Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Jiné téma

Ahoj Alíku, poslední dobu nesnáším komáry! Bojím se že když komáři roznáší boreliozu a mám na těle cerveny flek muze se mi oddalit menstruace. Opravdu mam strach. Hrozně to svědi a kvuli bzučeni nemuzu spat.

Janča, 13 let, 25. srpna 2018

Ahoj,
předpokládám, že v současné době už červená skvrna zmizela a tvůj problém se vyřešil. Pokud ne a stále, i po více než týdnu, přetrvává a dokonce se zvětšuje, nebylo by od věci objednat se ke svému pediatrovi, aby tě vyšetřil. Ohledně komárů zabírá nejlépe repelent, nebo odpuzovač komárů, který se zapojí do zásuvky.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,
Máme bazén takový obdélník vysoký 56cm bez filtrace rodiče jí nechtějí protože si myslí že to škodí a můžeme z toho dostat nějakou nemoc ale já si myslím že je to lepší než se koupat v oslizlém bazénu . Už odmala jsem měla jediný sen a to mít velký bazén což se mi do dnes nesplnilo rodiče se pořád na něco vymlouvali nejdříve že je málo vody pak že to moc stojí , že je to třeba čistit atd... q já jsem vždy kvůli toho brečela protože jsem špatná v plavání a chci to trénovat ale nemám kde protože když mi rodiče slíbili že půjdem na koupaliště je to zhruba 5 let a nedodrželi to a když se jich teď zeptám tak řeknou že nemají čas alespoň mi minulý rok koupili 5 cm bazének a letos to byl ten obdélník 56cm ze začátku voda vydržela tak 10 dní ale teď když jsme jí v pondělí 20. měnili a čisti tak jsme se koupali v úterý a dneska je Čtvrtek 23. a já se tesila že se půjdu ocákat a vlezla jsem tam a ta voda smrděla bylo tam plno smetí a bylo to všude slizké tak mi mamka řekla ať vylezu že můžu být nemocná a já mám takový problém že (prosím nesmějte se mi) když po něčem toužím celý den a pak to někdo zruší tak začnu nahlas brečet a nemůžu prestat jakobych se nemohla zastavit . A pak mně zeřval taťka že jsem smrad že se chovám jako malá a chtěl mi dát asi facku ale já utekla ( když se prostě rozbrečim a nejde to zastavit tak za to dostávám asi vždycky výprask ale pak se chci vždycky zabít a k psychologovi nemůžu protože ten školní si na mně zasednul a toho normálního máme daleko).

Poradíte mi jak rodiče přesvědčit aby koupili příští rok velký bazén s filtrací?
A jak překonat ten brek?

holka, 12 let, 23. srpna 2018

Ahoj,
chápu, že jsi zklamaná, když se nepodaří to, na co jsi se dlouho těšila. Zároveň je ti asi také jasné, že s takovýmito situacemi se budeš setkávat celý život, protože nikdo na světě nemůže mít úplně všechno, co by chtěl a ne vždycky se ti podaří všechno, jak bys chtěla. Naučit se vypořádávat se zklamáním a neúspěchem je znakem vyzrálosti osobnosti. Dá se tedy čekat, že postupem času se to zlepší a budeš neúspěchy lépe zvládat. Tví rodiče by to samozřejmě neměli řešit fyzickými tresty ale spíše si s tebou promluvit a samozřejmě není řešením ani sebevražda, nebo uvažování o ní. Když něco nevyjde podle tvých představ, pokus se například odvést svou pozornost někam jinam a zabavit se, abys na prožitý neúspěch nemusela myslet. Někomu pomáhá například fyzická námaha (třeba sport, nebo fyzická práce), jiný raději sedne ke knize, nebo vyhledá společnost dalších lidí. Zkus si najít způsob rozptýlení, který bude vyhovovat tobě a pomůže ti odvést pozornost od prožitého zklamání.
Co se týká nákupu bazénu s filtrací, obávám se, že budeš muset respektovat rozhodnutí svých rodičů. Uvědom si, že jsou to oni, kdo bude muset případný nákup financovat. Možná jim tato investice připadá zbytečná, nebo na ni už zkrátka nemají v rozpočtu prostředky. Můžeš jim samozřejmě znovu přednést své argumenty, ale konečné rozhodnutí bude na nich.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Baví mě být samotnou, né že by mě to úplně bavilo ale lepší být sama než být s hloupými lidmy. Pořád sem sama a chodím i sama ven. Chodím takto už 2 měsíce sama ven. Nezdá se vám že přeháním ? Myslíte že je dobré aby člověk byl sám ? Děkuji

holka, 12 let, 22. srpna 2018

Ahoj,
každý člověk je jiného osobnostního založení a introvertněji založeným lidem vyhovuje spíš samota (nebo velmi úzký okruh nejbližších) než společnost ostatních lidí. Na tom samozřejmě není nic špatného. Na druhou stranu pokud se ostatních lidí straníš proto, že máš dojem, že všichni ostatní jsou hloupí a jejich společnost je pod tvou úroveň, v pořádku to není. V takovém případě by ses měla zamyslet spíše nad svými požadavky na ostatní a přistupovat k ostatním s trochu větším respektem a pokorou. Protože, už z čistě statistického hlediska, není možné, aby kolem tebe byli samí hloupí lidé, kteří si tvou společnost nezaslouží. Zamysli se proto nad příčinami svého chování.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Mám problém se kterým bych se celkem ráda někomu Svěřila, ale kdykoliv začnu, nevím jak to popsat tak, aby to bylo pochopitelné. Zkusím to tedy tady.
V květnu mi zemřel děda, strašně moc jsem to obrečela, i když jsem ho viděla jen párkrát do roka. Děda bydlel na chalupě v jižních Čechách, kde to miloval. Já to tam také milovala a doteď miluju. Je tam klid, žádné starosti, vždy krásně užité léto a prázdniny.
Děda se tam o to vždy hezky staral, měl slepice, které mám tak moc ráda. Spousta lidí si myslí, že to je jen hloupé zvíře, které snáší vejce. Já Jsem ale za ty roky zjistila, že se dají naučit pár věcem a že jsou strašně přítulný. Jo, ráda chodím do kurníku a hladím si je tam. Nosím jim tam jídlo a vodu. Taky miluju jejich vajíčka, odmala jsem jedla jenom vajíčka od slepic na chalupě. Kupované vajíčka nesnáším, jsou bez chuti a žloudek není vůbec žlutý. Spousta lidí si kvůli tomu kupuje bio vejce, ale ty taky nejsou nic moc.
Rodiče chtějí dát na konci prázdnin slepice pryč, jelikož se o ně nemá kdo starat a kdybychom je zavřely do kurníku, tak by se jen trápily. Já to chápu a chci pro ně jen to nejlepší. Jenže zkrátka nechci přijít o tak dobrý vajíčka.
Další věci jsou jen takové maličkosti, ale přesto mě to trápí. Děda byl vždycky zvyklej chodit zalévat stromky a keře konvicí a tak se desetkrát vracel k sudu nabrat vodu a zase nazpátek ke stromkům. Rodičům to přijde zbytečně namáhavé a tak ke stromkům natáhnou hadici a na chvilku pustí vodu. Zase znovu říkám, že to chápu, ale moc mi vadí , že už se to nedělá tak jak to dělával děda.
Před pár dny se rozhodlo, že zrušíme dva záhony. Sice nám zbydou ještě tři, ale mrzí mě to. Přijde mi totiž že se pomalu ničí vše co děda měl rád, o co se staral a co vybudoval. Smutný je ze moje slova nikdo nebere vážně, že mi nikdo nevěří, když řeknu že bych se o pár věcí postarala.
Největší strach mám z toho že chalupa bude pomalu upadat a pak už na ní nebudeme moc jezdit. Mamka sice říkala že to tak nebude, ale kdo ví.

holka, 14 let, 17. srpna 2018

Ahoj,

když nás opustí někdo blízký, je to vždy velmi těžké, vše se pomalinku vrací do svých kolejí až po čase, u hodně blízkého člověka se uvádí, že trvá dva roky, než si bez něj jaksi zvykneme jít dál. Každopádně ztrátou dědy vznikla veliká mezera.

Moc se mi líbí a moc oceňuji, že chceš jít v dědových šlépějích, děda by měl z Tebe jistě radost. Také se mi moc líbí, jak píšeš o tom místě, jak to tam máš ráda. To všechno bys měla v klidu probrat s rodiči, třeba jim i dát přečíst svůj e-mail nám a naši odpověď.

Nicméně chápu i Tvé rodiče. Sama jsem se mnohokrát ptala: Co bude se sadem, když odejde zahradník? Většinou nemá pokračovatele, pokud si je sám nevychová, ať už někoho z rodiny či někoho jiného. Ty jsi k dědově zahradě i stylu práce přilnula, můžeš zkusit rodiče požádat, aby se pokusili Ti něco svěřit do péče, třeba ty záhonky. Co se týká slepic, je možné je svěřit někomu, kdo žije v blízkosti a chová slepice, a pak si vajíčka brát od takového, třeba i vzdálenějšího souseda.

Jinak je třeba brát to tak, jak to je. S odchodem člověka odchází většinou i to, co miloval, co ctil, o co pečoval. Málokdy se někdo ujme všeho. Je třeba si určit priority, co zachováme a zbytku se zbavit, jinak to nejde. Příběh člověka žije tak dlouho, dokud bude žít v naší mysli a tak i Ty jej poneseš dál, nejen Tví rodiče a jeho kamarádi.

Doba je rychlá a velmi rychle se mění. Každý z nás, i Tvůj děda jistě věděl, že po jeho odchodu nezůstane vše tak, jak to bylo za jeho života, protože to nejde.
A tak Ti držíme pěsti, aby ses přes bolestnou ztrátu svého dědy i toho, co k němu bytostně patřilo, dokázala přenést.

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, píšu sem poměrně často, doufám, že vám to nevadí. Ale rozhodně si žádné dotazy nevymýšlím, to opravdu nemám za potřebí, jen mě docela hodně věci zajímá..
Já od mala miluju zvířata a snažím se jim pomáhat - podepisuju různé petice proti cirkusům, kožešinovým farmám, klecovým chovům, nekupuju si kožené boty, snažím se si kupovat kosmetiku netestovanou na zvířatech, pokud to jde. Ale stejně podle mě zvířata nejvíc trpí kvůli masu. Když vidím ty videa, jak to chodí na jatkách, rozrečím se u nich a ani je nedokážu dokoukat, je hrozné, jak se lidi dokážou chovat k živým bytostem, které cítí bolest stejně jako my. Proto bych chtěla být vegetariánkou. Bojím se ale, že maso nebudu umět správně nahrazovat a začnou mi třeba vypadávat vlasy atd. Tak jsem se chtěla zeptat, jak a čím maso správně nahrazovat :)

holka, 14 let, 13. srpna 2018


Ahoj,

naše poradna je zaměřená spíše psychologicky, každopádně ohledně vegetariánství, ochrany zvířat a obecně výživy najdeš spousty rad a informací jak na internetu, tak v odborných publikacích. Než se staneš vegetariánkou, je vhodné zjistit si o tom co nejvíce informací. Nemusíš mít obavy, pokud budeš jíst správně a vyváženě, neměly by Ti vypadávat vlasy, ani se u Tebe objevovat jiné zdravotní problémy.

Pokud by Ti ohledně výživy neuměli poradit rodiče, můžeš se obrátit na výživové poradce a dietní sestry. Maso nahradíš nejlépe něčím, v čem je obsaženo hodně bílkovin, např. luštěniny, tofu, apod. Můžeš si na jídelníčku ponechat i ryby. Způsob vegetariánského stravování je dobré důkladně probrat s někým, kdo tomu rozumí, třeba i s někým ve Tvém okolí, kdo vegetariánem delší dobu je.

Velmi oceňuji Tvůj postoj ke zvířatům, a děkuji Ti za něj.

Modrá linka

Jiné téma

Dobrý den moje maminka má málo vlasů , Stratila je když nás čekala .a já bych chtěla aby jich mnela zase hodně je na to nějaký sprej nebo ...... děkuji

holka, 13, 15. srpna 2018

Ahoj,
bohužel nic podobného jako sprej na zhoustnutí či růst vlasů neexistuje. Jejich počet je předem daný a závislý na množství vlasových cibulek, které člověk má. Existují samozřejmě masky a další přípravky na ošetření vlasů, které dokáží zlepšit kvalitu poničených vlasů, ale na jejich hustotu bohužel nemají žádný vliv.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol.,
vždycky jste mi dobře poradili, tak se ptám znovu.
S mojí holkou si chceme psát s*x chat. Je to 15+ nebo ne? Chci se zeptat abysme něco neprovedli.
Nikde jsem to nenašel. Díky za odpověď!

kluk, 12 let, 13. srpna 2018

Ahoj,
dost dobře nevím, co si mám představit pod pojmem „sex chat.“ Nicméně zcela jistě víš, že pohlavní styk je legální až od věku patnácti let a tato hranice není stanovena jen tak „od boku.“ Zohledňuje věk, ve kterém je většina dospívajících alespoň částečně zralá na vztah sexuálního charakteru. Ve dvanácti letech určitě ještě nejste zralí na to, abyste si vyměňovali zprávy sexuálního charakteru a nevidím důvod, proč byste to měli dělat. Raději se snažte prohlubovat své přátelství, aby se z něj jednou mohl stát plnohodnotný vztah. Na všechno máte ještě spoustu času a byla by rozhodně škoda to zbytečně uspěchat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj jemi 14 a líbí se mi jeden 10 letej kluk ale nejsem Na kluky co mám dělat je to divný? Poraď mi alíku

kluk, 14 let, 13. srpna 2018

Ahoj,
tvůj dotaz naprosto nekoresponduje s dotazy, které jsi položil v minulosti a bohužel mám pocit, že si děláš nevhodnou legraci. Uvědom si, prosím, že podobnými dotazy blokuješ čas, který by odpovídající mohli věnovat někomu, kdo jejich rady skutečně potřebuje a využije.
Bára

Jiné téma

Ahojky,
vždy jsem měla kudrnate vlasy a jako mala holka jsem si je moc nečesala,takže všichni obdivovali moje vlasy. Byli dlouhé,husté a kudrnate... Pak jsem si je začala česat..Měla jsem je 90 cm dlouhé,porad hrozně hustě,ale už ne tolik kudrnate a začali být takové vyschle. Nedávno jsem si je ostrihala po prsa a začala občas žehlit. Vždy mám úplně suché vlasy a když si je vyzehlim ,vypadají zdravě.
Jak je to možné?

holka, 13 let, 12. srpna 2018

Ahoj,
bohužel na dálku nedokáži říci, jaký problém se svými vlasy můžeš mít. Nejlepší by bylo navštívit kvalitní kadeřnici, která ti poradí, jak o vlasy pečovat, aby byly co nejzdravější a nebyly vysušené. Určitě ti doporučí vhodnou masku či další přípravky, které tvůj problém vyřeší.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku, potřebuji poradit.
Na konci školního roku jsem sundal jednoho kluka a on následně napsal svému staršímu bráchovi, který ještě ten den přišel do školy. Vtrhl do třídy a chtěl si mě vzít před školu a něco mi udělat, ale naštěstí tam byli učitelky a nic se mi nestalo.
Už v té třídě jsem se mu omlouval, ale on říkal, že to prostě nenechá být.
Ten jeho brácha bydlí kousek od mého domu, takže se bojím chodit ven, protože kdyby mě potkal tak mi určitě bude chtít něco udělat.
Prosím o radu

kluk, 15 let, 12. srpna 2018

Ahoj,
nerozumím příliš tomu, co znamená „sundal.“ Pokud jsi ho fyzicky napadl, základem je, aby sis uvědomil, že takové chování není v pořádku a příště by ses ho měl rozhodně vyvarovat. Je určitě dobře, že ses svému spolužákovi omluvil a pokusil ses situaci vyřešit. Svůj čin už vzít zpátky nemůžeš a jestliže ti bude spolužák nebo jeho bratr dál vyhrožovat, určitě by ses měl svěřit rodičům a poprosit je o pomoc. Rozhodně není v pořádku, aby ses kvůli tomu bál chodit ven.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj. Hrozně mě štve jak se každý v mé blízkosti nějak povišuje nad lidmi,který jsou nějak jiný. Tím jiný,myslím lidi s tmavší pleti..
Například dnes a včera,byla jsem na koupališti a byli tam nějací kluci,kteří byli nejspíš Afričané (kudrnate a husté vlasy+tmavší pleť)..Byli tam také kluci z moji školy (o par let mladší než já). Afričané se v klidu bavili (neuměli moc česky) a kluci z naši školy jim začali nadávat ze jsou černý atd..Bylo mi jich líto a doufala jsem ,že mi moje kamarádka pomůže je nějak uklidnit,ale ona se tomu začala smát a byla proti afričanům. Řekla jsem jim ať toho hned nechají ,ale neposlechli..
Druhy den jsme tam potkali (už s jinou kamaradkou) hrozně moc romů...
Zase nějací kluci jim nadávali a myslím ze se začali i nějak prát.. Chci to zastavit!! Já jsem v minulosti „chodila“ s takovými cikány a teď se s některými i bavím a vím ze jsou v pohodě... Lidi ,kteří je neznají si myslím ze to jsou zlý a špatný lidé,ale oni jsou dost hodný.. Jak to mám zastavit? Chtěla jsem požádat třeba rodiče o pomoc,ale oni mají taky nehezky názor (ale nesnáší nadávky ohledně barvy kůže)
Jak tedy mám zabránit tomuhle? Však ti lidé nemůžou za to kde a komu se narodili

holka, 13 let, 8. srpna 2018

Ahoj,

je super, že píšeš s tím, co Tě trápí a chceš to tak sdílet. Upřímně Ti chci říct, že jsi mě dostala tím, jak nad celou věcí uvažuješ. Chci moc ocenit, že si uvědomuješ, že lidé si nevybírají to, jak, kde a komu se narodí. A proto si nikdo z nás, ať jsme jacíkoli, nezaslouží, aby se nám druzí posmívali nebo nás dokonce nenáviděli za něco, co je přirozené. Dál chci ocenit i to, že když se Ti něco nelíbí, uvažuješ nejen nad tím, že by to tak být nemělo, ale především jak to změnit. To se mi zdá moc vyzrálé na 13letou dívku a myslím si, že se Ti takové uvažování bude do života ještě hodit.
Ptáš se, jak to zastavit. Na to ale, bohužel, není jednoduchá odpověď. Tak jako je přirozené, že jsou lidé, kteří mají jinou barvu pleti, tak je vlastně přirozené i to, že se lidé bojí a mají nedůvěru k tomu, co neznají a co je jiné. V Česku moc lidí s jinou barvou pletí nežije, a tak je to pro Tvé přátele a známé nezvyklé. Jak sama píšeš, z vlastní zkušenosti víš, že když se s lidmi, kteří jsou na první pohled jiní, sblížíš, zjistíš, že se liší jen vzhledem, jinak můžou být stejně tak fajn víc nebo míň jako všichni lidé.
Měnit názory jiných lidí je velice těžké, vlastně nemožné. Dokud druzí svůj pohled na svět změnit nechtějí, zmůžeš toho málo. To je třeba respektovat. Nicméně můžeš samozřejmě v klidu mluvit o tom, jaký názor na to máš Ty. Říkat o tom, co se Ti nelíbí, ale stejně tak i ocenit, když se Ti naopak bude líbit, jak se druzí chovají. Tím jim dáváš zpětnou vazbu na jejich chování a oni si z toho můžou něco vzít. Názory na druhé je vždycky dobré říkat v klidu, ideálně když se nic jiného neděje a mluvíte spolu v přátelském tónu. Moc fajn je, když druhého neodsoudíme za to, co si myslí, ale spíš mu nabídneme, jak to vnímáme my. Respekt je důležitý.

Přejeme hodně štěstí.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Mám mobil huawei honor 6A. Teď mi u něj blbne nabíjení. Prostě se odmítá nabít. Nabíjí se jenom někdy. Je možné, že to bude tím že mi včera spadl na zem a praskl mi na něm levý roh? Mám ale pocit, že to tak bylo už před tím, než mi spadl. Děkuji Amča.

holka, 12 let, 9. srpna 2018

Ahoj Amčo,
je to možné, že náraz něčím uvnitř hnul tak, že se přerušil nějaký kontakt. Také se ti mohla porouchat nabíječka, nebo její drátek. Zkus s ním všelijak kroutit, jestli to má vliv, nebo připojit telefon k jiné nabíječce.

Alík

Jiné téma

Dobrý den mám takovou otázku

Někdy vidím lučni kobylky s takovou malou jehličkou u zadečku jako kdyby to bylo
žihadlo.

Je to vážně žihadlo?

Aleš 10 let, 7. srpna 2018

Ahoj,
nejde o jehličku, ale o takzvané kladélko. S jeho pomocí nakladou samičky na podzim do země kolem stovky vajíček.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj zítra jedeme jenom s taťkou do Švýcarska a já nevím jak se mám domluvit kdyby se něco stalo německy neumím a anglicky umím ale neumím věci jako je ondlení, zlomená ruka atd.

holka, 12 let, 7. srpna 2018

Ahoj,
myslím, že s tím si vůbec nemusíš dělat starosti. Kdyby došlo na dovolené k nějakému zdravotnímu problému, určitě ti s překladem pomůže tvůj tatínek, nebo další přítomní dospělí. Případně bys určitě zvládla potenciální zdravotní potíže popsat oklikou a s použitím „pantomimy,“ metodou „rukama nohama.“ Ale věřím, že nic podobného potřebovat nebudeš.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den, mohu se Vás zeptat co je to platonická přítelkyně? Četla jsem to v knize od Stephena Kinga, konkrétně ZELENÁ MÍLE. Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 6. srpna 2018

Ahoj,
netuším, v jakém kontextu byl v knize tento termín použit, ani co tím S. King přesně myslel. O platonické lásce je mluví v takovém případě, kdy mezi dvěma lidmi panuje silný cit a náklonnost, ale nejsou přítomny žádné intimity a sex. Vzhledem k tomu, že s erotickými prvky se v rámci přátelství nepočítá, není mi úplně jasné, co by mohla být „platonická přítelkyně.“ Možná tím chtěl autor jen zdůraznit, že se jedná skutečně jen o přátelství bez „postranních úmyslů.“ Nicméně to je jen můj osobní názor a záměr autora (respektive překladatele) bohužel neznám.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli můžu používat depilační krém nebo je lepší žiletka

holka, 12 let, 31. července 2018

Ahoj,
samozřejmě, že můžeš používat depilační krém. Nevidím jediný důvod, proč bys nemohla. Každé ženě vyhovuje jiný způsob depilace a je potřeba vyzkoušet, na co bude reagovat tvoje pokožka lépe. Většinou ženy s citlivější pokožkou používají spíše depilační krém, který je nedráždí tolik jako žiletky nebo vosk. Nicméně je skutečně třeba, abys vyzkoušela, co bude vyhovovat právě tobě.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku.. Chtěla bych se zeptat jestli je muž (27) ve vztahu se slečnou (15) považován za pedofila?

Ahoj,
to je velmi složitá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Existuje totiž několik definic pedofilie. Podle první z nich je pedofilie zúžena jen osoby s dosud nevyvinutými druhotnými pohlavními znaky. Podle jiných definic a pojetí pedofily přitahují kromě předpubertálních dětí i děti v rané pubertě a nezřídka i dospívající a mladí dospělí, jejichž vzhled či jiné projevy si zachovaly dětské rysy.
Na druhou stranu samozřejmě nemusí mít takový vztah s pedofilií nic společného a mladého muže mohou na dospívající dívce přitahovat například charakterové vlastnosti a na mladistvý vzhled se vůbec nesoustřeďuje.
Tvoje otázka by tak musela být spíš posuzovaná v kontextu dalšího chování onoho muže.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku. Prosím o zkráceni dotazu
Tuhle jsem si s jedním klukem, kterému bylo asi 17, podala ruku. Měl ji trochu spocenou a já potom musela jít na záchod. No a potom jsem se jako každý člověk dotkla toaleťáku, že jo. Nevím jak moc, ale i tak...

Má otázka zní: Muzu skrz tu spocenou ruku dostat AIDS (předpokládaje, ze by ho měl, samozřejmě)?

Díky

holka, 16 let, 25. července 2018

Ahoj,
rozhodně nikoli! AIDS, respektive virus HIV se nedá chytit podáním rukou, líbáním a podobnými cestami. V praxi dochází k přenosu pouze následujícími způsoby: pohlavím stykem, půjčování injekčních stříkaček nebo jehel, při krevní transfúzi a z infikované matky na plod. Takže se rozhodně nemusíš bát.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj všichni co tu pomáháte, mám prosbu. Je mi 12, mám takové ty špinavě blonďaté vlasy jako každý druhý. Předloni jsem měla ombre do světla, v záři 2017 jsem se šla ostříhat na delší mikádo takže ombre zmizelo a rok už mám stejné vlasy. Moc už mě to nebaví, nechci se nějak moc stříhat, jen třeba zarovnat konečky ale chci změnu. Jedna varianta je ombre - nevím jestli do tmava nebo do světla. Dalši varianta je něco barevnějšího- třeba lososové nebo světle modré dolní pramínky. Co myslíte?

Ahoj,
bohužel jsem tě nikdy neviděla a nevím, jak vypadáš, proto ti samozřejmě nemohu poradit, jaký střih nebo barva vlasů by ti slušely. Nejlepší bude, když se objednáš ke kadeřnici a necháš si od ní kvalifikovaně poradit.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj. Přemyšlela jsem,že se obarvim vlasy. Jsem brunetka a chtěla bych nějaké blonďate nebo spis bílé. Nevím,jestli by mi to slušelo a nechci si moc ničit vlasy.
Přemýšlím i o takové té barvě která se do měsíce smeje..Poškodí i tato barva vlasy? A měla bych se obarvit nebo ne?

holka, 13 let, 21. července 2018

Ahoj,
nedokáži ti poradit, jestli ti bude blonďatá barva slušet a jestli se tedy máš obarvit, protože jsem tě nikdy neviděla a netuším, jak vypadáš. Takto radikální změna barvy s sebou vždy riziko poškození vlasů nese, proto doporučuji, aby navštívila kvalitní kadeřnici a zkonzultovala s ní svůj záměr. Možná ti poradí šetrnější způsob, nebo tě od tvého záměru odradí a najde jiný způsob, jak barvu tvých vlasů zvýraznit.
Měj se hezky!
Bára