Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Energetické nápoje

  Zdravím,

  Chtěl bych se zeptat, jestli bude mít vliv pravidelné pití energy drinku nějaký vliv. Nemyslím teď, že je piju každý den. Vím že jsou nezdravé, obsahují hodně kofeinu a cukru. Spíš jestli z dlouhodobého hlediska, když každý měsíc vypiju 2 energy drinky jestli se to na mě za třeba rok nějak projeví. Díky za odpověď :)

  Ahoj Ondro,

  Jak správně uvádíš, energy drinky obsahují vysoké množství kofeinu. Ten má sice v menším množství povzbuzující účinky, avšak ve větším množství naopak způsobuje útlum. Množství kofeinu, které je obsaženo v energetických nápojích, může uškodit i dospělým, pro něž jsou tyto nápoje určeny, tím více pak mohou uškodit dospívajícím, protože množství přijatých látek (tedy i kofeinu) se vždy přepočítává na tělesnou hmotnost, která je u dospívajících zpravidla nižší, než u dospělých.

  Při pravidelné konzumaci více než 200 miligramů kofeinu již hrozí riziko poškození zdraví. Avšak problémem může být nejen pravidelná konzumace vyššího množství kofeinu, ale i jednorázové předávkování. A to hrozí zejména tehdy, když tělo přijme větší množství této látky po delším časovém intervalu. Příkladem může být právě vypití energetického nápoje jednou za 14 dní. Zde samozřejmě záleží na tom, jak Tvoje tělo na takový „nárazový“ příjem většího množství kofeinu reaguje. Pokud se dostavuje například tachykardie (zrychlený srdeční tep), svalový třes, mžitky před očima nebo podobné varovné příznaky, měl bys pití těchto nápojů zanechat. Pokud se žádné projevy nedostavují, nehrozí Ti sice kolaps, nicméně působení určitých látek na lidské zdraví nemusí být hned viditelné.
  Znamená to, že je lepší pít nápoje s obsahem kofeinu raději denně, než jen nárazově? Určitě ne, protože i kofein je návyková látka, na níž může vzniknout závislost. Pokud bys svůj příjem kofeinu zvyšoval, Tvoje tělo by si na něj postupně natolik „zvyklo“, že bez určité dávky této látky by nebylo schopno „normálně fungovat“. Tak by ses mohl dostat na úroveň některých náruživých pijáků kávy, kteří neudělají „bez kafe ani ránu“.

  Pití energetických nápojů Ti tedy nemohu doporučit, na druhou stranu Ti ani nemohu hrozit tím, že jejich občasná konzumace poškodí Tvoje zdraví. Tolerance lidského těla vůči určitým látkám může být různě vysoká, a tak to, co jednomu člověku uškodí, může druhý zdánlivě dobře snášet.
  Rada tedy zní, aby ses především zamyslel nad tím, proč tyto nápoje piješ. Pokud je to pro jejich chuť, zkus si najít nějaký jiný druh nápoje, který třeba chutná podobně. Pokud jsou důvodem „povzbuzující“ účinky těchto nápojů (jednoduše řečeno máš pocit, že potřebuješ „nějak nakopnout“), můžeš místo energy drinku zkusit třeba instantní kávu.
  Mladí lidé rádi experimentují se vším možným, což někdy vede až ke zkoušení různých návykových látek s povzbuzujícími účinky. Na jednu stranu může být škodlivé, když dospívající člověk do svého těla „pumpuje“ kofein, ale na druhou stranu je pravdou, že kdyby všichni dospívající zůstali „jen“ u kofeinu a nezkoušeli do sebe dostat nic „tvrdšího“ (jako například alkohol nebo něco ještě horšího), tak by to ještě nebylo tak zlé.

  Jiné téma

  Stydlivost

  Dobrý den, chci se zeptat jak se zbavit stydlivosti

  Ahoj,

  ptáš se, jak se zbavit stydlivosti, ale neuvádíš věk a bohužel ani situace, kdy se stydíš, dá se tedy odpovídat jen velmi obecně. Nepíšeš ani, proč se chceš zbavit stydlivosti, stud je vlastnost, která nás spíše zdobí než naopak. Netuším, v jaké situaci Ti stydlivost vadí, za jakých okolností a nevím, proč se jí vlastně chceš zbavit.
  Nejlépe to jde asi tak, že v případě, kdy se stydíš, se budeš do těchto situací opakovaně vracet a doma si je v mysli přehrávat, tak se můžeš stydlivosti zbavit nebo ji zmenšit. Pokud to nezvládneš sám nebo po nácviku s rodiči, a bránila by Ti stydlivost třeba i v Tvém každodenním fungování, pak by bylo fajn se obrátit na odborníka, psychologa, terapeuta nebo kouče.

  Přejeme Ti pěkný předvánoční čas.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Data na mobilu

  Dobrý den mám dotaz,jde zjistit co sleduji přes mobilní data vím že to jde přes wi-fi ale přes data jsem se o tom nikde nedočetla. Děkuji za odpověď

  Ahoj, na telefonech Android to zjistíš v Nastavení – Bezdrátová připojení a sítě – Přenesená data a tam bys měla mít přehled po aplikacích.
  Na telefonu iPhone je to Nastavení – Mobilní data a jeď dolů, je tam přehled aplikací a jejich spotřeba za poslední období.

  Jiné téma

  Saxofonová hubice

  Chtěl bych si koupit novou saxofonovou hubici, ale nevím co znamená u popisu hubice odklon. Můžete mi poradit?

  kluk, 14 let, 8. listopadu 2022

  Ahoj,
  sice na saxofon nehraji, ale konzultovala jsem tvůj dotaz s profesionálním saxofonistou a tady je jeho odpověď: Odklon je otevření hubice. Různé značky mají různá číslování. Otevřenější hubice potřebuje víc vzduchu, ale zase se s ní dá více pracovat dynamikou. U většiny hubic je ale ideální vyzkoušet je. U některých výrobců se může lišit kus od kusu. Nejlepší výběr v Čecách mají hudební nástroje Kliment v Praze, kde i případně poradí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Sebepoškozování a kamarádka

  1) Ahoj Aliku a spol. celkem dlouho jsem měla problémy se sebepoškozováním a depresemi, ale spolužáci si z toho dělali pořád srandu protože jsem měla na tělocviku triko s krátkým rukávem :-(
  Asi o týden později si toho všimla babička a napráskala to tátovi , byl na mě naštvaný:-( říkál mi že mě pošlou do „blázince" i když asi je to blbost..
  2) je normální že mám pouze jednu kamarádku?
  problém je ten že když se s někým začnu bavit tak se bavíme asi 5 měsíců v pohodě ale pak mě dá se říci “přestane bavit" a pak jsem na toho člověka bezdůvodně nepříjemná :-( je to normální?
  děkuju za odpověď :-)

  holka, 11 let, 13. listopadu 2022

  Ahoj,

  píšeš nám dva dotazy, odpovím Ti na ně postupně. První se týká sebepoškozování a reakce Tvého táty. Nepokládáš nám žádnou otázku, takže si nejsem jistá, jestli jsi je potřebovala sdílet, co Ti táta řekl, anebo se náš ptáš, jestli Tě může poslat do blázince, jak říkal. Pochopila jsem, že v tuto chvíli se nesebepoškozuješ, psala jsi o tom v minulém čase. Oceňuji, že jsi dokázala přestat, asi to nebylo snadné. Tvůj táta mohl reagovat v emocích, byl možná v šoku, že sis ubližovala, měl strach a nevěděl přesně, jak se zachovat. Věřím, že mu jde hlavně o to, abys byla v pořádku. Nevím, jak to teď mezi Vámi je, zda je možné si s ním promluvit. Mohlo by mu pomoci, kdyby o tom věděl víc a taky, že už to v současnosti neděláš. V takovém případě nemá důvod Tě posílat do „blázince“. Pokud by ses sebeškozovala dál, pomohlo by, kdybys spolu s tátou vyhledala psychologa. Tam většinou stačí docházet, nemusela bys být nikde zavřená. Kdybys o tom chtěla mluvit víc, ozvi se nám na chatu nebo na telefonu (www.modralinka.cz).

  K problému s kamarádkou a jestli je normální mít pouze jednu... Je těžké říct, co je a není normální, nikdo neurčuje, kolik by měl mít člověk kamarádů. Více než počet, je důležitá kvalita vztahu s kamarádkou/kamarádem. Jestli se v tom vztahu cítíš dobře, jestli je vyvážený v tom, že se navzájem podpoříte apod. Klidně můžeš mít jen jednu kamarádku. Zároveň se děje, že se vztahy různě mění, měníme se i my a naše názory, zvláště ve Tvém věku změn může být hodně, a kamarádka Ti už nemusí vyhovovat. Z Tvého psaní vnímám, že Ti vadí, když jsi pak nepříjemná. Pokud cítíš, že se ve Vašem vztahu něco změnilo, můžeš o tom s kamarádkou mluvit, říct jí, jak Ti je a co bys potřebovala třeba jinak. Na vztahu se často musí pracovat, aby mohl dál pokračovat. Komunikace je hlavní nástroj, jak zabránit tomu, aby vztah zanikl nebo se pokazil. Jste na to spolu dvě, věřím, že to dokážete vyřešit.

  Přejeme Ti hezké podzimní dny.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Poranění krku

  Dobrý den , mám dotaz v sobotu jsem měla zapas florbalu při jedné situaci mě bouchl odraženy míček do krku zhruba do prostřed. Druhy den nic . V neděli a další dny poté jsem měla pocit ze mám něco zaseklého v krku někde dole . Pořad ten pocit mam .Nic při nárazu míčku nekřuplo. Nic mě neboli netlaci a ani nekašlu a nedusim se ?Co to je? Muže to být naražené?

  Ahoj holko,

  Úder florbalovým míčkem do krku byl jistě nepříjemný, avšak je málo pravděpodobné, že by způsobil například zlomeninu nebo naražení jazylky či jiné závažnější poranění. Navíc v případě zlomeniny, ale i jen naraženiny, by se vytvořil silný otok, který by Tě už sám o sobě donutil vyhledat lékařskou pomoc. Mnohem pravděpodobnější je, že došlo k pohmoždění měkkých tkání krku.
  Pocit cizího tělesa v krku může mít různé příčiny. Není vyloučeno, že souvisí s předchozím poraněním, jednalo by se o nervosvalovou bolest v důsledku tupého poranění. Důležité je, že můžeš normálně dýchat a ani nekašleš, což by nasvědčovalo tomu, že příčina obtíží není mechanická (tedy například otok uvnitř hrtanu). Pokud však máš vážné obavy z vnitřního poranění, raději pro jistotu navštiv lékaře.

  Jiné téma

  Lidé s klobouky muchomůrek

  Ahoj, teď se mi začali všude oběvovat lidi, s kloboučkama s barvou muchomůrky, nevíte co tomá za význam? Díky za odpověď

  holka, 12 let, 7. listopadu 2022

  Ahoj,

  běžně bych se u člověka, který všude vidí muchomůrky, trochu obávala o jeho duševní zdraví. Napadlo mě se podívat po internetu, jestli se nejedná o nějakou novou sbírku na dobročinné účely, jako byla třeba tykadla pro Světlušku nebo kvítky měsíčku lékařského během Českého dne proti rakovině. Bohužel, jde jen o nejnovější módní výstřelek z kategorie „vtipné dárky“. Možná proto, že je zrovna podzim nebo byl Halloween.
  Myslím, že není nic špatného na tom, když někomu zajímavý doplněk (nejen v případě muchomůrek) pochválíš a zeptáš se, jak ho získal. Potěšíš tak jeho i sebe.

  Měj se fajn.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Zadívávám se

  Ahoj Alíku, mám problém se zadíváváním. Zadívávám se, a ostatní se mi smejou že se zadivávám. Po pravdě nikoho nemiluju nebo takhle.

  holka, ?? Let, 4. listopadu 2022

  Ahoj,
  nejsem si úplně jistá, jestli chápu, co myslíš „zadíváváním se“. Píšeš, že nikoho nemiluješ, tak si říkám, že se to možná týká toho, že se zadíváš do nějakého kluka nebo holky? Ale napadlo mě i zadívání se, jako zahledět se někam a přestat vnímat.

  Pokud jde o to, že se do někoho zadíváš ve smyslu, že se Ti líbí a okolí se Ti směje, je v pořádku, abys jim řekla, že Ti to vadí, aby toho nechali. Někdy pomůže se takto vymezit a přestane to děti bavit. Pokud by se Ti posmívali dále, neváhej se svěřit někomu dospělému, ať doma nebo ve škole.
  Pokud jsi měla na mysli zahledění se do jednoho bodu, občas se to děje nám všem a není to rozhodně důvod k posměchu, platí totéž, můžeš se ohradit, že je Ti jejich smích nepříjemný. Kdybys měla pocit, že Tvoje pozornost často někam odběhne, můžeš se obrátit i na školního psychologa nebo učitele.

  Moje odpověď je obecná, protože neuvádíš mnoho detailů. Pokud by Ti to takhle nestačilo, zkus nám napsat víc podrobně, co Tě trápí.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Nakupování s rozvahou

  Ahoj poradno
  chtěla bych se zeptat jak si mám začít více šetřit, vždycky si řeknu že si nic kupovat nebudu ale stejně si to koupím nemáte nějaký tip na to abych si to nakoupila, a furt neutrácela peníze děkuji:)

  holka, 13 let, 8. listopadu 2022

  Ahoj, napadá mne jeden trik, a to je „odložené rozhodnutí“. Pokud si chceš něco koupit, dej si čas na rozmyšlenou. Řekněme, že je pondělí a ty si chceš koupit nová sluchátka za 1 400 Kč. Tak si napiš do kalendáře na příští pondělí: Chci si koupit sluchátka za 1 400 Kč?
  A příští pondělí si to rozhodneš. Pokud pořád sluchátka za tu cenu chceš, jde o nákup s rozmyslem.
  Nemusí to být týden, může to být i měsíc, pokud jde o velkou věc, nebo třeba jen hodina, pokud jde o drobnost. Trik spočívá v tom, že umožňíš mozku oddělit okamžitý stimul od následné reakce, nejde tedy o impulzivní nákup.

  Jiné téma

  Sňatek

  Ahoj, může se věřící člověk vzít s nevěřícím 8-o ?? A jestli ano je to hřích?

  Ahoj, nepíšeš přesně, o kterou víru jde. Římskokatolická církev umožňuje sňatek věřícího a nevěřícího člověka, ale má tam nějaké podmínky, je dobré to probrat s oddávajícím knězem. Je potřeba si uvědomit, že pár se zavazuje, že bude děti „vychovávat ve víře“, a to je samozřejmě něco, co by měli oba lidé spolu probrat. Nebylo by fér, aby jeden nutil druhého k něčemu, co je proti jeho nebo její vůli.
  Protestantské křesťanské církve mají různé přístupy, obecně se dá asi říci, že takový sňatek nedoporučují, ale umožňují. Opět platí, že čím důležitější roli víra v živoě člověka hraje, tím spíš asi bude chtít, aby jeho nebo její životní partner tuto víru sdílel, nebo alespoň chápal.
  Není to jednoduché téma, ale tak to ve vztazích bývá. Více než „zda je to hřích“ (nevím o nikom, kdo by říkal, že je to hřích) bych se v tomto směru ptal, jda je to pro oba lidi v páru férové, zda vědí, do čeho jdou.

  Jiné téma

  Sousedův pes nám zabil zvířátka

  Ahoj, na zahradu nam leze pes od sousedu...mame na zahrade zviratka a uz jich 5 zabil.. Co mam delat je mi jich lito protoze i kdyz je ten pes jenom stredne velký tak toho uz zabil hodne.. jak mam rict sousedum ze se mi to nelibi?? protoze ten pes jim vlastne utíká protoze nemaji dodelany plot..

  Ahoj,

  je mi moc líto, že si soused nedává pozor na svého psa. On je za něj a i za jeho škody zodpovědný. Zmiňuješ, že sousedův pes už toho zabil hodně, možná též hrozí nebezpečí lidem, ač je jen „středně veliký“.

  Doporučil bych se obrátit na obvodní oddělení policie, popř. na přestupkovou komisi Vašeho obecného úřadu. Ze strany souseda se může jednat o porušení zákona o ochraně zvířat, konkrétně se mohl dopustit tohoto přestupku.

  Zároveň byste měli nárok na náhradu škody, kterou způsobil soused. Náhradu získáte v rámci civilního řízení, zde bych Vám doporučil se obrátit na advokáta.

  Zkus s informacemi, které jsem sem napsal, zajít za rodiči. Proces není moc komplikovaný, a díky němu můžete předejít dalším smutným událostem.

  Jiné téma

  Kruhy pod očima; sebevědomí

  Ahoj poradno,
  Mám 2 dotazy.
  1. Mám nonstop kruhy pod očima. Vypadám s nima úplně jako příšera (ostatní mi to říkají). Proto se ptám jak se jich zbavit? Spím denně kolem 8,5hodin. Lékař mi jen vynadal proč mám kruhy pod očima.😕 Byl jsem kvůli tomu i na odběru krve a nic nezjistili. Někdy jsem i bledý (nevím jestli to nějak s tím souvisí). Měl bych spát déle? Jaké by mohli být důvody proč mám kruhy pod očima?

  2. Mám nízké sebevědomí a začal jsem se před všema hrozně stydět.
  Jsem hnusnej, nemám svaly,..(důvod proč se za sebe stydím hlavně před holkama) Neznáte nějaký trik , jak se přestat stydět a jak mít alespoň nějaké sebevědomí?

  V poradně jsem nenašel odpověď na mou konkrétní otázku. Takže jestli jste už odpovídali na něco podobného tak se omlouvám.

  Děkuji za odpověď

  Ahoj kluku,

  1) „Kruhy pod očima“ vznikají proto, že pokožka této části obličeje (pod dolními víčky) je podstatně tenčí, než pokožka na jiných částech těla. Proto přes ni „prosvítají“ drobné cévy, jimiž proudí krev. „Kruhy“ mohou být více či méně nápadné, což souvisí například s barvou pleti (čím je pokožka světlejší, tím jsou tyto skvrny výraznější). Nejedná se o zdravotní problém, spíše o problém kosmetický.
  Pokud Ti někdo říká, že vypadáš jako „příšera“, snaž se nic si z toho nedělat, protože dotyčná osoba to ve své zlomyslnosti nejspíš říká proto, aby Tě ranila a abys byl smutný. Takže když kvůli takovým řečem budeš smutný, vlastně tím dotyčnému zlomyslníkovi splníš jeho přání.
  Je možné, že kruhy jsou výraznější při nedostatku spánku. Dospívající člověk by měl spát 9 až 11 hodin denně, a tudíž 8,5 hodin, jak uvádíš v dotazu, je na hranici dostatečnosti. Určitě bys měl spát alespoň o něco déle a také dodržovat zásady spánkové hygieny (například spát v dostatečně větrané místnosti, před ulehnutím se alespoň hodinu nedívat na displeje a monitory všeho druhu, jíst naposledy 2 až 3 hodiny před spaním, nebrat si do spaní příliš hřejivé oblečení atd.).

  2) Problém spočívá v tom, že– ostatně jako většina dospívajících – posuzuješ svůj vzhled příliš kriticky. Především bys na sobě neměl hledat samé „chyby“ či „nedostatky“ (méně vyvinuté svaly, „kruhy pod očima“ a podobně) a zaměřit se raději na své přednosti, jichž máš určitě celou řadu. Také by ses neměl srovnávat s nějakými „ideálními vzory“, protože nejsi povinen vypadat jako kulturista či jako herec z amerického seriálu pro mládež.
  Když posuzuješ a hodnotíš své tělo a svůj vzhled, neměl by ses řídit předpokládanými názory ostatních. Základem zdravého sebevědomí je přiměřené sebehodnocení. Proto je důležité, aby do Tvého tělesného schématu nepronikly zkreslené představy o tom, jak by takové lidské tělo mělo vypadat. Pokud netrpíš nějakou tělesnou vadou, neměl bys svůj vztah k vlastnímu tělu zbytečně problematizovat tím, že jej budeš posuzovat podle falešných vzorů z médií (filmu, televize a podobně).
  Jsi to, čemu věříš. Jestliže budeš sám sebe neustále přesvědčovat o tom, že jsi „hnusnej“, tak tomu nakonec ještě sám uvěříš. Důležité je, abys na sobě neviděl jenom samé „nedostatky“, ale aby sis dovedl uvědomit také svoje přednosti. Takovou předností přitom nemusí být vypracované svaly (které vypovídají spíš o těžké fyzické námaze než o zdravém životním stylu), nehledě k tomu, že většina dívek, kvůli nimž se za svaly stydíš, určitě netouží po tom, aby se jich „zmocnil“ nějaký urostlý svalovec, který má sice atletickou postavu, ale přitom může být necitlivý, sobecký či bezohledný. Naproti tomu většina dívek na chlapcích oceňuje čestné jednání, upřímnost, ohleduplnost, věrnost, spolehlivost (dodržování daného slova) a podobné vlastnosti.

  Jiné téma

  Pitný režim+váha,výška+Jak vyjádřit zájem o kluka?

  Ahoj Alíku, mám takové dotazy.

  1.Je to ohledně mého pitného režimu. Za den vipiju cca 0,7 litru (třištvrtě litru), a vážím 34 - 35 kg. Bude mi brzy deset.

  2. Jsem v pořádku? Měřím 151,5 cm. Vážím 34,5 kg.

  3. Jak jsem již psala v některém z minulých dotazů, zamilovala jsem se do ukrajince, on do mě zřejmě také. Chtěl mě chytnout za ruku, a furt se na mě kouká, chodil za mnou. Jenže když mě chtěl chytnout za ruku tak já jsem se na něj divně podívala a on to asi bral tak že ho nechci.

  Moje dotazy tedy zní:

  1. Je v pořádku kolik toho za den vipiju?
  2. Měřím a vážím přiměřeně?
  3. Jak mu říct že o něj mám zájem?

  Omlouvám se za dlouhý dotaz.

  holka 9, 9 let, 2. listopadu 2022

  Ahoj z Modré linky,

  poslala jsi nám více dotazů, odpovíme Ti na ně jeden po druhém.

  Nejdříve se ptáš na pitný režim. Chci ocenit, že se zajímáš o to, jak být co nejzdravější. Pitný režim v tom opravdu hraje důležitou roli, naše tělo je totiž tvořeno z větší části vodou. Myslím si, že bys měla příjem tekutin zvýšit - u dětí je vhodné, aby se na každé kilo váhy vypilo 60 ml tekutin, měla bys tedy vypít přibližně 2 litry (voda, neslazený čaj, čistý džus, minerálka apod.) Nejsme ale zdravotníci, naši odpověď ber jako orientační - pokud chceš mít přesnou odpověď, obrať se například na praktickou lékařku/lékaře, nutriční/ho poradkyni/poradce apod.

  Zajímá Tě také, jestli jsi v pořádku, co se týká váhy a výšky. Tuto otázku by Ti také odpověděli nejlépe odborníci - praktický lékař/ka, výživový poradce apod. Můžeš si ale vypočíst svoje BMI (Body Mass Index), které orientačně určuje, jak na tom člověk s poměrem výšky a váhy je. Zkusit to můžeš například tady: https://www.childrenbmi.com/cs/ nebo třeba tady: https://prevodyonline.eu/cz/bmi-pro-deti-i-dospele.html. Když jsem zadala do tabulek Tvůj věk, váhu a výšku, vyšlo mi, že Tvoje váha je v pořádku. Pokud Tě to zajímá více, můžeš se zeptat například při pravidelné lékařské prohlídce - tam se výška a váha pravidelně sleduje a lékař/ka může dát i doporučení ohledně životosprávy. Může také vzít v úvahu i jiné důležité skutečnosti, které my nemůžeme postihnout.

  Píšeš také o ukrajinském chlapci, do kterého ses zamilovala. Teď se stalo, že Tě chtěl vzít za ruku, a Tvůj pohled si vyložil zřejmě tak, že ho nechceš. Zdá se tedy, že ten chlapec o Tebe má zájem, ale možná má dojem, že Ty o něj zájem nemáš. Myslím si, že by tu mohlo pomoci, kdybys dala najevo, jak to máš - pohledem, úsměvem, tak, že budeš vyhledávat jeho přítomnost. Možná bys mohla být více iniciativní a zkusila ho vzít za ruku Ty a dodala mu tak odvahu. Pomoci může i otevřenost v komunikaci, jednoduše říct (nebo třeba napsat), že se Ti líbí, že máš o něj zájem. Můžeš být i konkrétní, říct mu, co na něm oceňuješ, co se Ti líbí, nebo čeho si vážíš. Uvidíš, jak se to bude vyvíjet dále.

  Držíme palce a přejeme co nejméně starostí a hodně radosti.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Pomoc pro kamarádku + Jsem v pohodě?

  Ahoj alíku a spol.
  Moje kamarádka se řezala kvůli nešťastné lásce a tak jsem jí poslala odkaz na tebe. JENŽE ona reagovala podle mě přehnaně prý že není případ na psychouše atd.
  Taky nedávno říkal můj bývalý kluk že nechce dopadnout jako já a to jsem celkem v pohodě nevim jestli ten kdo si to čte (jako třeba modrá linka atd.) má přístup k mým minulým dotazům ale já jsem podle mě v pohodě ale nevím co si mám o nich myslet. :(

  holka, 11 let, 30. října 2022

  Ahoj,
  píšeš nám o své kamarádce a o tom, co Ti řekl bývalý kluk. Nedáváš nám žádný konkrétní dotaz, takže moje odpověď bude spíš taková nabídka toho, co mě napadalo, když jsem četla Tvůj dopis.

  Oceňuji, jak myslíš na svou kamarádku a snažíš se jí pomoct. Reagovala odmítavě, podle Tebe přehnaně. Ty jí můžeš vyjádřit obavu, podporu, předat kontakt, ale dál je to už na ní, jestli nám (nebo někam jinam) napíše. Je v pořádku, že to má nějaký vývoj. Možná teď na to není připravená, ale za nějakou dobu bude. Dej jí vědět, že jsi tady pro ni, ale netlač na ni. Už tak jsi pro ni udělala hodně, když jsi jí dala kontakt na pomoc.
  Co se týče Tvého bývalého kluka, ať už jsi nebo nejsi v pohodě, to, co Ti řekl, mi zní docela necitlivě, ale neznám okolnosti, za jakých to řekl a jak to vlastně myslel.
  Máme přístup k historii Tvých dotazů, víme, co jsi dřív řešila, ale nevíme, jak jsi na tom teď. Pokud bys o tom chtěla mluvit, jsme tady. Můžeš nás oslovit i na chatu nebo na telefonu (www.modralinka.cz)

  Přejeme hezké dny.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Pitný režim

  Ahoj mam problem s pitnym rezimem. za den vypiju okolo 1 litru nekdy ani to ne... Dala sem si cil ze kazdy den vypiju 2 flasky kazda ma 600 ml bude to stacit ne?? Ucitelka nam rikala ze mame vypit neco okolo litru a pul takze stacit by to mohlo.. dekuji za rady

  holka 13 let, 31. října 2022

  Ahoj holko,

  Doporučený denní příjem tekutin pro dospívajícího člověka činí 50 až 70 mililitrů na 1 kilogram tělesné hmotnosti. To by například při tělesné hmotnosti 50 kg činilo 2 500 až 3 500 ml, tedy 2,5 až 3,5 litru. Jedná se však o veškerý příjem tekutin, který zahrnuje nejen nápoje, ale i tekutiny obsažené v pokrmech (například některé druhy zeleniny jsou až z 90% tvořeny vodou).
  Dospívající člověk by měl vypít okolo dvou litrů nápojů denně, což platí pro chladné období roku, kdežto v létě by měl být příjem tekutin s ohledem na horké počasí zvýšen na 3 litry.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!