Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Jiné téma

Ahoj Aliku, rada bych se zeptala, jak je to se soukromim na internetu. Je ok davat treba na Facebook svoje fotky? Taky by me zajimalo co treba ti lide, kteri jsou slavni, foti je paparazzi a pak to daji na internet... jestli je to taky ok, protoze oni nemaji soukromi. Ja to myslim tak, ze aby nikdo nikomu neublizil prostrednictvim tech fotek. Dekuji a omlouvam se za ne-diakritiku.

holka, 14 let, 21. července 2018

Ahoj,
popravdě nevím přesně, na co se ptáš. Pokud ti jde o přidávání vlastních fotek na sociální sítě, jedná se o poněkud choulostivé téma, na které neexistuje jednoznačná odpověď. Je jasné, že na sociální sítě v žádném případě nepatří nahé fotky (a to jakékoli, ani malých dětí). Pak je ale samozřejmě otázka, zda třeba zveřejnit své fotky v plavkách či nikoli. Zatímco někomu je nepříjemná představa, že ho může v plavkách kdokoli vidět, jiný v tom nevidí problém. Spíš se vždycky zamysli nad tím, jestli by třeba tvým rodičům nebo učitelům vadilo, kdyby tu kterou fotku viděli na sociálních sítích. Zda by jim to připadalo nevhodné, nebo s tím souhlasili. Uvědom si také, že to, co jednou zveřejníš, si může kdokoli a kdykoli vyhledat a zůstane to ve virtuálním prostoru. Buď proto při zveřejňování jakýchkoli fotek opatrná a vždy promýšlej jejich možné důsledky - nejen teď, ale i za pár let.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj prosím poradíte
- Jak se mám nalíčit jako zařčátečnice

Ahoj,
na tvůj dotaz se bohužel nedá odpovědět. Je ti asi jasné, že líčení se mění podle tvaru obličeje, jeho rysů i barevného typu člověka. Vzhledem k tomu, že netuším, jak vypadáš, nedokáži samozřejmě ani říci, jak se máš líčit. Doporučuji ti objednat se na konzultaci ke kosmetičce nebo vizážistce, které ti s líčením kvalifikovaně poradí.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a celá poradno. Myslím,že dotaz budete ignorovat,ale přece ho sem napíšu.Moje ségra se jmenuje Zdenča. Má manžela Kubu a ten má sestru Báru.Bára má syna Kryštofa.Zdenča je Kryštofova teta, Kuba je jeho strejda. Co jsem pro něj já?

Amča?? 12 let, 16. července 2018

Ahoj,
pátrala jsem na internetu velmi dlouho a myslím, že ty pro Kryštofa nejsi nic - respektive nemáš k němu žádný příbuzný poměr a vaše příbuzenské vztahy jsou příliš vzdálené na to, aby pro ně existovalo pojmenování. Samozřejmě ti v hovorové řeči klidně může říkat například teto, pokud je o hodně mladší... nebo tě oslovovat křestním jménem. Záleží na vás, jak se domluvíte.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Chtěla bych se omluvit jestli nějaké věty budou nesouvislé/nesmyslné,ale mám v hlavě hrozný zmatek a moc nevím jak svoje myšlenky formulovat.
Trápí mě to,že nevím kdo jsem.Když jdu s někým ven tak mám pocit že si pořád na něco hraju a že se přetvařuju,jenomže nevím jak se nepřetvařovat když neznám svoje pravé já.Dále mě trápí to,že namám žádné sny,nic co bych chtěla v životě zkusit,žádná přání,prostě nic.Vždycky si propůjčím nějaký cizí sen,ale nikdy to není MŮJ sen.Dost často se před lidmi usmívám a všichni si proto myslí že jsem v pohodě,ale nejsem.Mám pocit že jsem na všechno sama,nemám žádné pravé přátele se kterými bych mohla mluvit.Dále myslím že mám sociálně-úzkostnou fóbii,mám strach z lidí,nenavazují oční kontakt,jako by mě všichni sledovali a soudili,než jdu třeba k pokladně tak si alespoň 15x zpočítám v hlavě peníze a řeknu objednávku jen abych se náhodou nepřeřekla.Tohle všechno napomáhá tomu,že mám nízké sebevědomí,nemám se ráda,jako bych byla něco míň.Často mám černé myšlenky,někdy i na to jaké by to bylo tu vůbec nebýt.Už nevím co mám dělat jsem z těch všech zmatených myšlenek zoufalá....Možná že by mi pomohla psycholožka,ale vůbec nevím jak bych to řekla rodičům.Oni si také myslí že jsem ta usměvavý holka bez problémů.Navíc si s nima nejsem natolik blízká abych se jim svěřovala...už vážně nevím jak dál...

holka, 14 let, 18. července 2018

Ahoj,
prožíváš období dospívání, kdy je přirozené, že člověk hledá svoji pravou tvář, snaží se být opravdový, upřímný, tím, kým je. Není snadné si to nějak ujasnit, stává se, že se člověk chová různě mezi různými lidmi, doma / ve škole / v práci. Do určité míry je to v pořádku, ale nemělo by Tě to zatěžovat natolik, aby sis musela "hlídat", jak se chováš. Bylo by dobré najít nějaký střed, ve kterém by ses cítila uvolněně, spontánně a přirozeně. Dopřej si na to čas, někdy si v klidu sednout a zamyslet se nad tím, jaká jsi, co máš a nemáš ráda, co Tě baví, v čem jsi dobrá, jaké máš talenty. Můžeš se na to zeptat i lidí kolem sebe, jak Tě vidí oni. Klidně si to třeba sepiš na papír, můžeš si začít psát i deník, to také pomáhá k ujasnění myšlenek a zklidnění zmatku v hlavě. Neboj se dávat najevo své pocity, nemusíš být vždy za "vzornou" a usměvavou, každý máme své starosti, nálady, špatné dny, to je lidské.
S tím vším i s podezřením na fóbii by Ti mohla pomoci psycholožka, měla bys to s kým probrat, a to je důležité. Někdy je pro nás snazší svěřit se cizímu člověku, než např. rodině. Neboj se zkusit postupně dávat najevo své potřeby a pocity, i to, že bys ráda navštívila psycholožku. Pokud nechceš, nemusíš rodičům vše podrobně vysvětlovat, ale nejspíš by je zajímal důvod a co se děje. Možná by Ti pak také snáze mohli pomoci a podpořit Tě. Nejdostupnější by pro Tebe mohla být od září školní psycholožka, pokud ji ve škole máte. V klidu si promysli, jak bys to mohla rodičům říct, aby Ti pomohli vyhledat psychologa.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku!
Chci se zeptat, jestli je normální být závislý na jedný osobě? Ale nemyslím rodinu, přítele, přítelkyni a ani kamarády.. Jedná se o slavnou osobnost, o zpěvačku. Já vím, že ona má svůj vlastní soukromý život. Ale představuji si, že s ní bydlím, bavím se s ní, jezdím s ní na koncerty,.....

Ahoj z Modré linky,

mít své idoly, je docela běžné a v pořádku. To důležité je, že si uvědomuješ, že ona má svůj život a Ty také. Klidně si můžeš užívat své představy, avšak pouze do té míry, aby Ti nebránily žít svůj život. Naopak si můžeš brát příklad ze života zpěvačky, kterou obdivuješ. Jistě musela vyvinout úsilí, aby se prosadila, věnovat spoustu energie svému snu, aby jej mohla uskutečnit. Takže se můžeš zamyslet nad tím, čeho bys chtěla dosáhnout Ty a využít své představy k tomu, aby sis za svými sny šla trpělivě a usilovně.

Krásné léto plné nejen hezkých představ ale i skvělých skutečných zážitků Ti přeje Modrá linka

Jiné téma

Ahoj,
ano zase otravuji,.. ale mám docela důležitou otázku.... Může být někdo (třeba i já) závislí na bolesti? (Především psychycké)....
Pokud ano, jak se jí zbavit?
Protože mám pocit, že možná i to je důvod proč si nejsem schopná říct o pomoc... Ale už jsem zoufalá...
Omlouvám se, že stále otravuji :(

A ještě.... Je zlé když rodiče úplně zapomenou na svoje dítě, na jeho narozeniny (14 je jen jednou) už je to týden... A s rodiči není řeč a nic... Celá dovolená se pokazila... Rozhádali jsme se... A už nás úplně ignorují (mám ještě dvojče).... Nevím ale z našich (se sestrou) 14-tin jsem dost zklamaná.... Ach , stačilo by mi kdyby mi řekli třeba jen slovy něco, klidně ahoj/dobré ráno... Ale naše domácnost vůbec nefunguje...
Poslední dobou se furt něco kazí :( :(
Děkuju moc ...

Lucyssa, 14 let..., 19. července 2018

Ahoj Lucysso,

ptáš se na závislost na bolesti. Tvůj dotaz je příliš obecný, navíc jde o problematiku příliš složitou, kterou nelze jednoduše zodpovědět po internetu. Pokud máš dojem, že v tomto směru potřebuješ pomoci, je třeba, aby ses obrátila na opravdu účinnou pomoc. Jestliže se nemůžeš obrátit na rodiče, což je druhá část Tvého sdělení - to, že nemáte vztah, jaký byste mít měli, zkus se obrátit na někoho v širší rodině. Třeba na prarodiče, tetu, strejdu. Případně po prázdninách na někoho ve škole. Máte-li školního psychologa, je to ta správná osoba. Pokud školního psychologa nemáte, může to být oblíbená paní učitelka, vedoucí kroužku. Luccysoo, i z toho důvodu, že Tě trápí vztah s rodiči, na které se nemůžeš obrátit, a opakovaně proto píšeš do poradny, je důležité hledat si podporu. Jak píšeš, máš sestru, můžete se tedy podpořit navzájem a společnými silami najít někoho, na koho byste se mohly obrátit.

Přejeme Ti, aby se Ti dostalo pomoci, kterou potřebuješ.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Ve volném čase ráda boxuji a nebo posiluji. Je normální abych cvičila celý den v kuse ( i s malýma přestávkama ) ? Teťka o prázdninách cvičím 11/7. Když někam jedeme a nemám čas na posilování tak si hledám nějakou tyčku nebo nějakou věc o kterou bych se mohla přitahovat. Nejvíc přítahu sem dala 10. Nejsem na tom nějak závislá ? Necvičím až moc ? Děkuji

Andrea, 12 let, 15. července 2018

Ahoj,
je skvělé, že se tak věnuješ pohybu a snažíš se pečovat o své tělo. Ale stejně tak jako tělo potřebuje pohyb, potřebuje i dostatek odpočinku, aby mohlo regenerovat. Uvádí se, že ideální je cvičení třikrát až čtyřikrát týdně, aby si tělo mohlo odpočinout. Zejména, pokud cvičíš tak intenzivně, jak uvádíš. Je ale opravdu skvělé, že jsi ve svém věku tak cílevědomá a věnuješ se pohybu soustavně.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
mohla bych se zeptat od kolika let si můžu založit blog? Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 13. července 2018

Ahoj,
pátrala jsem na internetu a nikde jsem žádné věkové omezení, které by se vztahovalo k založení blogu, nenašla.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

dobrý den , bojím se o mojí kamarádku dnes jsme si vyrobili sliz skládal se z herkulesu ,persilu a barviva a moje kamaradka si ten sliz dala do pusy , a kousala do nej , pak to vyplivla a šla zvracet... nevíte co by ji to mohlo udelat dekuju

holka, 10 let, 11. července 2018

Ahoj,
na dotazy v poradně se odpovídá v pořadí, v jakém dorazily a vzhledem k obrovskému množství dotazů přišla na ten tvůj řada až teď. Tudíž předpokládám a doufám, že se celá situace vyřešila a tvá kamarádka je v pořádku. Nicméně si myslím, že už jste dost velké na to, abyste nestrkaly do pusy věci, u kterých je zcela evidentní, že vašemu zdraví nemohou prospět. Vezměte si z této příhody pro příště poučení.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku. Moje mamka je v nemocníci v neděli ji operovaly žlučové kameně !! Bolí ji pořád jizva. Nevýte kdy ji mohou pustit domů ??

Elča 14 let, 11. července 2018

Ahoj,
předpokládám, že tvá maminka už je teď nejspíš doma, protože v poradně je obrovské množství dotazů a trvá několik dní, než přijde řada na odpověď. Pokud by však čistě náhodou byla stále ještě v nemocnici, stejně bych nedokázala odpovědět. Nejsem lékařka, neznám diagnózu tvé maminky a ani případné komplikace, které by se mohly vyskytnout. Takovou situaci byste vždy museli probrat s jejím ošetřujícím lékařem.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,
Moc se omlouvám že otravuji ale musím se svěřit protože už to bez odborných pomocí nezvládnu. Takže když jsem byla malá tak jsem byla sice trochu živější ale nebyla jsem taková jako dnes byla jsem šikovná, hravá( což jsem pořád), milovala jsem malá miminka( jako mám je ráda pořád ale už bych dalšího sourotence nechtěla) . Začalo to tak že se mi splnilo přání narodila se mi sestra(bylo mi 7 let) , prvních pár měsíců to bylo fajn když jen ležela a spala ale nejvíce mi vadilo to že když přišel někdo z rodiny na návštěvu tak mi neřekli ani ahoj hned běželi za sestrou k postýlce a říkali jak je rostomilá a krásná atd... Já jsem to už nějak snesla ale pomohly mi v tom panenky(stále pomáhají). Ale teď! Sestře jsou 4 roky je strašná pořád mně kope bije a pak začne řvát a když mamka příjde tak řekne že jsem jí zbila a mamka mně vyfackuje ale když ona mně mlátí tak to jdu říct mamce a ona řekne jen " neďelej" Nejvíc mně vytáčí když sestra řekne třeba že mně mamka ani taťka nemají rádi pro mně je to smutné tak jsem se jednou nebo dvakrát rozbrečela a rodiče hned " Zas bulí to snad neni možní už je ji 12 a bulí" a nebo " jestli nepřestaneš bulet tak ti fláknu a pak budeš mít důvod řvát" a když vysvětlím co řekla sestra tak oni řeknou " no ježiši kvůli takové blbosti hned řvát že se nestydíš" Nenávidím prostě svojí sestru. Když jsme byli na velkém nákupu sestra si vybrala : petšopáka, panenku Evi a pohádku "Malá mořská víla" a když jsem se zeptala jestli by mi rodiče koupili tyčinku " Kinder Bueno" tak řekli bez váhání NE . Takhle je to už asi 3 roky a mně to příšerně nervuje nejhorší je že od toho narození sestry si hraji s panenkama Barbie na rodinu kterou jsem np. potkala v obchodě a nevím vlastně proč to dělám nevíte jestli je to nějaká porucha? A ještě něco , dělala jsem si na internetu nějaké testy na hyperaktivitu a vyšlo mi že na 93% jsem hyperaktivní i všechny příznaky tomu nadsvědčují a četla jsem že když se hyperaktivita neléčí tak takoví lidé můžou dospět ke kriminalitě.
Já bych ráda šla k psychologovi ale rodiče tam semnou nechtějí jít a koukala jsem se že dětský psycholog je v našem okolí celkem daleko tak si tam nemůžu dojít sama.

Nevíte co z celou touhle situací co tady popisuju?

PS: Na tom mém stavu je nejhorší že nevnímám nikoho jiného když se třeba koukám na televizi a mamka mi říká že si mám uklidit stůl protože chce vysávat ale já jí nikdy neslyším a pak dostanu pár facek za to že jsem neposlechla. Pomoc! Já jí vážně nikdy neslyším když si np. čtu, kreslím atd... další věcí je že : mám špatnou paměť, nedokážu se soustředit na učení a podle toho vypadají i moje známky(sice jsou prázdniny ale fakt mi to nejde) je toho mnohem víc ale nechce se mi to vypisovat TAK PROSÍM PORAĎTE!❤

holka, 12 let, 9. července 2018

Ahoj,
píšeš nám o více těžkostech, je dobře, že se dovedeš o sebe postarat. Chápu, že Ti je z toho všeho všelijak.

Začnu od toho, co píšeš naposledy - hyperaktivita (nebo to, co vnímáš, že se s Tebou děje), špatná paměť, problémy se soustředěním apod. Bylo by dobře, kdyby se zjistilo, jestli jsi opravdu hyperaktivní, co stojí za Tvými potížemi a co se s tím dá dělat. Bylo by zbytečné, kdyby byla cesta k tomu, aby Ti bylo lépe, a Ty bys ji nevyužila. Nevím, jestli třeba nemáte ve škole psychologa, mohla bys jít třeba k němu. Pokud ne, můžeš se obrátit na výchovného poradce/poradkyni (až začne škola), ten by mohl psychologické šetření zprostředkovat.

Hraní s panenkami je v pořádku, myslím, že se nemusíš obávat.

Píšeš i o vztahu k rodičům a situaci u Vás doma. Mrzí mě, že to tak je. Říkám si, jestli rodiče ví, jak se doma cítíš. Mohlo by pomoci, kdybys někdy, v klidné chvíli, o tom všem rodičům řekla. Vyber si toho rodiče, se kterým si lépe rozumíš. Nyní o prázdninách může být více příležitostí, třeba při procházce, večer při společné chvíli apod. Můžeš to také říct i někomu z příbuzných, který by pak s rodiči promluvil. Kdybys chtěla, i tento dotaz a třeba i naši odpověď můžeš dát rodičům přečíst, aby věděli, jak se doma cítíš.

Držíme palce, aby se všechno začalo řešit,

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj mám takovou divnou otázku. Ptám se na to tady protože nikde na internetu nemůžu najít žádnou poradnu kde se na to zeptat a nikde se o tom nepíše. Takže. Ničí se mi neustále sluchátka. Neustále. Poslouchám písničky a videa celou dobu jen přes telefon. Už asi pět sluchátek se mi zničilo. Prostě nechápu. Vždy to začíná tak, že nejdřív přestane hrát jedno sluchátko a pak třeba po několika měsících druhé. Ja fakt nevím. Nechci si kupovat každou chvíli nová sluchátka. A nevím v čem je problém. To se takhle ničí sluchátka každému běžně? Nebo jenom mě? Sluchátka to jsou jakákoliv, ať pecky nebo přes hlavu. Prosím poraďte mi

holka, 14 let, 11. července 2018

Ahoj,
obávám se, že s tímto dotazem ti příliš nepomohu. Netuším, v čem by mohl být problém a tato otázka je spíš pro nějakého technika než pro psychologa. Pokud jsou sluchátka ještě v záruce, určitě je vyreklamuj a prodejce odhalí jejich závadu. Jestliže se porouchají až po záruce, tedy po více než dvou letech, obávám se, že se nedá dělat nic jiného, než koupit nová.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíků, při plavání stylu prsa dělám pohyb nohama od sebe a při tom jak roztáhnu mi nateče voda do análu.. je to nepříjemné prosím o pomoc.. kolík si tam rvát nebudu!

kluk, 16 let, 9. července 2018

Ahoj,
obávám se, že nerozumím tvému dotazu a spíš z něj mám pocit, že si děláš nemístnou legraci. Pokud tomu tak je, ráda bych tě upozornila, že tak zabíráš prostor lidem, kteří mají skutečný problém a potřebovali by poradit.
Bára

Jiné téma

Ahoj aliku,poslední dobou hodně slychavam že se někdo s někým vykousl,tak jsem se chtěla zeptat co to znamená?Jak udělat vykousnuti?a jaký je rozdíl mezi libanim a vykousnutim?předem děkuji za odpověď.

Holkaaa14-15 let, 6. července 2018

Ahoj,
vykousnutí je termín, který se používá pro francouzský polibek, při kterém svého partnera velmi jemně kousneš do jazyka, nebo do rtu. Mezi vykousnutím a francouzským líbáním není v podstatě žádný rozdíl.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Za týden jdu k doktorce na odběr moči. Chci se zeptat jestli zjistí že masturbuji ? (masturbuji 3x do týdne) děkuji.

holka, 12 let, 5. července 2018

Ahoj,
z moči, ani čehokoli jiného, se opravdu masturbace poznat nedá. A i kdyby, na masturbaci není nic špatného a je to zcela normální projev lidského sexuálního chování. Nemusíš se bát.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, moje kamarádka si píše cizím klukem na facebooku ale ona mu posílá nahé fotky a videa jak masturbuje a on jí začal vydírat že to dá no internet když mu to nebude posílat dál, co má dělat?

holka, 13 let, 9. července 2018

Ahoj,

ceníme si toho, že se zajímáš o to, co prožívá kamarádka. To, co se děje, není v pořádku. Kamarádka by měla určitě hned přestat posílat fotky a videa, protože požadavky druhé strany se mohou postupně zvyšovat až třeba k vynucování pohlavního styku apod. Taky by se měla obrátit na nějakou dospělou osobu, nejlépe rodiče, aby zabránili tomu klukovi dále kamarádku vydírat. Mohou to udělat například domluvou, ale třeba i oznámením na Policii, protože to, co ten kluk dělá, je za hranicí zákona.

Je ale důležité začít něco dělat hned, nenechat to dál pokračovat. Kamarádce můžeš nechat tohoto Alíka přečíst. Může taky napsat ona sama, třeba přímo na Modrou linku.

To, že člověk udělá něco nesprávného, že v životě nějak ujede, se stane každému. Důležité je uvědomit si to a dál jít tou lepší cestou. Přejeme kamarádce, aby vše dobře dopadlo.

Držíme palce,

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku.
Dívám se na takovou Mexickou telenovelu na youtube jménem - Hřišná láska, znáte ji ? Rodiče mi zakazují , že se mám přestat na to divát , že to neni pro mě, je mi teprve 14. A tato telenovela je až od 18 prý ! Protože se tam někdy po sobě váli, nechci být sprostá , tak to říkám tak.
Ale já když tám něco takového naskočí okamžitě to posunu dál !! Opravdu mě baví se na to dívat !! A chci zhlédnout tych všech 238 dílu.
Takže je to pravda , že ještě nejsem zletila a telenovela opravdu platí až od 18 ? A nebo to tak neni ?
Prosím rychlou odpověd :-)

Elinka 14 let, 10. července 2018

Ahoj. Neznám ji.

Je pravda, že pokud ti je 14, tak nejsi zletilá.
Nevím, od kolika let je přístupná ta telenovela... použij vyhledávač, pokud chceš odpověď nejen rychlou, ale i užitečnou.

Jiné téma

Ahoj aliku proc kdyz se te nekdo zepta co je to masturbace tak mu odpovis at si do prekladace vlozi mastur* ale kdyz si to tam vlozim tak jsem tam jeste nenasla co to je prosim vysvetlil bysto jeste znovu nebo alespon prekopiroval? Dekuju

holka, 11 let, 26. června 2018

Ahoj,
masturbace znamená dosažení sexuálního vzrušení pomocí vlastní manuální stimulace. To znamená, že vzrušení, potažmo vyvrcholení, dosáhneš tím, že sama sebe stimuluješ - ať už rukou, nebo prostřednictvím předmětů.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Aliku a ostatní,
Chtěla bych vás poprosit o radu... Poslední dobou (no poslední... Už tak 3 roky) na sobě pozoruju moje psychycké rozpoložení a jsem si nad míru jistá v tom, že se mnou vážně není něco v pořádku... Každý večer probrecim, občas si ubližuji (škrábu se, cákám na sebe horkou vodu {abych se podařila}, .... Fyzicky si ublizuji), mám depresivní myšlení (na sebevraždu, sebepoškozování, ...).... Nedokážu se upřímně usmát, mám chuť všechny povraždit i když vím, že bych to nedokázala (bývala jsem mírumilovná a vím, že ve mě ještě něco zůstalo)... Nedokážu si věřit, vlastně nikomu,... Upřímně nevím jak si pomoct, jsem strašně uzavřená.... Potřebuji z toho pomoct ... Ale já už to nedokážu ... Možná si teď říkáte Proč si neřeknu o pomoc? .... Já to nedokážu, nedokážu to říct někomu... Někomu blízkému, někomu kdo by mi to mohl zajistit, tu odbornou pomoc (moc ani nevěřím, že by mi ji doopravdy zařídili, ale to je vedlejší).... Ne jen, že jim to nedokážu říct,.... Nedokážu jim to ani napsat... Ani nic .... Už se snažím hroznou dobu najít cestu ven, ale já to nedokážu... Vždy dostanu hrozný strach, a od všech možností "uteču" zmocní se mě myšlenka... "Však na tom nejsi tak špatně" a jedu dál ve starých kolejích jenže takhle já už to nedokážu...!!!! Toho vzteku, úzkosti a ztrachu co je ve mě.... S tím si nepomůžu... Jenže jak mám udělat aby se to ostatní dozvěděli?(někdo kdo mi pomůže) když já to nedokážu nikomu říct, napsat.... Pouze vám... A když to napíšu sem, nedokážu vzít ten telefon a nechat jim to přečíst..... Prosím! Moc vás prosím pomozte, HELP! I'm die.... Užírám se zevnitř....
S láskyplným ale bolestivým srdcem Lucyssa, :(

Lucyssa, za pár dní 14 let, 3. července 2018

Ahoj Lucysso,

velmi otevřeně a výstižně jsi popsala svoje pocity a prožívání, ze kterého až mrazí. Je toho hodně, s čím se potýkáš, a je moc dobře, že si uvědomuješ, že je potřeba něco udělat. Přála bych Ti, aby ses mohla zbavit myšlenek na sebevraždu, přestat se sebepoškozovat i dál se jinak trápit.

Zároveň jsem si přečetla, že je pro Tebe nemožné to teď někomu dalšímu říct. Chápu, že to tak můžeš mít, někdy je opravdu velmi těžké se svěřit někomu blízkému. Nemusíš na sebe proto spěchat, dnes jsi to napsala sem, na Alíka, je možné, že příště už to půjde i trochu jinak. Chtěla bych Ti nabídnout pro začátek chat některé z linek důvěry nebo přímo chat Modré linky. Tam si prostřednictvím psaní o všem můžeš více popřemýšlet spolu s pracovníkem linky důvěry a hledat možnosti, jak to udělat, abys to mohla někomu dál říct nebo si jít někam pro pomoc. Myslím, že úleva existuje i pro Tebe, jen je potřeba dát šanci i další pomoci.

Přeji Ti, abys mohla vystoupit ze strachu, úzkosti a vzteku a mohla jsi se znovu nadechnout.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Modrá Linko a ostatní,
potřebuju pomoc. Když jsem sama, tak se chovám jako
teenager, ale když jsem ve škole, tak se chovám jako hodná
a trapná holčička. Občas i brečím. Chci se chovat normálně
i ve škole. Prosím, pomozte mi!

holka-nechci říkat moje jméno, 26. června 2018

Ahoj,

zřejmě si ve věku dospívání, kdy jsou změny v chování pochopitelné a k tomuto věku patří. Rozumím ale tomu, že bys chtěla i ve škole být stejná, jako jinde.

Napadá, mě, jestli ses někdy zkusila zeptat někoho druhého, třeba rodičů, nebo dobré kamarádky, které věříš, zda se
vidíš správně, zda opravdu Tvé chování ve škole se tolik liší od toho, když jsi sama? Někdy vnímáme sami sebe jinak, než nás vnímají ostatní.

Pokud budeš chtít svoje chování opravdu změnit, můžeš to udělat pouze Ty sama. Nemáme totiž možnost změnit druhé lidi, jenom sami sebe. My Tě pouze můžeme podpořit v tom, abys, pokud si nevíš rady sama, se obrátila na někoho zkušenějšího, kdo by Tě vedl, popř. na psychologa, třeba toho školního. Jedná se o práci na sobě takovým směrem, aby sis věřila, měla se ráda, znala svou cenu. Každý z nás lidí je jiný, ale každý má svou jedinečnou hodnotu, a o to jde. Být si té své hodnoty vědom.

Můžeš si třeba zakoupit nějaké publikace, kde se hovoří o teenagerech, dospívání, o sebevědomí, můžeš se podívat na internet a pokud to nezvládneš sama s podporou rodičů, pak je třeba se obrátit na odborníka, psychologa.

S přáním pohodových prázdnin

Modrá linka