Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Usínám při meditaci

  Zdravím,
  Poslední 3 dny jsem začal meditovat a mám s tím problém.
  Když medituju nad 20 minut tak usnu. Kouknul jsem se na jedno video na YouTube a tam říkali že je jedno v jaký poloze budu meditovat. Vybral jsem si že budu ležet a budu mít nohy jakoby v tureckým sedu. Je možné, že to je tím? Děkuji

  kluk, 13 let, 17. srpna 2021

  Ahoj,
  ačkoli nejsem žádným odborníkem na meditaci, troufám si říct, že to bude nejspíš tím, že se při meditaci dokonale uvolníš. Ve spojení s polohou vleže tě potom přemůže spánek. Osobně s tím mám zkušenost z jógy, kdy se mi při závěrečné meditaci a uvolnění také několikrát podařilo usnout. Neviděla bych v tom ale problém. Spíš bych to považovala za důkaz, že jsi se uvolnil skutečně důkladně a tvoje tělo si zkrátka samo řeklo, co momentálně potřebuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Jak změnit telefonního operátora?

  Dobrý den mám problém, můj telefoní operátor mi nevyhovuje a mam s nim problemi a já bych chtěl přestoupit k jinému operátorovi protože současný operátor neustále otravně volá a posílá smsky a ten druhý je levnější jak říct mamce že bych si chtěl koupit předplacenou sim kartu bojím se že řekne že vymýšlím blbosti já bych si jí zaplatil i bych si došel na poštu jí koupit

  kluk, 10 let, 12. srpna 2021

  Ahoj,
  důvody, které jsi popsal a které tě vedou k tomu, že chceš od současného operátora odejít, jsou podle mého názoru relevantní a dávají smysl. Nevidím tedy důvod, proč by ses měl bát požádat maminku, aby ti to umožnila. Vysvětli jí důvody, které tě k tomu rozhodnutí vedou, i výhody, které tohle řešení bude mít. Nejde o nijak problematický krok a věřím, že to maminka pochopí a podpoří tě - zejména když uvidí, že to máš promyšlené a nejde o nijak unáhlený krok.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Spaní ve stanu

  Ahoj,, v sobotu jedu na tábor.
  Budeme tam spát ve vlastních stanech ( to ale neni důležité)
  Budu ve stanu spát s jednou holkou která má strašně slabé spaní. Problém je v tom že já mluvím a vykřikuji ze spaní a taky skripu zubama. Několikrát už jsme spolu Špály ale to bylo vzdy jen jednu noc. A vždycky ji to probudilo ( hlavně to skripNi zubama). Prostě se bojím že se celý týden nevyspí atak. Ja nevím co mám dělat a je mi to strašně líto.
  Díky

  holka, 13 let, 7. srpna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že Tě čeká spaní na táboře ve stanu s holkou, která má slabší spaní. Máš obavy, že ji budeš probouzet, protože během spánku třeba mluvíš anebo skřípeš zuby. Chtěla bych ocenit, jak citlivě uvažuješ o tom, aby se druhá slečna dobře vyspala. Je Ti líto, pokud by jí to mělo komplikovat spánek, bereš velký ohled na druhého, a to nedělají všichni.

  Říkám si, že toto je jedna z věcí, která jde špatně ovlivnit, protože přes noc máme své tělo pod nízkou kontrolou. Během spánku někteří z nás jinak dýchají anebo chrápou, skřípou zuby, mluví ze spaní aj., nejsi v tom jediná. Neděláš to schválně, zkrátka to tak máš. Výhledově stojí za to se poradit spolu s rodiči s odborníky na spánek/lékaři, jestli by se v Tvém případě nedalo něco zlepšit, aby Tvé spaní bylo klidnější. Teď na táboře bude potřeba zkusit, jak je to zvládnutelné. Možná u slečny došlo k nějaké změně a spaní bude mít tvrdší, možná si zkusíte pár nocí spolu a půjde to, pokud to nepůjde, můžete požádat vedoucí o vymyšlení řešení. Třeba, že se přestěhuješ jinam, abys byla s člověkem, kterému to nebude vadit/bude mít tvrdý spánek. Není ostuda to řešit, právě naopak, je to od Tebe moc ohleduplné. Uvidíte na místě, jak se to vyvine. Moc Ti držíme palce.

  Tábor plný zážitků přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Nejsem na tuhle skupinu moc mladá?

  Ahoj Alíku a spol,
  mám dnes takový celkem zajímavý dotaz, u kterého by mě zajímal názor někoho druhého. Takže už skoro rok mám ráda korejskou Kpop skupinu Blackpink. Dokonce jsem se kvůli nic začala učit korejsky. Jde o to, že je mi pouze 13 a jak bych to řekla. Blackpink nemají úplně friedly music (rspkt music má občas celkem divné lyricks, ale jinak je v pohodě) Jse spíš o to, že většina jejich fans je starší než já, a tak se ptám, zda na to nejsem moc mladá anebo.. A taky bych se chtěla zeptat jak nějakým způsobem naznačit rodičům, že je mám ráda a že bych chtěla jejich merch :D.
  Já vím, že je to trochu weird dotaz, takže raději nejprve odpovězte těm, kteří mají naléhavé dotazy, ten můj nikam nespěchá.

  holka, 13 let, 8. srpna 2021

  Ahoj,
  ptáš se, jestli nejsi na to, abys poslouchala a fandila určité hudební skupině moc mladá. Nevím o tom, že by existovalo nějaké oficiální měřítko, od jakého věku se mohou ty které skupiny poslouchat, tudíž ti mohu napsat jen svůj osobní názor... Každý člověk je originál, má svůj vlastní vkus, osobnost i tempo dospívání. Řekla bych tedy, že je naprosto v pořádku, že se ti líbí hudební skupina, která má většinově starší posluchačskou základnu. Zkrátka vyhovuje tvému hudebnímu vkusu a pokud se ti líbí, nevidím v tom vůbec žádný problém. Vzhledem k jejich popularitě mají očividně repertoár, který vyhovuje velkému množství lidí a určitě se mezi nimi najdou i zástupci mladší věkové skupiny.
  Zároveň nevidím důvod, proč by ses měla bát o svém hudebním vkusu informovat rodiče. Není to nic problematického, za co by ses měla stydět. Můžeš jim ukázat konkrétní věci, o které bys stála, a třeba se s nimi domluvit, že bys je mohla dostat k narozeninám/svátku/Vánocům. Z vlastní zkušenosti vím, že rodiče jsou obvykle vděční za tip na dárek pro dítě, o kterém ví, že mu spolehlivě udělá radost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj poradno, mám poslední dobou strach z hmyzu. Dnes se ve wc u nás doma kam jsme se přestěhovali našli muší larvy. A já se jich tak bojím že rači půjdu na záchod ven než abych šla na náše wc. Moc se tam bojím chodit. Mám proto dotaz. Je nějaký způsob jak se tohoto strachu zbavit? Děkuji za odpověď

  P.S... larvy byli v nádržce a v té trubici kterou se obsah záchodu vypouští do kanalizace

  holka, 10 let, 26. července 2021

  Milá pisatelko,
  děkuji za dotaz, se kterým se obracíš na naši poradnu. Píšeš, že se bojíš chodit na WC, jelikož se tam našly muší larvy.
  Nejdřív ti poradím, ať to řekneš rodičům. Maminka či tatínek tam mohou nalít nějakou tekutinu, která hmyz zlikviduje (Savo).
  Jedním ze způsobů, jak se zbavit strachu, i když ne úplně příjemným, jsou tzv. expozice. Znamená to, že se člověk cíleně vystavuje tomu, z čeho má strach. Ze začátku, aby jsi nebyla úplně "hozená do vody", na to můžeš jít postupně. Je možné se domluvit třeba s jedním z rodičů, sourozencem, aby počkal před WC. Až se strach sníží (uvidíš, že se nic nestane atp.), můžeš pak už chodit sama. Když budeš chodit ven, strach bude čím dál tím víc narůstat. Také je dobré si zodpovědět otázku: "Co nejhoršího se mi může stát?"
  Moc ti přeji, aby se ti podařilo nad strachem vyzrát.
  Se srdečným pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Jiné téma

  Vlastní a nevlastní sourozenci

  Ahoj všichni,
  Ráda bych se zeptala, Kdy je sourozenec nevlastní a kdy je vlastní.:->

  Na první pohled se to zdá jednoduché. Vlastní sourozenci mají alespoň jednoho rodiče společného, nevlastní sourozenci nemají žádného biologického rodiče společného.
  (V angličtině je ještě označení polobratr/polosestra, half-brother, half-sister, v češtině se jim říká polorodí sourozenci, ale to se podle mého moc nepoužívá, aspoň já to v životě neslyšel mimo hodiny biologie)
  Ale rodinné situace jsou často mnohem komplexnější. Sourozenci mohou být adoptovaní, ale nebudou o sobě mluvit jako o nevlastních. Často také může být otcovství předpokládané, nikoli ověřené DNA testem, což by to také mohlo zamíchat.
  Nejsou to zkrátka až tak užitečná označení.

  Jiné téma

  Jaké sny se zdají slepým

  Ahoj, zajímalo by mě, jak slepí lidé (slepí od narození) vidí ve spánku sny. Jestli místo toho aby se jim zdálo co za den viděli, jestli se jim zdá co za den slyšeli.
  Otázka tedy zní: Zdají se slepým lidem sny?🤔

  holka, 12 let, 2. srpna 2021

  To je velmi zajímavá otázka. Bylo by logické se domnívat, že lidé, kteří jsou od narození slepí, nemají vizuální sny. Existují ale doklady o tom, že i slepí lidé, kteří nemají přímou zkušenost se zrakovými vjemy, zažívají během spánku „grafické sny“. To ale neznamená, že i snící lidé by to takto popsali, jde o strojové měření mozkové aktivity. Nejde (zatím!) dát někomu elektrody na hlavu a zjistit, co přesně se jim zdá. Lidé, kteří oslepnou později (ve věku sedmi let a později) ovšem mají vizuální sny skoro stejně, jako lidé vidoucí. A je zajímavé, že podle této studie ve snu vidí i věci, místa a lidi, které naživo nikdy neviděli.

  Jiné téma

  Co dělá člověk, co je na dně?

  holka, 12 let, 31. července 2021

  Možná tam hledá poklad. 8-D

  Nebo alespoň něco jiného, od čeho by se mohl odrazit směrem vzhůru. Pokud ho něco tíží, může požádat kolemplovoucí o pomoc, ale musí alespoň trošku naznačit povahu svých potíží. Okolí člověka může na první pohled působit suše a lhostejně, ale ve skutečnosti jen není jasnozřivé, nebo nekouká správným směrem…

  Příště prosím o podrobnější dotaz. ;-)

  Alík

  Jiné téma

  Chutná mi energetický nápoj

  Ahoj Alíku, chci se zeptat na jednu otázku. Nedávno jsem ochutnala energetický nápoj monster a abych pravdu řekla moc jsem si ho oblíbila. Bydlím na vesnici, takže ho moc často nemám šanci pít. Dnes jsem byla s kámoškama v kině a asi jsem to hodně přepískla, vypila jsem skoro dva. Nebylo mi pak moc dobře (zvýšený tep, klepání), teď už mi je fajn. Už nikdy ho nevypiju tolik. Moje otázka zní nevadilo by když bych si jednou týdně občas jenom srkla ani nevypila půlku? Nechci zdravotní potíže.

  Valentýna, 11 let, 27. července 2021

  Ahoj Valentýno,

  umím si představit, že Ti energetický nápoj zachutnal. Avšak tyto nápoje nejsou zdravé ani pro dospělé, natož pro děti. Chtěla bys od nás schválení, že by nevadilo, kdyby sis přeci jen trošku dala. Valentýno, bohužel, Ti takové schválení dát nemůžeme. Nejsme ani odborníci, abychom dokázali posoudit, nakolik je pro Tebe pití takového nápoje škodlivé, a nejsme ani Tví rodiče, kteří jsou za Tebe zodpovědní. Spíše bychom Tě tedy chtěli podpořit, abys to probrala se svými rodiči a domluvila se na tom s nimi.

  Hezké léto Ti přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj, ani bych nepsala kdyby se dnes ráno ve dvě hodiny nestala tragédie.
  Moje babička měla těžký a bolestný život. Zemřela by prý krátce po mém narození nebýt těžké léčby. Dostala umělý kolenní kloub a zhruba v roce 2018 i zlatého stafilokoka. S dědečkem se na konci roku 2019 přestěhovali do domova důchodců a všechno vypadalo že bude v pořádku...ale nebylo. Občas jezdila sanitka pro dědu, ale jednou přijela i pro babičku. Babička opět dostala zánět kolenního kloubu a na špinavé chirurgii po zákroku vypadala špatně. Minulé pondělí se její zdravotní stav zhoršil, skončila JIPce. To jak jsem jí viděla ve čtvrtek, dřív jsem se k ní nedostala, mě asi poznamená na celý život. Babička byla unavená ale dokázala trochu mluvit. Když jsem jí viděla bylo mi jasné že umírá. Postupem času mi to docházelo. V sobotu jsme za ní jeli, a to už dýchala nepravidelně, nemluvila jenom chrčela a pravděpodobně většinu naší návštěvy spala. V neděli za ní jel jenom taťka s mamkou. Říkal že dýchala pravidelněji ale že už měla kyslíkovou masku. Většinu toho všeho jsem se dozvěděla tím, že jsem stála u nich když se o tom bavily. Mamka dneska ráno mluvila po telefonu s taťkou a pak nám to řekla. Já jsem se rozbrečela jenom málo, později jsem brečela více, když jsem viděla že pláče moje sestra. Měla jsem pocit že jsem sobec, že nedokážu brečet když mi zemře příbuzný ale pak jsem se dozvěděla že můj mladší brácha to vzal v pohodě tak jsem se uklidnila. Je mi jasný že mám psychické problémy způsobené dávnou smrtí mého pradědy. V životě přicházím o někoho kdo mi toho tolik dal, kdo se mnou nikdy neztrácel trpělivost a vždy měl úsměv na tváři. S odchodem každého mého blízkého odchází i jedna část mě. Část která bez těchto lidí dál žít. Nemám chuť brečet, jen tiše sedět a koukat do neznáma a nahánět si slzy do očím tím, že si říkám, že jsem mohla babičce říkat jaké je to na gympl na kterém ona sama učila. Babička byla ta která mi dala kolo abych se na něm naučila jezdit, zajistila kroužek angličtiny ve školce, učila se se mnou do školy a líbily se jí moje pokroky. Když jsem dělala příjmačky na gympl ona byla ten motor který mě hnal vpřed. V mém srdci zůstalo prázdno, nevnímám svůj smutek ale strach. Strach o tátu který o někoho přišel, strach o dědu který bude v domově důchodců sám. Pořád sám. Babička pro mě toho udělala tolik a odchází. Stejně je těžké smířit se s tím že tam nahoře je jí líp.

  nešťastná holka, 11 let, 26. července 2021

  Ahoj,
  je mi moc líto, co se stalo babičce. Vidím, že jsi ji měla hodně ráda a máte spoustu společných zážitků. Se smrtí se během života setká každý člověk, většina z nás i několikrát. Pokud zemřou lidé, které milujeme, kteří jsou nám blízcí, je to velmi bolestné. I proto se dělají smuteční obřady, abychom všichni měli možnost rozloučit se s člověkem, který nás nadobro opustil.
  Náš život je smrtí blízkého člověka poznamenán, učíme se žít bez něj. I když je to ze začátku velmi náročné, postupem času se se ztrátou smiřujeme. Stejně tak to budou mít i táta a děda. Teď nezbývá než si být vzájemnou oporou, sdílet svůj smutek a vzájemně si pomoci tyto intenzivní pocity zvládnout. A také vzpomínat na to, co vám babička dala, vzpomínat na historky, které jste spolu mohli prožít.
  Budu na vás myslet,
  Péťa

  Jiné téma

  Dobrý den, prosím o radu.
  Mám postel u okna naproti hospody u fotbalového hřiště a často tam ty opilc... ehm lidé křičí a já nemohu spát, mám úplně zvrácený spaní jelikož v noci nespím a přes den poté jsem unaven.
  Rodiče s tím nic nedělají i když jsem jim to říkal a neni to poprvé, už to i několikrát řešila policie a nepomohlo to. (je to v době nočního klidu!)
  A do jineho pokoje jít spát nemohu protože máme malý byt a je nás tu celkem dost.
  Mohl bych na ně zavolat policii že ruší noční klid bez toho abych se jim představoval a obešli by se to i bez rodičů? (jen bych je přesně nasměroval kam mají jet a oni by si to vyřešili že bych tam u toho nebusel být?)
  Nebo existuje i jiná cesta?
  Hodně lidí si na tohle hodně stěžuje ale nikam se to ne posouvá porad tam dělají hluk a křičí tam.
  Už tam byli i nějací sparťani a pouštěli tam dymovnice no hrůza.
  Je to skoro každý den.
  Předem moc děkuji za radu a omlouvám se že je to pokaždé tak dlouhé ale já neumím vysvětlovat kratce🙂
  Přeji hezký den

  kluk, 14 let, 27. července 2021

  Ahoj,
  noční klid je přesně od toho, aby lidé mohli v klidu spát. Policie má povinnost řešit, pokud je noční klid porušován. Na policii určitě můžeš zavolat, pokud vím, tak se představovat nemusíš (můžeš odmítnout sdělit jim své jméno) a rozhodně nemusíš být u toho, až to policie bude řešit.
  Psal jsi, že se nemůžeš přesunout do jiné místnosti. Hluk můžeš omezit např. závěsy ze silné látky nebo třeba špunty do uší. Zkus probrat s rodiči, jestli by šlo nějakou takovou variantu vymyslet.
  Držím palce, ať se to vyřeší!
  Péťa

  Jiné téma

  Proč jsou domy drahé?

  Ahoj poradno, mám tu věc na kterou dlouhou dobu nedokážu najít odpověď a to je ta, proč jsou domy tak drahý? Všechny ceny domů co jsem zatím vyděla měla nejmíň 6místné číslo a to je hodně. Vždyť si na ten dům nemůže průměrný člověk v životě našetřit, maximálně kdyby si půjčil v bance nebo vyhrál ve sportce. Ale vyhrát ve sportce je šance 1 ku 1000 a když si půjčí v bance tak musí zase vracet tolik kolik si půjčil, v tom případě si ani půjčovat nemusel kdyby vrátil celou částku. Jednou v mém dětství kdy mi byly 2 se rodiče rozhodli jeden dům koupit, ale stále kolem několika miliónů takže jsme tam bydleli asi 2 roky a pak to rodiče přestalo bavit doplácet, dům prodali, peníze vrátili a vzali jsme si dům po babičce. ten dům musel být hódně drahý, pamatuju si že tam byla oddělená garáž, obří zahrada, stodola, špajz a v zádu takový sad. Kdyby jsme tam bydleli dodnes, mohli jsme mít psa, kočku, možná i drůbež ale blbí peníze to vše zadrhli. Teď musím bydlet na místě kde ani nemůžu mluvit vyšším hlasem protože tu neustále chodí turisti.
  Předem díky za odpověď

  holka, 14 let, 23. července 2021

  Ahoj, tvůj dotaz se týká více věcí, ale začneme tou cenou. Ptáš se, proč jsou domy drahé, ale podívejme se napřed, co je to cena. Tedy, proč věci stojí tolik, kolik stojí, a ne více nebo méně.

  Lidé říkají, že ekonomika je věda o penězích, ale přesnější by bylo říci, že je to věda o nedostatku a o tom, jak se lidé s nedostatkem vypořádávají.

  Řekněme, že umím dělat skvělé koláče. Nakoupím ingredience za 100 Kč a umím z nich udělat dvacet koláčů. Jeden koláč mne tedy vyšel na pět korun plus práce. Zdálo by se tedy, že koláč stojí pět korun. Ale to je jen jeden (a ne moc praktický) způsob, jak spočítat cenu koláče. Mnohem lepší je podívat se, za kolik korun je můj koláč ochoten někdo koupit. Pokud jsou lidé ochotni za moje koláče dát dvacet korun za kus, proč bych je neprodával za vyšší cenu?

  V ekonomii se tomu říká „setkání nabídky a poptávky“. Kupující něco chtějí (poptávají) a prodávající něco nabízí. Kdybych byl jediný prodejce koláčů ve městě, mohl bych si říct vysokou cenu za jeden koláč, třeba padesát korun za koláč. Časem by se ale našel někdo další, kdo by koláče začal vyrábět ve stejném městě, nabídl by je za nižší cenu a já bych se musel přizpůsobit, jinak bych přišel o zákazníky. Ale nebudu cenu snižovat víc, než musím.

  Tak, od koláčů k domům. Domy stojí, kolik stojí, protože je jich málo. Tak jednoduché to je. Domy jsou nedostatkové zboží. Dlouho trvá dům postavit a většina již postavených domů je obsazených. Zároveň je hodně lidí, kteří by v domě chtěli žít, a tak jsou za to ochotni zaplatit. Cena domu se tedy skoro vůbec neodvíjí od materiálu, práce a takových věcí (i když ty hrají roli). Hlavní je ten nedostatek.

  Bohužel to také znamená, že ne všichni si mohou koupit dům (to je definice nedostatku, není dostatek pro všechny). Kdo je za dům ochoten nabídnout více peněz, má větší výběr.

  Dům naštěstí není jediný způsob, jak bydlet. Bydlení v bytě je často levnější, a ještě levnější je sdílení bytu nebo domu s více lidmi. Je to rozdělení nákladů mezi více lidí.

  Další důvod vysokých cen je lokalita. Domy v Praze jsou mnohem dražší, než domy v obci Zdounky u Kroměříže. Je to proto, že více lidí chce žít v Praze, třeba kvůli práci, službám, příležitostem.

  Jiným důvodem vysokých cen domů je složitý postup jejich stavby. Poptávka po domech je velká, a tak je zde velká motivace pro stavební firmy, aby stavěli nové domy. Stejně jako vysoká cena mých koláčů přilákala pekaře z jiných měst, aby začali nabízet levnější koláče a přebrali mi zákazníky.

  Jenže přistěhovat se do města a začít péct koláče je otázkou měsíců. Postavit nový dům je otázkou mnoha let. A stavební řízení může celý proces ještě prodražit a prodloužit.

  Ještě se chci vrátit k té sportce/loterii. Někteří lidé si myslí, že vsázení je příležitost vydělat velké peníze. Matematicky to ale není dobrý nápad. Loterie na losech vždycky vydělá, a to znamená, že sázející musí prodělat. Šance je mnohem menší, než jedna ku tisíci, spíše jedna k milionu. Spoření peněz je pomalé, ale rozhodně je to lepší nápad, než utrácení za losy, které nabízejí vidinu zisku, ale ve skutečnosti člověku jen systematicky berou peníze.

  Jiné téma

  U dědy a babi mi nejde požádat o běžné věci

  Ahoj. Mám takový problém. Pojedu k babičce a dědovi, ale mám problém si jim o cokoli říct. Klidně i že mám žízeň a co je k pití. Nevite, jak tento problém trochu vyřešit?

  holka, 12 let, 11. července 2021

  Ahoj,
  moc Ti přejeme prázdniny u babičky a dědy. Byla by škoda si je pokazit tím, že si nedokážeš říct o to, co potřebuješ. Je moc dobře, že přemýšlíš, tak to vyřešit. Zkusíme Ti něco navrhnout.
  To první, co mě napadá, je, babičce a dědovi se svěřit, že tento problém máš, že se stydíš, zdráháš se… je o něco požádat. Můžeš je také poprosit, jestli by Ti v tom mohli trochu pomoct. Možná otázkami, jestli máš všechno, co potřebuješ, možná tím, že když začneš větu třeba "víš, babi…“ nebo "víš, dědo…“, budou vědět, že teď je ta chvíle, kdy Ti mohou svým chováním vyjít vstříc. Možná si říkáš, že i to je pro Tebe příliš náročné. Dá se to i napsat dopisem, nebo smskou.
  To další, co bys mohla udělat, je, že se svěříš někomu z rodičů a oni pak pomůžou s babičkou a dědou vykomunikovat, jak by se tento problém dal řešit. Můžete všechno společně probrat, Ty na to nebudeš sama a možná to pro Tebe bude příjemnější.
  Taky si to můžeš zkusit nanečisto: představit si babičku a dědu a zkusit si nahlas o něco říct, třeba: "Babi, nechci otravovat, ale mohla bych si prosím vzít něco na pití? Co tu máme prosím?" Když to budeš mít "nacvičené", tak Ti potom třeba lépe půjde.
  Přejeme Ti, aby sis prázdniny hezky užila.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Přehlížejí mě kvůli miminku

  Ahoj všichni,omlouvám se za to že zas píšu,ale už mě to docela dost otravuje a nevím jak to mám vyřešit.Abych začala,mojí sestře se před rokem narodilo miminko,ale pořád je z něj nadšená tolik,jakoby se právě narodil.Vždycky,když jsou u nás tak všichni hned to jejich "Daneček má botičky" a tak podobně,všichni mě přehlížejí a už mě to štve,prosím poraďte mi co mám dělat abych jim to nějak taktně naznačila?

  Dík za odpověď
  S pozdravem zoufalá holka kterou už štve jak ji všichni přehlížejí

  holka, věk je velmi přísně tajný, 12. července 2021

  Ahoj,
  dle tvých předchozích dotazů vidím, že téma toho, abys měla dostatek pozornosti a byla jsi populární, je pro tebe velmi důležité. To samozřejmě chápu, protože každý člověk je rád středem pozornosti a je rád, pokud se mu ostatní věnují a třeba ho i opečovávají.
  Stejně tak je ale úplně normální, že většinu pozornosti na sebe přitahují miminka a malé děti. Je to způsobeno souhrou hned několika faktorů - jednak mají všichni živočichové (a tedy i lidé) geneticky a evolučně zakódováno, že chrání svá mláďata a věnují jim extrémně mnoho pozornosti, jednak jsou malé děti roztomilé, je na nich vidět rychlý pokrok ve vývoji a rodiče (i prarodiče) v nich vidí pokračování sebe samých.
  Předpokládám, že víš, že to, že se při návštěvě většina pozornosti upírá na tvého malého synovce, neznamená, že by tě tví rodiče neměli rádi. Ale jednoduše je pro ně návštěva jejich malého vnoučka rozptýlením a radostí. Sice nechceš uvádět svůj věk, ale soudím, že už budeš nejspíš dospívající slečnou a měla bys být proto schopná pohlížet na celou situaci trochu s nadhledem.
  Píšeš, že je tvá sestra ze svého syna nadšená pořád stejně, jako by se právě narodil. A to je samozřejmě v pořádku, protože nelze čekat, že rodiče budou ze svého dítěte nadšení například jen tři měsíce a potom začne jejich nadšení opadat. Respektuj, že má na své nadšení právo (až budeš mít jednou své vlastní děti, budeš na tom úplně stejně) a stejně tak respektuj právo na to, aby byli nadšení tví rodiče. Můžeš si s nimi promluvit o svém pocitu, že tě přehlížejí, ale dost těžko po nich ůžeš vyžadovat, aby nebyli ze svého vnoučka nadšení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Manželství po změně pohlaví

  Ahoj všichni, mám otázku, chtěl bych se zeptat, jak je to se svatbami a adopcí u homusexuálních párů, vím, že u nás není legální, aby se vzali nebo měli děti, ale co když se stane, že se vezmou a poté si jeden z nich uvědomí, že se cítí jako opačné pohlaví a nechá se přeoperovat a oni spolu zůstanou, tudíž to bude homosexuální pár... Co se pak udělá?? Jejich manželsví se zruší nebo prostě zmizí nebo jak??
  Jakože u manželství to prostě chápu, je to „jen papír“ co říká, že jste spolu, takže se toho zas tak moc nezmění, když se to třeba přemění na registrované partnerství ale co u dítěte?? Když si jako heterosexuální pár adoptujete dítě a pak se jeden přeoperuje, můžou vám ho prostě sebrat?? Nebo co se stane?? Vždyť to dítě už je na ně zvyklý... A mě prostě strasně zajímá, jak by se to řešilo.

  kluk, 14 let, 8. července 2021

  Podle vyjádření Ministerstva vnitra (2014, PDF) manželství nebo registrované partnerství zaniká dnem, kdy dojde ke změně pohlaví. Pokud ke změně došlo v Česku, tak by mělo dojít k rozvodu a k „uspořádání poměru k případným dětem“ před provedením operace.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!