Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Zůstali jsme po rozchodu kamarádi

  ahoj, rozesla jsem s klukem. Zustali jsme kamaradu ze se bavime jak driv jen nejsme ve vztahu. Ale i tak me to mega boli. A chci se zeptat jestli je to normalni ze jsme kamaradi a normalne si pisem chodime ven atd

  holka, 14 let, 27. ledna

  Ahoj,
  předně bych chtěla říct, že naprosto chápu, že ti je líto a bolí tě, že jste se s přítelem rozešli. Tyto nepříjemné pocity budou bohužel asi ještě nějakou dobu přetrvávat a postupem času budou slabší a slabší.
  Co se týká tvého dotazu, zda je normální, že spolu chodíte ven a zůstali jste kamarádi, považovala bych to za velký klad. Je skvělé, když se dva lidé, kteří spolu chodili, rozejdou a i po rozchodu dokáží zůstat přáteli. Pokud spolu měli partnerský vztah, znamená to, že na sobě vzájemně viděli spoustu kladných vlastností a mají spoustu společných zážitků, které se jen tak někam nevytratí. Je výborné, že na to dokáží navázat a vytěžit z toho to dobré.
  Takže i když tě bolí, že jste se rozešli, určitě můžeš mít radost z toho, že máš onoho kluka ve svém životě jako kamaráda. Je možné, že časem svoje stanovisko ještě přehodnotíte a začnete spolu znovu chodit. Ale i kdyby ne, dobrý a spolehlivý kamarád je skutečný poklad.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zamilovaná do učitele

  Ahoj, tohle je už můj 3. dotaz. Je mi 14, takže jsem aktuálně ve fázi dospívání atd. Už delší dobu se mi líbí jeden učitel odemě ze školy. Je mladý (26) a hodně dobře se s ním povídá, je vtipný, hezký, hodný a dle mě, prostě dokonalý,... On ví, že ho mám ráda víc než je zdrávo, taky jsme se o tom spolu bavili atd. Samozřejmě má narážky na 15+, ukončeno školu atd. Já ho mám fakt moc ráda a líbí se mi.... Vzhledem k tomu, že já vím, že on si je vědom toho, že ho mám ráda, jsou mé city k němu ještě silnější.
  Normálně se s tím učitelem bavím a tím, že není o „tolik" starší, tak i chápe to jak se chováme my „puberťáci🤣“. Řekl mi, že kdo ví? Třeba z toho jedno něco bude😊. Ale já teďka nevím, jak se mám zachovat, mám ho ráda a on mě očividně taky, ale samozřejmě méně než já jeho. Nevím ani co mám dělat? Jak se mám chovat? Můžu ho mít vůbec ráda? Mám ovlivnit své city? Je to fakt hodnej učitel, bojím se, aby jste ho neoznačili za „pedofila" protože to on rozhodně není. Máme spolu dobrý kamarádský vztah....
  Děkuji za odpověď. Hezký den!

  holka, 14 let, 29. ledna

  Ahoj,

  píšeš nám o svých citech k mladému učiteli. On o Tvých citech ví. Pokud jsem to správně pochopila, dal Ti najevo, že pokud je Ti pod 15 a jsi jeho studentkou, není možné, abyste měli vztah. Současně však dal najevo, že z toho třeba jednou něco bude. Ty teď nevíš, co s tím, jak se zachovat. Současně jsi možná i trochu zmatená, ptáš se, jestli ho vůbec můžeš mít ráda.

  Je moc dobře, že hledáš podporu, když si nevíš rady. Vnímám Tvou obavu, abychom ho neoznačili za pedofila. Takové hodnocení bych si nedovolila, to se skutečně nedá tak snadno říct. Mám pochopení pro to, že ses zamilovala do svého učitele, zvláště když je mladý, má k Vám blízko, rozumí jak se chovají puberťáci. Občas se takové city směrem k učiteli nebo k jinému dospělému objeví a není to nic špatného. Současně je však pravda, co Ti učitel řekl sám - není možné, abyste spolu měli vztah, pokud jsi jeho studentkou. Zmiňoval i věkovou hranici 15 let. Tou je zákonem stanovena možnost začít se sexuálním životem. Nicméně v situaci učitel - žák toto není možné ani od 15 let. To by pro něj mělo závažné důsledky. Jsem ráda, že i on sám tuto hranici vymezil.

  Nevím přesně, co myslíš tím, jak by ses teď měla zachovat, co zvažuješ. I přesto, že Ti dal naději, že z toho někdy něco bude, v současném nastavení to možné není. Na otázku jestli ho vůbec můžeš mít ráda a jestli to máš nějak ovlivnit, Ti chci říct, že všechny pocity jsou v pořádku. Pocity nedokážeme vůlí příliš ovlivnit, avšak je dobré si jich všímat. Obvykle není dobré je potlačovat nebo jít proti nim. Současně by Ti mohlo pomoci své city k učiteli více nepodporovat. Pokud víš, že některé aktivity Tvou náklonnost k němu prohlubují, může pomoci je omezit nebo se jim vyhnout a třeba se více zaměřit na jiné činnosti, které Tě baví. Také mi připadá důležité, abys na to nebyla sama. Je někdo blízký, komu by ses mohla svěřit? I my jsme Ti nadále otevřeni, lépe však přes telefon či chat, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Modrá linka

  Holky a láska

  Nešťastná láska

  ahoj, mam problem. Mam uz 4 mesice kluka. Ale je to jine nez s jinym. On nikdy nemel holku a tak nevi jak se chovat atd. Ja to respektuji nejak jsem ho navedla. Ale on to nejak furt nechapal. Ja se vzdycky hrozne tesila ze prijede a on mi to 4 zrusil. Tak tim dal tim min jsem se tesila. A zacala jsem ztracet zajem a city k nemu. A ted proste brecim ze nevim jak se rozhodnout jelikoz se ty city nevraci a fakt nevim co delat. Radila jsem se vsema i jemu jsem to dokonce rekla ale on to nejak nepochopil a vzal ze mi bylo jen smutno a dela ze se nic nestalo. Tak nevim jestli se s nim mam rozejit nebo pockat ze to prejde a zase k nemu budu neco citit. Je to tezke vysvetlovat jak to citim ale snad chapete

  holka, 14 let, 25. ledna

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  obracíš se na Alíka v situaci, kdy se rozhoduješ, jestli se máš rozejít s klukem, kterého máš už čtyři měsíce. Důvodem je to, že neví, jak se ve vztahu chovat, Tvoje city se začínají ztrácet a Ty teď nevíš, jestli se vrátí.

  Děkujeme za důvěru, se kterou jsi napsala Alíkovi. Tvůj dotaz jsem si pozorně přečetla a myslím si, že chápu, co nyní řešíš. Oceňuju, že si umíš říct o pomoc a popsat svoji situaci, když si nevíš rady.
  Nedivím se, že brečíš, když prožíváš to, co popisuješ. Říkám si, že je hodně náročné, když jsi od vztahu očekávala něco, co nyní nedostáváš.

  Je moc fajn, že jsi tomu klukovi řekla, co vůči němu cítíš. Je to většinou účinná cesta k tomu, aby druhý pochopil, co potřebuješ a co Ti chybí. V Tvém případě se tak ale nestalo. Říkám si, jestli by nestálo za to mu to napsat - pořádně si promyslet, co by v takovém dopisu mělo být. Třeba to, čeho si na něm a Vašem vztahu ceníš, co potřebuješ a co Ti schází, a upřímně také napsat, že uvažuješ, že Váš vztah ukončíš. Dát mu najevo, že je tu vlastně poslední šance k tomu, abyste spolu zůstali. Můžeš poslat mail, zprávu, nebo třeba předat i papírový dopis.

  Myslím si, že když mu dáš ještě jednu šanci k pochopení toho, co potřebuješ a co co vlastně od vztahu očekáváš, budeš vědět, že jsi pro vás dva udělala všechno. Pokud to nepochopení a svoje chování nezmění, je opravdu na zvážení, jestli s ním budeš dál, nebo ne.

  Držíme palce, aby se vše vyvíjelo tak, jak si přeješ.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Odešel a já na něj nemohu zapomenout

  Ahoj, mám tu jeden problém. Ještě na začátek chci rict, ze jsem tu měla napsanou fakt hrozne dlouhou zprávu, ale zkrátila jsem to jenom na to nejdůležitější :)
  Zamilovala jsem se do jednoho o 2 roky staršího kluka.
  Akorát ze zamilovala je pro me slabý slovo. Začala jsem jím být posedlá, snažila jsem se zjistit o něm co nejvíce informací a byla jsem až moc zaslepená láskou k němu. Mám bezpočet fotek a videí, které jsem tajně natočila, spoustu popsaných stránek v deníku a nakreslenych obrázků, na kterých je on.
  Cele to začalo v březnu 2022, já byla v sedmé třídě a on v deváté.
  Vystalkovala jsem ho, takže jsem věděla kde bydlí a začala tam k jeho domu chodit hodně často, klidně jen tak si tam posedět, cist si nebo poslouchat písničky. Bylo to pro me takové bezpečné a příjemné místo.
  Na začátku května jsem s kamarádkou na nej byla zvonit a chtěly jsme se ho zeptat, jestli by s námy šel ven. Nikdo nám neotevřel, i když bylo poznat, ze za tema dverma stojí. Další den ve škole už to věděli snad všichni a všichni už si pamatovali moje jméno. Věděli, ze jsem do nej zamilovaná a popichovali me kvůli tomu, ale mně to bylo tak nějak jedno.
  Ještě jednou jsme na nej byly zvonit s jinacima kamaradkama a donesly jsme mu nějaké sladkosti. Bohužel byl asi na tréninku, tak otevřela jeho máma a te jsme to daly.
  Věděla jsem, ze na konci června odejde na střední a už ho nikdy neuvidím. Věděla jsme to a připravovala jsem se na to, ale nezvládla jsem to. Totálně to pořád nezvladam.
  29. června 2022 jsme měli ve škole loučení devataku.
  Pustili smutné písničky a my jsme po vystoupení měli možnost jít za tema všema devatakama a rozloučit se. Pamatuju si, ze to byl nejhorší a zároveň nejlepší den v mem životě. Šla jsem za tím klukem a byla jsem z toho hrozne nervózní. Zeptala jsem se ho, jestli ho muzu obejmout a on ze jo. Obejmuli jsme se. Bylo to to nejlepší obejmutí v mem životě a nikdy na to nezapomenu. No ale pak, až všechno skončilo, spadla na me tíha všeho. Ze už ho nikdy neuvidim, ve škole ho už nikdy nepotkam, proste a jednoduše zmizí mi ze života. Nikdy jsem takhle moc nebrecela. S moji nejlepší kamarádkou jsme brecely obě dvě, jelikož její crush taky odcházel. Bylo to tak hrozne, ze s tím nic neslo udělat, neslo to nějak změnit.
  Večer toho dne jsem mu poslala dlouhou slohovku, jak se mi líbí (nikdy předtím jsme spolu nemluvili). Jenom si to zobrazil a neodepsal.
  Poslední den školy, kdy se dává vysvědčení jsem ho viděla naposled. Od te doby už nikdy. Uplynulo přesně 206 dni a porad se cítím stejně špatně, jako toho dne. Není den, kdy bych na nej nemyslela. Při zmínce jeho jména mám vždy chuť se rozbrecet. Občas se mi o něm zdají sny.
  Už jsem to rikala spoustu kamaradum, co se mi deje a oni mi sice krátkodobě pomohli, ale i tak se cítím hrozne depresivně a hrozne moc mi chybí, i když vim, ze jsem mu úplně jedno a nikdy jsme spolu nevedli nějakou delší konverzaci. Dělá si ze me jen srandu a já to vim, ale i přesto ho porad hrozne moc miluju a už nevím, co mám dělat. Změnil mi život i kdyz vlastně jen existuje. Každý den mi mění život.
  Ještě jsem si vzpomněla, ze jsem zapomněla dopsat, ze mi nakonec po 14 dnech odepsal, neco v tom smyslu, ze je mu ze me zle..
  To je asi tak vše, snad jsem nic nezapomněla.
  Teď ten dotaz: už nevím, co mám dělat, abych se necítila smutně z jeho odchodu. Snažila jsem se najít jiného kluka nebo nějakou aktivitu, která by me pomohla se odreagovat, ale nic moc nepomohlo. Nevíte, co bych mohla udělat? Nebo jak si pomoct od bolesti, která je ve me už hrozne dlouho a necítím se tak nějak šťastně?
  Omlouvám se, ze je to takhle dlouhé a děkuji moc za přečtení, popřípadě jakoukoliv pomoc.
  Katie

  holka, 13 let, 22. ledna

  Ahoj Katie,
  vážíme si důvěry, se kterou jsi nám napsala. Píšeš nám o svém trápení a nešťastné lásce. Zamilovala ses do kluka z deváté třídy, který z Vaší školy už odešel, a pro Tebe je stále těžké se s tím smířit. Píšeš, že ani po té době se necítíš ani trochu lépe než ten den, kdy odešel. Ptáš se nás, co dělat, aby ses necítila tolik smutně, jak si pomoci od bolesti a jak se zase cítit šťastně.

  Je moc dobře, že si píšeš o radu ve chvíli, kdy Ti není dobře. Je mi líto, že i dnes cítíš takový smutek a bolest z jeho odchodu. Zároveň chci, abys věděla, že někdy může být stesk po milované osobě takhle silný a může trvat dlouho. I když jste spolu nikdy nemluvili, nebyli jste kamarádi, věřím Ti, že jsi k němu cítila tak silné pouto. Připadá mi důležité, že už bys chtěla, aby to přestalo. Chtěla bys znovu cítit i radost. Oceňuji, že jsi o tom zkoušela mluvit s kamarády, snažila ses najít jiného kluka, kterého bys mohla mít ráda anebo i aktivity, které by Tě odreagovaly. Vidím, že se snažíš. Někdy se stává, že přes veškerou naši snahu nemůžeme dosáhnout toho, co chceme. Nevím, jestli je to tak i u Tebe, ber to jako takovou myšlenku - někdy lidé své nepříjemné pocity potlačují, chtějí se jich zbavit. Je to pochopitelné, smutek je nepříjemný, nechceme, aby se nám dělo něco nepříjemného. Někdy ale pomůže, když si ty pocity naopak dovolíme, všimneme si jich, uznáme, že tam jsou, přijmeme je a netlačíme na sebe, že bychom je neměli cítit. Zní to jako paradox, ale takové přijetí občas pomůže, můžeš pak zažít uvolnění nebo i úlevu. Je v pořádku být smutná, když přijdeme o někoho důležitého. Nikde není napsáno, za jak dlouho už bychom smutní být neměli.

  Zároveň mě napadá, že můžeš zkusit nějaké techniky, abys odchod toho kluka pro sebe uzavřela. Třeba si můžeš do deníku napsat všechny své pocity anebo napsat dopis na rozloučenou s tím klukem. Jen pro sebe, nebudeš ho nikam posílat, pak s dopisem můžeš udělat cokoliv Tě napadne - schovat si ho, vyhodit ho, roztrhat, zakopat. Své pocity můžeš taky vykreslit na papír, vybít do polštáře, vytancovat, vykřičet, cokoliv bezpečného Tě napadne. Dobré je také mluvit o svých pocitech s někým, komu věříš, klidně i s rodiči, pokud to jde. Kdyby Tě to i dále trápilo, může Ti pomoci i psycholog/psycholožka. Někdy takový odborník bývá i ve škole.

  Přejeme Ti mnoho sil a hezké zimní dny,
  Modrá linka

  Holky a láska

  První krok v lásce

  ahoj aliku,
  mam takovy jeden problem:-(. hrozne moc se mi libi jeden kluk, s kterym jsem se nedavno sblizila, ale vubec nevim jak to vidi on a bojim se toho, ze me city nebudou opetovane:-(. vic se se mnou bavi nez pred tim a kdyz jsme sedeli vedle sebe tak byl cely nervozni. je to hrozny introvert a nedava sve pocity najevo, takze zbytek kamaradu vubec nevi, jestli ma nekoho rad nebo ne…jak zjistim, jestli se mu libim? nechci mu davat prime naznaky, abych nevypadala divne…chci, aby on byl ten co by udelal prvni krok ale toho bych se ani nikdy nedockala. ale zaroven se bojim delat prvni krok. co mam delat?

  nelinka, 16. ledna

  Ahoj Nelinko,

  ptáš se nás, jak zjistíš, jestli se líbíš klukovi, se kterým ses nedávno sblížila. Nechceš mu dávat přímé náznaky, byla bys ráda, aby udělal první krok on, bojíš se ho udělat Ty sama. Nevíš, co máš dělat.

  Určitě máš radost ze sblížení, moc Ti to přeju. Zároveň ale chápu i Tvou nejistotu. Přála bych Ti, aby Tě ten kluk oslovil první, ale jistotou je, když Ty mu svoje city nějak naznačíš. Jak to máš udělat? Zkus být více v jeho blízkosti, trávit s ním více času, také mu dávat najevo, čeho si na něm vážíš a co obdivuješ. Svůj vztah můžeš naznačovat také pohledy, úsměvy, svým celkovým chováním k němu.

  Možná, že kdybyste mohli být spolu někde více stranou, nebo sami, mohl by si ten kluk dodat odvahy k tomu, aby první krok udělal on. Můžeš třeba navrhnout, abyste spolu šli někam ven, do cukrárny, na výstavu apod.

  Pokud se pořád nebude nic dít, můžeš být ještě aktivnější a toho kluka se zeptat přímo, jak to s Tebou má. Samozřejmě riskuješ, že to nedopadne, jak bys čekala, ale na druhou stranu stojí za to vědět pravdu.

  Určitě se můžeš poradit také třeba s kamarádkami, jak to ony mají a jaké mají zkušenosti.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak poznat, jestli se mu líbím?

  Ahoj Alíku, líbí se mi jeden kluk, jsme kamarádi, mám otázku. Vím ze mi nemůžete odpovědět 100% ale stejně se zeptám nebo aspoň tak něco. Chci se proste zeptat zda věci co děla ten kluk by se dali považovat jako signály ze se mu taky libim. Například vždycky když ho potkám ve skole tak na mě kouká jako vždy ale snaží se abych si toho nevšimla nebo tak mi poslední dobou píše spis on než já jemu a vždycky když se vidíme tak děla i například divné věci jakoze narazí naschvál do zdi nebo takové blbosti nevím proč to dělá. Předem Vám děkuji za odpověď:-)

  holka, 13 let, 17. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  popisuješ, že se Ti líbí jeden kluk. Nevíš ale, jestli se i Ty líbíš jemu. Pozoruješ u něj určité náznaky, ale nevíš to jistě.
  Jak sama píšeš – neumíme to říct jen z popisu, jak to má opravdu on a jestli k Tobě něco cítí. Z jeho chování, které popisuješ, se vůbec nedivím, že Tě napadlo to, že se mu asi taky líbíš. Ozývá se Ti – dokonce si i píšete a on často konverzaci začíná, dlouho se na Tebe kouká, dělá naschvál věci, aby Tě nějak zaujal – toto všechno zní, že o Tebe má zájem, že jsi mu sympatická. Když nám někdo „padne do oka“, tak můžeme být často v kontaktu s ním na začátku nesví, nervózní, abychom se zachovali tak, aby to tomu druhému přišlo fajn, můžeme se stydět. Zároveň přítomnost druhého vyhledáváme, chceme ho poznávat, ale trochu se můžeme obávat, aby byl zájem opětován. Uvidíš, jak se to bude vyvíjet, možná si spolu popovídáte naživo, možná budete mít příležitost, spolu ještě s kamarády anebo sami, někam zajít. Postupně bude jasnější, jestli vás to k sobě přiblíží nebo naopak.
  Říkám si, že si možná klade stejnou otázku: Líbím se jí taky? Nepřijde mi zvláštní mu to dát najevo – že mu třeba jen opětuješ úsměv, pozdravíte se, zeptáš se ho, jak se má, anebo se o něčem zapovídáte apod. Vzájemné poznávání chce svůj čas. Přeju Ti, aby to pro Tebe bylo hezké období a ať se to mezi vámi vyvíjí podle Tvých představ.

  Držíme palce.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná do Severuse Snapea

  Ahoj. Mám takový problém. Já jsem se asi zamilovala… problém je ze do postavy z Harryho Pottera a to do Severuse Snapea. Já když se na nej podívám tak se mi tak rozbití srdce je mi hezky když se na nej dívám. Ale je to celkem problém když je to postava. Co mám dělat ?

  holka, 13 let, 13. ledna

  Ahoj,
  píšeš nám, že ses zamilovala do postavy Severuse Snapea. Chápu, že to vnímáš jako problém - existuje pouze v knize nebo ve filmu, nemůžeš se s ním potkat. Ptáš se nás, co máš dělat. Přemýšlím nad tím, co vlastně teď pro sebe nejvíc potřebuješ. Co bys s tím vlastně chtěla dělat. Přestat být zamilovaná? Nebo se nějak vyrovnat s tím, že ve skutečnosti neexistuje? Zkus si sama odpovědět. Jakmile zjistíš, co potřebuješ, můžeš si pak i odpovědět na to, co bys pro sebe mohla udělat. Chci také, abys věděla, že zamilovat se do filmové nebo knižní postavy je docela běžné, ve Tvém věku obzvlášť. Chci Tě podpořit, abys na sebe netlačila, že bys to měla mít jinak, že bys například na něj měla zapomenout. Je v pořádku, že se Ti to děje, nemusíš jít proti tomu co cítíš, můžeš si to prožít a věřím, že časem to odezní. Zalíbí se Ti někdo jiný, třeba i nějaký kluk z Tvého okolí. Napadá mě také, že by Ti mohlo pomoci promluvit si s kamarádkami, jestli se jim někdy něco podobného stalo. Sdílení může být úlevné.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka.

  Holky a láska

  Jak poznám, že ho mám ráda?

  Milí Alíku a spol.
  Ve škole je jeden kluk, který se mi líbí, ale zároveň si nejsem jistá jestli ho mám doopravdy ráda, a nejsem si jistá, jak poznat jestli ho teda mám ráda nebo ne.
  Děkuju za odpověď a přeju hezký den

  holka, 13 let, 10. ledna

  Ahoj,
  to je poměrně komplikovaná otázka, protože sice všichni cítíme, že je rozdíl mezi tím, když se nám někdo líbí a tím, kdy ho máme rádi, nebo jsme do něj zamilovaní. Ale na druhou stranu neexistuje žádná přesná definice, co to je zamilovanost a podobně. Navíc jsou city velmi individuální záležitostí a každý člověk to má jinak.
  Obecně lze říci, že člověk na toho, koho má rád, často myslí, vyhledává jeho přítomnost, zajímá se o něj, touží s ním být co nejčastěji a je mu s ním příjemně. Na druhou stranu některé z těchto charakteristik jsou platné například i pro vztah mezi kamarády a přáteli. Doporučila bych ti proto řídit se svými instinkty a srdcem. Jestliže se ti onen spolužák líbí fyzicky, líbí se ti také jeho povahové vlastnosti, je ti s ním příjemně a často na něj myslíš, je pravděpodobné, že ho máš ráda.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Mám mladší přítelkyni - je to problém?

  Dobrý den,
  potřebovala bych odpovědět na otázku. Abych to shrnula, je mi 14, v únoru 15, a začala jsem mít vztah s holkou které je momentálně 11 - v létě 12.
  Chová se celkem vyspěle, hovoří srozumitelně anglicky, má dobrou gramatiku, dobré názory...prostě se chová hrozně vyspěle. Nikdy jsem nepotkala tak vyspělého člověka v jejím věku, jako je ona. Je taky hrozně chytrá.
  Je to můj první vztah, nikdy v životě jsem se totiž předtím necítila zamilovaná...tohle je úplně poprvé. A tak jsem si řekla, proč to s ní nezkusit? Za zkoušku nic nedám. Řekla jsem to kamarádům, ti řekli, že je to divné a měla bych se okamžitě rozejít, jenže já asi nechci... s ní je mi tak dobře, cítím se tak dobře jako nikdy v životě. Trochu jsem googlila, a našla jsem, že být ve vztahu s 12ti letým člověkem, když druhému je 15, je v pořádku, pokud pouze „randíme“ a nemáme pohlaví styk, ať už přes internet nebo v reálném životě.
  Vím, že to možná nevydrží dlouho, ale aspoň si za tu dobu můžu vytvořit pár hezkých vzpomínek...nevím.

  A tak jsem se chtěla zeptat, jestli vám to přijde v pořádku, nebo jestli bych se měla rozejít, protože je to třeba...nelegální? Je to v pořádku, když ve vztahu nezmiňujeme sex, ani další takové věci? A když mi bude 18 (jí 15), budeme se muset rozejít, pokud se do takového bodu dostaneme?

  holka, 14 let, 6. ledna

  Dobrý den,

  moc děkuji, že se na nás obracíš s takto důvěrnou otázkou. Jsem rád, že si kladeš otázky, které se týkají právního aspektu Vašeho vztahu. Doufám, že Ti má odpověď prospěje - ač nejsem psycholog, otázku pojmu tedy z právního hlediska.

  Odpověď, kterou jsi našla na internetu, je pravdivá. Snaha navodit sexuální styk s osobou mladších 15 let (navazování nedovolených kontaktů s dítětem), popř. vykonání přímo sexuálního styku (pohlavní zneužití) je nezákonné a jedná se o trestní činy. Samotné „randění“ s osobou mladší 15 let nezákonné není (popř. 14leté dívky s 11/12letou). Hranice 18 let pak s „randěním“ též nesouvisí. Pro doplnění jen uvedu, že, mají-li obě strany nad 15 let, mohou dle českého práva spolu mít sexuální styk.

  Z mého pohledu se jedná o vztah, který je v souladu s právem. Nevidím tedy důvod vztah ukončovat, jste-li obě spokojené.

  Držím tedy palce a v případě, že bys ještě něco potřebovala, určitě se na nás obrať!

  Holky a láska

  Jak se odmilovat?

  Ahoj, potřebuji pomoct. Měla jsem hrozně ráda jednoho kluka a on mě taky, ale potom udělal něco kvůli čemu jsme se pohadali a říkala jsem si, že už ho nemám ráda. Takže zatím se mi začal líbit někdo jiný, ale dnes jsem si uvědomila, že ještě mám asi ráda i toho předchozího, protože mi dával naděje a vypadalo to tak, že mě má ještě rád. Potřebuju poradit, jak se odmilovat, nebo co s touto situací.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 10. ledna

  Ahoj,

  ptáš se nás, jak se odmilovat - po rozchodu se Ti začal líbit někdo jiný, ale uvědomila sis, že máš asi ráda toho předchozího.

  Věřím, že přemýšlíš, jak dál, a že to není úplně příjemné. Především je asi důležité si říci, o koho vlastně stojíš. Jestli bys třeba chtěla dát druhou šanci prvnímu klukovi, nebo je to pro Tebe nepřijatelné. Pokud si řekneš, že dáváš přednost tomu dalšímu klukovi, bylo by potřeba předešlý vztah řádně ukončit. Z Tvé strany bys mu měla dát jednoznačně najevo, že nemáš zájem o další pokračování - říct mu to, nebo i napsat (online nebo i papírovým dopisem). Pro sebe to můžeš zkusit uzavřít tak, že si řekneš, co Ti ten vztah dal a vzal, a můžeš i napsat dopis na rozloučenou - který bude jen pro Tebe, jen abys vnitřně věděla, že je opravdu konec. To je pro „odmilování“ důležité.

  Pak pomohou nové podněty, zážitky, poznávání nového kluka, ale i cokoliv, co děláš ráda a co Tě přivede na jiné myšlenky.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná jako na houpačce

  Ahoj Alíku aspol,
  jsem to zase já, chci se jen zeptat. Jsem zamilovaná do jednoho kluka občas mám takové chvilky, že k němu vůbec nic necítím a jednou jsem do něj příšerný blázen. Je to normální? Chtěla bych s ním mít vztah ale bojím se že po nějaké době k němu nic nebudu cítit, prosím poraďte jestli to je normální a jestli je vhodné mít v tomto případě s ním mít vztah.

  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 10. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  jsi zamilovaná do jednoho kluka, máš k němu ale rozporuplné pocity – chvíli nic necítíš, chvíli jsi do něj až moc zamilovaná. Váháš, jestli s ním mít vztah, nevíš, jak by se to vyvíjelo. Zkouším si představit, že to může být dost matoucí – zažívat k němu takové pocity „jako na houpačce“, že se v tom nemusíš teď dobře vyznat. Zamilování s sebou však může i takové momenty přinášet. Chce odvahu to zkusit, pokud se tak rozhodneš, jinak to, bohužel, nezjistíš. Jestli máš chuť a možnost vztah rozvíjet, tak to zjistíš v průběhu – budete se postupně poznávat, zažívat společné chvíle apod. Možná ho taky poznáš i v kolektivu jiných kamarádů. Chtěla bych Tě podpořit, ať v tom na sebe netlačíš – buď to přijde anebo ne. Nejde se nutit do toho k někomu cítit náklonnost, zamilování. Říkám si, že by sis zasloužila to všechno podrobněji probrat s někým blízkým, třeba Ti dá ještě další pohled, možná někdo bude mít podobnou zkušenost a můžete se navzájem svěřit – možná máš blízko k mamce, tetě, staršímu sourozenci, dobré kamarádce. Není ostuda o tom začít mluvit.

  Ať máš hezké dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi kluk

  Ahoj Alíku,
  líbí se mi jeden kluk že třídy. Je mu trinact a moc se spolu nebavime ale občas mám pocit že na mne kouka. Jsme teď na lyzaku a mně připadalo že je lyzak nejlepší prilezitosti se s ním vice seznamit. Ale teď nevím. Jak se s ním mám sblizit? Mohl by mně mít rád? Mám mu říct o svych citech k němu? Pochopi to?

  holka, 12 let, 9. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  první zalíbení jsou krásná a zároveň je běžné, že vyvolávají velké nejistoty a spoustu otázek. Není žádný jednoznačný návod na to, jak se s někým sblížit. Lyžák opravdu může být dobrou příležitostí. Můžeš ho pozdravit, zeptat se ho třeba, pokud už umí lyžovat, kde se to naučil, pokud neumí, jaké to je se učit lyžovat, jak se mu líbí program lyžáku, který učitel mu přijde fajn a který ne a tak dále. Prostě reagovat na to, co se děje. Jestli by Tě mohl mít rád nebo jestli pochopí Tvé city, na to Ti odpovědět nemůžeme, to ví jen on. A jestli mu o svých citech říct, to si musíš zvážit Ty sama, můžeš se řídit třeba tím, jak bude reagovat na Tvé pokusy o sblížení. Když mu dáš najevo, co cítíš, budeš alespoň vědět, jak na tom u něj jsi, zároveň ale hrozí, že můžeš být i odmítnuta. Pokud se rozhodneš mu nyní nesvěřit, může to pro Tebe znamenat delší čas v nejistotě, ale zase by ani to nebylo nic hrozného - prostě by sis počkala na další dobrou příležitost a měla čas si všechno ještě promyslet.

  Držíme Ti palce s klukem a přejeme lyžák podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Valentýnský dárek

  Ahoj Alíku a spol,
  znovu sem píšu ale ohledně lásky a kluků. Mám jednoho kluka kterého mám ráda a mám takové menší tušení že on má rád zase mě, tak jsem se rozhodla že bych mu na Valentýna poslala takový nenápadný Valentýnský dárek. Hraje florbal a chodí do 6. třídy tzn. že mu je 11 a bude mu 12. Chtěla bych mu to i s pozdravem dát do schránky, problém je v tom že bydlí tak 1-2 km od nás takže rodiče by mě nepustili samotnou a kdybych šla s nimi, tak by zjistili o co jde, a to právě nechci.
  Takže moje dotazy jsou:

  1. Jaký nenápadný dárek bych mu měla dát? (Napadl mě upletený náramek a ještě něco, ale nevím co)
  2. Jak mu ten dárek vůbec dát toho 14. února?
  3. Jak to udělat aby na to rodiče nepřišli?

  Předem děkuji za odpoveď

  holka, 14 let, 8. ledna

  Ahoj z Modré linky.

  Přijde mi fajn, že bys ráda dala klukovi, který se Ti líbí, najevo své city a máš i plán, jak to udělat. Máš ohledně toho několik otázek, odpovím Ti je postupně.
  Dárek na Valentýna se mi zdá jako prima nápad, je to hezká pozornost. Nedokážu Ti však poradit, co konkrétně bys mu měla dát. Dárky jsou osobní záležitost, a proto by měly odrážet něco z Tebe a současně být něčím, co toho druhého potěší. Náramek mi zní hezky, ráda bys ještě něco k tomu. Zkus zapřemýšlet o tom, co má ten kluk rád, jestli třeba máte nějaká společná témata, o kterých se bavíte a jestli se dá dárek od toho odvodit. K Valentýnu tradičně lidé dávají třeba i dopis nebo čokoládu.

  Dál Tě trápí, jak mu dárek předat, když Tě rodiče nenechají jít samotnou ven. Vnímám, že máte doma nastavena pravidla a ta vylučují možnost dát mu to nepozorovaně do schránky. Nedokážu Ti říci, jak pravidlo rodičů obejít. Spíš mě napadá, zda je možné předat mu to i jinak - třeba ve škole anebo že by mu to dal někdo, komu věříš? Možná máš staršího sourozence, který by mohl jít s Tebou a tajemství udržet. Někdy pomůže promluvit si s kamarádkou, třeba společně něco vymyslíte.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka.

  Holky a láska

  Co když můj idol mé city neopětuje?

  Dobrý den, předpokládám že ten můj idol lásku neopětuje. Už s tím tak trochu počítám. Jak se mám psychicky připravit na to, kdyby mi to potvrdil abych to nemusela snášet tolik těžce?
  A ještě jedna otázka… chci si s ním promluvit na konci ledna kdyby se choval pořád stejně ( což je dost pravděpodobné ), jak se k němu mám do té doby chovat abych ho „nevyplašila“? Mám si od něj dát menší přestávku a nevsimat si ho? Se bojim aby když povolim, se nezamiloval do mé kamarádky která sedí vedle něj přes uličku a občas si od ní půjčuje věci nebo se ptá. Ode mě si půjčuje jen když mu kamarádka řekne ať se mě zeptá. Ona se mi snaží pomoct a i když by mohla něco půjčit tak někdy mu zalže. Jenže stejně se jí ptá častěji než mě. Chápu to, je to pro něj pohodlnější než se otáčet o 180 stupňů jen aby se zeptal na jaké straně jsme. Naštesti se to stalo ZATÍM maximálně 4 krát tento školní rok. Jak jsem v min zprávě psala že se nebaví s holkama tak to platí i u mé kamarádky. Jen ne tolik jak u ostatních. Co mám dělat?

  holka, 14 let, 5. ledna

  Ahoj,

  na radu naši i psychologa si chceš s tím klukem promluvit na konci ledna. Přemýšlím, v čem pak je pro Tebe vlastně důležité čekat s tím na konec měsíce - možná se na to chceš sama nejdříve důkladně připravit. Kolik času si na to dopřeješ, je jenom na Tobě, někdy ale může být fajn mít obtížné rozhovory rychle za sebou.
  Zmiňuješ, že nevíš, jak se do té doby chovat. Domnívám se, že nejlepší je snažit se být svá, přirozená, upřímná a nepřemýšlet moc o tom, budu-li se já chovat tak, bude se on chovat takto. Nějak to prostě bude, zkoušej si trénovat mluvení s kluky a pokus se naslouchat své intuici, která většinou radí dobře. Pokud se Tvůj idol bude snažit navazovat řeč s nějakou Tvou kamarádkou, je to jeho právo a Ty mu v tom nijak zabránit nemůžeš. Snaž se prostě nechat tomu, co se stane, volný průběh a pokus se vždy na aktuální situaci reagovat citlivě, pružně, přirozeně.

  Také se ptáš, jak se připravit na případný neúspěch u svého idolu. Už tím, že o tom všem tak důkladně přemýšlíš, se připravuješ, což je jen dobře - vždycky je fajn počítat se všemi možnými variantami. Pomáhá sdílení a ventilace, také ponořit se do svých zájmů, všeho toho, co Tě baví, možností je plno, zkus o tom přemýšlet.

  Můžeš si o tom všem promluvit doma s rodiči či někým blízkým, komu věříš. Pokud by to pro Tebe bylo choulostivé, nemusíš ani vyjmenovávat nic konkrétního, můžeš se s nimi obecně pobavit na téma komunikace mezi kluky a holkami.

  Přejeme, ať se Ti daří.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná do staršího kluka

  Ahoj Alíku a ostatní,
  Měla bych několik otázek ohledně kluků protože s kamarádkami ani rodičema to nechci řešit a vám hodně věřím❤️

  1. Je normální že se mi nelíbí kluci mého věku ale třeba o pět až sedm let starší. V podstatě mi příjde že kluci mého věku jsou strašně vypatlaný.
  2. Už tři roky jsem zamilovaná do jednho kluka (který mu je bohužel 18). Ten pocit zamilovanosti se ale neprojevuje jako u ostatních holek ve třídě. Když ho vidím tak se tak stydím že mám pocit že se propadnu do země. Když ho dlouho nevidím chce se mi brečet. Mám takovej divnej pocit v žaludku a nedokážu si bez něj (ano zní to divně na to že mi je 13) představit život. ( prostě mám i úplně jiný představy o vztahu než moje stejně staré kamarádky)
  3. Proč se vždycky tak bezhlavě zamiluji do někoho kdo se se mnou nebaví nebo v podstatě neví o mé existenci. (někdy mi to vydrží i 3 roky)
  4. A kdyby se nááááááááhodou splnil můj nesplnitelný sen je možnný aby 13 letá holka chodila s 18 letým klukem.

  Předem děkuji za odpověď a přeju šťastný nový rok 2023❤️
  (omlouvám se za pravopisné chyby. Čeština je moje slabina)
  Bb_Borka❤️

  Bb_Borka, 13 let, 3. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  zmiňuješ nám více věcí ohledně zamilování se do starších kluků. Líbí se Ti kluci o pět až sedm roků starší. Bývá to časté, že holkám nebo klukům se líbí starší protějšky. Někdy si s nimi zkrátka lépe rozumí, mají víc společného, jsou pro ně sympatičtější, fyzicky atraktivnější. Proto je normální, že to tak máš, i když Tvoje kamarádky třeba řeší stejně staré kluky. Záleží taky na tom konkrétním klukovi, možná se časem u Tebe ještě promění, jací kluci Ti budou sympatičtí. Teď, když potkáš kluka, do kterého jsi zamilovaná, tak máš pocit, že se „propadneš do země“. Představuju si, že to může být opravdu silný pocit, který Tě až znehybní/zahltí. Stejně tak stažený žaludek a smutek z toho, když ho nevidíš, to všechno může patřit k zamilování. Jsou pak rozdíly mezi tím být do někoho zamilovaná a mít s ním vztah – chodíte spolu, poznáváte se, máte společné zážitky. Zní to, že Ti na tom klukovi hodně záleží, ale zároveň neví o tom, že to tak máš, že jsi do něj zamilovaná. Chce to odvahu a otevřenost „jít s tím ven“ – nevíš totiž, jak bude reagovat a jak se to bude vyvíjet dál. Může se stát, že to nebude podle Tvých představ a chápu, že se toho obáváš. Na druhou stranu, pokud o Tobě nebude vědět vůbec, těžko a možná nikdy nebude možnost ho víc poznat, tvořit vztah. Můžeš zkusit popřemýšlet, jestli by byla nějaká cesta, příležitost, jak se mu představit, navázat s ním kontakt, popovídat si o společné věci. To rozhodnutí, jestli to nějak zkusíš, je na Tobě, možná příležitost přijde, možná si ji vytvoříš.

  Takové silné pocity zamilovanosti dávají tělu i psychice zabrat – zasloužíš si proto víc odpočinku a prostoru sama na sebe. Dopřej si činnosti, které ráda děláš (třeba sport, hudba, tvoření apod.), nezapomínej o sebe pečovat, dobře spát i jíst. Přála bych Ti taky příjemné chvíle s kamarády i s blízkými v rodině a to, aby tu pro Tebe byli, když Ti bude zrovna smutno nebo se budeš cítit osaměle. Můžeš se ozvat v takových chvílích i na Modrou linku nebo na Linku bezpečí pro podrobnější popovídání.

  Ať máš radostnější dny přeje
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!