Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

HTML

Dobrá, děkuji za odpověď. (Jo, z programování umím docela málo, nepočítá-li se programování v jazyce Pawn. Ten je používán jen na hry, a to nepotřebuji. Ale zpět k dotazu, děkuji za ty weby, ale chtěl bych vědět, co je ta strojově generovaná grafika. A dá se převést do PHP? Základy PHP sic mám, ale s tím bych si asi neporadil. Děkuji za odpověď.

Gameluner, 24. listopadu 2017

Strojově generovanou grafikou jsem myslel jakoukoliv grafiku, která je generovaná nějakým programem. Je jedno, jestli v PHP, nebo v něčem jiném. PHP je jazyk používaný převážně na webových serverech a protože generování grafiky bývá výpočetně náročnější činnost, většinou se provozovatelé serverů snaží generování obrázků vyhnout. Takže v PHP se obvykle dělají jen drobnosti: jednorázové zmenšení/výřez obrázku nebo doplnění vodoznaku, generování grafu z nějakých často proměnlivých hodnot a podobně. Málokdo si troufne generovat nějaká umělecká díla. Kdysi dávno jsem napsal generátor fraktálů v C# (v ASP.NET, což je konkurence k PHP), přístupný veřejnosti... mému poskytovateli hostingu se to dost nelíbilo, protože i pár jednotlivců, kteří si s mým generátorem hráli, mu dokázalo znatelně vytížit servery :-)

Pokud si chceš generovat obrázky čistě pro vlastní potřebu, doporučil bych ti asi jiný jazyk. Obecně, pokud s programováním začínáš, tak PHP ti může trochu zdeformovat návyky, je to takový nekoncepční slepenec. Celkem příjemně se pracuje s grafikou v JavaScriptu, v HTML elementu <canvas>. Třeba vítr na www.ventusky.com jsem dělal v JS.

Kdyby sis chtěl dále povídat o programování, tak doporučuji založit nástěnku, nebo si mě odchytit v klubovně, poradna není ideální platforma pro podobné dialogy.

HTML

Nevím, zda to patří konkrétně do této poradny, avšak jak se lze nejsnáze naučit PHP? Vím, že jeho výstupem je HTML, ale chci se naučit i s PHP, se specializací na grafiku, ne na fungování webů, jež bych případně spravoval. Aby dotaz nebyl smazán, zajímalo by mě, v čem je tento web? MySQL? PHP? HTML?
Předem děkuji za odpověď.

Gameluner, 23. listopadu 2017

Tento web jede na neutuchajícím nadšení ;-)
A také na špetce kódů v C# (tedy v ASP.NET) a na databázi MS SQL. Výstup posílaný do prohlížeče je samozřejmě jako u všech webů kombinace HTML+CSS+JS.

Pokud neumíš z programování nic, doporučuji začít s textovým výstupem. Generování obrázků vypadá sice zábavněji, ale když třeba zkusíš vykreslit nějakou čáru omylem do záporných souřadnic, tak z obrázku neuvidíš, v čem přesně je chyba (uvidíš prázdno), zatímco když by sis jen vypisoval výsledky výpočtů, snadno vyčteš, co ti vyšlo za podivnost.

Sám mám rád strojově generovanou grafiku mimo jiné i proto, že jde generovat fakt přesně (nezáleží na tom, jak zrovna ujede ruka grafikovi, není tam subjektivní dojem „tohle kolečko je málo/moc šišaté“), ale samotná přesnost se lépe učí na prostém textu. Když třeba vyjde z nějakého výpočtu 45.04 a mělo vyjít 45, tak z obrázku ten rozdíl také neuvidíš a tato případná nepřesnost může způsobit výraznější odchylky a pokazit výsledek, pokud se nasčítá (třeba kdybys nakreslil 30 proužků s touto šířkou vedle sebe).

Jinak na základy PHP doporučuji web www.pehapko.cz.
Na HTML+CSS je ideální www.jakpsatweb.cz.

HTML

Ahoj Maruško,
nedá se v HTML nějak vložit richtextové pole?
Díky, Petr

Bfbdtanx792, 23. února 2016

Na vizitce není možné použít HTML.
Pokud svůj dotaz myslíš obecně pro použití např. na vlastních www stránkách, tak v tom případě tě odkážu do pošty správce Alíka Pralinka2. Ten se v těchto věcech vyzná lépe. Já osobně netuším, co je richtextové pole.
Mari1

HTML

Ahoj Alíku, co to znamená, nebo co to je HTML? Dík

Pájík-11, 27. prosince 2015

Ahoj,
HTML, neboli HyperText Markup Language, je značkovací jazyk používaný pro tvorbu webových stránek. Dokument psaný v tomto jazyce obsahuje kromě vlastního textu také znaky, které se pak na webové stránce nezobrazují, ale určují formátování textu, například jak má být velké písmo, jak barevné, jak má být uspořádáno do odstavců, jaké tam mají být odkazy a podobně.
Tady na Alíku znalost HTML není potřebná, ale při tvorbě vlastních webových stránek se docela hodí.
Pralinka2, správce Alíka

HTML

hledam někoho kdo by mně naučil programovat web v HTML a počase v PHP

Ahoj,
základní informace se můžeš dovědět například na stránce Jak psát web, a až se tam naučíš ty základy, tak si pak i snadněji najdeš případné další zdroje.
Pralinka2

HTML

Ahoj Alíku, chci se zeptat jestli můžu posílat zprávy v html kódech, jestli se to pošle.... Např něco ve velikosti

něco

a jestli by toto bylo velkým písmem????
Dilimajas, 1. června 2011

HTML není možné používat, je mi líto.
Mari1

HTML

Někteří uřivatelé májí takovej ten text na který se dá kliknou no a já myslela že html se tu už nevede poraďte mi prosím ahoj kiti.....

Ahoj,
HTML v původní podobě teď na Alíkovi nejde, ale někteé úpravy textu, například ty odkazy, se dají udělat pomocí takových těch ikonek, co jsou nad tím okénkem, do kterého se píše text.
Pralinka2

HTML

Ahoj, můj nick tady je "found." Dal jsem si na nástěnku (nebo jak se tomu tady přesně říká) text s tagy doufajíce, že to bude fungovat. Leč jsem se zmýlil a teď mi tam straší tag body, který jsem tam umístil naprosto hloupě. Nyní mi nejde smazat. Chci se zeptat, jestli by to šlo nějak odstanit, předem díky, Jimmy

Ahoj,
šlo o vizitku, a ten nefungující tag již máš odstraněn.
Pralinka2

HTML

Ahoj..Chci se zeptat jestly někdy zase budou fungovat HTML kody na dělání vizitek?

Možnost používat na vizitkách HTML není možná a ani možné nebude.
Mari1

HTML

Kde seženu HTLM ????

Katýsek, 27. února 2009

HTML tagy neseženeš, ale na internetu je mnoho návodů, jak si takový tag vytvořit. I zde na Alíkovi je návod, jak takové tagy vytvořit. Použít je můžeš při tvorbě vlastních internetových stránek. Na Alíkovi HTML při úpravách vizitky použít nejde.
Mari1

HTML

ahoj aliku chtel a semse zeptat kde ziskam ty html kody cose davaji na web

Ahoj. Pokud není nějaká vizitka delší čas (6 měsíců) navštěvována, pak je smazána automaticky. Alík

HTML

Proč v klubovně nejdou používat HTML tagy?

Mimoň, 9. ledna 2009

Ahoj. Odpověď najdeš v Nejčastějších dotazech.
Alík

HTML

nechápu proč děláš člák o HTML když si je zakázal a nikdo je nepotřebuje

LOLOLOLOLOL, 14. ledna 2009

Ahoj,
článek o HTML píšu proto, aby to uživatelé mohli využít například na některých jiných internetových diskusích, až se k nim někdy dostanou, nebo na svých vlastních internetových stránkách, na svém blogu a tak podobně.
Pralinka2

HTML

Ahoj,moc děkuji za článek v alikovinách který se jmenuje Alíkova miniškola HTML - 1. díl - formátování písma, tvrdá mezera moc děkuji konečně jsem aspon něco pochopila a aspon něco umím.Mockrát děkuji.Ahoj.

Ahoj, tak to mám radost. Už se chystají další díly.
Alík

HTML

a chci se zeptat jak delaji ty pisnicky pozadi atd.... ve vizitce dekuji Michallcze

Michallcze, 25. listopadu 2008

Písničku na vizitku není možné přidat.
Mari1

HTML

Jak se dávají na vizitku písničky???Teda jestli to aspoň jde.Prosím jak.

týna_16, 5. října 2008

Hudbu na vizitku přidat nejde.
Mari1

HTML

ahojik Alíku,potřeboval bych poradit s kurzorem myši,ako třeba změnit tu šipku viš co myslim ne?Ako místo té bílá šipky třeba modrou nebo tak,nevíš kde je stáhnout nebo ták?prosím odepiš,diky.:-)

Na Alíkovi není možné měnit barvu kurzoru.
Mari1

HTML

proč nejde html odešli na pink-flower

HTML

jak mám udělat aby na vizitce hrála hudba??

jahudka1998, 21. srpna 2008

To nyní již není možné.
Mari1

HTML

Ahojky Alíku.Chtěla bych se zeptat,proč tu nějaké html jde a nějaké ne.Předem díky....papa

Katshenka.78, 18. srpna 2008

Na této nové podobě Alíka HTML na vizitkách ani jinde používat nejde.
Mari1