Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Dobrý den mám pro vás jeden dotaz ohledně pejska kterého bych si moc přála. Jde o to že mi už jednoho pejska máme ale ten je hrozně velký, kouše, atd. my jsme si všichni moc přáli pejska potom co nám umřel ale já jsem už takové plemeno nechtěla chtěla jsem spíš nějaké malé a nějaké co by tak neskákalo atd. Teď se mi naskytla příležitost že bych ho možná tak na 30% mohla dostat ale víc ne tak rodiče se mě ptali o mých představách a jestli by to bylo možné. já jsem řekla že bych chtěla nějaké spíš menší co by se dal i do bytu třeba a taky nějakého co moc neskáče a je takové spíš klidné a a je hodné k dětem. Já bych všechny věci zaplatila A chodila bych sním na procházky a taky jsem hrozně moc na mobilu tak mě napadlo že bych mohla říct že když budu mít psa že si budu chodit na procházky a nebudu mít tak často mobil a taky bych ho cvičila a všechno co potřebuje všechno udělala a veterinář bych chodila s rodiči. Já už mám zkušenost protože často chodím k kamarádkám ty mají taky vlastní psa taky menší. kamarádka dostala asi tak před rokem štěně a já k ní docela často chodím takže vím co co štěně potřebuje a vlastně s ní třeba jednou týdně chodím s tím psem na procházky.

  Otázka zní: myslíte že bych se o takové štěně dovedla postarat a jaké plemeno by bylo nejlepší?

  Děkuji $>

  holka, 10 let, 5. září

  Ahoj z Modré linky,

  zvažujete pořízení štěněte a máš kolem toho pár otázek, se kterými ses rozhodla napsat. Už jednoho psa máte, ale ten není podle Tvých představ. Ráda bys menší plemeno, které je klidné a hodné, teď bys měla příležitost psa dostat. Z Tvého mailu čtu, že bys ráda pejskovi dala hodně svého času a energie, opravdu o něj stojíš. Všechno, co jsi psala mi přijde jako vhodná a potřebná péče o psa. Když Ti na něčem záleží, tak jsi tomu ochotna věnovat spoustu sil, píšeš, že s pejskem chceš chodit na procházky, cvičit jej, chceš trávit méně času na mobilu, abyste spolu mohli být. To všechno zní moc dobře a přála bych Ti, aby to vyšlo tak, jak si přeješ. Už jsi i sama psala o dohodě s rodiči, kteří do toho mají taky hodně co říct. Na spoustu věcí stačíš určitě sama, ale jsou i věci, u kterých budeš potřebovat pomoc (třeba veterinář, jak píšeš, anebo co bude se současným pejskem). Tvoje zkušenosti asi taky posílily díky ostatním psům od kamarádek, se kterými se potkáváš. Napadá mě, že pokud bys chtěla hledat další podporu pro výcvik případného psa (aby např. neskákal, byl hodný k dětem apod.), tak bys mohla zvážit psí cvičák někde v Tvém okolí, možná by kamarádky uměly poradit. Bývají tam experti na výcvik psů a poradí Ti, když nebudeš vědět, jak něco psa naučit. Pes se tam taky může setkávat s jinými a zvykat si tak na psí společnost i ostatní lidi. Bohužel Ti neporadím, jaké plemeno je pro vás nejlepší, existují ale kynologické poradny (můžeš si dohledat na internetu), kde Ti zodpoví další odborné dotazy klidně online. Důležité ale zůstává povídání si o psovi s Tvými nejbližšími, kteří s ním budou trávit, stejně jako ty, nejvíce času.

  Držíme palce
  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj poradci, je mi 12 a nemám kluka ani holku. Všichni se mi za to ve třídě smějí a říkají, že jsem loser. Hlavně ta holka, co je ještě mladší než já a střídá kluky jako ponožky. Když jsem jim řekla svůj názor: jsi jen děvka co si neváží toho, že ji někdo miluje," tak to celý ona a její partička hodila na mne a já neměla ani šanci říct svoji verzi. Málem jsem z toho měla poznámku. Já ale čekám na toho pravého/tu pravou a nenabaluju každýho, koho potkám.

  Poté je tu ještě druhý ze tří problémů. Homofobní rodiče. Dřív se mi líbila jedna holka a dostala jsem bídu. Jsou to hrozně velcí křesťani a přece Bůh řekl: jeden muž a jedna žena. Když já si nemohla pomoct a milovala ji čím dál víc. Už je to za mnou, protože si našla kluka.

  Třetí problém. Nevíte jak sbalit nejlepšího kamaráda, který bydlí na druhém konci republiky? (je to kluk)

  holka, 12 let, 3. září

  Ahoj,
  tohle má každý trochu jinak, někdo čeká na toho pravého, jiný spíš experimentuje - zkouší různé vztahy. Není třeba se kvůli tomu hašteřit, odlišnosti mezi námi jsou a budou a není na škodu se vzájemně respektovat. Zkoušej nad poznámkami tohoto typu mávnout rukou, zvlášť, když přicházejí od lidí, se kterými nemáš stejný pohled na věc a pravděpodobnost, že se shodnete je mizivá.
  Stejně tak to platí i s rodiči, je přirozené, že máte jiný názor, důležitý je ale vzájemný respekt. V tuto chvíli zřejmě není nutné řešit homofobii, protože myslíš na kluka.
  Pokud tento kamarád bydlí na druhém konci republiky, nebude úplně snadné ho sbalit. Máte nějakou možnost se spolu vidět? Pokud ano, zkuste naplánovat kdy a kde se uvidíte a při té příležitosti třeba přeskočí jiskra.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Jiné téma

  Ahoj, mému klukovi včera umřel děda. Chtěla bych mu nějak udělat radost, ale nevím jak. Moc mi na něm záleží a chci aby byl šťastný. Máte nějakou radu jak mu udělat radost? Děkujiok

  holka, 14 let, 29. srpna

  Ahoj,
  po smrti blízkého člověka potřebujeme čas na truchlení. Je v pořádku, když se chvíli cítíme smutní. Svému klukovi můžeš být oporou, povídat si s ním o tom, o čem bude potřebovat. Můžeš se ho zkusit zeptat, jestli je něco v čem mu můžeš pomoc, co by od tebe potřeboval. Dej mu čas, ať se může se smutkem vyrovnat.
  Přeji hodně síly a ať je brzy líp,
  Péťa

  Jiné téma

  Jak se stát tatérem

  Zdravím všechny, chci se zeptat. Co by člověk potřeboval k tomu aby mohl pracovat jako tatér? Je na to nějaká sš? Nebo je jedno jakou má školu a pak si po škole udělá nějaký kurz?

  holka, 13 let, 26. srpna

  Ahoj, je logické se ptát, co člověk musí studovat na to, aby se stal tatérem, astronautem, kuchařem, programátorem nebo učitelem. Ještě než se dostaneme k tomu tetování, chtěl bych říci, že já osobně si myslím, že v tomto ohledu se doba hodně mění. Dřív platilo, že jedno povolání člověku vydrželo celý život. To ale platit přestává, společenský i technologický pokrok je opravdu mnohem rychlejší, než za našich babiček.

  Výsledkem je, že člověk se bude muset celý život učit a přizpůsobovat aktuální situaci. Vezmi si jen rok 2020. Z týdne na týden se zavřely provozovny po celém světě, a stovky milionů lidí hledaly jinou práci. Ti, kdo byli schopni se přizpůsobit situaci a rychle se naučit něco nového, na tom vydělali, ostatní naopak utrpěli ztráty.

  Proto si myslím, že v mládí (a vlastně celý život) bychom se měli hlavně učit co nejvíce věcí. Jak svět funguje, co řeší různé obory a na jakých principech staví. Takové vzdělání se bude hodit, ať už budoucnost přinese cokoli.

  Co se týče tetování, nemám s tím žádnou osobní zkušenost, tak ti ukážu, jak jsem hledal. Do Googlu jsem zadal tetování nutné vzdělání, tetování kurz a tetování živnost.

  Z nalezených výsledků je zřejmé, že tetování je tzv. „vázaná živnost“, tedy pro její vykonávání je potřeba splnit určité požadavky: vzdělání, prokázání znalostí a dovedností. Asi nejpodrobněji to popisuje tento web. Konkrétně se tetování řadí mezi „Činnosti, při kterých je porušována integrita lidské kůže“. Co se týče vzdělání, je vyžadována střední škola zakončená maturitou nebo výučním listem, jsou ale i nějaké výjimky, které schvaluje Ministerstvo školství.

  Já osobně jsem ve 13 rozhodně nevěděl, čím budu. To jsem postupně zjišťoval ve svých 20 až 30 letech. A stejně jsem připraven to znovu změnit, bude-li to nutné. Takže ve 13 jsi na začátku. Zkoumej různé věci, ale pamatuj, že za rok to klidně může být jinak. Přeji ti velkou zvědavost při objevování nových možností.

  Jiné téma

  Ahoj poradno, chtěla bych se svěřit
  Před 6 nebo 7 lety mi umřel děda a pořád mě to hrozně bolí, protože mám pocit, že to byl jediný člověk, který mě měl za celý můj život doopravdy rád. Byl na vozíčku a jak jsem byla malá tak jsem se ho bála, a teď si to vyčítám. Můj táta s námi nebydlí, když jsem byla ještě miminko, rozhodoval se, jestli nás chce, když to teď píšu, chce se mi hrozně brečet... teď je na mě táta zlý a ja se začala sebepoškozovat, řešíme to se sociálkou a chodím se léčit. Mamku mám ráda, ale vždycky mi řekne něco, co mi snižuje sebevědomí, na konci školního roku, když jsem ji oznámila, že mám trojku z dějáku, naštvala se a řekla mi, že si není jistá jestli mě má vůbec ráda, zbytek rodiny mě tak nějak nezajímá. Zbyl mi už jenom můj kamarád, se kterým máme krásný kamarádský vztah, ale teď, o prázdninách když jsem pryč, mam pocit, že když mu napíšu, tak ho tím otravuju, nevím co mám dělat, hrozně mi chybí a chtěla bych se mu svěřit, cítím se s ním dobře, ale myslím, že on to tak necítí, a že když mi napíše že mu taky chybím, tak že to říká jenom protože ví, že to chci slyšet, jestli chápete... prostě mám pocit, že mě nikdo nemá rád

  holka, 13 let, 26. srpna

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že jsi přišla o dědu, jsem ale ráda, že ti zůstaly hezké vzpomínky na to, jak tě měl rád. Taťka nemá právo na tebe být zlý, je dobře, že to řešíte se sociálkou a že máš podporu odborníků. Chodíš k psychologovi? Může být opravdu úleva si s někým popovídat o svých starostech. Nerozumím tomu, proč mamka takhle reagovala na trojku z dějepisu, možná to řekla ve vzteku a nemyslela to tak úplně vážně. Je moc fajn, že máš takhle dobrého kamaráda, se kterým můžeš sdílet své radosti a svá trápení. Pokud ti přímo neřekl, že ho otravuješ, nevytvářej zbytečně takto katastrofické závěry. Za chvilku začne školní rok a budete mít příležitost se vidět častěji. Zase se mu budeš moct svěřit nejen přes zprávy. Kdyby ses někdy cítila špatně a chtěla si s někým promluvit, můžeš zavolat na Linku bezpečí (zdarma na čísle 116 111).
  Držím palce, ať se ti daří dobře,
  Péťa

  Jiné téma

  Trávím příliš času na Alíkově poradně

  Dobrý večer, mám poslední dva dny pocit, že trávím až příliš času na Alíkově poradně. Zřejmě si vyhledávám svoje problémy jenom proto, abych něco vyhledávala. Pomůžete mi prosím? Promiňte že o vás tak mluvím, promiňte.
  Zuzanka

  holka, 11 let, 18. srpna

  Ahoj,
  děkujeme za tvůj dotaz, ale nejsem si úplně jistá, jestli mu dobře rozumím. Máš tím na mysli, že si vsugerováváš vlastní problémy, aby ses na ně mohla ptát v poradně? Nebo že si v poradně vyhledáváš problémy ostatních dětí a ty si potom pročítáš?
  Každopádně si nemyslím, že pokud trávíš v poradně hodně času jen poslední dva dny, nejedná se nijak závažný problém. Zkrátka máš nejspíš období, kdy tě zajímají problémy ostatních a jejich možná řešení. Řekla bych, že až se objeví na obzoru jiná aktivita, která přiláká tvou pozornost a zaujme tě, zase se tvůj čas strávený v poradně zkrátí. Každopádně nás těší, že se ti poradna líbí a doufáme, že tě inspiruje i při řešení tvých vlastních problémů.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Usínám při meditaci

  Zdravím,
  Poslední 3 dny jsem začal meditovat a mám s tím problém.
  Když medituju nad 20 minut tak usnu. Kouknul jsem se na jedno video na YouTube a tam říkali že je jedno v jaký poloze budu meditovat. Vybral jsem si že budu ležet a budu mít nohy jakoby v tureckým sedu. Je možné, že to je tím? Děkuji

  kluk, 13 let, 17. srpna

  Ahoj,
  ačkoli nejsem žádným odborníkem na meditaci, troufám si říct, že to bude nejspíš tím, že se při meditaci dokonale uvolníš. Ve spojení s polohou vleže tě potom přemůže spánek. Osobně s tím mám zkušenost z jógy, kdy se mi při závěrečné meditaci a uvolnění také několikrát podařilo usnout. Neviděla bych v tom ale problém. Spíš bych to považovala za důkaz, že jsi se uvolnil skutečně důkladně a tvoje tělo si zkrátka samo řeklo, co momentálně potřebuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Jak změnit telefonního operátora?

  Dobrý den mám problém, můj telefoní operátor mi nevyhovuje a mam s nim problemi a já bych chtěl přestoupit k jinému operátorovi protože současný operátor neustále otravně volá a posílá smsky a ten druhý je levnější jak říct mamce že bych si chtěl koupit předplacenou sim kartu bojím se že řekne že vymýšlím blbosti já bych si jí zaplatil i bych si došel na poštu jí koupit

  kluk, 10 let, 12. srpna

  Ahoj,
  důvody, které jsi popsal a které tě vedou k tomu, že chceš od současného operátora odejít, jsou podle mého názoru relevantní a dávají smysl. Nevidím tedy důvod, proč by ses měl bát požádat maminku, aby ti to umožnila. Vysvětli jí důvody, které tě k tomu rozhodnutí vedou, i výhody, které tohle řešení bude mít. Nejde o nijak problematický krok a věřím, že to maminka pochopí a podpoří tě - zejména když uvidí, že to máš promyšlené a nejde o nijak unáhlený krok.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Spaní ve stanu

  Ahoj,, v sobotu jedu na tábor.
  Budeme tam spát ve vlastních stanech ( to ale neni důležité)
  Budu ve stanu spát s jednou holkou která má strašně slabé spaní. Problém je v tom že já mluvím a vykřikuji ze spaní a taky skripu zubama. Několikrát už jsme spolu Špály ale to bylo vzdy jen jednu noc. A vždycky ji to probudilo ( hlavně to skripNi zubama). Prostě se bojím že se celý týden nevyspí atak. Ja nevím co mám dělat a je mi to strašně líto.
  Díky

  holka, 13 let, 7. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že Tě čeká spaní na táboře ve stanu s holkou, která má slabší spaní. Máš obavy, že ji budeš probouzet, protože během spánku třeba mluvíš anebo skřípeš zuby. Chtěla bych ocenit, jak citlivě uvažuješ o tom, aby se druhá slečna dobře vyspala. Je Ti líto, pokud by jí to mělo komplikovat spánek, bereš velký ohled na druhého, a to nedělají všichni.

  Říkám si, že toto je jedna z věcí, která jde špatně ovlivnit, protože přes noc máme své tělo pod nízkou kontrolou. Během spánku někteří z nás jinak dýchají anebo chrápou, skřípou zuby, mluví ze spaní aj., nejsi v tom jediná. Neděláš to schválně, zkrátka to tak máš. Výhledově stojí za to se poradit spolu s rodiči s odborníky na spánek/lékaři, jestli by se v Tvém případě nedalo něco zlepšit, aby Tvé spaní bylo klidnější. Teď na táboře bude potřeba zkusit, jak je to zvládnutelné. Možná u slečny došlo k nějaké změně a spaní bude mít tvrdší, možná si zkusíte pár nocí spolu a půjde to, pokud to nepůjde, můžete požádat vedoucí o vymyšlení řešení. Třeba, že se přestěhuješ jinam, abys byla s člověkem, kterému to nebude vadit/bude mít tvrdý spánek. Není ostuda to řešit, právě naopak, je to od Tebe moc ohleduplné. Uvidíte na místě, jak se to vyvine. Moc Ti držíme palce.

  Tábor plný zážitků přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Nejsem na tuhle skupinu moc mladá?

  Ahoj Alíku a spol,
  mám dnes takový celkem zajímavý dotaz, u kterého by mě zajímal názor někoho druhého. Takže už skoro rok mám ráda korejskou Kpop skupinu Blackpink. Dokonce jsem se kvůli nic začala učit korejsky. Jde o to, že je mi pouze 13 a jak bych to řekla. Blackpink nemají úplně friedly music (rspkt music má občas celkem divné lyricks, ale jinak je v pohodě) Jse spíš o to, že většina jejich fans je starší než já, a tak se ptám, zda na to nejsem moc mladá anebo.. A taky bych se chtěla zeptat jak nějakým způsobem naznačit rodičům, že je mám ráda a že bych chtěla jejich merch :D.
  Já vím, že je to trochu weird dotaz, takže raději nejprve odpovězte těm, kteří mají naléhavé dotazy, ten můj nikam nespěchá.

  holka, 13 let, 8. srpna

  Ahoj,
  ptáš se, jestli nejsi na to, abys poslouchala a fandila určité hudební skupině moc mladá. Nevím o tom, že by existovalo nějaké oficiální měřítko, od jakého věku se mohou ty které skupiny poslouchat, tudíž ti mohu napsat jen svůj osobní názor... Každý člověk je originál, má svůj vlastní vkus, osobnost i tempo dospívání. Řekla bych tedy, že je naprosto v pořádku, že se ti líbí hudební skupina, která má většinově starší posluchačskou základnu. Zkrátka vyhovuje tvému hudebnímu vkusu a pokud se ti líbí, nevidím v tom vůbec žádný problém. Vzhledem k jejich popularitě mají očividně repertoár, který vyhovuje velkému množství lidí a určitě se mezi nimi najdou i zástupci mladší věkové skupiny.
  Zároveň nevidím důvod, proč by ses měla bát o svém hudebním vkusu informovat rodiče. Není to nic problematického, za co by ses měla stydět. Můžeš jim ukázat konkrétní věci, o které bys stála, a třeba se s nimi domluvit, že bys je mohla dostat k narozeninám/svátku/Vánocům. Z vlastní zkušenosti vím, že rodiče jsou obvykle vděční za tip na dárek pro dítě, o kterém ví, že mu spolehlivě udělá radost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj poradno, mám poslední dobou strach z hmyzu. Dnes se ve wc u nás doma kam jsme se přestěhovali našli muší larvy. A já se jich tak bojím že rači půjdu na záchod ven než abych šla na náše wc. Moc se tam bojím chodit. Mám proto dotaz. Je nějaký způsob jak se tohoto strachu zbavit? Děkuji za odpověď

  P.S... larvy byli v nádržce a v té trubici kterou se obsah záchodu vypouští do kanalizace

  holka, 10 let, 26. července

  Milá pisatelko,
  děkuji za dotaz, se kterým se obracíš na naši poradnu. Píšeš, že se bojíš chodit na WC, jelikož se tam našly muší larvy.
  Nejdřív ti poradím, ať to řekneš rodičům. Maminka či tatínek tam mohou nalít nějakou tekutinu, která hmyz zlikviduje (Savo).
  Jedním ze způsobů, jak se zbavit strachu, i když ne úplně příjemným, jsou tzv. expozice. Znamená to, že se člověk cíleně vystavuje tomu, z čeho má strach. Ze začátku, aby jsi nebyla úplně "hozená do vody", na to můžeš jít postupně. Je možné se domluvit třeba s jedním z rodičů, sourozencem, aby počkal před WC. Až se strach sníží (uvidíš, že se nic nestane atp.), můžeš pak už chodit sama. Když budeš chodit ven, strach bude čím dál tím víc narůstat. Také je dobré si zodpovědět otázku: "Co nejhoršího se mi může stát?"
  Moc ti přeji, aby se ti podařilo nad strachem vyzrát.
  Se srdečným pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Jiné téma

  Vlastní a nevlastní sourozenci

  Ahoj všichni,
  Ráda bych se zeptala, Kdy je sourozenec nevlastní a kdy je vlastní.:->

  holka, 1. srpna

  Na první pohled se to zdá jednoduché. Vlastní sourozenci mají alespoň jednoho rodiče společného, nevlastní sourozenci nemají žádného biologického rodiče společného.
  (V angličtině je ještě označení polobratr/polosestra, half-brother, half-sister, v češtině se jim říká polorodí sourozenci, ale to se podle mého moc nepoužívá, aspoň já to v životě neslyšel mimo hodiny biologie)
  Ale rodinné situace jsou často mnohem komplexnější. Sourozenci mohou být adoptovaní, ale nebudou o sobě mluvit jako o nevlastních. Často také může být otcovství předpokládané, nikoli ověřené DNA testem, což by to také mohlo zamíchat.
  Nejsou to zkrátka až tak užitečná označení.

  Jiné téma

  Jaké sny se zdají slepým

  Ahoj, zajímalo by mě, jak slepí lidé (slepí od narození) vidí ve spánku sny. Jestli místo toho aby se jim zdálo co za den viděli, jestli se jim zdá co za den slyšeli.
  Otázka tedy zní: Zdají se slepým lidem sny?🤔

  holka, 12 let, 2. srpna

  To je velmi zajímavá otázka. Bylo by logické se domnívat, že lidé, kteří jsou od narození slepí, nemají vizuální sny. Existují ale doklady o tom, že i slepí lidé, kteří nemají přímou zkušenost se zrakovými vjemy, zažívají během spánku „grafické sny“. To ale neznamená, že i snící lidé by to takto popsali, jde o strojové měření mozkové aktivity. Nejde (zatím!) dát někomu elektrody na hlavu a zjistit, co přesně se jim zdá. Lidé, kteří oslepnou později (ve věku sedmi let a později) ovšem mají vizuální sny skoro stejně, jako lidé vidoucí. A je zajímavé, že podle této studie ve snu vidí i věci, místa a lidi, které naživo nikdy neviděli.

  Jiné téma

  Co dělá člověk, co je na dně?

  holka, 12 let, 31. července

  Možná tam hledá poklad. 8-D

  Nebo alespoň něco jiného, od čeho by se mohl odrazit směrem vzhůru. Pokud ho něco tíží, může požádat kolemplovoucí o pomoc, ale musí alespoň trošku naznačit povahu svých potíží. Okolí člověka může na první pohled působit suše a lhostejně, ale ve skutečnosti jen není jasnozřivé, nebo nekouká správným směrem…

  Příště prosím o podrobnější dotaz. ;-)

  Alík

  Jiné téma

  Chutná mi energetický nápoj

  Ahoj Alíku, chci se zeptat na jednu otázku. Nedávno jsem ochutnala energetický nápoj monster a abych pravdu řekla moc jsem si ho oblíbila. Bydlím na vesnici, takže ho moc často nemám šanci pít. Dnes jsem byla s kámoškama v kině a asi jsem to hodně přepískla, vypila jsem skoro dva. Nebylo mi pak moc dobře (zvýšený tep, klepání), teď už mi je fajn. Už nikdy ho nevypiju tolik. Moje otázka zní nevadilo by když bych si jednou týdně občas jenom srkla ani nevypila půlku? Nechci zdravotní potíže.

  Valentýna, 11 let, 27. července

  Ahoj Valentýno,

  umím si představit, že Ti energetický nápoj zachutnal. Avšak tyto nápoje nejsou zdravé ani pro dospělé, natož pro děti. Chtěla bys od nás schválení, že by nevadilo, kdyby sis přeci jen trošku dala. Valentýno, bohužel, Ti takové schválení dát nemůžeme. Nejsme ani odborníci, abychom dokázali posoudit, nakolik je pro Tebe pití takového nápoje škodlivé, a nejsme ani Tví rodiče, kteří jsou za Tebe zodpovědní. Spíše bychom Tě tedy chtěli podpořit, abys to probrala se svými rodiči a domluvila se na tom s nimi.

  Hezké léto Ti přeje
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!