Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Jiné téma

Ahoj,Alíku.Ve škole jsi losujeme komu musíme koupit dárek a já jsem si vylosovala kluka.Moc o něm nevím.Vím jen, že umí pěkně otravovat.Chci,ale aby měl radost.Nebo aby ten dárek byl vtipný.Nemáte nějaký nápad?
Děkuji, moc.
Jste úžasní jak dokážete pomoct dětem.

Ahoj,
především bychom ti rádi poděkovali za pochvalu, která nás moc těší! A zároveň bych ráda zdůraznila, že je od tebe velmi hezké, že se snažíš potěšit svého spolužáka, ačkoli ti nejspíš není příliš sympatický. Je poměrně těžké vybírat dárek pro někoho, koho příliš neznáš. Možná by ses mohla zeptat jeho kamarádů, co má rád, nebo ho zkus chvilku pozorovat a zjistit, co ho baví. Jen tak namátkou mě napadá, že mezi kluky jsou teď velmi populární fotbalové kartičky, inteligentní plastelína, nebo třeba Rubikova kostka. Ale samozřejmě nevím, jestli se tyto věci líbí i tvému kamarádovi. Velmi vděčné mi připadají také knihy, mezi kterými se dají zcela jistě vybrat i humorné a vtipné knihy pro děti. Věřím, že se ti podaří vybrat dárek, který tvého spolužáka potěší.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj ve škole my pořád říkají že jsem malá a já jsem vážně malá a prý nemám malý růst a nevým proč

kája, 9 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel na základě jedné věty nedokáži posoudit, zda je tvoje výška skutečně podprůměrná, nebo v normě. Stejně tak nedokáži odhadnout, co by mohlo být příčinou tvého potenciálně podprůměrného vzrůstu. V devíti letech tě čeká preventivní prohlídka u pediatra (pokud jsi ji již neabsolvovala). Její součástí je i měření a vážení a tam se také dozvíš, jestli je tvá výška skutečně podprůměrná a pediatr posoudí, zda je potřeba v tomto ohledu podnikat nějaké další kroky.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,moje maminka je velmi hodná,úžasná a moc ji věřím.Má ,ale hodně práce a je často unavená.Taťka s náma nežije...V práci je dlouho a o domácnost se perfektně stará.Často si spolu povídáme a mám ji moc ráda.Chtěla bych ji nějakým způsobem pomoct,protože vím ,že kvůli práci (zubní sestřička) je ve stresu.Ráda ji pomůžu a taky ji pomáhám,ale nevím jak pomoct aby už neměla každodenní stres a aby si užívala. Maminka má svůj život velmi ráda jen chci aby se tolik nestresovala.Nevíte jak na to? Jak ji pomoct?
Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 27. listopadu 2018

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz. Je skvělé, že máš se svou maminkou tak výborné vztahy a je úžasné, že myslíš na to, jak bys jí mohla pomoci a ulevit jí od stresu. První krok už jsi udělala tím, že jí pomáháš v domácnosti. Pro každou ženu je velmi namáhavé skloubit práci, s domácností a péčí o děti. Proto určitě ocení, když jí pomůžeš a převezmeš nějaké povinnosti, které se týkají právě domácnosti. Určitě jí také potěší, pokud pro ni vymyslíš a iniciuješ nějaké akce, na kterých si bude moci odpočinout a přijít na jiné myšlenky, než jen na práci. Můžeš jí třeba navrhnout, že si půjdete společně zasportovat, do kina, nebo na procházku. Věřím, že takovou iniciativu tvá maminka ocení a potěší ji, jak na ni myslíš.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj. Jak mám vyřešit takový ten hrb na zádech? Na počítač chodím jen občas (dvakrát za rok). Mám ten hrb jakoby u lopatek a za krkem. Zda se mi ze mám i celou hlavu víc vpředu. Nechci nějak moc cvičit. Musím se ucit a když prijedu domu v 5 tak bych to asi nestihala. A nelíbí se mi svalnaté holky.
Šlo by to vylepšit i tím,ze se budu snažit chodit narovnaná?

holka, 14 let, 25. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel nikdo z nás není ortoped a i kdybychom byli, nedokázali bychom ti online a na dálku poradit. Je potřeba, aby tvůj problém zhodnotil odborník. Nicméně počítej s tím, že pokud se jedná opravdu o zdravotní problém, zcela jistě budeš muset při jeho odstranění vynaložit sama určitou snahu. Je dost možné, že ti lékař předepíše nějaké rehabilitační cvičení, nebo cvičení na posílení středu těla. Každopádně je však v první řadě potřeba, aby ses objednala na konzultaci k odborníkovi.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku :) Skvěle tady pomáháte a proto se sem zase obracim. Popravdě nvm, co bych si měla přát k Vánocům. Už jsem nad tím přemýšlela, že bych chtěla jakoby něco pro holky např. nějaký krém nebo tak něco. Pak mě napadlo, že ještě nemám holící strojek, tak proč bych nemohla mít rovnou epilátor. Chtěla jsem se zeptat jestli je epilátor vhodný pro mladší dívky. Děkuju :)

Teri, 13 a skoro půl let, 25. listopadu 2018

Ahoj,
děkujeme za pochvalu, která nás velmi těší. Ohledně tvého dotazu na epilátor, nevím o žádném věkovém omezení, které by se k němu vztahovalo. Nicméně problém může být v tom, že ne každá pokožka epilátor dobře snáší a pokud máš citlivější pokožku, může ti být jeho používání nepříjemné. Nebo může pokožka reagovat zarudnutím, otokem, vyrážkou a dalšími nepříjemnými reakcemi. Ideální by bylo, kdyby sis ho mohla otestovat jednou nebo dvakrát, dřív než si jej definitivně koupíš (nebo než ti ho koupí rodiče). Snížíš tak riziko, že ti jeho používání nebude vyhovovat a investice vyjde naprázdno.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,spolužákům ve škole je už skoro 13 i když se tak nechovají, a mě furt 11 protože jsem se narodil před přestupným rokem ale i tak to čekání mi přijde jako čekat 2 roky. A vypadám na 13-15 let mezitím co ostatní jako děti obvzlášť když jsem měl pubertu jako první ze třídy a nevím jak si to vysvětlit.

Tonda, 11 let, 24. listopadu 2018

Ahoj,
popravdě řečeno mi není úplně jasné, na co se ptáš a co je tvůj problém. Pokud tě trápí, že vypadáš starší než tvoji spolužáci, ačkoli jsi ve skutečnosti o pár měsíců mladší, mohu k tomu jen dodat, že u každého člověka probíhá dospívání individuálně. Stejně tak je individuální i jeho průběh; zatímco u někoho může probíhat poměrně překotně, u jiného člověka má zase pozvolnější průběh. Všechny tyto varianty jsou v pořádku a nemusíš se jimi znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj je mi 13 let a hrozně bych na vánoce chtěl playstation 4 už mám starší verzi a to je playstation 3 ale já nevím jak to rodičům říct nebo naznačit že chci zrovna playstation 4 mám strach že budou mít takové ty řeči jako třeba že už jeden nebo že jexistuje to drahé ale já bych ho chtěl mít i jako k narozeninám protože rodiče poletí na drahou dovolenou poradíte mi jak jim to mám říct nebo naznačit? Děkuji PS: můj playstation 3 vypovídá službu

kluk, 13 let, 24. listopadu 2018

Ahoj,
chápu tvou touhu po novém playstationu, nicméně se domnívám, že neexistuje jiný způsob, jak zjistit, jestli ti ho rodiče koupí, než že se jich zeptáš. Můžeš jim vysvětlit své důvody, proč bys ho chtěl (například kvůli tomu, že tvůj starý nefunguje tak, jak má), avšak konečné rozhodnutí bude samozřejmě na nich. Rozhodně si však nemyslím, že je rozumné vyčítat jim, že poletíte na drahou dovolenou. Uvědom si, že jsou to rodiče, kteří pracují a zodpovídají za rodinné finance. Oni mají přehled o vaší finanční situaci a oni také rozhodují o tom, kam se vydělané peníze investují. Jestliže dospějí k názoru, že je pro ně dovolená, potažmo cestování, důležitější než playstation, budeš muset jejich rozhodnutí akceptovat. Určitě však nic nezkazíš, když dáš najevo porozumění a snahu. Můžeš jim například říci, že chápeš, že jde o drahou věc a jsi připravený si na ni sám přispět z vlastních úspor. Zcela jistě takový přístup ocení víc, než kdybys jim vyčetl drahou dovolenou.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku, chtěla bych se ti svěřit se svým problémem. Vím, že to vyzní divně až absurdně, ale již od malička...mám fobii z panenek a hraček. Ale nevím jistě jestli je to zrovna fobie, protože se těch panenek a hraček nebojím spíš...se jich štítím. Například nemůžu jíst když vidím panenku, jde mi pak na zvracení a když na panenku jen sáhnu, musím si nejmíň desetkrát pořádně vydrhnout ruce mýdlem a jarem. No a pak tu je druhý problém: mám podezření, že mám anxiózní poruchu. Prostě, nedokážu se s nikým krom mé rodiny bavit, vždy přemýšlím co si o mě budou myslet a jsem strašně přecitlivělá- všechno si beru až moc osobně, třeba mi někdo řekne něco nepříliš kladného a týden kvůli tomu brečím, jsem bez nálady a trpím depresemi. A nebo když jdu po chodníku a naproti mě jdou puberťáci, radši přejdu na druhou stranu a vyhýbám se očnímu kontaktu. Taky nemám ráda společnost, za každou cenu se vyhýbám lidem, když je u nás návštěva tak se zamknu v pokoji a dělám, že se učím jen abych s nimi nemusela mluvit. Lidi mě strašně rychle odsuzují a někdy přemýšlím nad tím, že si zabalím věci a pojedu sama večer autobusem do Ameriky nebo Paříže. Taky často trpím samomluvou a sebevražednými skolny, připadá mi, že nic na tomhle světě není pozitivního, že stejně nikomu na mě nezáleží a kdybych zmizela nikdo by si toho nevšiml. Všem připadám neviditelná i mé rodině, třeba sedím vedle někoho, on se otočí a řekne: jé já si tě ani nevšiml. Což se mi stává hodně často. Ani učitelky mě nevyvolávají. Ufff tady to asi seknu, sorry že je to tak dlouhý. Prosím poraď mi jak se z toho vyléčit, rodičům to říct nemůžu. Díky

holka, 14 let, 17. listopadu 2018

Ahoj,
problémy, které popisuješ, můžou mít několik příčin a pokud Tě takto omezují v běžném životě, bylo by dobré je řešit, aby Tě dál zbytečně nezatěžovaly. Je dobře, že aktivně sháníš pomoc, radu. Píšeš, že rodičům to říct nemůžeš, právě oni by Ti ale mohli (měli) zprostředkovat odbornou pomoc, jak přijít problémům "na kloub" a pomoci Ti je řešit. Pokud nechceš jít přímo za rodiči, můžeš si o tom promluvit s jiným dospělým ve svém okolí, např. s jiným příbuzným, se školní psycholožkou nebo nějakou učitelkou, ke které máš důvěru, pomoci nasměrovat může i praktická lékařka. Pokud míváš změny nálad, deprese, sebevražedné sklony, jsou to vážné důvody k návštěvě psycholožky či psychiatra. Neboj se s lidmi ve svém okolí upřímně mluvit o tom, co bys potřebovala a jak se cítíš. Je moc dobře, že se z toho chceš vyléčit, jsou však věci, které člověk sám nezvládne, nebo je to o to těžší. Neboj se nechat si pomoci od odborníků, zasloužíš si podporu.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Jiné téma

Cau alilu mohu se zeptat od jakýho věku si Mohu vyzvednout balík na poště? Je mi 14 a nevim jestli mi to dají z ruky do ruky a jsem tam už registrovanej ..? Prosim poraď

kluk, 14 let, 16. listopadu 2018

Ahoj,
pro přesné informace bude nejlepší se obrátit přímo na Českou poštu, na jejich webové stránky nebo infolinku. Tam se můžeš zeptat, jaké mají podmínky předání balíků, zda je k tomu potřeba občanský průkaz, nebo stačí např. žákovský průkaz apod. Věřím, že se nějak domluvíte.

Hezké dny přeje
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj.
I když je mi už 10, občas se mi stane (jednou přibližně za 2-3 měsíce) , se mi stane,že se.. no... počůrám. Před několika lety jsme byly s mámou u doktora, a ten říkal, že je to vývinem. Ale už je to pár let.. nevíte, co mám dělat? Většinou je to tak, že se mi zdá, že jdu na záchod. Nikdo o tom neví, ale nechci, aby se to stávalo... PORAĎTE PROSÍM
A nechte mě v anonymitě, docela se za to stydím. díky.

Citrónek :D (holka), 10 let, 8. listopadu 2018

Ahoj,
předně bych ráda zdůraznila, že neexistuje důvod, proč by ses za svůj problém měla stydět. Evidentně se jedná o zdravotní problém, za který nemůžeš, protože je samozřejmě vyloučené, aby ses pomočovala schválně. Je to podobné, jako kdyby ses styděla za to, že máš chřipku.
Domnívám se, že tvým problémem je takzvaná sekundární enuréza, která může mít celou řadu příčin. Nicméně nejsem lékař a i kdybych byla, stejně bych si nemohla troufnout stanovit diagnózu online a na dálku. Rozhodně bych ti proto doporučovala domluvit se s rodiči, aby tě objednali na nefrologii, kde zjistí příčinu tvých obtíží a pomohou ti s jejich odstraněním.
Chápu, že je ti tvůj problém nepříjemný, ale mohu tě ujistit, že podobnými potížemi trpí na světě desítky tisíc dětí a rozhodně to není tvoje chyba.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Miluji svého učitele, co s tím?
nejradši bych se s ním vyspala

Ahoj,
z tvého dotazu není jasné, kolik je ti let, kolik let je tvému učiteli, jestli o tvých citech ví a spousta dalších věcí, které hrají podstatnou roli. Nicméně předpokládám, že nejspíš ještě nebudeš plnoletá a tudíž budou tvé city k učiteli ještě problematičtější, než kdybys například studovala na vysoké škole. Obecně je vztah studentky a učitele velmi problematický a i kdyby učitel tvé city opětoval, stejně by s případným vztahem musel počkat, až vyjdeš ze školy a nebudete ve vtahu studentka - učitel. O případném sexuálním styku ani nemluvě. Ale jak už jsem říkala, ve tvém dotazu je příliš málo informací na to, abych ti mohla odpovědět obsáhleji.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj. Chci se přestat už řezat,ale nejde to. Vím,že to sama nedokážu,nedokážu přestat. U některých situacích si řeknu „NE“ ,ale pak třeba jen brecim ,jsem protivná,nespim atd. Mám asi tři kamarádky,kterým jsem to řekla,ale přijde mi ze oni z toho nemají rozum. Nechci ze sebe dělat někoho vyspelejšího,ale oni ty proste nechápou a vždy řeknou něco v tom smyslu ze jsem hloupá. Rodina o tom zatím neví,ale měla by. Vlastní mámě jsem neřekla ani o první menstruaci,o klukovi ,natož abych ji řekla tohle. A bojím se ,ze ať to zjisti tak bude křičet. Co mám udělat aby to máma zjistila? Nedokážu to říct nikomu..Hlavně mě řezání úplně ničí. Můj bývalý kluk řekl všem (dvě střední školy a jedna základní) ze se řežu,takže na mě všichni koukají jako na blázna. Nikdo se se mnou kvůli tomu ani nebaví..
A důvod proč to dělám? Ani nevím. Dělám to když jsem ve stresu. Třeba ze školy nebo když se s mámou pohádam. Dělám to určitě kvůli více věcem jen nějak nevím kvůli jakým. Připadá mi to jako když si jde kuřák zakourit,nepřijde mu to divné a ani o tom nepřemysli.. a když mu dojdou cigarety,je nervózní.

holka, 14 let, 11. listopadu 2018

Ahoj z Modré linky,

je dobře, že se chceš přestat řezat. Jak opakovaně píšeme, sebepoškozování je nevhodný způsob vyrovnávání se se stresem. A pokud to neumíš jinak, je důležité na to nebýt sama, vyhledat si pomoc. Vhodné je svěřit se rodičům, případně jiné důvěryhodné osobě z rodiny, ze školy. Pokud je na vaší škole psycholožka (psycholog), je to ta nejpovolanější osoba, se kterou můžeš sebepoškozování řešit.

Přejeme Ti, aby sis pro sebe vyhledala účinnou pomoc.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Každý den dělám že mluvím s někým, né jakože bych si mluvila sama pro sebe, ale prostě dělám že s někým mluvím v místnosti a ta osoba sedí vedle mě i když vůbec nikdo v místnosti není, dělám to už asi cca. 1-2 roky a každý den. Dá se tohle nějak léčit ? Existuje vůbec takle nemoc ? (dělám to i když jsem sama venku)

holka, 12 let, 3. listopadu 2018

Ahoj,
to, co popisuješ, může být určitá mentální hra, spojená s fantazií a tím, že chceš nějak zabavit myšlenky, když jsi sama. Nemoc by byla, pokud bys opravdu věřila, že ta osoba existuje a brala to vážně, ne jen "jako". Bylo by zajímavé se zamyslet nad tím, proč to děláš, zda to souvisí např. s nějakým Tvým pocitem osamění, potřebou komunikovat, mít vedle sebe stále někoho. To bys mohla rozebrat např. se školním či jiným psychologem. Můžeš se o tom poradit také s rodiči. Nevím, jestli Tě tento zvyk nějak zatěžuje v každodenním životě, nebo je to něco, s čím dokážeš přestat, když to tak zrovna nechceš. Pokud by se to dostalo nějak mimo Tvou kontrolu, bylo by dobré poradit se s odborníkem - psychologem. Neboj se s rodiči mluvit o tom, co Ti leží v hlavě, jaké máš kolem toho pocity a co bys potřebovala.

Přejeme hezké podzimní dny,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku ��
S něčím se potřebuji svěřit i poradit ��
Mám souseda, který bydlí ve 4 patře a já ve 3 patře. Každý den chodí ožralý a rozbíjí si hlavu o schody a dělá si frakturu lepky a má 140 jizev na hlavě.
I když sice pada ve svojím patře a mě je 15 let , tak se bojím, když jdu ze školy, že ho tam potkám někde v kaluži krve. Vždycky běhám po schodek, abych byla rychle doma.... Rodiče o tým ví a řikaji, že si stoho nemám nic dělat... Ale já mám pořad strach.... Můžete mi prosím poraďit co mám dělat ?

Eliška, 14-15 let, 3. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že je Ti nepříjemné, pokud se setkáváš s tím, že si soused ubližuje a chodí domů opilý. Je v pořádku, že o tom mluvíš s rodiči. Věřím, že jim je to také nepříjemné, zároveň z pozice sousedů nemůžete úplně zařídit, aby se to dál nedělo. Můžete o tom mluvit např. s majitelem domu, stěžovat si na toto jeho chování. Pokud by se někdy opravdu stalo, že bys viděla souseda, který by krvácel, je v pořádku zavolat mu záchranku, která se o něho postará, může mu pomoci. Je dobré vědět, co bys v takové situaci měla dělat. To, že bys na ni byla připravená, Tě také může trochu uklidnit, zmírnit obavy. Jakákoli situace, která by nastala, se dá řešit. Můžeš se také snažit cestou domů trochu odreagovat, zabavit myšlenky něčím jiným, např. si v duchu zpívat nějakou písničku.

Přejeme Ti hezké podzimní dny,
Modrá linka

Jiné téma

Omlouvám se, že porad píšu s tím telefonem ale teda pokud se nemýlím tak když to budeme reklamovat kvůli sklu tak by je nejak nemělo zajímat co je uvnitř ne?

holka, 12 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
myslím, že odpověď na tvou otázku je dostatečně obsažena už v odpovědích, které ti poskytli moji kolegové v předchozích dnech. Obávám se, že nic víc ti napsat nedokáži.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Psala jsem zde s tím telefonem (www.alik.cz/p/252439), ještě mě zajimá jestli tam oni vidí třeba nějakou historii v hledání, protože se bojím, že mi tam kamarádky něco hledaly, jakože nějaké neslušně věci, a když jsem si stejně promazala data a historii na tom Safari, jestli to tam uvidí? Protože jsem s nima jednou byla a asi mi tam něco hledali, protože mi pak nefungovalo Safari, ale už dlouho to jede úplně v pohodě a nic se neděje.

holka, 12 let, 4. listopadu 2018

Ahoj,
vymazání historie by mělo stačit pro případy, když by do ní servisáci nedopatřením nakoukli. Jestli můžou nějakým složitým speciálním postupem zjistit, co bylo vyhledáváno, i když je historie smazaná, to si nejsem jistý. Ale i kdyby mohli, tak pokud se tvůj telefon nepřiplete do vyšetřování závažného trestného činu, nikdo z něj komplikovaně páčit data nebude.

I kdyby se k té soukromé historii dostali, tak by je neslušné věci nejspíš nijak zvlášť nešokovaly. Kamarádkám příště poraď, ať si zapnou anonymní prohlížení, viz support.apple.com/cs-cz/HT203036 – při něm klade prohlížeč na neukládání historie větší důraz. ;-)

Ještě bych měl podotknout, že informaci o tom, co jsi vyhledávala, může mít někde uloženou i vyhledávač (Google nebo Seznam). Je samozřejmě otázka, do jaké míry by si ji dokázal spojit s konkrétní osobou a jakou by zaměstnanci vyhledávače měli motivaci k takovému cílenému sledování dvanáctileté slečny... reálně to nehrozí. Ale pokud se bavíme o krajních možnostech, je dobré si uvědomit, že cokoliv, co na internetu píšeš, může provozovatel dané služby číst.

Alík

Jiné téma

Ahoj, chci se zeptat, mám prasklý mobil a půjdeme ho nejspíš reklamovat (do Applu) a zajímá mě, jestli se mi budou dívat i do toho telefonu, co v něm mám nebo tak, děkuji.

holka, 12 let, 3. listopadu 2018

Ahoj,
přístup k datům teoreticky mít budou, ale bylo by z jejich strany neprofesionální a proti firemním pravidlům (možná i protizákonné), kdyby slídili v osobních datech bez tvého výslovného souhlasu. Pokud vím, tak Apple zatím žádný průšvih podobného druhu neměl. Můžeš se zeptat přímo v servisu, jak přesně výměna displeje probíhá a jak je zajištěná bezpečnost tvých dat. Nejspíš ti řeknou, že telefon odemknou až po výměně displeje a jen proto, aby si vyzkoušeli, že funguje.

Chceš-li mít stoprocentní jistotu, data si zazálohuj někam jinam a telefon promaž.

Alík

Jiné téma

Ahoj, od kolika let můžu mít svůj podpis?

holka, 11 let, 31. října 2018

Ahoj, řekl bych, že od té doby, co se naučíš psát. :-)

Neexistuje žádný limit. Samozřejmě, že některá rozhodnutí nejsou na tobě a činí (a podepisují) je za tebe rodiče, ale to nesouvisí přímo s podpisem, ale s tím, o čem se rozhoduje, což jsi v dotazu neupřesnila. Třeba omluvenku do školy si sama podepsat nemůžeš, pokud ti ještě nebylo osmnáct.

Jiné téma

Ahoj když vypiju 5litrů pití denně stene se mi něco?

holka, 13 let, 21. října 2018

Ahoj,
na tvůj dotaz nelze jednoznačně odpovědět. Ideální příjem tekutin by měl být zhruba půl litru na každých patnáct kilogramů váhy. Záleží ale velmi také na tom, jaký máš například pohybový režim, protože samozřejmě při sportování dochází k výraznějšímu úbytku tekutin. Jiný optimální příjem tekutin je v létě a jiný zase v zimě. Nicméně příliš nadsazené množství tekutin rozhodně pro tělo zdravé není a například zbytečně zatěžuje ledviny. Pitný režim je proto potřeba dodržovat rozumně.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Rodiče mi dnes koupili lístky na Anne Marie ale jsou jen rezervovaný a když mi nepůjde škola tak je nebudu mít a s Matikou mi to zrovna neklape a já ji tak miluju a bojím se že o lístky přijdu .

Ahoj,
chápu tvou obavu, že o lístky přijdeš. Nicméně si myslím, že když rodiče uvidí, že se skutečně snažíš, určitě ti odpustí i nějaké drobnější neúspěchy. Každý člověk má talent a předpoklady na něco jiného. Píšeš, že tvou slabou stránkou je matematika, a určitě máš právo na to, aby ti některý předmět šel hůř než ostatní. Důležitá je ale snaha a úsilí. Pokud rodiče uvidí, že jsi se na učení „nevykašlala“, ale skutečně jsi se snažila, určitě nebudou tolik přísní.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára