Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj, strašně se mi líbí jeden kluk ze třídy.
Mohli byste mi nějak poradit, jak ho ,,sbalit"?
Předpokládám, že mi poradite, ať mu to řeknu nebo napíšu, ale já se stydím. Ale stejně děkuji prdel za odpověď.

holka, 13 let, 24. října 2018

Ahoj,
nerozumím tvé poslední větě a zejména slovu „prdel“, které jsi v ní použila. Dle historie tvých dotazů bohužel začínám mít pocit, že bereš poradnu jako prostor pro „vtipné“ dotazy, které bohužel vtipné nejsou. Uvědom si, prosím, že v poradně odpovídají kvalifikovaní odborníci a je určena dětem, které pomoc skutečně potřebují. Tím, že podobnými „vtipy“ zabíráš náš čas, nedostává se ho tolik pro ty, kteří radu skutečně potřebují. Zamysli se, prosím, nad svým chováním a pro příště se ptej pouze na skutečně závažné problémy, se kterými se nevíš sama rady.
Děkuji ti!
Bára

Holky a láska

Ahoj alíku ja sem stratila meho kluka a ne muzu na nej zapomenout

holka, 9 let, 19. října 2018

Ahoj,

chápu, že ztráta někoho blízkého je nepříjemná a je těžké na něho hned zapomenout... Říkám si, že to možná ani nejde a možná to tak je dobře. Naše minulost k nám patří a i vzpomínání je přirozené a v pořádku. Dobrým "lékařem" v takových chvílích bývá čas. Stýskání se postupně uklidní, člověk si na změnu časem zvykne a dokáže se pak více radovat i z přítomnosti, než aby žil smutkem z minulosti. V tuto chvíli je to však možná ještě čerstvé, a proto si dopřej více klidu, odpočinku a věcí, které máš ráda. Určitě máš nějaký koníček, při kterém se trošku odreaguješ, může to být sport, malování, psaní deníku... Také je dobré nebýt na to sám, mít si s kým popovídat o tom, co Tě trápí, ať už např. s mamkou nebo kamarádkou. Možná i ony zažily něco podobného a budou Tě umět podpořit.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, chci se zeptat. Jsen bisexuálka a jsem zamilovaná. Jenže do své kamarádky. Říkejme jí třeba Jana. No, Jana není homosexuální. A je trochu homofobni. No, Já jsem to s tou bisexualitou ještě nikomu neřekla. A chtěla bych to říct Janě. Ne to , že se mi líbí, ale jen to , že jsem bi. Aby ji to třeba časem došlo. Co myslíte vy?

tak třeba Kiki, 13 let, 17. října 2018

Ahoj Kiki,
je moc fajn, že píšeš. Tohle jsou intimní věci a když je řešíme, jsou pro nás vždycky důležité a tak myšlenkami na ně trávíme hodně času, třeba se i bojíme a prožíváme to - proto je dobře, že na to nechceš být sama.
Líbí se mi, že to, že jsi bisexuální, bereš jako součást sama sebe. Je to intimní věc, o které nemusíš říkat těm, kterým nechceš, ale zároveň máš plné právo o tom mluvit jakkoli. Do kamarádství tyhle věci patří - kamarádka by to časem měla přijmout, a jestli Tě má ráda, mělo by jí to být jedno. Časem i můžeš obohatit její vnímání a třeba i přestane být v názorech tak vyhraněná, když bude znát Tebe a to, jak to máš. Tyhle věci jsou často otázkou zvyku.
Jestli jí dojde, že se Ti líbí, to je samozřejmě otázka. Můžeš jí to i říct narovinu, není na tom nic špatného. Je možná i dobrý nápad, když jí to sdělíš takhle postupně, tak bude mít čas to lépe vstřebat.
Ženské kamarádství je často hodně blízké, může být i o objetích, sdílení intimních témat... Je možné, že Ti to bude stačit, protože i to je strašně moc. Může se stát, že kamarádka nebude reagovat tak, jak by sis přála (může to pro ni být i šok nebo překvapení), kdybys o tom potřebovala víc promluvit, kdyby Tě to trápilo, klidně zavolej na linku důvěry.

Přejeme hodně štěstí.
Modrá linka

Holky a láska

Miluju jednoho kluka. Ale bojím se mu to říct. Problém je v tom že se kámošil s jednou holkou. A ta mu vyznala lásku a začal ji nenávidět . Já sním chci kamarádit ale bojím se že mně začne nenávidět . A chci se sním kámošit.****

Zoufalá holka, 9 let, 16. října 2018

Ahoj,
pokud se bojíš, že bys přišla o kamaráda, pokud bys mu tak, jako jiná holka, vyznala lásku, nemusíš to dělat, nemusíš na sebe tlačit. Pokud si rozumíte jako kamarádi, můžete dál rozvíjet svůj přátelský vztah a můžeš nechat na něm, pokud s Tebou bude chtít navázat bližší vztah, aby to nějak projevil. Věřím, že bys poznala z jeho strany náznaky citů. Píšeš, že je Ti 9 let, máš ještě všechno před sebou a není vůbec kam spěchat. Věřím, že čas ukáže, jestli vaše přátelství vydrží.

Přejeme Ti hezké podzimní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, Alíku. Jsem strašně zamilovaná do jednoho kluka, ale on to ví. A právě proto mi dělá naschvály, že je na mě pořád hodný, pořád na mě kouká a mě to trápí, protože vím, že mě stejně nemiluje... Co mám dělat? :((

Wendy, 12 let, 18. října 2018

Ahoj,
je mi líto, že prožíváš se svou první láskou takové trápení, ale obávám se, že neexistuje žádný způsob, jak někoho „donutit“, aby se do tebe zamiloval. Pokud k tobě onen kluk skutečně nic necítí, bohužel se s tím budeš muset smířit. I když se ti to teď nezdá možné, protože jsou tvé emoce zjitřené, postupem času to bude stále lepší a lepší. Pokud máš možnost, můžeš zkusit omezit s ním kontakt na minimum, aby ses zbytečně netrápila ještě víc. Zkus se také soustředit na jiné věci a zaměstnat se například nějakými koníčky, nebo aktivitami, které odvedou tvou pozornost. Je mi jasné, že je to velmi obtížné a je to pro tebe nepříjemné období, ale čas je tvým přítelem a za nějakou dobu už se tím budeš trápit méně... a pak ještě méně. Až budeš ještě starší, potkáš zcela jistě někoho, koho budeš milovat a on tvé city bude opětovat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

_ahoj alíku! moc se mi líbi jeden kluk. Bydlí oproti mojí kamarádky. Jenže on je furt v zahradě. Párkrát jsem na neho koukala, ale on se stydí. Psala jsem mu, no on neodepsal. Hrozne se stydím se mu pozdravit. Nevíš jak bych mohla zaujmout jeho pozornost ?
Jsem zoufalá.
Zaraď to do MILOVÁNÍ

holka, 14 let, 12. října 2018

Ahoj,
pokud jsi onomu klukovi psala a on neodepsal a zároveň se oba stydíte spolu navázat rozhovor, obávám se, že vám příliš jiných možností nezbývá. Na druhou stranu nerozumím tomu, proč se tolik bráníš tomu pozdravit ho a případně s ním navázat rozhovor. Na pozdravu, nebo popovídání si není nic trapného nebo špatného, za co by ses měla stydět. Klidně se ho můžeš zeptat, jak se má, nebo začít rozhovor nějakou podobně neutrální otázkou. Možná stačí tak málo k „prolomení ledů“ a začnete si spolu normálně povídat. Pokud by náhodou o kontakt s tebou neměl zájem, také to podle jeho reakce velmi rychle poznáš a alespoň budeš vědět, na čem jsi.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku. Mám problém. Asi jsem se zamilovala do své nejlepší kamarádky. Jenže je to komplikovanější. Já vlastně ani nevím jestli jsem Homo. Teda vlastně asi vím, ale nechci si to přiznat. Jenže ta kamarádka není homosexuální. Já jsem do ni ale asi fakt zabouchlá. Vím, napíšete že s její orientací nic neudělám, ale já fakt nevím co dělat. Na školním výletě jsme měli noční bojovou hru. My jsme šly spolu ve dvojici. A jak jsme se bály, tak me chytila za ruku. Já vím, že holky se objímají a chytají za ruce pořád, ale ji jsem nikdy neviděla že by někoho objala nebo tak. Je mi smutno. Ta holka je fakt super. Hrajeme spolu hry, vymýšlíme hlouposti, ale jen jako KAMARÁDKY. Vím, zni to hrozne, ale dostala jsem friendzone. A je to horší než friendzone s klukem. Tahle holka je na kluky. Fakt nevím co dál. Mam ji říct že se mi líbi? Nebo to mam v sobe dusit? Děkuji za radu. :-(

holka, 13 let, 11. října 2018

Ahoj,

ve 13 letech ještě nemusí být sexuální orientace daná a hotová. Dospívající, mladý člověk, kterým jsi, v tomto období zažívá spoustu zmatků kvůli silným hormonálním změnám, které se odehrávají v jeho těle, ne vždy je schopen vše uchopit, porozumět. Neznám Tebe ani kamarádku, ale to, co popisuješ, co se odehrává mezi vámi dvěma, je opravdu nádherné kamarádství nebo přátelství. Nepiš "jen jako kamarádky", to jen tam nepatří. Kamarádství je velkým darem, mít někoho, komu věřím, na koho se mohu spolehnout, obrátit, když něco potřebuji, s kým mohu sdílet, ale i jen tak trávit volný čas, bavit se, hrát hry, snít, vymýšlet, tvořit, mít po boku někoho takového je přece úžasné a patří to ke školním létům i Tvému věku. Raduj se z toho, že máš vedle sebe někoho, s kým si rozumíš a s kým je Ti dobře.

Myslím si, že dusit v sobě své pocity není dobrý nápad, emocím by se měl dát volný průběh, pokud to jde. Klidně můžeš kamarádce říct, že se Ti líbí, ale je tu riziko, že jí se takovéto prohlášení nemusí líbit nebo ho nepochopí. Můžeš ale své tajemství také sdílet s někým jiným, třeba rodiči nebo někým, komu bezvýhradně věříš, uvidíš, co Ti na to řekne.

Určitě si považuj toho, že máte takový pěkný vztah mezi sebou, a ať vám oběma vydrží co nejdéle, to Ti přejeme z Modré linky

Holky a láska

Ahoj mám problém že se mi líbí jeden kluk a jemu se taky líbím , ale já jsem z vesnice tak mi se vidíme jen ve škole a tam by se nám smáli a kamarádka do mne hučí že když se s ním hned '' rozvedu" ( jí se taky líbí) tak se mne nebude posmívat ( divné že (( nevím co stím)

holka, 11 let, 9. října 2018

Ahoj,

pokud dobře rozumím, tak přemýšlíš, zda se pod nátlakem "kamarádky" "rozvést" s klukem, se kterým se sobě navzájem líbíte, znamená to tedy, že by ses o něj dále nezajímala a ukončila s ním kontakty. Říkám si, že ale vůbec nemusíš. To, že Ty jsi z vesnice, nevadí, vídat se můžete i mimo vyučování, třeba někde v cukrárně, na hřišti, v parku... Můžete si psát, volat, najít si společný kroužek apod. Je to jenom na tom, jak se domluvíte a jak využijete možnosti, které máte.

Nepřipadá mi fér, že do tebe kamarádka "hučí" ve svém zájmu, aby Tvého kluka získala. Vůbec nemusíš dělat, co kamarádka chce, je to jen na Tobě a také na tom klukovi. Pokud Ti kamarádka vyhrožuje posmíváním, není to v pořádku a měl by o tom vědět někdo z dospělých ve Tvém okolí a mohl by se Tě zastat.

Přejeme pěkné dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a ostatní. Jak klukovi nenápadně vyznat lásku? S jedním klukem jsme se potkali na táboře a dost jsme se skamarádili.. dalo by se říct že jsme hodně dobří kamarádi. Tančili jsme spolu a navštěvovali jsme se neustále ve stanech. Potom jeden den byl ten kluk ještě s mými třemi kamarády ve stanu a když jsem tam přišla, tak mi dva ze tří řekli, že se o mě zmínil a že mě má rád (ten třetí si dělal něco svého takže nic neslyšel). Po táboře se mi o něm asi týden zdáli sny.. divné sny. Jakože jsme se spolu drželi za ruce atd. Už na táboře jsem zjistila že k němu něco velkého cítím a ty sny to potvrdily a zapečetily. Kamarádka která s tím klukem chodila do třídy mi řekla že podle něho jsem docela hezká. Nevím jestli to ještě trvá, ale ráda bych mu řekla co k němu cítím. Vídáme se jednou za týden. Nejsem moc na to že k někomu přijdu a řeknu to na rovinu. Ráda bych mu to dala nějak nenápadně najevo... Poradíte mi prosím jakým způsobem? Jsem totiž bezradná.

Ahoj,
je hezké, že prožíváš svou první lásku a určitě je také dobře, že se to nesnažíš nijak uspěchat, ale postupovat pomalu a nechat tomu víceméně volný průběh. Naprosto souhlasím s tím, že není potřeba druhého člověka zahltit vášnivým vyznáním lásky, ale stačí i jemné naznačení sympatií. Zkus si se svým kamarádem povídat, zajímej se o to, co dělá ve volném čase, co ho zajímá a co má rád. Pokud projevíš zájem, projevíš tím zároveň i své sympatie. Jestliže zjistíte, že si s kamarádem rozumíte, určitě časem vyplyne i vaše potřeba vídat se mimo školu. Například spolu půjdete sportovat, na procházku a podobně. Ale nemá cenu lámat věci „přes koleno“, pokud budou vaše sympatie vzájemné, určitě všechno vyplyne samo přirozeně.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Tento rok jsem byla na Mallorce a tam se naše rodina a jiná rodina seznámili. Ta rodina se kterou jsme se seznámili měla i dva syny. Jeden je mladší o 2-3 ale druhý syn je o 1 rok starší. A ten Kluk (starší) se mi líbí, nebo já nevím ale ke mně se choval hezky a cítila jsem že mně má rád. Jenomže zas je v tom jeden kluk se kterým jsem se nebavila ale líbil se mi. Tak s tím klukem (z Malorky) se moc nevidíme ani si nepíšeme, ale já na něho myslím kdy se setkáme a říkám to i rodičům a oni jakoby nic.. doufám že někdy se uvidíme když jsme celkem od sebe blízko.. a zase mám strach že bude mít holku.. já vím, je to zamotané ale co už. Tak teď se ptám, Mám ráda oba ty kluky ale nevím kdo je lepší.. poradíš mi? A ještě že, ten kluk z Malorky se mi fakt líbí a bojím se že bude mít jinou holku, jelikož je hezky, a vtipný... Nevím co dělat... Díky za odpověď

holka, 11 let, 2. října 2018

Ahoj,
vzhledem k tomu, že je ti jedenáct let, myslím, že nemusíš dělat vůbec nic. Respektive na to, abys někomu vyznávala lásku, či uvažovala o skutečném partnerském vztahu máš ještě spoustu času. Aniž bych to chtěla jakkoli snižovat, v jedenácti letech naprosto jistě ještě na partnerský vztah nejsi dostatečně zralá, proto se spíš zaměř na rozvíjení kamarádských vztahů. Na nich se můžeš naučit určitá pravidla a zákonitosti vztahu mezi mužem a ženou a dost možná se z některého z nich postupem času stane skutečný partnerský vztah. Zatím však nemáš kam spěchat a klidně můžeš situaci nechat volný průběh.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj všichni! Ve třídě je jeden kluk a ten mě (prý) miluje. Říkali to kluci a já jim celkem věřím, protože sice si dělají srandu z lecčeho ale z tohohle určitě ne. Taky když se toho kluka na to zeptám tak je radši ticho a odejde. Jestli mě opravdu miluje tak nevím co mám dělat. Je to fajn kluk ale chodit s ním nechci. Už jsem mu to i říkala. Řekněte mi jak jinak to mám udělat aby se mnou pořád kamarádil?

holka, 11 let, 1. října 2018

Ahoj,
vzhledem k tvému věku se domnívám, že nemusíš dělat vůbec nic. Aniž bych to chtěla jakkoli snižovat, v jedenácti letech určitě ještě nejste zralí na skutečný partnerský vztah. Stejně tak si vůbec nejsem jistá, zda si s tebe tví spolužáci skutečně nedělají legraci. Zkrátka buď normálně dál s oním klukem kamarádka a nemusíš řešit nic dalšího. Možná se z toho postupem času vyvine skutečný partnerský vztah, ale určitě nikoli v dohledné době.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, líbí se mi můj kamarád naši rodiče se znali ještě dávno předtím než jsme se narodili oba jsme stejně starý, vídeme se ale tak jednou za měsíc, on se mi líbil tak nějak vždycky. Nedávno když jsme byli venku tak mě chytil za ruku a nevím jak to mam brát, já už jsem sice kluka měla ale odstěhoval se a připadá mi že to byl takový vtach z hecu to vlastně ani vztach nebyl prostě jenom nátlak okolí. Myslíte že jestli má rád i on mě že třeba za měsíc k němu nebudu cítit nic i když se mi líbí už od školky, nebo je to prostě jen pobláznění ? A i kdyby jsme nejlepší kamarádi a to tak snad zůstane.

holka, 13 let, 27. září 2018

Ahoj,
je hezké, že máš nejlepšího kamaráda, se kterým je Ti fajn, vídáte se od dětství. Přemýšlíš, jestli Tě nemá rád víc, nedávno Tě vzal za ruku. Těžko říct, jak si to vykládat, Ty spíš můžeš něco vycítit z toho, jak se k Tobě chová, jak si rozumíte. Můžeš se ho na to také přímo zeptat, proč Tě vzal za ruku a co to má znamenat. Nemusíte na sebe tlačit, máte vše ještě před sebou. Uvidíte časem, jestli si budete rozumět a zda jsou mezi Vámi nějaké hlubší city. Jak píšeš, i kdybyste měli zůstat kamarádi, i to je moc cenný vztah. Můžeš si o tom, co prožíváš a cítíš, promluvit s kamarádkou nebo s mamkou, s někým, komu důvěřuješ. I tak si člověk některé věci může ujasnit.

Přejeme hezké dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, znamená to, že když mi kluk posílá mrkajícího smajlíka, že se mnou flirtuje? A jak se to dá ještě poznat? Díky

holka, 15 let, 28. září 2018

Ahoj,
mrkající smajlík skutečně může znamenat flirtování, ale stejně tak i pouhé kamarádské gesto. Pokud se dotyčnému líbíš, bude o tebe projevovat zájem, snažit se o tobě víc dozvědět, být co nejvíc v tvé společnosti a zkrátka se s tebou sblížit. Flirtování se ještě pozná například podle častých pohledů, úsměvů, dvojsmyslných poznámek a celé řady dalších ukazatelů. Nicméně jejich společným jmenovatelem je snaha se s tebou sblížit a upoutat tvou pozornost.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.
Už dlouho se trápím s tím že vlastně nevím co cítím ke svému o dva roky mladšímu kamarádovi. Dříve jsme jen chodili normálně ven ale ted když jsme venku tak nejdřív je to jakoby jsme byli jen kámoši no ale pak to začíná přijde ke mě obejme mě ale místo toho aby mě pustil mě začne líbat na krku vždycky mu říkám at přestane ale pak to vzdám, vždycky se mě ptá proč má přestat a protože se mi to líbí a nevím co říct tak řeknu proto to ho samozdřejmě neodradí takže pak mám i já touhu ho líbat na krku takže se to pak prohodí ovšem vždy začne on. Pak na sebe chvilku koukáme a pak to vypadá jako by mě chtěl políbit ale nakonec dá zrak zpět na krk. Je pravda že už se mě ptal jestli se sním vykousnu řekla jsem ne, před pár dny se mě zeptal jestli mě může někdy políbit na to jsem řekla nevím. Takže vubec nevím co si o tom myslet. Myslíte ze by ke mě mohl cítit něco víc než jen přátelství? Nebo občas když ho líbám na krku já tak se omlouvá že má erekci což nevím proč protože vetšinou když ho líbám na krku tak ho hladím jen na zádech. No prostě jsem s toho celá zmatená prosím o pomoc

KIKI, 15 let, 22. září 2018

Ahoj Kiki,

lidé ve vztazích často tápou a často zvažují, co vlastně chtějí. Mnohdy i v dospělosti. V dospívání jsou takové situace zcela běžné. Je proto na místě dát si čas, nikam nespěchat, neposouvat vztah nikam dále, dokud člověk pochybuje a neví, zda to vlastně chce. K Tvému e-mailu mě napadají dvě důležitá fakta. Tím prvním je, že nikdo nemůže nikoho do ničeho nutit. Tedy pokud říkáš kamarádovi, aby přestal, a on nadále pokračuje, rozhodně to není v pořádku. Klidně to svému kamarádovi dej přečíst. A druhým velmi závažným faktem je, že sexuální aktivity ve věku pod 15 let jsou protizákonné. A Ty píšeš, že je Ti 15 let a kamarád je o dva roky mladší než Ty.

Přejeme tedy Vám oběma spoustu hezkých společných chvil, bez ohledu na to, zda spolu budete kamarádi nebo chodit - ovšem v mezích zákona.
Modrá linka

Holky a láska

ahoj mam otazku jak mam rict klukovy že ho mam rada? a chci s nim chodit a dat mu pusu, možna trochu víc, ale vydime se 2 do tydne? (prosim zarad do milovaní)

holka, 12 let, 23. září 2018

Ahoj,
myslím, že vzhledem k tvému věku máš na skutečný partnerský vztah ještě spoustu času. Doporučovala bych ti, abys s ním zkusila nejprve navázat kamarádský vztah a teprve pokud zjistíte, že si spolu rozumíte, můžete postupem času svůj vztah rozvíjet dál. Rozhodně ale nemá smysl „tlačit na pilu“, dejte si čas a nechte věcem volný průběh. Jestliže si spolu budete rozumět, určitě vaše sblížení vyplyne postupně samo.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol. Už nějakou dobu se trápím kvůli jednomu klukovi. Potřebuji radu...pomoc... ale nejprve vám povyprávým můj příběh.
Bylo mi teprve 9 když jsem se bavila s jedním klukem. Byl to bratranec mojí kamarádky takže jsme spolu trávily docela dost času všichni 3. Byl o 2 roky starší ale my si přesto rozumněli. Na konci třetí třídy mi vyznal svou lásku, protože odcházel na jinou školu, a já se zamilovala až po uši. Přišel další školní rok. Oba jsme chodili na jinou školu a už jsme se nevídali tak často. Přestali jsme se i zdravit na ulici...Já ho pořád milovala a myslím že on mě také ale jaksi nikdo z nás neměl odvahu to opět obnovit.. Pak se stal zvrat na konci čtvrté třídy. Jel na stejný tábor, kam i já a opravdu dobře jsme se spolu bavili. Tancovali jsme spolu na diskotéce a opět mi řekl co ke mně cítí. Tenkrát to bylo ještě vzájemné...Bohužel po skončení tábora to zase všechno vyprchalo. Dělali jsme jako by se nic nestalo. Nezdravily jsme se po ulici a spíš jsme se tvářili že se neznáme. Přišel další rok. On byl v 7 a já v 5. Stále jsme nechodily na stejnou školu. Asi takový půl rok jsme si psali a opět jsme si začali vyznávat lásku, no bohužel potom o mě přestal mít zájem a upnul se k holkám z jeho třídy...Byly hezčí, a stejně staré a navíc věkový rozdíl 13× 11 je docela dost. Mezitím co já byla ještě dítě, on už přecházel pomalu ale jistě do puberty. Byla jsem smutná. Moc smutná. Jediný člověk kterého jsem doopravdy milovala o mě přestal mít zájem.... S dalším rokem se vše změnilo. Přestoupila jsem na jeho školu a on mi napsal...psali jsme si a já mu opět skočila kolem krku jako vždycky. Myslím že jsme spolu i chodili ale těžko říct, protože jsme si to nikdy neřekli. Prostě "vztah" bez závazků. Bohužel za krátkou dobu opět stratil zájém -šesťačka a osmák to prostě nikdy memohlo fungovat. O rok později jsme se začali nesnášet. On mi nadával. Nechával své kámoše aby mi přes jeho fb účet psali samý škaredý věci, hádali jsme. Toto období trvalo tak měsíc ale já si řekla dost. I přes to co mi dělal jsme ho tak strašně moc milovala. Tak moc. Vše bych mu odpustila. Všechno.... Řekla jsem si že ho musím nechat jít a že jsme s ním nadobro zkoncovala. Pořád jsem ho ale měla hluboko v srdci a pořád jsem ho milovala ikdyž jsem si to nechtěla připustit. Já se trápila, mezitím co on vesele randil s dalšíma holkama. Ani nevíte jak mi bylo když jsem viděla jak jim třeba lajkoval fotky. Každá jeho další holka byla jako jedna další rána do mého srdce. Řekla jsme si že když on může mít jinou holku tak já taky přece můžu mít jinýho kluka. Začala jsme se bavit s jedním super klukem. Byl tak hodný a já věděla že by pro mě udělal hodně věcí protože jsem se mu líbila už od 6. třídy. Nikdy jsme spolu nechodily, protože jsem věděla že bych ho v té době nemohla milovat. Milovala jsem pořád toho samého a v duši mě sužovalo to proč se od něj sakra nedokážu odprostit. Po tom všem.... Vím že kdybych chodila s někým jiným a tamten kluk by mi řekl že chce být se mnou ihned bych nechala toho druhýho kluka a přeskočila k tam tomu. Ani bych u toho nepřemýšlela, protože jsem chtěla být s tím koho miluji. Nic takového se samozřejmě nestalo a tak nějak věřte nebo ne jsem na něj asi rok nemyslela. Přestala jsem žárlit a přestalo mě sužovat to že má zájem o jiné holky. Po pravdě bylo mi to úplně jedno ale v hlouby srdce jsem věděla že to pořád není dořešené a že stačí jen jediný moment a vše se vrátí do starých kolejí. No a potom.....Jsem mu o prázdninách napsala. Řekla jsem si že mu dám ještě šanci. Naposledy.....Přece jen jsme trochu dospěli a mohli by jsme to aspoň nějak urovnat a přestat se nenávidět. Nojo...že já hloupá to dělala.....Stačila jen jedna konverzace a zase jsme pocítila ty city co jsme se snažila udusit hluboko v sobě. Pak jsme si psali ještě jednou a to bylo vše... A myslíte že třeba někdy napíše on sám od sebe? Nebo že mi třeba olajkuje fotku? Ne....protože mu ani za tohle nestojím. Tak proč ho furt tolik miluju? Nalhávám si pro sebe že už o něj nestojím, že už ho nemiluju ale to není zdaleka pravda. Nevím jak to cítí on.....A možná to ani vědět něchci. Vždycky jsem si říkala že se mi JEN líbí.....ale ne...já ho miluju...miluju ho z celého svého srdce už 5 let a budu ho milovat do té doby než se najdě někdo jiný kdo ho nahradí....Ale kousek mého srdce bude vždycky patřit tomuto klukovi ať chci nebo ne. Byl moje dětská láska, první láska.....a byla/je skutečná.......

holka, 14 let, 14. září 2018

Ahoj,
popisuješ svůj rozporuplný vztah s jedním klukem, kterého máš od dětství ráda, zároveň Tě ale také trápí. Stále Tě něčím přitahuje a přestože vnímáš, že vztah není oboustranný a naplněný, nemůžeš si pomoci. Perou se v Tobě různé pocity, jsi na sebe naštvaná, že mu dáváš stále šance, které si ani nezaslouží, zároveň cítíš, že ho stále miluješ.

Těžko říct, zda by váš vztah měl opravdu nějakou šanci, budoucnost, nebo jsi spíše nostalgicky zamilovaná do vysněné představy o něm. Někdy je těžké tyto pocity rozlišit, vyznat se v nich, připustit si je. Zasloužíš si vztah, ve kterém budou Tvé city opětované, to však vyžaduje oboustrannou snahu a spolupráci. Přemýšlíš nad tím, že se to zlepší, až se najde někdo jiný, kterého budeš mít ráda a možná tím snáze zapomeneš na dávnou lásku. Jak píšeš, první lásky bývají silné, nezapomenutelné, mají svoje kouzlo, člověk se k nim v průběhu života vrací a vzpomíná, to je lidské a přirozené. Je v pořádku, že nejde vymazat někoho, na kom nám záleží, můžeš si ty pocity připustit a uložit je do své minulosti, nesnažit se je vymazat. Zároveň by byla škoda, aby ses dál zbytečně trápila a nedala šanci i jiným klukům, kteří by o Tebe měli opravdový zájem.

Chci Tě podpořit v tom, aby sis dopřála trochu klidu a snažila se teď postarat o sebe a své potřeby. Je dobré držet si své osobní hranice tak, aby Tě nestrhávala minulost a Tys dokázala plně užívat přítomnost a hledět spíše do budoucnosti. Pokud bys to chtěla více podrobně probrat a zpracovat, můžeš zkusit oslovit školní psycholožku, pokud jí ve škole máte, nebo nějakou blízkou kamarádku, které důvěřuješ. Můžeš to, co prožíváš, sdílet i s rodiči, třeba zjistíš, že mají také své silné první lásky.

Přejeme vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku. Nevím kde začít... Takže takhle: když jsem byla mladší mela jsem kluka a cítila jsem k němu citovou vazbu. Pak jsem se s nim rozešla. Vztah už nefungoval a přišel mi prostoduchy. I pote se mi líbil spolužák a Já to brala jako samozřejmost. Ale pak jsem jela na divadelní akci. Poznala jsem tam jednu holku. Byla o rok mladší a Já... asi jsem se zamilovala. Jednou jsme hráli na schovávanou. My se schovaly spolu. Držely jsme se za ruce... cítila jsem touhu ji políbit. Nechápu to... Už jsem ji nikdy neviděla. Jsou to téměř dva roky, ale její číslo na me z toho telefonního seznamu kouká... Nyní chodim se spolužákem. Ale necítím to jako poprvé. On me miluje. Sedime spolu a chodíme ven, ale necítím touhu ho políbit ani žádna sexuální fantazie na jeho osobu. Možná je to tim, že se moc nedotykame. Když si piseme, odepisuji jen kvůli slušnosti. Máma mi říka jak me má rád a co ji ta jeho máma říkala a Já nevím co. Mé to dost deptá. Zjistila jsem, že me přitahuje má nejlepší kamarádka. Ona ale má kluka. Já vlastně taky. Mam v tom bordel. Toho kluka nechci ztratit. Je to super kamarád, ale jestli jsem na holky... Další problém jsou me plány. Vždy jsem chtěla Mít děti. Dvě nebo tři. A taky táta. Je tak trochu homofob. Je to těžký. Myslíte, že mohu byt bisexuální? Nebo dokonce homosexuální? A jak to poznám? A jak se seznámit s bisexuálními lidmi? Někdy si taky přijdu jako kluk. Takže transexualita je také možná. Předělat se nenechám. To vím jistě. Ale co s mou orientací? Jak si o tom promluvit s mamkou? Chodím k psychologovi. Mam mu to říct? Před Děkuji za odpověď. Vaše nerozhodne bi-homo-hetero-tran-sexuálka

holka, 13 let (Prosím nezveřejňovat věk), 1. září 2018

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že Tě zpochybňuje nejistota ohledně Tvé sexuální orientace. Je fajn, že hledáš odpovědi na své otázky. Zmatky a pochyby patří k dospívání a není vůbec výjimečné, že mladí lidé své první touhy a zkušenosti při navazování vztahů prožívají s vrstevníky stejného pohlaví. V tomto věku je však předčasné hned usuzovat na sexuální orientaci. Zkus tedy prostě jen žít svůj život, poznávat nové lidi, potkávat se s vrstevníky a jen si uvědomovat, co cítíš a prožíváš, bez posuzování. Bývá nápomocné mít možnost o svých pochybách a pocitech mluvit, nebýt na to sama. Jestliže navštěvuješ psychologa, může právě u něj být pro Tebe prostor, kde vše můžeš sdílet a hledat odpovědi na všechny své další otázky.

Přejeme klidné babí léto.
Modrá linka

Holky a láska

Mám kluka kterému je 17 let. Je to normální?

holka, 13 let, 9. září 2018

Ahoj,
nedokáži na tvůj dotaz odpovědět, protože z jedné věty nedokáži posoudit, jaký vztah mezi sebou máte a v jakém ohledu by ti to nemělo připadat normální. Pokud se ptáš na věkový rozdíl čtyřech let, potom tě mohu ujistit, že fungují i vztahy s mnohem větším věkovým rozdílem. Otázkou je, nakolik mentálně vyspělý je tvůj sedmnáctiletý přítel a nakolik mentálně vyspělá jsi ty, abyste byli vzájemně kompatibilní a měli si co nabídnout. Pak je tu samozřejmě otázka sexuálního života, na jehož zahájení si, podle zákona, budeš muset ještě minimálně dva roky počkat.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku, mám velký problem a vůbec nevím jak ho mam řešit, protože v tomhle mi nedokázaly pomoct kamarádky, natož já sama. Mám kluka, kterému bude za nedlouho 17 let. Což by nebyl ten největší problém, že je mezi náma 4 roční rozdíl, ale sám se mi svěřil s tím, že bere drogy. Konkrétně pervitin a extazi. Dá si cca jednou za dva týdny. Je tam ovšem doporučená dávka půlka a on si dá klidně celou. Rozcházet se s ním kvůli tomu nechci, ale strašně mě to trápí, a nevím, co s tím mám dělat. Už několikrát jsem se s ním o tom bavila, a rozmlouvala mu to, ale on mi vždycky řekl, že se nemusím bát, ale že má v tomhle svoji hlavu takže s ním nic nehne. Ani jeho rodiče nic netuší, ani o tom, že pravidelně kouří marihuanu (cca jednou za den). Má mě fakt moc rád a dost mu na mě záleží, ale nemyslím si, že kdybych se s ním kvůli tomu rozešla, že se něco změní. Vůbec nevím co s ním, protože nechci aby dopadl jako nějaký feťák, ale rozmlouvat mu to nemá cenu, jelikož si nedá říct.

Holka, 13 let, 9. září 2018

Ahoj,

je dobře, že pro sebe hledáš radu, když nevíš, co s tím, že Tvůj kluk bere drogy – kouří denně marihuanu, a jednou za dva týdny bere pervitin nebo extázi. Líbí se mi, že jsi s ním zkoušela o všem mluvit, a je škoda, že s tím nechce nic dělat. Jak správně tušíš, neexistuje nějaký jednoduchý způsob, jak ho přesvědčit, aby přestal, to by musel chtít sám.

I když Tě Tvůj kluk uklidňuje, že se nemusíš bát, z mého pohledu je situace docela vážná, nejde jen o nějaký experiment s drogami, ale o pravidelné užívání, navíc pervitin i extáze patří k tvrdým drogám, které jsou vysoce návykové, je tedy velmi pravděpodobné, že se situace bude zhoršovat a postupně Tvému klukovi dosavadní dávky nebudou stačit. Chodit s někým, kdo bere drogy, nemusí být do budoucna vůbec jednoduché, protože se může měnit celková osobnost člověka a nemusela bys s ním být tak úplně v bezpečí. Většina uživatelů drog také tlačí na své partnery, aby drogy brali s nimi, což by se mohlo stát i Tobě.

Chápu, že je pro Tebe těžké se v tom všem nějak zorientovat a rozumím tomu, že se se svým klukem nechceš ani rozejít. Zatím můžeš tedy zvážit, jaké by to pro Tebe bylo, chodit nadále s klukem, který bere drogy a kde jsou Tvoje hranice, za které nechceš jít. Můžeš si zkoušet všímat, jaký máte vztah, co Ti přináší a co Ti bere a podle toho se rozhodnout, co dál. V Tvém věku by vztah měl být především o hezkých prožitcích, o lásce, méně potom o vážných problémech a trápení. Tvůj kluk by však měl vědět, že Tě to trápí, a že nechceš, aby drogy bral. Pokud mu na Tobě záleží, měl by s tím něco udělat.

Pokud bys chtěla o všem s někým mluvit podrobněji, můžeš se obrátit přímo na Modrou linku – nejlépe přes telefon či chat, kde bys mohla o všem víc přemýšlet ve společném rozhovoru s pracovníkem, možná by Ti to pomohlo si vše ujasnit.

Přejeme Ti, aby se Tvoje trápení brzy vyřešilo.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, miluju jednoho kluka ale je o tři roky starší. Už jsem mu to napsala že ho miluju ale on že mu to mam říct doočí. Vždy když projdu ve škole kolem něho tak se červenám. Nevím jestly je to dobrý nápat mu to říct někde venku. Už se známe odmalička ale nevím poraďte mi prosím. Předem děkuji.

holka, 12 let, 6. září 2018

Ahoj,
vzhledem k tomu, že je ti teprve dvanáct let, nemyslím si, že je nutné skládat hned milostná vyznání. Pokud si s oním klukem rozumíte, užívejte si kamarádství a společně stráveného času bez toho, aniž by musela padat tak zásadní slova, jako je „miluji tě“ a podobná. Jestliže vaše kamarádství přetrvá, třeba se časem váš vztah opravdu přesune do partnerské roviny. Ale vzhledem k vašemu věku rozhodně nemá smysl kamkoli spěchat a klidně vašemu vztahu můžete nechat volný průběh.
Měj se hezky!
Bára