Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

Ahoj Alíku, potřebuji poradit.
Na konci školního roku jsem sundal jednoho kluka a on následně napsal svému staršímu bráchovi, který ještě ten den přišel do školy. Vtrhl do třídy a chtěl si mě vzít před školu a něco mi udělat, ale naštěstí tam byli učitelky a nic se mi nestalo.
Už v té třídě jsem se mu omlouval, ale on říkal, že to prostě nenechá být.
Ten jeho brácha bydlí kousek od mého domu, takže se bojím chodit ven, protože kdyby mě potkal tak mi určitě bude chtít něco udělat.
Prosím o radu

kluk, 15 let, 12. srpna 2018

Ahoj,
nerozumím příliš tomu, co znamená „sundal.“ Pokud jsi ho fyzicky napadl, základem je, aby sis uvědomil, že takové chování není v pořádku a příště by ses ho měl rozhodně vyvarovat. Je určitě dobře, že ses svému spolužákovi omluvil a pokusil ses situaci vyřešit. Svůj čin už vzít zpátky nemůžeš a jestliže ti bude spolužák nebo jeho bratr dál vyhrožovat, určitě by ses měl svěřit rodičům a poprosit je o pomoc. Rozhodně není v pořádku, aby ses kvůli tomu bál chodit ven.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj. Hrozně mě štve jak se každý v mé blízkosti nějak povišuje nad lidmi,který jsou nějak jiný. Tím jiný,myslím lidi s tmavší pleti..
Například dnes a včera,byla jsem na koupališti a byli tam nějací kluci,kteří byli nejspíš Afričané (kudrnate a husté vlasy+tmavší pleť)..Byli tam také kluci z moji školy (o par let mladší než já). Afričané se v klidu bavili (neuměli moc česky) a kluci z naši školy jim začali nadávat ze jsou černý atd..Bylo mi jich líto a doufala jsem ,že mi moje kamarádka pomůže je nějak uklidnit,ale ona se tomu začala smát a byla proti afričanům. Řekla jsem jim ať toho hned nechají ,ale neposlechli..
Druhy den jsme tam potkali (už s jinou kamaradkou) hrozně moc romů...
Zase nějací kluci jim nadávali a myslím ze se začali i nějak prát.. Chci to zastavit!! Já jsem v minulosti „chodila“ s takovými cikány a teď se s některými i bavím a vím ze jsou v pohodě... Lidi ,kteří je neznají si myslím ze to jsou zlý a špatný lidé,ale oni jsou dost hodný.. Jak to mám zastavit? Chtěla jsem požádat třeba rodiče o pomoc,ale oni mají taky nehezky názor (ale nesnáší nadávky ohledně barvy kůže)
Jak tedy mám zabránit tomuhle? Však ti lidé nemůžou za to kde a komu se narodili

holka, 13 let, 8. srpna 2018

Ahoj,

je super, že píšeš s tím, co Tě trápí a chceš to tak sdílet. Upřímně Ti chci říct, že jsi mě dostala tím, jak nad celou věcí uvažuješ. Chci moc ocenit, že si uvědomuješ, že lidé si nevybírají to, jak, kde a komu se narodí. A proto si nikdo z nás, ať jsme jacíkoli, nezaslouží, aby se nám druzí posmívali nebo nás dokonce nenáviděli za něco, co je přirozené. Dál chci ocenit i to, že když se Ti něco nelíbí, uvažuješ nejen nad tím, že by to tak být nemělo, ale především jak to změnit. To se mi zdá moc vyzrálé na 13letou dívku a myslím si, že se Ti takové uvažování bude do života ještě hodit.
Ptáš se, jak to zastavit. Na to ale, bohužel, není jednoduchá odpověď. Tak jako je přirozené, že jsou lidé, kteří mají jinou barvu pleti, tak je vlastně přirozené i to, že se lidé bojí a mají nedůvěru k tomu, co neznají a co je jiné. V Česku moc lidí s jinou barvou pletí nežije, a tak je to pro Tvé přátele a známé nezvyklé. Jak sama píšeš, z vlastní zkušenosti víš, že když se s lidmi, kteří jsou na první pohled jiní, sblížíš, zjistíš, že se liší jen vzhledem, jinak můžou být stejně tak fajn víc nebo míň jako všichni lidé.
Měnit názory jiných lidí je velice těžké, vlastně nemožné. Dokud druzí svůj pohled na svět změnit nechtějí, zmůžeš toho málo. To je třeba respektovat. Nicméně můžeš samozřejmě v klidu mluvit o tom, jaký názor na to máš Ty. Říkat o tom, co se Ti nelíbí, ale stejně tak i ocenit, když se Ti naopak bude líbit, jak se druzí chovají. Tím jim dáváš zpětnou vazbu na jejich chování a oni si z toho můžou něco vzít. Názory na druhé je vždycky dobré říkat v klidu, ideálně když se nic jiného neděje a mluvíte spolu v přátelském tónu. Moc fajn je, když druhého neodsoudíme za to, co si myslí, ale spíš mu nabídneme, jak to vnímáme my. Respekt je důležitý.

Přejeme hodně štěstí.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Mám mobil huawei honor 6A. Teď mi u něj blbne nabíjení. Prostě se odmítá nabít. Nabíjí se jenom někdy. Je možné, že to bude tím že mi včera spadl na zem a praskl mi na něm levý roh? Mám ale pocit, že to tak bylo už před tím, než mi spadl. Děkuji Amča.

holka, 12 let, 9. srpna 2018

Ahoj Amčo,
je to možné, že náraz něčím uvnitř hnul tak, že se přerušil nějaký kontakt. Také se ti mohla porouchat nabíječka, nebo její drátek. Zkus s ním všelijak kroutit, jestli to má vliv, nebo připojit telefon k jiné nabíječce.

Alík

Jiné téma

Dobrý den mám takovou otázku

Někdy vidím lučni kobylky s takovou malou jehličkou u zadečku jako kdyby to bylo
žihadlo.

Je to vážně žihadlo?

Aleš 10 let, 7. srpna 2018

Ahoj,
nejde o jehličku, ale o takzvané kladélko. S jeho pomocí nakladou samičky na podzim do země kolem stovky vajíček.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj zítra jedeme jenom s taťkou do Švýcarska a já nevím jak se mám domluvit kdyby se něco stalo německy neumím a anglicky umím ale neumím věci jako je ondlení, zlomená ruka atd.

holka, 12 let, 7. srpna 2018

Ahoj,
myslím, že s tím si vůbec nemusíš dělat starosti. Kdyby došlo na dovolené k nějakému zdravotnímu problému, určitě ti s překladem pomůže tvůj tatínek, nebo další přítomní dospělí. Případně bys určitě zvládla potenciální zdravotní potíže popsat oklikou a s použitím „pantomimy,“ metodou „rukama nohama.“ Ale věřím, že nic podobného potřebovat nebudeš.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den, mohu se Vás zeptat co je to platonická přítelkyně? Četla jsem to v knize od Stephena Kinga, konkrétně ZELENÁ MÍLE. Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 6. srpna 2018

Ahoj,
netuším, v jakém kontextu byl v knize tento termín použit, ani co tím S. King přesně myslel. O platonické lásce je mluví v takovém případě, kdy mezi dvěma lidmi panuje silný cit a náklonnost, ale nejsou přítomny žádné intimity a sex. Vzhledem k tomu, že s erotickými prvky se v rámci přátelství nepočítá, není mi úplně jasné, co by mohla být „platonická přítelkyně.“ Možná tím chtěl autor jen zdůraznit, že se jedná skutečně jen o přátelství bez „postranních úmyslů.“ Nicméně to je jen můj osobní názor a záměr autora (respektive překladatele) bohužel neznám.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli můžu používat depilační krém nebo je lepší žiletka

holka, 12 let, 31. července 2018

Ahoj,
samozřejmě, že můžeš používat depilační krém. Nevidím jediný důvod, proč bys nemohla. Každé ženě vyhovuje jiný způsob depilace a je potřeba vyzkoušet, na co bude reagovat tvoje pokožka lépe. Většinou ženy s citlivější pokožkou používají spíše depilační krém, který je nedráždí tolik jako žiletky nebo vosk. Nicméně je skutečně třeba, abys vyzkoušela, co bude vyhovovat právě tobě.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku.. Chtěla bych se zeptat jestli je muž (27) ve vztahu se slečnou (15) považován za pedofila?

Ahoj,
to je velmi složitá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Existuje totiž několik definic pedofilie. Podle první z nich je pedofilie zúžena jen osoby s dosud nevyvinutými druhotnými pohlavními znaky. Podle jiných definic a pojetí pedofily přitahují kromě předpubertálních dětí i děti v rané pubertě a nezřídka i dospívající a mladí dospělí, jejichž vzhled či jiné projevy si zachovaly dětské rysy.
Na druhou stranu samozřejmě nemusí mít takový vztah s pedofilií nic společného a mladého muže mohou na dospívající dívce přitahovat například charakterové vlastnosti a na mladistvý vzhled se vůbec nesoustřeďuje.
Tvoje otázka by tak musela být spíš posuzovaná v kontextu dalšího chování onoho muže.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku. Prosím o zkráceni dotazu
Tuhle jsem si s jedním klukem, kterému bylo asi 17, podala ruku. Měl ji trochu spocenou a já potom musela jít na záchod. No a potom jsem se jako každý člověk dotkla toaleťáku, že jo. Nevím jak moc, ale i tak...

Má otázka zní: Muzu skrz tu spocenou ruku dostat AIDS (předpokládaje, ze by ho měl, samozřejmě)?

Díky

holka, 16 let, 25. července 2018

Ahoj,
rozhodně nikoli! AIDS, respektive virus HIV se nedá chytit podáním rukou, líbáním a podobnými cestami. V praxi dochází k přenosu pouze následujícími způsoby: pohlavím stykem, půjčování injekčních stříkaček nebo jehel, při krevní transfúzi a z infikované matky na plod. Takže se rozhodně nemusíš bát.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj všichni co tu pomáháte, mám prosbu. Je mi 12, mám takové ty špinavě blonďaté vlasy jako každý druhý. Předloni jsem měla ombre do světla, v záři 2017 jsem se šla ostříhat na delší mikádo takže ombre zmizelo a rok už mám stejné vlasy. Moc už mě to nebaví, nechci se nějak moc stříhat, jen třeba zarovnat konečky ale chci změnu. Jedna varianta je ombre - nevím jestli do tmava nebo do světla. Dalši varianta je něco barevnějšího- třeba lososové nebo světle modré dolní pramínky. Co myslíte?

Ahoj,
bohužel jsem tě nikdy neviděla a nevím, jak vypadáš, proto ti samozřejmě nemohu poradit, jaký střih nebo barva vlasů by ti slušely. Nejlepší bude, když se objednáš ke kadeřnici a necháš si od ní kvalifikovaně poradit.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj. Přemyšlela jsem,že se obarvim vlasy. Jsem brunetka a chtěla bych nějaké blonďate nebo spis bílé. Nevím,jestli by mi to slušelo a nechci si moc ničit vlasy.
Přemýšlím i o takové té barvě která se do měsíce smeje..Poškodí i tato barva vlasy? A měla bych se obarvit nebo ne?

holka, 13 let, 21. července 2018

Ahoj,
nedokáži ti poradit, jestli ti bude blonďatá barva slušet a jestli se tedy máš obarvit, protože jsem tě nikdy neviděla a netuším, jak vypadáš. Takto radikální změna barvy s sebou vždy riziko poškození vlasů nese, proto doporučuji, aby navštívila kvalitní kadeřnici a zkonzultovala s ní svůj záměr. Možná ti poradí šetrnější způsob, nebo tě od tvého záměru odradí a najde jiný způsob, jak barvu tvých vlasů zvýraznit.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Aliku, rada bych se zeptala, jak je to se soukromim na internetu. Je ok davat treba na Facebook svoje fotky? Taky by me zajimalo co treba ti lide, kteri jsou slavni, foti je paparazzi a pak to daji na internet... jestli je to taky ok, protoze oni nemaji soukromi. Ja to myslim tak, ze aby nikdo nikomu neublizil prostrednictvim tech fotek. Dekuji a omlouvam se za ne-diakritiku.

holka, 14 let, 21. července 2018

Ahoj,
popravdě nevím přesně, na co se ptáš. Pokud ti jde o přidávání vlastních fotek na sociální sítě, jedná se o poněkud choulostivé téma, na které neexistuje jednoznačná odpověď. Je jasné, že na sociální sítě v žádném případě nepatří nahé fotky (a to jakékoli, ani malých dětí). Pak je ale samozřejmě otázka, zda třeba zveřejnit své fotky v plavkách či nikoli. Zatímco někomu je nepříjemná představa, že ho může v plavkách kdokoli vidět, jiný v tom nevidí problém. Spíš se vždycky zamysli nad tím, jestli by třeba tvým rodičům nebo učitelům vadilo, kdyby tu kterou fotku viděli na sociálních sítích. Zda by jim to připadalo nevhodné, nebo s tím souhlasili. Uvědom si také, že to, co jednou zveřejníš, si může kdokoli a kdykoli vyhledat a zůstane to ve virtuálním prostoru. Buď proto při zveřejňování jakýchkoli fotek opatrná a vždy promýšlej jejich možné důsledky - nejen teď, ale i za pár let.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj prosím poradíte
- Jak se mám nalíčit jako zařčátečnice

Ahoj,
na tvůj dotaz se bohužel nedá odpovědět. Je ti asi jasné, že líčení se mění podle tvaru obličeje, jeho rysů i barevného typu člověka. Vzhledem k tomu, že netuším, jak vypadáš, nedokáži samozřejmě ani říci, jak se máš líčit. Doporučuji ti objednat se na konzultaci ke kosmetičce nebo vizážistce, které ti s líčením kvalifikovaně poradí.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a celá poradno. Myslím,že dotaz budete ignorovat,ale přece ho sem napíšu.Moje ségra se jmenuje Zdenča. Má manžela Kubu a ten má sestru Báru.Bára má syna Kryštofa.Zdenča je Kryštofova teta, Kuba je jeho strejda. Co jsem pro něj já?

Amča?? 12 let, 16. července 2018

Ahoj,
pátrala jsem na internetu velmi dlouho a myslím, že ty pro Kryštofa nejsi nic - respektive nemáš k němu žádný příbuzný poměr a vaše příbuzenské vztahy jsou příliš vzdálené na to, aby pro ně existovalo pojmenování. Samozřejmě ti v hovorové řeči klidně může říkat například teto, pokud je o hodně mladší... nebo tě oslovovat křestním jménem. Záleží na vás, jak se domluvíte.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Chtěla bych se omluvit jestli nějaké věty budou nesouvislé/nesmyslné,ale mám v hlavě hrozný zmatek a moc nevím jak svoje myšlenky formulovat.
Trápí mě to,že nevím kdo jsem.Když jdu s někým ven tak mám pocit že si pořád na něco hraju a že se přetvařuju,jenomže nevím jak se nepřetvařovat když neznám svoje pravé já.Dále mě trápí to,že namám žádné sny,nic co bych chtěla v životě zkusit,žádná přání,prostě nic.Vždycky si propůjčím nějaký cizí sen,ale nikdy to není MŮJ sen.Dost často se před lidmi usmívám a všichni si proto myslí že jsem v pohodě,ale nejsem.Mám pocit že jsem na všechno sama,nemám žádné pravé přátele se kterými bych mohla mluvit.Dále myslím že mám sociálně-úzkostnou fóbii,mám strach z lidí,nenavazují oční kontakt,jako by mě všichni sledovali a soudili,než jdu třeba k pokladně tak si alespoň 15x zpočítám v hlavě peníze a řeknu objednávku jen abych se náhodou nepřeřekla.Tohle všechno napomáhá tomu,že mám nízké sebevědomí,nemám se ráda,jako bych byla něco míň.Často mám černé myšlenky,někdy i na to jaké by to bylo tu vůbec nebýt.Už nevím co mám dělat jsem z těch všech zmatených myšlenek zoufalá....Možná že by mi pomohla psycholožka,ale vůbec nevím jak bych to řekla rodičům.Oni si také myslí že jsem ta usměvavý holka bez problémů.Navíc si s nima nejsem natolik blízká abych se jim svěřovala...už vážně nevím jak dál...

holka, 14 let, 18. července 2018

Ahoj,
prožíváš období dospívání, kdy je přirozené, že člověk hledá svoji pravou tvář, snaží se být opravdový, upřímný, tím, kým je. Není snadné si to nějak ujasnit, stává se, že se člověk chová různě mezi různými lidmi, doma / ve škole / v práci. Do určité míry je to v pořádku, ale nemělo by Tě to zatěžovat natolik, aby sis musela "hlídat", jak se chováš. Bylo by dobré najít nějaký střed, ve kterém by ses cítila uvolněně, spontánně a přirozeně. Dopřej si na to čas, někdy si v klidu sednout a zamyslet se nad tím, jaká jsi, co máš a nemáš ráda, co Tě baví, v čem jsi dobrá, jaké máš talenty. Můžeš se na to zeptat i lidí kolem sebe, jak Tě vidí oni. Klidně si to třeba sepiš na papír, můžeš si začít psát i deník, to také pomáhá k ujasnění myšlenek a zklidnění zmatku v hlavě. Neboj se dávat najevo své pocity, nemusíš být vždy za "vzornou" a usměvavou, každý máme své starosti, nálady, špatné dny, to je lidské.
S tím vším i s podezřením na fóbii by Ti mohla pomoci psycholožka, měla bys to s kým probrat, a to je důležité. Někdy je pro nás snazší svěřit se cizímu člověku, než např. rodině. Neboj se zkusit postupně dávat najevo své potřeby a pocity, i to, že bys ráda navštívila psycholožku. Pokud nechceš, nemusíš rodičům vše podrobně vysvětlovat, ale nejspíš by je zajímal důvod a co se děje. Možná by Ti pak také snáze mohli pomoci a podpořit Tě. Nejdostupnější by pro Tebe mohla být od září školní psycholožka, pokud ji ve škole máte. V klidu si promysli, jak bys to mohla rodičům říct, aby Ti pomohli vyhledat psychologa.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku!
Chci se zeptat, jestli je normální být závislý na jedný osobě? Ale nemyslím rodinu, přítele, přítelkyni a ani kamarády.. Jedná se o slavnou osobnost, o zpěvačku. Já vím, že ona má svůj vlastní soukromý život. Ale představuji si, že s ní bydlím, bavím se s ní, jezdím s ní na koncerty,.....

Ahoj z Modré linky,

mít své idoly, je docela běžné a v pořádku. To důležité je, že si uvědomuješ, že ona má svůj život a Ty také. Klidně si můžeš užívat své představy, avšak pouze do té míry, aby Ti nebránily žít svůj život. Naopak si můžeš brát příklad ze života zpěvačky, kterou obdivuješ. Jistě musela vyvinout úsilí, aby se prosadila, věnovat spoustu energie svému snu, aby jej mohla uskutečnit. Takže se můžeš zamyslet nad tím, čeho bys chtěla dosáhnout Ty a využít své představy k tomu, aby sis za svými sny šla trpělivě a usilovně.

Krásné léto plné nejen hezkých představ ale i skvělých skutečných zážitků Ti přeje Modrá linka

Jiné téma

Ahoj,
ano zase otravuji,.. ale mám docela důležitou otázku.... Může být někdo (třeba i já) závislí na bolesti? (Především psychycké)....
Pokud ano, jak se jí zbavit?
Protože mám pocit, že možná i to je důvod proč si nejsem schopná říct o pomoc... Ale už jsem zoufalá...
Omlouvám se, že stále otravuji :(

A ještě.... Je zlé když rodiče úplně zapomenou na svoje dítě, na jeho narozeniny (14 je jen jednou) už je to týden... A s rodiči není řeč a nic... Celá dovolená se pokazila... Rozhádali jsme se... A už nás úplně ignorují (mám ještě dvojče).... Nevím ale z našich (se sestrou) 14-tin jsem dost zklamaná.... Ach , stačilo by mi kdyby mi řekli třeba jen slovy něco, klidně ahoj/dobré ráno... Ale naše domácnost vůbec nefunguje...
Poslední dobou se furt něco kazí :( :(
Děkuju moc ...

Lucyssa, 14 let..., 19. července 2018

Ahoj Lucysso,

ptáš se na závislost na bolesti. Tvůj dotaz je příliš obecný, navíc jde o problematiku příliš složitou, kterou nelze jednoduše zodpovědět po internetu. Pokud máš dojem, že v tomto směru potřebuješ pomoci, je třeba, aby ses obrátila na opravdu účinnou pomoc. Jestliže se nemůžeš obrátit na rodiče, což je druhá část Tvého sdělení - to, že nemáte vztah, jaký byste mít měli, zkus se obrátit na někoho v širší rodině. Třeba na prarodiče, tetu, strejdu. Případně po prázdninách na někoho ve škole. Máte-li školního psychologa, je to ta správná osoba. Pokud školního psychologa nemáte, může to být oblíbená paní učitelka, vedoucí kroužku. Luccysoo, i z toho důvodu, že Tě trápí vztah s rodiči, na které se nemůžeš obrátit, a opakovaně proto píšeš do poradny, je důležité hledat si podporu. Jak píšeš, máš sestru, můžete se tedy podpořit navzájem a společnými silami najít někoho, na koho byste se mohly obrátit.

Přejeme Ti, aby se Ti dostalo pomoci, kterou potřebuješ.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Ve volném čase ráda boxuji a nebo posiluji. Je normální abych cvičila celý den v kuse ( i s malýma přestávkama ) ? Teťka o prázdninách cvičím 11/7. Když někam jedeme a nemám čas na posilování tak si hledám nějakou tyčku nebo nějakou věc o kterou bych se mohla přitahovat. Nejvíc přítahu sem dala 10. Nejsem na tom nějak závislá ? Necvičím až moc ? Děkuji

Andrea, 12 let, 15. července 2018

Ahoj,
je skvělé, že se tak věnuješ pohybu a snažíš se pečovat o své tělo. Ale stejně tak jako tělo potřebuje pohyb, potřebuje i dostatek odpočinku, aby mohlo regenerovat. Uvádí se, že ideální je cvičení třikrát až čtyřikrát týdně, aby si tělo mohlo odpočinout. Zejména, pokud cvičíš tak intenzivně, jak uvádíš. Je ale opravdu skvělé, že jsi ve svém věku tak cílevědomá a věnuješ se pohybu soustavně.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
mohla bych se zeptat od kolika let si můžu založit blog? Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 13. července 2018

Ahoj,
pátrala jsem na internetu a nikde jsem žádné věkové omezení, které by se vztahovalo k založení blogu, nenašla.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

dobrý den , bojím se o mojí kamarádku dnes jsme si vyrobili sliz skládal se z herkulesu ,persilu a barviva a moje kamaradka si ten sliz dala do pusy , a kousala do nej , pak to vyplivla a šla zvracet... nevíte co by ji to mohlo udelat dekuju

holka, 10 let, 11. července 2018

Ahoj,
na dotazy v poradně se odpovídá v pořadí, v jakém dorazily a vzhledem k obrovskému množství dotazů přišla na ten tvůj řada až teď. Tudíž předpokládám a doufám, že se celá situace vyřešila a tvá kamarádka je v pořádku. Nicméně si myslím, že už jste dost velké na to, abyste nestrkaly do pusy věci, u kterých je zcela evidentní, že vašemu zdraví nemohou prospět. Vezměte si z této příhody pro příště poučení.
Měj se hezky!
Bára