Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Jiné téma

  Jmenování vlády a premiéra

  Ahoj, chtěl bych se zeptat někoho, kdo rozumí politice, jak se volí premiér. Je to tak, že když je zvolen nový prezident, tak si zvolí společně s poslanci nového premiéra a ten si společně s poslanci zvolí úplně nové ministry? Nebo jak to chodí?
  A jak se volí poslanci do poslanecké sněmovny? To se vymění všech 200?
  Děkuji za odpověď. :-)

  kluk, 13 let, 12. dubna

  Ahoj,
  do Poslanecké sněmovny se jednou za 4 roky a volí se tam všech 200 poslanců. Volí se tam podle politických stran, takže z každé kandidátky se tam dostane počet poslanců podle výsledku té politické strany, a když některý poslanec během volebního období skončí, je nahrazen kandidátem z téže kandidátky.
  Po volbách dojde k ustavení nové Poslanecké sněmovny, a potom dosavadní vláda musí podat demisi a jedná se o nové vládě.
  Premiéra jmenuje prezident republiky, a potom jmenuje i celou vládu, ta vláda však musí získat důvěru Poslanecké sněmovny. Proto rozumný prezident jmenuje premiéra a vládu s ohledem na výsledek voleb tak, aby ta vláda měla šanci tu důvěru Sněmovny získat.
  Pokud nová vláda důvěru nezíská, prezident jmenuje jiného premiéra a proběhne další pokus o sestavení vlády, která opět musí požádat Sněmovnu o důvěru.

  Prezident republiky je volen jednou za 5 let a po jeho zvolení žádné změna vlády není nutná.

  Ke jmenování nové vlády může dojít i v případě, že v průběhu volebního období Sněmovna vyjádří vládě nedůvěru.

  Za normálních okolností je tedy složení vlády včetně jejího předsedy závislé na Poslanecké sněmovně a ke změně vlády musí dojít vždy po volbách do Polsanecké sněmovny. Po volbě prezidenta ke změně vlády dojít nemusí.

  Jiné téma

  Padají mi sluchátka

  Zdravím všechny,
  mám takový problém, když poslouchám písničky ve sluchátkách a ty sluchátka mi pak padají. Denně si čistím uši někdy i několikrát za den. Ale pořád mi to nepomáhá můžete mi prosím nějak poradit?
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 13. dubna

  Ahoj,
  předně bych tě chtěla upozornit, že čištění si uší několikrát za den je ze zdravotního hlediska velmi nežádoucí a může být i zdrojem zdravotních komplikací. Ušní maz má v uchu svou ochrannou funkci a měl bys ho vyčistit jen jemně a jen jednou za čas. Navíc jsem přesvědčená, že ti sluchátka nepadají kvůli nevyčištěným uším, ale kvůli jejich špatnému tvaru. Jednak má každý člověk trochu jiné ucho a jednak existují sluchátka kvalitnější a méně kvalitní. Je možné, že potřebuješ jiný tvar sluchátek, které budou právě v tvých uších držet a je také možné, že budeš muset zainvestovat do kvalitnějších sluchátek, která respektují anatomické uzpůsobení ucha.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Jak si vybrat podpsenku?

  Dobrý den. Mám problém. Vůbec nevím jakou mám mít podprsenku. Podědila jsem po kamarádce podprsenku 70 A a výborně mi sedla. Pak jsme šli ten den koupit ještě jednu do obchodu tam jsem zkoušela 70 A a byla malá tak jsem zkusila 70B a ta mi normálně byla. Nechápu to. Jak je to možné? Jak si mám teda vybírat podprsenky když mi sedne pokaždé jiná velikost? A jakou velikost bych mohla mít? Pod prsy mám 73cm a přes prsa 78cm. Vůbec se v tom měření nevyznám.
  Děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 9. dubna

  Ahoj,
  to, co popisuješ, je poměrně běžné. Nezáleží totiž jen na velikosti podprsenky, ale i na jejím střihu - a ten se mezi jednotlivými výrobci (i mezi jednotlivými modely) liší. Takže to, že máš pod prsy 73cm, skutečně odpovídá číslování 70... nicméně písmena označují velikost košíčků a ta už se skutečně může mezi výrobci lišit. Záleží na tom, jaký střih ti víc vyhovuje, do kterého prsa lépe „padnou“ a který je ti pohodlnější. Musíš zkrátka zkoušet a experimentovat. Běžně mají ženy jednoho či dva vyzkoušené výrobce, u kterého ví, že jim podprsenky sedí, znají číslo, které u té které značky mají a podle toho se orientují.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Právní dopady mezinárodního pití alkoholu

  Ahoj Alíku, chtěla bych se na něco zeptat, na tuto otázku mi nikdo nedokáže odpovědět a ani nikde na internetu jsem ji nenašla.
  Jsem češka (mám českou národnost a bydlím tady). V Česku je povoleno legálně pít alkohol od 18ti let. Dejme domu, že třeba v Německu by to bylo legálné od 16ti (nevím od kolikati to opravdu je, ale dejme tomu že od 16ti) a já třeba v 17ti bych tam jela, tak mohla bych se tam napít alkoholu legálně? Když mi ještě nebylo 18, tak v Česku nemůžu, ale 16 mi bylo, takže v Německu by to bylo legální? Nebo třeba mít pohlavní styk, v Rakousku je myslím minimální hranice pro pohlavní styl ve 14ti letech (v Česku od 15ti) a já v mých 14ti letech bych mohla mýt v Rakousku pohlavní styk? Děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 9. dubna

  Ahoj,
  zkoušela jsi hledat v této poradně? Začátkem týdne jsem odpovídal na velmi podobnou otázku. Rozhodující většinou je místo činu. Dovedeš si představit, že by cizinec dopadený v ČR za nějaký čin zkoušel vysvětlovat české policii, že u něj doma stejný čin je povolený? Asi by mu to moc nepomohlo.

  Měl bych podotknout, že v České republice neexistuje žádný zákon, který by opravdu zakazoval dětem pít alkohol. Je akorát zakázáno jim ho dávat (či prodávat), samotná konzumace nelegální není, pokud vím. (Konzumaci alkoholu nikomu nedoporučuji, jen vyjasňuji zákonná pravidla.)

  Znovu ale zdůrazňuji, že nejsem právník. Chceš-li mít v této otázce větší jistotu, zeptej se raději nějakého doktora práv. Já ti můžu spolehlivě poradit jen to, abys k číslům už nikdy nepsala „ti“, je to špatně. ;-)

  Alík

  Jiné téma

  Svědění po menstruaci + deprese aj.

  Ahoj. Potřebuji pomoct... Tak k věci: Mám momentálně po druhé menstruaci a tam dole mně to prostě jakoby svědí.. Používám vložky které používá mamka. Při první menstruaci bylo vše ok ale teď se cítím prostě divně.. mám pocit že se tam potřebuji podrbat atd.. prosím pomicte mi co mám dělat a jestli náhodou se mnou není něco špatně.

  Pak mám druhou otázku.
  Jak je teď ten koróna vir tak už nevím co mám dělat.. Doma se mnou 24/7 je brácha kterému je jeden rok.. všude běhá a mamka běhá za ním a řve a já se pořádně nedokážu soustředit na učení. K tomu je tu ještě sestra a ty je 10 takže mne pořád otravuje a to samé. Poradili by jste mi prosím jak to líp zvládat

  Další otázka zní:
  Dělala jsem si test na deprese a vyšli mi že mám středně závaznou depresi. Tak jsem to říkala mamce ale ona říkala že je to v pohodě a že v téhle době deprese má každý atd. Co mám dělat

  Doufám že neotravuj ale mám ještě další otázku.
  Bolí mne kolena a mám hooodně špatný boty které jsou jen na běh ale já v nich musím i chodit víc jak 5 km . Mamka mi teda objednala vložky do bot ale ani to nepomáhá . Pořád si ji stěžuji na má kolena ale jí to vůbec nezajímá...

  Doufám že odpovíte co nejdříve :->

  holka, 13 let, 7. dubna

  Ahoj,
  zdravíme Tě z Modré linky, je vidět, že je toho hodně, co máš k řešení. Na Tvoje dotazy odpovíme jeden po druhém.
  Píšeš o tom, že Tě po druhé menstruaci „dole“ svědí. Možností, čím to je, může být více. Může jít o podráždění pokožky vložkami, pak by to chtělo asi najít značku vložek, která Ti bude více vyhovovat - existují například hypoalergenní, které jsou určeny pro citlivou pokožku. Můžeš také používat něco jiného, například látkové vložky, menstruační kalhotky nebo třeba i tampony. To záleží jenom na Tobě. Pokud by svědění nepřestalo, nebo Tě svědilo přímo v pochvě a přidal se i větší výtok, bylo by potřeba navštívit gynekologa.

  Tvoje druhá otázka se týká toho, jak lépe zvládat to, že jste nyní pořád doma spolu. Vím, že je to opravdu těžké. Zkus se na to všechno domluvit třeba s mamkou nebo i všichni společně. Pokud by nereagovala je na místě to probrat s někým dalším z rodiny, třeba babičkou, dědou, nebo i učitelkou. Pomáhá „řád“ - rozvrh hodin, kde se jasně vytýčí, že v tu a tu dobu potřebuješ klid a možnost se soustředit. Ty sama tomu můžeš pomoci tak, že si najdeš klidné místo, které budeš mít jenom pro sebe. Vím, že je to těžké, některé děti se učí třeba v koupelně (někteří rodiče tam třeba i pracují), nebo si vytvoří nějaký svůj koutek, kde mají svůj prostor. Když se učíš, můžeš si dát na uši sluchátka a tím „vypnout“ okolní zvuky. Přejeme Ti, aby se Ti to aspoň trochu podařilo.

  Ptáš se také na to, co dělat, když Ti v testu vyšlo, že máš středně těžkou depresi. Testy na internetu nejsou v tomto úplně spolehlivé, o depresi jako takovou jít nemusí. Pokud bys ale delší dobu vnímala, že je s Tebou „něco špatně“, stálo by za to navštívit psychologické pracoviště. Jinak to, co říkala mamka, je docela blízko pravdě, vlivem současné situace na tom hodně dětí i dospělých není psychicky nejlépe. Takto na dálku ale nedokáži posoudit, zda je to Tvůj případ. Možná by bylo lepší se s tím svěřit školní psycholožce, jestli máte, nebo lékařce. Musíme doufat, že se vše postupně upraví.

  Píšeš také o tom, že bys potřebovala nové boty, že Ti nevyhovují ty, které máš, dokonce tě v nich bolí kolena. Je důležité o tom znovu mluvit s mamkou. Boty jsou pro zdravý vývoj chodidel, celých nohou i obecně držení těla velmi důležité. Mamce to řekni znovu, nebo jí dej přečíst třeba tohoto Alíka, aby viděla, že je to pro Tebe opravdu důležité. Pokud by důvodem byly například peníze, jsou různé možnosti, jak situaci řešit (sociální dávky a příspěvky, dobročinné organizace, bazárky apod.). Můžeš, pokud mamka nereaguje, o tom promluvit i s někým dalším, dospělým, z rodiny.

  Držíme palce, aby se řešilo všechno, co potřebuješ a měla ses dobře.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Studium kynologie + nízká váha, útlost

  Ahoj poradno!
  Chtěla bych se zeptat na pár dotazů, jeden je zase ohledně školy a ten druhý ohledně mé váhy. Já vím, že už jsem se minule ptala na něco ohledně školy, ale dost mě to zajímá a navíc i když vím, že si toto můžu vyhledat na internetu, tak nemohu najít nic důvěryhodného a na druhou stranu moje dotazy mohou pomoci i ostatním.

  Dotaz 1: Chtěla bych jít asi nejspíše na kynologii, ještě nevím jestli na střední nebo na vysokou (to si budu asi muset ještě rozmyslet) zajímá mě tedy, jaké předměty se tam učí? Jak moc těžký obor to je? Jak bych to povolání mohla dobře uplatnit a kdybych takové měla i povolání, tak kolik bych dostávala zaplaceno?
  Vím, že se kynologie dělí na sportovní, loveckou, záchranářskou a možná ještě nějaké. Takže se taky chci zeptat, za kterou bych asi dostala nejlíp zaplaceno (jestli se to nějak dělí) a kterou nejlépe uplatním. Chtěla bych ještě dodat, že by mě kynologie opravdu hodně bavila, sním o ní takhle už 2 roky a ještě mě neodradila, opravdu bych se tomu chtěla věnovat a hrozně by mě to bavilo.

  Dotaz 2: Je mi 13 let, měřím 168 cm a vážím 43 kg.
  Myslím si, že vážím dost málo oproti mé výšce a věku, holky v mém věku váží o dost víc a jsou taky o docela dost větší než já a to mám 168 cm, taky mám dost hubené ruce, obvod okolo mého zápěstí je pouhých 14 cm, připadá mi to hrozně málo, ale nevím co bych měla dělat, a jím hezky a pořádně.

  Omlouvám se, za tak dlouhý dopis a předem moc děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 7. dubna

  Ahoj,
  na Tvoje dotazy odpovím jeden po druhém.
  Líbí se mi, že máš svůj zájem, který ovlivňuje i výběr Tvého budoucího povolání. Kynologie je pěkný obor, ať jako koníček, nebo jako pracovní uplatnění. Rádi bychom Ti dali informace, o které si říkáš, Alík ale není odborníkem v oborech, o kterých píšeš. Chci ocenit, že si aktivně sháníš informace, zdá se, že jich máš už opravdu hodně. Chci Tě povzbudit, abys pátrala dál - například si našla konkrétní kynologickou střední školu (většinou se kynologie učí s jinými obory, třeba s oborem chovatel) a zjistila si například, kdy mají Den otevřených dveří (bývá i online). V rámci jej zjistíš vše, co Tě zajímá, možná i možnosti uplatnění. Také se můžeš seznámit s nějakým kynologem (nebo třeba s kynology z více oborů) a zeptat se na všechno, co potřebuješ. Kynologii se můžeš věnovat už dnes, získávat zkušenosti, chodit třeba do útulku pomáhat, zajímat se o cvičení psů apod.
  Co se týká Tvé váhy, můžeš si spočítat svoje BMI (Body Mass Index), například tady https://www.childrenbmi.com/cs/. Máš pravdu, že bys mohla klidně přibrat. Tělesná konstituce je dána hodně geneticky, záleží na tom, jak vypadají Tvoji rodiče, prarodiče, případně sourozenci. Pokud bys chtěla změnit svou postavu, můžeš (za pomoci rodičů) najít výživového poradce, se kterým sestavíte vhodný jídelníček (například zaměřený na vyšší příjem proteinů apod.). Změny postavy docílíš také i vhodným cvičením, vedoucím k posílení svalové hmoty.

  Přejeme Ti, abys měla pěkné jaro,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Mamka mi zakázala Instagram

  Ahoj Alíku,
  Mám takový problém.Máma mi zakazuje instagram a mě to štve, ptala jsem se jí proč to udělala, a odpověděla že na instagramu jsem hodně času, já bych to klidně omezila ale nevím jak to mámě dokázat.Instagram chci protože je to nejlepší způsob jak komunikovat s kamarády.Neměl by jsi nějakou radu jak jí přemluvit k tomu aby mi instagram znovu dovolila?Myslíš že je dobrý nápad třeba začít více pomáhat v domácnosti?Rovnou ti moc děkuji za odpověď ❤️.

  Lucia, 6. dubna

  Ahoj,
  rozumím postoji tvému i tvé maminky. Rodiče obvykle bojují s tím, že jejich děti tráví na počítači, případně sociálních sítích, příliš mnoho času. A zároveň rozumím i tomu, že pro tebe je Instagram spojený s kamarády - a zejména v této těžké době, kdy jsou mezilidské kontakty omezené, je pro tebe hodně důležitý.
  Myslím, že nejlepším řešením je vždycky komunikace a doporučovala bych ji i ve tvém případě. Sedni si s maminkou a promluvte si na rovinu o situaci, která nastala. Řekni jí, že je pro tebe Instagram důležitý, vysvětli jí, z jakých důvodů tomu tak je a zeptej se jí, za jakých podmínek by byla ochotná ti ho znovu povolit. Existuje řada aplikací, které hlídají čas, který dítě na síti stráví. Možná by tohlo mohla být cesta. Znám také rodiny, kde to funguje třeba tak, že děti mohou být na síti polovinu z času, který stráví venku, sportem, nebo čtením. To znamená, že když jezdí na kole hodinu, mohou být na internetu půl hodiny... Zkrátka, když budete mít obě dobrou vůli situaci vyřešit, jsem si jistá, že se vám to podaří.
  A coby také matka musím říct, že pomáhání v domácnosti je vždy dobrý nápad :-)
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Nedodržuji režim, jsem moc na mobilu

  Ahoj Alíku a všichni, pardon že píšu často, ale huh... Jako by se to všechno najednou hromadilo...
  No, tak jde o to, že si já nedokážu dělat věci pravidelně a pořádně. Tak třeba si prostě nedokážu vyhradit nějaký čas na učení a věci do školy, kvůli tomu to pak udělám na úplně poslední chvíli kdy už fakt musím a to mě stresuje a není to pořádně a dál nechodím pravideně spát a vstávat, nepravidelné vstávání je spíš kvůli škole, máme to tam dost divný, každý den začínáme v jinou hodinu, ale za spaní může že se v noci ještě koukám dlouho do mobilu, zní to divně, ale já ten mobil už chci odložit, ale moje mysl jakoby říkala: nene, ještě toto video, spát můžeš pak... Dál nepravidelně cvičím, a pokaždé jinak dlouho ale to je spíš jedna z pár dalších malých věcí ve kterých nemám pořádný řád... Takhle jen ztrácím motivaci a nic dobrého mi to nedá. Vím že pravidelnost je důležitá, teď se mi tyhle moje problémy rýsují ještě o to víc, že jsme se o tom učili ve škole. Já to říkala rodíčům, ale ti mi nic nového neporadili, že to je moje věc. Já to vím, vím co mám řešit ale jak?:-(
  A ještě něco s tím mobilem: přijde mi že s tím trávím moc času, jako používám ho: když se probudím(není-li škola) a ještě se mi nechce z postele, občas dokonce i při jídle, při online škole, pokud něco nepíšeme či učitel nevyvolává, ale i tak ji v poho zvládám, po obědě než vytrávím, večer před večeří a jak už bylo zmíněno před spaním. No není to nějak moc? Nejhorší je že tam nedělám nic moc užitečného, většinou jen čumím na sociální sítě a hraju hry, ach jo, ale mě přijde jako bych neměla nic víc na práci, nemám co číst, ráda maluju ale jaksi poslední dobou nemám co. Jako bych byla otrokem svého mobilu mi přijde...:-|
  Co proti těmto zlozvykům mohu dělat? Jak si mám takovýto denní režim předělat? Děkuji moc za odpověď a přeji moc hezký denok

  holka12 let, 1. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že si uvědomuješ, že Ti chybí režim a že na mobilu trávíš moc času. To je první krok. Druhý krok je rozhodnout se, že to chceš změnit. Když Ty sama nebudeš chtít, nikdo to za Tebe neudělá. A pokud tedy chceš a rozhodneš se pro to, je potom potřeba to, pro co se rozhodneš, dodržovat.

  Režim je skutečně důležitý a nápomocný. Jak ho začít dodržovat? Napiš si režim, který chceš držet. Budík si můžeš natahovat každý den na stejný čas, bez ohledu na to, jak Ti škola začíná. Nápomocné je chovat se tak, jako bys do školy skutečně šla. Někomu se lépe vstává, pokud si hned po ránu zacvičí, někdo si vychutná dobrý čas, přečte si kapitolku v knížce – je dobré mít nějaký prima rituálek, který Tě dobře naladí. Potom hygiena, snídaně. Aby ses opravdu naladila na to, že Ti začíná škola (pokud začíná později, můžeš se věnovat učení, plnění úkolů – dopoledne je prostě vyhrazeno škole), můžeš si klidně jít obejít blok – prostě „jít do školy“. Jednak se na školu naladíš a také se probereš pohybem a čerstvým vzduchem. Po dopolední škole následuje oběd, odpolední škola, čas pro sebe, večerka také ve stejném, pravidelném čase. Je dobré mít takový režim nejen v hlavě, ale napsaný, ať už v nějakém rozvrhu, diáři, na nějakém papíře, v počítači. Pokud jsi více vizuální typ (tedy obrazový, můžeš si vytvořit mentální mapu (tedy kombinaci písma a obrázků ve zkratce), prostě podle svého, co Tobě nejvíce vyhovuje. A každý večer se můžeš zastavit a zhodnotit si pro sebe, co jsi dodržela a co ne, jak jsi s tím spokojená, jak se cítíš, když své plány dodržuješ a můžeš si udělat fajfku, že jsi splnila, a jak se cítíš, když své plány nedodržuješ. Začít režim je dobré od rána, vstát v určený čas, i když jsi šla spát pozdě a nejsi vyspaná – o to víc budeš unavená a nebudeš potom ponocovat. Můžeš rodiče znovu požádat o pomoc, třeba tak, že svůj plán dáš nějaké místo, kde na něj uvidí i rodiče, a když uvidí, že děláš něco jiného, než bylo v plánu, mohou Tě na to upozornit.

  Co se týká mobilu, dají se aplikace, které Ti žerou nejvíce času znedostupnit, nebo zablokovat, aby Ti dalo více práce se k nim dostat. Také můžeš rodiče požádat, aby Ti koupili budík, abys nepotřebovala mobil – a domluvíte se, že mobil večer v určený čas odložíš na domluvené místo a vezmeš si ho tam až po škole, případně po snídani, pokud ho k výuce potřebuješ.

  Přejeme Ti silnou vůli
  Modrá linka

  Jiné téma

  Nesnáším děti sousedů na návštěvě

  Ahoj Alíku a spol., mám tu zase další problém, který těším už hodně dlouho.

  Mám sousedy, kteří mi hodně vadí. Pětiletý O, devítiletý D a tříletá E. E mi nejdřív nevadila, ale teď se to s ní taky postupně zhoršuje. Jde o to, že k nám chodí často kvůli mému bráchovi O a D (a E, ale ta ne tak často), a mě nejen že jsou strašně nesympatický, ale šmejdí u nás doma jako by tu bydleli. Nemám ani trochu soukromí, když tu jsou. Jako prozatímní řešení mám to,že se jednoduše zavřu v nějaké místnosti a nevycházím ven. Dneska u nás byl O, já jsem s rodiči byla v jedné místnosti s balkonem (který vedl do jiné místnosti). O a brácha si hráli, ale pak šli na balkon, já si toho nevšimla, ale asi dokážete představit, co se stalo, když jsem zjistila jak je O přilepený obličejem na sklo od dveří na balkon a brácha mu ukazuje že "tohle jsou moji rodiče". Já se schoval za zeď, a O vejde do toho pokoje a začne všechno bez dovolení prozkoumávat a šmejdit tam.
  Vím, že takhle to dál nepůjde, tak píšu tento dotaz (z mého pokoje, kde jsem už asi hodinu zamknutá - šla jsem sem potom, co se stala ta situace popsaná nahoře :-(). Moc děkuji za jakoukoliv odpověď :->.

  holka, 10 let, 1. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  z toho, co píšeš, vnímám, že se necítíš dobře, když k Vám často chodí děti od sousedů. Rozumím tomu, že chceš mít své soukromí a že nemusíš mít chuť si s nimi hrát. Chci Tě podpořit v tom, abys o tom všem mluvila se svými rodiči, můžeš jim případně dát přečíst i naši komunikaci. Společně s rodiči můžete hledat možnosti, jak by mohly návštěvy sousedovic dětí vypadat tak, aby pro Tebe byly co nejpřijatelnější. Třeba jim rodiče mohou domluvit, kde se mohou pohybovat a kde ne, mohou je upozornit, že na Tvé věci sahat nemají. Můžete se domlouvat, do které místnosti se můžeš uchýlit, když budou na návštěvě, kde Tě oni nebudou rušit a tak podobně. Neváhej tedy s rodiči o tom, co prožíváš a co by sis přála, mluvit.

  Přejme Ti klidnější dny
  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj,
  Mám takový hodně divný dotaz, ale potřeboval bych na něj odpověď.
  V neděli jsem začal pěstovat řeřichu, do mističky doma, mám ji na parapetu u okna. Dnes již klíčí. Až vyroste, tak vždy ustřihnu vršek (ty lístečky) z ní a dám si je na chleba. 8-P Ale dotaz zní, jestli po odstřihnutí zase doroste, nebo budu muset ty stonky vytrhat a zasít znovu?
  Nechce se mi každý týden trhat ty stonky, pak prohrabávat hlínu a zasít nové. Někde jsem četl, že doroste, ale někde zase psali opak. :-(
  Vím, že to sem asi do poradny nepatří, ale mě by to zajímalo, jestli má řeřicha regenerační schopnost... Děkuju

  kluk, 13 let, 7. dubna

  Ahoj,
  co jsem pěstoval a konzumoval řeřichu doma, tak mi nikdy podruhé nedorostla. Ostatně to můžeš během krátké doby ověřit sám.
  Co se týče stonků - ty můžeš konzumovat celé, takže dle mého názoru můžeš přes ostříhané a již snězené, nasypat semínka nové a nemusíš nikde nic vytrhávat. Nebo místo vaty používej papírové kapesníčky - funguje to stejně.

  Jiné téma

  Řidičský průkaz na motocykl

  Ahoj Alíku,
  jelikož mi za chvíli bude tak akorát na to, abych měla řidičský průkaz na motocykl, chtěla bych se zeptat jak to funguje. Na internetu jsem se nějak tak dozvěděla jak to funguje, ale stále to nechápu :-|. Na řidičský průkaz skupiny AM potřebuji mít jen 15 a na A1 16, to chápu, ale jak to jde výš, tak to je víc nesrozumitelnější. Dále se píše, že na další, A2, myslím, že potřebuji průkaz A1 a zase průkaz na A (asi nejvyšší průkaz na motorky) zase mít A2. Jak to funguje? Potřebuji dělat každý druhý rok zkoušky na nový průkaz?

  14 y.o., 27. března

  Ahoj,
  vlastně jsou dva případy - První

  AM - Pro mopedy do 50 ccm a 45 km/h, které lze získat po dovršení věku 15 let.
  A1 - Pro motocykly do 125 ccm a 11 kW, které lze získat po dovršení věku 16 let.
  A2 - Pro motocykly o výkonu od 25 kW do 35 kW, které lze získat po dovršení věku 18 let.
  A - Pro motocykly o výkonu nad 35 kW, které lze získat po dovršení věku 24 let.

  Druhý případ se vztahuje pouze na skupinu A, která má omezení dovršení věku 24 let - tady to jde snížit na 20 let s podmínkou, že si v 18 letech uděláš A2.

  Podrobněji se tato problematika docela přehledně řeší tady

  Jiné téma

  Bojím se ve svém novém pokojíčku + binec

  ahoj poradno,
  Mám takový problém, na jaře roku 2020 jsem dostala nový pokojíček. Je v podkroví a mám ho moc ráda ale, když jsem se do něho nastěhovala začala jsem mít problémy se spánkem. Nemůžu usnout, jsem schopná neusnout až do jedné hodiny ráno. S mámou už jsme se o tom bavili a tak jsem se dočasně přestěhovala do pokojíčku kdy jsem spala dříve. Spí se mi tam o trochu lépe, ale není to tak jak to bývávalo. Dříve jsem lehla a do dvaceti minut spala. Ještě dodávám že v pokoji se nebojím, a jestli ano tak asi podvědomě. Moje otázka tedy zní co dělat abych se dostala zpátky do mého pokoje a dobře se vyspala.
  Potom tu mám ještě jeden dotaz, potom co jsem se do pokojíčku přestěhovala, i se vším oblečením a hračkami. Začínám tu mít binec, po zemi se neustále válí nějaké oblečení, a jaksi nejsem schopná tam pořádek udržet déle než dva dny. Problém je v tom že mám ráda když to kolem mě vypadá hezky takže jsem z toho dost často na nervy.
  Ještě tady dolů dopíšu že na odpověď si ráda počkám, je tu spoustu lidí kteří potřebují pomoci se závažnějšími problémy než já, tento problém mám už skoro rok tak to ještě pár týdnů vydržím:-)
  A ještě něco děkuji všem co tu odpovídají na otázky dětí mě odpověď velice pomohla a ulevilo se mi.

  holka, 11 let, 31. března

  Ahoj,

  především přijmi naše blahopřání k tomu, že máš nový pokojíček. Určitě to je v Tvém životě opravdu důležité.
  Je samozřejmě škoda, že tam špatně spíš a nemůžeš tedy nový pokoj dobře využít. Těžko říci, čím to je. Nevím, co jsi vyzkoušela, nabídnu Ti některé možnosti, které by mohly pomoci. I když se v novém pokojíčku nebojíš, můžeš si zkusit nechat malinké světýlko, nebo si pořídit například projektor noční oblohy a na obloze si promítnout hvězdy (nebo něco jiného). Je to docela uklidňující a navozuje to pocit bezpečí. To stejné můžeš zkusit s hudbou. Můžeš si potichounku na You Tube (nebo jinde) najit i speciální hudbu podporující dobrý spánek (její délka je i na celou noc). Spánek můžeš podpořit také zdravým přístupem - před spaním se nedívat na obrazovky (počítač, mobil), také před ním nejíst, mít spíše klidové aktivity (třeba četba, s někým si povídat). Bylinkový čaj může také napomoci usínání, můžeš se na něj zeptat třeba v lékárně. Přála bych Ti, aby se Tvůj spánek zlepšil a Ty mohla pokojíček využívat i ke spánku.

  Co se týká toho, že v pokojíčku začínáš mít binec, je to vlastně jednoduché. Uklízet všechno HNED - sundám si oblečení, uklidím jej na místo; vyndám si věci z tašky, uklidím je na místo atd. Pokud to nejde, třeba spěcháš, tak to udělat, jak to bude možné. Pak je taky dobré si stanovit čas, který budeš denně úklidu věnovat, třeba 20 minut, a čas, který bude pokojíčku věnovat například jednou týdně pro hlubší úklid, jako je stírání prachu, vysávání, vytírání, apod. Můžeš také požádat rodiče (pokud je to možné) o pomoc, ne přímo s uklízením, ale domluvit se, že jim každý den (nebo jinak) uklizený pokoj ukážeš.
  Za udržení pořádku se také můžeš odměňovat, vymyslet si něco, co by Ti udělalo radost, když to zvládneš. A ještě něco - pokud má člověk méně věcí, má také méně práce s úklidem, proto je dobré přemýšlet o tom, co všechno potřebuju a co ne.

  Přejeme, aby se svého nového „bydlení“ měla co nejvíce radosti.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Truchlící kamarádka + váha + bolesti v podbřišku

  Ahoj poradno mám pro vás 3 dotazy.

  1.Moje kamarádka měla se svými rodiči autonehodu.Nic vážného se jí ani její tátovi nestalo. Bohužel její mamka zemřela:-(. Od nehody uplynuli 3 roky a kamarádka je od té doby stále velmi smutná. Měla chuť se zabít nakonec jsem jí já a jedna naše kamarádka přemluvili že se tím nic nevyřeší. Žije dál (i když spíš přežívá). Já chápu že jí to bolí i po třech letech,ale nechci aby se trápila. Chtěla bych jí pomoc dostat se konečně s těch depresí,ale nevím jak. Jak bych jímohla pomocí?

  2.Je mi 13 let, měřím 166cm a vážím 47 kg. Je má váha v pořádku ?

  3.Občas mě bolí v podbřišku. Byla jsem s tím u doktorky a ta řekla že si vymýšlím. Ale já si nevymýšlím a skutečně mě občas pobolívá v podbřišku. Trvá to cca rok a půl. Jak mám doktorku přesvědčit že si nevymýšlím?

  4.Chci vám moc poděkovat že tady všem pomáháte. Myslím si že spousty dětí se právě díky vám dostalo z různých potížích. A proto pro vás jedno velké DÍKY$>.

  holka, 13 let, 30. března

  Ahoj,

  Alíkovi kladeš více dotazů, odpovíme jeden po druhém.
  Začnu tím, čím Ty jsi skončila - poděkováním Alíkovi a všem, kteří pomáhají. Tvoje ocenění nás těší a děkujeme za něj. Jsme rádi, že tu můžeme být pro ty, kteří potřebují podporu nebo pomoc.

  Tvoje první otázka se týká kamarádky, která přišla při autonehodě o mamku a spíše přežívá, než žije, dokonce si chtěla vzít život. Je moc pěkné, že se o kamarádku staráte a chcete jí pomoci. Smrt rodičů je něco opravdu závažného, co člověk nenese lehce, a smutek a stesk mohou trvat docela dlouho. Kamarádka by nyní potřebovala odbornou pomoc, nejlépe psychologickou - někoho, kdo by jí pomohl se mamčinou smrtí vyrovnávat. Existuje také poradna VIGVAM, která pomáhá právě dětem po ztrátě někoho blízkého. Možná se zdá, že by to kamarádka „mohla zvládnout sama“ - pokud ale po třech letech od úmrtí nepřichází úleva, a kamarádka měla chuť se zabít, odborná pomoc je nutná, a to dokonce velmi brzy. Můžeš o tom promluvit se svými rodiči a spolu můžete vymyslet, co dále.

  Druhý dotaz se týká váhy a výšky. K posouzení toho, zda je vše v pořádku, je třeba více informací. Nejlépe by se k tomu vyjádřil praktický lékař. Můžeš to ale zkusit i tady: https://www.childrenbmi.com/cs/ - zde si může š spočítat Body Mass Index (BMI), který přibližně určuje, jak je na tom člověk s váhou. Výpočet BMI Ti nyní ukáže, že je vše v pořádku a že bys mohla i přibrat.

  Třetí otázku zaměřuješ na to, jak přesvědčit doktorku, že Tě bolívá v podbřišku. Mrzí mě, že Ti doktorka nevěří, věřím, že je to nepříjemné - proto, že si myslí, že si vymýšlíš, ale také pro to, že se neděje nic, co by Ti mohlo pomoci od bolesti. To, co můžeš dělat, je o pobolívání i nadále mluvit (pokud bude pokračovat), a také to říkat i rodičům (pokud je to možné). Ti by mohli s doktorkou promluvit. Pokud Tě doktorka důkladně vyšetřila a nenašla důvod, proč by mělo břicho bolet, je to vlastně i dobrá zpráva, že se v Tvém podbřišku nic zásadního neděje. Přejeme Ti, aby se vše brzy zlepšilo.

  Ještě jednou děkujeme za uznání a držíme ve všem palce,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Přibrala jsem + Toužím po klukovi

  ahojky, chtěla bych se zeptat na dvě veci.

  První: poslední měsíc jsem přibrala 2 kila nevidím na sobě žádnou změnu vpadám stejně ani jsem nejedla víc, dokonce jsem se hýbala víc než minulí měsíc. Myslíte že je to v pořádku že jsem přibrala ?

  druhá otázka: Nikdy jsem netoužila po klukovi. Ale poslední dobou bych ho hrozně chtěla myslím že je to karanténou je dlouhá a já se nemám komu svěřit. Protože moje kamarádky nejsou moc komunikativní.
  Co mám dělat?

  holka, 12 let, 27. března

  Ahoj z Modré linky,

  k Tvému prvnímu dotazu: je Ti 12 let, dospíváš v mladou ženu, někdy to znamená i to, že se váha skokem změní. Neumíme posoudit, jestli je to „v pořádku“, záleží na tom, kolik vážíš a měříš. Určitým ukazatelem, zda je vše, jak má, je Body Mass Index (BMI) - ten se dá vypočítat online například na odkazu: https://www.childrenbmi.com/cs/. Není to jediný způsob, jak zjistit, jestli je s Tvou váhou všechno v pořádku - nejlépe to může posoudit Tvůj praktický lékař/ka. Asi jsi to už udělala, ale je namístě překontrolovat i váhu, jestli dobře váží.

  Odpovíme i na Tvoji druhou otázku. Poslední dobou toužíš po klukovi, i když předtím to tak nebylo. Myslím, že je to přirozené, v určitém věku (když dívka či chlapec dospívají) je začíná zajímat láska a všechno, co s ní souvisí. Tak je to nyní u Tebe. Je úplně namístě si o tom „snít svoje sny“, představovat si toho svého nej kluka, číst knížky o lásce, nebo koukat na zamilované filmy apod.
  Karanténa a nemožnost se vídat s blízkými či vrstevníky nás určitě ovlivňuje, nedostatek kontaktů může mít vliv i na naše pocity, myšlenky i touhy. Možná, že je tomu tak i u Tebe. Nevím, jestli ses ohledně kluků chtěla jen svěřit, nebo na něco zeptat, v případě potřeby se na nás můžeš obrátit znovu.

  Pěkné dny,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Jiná škola + myšlenky druhých + kamarádka

  Ahoj Alíku a spol,
  Už jsem vám sem jednou psala, ale mám ještě jednu otázku...

  1. Poraďte mi prosím jak říct rodičům že bych chtěla na jinou školu a že mě moc ostatní nemají v oblibě...
  2. není divné že na lidech poznám co si tak nějak zrovna myslí, jak hodnotí ostatní a že třeba lžou? Já totiž mám tak nějak kamarádky-nekamarádky....(prostě to není úplné kamarádství) a všímám si hodně jak se chovají třeba když se jim něco nelíbí...nebo když třeba kamarádka mi řekne že jí zrovna volá mamka a že nemůže...tak si třeba potom uvidím že to udělala nekomu jinému že takto lhala a já pak vím že lhala i mně protože ona trošku líná a já zrovna chtěla jít ven....
  3. a asi poslední - co mám dělat když moje kamarádka nějak takto kroutí očima 😒 a já vím že tím myslí že říkám blbosti (i když ne) a pak já jí o tom řeknu co dělá a pak mi lže tak brutálně že řekne že tohle dělá když vidí motýla....a myslí si že je ta nejchytřejší a pak mě ponižuje před ostatními

  Můj život je prostě těžký.....

  Alíkova kamarádka ;-)

  holka, 11 let, 29. března

  Ahoj z Modré linky,

  zajímá Tě, jak říct rodičům, že chceš jít na jinou školu. Neexistuje žádný osvědčený způsob. Můžeš zkusit najít nějakou klidnou chvíli, aby Vás nic nerušilo. To důležité však je s rodiči mluvit. O tom, co prožíváš, jak se cítíš, co si přeješ, co Tě trápí. To, že budeš s rodiči takto mluvit, ještě neznamená, že Ti budou moci vždy vyjít vstříc. Je však ale důležité, aby rodiče věděli, co se s Tebou děje, protože jenom v tom případě s Tebou mohou hledat způsoby řešení. Možná, když s rodiči budeš sdílet, co ve škole prožíváš, najdete i jinou možnost, jak situaci řešit, než je přestup na jinou školu.

  Také se ptáš, jestli poznáš, že lidé lžou. Ano, na někom je možné poznat, že lže. Jestliže máš podezření, můžeš se ptát, můžeš své pochyby sdílet, dávat najevo, že Ti něco nesedí. Je ale důležité vědět, že se také můžeš mýlit. Bylo by tedy škoda někoho rovnou obviňovat, protože se to může toho druhé dotknout. Spíše je dobré mluvit o tom, co Ty prožíváš, že Ti to přijde divné, nesedí Ti to, nerozumíš tomu, pochybuješ o pravdivosti a tak podobně.

  Poslední Tvojí otázkou je, co dělat, když kamarádka kroutí očima. Ty se domníváš, že je to proto, že si myslí, že říkáš hlouposti. Já se domnívám, že nejvíce se vyplatí být upřímná a mluvit o tom, čeho sis všimla, na rovinu se zeptat, jestli si myslí, že nemáš pravdu nebo mluvíš hlouposti. Také můžeš dávat najevo, že Ti to vadí, že Tě to mrzí, nelíbí se Ti to.

  Přejeme Ti bezstarostnější dny
  Modrá linka