Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol.
Chtěla jsem se zeptat co znamená když někdo prstí? Pořád to slyším jak to někdo říká ve škole ale bylo mi trapné se zeptat a říct že to nevím. Díky ??

holka, 12 let, 6. dubna

Ahoj,
výraz „prstit se“ se obvykle používá jako nespisové označení pro sexuální uspokojování za pomoci prstů. Pokud vím, používá se výhradně v souvislosti s dívkami.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak se dostat k dabingu, ráda bych byla dabérkou ale nevím jak se k tomu mám dostat. Poradíte mi prosím ?
S pozdravem Viktorína

holka, 1? let, 3. dubna

Ahoj,
pátrala jsem na internetu a ve všech možných diskusích a zjistila jsem, že dostat se k dabingu chce poměrně velké štěstí. Režiséři si většinou vybírají mezi studenty konzervatoří nebo velkých pěveckých sborů, případně divadelních spolků. Existuje sice databáze hlasů (www.databaze-hlasu.cz), kam můžeš nahrát svůj hlas, ale je potřeba počítat s tím, že konkurence je tam obrovská a pravděpodobnost, že si někdo vybere tvůj hlas mezi deseti tisíci dalších, je poměrně malá. I když samozřejmě existuje.
Asi není potřeba zdůrazňovat, že pro dabing je potřeba mít perfektní výslovnost, ale i dramatický talent.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Mám takovej dotaz. Když se říká otcovi Otec ale i táta, má něco takového i děda? Jakože víc označení (kromě prarodič)?? Dekuju za odpověď

Co jsem to zas vymyslela za otázku lol 11 let, 2. dubna

Ahoj,
to je velmi zajímavý a originální dotaz. Všechna spisovná označení dědečka vychází ze slova děda - tudíž, již zmiňované dědeček, děda, děd, případně dědoušek (nebo „dědek“, které ale v některých krajích není vnímáno jako expresivní, nebo dokonce vulgární a používá se v běžné řeči). Na Moravě se potom často používá označení „stařík“ nebo „stařeček“ a další tvary tohoto pojmenování.
Doufám, že tě odpověď uspokojila a přeji ti krásné dny.
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,či někdo jiný, prostě ty který mi odpovíš.Mám tu dost zamotaný problém.Měla jsem kluka, kterému bylo 14.Ze začátku byl super,milý gentleman,ale pak jako by se přepnul.Začal mi nadávat, urážet a sem tam mi vlepil i nějakou tu facku.Pak mi začal vyhrožovat, že jestli ho nebudu líbat,znásilní mojí nejlepší kamarádku, které je 16.Sice jsem se bála, že ji opravdu znásilní,ale odmítla jsem.A opravdu.A ona otěhotněla.A té zase pohrozil,že jestli vto někomu řekne a půjde na potrat,znásilní mě.A pro změnu z bičem.A ona šla na potrat,a mě znasilnil opravdu z bičem, vždycky když jsem se bránila.Bojím se,co udělá příště.
Zoufalá

Zoufalá, 13 let, 27. března

Ahoj,
tvůj dotaz je velmi závažný a popisuješ v něm spáchání trestného činu. Ze zákona má každý občan ČR, který se dozví o páchání trestné činnosti, oznamovací povinnost, proto jsme tvůj dopis předali policii České republiky. Ta tě bude kontaktovat a celou záležitost vyšetří.
Pokud je to, co jsi popsala pravda, je nutné násilníka okamžitě zneškodnit a potrestat, aby ve své trestné činnosti nemohl pokračovat. Tobě určitě policisté doporučí návštěvy psychologa, který s tebou tvou traumatickou zkušenost probere a budete s ní nadále pracovat, aby ti co nejméně ovlivnila další život.
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a všem ostatním. Mám takovej problém.. Před půl rokem jsem si bohužel psala s úchylem, a od ty doby se mi skoro pořád zda o úchylech,uz mi to fakt vadí.. Nevím co mám dělat.. Dekuju za odpověď.

Ehm... 11 let, 25. března

Ahoj,

věřím, že není vůbec příjemné, když se Ti pořád zdá o úchylech. Často, když se nám stane něco nepříjemného, potom se nám o tom zdává, a to i dlouhou dobu.
Bohužel, nemám zaručenou radu, jak se snů zbavit. Myslím si, že je důležité pracovat hlavně s pocity, které v Tobě psaní s úchylem zanechalo. Možná je to strach, odpor, úzkost. Chtěla bych Tě podpořit v tom, aby ses s tím svěřila někomu dospělému ve Tvém okolí, komu věříš - ať už rodičům anebo někomu dalšímu z rodiny, oblíbenému učiteli anebo školnímu psychologovi, jestli ho ve škole máte. Společně můžete hledat způsob, jak to udělat, aby se Ti o úchylech už nezdálo.
Pokud dívkám Tvého věku píšou muži něco na sexuální téma, rozhodně to není v pořádku a ze zákona za to onomu muži hrozí trest. Máš právo se chránit a mít pro sebe podporu.

Co nejvíce klidu přeje

Modrá linka

Jiné téma

Dobrý den, možná vám tenhle dotaz přijde opravdu divný, ale jsem z vesnice a mám to tady strašně moc ráda a teď ještě mnohem více v době karantény, nikdy bych nechtěla do města, ale do města jezdím do školy a moje kamarádky mi bydlení na vesnici, zahradu a v blízkosti les závidí. Je mi právě líto, že děti z měst nezažijí takové dětství jako děti z vesnice. A vždy se za to cítím provinile. Myslíte, že dětství venku můžete zažít také ve městě?

holka, 11 let, 27. března

Ahoj,
tvůj dotaz vůbec není divný a naopak je skvělé, že jsi spokojená tam, kde žiješ. Také pocházím z vesnice, takže ti úplně rozumím a jak říkám, je vynikající, že si dětství na vesnici tak užíváš. Určitě si ale nemyslím, že by děti z města měly horší dětství než děti z vesnice. Každé bydliště má své výhody i nevýhody a nejde říci, že by jedno z nich bylo lepší, nebo horší. Děti z města mají třeba obvykle k dispozici větší výběr kroužků i různých sportovních oddílů, ve kterých se mohou realizovat. Spousta dětí chodí například do skauta, kde podnikají spousty výprav, výletů i akcí v přírodě. Navíc to není tak, že by ve městech nebyla vůbec žádná příroda a děti byly odkázané na pobyt v panelákových bytech. Například já s rodinou bydlíme v Praze u lesa a moje děti běhají každý den venku, staví si bunkry, hrají fotbal, dělají na potoku hráze a podobně. Nemyslím si proto, že je až tak důležité, kde člověk žije nebo vyrůstá. Domov máš tam, kde se cítíš dobře a zároveň tam prožiješ to nejhezčí dětství.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahojte, chcel by som sa spýtať, či ak časť ejakulátu po masturbácii zaschne na trenkách, tak či môžem dať tie trenky prať so spodnou bielizňou celej rodiny.

kluk, 13 let, 27. března

Ahoj,
nenapadá mě jediný důvod, proč bys měl takové trenky prát zvlášť, nebo proč by nemohly do pračky s ostatním prádlem. Ejakulát je úplně stejná tělesná tekutina jako všechny ostatní. Posmrkaný kapesník nebo zpocené tričko také nevyhodíš do popelnice, nebo je nepereš v umyvadle. Takže se určitě neboj vyhodit trenky do špinavého prádla a vyprat je spolu s ostatním oblečením.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, nemáte nějaký návrh co dělat doma v „karanténě“?
např nějaké hry atd..

holka, 12 let, 22. března

Ahoj,
tohle období je složité pro všechny a zcela rozumím tomu, že pokud je člověk delší dobu zavřený doma, program už se vymýšlí poměrně těžko. Nicméně myslím, že i tento čas se dá využít inspirativně a smysluplně. V televizi běží pro děti spousta vzdělávacích pořadů, máš čas přečíst knihy, na které jinak těžko hledáš čas, nebo si můžeš se svými blízkými zahrát společenské hry, k nimž se jinak také často nedostanete. Můžeš si s rodiči prohlédnout rodinné fotky a nechat si od nich vyprávět o dětství, jejich zážitcích, příbuzných a podobně. Stejně tak je můžeš požádat o doporučení nějakých klasických filmů, které by byly vhodné tvému věku. Na internetu je také spousta sportovních tréninků, které se dají provozovat v domácím prostředí...
Jsem si jistá, že když zapojíš fantazii a poprosíš rodiče, určitě se ti podaří vymyslet i v karanténě pestrý a zábavný program.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj!
Napadlo mě, že bych mohla upravovat fotky. Neznáte nějaké dobré aplikace na úpravu? Fakt se nudím, tak mě to napadlo. Nebo bych mohla hrát nějaké hry na mobile, ale nevím jaké. Nemáte něco, co by jste mi mohli doporučit? Budou normálně letní prázdniny? Budou se zkracovat nebo budou normálně jako vždy? Vím, že jsem se už jednou ptala, ale odpověděli mi, že na dovolenou se jet nemůžu nebo něco takového. Budu moc ráda za všechny tipy, co mám dělat, jaké hry bych mohla hrát a v jakých aplikacích se skvěle upravují fotky. No to je asi všechno...
Moooc děkuji

holka 13 let, 20. března

Ahoj,
během dvou dnů už je to třetí velmi podobný dotaz, který pokládáš a já ti opět nemohu odpovědět jinak, než že člověku, kterého jsme nikdy neviděli a neznáme ho, můžeme dost těžko radit a odhadovat, jaké hry by se mu mohly líbit. Stejně tak netuším, jestli už máš s upravováním fotek a focením vůbec nějaké zkušenosti. Lidé, kteří už mají v tomto oboru nějaké zkušenosti, například používají Photoshop, ale amatéři si s ním obvykle neví rady. Většina lidí proto vystačí například s úpravami, které nabízí Instagram.
Co se týká případného zrušení prázdnin, dnes proběhla tisková konference, na které ministr školství řekl, že nic takového v plánu není. Tak doufejme, že nezmění názor.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj
Mám ráda jednu hudební skupinu, ale všichni říkají že to je pro děti. Můžes poradit jak je přesvědčit že není ??? Díky

PS.: ta skupina se jmenuje "Lollipopz"

holka, 12 let, 19. března

Ahoj,
popravdě příliš nerozumím tomu, proč máš potřebu někoho dalšího přesvědčovat, že skupina, která se ti líbí, není pro děti. I kdyby byla, není na tom přece nic špatného. Nejdůležitější je, že se líbí tobě, dělá ti radost a ráda ji posloucháš. Každý člověk má jiný vkus a je to tak naprosto v pořádku. Navíc upřímně nevím, podle čeho se pozná, jestli je nějaká skupina pro děti, nebo není. Znám děti, které poslouchají například tvrdý rock a na druhou dospělé (já jsem například mezi nimi), které mají rádi třeba písničky z pohádek a rádi se je kdykoli poslechnou. Nemyslím si, že je důležité, co si o té které skupině nebo druhu hudby myslí ostatní, pokud se líbí tobě, je všechno v nejlepším pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj!
Neznáte nějaké fakt super knížky? Mám ráda napínavé knížky a takové ty holčičí románky. Mezi moje nejoblíbenější knížky patří: Kůň za dolar, S větrem o závod, Jako blesk, Hvězdy letní oblohy, Všechny čtyři hvězdičky a všechny knížky od Enid Blytonové. Enid Blytonová a Jacqueline Wilsonová jsou moje nejoblíbenější autorky. Miluju knížky od Enid Blytonové jsou to většinou detektivky a ty mě moc baví. Neznáte nějaké knihy, které by mě také mohly bavit? Já si totiž moooc ráda čtu!
Děkuji moc

holka 13 let, 18. března

Ahoj,
ohledně doporučených knih platí stejná situace jako u filmů. Vzhledem k tomu, že tě neznáme, neznáme ani tvůj vkus a velmi těžko můžeme odhadovat, jaké knihy tě zaujmou. Nicméně například databazeknih.cz má funkci, která ti doporučí podobné knihy, jako jsou ty, které už tě zaujaly. Věřím, že ti pomohou najít nějaké další, které se ti budou líbit.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj!
Nudím se a tak bych se moc ráda podívala na nějaké filmy nebo seriály. Ale nevím na jaké. Můj nejoblíbenější seriál je Violetta a filmů je víc, ale pár z nich například je: Kim Possible, Neviditelná Sue, Camp Rock, Ostwind... A skoro všechny filmy od Disney. Moje oblíbené žánry jsou: dobrodružný, akční, romantický, rodinný apod. Mám také moc ráda film Slavná pětka 1 i 2. Prosím o další filmy na, které bych se mohla podívat. A také budu ráda, když mi k tomu napíšete na jaké je to internetové stránce např. YouTube, zkoukni.to atd. Napište mi prosím i internetové stránky, kde se můžu dívat na různé filmy a seriály zadarmo. Nevíte, kde bych se mohla znovu podívat na seriál Violetta? Moje další oblíbené filmy: Spy kids, Krokodýlové z předměstí.... Jo a ještě poslední věc: Nevíte, kde najdu film Ledové království 2 v CZ dabingu? ( Na internetu) Pro ty kdo to budou, číst po té, co mi Modrá linka, Alík nebo Bára odpoví a budou znát nějaké dobré filmy, které by se mi mohly líbit nebo nějaké dobré stránky na sledování filmů atd., Tak budu moc ráda když mi napíšou poštou ??. A poslední věc mám taky moc ráda Barbie. Prosím o, co nejvíce návrhů na filmy a také odpovědí.
Děkuji moc, za to, že jste si na mě udělali čas a přeji hezký den...

Holka 13 let, 18. března

Ahoj,
položila jsi spoustu dotazů ohledně filmů a upřímně nevím, jestli ti dokáži na všechny odpovědět. Co se týká doporučení filmů, které by se ti mohly líbit, je to velmi složité. Neznám tě a vkus každého člověka je velmi individuální. Nicméně mohl by ti pomoci tento odkaz: filmtoro.cz/podobne-filmy/kim-possible. Pomocí něho se dají najít podobné filmy jako ty, které se ti líbí.
Co se týká stránek, na kterých můžeš filmy sledovat, obávám se, že to záleží na tom, o jaký konkrétní film se jedná. Osobně mám dobrou zkušenost se stránkou Stahuj.cz, ale samozřejmě nemohu zaručit, že tam najdeš všechny filmy, na které se budeš chtít podívat. Nicméně pokud jejich název zadáš do vyhledávače a budeš se snažit, určitě najdeš stránku, na které je najdeš.
Co se týká Ledového království 2, nikde na internetu jsem ho ke stažení nenašla. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně nový film, myslím, že bude nějakou dobu trvat, než bude dostupný i jinde než na DVD.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj vy všichni kazdy vecer a rańo mam pocit hladu co stim ?????

Motající se idiot Ivanka 9 let, 17. března

Ahoj,
večerním pocitem hladu ti tvoje tělo nejspíš dává najevo, že mu schází nějaké živiny. Respektive že jsi přes den nejedl tak, abys uspokojil všechny jeho potřeby. Pokud budeš přes den dodržovat takový jídelníček, který bude obsahovat dostatečné množství tuků, sacharidů, vlákniny i bílkovin, pocit hladu bys mít neměla. Proto se zamysli nad skladbou svého jídelníčku. Ranní pocit hladu je zcela normální, proto ostatně lidé snídaní, takže ti nemohu doporučit nic jiného, než aby ses jednoduše nasnídala.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj

Promiň te ze sem opet pisu ale na tuhle otazku se nemam koho zeptat , když bude v karanténě kvuli koronavirus nebo kvuli čemukoliv jinemu tak jak se řeší menstruace když treba dívka pouziva vlozky tak ji je normalne dodají nebo jak ?

holka, 13 let, 12. března

Ahoj,

v takovém případě je možné využít různé služby po internetu, jako třeba rohlik.cz, tato služba doručuje nákupy přímo do domu. Samozřejmě mohou pomoci i sousedé nebo příbuzní či známí, kteří by pro vaši rodinu, pokud by byla celá v karanténě, potřebné věci zakoupili a přinesli. Taková domluva je v dnešní době s využitím veškeré techniky jednoduchá. Možností je více, takže netřeba mít obavy, že bys v něčem trpěla nedostatkem. I ve složitých situacích si lidé dovedou poradit, někdy z toho vyplynou i celé nové postupy či objevy.

Lidé si mají pomáhat, nikdy nikdo z nás neví, kdy on sám bude potřebovat pomoc. Jak se také říká, vše zlé je k něčemu dobré, v čem to tak bude s touto virovou epidemií ukáže čas. Třeba povede k tomu, že lidé k sobě najdou cestu a budou pro sebe mít více času a porozumění.

Zdravíme Tě z Modré linky.

Jiné téma

Zdravím všechny a spol. Mám dotaz ohledně milování, zajímalo by mě co se stane když má někdo pohlavní styk pod 15 let co by se vše stalo? Mimochodem jen mě to zajímá

kluk, 11 let, 8. března

Ahoj,
dovolím si zkopírovat paragraf, který se tvého dotazu týká:
§ 187Pohlavní zneužití
(1) Kdo vykoná soulož s dítětem mladším patnácti let nebo kdo je jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až osm let.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti mladším patnácti let svěřeném jeho dozoru, zneužívaje jeho závislosti nebo svého postavení a z něho vyplývající důvěryhodnosti nebo vlivu.
(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Zdravím,
moc děkuji za odpověď na moji minulou otázku!
Ale je tu ještě jedna věc co mě zajímá, když jdete k psychologovi a svěříte se mu, tak je asi logické, že je zakázáno to komukoli vyzradit, ale pokud bych se například svěřil, že jsem byl svědkem vraždy nebo ji dokonce spáchal, měl by právo to oznámit? Asi ano, ale co kdybych ho předtím výslovně požádal, aby to nikomu neříkal, a on slíbil, že to v žádném případě neudělá a bude to jen mezi námi. Jak by se pak psycholog zachoval?

kluk, 13 let, 6. března

Ahoj,
v případě vraždy by měl vyloženě povinnost to oznámit.

Neoznámení je trestný čin – to platí pro úplně kohokoliv, vyjma advokáta při výkonu advokátní činnosti (pachatel se mu může bez obav svěřit), duchovního registrovaného náboženství při zpovědním tajemství, nebo osoby blízké. Viz bližší popis na webu policie, případně si můžeš pročíst přímo zákon.

Kdyby ti psycholog při výkonu své práce slíbil na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí, že trestný čin fakt neoznámí, tak je to z jeho strany trošku neprofesionální, protože oznámit ho stejně musí, jinak by se sám vystavil riziku trestního stíhání. Jedině snad, kdyby měl bližší vztah k viníkovi (příbuzenský, nebo takový, že by jeho újmu vnímal jako újmu vlastní), tak proti němu vypovídat nemusí. Ale může, zakázané to nemá…

Co se týče zmíněných profesí právníka a kněze, tam přesně nevím, jaké jsou zákonné důsledky, pokud se rozhodnou, že čin svého klienta nebo hříšníka oznámí policii (i když tu povinnost nemají) nebo komukoliv jinému (kdo už pak tu oznamovací povinnost má). Předpokládám, že by jim hrozila minimálně ztráta práce, tedy vyloučení z advokátní komory a exkomunikace z církve.

I když jsi svoji otázku myslel hypoteticky (doufám :-c), měl bych pro jistotu podotknout, že drtivá většina vražd v České Republice je úspěšně vyšetřena a pachatelé bývají dopadeni.

Alík

Jiné téma

Ahoj.

Moc nás všechny doma zajímá, jak je to, když jde člověk do nemocnice kvůli koronaviru, tak může mít mobil, nebo ne?

holka, 13 let, 4. března

Musí! ;-)

Kdyby býval neměl mobil, musel by hošpitálizovaný pacient celou dobu zírat jen z okna a nebo na televizi. Na běžné vysílání na stejný televizní kanál s ostatními pacienty na pokoji, často včetně reklam. To může být na zblbnutí. :-c;-(

Na druhou stranu :-| ... mobily mohou při nadměrném užívání též mentálnímu zdraví škodit. Člověk se třeba může zbytečně důkladně vyděsit něčím, co zase tak moc strašidelné není. O:-)

Každopádně ale koronaviry jsou viry biologické, ty na mobily nejdou... >X<-

Jiné téma

Ahoj, chci zhubnout, ale to se netýká tohoto dotazu. Jak začít pít vodu? Už od mala mi "nechutná" voda. Vypiju maximálně 1 skleničku, když víc je mi špatně. Dá se vůbec nějak začít "naučit" pít voda? Bude mi chutnat když si ji dám např. s citrónem? Jelikož chci zhubnout tak ji nechci pít se šťávou.

kluk, 13 let, 29. února

Ahoj,

na Tvoji otázku: "Jak začít pít vodu", nemám jednoznačnou odpověď. Jednak je často těžké překonat nechuť, kterou máme k určitým jídlům anebo nápojům, jednak na každého funguje něco jiného a má jiné chutě. Nedokážu tedy říct, jestli ti bude lépe chutnat voda např. s citronem. Můžu Ti spíše dát několik tipů a sám uvidíš, co ti bude chutnat a co ne. Napadá mě zkoušet vodu kombinovat právě s různými druhy ovoce, třeba s pomeranči anebo v létě s malinami, borůvkami a podobně. Můžeš také pít více slabšího ovocného čaje.
Co mi připadá důležité, je fakt, že je Ti špatně, když vypiješ i jen 1 skleničku vody. Říkám si, že by sis o tom mohl popovídat s Tvým praktickým lékařem, a zkusit společně najít řešení, které by pro Tebe bylo nejlepší.

Zdraví,

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj,
možná je to trochu hloupá otázka, ale snad nebude vadit, že se na ní zeptám. Takže hledám nějaké fakt hezké filmy. Mám ráda dobrodružné a akční filmy. Jako například Kim Possible nebo Neviditelná Sue. A tak se vás ptám, jestli neznáte nějaké takové filmy, které by si mi mohly podle vás líbit. Budu moc ráda za odpověď. A předem děkuji

Holka 13 let, 28. února

Ahoj,
moc rádi bychom ti poradili, ale vzhledem k tomu, že tě neznáme, nedokážeme odhadnout, jaké filmy se ti budou líbit. Nicméně jsem našla stránku filmtoro.cz, v níž si můžeš podobné filmy vyhledat. Zkusmo jsem zadala film Kim Possible a na tomto linku jsou filmy, které jsou mu podobné: filmtoro.cz/podobne-filmy/kim-possible. Doufám, že si vybereš a budeš spokojená.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, můžu se zeptat?
Když něco napíšu, může to někdo zjistit?
Děkuji za odpověď.

holka 12 let, 1. března

Ahoj,
to je zvláštní otázka a nejsem si jistý, jak ji vlastně mám uchopit. :-|

Pokud se ptáš na psaní sem do této poradny, tak tě nasměruji na moji nedávnou odpověď na podobný dotaz.

Pokud se ptáš obecněji na utajení autorství nějakého textu, tak u toho záleží na spoustě faktorů. Pokud píšeš rukou, může písmoznalec odborně porovnat anonymní text se vzorky tvého textu a určit, jestli mají stejného autora (pozor, neplést písmoznalce s grafologem, grafologie je šarlatánství, které se snaží předstírat, že jde odvodit charakterové vlastnosti z kudrlinek písma :->).

Pokud píšeš text na počítači, máš utajení trošku snazší, ale pořád můžeš jít s určitou pravděpodobností rozpoznat – třeba podle toho, jaké děláš pravopisné chyby, jakou volíš stavbu vět, jak košatou máš slovní zásobu a tak podobně. Písemné vyjadřovací schopnosti sice nejsou otisk prstu, ale pozornější čtenář si může všimnout podobností. Na počítači také pisatelé zanechávají všelijaké digitální stopy, které si mnohdy neuvědomují – můžou se k textům zaznamenávat IP adresy, označení prohlížeče a tak podobně.

Pak bývá samozřejmě otázka, jestli někdo tuto informaci opravdu chce vědět. Určitě jinou pozornost vzbudí třeba anonymní dotaz v poradně na význam slova a jinou pozornost anonymní výhružka bombou poslaná řediteli školy. :-c

Asi je dobré průběžně přemýšlet nad tím, kdo a co by mohl zjistit, kdyby opravdu moc chtěl, podobně, jako je třeba dobré uvědomit si na ulici při procházení před zastaveným autem, že nemusí být zcela dobržděné. Zkrátka zvažovat rizika a možné dopady… ale nenechat se jimi zase moc zastrašit. ;-)

Alík