Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Jiné téma

  Dobrý den, mám takový problém. Byla jsem na internetu a tam byla soutěž od Albertu na poukaz na nákup v hodnotě 8 500 Kč. No, já si řekla že bych to mohla zkusit, byly tam takový balíčky a na ně se kliklo, byly 3 pokusy a já se trefila no a pak chtěli údaje jako např. jméno, email, adresu, tel. číslo. A já to prostě vyplnila, ale bylo to fake. Aspoň si to myslím. A nevím, co mám dělat.

  holka, 13 let, 17. dubna

  Ahoj,
  to si piš, že to byla falešná stránka! Co by měl Albert z toho, že by takovou rozdávací soutěž provozoval? Supermarket přeci vydělává na tom, že prodává zboží, nikoliv na tom, že mu na webu nějaký náhodný kolemjdoucí kliká na obrázky balíčků. 8-o

  Teď s tím už nic nenaděláš, podvodné soutěže jsou nelegální samy o sobě a když nedokáže provozovatele dopadnout a zastavit ani policie, těžko se to podaří Úřadu na ochranu osobních údajů. Pachatele nedonutíš, aby dodržoval GDPR, podle kterého bys bývala měla právo zažádat o vymazání.

  Dala jsi nějakému kriminálnímu živlu osobní údaje. Skoro určitě jsi nebyla sama, kdo mu naletěl a on teď nejspíš svoji databázi sesbíraných údajů prodá na černém trhu nějakému dalšímu darebákovi. Kontakty na důvěřivé lidi půjde určitě dobře zpeněžit, protože kupující podvodníci mají naději, že z tebe vytáhnou třeba i nějaké peníze, nebo číslo platební karty, nebo jiné citlivé údaje, nebo že ti prodají nějaký zázračný (zbytečný) šunt. Ale ty se už nedáš, že ne? :-|

  Měla bys o tom stoprocentně říct rodičům. :-(
  Sice s tím také nic nezmůžou, ale bydlí nejspíš na stejné adrese, takže by měli být ostražití pro případ, že jim přijde poštou nějaká neuvěřitelně výhodná nabídka. Protože to, na co ses chytila ty, byla jen taková udička naslepo vhozená do velkého rybníka, ale teď už někdo ví, kde berou, může tedy nastražit důmyslnější a lépe cílené triky, aby chytil kapříka. Kapřík určitě nemusí přehnaně panikařit, není nutné rozlámat telefony a odplavat kvapem do Mongolska, ale doporučuji trošku zvýšenou ostražitost než obvykle. ;-)

  A příště nikdy nevyplňuj nikam osobní údaje bez dohledu rodičů.

  Ať vyplňuješ jakýkoliv formulář, vždy ve svém prohlížeči sleduj, na jaké doméně se nacházíš a přemýšlej, jak moc je tato doména důvěryhodná. Napsat si na web „Já jsem supermarket Albert“ může kdokoliv, ale jen skutečný provozovatel Alberta to může psát na doméně „albert.cz“.

  Alík

  Jiné téma

  zdravím. vůbec nevím proč sem píšu, ale asi proto, že už nevím co mám dělat. mám fakt hodně problémů ale ty jsou nepodstatné. dejme tomu.
  ale dneska mi přišla zpráva od holky sestry se kterou jsme se poznala na discordu. byly jsme fakt kamarádky. ale napsala mi, že se ta holka zabila. a já už prostě nevím co mám dělat. už to moc nezvládám, víte?

  holka., 15. dubna

  Ahoj,

  píšeš, že máš hodně problémů, spíš nepodstatných. To, co Ti dává nyní doopravdy zabrat, je smrt kamarádky, s kterou ses poznala na discordu. Je zcela přirozené, že se nyní zabýváš myšlenkami na smrt, tedy něčím, čím se člověk v dospívání obvykle nezaobírá. Ovšem, když odejde někdo z okruhu blízkých, nelze se smrtí nezaobírat. Je nám líto, že dotyčného už nikdy nepotkáme, přemýšlíme, co asi prožíval, jak mu bylo, každá smrt blízkého nám také připomíná naši vlastní smrtelnost. To vede k přemýšlení, filozofování o smyslu života, jeho naplnění, jeho ztrátě.

  Se svými myšlenkami bys neměla být sama. Velmi ulevuje sdílení, ať už s rodiči či kamarádkami, pomáhá také psaní deníku, díky kterému více poznáš samu sebe. Pokud bys situaci nějak nezvládala, ani při sdílení s blízkými, v takovém případě je fajn se obrátit na odborníka. Můžeš si také prostudovat naše stránky www.modralinka.cz, kde také nalezneš různé typy podpory a pomoci, také kontakty na nás, které jsou pružnější než psaní e-mailu-telefon, Skype, chat. Na internetu také můžeš vyhledat stránky lidí, kteří přišli o někoho blízkého, a nyní se učí s tou pro ně novou situací vyrovnávat. Zpovědi a příběhy lidí, kteří ztratili někoho blízkého, a popisují, jak hledali zpátky cestu jak k sobě samému, tak do života, také hodně pomáhají.

  Přejeme Ti, abys našla "ucho", ochotné naslouchat a podporovat.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Zdravím, velice bych byla ráda za typ na nějakou stránku, kde se dozvím hodně o křestanstvi. A celkove co bych mela vedet a delat v krestanstvi, jelikoz jsem krestanka. Chtela bych se podle toho uz nejak ridit.
  Dekuji

  holka, 14 let, 8. dubna

  Ahoj,
  webových stránek věnovaných křesťanům je velké množství. Velmi frekventované jsou například stránky www.vira.cz, nebo www.katolik.cz. Nicméně pokud ti nebudou vyhovovat, stačí si přes vyhledávač najít jakékoli jiné, které ti budou sympatické.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla jsem se zeptat co znamená když někdo prstí? Pořád to slyším jak to někdo říká ve škole ale bylo mi trapné se zeptat a říct že to nevím. Díky ??

  holka, 12 let, 6. dubna

  Ahoj,
  výraz „prstit se“ se obvykle používá jako nespisové označení pro sexuální uspokojování za pomoci prstů. Pokud vím, používá se výhradně v souvislosti s dívkami.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a spol. Mám takovej dotaz. Když se říká otcovi Otec ale i táta, má něco takového i děda? Jakože víc označení (kromě prarodič)?? Dekuju za odpověď

  Co jsem to zas vymyslela za otázku lol 11 let, 2. dubna

  Ahoj,
  to je velmi zajímavý a originální dotaz. Všechna spisovná označení dědečka vychází ze slova děda - tudíž, již zmiňované dědeček, děda, děd, případně dědoušek (nebo „dědek“, které ale v některých krajích není vnímáno jako expresivní, nebo dokonce vulgární a používá se v běžné řeči). Na Moravě se potom často používá označení „stařík“ nebo „stařeček“ a další tvary tohoto pojmenování.
  Doufám, že tě odpověď uspokojila a přeji ti krásné dny.
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a všem ostatním. Mám takovej problém.. Před půl rokem jsem si bohužel psala s úchylem, a od ty doby se mi skoro pořád zda o úchylech,uz mi to fakt vadí.. Nevím co mám dělat.. Dekuju za odpověď.

  Ehm... 11 let, 25. března

  Ahoj,

  věřím, že není vůbec příjemné, když se Ti pořád zdá o úchylech. Často, když se nám stane něco nepříjemného, potom se nám o tom zdává, a to i dlouhou dobu.
  Bohužel, nemám zaručenou radu, jak se snů zbavit. Myslím si, že je důležité pracovat hlavně s pocity, které v Tobě psaní s úchylem zanechalo. Možná je to strach, odpor, úzkost. Chtěla bych Tě podpořit v tom, aby ses s tím svěřila někomu dospělému ve Tvém okolí, komu věříš - ať už rodičům anebo někomu dalšímu z rodiny, oblíbenému učiteli anebo školnímu psychologovi, jestli ho ve škole máte. Společně můžete hledat způsob, jak to udělat, aby se Ti o úchylech už nezdálo.
  Pokud dívkám Tvého věku píšou muži něco na sexuální téma, rozhodně to není v pořádku a ze zákona za to onomu muži hrozí trest. Máš právo se chránit a mít pro sebe podporu.

  Co nejvíce klidu přeje

  Modrá linka

  Jiné téma

  Dobrý den, možná vám tenhle dotaz přijde opravdu divný, ale jsem z vesnice a mám to tady strašně moc ráda a teď ještě mnohem více v době karantény, nikdy bych nechtěla do města, ale do města jezdím do školy a moje kamarádky mi bydlení na vesnici, zahradu a v blízkosti les závidí. Je mi právě líto, že děti z měst nezažijí takové dětství jako děti z vesnice. A vždy se za to cítím provinile. Myslíte, že dětství venku můžete zažít také ve městě?

  holka, 11 let, 27. března

  Ahoj,
  tvůj dotaz vůbec není divný a naopak je skvělé, že jsi spokojená tam, kde žiješ. Také pocházím z vesnice, takže ti úplně rozumím a jak říkám, je vynikající, že si dětství na vesnici tak užíváš. Určitě si ale nemyslím, že by děti z města měly horší dětství než děti z vesnice. Každé bydliště má své výhody i nevýhody a nejde říci, že by jedno z nich bylo lepší, nebo horší. Děti z města mají třeba obvykle k dispozici větší výběr kroužků i různých sportovních oddílů, ve kterých se mohou realizovat. Spousta dětí chodí například do skauta, kde podnikají spousty výprav, výletů i akcí v přírodě. Navíc to není tak, že by ve městech nebyla vůbec žádná příroda a děti byly odkázané na pobyt v panelákových bytech. Například já s rodinou bydlíme v Praze u lesa a moje děti běhají každý den venku, staví si bunkry, hrají fotbal, dělají na potoku hráze a podobně. Nemyslím si proto, že je až tak důležité, kde člověk žije nebo vyrůstá. Domov máš tam, kde se cítíš dobře a zároveň tam prožiješ to nejhezčí dětství.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj, nemáte nějaký návrh co dělat doma v „karanténě“?
  např nějaké hry atd..

  holka, 12 let, 22. března

  Ahoj,
  tohle období je složité pro všechny a zcela rozumím tomu, že pokud je člověk delší dobu zavřený doma, program už se vymýšlí poměrně těžko. Nicméně myslím, že i tento čas se dá využít inspirativně a smysluplně. V televizi běží pro děti spousta vzdělávacích pořadů, máš čas přečíst knihy, na které jinak těžko hledáš čas, nebo si můžeš se svými blízkými zahrát společenské hry, k nimž se jinak také často nedostanete. Můžeš si s rodiči prohlédnout rodinné fotky a nechat si od nich vyprávět o dětství, jejich zážitcích, příbuzných a podobně. Stejně tak je můžeš požádat o doporučení nějakých klasických filmů, které by byly vhodné tvému věku. Na internetu je také spousta sportovních tréninků, které se dají provozovat v domácím prostředí...
  Jsem si jistá, že když zapojíš fantazii a poprosíš rodiče, určitě se ti podaří vymyslet i v karanténě pestrý a zábavný program.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj!
  Napadlo mě, že bych mohla upravovat fotky. Neznáte nějaké dobré aplikace na úpravu? Fakt se nudím, tak mě to napadlo. Nebo bych mohla hrát nějaké hry na mobile, ale nevím jaké. Nemáte něco, co by jste mi mohli doporučit? Budou normálně letní prázdniny? Budou se zkracovat nebo budou normálně jako vždy? Vím, že jsem se už jednou ptala, ale odpověděli mi, že na dovolenou se jet nemůžu nebo něco takového. Budu moc ráda za všechny tipy, co mám dělat, jaké hry bych mohla hrát a v jakých aplikacích se skvěle upravují fotky. No to je asi všechno...
  Moooc děkuji

  holka 13 let, 20. března

  Ahoj,
  během dvou dnů už je to třetí velmi podobný dotaz, který pokládáš a já ti opět nemohu odpovědět jinak, než že člověku, kterého jsme nikdy neviděli a neznáme ho, můžeme dost těžko radit a odhadovat, jaké hry by se mu mohly líbit. Stejně tak netuším, jestli už máš s upravováním fotek a focením vůbec nějaké zkušenosti. Lidé, kteří už mají v tomto oboru nějaké zkušenosti, například používají Photoshop, ale amatéři si s ním obvykle neví rady. Většina lidí proto vystačí například s úpravami, které nabízí Instagram.
  Co se týká případného zrušení prázdnin, dnes proběhla tisková konference, na které ministr školství řekl, že nic takového v plánu není. Tak doufejme, že nezmění názor.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj
  Mám ráda jednu hudební skupinu, ale všichni říkají že to je pro děti. Můžes poradit jak je přesvědčit že není ??? Díky

  PS.: ta skupina se jmenuje "Lollipopz"

  holka, 12 let, 19. března

  Ahoj,
  popravdě příliš nerozumím tomu, proč máš potřebu někoho dalšího přesvědčovat, že skupina, která se ti líbí, není pro děti. I kdyby byla, není na tom přece nic špatného. Nejdůležitější je, že se líbí tobě, dělá ti radost a ráda ji posloucháš. Každý člověk má jiný vkus a je to tak naprosto v pořádku. Navíc upřímně nevím, podle čeho se pozná, jestli je nějaká skupina pro děti, nebo není. Znám děti, které poslouchají například tvrdý rock a na druhou dospělé (já jsem například mezi nimi), které mají rádi třeba písničky z pohádek a rádi se je kdykoli poslechnou. Nemyslím si, že je důležité, co si o té které skupině nebo druhu hudby myslí ostatní, pokud se líbí tobě, je všechno v nejlepším pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj!
  Neznáte nějaké fakt super knížky? Mám ráda napínavé knížky a takové ty holčičí románky. Mezi moje nejoblíbenější knížky patří: Kůň za dolar, S větrem o závod, Jako blesk, Hvězdy letní oblohy, Všechny čtyři hvězdičky a všechny knížky od Enid Blytonové. Enid Blytonová a Jacqueline Wilsonová jsou moje nejoblíbenější autorky. Miluju knížky od Enid Blytonové jsou to většinou detektivky a ty mě moc baví. Neznáte nějaké knihy, které by mě také mohly bavit? Já si totiž moooc ráda čtu!
  Děkuji moc

  holka 13 let, 18. března

  Ahoj,
  ohledně doporučených knih platí stejná situace jako u filmů. Vzhledem k tomu, že tě neznáme, neznáme ani tvůj vkus a velmi těžko můžeme odhadovat, jaké knihy tě zaujmou. Nicméně například databazeknih.cz má funkci, která ti doporučí podobné knihy, jako jsou ty, které už tě zaujaly. Věřím, že ti pomohou najít nějaké další, které se ti budou líbit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj!
  Nudím se a tak bych se moc ráda podívala na nějaké filmy nebo seriály. Ale nevím na jaké. Můj nejoblíbenější seriál je Violetta a filmů je víc, ale pár z nich například je: Kim Possible, Neviditelná Sue, Camp Rock, Ostwind... A skoro všechny filmy od Disney. Moje oblíbené žánry jsou: dobrodružný, akční, romantický, rodinný apod. Mám také moc ráda film Slavná pětka 1 i 2. Prosím o další filmy na, které bych se mohla podívat. A také budu ráda, když mi k tomu napíšete na jaké je to internetové stránce např. YouTube, zkoukni.to atd. Napište mi prosím i internetové stránky, kde se můžu dívat na různé filmy a seriály zadarmo. Nevíte, kde bych se mohla znovu podívat na seriál Violetta? Moje další oblíbené filmy: Spy kids, Krokodýlové z předměstí.... Jo a ještě poslední věc: Nevíte, kde najdu film Ledové království 2 v CZ dabingu? ( Na internetu) Pro ty kdo to budou, číst po té, co mi Modrá linka, Alík nebo Bára odpoví a budou znát nějaké dobré filmy, které by se mi mohly líbit nebo nějaké dobré stránky na sledování filmů atd., Tak budu moc ráda když mi napíšou poštou ??. A poslední věc mám taky moc ráda Barbie. Prosím o, co nejvíce návrhů na filmy a také odpovědí.
  Děkuji moc, za to, že jste si na mě udělali čas a přeji hezký den...

  Holka 13 let, 18. března

  Ahoj,
  položila jsi spoustu dotazů ohledně filmů a upřímně nevím, jestli ti dokáži na všechny odpovědět. Co se týká doporučení filmů, které by se ti mohly líbit, je to velmi složité. Neznám tě a vkus každého člověka je velmi individuální. Nicméně mohl by ti pomoci tento odkaz: filmtoro.cz/podobne-filmy/kim-possible. Pomocí něho se dají najít podobné filmy jako ty, které se ti líbí.
  Co se týká stránek, na kterých můžeš filmy sledovat, obávám se, že to záleží na tom, o jaký konkrétní film se jedná. Osobně mám dobrou zkušenost se stránkou Stahuj.cz, ale samozřejmě nemohu zaručit, že tam najdeš všechny filmy, na které se budeš chtít podívat. Nicméně pokud jejich název zadáš do vyhledávače a budeš se snažit, určitě najdeš stránku, na které je najdeš.
  Co se týká Ledového království 2, nikde na internetu jsem ho ke stažení nenašla. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně nový film, myslím, že bude nějakou dobu trvat, než bude dostupný i jinde než na DVD.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  ahoj vy všichni kazdy vecer a rańo mam pocit hladu co stim ?????

  Motající se idiot Ivanka 9 let, 17. března

  Ahoj,
  večerním pocitem hladu ti tvoje tělo nejspíš dává najevo, že mu schází nějaké živiny. Respektive že jsi přes den nejedl tak, abys uspokojil všechny jeho potřeby. Pokud budeš přes den dodržovat takový jídelníček, který bude obsahovat dostatečné množství tuků, sacharidů, vlákniny i bílkovin, pocit hladu bys mít neměla. Proto se zamysli nad skladbou svého jídelníčku. Ranní pocit hladu je zcela normální, proto ostatně lidé snídaní, takže ti nemohu doporučit nic jiného, než aby ses jednoduše nasnídala.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj

  Promiň te ze sem opet pisu ale na tuhle otazku se nemam koho zeptat , když bude v karanténě kvuli koronavirus nebo kvuli čemukoliv jinemu tak jak se řeší menstruace když treba dívka pouziva vlozky tak ji je normalne dodají nebo jak ?

  holka, 13 let, 12. března

  Ahoj,

  v takovém případě je možné využít různé služby po internetu, jako třeba rohlik.cz, tato služba doručuje nákupy přímo do domu. Samozřejmě mohou pomoci i sousedé nebo příbuzní či známí, kteří by pro vaši rodinu, pokud by byla celá v karanténě, potřebné věci zakoupili a přinesli. Taková domluva je v dnešní době s využitím veškeré techniky jednoduchá. Možností je více, takže netřeba mít obavy, že bys v něčem trpěla nedostatkem. I ve složitých situacích si lidé dovedou poradit, někdy z toho vyplynou i celé nové postupy či objevy.

  Lidé si mají pomáhat, nikdy nikdo z nás neví, kdy on sám bude potřebovat pomoc. Jak se také říká, vše zlé je k něčemu dobré, v čem to tak bude s touto virovou epidemií ukáže čas. Třeba povede k tomu, že lidé k sobě najdou cestu a budou pro sebe mít více času a porozumění.

  Zdravíme Tě z Modré linky.

  Jiné téma

  Zdravím,
  moc děkuji za odpověď na moji minulou otázku!
  Ale je tu ještě jedna věc co mě zajímá, když jdete k psychologovi a svěříte se mu, tak je asi logické, že je zakázáno to komukoli vyzradit, ale pokud bych se například svěřil, že jsem byl svědkem vraždy nebo ji dokonce spáchal, měl by právo to oznámit? Asi ano, ale co kdybych ho předtím výslovně požádal, aby to nikomu neříkal, a on slíbil, že to v žádném případě neudělá a bude to jen mezi námi. Jak by se pak psycholog zachoval?

  kluk, 13 let, 6. března

  Ahoj,
  v případě vraždy by měl vyloženě povinnost to oznámit.

  Neoznámení je trestný čin – to platí pro úplně kohokoliv, vyjma advokáta při výkonu advokátní činnosti (pachatel se mu může bez obav svěřit), duchovního registrovaného náboženství při zpovědním tajemství, nebo osoby blízké. Viz bližší popis na webu policie, případně si můžeš pročíst přímo zákon.

  Kdyby ti psycholog při výkonu své práce slíbil na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí, že trestný čin fakt neoznámí, tak je to z jeho strany trošku neprofesionální, protože oznámit ho stejně musí, jinak by se sám vystavil riziku trestního stíhání. Jedině snad, kdyby měl bližší vztah k viníkovi (příbuzenský, nebo takový, že by jeho újmu vnímal jako újmu vlastní), tak proti němu vypovídat nemusí. Ale může, zakázané to nemá…

  Co se týče zmíněných profesí právníka a kněze, tam přesně nevím, jaké jsou zákonné důsledky, pokud se rozhodnou, že čin svého klienta nebo hříšníka oznámí policii (i když tu povinnost nemají) nebo komukoliv jinému (kdo už pak tu oznamovací povinnost má). Předpokládám, že by jim hrozila minimálně ztráta práce, tedy vyloučení z advokátní komory a exkomunikace z církve.

  I když jsi svoji otázku myslel hypoteticky (doufám :-c), měl bych pro jistotu podotknout, že drtivá většina vražd v České Republice je úspěšně vyšetřena a pachatelé bývají dopadeni.

  Alík