Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

Ahoj alíku a spol. Je super jak tady všem včetně mě pomáháte proto děkuju❤

A je špatně když si sama obědnávám věci z internetu?

holka, 11 let, 6. ledna

Ahoj,
děkujeme za pochvalu. Jsme rádi, že má naše práce smysl. Co se týká objednávek na internetu, každý eshop má vlastní pravidla. Někde jsou objednávky limitovány věkem, jinde nikoli. V první řadě je proto nutné přečíst si všeobecné obchodní podmínky konkrétního obchodu. Určitě by ale také bylo dobré zkonzultovat tvé objednávky i s nějakým dospělým, abys třeba nenaletěla podvodníkům. Pokud například přes internet objednáváš dárek pro maminku, poraď se s tatínkem o tom, jestli je to dobrý nápad a jestli jde o důvěryhodný eshop.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Potřebuji pomoct. Mám jet na taneční soustředění a určitě se mi bude stýskat.Já vím že už jsem na to velká (12 let) a už by jsem taková být neměla,ale nejde se toho zbavit.Stýská se mi vždy když jsou to dvě a více nocí.Maminka mě do táborů atd. vůbec nenutí. Ale když chci soutěžit v tanci tak tam musím jet.Kamarády tam moc nemám.Spíš si myslím že bych právě byla pro smích.Jsou to tři dny.Já se vůbec netěším a bojím se.Nechce se mi tam jet,ale nemám na vybranou.
Poradíte mi prosím?

Jíl, 12 let, 5. ledna

Ahoj,
vůbec se nemusíš stydět za to, že se ti na soustředí a táborech stýská. Nejde říci, že už je člověk na stýskání moc velký a že by takový být neměl. Zkrátka se ti stýská a máš na to nárok. Také rozumím tomu, že se kvůli tomu na soustředění netěšíš. Zkus se ale místo toho, abys myslela na to, že se ti bude stýskat, soustředit na to, proč to bude na soustředí dobré a proč se tam naopak těšíš. Určitě by také nebylo od věci zkusit se více skamarádit s dětmi, které tam pojedou. Nemusíš se jim se svým problémem svěřovat, ale už skutečnost, že tam budeš mít někoho blízkého, pro tebe určitě bude uklidňující. Někomu také pomáhá, když si s sebou vezme oblíbeného plyšáka, polštářek, nebo zkrátka něco z domova, co má rád. Stýskání je obvykle nejintenzivnější, když se člověk snaží usnout, protože se zklidní, nevěnuje se žádné aktivitě a poddává se lítostivým myšlenkám. Proto se před usnutím myslet na pozitivní věci; třeba na to, co jsi v uplynulém dni příjemného zažila, co se ti povedlo a podobně. Věřím, že nakonec soustředění zvládneš a užiješ si ho!
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj promiň že pořád otravují
mám ráda malé děti už od mala mám vztah k mladším dětem.
Ráda se i ně starám a pomůžu jim
Budu vypomáhat i na besídkách pro děti ( hlídání dětí ve společnosti)
Není to divné .

Sss, 4. ledna

Ahoj,
nevidím nic divného na tom, když má člověk rád malé děti, rád o ně pečuje a chce se jim věnovat. Možná se tato tvá charakteristika v budoucnu promítne i do volby tvého povolání a budeš se malým dětem věnovat i v rámci své profese.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj Aliku,
Je mi to trochu trapné, ale nevím co tto znamená. Rodičů se ptát nechci, mám takové tušení že to má sprostý podtext. Jeden kluk ve škole mi řekl že "mě chce na prstíčky." a všichni se pak začali smát... Bylo mi hrozně. Ale nevím co to znamená... Prosím poraďte.

holka, let, 29. prosince 2018

Ahoj,
předpokládám, že tím spolužák myslel, že by se s tebou chtěl intimně sblížit. Nicméně vyjádření tímto způsobem a navíc před svědky je velmi hloupé a nezralé. Kromě toho ve vašem věku velmi nevhodné. Domnívám se, že se tím pouze snažil získat pozornost a pokud by se něco podobného opakovalo, dej mu jasně najevo, že je ti takové chování nepříjemné a nehodláš ho respektovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku!
Hm... Jak začít? Nebudu to nijak prodlužovat, mám sebevražedný myšlenky :)
Popravdě, možná si to jenom namlouvám, protože já si namlouvám hodně věcí.
Je možné si namlouvat sebevražedný myšlení?
Nebo je mám doopravdy?
Hm... Nad sebevraždou přemýšlím už nějakou dobu. Přemýšlím nad tím, že se někdy v budoucnu, až budu starší, zabiju, protože... Protože jsem ta nejvíc zbytečná věc na planetě? :’D
Asi to fakt přeháním. Vždyť já k tomu nemám ani důvod! Ale přesto nad tím přemýšlím.
Víš, nic neumím. Neumím lyžovat, neumím uklízet (vlastně to ani nedělám. Wow, já jsem fakt ostuda),neumím kreslit, neumím se učit, neumím vařit, nemám koníčky, nic nedělám a kdykoliv si myslím, že jsem alespoň v něčem dobrá, tak si uvědomím, že jsou ostatní lepší a hned to vzdám. Počkat, já vlastně ani nemám ráda svůj vzhled. Já si fakt všechno namlouvám XD ok, zpátky k tématu. Ani se nedokážu bavit normálně s rodinou. S bratrem prohodím maximálně pět slov. Ani moji kamarádi nejsou výjimkou.
Můžete si myslet, že to, co říkám je trochu přes čáru, ale ona je to pravda. Neumím nic, jen být líný, sobecký a rozmazlený prase se špatným průměrem a sociálními „problémy“. Ano, já vím, že JÁ si nemám na co stěžovat. Já sama to vím, ale i přesto přemýšlím nad sebevraždou.
Já vím, že spousta lidí se má o dost, opravdu o dost hůř než já. Neříkám že ne.
Možná jsem jenom blázen? Nikomu jsem to ani neřekla.
Ujišťuji vás, že nemám žádný jiný problémy, a ty „důvody“ jsou pravdivý. Nemyslím si o sobě, že jsem něco víc. Já vím, že jsem sobecká. Hodně lidí mi to i naznačilo.
Ale já mám milující rodiče a miluju je. Takže ne, ta chyba nebude v rodičích, ale ve výchově. Proto jsem sobecká. A podle toho, co jsem sem napsala, jsem nejspíš i blázen. Jo a mimochodem, jsem strašně citlivá, takže brečím kvůli blbostem, jako například to, že se mi nelíbí můj účes. :’D
Fíííha, to jsem se najednou rozepsala. Takže se vrátím zpět k hlavní otázce.
Můžu si sebevražedný myšlenky namlouvat? Nebo je můžu kvůli naprostým prkotinám doopravdy mít?
Dík za odpověď!

holka, 15 let, 27. prosince 2018

Dobrý den z Modré linky,

ptáte se, jestli si můžete namluvit sebevražedné myšlenky, nebo je můžete mít i kvůli „prkotinám“.

Na obě otázky je možné odpovědět ano. To první – člověk si může namluvit ledasco. Lidská mysl je poměrně dost plastická a člověk může uvěřit v podstatě všemu. Vy si ale zachováváte nadhled, což je hlavní předpoklad pro to zachovat si nezkreslené vnímání.

A opravdu, i ne zcela zásadní příčiny mohou vést k tomu, že se člověk necítí dobře natolik, že začne uvažovat o tom, že by raději nebyl a od všeho utekl. To, jak člověk vnímá životní situace, je velmi individuální – a je to tak v pořádku, každý to prostě má jinak. Pokud by se ale člověk trápil, a přitom nemusel, je lepší to začít řešit. Domnívám se, že by Vám mohl pomoci odborník – psycholog, který by Vám pomohl vyznat se sama v sobě, hledat svou polohu i místo ve světě, vztah k sobě i druhým.

Píšete o tom, že nic neumíte a nic Vám nejde. Jen z Vašeho dotazu na Alíka je ale jasné, že Vám něco opravdu jde: umíte se nad sebou zamyslet, výstižně popsat to, co se s Vámi děje, a také si umíte říct o pomoc. Jak už jsem psala, vnímám i určitý nadhled i smysl pro humor. To vše jsou nejlepší předpoklady pro to, aby se Vám samotné se sebou, s ostatními, i se světem vedlo dobře, pokud Vy sama budete chtít.

Držíme palce,

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku!
Jsem tu zase. Odteď budu psát pod jménem „Viki“ abyste věděli, že to jsem já. Jsem ta, co vám píše pořád. Minulý dopis jsem začala takhle: “Je mi třináct let a před nedávnem jsem zjistila, že jsem bisexuálka.“ Už určitě víte. :-)
Poslední dobou mi přijde, že jsem asi spíš lesba. Holky se mi líbí více než kluci. (Prosím nepište, že se to může ještě vyvíjet, vím to a jsem si zcela jistá, že nejsem hetero, tudíž buď na oboje nebo na holky.) Dnes bych vám chtěla tak trochu nostalgicky napsat jak jsem „to“ zjistila. Když mi bylo 11 let, poznala jsem Karin. Super holka. Škoda, že se už nevídáme... No nic. Jednou jsme se chytily za ruce. No, mnou projížděly takové ty příjemné záchvěvy energie. Nedocházelo mi, že bych mohla být na holky. Ale po nějaké době jsem si řekla, dnes pro mě již legendární větu: „Ty vietnamky jsou tak hezký... Škoda, že vietnamci ne.“ :-D Prostě mi to nedocházelo. Vůbec. Moje myšlenka: „Škoda, že jsem hetero"... Prostě jsem asi trošku opožděná.
Ta holka, která se mi líbí, no. Je to beznadějné. Poslední dobou se se mnou už ani moc nechce bavit... Je mi z toho smutno. Vím, že si tím prošel snad každý, ale i tak. Jedna moje kamarádka byla taky takhle špatně zamilovaná. Zeptala jsem se jí, jak dlouho byla smutná. Říkala, že 14 dní. Já se prápím už dva měsíce... Vždycky se na něco moc upnu. Ale já se věnuji i jiným věcem. Učím se, dálkově studuji projekt na americké univerzitě, čtu, píšu si deník (jak jste psali), chodím ven, hraji si se psem a venčím ho, vařím... :-(
Poslední dobou mi dost pomáhá koukat na LGBT filmy a YouTubery. Koukám na Bena Slamka. Je super vědět, že v tom nejsem sama. A před pár dny jsem viděla film „Já Simon“. Bylo to zlatééééé! No, chci se zeptat, jestli neznáte nějaké další. Pokudmožno s dobrým koncem. :-)
Moc mi pomáháte a podporujete mě. Děkuji!!!
Viki

Viki, 13 let, 25. prosince 2018

Ahoj Viki,

tentokrát Alíkovi píšeš o tom, že jsi spíše lesbicky orientovaná a také o tom, co Ti pomáhá. Je moc dobře, že sis něco našla, ať se jedná o filmy, nebo youtubery. Každému v jeho situaci pomáhá něco jiného, zkus klidně hledat i dále, třeba i hudbu – písničky, alba, záznamy koncertů apod. Je na tom to skvělé, že se můžeš třeba učit slova, zkusit si zpívat apod., že při tom můžeš být zkrátka aktivní.

Filmy Ti doporučit nemůžeme, na tuto oblast není Alík ani Modrá linka zaměřen, zkus si pohledat sama nebo na nějakých tematických fórech, nebo se zeptat někoho blízkého ve svém okolí.

Měj se co nejlépe,

Modrá linka

Jiné téma

ahoj alíku a ostatní, omlouvám se, že zase píšu ale je normální když mám ještě v deseti letech imaginárního kamaráda? Připadám si divná. Ale... mě je s ním prostě dobře...
Předem děkuji za odpověď :)

šťastná holka, 10 let, 20. prosince 2018

Ahoj,
mohu tě ujistit, že je to zcela normální a na imaginárním kamarádovi není vůbec nic divného. Předpokládám, že kvůli němu neztrácíš kontakt s realitou a nevidím tedy jediný důvod, proč by tě to mělo znepokojovat. Spousta dospívajících má stále svého imaginárního kamaráda, nebo oblíbeného plyšáka a podobně.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj alíku a spol. poslední dobou mám někdy takové záchvaty pláče kdy si vzpomenu na smutné věci (třeba že mi umřel děda atd.) Je to normální?
Vím, blbej dotaz ale díky za odpověď

divná holka 10 let, 20. prosince 2018

Ahoj,
tvůj dotaz vůbec není „blbý“ a je zcela normální, že svým náladám a emocím někdy nerozumíš. Troufám si říci, že v takovém rozpoložení se někdy za život ocitne každý člověk. Při myšlenkách a vzpomínkách na smutné události je nešťastný každý. Každý člověk má však míru emocí rozdílnou, takže zatímco někdo smutní jen tak sám pro sebe a navenek to nedává příliš najevo, jiný může propuknout v pláč. Ani jedna z těchto variant není dobře, nebo špatně, jde zkrátka jen o odlišnou míru a způsob prožívání emocí. Navíc už se u tebe může začínat projevovat puberta a toto období je téměř vždy spojeno s intenzivnějšími emocemi a rychlým střídáním nálad. Není na tom nic špatného a nemusíš se obávat, že by se jednalo o nějaké „nenormální“ chování. Je také pravděpodobné, že časem se tvé emoce poněkud ustálí a naučíš se s nimi lépe pracovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat: Co je asi nejlepší na Snídani. Večeři. Oběd. Svačin A jaké máte typy (na snídani třeba mléko protože jsou v něm bílkoviny
Děkuji. Chtěla bych zpestřit/zlepšiz svůj jídelníček.

holka, 12 let, 16. prosince 2018

ahoj,

úplně nejlepší je mít pestrý jídelníček - tedy různé potraviny a pokrmy střídat.
Příklady snídaní:
chléb s lučinou nebo žervé či sýrem cottage nebo pomazánkou z tvarohu, zelenina
jogurt + müsli (sypané) + kousek ovoce
ovesná kaše s jablky a skořicí
chléb s plátkovým sýrem a šunkou nebo vařeným vejcem, zelenina

Příklady svačin:
kefírové mléko + obložený chléb (s šunkou či tvrdým plátkovým sýrem, pomazánkou z tvarohu nebo žervé, lučinou či sýrem cottage) + zelenina nebo kousek ovoce
tortilla se sýrem a šunkou a zeleninou
jogurt + müsli a ovoce nebo tyčinkaz oříšků a ovoce

Příklady obědů: oběd obvykle sestává ze dvou chodů - polévka + hlavní jídlo
Polévky - zeleninové nebo masozeleninový vývar, bramborová polévka, krupicová polévka s vejcem, pórková, květáková, brokolicová, dýňová, špenátová či cuketová, čočková nebo hrášková, aj.
Hlavní jídla - plátek libového kuřecího, krůtího nebo hovězího či vepřového masa s rýží nebo bramborem nebo těstovinami
+ dušená nebo pečená či vařená zelenina nebo čerstvá zelenina (salátek), případně ovoce
jinou variantou je třeba také ryba (treska nebo rybí filé či pstruh nebo kapr nebo losos) s přílohou nebo rizoto s masem či sýrem
pokrm může být třeba také zapečen s vejci nebo se sýrem - např. lasagne (těstoviny) se zeleninou, zapečené se sýrem nebo brambory se zeleninou zapečené s vejci
další variantou jsou luštěniny s vařeným vejcem (např. čočka, hrachová nebo cizrnová kaše)
mohou být i sladké pokrmy - např. tvarohové knedlíky s ovocem a jogurtem nebo palačinky s tvarohem a ovocem

Večeře:
Mohou být podobné hlavním jídlům, která se zařazují k obědu, není ale příliš vhodné dávat si navečer luštěniny, které jsou více nadýmavé, těžší na strávení nebo sladké pokrmy.
- nebo mohou být studené varianty večeře:
obložený chléb s pomazánkou z tuňáka a žervé nebo sardinek a žervé + zeleninou
obložený chléb s lučinou nebo cottage sýrem nebo pomazánkou z tvarohu nebo hummusem a zeleninou
obložený chléb s plátkovým sýrem nebo šunkou či vařenými vejci a zeleninou
zapečená tortilla se šunkou a sýrem a zeleninou

Případně může být ještě druhá večeře:
kefír nebo hrníček mléka nebo jogurt

Hezký advent přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Je normální, že když jsem sama doma tak se začnu strašně hodně smát, potom tam začnu mluvit nesmysli (např. Co čumíš.... a jo ty tam vlastně nejsi) atd.... ? Předem děkuji.

holka, 12 let, 9. prosince 2018

Ahoj,

nevidím na tom, co děláš, když jsi sama doma, nic špatného. Někteří lidé v soukromí zpívají, tančí, mluví sami se sebou, pláčou, smějí se, chodí nazí apod. Je to často právě proto, že se mohou uvolnit, nemyslet na ostatní lidi a je jim to příjemné. Pokud to Tebe nijak netrápí a neobtěžuje Tě to, nemusíš to nijak řešit. Protože vlastně nevím, zda je to i pro Tebe v pořádku, napadlo mne ještě, že kdybys to chtěla s někým víc probrat, můžeš zavolat na některou z linek důvěry. V telefonátu si pak vše můžeš víc ujasnit.

Přejeme hezkou zimu.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku, zajímalo by mě jak je to u policie v Americe. Mým snem je být policajt v Americe. Ale nevím jestli je dobré udělat si k tomu vysokou školu v Americe. Protože jako podmínky pro Americkou policii je většinou mít střední s maturitou. Proto se ptám jestli je k tomu dobré mýt vysokou školu.

kluk, 13 let, 5. prosince 2018

Ahoj,
nejsem žádný specialista na americkou policii, ale na internetu jsem našla základní požadavky na uchazeče o tuto pracovní pozici. Pokud jsou tyto informace správné, musel bys především být občanem USA a v některých státech skutečně stačí „jen“ adekvátní středoškolské vzdělání. Na druhou stranu například policisté v NY musí mít buď minimální vysokoškolské vzdělání na akreditované vysoké škole, nebo dva roky vojenské služby v ozbrojených složkách USA.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Aliku, už dlouho se mi připomínájí zlé věci, třeba mi někdo pošle výhružnou zprávu a já každé ráno když se vzbudím tak si vzpomenu, a to i s dalšími, nevím co mám dělat a dost mě to otravuje a znechuceně den, když si musím připomínat zle sny, věci , atd...Začalo to před tři čtvrtě roku s jednou výhružnou zprávou, a pak se to táhne, děkuji. Petr

kluk, 12 let, 5. prosince 2018

Ahoj Petře,

z Tvé zprávy není tak úplně jasné, zda jsi opravdu ve skutečnosti dostal od někoho výhrůžnou zprávu nebo ta zpráva byla součástí zlého snu.
Pokud jsi ve skutečnosti obdržel nějakým způsobem (asi virtuálním, s pomocí techniky) nějakou výhrůžnou zprávu, pak je třeba se bez prodlení svěřit rodičům, po případě jiné dospělé osobě z Tvé blízkosti, které věříš. Dále se dá postupovat různými způsoby od zablokování dotyčné adresy až po oznámení na policii, záleží pochopitelně na obsahu zprávy.

Úplně něco jiného je, pokud se Ti o takové zprávě zdálo. Člověk může být po takovém snu v nenáladě, ale s časem a novými zážitky to přejde. Většinou atmosféra snu odezní do několika hodin. Jinou záležitostí může být, pokud se Ti tyto sny stále opakují, obtěžují Tě, znechucují Ti dny nebo dokonce nějak naruší Tvoje výkony, které potřebuješ podat.

Píšeš, že si musíš připomínat zlé věci. Ale to právě nemusíš, naopak. Připomínat bychom si měli kladné, pozitivní zprávy, na ty soustředit své myšlenky, nikoliv na ty zlé, negativní. Pokud na ně totiž myslíme, tak teprve to jim dává sílu a nám odebírá energii. Takže nemyslet na ně, nechat je přejít, tak jako když mrak přechází oblohu. Pokud Tě to obtěžuje už tři čtvrtě roku natolik, že Ti to komplikuje Tvé dny a Tvou práci a náplň dne, pak se rozhodně svěř rodičům a zvažte objednání k psychologovi, začít můžete u toho školního, pokud ho na škole máte.

Přejeme Ti zlepšení tohoto stavu, hodně záleží na tom, jak se Ty sám k řešení postavíš.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, je mi 14 a mám takový problém.. dříve jsem měla ráda staré kapely (ted je jim okolo 60) a měla jsem furt myšlenky okolo smrti a co budu dělat atd.. pak na rok jsem poslouchala něco uplně jiného 2000+ .. 30 let a teď jsem tam kde jsem byla ... např Beatles atd... 2 už mrtvý a 2 je 78... nemůžu se toho zbavit mám z toho trápení atd... jak se mám tohohle zbavit ?? nejraději bych je přestala mít ráda ale to tak jednoduché není.. ale alespoň dříve než umřou ... :’(

holka, 14 let, 1. prosince 2018

Ahoj z Modré linky,

nedokážu takto po e-mailu zjistit, v čem spočívá souvislost mezi tím, jakou kapelu posloucháš a Tvými myšlenkami ohledně smrti. Mohu se dotknout tématu smrti pouze obecně. Smrt k životu patří. Není vždy snadné tento fakt přijmout a vyrovnat se s ním. Je proto dobře, že s tím tématem nezůstáváš sama a svěřuješ se s ním. Avšak internetové poradenství nemůže nahradit osobní sdílení. Ráda bych Tě tedy podpořila, aby ses s tím co prožíváš, se svými otázkami a obavami svěřila někomu blízkému, komu věříš, s kým bys vše mohla sdílet, o tématu smrti si povídat, ptát se, jak to vše prožívá i někdo jiný. Ať už to budou rodiče či jiní příbuzní, paní učitelka, které věříš, případně školní psycholožka, pokud ji ve škole máte. Jestliže by nepomohlo sdílení, je možné obrátit se na odbornou pomoc – tedy na psychologa, psycholožku, s nímž (níž) můžeš nejen své pocity a myšlenky sdílet, ale také se s nimi učit pracovat, vyrovnávat se s nimi, učit se relaxovat a uvolňovat.

Přejeme Ti pohodový advent.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj. Čeká mě první prohlídka u gynekologa a holky mi říkají, že tam dostanu klystýr. Hledala jsem co to je, ale bez žádného výsledku. Můžete mi říct co to je a jak zhruba první prohlídka probíhá? Díky, Marťa.

holka, 13 let, 3. prosince 2018

Ahoj,
klystýr je výplach tlustého střeva a neexistuje žádný důvod, proč bys jej musela podstupovat na standardní gynekologické prohlídce. Součástí gynekologické prohlídky je obvykle prohlídka zevních genitálií i vnitřních pohlavních orgánů ženy. Vyšetření probíhá většinou pohmatem, v některých případech i ultrazvukem. Pro získání výsledků cytologie je potřeba udělat stěr z děložního čípku. A pak obvykle následuje vyšetření ňader. Prohlídka je záležitostí několika minut a není potřeba obávat se nějaké zásadní bolesti.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,Alíku.Ve škole jsi losujeme komu musíme koupit dárek a já jsem si vylosovala kluka.Moc o něm nevím.Vím jen, že umí pěkně otravovat.Chci,ale aby měl radost.Nebo aby ten dárek byl vtipný.Nemáte nějaký nápad?
Děkuji, moc.
Jste úžasní jak dokážete pomoct dětem.

Ahoj,
především bychom ti rádi poděkovali za pochvalu, která nás moc těší! A zároveň bych ráda zdůraznila, že je od tebe velmi hezké, že se snažíš potěšit svého spolužáka, ačkoli ti nejspíš není příliš sympatický. Je poměrně těžké vybírat dárek pro někoho, koho příliš neznáš. Možná by ses mohla zeptat jeho kamarádů, co má rád, nebo ho zkus chvilku pozorovat a zjistit, co ho baví. Jen tak namátkou mě napadá, že mezi kluky jsou teď velmi populární fotbalové kartičky, inteligentní plastelína, nebo třeba Rubikova kostka. Ale samozřejmě nevím, jestli se tyto věci líbí i tvému kamarádovi. Velmi vděčné mi připadají také knihy, mezi kterými se dají zcela jistě vybrat i humorné a vtipné knihy pro děti. Věřím, že se ti podaří vybrat dárek, který tvého spolužáka potěší.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj ve škole my pořád říkají že jsem malá a já jsem vážně malá a prý nemám malý růst a nevým proč

kája, 9 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel na základě jedné věty nedokáži posoudit, zda je tvoje výška skutečně podprůměrná, nebo v normě. Stejně tak nedokáži odhadnout, co by mohlo být příčinou tvého potenciálně podprůměrného vzrůstu. V devíti letech tě čeká preventivní prohlídka u pediatra (pokud jsi ji již neabsolvovala). Její součástí je i měření a vážení a tam se také dozvíš, jestli je tvá výška skutečně podprůměrná a pediatr posoudí, zda je potřeba v tomto ohledu podnikat nějaké další kroky.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,moje maminka je velmi hodná,úžasná a moc ji věřím.Má ,ale hodně práce a je často unavená.Taťka s náma nežije...V práci je dlouho a o domácnost se perfektně stará.Často si spolu povídáme a mám ji moc ráda.Chtěla bych ji nějakým způsobem pomoct,protože vím ,že kvůli práci (zubní sestřička) je ve stresu.Ráda ji pomůžu a taky ji pomáhám,ale nevím jak pomoct aby už neměla každodenní stres a aby si užívala. Maminka má svůj život velmi ráda jen chci aby se tolik nestresovala.Nevíte jak na to? Jak ji pomoct?
Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 27. listopadu 2018

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz. Je skvělé, že máš se svou maminkou tak výborné vztahy a je úžasné, že myslíš na to, jak bys jí mohla pomoci a ulevit jí od stresu. První krok už jsi udělala tím, že jí pomáháš v domácnosti. Pro každou ženu je velmi namáhavé skloubit práci, s domácností a péčí o děti. Proto určitě ocení, když jí pomůžeš a převezmeš nějaké povinnosti, které se týkají právě domácnosti. Určitě jí také potěší, pokud pro ni vymyslíš a iniciuješ nějaké akce, na kterých si bude moci odpočinout a přijít na jiné myšlenky, než jen na práci. Můžeš jí třeba navrhnout, že si půjdete společně zasportovat, do kina, nebo na procházku. Věřím, že takovou iniciativu tvá maminka ocení a potěší ji, jak na ni myslíš.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj. Jak mám vyřešit takový ten hrb na zádech? Na počítač chodím jen občas (dvakrát za rok). Mám ten hrb jakoby u lopatek a za krkem. Zda se mi ze mám i celou hlavu víc vpředu. Nechci nějak moc cvičit. Musím se ucit a když prijedu domu v 5 tak bych to asi nestihala. A nelíbí se mi svalnaté holky.
Šlo by to vylepšit i tím,ze se budu snažit chodit narovnaná?

holka, 14 let, 25. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel nikdo z nás není ortoped a i kdybychom byli, nedokázali bychom ti online a na dálku poradit. Je potřeba, aby tvůj problém zhodnotil odborník. Nicméně počítej s tím, že pokud se jedná opravdu o zdravotní problém, zcela jistě budeš muset při jeho odstranění vynaložit sama určitou snahu. Je dost možné, že ti lékař předepíše nějaké rehabilitační cvičení, nebo cvičení na posílení středu těla. Každopádně je však v první řadě potřeba, aby ses objednala na konzultaci k odborníkovi.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku :) Skvěle tady pomáháte a proto se sem zase obracim. Popravdě nvm, co bych si měla přát k Vánocům. Už jsem nad tím přemýšlela, že bych chtěla jakoby něco pro holky např. nějaký krém nebo tak něco. Pak mě napadlo, že ještě nemám holící strojek, tak proč bych nemohla mít rovnou epilátor. Chtěla jsem se zeptat jestli je epilátor vhodný pro mladší dívky. Děkuju :)

Teri, 13 a skoro půl let, 25. listopadu 2018

Ahoj,
děkujeme za pochvalu, která nás velmi těší. Ohledně tvého dotazu na epilátor, nevím o žádném věkovém omezení, které by se k němu vztahovalo. Nicméně problém může být v tom, že ne každá pokožka epilátor dobře snáší a pokud máš citlivější pokožku, může ti být jeho používání nepříjemné. Nebo může pokožka reagovat zarudnutím, otokem, vyrážkou a dalšími nepříjemnými reakcemi. Ideální by bylo, kdyby sis ho mohla otestovat jednou nebo dvakrát, dřív než si jej definitivně koupíš (nebo než ti ho koupí rodiče). Snížíš tak riziko, že ti jeho používání nebude vyhovovat a investice vyjde naprázdno.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,spolužákům ve škole je už skoro 13 i když se tak nechovají, a mě furt 11 protože jsem se narodil před přestupným rokem ale i tak to čekání mi přijde jako čekat 2 roky. A vypadám na 13-15 let mezitím co ostatní jako děti obvzlášť když jsem měl pubertu jako první ze třídy a nevím jak si to vysvětlit.

Tonda, 11 let, 24. listopadu 2018

Ahoj,
popravdě řečeno mi není úplně jasné, na co se ptáš a co je tvůj problém. Pokud tě trápí, že vypadáš starší než tvoji spolužáci, ačkoli jsi ve skutečnosti o pár měsíců mladší, mohu k tomu jen dodat, že u každého člověka probíhá dospívání individuálně. Stejně tak je individuální i jeho průběh; zatímco u někoho může probíhat poměrně překotně, u jiného člověka má zase pozvolnější průběh. Všechny tyto varianty jsou v pořádku a nemusíš se jimi znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára