Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

Ahoj je mi 13 let a hrozně bych na vánoce chtěl playstation 4 už mám starší verzi a to je playstation 3 ale já nevím jak to rodičům říct nebo naznačit že chci zrovna playstation 4 mám strach že budou mít takové ty řeči jako třeba že už jeden nebo že jexistuje to drahé ale já bych ho chtěl mít i jako k narozeninám protože rodiče poletí na drahou dovolenou poradíte mi jak jim to mám říct nebo naznačit? Děkuji PS: můj playstation 3 vypovídá službu

kluk, 13 let, 24. listopadu 2018

Ahoj,
chápu tvou touhu po novém playstationu, nicméně se domnívám, že neexistuje jiný způsob, jak zjistit, jestli ti ho rodiče koupí, než že se jich zeptáš. Můžeš jim vysvětlit své důvody, proč bys ho chtěl (například kvůli tomu, že tvůj starý nefunguje tak, jak má), avšak konečné rozhodnutí bude samozřejmě na nich. Rozhodně si však nemyslím, že je rozumné vyčítat jim, že poletíte na drahou dovolenou. Uvědom si, že jsou to rodiče, kteří pracují a zodpovídají za rodinné finance. Oni mají přehled o vaší finanční situaci a oni také rozhodují o tom, kam se vydělané peníze investují. Jestliže dospějí k názoru, že je pro ně dovolená, potažmo cestování, důležitější než playstation, budeš muset jejich rozhodnutí akceptovat. Určitě však nic nezkazíš, když dáš najevo porozumění a snahu. Můžeš jim například říci, že chápeš, že jde o drahou věc a jsi připravený si na ni sám přispět z vlastních úspor. Zcela jistě takový přístup ocení víc, než kdybys jim vyčetl drahou dovolenou.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku, chtěla bych se ti svěřit se svým problémem. Vím, že to vyzní divně až absurdně, ale již od malička...mám fobii z panenek a hraček. Ale nevím jistě jestli je to zrovna fobie, protože se těch panenek a hraček nebojím spíš...se jich štítím. Například nemůžu jíst když vidím panenku, jde mi pak na zvracení a když na panenku jen sáhnu, musím si nejmíň desetkrát pořádně vydrhnout ruce mýdlem a jarem. No a pak tu je druhý problém: mám podezření, že mám anxiózní poruchu. Prostě, nedokážu se s nikým krom mé rodiny bavit, vždy přemýšlím co si o mě budou myslet a jsem strašně přecitlivělá- všechno si beru až moc osobně, třeba mi někdo řekne něco nepříliš kladného a týden kvůli tomu brečím, jsem bez nálady a trpím depresemi. A nebo když jdu po chodníku a naproti mě jdou puberťáci, radši přejdu na druhou stranu a vyhýbám se očnímu kontaktu. Taky nemám ráda společnost, za každou cenu se vyhýbám lidem, když je u nás návštěva tak se zamknu v pokoji a dělám, že se učím jen abych s nimi nemusela mluvit. Lidi mě strašně rychle odsuzují a někdy přemýšlím nad tím, že si zabalím věci a pojedu sama večer autobusem do Ameriky nebo Paříže. Taky často trpím samomluvou a sebevražednými skolny, připadá mi, že nic na tomhle světě není pozitivního, že stejně nikomu na mě nezáleží a kdybych zmizela nikdo by si toho nevšiml. Všem připadám neviditelná i mé rodině, třeba sedím vedle někoho, on se otočí a řekne: jé já si tě ani nevšiml. Což se mi stává hodně často. Ani učitelky mě nevyvolávají. Ufff tady to asi seknu, sorry že je to tak dlouhý. Prosím poraď mi jak se z toho vyléčit, rodičům to říct nemůžu. Díky

holka, 14 let, 17. listopadu 2018

Ahoj,
problémy, které popisuješ, můžou mít několik příčin a pokud Tě takto omezují v běžném životě, bylo by dobré je řešit, aby Tě dál zbytečně nezatěžovaly. Je dobře, že aktivně sháníš pomoc, radu. Píšeš, že rodičům to říct nemůžeš, právě oni by Ti ale mohli (měli) zprostředkovat odbornou pomoc, jak přijít problémům "na kloub" a pomoci Ti je řešit. Pokud nechceš jít přímo za rodiči, můžeš si o tom promluvit s jiným dospělým ve svém okolí, např. s jiným příbuzným, se školní psycholožkou nebo nějakou učitelkou, ke které máš důvěru, pomoci nasměrovat může i praktická lékařka. Pokud míváš změny nálad, deprese, sebevražedné sklony, jsou to vážné důvody k návštěvě psycholožky či psychiatra. Neboj se s lidmi ve svém okolí upřímně mluvit o tom, co bys potřebovala a jak se cítíš. Je moc dobře, že se z toho chceš vyléčit, jsou však věci, které člověk sám nezvládne, nebo je to o to těžší. Neboj se nechat si pomoci od odborníků, zasloužíš si podporu.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Jiné téma

Cau alilu mohu se zeptat od jakýho věku si Mohu vyzvednout balík na poště? Je mi 14 a nevim jestli mi to dají z ruky do ruky a jsem tam už registrovanej ..? Prosim poraď

kluk, 14 let, 16. listopadu 2018

Ahoj,
pro přesné informace bude nejlepší se obrátit přímo na Českou poštu, na jejich webové stránky nebo infolinku. Tam se můžeš zeptat, jaké mají podmínky předání balíků, zda je k tomu potřeba občanský průkaz, nebo stačí např. žákovský průkaz apod. Věřím, že se nějak domluvíte.

Hezké dny přeje
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj.
I když je mi už 10, občas se mi stane (jednou přibližně za 2-3 měsíce) , se mi stane,že se.. no... počůrám. Před několika lety jsme byly s mámou u doktora, a ten říkal, že je to vývinem. Ale už je to pár let.. nevíte, co mám dělat? Většinou je to tak, že se mi zdá, že jdu na záchod. Nikdo o tom neví, ale nechci, aby se to stávalo... PORAĎTE PROSÍM
A nechte mě v anonymitě, docela se za to stydím. díky.

Citrónek :D (holka), 10 let, 8. listopadu 2018

Ahoj,
předně bych ráda zdůraznila, že neexistuje důvod, proč by ses za svůj problém měla stydět. Evidentně se jedná o zdravotní problém, za který nemůžeš, protože je samozřejmě vyloučené, aby ses pomočovala schválně. Je to podobné, jako kdyby ses styděla za to, že máš chřipku.
Domnívám se, že tvým problémem je takzvaná sekundární enuréza, která může mít celou řadu příčin. Nicméně nejsem lékař a i kdybych byla, stejně bych si nemohla troufnout stanovit diagnózu online a na dálku. Rozhodně bych ti proto doporučovala domluvit se s rodiči, aby tě objednali na nefrologii, kde zjistí příčinu tvých obtíží a pomohou ti s jejich odstraněním.
Chápu, že je ti tvůj problém nepříjemný, ale mohu tě ujistit, že podobnými potížemi trpí na světě desítky tisíc dětí a rozhodně to není tvoje chyba.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Miluji svého učitele, co s tím?
nejradši bych se s ním vyspala

Ahoj,
z tvého dotazu není jasné, kolik je ti let, kolik let je tvému učiteli, jestli o tvých citech ví a spousta dalších věcí, které hrají podstatnou roli. Nicméně předpokládám, že nejspíš ještě nebudeš plnoletá a tudíž budou tvé city k učiteli ještě problematičtější, než kdybys například studovala na vysoké škole. Obecně je vztah studentky a učitele velmi problematický a i kdyby učitel tvé city opětoval, stejně by s případným vztahem musel počkat, až vyjdeš ze školy a nebudete ve vtahu studentka - učitel. O případném sexuálním styku ani nemluvě. Ale jak už jsem říkala, ve tvém dotazu je příliš málo informací na to, abych ti mohla odpovědět obsáhleji.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj. Chci se přestat už řezat,ale nejde to. Vím,že to sama nedokážu,nedokážu přestat. U některých situacích si řeknu „NE“ ,ale pak třeba jen brecim ,jsem protivná,nespim atd. Mám asi tři kamarádky,kterým jsem to řekla,ale přijde mi ze oni z toho nemají rozum. Nechci ze sebe dělat někoho vyspelejšího,ale oni ty proste nechápou a vždy řeknou něco v tom smyslu ze jsem hloupá. Rodina o tom zatím neví,ale měla by. Vlastní mámě jsem neřekla ani o první menstruaci,o klukovi ,natož abych ji řekla tohle. A bojím se ,ze ať to zjisti tak bude křičet. Co mám udělat aby to máma zjistila? Nedokážu to říct nikomu..Hlavně mě řezání úplně ničí. Můj bývalý kluk řekl všem (dvě střední školy a jedna základní) ze se řežu,takže na mě všichni koukají jako na blázna. Nikdo se se mnou kvůli tomu ani nebaví..
A důvod proč to dělám? Ani nevím. Dělám to když jsem ve stresu. Třeba ze školy nebo když se s mámou pohádam. Dělám to určitě kvůli více věcem jen nějak nevím kvůli jakým. Připadá mi to jako když si jde kuřák zakourit,nepřijde mu to divné a ani o tom nepřemysli.. a když mu dojdou cigarety,je nervózní.

holka, 14 let, 11. listopadu 2018

Ahoj z Modré linky,

je dobře, že se chceš přestat řezat. Jak opakovaně píšeme, sebepoškozování je nevhodný způsob vyrovnávání se se stresem. A pokud to neumíš jinak, je důležité na to nebýt sama, vyhledat si pomoc. Vhodné je svěřit se rodičům, případně jiné důvěryhodné osobě z rodiny, ze školy. Pokud je na vaší škole psycholožka (psycholog), je to ta nejpovolanější osoba, se kterou můžeš sebepoškozování řešit.

Přejeme Ti, aby sis pro sebe vyhledala účinnou pomoc.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Každý den dělám že mluvím s někým, né jakože bych si mluvila sama pro sebe, ale prostě dělám že s někým mluvím v místnosti a ta osoba sedí vedle mě i když vůbec nikdo v místnosti není, dělám to už asi cca. 1-2 roky a každý den. Dá se tohle nějak léčit ? Existuje vůbec takle nemoc ? (dělám to i když jsem sama venku)

holka, 12 let, 3. listopadu 2018

Ahoj,
to, co popisuješ, může být určitá mentální hra, spojená s fantazií a tím, že chceš nějak zabavit myšlenky, když jsi sama. Nemoc by byla, pokud bys opravdu věřila, že ta osoba existuje a brala to vážně, ne jen "jako". Bylo by zajímavé se zamyslet nad tím, proč to děláš, zda to souvisí např. s nějakým Tvým pocitem osamění, potřebou komunikovat, mít vedle sebe stále někoho. To bys mohla rozebrat např. se školním či jiným psychologem. Můžeš se o tom poradit také s rodiči. Nevím, jestli Tě tento zvyk nějak zatěžuje v každodenním životě, nebo je to něco, s čím dokážeš přestat, když to tak zrovna nechceš. Pokud by se to dostalo nějak mimo Tvou kontrolu, bylo by dobré poradit se s odborníkem - psychologem. Neboj se s rodiči mluvit o tom, co Ti leží v hlavě, jaké máš kolem toho pocity a co bys potřebovala.

Přejeme hezké podzimní dny,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku ��
S něčím se potřebuji svěřit i poradit ��
Mám souseda, který bydlí ve 4 patře a já ve 3 patře. Každý den chodí ožralý a rozbíjí si hlavu o schody a dělá si frakturu lepky a má 140 jizev na hlavě.
I když sice pada ve svojím patře a mě je 15 let , tak se bojím, když jdu ze školy, že ho tam potkám někde v kaluži krve. Vždycky běhám po schodek, abych byla rychle doma.... Rodiče o tým ví a řikaji, že si stoho nemám nic dělat... Ale já mám pořad strach.... Můžete mi prosím poraďit co mám dělat ?

Eliška, 14-15 let, 3. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že je Ti nepříjemné, pokud se setkáváš s tím, že si soused ubližuje a chodí domů opilý. Je v pořádku, že o tom mluvíš s rodiči. Věřím, že jim je to také nepříjemné, zároveň z pozice sousedů nemůžete úplně zařídit, aby se to dál nedělo. Můžete o tom mluvit např. s majitelem domu, stěžovat si na toto jeho chování. Pokud by se někdy opravdu stalo, že bys viděla souseda, který by krvácel, je v pořádku zavolat mu záchranku, která se o něho postará, může mu pomoci. Je dobré vědět, co bys v takové situaci měla dělat. To, že bys na ni byla připravená, Tě také může trochu uklidnit, zmírnit obavy. Jakákoli situace, která by nastala, se dá řešit. Můžeš se také snažit cestou domů trochu odreagovat, zabavit myšlenky něčím jiným, např. si v duchu zpívat nějakou písničku.

Přejeme Ti hezké podzimní dny,
Modrá linka

Jiné téma

Omlouvám se, že porad píšu s tím telefonem ale teda pokud se nemýlím tak když to budeme reklamovat kvůli sklu tak by je nejak nemělo zajímat co je uvnitř ne?

holka, 12 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
myslím, že odpověď na tvou otázku je dostatečně obsažena už v odpovědích, které ti poskytli moji kolegové v předchozích dnech. Obávám se, že nic víc ti napsat nedokáži.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Psala jsem zde s tím telefonem (www.alik.cz/p/252439), ještě mě zajimá jestli tam oni vidí třeba nějakou historii v hledání, protože se bojím, že mi tam kamarádky něco hledaly, jakože nějaké neslušně věci, a když jsem si stejně promazala data a historii na tom Safari, jestli to tam uvidí? Protože jsem s nima jednou byla a asi mi tam něco hledali, protože mi pak nefungovalo Safari, ale už dlouho to jede úplně v pohodě a nic se neděje.

holka, 12 let, 4. listopadu 2018

Ahoj,
vymazání historie by mělo stačit pro případy, když by do ní servisáci nedopatřením nakoukli. Jestli můžou nějakým složitým speciálním postupem zjistit, co bylo vyhledáváno, i když je historie smazaná, to si nejsem jistý. Ale i kdyby mohli, tak pokud se tvůj telefon nepřiplete do vyšetřování závažného trestného činu, nikdo z něj komplikovaně páčit data nebude.

I kdyby se k té soukromé historii dostali, tak by je neslušné věci nejspíš nijak zvlášť nešokovaly. Kamarádkám příště poraď, ať si zapnou anonymní prohlížení, viz support.apple.com/cs-cz/HT203036 – při něm klade prohlížeč na neukládání historie větší důraz. ;-)

Ještě bych měl podotknout, že informaci o tom, co jsi vyhledávala, může mít někde uloženou i vyhledávač (Google nebo Seznam). Je samozřejmě otázka, do jaké míry by si ji dokázal spojit s konkrétní osobou a jakou by zaměstnanci vyhledávače měli motivaci k takovému cílenému sledování dvanáctileté slečny... reálně to nehrozí. Ale pokud se bavíme o krajních možnostech, je dobré si uvědomit, že cokoliv, co na internetu píšeš, může provozovatel dané služby číst.

Alík

Jiné téma

Ahoj, chci se zeptat, mám prasklý mobil a půjdeme ho nejspíš reklamovat (do Applu) a zajímá mě, jestli se mi budou dívat i do toho telefonu, co v něm mám nebo tak, děkuji.

holka, 12 let, 3. listopadu 2018

Ahoj,
přístup k datům teoreticky mít budou, ale bylo by z jejich strany neprofesionální a proti firemním pravidlům (možná i protizákonné), kdyby slídili v osobních datech bez tvého výslovného souhlasu. Pokud vím, tak Apple zatím žádný průšvih podobného druhu neměl. Můžeš se zeptat přímo v servisu, jak přesně výměna displeje probíhá a jak je zajištěná bezpečnost tvých dat. Nejspíš ti řeknou, že telefon odemknou až po výměně displeje a jen proto, aby si vyzkoušeli, že funguje.

Chceš-li mít stoprocentní jistotu, data si zazálohuj někam jinam a telefon promaž.

Alík

Jiné téma

Ahoj, od kolika let můžu mít svůj podpis?

holka, 11 let, 31. října 2018

Ahoj, řekl bych, že od té doby, co se naučíš psát. :-)

Neexistuje žádný limit. Samozřejmě, že některá rozhodnutí nejsou na tobě a činí (a podepisují) je za tebe rodiče, ale to nesouvisí přímo s podpisem, ale s tím, o čem se rozhoduje, což jsi v dotazu neupřesnila. Třeba omluvenku do školy si sama podepsat nemůžeš, pokud ti ještě nebylo osmnáct.

Jiné téma

Ahoj když vypiju 5litrů pití denně stene se mi něco?

holka, 13 let, 21. října 2018

Ahoj,
na tvůj dotaz nelze jednoznačně odpovědět. Ideální příjem tekutin by měl být zhruba půl litru na každých patnáct kilogramů váhy. Záleží ale velmi také na tom, jaký máš například pohybový režim, protože samozřejmě při sportování dochází k výraznějšímu úbytku tekutin. Jiný optimální příjem tekutin je v létě a jiný zase v zimě. Nicméně příliš nadsazené množství tekutin rozhodně pro tělo zdravé není a například zbytečně zatěžuje ledviny. Pitný režim je proto potřeba dodržovat rozumně.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Rodiče mi dnes koupili lístky na Anne Marie ale jsou jen rezervovaný a když mi nepůjde škola tak je nebudu mít a s Matikou mi to zrovna neklape a já ji tak miluju a bojím se že o lístky přijdu .

Ahoj,
chápu tvou obavu, že o lístky přijdeš. Nicméně si myslím, že když rodiče uvidí, že se skutečně snažíš, určitě ti odpustí i nějaké drobnější neúspěchy. Každý člověk má talent a předpoklady na něco jiného. Píšeš, že tvou slabou stránkou je matematika, a určitě máš právo na to, aby ti některý předmět šel hůř než ostatní. Důležitá je ale snaha a úsilí. Pokud rodiče uvidí, že jsi se na učení „nevykašlala“, ale skutečně jsi se snažila, určitě nebudou tolik přísní.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Mám plochou nohu a chtěla bych ji mít normální jde to ve 13 letech

holka, ?? le, 19. října 2018

Ahoj,
cvičit na ploché nohy se dá v jakémkoli věku. Na internetu najdeš celou řadu cviků, které plochým nohám prospívají (například můžeš zkoušet sebrat jen za pomoci chodidla nejrůznější předměty - například utěrku). Velmi jim také prospívá, pokud budeš chodit co nejčastěji bosa. Pořídit si také můžeš speciální ortopedické vložky do bot, které ploché nohy příznivě ovlivňují.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, nedá se nějak zpomalit čas? Poslední dobou mi strašně utíká a je mi to celkem líto.

kluk, 14 let, 19. října 2018

Ahoj,
teoreticky dá, hmota deformuje časoprostor, takže stačí vytvořit černou díru. Brnkačka. :-D

Zkus se zamyslet nad lepší organizací, nad tím, čím svůj čas trávíš a která činnost ti ho zabírá víc, než by se ti líbilo – můžeš si to třeba vypsat na papír. Hodně lidí má pocit, že nestíhají, co by stíhat chtěli, ale málokdo si najde čas na nějakou systematičtější analýzu, která by vedla k řešení (nebo aspoň k pochopení, že lépe to nejde)... takže s tímto nepříjemným pocitem obvykle žijí trvale.

Alík

Jiné téma

Ahoj brzo mi bude patnáct co vse se musí dělat? Platit knihovnu litacku občanský průkaz prohlídka a dál?

holka, 14 let, 14. října 2018

Ahoj,
pokud ještě nemáš vyřízený občanský průkaz (lze jej totiž vystavit i před patnáctým rokem), budeš o něj muset požádat do třiceti dnů ode dny, kdy dosáhneš věku patnácti let. U ostatních dokladů (cestovního pasu, kartičky pojištěnce, knihovny atd.) záleží na jejich platnosti, která se neodvíjí od konkrétního. Od pediatra ti přijde pozvánka na preventivní prohlídku v patnácti letech. Nic dalšího, co by bylo spojené speciálně s patnáctými narozeninami, mě nenapadá.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Jak moc je špatné rozdělávat při obědě v jídelně solničky, aby se tak někomu dalšímu zničil oběd?

Je to syčárna. Rv

Na druhou stranu nadměrný přísun soli v jídle je odpovědný za řadu zdravotních potíží, třeba za zvýšený krevní tlak. Některé restaurace slánky na stole ani nemají, jednak proto, že je solení nezdravé, jednak proto, že požadují od zákazníka určitý respekt k chuti jídla, kterou navrhnul kuchař (tedy strávník má věřit, že připravené jídlo je slané tak akorát, a nežádat jakési opravy, tedy ani sůl, ani kečup, ani tatarku). Ale tyto ušlechtilé myšlenky nikdy neospravedlňují sabotáž slánky.

Jiné téma

Prosím můžete mi poradit jak už přestat sledovat porno

kluk, 13 let, 7. října 2018

Ahoj z Modré linky,

když chce člověk s něčím přestat, to nejdůležitější je rozhodnutí, že to skutečně chce. Pokud se tak opravdu rozhodne, musí zapojit svou vůli. Nápomocné může být přesunutí pozornosti k jakékoli jiné činnosti, která není škodlivá. Může to být cvičení, tanec, malování, třeba i plnění povinností. Zkrátka se jakkoli zaměstnat. Pokud bys nepřestal sám, je důležité říci si o pomoc, ať už svým blízkým, či odborníkovi - psychologovi, lékaři.

Oceňuji, že s tím chceš přestat, existují pro to pádné důvody. Sledování porna je naším zákonem povoleno až od 18 let, neboť může narušit zdravý sexuální vývoj mladého člověka. Je tedy důležité, abys věděl, že děláš něco nezákonného a může to mít důsledky jak pro Tebe, tak pro Tvé rodiče, kteří jsou za Tebe zodpovědní.

Hezké podzimní dny Ti přeje
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj. Zeptám se na to tady, protože nikde na internetu se nic takového nepíše. Takže. Mám herní tablet Lenovo, na který si stahuji hry. Tablet má úložiště 8gb a mám tam SD kartu 16gb. Všechny aplikace, které jsem si tam nainstalovala už před tou SD kartou, už jsem je dávno přesunula na tu kartu. Ale když si chci něco stáhnout, stáhne se mi to do tabletu a pak odtamtud to teprve musím přesunout na kartu. Problém je v tom, že mám na kartě kvadrilion místa, ale právě kvůli tomu problému se stahováním co jsem psala původně, si nemůžu stáhnout nové aplikace. Z těch 16 nebo 14gb co mám na kartě (nevím kolik gb to má) mám k dispozici 13,70gb. Ale z celkového úložiště tabletu 8gb mám k dispozici jenom 295mb. Nevím co mám dělat, protože všechny aplikace co šly přetáhnout už jsou dávno na kartě ale zbyly mi tam aplikace které už v tabletu byly a nejdou přesunout. A údajně mi to zabírá 4,44gb. Co s tím? Jak mám zařídit, aby se mi aplikace stáhla rovnou na kartu? Jestli je to nepochopitelné, tak se omlouvám ale nevím jak to mám vysvětlit, co se týče techniky a pod. mi fakt vysvětlovat nejde. Předem díky za odpověď.

holka, 14 let, 8. října 2018

Ahoj,
myslím, že se tady nikdo z kolegů psychologů v Androidu nevyzná a já se v něm také moc nevyznám. Co jsem teď vygoogloval, mělo tam existovat nějaké nastavení Úložiště a USB, kde by mělo jít přepnout SD kartu na interní... a jakmile bude interní, systém na ni začne instalovat aplikace. Možná to má i nějaké nevýhody, že pak se něco pokazí, když tu SD kartu vyndáš, ale to jen tipuji. Návody, které jsem našel, se týkaly Androidu 5, dnes už je jiná verze, možná to v ní bude jiné...

Snad jsem nějak pomohl. Pokud ne, doporučuji zeptat se jinde.