Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Vztahy s kluky

  Ahoj, mám 2 dotazy. Když se mi líbí kluk který chodil s mojí nejlepší kamarádkou, můžu s ním chodit? A druhý dotaz je poněkud složitější... Nejlepší kamarádce se líbí jeden kluk. Strašně se mu bojí napsat protože ho miluje další holka z naší třídy a o té kluk ví, že ho ona miluje. Takže moje nejlepší kamarádka se bojí napsat klukovi který se jí líbí protože ten kluk ví, že ho miluje další holka. Přitom spolu nechodí a když jsme hráli flašku tak jsem se ho naschvál zeptala, jestli miluje někoho z naší třídy a on řekl možná že si není jistý a přitom se podíval na mojí nejlepší kamarádku a pak se na ní dívá často i v hodinách. Podle mě ji miluje ale ona se bojí mu říct i ahoj a to jenom kvůli tomu, že ho miluje další holka ze třídy. Jak ji mám povzbudit? Nic nepomáhá...

  holka 12 let, 12. března

  Ahoj,
  jestli můžeš chodit s bývalým klukem Tvé nejlepší kamarádky, to je složitá otázka. Obecně můžeš, zakázat Ti to nikdo nemůže. Ale je tady riziko, že by to mohlo ranit city Tvé kamarádky. Rozhodně doporučuji to s ní nejprve probrat. Hodně záleží na okolnostech rozchodu a jestli se z něj Tvá kamarádka už dostala. Zkus s ní promluvit o tom, co k jejímu bývalému cítíš a co si o tom myslí ona.

  Ve druhém dotazu píšeš, že bys ráda povzbudila nejlepší kamarádku, aby oslovila kluka. Nejsem si jistá, jestli je to ta stejná kamarádka. Pokud ano, vidím, že Ti na ní opravdu záleží, chtěla bys, aby byla šťastná. Možná by bylo fajn spojit obojí dohromady a probrat to najednou. Až budete mít chvilku, řekni jí, co vidíš - že ten kluk na ni pořád kouká a myslíš, že ji miluje. Úplně jednoduše tak, jako jsi to napsala nám. Pokud bude mít i dál strach, zkuste přijít na to, co by potřebovala, aby ten strach překonala. Pokud to bude vhodné, prober s ní i to téma z Tvé první otázky. Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Kde vzít čas na vztah?

  Dobrý den. Nedávno jsem psala že jsem se zamilovala do mého kamaráda. Zjistila jsem že on se do mě taky zamiloval. Slyšela jsem jak to říkal svému kamarádovi a taky mi on řekl že je ze mně ve stresu. Když jsem se to takhle dozvěděla tak jsem mu to nechtěla říkat ale jenom jsem ho o samotě dlouho objala a řekla mu že ho mám moc ráda. A on na to začal že je do mě zamilovaný tak jsem mu řekla že já do něj taky. Bylo to nádherný. Ale nevím jak se častěji scházet. Bydlíme od sebe 80 km a od té doby co jsme si to řekli jsme se viděli jednou protože nebylo víc času. Jak sehnat ten čas a zvládat to časteji? Hrozně moc mi chybí.
  Děkuju moc.

  holka, 11. března

  Ahoj,

  je fajn, že sis našla kluka, kterého máš ráda a on Tvé city opětuje. Mrzí mě, že od sebe bydlíte tak daleko, takže není možné se často stýkat. Ptáš se nás, jak to zařídit, abyste měli víc času a mohli se častěji vidět. Na to je těžké odpovědět, nemám od Tebe moc informací. Záleží to asi na mnoha věcech - jakým způsobem se k sobě dopravujete, jak dlouho cesta trvá, kolik dalších aktivit oba během týdne máte. Zkuste si promluvit o tom, co vám oběma v týdnu zabírá hodně času (říkám si, že to asi bude učení a nějaké kroužky) a jestli je vůbec možné něco z toho teď upozadit. Napadá mě i varianta scházet se někde na půl cesty, aby doprava nezabrala tolik času. Je také vhodné, abys to probrala s rodiči. Možná mohou pomoct a třeba tě za Tvým klukem zavézt autem anebo je napadne i jiné řešení. Přejeme Ti, abyste všichni společně našli řešení, které vám bude vyhovovat.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk dává zmatené signály

  Ahoj, ve třídě se mi líbí kluk. A tak jsem mu napsala že se mi líbí. Docela to ignoroval ale říkal že můžeme být kamarádi. Snažím se s ním bavit ale moc mi to nejde, stydím se. A pak jsem ho jednou pozvala ven. On mi řekl, že můžeme. Ale potom mi napsal že asi nebude dobrý nápad jít ven protože má rád jinou holku. Docela mě to zlomilo ale po nějaké době jsem si řekla, že bude lepší když se na něj vykašlu. Docela se mi to dařilo. Ale jednou když jsem prezetovala před třídou tak na mě koukal zamilovaným pohledem, usmíval se, opravoval mi chyby ve stylu že to nevadí atd. Hodně mi to zmátlo mysl. Musím pořád přemýšlet nad tím jestli tohle jsou známky toho, že mě má taky rád. Navíc i dříve po mě pořád pokukoval. A tak nevím jestli se mám dál snažit nebo se na něho vykašlat.

  holka, 11. března

  Ahoj,

  vůbec se Ti nedivím, že jsi zmatená. Jednou slyšíš, že má rád jinou holku, potom na Tebe zamilovaně kouká. To by zmátlo asi každého. Za jeho nejasným chováním mohou být různé důvody. Často se člověku může líbit více lidí najednou, třeba to tak má zrovna on. Zároveň je každému z nás příjemné, když se o nás někdo zajímá. Takže věřím, že si pořád dobře pamatuje, že jsi mu vyjádřila své sympatie a tak po Tobě pokukuje. Důležitá otázka teď je, jestli je teď sám nebo zadaný (zmiňoval jinou holku). Pokud je sám, určitě není nic špatného na tom, abys s ním promluvila a popsala mu, jak je pro Tebe jeho chování matoucí. Pokud je zadaný, nechala bych další vývoj spíš na něm. Měl by se rozhodnout, s kterou z vás chce mít bližší vztah.

  Držíme ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Chvíli se kluk se mnou baví, pak zas ne

  Ahoj Alíku a poradno! Jsem zpátky se svým „problémem“ s klukem ze třídy. Když sme se vrátili po vánočních prázdninách do školy, moc sme se spolu nebavili. Co mne mrzí jelikož sme si o prázdninách hodně psali. Před týdnem jsme byli na lyžáku. Musím říct, že jsem si to fakt užila. Když sme tam byli choval se ke mne dost hezky a znovu se se mnou normálně bavil. Ale teď, týden po lyžáku se se mnou zase moc nebaví.
  Nevím proč..... Jednu chvíli se spolu bavíme a druhou zase ne. Já bych se s ním chtěla bavit pořád... :(( Zjistilo se že se mu líbí jedna naše spolužačka co mne trochu ranilo ale tak nějak jsem to čekala.....

  Chci se teda zeptat co si myslíte o tom jak se ke mne chova? Zda je to kvuli té holce nebo je v tom něco jiného. Předem moc děkuji za odpověď a moc se omlouvám za případné gramatické chyby, nejsem Češka. :)

  holka, 14 let, 10. března

  Ahoj,

  ptáš se na jednání kluka, který se Ti líbí. Chvíli se s Tebou baví, třeba na lyžáku, po návratu už ne. Neznám ho a do hlavy tomu klukovi nevidím. Nemohu Ti tedy říct, co za tím je. Možná ale ani on sám přesně neví. Ty máš dvě možnosti a na Tobě je, kterou si vybereš. Buď nebudeš jednat a budeš se chovat tak, jako dosud, pak se nejspíš nic nezmění, nebo sebereš odvahu a toho kluka se zeptáš, jak na tom u něj jsi. Můžeš mu přiznat, že se s ním ráda bavíš a podle jeho reakce poznáš, co se děje, zda má váš vzájemný vztah šanci. Druhá verze má tu výhodu, že dříve nabudeš jistoty, ovšem je třeba počítat i s odmítnutím.

  Můžeš se o tom pobavit třeba s mámou či starší kamarádkou, prostě s někým, kdo Tě dobře zná, taková osoba Ti nejspíše bude umět poradit, jaký postoj máš zaujmout.

  Jinak obecně platí, že ve věku dospívání se mladí lidé rychle mění, často mění názory, mění ale i kamarády, někdy je to těžko odhadnutelné. Existují samozřejmě i výjimky a zejména kamarádství ze základní školy může přetrvat až do vysoké dospělosti a obohacovat Tvůj život.

  Jinak oceňuji, pokud jsi cizinka, jak dobře vládneš naším jazykem, jsi šikovná.

  Přejeme Ti prima chvíle s kamarády.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk balí víc holek + Zamilovaná do 2 kluků

  Dobrý deň,čo mám robiť ak...

  1.Máme v triede(ako asi v každej) chalana ktorý je považovaný za najkrajšieho, no a proste chová sa priam neuveriteľne drzo s kamoškou si piše dlho do noci napriklad do tretej rána apitom v škole ju akpkeby ingnoruje proste sa robí že ho nezaujma.No a v škole sa celý deň pozera na mňa usmieva sa na mňa a chpvá sa ako keby na balil a na socialnych sietiach na ignoruje.A zasa a instagrame sleduje ďalšiu kamošku na všetkych učtoch a vždy keď si spraví nový insta účet je medzi prvými sledujúcimi a ešte aby toho nebolo málo na tapete na mobile na zasa inú kamošku a všetkým tvrdí že je buchnutý do drviatačky?!?!?! Má to niejaké logické vysvetlenie?

  2.Mne osobne sa vyšie spomínaný chalan nepáči ale zato sa mi páčia iný dvaja.Ten prvý je od nás a je milý, pekný, vtipný. Ten druhý je už večší problém pretože je s Prahy a trocha aj „slávny „on je zasa milý, pekný, vtipný a ja vôbec neviem ktorého si mám vybrať.Kamoška mi tvrdila že toho kpho mám bližšie lebo vzťah na diaľku by bol pomerne ťažky, iný mi zas tvrdia že toho druhého pretože je „slávny“lenže ja si nechcem chlapca vyberať podľa tpho či je známi ale je s nšeho mesta. Prosím čo mam robiť? Ďakujem.

  Ahoj,

  kladeš nám dva dotazy. První se týká kluka, který se chová k více holkám tak, jako by je balil, jindy ale o ně vůbec neprojevuje zájem. Ptáš se, jestli to má nějaké logické vysvětlení.

  Na to, proč to ten kluk dělá, neznáme odpověď, tu by znal jen on - a možná ani on by svoje chování nedokázal vysvětlit. Dospívání je věk, kdy se lidé učí nakládat se vztahy, zkoumají reakce druhých, zkouší různé cesty k nim a hledají tu svou. Může to být někdy docela zmatek. To ale neznamená, že mohou druhým ubližovat, jako například o ně projevovat zájem a pak je ignorovat. Záleží ale také na tom, co si ti druzí nechají líbit. Je zcela pochopitelné, že se vám holkám chování toho kluka nelíbí. Pak je dobrá cesta mu říct, že nechcete, aby se k Vám tak choval. Také je mi přijde důležité přestat hrát s ním tu „hru, kterou hraje“ - nenavazovat s ním kontakt, nepsat si s ním apod. A samozřejmě, taky se můžete zeptat, co má jeho chování znamenat a jak si ho máte vysvětlovat. I pro něj to bude důležité zjištění, že tak, jak se chová, pro vás není v pořádku

  Tvůj druhý dotaz se týká toho, kterého kluka si máš vybrat, když se Ti líbí dva. Kámoška Ti říká, že si máš vybrat toho dostupnějšího, jiná zase, že toho slavnějšího. Věřím, že je to těžké rozhodování. Je to ale jenom Tvoje rozhodování a budeš to Ty, kdo určí, komu věnuješ svoji pozornost.
  To, jak to nakonec bude, je jen a jen na Tobě. Napoví Ti třeba to, o kom více přemýšlíš, koho si představuješ před spaním, o kom se Ti zdá, komu se víc věnuješ ve svých myšlenkách. Můžeš si taky představit svůj život za pár měsíců, nebo třeba o prázdninách - vedle koho by ses ráda viděla? Nebo třeba, s kým bys chtěla být v nějaké nepohodě, třeba při bouřce venku, nebo při bloudění v lese apod.? Pomoci taky mohou rozumové úvahy, s kým toho máte více společného a je tedy předpoklad, že byste si rozuměli.

  Někdy pomůže chvíli nechat „vše běžet“, nerozhodovat se, netlačit na sebe, tak se má možnost více ukázat, co Ti říká srdce. Věřím, že se rozhodneš tak, jak to bude pro Tebe nejlepší.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zájem o kluka

  Ahoj, přestoupila jsem na novou školu, kde jsem znala jenom 2 kamarádky z 5. třídy a ta jedna měla kluka. Byl hezký ale jelikož s ní chodil, tak jsem to neřešila. Teď se ale rozešli respektivě mu dala kopačky a mě se asi líbí. Vlastně mně se přestal líbit, když jsem zjistila, že chodí s mou kamarádkou ale teď se mi už zase asi líbí... Problém je, že předtím jsme si normálně psali a teď mi najednou už 5 dní neodepisuje. Což mi přijde divný protože většinou mi odepíše že se omlouvá, že se na mobil dostal až teď... A zprávy si přečetl a na skupinu odpovídá... Myslíte, že se nějak dozvěděl že se mi líbí? Kdyby o mě neměl zájem, chci abychom zůstali kamarádi, protože ho tak mám ráda... Nechci mu psát pořád ale prostě netuším, proč mi neodepisuje. Myslíte, že mu mám něco napsat? Uvidíme se totiž až za týden po prázdninách, takže aby si zase nemyslel, že se o něho nezajímám...

  holka 12 let, 8. března

  Ahoj z Modré linky,

  kluk, který se Ti líbí, Ti teď neodepisuje. Přijde Ti to divné, protože jinak se to neděje. Máš obavu, že by se mohl dozvědět, že se Ti líbí. Nechceš mu psát pořád, ale teď nevíš, jak se dál zachovat. Respektuješ, že se může stát, že by o Tebe neměl zájem, ale i tak bys s ním ráda zůstala kamarádka.

  Zkouším si představit, že na to asi teď hodně myslíš a chtěla bys vědět, co se stalo. Když do něčeho nevidíme dobře, zkoušíme si domýšlet věci tak, aby nám dávaly smysl a abychom je aspoň nějak chápali. Proto se nedivím, že máš v hlavě různé scénáře. Zároveň to jsou varianty z Tvé hlavy - to, proč zrovna teď neodepisuje, ví jen on. Můžeš se ho na to upřímně zeptat. Třeba sepsat, že Ti to nesedí, že máš obavy, že Ti to přijde divné a všechno to, jak to cítíš právě teď. Je to jedna z možností, jak udělat něco aktivněji. Samozřejmě můžeš taky čekat, je to na Tobě. Nechtěné čekání může potrápit, ale nemusí Ti zhoršit celý den. Ráda bych Tě podpořila, ať zkoušíš přijít i na jiné myšlenky a dělat věci, které Tě baví – ať už to bude procházka, hudba, tanec, popovídání s kamarádkou, koukání na film, cokoli máš ráda. Postupně budou věci jasnější a dají se zase do pohybu.

  Přeji co nejhezčí dny,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska na lyžáku

  Ahoj, omlouvám se, že se na vás zase obracím s prosbou o váš názor, ale mé srdce mi asi puká na několik malých kousků...
  Jak jsem již psala o své lásce z gymnázia, se kterou jsem si myslela, že se to ubírá dobrým směrem..., tak od úterý prožívám strašnou duševní bolest...
  Jeli jsme jako ročník na lyžařský výcvik... Myslela jsem si, jaká to s ním tam bude nádhera a splní se mi mé sny, ale opak se stal pravdou... Až do úterý to vše probíhalo víceméně dobře... Ale pak se se mnou najednou přestal skoro bavit... Když jsme šli za kluky na pokoj, tak ležel a koukal do mobilu a nevnímal, nebo prostě odešel... To jsem si ještě říkala OK, kluci jsou kluci, ale pak se začal bavit s jinejma holkama... On je jedem z nejhezčích kluků v ročníku a tak si pozornost holek získá snadno... (jen bych chtěla zmínit, že moje láska k němu se neodvíjí od jeho vnější krásy, ale od té vnitřní, kterou v sobě nosí... Získal si mě smyslem pro humor a skvělým charakterem a ne postavou vlasy a pod...) No nicméně do něj neustále nějaké holky doráželi.... A jemu se to evidentně líbilo... Ptaly se ho na jeho zájmy a na vše možné...(já pukala žárlivostí) - od té doby se už se mnou prakticky nebavil...a když jsem si z něj někdy dělala jen lehkou srandu, jako vždy, na kterou se jindy smál, tak mi odvětil akorát „drž hubu“... To mě nejvíce bodalo... Pak třeba také mu kamarád vedle něj uvolnil místo, jen aby si tam vedle něj mohla sednout jedna holka(mimochodem fakt hezká...) se kterou se pak následně skoro pořád bavil...
  Vše to završil kamarád, který nám řekl, že sice nám nemůže říct, kdo se komu líbí, ale z nás to nikdo není...
  Bylo to pro mě strašně náročné a teď si myslím, že nejlepší bude na něj přestat myslet-což je strašně složité, když se vidíme ve škole prakticky celej den... PROSTĚ ZAPOMENOUT!? 😭💔Co mám dělat?😭💔🙏

  holka, 14 let, 4. března

  Ahoj,

  obracíš se nás znovu ohledně lásky, kterou cítíš ke klukovi ze stejného ročníku. Je to pro Tebe teď hodně těžké, protože se věci nakonec vyvinuly úplně jinak, než jak sis přála.
  Přestože to nejdřív vypadalo dobře, onen kluk se s Tebou najednou přestal bavit, nevěnoval se Ti, naopak si povídal s jinými holkami anebo byl na telefonu.

  Onoho kluka neznám, nedokážu proto říct, co za takovou změnou chování stálo, co ho k tomu vedlo. Chápu, že Tě to u něj překvapilo. Je otázka, jak se bude chovat dál, zpátky ve škole. Píšeš, že když jsi zkusila udělat trochu legraci, odpovídal Ti, ať „držíš hubu“. To mi nepřipadá v pořádku. Nikdo nemá právo se k Tobě takhle chovat, něco takového Ti říkat. Bohužel, to tak často bývá, že během dospívání přijde chvíle, kdy se v lásce zklameme. Věřím, že to hodně bolí. Zároveň to může být i cenná zkušenost, díky které budeme jednou silnější. Neexistuje zaručená rada na to, jak by ses teď měla zachovat. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš, co bys teď pro sebe nejvíc potřebovala. Pokud to teď vnímáš tak, že bys od něj potřebovala mít větší odstup, zkusit zapomenout, je to v pořádku. Stejně tak v pořádku mi připadá, pokud bys sis s ním chtěla upřímně promluvit o tom, co se to mezi Vámi děje. Chápu, že zbavit se lásky k někomu není jen tak - není to něco, co si můžeme poručit. Pokud si to snažíme zakazovat, často na toho člověka pak myslíme o to více. Proto bych Tě chtěla chtěla podpořit, abys na sebe netlačila. Asi na něj ještě nějakou dobu myslet budeš, to je normální. Mohla by ses zkusit víc zaměřit na činnosti, které Ti přináší radost a které dovedou trochu odvést pozornost (ať už nějaký sport, kreslení, knížky, filmy a podobně). Často taky přinese úlevu, když se se svým trápením svěříme někomu blízkému, komu věříme. Přála bych Ti, abys ses obklopovala lidmi, u kterých o pozornost nemusíš bojovat, ale kteří jsou k Tobě milí sami od sebe a je Ti s nimi dobře. Zasloužíš si to.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Být přitažlivější - pomohou feromonové parfémy?

  Ahoj poradno,
  Dost dlouho jsem přemýšlela zda sem mám napsat tento dotaz ale za zkoušku nic nedám. Můžou mi v obchodě prodat parfém s obsahem feromonů? Musí mi být 18 aby mi ho prodali nebo stačí jen odvaha? A když už prodávají se tyto parfémy v normálních drogériích? Můj důvod k tomu je být přitažlivější pro ženy kolem mě, už nevím co jiného by zabralo na to abych si někoho našla, seznamky jsou na nic a nepřipadám si nějak přitažlivá.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 28. února

  Ahoj z Modré linky

  píšeš nám s otázkami o feromonech. Ráda by sis někoho našla, se seznamkami nemáš dobrou zkušenost. Nevíš, co jiného by mohlo ještě zabrat, nepřipadáš si přitažlivá.

  Rozumím, že bys ráda zažívala vztah, lásku a že bys měla ráda spřízněnou partnerskou duši, po tom touží většina lidí. Je pochopitelné, že hledáš cesty, jak na to. Píšeš o přitažlivosti – určitě je to důležitá součást vztahu, hlavně v jeho začátcích. Aby se vztah mohl vůbec vyvíjet musí si být dva lidé sympatičtí, musí si „vonět“. Pak se postupně mohou poznávat hlouběji a zjišťovat, jestli zrovna jejich život může jít společně.

  První napíšu něco k Tvé otázce - feromony se v našem těle přirozeně vyskytují a hrají roli při výběru partnera, nedokážeme je ale cítit vědomě nosem. O parfémech, které zmiňuješ, se říká, že zesilují tuto „vůni“. Na tyto parfémy jsou různé názory, někteří s nimi jsou spokojení, někteří říkají, že to nic moc neovlivnilo. V obyčejných drogériích si nejsem jistá, zda jsou nějaké jiné varianty parfémů v prodeji, za zeptání nic nedáš. O těchto parfémech víc vědí ve specializovaných obchodech zaměřujících se na erotiku. Ty jsou ale přístupné od 18 let, souvisí to s legálností pohlavního styku (od 15 let) a celkově se sexuálním dozráváním, které chce svůj delší čas. Není potřeba nikam spěchat. Pokud se chceš dozvědět víc, třeba i o tématu vztahů a erotiky celkově, můžeš se zkusit pobavit se svou starší kamarádkou nebo s někým z rodiny, ke komu máš důvěru, mohl/a by Ti v tom poradit a vyslechnout Tě. Není ostuda se o tom bavit.

  V hledání druhého Ti může naopak pomoct začít u sebe - tím, že o sebe budeš pečovat s láskou k sobě samé, že si nebudeš vyčítat, že zrovna teď se Ti nedaří v hledání, že si dopřeješ dostatek volného času a zažiješ radost a fajn chvíle s rodinou a kamarády, že si dostatečně odpočineš a zkusíš se věnovat tomu, co Tě baví, co se Ti daří, že se budeš cítit dobře ve svém těle – dopřeješ si pravidelné cvičení, zdravé stravování, každý den se dobře vyspíš a další různé jiné věci – podle toho, co Tobě osobně dělá dobře. To všechno Ti může pomoct se časem cítit sebejistěji a přitažlivěji.

  Držíme palce a přejeme radost v každém dni,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj, opět potřebuji pomoct...:-(
  V září jsem přestoupila do nové školy a tam se mi začal líbit jeden kluk. Skamarádila jsem se s ním, měli jsme hodně společných věcí a byl i celkem vtipný. Řekla jsem mu má tajemství, např. to, že se sebepoškozuji, který spolužák mi je nesympatický, atd. Časem jsem se rozhodla mu říct co k němu cítím - on mi řekl to samý co jsem řekla já jemu. Časem si mě ale přestal všímat,byl na mě protivnej, jednou mi i hodil mobil do koše.. Furt dokola mu říkám, ať to nedělá, že mi to vadí, ale většinou na mě jen zakřičel, řekl že jsem pí** špinavá a málem bych dostala facku.. Řekla jsem mu, že si dáme pauzu, protože je na mě zlý, on to pochopil.. Ale najednou se moji spolužáci dozvěděli věci co věděl jen on. ( i fotky mých rukou ) Co mám dělat? ;-(

  holka, 12 let, 24. února

  Milá pisatelko, 

  obracíš se na poradnu opakovaně, tak děkujeme za tvou důvěru. Svěřuješ se s tím, že jsi důvěřovala jednomu klukovi, vyjádřili jste si vzájemně sympatie ale pak se jeho chování k tobě změnilo. Začal být k tobě odmítavý a  zlý.  Dokonce začal spolužákům říkat věci, které jsi svěřila jen jemu. Opakovaně mu říkáš ať to nedělá ale on to nerespektuje. Je to pochopitelné, že se v tom teď cítíš nepříjemně a ptáš se, co máš dělat. Je to opravdu velmi negativní chování vůči tobě, mohlo ti to hodně vzít důvěru a zanechat v tobě negativní pocity. Myslím že jsi správně navrhla tu pauzu. Je dobře, když si od vašeho kontaktu  odpočineš a na nějaký čas ho přerušíš. Je možné, že se on potýká se svými vlastními emocemi, které v něm jsou uložené, z minulých zkušeností, a ty on nyní tzv. promítá na vztah váš. V podstatě se dá říci, že má nějaký svůj osobní problém a ten si přenáší na tebe. Požádej ho opět, velmi jasně, ať neroznáší důvěrné informace. A dále bych ti doporučila si dát teď tu pauzu. I ty sama se tím víc uklidníš a necháš opadnout ty negativní emoce, které to v tobě vyvolalo. A po nějakém čase se ho na to můžeš zeptat. Přímo takto otevřeně, se zeptat, co se s ním děje a také mu to popsat z tvého hlediska. Vyjádřit ten svůj otazník nad tím, co se s ním stalo, že nerozumíš té změně v chování vůči tobě. Můžeš se ho třeba i zeptat, zda-li se něco v jeho životě neděje, jestli něco nepotřebuje a tak. Je potřeba k tomu zaujmout postoj  s odstupem, nebrat si to osobně. Vím, že to není snadné, byl ti hodně blízký. Ale pokud ti bude i nadále jeho chování nepříjemné, tak s ní neudržuj kontakt a drž si od něj odstup. Třeba to vše nyní chce čas a po nějaké době se opět sblížíte. Zkus na to sbližování ale nyní vůbec nespěchat, netlačit nikam. Zaměř se na jiné osoby a aktivity, které máš ráda a toho kluka spíš teď nech tzv. být. Držím ti v tom palce, ať ti je brzy lépe. Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Bude mi chybět

  Dobrý den,
  Mám další problém :,(

  Ve škole chodím se starším klukem (je o rok starší než já), máme se rádi a každý den si povídáme nebo píšeme.

  Problém je v tom že je o rok starší a že bydlí mnohem dál než já, takže se nebudeme třeba moc stýkat, a mám strach to říct rodičům.A vím, že 9. třída bude bez něj k ničemu.

  Nevíte jak bych to mohla vyřešit?, už kvůli tomu nemůžu spát :(

  holka 12 let, 19. února

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že když si představíš, že Tvůj kluk odejde ze školy, bude Ti chybět. Na druhou stranu, pokud je Ti 12 let, ještě před sebou nějaký ten rok máte. Zkus se tedy soustředit spíš na ten čas, který spolu teď trávit můžete, a obavy z budoucnosti nech zatím stranou.

  Nepíšeš, proč máš strach to říct rodičům, na tom, že dospívající děti prožívají své první lásky, nic není. Klidně můžeš s rodiči zkusit navázat na toto téma třeba otázkou, jak to měli oni ve Tvém věku, jak se seznamovali a své první lásky prožívali.

  Zároveň, i pokud bys rodičům nic neřekla a mohli byste se se svým klukem vídat méně, v kontaktu zůstat můžete, v dnešní době není problém si psát a volat mnohými způsoby.

  Přejeme Ti klidné dny,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Má každý ve své zemi nějakého kluka?

  Ahoj.
  Mám tady jen malej dotaz. Někdo mi říkal (asi babička) že každý ve své zemi má nějakého kluka. Mohla by to být pravda?

  holka, 11 let, 20. února

  Ahoj,
  to je zvláštní otázka.

  Pokud je v každé zemi alespoň jeden kluk, tak to logicky asi je pravda.

  Pokud je tím myšleno, že každý má svého kluka, kterého zároveň nemá nikdo jiný, tak to logicky nemůže být pravda, protože všech lidí je víc než všech kluků. Jinými slovy: pokud se v té zemi nachází i někdo, kdo není kluk, nebo pokud je lichý počet obyvatel, tak nemůže platit, že každý má svého kluka.

  Pokud je tím myšleno, že každá holka má svého kluka, tak to pro většinu zemí nebude platit, protože holek se rodí o pár procent víc než kluků (vyjma Číny, která si politikou jednoho dítěte vykolejila přirozenou rovnováhu).

  Ona: „Já mám ve své zemi nějakého kluka.
  On: „Já mám také ve své zemi nějakého kluka.
  Ona: „Jé, to je ale náhoda!
  On: „Tušil jsem, že máme něco společného! Vezmeš si mě?

  Pokud tu větu nezamýšlela tvá babička jako cvičení z oblasti výrokové logiky, ale jako nějakou romanticky nadějnou lekci, tak asi nemá moc smysl spekulovat, jestli to může být pravda. Všechny romantické průpovídky můžou být z nějakého úhlu pohledu pravdivé. Zejména ty od rodičů a prarodičů. O:-)

  Jen bych se možná zamyslel nad tím „ve své zemi“. Řada lidí si najde spřízněnou duši i v jiné zemi. Také si spousta lidí ani kluka nehledá… zejména kluci. :->

  Alík

  Holky a láska

  Zamilovaná do výjimečného kluka

  Dobrý den, ve škole máme kluka, kterému jde hrozně moc matematika afyzika, všichni ostatní se mu ale vysmívají, že je „šprt“ a „Einstein“. On je opravdu moc chytrý, ale hrozně divně se obléká. Nosí třeba dva týdny stejné kalhoty a tričko a tak. Ale mně vůbec nevadí. Je v šachové kroužku nejlepší a v matematických olympiádách je vždycky první. Já bych se s ním ráda skamarádila, ale on se s nikým nebaví, je moc tichý a urážek si nevšímá. Nechce dávat svoji vysokou inteligenci najevo, bojí se vyčnívat z řady. Nedávno dostal pětku z matematiky z testu, který byl opravdu lehký, já neměla ani jednu chybu. Ale on teď najednou dostává 4 nebo 3. Ve fyzice byl ten nejlepší, co znal vždy odpověď a teď mu asi vychází 4. Tak si říkám, co se mu stalo? Já jsem do něj od 4. třídy potají zamilovaná. Ale to nikdo neví. Jsem taky chytrá, ale na tak jak on. On má nadprůměrnou inteligenci. S jeho matkou byli na IQ testu (moje máma se baví s jeho mámou) a měl nadprůměrné IQ, dosahovalo 150. Je to dost, já vím. Mohl by být i členem Mensy. On je ale chudák pořád šikanovaný, rozbili mu už dokonce brýle. Přijde mi, že to udělal naschvál. Ale proč si nechá takhle zkazit budoucnost? Jeho matka je chudá, takže nemají na to, aby se přestěhovali, ale on je tak chytrý a má tak hezký, sametový hlas. Nevím, jak s ním promluvit, trpí prý aspergenovým syndromem. Je to dost komplikované. Prý ho kluci zmlátili za školou. Ve škole se to řešilo, takže dostali dvojku z chování. Učitelky se ho ptají, proč má najednou tak špatné známky a on nic neříká jen pokrčí rameny a dívá se z okna. Celou hodinu se dívá z okna a v literatuře při četbě nikdy neví, kde jsme. Učitelka mu napsala poznámku, že nedává pozor. Řekla jsem to mámě, ta si promluvila s jeho a ta na to, že prý si neví rady, ale snaží se ho podpořit, aby dělal, co ho baví. Je opravdu moc hezký. Má hnědé, kaštanové, dlouhé, kudrnaté vlasy (hrozí mu nadváha, ale nikdo by to do nějaké neřekl, to není příčiny, proč ho šikanují, má trochu svaly) a zelené oči. Rubikon kostku 3×3 složí za 1 minutu a rád celkově řeší různé hlavolamy. Jeho oblíbený vědec je Stephen Hawking. Já jsem do něj až po uši zamilovaná, ale když něco o něm řeknu, tak hned ostatní říkají, jaký to je podivín a tak. Oni ho prostě nevidí, jaký je doopravdy. V tělocviku není nějak špatný, jen basketbal mu nejde a fotbal ještě. Samozřejmě, že sedí sám. Kdysi rád citoval Romea z Romeo a Julie. Moc se mi líbí, je tak dokonalý. Učitelé ho přihlašovací do různých soutěží a on jenom vyhrával. Ve všem je nejlepší, ale ve 4. třídě řekl, že by chtěl být vědcem. On si ten sejde chce takhle vážně zkazit? Vychází mu teď pět 4 na vysvědčení, z ostatních má někdy dvojky, nebo má trojky. Já ho vážně nechápu. Když na něj ale někdo promluví, nemusí to být třeba urážka, ale řekne mu, jestli viděl Teorii velkýho třesku (ten seriál), tak mlčí a ani nedá najevo, že se ho těm dotyčný zeptal. Někdy se prostě v hodinách jen tak, z ničeho nic, najednou zasměje. To se pak všichni za ním otočí a divně se na něj dívají. Podle mě, kdyby nebyl nadprůměrně chytrý, tak je nejoblíbenější ve třídě (a i kdyby netrpěl aspergenovým syndromem). Já s ním měla před týdnem společně sedět, měli jsme pracovat ve dvojicích a on se celou dobu mračil. Já jsem se cítila tak trapně. On se tvářil naštvaně a agresivně, když jsem odešla, tak najednou přestal. Já jsem mu pak řekla promiň a on mi řekl, ano promluvil na mě, že prý neví. Ale já se ho na nic takového neptala. On odpověděl na něco úplně jiného asi. Nedává mi moc smysl. Ostatní se od něj drží dál, kromě party kluků, jsou tam samý, kteří kouří a tak, ho hrozně šikanují, ale už taky přestali. A právě protože je divný, tak je úžasný, ale já fakt nevím. A mám podezrdření, že dokáže číst myšlenky. Vím, že to je blbost. Ale jednou třeba, ještě než učitelka stihla dokončit otázku už znal odpověď. Nebo třeba jenom tak řekl do vzduchu : Ne, co si to namlouváš. Je to hrozně divné, ale neodradí mě to od toho, abych ho milovala. Já jsem asi tak před hodinou řekla mamce, že jsem do něj zamilovaná... To byl teda rozhovor. Jo, mluvila o tom, jaký to je kluk, že je asi hodný, ale má sociální nedostatky a že by bylo moc komplikované sloužit s někým, jako je on. A takové rady různé, ní typický starostlivý rodič, co dodat. On je prostě vyjímečný, cítím to. Jednou mi řekl jenom tak : dobrá hra, to když jsem proti němu hrála v šachách a on vždycky věděl, jaký tah udělám. Úplně mě to štvalo. Četl mi snad myšlenky? Vždycky to věděl dopředu! Jak je mohli možné? On podle mě vycítil, že asi zašel moc daleko a omluvně se na mě pak pousmál, byl to takový zvláštní, ale přesto neodolatelný úsměv, na který bych se vydržela dívat klidně celý den, bez mrkání. Já jsem do něj bezvýhradně zamilovaná. ❤

  holka, 13 let, 16. února

  Ahoj,

  napsala jsi dlouhý dopis, v kterém se svěřuješ o lásce ke svému spolužákovi. Zamilovala ses do výjimečného kluka, který není právě komunikativní, tak je obtížné s ním navázat nějaký kamarádský kontakt. Popsala jsi nám toho kluka přesně, je vidět, že ho máš “přečteného”. Vnímám, že se Ti opravdu líbí. Je to také svým způsobem tajemný kluk, jako z nějakého románu. Co se týká čtení myšlenek u hry v šachy, dobří šachisté jsou schopni být ve hře několik kol napřed, není pro ně obtížné uhodnout tah soupeře, tak právě v tomto asi velké tajemství není. Spolu s Tebou přemýšlím, proč tak chytrý kluk, který vždy ve všech předmětech exceloval, šel najednou se známkami tak dolů, tomu nerozumím, co se děje a zdá se, že ani učitelé netuší, co se stalo. Stálo by za to to zjistit, zeptat se ho, zda potřebuje pomoc, podporu, co se stalo, co se s ním děje. Zkus si o tom, ještě jednou popovídat s mamkou, nebo třeba třídní učitelkou nebo psycholožkou, pokud ji ve škole máte, či výchovnou poradkyní.

  Myslím, že nic nepokazíš tím, pokud mu dáš najevo, že Tě zaujal. Způsob, jakým k tomu přistoupíš nechám na Tobě, možností je více, zkus odhadnout, jaký přístup zvolit, popř. se poraď s mámou. Je možné, že ho Tvůj zájem potěší a povzbudí. Dříve vynikal, proto nelze nyní vyloučit, že se stal terčem nějaké, možná i jiné skryté či tajené šikany, nebo má problémy doma. V takovém případě podporu a povzbuzení potřebuje.
  Pokud jsem neodpověděla na Tvé nevyslovené otázky, prohlédni si naše stránky www.modralinka.cz, zvol si nějaký z možných způsobů kontaktu, ozvi se, poradíme Ti konkrétněji, více do hloubky a ke kořenu věci.

  Přejeme Ti klidné dny s kamarády.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Navázání vztahu ve 12 letech

  Ahoj poradno,
  píšu s poněkud zvláštním ? dotazem. Poslední dobou si všímám častého očního kontaktu mezi mnou a mým spolužákem který se mi, dá se říct, líbí. Beru to tak, že spoustě dívek mého věku ze začínají líbit kluci i holky, takové poznávání samu sebe. Takže nějaké navázání pohledů neberu jako přílišné znamení. Celá ta situace mě ale občas uvádí do rozpaků a napadá mě spousta otázek. I přesto že si nemyslím že vztahy v nízkém věku jsou zbytečné, mám pocit, že v mém věku je na něco podobného brzo. Ale spolužák o kterém jsem se zmiňovala se mi líbí už delší dobu a přijde mi škoda to jen tak přejít, přetrpět do devítky a nechat to být. Jsem z toho tak trochu mimo, protože i přes svoje pocity se na situaci snažím nahlížet tak trochu jinak. Mou otázkou je, jestli tohle celé má vlastně smysl, to přemýšlení nad takovou věcí, jestli se mám vyslovit nebo to nechat být... Celé mi to přijde složité. Omlouvám se, že je můj dotaz tak zmatečný a otázka poněkud nepřímá. Předem děkuju za odpověď.

  holka, 12 let, 9. února

  Ahoj z Modré linky,

  pozorně jsem si přečetla Tvůj dotaz, a snad dobře rozumím tomu, s čím se na Alíka obracíš. Uvažuješ nad tím, jestli máš ve svém věku zkusit navázat vztah s klukem, který Ti zřejmě dává najevo, že se mu líbíš, a on se Ti líbí taky.

  Chci moc ocenit, že se do vztahu nehrneš „po hlavě“, že přemýšlíš o tom, jak je to se vztahy, kdy má smysl s nimi začít, kdy je brzy a kdy ne… Spousta kluků i holek se tím moc nezabývá, líbí se mi, že tomu věnuješ pozornost.

  Říkám si, že, pokud s tím klukem v sobě nacházíte zalíbení, je to vlastně moc hezké a klidně by to mohlo zůstat tak - můžete si užívat vzájemné pozornosti, pohledů, úsměvů a nedělat nic dalšího. Pokud bys chtěla, můžeš udělat další krok, jak říkáš, vyslovit se, dát najevo něco více. Vůbec to nemusí znamenat „velké“ chození, „velký“ vztah, ale třeba pěkné přátelství, vzájemné sdílení, podporu, společně trávený čas a zážitky. To samo o sobě může mít velkou hodnotu, kdy se člověk učí být s tím druhým, poznávat, jaké to je, mít někoho blízkého a být s ním. Je to tedy samozřejmě na Tobě. obě.

  Přejeme pěkné dny,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk a jeho kamarád

  Ahoj, omlouvám se, že tak často píšu, ale m zas takový problém(no spíše nepříjemnost) jak jsem již říkala, tak jsem strašně zamilovaná do jednoho kluka(se kterým se již mimochodem bavím mnohem víc a i on se mnou-kolikrát za mnou jde přes celou školu, jen aby mi řekl něco vtipného... Ale i tak si myslím, že láska to z jeho strany úplně není a bere mě jen jako dobrou kamarádku, se kterou se z holek ze tridy baví nejvíce...) - to ale dnes není to, co bych chtěla řešit... Jeho kamarád a můj taky, si myslím, že se do mě prostě zamiloval... Mám takové tušení, protože v mé přítomnosti se stále snaží být vtipnej a i na mě zapůsobit. Nikdy mi to ale neřekl, a já bych ho asi stejně odmítla... Jakože já vím, že tohle se vůbec nemá řešit, ale prostě není to žádnej fešák... Jakože my jsme kamarádi... On je hrozně fajn a vtipnej, ale i kdybych povolila, tak nemůžu... Já jsem zamilovaná do nekoho jiného... Mě ale přijde, jakoby mu ten můj(❤️) snažil se v tom pomoct, nebo jako nevim... Prostě jedna kamaradka, rekla, ze jsem single a on (❤️) rekl neco na způsob: kmo (... )je volna, tak berte hoši... A mě to docela mrzelo...že prostě kdybych se mu líbila, tak tohle neřekne... Ale je to už asi 3 mesice zpátky a za tu dobu jsme si mnohem bližší... Tak nevim...

  holka, 14 let, 5. února

  Ahoj,

  obracíš se na nás znovu s tím, co je nového ohledně kluka, do kterého jsi zamilovaná a se kterým jste si teď bližší. Máš pocit, že se do Tebe zamiloval Váš společný kamarád. Připadá Ti moc fajn a je s ním zábava, Ty jsi ale zamilovaná do někoho jiného. Bylo Ti líto, když sis všimla, že onen kluk, který se Ti líbí, jakoby pomáhal svému kamarádovi, aby s Tebou byl. Nepokládáš nám konkrétní otázku, proto spíše napíšu pár svých postřehů k tomu, co jsi napsala. Bohužel, ani jednoho z kluků neznám, nedokážu proto odhadnout, co k Tobě který z nich cítí. Do hlavy druhému člověku nikdy úplně nevidíme, proto je někdy lepší sebrat odvahu a upřímně říct tomu druhému, jak to máš. Byla by to příležitost zjistit, jak to teď s city k Tobě má onen kluk, jak vnímá to, že jste si v poslední době mnohem bližší než dříve. Zároveň chápu, jestli se na to třeba ještě necítíš. V takovém případě si teď můžeš užívat, že kolem sebe máš dva prima kluky, se kterými si dobře rozumíš. Je úplně v pořádku, když k Vašemu společnému kamarádovi necítíš to samé, co on možná k Tobě. Těžko ovlivníme, do koho se zamilujeme, nejde se k tomu nijak přinutit. Je O.K., když druhému dáme nějak citlivě najevo, že s ním chceme být pouze kamarádi.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se chovat ke klukovi?

  Ahoj,
  Píšu znovu kvůli jedné věci. No chodím do atletiky a tam je jeden další kluk co se mi taky líbí. Občas na mě kouká a když hrajem hry na ve kterých jsme v týmu tak chce být vždy v jiném než jsem já. No a teď nevím jestli to co teď napíšu není jen náhoda.;-D V šatně jsem si řekla že jestli se mu líbím tak ať vyjdem zároveň. A taky že jsme vyšli zároveň:-c. Jinak nevím co to má znamenat ( nemyslím tu náhodu ). Budu moc ráda za radu jak se mám v takové situaci chovat.;-) A děkuji za předchozí odpověď.

  Lenka, 11 let, 2. února

  Ahoj Lenko,

  ptáš se, jak se chovat v situaci, kdy se Ti líbí kluk z atletiky, a není Ti jasné, jak na tom jsi.
  Nedivím se, že se Ti hlavou honí otazníky, to k takovým situacím patří. Neboj se ale chovat tak, jak je to pro Tebe přirozené, úplně normálně - tak, jak se Ti v dané situaci bude chtít. Nemá cenu se chovat jinak, je důležité být sám sebou, jaká jsi. A jestli nevíš, co to má znamenat, je nejlepší se v klidu zeptat (pokud někde budete spolu, klidně napřímo), nebo se nechat překvapit - v budoucnu se asi všechno ukáže.

  Přejeme, aby sis užila jak atletiku, tak i to, že se Ti líbí ten kluk.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!