Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Kačky

  Ahoj, tady jste psali, že se za nepříchody na Alíka kačky neodečítají, tak jak je tohle možný?

  Existuje ještě jedna speciální hodnost: zatoulaný. Tu mají uživatelé, kteří se na Alíka nepřihlásili déle jak rok a přišli o veškeré kačkové bohatství nad 40 000 kaček.

  Ahoj,
  to, že se kačky neodečítají, píšeme v reakcích na nějaké krátkodobé nechození. Typicky teď o prázdninách, když třeba někdo jede na tábor nebo kamkoli jinam pryč, kde například nemá mobil (natož počítač) nebo signál a prostě třeba týden či dva nebo klidně i celé léto nepřijde. To je naprosto v pořádku.

  U hodnosti zatoulaný se však skutečně kačky snižují až po roční neaktivitě. Ta už jasně poukazuje na to, že sem dotyčný dlouhodobě vůbec nechodí. Alík má dárky pro své kamarády a ani vám, jakožto dětem, by se určitě nelíbilo, kdyby se po mnoha letech objevil nějaký stařičký dědeček, který si znuděný v důchodu vzpomněl na Alíka a své bohaté konto... A vykoupil by vám třeba plyšáky! :-c

  Odměny jsou opravdu pro aktivní uživatele, kteří sem alespoň občas přijdou (ale čím víc a čím víc jsou aktivní, tedy třeba i píšou články, tím lépe pro ně). Když mají takové drobné omezení ti, co sem vůbec nechodí, tak pak i může víc dárků zůstat pro děti. No, a o ty tady přece jde především, když je to dětský web. ;-)

  Kačky

  Co jsou to kilokačky?

  Ahoj, mužů se jen zeptat, jak fungují kilokačky ve hře Počítání od ledničky? Děkuji.

  Ahoj,
  kilokačky jsou tvé kačky, akorát vydělené tisícovkou. 1 kilokačka znázorňuje tisícovku kaček, přičemž se zaokrouhluje dolů. Když tedy třeba ty teď máš 4 345 kaček, tak máš 4 kilokačky (před zaokrouhlením 4,345).

  V ledničce se pak přičítá polovinou celkových kilokaček. Ty sis zatím nic nekoupila, tudíž u tebe celková částka je shodná s částkou aktuální, a proto přičítáš kačkami dvojku (neboť to je polovina ze čtyř).

  Jedná se o způsob, který se vyplatí spíš lidem, kteří už tady jsou dlouho, tedy přičítají klidně i několik stovek. Pro nováčky, kteří mají kaček jen malinko, jsou mnohem výhodnější jiné možnosti. ;-)

  Kačky

  Ahojky... nešlo by, aby se mi v hodnosti zobrazoval celkový počet kaček místo celkově doby, co jsem na Alikovi???

  Teď mi to píše: Tvá současná hodnost určená z doby od registrace je vůdkyně smečky, žádná vyšší hodnost už není.

  Chtěla bych celkový počet kaček napsat do nástěnky, ale nikde ho nemůžu najít a nechci otravovat správce...

  Děkuji za odpověď! :->

  Ahoj,
  ani jsem si neuvědomil, že jsme vlastně toto číslo lidem, kteří získali hodnost díky času, skryli. Už bys tam ten počet měla vidět.

  Krom toho, kdybys třeba chtěla mít toto číslo ještě víc na očích, tak si můžeš v nastavení přepnout, aby se ti nasbírané maximum ukazovalo v hlavičce webu místo aktuálního počtu.

  Kačky

  Trestají mě nová pravidla za spoření na tygra?

  Snažím se ušetřit na hřejivého tygra, teď jsem trestaná za to, že mám hodně bodů. Navíc teď ani nejde objednat. Proč mě trestáte za to, že na něco šetřím?

  Nemůžeš to brát takhle negativně. 8-o
  Nejsi trestaná. :-o
  Nové pravidlo tě jen trochu přibrzdilo. O:-)

  Byla bys bývala znevýhodněná oproti chudším sběratelům kaček, kdybys sbírala bez konkrétního cíle a zbytečně otálela s objednáváním levnější dárků. Ale pokud si šetříš na jeden konkrétní drahý dárek, nic moc se pro tebe fakticky nezměnilo. Všichni, kdo na něj chtějí dosáhnout, nyní sbírají pomalejším tempem, jakmile přesáhnou 130 tisíc kaček. Akorát za dobu, za kterou byste všichni měli 180 tisíc kaček, získáte všichni jen 170 tisíc kaček – prakticky vzato je to stejné, jako kdyby takový dárek byl najednou o deset tisíc kaček dražší. Ale jelikož stejně nevíš, kolik bude tygr stát, jsou nepříjemné pocity bezpředmětné.

  Hodně dlouho jsme zvažovali, jak pravidla upravit. Alík na přípravu změn upozorňoval dokonce už začátkem roku 2021. Jeden z návrhů byl, že by naopak lidé, kteří mají množství kaček pod určitou hranicí, dostávali víc (a ti bohatší by dostávali stovku). Ale rozdávat rovnou dvě stovky denně se nám nechtělo a vnímáme, že může být pro mladší uživatele přehlednější mít konto pěkně zaokrouhlené, takže ani dávat třeba sto dvacet pět kaček denně nepřicházelo v úvahu. Jestli dáme bohatším 100 a chudším 125, nebo bohatším 80 a chudším 100, to už vlastně vyjde nastejno, ne?

  Ceny dárků postupně plynule přizpůsobíme tomu, že nad 130 tisíc je sbírání pomalejší, rozhodně není naším cílem, abychom drahé dárky nedali nikomu, nebo aby se na ně šetřilo déle. Záměrem bylo vyplašit (převážně dávno dospělé) kačkové boháče, kteří jen nekonečně sbírají a mlčky číhají na něco nového zajímavého – chtěli jsme jim dát jasný impuls, aby zbytečně nečekali a nakupovali průběžně a tím aby srovnali své šance s běžnými uživateli. Toto vyplašení se docela podařilo.

  Kdyby byl teď začátkem ledna hřejivý tygr v nabídce, tak už by byl možná vyprodaný, protože část těch bohatých lidí bez plánu si najednou pomyslela „jejda, měl bych utrácet, tak dobře, co je v katalogu nejlepší/nejdražší?“… drahé dárky jdou teď za poslední týden hodně na odbyt. Na seznamu změn v katalogu vidíš, že hned 2. ledna skončily čtyři dárky vyprodané – to rozhodně není náhoda. ;-)

  Pokud skutečně šetříš na hřejivého tygra, nenech se prosím novými pravidly vyplašit. Díky snížení odměny pro kačkové boháče ti částečně odpadla případná konkurence. Máš teď skoro jisté, že na tebe alespoň jeden z našich pěti kousků zbyde. Kolik bude stát, to v tuto chvíli ještě sami nevíme. :->

  Kačky

  Záhada zmizelých kaček

  Měla jsem spoustu kaček, které jsem si střádala, a dnes jsem zjistila že mi zbylo jen 3 250 kde se ztratily. Těšila jsem se, že už brzy budu mít našetřeno a teď nic.


  Vše jsem znovu projela, nic jsem neobjednávala a kačky, přes 35 000, jsou pryč a nikdo mi to není schopen vysvětlit.

  No jejda! Z toho kouká zajímavé ponaučení. O:-)

  To si takhle člověk řekne, že zkusí zlepšit své šance v adventním kalendáři tím, že zkusí soutěžit přes dva účty. Jenže pak se v tom zamotá natolik, že chvíli soutěží jen pod jedním účtem a chvíli jen pod druhým účtem. Ani na jednom z účtů pak nedostane kačkový bonus za účast ve všech kolech, na který by možná jinak měl nárok.

  Mimochodem, třicet tisíc kaček sice není málo, ale neříkal bych tomu spousta. Stovky lidí tady mají víc jak sto tisíc kačekB-)

  Třešinkou na dortu je tento poplach! Někdo ti sebral kačky! No toto! Víš naprosto jistě, že jsi někde měla 33 633 kaček a teď vidíš, že máš jen 3 305 kaček… čím by asi tohle šlo vysvětlit? V tom bude nějaká sprostá loupež určitě! ;-(:->

  Myslím, že tě okradl účet Erkilek.
  Což jsi také ty… 8-o:-D
  Spoj si prosím účty, dali jsem ti na to vánoční slevu. ;-)

  Přeji veselé Vánoce a hodně štěstí při dalším šetření.

  Kačky

  Kdo je na tomto webu nejbohatší s kačkami? Kdo vlastně na tomto webu má nejvíce kaček?

  Kačky

  Strašně moc zvědavý dotaz

  V nedávném dotazu padla otázka, že holčička vložila kačky do aukce, jaké aukce a jaké kačky? Předem děkuji za odpověď:-D

  Vítám tě na planetě Zemi!
  Ať se ti tu líbí! >X<-

  Máme tu burzu a máme i kačky.

  Kačky

  Odměna za první úpravu vizitky

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda stále platí to, že dostanu kačkovou odměnu za upravení vizitky. Moje kamarádka už v minulosti kačky dostala, ale já ne. A to jsem si přidala obrázek i změnila styl vizitky. Dělám něco špatně? Děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  opravili jsme příslušný bod v pravidlech, aby bylo jasné, že tuto odměnu může dostat jen štěně. Neudělala jsi nic špatně, ale štěně už nejsi, proto ti systém nic nedává. Omlouváme se za dřívější nejednoznačnost a posílám ti teď kačky jako odměnu za upozornění na tento nedodělek. ;-)

  Štěňata mají výrazně omezené možnosti, co tu smí dělat, ale během štěněcích dní lze vypozorovat, jaké mají úmysly. Pokud nějaké štěně chce zlobit třeba v Alíkovinách nebo v poradně, tak mu to krátce po registraci nejde, dozví se, že musí být alespoň voříšek a že na voříška mu chybí pět set kaček. V tu chvíli si uvědomí, že si může vyplnit svoji vizitku za dvě stě kaček… a co s takovým prostorem udělá poťouchlé štěně, to asi nemusím popisovat. :-D
  Důležité je, že si ho všimnou správci, kteří upravené vizitky příležitostně kontrolují, takže se už nejspíš nedostane k nepleše, kterou původně plánovalo.

  To je jeden z hlavních důvodů, proč existuje odměna za první úpravu.
  Další důvod samozřejmě je, že člověk, který o sobě něco napíše, tady snáze najde nové kamarády. Zrovna teď posledních pár dní vymýšlíme uvítací výbor. ;-)

  Kačky

  Ahoj, když má někdo hodnost super šampion a něco si za kačky koupí, tak se mu samozřejmě počet kaček sníží, ale hodnost také?

  Ahoj,
  ano, počet kaček se celkově sníží o hodnotu daného objednaného dárku. Na hodnost to však nebude mít žádný vliv - ta zůstane stejná. Kačky samozřejmě i po objednávce je možno dál sbírat a nic nebrání k případnému postupu k vyšší hodnosti. Hodnost se totiž počítá z celkového počtu nasbíraných kaček - za celou dobu registrace - takže na ni objednávky z Katalogu dárků či jiné srážky (například kačkové pokuty za zkopírovaný článek v Alíkovinách), nemají vliv.

  Kačky

  Kolik korun je jedna kačka?

  Dobrý den,
  Já vím, že je to zvláštní, ale kolik činí jedna alíkovská kačka českých korun?8-D
  Zkoušel jsem si to vypočítat v tom Vašem katalogu a zjistil jsem, že jedna taková kačka by bylo zhruba 54 - 83 Kč, což činí, že by ta jedna mikina u Vás stálá přibližně 1 900 nebo více, což je v dnešní době více než obvyklé.

  Děkuji.

  Ahoj,
  to ti ten přepočet vyšel nějak zvláštně. Kdyby skutečně jedna kačka byla za 83 Kč, tak mikina stojící 110 tisíc kaček by měla hodnotu devíti milionů korun. 8-o:-)

  Nějakou dobu si už zkoušíme evidovat reálnou tržní hodnotu věcí z katalogu a myslím, že průměrně vychází přepočet víc jak dvě stě kaček za 1 Kč… ale s hodně širokým rozptylem! S tak velkým, že skoro nemá smysl o kurzu přemýšlet.

  Jak jsem již kdysi víckrát psal, žádný pevný přepočet na skutečné peníze není. Záleží, kolik kusů dárku máme, jak moc je žádaný ve vztahu k ostatním dárkům…

  Mikin zbývá v tuto chvíli na skladě dohromady asi šest. Kdyby stály méně kaček, nebyla by už nejspíš v katalogu žádná – nestačilo by na ně potom žádné množství kaček. Protože jsou takto vzácné, může jejich cena růst prakticky neomezeně. :-)

  Někdy možná vyrobíme nové mikiny, ale bylo by pěkné, kdybychom měli i nějaké finanční příjmy. Letos jsme už nechali ušít maňásky, což nebyla úplně malá investice. Pro hrubou představu – podle tebou uvedeného přepočtu korun na kačky by měl jeden maňásek stát 6 až 9 kaček. ;-)

  Kačky

  Kačkové půjčky

  Zdravím všechny, chtěla bych se zeptat jestli si jde nějak vypůjčit kačky? Jakože jen nějaká malá částka. A pokud ne, je to v plánu? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  kačkové půjčky neplánujeme. Nedávno jsem se nad tímto zamýšlel v nástěnce o burze. Jednak bychom se vystavovali riziku, že nás někdo podrazí, jednak by to stejně dlouhodobě moc nepomohlo. Kdyby si každý mohl kdykoliv půjčit třeba deset tisíc kaček, vedlo by to časem k tomu, že dárky zdraží o deset tisíc. A to by vedlo k tomu, že by se lidé ptali, jestli budou i vyšší půjčky a ještě vyšší a ještě a ještě… :-)

  Takový systém tady vyrábět nepotřebujeme.
  Myslíme si, že současný stav je docela fér.

  Kačky

  Ahoj Alíku, chtěla bych si přepnout svůj účet na týdenní sbírání, ale když jdu do nastavení tak mě to říká že můj účet je mladší než měsíc a že si ho můžu připnout až 8. března a dneska je osmého března a pořád to nefunguje, tak bych se chtěla zeptat, nevztahuje se to třeba na dobu registrace (třeba kdybych se registrovala v osm hodin večer tak se to bude dát přepnout na týdenní sbírání až v osm..?) , a popřípadě co s tím?

  Bublinka97, 8. března 2022

  Ahoj,
  byla tam skutečně trošku nepřesně podmínka, která porovnávala stáří účtu, takže „mladší než měsíc“ bylo ve skutečnosti „mladší nebo rovno měsíci“. Další den už ti to přepnout šlo.

  Podmínku jsem opravil, aby na to nenarazil nikdo další. ;-)
  Díky za upozornění. ok

  Kačky

  Za 9. února jsem nedostala vůbec kačky, i když jsem na Alíkovi byla, docela mě to mrzí. Děkuji za odpověď.

  Stejně jako pár desítek dalších přihlášených lidí jsi přišla zrovna v době, kdy byl web přetížený útokem z Ruska. Stihlo se ti zaznamenat, že máš v ten den navštíveno, ale transakce už se nezvládla zaznamenat.

  Myslíme si, že jsme našli všechny účty, kterých se problém týkal, a kačky jsme teď všem dodatečně přidělili. ;-)
  Díky moc za upozornění. ok

  Dočasná částečná nedostupnost a toto poztrácení kaček byly jediné negativní efekty, kterých zmíněný útok dosáhl. Hmm… že by to byl cíl? Možná už Alíkova silná měna ohrožuje pozici ruského rublu! B-)

  Kačky

  Prosím, co kdyby bylo více soutěži o kačky? Soutěže mě baví, ale o věcné ceny nemám zájem.

  A co bys pak chtěl s kačkami dělat? :-)

  Upřímně řečeno pozorujeme s určitou nelibostí, když si někdo syslí statisíce kaček, a netušíme, co s nimi zamýšlí. Část lidí nejspíš vědomě nic nechce, část bude navždy čekat na něco zajímavějšího, než je v nabídce teď… ale budou doopravdy čekat navždy? Nejhorší možný scénář asi je, že si dlouholetý majitel bohatého konta řekne „už mě to tady nebaví, zkusím se podívat do katalogu“, vykoupí ty nejzajímavější věci, přestože ho moc nezajímají, a odejde navždy pryč. :-D

  Když získáme něco zajímavého do katalogu, jakou tomu máme dávat kačkovou cenu? Zkusím popsat modelovou situaci:

  1. Dejme tomu, že existuje žůžodárek, který chce skoro každý.
  2. Výrobce Žůžofirma si řekne, že zkusí s Alíkem spolupracovat.
  3. Alíkovi přijde do skladu 5 kousků žůžodárku.
  4. Žůžofirma očekává, že tím získá dlouhodobější pozornost.
  5. Alík očekává, že když bude mít na skladě žůžodárky, tak tím přiláká k aktivitě nové děti, které by je chtěly.
  6. Víc jak dvě stě účtů tady má naspořeno alespoň sto tisíc kaček.
  7. Pokud bude žůžodárek za 50 000 kaček, skončí brzy vyprodaný.
  8. Pokud bude žůžodárek za 200 000 kaček, tak na skladě nějakou dobu vydrží, ale noví uživatelé si spočítají, že na něj musí šetřit několik roků! Takže mnohdy usoudí, že to nemá cenu. :-(

  Snažíme se při návrhu kačkových cen najít určitý balanc, aby děti stíhaly na dárky našetřit, dokud jsou ještě děti, ale zároveň aby partneři Alíka, kteří nám dárky věnovali, dostali zaslouženou pozornost. Soutěže o věcné ceny jim dělají reklamu. ;-)

  Uvědomí si nově registrované děti, že na současné dárky si možná už nestihnou našetřit dříve, než budou vyprodané, ale že tu v tu chvíli budou jiné zajímavé dárky…? Je to sázka na budoucnost. Podobná nadčasová otázka, jako řeší politici u důchodové reformy – současní pracující si neplatí sociální pojištění kvůli tomu, aby z těchto peněz za padesát let dostávali důchod, ale proto, aby stát měl na důchody pro současné seniory… a na seniory za padesát let budou platit noví pracující za padesát let.

  Lidé, kteří si myslí, že nic z katalogu nechtějí, nám trošku vychylují úvahy. Nemáme jim to za zlé! Jsme samozřejmě rádi, že sem stále chodí a že se jim tady líbí zcela nezištně. O:-)

  Bereme si ponaučení, že:

  • Měly by tady být pořádnější hry, které by nasytily chuť po získávání bodů.
  • V katalogu chybí něco dostatečně žůžového.
  • Nejspíš nám tady schází i virtuální dárky – možná nějaké alíkovské zlepšováky pro lidi, kteří nechtějí řešit poštovní doručování a jiné útrapy fyzické reality, a kteří si ani nechtějí kupovat steamové hry.
  • Měl by skutečně existovat nějaký způsob, jak nám sdělit „nic nechci, já jsem jen kolemjdoucí boháč, mě si nevšímejte“. :-D

  Vícekolové soutěže, kde bývají na výběr věcné ceny i kačky, nám mimochodem pomáhají při určování kačkových cen dárků – vidíme, o co je jak velký zájem mezi soutěžícími. To je jeden z důvodů, proč pátračky a tajenky a týmovky děláme. Nejspíš ještě před velikonoční pátračkou nějaká taková soutěž bude. Takže se dočkáš. ;-)

  Kačky

  Ahoj, mohu se prosím zeptat, zajímalo by mě, kolik Kaček má Alík, jestli to není tajné a jde to někde zjistit.

  Ahoj,
  já to beru tak, že úplně všechny existující kačky jsou moje. :-D

  To je něco podobného jako britská královna a její neexistující pas. Běžně mají britští občané cestovní pas, který je vydáván „jménem jejího veličenstva“… královna je symbolickým garantem celosvětové platnosti pasu. Sama žádný pas nemá, protože musí být každému jasné, že sama sebe zná, stačí, když řekne „jasně, jsem to já“. :-)

  Je pravda, že kačkové konto tady mám, ale spíš tak nějak ze zvyku. Narůstá pozvolně, je na něm v tuto chvíli asi tak 350 tisíc kaček. Nic si za ně kupovat nebudu. Stejně jsou všechny dárky v katalogu vlastně moje. B-)

  Celkově bylo uvolněno do oběhu necelých 170 milionů kaček.

  Alík