Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Značkové zboží

  Ahoj poradno, mám takový blbý dotaz, ale za zeptání nic nedám... Když jsou různé značky třeba Nike, Calvin Klein, atd, pokud chci mít zboží od těchto značek originální a ne jakože fake, tak musím shánět ty značky v oficiální prodějně nebo si myslíte že toto oficiální oblečení je i v obchodech jako třeba sportisimo, newyourker, atd? Mě někdy napadá jestli v těchle obchodech nemůže být to oblečení fakové, prostě neoficiální. Myslím si že když už si člověk kupuje něco dražšího a chce nosit značku, tak chce aby to rozhodně bylo originální oblečení a ne jen náhražka. Omlouvám se za tenhle dotaz, snad jste z něj pochopili na co se ptám, děkujuu :D

  člověk, 12 let, 1. září

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Co se týče značkového zboží, mají to různé firmy nastavené různě. Některé mohou své výrobky prodávat pouze ve svých obchodech. Obvyklejší ale je, že zboží je dostupné i v jiných prodejnách, např. v outletech. Tam lze také získat značkové zboží –⁠ třeba z minulého roku –⁠ za nižší ceny. Opatrnější bych byl při kupování značkového zboží on-line, tam se, hlavně na bazarových stránkách, určitě mohou objevovat i padělky.
  Obecně bych se ale zamyslel, proč chci koupit tu nebo onu značku. Tedy zda je to pro mne záruka kvality nebo zda se chci před někým „vytáhnout“ značkovým zbožím. Ne vždy platí, že dražší zboží je automaticky kvalitnější.

  Jiné téma

  Oslovit průvodce z hradu?

  Ahoj poradno, nedávno jsem byla na prohlídce jednoho hradu a tam nás provázel skvělý pro mě až dokonalý průvodce, který věděl o čem mluví a vypadal při tom, že ho to vážně baví, ale nejvíc důležitá událost z tohoto příběhu je, že mně se líbil natolik, že jsem si prostě zapamatovala jeho jméno a našla ho na instagramu a najít se mi ho taky povedlo. Chtěla bych mu napsat, ale problém je, že se moc stydím. Říkám si, že by se mi mohl vysmát nebo by mu to připadalo trapné. Na druhou stranu si říkám, že bych nic neztratila. Přemýšlím nad tím poslední dny často a nevím jestli je to dobrý nápad.

  holka, 30. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že Tě na prohlídce jednoho hradu zaujal průvodce, který se Ti zdál skvělý až dokonalý. Poslední dny uvažuješ nad tím, že bys ho kontaktovala na sociálních sítích, brání Ti ale to, že se stydíš.

  Chtěla bych ocenit, že se jednak nebojíš zeptat na to, co Tě zajímá, ale také i to, že jsi aktivní a jdeš za tím, čím jít chceš. Myslím, že toho průvodce oslovit můžeš, je ale dobré si říct, co tím chceš získat (třeba mu poděkovat, nebo si psát, nebo něco jiného…) a podle toho zvolit, zda a co mu napíšeš. Klidně můžeš být upřímná a říct, že se v té situaci trochu (nebo víc) stydíš. Tím se možná Tvůj stud zmírní a i on bude vědět, jak to máš.

  Někdy nám život přináší nečekaná setkání, která nás obohatí a není vůbec špatné si tyto chvíle nějak „podržet“ a uchovat. Možná by Ti pomohlo zeptat se nějaké kamarádky (nebo i rodičů, pokud k nim máš důvěru), poradit se a dát jí třeba i přečíst, co chceš napsat.

  Přejeme pěkný podzim,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Prodejnost nealkoholického piva

  Ahoj, mám jednu otázku:
  Můžou mi když je mi 12 let prodat v obchodě nealkoholický ochucený birrel?
  Děkuji za odpověď 👍

  holka, 12 let, 31. srpna

  Ahoj,

  ač je „nealkoholický“ Birell nevhodný pro děti, není u něj zákaz prodeje osobám mladším 18 let, tedy je volně prodejný.

  Užij si zbytek dne!

  Jiné téma

  Vyzvídání osobních údajů jako trestní čin?

  Ahoj,

  Je vyzvídání os. údajů od lidí např. přes Facebook Trestný čin?

  jakože někdo se někoho ptá, kdy se narodil atd, nebo kde bydlí a tak?

  díkok

  holka, málo let, 30. srpna

  Ahoj,

  samotné vyzvídání - tedy pokud jsou osobní údaje sděleny dobrovolně jednou osobou druhé osobě - nelegální není, až na krajní případ, kdy vytrvale druhou osobu prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje, a to tak, že toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých.

  Větší problém většinou spočívá v tom, kdyby někdo tyto údaje zneužil, třeba k tomu, aby uzavřel nějakou smlouvu. Přeci jen, většina z nás zná jméno a příjmení, místo bydliště, datum narození našich přátel - tyto údaje však známe právě proto, že jsme přátelé. Odkážu se na zkušenější kolegy a raději připomenu to, že je velice špatný nápad někomu posílat naše osobní údaje.

  Přeju pohodový začátek školy!

  Jiné téma

  Učení + být oblíbená + jak se líbit?

  Ahoj Alíku, jelikož za chvíli začíná zase škola, tak bych potřebovala nějaké rady jak si více zapamatovat učivo, mně totiž tohle dělá celkem problém. Také bych potřebovala vědět co bych měla dělat proto, abych byla více oblíbená ve třídě. My tam máme jednu holku se kterou se baví úplně všichni, ale úplně. Je i celkem populární ve škole, možné proto, protože je to dcera zástupkyně... A ještě jedna věc, moje dvě nej kámošky už mají kluka, moc jim to přeju, ale já nemám nikoho, je asi pravda, že jsem z nich nejhnusnější, ale taky bych chtěla kluka. Myslím, že ve škole se nikomu nelíbím. Co bych měla s tím dělat?
  Děkuji za odpovědi

  holka, 12 let, 27. srpna

  Ahoj,

  napsala jsi nám více dotazů najednou a všechny tak trochu souvisí s tím, že za chvíli začíná nový školní rok. Budu na ně odpovídat postupně.

  Máš pravdu, že vytvořit si ideální osobní styl učení není právě jednoduché - někdo si lépe pamatuje přečtený nebo napsaný text, někdo slyšené, někdo se potřebuje u učení nebo vzpomínání hýbat. Není nic špatného na tom všechny způsoby vstřebání učiva kombinovat. Na YouTube jsou k vidění i videa, jak si dělat poznámky během výuky nebo výpisky z učebnice, aby se z nich dobře učilo. Někdy také pomůže, když se zamyslíš nad tím, co Ti pomáhá při testu nebo ústním zkoušení si vzpomenout. Obecně není pro mozek přirozené učení velkých dávek učiva najednou, potřebuje spíše časté opakování malých kousků, důležitý je i přísun kyslíku, vody a dostatek spánku.
  Podle věku soudím, že jdeš letos na druhý stupeň, kde je učiva víc a v některých předmětech i náročnější. Chci Tě ujistit, že určité zhoršení prospěchu je úplně běžné. Pokud máš ale pocit, že bys s učením potřebovala pomoci, bylo by dobré, kdybys s rodiči navštívila Pedagogicko - psychologickou poradnu. Tam Ti i s pomocí různých testů mohou pomoci najít vhodné učební triky právě pro Tvůj mozek.
  Napadlo mě také, že učení hodně ovlivňují i pocity. Přemýšlím proto nad tím, jak se cítíš ve škole s učiteli nebo spolužáky. Kdyby Ti jen pouhá vzpomínka na školu způsobovala nepohodlí a nervozitu, bylo by o to obtížnější účelně se učit.

  Rozumím tomu, že bys chtěla být oblíbená podobně jako Tvoje spolužačka. Není úplně nutné být kamarád s každým, někdy úplně stačí mít pár dobrých přátel. Zároveň není povinnost najít si kamarády ve třídě, i když je to příjemnější. Spolužáky si nevybíráme a někdy si jednoduše nemusíme klapat do noty. Proto je fajn hledat kamarády i jinde, například i v sousedství nebo v kroužku. Na tohle téma určitě na Alíkovi najdeš víc dotazů a odpovědí. Většinou se lidé rádi kamarádí s někým, kdo umí vyslechnout, podpořit a je s ním legrace. Totéž vlastně platí i pro vztahy s kluky - vzhled sice není úplně nedůležitý, ale není nejdůležitější (sebekrásnější protivná ježibaba je pořád ježibaba a kluci to časem prokouknou). I když se třeba sama sobě moc nelíbíš, zkus najít alespoň jednu část těla, která se Ti na sobě líbí. Taky se zkus usmát a pochválit, když se vidíš v zrcadle, zaručeně to zlepšuje náladu. Každý jsme jedinečný a věřím, že někde existuje kluk, pro kterého budeš úžasná přesně taková, jaká jsi. Jen Ti nedokáži předpovědět, kdy a kde ho potkáš. Nemá smysl ze sebe dělat někoho jiného, je to matoucí pro ostatní, nepřirozenost vycítí, a vyčerpávající pro dotyčného, nedá se to vydržet věčně.

  Myslím, že by bylo dobré, kdyby sis o tom všem, cos napsala nám, popovídala s rodiči nebo alespoň jedním z nich. Napsalas nám o velkém kusu svého života, rodiče by měli vědět o čem přemýšlíš, co Tě trápí nebo těší. Dost možná zažívali ve Tvém věku něco podobného a popovídání by vás mohlo i sblížit. Taky Tě znají nejlépe, tak by Ti jejich postřehy mohly nejvíc užitečné. Navíc Ti rodiče mohou zařídit odbornou pomoc, jestliže společně usoudíte, že by se hodila.

  Barevný podzim Ti přeje

  Modrá linka

  Jiné téma

  Kapesné

  Dobrý den,
  je mi 12 let a dostávám kapesné 150 kč měsíčně ,ale příjde mi že to je málo.
  Nejsem z nějaké extrémně bohaté rodiny ,ale chudí taky úplně nejsme. Zajímalo by mě kolik je cca průměrné kapesné v mém věku.

  Předem děkuji za odpověď. :)

  holka, 12 let, 20. srpna

  Ahoj, co se týče kapesného, hodně záleží na tom, co si z něj platíš a co ti platí rodiče. Některé děti dostávají vyšší kapesné, ze kterého si ale pak samy kupují obědy ve škole nebo platí náklady na telefon. Cílem kapesného je dát dítěti základní povědomí o hodnotě peněz.

  Podle průzkumu z roku 2021 dostávají české děti průměrně 100, 130 a 280 Kč se stoupajícím věkem.

  Pokud máš pocit, že ti kapesné nestačí, prober to s rodiči. Navrhni třeba, s čím jim můžeš lépe pomoci v domácnosti. Můžete z toho udělat „pohyblivou složku kapesného“. Když splníš své povinnosti (úklid, pomoc na zahradě apod.), dostaneš základní kapesné. Když pomůžeš s projekty navíc (mytí oken apod.), dostaneš peníze navíc. Je to jen návrh, záleží na tvých rodičích a na tobě, co si domluvíte.

  Jiné téma

  Pláč ze smutku i radosti

  Dobrý den, nevim jestli to vy budete vědět, ale pripada mi ze jsem hrozne citliva ale fakt na vse proste u filmu jsem nikdy nebrecela a ted porad a nebo kdyz mi nekdo neco rekne tak pak vecer brecim zas a brecim treba 4x každý den. Mě rozbrečí snad všechno, třeba i kdyz mi třeba nekdo udela hezkyho tak vecer zas brecim štěstím. Nevíte proc uz to celkem nedavam haha

  holka, 14 let, 17. srpna

  Ahoj,

  píšeš, že poslední dobou často brečíš, i když jsi smutná, i když jsi veselá. Začíná Ti to vadit. Věřím, že Tě taková síla pocitů může zaskočit. V dospívání, kdy emoce více ovlivňují hormony, to není nic neobvyklého. Jako dívka možná začneš časem pozorovat, že v některých fázích menstruačního cyklu máš k pláči blíž a jindy je ho méně.
  Vlastně je pro duševní zdraví docela fajn, že umíš plakat a vypustit tak všechny pocity, které potřebuješ, uvolnit se a jít dál. Lidé, kteří plakat neumí nebo si to nedovolí většinou hodně trpí. Přemýšlím nad tím, co Ti na pláči vadí - možná je Ti trapně, nechceš lidem okolo sebe vysvětlovat, proč pláčeš, nebo si při pláči připadáš slabá. To všechno jsou negativní předsudky vůči pláči, které jsou v naší kultuře obvyklé. Na pláči samotném ale nic špatného není, dokonce i některá zvířata umí plakat. Pláč má umožnit projít velmi silnou (příjemnou nebo nepříjemnou) situací rychleji a případně také dát lidem okolo signál, že se něco děje. Pokud se budeš pláči bránit nebo si ho vyčítat, paradoxně může tenhle tlak na sebe emoce ještě zesilovat a zvyšovat nepohodlí na duši i na těle. Intenzivní pláč může být i vyčerpávající, v tom případě můžeš zkusit sama se sebou udělat dohodu, že budeš plakat například po dobu dvou písniček a pak zkusíš utřít slzy a půjdeš se zase věnovat něčemu jinému. Ber to ale jen jako pokus, kdyby to nešlo, nic se neděje. Je mnohem lepší udělat si chvilku pro sebe a vyplakat se, zkus pláč brát jako uzdravující proces.

  Pestré dny s emocemi přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Jak pokračovat ve vztahu dál? + Jak nabrat svaly?

  Zdravím zase poradnu, dneska spíše s odlehčenými dotazy, budu mít dva.
  1) Byla jsem na táboře, měli jsme tam celotáborovou hru na týmy. Do týmu mě dali s jedním klukem se kterým se celkem známé a jsme si hodně blízcí.
  Hned jsem si začínala všímat, že oproti ostatním akcím, které byly předtím se ke mně mnohem více přibližuje, vyhledává kontakt, a asi to sami z dotazů znáte ;-)
  Prostě jsem začínala nabývat dojmu, že se mu líbím, což by byla celkem výhra. První noc jsme měli hlídku, on mě budil, fakt si za tím hodně stál, že bude hlídat přede mnou a budit mě. Když mě vzbudil, nejdříve mě provokoval tím, že mi do obličeje pořád že srandy svítil baterkou. Pak mi řekl: „Teple se obleč, je tu celkem zima, tak ať nezmrzneš" bylo to od něho milé, pak mi že srandy sebral píšťalku a jak je vyšší, tak mi ji vždy zvedl nahoru, když jsem se pro ní natahovala. Poté, to bylo někdy v půlce tábora mi dal kytku, co natrhal. Za třetí, dával mi přezdívky a vždycky chtěl být se mnou v týmu do dvojice. To byly takové tři největší věci, jinak pořád takové menší věci (pořád se mě snažil dotýkat, sebral mi nějakou věc a pak mě naháněl, vařil se mnou, dělali jsme mezi sebou vodní bitvu,...
  Ke konci tábora se ho světlušky (malé holky, celkem drbny u nás :D) zeptali hned po tom, co jsem jim přiznala, že se mi líbí, jestli se mu taky líbím. On řekl „Jo, asi jo" takže je to asi celkem jasný
  Můj dotaz tedy zní:

  • Líbím se mu teda opravdu (asi celkem zbytečný, lol)
  • jak nějak posunout to na další level. Jde vidět, že fakt mezi námi něco je, oba chceme udělat ten krok vpřed, jak ale. Nějaké tipy? Jak mu nenápadně naznačit, že z mé strany ta náklonnost taky je?jak ho někam pozvat? nebo jak mu naznačit, že se nemusí být mě někam pozvat?

  2) úplně z jiné mísy. Chtěla bych získat více maskulinní vzhled, jde mi hlavně o svaly, už teď vypadám celkem atletický a jsem i atletická, ale chtěla bych nějak přidat. Jak podpořit růst svalů? vím, že protein nemohu. Párkrát jsem zkusila proteinovou tyčinky a bylo mi po ní vždy blbě.

  Děkuji moc, anonym

  Anonym, 14 let, 13. srpna

  Ahoj,

  ceníme si Tvé důvěry, se kterou nám opakovaně píšeš. Ptáš se nás na dva dotazy, odpovím Ti postupně. Na táboře se Ti líbil kluk, se kterým jste si blízcí. Z jeho chování jsi přesvědčená o tom, že i Ty se líbíš jemu. Popsala jsi nám pár příkladů jeho chování a chtěla bys naše ujištění, zda se mu opravdu líbíš. Z toho, jak se choval, to tak opravdu vypadá. My to nemůžeme takto jednoznačně posoudit, ale nejdůležitější je Tvá vlastní intuice, která k Tobě mluví celkem jasně. Myslím, že uděláš dobře, když jí budeš důvěřovat. Chtěla bys Váš vztah posunout dál, ale nevíš jak. Cítíš, že i on by rád, ale asi taky neví, jak na to. Chtěla bys ho nějak povzbudit, aby se nebál někam Tě pozvat. Chci Tě ujistit, že není žádným pravidlem, že by musel první krok udělat on. Pokud se Ty sama na to cítíš, klidně můžeš někam pozvat Ty jeho a udělat první krok, není na tom nic špatného. Navíc se nemusí jednat o žádné velké gesto nebo vyznání lásky či náklonnosti, můžete prostě jen jít společně ven, povídat si, trávit společně čas a je dost možné, že postupně se situace sama dál vyvine. Pokud to oba takto cítíte, umím si představit, že Vás to povede podobným směrem. Zkus se tedy zaměřit na to, abys s ním mohla trávit společný čas, ještě více ho poznat, nemusíte na sebe nijak tlačit. Pokud by se naskytla vhodná chvíle, kdy mu říct, jak to cítíš, určitě to sama poznáš, není dobré to příliš plánovat.

  Dále se ptáš, jak mít více maskulinní vzhled, jak nabrat svaly. Chtěla bys ještě podpořit svůj atletický vzhled. Obávám se, že v této oblasti nejsme schopni Ti plnohodnotně odpovědět. Posilování a strava není naším oborem, tím se zabývají jiní odborníci. Můžeš zkusit poprosit rodiče, zda by Tě mohli objednat k nutričnímu terapeutovi/terapeutce a můžeš s ním/ní pobrat, co zařadit do stravy abys ještě podpořila růst svalů. Oceňuji, že si sama uvědomuješ, že s proteinem bys ve svém věku ještě nemusela experimentovat, párkrát jsi to zkusila a všimla sis, že Ti to neudělalo dobře. I proto myslím, že je fajn probrat to s odborníkem. Ve Tvém věku se Tvé tělo stále vyvíjí a má své specifické potřeby. Když půjdeš k nutričnímu terapeutovi, budeš vědět jistě, co ne/dělat, abys byla především zdravá.

  Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Jak se odlepit od telefonu?

  Jsem závislá na mobilu a už neznám jinou zábavu. Cítím se ale hrozně. Co mi pomůže se od telefonu aspoň na hodinu odlepit?

  osoba, několik let, 11. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  ráda by ses zbavila závislosti na telefonu. Přijde Ti, že už neznáš jinou zábavu. Chtěla bych moc ocenit, že s tím chceš něco zkusit dělat a že jsi nám aktivně napsala. Vždycky je dobrý čas to změnit, když Ti to nevyhovuje. Nepíšeš, jak dlouho to trvá, ale je mi líto, že ses dostala až do fáze, kdy Ti to je už hodně nepříjemné. V dnešní době telefon používáme snad všichni, je to důležitý kanál, jak komunikujeme s ostatními i jak se dozvídáme nové věci a bavíme se. Stává se, že čas na telefonu někdy přeroste přes zdravou mez a jakoby nás pohltí, vezme nám to energii, chuť dělat něco dalšího a můžeme se cítit zahlceně. Je moc dobře, že sis to u sebe uvědomila a Ty sama to už nechceš. Víš, že Ti to vadí, ale v tuto chvíli Ti mobil stále hodně odlákává pozornost. Je normální, že Ti to bude chvíli trvat, než se od mobilu budeš umět odpoutat. Chce to vůli i trpělivost. Nemusíš na to být ale sama.

  Zkus popřemýšlet nad tím, s kým bys to mohla probrat, aby někdo věděl, že teď je ten čas, kdy se snažíš od mobilu víc pustit – může Ti to připomínat, ptát se, jak to jde, mobil mít na nějaký čas u sebe aj. Můžeš zkusit vymyslet, s kým by ses mohla víc potkávat osobně a trávit s ním čas – s někým z rodiny - rodiči, sourozenci, prarodiči, s dobrou kamarádkou, s rodinnými známými, se sousedy aj. Co jsi mívala ráda dřív, co jsi ráda dělala? Možná Tě baví hudba, tanec, dělávala jsi nějaký kroužek, ke kterému by ses ráda vrátila, možná ráda chodíš na výlety do přírody, tvoříš, sportuješ, čteš si aj. Zkus zase zařadit nějakou z Tvých oblíbených aktivit. Pomáhá při nějaké činnosti odložit mobil úplně, kdy na něj vůbec nebudeš vidět (v jiné místnosti, u někoho), aby Tě nelákal a celkově mít pevnější režim v tom, kdy mobil používáš (můžeš si sepsat na papír v jaké časy jej budeš a kdy nebudeš mít). Na stránce https://www.replug.me/ najdeš zajímavé a podpůrné inspirace a můžeš se s nimi zapojit do 7denní výzvy, kdy Tě provedou, jak se od telefonu vzdálit a získat tak víc energie zpátky. Poradit Ti může časem i školní psycholog (můžeš se za ním stavit během školního roku, pokud jej na škole máte) anebo podrobněji na telefonu/chatu na Modré lince můžeme hledat další způsoby, co zkusit. Neboj se ozvat.

  Moc držíme palce,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Nechci chodit bez trička

  Ahoj Alíku, potřeboval bych poradit co mám dělat, když jsem u tety a bratranec mě nutí, abych chodil bez trička. Ale já se bez trička cítím strašně divně. Co má dělat? Poraďte mě prosím

  kluk, 13 let, 10. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že když jsi u tety, tak Tě bratranec nutí chodit bez trička. Tobě se to nelíbí, cítíš se divně. Chtěla bych Tě podpořit v tom, že je opravdu jen na Tobě, jestli si triko necháš nebo ne. Když Ti to není příjemné, nemusíš to dělat jen kvůli tomu, že to po Tobě chce bratranec. Neboj se mu to říct a rázně odmítnout to, do čeho Tě nutí. Nevíme, proč to po Tobě chce, ale rozhodnutí je jen na Tobě, ne na něm. Je to Tvoje tělo. Pokud by Tě nevyslechl a stále na tom trval, oslov tetu, Tvé rodiče nebo někoho v okolí, aby Ti to pomohl řešit.

  Pohodové prázdniny přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Špatný spánek

  ahoj aliku mam takovy mensi problem... kdyz se vecer snazim normalne usnout tak usnu az rano jenom na chvilku a nebo vubec. nedalo by se s tim neco delat?

  kluk, 13 let, 10. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám se svými problémy se spánkem. Večer Ti nejde usnout, přijde Ti, že usínáš až nad ránem, nebo vůbec. Mrzí mě, že to máš teď takové náročné se spánkem – je moc důležitý pro to, aby ses cítil dobře během dne a měl sílu dělat věci, na které jsi zvyklý. Říkám si, jestli se v poslední době něco nepřihodilo, něco náročnějšího, na co musíš myslet a uvažovat nad tím, co a jak. Možná máš teď období, kdy Tě něco víc trápí. Zkus se nad tím zamyslet a třeba přijdeš na něco, co Ti teď vadí a co s tím zkusit udělat. Je možné, že je toho na Tebe moc i co se týče povinností, anebo můžeš mít rozhozený režim, když jsou teď prázdniny. Záleží taky, jak dlouho to u Tebe trvá. Zkus o tom všem otevřeně promluvit s rodiči, někým jiným blízkým a spolu možná přijdete na to, co zkusit. Pouvažuj, jestli netrávíš moc času nad mobilem/notebookem/tabletem. Sledování monitoru je dlouhodobě zatěžující. Můžeš si stáhnout aplikaci, která filtruje modré světlo, je to takové noční osvětlení, které je šetrnější na oči. Nejlépe zkus před spaním na monitory vůbec nekoukat, alespoň hodinu, dvě. Místo toho promysli, co bys mohl dělat – možná si číst, něco tvořit, dát si delší sprchu, popovídat s někým, pustit si hudbu a jen relaxovat aj. Říkám si, že pozitivní vliv by mohl taky mít pravidelnější režim, který si nastavíš – v podobný čas do postele uléhat a podobně vstávat. Během dne můžeš zkusit zařadit víc procházek a sportu obecně, aby bylo Tvé tělo unavenější a do postele ses „těšil“.

  Držíme palce, ať máš klidnější noci a dostatek odpočinku,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Proč chtějí lidé válku?

  Proč se dějí věci které dějí proč žijí lidé jako Putin nebo Xi jingpinh
  Proč chtějí válku

  kluk, let, 5. srpna

  Ahoj, to je těžký dotaz, a určitě už ti na něj někteří dospělí odpověděli nějakou rádoby moudrou větou jako „tak to je“ nebo „až budeš starší, tak to pochopíš“. Já se pokusím odpovědět ti upřímněji a snad i užitečněji.

  Nejupřímnější odpověď je, že nevím. Nevím, proč ruský prezident Putin rozpoutal válku na Ukrajině. Nevím, proč čínský prezident Xi Jinping eskaluje situaci kolem Tchajwanu. Nevidím jim do hlavy, a nemůžu jim věřit důvody, které oni sami deklarují. Takže prostě nevím, můžu se jen dohadovat a spekulovat.

  Pojďme tedy spekulovat. Proč Putin dělá takové věci, které zjevně způsobují ohromné množství utrpení, smrti a zla? Když přemýšlíme o tom, proč někdo něco dělá, zjišťujeme vlastně, jakou hru hraje, podle jakých pravidel a k čemu se chce asi dostat. V ekonomii se tomu říká „teorie her“, je to taková metafora, která nám pomáhá pochopit složitější chování.

  V tomto případě si můžeme představit, že Putin staví stavebnici. Stejně tak i ostatní státy skládají svoje stavebnice. V 90. letech sáhl Putin po té nejjednodušší stavebnici, aby mu umožnila postavit nějakou věž co nejrychleji a mohl tak ukázat, že je schopný vůdce, který umí Rusko pozvednout z bídy, kterou v 90. letech zažívalo. Tato zjednodušení stavebnice symbolizuje jeho přístup ke koncentraci moci a korupce namísto budování demokratických institucí. No a teď Putin zjišťuje, že tato jednoduchá stavebnice nejde stavět moc vysoko, aniž by se zbořila. Ostatní státy (třeba EU nebo USA) stavějí ze složitějších stavebnic (Merkur, Lego), které se sice skládají pomaleji, ale vytvářejí stabilnější a vyšší stavby.

  Putín má možnost přejít na jiný druh stavebnice, ale to už neumí, protože by musel uznat chybu. A on sám je na tom současném systému příliš závislý. Musí tedy najít způsob, jak se postavit k tomu, že ostatní staví vysoké věže (pokročilou informační a průmyslovou ekonomiku), které on se svou autoritářskou stavebnicí nepostaví. No a jeden ze způsobů je napadnout jinou zemi a vzít jim kostičky. Vzbudit zdání růstu. Zároveň tím zboří věže ostatním (i sobě) a vyvolá tak dojem, že to vlastně není až taková výhra stavět z pokročilejší stavebnice.

  Obecně vzato se to podobá lži. Když člověk řekne nějakou malou lež (včera jsem byl v práci, i když jsem tam nebyl), obvykle se tím jen chce vyhnout nepohodlným otázkám. Ale lež – aby se udržela – vyžaduje další lži. A větší a větší lži. V té situaci je Putin. Už nemůže začít říkat pravdu. Už lže moc dlouho.

  Jiné téma

  Vlasy a kočky

  Ahoj všem, chtěla bych se zeptat na dvě otázky co mi vrtají hlavou. Snad nějak neobtěžuju :)

  1. Proč vlasy nejsou jako houba? (že by se napily vody postupně a ne jen tam kde se namočí) asi je to nepochopitelné ale já nevím jak to vysvětlit :D
  2. Můžou být kočky jiné orientace?

  Já vím zvláštní dotazy, ale…

  Vysa318, 9. srpna

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak náš svět funguje. Vůbec se neomlouvej za zvláštní dotazy, právě na těch zvědavost stojí.

  Určitě víš, že houby jsou „porézní“, tedy obsahují póry, do kterých nasají vodu. Vlhkost zároveň ovlivňuje jejich velikost, takže houba se jakoby nafukuje a tím vytváří mírný podtlak vhodný pro absorbování další vody. Oproti tomu vlasy jsou velmi pevné, žádné takové výrazné póry nemají. Namočí se pouze na svém povrchu, který je složený z jemných šupinek.

  K tvé druhé otázce: orientací zřejmě myslíš sexuální preference. Homoxesuální chování (sexuální přitažlivost ke stejnému pohlaví, tedy sameček-sameček nebo samička-samička) je popsáno u řady zvířat (labutí, tučňáků, holubů, delfínů, žiraf, lvů...), ale nenašel jsem zdokumentované zmínky u koček nebo psů.

  Jiné téma

  Chci do jiné třídy + Volba povolání

  Ahojky!
  Chtěla bych do jiné třídy, protože v té mojí nemám kamarády a v té druhé znám spoustu lidí ze školky, ale bojím se jich (teda né všech) ale co si budou myslet o mých známkách? Však já měla dobré známky a najednou trojky a to mi hrozila pětka. Je to už jen poslední rok já vím ale myslím si že když konečně budu ve třídě s někým jiným tak i můj prospěch se aspoň trochu zlepší, třeba by mi mohl někdo z nich i pomoct. Snad největší hrůzu mám z toho co si o mě budou myslet obvzlášť kluci, naštěstí jsou vyspělejší než moje třída ve které jsem teď. A taky to není dané že v té třídě budu. Já se s holkama od nich konečně začala víc bavit (ne všichni jsou teda jako supr jo...) No prostě se bojím ale zase nechci sedět potichu ve třídě, mít sluchátka a celý rok prosedět doma... Pak mě ještě čekají přijímačky a pořád nevím co chci dělat... Nejvíc se mi zamlouvá fotograf abych pak třeba jednou mohla fotit na festivalech Alana Walkera$> Ale... Na druhou stranu chci být ta která je na té stagi a baví lidi hudbou stejně jako Alan (jako nic jsem zatím moc nezkusila ale nevadí..) A pak už mě baví kreslit a jako koníček tancovat... Dobře možná bych ještě chtěla být tou policajtkou...
  Děkuju za odpověď:-P

  Potato, 29. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že bys chtěla chodit do třídy, ve které si budeš se spolužáky více rozumět. Jaké jsou případné možnosti přestupu do jiné třídy, to musejí probrat rodiče ve škole. Pokud s tím tedy souhlasí, asi přestoupit můžeš. Jak však sama píšeš, bude to změna. Zvaž si tedy, zda ji skutečně chceš podstoupit. Možná by ses se spolužáky z vedlejší třídy mohla bavit o přestávkách, abys nemusela sama sedět v lavici. A doma rozhodně sedět nemusíš, po škole se můžeš vídat s kým chceš, bez ohledu na to, do jaké třídy chodíš. O všech kladech i záporech případného přestupu je dobré mluvit s lidmi kolem sebe, lépe si tak uvědomíš, zda o to opravdu stojíš. Napadá mě ale, jestli jsi vše neměla řešit už o prázdninách, abys rovnou do druhé třídy nastoupila, přestup v průběhu roku je možná komplikovanější.

  Pokud jde o rozhodnutí, kam na střední školu, v každé škole je výchovná poradkyně, na kterou se můžeš obrátit. Nebo bys vše mohla probrat také se školní psycholožkou (psychologem), pokud ve škole máte. I v tomhle případě je dobré bavit se s lidmi kolem sebe, naslouchat tomu, co baví je, jak se rozhodují nebo rozhodovali oni. Může Tě to inspirovat a napovědět Ti, co by mohlo bavit Tebe. A samozřejmě je důležité přihlédnout k tomu, jestli jsi více nadaná třeba matematicky nebo na jazyky. Je dobře, že víš, co Tě baví, a za tím můžeš jít i tehdy, když to nebudeš studovat na střední, takže se nemusíš bát, že by tím rozhodnutím bylo všechno dané. Spousta lidí dělá něco úplně jiného, než co studovala.

  Přejeme Ti prima poslední školní rok.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Bojím se, že neusnu

  Ahoj Aliku, moc se omlouvám,že ruším ale mám problém.
  Je mi 13 a většina dětí v mém věku chodí pozdě spát třeba ve 3 ráno
  No a teď pojedu na soustředění s holkama kterým je 15. No a já se bojím, že neusnu...co mám dělat?

  Holka1111, 1. srpna

  Ahoj,
  jestli tomu dobře rozumím, máš strach z toho, že ostatní holky budou chodit spát později, než jsi ty zvyklá a bojíš se, že nebudeš moci spát. Je samozřejmě vždy velmi nepříjemné, pokud tě někdo ruší, přestože ty bys ráda spala. Myslím ale, že se s ostatními holkami můžeš domluvit a slušně je požádat, zda by si například nemohly jít povídat do jiného pokoje, kde jejich ponocování nebude nikomu vadit. Pokud jim vysvětlíš, že jsi zvyklá chodit spát dříve a poprosíš je, aby to respektovaly, věřím, že ti vyhoví. Jde o naprosto legitimní a slušnou žádost, kterou je nijak neurážíš, ani neomezuješ.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!