Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Sexuální obtěžování po síti

  Zdravím všechny a předem se omlouvám neumím psát čárky s tečky po větách :-(
  Psal mi nějaký kluk co měl na profilové fotce jeho pokoj a v dálce tam byl on
  Nepoznávám ho a tenhle rok jsem ani nikomu nedával číslo
  Ze začátku napsal „mluvím“ tak jsem odpověděl „super" potom napsal „těhotenství" vůbec jsem nechápal
  No potom co jsem se s ním snažil komunikovat mi napsal „si černý?“
  Potom mi napsal „vyho... Mi?“
  Samozřejmě nějaký malý dítě co si myslí že je to strašně vtipný
  Když někdo píše nějaký takový věci
  Když je nějaký úchyl tak se sním jde k policii ale nevím kam s tímhle
  Prý mu je 16 ale fakt na to nevypadá
  Děkuju za odpověď

  kluk, 13 let, 16. března

  Ahoj z Modré linky,

  obracíš se na nás v situaci, kdy Ti dává sexuální návrhy kluk, kterého neznáš a kterému by mělo být 16 let, ale Ty si myslíš, že je mladší. Ptáš se nás, co máš v takovéto situaci dělat.

  V první řadě Tě chci moc ocenit, že když se Ti děje něco, co je Ti nepříjemné, tak pro sebe hledáš podporu a pomoc, je to ohromně důležité. Na internetu se Ti může stát, že najdeš něco, co se Ti nelíbí, nebo Tě šokuje, nebo Ti někdo napíše něco, co je Ti nepříjemné, v takových situacích je fajn promluvit si o tom s nějakým dospělým, kterému důvěřuješ (např. rodiče, jiní příbuzní, učitel/ka).

  Říkám si, že obecně na obtěžující zprávy někdy pomůže jasně napsat, že si takové zprávy nepřeješ a dále na takové zprávy neodpovídat, popřípadě si takového člověka zablokovat, aby Ti nemohl už nic psát (zvlášť jestli máš podezření, že se jedná o malé dítě).

  Jak ale správně říkáš, když po Tobě někdo chce ve Tvém věku cokoli intimního, není to v pořádku a mělo by se to nějakým způsobem řešit. Na věku pisatele příliš nezáleží, i kdyby by tato osoba měla být stejně stará jako Ty, nebo i mladší, a snažila by se Tebou manipulovat, zastrašovat Tě, nebo z Tebe lákala intimní fotky, případně by s Tebou chtěla navázat intimní kontakt, je v pořádku se i obrátit na policii. Nikdo nemá právo po Tobě nic takového chtít a navíc nikdy nemůžeš vědět, kdo je na druhé straně obrazovky a kolik mu je let ve skutečnosti.

  Hlavně bys ale na takovou situaci a rozhodování neměl nikdy zůstat sám a před tím, než nějaké kroky uděláš, by ses měl svěřit někomu dospělému. Pokud by se nenašel nikdo takový, komu důvěřuješ, ve Tvém okolí, můžeš přijít také na náš chat nebo zavolat na náš telefon a můžeme tuhle situaci probrat více do hloubky. Kontakty nalezneš na www.modralinka.cz.

  Doufám, že jsi v mé odpovědi našel informace, které potřebuješ, a přeji Ti, aby se Ti podařilo konverzaci s tímto člověkem bezpečně ukončit.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Je vodová zmrzlina jídlo?

  Ahoj všichni,
  mám na Vás zbytečnou otázku. Je zmrzlina Paráda spíš jídlo nebo pití? Odpověď nespěchá.

  Předem děkuji;-)

  holka, 12 let, 28. února

  Ahoj,
  i když vodová zmrzlina trochu svádí k tomu, aby ji člověk považoval za pití, jedná se skutečně o jídlo. Jako potravinu ji uvádí například i aplikace „kalorické tabulky.“ Ostatně marně přemýšlím, jestli znám nějaké pití, které by se nedalo pít. U jídel je situace trochu jiná, protože ta mohou být i tekutá (například polévka atd.), ale žádný nápoj v pevném skupenství mě nenapadá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku, potřebovala bych poradit ohledně poslání balíku. Chci to poslat přes balíkovnu, mám vygenerovaný štítek. Můžu to zanést normálně na českou poštu kde je možnost zaslání do balíkovny? To jakože pak přijde do balíkovny a odešle se to normálně tou balikovnou kam má? Já tomuhle moc nerozumím.

  holka, 14 let, 26. února

  Ahoj,
  jelikoz mas vygenerovany stitek (jmeno, adresu, kontakt..), tak stitek nalep na balik a odnes na postu. Co vim, tak vlastne ani nemusis stitek tisknout a vylepovat na balik, staci na nej napsat vygenerovany, tusim osmimistny kod a na poste uz si stitek vytisknou a nalepej. Balikovna jako takova je v podstate obycejna zasilka podana na poste, akorat si vyplnis udaje doma a nemusis se pak s tim zdrzovat na poste.
  Ostatne tam kde jsi zadavala udaje na balikovna.cz te to docela pekne navede, co mas delat dal - dulezite je cist co se tam pise - a to neplati jenom tady, ale obecne v zivote, hlavne pak pri brouzdanim po internetu.

  Jiné téma

  Spánková paralýza

  Ahoj.
  Trápí mě spánková paralýza. Nejdřív jsem ji měla když mi bylo asi 8 nebo 7 a to jsem si myslela, že se to nebude opakovat. Ale před týdnem se mi to stalo na lyžařským kurzu a byl to ten úplně stejný sen.

  V tom snu jsem seděla na posteli, najednou mě něco chytilo za ramena a proti mně šla nějaká postava. Nemohla jsem křičet, zavřít oči, ani se hýbat. Jen jsem koukala jak se to přibližuje.

  No a to stejný na lyžáku. Jen tam bylo jiné prostředí (spala jsem přeci v jiném pokoji než v pokojíčku.) Holky mi pak řekly, že to není normální, že se tohle děje jenom bláznům a dospělým lidem a že by se měla prý vyhledat psychologická pomoc či co.

  holka, 13 let, 26. února

  Ahoj,

  je mi líto, že Tě potkala spánková paralýza, je to opravdu velmi nepříjemný zážitek. Umím si představit, že pokud Tě u toho navíc viděly holky, bylo to o to nepříjemnější. Dokonce Ti pak říkaly, že to není normální a děje se to jen bláznům. Je dobře, že hledáš informace, jak to vlastně je. Chci Tě ujistit, že spánková paralýza se neděje jen bláznům nebo dospělým, ale skutečně může potkat i děti. Není to častý jev, ale nedá se říct, že by to bylo nenormální, na internetu bys našla spoustu lidí, kterým se to děje. Přestože je spánková paralýza strašidelným zážitkem, naštěstí neohrožuje Tvé zdraví. Tvé kamarádky naznačují, že bys měla navštívit psychologa. Hodně záleží na tom, jak to cítíš Ty sama a co bys chtěla. Psala jsi, že naposledy se Ti to stalo v 8 letech a teď znovu. Mohlo to být i změnou prostředí a třeba teď od toho zase budeš mít pokoj. Pokud by se Ti to však stávalo častěji anebo Tě to trápilo, měla bys třeba strach usínat, je dobré odborníka vyhledat. Psycholog nebo psycholožka Ti může pomoci porozumět tomu, co se děje a společně můžete najít způsoby, jak mít klidnější spánek.

  Existují i způsoby, jak si od těchto potíží můžeš zkusit pomoci sama. Spánková paralýza bývá někdy spojována s dlouhodobým stresem, vyčerpáním nebo nepravidelným spánkem. Můžeš si zkusit sama říct, jestli něco z toho se Tě týká. Jestli Tě něco trápí nebo toho máš třeba hodně ve škole či doma. Dobré je také chodit spát a vsávat v podobnou dobu, nedívat se před spaním do obrazovek a mít vyvětranou místnost, kde spíš. A možná je u Tebe vše v pořádku a tak to můžeš nechat plynout a sama uvidíš, jak to bude dál. Přemýšlím také, jestli máš ve svém okolí někoho, komu věříš, s kým o tom můžeš mluvit, kdybys měla další otázky - rodiče, sourozenci nebo jiný příbuzný. Je dobré nebýt na to sama.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Zdařilo se, dobrý konec

  Ahoj,
  Dneska tu mám dotaz, který mě už hryže 5 let.
  V první, druhý a třetí třídě jsem byl takový furt žvanící kluk.
  Jenže ve čtvrté třídě se to ukončilo a začal jsem být tichý.
  To mi nevadilo až na to, že děcka mě začali brát jako vzduch nebo samozřejmost a to i doteď jsem jim odemikám šatnu atd...
  Takhle to ubýhalo pár let a čím víc jsem byl tichý tím to bylo horší.
  Takto to pokračovalo dalších 5 let a já jsem si na to zvyk, být tichý.
  Vše plynulo v pořádku, až na začatek 9. třídy, tam se vše zaseklo a otočilo.
  Můj nej. kámoš semnou přestal komunikovat, škola mě začala fakt doslova sr**, jedné učitelce začalo hrabat a já jsem neměl pro co žít.
  Přestalo se mi vše dařit. Neměl jsem čas na své věci a dostával jsem se do depresí.
  Pak stačilo aby se něco pokazilo a skončil bych na porážkách a taky, že stalo.
  V den kdy jsem měl nároky, mi nikdo nepopřál k narozeninám ani k svátku (ve třídě), všichni si to navzájem dělali ale já jsem byl vzduch.
  Až na jednu holku, která my napsala a popřála. Za to jsem jí byl vděčný.
  No ale spátky k tomu jak se mi nedařilo. Pak jsem viděl jak o 2 dny později, přejou klukovi ze třídy. Nezáviděl jsem, to přímo nesnáším ale jak jsem si zvyk na tolik nehezkých chvil, tak jsem to začal brát jako samozřejmost.
  Další problém byl ten, že jsem si ze všeho dělal hlavu. Z čehokoliv jsem měl stres a to mě začalo přitahovat doslova k sebevraždě.
  Už začali na mě líst ty myšlenky jako jsou: komu by to vadilo, kdo by si toho všim atd... Naštěstí jsem si řek, že napíšu holce ze třídy, která se mi líbí.
  Pak napsala jestli nezájem ven řekl jsem tak jo.
  Doslova to bylo jako by mi bůh seslal pomoc.
  Už se mám konečně s kým kamarádit, máme stejné názory a zájmy.
  Prostě všechny zlí myšlenky šli pryč a já jsem nespáchal co jsem spáchat chtěl.
  Klidně na toto neodpovídejte, jen jsem se chtěl vypsat sem, protože nemám kam jinam.
  Jinak děkuji👍

  kluk, 14 let, 22. února

  Ahoj,

  poslal jsi nám poměrně dlouhý dopis, dokonce píšeš, že nemusíme odpovídat, chtěl jsi se jen vypsat, sdílet. My Ti ale rádi odpovíme a myslím, že i poměrně hodně Tvých vrstevníků by si z Tvého příběhu mohlo odnést určitou naději. Děkujeme za sdílení a za důvěru, která je podstatná.
  Máš za sebou nelehkých 5 let, kdy sis připadal jako outsider, byl jsi taková „tichá voda“ pro spolužáky, až na nějakou výjimku tak trochu jako vzduch, jako bys ani nebyl. Spolužáci Ti ani nepopřáli k narozeninám, ačkoliv mezi sebou si přáli. Dá se říct, že máš za sebou už bohaté životní zkušenosti, které Tě asi mnohému naučily. 5 let hledání a strádání, dokonce jsi přemýšlel o sebevraždě. A najednou jsi našel odvahu a energii oslovit holku, která se Ti líbí, to velmi oceňuji, a nyní jste spolu. Ukázalo se, že i ze zdánlivé bezvýchodnosti existuje cesta. Že je přece jen nějaké to světlo na konci tunelu.

  S holkou, která se Ti líbí, si rozumíte a najednou jsou všechny zlé myšlenky pryč. Z Tvého příběhu čiší naděje a to je krásné. Také ukazuje, jak moc důležité je nebýt sám, mít někoho, s kým si rozumíš. Sdílení a otevřená komunikace v životě a ve sbližování a vztazích moc pomáhají. Život bez přátel je náročnější, a proto i nyní, přesto, že jsi spokojený, nezapomeň se rozhlížet kolem sebe, a hledej lidi, kterým bys mohl věřit, se kterými bys mohl sdílet. Sdílení i vypsání se třeba do deníku ulevuje, rozšíří pohled na svět, umožní nadhled a podívat se na sebe očima druhého člověka. To vše je moc důležité i v oblasti sebepoznávání.

  Přejeme Ti, ať je Ti pohodově i dále, držíme pěsti.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Kde publikovat básně?

  Ahoj Alíku a spol. Mám tu nedůležitý dotaz ale už nevím co dál. Už déle píši básně a povídky. Ale až teď jsem se rozhodla že bych je chtěla někde prezentovat. S povídkami to není zas tak těžké ale co teprve s básnemi? Všichni mi říkají, že jsou úžasné a že by se neměli povalovat jen tak v šuplíku ale já vážně nevím kam s nimi. Učitelek jsem se ptala ale nic moc mi toho neřekla až na to že ty básničky jsou krásné. Nemáte nějaké tipy? Moc by mi to pomohlo. Děkuji předem za odpověď :-D

  holka, 13 let, 22. února

  Ahoj,
  je úžasné, že máš koníčka, který tě baví, a jdeš si za svým cílem. To, jak se svými díly prorazit, je starostí každého autora a vlastně je to na psaní téměř to nejtěžší a nejsložitější. Obávám se, že člověk nemá jinou možnost, než svá díla nabízet do nejrůznějších redakcí a doufat, že budou natolik dobrá, že se je v redakcích rozhodnou publikovat. Proto bych ti navrhovala, aby sis našla magazíny, které podobnou tvorbu publikují (nemusí se jednat jen o tištěné verze, ale klidně můžeš oslovit i online magazíny) a poslala jim svá díla s průvodním dopisem. Jestliže je zaujmou a publikují je, uděláš tak nejdůležitější první krok a poté už budeš moci na spolupráci navázat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Dovětek od Alíka…

  Básničky vydáváme i tady v Alíkovinách. Sice za články dáváme jen naše kačky (za které si jde kupovat dárky), ale na zviditelnění tvorby je to skvělý začátek. ;-)

  Jiné téma

  Slanina

  Chtěl bych se jenom zeptat jestli může jezení syrové slaniny nějak uškodit

  Dominik, 13 let, 12. února

  Zajímavá otázka. V češtině se jako slanina označuje uzené maso obsahující velké množství tuku (sádla). Obvykle jsou v česku prodávané slaniny tepelně opracované a lze je tedy jíst bez další úpravy. Jiné jsou určené ke smažení a měly by být označeny doplňkovou informací (zdroj).
  Pravá anglická slanina naproti tomu obvykle tepelně opracovaná není a je tedy určena k dalšímu smažení nebo pečení.
  Takže skutečná odpověď zní: záleží na konkrétní slanině.

  Jiné téma

  Péče o chrup

  Ahoj alíku mám dotaz
  Jako malý jsem měl často váčky na zubech protože jsem si je málo čistil a bál jsem se to říct rodičum kvůli trhání zubu
  Takže protože jsem měl zdeformované a děravé zuby tak jsem si ty váčky s hnisem vytlačoval a plival do umyvadla
  A po pár týdnech váček zmizel
  Teď jsem to chtěl udělat jako větší ale rodiče říkali že to nemám dělat odpovíš mi prosím?

  kluk, 11 let, 17. února

  Ahoj kluku,

  Váčky mezi zubem a dásní se tvoří většinou v důsledku bakteriální infekce. Je možné, že jejich tvorba souvisí s nesprávně nebo nedostatečně prováděným čištěním chrupu. Místo vymačkávání hnisu bych Ti doporučoval, abys poprosil rodiče, aby Tě objednali k dentálnímu hygienistovi nebo hygienistce. Tihle specialisté na péči o zuby a jejich čištění mívají ordinace tam, kde je mají zubní lékaři. Dentální hygienista (hygienistka) Ti ukáže různé speciální zubní kartáčky, naučí Tě správně je používat a vysvětlí Ti, jakým způsobem si máš zuby čistit, aby ses podobným problémům vyhnul.

  Jiné téma

  Čištění zubů

  ahoj. jsem lina si cistit zuby vecer. staci kdyz si je vycistim rano ? Ahoj

  holka 13 let, 14. února

  Ahoj holko,

  Zatímco v minulosti se neustále připomínalo, že zuby je třeba si čistit nejméně dvakrát denně, současná dentální hygienistika (obor zabývající se péčí o chrup) zdůrazňuje spíše potřebu důkladného čištění, ať již je prováděno jednou nebo vícekrát denně. V oblasti dentální hygienistiky sice nejsem odborníkem, nicméně podle všeho, co vím o lidském těle, bych se klonil k názoru, že jedno důkladné vyčištění zubů denně (s použitím klasického a mezizubního kartáčku) je jistě efektivnější, než čištění prováděné sice dvakrát denně, ale „odbyté“ několika nesprávně prováděnými pohyby zubním kartáčkem po korunkách zubů.
  Rada tudíž zní, že zuby by sis měla v první řadě čistit opravdu pečlivě, a teprve na druhém místě uvažovat o tom, jak často nebo ve kterou denní dobu si je budeš čistit. Možná by bylo lepší, kdybys večerní čištění zubů (na které se cítíš být „líná“) přesunula na odpoledne. Samotné ranní čištění by totiž nemuselo stačit, pokud bys jej odbývala ve spěchu a v rychlosti.

  Jiné téma

  Jak se svěřit rodičům s důvěrnými tématy

  Ahoj poradno, jak se mám svěřit rodičům, že v 11 letech masturbuji, nebo prostě jak jim to mám říct?

  kluk, 11 let, 13. února

  Ahoj kluku,

  Především záleží na Tobě, zda se vůbec bude někomu svěřovat s tak důvěrným tématem, jakým je masturbace. Jedná se o Tvoji osobní záležitost, do které konec konců nikomu nic není. Samozřejmě záleží na tom, jak moc důvěrný máš vztah k rodičům, a do jaké míry ve vaší rodině panuje otevřený vztah k intimním (velmi důvěrným) tématům, jako je například lidské tělo, rozdíly mezi muži a ženami (chlapci a dívkami) a podobně. V některých rodinách se o takovýchto tématech otevřeně hovoří, v jiných se jim úzkostlivě vyhýbají.

  Na jednu stranu je pochopitelné, že se chceš někomu blízkému svěřit s něčím, co je pro Tebe nové a hezké. Otázkou je, zda právě rodiče jsou těmi nejvhodnějšími osobami, jimž se svěřovat s intimními záležitostmi. K takovému účelu může docela dobře posloužit třeba i nejlepší kamarád z řad vrstevníků, ale musí to být takový kamarád, kterému bezmezně důvěřuješ a u něhož si jsi naprosto jistý, že důvěrné záležitosti, s nimiž se mu svěříš, nebude vykládat ostatním kamarádům nebo spolužákům pro jejich „pobavení“.

  Zajímavé je, že v dotazu zdůrazňuješ, že masturbuješ „v 11 letech“. Možná, že Tě znepokojuje myšlenka, že masturbuješ „moc brzy“, a proto cítíš potřebu se někomu svěřovat. V tomto směru však můžeš být naprosto klidný, protože podle různých vědeckých výzkumů (např. Kinsey 1998, Bancroft 2003 aj.) přibližně dvě třetiny chlapců i dívek vykonávají masturbaci již v dětství před pubertou. Jestliže tedy masturbuješ „v jedenácti letech“, je to stejně normální, jako kdybys masturboval „už“ v devíti nebo v deseti letech. Citlivost pohlavních orgánů na dotek totiž není podmíněna dosažením toho či onoho věku nebo toho či onoho stupně tělesného vývoje.

  Jiné téma

  Může mít dítě v pasťáku mobil? A co jídlo?

  Ahoj Alíku a spol,
  chci se zeptat když jde někdo do pasťáku, může si tam vzít třeba telefon a podobně? je tam jídlo na příděl?
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 1. února

  Ahoj kluku,

  omlouvám se za pozdní odpověď, snad bude pro Tebe i tak přínosná.

  Dítě může mít vlastní věci, včetně mobilu - do úschovy se odevzdávají pouze věci, které mají zvlášť negativní vliv na dítě. Tyto věci jsou mu však vráceny po skončení pobytu v „pasťáku“, pokud se nejedná o věci zákonem zakázané.

  Každý „pasťák“ to má trošku jinak. V jednom mně známém je oběd se všemi skupinkami v školní jídelně, poté mají jednotlivé skupiny vychovatele, které vaří dle potřeb. Poněkud mylná je představa veřejnosti, že „pasťák“ funguje jako koncentrační tábor, kde děti jí jednou za den.

  Měj se hezky!

  Jiné téma

  Provokuje mě kamarádka

  Ahoj Alíku, Poradno nebo kdo na to odpovídá,
  u nás ve škole máme taneční kurzy jednou týdně, vždycky když tančím tak na mně jedna holka vystrkuje zadek, tak sem ji jednou plácl, a ona mi lištila, jenže to dělá pořád, nevím co to má znamenat. Prosím poraďte mi.

  kluk, 14 let, 1. února

  Ahoj,
  chápu, že chování kamarádky můžeš vnímat jako provokování (a možná jím opravdu je), ale nemůžeš se divit, že se jí nelíbí, když ji plácáš přes zadek. Kdybys byl dospělý a stalo se to například na tvém pracovišti (nebo samozřejmě kdekoli jinde), bylo by to nejspíš hodnoceno jeho sexuální obtěžování. Navíc je klidně možné, že sis chování spolužačky vyložil špatně a plácnutí po zadku ji tedy urazilo. Rozhodně bych se tomu tedy na tvém místě příště vyhnula. Pokud se ti spolužačka líbí, určitě přijdeš na mnohem vhodnější způsoby, jak jí dát najevo své sympatie. Jestliže tě nijak nepřitahuje, jednoduše její chování ignoruj.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Doléhá na mě stres - jak se zklidnit?

  Zdravím všechny. Od pondělí minulého týdne jsem neustále ve stresu. Vím že je to kvůli plesu který budeme tancovat. Přes den jsem víceméně v klidu ale večer, když se chystám jít spát to na mě všechno dolehne. Spím málo hodin a špatně. Když už si lehnu do postele a mé tělo pochopí že je čas jít spát, začnu se strašně nervovat a občas mám pocit že se každou chvíli sesypu. Vím, že jakmile bude po všem, skončí to, nebo aspoň v to doufám . Myslím, že by mi pomohly nějaké prášky na uklidnění ale žádné doma nemáme a k doktorovi nechci. Mohla bych si nějaké sama koupit v lékárně nebo objednat přes internet? Nebo bych spíše potřebovala radu jak se aspoň trochu sklidit. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 7. února

  Ahoj z Modré linky,

  cítíš se ve stresu z nadcházejícího plesu, večer to na Tebe doléhá, málo spíš, máš pocit, že se „sesypeš“. Vypadá to, že současná situace před plesem na Tebe velmi doléhá a je mi líto, že se tak nepříjemně projevuje i v Tvém těle a myšlenkách, zní mi to vážně. Zároveň je úplně normální, že když nám na něčem záleží – třeba jako teď Tobě na dobře vydařeném tančení, tak z toho můžeme být nervózní, nesví. Píšeš si o radu, jak se zklidnit.
  Prášky na uklidnění by Ti musela předepsat lékařka, ale jak říkáš, je lepší si tuto možnost nechat v záloze a zkusit předtím jiné věci. Pro lepší spánek pomáhá během dne se dobře fyzicky unavit a pak si dát alespoň hodinu před spánkem klidový režim – omezit telefon, povinnosti. Můžeš si jen tak číst, dát si teplou sprchu, povídat si s blízkými, vypsat se do deníku, co jsi zažila během dne a cokoliv jiného máš ráda, kde nemusíš podávat žádný výkon. Můžeš si vymyslet rituál před spaním – vypít si bylinkový čaj, zapálit si svíčku, poslechnout klidnou hudbu. Říkám si, co nejhoršího by se vlastně stalo, kdyby se tančení nevydařilo podle představ? Všiml by si toho někdo vůbec? Mohli byste pokračovat i s chybou? I kdyby se to nevydařilo tak, jak bys ráda, neznamená to, žes tomu nedala dost příprav a snahy. Jsou věci, které můžeme ovlivnit víc, některé míň a některé vůbec, záleží na spoustě okolností a bývá výhodné s tím počítat. Možná podobné obavy zažívají i další tanečníci, neboj se jich na to zeptat a pobavit se společně o tom, jak tuto dobu před plesem prožívají, může to být úlevné. Zkus se svěřit i rodičům, možná budou mít další nápady, jak na lepší spánek.

  Ať tančení dopadne nejlépe, jak může, a Ty ať máš brzy zase klidnější dny přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Někdo mě sleduje

  Zdravím, už pár týdnů mám pocit, že mě někdo sleduje. Není to jenom když jsem sama venku, ale vlastně pořád. Jsem z toho už unavená. Vím že mě přeci nemůže nikdo sledovat, ale něco ve mě mi říká, že se mám mít na pozoru. Stále u sebe nosím nějaký ostrý předmět abych se v případě nouze měla čím ochránit. Stále se otáčím, hledám nejbezpečnější místo kde budu mít vše pod kontrolou.Co mám dělat abych nežila v celoživotním strachu ? Docela dost se bojím. Když vidím stín, když se něco nečekaně pohne. Vím že mě někdo sleduje, ale nikdy jsem nikoho takového neviděla. Jsem přesvědčená že mě někdo pronásleduje ale nechci o tom nikomu říkat protože by mě nevěřil. Zbláznila jsem se ?

  holka, 13 let, 6. února

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že pocit, že Tě někdo sleduje, musí být velmi nepříjemný. Je proto dobře, že s tím nezůstáváš sama a hledáš si podporu. My Ti bohužel takto na dálku nemůžeme pomoci. Ale chci Tě vážně povzbudit, abys našla odvahu a věřila se rodičům nebo někomu jinému blízkému. Chápu Tvé obavy, jestli Ti budou věřit. Můžeš jim klidně ukázat tuto naši komunikaci, aby dokázali pochopit, že i kdyby Tě nikdo nesledoval, pocity, že to někdo dělá, jsou velmi nepříjemné a opravdu pomáhá, na ně nebýt sama. Je potřeba o tom, co prožíváš, mluvit a hledat způsob, jak se svými pocity vyrovnat, jak se moci cítit v bezpečí nebo alespoň bezpečněji. A samozřejmě stejně tak důležité je, aby rodiče věděli, co se děje, pokud by Tě opravdu někdo sledoval. Přála bych Ti, abys zjistila, že je to nedorozumění a že jsi v bezpečí, je však třeba zjistit, jak to je, a pracovat na tom, aby ses v bezpečí opravdu cítit mohla.

  Přejme Ti více klidu
  Modrá linka

  Jiné téma

  Do kolika let pít kojenecké mléko?

  Ahoi rad bych se septal do kolika je normální pít kojenecké mléko. Děkuji za odpověď

  kluk, 1 rok, 2. února

  Ahoj,
  předpokládám, že tím máš na mysli umělé mléko z prášku, které je určené jako náhražka mateřského mléka pro miminka. V takovém případě záleží na tom, o jaký typ umělého mléka se jedná a obvykle je uvedeno přímo na balení, pro jak staré děti je určeno. I u těch, která jsou určena pro nejstarší děti, se ale obvykle doporučuje užívat jej maximálně do tří let věku. Takto staré děti už mají úplně jiné výživové potřeby, které umělé mléko nemůže pokrýt.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!