Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol.
Učitelka na občanku nám zadala, že si každý máme přinést do školy kondom. Když jsem to mámě řekla, tak si ze mě začala dělat legraci. Bojím se jít do obchodu, protože se stydím a nevím jestli by mi je prodali

holka, 12 let, 15. ledna

Ahoj,

to je normální, že ve svém věku cítíš rozpaky, chceš-li jít koupit kondom a věř mi, že nejsi sama. I lidé v dospělém věku se mohou cítit nesví při nákupu kondomů. Možná bys mohla požádat o pomoc mámu nebo někoho ze starších kamarádů, ovšem našli jsme také pro Tebe odkaz na pár užitečných tipů, jak diskrétně kondomy pořídit (www.wikihow.cz/Jak-diskrétně-koupit-kondomy). Napadá mě, že možná učitelka občanské výchovy se snaží tímto úkolem vás naučit a vyzkoušet si, jak lze kondom pořídit a zvládnout přitom své pocity. Nakonec můžeš klidně říci prodavačce v drogerii nebo v lékárně, že jde o zadání do školy, snad by to mohlo úkol usnadnit.

Přejeme příjemnou zimu.
Modrá linka

Jiné téma

Jak se jmenovala holčička z maxipsa Fíka?

vasekmotyka, 24. července 2009

Ája!
Proč ses zeptal tak brzo? Pokládej prosím dotazy ve stejném desetiletí, kdy dostaneš odpověď. :-D

Od tohoto týdne zavedla poradna Alík radí dětem pravidlo, že odpovídá do sedmi pracovních dnů. Také je možné některé odpovědi hodnotit...

Jiné téma

Mám strašnou depresi všichni jsou ve všem lepší než já Bohatší... A myslim si že můj život ztrácí smysl je mi 15 ale furt jsem nezačal normálně žít problémů mám miliony ...prosim co mám dělat? Děkuju

kluk, 15 let, 16. ledna


Dobrý den,

dovedu si představit, jak se může člověk cítit zle, pokud se srovnává s ostatními. Zejména v období dospívání tím prochází většina mladých lidí.
Na první pohled se může skutečně zdát, že Ti ostatní jsou lepší, víc se jim daří, mají víc peněz apod. Jestliže byste ale měl možnost nahlédnout do jejich hlavy a prožívání, většina z nich řeší také problémy, pochybují o sobě, nevěří, že v budoucnu bude lépe. Nevím úplně přesně, co pro Vás konkrétně znamená začít normálně žít, ale je spíše pravděpodobné, že to má každý nastavené jinak. Někdo touží po slávě, jiný po bohatství, pro některé je naopak smyslem života minimalismus, ochrana přírody či úplně něco jiného. Důležité je, že každý hledá cestu ke spokojenosti jinak. Věřím, že to právě pro Vás může být v současnosti velmi obtížné, proto bych Vám doporučovala o všem s někým mluvit. Může to být někdo z Vaší blízkosti, komu důvěřujete a kdo Vás podpoří. Může to být ale také psychoterapeut, se kterým byste si mohl srovnat vše, co se Vám děje, mluvit o smyslu všeho a hledat pro sebe spokojenost.
O tomto tématu bylo napsáno také hodně knih a natočeno mnoho filmů, které by pro Vás mohly být inspirací. Jestliže by Vám to připadalo schůdné, můžete se obrátit i přímo na Modrou linku - nejlépe přes telefon, Skype nebo chat, kde byste mohl pro sebe najít pomoc.

Držíme palce, aby Vám mohlo být brzo lépe.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku, omlouvám se, že píšu. Delší dobou přemýšlím nad těhotenstvím. No. Já vím, že je to divné, ale chtěla bych být těhotná, ale miminko bych asi nechtěla. Já vím, jsem blázen. Říkám si, že by to někdy, ta touha mohla přijít, ale co když už bude pozdě, co když nepřijde? Více než děti mě lákají zvířata. A ještě v televizi říkali něco o potratu. Když jsem si přečetla, jak se to provádí, tak jssm byla v šoku. Je to brutální. Jsem věřící. Prostě mne je líto těch potracených dětí. Jde potratům nějak zabránit? Je mi jich moc líto.
Moje otázky zní: je normální, že o těhotenství přemýšlím a přitom zatím nechci mít dítě? Co když ho někdy budu chtít a už to nepůjde? Jak se mám smířit s potraty?+ otázka nahoře. Děkuju.

holka, 15 let, 9. ledna

Dobrý den,

je vidět, že jste na cestě k dospělosti, protože se začínáte zabývat dospělými tématy, Obě spolu souvisí, v každém jde ale o něco jiného.

Pokud jde o to, že přemýšlíte o těhotenství, je to úplně přirozené. Stejně přirozené je necítit se zatím na mateřství. Je to takto úplně v pořádku. Tělesně jste na otěhotnění připravena, psychicky a sociálně ještě ne, což Vašemu věku zcela odpovídá. Nemyslím, že byste měla mít strach, že něco zmeškáte. "Mateřské pudy" se přihlásí, až bude ten správný čas. Klidně se teď věnujte tomu, co Vás zajímá, a užívejte si to.

Otázka jak se smířit s potraty se týká zejména životních hodnot a postojů. Někteří lidé tuto otázku vůbec neřeší, jiní se jí zase intenzivně zabývají a proti potratům bojují. To, že Vás tato otázka zneklidňuje, svědčí mimo jiné o Vaší přemýšlivosti a odpovědném přístupu k životu.

Na otázku „jak se smířit s potraty“ není jednoduchá odpověď. Je to podobné jako s dalšími souvisejícími otázkami, které se týkají smutných skutečností tohoto světa. Je třeba počítat s tím, že tu byly, jsou a budou, a snažit se k nim nepřispívat – naopak se snažit nějak prospět, „udělat svět trochu lepším.“ Může to znamenat třeba něco úplně malého, třeba vyrobit hračku pro děti v dětském domově, poslat dárcovskou sms apod. Každá drobnost má svůj význam v tom, jaký svět je a bude.

Zabránit potratům asi nejde, pokud jsou někde zákonem zakázány, jsou pak prováděny amatérsky a bývají dost nebezpečné; ženy také jezdí k provedení interrupce do jiných zemí. Pomocí je šíření osvěty o antikoncepci a vytváření prorodinné atmosféry ve společnosti. Když budete chtít, mohla byste se něčím takovým v budoucnu zabývat.

Přejeme pěkné dny,

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a jeho kamarádi. Moc se omlouvám za svůj nezralý vtip a už to neudělám. Mám takovou otázku. Nevím, co znamená např. 70A u velikosti podprsenky (co udává písmeno, co číslo a jak se to měří). Moc děkuju za odpověď a ještě jednou se omlouvám.

Kulajda, 10 let, 8. ledna

Ahoj,
číslem se u podprsenky označuje obvod hrudníku pod prsy v centimetrech, písmena potom označují velikost košíčků podprsenky. To znamená, že podprsenka s označením 70A je určena pro ženy, které mají obvod hrudníku 70 centimetrů a nejmenší velikost prsů, tedy košíčky velikosti A.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj alíku a spol. Je super jak tady všem včetně mě pomáháte proto děkuju❤

A je špatně když si sama obědnávám věci z internetu?

holka, 11 let, 6. ledna

Ahoj,
děkujeme za pochvalu. Jsme rádi, že má naše práce smysl. Co se týká objednávek na internetu, každý eshop má vlastní pravidla. Někde jsou objednávky limitovány věkem, jinde nikoli. V první řadě je proto nutné přečíst si všeobecné obchodní podmínky konkrétního obchodu. Určitě by ale také bylo dobré zkonzultovat tvé objednávky i s nějakým dospělým, abys třeba nenaletěla podvodníkům. Pokud například přes internet objednáváš dárek pro maminku, poraď se s tatínkem o tom, jestli je to dobrý nápad a jestli jde o důvěryhodný eshop.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Potřebuji pomoct. Mám jet na taneční soustředění a určitě se mi bude stýskat.Já vím že už jsem na to velká (12 let) a už by jsem taková být neměla,ale nejde se toho zbavit.Stýská se mi vždy když jsou to dvě a více nocí.Maminka mě do táborů atd. vůbec nenutí. Ale když chci soutěžit v tanci tak tam musím jet.Kamarády tam moc nemám.Spíš si myslím že bych právě byla pro smích.Jsou to tři dny.Já se vůbec netěším a bojím se.Nechce se mi tam jet,ale nemám na vybranou.
Poradíte mi prosím?

Jíl, 12 let, 5. ledna

Ahoj,
vůbec se nemusíš stydět za to, že se ti na soustředí a táborech stýská. Nejde říci, že už je člověk na stýskání moc velký a že by takový být neměl. Zkrátka se ti stýská a máš na to nárok. Také rozumím tomu, že se kvůli tomu na soustředění netěšíš. Zkus se ale místo toho, abys myslela na to, že se ti bude stýskat, soustředit na to, proč to bude na soustředí dobré a proč se tam naopak těšíš. Určitě by také nebylo od věci zkusit se více skamarádit s dětmi, které tam pojedou. Nemusíš se jim se svým problémem svěřovat, ale už skutečnost, že tam budeš mít někoho blízkého, pro tebe určitě bude uklidňující. Někomu také pomáhá, když si s sebou vezme oblíbeného plyšáka, polštářek, nebo zkrátka něco z domova, co má rád. Stýskání je obvykle nejintenzivnější, když se člověk snaží usnout, protože se zklidní, nevěnuje se žádné aktivitě a poddává se lítostivým myšlenkám. Proto se před usnutím myslet na pozitivní věci; třeba na to, co jsi v uplynulém dni příjemného zažila, co se ti povedlo a podobně. Věřím, že nakonec soustředění zvládneš a užiješ si ho!
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj promiň že pořád otravují
mám ráda malé děti už od mala mám vztah k mladším dětem.
Ráda se i ně starám a pomůžu jim
Budu vypomáhat i na besídkách pro děti ( hlídání dětí ve společnosti)
Není to divné .

Sss, 4. ledna

Ahoj,
nevidím nic divného na tom, když má člověk rád malé děti, rád o ně pečuje a chce se jim věnovat. Možná se tato tvá charakteristika v budoucnu promítne i do volby tvého povolání a budeš se malým dětem věnovat i v rámci své profese.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj Aliku,
Je mi to trochu trapné, ale nevím co tto znamená. Rodičů se ptát nechci, mám takové tušení že to má sprostý podtext. Jeden kluk ve škole mi řekl že "mě chce na prstíčky." a všichni se pak začali smát... Bylo mi hrozně. Ale nevím co to znamená... Prosím poraďte.

holka, let, 29. prosince 2018

Ahoj,
předpokládám, že tím spolužák myslel, že by se s tebou chtěl intimně sblížit. Nicméně vyjádření tímto způsobem a navíc před svědky je velmi hloupé a nezralé. Kromě toho ve vašem věku velmi nevhodné. Domnívám se, že se tím pouze snažil získat pozornost a pokud by se něco podobného opakovalo, dej mu jasně najevo, že je ti takové chování nepříjemné a nehodláš ho respektovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku!
Hm... Jak začít? Nebudu to nijak prodlužovat, mám sebevražedný myšlenky :)
Popravdě, možná si to jenom namlouvám, protože já si namlouvám hodně věcí.
Je možné si namlouvat sebevražedný myšlení?
Nebo je mám doopravdy?
Hm... Nad sebevraždou přemýšlím už nějakou dobu. Přemýšlím nad tím, že se někdy v budoucnu, až budu starší, zabiju, protože... Protože jsem ta nejvíc zbytečná věc na planetě? :’D
Asi to fakt přeháním. Vždyť já k tomu nemám ani důvod! Ale přesto nad tím přemýšlím.
Víš, nic neumím. Neumím lyžovat, neumím uklízet (vlastně to ani nedělám. Wow, já jsem fakt ostuda),neumím kreslit, neumím se učit, neumím vařit, nemám koníčky, nic nedělám a kdykoliv si myslím, že jsem alespoň v něčem dobrá, tak si uvědomím, že jsou ostatní lepší a hned to vzdám. Počkat, já vlastně ani nemám ráda svůj vzhled. Já si fakt všechno namlouvám XD ok, zpátky k tématu. Ani se nedokážu bavit normálně s rodinou. S bratrem prohodím maximálně pět slov. Ani moji kamarádi nejsou výjimkou.
Můžete si myslet, že to, co říkám je trochu přes čáru, ale ona je to pravda. Neumím nic, jen být líný, sobecký a rozmazlený prase se špatným průměrem a sociálními „problémy“. Ano, já vím, že JÁ si nemám na co stěžovat. Já sama to vím, ale i přesto přemýšlím nad sebevraždou.
Já vím, že spousta lidí se má o dost, opravdu o dost hůř než já. Neříkám že ne.
Možná jsem jenom blázen? Nikomu jsem to ani neřekla.
Ujišťuji vás, že nemám žádný jiný problémy, a ty „důvody“ jsou pravdivý. Nemyslím si o sobě, že jsem něco víc. Já vím, že jsem sobecká. Hodně lidí mi to i naznačilo.
Ale já mám milující rodiče a miluju je. Takže ne, ta chyba nebude v rodičích, ale ve výchově. Proto jsem sobecká. A podle toho, co jsem sem napsala, jsem nejspíš i blázen. Jo a mimochodem, jsem strašně citlivá, takže brečím kvůli blbostem, jako například to, že se mi nelíbí můj účes. :’D
Fíííha, to jsem se najednou rozepsala. Takže se vrátím zpět k hlavní otázce.
Můžu si sebevražedný myšlenky namlouvat? Nebo je můžu kvůli naprostým prkotinám doopravdy mít?
Dík za odpověď!

holka, 15 let, 27. prosince 2018

Dobrý den z Modré linky,

ptáte se, jestli si můžete namluvit sebevražedné myšlenky, nebo je můžete mít i kvůli „prkotinám“.

Na obě otázky je možné odpovědět ano. To první – člověk si může namluvit ledasco. Lidská mysl je poměrně dost plastická a člověk může uvěřit v podstatě všemu. Vy si ale zachováváte nadhled, což je hlavní předpoklad pro to zachovat si nezkreslené vnímání.

A opravdu, i ne zcela zásadní příčiny mohou vést k tomu, že se člověk necítí dobře natolik, že začne uvažovat o tom, že by raději nebyl a od všeho utekl. To, jak člověk vnímá životní situace, je velmi individuální – a je to tak v pořádku, každý to prostě má jinak. Pokud by se ale člověk trápil, a přitom nemusel, je lepší to začít řešit. Domnívám se, že by Vám mohl pomoci odborník – psycholog, který by Vám pomohl vyznat se sama v sobě, hledat svou polohu i místo ve světě, vztah k sobě i druhým.

Píšete o tom, že nic neumíte a nic Vám nejde. Jen z Vašeho dotazu na Alíka je ale jasné, že Vám něco opravdu jde: umíte se nad sebou zamyslet, výstižně popsat to, co se s Vámi děje, a také si umíte říct o pomoc. Jak už jsem psala, vnímám i určitý nadhled i smysl pro humor. To vše jsou nejlepší předpoklady pro to, aby se Vám samotné se sebou, s ostatními, i se světem vedlo dobře, pokud Vy sama budete chtít.

Držíme palce,

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku!
Jsem tu zase. Odteď budu psát pod jménem „Viki“ abyste věděli, že to jsem já. Jsem ta, co vám píše pořád. Minulý dopis jsem začala takhle: “Je mi třináct let a před nedávnem jsem zjistila, že jsem bisexuálka.“ Už určitě víte. :-)
Poslední dobou mi přijde, že jsem asi spíš lesba. Holky se mi líbí více než kluci. (Prosím nepište, že se to může ještě vyvíjet, vím to a jsem si zcela jistá, že nejsem hetero, tudíž buď na oboje nebo na holky.) Dnes bych vám chtěla tak trochu nostalgicky napsat jak jsem „to“ zjistila. Když mi bylo 11 let, poznala jsem Karin. Super holka. Škoda, že se už nevídáme... No nic. Jednou jsme se chytily za ruce. No, mnou projížděly takové ty příjemné záchvěvy energie. Nedocházelo mi, že bych mohla být na holky. Ale po nějaké době jsem si řekla, dnes pro mě již legendární větu: „Ty vietnamky jsou tak hezký... Škoda, že vietnamci ne.“ :-D Prostě mi to nedocházelo. Vůbec. Moje myšlenka: „Škoda, že jsem hetero"... Prostě jsem asi trošku opožděná.
Ta holka, která se mi líbí, no. Je to beznadějné. Poslední dobou se se mnou už ani moc nechce bavit... Je mi z toho smutno. Vím, že si tím prošel snad každý, ale i tak. Jedna moje kamarádka byla taky takhle špatně zamilovaná. Zeptala jsem se jí, jak dlouho byla smutná. Říkala, že 14 dní. Já se prápím už dva měsíce... Vždycky se na něco moc upnu. Ale já se věnuji i jiným věcem. Učím se, dálkově studuji projekt na americké univerzitě, čtu, píšu si deník (jak jste psali), chodím ven, hraji si se psem a venčím ho, vařím... :-(
Poslední dobou mi dost pomáhá koukat na LGBT filmy a YouTubery. Koukám na Bena Slamka. Je super vědět, že v tom nejsem sama. A před pár dny jsem viděla film „Já Simon“. Bylo to zlatééééé! No, chci se zeptat, jestli neznáte nějaké další. Pokudmožno s dobrým koncem. :-)
Moc mi pomáháte a podporujete mě. Děkuji!!!
Viki

Viki, 13 let, 25. prosince 2018

Ahoj Viki,

tentokrát Alíkovi píšeš o tom, že jsi spíše lesbicky orientovaná a také o tom, co Ti pomáhá. Je moc dobře, že sis něco našla, ať se jedná o filmy, nebo youtubery. Každému v jeho situaci pomáhá něco jiného, zkus klidně hledat i dále, třeba i hudbu – písničky, alba, záznamy koncertů apod. Je na tom to skvělé, že se můžeš třeba učit slova, zkusit si zpívat apod., že při tom můžeš být zkrátka aktivní.

Filmy Ti doporučit nemůžeme, na tuto oblast není Alík ani Modrá linka zaměřen, zkus si pohledat sama nebo na nějakých tematických fórech, nebo se zeptat někoho blízkého ve svém okolí.

Měj se co nejlépe,

Modrá linka

Jiné téma

ahoj alíku a ostatní, omlouvám se, že zase píšu ale je normální když mám ještě v deseti letech imaginárního kamaráda? Připadám si divná. Ale... mě je s ním prostě dobře...
Předem děkuji za odpověď :)

šťastná holka, 10 let, 20. prosince 2018

Ahoj,
mohu tě ujistit, že je to zcela normální a na imaginárním kamarádovi není vůbec nic divného. Předpokládám, že kvůli němu neztrácíš kontakt s realitou a nevidím tedy jediný důvod, proč by tě to mělo znepokojovat. Spousta dospívajících má stále svého imaginárního kamaráda, nebo oblíbeného plyšáka a podobně.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj alíku a spol. poslední dobou mám někdy takové záchvaty pláče kdy si vzpomenu na smutné věci (třeba že mi umřel děda atd.) Je to normální?
Vím, blbej dotaz ale díky za odpověď

divná holka 10 let, 20. prosince 2018

Ahoj,
tvůj dotaz vůbec není „blbý“ a je zcela normální, že svým náladám a emocím někdy nerozumíš. Troufám si říci, že v takovém rozpoložení se někdy za život ocitne každý člověk. Při myšlenkách a vzpomínkách na smutné události je nešťastný každý. Každý člověk má však míru emocí rozdílnou, takže zatímco někdo smutní jen tak sám pro sebe a navenek to nedává příliš najevo, jiný může propuknout v pláč. Ani jedna z těchto variant není dobře, nebo špatně, jde zkrátka jen o odlišnou míru a způsob prožívání emocí. Navíc už se u tebe může začínat projevovat puberta a toto období je téměř vždy spojeno s intenzivnějšími emocemi a rychlým střídáním nálad. Není na tom nic špatného a nemusíš se obávat, že by se jednalo o nějaké „nenormální“ chování. Je také pravděpodobné, že časem se tvé emoce poněkud ustálí a naučíš se s nimi lépe pracovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat: Co je asi nejlepší na Snídani. Večeři. Oběd. Svačin A jaké máte typy (na snídani třeba mléko protože jsou v něm bílkoviny
Děkuji. Chtěla bych zpestřit/zlepšiz svůj jídelníček.

holka, 12 let, 16. prosince 2018

ahoj,

úplně nejlepší je mít pestrý jídelníček - tedy různé potraviny a pokrmy střídat.
Příklady snídaní:
chléb s lučinou nebo žervé či sýrem cottage nebo pomazánkou z tvarohu, zelenina
jogurt + müsli (sypané) + kousek ovoce
ovesná kaše s jablky a skořicí
chléb s plátkovým sýrem a šunkou nebo vařeným vejcem, zelenina

Příklady svačin:
kefírové mléko + obložený chléb (s šunkou či tvrdým plátkovým sýrem, pomazánkou z tvarohu nebo žervé, lučinou či sýrem cottage) + zelenina nebo kousek ovoce
tortilla se sýrem a šunkou a zeleninou
jogurt + müsli a ovoce nebo tyčinkaz oříšků a ovoce

Příklady obědů: oběd obvykle sestává ze dvou chodů - polévka + hlavní jídlo
Polévky - zeleninové nebo masozeleninový vývar, bramborová polévka, krupicová polévka s vejcem, pórková, květáková, brokolicová, dýňová, špenátová či cuketová, čočková nebo hrášková, aj.
Hlavní jídla - plátek libového kuřecího, krůtího nebo hovězího či vepřového masa s rýží nebo bramborem nebo těstovinami
+ dušená nebo pečená či vařená zelenina nebo čerstvá zelenina (salátek), případně ovoce
jinou variantou je třeba také ryba (treska nebo rybí filé či pstruh nebo kapr nebo losos) s přílohou nebo rizoto s masem či sýrem
pokrm může být třeba také zapečen s vejci nebo se sýrem - např. lasagne (těstoviny) se zeleninou, zapečené se sýrem nebo brambory se zeleninou zapečené s vejci
další variantou jsou luštěniny s vařeným vejcem (např. čočka, hrachová nebo cizrnová kaše)
mohou být i sladké pokrmy - např. tvarohové knedlíky s ovocem a jogurtem nebo palačinky s tvarohem a ovocem

Večeře:
Mohou být podobné hlavním jídlům, která se zařazují k obědu, není ale příliš vhodné dávat si navečer luštěniny, které jsou více nadýmavé, těžší na strávení nebo sladké pokrmy.
- nebo mohou být studené varianty večeře:
obložený chléb s pomazánkou z tuňáka a žervé nebo sardinek a žervé + zeleninou
obložený chléb s lučinou nebo cottage sýrem nebo pomazánkou z tvarohu nebo hummusem a zeleninou
obložený chléb s plátkovým sýrem nebo šunkou či vařenými vejci a zeleninou
zapečená tortilla se šunkou a sýrem a zeleninou

Případně může být ještě druhá večeře:
kefír nebo hrníček mléka nebo jogurt

Hezký advent přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Je normální, že když jsem sama doma tak se začnu strašně hodně smát, potom tam začnu mluvit nesmysli (např. Co čumíš.... a jo ty tam vlastně nejsi) atd.... ? Předem děkuji.

holka, 12 let, 9. prosince 2018

Ahoj,

nevidím na tom, co děláš, když jsi sama doma, nic špatného. Někteří lidé v soukromí zpívají, tančí, mluví sami se sebou, pláčou, smějí se, chodí nazí apod. Je to často právě proto, že se mohou uvolnit, nemyslet na ostatní lidi a je jim to příjemné. Pokud to Tebe nijak netrápí a neobtěžuje Tě to, nemusíš to nijak řešit. Protože vlastně nevím, zda je to i pro Tebe v pořádku, napadlo mne ještě, že kdybys to chtěla s někým víc probrat, můžeš zavolat na některou z linek důvěry. V telefonátu si pak vše můžeš víc ujasnit.

Přejeme hezkou zimu.
Modrá linka

Jiné téma

Ahojkky!

  1. za chvíli mě čeká 13 léta prohlidka a docela se bojím toho, ze mi paní doktorka bude prohlížet moje pohlavní orgány. Vím, ze se tomu nevyhnu, ale i tak bych rada vedela co mi s nimi bude dělat. Bude je nějak osahával a zkoumat? Minule mi chytla velké pysky, roztahla je a dívala se mi do pipiny. Tehdy jsem jeste tam dole neměla chloupky, ale teď tam mám tzv. bobra. Mega moc se stydím. A bude mi kontrolovat prsa?
  2. uz asi půl roku masturbuju. Dělám se sprchou. Máme pulzacni sprchu. Každý den si sednu do vany, roztahnu nohy, zapnu sprchu na co nejrychlejší proud (je to takový ten co voda strika jenom jedbou dirkou ve sprse, jestli chapete) a začnu si stříkat nejdrive na bradavky, pak na chlupy na podbřišku a pak prejdu na klitoris a pak na celou pipinu. Myslíte ze tím, ze si strikam vodi do vaginy bych mohla přijít o panenství?
  3. když se chlap udělá do ženské tak to sperma se vevnitř nějak rozpustí nebo co se s ním stane?
  4. jak poznám ze jsem měla orgasmus?
Vím, jsou to hrozné otázky, ale strašně mě to zajímá. Děkuji za odpověď!
holka, 13 let, 6. prosince 2018

Ahoj,
děkujeme za tvé dotazy. Pokusím se je zodpovědět postupně:

  1. Pokud je mi známo, detailní prohlídka pohlavních orgánů není standardní součástí preventivní prohlídky ve třinácti letech. Samozřejmě záleží především na tvém pediatričce, ale většinou se v případě podezření na nějaký zdravotní problém, doporučuje konzultace na gynekologii.
  2. Domnívám se, že tímto způsobem masturbace je prakticky vyloučené, aby jsi přišla o panenství.
  3. Naprostá většina spermatu vyteče ven. Proto se také většina žen po sexu sprchuje.
  4. To je velmi složitá otázka, protože prožívání a vnímání orgasmu je velmi individuální. Velmi obecně se to dá popsat jako nejintenzivnější pocity, kterých v průběhu sebeuspokojování nebo sexu člověk dosáhne. Ale zatímco někdo popisuje orgasmus například jako vlny tepla, jiný o něm mluví jako o pocitech euforie a ještě další ženy při orgasmu pod vlivem silných emocí třeba pláčou. Každopádně se jedná o nejintenzivnější a velmi příjemné pocity, které se v rámci intimní aktivity dostaví.
Měj se hezky!
Bára
Jiné téma

Ahoj Alíku, zajímalo by mě jak je to u policie v Americe. Mým snem je být policajt v Americe. Ale nevím jestli je dobré udělat si k tomu vysokou školu v Americe. Protože jako podmínky pro Americkou policii je většinou mít střední s maturitou. Proto se ptám jestli je k tomu dobré mýt vysokou školu.

kluk, 13 let, 5. prosince 2018

Ahoj,
nejsem žádný specialista na americkou policii, ale na internetu jsem našla základní požadavky na uchazeče o tuto pracovní pozici. Pokud jsou tyto informace správné, musel bys především být občanem USA a v některých státech skutečně stačí „jen“ adekvátní středoškolské vzdělání. Na druhou stranu například policisté v NY musí mít buď minimální vysokoškolské vzdělání na akreditované vysoké škole, nebo dva roky vojenské služby v ozbrojených složkách USA.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Aliku, už dlouho se mi připomínájí zlé věci, třeba mi někdo pošle výhružnou zprávu a já každé ráno když se vzbudím tak si vzpomenu, a to i s dalšími, nevím co mám dělat a dost mě to otravuje a znechuceně den, když si musím připomínat zle sny, věci , atd...Začalo to před tři čtvrtě roku s jednou výhružnou zprávou, a pak se to táhne, děkuji. Petr

kluk, 12 let, 5. prosince 2018

Ahoj Petře,

z Tvé zprávy není tak úplně jasné, zda jsi opravdu ve skutečnosti dostal od někoho výhrůžnou zprávu nebo ta zpráva byla součástí zlého snu.
Pokud jsi ve skutečnosti obdržel nějakým způsobem (asi virtuálním, s pomocí techniky) nějakou výhrůžnou zprávu, pak je třeba se bez prodlení svěřit rodičům, po případě jiné dospělé osobě z Tvé blízkosti, které věříš. Dále se dá postupovat různými způsoby od zablokování dotyčné adresy až po oznámení na policii, záleží pochopitelně na obsahu zprávy.

Úplně něco jiného je, pokud se Ti o takové zprávě zdálo. Člověk může být po takovém snu v nenáladě, ale s časem a novými zážitky to přejde. Většinou atmosféra snu odezní do několika hodin. Jinou záležitostí může být, pokud se Ti tyto sny stále opakují, obtěžují Tě, znechucují Ti dny nebo dokonce nějak naruší Tvoje výkony, které potřebuješ podat.

Píšeš, že si musíš připomínat zlé věci. Ale to právě nemusíš, naopak. Připomínat bychom si měli kladné, pozitivní zprávy, na ty soustředit své myšlenky, nikoliv na ty zlé, negativní. Pokud na ně totiž myslíme, tak teprve to jim dává sílu a nám odebírá energii. Takže nemyslet na ně, nechat je přejít, tak jako když mrak přechází oblohu. Pokud Tě to obtěžuje už tři čtvrtě roku natolik, že Ti to komplikuje Tvé dny a Tvou práci a náplň dne, pak se rozhodně svěř rodičům a zvažte objednání k psychologovi, začít můžete u toho školního, pokud ho na škole máte.

Přejeme Ti zlepšení tohoto stavu, hodně záleží na tom, jak se Ty sám k řešení postavíš.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, je mi 14 a mám takový problém.. dříve jsem měla ráda staré kapely (ted je jim okolo 60) a měla jsem furt myšlenky okolo smrti a co budu dělat atd.. pak na rok jsem poslouchala něco uplně jiného 2000+ .. 30 let a teď jsem tam kde jsem byla ... např Beatles atd... 2 už mrtvý a 2 je 78... nemůžu se toho zbavit mám z toho trápení atd... jak se mám tohohle zbavit ?? nejraději bych je přestala mít ráda ale to tak jednoduché není.. ale alespoň dříve než umřou ... :’(

holka, 14 let, 1. prosince 2018

Ahoj z Modré linky,

nedokážu takto po e-mailu zjistit, v čem spočívá souvislost mezi tím, jakou kapelu posloucháš a Tvými myšlenkami ohledně smrti. Mohu se dotknout tématu smrti pouze obecně. Smrt k životu patří. Není vždy snadné tento fakt přijmout a vyrovnat se s ním. Je proto dobře, že s tím tématem nezůstáváš sama a svěřuješ se s ním. Avšak internetové poradenství nemůže nahradit osobní sdílení. Ráda bych Tě tedy podpořila, aby ses s tím co prožíváš, se svými otázkami a obavami svěřila někomu blízkému, komu věříš, s kým bys vše mohla sdílet, o tématu smrti si povídat, ptát se, jak to vše prožívá i někdo jiný. Ať už to budou rodiče či jiní příbuzní, paní učitelka, které věříš, případně školní psycholožka, pokud ji ve škole máte. Jestliže by nepomohlo sdílení, je možné obrátit se na odbornou pomoc – tedy na psychologa, psycholožku, s nímž (níž) můžeš nejen své pocity a myšlenky sdílet, ale také se s nimi učit pracovat, vyrovnávat se s nimi, učit se relaxovat a uvolňovat.

Přejeme Ti pohodový advent.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj. Čeká mě první prohlídka u gynekologa a holky mi říkají, že tam dostanu klystýr. Hledala jsem co to je, ale bez žádného výsledku. Můžete mi říct co to je a jak zhruba první prohlídka probíhá? Díky, Marťa.

holka, 13 let, 3. prosince 2018

Ahoj,
klystýr je výplach tlustého střeva a neexistuje žádný důvod, proč bys jej musela podstupovat na standardní gynekologické prohlídce. Součástí gynekologické prohlídky je obvykle prohlídka zevních genitálií i vnitřních pohlavních orgánů ženy. Vyšetření probíhá většinou pohmatem, v některých případech i ultrazvukem. Pro získání výsledků cytologie je potřeba udělat stěr z děložního čípku. A pak obvykle následuje vyšetření ňader. Prohlídka je záležitostí několika minut a není potřeba obávat se nějaké zásadní bolesti.
Měj se hezky!
Bára