdy má.

  holka, 19. března

  Ahoj,
  podle toho, co píšeš, to vypadá, že ten kluk Ti dává opravdu zmatené signály. Vůbec se Ti nedivím, že se v tom neumíš zorientovat a nevíš, co si myslet. Je klidně možné, že se mu líbíš Ty a i další dívka, možná se nemůže rozhodnout, se kterou by byl raději. Ale rozhodně od něj nebylo citlivé, když se Tě přímo zeptal, jestli nevíš, komu se ještě líbí. Zároveň si i říkám, že možná chtěl, abys žárlila, chtěl si otestovat Tvou reakci. To jsou ale domněnky. Ani Ty, ani já nevíme, co se mu honí hlavou a proč se takhle chová. Nejde to zjistit jinak, než že se ho na to zeptáš. Je úplně v pořádku říct mu o tom, jak zmateně se cítíš a že bys ráda věděla, jak na tom s ním jsi. Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zmatené signály od kluka

  Ahoj poradno,

  před pár týdny jsem psala o klukovi.. byli jsme do sebe zamilovaní. vypadalo to na nějakou budoucnost, ale potom byl ke mně nefér a všechno to zkazil tím, že mi napsal něco vulgárního na moje chování..

  od té doby jsme si přestali psát, když mi napsal a já mu dala zpětnou vazbu ani neodepsal nazpět, když jsem šla ze školy před měsícem, tak jsem ho potkala. bylo mi blbé ho ignorovat, tak jsem ho šla objemnout. on se zeptal, proč mu nikdy nenapíšu, řekla jsem mu, co mi napsal hnusného a on řekl, že všechny holky jsou stejný.
  když jsme se loučili, bylo to jiné.. žádná pusa. nic.. jen objetí, které ani nebylo objetí.
  řekl ale, abych mu někdy napsala, když jsem to udělala. zase to nikam nevedlo. nebyl schopný odepsat. v tu chvíli jsem byla přesvědčená, že zapomenu. přestala jsem ho sledovat na sociálních sítích, na nějakých platformách jsem si ho blokla, dala jsem ignoraci, smazala jeho forky z galerie, odstranila jsem konverzace, přestala jsem mu ve škole čuchat k bundě, abych zapomněla jeho vůni.

  byla jsem si jistá, že zapomenu. v jednu chvíli to šlo, ale..
  když jsem ho jeden den potkala ve škole. dělala jsem, že ho nevidím. on se ke mně ani nehlásil. o 2 dny později jsem ho znovu potkala, byl ode mne zhruba 3 metry.. vypadalo to, že by mme obejmul, ale já rychle zatočila doleva a šla jsem pryč. byla jsem na sebe pyšná, ale teď momentálně to budou 2 týdny a poslední týden mám výčitky svědomí.

  myslím, že jsem udělala blbě, že jsem ho začala ignorovat, protože mi chybí a asi mám nějaké city ještě. strašně mi ale chybí nějaké vzpomínky. vím, že na jednu stranu jsem to udelala dobře, protože byl ke mně nefér, ale přijde mi strašně smutné, že už se ignorujeme a nepozdravíme. když jsem ho s kamarádkou potkala ma ulici, tak jsme se na sebe podívali a šli dál. nechci s ním ale žádný kontakt, protože mi ublížil. nevím ale co mám dělat, a jak zapomenout.. nebo ne zapomenout, ale chci o něm mluvit
  „bezpečně“. stále si nevím rady a dost mě trápí..
  předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 15. března

  Ahoj,

  z Tvého vyprávění mám pocit, že vztah s Tvým klukem skončil za podivných a nevyřešených okolností. V takovém případě je úplně normální, že máš rozpolcené pocity. Na jednu stranu Ti ublížil, nechceš s ním žádný kontakt. Na druhou stranu se Ti ale po něm trochu stýská, je Ti líto, že se ignorujete, ani se nepozdravíte. Byli jste do sebe zamilovaní a teď najednou, jako kdybyste se neznali. To v člověku potom hlodá, to je jasné. Připadá mi, že možná sama teď nevíš, co bys vlastně chtěla. Ptáš se, co dělat a jak zapomenout, ale v další větě se opravuješ, že zapomenout nechceš. Zkus si v sobě srovnat, jaký typ kontaktu nebo vztahu s ním by pro Tebe byl nejlepší. Jsou různé možnosti. Z Tvého psaní mi připadá, že máš celkem jasno v tom, že ignorovat ho nechceš. Jde to i jinak. Můžete se zdravit, ale nemít bližší vztah. Anebo můžete být kamarádi. Lidé se mohou rozejít, pohádat se, ale vztahy se dají napravit tak, abyste mohli jít dál a nezlobit se na sebe. V každém případě pomůže, když si spolu promluvíte. Zkus mu říct, jak zmateně se teď cítíš. Ne ve smyslu, že ho chceš zpět, ale že ignorace se Ti prostě nezdá správná a chtěla bys to jinak. Zeptej se ho, jak to cítí on. Je dost možné, že prožívá něco hodně podobného jako Ty. Držíme Ti palce.

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!