Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

ahoj Aliku a spol
víte nikdy jsem neměla problém s klaustrofobií ale teď když jsem v malé místnosti točí se mi hlava a je mi horko a začínám panikařit . je to problém když
jsem třeba ve škole a jdu na záchod do malé kabinky nebo když jedu ve výtahu. Nevíte jestli se toho dá nějak zbavit?předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 19. června 2019

Ahoj,
naprosto chápu, že pocity, které popisuješ jsou velmi nepříjemné a musí tě omezovat i komplikovat život. Ačkoli na dálku a online je velmi těžké určit diagnózu, troufla bych si říci, že symptomy, které uvádíš, se skutečně mohou vztahovat ke klaustrofobii. Bohužel se jedná o poruchu, se kterou musí rozhodně pracovat odborník a nedá se odstranit žádnými „babskými radami.“ Je potřeba, abys navštívila psychologa, který zjistí, co je podstatou i příčinou tvého problému a bude jej s tebou řešit. Nemusíš se ničeho bát, protože dobře vedená terapie tě tvého problému zbaví, nebo jej alespoň výrazně zmírní. Určitě by ale bylo potřeba, abys své problémy nebagatelizovala a začala je řešit s odborníkem, protože v opačné případě by ti do budoucna mohly komplikovat život ještě více.
Přeji ti hodně štěstí a jsem si jistá, že se ti to podaří zvládnout!
Bára

Jiné téma

Dobrý den,
Nevím, jestli jsem patří tento dotaz, ale nemůžu slyšet váš názor na USA x Írán? Írán sestřelil dron USA. Myslíte si, že bude 3. světová válka?

kluk, 15 let, 20. června 2019

Myslím si, že nebude.

Opravdová otevřená válka mezi státy je tak strašně drahá, rušivá a všeobecně neužitečná věc, že pro nikoho z potenciálních účastníků nemá žádný přínos. Nejspíš ani tehdy, kdyby ji dokázali vyhrát.

Vyplatí se nanejvýš vyhrožovat válkou a tvářit se do jisté míry nevypočitatelně. Pak je sice jisté riziko, že někdo udělá chybu a zmáčkne tlačítko, které mačkat neměl, ale pokud je v sázce stabilita celé světové ekonomiky, tak na ta nebezpečná tlačítka kouká ohromné množství vytřeštěných vlivných očí.

Nejsem zastáncem spikleneckých teorií, ale myslím si, že kdyby se kterýkoliv západní politik rozhodl zbourat současný světový pořádek a vyvolat válečný chaos, dostane facku z míst, odkud by ji nečekal. Chtěli by třeba Amazon, Facebook nebo Google válku? Pokud ne, co by proti ní mohli dělat? Google oficiálně zajišťuje technologické zázemí americkým rozvědkám, někdo z něj musí mít prověrku na přístup ke všem datům... a kdo má data, má moc.

Na druhé straně je Írán, který bývá obvykle v klíčových oblastech přechytračený cizími rozvědkami. Slyšel jsi třeba o viru Stuxnet? Šířil se po celém světě naprosto nenápadně, využíval softwarové chyby, které nikdo jiný nenašel, a zapůsobil aktivně jen tehdy, pokud k počítači byla připojená centrifuga od Siemensu, kterou používal Írán ve svých jaderných zařízeních. Nepůsobil ale tak, že by tu centrifugu rozbil nebo vypnul – to by si výzkumník všiml, že mu něco hází klacky pod nohy. Vir jí občas náhodně pozměnil rychlost točení a navíc podvrhnul zobrazovaná data na monitoru tak, aby změnu obsluha neviděla. Výměna počítačů nepomáhala, protože vir se dokázal schovat do centrifugy a nahrát se z ní zpět. Nikdo z íránských vědátorů netušil, že mají v laboratoři takový důmyslný oblbovák, který jim kazí výzkum. Vir jim vytvářel nevysvětlitelnou záhadu. Jakékoliv pokusy o vývoj jaderných zbraní tím byly několik let úspěšně sabotované.

Ke Stuxnetu se nikdo oficiálně nepřiznal, ale spekuluje se, že ho má na svědomí Izrael. S touto zkušeností, kdybych byl na místě vůdce Íránu, bych se teď docela bál mačkat jakákoliv odpalovací tlačítka. :-D

Jiné téma

ahoj všichni z této poradny...
nedávno jsem slyšela o jedné nemoci, že se ti maso “mění“ v kosti a že na to neexistuje lék... já se prostě hrozně bojím jí ostanu... :(
(ano jsem divná toho by se bál jen hlupák jako já)

holka, 12 let, 18. června 2019

Ahoj,
chápu, že máš strach z neléčitelné nemoci. Myslím, že je to naprosto normální a běžné. Většina lidí se bojí bolesti a nemocí. Nemocí, na které neexistuje lék, je bohužel velká spousta a pravděpodobně každý člověk má nějakého svého osobního „strašáka.“ Chápu, že představa nemoci, o které píšeš, tě vyděsila - ačkoli popravdě nevím, jakou chorobu máš přesně na mysli. Nicméně místo toho, aby ses trápila nějakými imaginárními hrozbami, raději se zaměř na prevenci většiny nemocí. Docházej pravidelně na preventivní prohlídky k lékaři, dodržuj zdravý životní styl, začleň do svého programu dostatek pohybu a riziko tak snížíš na minimum.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj potřebuji opravdu rychle pomoct. Mě přišla SMS zpráva na které bylo: Objednávka odeslána, datum dodání upřesníme....... atd. Jenže já jsem nic neobjednal, nechal sem to být ze je to reklama. Jedná se o nějakou protézu CeramicX. No a teď mi přišla zpráva datum dodání 19.6. čas upřesníme. Mamka je teď na mě naštvaná! Nebyla tam nic zmíněno o adrese, a navíc jak se to ke mě mohlo dostat?! mám AVG Protection takže na viry bych přišel. Poraďte prosím! :-( :-(

kluk, 12 let, 18. června 2019

Ahoj,
to je opravdu velmi nepříjemná situace a je dobře, že jsi se svěřil rodičům. Netuším, jak se mohli dostat ke tvému číslu a případně adrese, ale pokud sis nic neobjednával, nikdo nemá právo nutit tě do koupě. Určitě by bylo dobré, aby odesílatele kontaktovali tvoji rodiče a důrazně žádali vysvětlení. Jestliže máš čisté svědomí a žádnou objednávku jsi neudělal, neexistuje vůbec žádný důvod, proč by ses tím měl trápit. Nejspíš na tebe někdo zkouší nekalé obchodní praktiky a tvoji rodiče by tuto záležitost měli vyřešit za tebe, protože ty nejsi plnoletý a takové praktiky jsou i žalovatelné.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku. Je mi 12 a tak už přecházím do puberty. A v pubertě se lidé osamostatňují. Myslím si, že se už také osamostatňuji, proto se chci zeptat kdy je vhodné začít bydlet sám (či s partnerem). Předem děkuji za odpověď.

kluk, 12 let, 15. června 2019

Ahoj,
máš naprostou pravdu, že v průběhu dospívání se lidé osamostatňují, ale myslím, že v tvém věku je předčasné uvažovat o samostatném bydlení. Na tvou otázku, kdy je vhodné začít bydlet sám, se velmi těžko odpovídá. Záleží na tom, co považuješ za samostatné bydlení. Celá řada dospívajících odchází v patnácti letech na internáty a je to zcela normální. Na druhou stranu to nelze považovat za úplně samostatné bydlení, protože studenti na internátu si obvykle sami neperou, nevaří a neplatí si své náklady na život. Jestliže se bavíme o skutečně samostatném bydlení, považovala bych za základ, že se člověk dokáže sám uživit a vydělat si na své každodenní náklady. A to není dost dobře možné (samozřejmě až na úplné výjimky) před dosažením plnoletosti. Nicméně většina lidí toho není schopna ani dosažením osmnácti let, už jen kvůli tomu, že často dál studují. Ale jedná se samozřejmě o velmi individuální situaci.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj Alíku chtěla bych se na něco zeptat ... Příští rok budu doučovat jednoho kluka na angličtinu (budu si takhle vydělávat na nový mobil)
a nevím kolik si mám brát na hodinu ....Kolik bych si měla brát??

holka, 11 let, 13. června 2019

Ahoj,
to je velmi těžká otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Cena doučování záleží především na tom, na jaké úrovni se odehrává a jaké jsou zkušenosti a kvalifikace učitele. Vzhledem k tomu, že je ti jedenáct a tedy navštěvuješ základní školu, troufám si říci, že tvé zkušenosti s výukou nebudou příliš bohaté. Zároveň ti ještě není patnáct, takže se určitě nejedná o oficiální brigádu. Z toho usuzuji, že se nejspíš jedná o nějakého kamaráda nebo známého, s jehož rodiči ses dohodla.
Na internetu jsem si našla, že cena za hodinu doučování angličtiny, kterou si říkají studenti, se pohybuje mezi sto padesáti až dvěma sty korunami. Jde však minimálně o středoškolské studenty, proto bych řekla, že tvá cena by měla být nižší. Možná by bylo nejjistější, kdyby sis promluvila s rodiči onoho chlapce, kterého budeš učit, jakou představu mají o ceně, kterou ti budou platit. Skutečně je bez bližší znalosti situace velmi těžké radit nějak konkrétněji.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj mám takový problém. Už od ledna jsem zaláskovaná do naší učitelky tělocviku (26). Zatím to ví jen jedna blízká kamarádka a učitelce jsme to s kamarádkou řekly dneska a byla z toho docela zmatená. Co mám dělat? Rodiče ještě nic nevědí a nemám v plánu jim to zatím říkat. Díky předem za odpověď

holka, 13 let, 10. června 2019

Ahoj,
dovol mi, abych zrekapitulovala jen některé tvé dotazy za poslední rok. Tvrdila jsi, že jsi v sedmi letech měla sex s klukem, pak jsi chtěla chodit s Alíkem, poté jsi tvrdila, že chceš, aby tě někdo znásilnil a v posledním dotazu s tebou Modrá linka řešila, že bys chtěla mít první sex s chlapcem, ale pocházíš z křesťanské rodiny, takže to nepřipadá v úvahu. A to nejsou ani zdaleka všechny dotazy, které jsi v poradně položila. Od ledna loňského roku se tvůj věk mění od sedmi do šestnácti let - v každém dotazu je to jinak.
Už jednou jsem tě upozorňovala na to, že poradna není na hraní a slouží dětem a dospívajícím, kteří pomoc odborníků skutečně potřebují. Zřejmě jsi natolik nezralá, že ti bohužel nedochází, že čas, který stráví kterýkoli z odborníků s tvými pokusy o vtip, by mohl věnovat dětem, kteří pomoc opravdu potřebují. Upozorňuji tě tedy naposledy, že za podobné chování ti může být zablokován účet na Alíku. Věřím, že tentokrát už to pochopíš a zkusíš se nad tím zamyslet.
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol chtêl jsem se zeptat jestli je normalni mit rad plysakyv mem veku. pro upresneni s nima spim a beru si jr na cesty a podobne diky za odpoved

kluk, 13 let, 8. června 2019

Ahoj,
mohu tě ujistit, že je to zcela normální. Znám osobně spoustu kluků ve tvém věku, kteří mají svého oblíbeného plyšáka nebo polštářek, které si berou na cesty a spí s nimi. Jejich přítomnost je uklidňuje, nebo je vnímají jako maskoty pro štěstí. Myslím, že se tím nemusíš nijak zneklidňovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj , chtěla bych se zeptat za jde aby dítě nad 15 let dostavalo od otce přídavky na svůj účet a ne na účet matky zda to je nějak u dělat ale ne dohodou mezi rozvedenymi rodiči . předem děkuji za odpoved

holka, 14 let, 7. června 2019

Ahoj,
nejsem sice právní poradna a nikdo z odborníků nemá právní vzdělání, ale hledala jsem odpověď na tvůj dotaz v právních poradnách a zjistila, že na tvůj účet mohou chodit alimenty teprve tehdy, až dosáhneš zletilosti. Pokud ale budeš ještě v tomto věku bydlet u maminky, jsi povinná tuto skutečnost uvést a podílet se z výživného částečně na úhradě výdajů na bydlení a domácnost. Výše příspěvku záleží na výši výživného a výši výdajů, měla by být předmětem dohody mezi tebou a maminkou.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj.
Mám takový malý problém...Nemůžu se rozhodnout jestli jsem na kluky nebo na holky..Chtěla bych mít krátké vlasy a v podstatě být kluk.Žádné holky v mém okolí se mi nelíbí,ale prostě chci vypadat jako kluk.Jenže mám kluky v okolí,kteří se mi líbí a nemůžu se rozhodnout na jakou orientaci se mám dát.Jenže v mém malém věku je těžké o tom někomu říct,ale připadám si,že jsem od všech odstatních vyspělejší než ostatní.. Co s tím ? Děkuju za odpověď <3

holka, 11 let, 7. června 2019

Ahoj,
chápu, že jsi ze svých pocitů zmatená a nevyznáš se v nich, ale troufám si říci, že toto hledání a zmatenost patří k dospívání a je zcela normální. Nemyslím si také, že je nutné, aby ses okamžitě rozhodovala, jaká sexuální orientace se tě týká. Pokud je ti příjemné být ostříhaná na krátko, je to naprosto v pořádku a klidně se ostříhej. To ještě nic nevypovídá o tvé sexuální orientaci a je spousta heterosexuálních žen, které preferují spíše chlapecký vzhled. To, že se ti líbí chlapci, spíše naznačuje, že budeš heterosexuální, ale jak jsem už uvedla, dej svému tělu i osobnosti čas na to, aby se samo v sobě zorientovalo. Je klidně možné, že v dospělosti zjistíš, že jsi lesbička, nebo máš bisexuální orientaci. To všechno je v pořádku a nemusíš se tím trápit.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíků, a jeho kamarádi.
Nedávno jsem psala dotaz, o mé psychice, vztahu s mámou, a další věci.
Můj vztah s mámou je lepší, náladově jsem na tom furt špatně, přestala jsem se sebepožkozovat.. ale moje nálady, že se všemi bavím a pak najednou odejdu mimo všechny.. tohle se snad i zhoršilo. Je tu, ale nová věc. Mám rozvedené rodiče, moje máma skrz její špatnou psychiku nesmí dělat obtížnější práce, ale to znamená také to, že za ni dostává míň peněz. Jsme na tom finančně opravdu špatně.. jsme v mínusu, bojím se, že nás vyhodí z bytu, nebo něco horšího.. Můj táta sice nějak finančně pomáhá, třeba koupit oblečení, něco do školy, nebo to co chybí, ale nemůže dávat nějak moc financí, vzhledem k tomu, že můj bratr jde příští rok na soukromou střední školu, která nevyjde zrovna levně. Moje babička dává měsíčně nějaké peníze, ale i to nestačí. Peníze mámě přijdou později, než má poslat nájem.. Takže jsme z toho potom v mínusu. Já nevím, co dělat.. chci nějak pomoc, nevím jak.. Brigádu nemůžu mít, protože mi nebylo 15. Přemýšlela jsem a vím, že poslední dobou musíme utrácet hlavně za mě.. školní výlety, potom jedu na turistický výlet.. uvědomuju si to, ale všechno až moc pozdě. Teď bych nejraději nejela na žádný výlet, nebo turisťák. Bylo by to tu beze mě lepší..

Prosím, pomoc? Můžu nějak mámě pomoc? Děkuji za případnou odpověď..

holka, 12 let, 4. června 2019

Ahoj,

mrzí mě, že je u vás doma takové, jak píšeš, že máte finanční problémy. Chtěla bych ocenit, že o všem přemýšlíš a že bys chtěla sama přiložit ruku k dílu. Je ale velmi důležité říci, že děti by neměly řešit starosti s finančním zabezpečením rodiny, placením nájmu apod. To je starost dospělých, Ty za to nejsi odpovědná.

Je moc dobře, že jezdíš na výlety, turisťáky, je to něco, co je pro Tebe moc důležité a co je v Tvém životě nyní opravdu potřeba. Je starostí rodičů, ne Tvojí, aby na to sehnali peníze, i když je to pro ně obtížné.

Chci Tě ubezpečit, že utrácet za děti a jejich potřeby je normální, přirozené, a že to tak v rodinách je. Děti jsou nesmírně důležitou součástí rodiny, tedy i Ty, a je jasné, že to něco stojí. Vím, že to není lehké, že Tě ledasco napadá, ale myslím, že se tím opravdu nemusíš zabývat.

Je to sice starost rodičů, ale můžeš pomoci třeba tím, že mámě na internetu vyhledáš kontakty, kde by Vám mohli finančně pomoci. Třeba na "sociálku", na charitu nebo jinou organizaci, kde můžete dostat třeba nějaké potraviny, oblečení apod. S vyřízením může pomoci táta, nebo babička, byla by škoda, kdybyste dostupné pomoci nevyužili.

Držíme palce, aby Ti doma bylo dobře a nemuselas mít takové starosti,

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj. Je mi 14 let a moje mamka mi řekla, že se chovam divně, jakoby mi bylo 17.. Já se chovam tak, jak to vidím a stále se snažím mit rozum. Absolutně nepodporuji alkohol,drogy, cigarety a podobné návykové látky. V životě jsem nedala do pusy cigaretu i přes to, že jsem v partě kde každý kouři. Když jsem byla s kamaradkou na koncertě a ona chtěla jen ochutnat alkohol, rozmluvila jsem ji to s tím, že po skončení akce by mohla potkat policii nebo by mohla mít problémy. Snažím se o všem přemýšlet co se stane až to udělám.
Ano, nepripadam si na 14..Mám pocit, že jsem starší, ale i moje 12ti léta kamarádka se chová na víc a dokaze se bavit se staršími.
Chtěla bych se zeptat, jak se má chovat normální 14ti létá dívka :)

holka, 14 let, 1. června 2019

Ahoj,
řekla bych, že prohlášení tvé maminky je velkým komplimentem. Znamená totiž, že jsi vyzrálejší než na svůj věk. Chování, které popisuješ, znamená, že jsi zodpovědná a zralejší než tvoji vrstevníci. Vůbec si nemyslím, že by na tom bylo cokoli špatného a už vůbec si nemyslím, že by bylo potřeba tvé chování jakkoli korigovat. Zůstaň sama sebou a ujišťuji tě, že se nemusíš vůbec nijak znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj, někde jsem slyšela slovo „twinflame“ a zajímalo by mě co to znamená. :-)
předem budu ráda za odpověď :3

plesnivá bageta, 30. května 2019

Ahoj,
nevím, v jakém kontextu jsi tento výraz slyšela a určitě existuje i více významů, ale pokud je mi známo, nejčastěji se tento výraz používá pro jakéhosi duševního dvojníka. Tedy spřízněnou duši, se kterou si člověk bezvýhradně rozumí a má spoustu věcí a charakteristik společných.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Zdravím!
Na začátku školního roku jsem sem psala trochu rozpačitý vzkaz, kde jsem si stěžovala na spoustu věcí. Bála jsem se přijímaček a toho, že nezvládnu absolvovat v ZUŠce. Mé obavy se ukázaly jako zbytečné, úspěšně jsem absolvovala a na přijímačkách jsem byla nejlepší. Jenže jsem se toho všeho fakt bála a bojím se, že se mi to nevyplatilo. Poslední dobou je mi fakt zle, neustále se osypávám, jsem unavená a na dně.
Navíc se na mě vykašlal můj nejlepší kamarád, který pro mě byl středobodem ve všem tom chaosu a ani se mnou nemluví. A já nevím proč!
Mamka je skvělá a snaží se mi pomoct a mě hrozně mrzí, když ji vidím, jak je smutná, protože jí to prostě nejde. Mám skvělý život a vím to, mám oba rodiče, kamarády, jsem (zatím) relativně zdravá, dá se říct i úspěšná... Jenže přes tohle všechno mi nic nedokáže zlepšit náladu a mně připadá, že prostě nic nedává smysl. Jsem pořád smutná, i když vlastně nemám důvod. Jde mi tolik věcí, vím to, a přitom se na sebe podívám a řeknu si, že jsem naprosto obyčejná. Ničím zajímavá. Že ničím nevynikám.
Ani nevím, jak mám formulovat dotaz. Jak začít mít ráda sama sebe? Jak přestat s tím hraní si na chudáčka, když mi vlastně asi nic není? Jak...? Nevím, je to hrozně těžké a nechci slyšet jen ujištění, že to je jen takové období, že jsem asi fajn holka, že se mám svěřit kamarádům a všechno bude po čase v pohodě. Protože tohle vím. Přála bych si slyšet, co mám udělat teď, přesně krok po kroku, abych se o to, že mi zase bude dobře, zasloužila sama. Protože nic jinýho nepomůže.

holka, 15 let, 28. května 2019

Dobrý den,
nejprve gratulujeme k úspěšně složeným přijímačkám i k absolvování ZUŠky. určitě to stálo velké úsilí. Jak si správně uvědomujete, někdy ale velké výkony a spousta práce i stresu může paradoxně způsobit velkou únavu, zdravotní problémy a smutek. Je dobře, že to vnímáte a hledáte pro sebe pomoc. Bohužel však neexistuje jednoznačný návod, jak začít mít ráda sama sebe, odhodit smutek a cítit se zase dobře. Každý k tomu potřebuje trochu něco jiného a nejdůležitější je najít právě svoji cestu. Proto nemám, bohužel, návod na postup krok za krokem, i když byste si ho přála.

Nějaké návrhy však mám. Člověk by se měl učit jak načerpat novou energii, zpracovat stres, který ho zaplavuje. Může to být cílenou relaxací - existují různé metody i nahrávky na youtube, jógou, běháním, nebo třeba chozením po lese, možná sama přijdete ještě na něco jiného. Také funguje zaměřit se nejen na výkon, ale na to, při čem se cítíte dobře. Nejde o to být nejlepší, ale dělat něco, co Vás opravdu baví, užíváte si to. Když se člověk zklidní, většinou se dají spravit i vztahy, které se narušily. Až Vám bude lépe, můžete se pokusit s kamarádem si vše vyříkat. Takto napsané to zní jednoduše, ale jsou situace, kdy, abychom si v životě něco přenastavili jinak, potřebujeme podporu zvenčí. Takovou podporou může být psycholog nebo psychoterapeut, se kterým byste mohla nějakou dobu vše probírat, hledat příčiny toho, proč se takto cítíte, a který by Vám byl při hledání větší spokojenosti oporou. Můžete požádat mamku, aby Vás k nějakému terapeutovi objednala. I když to nyní nechcete slyšet, tak přesto platí, že sdílení svých starostí s někým blízkým má také svůj význam, protože trápení se tím alespoň na chvíli umenší. Stejně tak i čas může být důležitým pomocníkem.

Přejeme Vám hodně sil.
Modrá linka

Jiné téma

Bydlím ve vesnici kde všichni všechno ví. A my tu máme takovýho kluka a on je strašná drbna jenže on se kamárádí se všema babičkama takže jim říká všechno. A on mě nemá rád a on těm babičkam o me navykládal různy lži takže sem teď po celý vesnici za debila. Ale to by me jestě tak nevadilo ale když se s nim potkam furt mi řika hnusny věci o mně a když se ozvu rekne Ty seš ale hloupej. No a potom se na mě všichni dívaj ukazujou a me to je nepřijemný.
Už sem to řekl i doma ale nic nepomohlo. Nevíš co mám dělat?

kluk, 13 let, 27. května 2019

Ahoj,
úplně chápu, že Tě trápí chování kluka, který Tě pomlouvá, říká o Tobě hnusné věci a ovlivňuje názory ostatních na vesnici. Je moc dobře, že to vědí doma.
Nevím, jak se rodiče zachovali, ale bylo by asi fajn, kdyby si promluvili s rodiči toho kluka, aby se přestal takto chovat. Jeho rodiče by to měli řešit, zvlášť když se na tom domluví s Tvými rodiči. Pokud už to máma a táta udělali, mohou tam zajít i opakovaně a trvat na tom, aby to přestalo. Napadlo mne také, že toho kluka zřejmě nejvíc baví, že jsi z toho špatný a dáváš mu to najevo. Když si ho nebudeš všímat, nebudeš to nijak komentovat - prostě ho budeš ignorovat, mohlo by ho to za nějakou chvíli přestat bavit. O pomoc bys mohl požádat i někoho z vesnice, kdo Tě zná a kdo Tě má rád, a který by Tě také mohl před tím klukem podpořit.

Držíme palce, aby se to brzy vyřešilo.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Prosím o brzkou odpověď. Potřebovala bych pomoct, já jsem přes svůj účet na instagramu psala někomu, nebo spíš on ji první napsal, že mu mapam poslat fotky a tak, má to být někdo z Anglie a já jaem se tam s ním domlouvala a pak jaem mu napsala, že ne (všechny zprávy jsme psaly s kamarádkami že srandy) a on si to všechno screenshotl a poslal to míň přátelům a pak jsem přes svůj druhý účet napsala, jako ať mojí kamarádku nechá (tím myslím mě) a on mě tam vydíral náchylná fotkami a já mu je poslala přes ten druhý a bojím se, že ty zprávy pošle ním kamarádům nevítexo mám dělat ? Prosím pomozte mi

holka, 13 let, 24. května 2019

Ahoj,
pokud někdo zveřejnil soukromé zprávy nebo fotky ostatním lidem, je namístě se bránit a kontaktovat policii, která může pomoci zabránit šíření soukromých informací či obrázků. Nikdo nemá právo Tě vydírat a přestože jsi mu nějaké fotky poslala, nesmí je bez Tvého souhlasu šířit dál. Neboj se v tomto poradit s rodiči a případně kontaktovat policii, která může zastavit vydírání a také odstranit obsah, který nechceš, aby po internetu koloval.

Neboj se požádat o pomoc dospělé v okolí a nebýt na to sama, nenech se vydírat.
Modrá linka

Jiné téma

Zajímalo by mě co říkáte na fiasko s Ondrou Vlčkem... Přijde vám v pořádku, že 22letý kluk chodí se 13letou holkou? Je to pedofílie? Spousta lidí říka, že láska je láska, ale ostatní ho kvůli tomu nenávidí. Vím, že je to jejich věc, ale stejně je to zvláštní. Na druhou stranu kdyby Ondra Vlček nebyl ,,slavný“ nikdo by to neřešil. Zajímá mě váš názor... :)

Ahoj z Modré linky,

ptáš se nás, zda je Ondra Vlček pedofil. Takto po internetu nelze někoho diagnostikovat. A pokud jde o náš názor, neznáme osobně ani Ondru Vlčka, ani tu dívku, nemáme tušení, co se v jejich vztahu děje. To, co se píše na internetu a probíhá bulvárem, může a nemusí se skutečnou realitou mít cokoli společného. To důležité samozřejmě je, aby nebyl porušen zákon, tedy žádné sexuální aktivity do věku 15 let. Zároveň však je důležité, aby byl přátelský vztah rovnocenný bez ohledu na věk, aby se oba vzájemně respektovali, vážili si jeden druhého, oba rozhodovali o tom, jak budou společný čas trávit. Otázkou spíše je, co dva lidé s tak velkým věkovým rozdílem mohou mít společného. Oba mohou mít přirozeně jiné potřeby a jiná očekávání od vztahu, jiné zájmy. Každý jsme jedinečný a záleží i na volbě každého z nás. Zda takový vztah vydrží, může ukázat jedině čas.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, od kolika let se smí mít messenger?

holka, 10 let, 20. května 2019

Ahoj,
s aplikací Messenger je to trochu složité. V klasické podobě je součástí Facebooku. Ten, podle jeho uživatelských podmínek, mohou používat lidé starší třinácti let. Ale v České republice platí zákon o ochraně osobních údajů, který posouvá hranici používání Facebooku na patnáct let. Takže klasický Messenger můžeš používat až od patnácti let.
Nicméně v roce 2017 představil Facebook novou aplikaci Messenger Kids, kterou mohou používat i děti. Messenger Kids se od klasické verze Messengeru liší tím, že v něm nejsou žádné reklamy a je zcela pod kontrolou rodičů, kteří dítěti založí účet ze svého vlastního účtu, schvalují mu přátele a zkrátka hlídají jeho bezpečnost ve virtuálním světě.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj chtěla bych se zeptat. Je mi 12 let a toužím po dítěti to už jsme v jednom dotaze zmínila. Ale, nevím co stím fakt hodně bych chtěla mít dítě nevím proč zvládla bych se o něj postarat. Nevíte co stím a jak to nějak nahradit nebo vyřešit?
Předem děkuji za odpověď AHOJ

holka, 12 let, 13. května 2019

Sama píšeš, že jsi již na podobný dotaz odpověď dostala. Nic jiného, než ti již bylo napsáno, ti nikdo neporadí.

Nahradit tuto tvou touhu by jistě možné bylo. Požádej rodiče, aby ti pořídili zvířátku - pejska, kočičku, morčátko... Starání se o zvířátko je také krásné.

Jiné téma

Ahoj Alíku..
Vlastně ani nevím proč to sem píšu, ale jde o tohle- jsem sice pouze v 7. třídě, ale taneční se už blíží. Začíná se o tom mluvit a podobě. Máma říká že mi sežene šaty, a asi si budu muset sehnat i partnera... Jenže já nechci. Nechci ani šaty, ani partnera. Vím, že taneční nejsou povinné, ale máma mě už od začátku 2. stupně připravuje, že tam půjdu. Nedovedu si představit sebe, jak tančím s klukem, natož v šatech. Nejradši bych tančila v nějakým obleku se svojí kámoškou (což je další věc - mám ráda svojí kámošku). Samotná kámoška s tím souhlasí, ale rodiče a učitelé s tím souhlasit nebudou... Nemáš nějakou radu, třeba jak jim to vysvětlit?...

holka, 13 let, 11. května 2019

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že ti taneční připadají otravné a že se ti tam nechce. I když je to akce, která je u rodičů (speciálně u maminek) obvykle velmi oblíbená, pro řadu dětí je to spíš forma „mučení.“ Zkus si promluvit se svými rodiči o tom, že je ti ta představa nepříjemná a že o navštěvování tanečních skutečně nestojíš. Pokus se s nimi o tomto tématu mluvit bez emocí a vysvětlit jim, že to není aktivita, kterou bys chtěla trávit volný čas.
Nemyslím si, že je nezbytně nutné říkat jim o tom, že se ti líbí kamarádka a byla bys ochotná jít do tanečních za předpokladu, že bys s ní tančila v obleku. Přece jen jsi teprve na začátku dospívání a troufám si říci, že se teprve hledáš. Tudíž tvoje volba rozhodně nemusí být definitivní a je zbytečné přidělávat jim „starosti“, dokud si nebudeš svou případnou lesbickou orientací stoprocentně jistá.
To však samozřejmě neznamená, že musíš absolvovat taneční, byť by tvoje maminka byla ráda. Zkuste si navzájem vyslechnout své argumenty a dospět k nějakému řešení. Třeba tvoje maminka vůbec netuší, jak nepříjemná ti ta představa je a když uslyší tvé důvody, proč tam nechceš jít, přestane tě nutit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára