Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Chtěla bych prorazit jako zpěvačka nebo herečka

  Ahoj poradno, mám tu další, ne tak závažný dotaz.
  Strašně mě baví všemožné umělecké činnosti. Kresba, tanec, ale hlavně herectví a zpěv. Moc ráda bych se zrovna hraním nebo zpěvem v dospělosti živila.
  Už teď chodím na různé kroužky, chodím na všechny které v našem městě jsou (ale naše jméno není moc velké, no). V létě pojedu na tábor, kde se budu věnovat muzikálovému herectví.
  Jak bych se měla ještě víc „trénovat“? Jak najít něco „serióznějšího“? Třeba moje kamarádka z místního dramaťáku hrála v muzikálech na Nové scéně v ND, sice si mi stěžovala že dlouho dojížděla, ale ráda bych to dělala taky. Prý se tam dostala přes konkurz, jak se mám na nějaké takový konkurz dostat? Taky je můj sen zahrát si ve filmu nebo v reklamě, v čemkoliv, jak a do jaké castingové agentury bych se měla zaregistrovat?
  Neočekávám, že se hned někam dostanu a že že mě hned bude slavná zpěvačka, ale za jakoukoliv zkušenost nic nedám.
  Herectví a zpěv je pro mě hodně. Moc děkuji za jakoukoliv odpověď, která mi pomůže se zlepšit. $>

  holka, 12 let, 7. dubna 2023

  Ahoj,
  je skvělé, že jsi tak cílevědomá a jdeš si za svým snem. Nemám sice osobní zkušenosti s konkurzy, ale existuje celá řada agentur, u kterých se můžeš zaregistrovat a skrze které se můžeš dostat na konkurzy. Ale zcela jistě to bude vyžadovat souhlas rodičů a bude určitě dobré, aby ses s nimi předtím poradila a všechno jste probrali. Pokud budou rodiče souhlasit a ve svém úsilí tě podpoří, nebylo by také od věci zeptat se kamarádky, jak se na konkurz dostala ona, co všechno to obnášelo a na co je potřeba se připravit.
  Věřím, že když budeš vytrvalá, podaří se ti tvého cíle dosáhnout. I kdyby to nevyšlo teď, můžeš se pokusit dostat se například na umělecky zaměřenou školu, která ti otevře zase nové příležitosti i dá ti jiný rozhled.
  Držím ti palce!
  Bára

  Jiné téma

  Oči v zrcadle

  Ahoj, tohle je asi „zbytečný“ dotaz, takže odpověď nespěchá.
  Jak je možné, že když se člověku koukám do očí v zrcadle a on se koukne do mých očí v zrcadle, tak to vypadá že mi kouká do očí v realitě, že ten odraz se kouká přímo do mých očí… Doufám, že to je aspoň trošku srozumitelné.
  Nedá mi to spát a furt nad tím přemýšlím;-D

  holka, 13 let, 13. dubna 2023

  Zrcadla jsou fascinující a neintuitivní. Už od dětství nás ten „svět na druhé straně“ přitahuje. Samozřejmě víme, že tam žádný „druhý svět“ není, že je to optický odraz. Ale náš mozek na to stejně občas zapomene a iluzi propadne.
  Doporučuji si nakreslit schéma, nakresli si paprky a jak se odrážejí v zrcadle. Tady je pár příkladů.

  Lidé „směr pohledu“ ostatních lidí určují podle polohy duhovky a zorničky (černá část uprostřed duhovky). Když vidíme zorničku jako kruh, předpokládáme, že se oko kouká přímo na nás.

  Jiné téma

  Jak pořídit notebook/moped

  Zdravím mám otázku netuším jak se rozhodnout konkrétně u pořízení mopedu a notebooku. Jestli si mám vypsat plusy a mínusy nebo jak. Moped na ten už mám jakš takš našetřeno zbývá mi nějakých 1400kč. Notebook na ten bych přispěl (stojí 15tis. Kč)

  kluk, 14 let, 13. května 2023

  Ahoj, je super, že přemýšlíš nad tím, jak se rozumně rozhodovat, co za své peníze koupit. To je schopnost, která se ti bude opravdu hodit.

  Co se týče mopedu, nemám vůbec žádnou představu ani zkušenost, jen asi obecnou radu, kterou jsi určitě slyšel: buď na mopedu opatrný, silnice může být nebezpečné místo. To určitě víš.

  Být tebou, kupuji si první notebook nikoli nový, ale repasovaný (použitý, opravený, prodejce za něj ručí) nebo takzvaný „předváděcí“ (byl použit na nějaké marketingové akci). Dosáhneš tak na mnohem lepší parametry. Konkrétní tipy dávat nebudu, to hodně záleží na tom, co očekáváš. Jestli se chystáš hodně hrát, nezapomeň na grafickou kartu, pokud chceš stříhat video, tak k tomu ještě přidej SSD disk a aspoň 16 GB RAM.

  Ale samozřejmě také můžeš počkat na nějakou akci a za 15 tisíc ulovíš skvělý stroj. Vyplatí se dát na recenze ostatních uživatelů. Parametry jsou jedna věc, ale v recenzích se dozvíš o problémech typu přehřívání nebo nešikovná klávesnice apod.

  Jiné téma

  Pocit, že mě někdo sleduje

  Dobrý den.
  Pořád mám pocit jako kdyby mě někdo sledoval či na mě někdo koukal. Vždycky se musím dívat okolo sebe jestli tam náhodou nikdo není. Např někam se otočím a mám pocit že tam někdo stojí a najednou si uvědomím že je to keř nebo jiný věci. Když jdu spát taky mám pocit jako kdyby tam někdo byl. Na místo se koukám a vidím tam zvýrazněnou postavu. Rychle si vezmu mobil a zapnu svítilnu a nikdo tam nestojí

  holka, 13 let, 7. června 2023

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že máš pocit, že Tě někdo sleduje, nebo se na Tebe dívá, a Ty máš potřebu stále kontrolovat svoje okolí. Podobná situace se stává před spaním, kdy vidíš výraznou postavu, ale když rozsvítíš, nikdo tam není.

  Věřím, že Tě takové stavy můžou potrápit, není to nic příjemného. Někdy nás mohou naše smysly zmást a ukázat nám něco, co není pravda, zvláště pokud je někdo citlivější. Někdy se člověk bojí i bez důvodu, třeba proto, že prožívá náročnější období a je vnímavější na vše, co souvisí s jeho osobou. V určitých případech to může být i součást nemoci.

  Přemýšlím, co by Ti mohlo pomoci. Říkám si, že ses mnohokrát přesvědčila, že Tvůj pocit byl opravdu pouze pocit a že Tě nikdo nesledoval, nebo nebyl v Tvé blízkosti. To si vždycky můžeš opakovat: „vím, že tam nikdo není“, nebo „všechno je v pořádku“. Své pocity můžeš sdílet také s někým blízkým, který Tě ubezpečí, že můžeš být klidná. Večer si můžeš nechat rozsvícené malé světýlko, pokud se tak budeš cítit bezpečněji.

  Pokud tato situace bude trvat delší dobu, nebo Ti bude bránit v běžném fungování, je nejlepší cestou vyhledat psychologickou pomoc, pro začátek například školního psychologa, nebo za pomoci rodičů nějakého jiného.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Neumím si říct o pomoc - praktickou a psychologickou

  Ahoj Aliku,
  nevím jak si mám říct o pomoc. Mám z toho obavy. Když říkám, že si nedokážu říct o pomoc tak myslím i pomoc od učitele ve škole. Nikdy se nepřihlásím i když danou látku nechápu. Nedokážu si říct ani o psychickou pomoc. Již několikrát jsem se odhodlávala napsat na chat linky bezpečí. Jednou jsem se odhodlala ale bohužel chat linky bezpečí je často obsazený. Potom jsem se také odhodlavala napsat na chatovou poradnu Ipcko ale zatím jsem k tomu nedošla, odhodlávám se už opravdu dlouho (řekla bych že to může být i rok, dva). Sama ani nevím, z čeho mám strach. Možná z popsání toho problému, nebudu vědět kde začít a jak pokračovat, možná i z odsouzení. Možná z toho důvodu jsem zvolila variantu pomoci v chatu. Nedokážu si představit že bych si řekla o pomoc třeba u školního psychologa nebo bych na linku bezpečí zavolala, je to pro mě naprosto nepředstavitelné. Nevím, co s tím mám dělat. Už psaní do této poradny mi dělá docela problém. Doufám že se odhodlám říct si o pomoc alespoň v té hodině.
  Děkuju moc

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou píšeš Alíkovi, Oceňujeme odvahu, se kterou ses na Alíka obrátila, tím spíše, že píšeš o tom, jak je pro Tebe obtížné si říci o pomoc. Přesto, že i tohle psaní byl pro Tebe problém, jsi to zvládla, a tak udělala důležitý krok v cestě k tomu umět si o pomoc říci.

  Píšeš, že si neumíš říct o praktickou pomoc, například v hodině. Můžeš si zkusit říct, co Ti vlastně brání - je to například stud před spolužáky, nebo nesmělost, strach na sebe upozornit nebo strach z reakce učitelky? Nebo třeba něco jiného? Právě zjištění, jaký pocit tato situace v Tobě vyvolává, by pak mohlo pomoci v tom jej překonat. Můžeš na to jít odjinud, například, že se sice nepřihlásíš v hodině, ale potom zajdeš za učitelkou, a požádáš ji o pomoc. To, co pomůže, je i říct, že se stydíš, nebo bojíš, nebo „je Ti to blbý“ - většinou se člověku uleví. Napadá mě, že případně může někdo z rodičů říci učiteli (učitelům) na třídní schůzce, že Ti nejde si říci o pomoc, i když ji potřebuješ, a učitelé by mohli být vstřícnější - pomoc například nabídnout, když budou na Tobě vidět, že něco není v pořádku.

  Napsala jsi také, že si nedokážeš říct o psychologickou pomoc. Pokud dobře chápu, řešíš nějakou těžkost, se kterou bys potřebovala pomoci. Už jsi ale udělala důležité kroky, například se přihlásila na chat Linky bezpečí, našla si poradnu IPčko a odhodláváš se tam napsat. To jsou důležité kroky, určitě je chci moc ocenit. Rozumím Tvým obavám, že nebudeš vědět jak začít, jak popsat problém apod., jsou zcela přirozené. V chatových poradnách se s tím pracovníci setkávají docela často a jsou na to připraveni. Nikdo by na Tebe neměl spěchat, měl by Ti dát prostor, pomoci vhodnými otázkami. Pokud bys nechtěla o něčem psát, nemusela bys. Můžeš to klidně jen tak zkusit, na začátek napsat, že nevíš, jak začít, popsat, jak se cítíš (že se třeba bojíš, stydíš apod.). Ten, kdo si s Tebou bude psát, Tě chatem provede a podpoří Tě. Odsouzení se bát nemusíš, naopak by se Ti mělo dostat přijetí a povzbuzení. Pokud by Ti v chatu nebylo dobře, můžeš o tom psát, nebo můžeš i odejít. Chat je bezpečná cesta, jak si říci o pomoc. Můžeš přijít i na chat Modré linky (www.modralinka.cz), chat Dětského krizového centra v Praze (www.ditekrize.cz), chat Linky pro rodinu a školu (linkaztracenedite.cz/), možností je více. Pokud přijdeš hned na začátek chatovacích hodin, je velká pravděpodobnost, že se dostaneš brzy na řadu.

  Jít ke školní psycholožce je také možnost. Můžeš jí nejprve nechat vzkaz nebo napsat e-mail, zprávu… Napsat jí, že něco potřebuješ řešit, a že je pro Tebe těžké říci si o pomoc. Věřím, že Ti nabídne nějakou možnost, třeba se nejprve neformálně seznámit, nebo přijít a nemuset nic říkat (takové situace se stávají běžně, to se opravdu děje více lidem) apod.

  Moc Ti přejeme, aby sis dokázala říct o pomoc nebo k tomu udělala aspoň nějaké kroky - i to je velmi důležité. Pomoc si zasloužíš, a věřím, že i když k ní nebude cesta úplně jednoduchá, nakonec to zvládneš.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Močení venku

  Dobrý den, v létě pojedu poprvé na stanový tábor, s takovými těmi stany které jsou zdola dřevěné. Předtím jsem vždycky byla jen na táboře s chatkami a dost se bojím močení venku. Bojím se, že se ztrapním, kdyby to třeba úplně nedopadlo. Dá se to nějak naučit?
  Děkuji za odpověď
  Holka, 12 let

  holka, 12 let, 5. června 2023

  Ahoj z Modré linky,

  nevím úplně, co myslíš močením venku. Na táborech jsou vždy k dispozici, když ne běžné záchody, potom latríny. Ve vylučování na latríně není žádný rozdíl od běžného vylučování. Pokud myslíš vylučování někde třeba na výletě v lese, to prostě můžeš někde venku vyzkoušet. Je jenom potřeba pohlídat si, abys měla dobře vyhrnuté oblečení, pro jistotu, kdyby něco nevyšlo, jak píšeš, můžeš mít s sebou náhradní kalhotky a kalhoty nebo sukni. V případě nouze bys také mohla případně počůrané oblečení dobře otřít o trávu, ono to uschne.

  Užij si tábor.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Jak cestovat autobusem?

  Dobrý den, pojedu poprvé sama autobusem a vůbec nevím, co mám říct řidiči, jak je to s přestupama a tak. :-D Prosím, poraďte mi, předem děkuji.

  holka, 13 let, 6. června 2023

  Ahoj,
  předpokládám, že mluvíš o meziměstských autobusech (nikoli o MHD), a tak budu odpověď směřovat k nim. Řidiče je prve hezké pozdravit a pak to chce mu říct dvě věci – kam jedeš a co chceš za lístek (třeba dětský do Prahy).

  S přestupy je to u autobusů takové složitější, protože tam neexistuje dispečink jako na železnicích. Autobusy na sebe čekají jen velmi zřídka, takže je určitě vhodné (zvlášť když to moc neznáš) hledat spoje, s nimiž budeš mít na přestup dostatek času. A pak už je to snadné, prostě vystoupíš z jednoho autobusu a půjdeš do dalšího.

  Kdyby náhodou šlo o městskou hromadnou dopravu, tak tam se obvykle řidiči neříká, kam jedeš, a zvlášť ve velkých městech se u nich ani nekupují jízdenky (je tedy třeba mít platný lístek už při nástupu, třeba z nějakého okénka či automatu, jestli máš jednorázový, nezapomeň si ho označit).

  Jiné téma

  Posmívání v autobuse

  Dobrý den, trápí mě to už hodně dlouho a nevím co s tím mám dělat. Každý den jezdím busem asi už 4 roky. Jezdí tam sednou pořád stejný lidi, a někteří se mi posmívají a ponižující mě za můj vzhled. Já se teď strašně bojím jezdit autobusem, nevýhodou je to, že tam jedu asi 35 min. A máma mě odvézt nemůže, protože jezdí do práce... já už nevím co s tím mám dělat, teď mám nízké sebevědomí:-(

  holka, 13 let, 31. května 2023

  Ahoj,

  děkujeme za Tvůj dotaz Alíkovi. Píšeš, že se Ti posmívají lidé v autobuse, kterým jezdíš. Máma Tě vozit nemůže, protože jezdí do práce.
  Věřím, že Tě to opravdu trápí, když se taková situace každý den opakuje. Je moc dobře, že se snažíš dělat něco pro to, aby se to zlepšilo.

  Napadá mě více možností, zkusím Ti je napsat. První z nich je, že by sis mohla v autobuse najít „spojence“, abys nebyla sama na lidi, kteří se Ti posmívají. Může to být někdo z těch, kteří autobusem jezdí, nebo třeba i někdo, kdo by s Tebou autobusem jezdit začal.
  Další možnost je jezdit nějak jinak. Pokud se jedná o cestu do školy, možná rodiče spolužáků s nimi jezdí autem, nebo by se třeba máma mohla domluvit a požádat někoho, aby Tebe a jeho dítě vozil, s tím, že by máma platila polovinu nákladů (možná by vás bylo víc a náklady by byly tak nižší).
  Napadá mě, co bys mohla udělat přímo v autobuse, aby ses cítila bezpečněji. Třeba bys mohla stát nebo sedět přímo za řidičem (ten se Tě také může třeba zastat), dát si do uší sluchátka a něco příjemného poslouchat. Můžeš se také přímo ohradit a říct těm lidem, aby posmívání nechali. K tomu by byl dobrý právě už zmíněný spojenec, o kterém jsem už psala.
  Zkus všechno ještě jednou probrat s mámou, o tom, jak Ti v autobuse je, možná spolu najdete nějaké řešení.

  Držíme Ti palce, aby se situace zlepšila,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Sen

  Dobrý den,

  už nějakou dobu se mi zdá vždy nějaký sen, například že jdu po chodníku a na pravé straně vidím hnědý barak. Po nějaké době se to ale stane skutečnosti, z ničeho nic jdu třeba s kamarádama ven a najednou vidím po pravé straně hnědý barák a přesný pohled který se mi zdál. Už jsem si říkal že to je jen náhoda ale stalo se to víckrát...

  Přeji hezký zbytek dne :)

  kluk, 13 let, 29. května 2023

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám se svými sny, nepokládáš však žádnou otázku, nevím, co v tom pro sebe potřebuješ. Krátce Ti tedy napíšu něco o snech. Sny se nám zdají na základě čehokoli, co se kolem nás a s námi děje. Něco z toho zaznamenáváme více, něco pouze podvědomě. Výsledný sen se může skládat z toho, co jsme viděli, slyšeli, prožívali během dne, viděli třeba ve filmu, slyšeli v rádiu, o čem jsme se bavili my nebo slyšeli, že se o tom baví někdo jiný. Je možné, že barák, o kterém se Ti zdálo, jsi viděl již někdy dříve, ale nevšímal sis ho, a uvědomil si ho až poté, co se Ti o něm zdálo. Je také možné, že se Ti zdálo o hnědém baráku a když jsi hnědý barák viděl, měl jsi dojem, že to byl on. Naše paměť není bezchybná a může v nás vyvolat pocit, že to byl přesně ten stejný barák, i když to tak úplně být nemuselo.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Kamarádka chce rozeslat mé fotky ve spodním prádle

  Ahojky poradno, před týdnem jsem byla se spolužačkou ve městě a šli jsme si do obchodu zkoušet nějaké oblečení a aby jsme nezabirali hodně kabinek tak jsme šli do jedné protože jsme holky a nestydime se jenomže jak jsem se tam začala prevlikat tak ona si me vyfotila ve spodním prádle a já si toho nevsimla a ted se se mnou a kamarádkou ze třídy nebaví a pomlouvá nas atd. Včera říkala někomu ze mu tu fotku v tom spodním prádle pošle a ještě mému klukovi a spouste lidem a tak jsme šli o prestavce za školní psycholozkou a řekli jsme ji ze se nám nelíbí jak se chová ze nás pomlouvá a odpoledne jsme tam šli znovu já jsem byla ubrecena a ona ze co se stalo a já jsem ji to řekla o tech fotkách a ona rikala ze pokud to někomu pošle nebo ukáže tak je to trestný cin. A zítra to chtějí řešit s tou spolužačkou. Já nevím jestli to mám říct rodičům protože je tatka policajt ale já bych mu to řekla ale nevím jak. A vas bych se chtěla zeptat na názor a jak si myslíte ze by se to řešilo protože nám školní psycholožka řekla jenom ze je to trestný čin.
  Předem moc děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 30. května 2023

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou ses na nás obrátila. Píšeš o tom, že si Tě spolužačka vyfotila ve spodním prádle, když jste si v kabince zkoušely oblečení. Nyní se s Tebou nebaví a vyhrožuje, že Tvé fotky zveřejní. Řekli jste to školní psycholožce, která má v plánu to řešit. Ptáš se, jestli to říct rodičům, a také, jak jim to říct. Chceš také znát náš názor, jak by se celá věc řešila.

  Chci především ocenit, že si umíš říct o pomoc - obrátila ses na psycholožku, a nyní i na Alíkovu poradnu. Říkám si, jak Ti v tom všem asi je. To, co se Ti nyní děje, je opravdu nepřípustné a porušuje to zákony České republiky, Alíkova poradna není právní služba, nevíme tedy, jak by se to řešilo. Je ale dost pravděpodobné, že celou záležitost bude vzhledem k její vážnosti (spolužačka pořídila citlivé fotky bez Tvého vědomí, uložila si je, vyhrožuje Ti…) řešit Policie.

  Píšeš o tom, že bys o tom, co se Ti děje, chtěla říct rodičům. Je to velmi dobrý nápad, rodiče by měli vědět o tom, když se Ti něco vážného děje. Můžeš to říct úplně obyčejně, tak, jak jsi to napsala Alíkovi, nebo také jim můžeš dát Alíka přečíst, třeba i s naší odpovědí. Pokud se bude záležitost řešit ve škole, je dost možné, že rodiče do školy zavolají - bude tedy lepší, když o všem budou vědět nejprve od Tebe.

  Přejeme Ti, aby se tato nepříjemná záležitost brzy vyřešila, a držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Zvláštní sen

  Dobrý den. Už od malička mívám zvláštní sen který se mi nedávno zopakoval. Nemám žádné ponětí jak často se mi to zdálo nebo kolikrát se mi to zdálo ale vím že už se mi ten sen někdy zdál. Vždycky ten sen byl krátký. Jen tak jsem si šla po chodníku z vesnice do vesnice v které bydlím od malička a když jsem se otočila tak tam byl chlap který se usmíval s otevřenou pusou a házel do řeky nějakou knihu. Nedávno se mi zdál stejný ale delší. Zase jsem šla z vesnice do vesnice domů a měla jsem pocit že mě někdo sleduje. Otočila jsem se a odehrála se ta samá scéna kterou jsem napsala. Otočila jsem se zpátky a šla dál. Jenže potom jsem se otočila zpátky na toho staříka. Udělal úplně to samé. Nahnalo to ve mně strach a přidala jsem do kroku. Otočila jsem se zpátky a potom zase na staříka. Scénka se opakovala. Vyvolalo to ve mně nehorázný strach takže jsem začala utíkat. Ale zasekla jsem se na místě jako kdybych běžela na běžícím pásu a vše najednou zčernalo. Viděla jsem mu do obličeje a někoho mi připomínal. Připomínal mi mého dědu který umřel asi když mi byli 3-4 roky. Zárověň mi ho vůbec nepřipomínal. Od té doby co se mi tenhle sen zdál se teď bojím že tam bude stát.

  holka, 13 let, 24. května 2023

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o snu, který míváš od malička. Nedávno se Ti zopakoval. Odehrával se blízko místa, kde žiješ, a zásadní roli tam hrál stařík, který Ti připomíná Tvého dědu. Od té doby, co se Ti tenhle sen zdál, se bojíš, že na místě, kde sen odehrál, bude stát,

  Věřím, že v Tobě sen, který se Ti zdál, vzbudil strach. Sny mohou být příjemné, ale také nás mohou postrašit. Je to tak, že když spíme, náš mozek pracuje a vytváří různé obrazy, příběhy a zvuky. Tyto sny se mohou podobat tomu, co jsme někdy zažili, nebo mohou být úplně nové, jiné, fantazijní. Kde se vzal Tvůj sen, nikdo neví. Důležité je vědět, že ať se Ti zdá cokoliv, je to jen sen. Skutečnost je jiná, postava ze snu Ti nemůže nic udělat.

  Chápu, že se bojíš, „že tam bude“ postava ze snu stát. To místo si můžeš projit nejprve s někým jiným, a přesvědčit se, že je vše v pořádku, a postupně sama. I kdybys měla strach, můžeš si říkat, že to byl jen sen a že se nic neděje. V každém případě není třeba se tomu místu vyhýbat.

  S tím, co jsi prožila, se můžeš svěřit rodičům, i s tím že se stařík podobal na Tvého dědu. Můžete o tom společně mluvit - to by také mohlo pomocí zbavit se strachu při vzpomínce na sen, nebo z určitého místa.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Ztráta energie

  Ahojky, mám takový problém, že jsem poslední dny bez energie. Jsem neustále unavená, nedokážu se skoro na nic soustředit, protože se prostě cítím hrozně bez energie. Také když jsem venku s kamarády, tak se s nimi nedokážu normálně bavit a smát, ikdyž předtím jsem se s nimi normálně smála a bavila. Spím nějakých 8 - 9 hodin, což mi přijde celkem v pořádku, ale nevím proč jsem stále unavená. Prosím poraďte mi, předem děkuji za odpověď.

  holka - 12 let, 24. května 2023

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz. Píšeš, že jsi poslední dobou unavená a bez energie, což se odráží na běžném životě, který žiješ. Nevíš, proč ke ztrátě energie dochází.

  Je moc dobře, že se zajímáš o své zdraví a hledáš příčiny změny, která se s Tebou děje. Důvody mohou být nejrůznější, mohou být tělesného, ale také psychického charakteru. Může to být například i jarní únavou, větším výdejem energie v nedávné minulosti apod.
  Někdy takový stav může být přechodný, trvat několik dní, a nakonec dojde k obnově energie a vše se vrátí do normálu. Je potřeba o sebe více pečovat, odpočívat, mít na sebe odpovídající nároky. Pomoci by Ti mohli i Tvoji rodiče, pokud je to možné.

  Pokud taková situace trvá déle, je důležité vyhledat ordinaci praktického dětského lékaře, který může na základě lékařských vyšetření hledat příčinu a také pomoci, abys měla více sil a energie.

  Držíme palce.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Cestování po Evropě

  Dobrý den, nevím jestli takovýhle dotaz sem do poradny patří ale nevím kde jinde se zeptat protože jen nikde nenašlo odpověď.

  Jde o to, ze jsem přemýšlela co budu dělat v létě a napadlo mě, že bych mohla někam cestovat. Ale třeba jen s kamarádkou nebo s více kamarádkami takže by nám všem bylo jen 12/13/14.
  Hledala jsem možnosti a líbil by se mi výlet vlakem po blízké evropě (Německo, polsko, dánsko, slovensko, rakousko, maďarsko apod.). Našla jsem, že existují i dálkové a noční vlaky. Tak mě napadlo, že bychom většinu výletu strávili ve vlaku. Že prostě ráno bychom vyjeli, přestoupili bychom na noční vlak, ráno bychom přijeli do např. Berlína tam bychom byli, navečer bychom nastoupili do nočního vlaku, ráno bychom přijeli do Vídně atd. Třeba na 2-3 dny takže bychom měli jen velké batohy.

  Zajímalo by mě jestli je takhle vůbec možné cestovat do zahraničí když nám není 15,18? A jestli je to třeba bezpečné? A jestli je takhle možné cestovat, jak přemluvit rodiče aby mi to dovolili? Určitě mi to alespoň Mamka nebude chtít dovolit.
  Pokud by to nechtěli dovolit, tak mě napadá varianta jet jen po ČR ale radši bych po evrope…

  Chtěla bych tedy vedet odpověď na otázky jestli to jde atd. a váš názor, zda byste to dětem dovolili?

  Děkuji moc❤️

  holka, 13 let, 23. května 2023

  Ahoj,
  vezmu to popořádku. Chápu tvou touhu vyjet s kamarády na výlet a zažít cestovatelské dobrodružství, nicméně se obávám, že na dobrodružství tohoto typu jste ještě příliš mladí. Sice neexistuje žádný zákon, který by nezletilým zakazoval cestovat bez doprovodu rodičů (ačkoli je samozřejmě nutné, aby měli vlastní cestovní doklad a doporučuje se i notářsky ověřený podpis rodičů, že s cestou souhlasí), nicméně rodiče za vás mají zodpovědnost a tohle by bylo skutečně příliš velké dobrodružství.
  Když pominu praktické věci, jako je například shánění ubytování pro tři děti bez dospělého doprovodu, cestování po Evropě bez dospělých rozhodně nepovažuji za bezpečné. Tím samozřejmě nijak nezpochybňuji vaši samostatnost nebo šikovnost, jen zkrátka dospělí mají mnohem víc možností než děti, jak vyřešit krizovou situaci. Proto myslím, že je bezpředmětné radit ti, jak přemluvit rodiče, aby vám to dovolili. Já sama mám dvě děti v podobném věku a určitě bych je samotné cestovat nenechala. Určitě vymyslíš jiné prázdninové dobrodružství, které byste mohly uskutečnit a které by bylo bezpečnější.
  Krásné léto!
  Bára

  Jiné téma

  Sebevědomí, masturbace a lakování nehtů

  Ahoj. Chci vám říct že už dlouho mám nízké sebevědomí a nevím co stím dělat, Cítím se že všichni jsou hezký a nedokážu si prostě říct že tak hrozně nevypadám ale nejde to. Ještě k tomu mám docela furt chut si masturbovat, ale ja tolik nechci:( A ještě už dlouho si chci nalakovat nehty na nohou a rukou na červeno, nejsem gay prostě mě to láká to vyzkoušet. Bojím se to někomu říct, ale chci to říct mámě jestli to semnou nevyzkouší, ale bojím se že si o mě bude myslet divné věci. Svěřil jsem se jenom babičce.

  kluk, 13 let, 18. května 2023

  Ahoj z Modré linky,

  oceňuji, že píšeš, když si nevíš rady. Vážím si Tvé důvěry, umím si představit, že nebylo jednoduché se svěřit s takto intimními tématy. Popisuješ několik věcí, které Tě trápí, odpovím Ti postupně.

  Zmiňuješ, že Tě trápí nízké sebevědomí a nevíš, co s tím. Je moc dobře, že si takových věcí všímáš, a vidím, že bys to i rád změnil. Z toho co píšeš, jsem pochopila, že se porovnáváš s druhými lidmi kolem sebe. S podobným trápením nám píše více dětí a dospívajících, nejsi v tom sám. V pubertě tělo prochází mnoha změnami a člověk si zároveň začíná víc uvědomovat svůj vzhled a i různé poznámky druhých lidí, které někdy mohou být necitlivé. Nepíšeš o své situaci mnoho podrobností, takže moje odpověď bude spíš obecná, snad si v tom pro sebe najdeš něco užitečného. Neexistuje jedná zaručená rada na to, jak si zvýšit sebevědomí, protože situace každého člověka je jiná a každému funguje něco trochu jiného. Může pomoci tu situaci trochu prozkoumat, porozumět. Jak dlouho to u sebe pozoruješ, s čím by to mohlo souviset, jak jsi to měl dřív? Můžeš zkusit postupné kroky k tomu, abys k sobě byl laskavější. Například když se přistihneš, že o sobě v duchu přemýšlíš negativně, zastavit se, uvědomit si, že k sobě chceš být milejší a říct si o sobě i něco hezkého. Co se Ti na sobě třeba líbí? Někdy pomůže si to i sepsat. Můžeš i poděkovat svému tělu za to, jak Ti dobře slouží, co vše dokáže. Ráda bych Tě také ujistila, že je v pořádku, že jsme každý jiný, každý z nás má silné i slabé stránky. Možná bys byl překvapený, že i lidé, kteří se zdají skoro dokonalí, o sobě mají pochybnosti. Možná by Ti mohlo pomoci také promluvit si o tom s nějakým kamarádem anebo s rodiči, babičkou.

  Dále zmiňuješ častou chuť na masturbaci. Nepíšeš, jak je to časté, ale ve 13 letech jsou podobné myšlenky a chutě běžné. Objevuješ své tělo, svou sexualitu a i zvýšená potřeba masturbace může být v pořádku. Důležité je, že píšeš, že to tak mít nechceš. I tady bych Ti doporučila zkusit pozorovat, kdy ty chutě přicházejí nejčastěji. Jak to zpozoruješ, můžeš zkusit zaměřit pozornost na nějakou činnost, jít mezi lidi – kamarády, rodinu, jít si zaběhat či jinak zasportovat. Nemusíš na sebe tlačit nebo hodnotit, jak to máš a jak by to mělo být jinak. Někdy jsou takové věci i přechodné a časem samy odezní. I tohle může být fajn probrat s kamarádem, starším sourozencem, bratrancem nebo někým, komu důvěřuješ.

  Co se týče lakování nehtů, myslím si, že je v pořádku to zkusit. I kluci mohou zkoušet podobné věci a neznamená to, že by byli gayové. Je fajn, že uvažuješ poprosit o to mámu. Chápu Tvou obavu, co si o Tobě bude myslet. Přemýšlím o tom, jestli jí to takhle můžeš říct i s tou obavou, podobně jako jsi to napsal nám. Věřím, že máma pro Tebe bude mít pochopení. Svěřil ses už babičce, to je moc fajn. Nevím, jak reagovala, ale možná bys z té zkušenosti mohl nají jistotu pro to svěřit se mámě.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Menstruace v těhotenství

  Ahojky chtěla bych se zeptat jak rozlišit menstruaci od krvácení v těhotenství.V hodinách sexuální výchovu nám říkají že může těhotná žena menstruovat .

  holka, 14 let, 17. května 2023

  Ahoj,
  menstruace v těhotenství je naprosto ojedinělým jevem. Může se stát, že ještě po oplodnění žena v době, kdy měla mít menstruaci, špiní, což je způsobeno nedostatkem gestagenů. Nicméně skutečná menstruace s těhotenstvím mizí. Pokud se tedy u těhotné ženy objeví krvácení v pravém slova smysl, jde o varovný příznak, který by měl vždy vyšetřit lékař a odhalit jeho příčinu. Může jít o signál hrozícího nebo už probíhajícího potratu, mimoděložního těhotenství a dalších závažných komplikací.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!