Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám takový problém. Už asi od 9ti let mě často bolí břicho a je mi často špatně. Byli jsme s tím i u lékaře, ale ten říkal, že to nic není. Poslední dobou se to zhoršilo a téměř každý den mi je vždycky večer a v noci špatně, ale nezvracím. Vždycky přes den se mi chce strašně moc spát, takže si jdu vždycky zdřímnout a potom večer nemůžu usnout. Ještě k tomu mi bývá večer i špatně. Takže já prostě nemůžu usnout. Je možné, že mám koronavirus?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 4. května

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že takto se koronavirus rozhodně neprojevuje a jsem si naprosto jistá, že tyto příznaky se k němu nevztahují. Je dobře, že jste navštívili lékaře, ale pokud se ani po dvou letech tvé problémy nezlepšily, možná by bylo dobré navštívit lékaře znovu a požádat o další vyšetření. Určitě není normální, aby jsi dva roky trpěla nepolevujícími bolestmi.
  Držím ti palce!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj poradno. Máme nový počítač a mamka mi vytvořila můj vlastní účet jenomže to bylo přes mobil a chtělo to přihlašovací údaje které jsem si nepamatovala. Změnila jsem si heslo a přihlásila se na sebe. Na počítači to chtělo vytvořit pin. To jsme udělali, ale potom se tam zobrazil účet nějaké Adély. Mamka si myslí, že se mi tam někdo dostal. Problém je ale v tom, že ten cizí účet nejde smazat nebo alespoň mi nevíme jak. Prosím poraďte mi co mám dělat.

  holka, 11 let, 27. dubna

  Ahoj,
  je mi líto, že máš s počítačem takové komplikace, ale bohužel se obávám, že nikdo z odborníků, kteří v poradně odpovídají, ti nedokáže poradit. Nikdo z nás není počítačový odborník a určitě by chtělo, aby se na počítač podíval někdo, kdo tomu rozumí. Zkus se zamyslet nad tím, jestli ty nebo rodiče neznají někoho, kdo by k vám mohl přijít a podívat se, kde je problém. Věřím, že někoho objevíte a podaří se vám problém vyřešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj
  Mohli by jste mi poradit co teď dělat? Strašně se doma nudím když je teď koronavirus a ještě , nemohli byste mi napsat jestli to dokážete odhadnout kdy tak tenhle virus skončí?
  Děkuji předem

  holka, 11 let, 26. dubna

  Ahoj,
  ani nevíš, jak tvému dotazu rozumím. Období karantény je mimořádně náročné pro všechny a věř mi, že dospělí jsou z něho úplně stejně otrávení jako děti. Naštěstí už teď neplatí zákaz volného pohybu, takže můžeš volný čas využít k tomu, abys chodila sportovat, nebo do přírody. Vzhledem k tomu, že se mohou sdružovat lidé ve skupinách po deseti, můžeš už se vídat i s kamarády. Stejně tak můžeš volný čas využít k rozšíření svých obzorů a přečíst si zajímavé knihy, nebo se podívat na filmy, které patří k všeobecnému přehledu. Ohledně tvého dotazu, kdy virus skončí, bohužel nezná odpověď nikdo na světě, ale vzhledem k tomu, že v posledních dnech počty nakažených výrazně klesají, můžeme doufat, že to snad bude už brzo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a spol.
  Vždycky jsem snila o tom, že bych se přestěhovala do Ameriky a hrála v nějakých filmech. Jenomže moje angličtina není úplně dobrá.
  Moje dotazy:
  Může se někdo vůbec naučit tak dobře anglicky, aby mohl hrát i v nějakých amerických filmech? Sám bydlet v Americe můžeš až od 18 let? A myslíte, že na to, abych se mohla naučit dobře anglicky mi stačí angličtina ve škole, nebo bych měla chodit např. i na nějaké kurzy?

  holka, 11 let, 21. dubna

  Ahoj,
  určitě je možné naučit se anglicky natolik dobře, abys mohla v anglicky mluvících zemích pracovat (a třeba i hrát ve filmu). Existuje obrovská spousta zahraničních herců, kteří se dokázali prosadit i v Hollywoodu. Nicméně jsem si naprosto jistá, že úroveň školní angličtiny k tomu nestačí. Nejlepším způsobem, jak se dobře naučit cizí jazyk, je život v cizí zemi. Čímž se dostávám k tvému dalšímu dotazu, že je určitě možné, abys bydlela v Americe, nicméně si nemyslím, že je příliš reálné, abys tam odjela sama a bez zázemí. Existuje však spousta studentských výměnných programů, které určitě v následujících letech budeš moci absolvovat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj,
  mám takový problém. Dvakrát za rok vždy jedu na alergologii a jednou ročně mi tam doktora odebírá krev, aby zjistila jestli nemám novou alergii. Jenže až tam pojedeme příště, bude mi muset odebrat krev a já se strašně bojím. Vím že to zní divně, protože jsem už na to stará. Nevadi mi injekce, ani že by to bolelo, jen když na to pomyslil, dělá se mi špatě , slábnou mi ruce a klepou se tak že nedokážu udržet věc v ruce. Jednou jsem se málem rozbrečela když mi doktorka ždímala z prstu krev, aby zjistila jestli nejsem nemocná. Máma mě objednala k psycholožce, ale kvůli koronaviru se to odložilo. Nevím co mám delat.
  Díky že sis přečetl tak dlouhou zprávu.
  S pozdravem Eva.

  holka, 13 let, 17. dubna

  Ahoj,
  především bych tě chtěla ujistit, že na tvých pocitech a strachu není nic divného. Naopak; fóbie z různých věcí jsou relativně běžné a podle některých statistik nějakou formou fóbie z jehel a injekčních stříkaček trpí každý pátý člověk. Je skvělé, že tě maminka objednala k psycholožce, abyste na tvém problému začaly pracovat. To je určitě dobrá cesta. Je samozřejmě nepříjemné, že se vaše schůzka odložila, ale myslím, že spousta lékařů už začíná zase fungovat v relativně normálním režimu a stálo by za to zeptat se, jestli by se vaše setkání nemohlo uskutečnit v novém termínu. Také by se tvá maminka mohla domluvit na alergologii, jestli by vzhledem k tvému problému nebylo možné odložit termín vyšetření do té doby, než za sebou budeš mít sezení s psycholožkou.
  Držím ti palce!
  Bára

  Jiné téma

  Naletěla jsem falešné soutěži Alberta

  Dobrý den, mám takový problém. Byla jsem na internetu a tam byla soutěž od Albertu na poukaz na nákup v hodnotě 8 500 Kč. No, já si řekla že bych to mohla zkusit, byly tam takový balíčky a na ně se kliklo, byly 3 pokusy a já se trefila no a pak chtěli údaje jako např. jméno, email, adresu, tel. číslo. A já to prostě vyplnila, ale bylo to fake. Aspoň si to myslím. A nevím, co mám dělat.

  holka, 13 let, 17. dubna

  Ahoj,
  to si piš, že to byla falešná stránka! Co by měl Albert z toho, že by takovou rozdávací soutěž provozoval? Supermarket přeci vydělává na tom, že prodává zboží, nikoliv na tom, že mu na webu nějaký náhodný kolemjdoucí kliká na obrázky balíčků. 8-o

  Teď s tím už nic nenaděláš, podvodné soutěže jsou nelegální samy o sobě a když nedokáže provozovatele dopadnout a zastavit ani policie, těžko se to podaří Úřadu na ochranu osobních údajů. Pachatele nedonutíš, aby dodržoval GDPR, podle kterého bys bývala měla právo zažádat o vymazání.

  Dala jsi nějakému kriminálnímu živlu osobní údaje. Skoro určitě jsi nebyla sama, kdo mu naletěl a on teď nejspíš svoji databázi sesbíraných údajů prodá na černém trhu nějakému dalšímu darebákovi. Kontakty na důvěřivé lidi půjde určitě dobře zpeněžit, protože kupující podvodníci mají naději, že z tebe vytáhnou třeba i nějaké peníze, nebo číslo platební karty, nebo jiné citlivé údaje, nebo že ti prodají nějaký zázračný (zbytečný) šunt. Ale ty se už nedáš, že ne? :-|

  Měla bys o tom stoprocentně říct rodičům. :-(
  Sice s tím také nic nezmůžou, ale bydlí nejspíš na stejné adrese, takže by měli být ostražití pro případ, že jim přijde poštou nějaká neuvěřitelně výhodná nabídka. Protože to, na co ses chytila ty, byla jen taková udička naslepo vhozená do velkého rybníka, ale teď už někdo ví, kde berou, může tedy nastražit důmyslnější a lépe cílené triky, aby chytil kapříka. Kapřík určitě nemusí přehnaně panikařit, není nutné rozlámat telefony a odplavat kvapem do Mongolska, ale doporučuji trošku zvýšenou ostražitost než obvykle. ;-)

  A příště nikdy nevyplňuj nikam osobní údaje bez dohledu rodičů.

  Ať vyplňuješ jakýkoliv formulář, vždy ve svém prohlížeči sleduj, na jaké doméně se nacházíš a přemýšlej, jak moc je tato doména důvěryhodná. Napsat si na web „Já jsem supermarket Albert“ může kdokoliv, ale jen skutečný provozovatel Alberta to může psát na doméně „albert.cz“.

  Alík

  Jiné téma

  zdravím. vůbec nevím proč sem píšu, ale asi proto, že už nevím co mám dělat. mám fakt hodně problémů ale ty jsou nepodstatné. dejme tomu.
  ale dneska mi přišla zpráva od holky sestry se kterou jsme se poznala na discordu. byly jsme fakt kamarádky. ale napsala mi, že se ta holka zabila. a já už prostě nevím co mám dělat. už to moc nezvládám, víte?

  holka., 15. dubna

  Ahoj,

  píšeš, že máš hodně problémů, spíš nepodstatných. To, co Ti dává nyní doopravdy zabrat, je smrt kamarádky, s kterou ses poznala na discordu. Je zcela přirozené, že se nyní zabýváš myšlenkami na smrt, tedy něčím, čím se člověk v dospívání obvykle nezaobírá. Ovšem, když odejde někdo z okruhu blízkých, nelze se smrtí nezaobírat. Je nám líto, že dotyčného už nikdy nepotkáme, přemýšlíme, co asi prožíval, jak mu bylo, každá smrt blízkého nám také připomíná naši vlastní smrtelnost. To vede k přemýšlení, filozofování o smyslu života, jeho naplnění, jeho ztrátě.

  Se svými myšlenkami bys neměla být sama. Velmi ulevuje sdílení, ať už s rodiči či kamarádkami, pomáhá také psaní deníku, díky kterému více poznáš samu sebe. Pokud bys situaci nějak nezvládala, ani při sdílení s blízkými, v takovém případě je fajn se obrátit na odborníka. Můžeš si také prostudovat naše stránky www.modralinka.cz, kde také nalezneš různé typy podpory a pomoci, také kontakty na nás, které jsou pružnější než psaní e-mailu-telefon, Skype, chat. Na internetu také můžeš vyhledat stránky lidí, kteří přišli o někoho blízkého, a nyní se učí s tou pro ně novou situací vyrovnávat. Zpovědi a příběhy lidí, kteří ztratili někoho blízkého, a popisují, jak hledali zpátky cestu jak k sobě samému, tak do života, také hodně pomáhají.

  Přejeme Ti, abys našla "ucho", ochotné naslouchat a podporovat.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Zdravím, velice bych byla ráda za typ na nějakou stránku, kde se dozvím hodně o křestanstvi. A celkove co bych mela vedet a delat v krestanstvi, jelikoz jsem krestanka. Chtela bych se podle toho uz nejak ridit.
  Dekuji

  holka, 14 let, 8. dubna

  Ahoj,
  webových stránek věnovaných křesťanům je velké množství. Velmi frekventované jsou například stránky www.vira.cz, nebo www.katolik.cz. Nicméně pokud ti nebudou vyhovovat, stačí si přes vyhledávač najít jakékoli jiné, které ti budou sympatické.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla jsem se zeptat co znamená když někdo prstí? Pořád to slyším jak to někdo říká ve škole ale bylo mi trapné se zeptat a říct že to nevím. Díky ??

  holka, 12 let, 6. dubna

  Ahoj,
  výraz „prstit se“ se obvykle používá jako nespisové označení pro sexuální uspokojování za pomoci prstů. Pokud vím, používá se výhradně v souvislosti s dívkami.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a spol. Mám takovej dotaz. Když se říká otcovi Otec ale i táta, má něco takového i děda? Jakože víc označení (kromě prarodič)?? Dekuju za odpověď

  Co jsem to zas vymyslela za otázku lol 11 let, 2. dubna

  Ahoj,
  to je velmi zajímavý a originální dotaz. Všechna spisovná označení dědečka vychází ze slova děda - tudíž, již zmiňované dědeček, děda, děd, případně dědoušek (nebo „dědek“, které ale v některých krajích není vnímáno jako expresivní, nebo dokonce vulgární a používá se v běžné řeči). Na Moravě se potom často používá označení „stařík“ nebo „stařeček“ a další tvary tohoto pojmenování.
  Doufám, že tě odpověď uspokojila a přeji ti krásné dny.
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a všem ostatním. Mám takovej problém.. Před půl rokem jsem si bohužel psala s úchylem, a od ty doby se mi skoro pořád zda o úchylech,uz mi to fakt vadí.. Nevím co mám dělat.. Dekuju za odpověď.

  Ehm... 11 let, 25. března

  Ahoj,

  věřím, že není vůbec příjemné, když se Ti pořád zdá o úchylech. Často, když se nám stane něco nepříjemného, potom se nám o tom zdává, a to i dlouhou dobu.
  Bohužel, nemám zaručenou radu, jak se snů zbavit. Myslím si, že je důležité pracovat hlavně s pocity, které v Tobě psaní s úchylem zanechalo. Možná je to strach, odpor, úzkost. Chtěla bych Tě podpořit v tom, aby ses s tím svěřila někomu dospělému ve Tvém okolí, komu věříš - ať už rodičům anebo někomu dalšímu z rodiny, oblíbenému učiteli anebo školnímu psychologovi, jestli ho ve škole máte. Společně můžete hledat způsob, jak to udělat, aby se Ti o úchylech už nezdálo.
  Pokud dívkám Tvého věku píšou muži něco na sexuální téma, rozhodně to není v pořádku a ze zákona za to onomu muži hrozí trest. Máš právo se chránit a mít pro sebe podporu.

  Co nejvíce klidu přeje

  Modrá linka

  Jiné téma

  Dobrý den, možná vám tenhle dotaz přijde opravdu divný, ale jsem z vesnice a mám to tady strašně moc ráda a teď ještě mnohem více v době karantény, nikdy bych nechtěla do města, ale do města jezdím do školy a moje kamarádky mi bydlení na vesnici, zahradu a v blízkosti les závidí. Je mi právě líto, že děti z měst nezažijí takové dětství jako děti z vesnice. A vždy se za to cítím provinile. Myslíte, že dětství venku můžete zažít také ve městě?

  holka, 11 let, 27. března

  Ahoj,
  tvůj dotaz vůbec není divný a naopak je skvělé, že jsi spokojená tam, kde žiješ. Také pocházím z vesnice, takže ti úplně rozumím a jak říkám, je vynikající, že si dětství na vesnici tak užíváš. Určitě si ale nemyslím, že by děti z města měly horší dětství než děti z vesnice. Každé bydliště má své výhody i nevýhody a nejde říci, že by jedno z nich bylo lepší, nebo horší. Děti z města mají třeba obvykle k dispozici větší výběr kroužků i různých sportovních oddílů, ve kterých se mohou realizovat. Spousta dětí chodí například do skauta, kde podnikají spousty výprav, výletů i akcí v přírodě. Navíc to není tak, že by ve městech nebyla vůbec žádná příroda a děti byly odkázané na pobyt v panelákových bytech. Například já s rodinou bydlíme v Praze u lesa a moje děti běhají každý den venku, staví si bunkry, hrají fotbal, dělají na potoku hráze a podobně. Nemyslím si proto, že je až tak důležité, kde člověk žije nebo vyrůstá. Domov máš tam, kde se cítíš dobře a zároveň tam prožiješ to nejhezčí dětství.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj, nemáte nějaký návrh co dělat doma v „karanténě“?
  např nějaké hry atd..

  holka, 12 let, 22. března

  Ahoj,
  tohle období je složité pro všechny a zcela rozumím tomu, že pokud je člověk delší dobu zavřený doma, program už se vymýšlí poměrně těžko. Nicméně myslím, že i tento čas se dá využít inspirativně a smysluplně. V televizi běží pro děti spousta vzdělávacích pořadů, máš čas přečíst knihy, na které jinak těžko hledáš čas, nebo si můžeš se svými blízkými zahrát společenské hry, k nimž se jinak také často nedostanete. Můžeš si s rodiči prohlédnout rodinné fotky a nechat si od nich vyprávět o dětství, jejich zážitcích, příbuzných a podobně. Stejně tak je můžeš požádat o doporučení nějakých klasických filmů, které by byly vhodné tvému věku. Na internetu je také spousta sportovních tréninků, které se dají provozovat v domácím prostředí...
  Jsem si jistá, že když zapojíš fantazii a poprosíš rodiče, určitě se ti podaří vymyslet i v karanténě pestrý a zábavný program.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj!
  Napadlo mě, že bych mohla upravovat fotky. Neznáte nějaké dobré aplikace na úpravu? Fakt se nudím, tak mě to napadlo. Nebo bych mohla hrát nějaké hry na mobile, ale nevím jaké. Nemáte něco, co by jste mi mohli doporučit? Budou normálně letní prázdniny? Budou se zkracovat nebo budou normálně jako vždy? Vím, že jsem se už jednou ptala, ale odpověděli mi, že na dovolenou se jet nemůžu nebo něco takového. Budu moc ráda za všechny tipy, co mám dělat, jaké hry bych mohla hrát a v jakých aplikacích se skvěle upravují fotky. No to je asi všechno...
  Moooc děkuji

  holka 13 let, 20. března

  Ahoj,
  během dvou dnů už je to třetí velmi podobný dotaz, který pokládáš a já ti opět nemohu odpovědět jinak, než že člověku, kterého jsme nikdy neviděli a neznáme ho, můžeme dost těžko radit a odhadovat, jaké hry by se mu mohly líbit. Stejně tak netuším, jestli už máš s upravováním fotek a focením vůbec nějaké zkušenosti. Lidé, kteří už mají v tomto oboru nějaké zkušenosti, například používají Photoshop, ale amatéři si s ním obvykle neví rady. Většina lidí proto vystačí například s úpravami, které nabízí Instagram.
  Co se týká případného zrušení prázdnin, dnes proběhla tisková konference, na které ministr školství řekl, že nic takového v plánu není. Tak doufejme, že nezmění názor.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj
  Mám ráda jednu hudební skupinu, ale všichni říkají že to je pro děti. Můžes poradit jak je přesvědčit že není ??? Díky

  PS.: ta skupina se jmenuje "Lollipopz"

  holka, 12 let, 19. března

  Ahoj,
  popravdě příliš nerozumím tomu, proč máš potřebu někoho dalšího přesvědčovat, že skupina, která se ti líbí, není pro děti. I kdyby byla, není na tom přece nic špatného. Nejdůležitější je, že se líbí tobě, dělá ti radost a ráda ji posloucháš. Každý člověk má jiný vkus a je to tak naprosto v pořádku. Navíc upřímně nevím, podle čeho se pozná, jestli je nějaká skupina pro děti, nebo není. Znám děti, které poslouchají například tvrdý rock a na druhou dospělé (já jsem například mezi nimi), které mají rádi třeba písničky z pohádek a rádi se je kdykoli poslechnou. Nemyslím si, že je důležité, co si o té které skupině nebo druhu hudby myslí ostatní, pokud se líbí tobě, je všechno v nejlepším pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára