Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat: Co je asi nejlepší na Snídani. Večeři. Oběd. Svačin A jaké máte typy (na snídani třeba mléko protože jsou v něm bílkoviny
Děkuji. Chtěla bych zpestřit/zlepšiz svůj jídelníček.

holka, 12 let, 16. prosince 2018

ahoj,

úplně nejlepší je mít pestrý jídelníček - tedy různé potraviny a pokrmy střídat.
Příklady snídaní:
chléb s lučinou nebo žervé či sýrem cottage nebo pomazánkou z tvarohu, zelenina
jogurt + müsli (sypané) + kousek ovoce
ovesná kaše s jablky a skořicí
chléb s plátkovým sýrem a šunkou nebo vařeným vejcem, zelenina

Příklady svačin:
kefírové mléko + obložený chléb (s šunkou či tvrdým plátkovým sýrem, pomazánkou z tvarohu nebo žervé, lučinou či sýrem cottage) + zelenina nebo kousek ovoce
tortilla se sýrem a šunkou a zeleninou
jogurt + müsli a ovoce nebo tyčinkaz oříšků a ovoce

Příklady obědů: oběd obvykle sestává ze dvou chodů - polévka + hlavní jídlo
Polévky - zeleninové nebo masozeleninový vývar, bramborová polévka, krupicová polévka s vejcem, pórková, květáková, brokolicová, dýňová, špenátová či cuketová, čočková nebo hrášková, aj.
Hlavní jídla - plátek libového kuřecího, krůtího nebo hovězího či vepřového masa s rýží nebo bramborem nebo těstovinami
+ dušená nebo pečená či vařená zelenina nebo čerstvá zelenina (salátek), případně ovoce
jinou variantou je třeba také ryba (treska nebo rybí filé či pstruh nebo kapr nebo losos) s přílohou nebo rizoto s masem či sýrem
pokrm může být třeba také zapečen s vejci nebo se sýrem - např. lasagne (těstoviny) se zeleninou, zapečené se sýrem nebo brambory se zeleninou zapečené s vejci
další variantou jsou luštěniny s vařeným vejcem (např. čočka, hrachová nebo cizrnová kaše)
mohou být i sladké pokrmy - např. tvarohové knedlíky s ovocem a jogurtem nebo palačinky s tvarohem a ovocem

Večeře:
Mohou být podobné hlavním jídlům, která se zařazují k obědu, není ale příliš vhodné dávat si navečer luštěniny, které jsou více nadýmavé, těžší na strávení nebo sladké pokrmy.
- nebo mohou být studené varianty večeře:
obložený chléb s pomazánkou z tuňáka a žervé nebo sardinek a žervé + zeleninou
obložený chléb s lučinou nebo cottage sýrem nebo pomazánkou z tvarohu nebo hummusem a zeleninou
obložený chléb s plátkovým sýrem nebo šunkou či vařenými vejci a zeleninou
zapečená tortilla se šunkou a sýrem a zeleninou

Případně může být ještě druhá večeře:
kefír nebo hrníček mléka nebo jogurt

Hezký advent přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Je normální, že když jsem sama doma tak se začnu strašně hodně smát, potom tam začnu mluvit nesmysli (např. Co čumíš.... a jo ty tam vlastně nejsi) atd.... ? Předem děkuji.

holka, 12 let, 9. prosince 2018

Ahoj,

nevidím na tom, co děláš, když jsi sama doma, nic špatného. Někteří lidé v soukromí zpívají, tančí, mluví sami se sebou, pláčou, smějí se, chodí nazí apod. Je to často právě proto, že se mohou uvolnit, nemyslet na ostatní lidi a je jim to příjemné. Pokud to Tebe nijak netrápí a neobtěžuje Tě to, nemusíš to nijak řešit. Protože vlastně nevím, zda je to i pro Tebe v pořádku, napadlo mne ještě, že kdybys to chtěla s někým víc probrat, můžeš zavolat na některou z linek důvěry. V telefonátu si pak vše můžeš víc ujasnit.

Přejeme hezkou zimu.
Modrá linka

Jiné téma

Ahojkky!

  1. za chvíli mě čeká 13 léta prohlidka a docela se bojím toho, ze mi paní doktorka bude prohlížet moje pohlavní orgány. Vím, ze se tomu nevyhnu, ale i tak bych rada vedela co mi s nimi bude dělat. Bude je nějak osahával a zkoumat? Minule mi chytla velké pysky, roztahla je a dívala se mi do pipiny. Tehdy jsem jeste tam dole neměla chloupky, ale teď tam mám tzv. bobra. Mega moc se stydím. A bude mi kontrolovat prsa?
  2. uz asi půl roku masturbuju. Dělám se sprchou. Máme pulzacni sprchu. Každý den si sednu do vany, roztahnu nohy, zapnu sprchu na co nejrychlejší proud (je to takový ten co voda strika jenom jedbou dirkou ve sprse, jestli chapete) a začnu si stříkat nejdrive na bradavky, pak na chlupy na podbřišku a pak prejdu na klitoris a pak na celou pipinu. Myslíte ze tím, ze si strikam vodi do vaginy bych mohla přijít o panenství?
  3. když se chlap udělá do ženské tak to sperma se vevnitř nějak rozpustí nebo co se s ním stane?
  4. jak poznám ze jsem měla orgasmus?
Vím, jsou to hrozné otázky, ale strašně mě to zajímá. Děkuji za odpověď!
holka, 13 let, 6. prosince 2018

Ahoj,
děkujeme za tvé dotazy. Pokusím se je zodpovědět postupně:

  1. Pokud je mi známo, detailní prohlídka pohlavních orgánů není standardní součástí preventivní prohlídky ve třinácti letech. Samozřejmě záleží především na tvém pediatričce, ale většinou se v případě podezření na nějaký zdravotní problém, doporučuje konzultace na gynekologii.
  2. Domnívám se, že tímto způsobem masturbace je prakticky vyloučené, aby jsi přišla o panenství.
  3. Naprostá většina spermatu vyteče ven. Proto se také většina žen po sexu sprchuje.
  4. To je velmi složitá otázka, protože prožívání a vnímání orgasmu je velmi individuální. Velmi obecně se to dá popsat jako nejintenzivnější pocity, kterých v průběhu sebeuspokojování nebo sexu člověk dosáhne. Ale zatímco někdo popisuje orgasmus například jako vlny tepla, jiný o něm mluví jako o pocitech euforie a ještě další ženy při orgasmu pod vlivem silných emocí třeba pláčou. Každopádně se jedná o nejintenzivnější a velmi příjemné pocity, které se v rámci intimní aktivity dostaví.
Měj se hezky!
Bára
Jiné téma

Ahoj Alíku, zajímalo by mě jak je to u policie v Americe. Mým snem je být policajt v Americe. Ale nevím jestli je dobré udělat si k tomu vysokou školu v Americe. Protože jako podmínky pro Americkou policii je většinou mít střední s maturitou. Proto se ptám jestli je k tomu dobré mýt vysokou školu.

kluk, 13 let, 5. prosince 2018

Ahoj,
nejsem žádný specialista na americkou policii, ale na internetu jsem našla základní požadavky na uchazeče o tuto pracovní pozici. Pokud jsou tyto informace správné, musel bys především být občanem USA a v některých státech skutečně stačí „jen“ adekvátní středoškolské vzdělání. Na druhou stranu například policisté v NY musí mít buď minimální vysokoškolské vzdělání na akreditované vysoké škole, nebo dva roky vojenské služby v ozbrojených složkách USA.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Aliku, už dlouho se mi připomínájí zlé věci, třeba mi někdo pošle výhružnou zprávu a já každé ráno když se vzbudím tak si vzpomenu, a to i s dalšími, nevím co mám dělat a dost mě to otravuje a znechuceně den, když si musím připomínat zle sny, věci , atd...Začalo to před tři čtvrtě roku s jednou výhružnou zprávou, a pak se to táhne, děkuji. Petr

kluk, 12 let, 5. prosince 2018

Ahoj Petře,

z Tvé zprávy není tak úplně jasné, zda jsi opravdu ve skutečnosti dostal od někoho výhrůžnou zprávu nebo ta zpráva byla součástí zlého snu.
Pokud jsi ve skutečnosti obdržel nějakým způsobem (asi virtuálním, s pomocí techniky) nějakou výhrůžnou zprávu, pak je třeba se bez prodlení svěřit rodičům, po případě jiné dospělé osobě z Tvé blízkosti, které věříš. Dále se dá postupovat různými způsoby od zablokování dotyčné adresy až po oznámení na policii, záleží pochopitelně na obsahu zprávy.

Úplně něco jiného je, pokud se Ti o takové zprávě zdálo. Člověk může být po takovém snu v nenáladě, ale s časem a novými zážitky to přejde. Většinou atmosféra snu odezní do několika hodin. Jinou záležitostí může být, pokud se Ti tyto sny stále opakují, obtěžují Tě, znechucují Ti dny nebo dokonce nějak naruší Tvoje výkony, které potřebuješ podat.

Píšeš, že si musíš připomínat zlé věci. Ale to právě nemusíš, naopak. Připomínat bychom si měli kladné, pozitivní zprávy, na ty soustředit své myšlenky, nikoliv na ty zlé, negativní. Pokud na ně totiž myslíme, tak teprve to jim dává sílu a nám odebírá energii. Takže nemyslet na ně, nechat je přejít, tak jako když mrak přechází oblohu. Pokud Tě to obtěžuje už tři čtvrtě roku natolik, že Ti to komplikuje Tvé dny a Tvou práci a náplň dne, pak se rozhodně svěř rodičům a zvažte objednání k psychologovi, začít můžete u toho školního, pokud ho na škole máte.

Přejeme Ti zlepšení tohoto stavu, hodně záleží na tom, jak se Ty sám k řešení postavíš.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, je mi 14 a mám takový problém.. dříve jsem měla ráda staré kapely (ted je jim okolo 60) a měla jsem furt myšlenky okolo smrti a co budu dělat atd.. pak na rok jsem poslouchala něco uplně jiného 2000+ .. 30 let a teď jsem tam kde jsem byla ... např Beatles atd... 2 už mrtvý a 2 je 78... nemůžu se toho zbavit mám z toho trápení atd... jak se mám tohohle zbavit ?? nejraději bych je přestala mít ráda ale to tak jednoduché není.. ale alespoň dříve než umřou ... :’(

holka, 14 let, 1. prosince 2018

Ahoj z Modré linky,

nedokážu takto po e-mailu zjistit, v čem spočívá souvislost mezi tím, jakou kapelu posloucháš a Tvými myšlenkami ohledně smrti. Mohu se dotknout tématu smrti pouze obecně. Smrt k životu patří. Není vždy snadné tento fakt přijmout a vyrovnat se s ním. Je proto dobře, že s tím tématem nezůstáváš sama a svěřuješ se s ním. Avšak internetové poradenství nemůže nahradit osobní sdílení. Ráda bych Tě tedy podpořila, aby ses s tím co prožíváš, se svými otázkami a obavami svěřila někomu blízkému, komu věříš, s kým bys vše mohla sdílet, o tématu smrti si povídat, ptát se, jak to vše prožívá i někdo jiný. Ať už to budou rodiče či jiní příbuzní, paní učitelka, které věříš, případně školní psycholožka, pokud ji ve škole máte. Jestliže by nepomohlo sdílení, je možné obrátit se na odbornou pomoc – tedy na psychologa, psycholožku, s nímž (níž) můžeš nejen své pocity a myšlenky sdílet, ale také se s nimi učit pracovat, vyrovnávat se s nimi, učit se relaxovat a uvolňovat.

Přejeme Ti pohodový advent.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj. Čeká mě první prohlídka u gynekologa a holky mi říkají, že tam dostanu klystýr. Hledala jsem co to je, ale bez žádného výsledku. Můžete mi říct co to je a jak zhruba první prohlídka probíhá? Díky, Marťa.

holka, 13 let, 3. prosince 2018

Ahoj,
klystýr je výplach tlustého střeva a neexistuje žádný důvod, proč bys jej musela podstupovat na standardní gynekologické prohlídce. Součástí gynekologické prohlídky je obvykle prohlídka zevních genitálií i vnitřních pohlavních orgánů ženy. Vyšetření probíhá většinou pohmatem, v některých případech i ultrazvukem. Pro získání výsledků cytologie je potřeba udělat stěr z děložního čípku. A pak obvykle následuje vyšetření ňader. Prohlídka je záležitostí několika minut a není potřeba obávat se nějaké zásadní bolesti.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,Alíku.Ve škole jsi losujeme komu musíme koupit dárek a já jsem si vylosovala kluka.Moc o něm nevím.Vím jen, že umí pěkně otravovat.Chci,ale aby měl radost.Nebo aby ten dárek byl vtipný.Nemáte nějaký nápad?
Děkuji, moc.
Jste úžasní jak dokážete pomoct dětem.

Ahoj,
především bychom ti rádi poděkovali za pochvalu, která nás moc těší! A zároveň bych ráda zdůraznila, že je od tebe velmi hezké, že se snažíš potěšit svého spolužáka, ačkoli ti nejspíš není příliš sympatický. Je poměrně těžké vybírat dárek pro někoho, koho příliš neznáš. Možná by ses mohla zeptat jeho kamarádů, co má rád, nebo ho zkus chvilku pozorovat a zjistit, co ho baví. Jen tak namátkou mě napadá, že mezi kluky jsou teď velmi populární fotbalové kartičky, inteligentní plastelína, nebo třeba Rubikova kostka. Ale samozřejmě nevím, jestli se tyto věci líbí i tvému kamarádovi. Velmi vděčné mi připadají také knihy, mezi kterými se dají zcela jistě vybrat i humorné a vtipné knihy pro děti. Věřím, že se ti podaří vybrat dárek, který tvého spolužáka potěší.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj ve škole my pořád říkají že jsem malá a já jsem vážně malá a prý nemám malý růst a nevým proč

kája, 9 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel na základě jedné věty nedokáži posoudit, zda je tvoje výška skutečně podprůměrná, nebo v normě. Stejně tak nedokáži odhadnout, co by mohlo být příčinou tvého potenciálně podprůměrného vzrůstu. V devíti letech tě čeká preventivní prohlídka u pediatra (pokud jsi ji již neabsolvovala). Její součástí je i měření a vážení a tam se také dozvíš, jestli je tvá výška skutečně podprůměrná a pediatr posoudí, zda je potřeba v tomto ohledu podnikat nějaké další kroky.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,moje maminka je velmi hodná,úžasná a moc ji věřím.Má ,ale hodně práce a je často unavená.Taťka s náma nežije...V práci je dlouho a o domácnost se perfektně stará.Často si spolu povídáme a mám ji moc ráda.Chtěla bych ji nějakým způsobem pomoct,protože vím ,že kvůli práci (zubní sestřička) je ve stresu.Ráda ji pomůžu a taky ji pomáhám,ale nevím jak pomoct aby už neměla každodenní stres a aby si užívala. Maminka má svůj život velmi ráda jen chci aby se tolik nestresovala.Nevíte jak na to? Jak ji pomoct?
Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 27. listopadu 2018

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz. Je skvělé, že máš se svou maminkou tak výborné vztahy a je úžasné, že myslíš na to, jak bys jí mohla pomoci a ulevit jí od stresu. První krok už jsi udělala tím, že jí pomáháš v domácnosti. Pro každou ženu je velmi namáhavé skloubit práci, s domácností a péčí o děti. Proto určitě ocení, když jí pomůžeš a převezmeš nějaké povinnosti, které se týkají právě domácnosti. Určitě jí také potěší, pokud pro ni vymyslíš a iniciuješ nějaké akce, na kterých si bude moci odpočinout a přijít na jiné myšlenky, než jen na práci. Můžeš jí třeba navrhnout, že si půjdete společně zasportovat, do kina, nebo na procházku. Věřím, že takovou iniciativu tvá maminka ocení a potěší ji, jak na ni myslíš.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj. Jak mám vyřešit takový ten hrb na zádech? Na počítač chodím jen občas (dvakrát za rok). Mám ten hrb jakoby u lopatek a za krkem. Zda se mi ze mám i celou hlavu víc vpředu. Nechci nějak moc cvičit. Musím se ucit a když prijedu domu v 5 tak bych to asi nestihala. A nelíbí se mi svalnaté holky.
Šlo by to vylepšit i tím,ze se budu snažit chodit narovnaná?

holka, 14 let, 25. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel nikdo z nás není ortoped a i kdybychom byli, nedokázali bychom ti online a na dálku poradit. Je potřeba, aby tvůj problém zhodnotil odborník. Nicméně počítej s tím, že pokud se jedná opravdu o zdravotní problém, zcela jistě budeš muset při jeho odstranění vynaložit sama určitou snahu. Je dost možné, že ti lékař předepíše nějaké rehabilitační cvičení, nebo cvičení na posílení středu těla. Každopádně je však v první řadě potřeba, aby ses objednala na konzultaci k odborníkovi.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku :) Skvěle tady pomáháte a proto se sem zase obracim. Popravdě nvm, co bych si měla přát k Vánocům. Už jsem nad tím přemýšlela, že bych chtěla jakoby něco pro holky např. nějaký krém nebo tak něco. Pak mě napadlo, že ještě nemám holící strojek, tak proč bych nemohla mít rovnou epilátor. Chtěla jsem se zeptat jestli je epilátor vhodný pro mladší dívky. Děkuju :)

Teri, 13 a skoro půl let, 25. listopadu 2018

Ahoj,
děkujeme za pochvalu, která nás velmi těší. Ohledně tvého dotazu na epilátor, nevím o žádném věkovém omezení, které by se k němu vztahovalo. Nicméně problém může být v tom, že ne každá pokožka epilátor dobře snáší a pokud máš citlivější pokožku, může ti být jeho používání nepříjemné. Nebo může pokožka reagovat zarudnutím, otokem, vyrážkou a dalšími nepříjemnými reakcemi. Ideální by bylo, kdyby sis ho mohla otestovat jednou nebo dvakrát, dřív než si jej definitivně koupíš (nebo než ti ho koupí rodiče). Snížíš tak riziko, že ti jeho používání nebude vyhovovat a investice vyjde naprázdno.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,spolužákům ve škole je už skoro 13 i když se tak nechovají, a mě furt 11 protože jsem se narodil před přestupným rokem ale i tak to čekání mi přijde jako čekat 2 roky. A vypadám na 13-15 let mezitím co ostatní jako děti obvzlášť když jsem měl pubertu jako první ze třídy a nevím jak si to vysvětlit.

Tonda, 11 let, 24. listopadu 2018

Ahoj,
popravdě řečeno mi není úplně jasné, na co se ptáš a co je tvůj problém. Pokud tě trápí, že vypadáš starší než tvoji spolužáci, ačkoli jsi ve skutečnosti o pár měsíců mladší, mohu k tomu jen dodat, že u každého člověka probíhá dospívání individuálně. Stejně tak je individuální i jeho průběh; zatímco u někoho může probíhat poměrně překotně, u jiného člověka má zase pozvolnější průběh. Všechny tyto varianty jsou v pořádku a nemusíš se jimi znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj je mi 13 let a hrozně bych na vánoce chtěl playstation 4 už mám starší verzi a to je playstation 3 ale já nevím jak to rodičům říct nebo naznačit že chci zrovna playstation 4 mám strach že budou mít takové ty řeči jako třeba že už jeden nebo že jexistuje to drahé ale já bych ho chtěl mít i jako k narozeninám protože rodiče poletí na drahou dovolenou poradíte mi jak jim to mám říct nebo naznačit? Děkuji PS: můj playstation 3 vypovídá službu

kluk, 13 let, 24. listopadu 2018

Ahoj,
chápu tvou touhu po novém playstationu, nicméně se domnívám, že neexistuje jiný způsob, jak zjistit, jestli ti ho rodiče koupí, než že se jich zeptáš. Můžeš jim vysvětlit své důvody, proč bys ho chtěl (například kvůli tomu, že tvůj starý nefunguje tak, jak má), avšak konečné rozhodnutí bude samozřejmě na nich. Rozhodně si však nemyslím, že je rozumné vyčítat jim, že poletíte na drahou dovolenou. Uvědom si, že jsou to rodiče, kteří pracují a zodpovídají za rodinné finance. Oni mají přehled o vaší finanční situaci a oni také rozhodují o tom, kam se vydělané peníze investují. Jestliže dospějí k názoru, že je pro ně dovolená, potažmo cestování, důležitější než playstation, budeš muset jejich rozhodnutí akceptovat. Určitě však nic nezkazíš, když dáš najevo porozumění a snahu. Můžeš jim například říci, že chápeš, že jde o drahou věc a jsi připravený si na ni sám přispět z vlastních úspor. Zcela jistě takový přístup ocení víc, než kdybys jim vyčetl drahou dovolenou.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku, chtěla bych se ti svěřit se svým problémem. Vím, že to vyzní divně až absurdně, ale již od malička...mám fobii z panenek a hraček. Ale nevím jistě jestli je to zrovna fobie, protože se těch panenek a hraček nebojím spíš...se jich štítím. Například nemůžu jíst když vidím panenku, jde mi pak na zvracení a když na panenku jen sáhnu, musím si nejmíň desetkrát pořádně vydrhnout ruce mýdlem a jarem. No a pak tu je druhý problém: mám podezření, že mám anxiózní poruchu. Prostě, nedokážu se s nikým krom mé rodiny bavit, vždy přemýšlím co si o mě budou myslet a jsem strašně přecitlivělá- všechno si beru až moc osobně, třeba mi někdo řekne něco nepříliš kladného a týden kvůli tomu brečím, jsem bez nálady a trpím depresemi. A nebo když jdu po chodníku a naproti mě jdou puberťáci, radši přejdu na druhou stranu a vyhýbám se očnímu kontaktu. Taky nemám ráda společnost, za každou cenu se vyhýbám lidem, když je u nás návštěva tak se zamknu v pokoji a dělám, že se učím jen abych s nimi nemusela mluvit. Lidi mě strašně rychle odsuzují a někdy přemýšlím nad tím, že si zabalím věci a pojedu sama večer autobusem do Ameriky nebo Paříže. Taky často trpím samomluvou a sebevražednými skolny, připadá mi, že nic na tomhle světě není pozitivního, že stejně nikomu na mě nezáleží a kdybych zmizela nikdo by si toho nevšiml. Všem připadám neviditelná i mé rodině, třeba sedím vedle někoho, on se otočí a řekne: jé já si tě ani nevšiml. Což se mi stává hodně často. Ani učitelky mě nevyvolávají. Ufff tady to asi seknu, sorry že je to tak dlouhý. Prosím poraď mi jak se z toho vyléčit, rodičům to říct nemůžu. Díky

holka, 14 let, 17. listopadu 2018

Ahoj,
problémy, které popisuješ, můžou mít několik příčin a pokud Tě takto omezují v běžném životě, bylo by dobré je řešit, aby Tě dál zbytečně nezatěžovaly. Je dobře, že aktivně sháníš pomoc, radu. Píšeš, že rodičům to říct nemůžeš, právě oni by Ti ale mohli (měli) zprostředkovat odbornou pomoc, jak přijít problémům "na kloub" a pomoci Ti je řešit. Pokud nechceš jít přímo za rodiči, můžeš si o tom promluvit s jiným dospělým ve svém okolí, např. s jiným příbuzným, se školní psycholožkou nebo nějakou učitelkou, ke které máš důvěru, pomoci nasměrovat může i praktická lékařka. Pokud míváš změny nálad, deprese, sebevražedné sklony, jsou to vážné důvody k návštěvě psycholožky či psychiatra. Neboj se s lidmi ve svém okolí upřímně mluvit o tom, co bys potřebovala a jak se cítíš. Je moc dobře, že se z toho chceš vyléčit, jsou však věci, které člověk sám nezvládne, nebo je to o to těžší. Neboj se nechat si pomoci od odborníků, zasloužíš si podporu.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Jiné téma

Cau alilu mohu se zeptat od jakýho věku si Mohu vyzvednout balík na poště? Je mi 14 a nevim jestli mi to dají z ruky do ruky a jsem tam už registrovanej ..? Prosim poraď

kluk, 14 let, 16. listopadu 2018

Ahoj,
pro přesné informace bude nejlepší se obrátit přímo na Českou poštu, na jejich webové stránky nebo infolinku. Tam se můžeš zeptat, jaké mají podmínky předání balíků, zda je k tomu potřeba občanský průkaz, nebo stačí např. žákovský průkaz apod. Věřím, že se nějak domluvíte.

Hezké dny přeje
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj.
I když je mi už 10, občas se mi stane (jednou přibližně za 2-3 měsíce) , se mi stane,že se.. no... počůrám. Před několika lety jsme byly s mámou u doktora, a ten říkal, že je to vývinem. Ale už je to pár let.. nevíte, co mám dělat? Většinou je to tak, že se mi zdá, že jdu na záchod. Nikdo o tom neví, ale nechci, aby se to stávalo... PORAĎTE PROSÍM
A nechte mě v anonymitě, docela se za to stydím. díky.

Citrónek :D (holka), 10 let, 8. listopadu 2018

Ahoj,
předně bych ráda zdůraznila, že neexistuje důvod, proč by ses za svůj problém měla stydět. Evidentně se jedná o zdravotní problém, za který nemůžeš, protože je samozřejmě vyloučené, aby ses pomočovala schválně. Je to podobné, jako kdyby ses styděla za to, že máš chřipku.
Domnívám se, že tvým problémem je takzvaná sekundární enuréza, která může mít celou řadu příčin. Nicméně nejsem lékař a i kdybych byla, stejně bych si nemohla troufnout stanovit diagnózu online a na dálku. Rozhodně bych ti proto doporučovala domluvit se s rodiči, aby tě objednali na nefrologii, kde zjistí příčinu tvých obtíží a pomohou ti s jejich odstraněním.
Chápu, že je ti tvůj problém nepříjemný, ale mohu tě ujistit, že podobnými potížemi trpí na světě desítky tisíc dětí a rozhodně to není tvoje chyba.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Miluji svého učitele, co s tím?
nejradši bych se s ním vyspala

Ahoj,
z tvého dotazu není jasné, kolik je ti let, kolik let je tvému učiteli, jestli o tvých citech ví a spousta dalších věcí, které hrají podstatnou roli. Nicméně předpokládám, že nejspíš ještě nebudeš plnoletá a tudíž budou tvé city k učiteli ještě problematičtější, než kdybys například studovala na vysoké škole. Obecně je vztah studentky a učitele velmi problematický a i kdyby učitel tvé city opětoval, stejně by s případným vztahem musel počkat, až vyjdeš ze školy a nebudete ve vtahu studentka - učitel. O případném sexuálním styku ani nemluvě. Ale jak už jsem říkala, ve tvém dotazu je příliš málo informací na to, abych ti mohla odpovědět obsáhleji.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj. Chci se přestat už řezat,ale nejde to. Vím,že to sama nedokážu,nedokážu přestat. U některých situacích si řeknu „NE“ ,ale pak třeba jen brecim ,jsem protivná,nespim atd. Mám asi tři kamarádky,kterým jsem to řekla,ale přijde mi ze oni z toho nemají rozum. Nechci ze sebe dělat někoho vyspelejšího,ale oni ty proste nechápou a vždy řeknou něco v tom smyslu ze jsem hloupá. Rodina o tom zatím neví,ale měla by. Vlastní mámě jsem neřekla ani o první menstruaci,o klukovi ,natož abych ji řekla tohle. A bojím se ,ze ať to zjisti tak bude křičet. Co mám udělat aby to máma zjistila? Nedokážu to říct nikomu..Hlavně mě řezání úplně ničí. Můj bývalý kluk řekl všem (dvě střední školy a jedna základní) ze se řežu,takže na mě všichni koukají jako na blázna. Nikdo se se mnou kvůli tomu ani nebaví..
A důvod proč to dělám? Ani nevím. Dělám to když jsem ve stresu. Třeba ze školy nebo když se s mámou pohádam. Dělám to určitě kvůli více věcem jen nějak nevím kvůli jakým. Připadá mi to jako když si jde kuřák zakourit,nepřijde mu to divné a ani o tom nepřemysli.. a když mu dojdou cigarety,je nervózní.

holka, 14 let, 11. listopadu 2018

Ahoj z Modré linky,

je dobře, že se chceš přestat řezat. Jak opakovaně píšeme, sebepoškozování je nevhodný způsob vyrovnávání se se stresem. A pokud to neumíš jinak, je důležité na to nebýt sama, vyhledat si pomoc. Vhodné je svěřit se rodičům, případně jiné důvěryhodné osobě z rodiny, ze školy. Pokud je na vaší škole psycholožka (psycholog), je to ta nejpovolanější osoba, se kterou můžeš sebepoškozování řešit.

Přejeme Ti, aby sis pro sebe vyhledala účinnou pomoc.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Každý den dělám že mluvím s někým, né jakože bych si mluvila sama pro sebe, ale prostě dělám že s někým mluvím v místnosti a ta osoba sedí vedle mě i když vůbec nikdo v místnosti není, dělám to už asi cca. 1-2 roky a každý den. Dá se tohle nějak léčit ? Existuje vůbec takle nemoc ? (dělám to i když jsem sama venku)

holka, 12 let, 3. listopadu 2018

Ahoj,
to, co popisuješ, může být určitá mentální hra, spojená s fantazií a tím, že chceš nějak zabavit myšlenky, když jsi sama. Nemoc by byla, pokud bys opravdu věřila, že ta osoba existuje a brala to vážně, ne jen "jako". Bylo by zajímavé se zamyslet nad tím, proč to děláš, zda to souvisí např. s nějakým Tvým pocitem osamění, potřebou komunikovat, mít vedle sebe stále někoho. To bys mohla rozebrat např. se školním či jiným psychologem. Můžeš se o tom poradit také s rodiči. Nevím, jestli Tě tento zvyk nějak zatěžuje v každodenním životě, nebo je to něco, s čím dokážeš přestat, když to tak zrovna nechceš. Pokud by se to dostalo nějak mimo Tvou kontrolu, bylo by dobré poradit se s odborníkem - psychologem. Neboj se s rodiči mluvit o tom, co Ti leží v hlavě, jaké máš kolem toho pocity a co bys potřebovala.

Přejeme hezké podzimní dny,
Modrá linka