Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Dobrý den
  Zamilovala jsem se do našeho učitele. Už to budou 4 roky a stále k tomu učiteli cítím něco nepopsatelného a krásného. Bojím se že to pozná a nevím co bych pak dělala. Jak mám na něj přestat myslet?

  holka, 12 let, 30. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o citu k Tvému učiteli, který trvá čtyři roky. Máš obavy, že to zjistí, a chceš poradit, jak to udělat, abys na něj přestala myslet.
  Představuji si, že může být hezké mít učitele, který vás třeba dobře a smysluplně učí a zároveň ho máš ráda taky jako člověka. Popisuješ, že ta sympatie přešla do zamilovanosti, která Ti přináší nějaká trápení. Nechceš, aby to poznal, chceš na něj přestat myslet. Nepopisuješ, v čem přesně Ti je učitel sympatický. Možná to bude nějaké jeho chování, vystupování a vlastnosti, kterých si na něm ceníš. Může pro Tebe být taky možná vzorem a inspirací do budoucna. Na jednu stranu mi přijde hezké, že máš kolem sebe inspirativního člověka, kterého máš ráda, na druhou stranu chápu, že city, které k němu máš mohou být dlouhodobě těžké v každodenním zvládání. Je možné, že učitel tuší, že ho máš hodně ráda. Nemusíme tyto věci říkat napřímo, ale může se to poznat z našeho chování. Pokud váš vztah zůstává v roli učitele a žáka, říkám si, že na tom nemusí být nic špatného.

  Napadá mě, že by mohlo být užitečné si sepsat věci a vlastnosti, které se Ti na učiteli líbí. Mohlo by být zajímavé se víc dívat kolem sebe, na své kamarády a třeba i na méně známé a zkoušet hledat to, co je Ti na nich sympatické. Možná si všimneš něčeho, co Tě osloví, a budeš je chtít víc poznat, možná časem taky objevíš něco „krásného“. Můžeš se taky zkusit víc zaměřit na to, co je „jenom Tvoje“, co Tě baví a pohltí, když to děláš, můžeš se v tom zdokonalovat. Zkus pro to mít víc času, je jeden z moc dobrých způsobů, jak myslet na něco jiného.
  Možná máš nějakou dobrou kamarádku, které by ses mohla svěřit. Možná něco z toho zažívá podobně a můžete se pobavit o tom, jaké to je. Bývá úlevnější na to nezůstávat sama. Jsme ti k dispozici i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Pohádala jsem se se svým klukem

  Ahoj poradno.
  Pohádala jsem se, se svým klukem, protože jsem si myslela, že miluje mojí kamarádku. Pořád se s nim bavila a motala se okolo něj a mně to vadilo. Tak jsem mu jednou řekla, že mi to vadí a zeptala jsem se jestli mě pořád miluje. Neodpovídal, tak jsem mu řekla, ať na to něco řekne a on řekl ,,něco“. Já se naštvala a řekla jsem, ať mě nechá být. Pak mi to však ta daná kamarádka vysvětlila a já mu odpustila, ale on moje omluvy ignoruje. Poraďte mi prosím co mám dělat...
  Předem děkuji.

  holka, 12 let, 30. ledna

  Ahoj,
  to se bohužel stává, že se někdy ve vztahu dvou lidí (a zdaleka nejen partnerském) vyskytnou konflikty a nedorozumění. Některá se dají spravit omluvou, jiná bohužel naruší vztah navždy. Nedokáži na dálku posoudit, jestli se tvého kamaráda dotklo natolik tvé chování, nebo o vztah s tebou už zkrátka nemá zájem. Pokud si uvědomuješ, že jsi udělala chybu (a vynucování si vyznání lásky určitě chybou je) a omluvila jsi se za ní, obávám se, že víc nic udělat nemůžeš. Záleží jen na tvém kamarádovi, jak se k celé situaci postaví. Nemůžeš ho k ničemu nutit a musíš vyčkat, jak se váš vztah dál vyvine.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Mám napsat klukovi?

  Čusík Alčo/Modrá linko/Báro V. líbí semi jeden kluk ze školy . Jednou jsem i napsala ,,Ahoj“ ale neodpověděl mi . Pak jsem to vymazala a napsala asi za 2/ 3 měsíce (začínali letní prazdniny ) další zprávu . Myslíš že mu mám ještě napsat i přesto že mi neodepsal . Nebo se na to mám vykašlat. A je normální že se mi líbí někdo kdo je menší než já? Přeju ti hezký den a budu moct ráda když mi odpovíš.

  Nějaká tejpka 12 let, 20. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jestli znovu napsat klukovi, který Ti neodpověděl. Na tu otázku Ti nemůžeme odpovědět, protože to záleží na Tobě, jak to cítíš. Je moc fajn, žes napsala klukovi, který se Ti líbí. Jen mě napadá, že když někomu napíšeš jenom ahoj a nic jiného, možná ten druhý čeká, co ještě dalšího mu chceš sdělit. Nebo si také může myslet, že si z něj děláš srandu. Pokud se mu tedy rozhodneš napsat, bylo by asi fajn napsat mu něco více.

  Pokud jde o to, jestli se Ti může líbit kluk, který je menší, než Ty, proč ne. Výška nehraje při tom, kdo se nám líbí, roli. Obzvláště ve Vašem věku, neboť může být během krátké doby vyšší než Ty.

  Přejeme TI hezké zimní dny,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Všichni mě milují

  Ahoj Alíku, Báro, modrá linko a ostatní, v naší třídě mne milují všichni kluci

  předvádí se přede mnou, stále mi píšou, na koberci si povídají jestli mne milují a všichni říkají že jo, někteří mi dokonce sami říkají že mne milují.

  A také mne v šatně plácají po zadku, a to plácání po zadku mne právě trápí, jak sama vím je to obtěžování. S rodiči jsem o tom už mluvila, a řekli mi že to mám když tak říct učitelce, jenom že já se ji to stydím říct, nevíte jak tento problém vyřešit?

  Předem děkuji za odpověď

  Lucie, skoro 10 let, 14. ledna

  Ahoj Lucie,

  píšeš nám o chování kluků, které Tě trápí – v šatně Tě plácají po zadku. Je moc fajn, že jsi řekla rodičům o tom, co Ti vadí. Pokud bys o tom chtěla povědět i učitelce, i to by mohlo pomoci. Chápu, že se můžeš stydět o takovém tématu mluvit, napadá mě proto třeba možnost napsat to nejdříve učitelce emailem, podobně, jako jsi to popsala nám, nebo o tom např. nakreslit obrázek a ten jí předat. Máš právo dát přímo i klukům najevo, že se Ti jejich chování nelíbí, že Ti to není příjemné - můžeš v tom také požádat o zastání např. své kamarádky, spolužačky. Můžou se Tě také rodiče zastat přímo ve škole, probrat to s třídní učitelkou.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi dva kluci

  Ahoj,
  Normálně bych vás s tímhle vůbec nezatěžovala, ale už opravdu nevím kam se obrátit. Líbí se mi jeden kluk, opravdu hodně. Už jsme zašli i trochu dál ale ještě spolu oficiálně nechodíme. Zároveň si teď každou noc píšu se svým spolužákem a už jsme se opravdu dobře poznali. Už mě jednou někam pozval ale já mu řekla o svojem „klukovi“ a on to v klidu vzal. Ale vím, že si od toho pořád slibuje víc. A on je na mě tak milý, říká mi že jsem pěkná a mám z něj úplně motýlky v břiše, protože to od něj zní tak strašně jinak, jako pěkně. Ale nejsem do něj zamilovaná tím způsobem, jako třeba do svého kluka. Mám je ráda každého jinak, svojeho kluka spíše citově a jsem do něho prostě zakoukaná. K tomu druhému mě to táhne spíš fyzicky, protože bože on je tak pěkný. Ale když už ho teď lépe znám tak to začíná být trochu jiné. Není to chyba mojeho kluka, on prostě nemá čas aby si se mnou takhle psal a ani neví že ba to pro mě bylo důležité. No, i kdyby to věděl a začal si se mnou takhle psát když spolu nejsme, stejně by to nebylo takové. Vím že si o mě taky myslí že jsem pěkná a tak ale neumí mi to tak hezky říct. V tom to má můj kamarád snažší, zaprvé přes zprávy to jde lépe a za druhé on není zrovna stydlivý. Moje kamarádky to nechápou a hlavně nemůžou být úplně nestranné protože je oba znají. Mám z toho úplně rozpolcené pocity, protože i když si jednoho vyberu, ublížím tomu druhému a ztratím ho. Můžu to promýšlet horem dolem, ale prostě nevím co s tím.

  holka, 14 let, 14. ledna

  Ahoj,

  líbí se Ti teď dva kluci – jedním z nich je Tvůj kluk a druhým spolužák a kamarád, se kterým si každou noc píšeš. Máš je ráda oba, jen každého trochu jiným způsobem. Bojíš se, že když se pro jednoho rozhodneš, toho druhého ztratíš a ublížíš mu. Chápu, že člověk jen těžko ovlivní, co k tomu druhému cítí nebo kdo a jakým způsobem ho přitahuje. Někdy se to tak prostě stane, že se zamilujeme do dvou kluků zároveň. Když dospíváme, teprve všechny pocity kolem zamilovanosti objevujeme, poznáváme se – to někdy dovede přinést i pořádný zmatek.

  Nedokážu Ti poradit, kterého z kluků by sis měla vybrat, ani to, jak přesně bys měla postupovat. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to sama cítíš. Z toho, co jsi nám napsala, vnímám, že Ti záleží na tom, abys ani jednomu z kluků neublížila, to mi připadá moc fajn. Zároveň asi není možné vyloučit, že se to nestane – ať už bys byla dál v kontaktu s oběma anebo jednoho z nich odmítla, je možné, že z toho jeden z nich (ten odmítnutý anebo ten “podváděný”) bude nějakou dobu smutný nebo i naštvaný. To se stává. Můžeš s nimi ale jednat citlivě, ohleduplně a upřímně. Nemusíš na sebe tlačit a rozhodnout se hned, ale třeba si nechat ještě čas pro sebe a vše si promyslet. Třeba se i různé pocity časem usadí a budeš mít v sobě jasněji v tom, co doopravdy chceš. Zároveň Tě chci podpořit v otevřené komunikaci - např. mluvit se svým klukem o tom, co bys potřebovala jinak, že Ti vyhovuje častější psaní zpráv apod. Také může pomoci probrat své pocity s kamarádkou, která třeba tyhle kluky ani nezná, nebo s mámou či jiným blízkým - možná i ony prožívaly něco podobného a můžou Ti být oporou, nabídnout Ti i pohled zvenčí.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Mám mu říct, že ho jeho holka nemiluje?

  Ahoj Alíku, přijde mi divný, že ta holka mího ,,crushe’'dává do stories fotky z jejich chatu, ve kterém si píšou: my looove, miláčku, zlato moje... a tak, jemu vůbec nevadí že to ta jeho holka dává do stories. S tou mojí kamarádkou jsem si nic neudělaly, ona na se skamarádila s tou jeho holkou a společně mě a toho kluka pomlouvaly. Že jsme divný a tak. Alíku, mám tomu klukovi říct, že by jeho holka neměla dávat na stories fotky z jejich chatu, nebo to mám nechat být? Podle mě ho ta holka fakt nemiluje, když tohle dělá. Ta kamarádka se mi pak druhý den sice omluvila, ale já nevím jestli se s ní ještě bavit?

  holka, 1? let, 15. ledna

  Ahoj,
  spočetla jsem, že od začátku je tohle čtvrtý dotaz, ve kterém se ptáš na vztah kluka, který se ti líbí, s jeho přítelkyní. Přičemž se neustále snažíš domoci se důkazů, že ona jej nemiluje a nezaslouží si ho. Obávám se, že se ti má odpověď nejspíš nebude moc líbit, ale na rovinu si myslím, že by svému kamarádovi rozhodně neměla říkat, že by si jeho holka neměla dávat na stories fotky z jejich chatu - jednoduše proto, že ti do toho vůbec nic není.
  To, jakým způsobem mají nastavený vztah, je čistě jejich věc. Můžeš si o tom myslet cokoli, ale podstatné je, zda to vyhovuje jim a zda se v něm cítí dobře. Naopak si myslím, že svým špehováním a neustálým pitváním jejich vztahu riskuješ, že o něj přijdeš i jako o kamaráda.
  Co se týká tvé kamarádky samozřejmě nedokáži odhadnout, co je za jejím chováním. Zkus se však zamyslet nad tím, jestli jí třeba svou umanutostí, s jakou se snažíš onohu kluka získat, nemůžeš unavovat. Chápu, že se ti onen kluk líbí a dost možná si do něj i zamilovaná, ale podobným chováním ničeho dobrého nedosáhneš. Zkus získat nad celou situací alespoň trochu odstup, nešpehovat ho (ani jeho přítelkyni) na sociálních sítích, neanalyzovat jejich vztah a soustředit se na jiné věci, které tě rozptýlí a zabaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Miluji kluka kamarádky

  Drahý Aliku a spol.
  Chci jenom radu co dělat. Mám kámošku. Jsme si hodně blízké. Jako sestry. Jenže miluju jejího kluka. Je to těžké. Oni jsou do sebe hodně zamilovaní. Nechci to zkazit. Co mám dělat? Pomoc!.
  Děkuji moc.

  holka, 13 let, 13. ledna

  Ahoj,
  to, co popisuješ, je velmi ošemetná a citlivá situace. Naprosto chápu, že je pro tebe těžké vídat se s kamarádkou i jejím klukem, do kterého jsi zamilovaná. Na druhou stranu velmi oceňuji, že si uvědomuješ, že kdybys o tom kterémukoli z nich řekla, poznamenalo by to zcela jistě vaše přátelství.
  Bohužel se obávám, že v této situaci se toho moc dělat nedá. Člověk se zkrátka v životě mockrát ocitne v situaci, kdy nemůže mít to, co by si přál a kdy jeho city nejsou opětované. Chápu, že pro tebe musí být obtížné vídat se s nimi a možná by bylo řešením na nějaký čas omezit vaše kontakty, aby sis mohla udělat pořádek sama v sobě. Nemusíš se přestat vídat se svou kamarádkou, ale zkus omezit situace, kdy se vidíte ve třech - i s jejím přítelem. Pak můžeš jen doufat, že když se neuvidíte, tvé city k němu postupem času zeslábnou, nebo se na obzoru objeví někdo jiný, kdo tě zaujme víc.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Holky a láska

  Přestal si se mnou psát

  Ahoj Alíku, mám dva dotazy.

  1. Je normální moje výška 165 a váha 46 kg. Rodiče říkají že jsem hubená.
  2. Alíku, pamatuješ, jak jsem ti psala o tom klukovi co se mi líbí? Mám ho strašně ráda, ale on si se mnou najednou přestal psát, začal mi odpovídat jen jedním slovem, nic jsem mu neudělala. Zjistila jsem že si s tou jeho holkou začal volat a hodně psát. Jeho sestra, moje kamarádka mi poslala fotky chattu z jeho mobilu, on si s tou holkou píše jak se milujou, jenže ona mu lže, nemiluje ho. Je mi strašně líto, že si se mnou přestal psát. Alíku, myslíš že si s ním chvíli nemám psát a radši počkat až si se mnou zas bude chtít psát, nechci zničit naše kamarádství.
  holka, 1? let, 11. ledna

  Ahoj,
  na tvůj první dotaz bohužel nemohu odpovědět, protože nepíšeš, kolik je ti let. A pro výpočet BMI indexu je věk nezbytný.
  Co se týká druhého dotazu; je mi líto, že ti tvůj kamarád přestal psát, ale obávám se, že s tím nemůžeš udělat nic jiného, než se ho zeptat, co se děje. Chápu, že tě mrzí a bolí, že dal před tebou přednost jiné dívce, ale city se nedají vynutit a pokud k tobě necítí to samé, co ty k němu, nedá se bohužel nic dělat. Určitě také o oné dívce nemůžeš razantně tvrdit, že mu lže a nemiluje ho, protože jí do hlavy nevidíš a nevíš, jaké city k němu chová. Jestli se zkrátka rozhodli, že spolu zkusí chodit, musíš to respektovat.
  Nicméně samozřejmě mu můžeš napsat, že ti na kamarádství s ním velmi záleží a chtěla by ses zeptat, jestli se něco neděje, protože cítíš, že ve vztahu k tobě ochladl.
  Určitě ale není v pořádku, že ti jeho sestra posílá fotky jeho chatu. To je velmi zásadní a nepříjemný zásah do soukromí, který se nedá ničím omluvit. Vžij se do jeho situace, jak by ti bylo, kdyby někdo za tvými zády posílal tvou soukromou korespondenci. Řekla bych, že je dost možné, že pokud na to přijde, bude na tebe velmi naštvaný a zcela s tebou přeruší styky, protože něco podobného se skutečně nedělá. Zamysli se tedy nad tím, jestli je ti přednější vaše kamarádství, nebo takové nedůstojné špehování.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Mám mu říct, že se mi líbí?

  Ahoj Alíku, už přes rok se mi líbí jeden kluk, je o rok mladší, a já nevím jestli se mu taky líbím. Seznámili jsme se na oslavě narozenin jeho mladší sestry, mojí kamarádky. Mám ho strašně ráda a chtěla bych s ním chodit, nevím jak mu to naznačit. Problém je v tom, že jsem nedávno od jeho sestry zjistila, že on si píše s nějakou holkou a posílají si srdíčka. Jeho sestra, neví, že se mi její bratr líbí, a ani jí to nechci říkat, protože by mu to hned řekla. Ta jeho holka na instagramu napsala, že ho doopravdy nemiluje, ale on to neví. Jelikož si s tím klukem píšeme, tak jsem se ho ptala jestli má holku a on nejdříve zapíral, pak mi jeho sestra poslala fotky z chattu, ve kterém si můj,,crush“píše s tou holkou, a já mu je ukázala tak mi řekl, že není to real. Nevím jestli je to pravda, nebo ne.
  Alíku, poraď mi, mám mu to říct, že se mi líbí, nebo ne? Nemůžu na něj přestat myslet, nevím co mám dělat.

  holka, 1?let, 6. ledna

  Ahoj,
  přečetla jsem si tvůj dotaz pozorně a je to skutečně zamotaná situace. Obávám, že si nikdo neporadí, jestli máš onomu klukovi říct, že se ti líbí, nebo si to raději nechat pro sebe. Osobně bych řekla, že když si spolu píšete a ty ses ho vyptávala, jestli má holku, zřejmě tuší, že se o něj zajímáš víc než kamarádsky. Pokud ti onu „holku“ zapřel, je klidně možné, že by s tebou chtěl být víc než kamarád. Ale to jsou samozřejmě pouhé domněnky, které se nemusí zakládat na pravdě. Samozřejmě se ho můžeš rovnou zeptat, jestli by s tebou nechtěl chodit, ale stejně tak můžeš nechat věcem volný průběh, kamarádit se s ním, trávit s ním volný čas a možná se mezi vámi postupem času přirozeně vyvine něco víc. Ať už se rozhodneš pro kteroukoli variantu, držím ti palce, aby to dopadlo podle tvých představ.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Jak vyznat lásku na dálku?

  Ahoj, Dobrý den
  Mám menší problém🙂
  Známe se s klukem plus mínus osm let mám ho strašně ráda......... No dobře miluji ho 😁. Jenže kvůli současné situaci mu to nemám jak říct, sice bydlíme asi tak 50 metrů od sebe😂 ale háček je v tom že jeho mamka pracuje v Domě pokojného stáří ( Domov pro seniory), no a tak je velká pravděpodobnost že mají covid 19 takže se nemůžeme sejít. Takže se ptám zda nemáte nějakou radu jak mu to říct..........
  Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne😉

  holka, 13 let, 5. ledna

  Ahoj,
  samozřejmě se nabízí varianta, že mu to napíšeš, nebo zavoláš, ale já osobně bych preferovala rozhovor z očí do očí. Zejména když se jedná o tak důvěrné téma. Chápu, že tahle „koronavirová“ doba příliš osobním stykům nepřeje a je to pro všechny náročné, ale stejně bych na tvém místě počkala, až se budete moci vidět. Tento stav už snad nebude trvat dlouho a tvé city se za tu dobu určitě nezmění. Navíc se nabízí otázka, jestli by se ti skutečně „vyplatilo“ říkat mu to teď například po telefonu, když se nemůžete vidět a on na to nemůže nijak pořádně zareagovat, ani spolu nemůžete trávit čas. Jsem toho názoru, že takové „věci“ by se měly řešit vždy osobně.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Můžu mít v devíti letech kluka?

  Dobrý den trochu se za to stydím ale je mi 9 a chci kluka se kterým bych si psala, volala... Prosím poraďte mi jestli můžete mít kluka 9.
  Děkuji

  holka, 9 let, 5. ledna

  Ahoj,
  nikde samozřejmě není psáno, od kolika let spolu lidé mohou „chodit“, ale jsem si naprosto jistá, že v devíti letech není nikdo dostatečně zralý na to, aby měl skutečný partnerský vztah. Na druhou stranu píšeš, že chceš mít kluka, se kterým by sis psala a volala - a na to nepotřebuješ s nikým chodit. Když si najdeš dobrého kamaráda, který bude rád ve tvé přítomnosti, určitě si můžete bez problémů volat a psát. Držím ti palce, aby se ti to podařilo.
  Měj se hezky.
  Bára

  Holky a láska

  Rozešel se se mnou kluk

  Ahoj Aliku prosím pomoc mi :(( , začla sem si psát s jedním klukem pak sme si začli posílat srdíčka a tak a začli spolu chodit jenže jak sem mu poslala svoji fotku nic moc neřekl a už mi nic neposílal žádný srdíčka pak sem se ho na něco chtěla zeptat jenže on mi napsal že něco dělá pak si mě odebral ze přátel z j dne hry a blokl si mě ale můžu mu psát jen mu to nedojde jsem z toho úplně špatná byl pro mě vším a už si nikdy takového kámoše nenajdu je mi to hrozně líto 😥 já sem prostě hnusná a není c a tím neudělám prostě se nesnáším chtěla sem být radši klukem 😥

  holka, 12 let, 30. prosince 2020

  Ahoj,
  je mi moc líto, čím teď procházíš. Úplně rozumím tomu, že jsi z toho špatná, dotklo se tě to a je ti to líto. Rozchod není nikdy příjemný, ale ve tvém případě je situace ještě o to horší, že onen kluk zvolil velmi nešťastný a řekla bych, až bezohledný, způsob, jak se s tebou rozejít. Je samozřejmé, že někdy to zkrátka mezi dvěma lidmi nezajiskří, nebo se původní náboj časem vytratí. Ale vždy by se tyto situace měly řešit na rovinu a čestně. To, že si tě někdo naráz odebere z přátel a zablokuje si tě, je známkou toho, že je nezralý a dost možná není ani příliš čestný.
  Úplně chápu, že tě jeho chování zranilo, ale je důležité, abys nedávala vinu sobě. Ty jsi neudělala nic špatného a rozhodně nejsi hnusná. I když se ti to teď zdá nepravděpodobné a neumíš si to představit, až budeš starší, zjistíš, že je spousta kluků a mužů, kterým se velmi líbíš a kteří budou ve tvé společnosti moc rádi. Vím, že je to pro tebe teď slabá útěcha, protože tvá přítomnost je teď a teď se ti stala nepříjemná věc. Ale věř mi, že za pár dní už to bude bolet méně, za pár týdnů ještě méně a pak se na obzoru vyhoupne někdo, kdo tě bude mít skutečně rád, ocení tě a bude se k tobě chovat tak, jak si to zasluhuješ - to znamená s úctou a láskou.
  Přeji ti, aby špatné období pominulo co nejdřív!
  Bára

  Holky a láska

  Zlomené srdce

  Ahoj aliku mam jeden velky problem a nedokazu se z toho vzpamatovat, psala jsem si s jednim klukem volala kazdy kazdicky den atd byli jsme i venku ale to davno no a on se do me „zamiloval“ a ja po chvilce do neho taky strasne moc kazdy den jsme si volali kazdy den jsem mu jak jsem se vzbudila napsala a furt domluvili jsme se ven.. jenze ja ven nakonec nemohla asi moje chyba no a on mi napsal ze to vsechno vsechno byla sranda tak dlouhou dobu ze to pry byla challenge a nejakym jeho kamarádem no a v tu chvili jsem zacala tak brecet ze nevim co mam delat kazdy den mu pisu ale on mi vzdycky napise neco sprostého. A ze jsem hnusna atd takove nadávky ikdyz ja ho furt miluju kazdy den se mi o nej zda a ja uz vazne nevim co mam delat prosim poraďte mi nedokazu na neho prestat myslet :(

  holka, 12 let, 28. prosince 2020

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Tě zrada kluka, kterého máš ráda, bolí. To je přirozené. K lásce někdy patří i zlomené srdce. Asi sama tušíš, že takový kluk za Tvou lásku a slzy nestojí, i když to teď asi nechceš slyšet. Zraněná láska potřebuje čas. Smutek je třeba si odprožít, odplakat, ale zároveň je potřeba a také nápomocné dál žít svůj život. Věnovat se svým povinnostem i koníčkům. A v rámci možností vzhledem k současné situaci, být v kontaktu se svými spolužáky, kamarády a koukat kolem sebe. A časem si možná všimneš nějakého jiného kluka, který Ti bude sympatický a třeba k Tobě bude cítit totéž, co Ty k němu.

  Přejeme Ti, aby rok 2021 byl pro Tebe veselejší
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi kluk, nedokážu na něj přestat myslet

  Zdravím všechny.
  Mám takový jeden problém. Už to bude více méně rok co se mi líbí jeden kluk -podobný mého věku - ze školy (je velmi populární, líbí se i více holkám, docela je i kamarádský, vtipný, a je velmi aktivní na sociální síti Instagramu, mluvila jsem s ním jen jednou a to minulý rok, ale to se mi nelíbil tak moc jako teď) svěřila jsem se s tím jen dvěma nejbližším kamarádkám (jedna je ze Srbska, potkali jsme se úplně náhodou, když jsem jela s rodinou do Chorvatska před dvěmi lety - je starší než já a ta druhá je ze stejné třídy). Problém je tedy v tom, že na toho kluka absolutně nemůžu přestat myslet.. (je to jako nemoc, všechno o něm si zapisuji do svého deníčku, objevila jsem i dům ve kterém bydlí, když jsem chodila ze školy domů, vždy jsem u šaten čekala jestli náhodou nejde, když šel - chodívala jsem tajně za ním, bydlí hned naproti mě, což je super! Někdy ho i ráda z okna sleduji, ale myslím si, že je to nehezké..a neustále sleduju jeho Instagram, jestli náhodou nepřidal něco nového), přes den jen ležím v posteli a přemýšlím jaký by mohl být (moc ho totiž neznám, začala jsem se nejvíc o něho zajímat před několika týdny), v noci ani kvůli němu nespím, přes den moc nejím, pořád a pořad jen na něj myslím, když se něco rozhodnu udělat produktivního - představují si, že je semnou.. Kamarádky si myslí, že jsem se nejspíš zamilovala do iluze, jaký by měl být podle mě - nejspíš by to tak mohlo být. Ale nemohu si pomoci, pro mě je velmi důležitý, strašně moc bych se s ním chtěla bavit, jeho účet na Instagramu byl soukromý, kamarádky mě povzbuzovaly, abych se vzchopila a poslala mu žádost, potvrdil mi to a pak mi poslal žádost i on - taky jsem mu to potvrdila. Ten den jsem byla velmi nadšená, první krok k němu jsem splnila. Dále mi kamarádky říkaly, že bych mu měla napsat (nejsem vůbec odvážný člověk, když se jedná o lásku, a tak mi to chvíli trvalo) nakonec on sám mi tak trošku pomohl, dal na Instagram hru, kde si mám vybrat číslo od 1 do 42, vybrala jsem si 13 nevím proč. Bylo to, že budu něco jako jeho bratr/sestra. Na to jsem mu odepsala „Jasně, ještě se tak poznat 😂“, no jen se k tomu zasmál, nic víc jsme si nenapsali (chtěla jsem mu to napsat nenápadně, tak aby věděl, že aspoň trošku projevuji ten zájem).
  Byla jsem na sebe velmi hrdá, že jsem se vůbec odvážila to udělat. Další den, dal na Instagram další hru - kde mohli kamarádi napsat, co chtěli. Plno holek mu psalo jestli by s nimi nechodil - tak trošku si z nich dělal srandu. To mě docela zklamalo, moc jsem brečela. Jsem velmi žárlivý člověk a taky mě na srdci bolí to, že i ostatní holky mají o něj zájem, tím pádem má možnost si vybírat a na co by zrovna chtěl mě? Když má takový výběr... Pořád čekám na nějaký ten zázrak, jak bych se s ním mohla sblížit, začít se s ním bavit a možná mu to později i říct, co k němu doopravdy cítím... nic mě nenapadá, neznali byste prosím nějaké rady, či něco co by mi pomohlo pomoci? Nechci to vzdát poté, co jsem se vůbec odvážila mu napsat.

  Ps. Omlouvám se za třeba nějaké možné chyby v českém jazyce, stále se snažím zlepšovat. Dále přeji pěkné svátky.

  holka, 14 let, 22. prosince 2020

  Ahoj z Modré linky,

  díky za zprávu, ve které se nám svěřuješ se svou situací. Moc se Ti líbí jeden kluk. Byli jste spolu v kontaktu jen málo, ale nemůžeš na něj přestat myslet, i když jej neznáš. Ptáš se nás na rady, jak se s tím vypořádat, nechceš to vzdávat, když už jsi pro to něco udělala.

  Říkám si, že to může být hezké na někoho pořád tak intenzivně myslet, když Tě doslova doprovází ve Tvých činnostech. Na druhou stranu to může být časem zatěžující a neutěšené. Rozumím, že ve Tvých představách máš velkou chuť se s ním bavit a třeba se mu svěřit s tím, co prožíváš. Váháš, jaká by k němu byla nejlepší cesta a máš obavu, abys nebyla jen další z mnoha. Při tom, když někoho poznáváme bývá příjemné mít zpětnou vazbu a cítit i zvědavost z druhé strany. Může to být takový pocit bezmoci, jak píšeš, „čekání na zázrak“. Nedivím se, že Tě to dohnalo až k slzám.

  Píšeš, že ho vlastně pořádně neznáš, že si často představuješ, jaký je. Ta otázka sama o sobě je moc užitečná. Můžeš si jen v hlavě, anebo i na papír sepsat, jaký by měl být Tvůj kluk. Co by mu nemělo chybět? Můžeš si tak líp utřídit myšlenky a postupem času zjišťovat, kdo Ti je sympatický. Říká se, že všechno má svůj čas, ale zároveň může být člověk ve svém životě aktivní a když jej něco pálí, může s tím zkusit něco udělat, někam to posunout. I když se to zdá náročné, zkus popřemýšlet, jestli by se nedalo kluka, na kterého myslíš, přeci jen víc poznat. Možná máte společnou cestu domů, nějaký společný zájem anebo téma, o kterém by se dalo začít bavit, napsat mu.

  V tom všem soustředění se na druhého zkus nezapomínat na sebe. Věřím, že máš spoustu fajn vlastností a umíš dělat věci, které Ti přináší radost a dobrý pocit. Někdy je čekání, jak to celé bude, těžké, ale můžeš jej naplnit maličkými věcmi, které Ti dodají sebevědomí a radost. Možnosti zpráv jsou omezené, pokud by ses o tom chtěla pobavit podrobněji, můžeš se ozvat k nám na Modrou linku (https://www.modralinka.cz/), non-stop pak funguje Linka bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak být v kontaktu s klukem, který se mi líbí

  Ahoj. Nevím jak začít. Prostě a jednoduše se mi líbí jeden kluk. Potkali jsme se, když jsem byla v páté třídě (teď jsem v sedmé) a on ve čtvrté. Bylo to na jedné přespávačce. Od té doby se mi líbí. Potom jsme se viděli v létě na táboře a toto léto taky. Zdálo se mi, že se ke mně chová jinak: pořád se na mně díval, usmíval se na mně a občas se mnou něco prohodil. Teď když je po táboře viděli jsme se jen jednou a já na něj nemůžu zapomenout. Jednou jsme si psali, ale jen jednou, protože (a teď nastává ten problém) on nemá mobil! Nemá messenger! Jen e-mail na kterej jsem mu už taky psala a zatím neodpověděl 😔😔. Další problém je, že bydlí celkem daleko od nás a vidět ho můžu jedině na tom táboře, ale mamka řekla že už na něj asi nepojedu 😔😔. Nevím co mám dělat myslím na něj pořád a chci ho ještě vidět a psát si s ním. Taky mám pocit, že on to cítí stejně. Vždycky se na mně tajné dívá 😏🥰.

  Když jsem to říkala kamarádce mám pocit, že to nechce slyšet 😔😔. Jako by záviděla.

  PS: Vím že mu asi nepomůžu s tím, aby mu jeho rodiče koupili mobil. S tímto se neumím vypořádat. Nejradši bych se vrátila na tábor 😔😔.

  holka, 12 let, 19. prosince 2020

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám ohledně jednoho kluka, který se Ti dlouhodobě líbí a často na něj myslíš. Bohužel, je s ním těžký kontakt, protože nemá mobil. Zkoušela jsi mu napsat e-mail, ale zatím čekáš na odpověď. Chtěla bys s ním být ve větším kontaktu, když jste spolu, máš z toho dobrý pocit.

  Mrzí mě, že se vaše poznávání neděje podle Tvých představ. Zkouším si představit, že se z toho můžeš cítit smutná a bezmocná. V dnešní době je to složitější být s někým v kontaktu, když nemá mobil. Email je určitě jedním ze způsobů, jak se spojit a taky mě napadá, že pokud znáš jeho adresu, byla by zajímavá možnost, napsat mu dopis. Pokud jsi cítila i z jeho strany zájem, jak popisuješ, tak je možné, že ho Tvůj kontakt potěší.

  Je fajn, že jsi chtěla s někým sdílet Tvou situaci a mrzí mě, že jsi u kamarádky nedostala pochopení, jaké bys chtěla. Možná máš ve svém okolí ještě někoho blízkého, komu věříš a dokážeš si představit se s ním o tom pobavit, ulevit si povídáním. Jsme Ti k dispozici i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/). Někdy je opravdu těžké čekat na to, co přijde dál. V tom čase je ale možné se víc zaměřit na sebe a na to, co Ti dělá radost.

  Hezké dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka