Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

Zdravím Alíka aj všetkých čo to čítate,
zozačiatku sa chcem opýtať, vadí že som Slovák? :D
A moja druhá otázka je: Prečo, niekedy až prehnane, sa vždy snažím dodržiavať pravidlá a pokyny? Neviem čím to môže byť, ale niekedy mi to zbytočne vytvára stres, párkrát si ma za to doberali už aj kamoši. Je možné to nejak obmedziť?
Ďakujem

kluk, 14 let, 4. dubna

Ahoj,
to, že jsi Slovák, určitě nevadí. Co se týká tvého dotazu ohledně dodržování pravidel, lze takto na dálku těžko soudit. Ale míra zodpovědnosti a možná i určité konzervativnosti je obvykle dána jednak osobnostními charakteristikami a jednak výchovou. Jsou lidé, kteří mají tendenci k neustálému rebelování, marnotratnosti, nebo nezodpovědnému chování. A jiní zase oplývají větší mírou spolehlivosti, tendují k dodržování pravidel, jsou zodpovědní a tento styl života jim zkrátka víc vyhovuje. Určitě má také vliv styl, v jakém tě rodiče vychovávali. Protože pokud jsi byl odmalička veden k dodržování pravidel, těžko se těchto vzorců chování zbavíš jen tím, že si řekneš, že ti nevyhovují. Otázkou potom je, jestli je tvé chování skutečně tak špatné. Zodpovědnost a dodržování pravidel se obvykle vnímá spíš pozitivně než negativně a nemyslím si, že je nutné je měnit. Chápu, že si tě možná kamarádi dobírají, protože je pro ně ve vašem věku tvoje chování nepochopitelné, ale stejně tak si myslím, že za pár let se tvoje chování obrátí ve tvůj prospěch. Protože nezodpovědní a lehkomyslní lidé mají obvykle v dospělém životě velké problémy. Zkus se zamyslet nad tím, co pozitivního ti tvé postoje přináší a jestli by ti skutečně bylo lépe bez tvé zodpovědnosti a spolehlivosti.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli jde aby si mě někdo na Messengeru zablokoval aniž bych to viděla. Prostě už si mě ten člověk zablokoval na instagramu tak jsem mu napsala na Messenger normálně si zobrazuje zprávy hned a teď vůbec a ani se mi neukazuje kdy byl naposledy aktivní.

holka, 15 let, 4. dubna

Ahoj,
žádnou aplikaci od Facebooku z bezpečnostních důvodů nepoužívám, protože když si s někým soukromě povídám, rozhodně nestojím o to, aby moje slova zkoumaly pokročilé algoritmy, které mě chtějí zmanipulovat (což je primární činnost Facebooku, zdroj jejich příjmu). Ale myslím si, že tam podobná blokace proveditelná bude. Můžeš si to asi snadno vyzkoušet s nějakou kamarádkou, kterou znáš přes Messenger i osobně, ne? Pokud jde ta blokace nějak zapnout, tak půjde i vypnout... takže pokus je otázkou chvilky. ;-)

Alík

Jiné téma

Ahoj mám problém když jsem byla v 3.třídě tak jsem se dostala do blbé party,dělali jsme průsery atd.Jednou mě donutila si udělat yt kanál a natočit tam trapná videa a ted si už nepamatuji heslo.Do ted se mi všichni smějí a vyhrožují mi a když mame supl chcou to pustit a to ví,že se mi to nelíbí. Těd mám problémy s kolektivem.Nikdo se se mnou nechce bavit a pomlouvají mě,smějí se mi a někdy výhružky.Nwm co dělat? Přemýšlím o přestup na jinu školu,ale nwm jestli to mám udělat. Aby to tam nebylo to stejný.Co myslíš ty? Je to dobrý nápad? Já na té škole mám kámošku,která je z 5. a já chodím do 7. ale můžu se zeptat jaký jsou lidi ze třídy,
Ahoj

holka, 13, 1. dubna

Ahoj,

to musí být hodně nepříjemné zažívat ve škole posměch a různé výhrůžky a bát se, že ostatní uvidí Tvá videa z Youtube. Každý člověk udělá nějakou chybu, hlavně když je malý nebo mladý, a některé věci mu úplně nedojdou. Na tom není nic špatného. S videi by Ti mohl pomoci nějaký zkušený IT specialista, který by Ti poradil, co udělat, abys i přes neznalost hesla mohla videa zablokovat, možná by stačilo obrátit se na správce YT. Nevím, jestli někoho takového v okolí máš, někdy může dobře zafungovat i učitel informatiky nebo starší kamarád/kamarádka. Zasáhnout by mohli i Tvoji rodiče, kteří by si promluvili s rodiči dětí, které Ti tím vyhrožují.

Nevím, co se přesně stalo, že s Tebou ostatní nemluví a vyčleňují Tě a zda to ví i nějaký dospělý, třeba třídní učitelka, aby mohla nějak pomoci a zasáhnout. Ve škole také někdy pracuje školní psycholog, který by Tě mohl podpořit a pracovat se zbytkem třídy tak, aby se vše dostalo do normálu.

Odpovědět na to, zda je přestup na jinou školu dobrý nápad nebo ne, není jednoduchá. Jak sama tušíš, může to být dobrý krok a můžeš získat nové kamarády, ale to dopředu nikdo neví a problémy se mohou i zopakovat. Proto je dobré to zvážit i s rodiči, případně i s psychologem (pokud není na škole, tak s nějakým jiným) a rozhodnout se až po té, co zvážíš všechna pro a proti.

V každém případě bys na vše neměla zůstávat sama, o všem by měli vědět Tvoji rodiče, kteří mají další možnosti, jak Ti pomoci a podpořit Tě. Pokud bys potřebovala o všem ještě více mluvit s někým zvnějšku, můžeš se obrátit přímo na Modrou linku (www.modralinka.cz).

Přejeme Ti, aby ses brzy mohla cítit lépe.
Modrá linka

Jiné téma

Dobrý den chtěl bych se zeptat zda jsou tyto věci v mém věku normální a jestli jde s nimi něco dělat - předem děkuji za odpověď
:1) Občas se mi zničehonic začne motat hlava a někdy do toho slyším i hlasy .
2) Špatně se mi usíná a nevím co s tím dělat
3) spolužáci se se mnou moc nechtějí bavit
4) Často mě bolí hlava
5) když mám sen dokážu jej nějak změnit nebo do něj přidávat či z něj odebirat postavy atd. jedná se o sen nebo nějaký jev ?
6) Od té doby co skončil můj první vztah ( se spolužačkou )(pamatuji si jen to že jsme jej ukončili oba a bez hádek atd. ) s nikým nejsem a ani zatím být nechci a ani vztach s holkou zatím nechci řešit . je zde možnost že mám jinou orientaci ?

kluk, 13 let, 24. března

Ahoj,

zdá se, že jsi přemýšlivý a zabýváš se hodně věcmi, které se Tě týkají. Je dobře, že se umíš zeptat na to, co Tě zajímá nebo znepokojuje. Záběr Tvých otázek je hodně široký, informací nemám mnoho, budu odpovídat spíše obecně.

  1. Na tuto otázku by měl odpovědět lékař, a to po důkladném vyšetření. Pokud jsou Tvoje potíže dlouhodobé, měl bys jej (s rodiči) vyhledat. Obecně vzato, v dospívání, kdy dochází k mnoha tělesným a psychickým změnám, k takovým stavům docházet může.
  2. Pro dobré usnutí a spaní je potřeba mít málo stresu, hodně zdravého pohybu a pobytu venku, nejíst těsně před spaním, před usnutím se zaměřit na něco pozitivního a klidného. Usnutí je možné podpořit například vypitím teplého mléka s medem, bylinkového čaje, dá se například poslouchat speciální hudba podporující spánek (dostupná na Youtube).
  3. Zkus se zaměřit na jednoho nebo pár spolužáků, kteří by se s Tebou bavili a možná se postupně situace zlepší. Zkus hledat třeba i neformální či mimoškolní příležitosti (sport, kino.) k poznávání se. Pokud to nebude vycházet, hledej kamarády někde jinde, než ve škole, a ve škole si najdi něco, co by Tě bavilo (třeba knížku, hry apod.)
  4. Tady platí to stejné, jako u první otázky.
  5. . Těžko mohu posoudit, o co jde, ale zdá se mi, že jde o běžné snění. Podobné jevy jsou u některých jedinců běžně popisovány.
  6. Pokud ve 13 letech nemáš vztah s holkou, nic se neděje a nic to neznamená i vzhledem k sexuální orientaci. Všechno má svůj čas, nejsou žádné normy na to, kdy má vztah začít.

Přejeme pěkné dny,

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku, mám takový dotaz.

Nevíš náhodou, co by se stalo, kdyby člověk, který není psychicky nemocný dostal antidepresiva? Jak antidepresiva fungují vím, ale zajímalo by mě, jestli by to zdravému člověku dokázalo něco způsobit.

Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 28. března

Ahoj,
tvůj dotaz je velmi složitý, protože existují různé druhy antidepresiv s různým mechanismem působení a samozřejmě velmi také záleží na osobnosti i individuálních charakteristikách člověka. U některých antidepresiv se například hovoří o riziku takzvaného serotoninového syndromu, kdy je hladina serotoninu v organismu příliš vysoká. Příznakem tohoto stavu může být třes, neklid, závratě, zrychlení srdeční činnosti, průjem, teplota, ale třeba i celkový kolaps. Ale skutečně záleží na velkém množství faktorů a určitě existují i duševně zdraví lidé, kterým byla nesprávně předepsána antidepresiva a s žádnými závažnými vedlejšími příznaky se nepotýkají. Stejně jako zcela jistě existují lidé, kterým podobná situace velmi zkomplikovala život.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Co je to láska to vím, ale pořád to nějak nechápu. Předevčírem nám učitelka ukázala papír kde bylo napsáno „LÁSKA“. A řekla: “tak, co to je?“ A nikdo nic neřekl.Prý cit. Předem děkuji za odpověď!

holka, 11 let, 27. března

Ahoj,
popravdě musím říci, že příliš nerozumím tvému dotazu, respektive tomu, na co se přesně ptáš. Nerozumíš tomu, co je láska? Potom musím zopakovat slova vaší paní učitelky, protože jako láska se označuje mimořádně silný cit dvou lidí. Ten, kdo miluje, je ochoten obětovat se pro druhého, klidně i na úkor sebe samého. K lásce patří i respekt, tolerance, úcta i vzájemná důvěra. Proto se také o lásce nemluví pouze v rámci partnerských vztahů, ale třeba také o rodičovské lásce, kterou rodiče pociťuje ke svým dětem. Doufám, že jsem ti odpověděla na to, co tě zajímalo, protože tvůj dotaz byl trochu nejasný.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Zdravím...
Mám takový poněkud zvláštní dotaz, pochybuji, že jste se s podobnou věcí někdy setkali. Dobrá, kde bych začal...

Trpím v dnešní době. Teď se Vám jistě na mysli vybaví klišé řeči dnešních teenagerů, jak jim vadí, že žijí, kde žijí, ale u mě to zachází až do extrémů. Abych to vysvětlil, mám prostě na tuto dobu až moc starou duši. Cítím až nenormální smutek a touhu, když otevřu učebnici dějepisu. Přijde mi, jako bych se narodil už před dvěmi sty lety, ale mé tělo se jaksi opozdilo. Vždy, když to jde, utíkám pryč od lidí a uzavírám se sám do sebe, ve snech odplouvám do „své doby”. Doma občas napodobuji viktoriánskou módu, do školy mě v tom máma nepustí, ale když mám na sobě něco starého, cítím se svůj. Vůbec si nerozumím se svými vrstevníky, mám asi pět přátel, kterým se mohu svěřiti. Zato když si ale povídám s babičkou, nebo s nějakým jiným starým člověkem, nesoustředím se na nic jiného a stále po nich vyžaduji příběhy z jejich mládí. Když mi babička ukazuje fotky své rodiny, z nichž jsou některé více jak sto let staré, cítím takovou zvláštní závist.
Často po nocích brečím, je mi smutno, když vidím cokoli, co jest z dnešní doby. Stačí mi spatřiti panelák a už mám v očích slzy. Zdá se velmi ironické, že se nyní svěřuji v internetové poradně, ale jsem vskutku zoufalý. Píši básně, příběhy, vše se okolí mému zdá depresivní, zastaralé, či až psychicky narušené. Píši převážně balady, nebo gotické romány, nic jiného napsat nedokáži. Od mých učitelů sklízím pochvaly, ale i soucitné a smutkem naplněné pohledy, ačkoli nerozumí polovině veršů, které jim předkládám. Občas se mi hlavou honí špatné myšlenky, touhy po smrti, po vysvobození. Byl jsem s tím u psycholožky, ale nevěděla, co na to říci. Docházím k psychiatričce s ADHD a bipolární poruchou, ale sezení jsou vždy přítomni rodiče a já se bojím svěřit v jejich přítomnosti.

Nevím, kdo mi bude odpovídati na můj problém, ale ať už to bude kdokoli, děkuji, že mně vněnuje alespoň chvíli svého času.

Děkuji,
Victor

FtM, 15 let, 25. března

Dobrý den, Viktore,

je dobře, že si pro sebe hledáte podporu.

Důvodem i příčinou Vaší nespokojenosti je možné se také zabývat, avšak nejsou tím nejpodstatnějším. Lidé mají ke svým nespokojenostem různé důvody, také je prožívají různě intenzívně. Mnohem podstatnější však je, jak se svojí nespokojeností zacházejí. Zůstane-li člověk ve své nespokojenosti uvízlý a nehledá možnosti, jak s ní pracovat, může se cítit nešťastný, dokonce jej mohou napadat i myšlenky na ukončení života. Jestliže se však své nespokojenosti postaví, může pro něj být výzvou. Možná žijete v současnosti právě proto, že se z ní můžete učit, může Vás obohatit něčím, čím by Vás Vaše oblíbená doba obohatit nemohla. Jde tedy o to hledat nejen to, co se Vám nelíbí a co podle Vašeho názoru není dobře, ale hlavně o to, co dobře je, co je přínosné a obohacující. A Vaše oblíbená doba Vás může také obohacovat, dodávat Vám energii – můžete si o ní číst, studovat ji, věnovat s například historickému šermu, najít si divadelní spolek, který hraje historické hry – když se sám zamyslíte, jistě přijdete na spoustu dalších přínosů.

Je však důležité nezůstávat se svými pocity a myšlenkami sám. Ráda bych Vás tedy podpořila, abyste se znovu obrátil na odborníka, tedy psychologa, psychoterapeuta. Jestliže Vámi zmiňovaná psycholožka je psycholožka u Vás na škole, je pro Vás pravděpodobně snadno dostupná a možná by stálo za to, dát ještě jednou šanci tomu, aby Vám mohla být nápomocná. Možná jste si jen dobře neporozuměli v tom, co potřebujete. Můžete si klidně vytisknout naši konverzaci a ukázat ji Vaší psycholožce. Pokud již nechcete dát důvěru této psycholožce, máte právo si vyhledat jiného odborníka – i odborníci jsou lidé – a s někým si sednou více, s někým méně. Rozhodně je možné učit se se svojí nespokojeností zacházet a hledat si v životě to, co Vás spokojeným nebo alespoň spokojenějším může učinit.

Přejeme Vám, abyste si pro sebe našel účinnou pomoc
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku, já mám takový problém, často brečím, kvůli ničemu, a nebo kvůli maličkosti, protože se na mě navalí spousta emocí, a jsem smutná, tak se i sebepožkozuju, co mám dělat? prosím pomož mi, už to tady nedávám :((

holka, 14 let, 16. března

Ahoj z Modré linky,

být smutná je v pořádku. Smutek patří k životu, stejně jako vztek a radost. Být smutná tedy není vůbec špatně, je jen důležité smutek přijmout, prožít a nechat jít. Sebepoškozování však rozhodně není řešení. Zdá se, že přináší uvolnění, avšak v důsledku přináší více problémů. Jestliže nedokážeš se sebepoškozováním přestat - tím, že obrátíš pozornost jinam, k nějaké činnosti (ať už je sport, nějaké umělecké sebevyjádření, rozhovor s někým), je důležité, aby ses obrátila na někoho dospělého z rodiny, komu věříš, s kým můžeš své pocity sdílet, kdo Tě podpoří. A zároveň Ti pomůže najít odborníka, tedy psychologa, psychoterapeuta. To je člověk, s nímž můžeš pracovat na tom, aby ses přestala sebepoškozovat, s ním se můžeš učit vyrovnávat se se svými pocity, také hledat jejich příčiny a pracovat na tom, abys mohla být spokojenější.

Tvoje situace je zvládnutelná, chceme Tě tedy podpořit v tom, aby sis vyhledala účinnou podporu a pomoc.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat, jestli je zakázáno veřejně nadávat na cigány, nebo ne.

Ahoj,
jako obecně na všechny? Pokud tě to zajímá čistě jen z hlediska zákonů, tak zakázané to není. Nejde-li přímo o výzvu k násilí, nebo něco podobného.

Může to ale být přitěžující okolnost, budeš-li třeba někdy podezřelý z trestného činu spáchaného vůči osobě tmavší barvy pleti. Rasová nesnášenlivost je snadno uvěřitelný motiv, který na tebe logicky vrhne silnější podezření v očích vyšetřovatelů – představ si situaci, kdy bys byl na místě detektiva a před sebou měl dva podezřelé, jeden by mlčel a druhý by veřejně nadával na skupinu osob, do které spadá oběť – kdo by ti připadal jako pravděpodobnější pachatel? Při usvědčení ze zločinu také hrozí větší trestní sazba, tedy delší vězení, pokud se prokáže rasový motiv.

Odhlédneme-li od otázek práv a zákonů, veřejné nadávání na jakoukoliv skupinu obyvatel je poměrně stupidní životní taktika. :-D

Zejména na internetu platí, že vyřčená slova mnohdy nejdou vzít zpět. Až si jednou budeš hledat práci, lidi odpovědní za nabírání zaměstnanců můžou zkoumat tvoji internetovou minulost a hodnotit tvé postoje. Pokud šéf firmy bude Rom a dozví se, že vlastně i na něj nadáváš, ztrácíš body. Pokud šéf nebude Rom, ale zaměstnává i nějaké Romy a nechce riskovat konflikty na pracovišti, ztrácíš body. Pokud teď nezaměstnává žádné Romy, ale ví, že by je třeba někdy zaměstnat mohl, ztrácíš body. Na to, abys body neztrácel, potřebuješ, aby všechny osoby rozhodující o tvém přijetí měly buď málo informací o tvých postojích, nebo přibližně stejné postoje jako ty. Tím vůbec neříkám, že práci neseženeš, nebo že nezáleží na tvých schopnostech, ale pokud se na jednu pracovní pozici přihlásí dva stejně schopní uchazeči a jeden z nich veřejně projevuje předsudky, má větší šance spíš ten druhý. Neříkám, že je tento společenský tlak na politickou korektnost vždy oprávněný a správný (občas se přehání a může ubližovat i osobám, které ve skutečnosti žádné zavrženíhodné myšlenky neprojevují), jen upozorňuji, že existuje a nejspíš hned tak nezmizí.

Nebo si představ jinou situaci – ocitneš se v nemocnici, protože ti začnou selhávat játra, dárce nikde... když v tom přiběhne doktor, že jim zrovna na vedlejším sále umírá člověk, kterého srazilo auto. Tvojí jedinou nadějí v tu chvíli je, že zdrcení příbuzní umírajícího dají souhlas s transplantací. Pokud se v této těžké chvíli dozvědí, že je upřímně nesnášíš, přestože ti jejich rodina nikdy nic neprovedla, jak to asi ovlivní jejich ochotu zachránit ti život?

Máš-li skutečně neodolatelnou potřebu tvořit si nepřátele z lidí, které osobně neznáš a se kterými jsi nikdy nejednal (těžko budeš znát všechny Romy na světě), možná bys měl lépe vymezit, co ti na nich vadí. Je to skutečně jejich etnický původ? Nebo ti vadí něco jiného, konkrétnějšího? Něco, co by ti vadilo i u zrzavého bělocha? Něco, co jde teoreticky napravit? Rasu si člověk nevybírá, ale životní styl může.

Pokud si posčítám všechny možné klady a zápory veřejného nadávání na cigány, vychází mi, že to není příliš moudrá činnost. Klady víceméně žádné nejsou, nadávání nic nezlepší. Kdybych měl rasové předsudky, snažil bych se, aby o nich nikdo nevěděl, nechlubil bych se jimi. I když mám samozřejmě z pohledu zákona nezpochybnitelné právo říkat jakoukoliv ptákovinu. :-D

Alík

Jiné téma

Halo chtěl bych se zeptat za rok mi bude 15 a chtěl bych se živit posilováním a tK bych chtěl získat sponzoring je to v 15 letech možné?
Předem děkuji za odpověď

kluk, 14 let, 18. března

Ahoj,
zcela jistě existují i sportovci ve tvé věkové kategorii, kteří mají sponzory. Pokud je mi známo, jsou obvykle angažovaní ve sportovních klubech či týmech, které za ně tyto náležitosti vyřizují. Spíš než o sponzorské finanční dary se jedná například o sportovní vybavení, které sponzoři darují nebo zaplatí. K tomu, abys získal sponzoring v rámci nějakého klubu nebo týmu je však samozřejmě potřeba, abys vykazoval výrazně nadprůměrně výsledky a dělal sport v rámci své věkové kategorie na profesionální úrovni. Proto ti spíše doporučuji poradit se se svým trenérem, jak to v rámci tvého sportu chodí.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a poradno.
Mám takový problém sama se sebou. Já asi už snad od... Tak od 4 let nejím různé věci. Například zeleninu, vajíčka, pomazánky. A právě kvůli tomu si většina mých příbuzných myslí, že jsem rozmazlená v jídle. Jenomže to je složité. Nikdo totiž nechápe jak se cítím. Mamka se na mě už i rozzlobila že jako skoro dvanáctiletá holka nejím ani nasrouhanou mrkev s jablkem od babičky. Ale já jsem asi úplně divná. Já i když to jídlo třeba ochutnám a chutná mi to, prostě už si to znova nevezmu. Něco v těle mi prostě říká: Nejez to!!!. V tu chvíli se cítím jako třeba když mi někdo řekne skoč na trampolíně salto,.tak i když mě to láká a chci to zkusit, neumím to a mám strach. A já právě nevím co to všechno znamená. Jestli je to nějaká nemoc nebo porucha, prostě nevím. I když jsem se kolikrát rozhodla že to někomu povím, je to něco podobného jak s tím jídlem. Prostě to stejně nakonec neudělám. Prosím poraďte mi. Děkuji předem za odpověď.

holka, 11 let, 16. března

Ahoj,
pokud těch potravin nejíš více, opravdu to navenek může vypadat, že jsi v jídle vybíravá. Nikdo nemůže tušit, co se v Tobě odehrává, když Ti takové jídlo nabízí, když ho zkoušíš ochutnat a překonat ty vnitřní nepříjemné pocity, o kterých ses zmínila. Nikdo to netuší, nikdo není schopen tomu druhému číst myšlenky. Některé reakce lze vyčíst z náznaků, mimiky, řeči těla, ale ani takto nelze vyčíst vše s celým kontextem. Proto musíme o věcech s lidmi kolem nás mluvit - a to jak o těch příjemných, tak i o těch nepříjemných. I když je to těžké, musíme se to postupně naučit zvládat - když se tomu budeme vyhýbat, nepovede to k ničemu dobrému ani teď, ani později. Je to opravdu tak, i řada dospělých s tím mívá problém a postupně ho musí překonávat silou vůle. Je to celkem častý problém.
Myslím, že by pro Tebe mohlo být dobré zkusit překonat svoje obavy a promluvit si o tom např. se školním psychologem, pokud mu důvěřuješ. Další možností je promluvit si o problému s někým z rodičů a s nimi se zajít poradit s psychologem.
Mohou Ti poradit "techniky" jak postupně překonat ty silné nepříjemné pocity napětí a nepohody a postupně se posouvat dál. Problém se nevyřeší hned, ale postupně by se vše mělo dařit lépe a lépe.

Držíme palce, aby se Tvůj problém podařilo vyřešit a byla jsi klidnější a spokojená.

Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj poradno,
Mám tři náročné otázky, které mě hodně zajímají.

  1. Proč lidé umírají?
  2. Proč lidé vnímají různé emoce, city?
  3. Proč lidé brečí, pláčou při filmu nebo před něčím jiným?
Předem moc děkuji za odpovědi.
holka, 13 let, 15. března

Ahoj,
to jsou moc pěkné otázky. ;-)R^

Na první otázku – proč lidé umírají – jsem již podrobně odpovídal loni v létě, viz www.alik.cz/p/251705. Asi nemám nic, co bych teď dodal.

Proč lidé vnímají různé emoce? Základem všech emocí je strach, který se vyvinul u našich vzdálených prapředků z pudu sebezáchovy. Viz moje odpověď u starší otázky, jak se zrodili lidi – www.alik.cz/p/252057. Kdybys byla předek primáta někde v Africe, malá skoro-opička zhruba velikosti veverky, měla bys větší šance na přežití (a rozmnožení), pokud se dravců bojíš, než nějaký tvůj příbuzný, který strach vůbec nezná. Ale zase kdybys znala jenom strach, tak to tvé šance na přežití naopak sníží, protože si netroufneš hledat potravu, potřebuješ tedy i odvahu/zvědavost jako protiváhu strachu. Pocit znechucení zase zajišťuje, abys nesnědla nebo nevypila něco zkaženého a potenciálně nebezpečného, co by také tvoji životní dráhu předčasně ukončilo. Mnoho druhů zvířat si dodnes běžně vystačí s těmito emocemi, které používají při vyhodnocování situací. Nepotřebují nad světem nijak složitě přemýšlet, stačí zrychlený hormonální výpočet, jehož výsledkem bývá buď „jdi do toho R^“, nebo „zdrhej Rv“...

Zvířata, která žijí ve smečkách (nebo podobných skupinách), si postupně vyvinula mnohem pestřejší sestavu citů. Smečka je totiž také vynikající nástroj k přežití rodu, jedinec má menší šance než početná tlupa. Pocity úcty k autoritě, ke stáří, soucit s bližním, ochota pomáhat, ctižádost, zlost vůči narušitelům pořádku, chamtivost, žárlivost, a dokonce i láska – tyto všechny emoce, byť mají mnohdy složité příčiny, jsou také odvozené od strachu z vyloučení ze skupiny. Lidé jsou prostě společenští tvorové. Dnes si to moc neumíme představit, ale ještě před několika desítkami tisíc let platilo, že člověk vyhnaný ze svého kmene byl de facto odsouzený k smrti. 8=

Proč lidé pláčou? Viditelný pláč je hlavně jasný signál smutku pro ostatní ve skupině, že se děje něco nepěkného a že na tento stav mají správně zareagovat – pochopit co nejdřív situaci, projevit sounáležitost, mlčet, případně plakat také. Podobně společenský účel má třeba i hlasitý smích – také je to zejména signál pro ostatní, že se přihodilo něco veselého. To, že si dovedeme tyto pocity uměle navodit filmem, literaturou či jinou kulturou, je novinka z posledních pár tisíc let, se kterou naše biologické procesy nepočítají. Stejně tak fakt, že žijeme v mnohem větších skupinách a že sdílíme smyšlené příběhy napříč městy, státy i světadíly – na něco takového naše emoce vůbec nejsou stavěné. Ale přesto fungují. Ve spolupráci s rozumem dokážou rozšířit soucit určený původně pro stopadesátičlenný kmen na sedm miliard skutečných lidí a na kdovíkolik fiktivních tvorů... ;-)

Někdy můžou také lidé u filmu slzet, protože zívají nudou, viz moje starší odpověď www.alik.cz/p/251951. :-D

Alík

Jiné téma

Ahoj, uz jednou jste mi radily ohledne toho jak jsem smutna z toho ze vsichni koho mam rada (bowie, mercury, lennon..) jsou mrtvy... Ale truchleni dokola... Je na nic za 2 dny je to zpět a štve mě že jen nasadim sluchatka a hned se rozbrecim... Ve skole se odreaguju ale doma probrecim pul noci.. Je to nejaky přecitlivěne obdobi v pubertě nebo prostě do 30 budu chodit po ulicu se slzama v očích... Co mam delat abycb nebyla furt smutna... Hrozne precitlivela..

holka, 15 let, 13. března

Ahoj,
je mi líto, že máš z hlediska citů právě teď tak složité období. Myslím, že tvé rozjitřené emoce mají přímou souvislost s tím, že se nacházíš uprostřed dospívání. Puberta je velmi složité období, které každý člověk prožívá jinak. Většinou se ale k hormonálním změnám, které jsou s ním spojené, váží i velké změny nálad, přecitlivělost, pocity smutku i jisté ztracenosti a bezradnosti. Naprosto rozumím tomu, že tě tvá přecitlivělost štve, obtěžuje tě a ztěžuje ti život. Bohužel si ale také nejsem jistá, do jaké míry to můžeš sama ovlivnit. Na spoustu dospívajících lidí má velmi blahodárný účinek sport a fyzická námaha, při které se odreagují a uvolní emoční napětí. Určitě by stálo za to vyzkoušet to a začít třeba pravidelně běhat, abys svou energii nasměrovala někam jinam než do svého nitra. Samozřejmě se nejedná o stoprocentně zaručený recept, ale za zkoušku to určitě stojí. Každopádně jsem si jistá, že se s takovými pocity nebudeš potýkat až do třiceti. Postupem času, spolu s tím, jak se tvé hormony začnou „usazovat“, se to začne lepšit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a ostatní.
Minulý měsíc jsem byla nemocná a po týdnu ve škole jsem byla s rodiči na horách. Celý měsíc a i ten týden jsem se poctivě učila. Ale když jsem se vrátila zhoršily se mi známky z matematiky (ta mi nikdy moc nešla), z angličtiny (ta mi šla), a z fyziky (ta mi taky nikdy nešla). A doma na mě byli rodiče hodně naštvaní, a jelikož jsem citlivější typ hodně mě to mrzelo, byl to nejhorší týden ve škole mého života... Celý týden mi to rodiče hází pod nohy. Ale vadí mi že brečím když dostanu za čtyři, takhle jsem ráda že mi na tom zaleží ale mnohem radši bych se rozplakala doma než před celou třídou. Proto na vás mám otázku jestli nevíte jak trochu víc držet své pocity na uzdě? Děkuji a nashledabou

holka, 11 let, 9. března

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že Ti nemusí být úplně příjemné plakat před ostatními. Na druhou stranu přílišné potlačování pocitů není dobré. Důležité je přijmout to, že jsi citlivá, a učit se se svou citlivostí zacházet. Třeba si i připravit nějaké věty, které mohou zlehčit situaci, když se Ti nepodaří udržet pláč pod kontrolou, jako například: "Občas se mi stává, že mi něco přijde líto". Když se Ty sama nebo s rodiči či někým jiným blízkým, komu věříš, zamyslíte, určitě Vás napadnou i jiné věty, takové, které Ti budou sedět. Pomoci může už to, že o tom, jak se cítíš, budeš se svými blízkými mluvit, sdílet, abys na to nebyla sama. I to, že svým pocitům budeš dávat průchod co nejčastěji, může potom být snazší je ovládnout, když opravdu budeš potřebovat. Také je dobré umět relaxovat, odpočívat, uvolňovat se a užívat si i drobné radosti. To člověku více umožní kontakt se sebou, naslouchat si, vědět o svých potřebách a přáních, vycházet si vstříc.

Přejeme klidné předjarní dny.
Modrá linka

Jiné téma

Požná mi to nebudete věřit, ale vidím duchy. Začala jsem je vidět, když jsem viděla mrtvého dědu ��. Teď už jsou to dva roky. Myslíte, že je to normální?

holka, 12 let, 1. března

Ahoj,
co se týká nadpřirozených jevů, troufám si říci, že existuje zřejmě jen málo kontroverznějších témat, na které má snad každý člověk názor. Zatímco někdo je naprosto přesvědčen o existenci nadpřirozených jevů a vůbec věcí, které se nedají nijak vysvětlit, jiní lidé jejich možnou existenci absolutně odmítají. A nikdo nedokáže říci, který z těchto „táborů“ má pravdu.
Pokud věříš na existenci duchů a máš pocit, že je vídáš, zastánci nadpřirozených jevů by ti zcela jistě řekli, že je to normální a že jsi zřejmě citlivou osobností, která je dokáže vnímat. Oproti tomu pragmatici by tvrdili, že se jednalo například pouze o optické klamy, nebo třeba halucinace způsobené zjitřenou myslí a emocemi. Jak už jsem uvedla, nic není černobílé a každý člověk má svou vlastní pravdu i vlastní pohled.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj chtěla bych se zeptat?
Moje teta a ostatní členy rodiny mi říkají že brečím a křičím že spaní. Ale já o tom ani nevím.
Nevím ani co se mi zdálo. Hledala jsem i na internetu co to znamená ale nic moc sem nenašla. Furt na to myslím co se mi tak může zdát.
To je vše Jinak předem děkuji. ��

holka, 16 let, 26. února

Ahoj,
zkus zapátrat po příčině, kvůli které v noci ze spaní brečíš a křičíš. Je možné, že tě něco trápí, žiješ ve velkém stresu, nebo v sobě máš nějaké jiné nevyřešené záležitosti. Dost často se stává, že náš mozek (nebo, podle jiné teorie, podvědomí) ve spánku zpracovává ty situace, s nimiž se nestihl vypořádat v průběhu dne. Je tedy pravděpodobné, že tvé noční stavy mají nějakou spojitost s tím, co se ti nedaří vyřešit přes den. Zamysli se nad tím, co tě trápí, na co myslíš, nebo z čeho máš třeba strach. A zároveň i nad tím, jak bys danou záležitost mohla do budoucna vyřešit. Věřím, že když se ti podaří „pohnout“ s nevyřešenými záležitostmi, tvůj spánek se zklidní.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, zkusila jsem zažádat o antidepresiva, dostala jsem je (Sertralin). Davky se mi pořád zvyšují a AD jsou bez účinku... tak strasne moc si přeji aby už zabrali... mam diagnostikovane deprese a panickou poruchu (hroutim se ze stresu).. už takhle dál nemuzu... nevím co by už mohlo pomoc, nechci byt hospitaliovana. Jenomze co kdyz je toto jedina možnost jak se vyléčit? Už me z toho všeho boli hlava, nesoustredim se a mam všeho plné zuby.. od dubna minulého roku navštěvuju psychologa bez účinku... proc se mam dal snažit? Od začátku prosince jsem pod antidepresivy, nezabírají strasne me to mrzí... Nevím co bude dál... Dekuji za vyslechnuti

holka, 16 let, 17. února

Dobrý den,
od prosince berete antidepresiva, bohužel však zatím nevnímáte jejich účinek, což Vás mrzí. Chodíte k psychologovi, kde také nepozorujete žádný přínos. Jste vyčerpaná, fyzicky i psychicky, trpíte depresemi, bojíte se, co bude dál. Uvažujete nad hospitalizací, zároveň se Vám do ní nechce. Ptáte se nás, co by mohlo pomoci, kde najít sílu a motivaci se dál snažit.

Chápu, že je pro Vás náročné ustát psychické potíže, vytrvat ve spolupráci s odborníky, pokud nevidíte účinek. Někdy to chce opravdu čas a nedá se to uspěchat. Zároveň pokud Vám psychoterapie nevyhovuje, je na místě o tom upřímně s psychologem mluvit, je v pořádku si i najít jiného, který by Vám vyhovoval více. Také Váš psychiatr by měl vědět, že léky nezabírají a může léčbu upravit. Chci Vás povzbudit v tom, abyste se nebála upřímně mluvit o svých pocitech a potřebách s těmi, kteří Vám můžou pomoci. Možnost hospitalizace můžete také probrat s Vaším lékařem, který by Vám mohl blíže vysvětlit, jaké jsou možnosti, jak by to mohlo probíhat, zda by to pro Vás viděl jako vhodné. I když vnímám, že z ní máte obavy a nechce se Vám do toho, mohl by to být prostor pro odpočinek a intenzivní spolupráci s odborníky, zaměření se na správné nastavení léčby, nalezení vhodných léků. Také by tam asi byla možnost skupinové terapie, vzájemně se podpořit s někým, kdo prožívá něco podobného.

Jak píšete, je to další forma pomoci, která by pro Vás mohla být novým impulzem a stojí za zvážení. Můžete to probrat jak s blízkými, tak i odborníky, kteří Vám také můžou říci svůj názor, jak to vidí dál. Pokud budou vědět, jak se cítíte a co Vám běží hlavou, můžou Vás lépe pochopit a upravit léčbu.

Přejeme Vám vše dobré,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj ,
Je mi 12 let a asi jsem už v pubertě menstruaci ještě nemám ale ty moje nálady jsou strašné. Někdy je to už od rána někdy až večer ale je to skoro bezdůvodně když mi někdo řekne že mám něco udělat tak to normálně udělám ale začnu mít nervy a pak jak na mně je někdo normálně milý a mně to naštve tak jsem strašně protivná. Nevíte jestli je to tou pubertou nebo taková už budu napořád?

holka, 12 let, 15. února

Ahoj,
oceňuji Tvou vnímavost k sobě a svým pocitům, chování, jednání. Je důležité učit se zamýšlet sám nad sebou, umět se na sebe podívat s odstupem, uvědomovat si a snažit se formulovat, co se s Tebou děje. Poslední dobou si připadáš náladová, protivná, snadno se naštveš. Uvažuješ, zda to může být puberta, nebo jsou to Tvé trvalé vlastnosti.

To, co popisuješ, bývá častým příznakem puberty, dospívání, hledání stability, poznávání sebe sama. Je to nesnadné období, ale je potřebné k celkovému zrání fyzického vývoje i psychiky. Nemusíš na to však být sama, neboj se říct si o podporu svým blízkým, i s nimi upřímně sdílet, jak to vidíš, co prožíváš, co Tě trápí, mrzí. Věřím, že každý z nás se občas chová tak, jak vlastně nechce. Důležité je učit se o tom mluvit, vysvětlit si některé věci, aby mohlo dojít k lepšímu porozumění. Pokud bys cítila, že pocity a nálady jsou opravdu silné a mimo Tvou kontrolu, můžeš to probrat s nějakým psychologem, ať už školním, nebo vyhledat s pomocí rodičů jiného.

Věřím, že ať už má člověk jakékoli vlastnosti, vždy záleží na něm, jak s nimi bude pracovat a kde je bude využívat. Záleží i na Tobě, jaká budeš chtít být a zda postupem času dokážeš přijmout a uvědomit si své silné i slabé stránky. Obě k životu patří a je to tak v pořádku.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj,
docela by mně zajímalo, co je to ASMR. Co je to?
Mám pocit, že je to něco s uklidňujícími zvuky. Je to tak nějak?

holka, 12 let, 17. února

Ahoj,
jako ASMR se označují techniky, které slouží k zrelaxování mozku. Máš pravdu, že jde vlastně o jakýsi soubor zvuků, které mají vyvolat libé pocity. Jejich autoři využívají například zvuk deště, šeptání, nebo pomalé mluvy.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a ostatní,
myslím, že zařadit svůj dotaz sem je nejlepší. vždycky jsem byla spíš extrovertní tip, ale poslední dobou začínám být docela stydlivá a mívám docela strach. třeba nedokážu objednat místo v restauraci. Když jsem byla nucena před pár dny zavolat a zrušit si rezervaci ve fitku, sice jsem tam zavolala ale cítila jsem se neuvěřitelně trapně a pak jsem se rozbrečela. Prostě se vždycky cítím, že člověk u telefonu si o mně myslí že jsem neschopná, nebo tak něco. To si o sobě totiž myslim i já sama. Mamka říkala že si myslí, že mám poruchu sebevědomí, ale to prostě jinak nejde, když nemám ráda svůj vzhled, postavu a zlobím se sama na sebe když dostanu horší známku než jedničku. Chci se tedy zeptat, je možné že mám poruchu sebevědomí a pokud ano, co bych měla dělat? díky, snad byl dotaz srozumitelný, vaše anonymka.

Holka, 11 let, 12. února

Ahoj,
je dobře, že jsi nám napsala se svým trápením. Hodně lidí se mění v období puberty, a to nejen tělesně, ale i v prožívání, pocitech a v celkovém nastavení se k sobě a okolnímu světu. Na tom není nic špatného, je to vlivem hormonů, ale také tím, že se potřebujeme vypořádat s těžšími tématy, které jako dospívající vnímáme úplně jinak než v dětství. Chápu, že telefonáty s cizími lidmi jsou náročné, ale připadá mi skvělé, že jsi to zvládla, i když to stálo hodně sil. Mnoho dětí v jedenácti letech by vůbec do žádné restaurace nevolalo, ani by si nerušilo místo ve fitku, právě protože jim vadí nejistota z kontaktu s cizími lidmi. Je důležité to trénovat postupně, anebo si volit vhodnější komunikaci, která Ti zatím vyhovuje více - například po mailu apod.

Já osobně neznám spojení "porucha sebevědomí", spíše se hovoří o sníženém sebevědomí, které znovu může být spojené s nastupující pubertou a dospíváním a zažívá ho většina dětí. Jestli Ti však hodně vadí, jak vnímáš svoje tělo a svůj vzhled a jak se stavíš k výsledkům ve škole, je možné vše probrat s psychologem nebo psycholožkou, který by Ti mohl pomoci najít příčiny Tvých pocitů a pracovat na postupném zvyšování sebevědomí. Lze navštívit školního psychologa, pokud jej máte, nebo Tě někam může objednat maminka. Hodně také spraví samotný čas a to, že bys měla možnost vše s někým sdílet. Sdílené trápení se vždycky alespoň trošku umenší. Můžeš vše probírat s mamkou, pokud máte pěkný vztah nebo s někým jiným komu důvěřuješ a kdo by Ti byl oporou.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka