Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Jiné téma

Mám plochou nohu a chtěla bych ji mít normální jde to ve 13 letech

holka, ?? le, 19. října 2018

Ahoj,
cvičit na ploché nohy se dá v jakémkoli věku. Na internetu najdeš celou řadu cviků, které plochým nohám prospívají (například můžeš zkoušet sebrat jen za pomoci chodidla nejrůznější předměty - například utěrku). Velmi jim také prospívá, pokud budeš chodit co nejčastěji bosa. Pořídit si také můžeš speciální ortopedické vložky do bot, které ploché nohy příznivě ovlivňují.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, nedá se nějak zpomalit čas? Poslední dobou mi strašně utíká a je mi to celkem líto.

kluk, 14 let, 19. října 2018

Ahoj,
teoreticky dá, hmota deformuje časoprostor, takže stačí vytvořit černou díru. Brnkačka. :-D

Zkus se zamyslet nad lepší organizací, nad tím, čím svůj čas trávíš a která činnost ti ho zabírá víc, než by se ti líbilo – můžeš si to třeba vypsat na papír. Hodně lidí má pocit, že nestíhají, co by stíhat chtěli, ale málokdo si najde čas na nějakou systematičtější analýzu, která by vedla k řešení (nebo aspoň k pochopení, že lépe to nejde)... takže s tímto nepříjemným pocitem obvykle žijí trvale.

Alík

Jiné téma

Ahoj brzo mi bude patnáct co vse se musí dělat? Platit knihovnu litacku občanský průkaz prohlídka a dál?

holka, 14 let, 14. října 2018

Ahoj,
pokud ještě nemáš vyřízený občanský průkaz (lze jej totiž vystavit i před patnáctým rokem), budeš o něj muset požádat do třiceti dnů ode dny, kdy dosáhneš věku patnácti let. U ostatních dokladů (cestovního pasu, kartičky pojištěnce, knihovny atd.) záleží na jejich platnosti, která se neodvíjí od konkrétního. Od pediatra ti přijde pozvánka na preventivní prohlídku v patnácti letech. Nic dalšího, co by bylo spojené speciálně s patnáctými narozeninami, mě nenapadá.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Jak moc je špatné rozdělávat při obědě v jídelně solničky, aby se tak někomu dalšímu zničil oběd?

Je to syčárna. Rv

Na druhou stranu nadměrný přísun soli v jídle je odpovědný za řadu zdravotních potíží, třeba za zvýšený krevní tlak. Některé restaurace slánky na stole ani nemají, jednak proto, že je solení nezdravé, jednak proto, že požadují od zákazníka určitý respekt k chuti jídla, kterou navrhnul kuchař (tedy strávník má věřit, že připravené jídlo je slané tak akorát, a nežádat jakési opravy, tedy ani sůl, ani kečup, ani tatarku). Ale tyto ušlechtilé myšlenky nikdy neospravedlňují sabotáž slánky.

Jiné téma

Prosím můžete mi poradit jak už přestat sledovat porno

kluk, 13 let, 7. října 2018

Ahoj z Modré linky,

když chce člověk s něčím přestat, to nejdůležitější je rozhodnutí, že to skutečně chce. Pokud se tak opravdu rozhodne, musí zapojit svou vůli. Nápomocné může být přesunutí pozornosti k jakékoli jiné činnosti, která není škodlivá. Může to být cvičení, tanec, malování, třeba i plnění povinností. Zkrátka se jakkoli zaměstnat. Pokud bys nepřestal sám, je důležité říci si o pomoc, ať už svým blízkým, či odborníkovi - psychologovi, lékaři.

Oceňuji, že s tím chceš přestat, existují pro to pádné důvody. Sledování porna je naším zákonem povoleno až od 18 let, neboť může narušit zdravý sexuální vývoj mladého člověka. Je tedy důležité, abys věděl, že děláš něco nezákonného a může to mít důsledky jak pro Tebe, tak pro Tvé rodiče, kteří jsou za Tebe zodpovědní.

Hezké podzimní dny Ti přeje
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj. Zeptám se na to tady, protože nikde na internetu se nic takového nepíše. Takže. Mám herní tablet Lenovo, na který si stahuji hry. Tablet má úložiště 8gb a mám tam SD kartu 16gb. Všechny aplikace, které jsem si tam nainstalovala už před tou SD kartou, už jsem je dávno přesunula na tu kartu. Ale když si chci něco stáhnout, stáhne se mi to do tabletu a pak odtamtud to teprve musím přesunout na kartu. Problém je v tom, že mám na kartě kvadrilion místa, ale právě kvůli tomu problému se stahováním co jsem psala původně, si nemůžu stáhnout nové aplikace. Z těch 16 nebo 14gb co mám na kartě (nevím kolik gb to má) mám k dispozici 13,70gb. Ale z celkového úložiště tabletu 8gb mám k dispozici jenom 295mb. Nevím co mám dělat, protože všechny aplikace co šly přetáhnout už jsou dávno na kartě ale zbyly mi tam aplikace které už v tabletu byly a nejdou přesunout. A údajně mi to zabírá 4,44gb. Co s tím? Jak mám zařídit, aby se mi aplikace stáhla rovnou na kartu? Jestli je to nepochopitelné, tak se omlouvám ale nevím jak to mám vysvětlit, co se týče techniky a pod. mi fakt vysvětlovat nejde. Předem díky za odpověď.

holka, 14 let, 8. října 2018

Ahoj,
myslím, že se tady nikdo z kolegů psychologů v Androidu nevyzná a já se v něm také moc nevyznám. Co jsem teď vygoogloval, mělo tam existovat nějaké nastavení Úložiště a USB, kde by mělo jít přepnout SD kartu na interní... a jakmile bude interní, systém na ni začne instalovat aplikace. Možná to má i nějaké nevýhody, že pak se něco pokazí, když tu SD kartu vyndáš, ale to jen tipuji. Návody, které jsem našel, se týkaly Androidu 5, dnes už je jiná verze, možná to v ní bude jiné...

Snad jsem nějak pomohl. Pokud ne, doporučuji zeptat se jinde.

Jiné téma

Ahoj, píšu vám už potřetí, moje psychika je čím dál horší. Už za několika lidmi jsem byla, např. bývalá učitelka, doktorka, co mi pomáhala... Nedávno jsem poprvé taky jedla jedno jídlo. Prostě mi přijde, jako kdybych se takhle se všemi loučila, dokonávala, co bych podle sebe měla udělat, nevím... Ve škole máme super kolektiv, ale i tak mi nic už nepomáhá... Zrovna se řeší i doma něco, a já si představuju, jak by se ten průběh řešení najednou zastavil, když bych se, co já vím, třeba zastřelila...

holka, 15 let, 27. září 2018

Dobrý den,
opakovaně se na nás obracíte s psychickými problémy a sebevražednými myšlenkami, bohužel se to nelepší. To je pro mě znamení, že by bylo opravdu potřeba, abyste využila intenzivnější psychologickou pomoc od psychoterapeuta či psychiatra, jak jsme Vám psali již dříve. Zasloužíte si pomoc, nebojte se jí využít.
V případě akutních sebevražedných tendencí si můžete zavolat záchranku a zvážit i hospitalizaci na nějaký čas. Kontakt na odborníka psychologie a psychiatrie můžete najít např. na www.znamylekar.cz, nebo se o tom poradit s někým z dospělých ve svém okolí, doporučit Vás může i doktorka. Je fajn, že máte kolem sebe podpůrnou síť lidí, kterým důvěřujete. Někdy jsou ale psychické stavy tak těžké, že je potřeba oslovit odborníka.

Přejeme Vám, abyste využila pomoc, která tu pro Vás existuje.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj,začínám s vegetariánstvím.Nemohli byste mi třeba sestavit jídelníček?Předem díky.

Vitekot

kluk, 12 let, 27. září 2018

Ahoj Vitekote,

konkrétně takto na dálku Ti přesněji s jídelníčkem poradit nemůžeme.
Víme o Tobě jen to, že jsi kluk, je ti 12 let a chtěl bys změnit stravování na vegetariánské. Nevíme kolik měříš, kolik vážíš a jak jsi rostl v průběhu let, jestli sportuješ (jak často, jakému sportu se věnuješ), zda Tě netrápí nějaké zdravotní potíže. A také jak jsi se stravoval dosud a jak se stravuješ momentálně.
To všechno jsou důležité informace, které je potřeba zvážit. Myslím si, že by bylo nejlepší, kdybys svou touhu stát se vegetariánem probral s rodiči a zašli jste se poradit s pediatrem. Ten Ti může pomoci se změnou jídelníčku tak, aby Ti nechyběly potřebné živiny.

Obecně by Tvůj jídelníček měl zahrnovat obiloviny, luštěniny, mléko a mléčné produkty, vejce, ořechy a semena, ovoce a zeleninu (různé druhy). Je možné také zařadit období přechodné, kdy budeš konzumovat navíc bílé maso a ryby. Tak bude přechod pozvolnější, změna může být oproti běžnému stravování mírnější a budeš moci i zhodnotit, jak Ti změna ve stravování vyhovuje.

Držíme Ti palce, ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Mám plyšáka už 12 let, za chvilku ho už budu mít 13 let. Už jsem ho několikrát zašívala a vypadá už na rozpadnutí. Myslíte si, že bych ho mohla dat do misky s vodou a pak do mrazáku? Protože i mamuti byli přes tisíce let takhle zamrzlí a jak jsme je našli, tak měli na sobě pořad kůži a vypadali dobře.

holka, 12 let, 29. září 2018

Ahoj,
především je nutno upozornit, že plyšák není mamut.
A rozhodně nedávej plyšáka do misky s vodou! To by mu rozhodně neprospělo, spíš uškodilo.
Mrazák je určen na skladování potravin, nevím, co by ti rodiče řekli, kdybys tam část místa natrvalo zabrala na plyšáka. Ale hlavně ten mamut ležel v té zmrzlé zemi nepřetržitě, zatímco mrazák se musí čas od času odmražovat, nebo se vypne při výpadku proudu. Potraviny se dají před odmražováním spotřebovat a po odmražení mrazáku dokoupit nové. Ale když by se plyšák uchovával v mrazáku a občas by se dostal mimo mrazák a zase zpátky, tak by časem mohl zplesnivět, a pak by buď bylo nutné ho vyhodit, nebo by sis s ním přinejmenším nemohla hrát.
A jestli jsi plyšáka musela několikrát zašívat a vypadá na rozpadnutí, tak je to tím, že je opotřebovaný, nejspíš tím, že si s ním občas hraješ, možná s ním i spíš a podobně. Kdybys ho dala do mrazáku, stejně by sis s ním hrát nemohla, a dokonce bys ho většinu času ani neviděla.
Pokud chceš, aby ti tvůj plyšák jako vzpomínka na dětství vydržel co nejdéle, tak by bylo vhodné trochu omezit hraní si s ním, a třeba si ho dát někam do vitríny a většinu času se na něj jen dívat. Bylo by vhodné, aby ta vitrína nebyla na přímém slunci. A hrát si s ním jen občas a příležitostně, třeba na narozeniny.
Případně se poraď s maminkou, zda by nebylo vhodné ho v té vitríně ošetřit nějakým chemickým přípravkem proti molům. Ale v takovém případě by pak už nebylo vhodné se s ním moc často mazlit, protože ty chemické přípravky nejsou úplně zdravé ani pro člověka.

V každém případě mám pro tebe špatnou zprávu; když někdo má svého oblíbeného plyšáka a denně si s ním hraje, nemůže počítat s tím, že mu vydrží nepoškozený až do důchodu. Mně se můj oblíbený medvídek taky rozpadl už před mnoha lety.

Jiné téma

Ahoj nevíte jak by jsem se mohl proslavit mam rad hudbu tocim na youtube rapy ale nic moc zhlednuti prosim poradte mi jak se proslavit

kluk, 14 let, 25. září 2018

Ahoj,
kdyby proslavení se bylo tak jednoduché a existoval na něj jednoduchý recept, zcela určitě by ho vyzkoušela většina lidí. Dosažení slávy a uznání v jakémkoli oboru vyžaduje spoustu trpělivost, práce, sebedesciplíny a chuti neustále se zlepšovat. Od toho také začni. Určitě nestačí mít jen rád hudbu, ale snaž se v tomto oboru vzdělávat, zlepšovat a učit se nové věci. Pokud máš skutečně talent a navíc budeš dostatečně trpělivý a odhodlaný, postupem času se tvé publikum začne pomalu rozrůstat. Nicméně rozhodně musíš počítat s tím, že to je záležitost mnoha let a ani poté není stoprocentně zaručen úspěch. Sláva a úspěch jsou zkrátka veličiny vyhrazené jen těm nejlepším, kteří se nebojí práce a obětí, které jsou s nimi vždy spojeny.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

mam otazku prodaji klukovy kteremu je 15 let kondom

holka, 15 let, 25. září 2018

Ahoj,
u tvého předchozího dotazu (položeného před dvěma dny) vidím, že jsi uvedla, že je ti dvanáct let, zatímco u tohoto tvrdíš, že je ti patnáct let. Takové chování nepůsobí seriózním dojmem a minimálně v případě jednoho dotazu jsi musela lhát. Poradna slouží pro ty, kteří skutečně potřebují pomoc a radu, a nikoli pro pobavení a ukrácení dlouhé chvíle. Zamysli se proto nad svým chováním a zvaž, jestli je skutečně dobrý nápad zabírat místo těm, kteří by to opravdu potřebovali.
Bára

Jiné téma

Ahoj alíku. od doby co jsem se po prázdninách vrátila do školy tak mi spolužáci říkají že si mastí nad mojí fotkou. nevím co to znamená, můžete mi to tady říct?
Chodím do sedmé třídy a je mi 13 let.

Martina, 13 let, 24. září 2018

Ahoj,
domnívám se, že tví spolužáci tím myslí, že onanují nad tvou fotografií. Velmi pravděpodobně se má jednat pouze o hloupý vtip, kterým tě chtějí vyprovokovat. Tyto poznámky svědčí pouze o tom, že jsou pořád ještě nezralí a nechápou zásady fungování vztahu mezi ženou a mužem. Určitě si nic podobného nenech líbit a upozorni je to, že podobné poznámky jsou ti velmi nepříjemné a pokud s nimi nepřestanou, budeš muset upozornit někoho dospělého. Neboj se o tom říct rodičům, svému učiteli, či někomu dospělému, komu důvěřuješ. Ačkoli se skutečně nejspíš jedná o hloupý vtip, dokáži si představit, jak ti to musí být nepříjemné a opravdu nejsi povinna podobné chování snášet.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj chtěla bych být účetní,jaký plat má průměrný účetní,který pracuje pod firmou a jaký má osobní účetní jakože pracuje sám pro sebe a dělá účetní několika menším firmám.Co dělá všechno účetní?

holka, 15 let, 23. září 2018

Ahoj,
na tvou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Plat účetního se liší podle toho, v jaké firmě pracuje, v jakém městě, jaká je jeho specializace, kvalifikace a zkušenosti. Pokud vím, neexistuje nic jako tabulkový plat pro účetního (možná ve státních firmách, nicméně o jeho výšce bohužel nemám představu). Ohledně náplně práce účetního je rozsah také velmi široku. Patří k ní provádění pravidelných kontrol, zpracovávání účetních dokladů, sestavování účetních výkazů, oceňování majetku, vedení daňové evidence nebo účetnictví, komunikace s úřady a jinými institucemi, výpočet srážek a odvodů a mnoho dalších činností.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj mám takový problém myslím si že mám Hemoroidy, protože vnoci nemůžou spát protože mě strašně svědí konečník. Máme to někomu říct a budu muset k doktorovi

holka, 12 let, 21. září 2018

Ahoj,
svědění konečníku, které popisuješ, se skutečně může vztahovat k hemeroidům, ale stejně tak se projevují například i roupy, případně další zdravotní problémy. Rozhodně bych ti doporučovala svěřit se svým rodičům, kteří tě objednají k pediatrovi a ten stanoví přesnou diagnózu. Pokud jsou to skutečně roupy (svědění konečníku, které se zintenzivňuje zejména v noci), stačí užití několika tablet a problém se vyřeší. Rozhodně ale není moudré léčbu oddalovat, proto o svém problému řekni rodičům co nejdříve.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku, jak se zrodili lidi?

kluk, 9 let ANDÍLEK2009, 19. září 2018

Ahoj,
pračlověk se postupně vyvinul z opice. Šlo ale o pozvolnou změnu, nebylo to tak, že se najednou opici narodilo lidské miminko a ona překvapeně nechápala, kde má najednou vzít kočárek. :-D

Životní prostředí kdysi dávno v Africe způsobilo, že jakákoliv opice, která byla o ždibec chytřejší, uměla se o něco lépe dorozumívat a dařilo se jí víc vzpřímeně chodit, měla lepší šance na přežití – lépe si nacházela potravu a unikala dravcům. Takže ty opice, které byly víc podobné lidem, častěji přežívaly a měly mláďata. Z jejich mláďat opět ty víc lidské opice přežívaly ve větším množství než opice méně lidské. Tento cyklus se opakoval strašně moc dlouho... a na jeho konci jsou (zatím) lidé dnešního typu, kteří se rozšířili po celé planetě a žijí teď úplně jinak, než naši afričtí předkové. :-)

Procesu, který z opic vytvořil lidi, se říká evoluce. Ovlivňuje všechny formy života. Opice měla také své předky, nejstarší známý primát vypadal na první pohled trochu jako veverka... a i ten měl své předky. Takto by se šlo postupně dopátrat až k jednobuněčným organismům před čtyřmi miliardami let – ty jsou vlastně naši praprapra...prapříbuzní. :-3

Od jisté doby podobné principy, jako používala příroda, umí ovládat i člověk – tomu se říká šlechtění. Dobře je vidět třeba u psů, kteří jsou vyšlechtění z vlků. Nebo u banánů. Banán byl prapůvodně taková divná skoro-kulatá zelená věc, s velkými semínky, ale pěstitelé kdysi dávno opakovaně vybírali podlouhlejší, žlutější a chutnější kousky, které pak sázeli dál... a během stovek let takto postupně vznikl banán, který teď známe – dlouhý, žlutý, bez semínek. ;-)

Alík

Jiné téma

Mohu se zeptat, jestli existuje láska člověka a robota? Ve Futuramě to bylo, ale zajímá mě váš názor, děkuji.

kluk, 14 let, 17. září 2018

Ahoj,
to je trochu zvláštní otázka... ale vlastně docela zajímavá. R^

„Robot“ má v současné době mnohem blíž ke kuchyňskému robotovi než k člověku. Je to spíš prostoduchý mechanismus, do skutečné vnímající bytosti má hodně daleko. Ti nejchytřejší roboti jsou teď rozumově na úrovni hmyzu. Takže je člověk může mít rád podobně, jako mají někteří lidé rádi jako mazlíčky třeba pavouky. Pavoukovi je celkem jedno, jestli ho má někdo rád, je to cit, který je naprosto mimo jeho chápání. Zajímají ho jen mouchy a kvalita pavučiny (chvilkově možná i nějaká pavoučice, ale do nějaké lásky to má proklatě daleko).

Pravděpodobně se nám během pár let podaří vytvořit lepší umělou inteligenci, která začne v některých ohledech připomínat mysl savců. Nedomnívám se, že zrovna láska bude cílem vývojářů, ale nějaké složitější algoritmy připomínající upřímnou náklonnost k zadanému úkolu nebo k uživateli asi vzniknou. Člověk si je jako lásku bude vykládat, stejně jako si je vykládá u psů, koček, křečků, koňů... i když z druhé strany to tak vřelý cit obvykle není. :-|

Jakmile inteligence strojů dosáhne hranice lidské inteligence, je téměř jisté, že nás i velmi rychle překoná, nezůstane tedy na úrovni Bendera z Futuramy. Těžko odhadovat, co bude následovat. Možná něco jako v epizodě Overclockwise (česky Rychlé čipy, v pořadí 97. epizoda). Filmy Ex Machina nebo Her (česky Ona) mají také zajímavé scénáře. Historik Juval Noach Harari říká v souvislosti s rokem 2050, že jakákoliv předpověď, která zní jako sci-fi, je nejspíš špatně, a jakákoliv předpověď, která nezní jako sci-fi, je určitě špatně. :-D

Kdyby měl pokračovat trend, který platil poslední čtyři miliardy let v přírodě – že pokročilejší forma života má složitější emoce – tak by umělá superinteligence mohla prožívat i mnohem hlubší city, než je láska, které by byly zcela mimo naše chápání. Ale to je jen čirá spekulace. Každopádně by bylo lepší, kdyby měla příslušníky lidského druhu nějak ráda, než kdyby k nim neměla vůbec žádný vztah. ;-)

Alík

Jiné téma

Ahoj Alíku mohl bych se zeptat jal se zbavit zadrhavání řeči je to můj nejhorší problém když mluvim s kamarády koktám je to strašný a když se zakoktam tak se strasně stydim a tak ani s lidmi moc nemluvim prosim poradte mi nekdo zatim dekuji

kluk, 14 let, 9. září 2018

Ahoj,
úplně chápu, že je ti zadrhávání v řeči nepříjemné, ale ujišťuji tě, že se není za co stydět. Jde o poruchu, za kterou neneseš žádnou zodpovědnost a vůlí se nedá ovlivnit. Je to podobné, jako kdyby ses styděl za to, že máš chřipku. To ale samozřejmě neznamená, že se s tím nedá nic dělat. Rozhodně ti doporučuji navštívit logopedii, kde s tebou budou dělat cvičení, která ti pomohou zadrhávání překonat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku chtěla bych hrát na klavír,prosim tě jak u písniček poznat jakej hrát prstoklad?Je to podle stupnic?Jestli jo tak jak jako?

holka, 15 let, 8. září 2018

Ahoj,
na klavír bohužel nehraji, takže ti nedokáži odpovědět. Nicméně na internetu existuje spousta návodů, jak se naučit hrát na klavír. Stačí zadat do Googlu „Jak se naučit hrát na klavír“ a objeví se široká nabídka videí i návodů, které ti pomohou zorientovat se. Další možností je samozřejmě učitel, ke kterému bys docházela na lekce klavíru. Přeji ti hodně štěstí a úspěchů v tvém novém koníčku.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a ostatní

Chtěla bych se zeptat, co by bylo nejvhodnější dat svému příteli k jeho šestnáctým narozeninám. Stačili by mi poradit i nějaké univerzální dárky. S mamkou nás napadla pánská voňavka, potom třeba nějaká bonboniéra, čokoláda, třeba plyšový medvídek, též mě napadlo napsat do skleničky 100 důvodu, proč jo miluju, myslíš, že je to dobrý nápad pro kluka?

Vím, že neznáte ani mě, ani jeho a je těžké poradit, ale i tak předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 5. září 2018

Ahoj,
zcela správně podotýkáš, že když tvého přítele neznáme, je velmi obtížné odhadovat, jaký narozeninový dárek by ho potěšil. Ale obecně je určitě dobré vycházet při výběru dárků pro kohokoli z toho, co dotyčného zajímá a jaké má koníčky. Zkus se zamyslet nad tím, co tvůj přítel rád dělá ve volném čase. Možná by ho třeba potěšila nějaká kniha, tematické tričko, nebo zkrátka cokoli, co se bude vztahovat k jeho zájmům, bude odrážet jeho osobnost a z čeho bude jasné, že jsi výběru dárku věnovala péči a energii. To je totiž ve výsledku vždy důležitější než samotný dárek.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dávali se do úzké Škody 120 halogeny?

kluk, 13 let, 9. září 2018

Pravděpodobně ano.

Ale v této poradně se většinou specializujeme na jiné druhy otázek, automobily jsou mimo naši odbornou způsobilost, takže pokud nutně potřebuješ správnou odpověď, ověř si to raději u nějakého odborníka. Zkus se zeptat třeba v autoservisu (hodně autoservisů má i web a jde jim napsat e-mail).