Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kamarádi

  Ahoj, jedna holka o mě šíří falešné informace, jako že se někomu směju za vzhled, nebo že někoho pomlouvám. Není to v podstatě šikana? Celkem mě to mrzí.

  Nevím co jsem, 14 let, 24. listopadu

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně, že o tobě nějaká holka šíří falešné informace a tebe to poměrně dost mrzí. Ptáš se, jestli to není šikana. Když o nás někdo šíří falešné informace, které se nezakládají na pravdě, tak to může být považováno za psychickou šikanu. Tyto informace ti mohou pak navíc komplikovat vztahy s těmito lidmi, které, údajně, pomlouváš. A rozumím tomu, že tě to mrzí a je ti to nepříjemné. Šířit záměrně lživé informace o nás, si nikdo dovolovat nesmí. Sice je pravděpodobné, že se to nakonec otočí proti té osobě, která tyto informace šíří ale může to nadělat mnoho nepříjemností a nedorozumění v našich vztazích s kamarády ve škole. Doporučila bych ti si o tom s touto holkou promluvit a požádat jí ať to nedělá. Ukaž jí, že o jejím chování víš a je ti to nepříjemné. Pokud by to nepomohlo, tak bych ti doporučila se obrátit na vaší třídní učitelku. Tak ti držím palce aby se vše brzy urovnalo a tobě mohlo být ve třídě lépe. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Ahoj.
  Jsem v šesté třídě a přijde mi, že moje kamarádky jsou trochu
  „divné“. Já bych se chtěla bavit např. i s klukama a nebýt taková ta typická holka co pomlouvá kluky atd.Ty moje kamrádky jsou přesně takové že třeba ( to se dneska stalo) když jsme staly ve frontě tak si prede mne stoupnul učitel a ony se začali strašně smát ( jako myslím že jsem to docela zachránila a řekla jsem jim když se smály : „co vám je“). Nebo mi přide že jsou takové nevyspělé že prostě třeba mi jedna dneska venku ukazovala její pupík což jako totálně nechápu to dělají pětiletý kluci a já nevím jestli se s nima chci vůbec jestě bavit, nebo se začít bavit s klukama a pár jinýma holkama( oni by mně přijali) ( jako těm minulém bych samozřejmně neřekla jako nebavim se s vama ale třeba bych s nima chodila min ven atd.)

  holka, 11 let, 10. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že přemýšlíš o tom, s kým se bavíš a jak Ti takové kamarádství vyhovuje. Z Tvého psaní to zní, že máš odlišné zájmy a jiný způsob humoru, než Tvé kamarádky. Ony si rády dělají srandu z kluků a možná i z učitelů, ale Tobě to nepřipadá vtipné a chtěla by ses možná bavit i jinak, vyspěleji. Je moc fajn, že si takových věcí všímáš a zvažuješ, co to pro Tebe znamená, jestli bys měla změnit kamarádky. Chci Tě povzbudit, že je v pořádku bavit se s více lidmi, klidně rozšířit okruh přátel. Jak sama píšeš, neznamenalo by to, že se přestaneš bavit s těmi současnými kamarádkami, jen by ses bavila i s klukama nebo s dalšíma holkama. Na takové rozhodnutí máš právo. Je přirozené, že hledáš kamarády, se kterými Ti bude dobře, se kterými třeba budeš mít více společného. Je na Tobě, jestli o tom chceš mluvit s těmi kamarádkami a nějak jim to více vysvětlit anebo ne. Také chci říct, že si nemyslím, že by musely být divné. Je normální, že každý dospívá různě rychle. Některé dívky v tomto věku jsou ještě více dětské a některé už vyspělejší.

  Držíme Ti palce, abys měla takové kamarády, se kterými Ti bude dobře.

  Modrá linka

  Kamarádi

  Otázka č. 1 Ahoj píšu protože mám kamarádku. Té kamarádce se rozvedli rodiče a její mamku u které bydlí vyhodili z práce. Už nemají skoro žádné peníze ani jídlo. Chtěla bych jí pomoct ale nevím co proto mám udělat.
  Otázka č. 2 Mám také dalš otázku ve škole mám spolusedlu a ta se ke mně chová úplně strašně jednou mi dala lepidlo na opěradlo židle. Také se mnou chodí na keramiku kde mě ještě s jednou holkou pomlouvají a kritizují. Učitelce je to ale asi jedno protože nic nedělá. Dofám že mi pomůžete. Předem děkuji.

  holka, 10 let, 2. listopadu

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Je to od tebe moc pěkné, že máš starost o svou kamarádku. Mamka té kamarádky má možnost požádat o sociální dávky, o které se žádá buďto na Úřadu práce nebo na Správě sociálního zabezpečení. Pravděpodobně bude o tom vědět. To, co můžeš udělat pro svou kamarádku je povídat si s ní o tom, jak těžkou situaci zvládá, jak jí je a být jí takovou kamarádskou oporou. Tím pro ní uděláš hodně. Praktické starosti patří dospělým.
  A ke tvému druhému dotazu ti doporučuji, abys o tom učitelce řekla, co se ti na keramice děje a že ti to je nepříjemné. Je možné, že to nevidí nebo vnímá jinak než ty. Zkus jí požádat o pomoc v tomto. Třeba ty holky posadí jinam nebo je rozesadí, případně napomene. Zkus se proto ozvat a řekni si o pomoc v tomto případě ty. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika.

  Kamarádi

  Kamarádi se chovají jinak

  Dobrý den chtěl bych poprosit o radu ohledně kamarádů.Je mi 14 chodím do 8třídy a už jsem na třetí škole ale zatím se mi tohle nestalo
  Vždycky jsem zapadl dokonce jsem byl i ten hlavní ve třídě ze kterým se každý kamarádí Na téhle škole je to můj druhý rok ale minuli rok to bylo úplně jiné hned po měsíci jsem zapadl do party sice jsem byl takový ten tichý ale to mi nevadilo.Ale tento rok v osmé byl první měsíc a půl vpohodě ale tento týden se všechno změnilo.kdyz máme totiz hodinovou přestávku tak jdeme první na oběd a pak máme hodinu na to někam jit.No a oni se vždycky nají hrozně rychle a proste zdrhnout a pak jse mi o te hodinovce proste vyhýbají a já nevím proc ja jsem nic neudělal vždyť jsem sotva promluvil jednou jsem byl v šatně a přišli tam tri ti kámoši co jeste neodesli ale jak me viděli tak jse schovali za roh a ja nevím proc jse mi vyhýbají kdyz je totiz normalni vyučování tak jsem normálně s nima nevím jestli si dělají srandu nebo něco a hlavně tam mám dva kamarády které znám uz od školky a kdyz jdeme třeba rano na autobus tak jsi ted povídají jen mezi sebou jediné co tak mě pozdravý ale ja sem vůbec nic neudělal proste z ničeho nic a ted se nemam s kým bavit. Byl bych rád kdyby ste mi třeba poradit jestli to mam někomu rict treba z rodičů a nebo se jich zeptat proc se mi vyhýbají ale je mi to trapné se jich ptát třeba jednou jsem sel jakože za nima a byl sem tak 5m za nima a oni proste odbočili a sli do cukrárny která byla zavřená a obešli to a sli opačným směrem a bylo mi trapné jit zanima tak sem dělal ze jdu do obchodu.Omlouvam se za chyby a za to že to bylo tak dlouhé.Předem děkuji za odpověď . Doufám že už půjdu brzo na tu střední ale jeste dva roky musim vydržet a jestli to takhle bude pořád tak to tam pro mě bude horsi a horsi

  kluk, 14 let, 3. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že ses rozhodl napsat, když zažíváš ve škole těžké chvíle a nevíš si rady. Je mi líto, že se k Tobě kamarádi zničehonic chovají jinak. Říkám si, jak Ti v tom asi je, musí to být matoucí, když si neuvědomuješ, že bys jim něco udělal nebo jaký by k tomu mohli mít důvod. Napadá Tě, jestli si jen nedělají srandu. Těžko říct, co je k takovému chování vede, to by Ti dokázali nejlépe říct jedině oni. Píšeš, že jsi uvažoval, jestli to říct třeba rodičům anebo o tom s kluky promluvit. Oceňuji, že hledáš způsoby, jak to vyřešit. Říkám si, že pokud to zatím trvá týden, je možná fajn začít přímo u nich. Je moc dobře, že to řešíš takto brzy.

  Píšeš, že je Ti trapné se na to kamarádů ptát. Umím si představit, že takový rozhovor může být nepříjemný anebo z něj můžeš mít i strach. Chci Tě však podpořit, abys je zkusil oslovit a zeptat se, co se děje. Popsat, čeho sis všimnul, popsat, jak Ti v tom je a poprosit o vysvětlení. Říkám si, jestli je třeba možné zkusit to s těmi kluky, které znáš už od školky, s těmi máš možná nejbližší vztah? Anebo s kýmkoliv z nich, ke komu máš blízko a věříš mu. Kdyby byla příležitost mluvit třeba jen s jedním z nich, abys neměl pocit, že jsou v „přesile“, mohlo by to být snazší. V každém vztahu, i v tom kamarádském, je důležité spolu komunikovat upřímně a vyjasňovat si to, čemu nerozumíme. Jen tak vztahy mohou dobře fungovat. Máš právo vědět, co se děje.

  Kdyby to nepomohlo a jejich chování trvalo dál, potom bys mohl udělat další krok, o kterém jsi psal. Promluvit s rodiči nebo s někým dospělým, komu věříš. Je dobré takové věci řešit co nejdříve, než přerostou v něco víc. Píšeš, že máš obavu, že to bude horší a horší. Věřím, že se tomu dá zabránit. Už jsi k tomu udělal první krok, když jsi napsal nám. Kdybys v tom potřeboval více podpory nebo se na něco dalšího doptat, můžeš nám zavolat nebo napsat na chatu (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  On-line kamarádka

  Ahoj, takže o letních prázdninách jsem potkala jednu holku na sociálních sítích, z Polska, stejně starou jako já. Ze začátku všechno bylo ok, já jsem si jen hledala kamarády, protože nemám kamarády tady nikde z okolí (žádné nemám), a prostě jsme si psali a někdy občas i volaly na kameru (pod dohledem rodičů) a bavily jsme se o různých věcech, důvod proč jsme se skamarádily byl ten že obě máme rádi kpop skupinu jménem stray kids, bavily jsme se tak různě ovšem (jak se má, co dělá atd.). Jednoho dne jsme si volaly a ona mi bezdůvodně začala říkat že je bisexuálka (nejsem na holky) Brala jsem to tak že jsem její kamarádka a že semnou chce sdílet svoje pocity, jenže tady to vše začlo. Říkala mi že jsem hezká, pořad jsem to od ní brala jako od kamarádky, potom mi začala říkat že se jí líbim, nic jsem si z toho nedělala a bylo mi to jedno, potom začala říkat že jsem její holka s kterou chodí, a že by mě chtěla líbat a „mazlit se semnou“ (víte co myslím) já jsem na to nereagovala, protože jsem se s ní jen chtěla kamarádit, postupem času to došlo až tam že mě neustále nutila abych si s ní volala na kameru, opakovala mi pořád to samé co jsem psala (tady), dělala jsem že neslyším, nebo jsem naschvál dělala něco jiného (např. jsem si kreslila, pouštěla jsem si písničky). Potom dokonce když jsme si volaly na kameru tak si dala telefon tak aby na ni bylo vidět, a tancovala tam (ale ne normálně, kroutila se tam) a nutila mě ať se na ní dívám jak tancuje, byla jsem z nechucená ale chtěla jsem mít kámošku, (protože nemám žádné kamarády, tak když se semnou někdo baví a rozumí mi, tak se na něj citově „upnu“). Pak mě nutila abych za ní s rodiči jela do Polska, to si myslím že přehnala (chtěla mi rozkazovat) tohle byla poslední kapka a já jsem ji to všechno řekla co si o ni myslím a vykašlala jsem se na ní. Od té doby se bojím hledat nové kamarády a jsem z lidí znechucena. Zároveň se stydím a cítím se trapně a připadá mi že je to moje chyba.

  Binnie 13 let, 2. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si důvěry, s jakou se nám skrze Alíka svěřuješ. Myslím, že je od Tebe statečné, že ses dokázala vymezit rozkazům dívky ve chvíli, kdy jsi cítila, že Ti to není příjemné. Chtělo určitě velkou sílu dokázat jí říct, co si o jejím chování myslíš, a kontakt s ní přerušit i přes to, že jsi s ní navázala přátelské pouto.
  Na pravém přátelství je hezké to, že se kamarádi vzájemně podporují, sdílí spolu jak pěkné, tak smutné zážitky. Ale určitě si pro sebe nepřipravují situace, ve které by některému z nich bylo nepříjemně. Dá ale práci opravdové přátele najít. O to spíš, pokud se s daným člověkem potkáváte pouze skrze internet. Ten mu dává několikero možností, za koho se může vydávat, i jak se bude druhým prezentovat. Také dává lidem možnost zjistit si o člověku (aniž by o tom věděl) věci, které má rád, a následně této informace využít, aby se jim zalíbil. Skrze internet je mnohem jednodušší zneužít naší důvěry. Touha po navázání přátelství může být tak silná, že si ani nevšimneme, že člověk, který se v online světě ukrývá, se za kamaráda pouze vydává. A namísto přátelství nutí druhé do věcí, které se jim nelíbí. Je běžné, že nátlak ze strany takových lidí pouze roste a roste. Chci Ti říct, že není Tvou vinou, žes dívku dopředu neodhadla a pravou tvář zmiňované kamarádky neviděla hned v počátku Vašeho seznámení.
  Přála bych Ti, aby se Ti stud a znechucení, které nyní prožíváš, podařilo zmírnit. V takové chvíli může pomoci, pokud svou nepříjemnou zkušenost budeš sdílet s někým blízkým a nezůstaneš tak na vše sama. Píšeš, že vaše společné telefonáty probíhaly pod dozorem rodičů. Je dobře, že rodičům záleží na Tvém bezpečí při pohybu na internetu. A že k nim i Ty sama máš takovou důvěru, že s nimi dokážeš sdílet, s kým skrze internet komunikuješ. Jak celou situaci vnímají oni? Měla si možnost pobavit se s nimi o tom, co se mezi tebou a zmiňovanou dívkou odehrálo? O tom, jaké požadavky na Tebe kladla a jaký pocit v Tobě z celého Vašeho společného kontaktu nyní zůstává? Pokud jsi zatím tuto možnost neměla, podpořím Tě, aby ses s tím, jak se cítíš, rodičům svěřila.
  Rozumím Tvému strachu si po takovém zážitku hledat nové kamarády, znovu se někomu otevřít a důvěřovat mu. Možná to bude i nějakou chvíli trvat než se o navazování nových přátelství zase pokusíš. Pokud se rozhodneš i nadále navazovat přátelství on-line, v případě, že se v něm nebudeš cítit bezpečně, kontakt s danou osobou ihned ukonči tak, jak se Ti to nakonec povedlo i nyní. A o všem informuj někoho dospělého. Můžeš zkusit i jiné formy navazování přátelství, jako například začít docházet do nějakého zájmového kroužku, kde Tě s druhými bude spojovat právě váš společný zájem.

  Držím Ti palce, aby se Ti podařilo navázat takové přátelství, ve kterém se budeš cítit spokojeně.

  Pěkné dny,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Našla jsem si kamarádku on-line a rodiče nesouhlasí

  Dobrý den.
  Mám takový problém který není moc veliký ale hodně mě trápí.
  Moji rodiče úplně moc nechcou abych měla kamarády na internetu ale i když se jim to nelíbí tak jsem si nějaké našla. Ten problém je že v mém okolí v reálném životě nemám moc kamarádů a strašně moc si přeju se potkat s jednou mojí kamarádkou kterou znám online. Bohužel její i moji rodiče jsou velmi přísní a kdyby se naši rodiče dozvěděli že se spolu bavíme dopadlo by to s námi fakt špatně. Hodně se chceme spolu potkat. Už jsme si dokonce aj udělali plán kde se setkáme. Kamarádka je z Polska,bydlí u města Lodz a příští rok se bude stěhovat do Gdansku. Když jsme si dělali plán tak jsme se domluvily že střetnout bychom se mohli buď v Ostravě nebo v Katowicích.

  Co máme dělat? Jak máme rodičům říct že máme kamarády online a chtěli bychom se sejít?

  holka, 13 let, 29. října

  Ahoj z Modré linky,

  popisuješ opravdu nelehkou situaci. Pozorně jsem si přečetla, co jsi napsala a chápu Tebe a vlastně i Tvé rodiče. Je mi moc líto, že v reálném životě nemáš kamarádky a je pro mě pochopitelné, že si je potom chceš hledat na internetu. Na druhou stranu vím, jak může být internet nebezpečný a že nikdy vlastně nemůžeme 100% vědět, s kým si píšeme. Existují různé způsoby, jak se třeba i dospělý člověk může na internetu vydávat za mladou dívku. Umím si představit, že Tvoji rodiče z tohoto mohou mít velké obavy. Hodně rodičů potom přistupuje k zákazu, protože neví moc, jak jinak si s tím poradit, nechtějí riskovat, že by se dětem něco stalo. Moc oceňuji, že přemýšlíš o tom, co teď s tím.
  Nebylo by moudré se s kamarádkou sejít v cizím městě bez vědomí rodičů. Bylo by to nebezpečné a opravdu Ti to nedoporučuji. Říkám si, že pokud se s kamarádkou chcete vidět, asi nebude opravdu jiná cesta, než o tom rodičům upřímně říct. Je možné, že je to v první chvíli třeba naštve, to dokážeš asi lépe odhadnout Ty, znáš své rodiče. Ale je důležité, jakým způsobem to s nimi budeš komunikovat. Je důležité jim říct, jak se cítíš, když nemáš v reálném životě žádné kamarády a jak je to pro Tebe důležité. Můžeš třeba i navrhnout nějaké řešení, jak to setkání uskutečnit bezpečně. Třeba že by Tě rodiče doprovodili. Je vidět, že Ti záleží na tom, co Ti rodiče říkají. Přestože jsi porušila jejich zákaz, není Ti to jedno a ráda bys to řešila a to si zaslouží ocenění. Kdybys nevěděla, jak o tom s rodiči mluvit, můžeš to zkusit nejprve probrat i s někým jiným, napadá mě starší sourozenec nebo třeba teta či babička, pokud jim věříš. Případně i my jsme nadále k dispozici, lépe ale na telefonu nebo chatu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Hezký den poradno mám takový problém. Bavím se s jednou holčinou už asi 2 roky to budou. Mám ale pocit jako by jsme si furt nevybudovali nějaké pouto nebo něco takového. Byli jsme spolu na zimním táboře kde na mě byla naštvaná kvůli tomu že jsem dělala ,, vystoupení " s tancem s Jitkou . A ne s ní. Ale mě v tu chvíli nenapadlo že by ji to mohlo ublížit nebo dokonce rozzlobit. Ta mi to nakonec zdelila když jsem tam byla v breku na pokoji (protože jsem nevěděla proč se se mnou nebaví a mrzelo mě to ) . Tato událost se stala úplně na začátku toho jak jsme se začali bavit . Nevím je si tato událost mohla náš vztah nějak poznamenat když jsme si to potom vyjasnili . I když jsme spolu cestou domů moc nemluvili skoro vůbec. Hlavně protože jsem nevěděla o čem....
  Potom jsem se jí zkoušela nějak říct že jsem v tu dobu milovala učitele . Který pro ni byl úplně nechutný. Což jí trochu chápu vzhledem k okolnostem . Ale v tu chvíli mi to trochu chtě nechtě asi ublížovalo . I protože milovat někoho kdo je pro vaši kamarádku uplně ble člověk moc nepřidá. Občas si připadám jak kdybych ji podváděla. Jako kdybych si na něco hrála. A to jen protože nevím co občas říct. Některé věci třeba nečekám. Nebo nechápu protože jsem je nezažila (například vztahy) . Nechápu jak fungují a nechápu jak ta někdo může říct o klukovi co ještě včera byl úplně nejlepší že je to (č*****) třeba. Já chápu že to co udělal je dosti hodna tomu pojmenování kvůli jeho debilnimu jednání (psal si s nějakou holkou, a hrál si s jejíma citama) ale překvapilo mě to . Taky mě překvapilo to že když byla s tím ex , že si prý kvůli němu nemohla přiznat že je zamilovaná do jednoho kluka z tábora . Tam už jsem se úplně ztratila. Ale neřekla jsem ani popel .Z některých věcí jsem prostě zmatená. Zkoušíš se jí i chápat co to jen je možné protoze to neměla lehké . O to víc mě naštvalo to co jí udělal když určitě věděl co se jí dělo.Přeju krásný den .

  Vlče, 22. října

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Popisuješ vztah s jednou dívkou, ve kterém cítíš především zmatek, nepochopení a nedůvěru. Na jednu stranu se s ní bavíš ale zároveň cítíš, že se před ní musíš přetvařovat a nejsi sama sebou. Mnoho jejího chování vůči tobě nechápeš a víš, že ty sama by ses takto vůči své kamarádce nechovala. Napadá mě otázka zda-li to tedy vlastně je přátelství? Píšeš, že se vám nepodařilo vybudovat si vzájemné pouto, vztah. Možná to je asi ta největší pravda o vašem vztahu. Prostě to není osoba, která je pro tebe tou pravou osobou pro hlubší přátelský vztah. Je to prostě jen osoba, se kterou se potkáváš ve třídě a trochu se s ní bavíš. Ale nic dalšího, především porozumění a blízkost, čekat nemůžeš. V našem životě jsou vztahy, kdy je dobré si to takto říci a nemít další očekávání. Je určitě dobře, že se jí snažíš pochopit a nejspíš máš pravdu v tom, že její způsob vztahování se k druhým ovlivnilo to, co v minulosti těžkého prožila. Ale sama píšeš, že jsi často plná vzteku, zmatku, nejistoty a mnoho tě toho od ní mrzí. Doporučila bych ti brát jí nyní pouze jako jednu z běžných kamarádek ve třídě a hlubší přátelství hledat u někoho jiného. Se svými přáteli se potřebujeme cítit dobře a uvolněně a nebát se být sami sebou. Držím ti palce abys v tom našla svou správnou cestu. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Kamarádství se spolužáky

  Ahoj. Poslední dobou si začínám všímat, že jsem ve třídě navíc. Každý má svou dvojici nebo trojici, ale já ne. Já jsem vždy páté kolo u vozu. Od 1. 9. se ptám, jestli půjdeme ven… za celou dobu jsme byli jednou. Když se ptám teď, „nemají“ čas. Oni ho mají, ale neudělají si ho na mě… radši jdou ven s někým jiným. Ale já bych šla klidně i s těmi ostatními, jenže oni mě vyloženě nechtějí a vůbec mi neodepíšou. Už mě to přestává bavit. Nemám kamarády. Nemám s kým jít ven. Nikomu na mě nezáleží…

  drobeček, 13 let, 26. října

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme Ti za důvěru, s jakým se nám svěřuješ ohledně situace, kterou zažíváš ve své třídě.

  Pokud mají ve třídě všichni utvořené dvojice či trojice, věřím, že je těžké mezi spolužáky zapadnout. Chci Tě ale ocenit za to, že se snažíš se spolužáky navázat kontakt. Je vidět, že do toho vkládáš velkou energii. Je mi líto, že i přes to Ti Tvůj zájem o přátelství spolužáci neopětují tak, jak by sis přála. Mrzí mě, že zažíváš pocit, že na Tobě nikomu nezáleží. Moc bych Ti přála, abys měla s kým trávit čas. Je přirozené, že bys měla ráda kamarády, se kterými můžeš chodit ven. A sdílet s nimi veselé i ty smutné chvilky. Je příjemné mít partu, do které člověk zapadá a ve které cítí, že na něm druhým záleží.

  Přemýšlím nad tím, zda by bylo možné se s tím svěřit někomu, ke komu máš ve třídě nejblíže a sdělit dotyčném své pocity. Případně pokud by toto nebylo možné, svěřit se třídní učitelce/učiteli, případně školní psycholožce/psychologovi. Dále mě napadá, že kamarády může člověk najít i mimo třídní kolektiv. Pokud chodíš na nějaký kroužek, mohla bys zkusit oslovit nějakou holku či kluka právě tam. Mít přátele z kroužků má tu výhodu, že vás vzájemně může spojovat právě nadšení pro danou zájmovou aktivitu. Jestli na žádný kroužek nechodíš, zkus se porozhlédnout ve svém okolí, zda najdeš takový kroužek, který by Tě bavil, a do kterého bys mohla docházet.

  Držíme Ti palce s hledáním kamarádů,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Dobrý den,
  Mám delší problém ale pokusím se ho zkrátit. Byla bych ráda kdyby jste my odpověděli co nejdřív.
  Přestala se se mnou bavit moje nejlepší kamarádka už dlouho mě ignoruje a na zprávu kde jsem se jí ptala na vysvětlení jen přečetla a ve škole na mě nadává. Včera si dokonce vzala věci z lavice a jen tak se vystěhovala a klíč od naší skřínky my vrátila. Řekla jsem to učitelce protože se se mnou přestala bavit i ta její nová nejlepší kamarádka. Řekla jsem jí to a ta řekla že to vyřeší na rodičovských schůzkách. Mamka už toho měla dost a tak to napsala její mamce a bez odpovědi. Taťka té mamce bude volat ale pokud se to nevyřeší , nahlásí to učitelce jako šikana. Tadytato věc už trvá skoro dva týdny a zjistila jsem že mám už pokročilý syndrom vyhoření. Několikrát jsem ve škole brečela a tak. Nevím co mám dělat:(
  Moje otázky jsou: co by jste dělal/a být mnou?
  Mám se od té holky stranit a nebo je lepší to vyřešit?
  Jak zabránit zhoršení mého syndromu vyhoření?
  Můžu s tímto volat na linku bezpečí?
  Myslíte že by pro mě byl dobrý psycholog popř. Kolik stojí?
  Děkuji moc budu ráda za jakékoliv typy$>

  Opravdu nešťastná holka, 18. října

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, co prožíváš kvůli tomu, že se s tebou přestala bavit tvoje nejlepší kamarádka. Ztěžuje ti to skutečnost, že nevíš jaký to má důvod a nechápeš proč se najednou od tebe takto odtáhla. Rozumím tomu, že taková situace může vyvolávat hodně smutku a dalších pocitů, třeba vztek nebo bezmoc, z toho, proč to člověk, kterého jsi měla ráda udělal. Určitě to vše postupně přebolí a ty největší emoce opadnou. Teď je to nejhorší ale postupně časem se to uklidní a ta holka ti začne být jedno. Přátelé by se tímto způsobem opravdu neměli rozcházet. A to, jakým způsobem se od tebe odtáhla ukazuje, že to nejspíš skutečně kamarádka nebyla. Nejspíš v tom hrálo roli nějaké její osobní vztahové nastavení, možná váš vztah před tím brala méně vážně než ty. A vypovídá to spíš o ní. Zkus si to nebrat osobně, i když chápu, že tě to mrzí. Je možné, že u tebe to její chování otevřelo něco hlubšího, co v sobě neseš a proto nyní cítíš, jak hluboce tě to zasáhlo a že bys to ráda řešila s psychologem. Můžeš se nejprve obrátit na vašeho školního psychologa. Třeba ti poradí někoho, kdo je ve vašem okolí dostupný. Určitě je dobré o tom mluvit a porozumět tomu, čím to, že to v tobě vyvolalo takovou odezvu. Píšeš o syndromu vyhoření. Rozumím tomu tak, že se nejspíš cítíš ze všeho unavená, cítíš se smutná, máš málo energie a nejraději by sis od toho odpočinula a třeba i zůstala doma. Určitě bude dobře si o tom s nějakým odborníkem promluvit. Existují i psychologové, za které se platit nemusí. Třeba ve škole nebo v nějakém dětském centru. Záleží na tom z jakého jsi města. Proto ti ani nemohu napsat, kolik to stojí, protože i to se odvíjí od místa, kde psychologa hledáš. Pokud by sis o tom chtěla nyní popovídat anonymně s dětským poradcem, můžeš se obrátit na nějaký chat, určený pro děti. Třeba na chat Centra Locika, který najdeš na www.detstvibeznasili.cz. Můžeš zde psát o čemkoliv, co potřebuješ. Podobně tak, můžeš zavolat na linku důvěry. I to je dobrý nápad. Telefonní číslo je 111 116. Je dobré na to nebýt sám. I to ti pomůže ulevit od toho smutku a skleslosti, kterou kolem toho prožíváš.
  Tak ti držím palce, abys brzy našla cestu k úlevě. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Problém s kamarádovým psem

  Milá poradno
  Potřebuji vážně pomoc. Moje nejlepší kamarád, ke kterému hodně chodím, má psa. Teda, spíš jeho babička. Nemá moc Dobrou výchovu dle mého názoru. Poslední dobou to ale začal být extrém. Hárají totiž feny a on je strašně nadržený. Kamarád chce, abychom za ním často chodili. Mě se ale začalo stávat, že když byl kamarád venku a neviděl nás, ten pes na mě začal skákat a (odpusťte, nevím jak je to spisovně, ale prostě začal přirážet.) Je mi to nepříjemné a nic na něj neplatí, ale nikdo s tím nic nedělá. Zároveň ale chci dál navštěvovat kamaráda. Právě teď jdu domů od toho kamaráda a mám poškrábané záda a ramena, mokré tričko, špinavé tepláky a celá se klepu.

  holka, 12 let, 20. října

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že je ti tahle situace velmi nepříjemná. V první řadě by měl zasáhnout tvůj kamarád, vzhledem k tomu, že se jedná o psa jeho babičky. Pokud mu nedochází, do jak nepříjemné situace se vinou jejich psa dostáváš, řekni mu to na rovinu. Pověz mu, že chování psa je pro tebe zcela nepřijatelné, že jsi od něj poškrábaná, máš špinavé oblečení a je ti to celkově velmi nepříjemné, ale nedokážeš si s tím sama poradit.
  Zdůrazni, že ti záleží na vašem kamarádství a chceš se s ním dál vídat, ale potřebovala bys od něj pomoci. Určitě i tvému kamarádovi záleží na tom, aby vaše přátelství pokračovalo a bude se snažit najít řešení. Například začne psa někam zavírat, když tam budeš právě na návštěvě, bude ho víc hlídat, nebo se začnete v kritickém období scházet někde jinde.
  Rozhodně se ale neboj říct kamarádovi, že tě to trápí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Kamarádka má syndrom vyhoření

  Ahoj všichni,
  tak trochu se obávám, že má moje kamarádka syndrom vyhoření. jak to mám vyřešit?
  děkuji, a omlouvám se za krátký dotaz, nechce se mi to rozepisovat

  holka, 13 let, 14. října

  Ahoj z Modré linky,

  moc oceňuji, že máš starost o kamarádku a všímáš si, že je možná něco v nepořádku. Připadá Ti, že má syndrom vyhoření a ptáš se, jak to máš vyřešit. Tvůj dotaz je opravdu krátký, jak sama píšeš, neuvádíš detaily o tom, co se s Tvou kamarádkou děje, proč si myslíš, že by mohla mít syndrom vyhoření. Přesto se pokusím odpovědět Ti alespoň obecně.

  Důležité je, jestli sama Tvá kamarádka si uvědomuje, že má nějaké potíže a zda s nimi vůbec pomoci chce. Tvým úkolem může být podporovat ji, nabídnout jí prostor pro svěření toho, co prožívá. Pokud Tě o pomoc přímo nepožádala, můžeš ji oslovit a říct jí, čeho si všímáš a že máš o ni obavu a ráda bys jí pomohla. Je na kamarádce, jak zareaguje, zda pomoc přijme a bude o tom chtít mluvit.

  Pokud ano, můžeš se jí zeptat, co by od Tebe potřebovala anebo jí můžeš dát kontakt na naši linku či ji rovnou povzbudit, aby vyhledala pomoc psychologa nebo psycholožky (někdy bývají ve škole). Pokud by o tom prozatím mluvit nechtěla, neměla by zájem o pomoc, je to v pořádku, má právo se takto rozhodnout. Můžeš jí nabídnout, že kdyby změnila názor, jsi tady pro ni a může se Ti svěřit. Někdy může ten správný čas přijít později.

  Držíme Tobě i Tvé kamarádce palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku, zase sem píšu po dlouhé době.
  Před prázdninama jsem se moc nemusela s jednou holkou. Vlastne, ona se mnou mela porad nejaky problem a pomlouvala me a ja to mela porad potrebu resit. Pres prazdniny se memu kamaradovi podarilo me naucit, at na ni kaslu. Tak jsem to udelala a ona mi pak sama nabidla pratelstvi.
  Pres prazdniny se nic nedelo, az ted o ni zase premyslim, jelikoz jsem zjistila, ze kouka na instagramova storycka na nasem tymovem uctu, ktery ani nesleduje. Nevim proc, ale mam z toho divny pocit.
  Te holciny se bojim. Nebo spis, mam z ni proste divný pocit. Jakmile si na ni vzpomenu, mam stisteny pocit a proste citim strach. Nevim uz co s tim mam delat. Nechci na ni myslet, ale ani kdyz si reknu: dost, nemysli na ni, tak je to tezke. Nemohli byste mi prosim nejak pomoct?
  dekuji a preji hezky den

  holka, 15 let, 25. září

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně se svým nepříjemným pocitem, který prožíváš v souvislosti s jednou spolužačkou. Ptáš se jak pomoci tomu, abys tento nepříjemný pocit nemusela vnímat. Vnímám, že chování této dívky v tobě způsobilo nějakou hodně nepříjemnou zkušenost, která vzbudila úzkost a ta se ti vrací. Zkus si proto najít různé techniky, jak pracovat s emocemi. Třeba relaxační nebo meditační techniky, techniky práce s dechem, tělesných cvičení, které ti pomohou odvést pozornost k něčemu, co je pro tebe příjemné. Můžeš zkusit o tom, co tě v souvislosti s touto dívkou trápí, také promluvit třeba s vaším školním psychologem. A porozumět tomu z jakého důvodu vzpomínky na tuto dívku v tobě vyvolávají takové pocity. I to bývá úlevné, když lépe porozumíš souvislostem toho, co se ti děje. Můžeš si pak lépe vytvořit odstup od toho a nebrat to tak vážně. A lépe odvádět pozornost k jiným věcem. Třeba zájmům, přátelům, tomu, co máš jiného ráda, co ráda děláš. Zkus překonávat nepříjemné pocity třeba pohybem, sportem nebo jinou aktivitou. Zkus zavolat někomu, komu důvěřuješ, nebo se zaměřit na nějaký svůj koníček. Držím ti palce, poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Zákaz bavit se s kamarádkou

  Ahoj alíku chtěla bych se ti s něčím svěřit,jde o to že chodím hrát národní hazenou a nám se stalo že sme musely hrát za kluky ale jedna holka prostě nehrálá i když měla a tak sem jí jednou napsala „Ahoj proč nechodíš na tréninky?“ Nebo něco v tom stylu a prostě mi trenérka druhý den řekla že skončila kůli mě a já se z toho cítila špatně a bála sem se aby to neřekla rodičům a teď se to asi stalo znova a to se stalo že my jsem byli na soustředení a jedna kamarádka jí pořád brala plyšáka a občas sme jí řekly ať jde za někým z nás a když přišel někdo k ní tak se smála byla normální ale pak jsme přijeli z toho soustředení a trebérka na mě a mou nejlepší kamarádku ze sportu „holky co jste udělaly verunce ona skončila“ no a já vědela že je to zase moje chyba protože ta moje nejlepší kamarádka si mě zablokovala a ukazovala trenérce mobil(chat s tou kamarádkou co skončila) a já věděla že za to tedy můžu já a teď se bojím že to řekne rodičů a bude z toho velký problém protože mě se rodiče zákazaly bavit s tou mou nejlepší kamarádkou prosím pomoc nevím co mám dělat.;-(

  holka, 18. září

  Ahoj z Modré linky,

  nevím, jestli jsem správně pochopila, co se vlastně stalo a v čem nevíš, co dělat. Jestli ses k holkám z házené opravdu nechovala hezky, bylo by dobré se třeba omluvit. Zároveň si ale z Tvé zprávy nejsem jistá, na čí straně vlastně byla chyba.

  V tom, jak se chovat k ostatním, nám může pomoct představa, že jsme na jejich místě a jak by se nám líbilo, kdyby se k nám někdo choval tak, jako my k němu. Jestli sama nevíš, cos udělala špatně, můžeš požádat trenérku, aby Ti poradila. Věřím, že když jí upřímně řekneš, že si nevíš rady v tom, jak se k holkám chovat, mohla by Ti poradit.

  Pokud nevíš, co s tím, že Ti rodiče zakázali bavit se s nejlepší kamarádkou, stojí za to si s nimi o tom upřímně promluvit. Zeptat se jich, proč Ti to zakázali, dát jim najevo, že je to Tvoje nejlepší kamarádka a chybí Ti, zkusit se s nimi domluvit na tom, za jakých podmínek by byli ochotni svůj zákaz zrušit. Píšeš taky, že si Tě nejlepší kamarádka zablokovala - nerozumím moc tomu, proč k tomu došlo, ale přijde mi důležité si s kamarádkou o tom promluvit, až budeš mít příležitost a vyjasnit si, jak to obě teď spolu máte.

  Přejeme Ti, ať se to vše brzy dá do pořádku.

  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj potřebuji pomoct mám “kamarádku“ nevím jestli ji tak mám říkat protože je na mně zlá atd... A vždycky když k nám jde na návštěvu tak si třeba zahrajeme na Nintendu a já ji třeba řeknu aby tam něco nedělala nebo nebrala v tý hře nebo ať na mně počká a ona řekne že to vzít nemůže a já pak řeknu že to vím protože sem jí říkala ať to nebere už dávno a ona na mně pak zařve nebo spíš zvýší hlas a řekne Nevypadá jako bys to věděla a já pak nevím co říct a pak si voláme na WhatsAppu v jedné skupině i s naším kamarádem a pak řekněme že si zahrajeme jednu hru všichni ale pak se spolu s tím kamarádem bavíme jako kde vzal třeba tenhle obličej a netrvá to ani minutu a ona se s toho hovoru odpojí a pak se zas připojí a my se ji zeptám proč se odpojila a ona na nás zas zvýší hlas a řekne že sme ji ignorovali.Pak si ona s jedním kamarádem volá a píše mi ať se připojím a potom se teda připojím ale ignorují mně (ale ten kamarád není ten problém ) Pak si zase zahrajeme nějakou hru a zase mně ignorovali tak sem šla dál a pak tam je taková příšera a před tou příšerou se musíme schovat ale ona to pak nestíhala a pak na mně už zařvala moje jméno jako že mi si říkáme třeba Eliška=Eli Ela ( je to jen příklad ne moje jméno )ale ona na mně zařvala Elino a že to je moje chyba že v té hře umřela. A pak sem si ji na WhatsAppu pojmenovala Lucie tak a ne jako Lucka ,Lucinka začala říkat ať si ji přejmenuju i když ona mně tak má pojmenovanou taky a když k nám jde zase na návštěvu tak se baví mnohem víc s mím bratrem .Jednou sme se vrátili z venku a ona u nás doma vysypala písek a nikdo ji nic neřekl jen já sem jí řekla že to vysypala a ona řekla jen jé. a bojím se jí říct se se sní už nechci bavit protože její rodiče a moje mají dobrý vztah a třeba za mně zaplatili už 1000 když sem s mojí“ kámoškou „někam šla atd ... Pak se stalo že já a můj kamarád i sní a mým bráchou sme byli venku a já s tím kamarádem sme si chtěli říct něco o backrooms osamotě a ona pak začali křičet že sme ji pomlouvali atd a pak se rozběhla bez dovolení do našeho bytu a byla zlá začala nás pomlouvat taky a já i můj kamarád sme už breceli a snad 100 sme jí říkala že to tak nebylo a co bylo nejhorší že moji rodiče se jí zastávali . Pak já třeba řeknu něco a ona řekne že to je trapný nebo ona něco řekne mému bráchovi a řekne že bych to já nepochopila...
  Moc se omlouvám že to je tak dlouhé a asi to nebudete chtít číst ale byla bych moc rády kdyby stě si to přečetli předem děkuji za odpověď..

  holka, 11 let, 24. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme Ti za důvěru, s jakou se Alíkovi svěřuješ. Zmiňuješ hned několik situací, ve kterých se k Tobě Tvá kamarádka zachovala nepěkně. Nepíšeš ale, s čím konkrétně potřebuješ pomoci. Zkusím Ti tak napsat, jak celé situaci rozumím já.

  Z Tvých řádků vnímám, že bys potřebovala, aby Ti Tvá kamarádka více naslouchala. Aby na Tebe nezvyšovala hlas a dokázala najít pochopení pro to, co v určitých chvílích potřebuješ ty, nejen ona sama. Také se Ti nelíbí, jaké oslovení pro Tebe v určitých chvílích používá. A to, že shazuje důležitost Tvých slov a označuje je za trapné. Je pochopitelné, že se Ti takové chování nezamlouvá. A myslím, že většině lidí by vadilo, pokud by se k nim kamarád takto choval. Vidím, že se jí to snažíš dávat v určitých momentech najevo, ze strany dívky však nepřichází pochopení.

  Chápu, že přemýšlíš, zda dívku nazývat svou kamarádkou, a uvažuješ o tom, zda se s ní dál bavit. Máš ale strach jí to říct. Kamarádství by nemělo vycházet z toho, že se vaše rodiče dlouho znají. Kamarádka by měla být osoba, se kterou se cítíme příjemně a prožíváme s ní radostné chvíle. Zároveň jí důvěřujeme a dokážeme se na ni obrátit i v těžkých chvílích.

  Chápu, že čas, kdy jste spolu, Ti přináší hodně nepříjemných okamžiků. Myslím, že by o tom, jak se v její přítomnosti cítíš a co vše Ti dělá, měli vědět Tví rodiče. Zkus najít klidnou chvíli a svěřit se jim. Můžeš jim také říct, že si nepřeješ plánování dalších návštěv s touto dívkou a proč.

  Můžeš se také rozhodnout, že dáš přátelství ještě šanci, např. najít chvíli, kdy budete spolu pouze samy dvě, a požádat ji, aby Tě vyslechla a popsat, jak Tě její chování zraňuje. Také by mohlo pomoci jí sdělit, co by sis přála, aby se ve vašem kamarádském vztahu změnilo. Je možné, že kamarádka po společném rozhovoru pochopí, co Ti není příjemné a své chování změní. Můžeš se ji dále zeptat, co ji vede k tomu, aby se k Tobě chovala nepěkně. A zjistit, jestli je něco, co by i ona sama ve vašem přátelství potřebovala jinak.

  Je možné, že společný rozhovor by mohl vaše přátelství upevnit. Ale také se může stát, že rozhovor s rodiči a kamarádkou nic nezmění, pak je na místě svěřit se v Tvém okolí někomu dalšímu dospělému, komu důvěřuješ a kdo Tě zná. Spolu pak můžete vymyslet další možnosti, co by se dalo dělat.

  Přejeme Ti pěkný zbytek léta,

  Modrá linka

  Kamarádi

  Touha po blízkém přátelství

  Ahoj Poradno, potřebuji pomoct. Po prázdninách jdu do 7. třídy (mám odklad)
  a potřebuji poradit. Ve třídě si nemohu najít kamarády. Ono to vlastně není jen ve škole, ale i normálně. S každým ze třídy jsem se snažil mluvit. Snažil jsem se přizpůsobit, dělal jsem všechno proto abych si našel kamarády. Všechny to po chvíli asi začalo štvát a za chvíli se se mnou nikdo nebavil. Ve třídě se normálně bavím tak s 2 divnými kluky. a nebo s jednou holkou s kterou chodím na atletiku ale ty kluci se semnou moc nebaví a ta holka má nos nahoru. Jedna populární holka u nás ve třídě se mě minulý rok zeptala jestli nechceme být nejlepší kamarádi. Od té doby, co zjistila že se mi libí obě pohlaví mě jen pomlouvala a smála se mi. po pár dnech jsem zjistil že si posílají i moje fotky z online výuky, různě upravené a smějí se jim. Snažil jsem si dělat kamarády i mimo školu, přes internet. z atletiky, klavíru a tak. Ale ono to je takhle. Někomu napíšu, potom si píšeme třeba 2 týdny a pak mi neodpovídá nebo stylem “Jo, aha, ok.“ Udělal jsem si kamarády i v zahraničí. Úplně to stejný. Moc mě to mrzí, ale začal jsem chodit do takového klubu, během školního roku tam trávím dost času. spíš se bavím s těmi pracovníky. Jsou milý a přijde mi že mi chtějí naslouchat. S mamkou jsem o tomto mluvil a jediné co mi na to řekne je že ať se učím a pak jdu na gympl (6. letej) takže ta mi moc nepomůže. Dělá mě to dost smutným. Ale, to zase v druhém dotazu, protože to je úplně jiné téma. Momentálně, mám 2 kamarády. Moji kamarádku s kterou se bavím už 10 let. a bratrova spolužáka. Aspoň něco. Ale dost často nemohou ven protože mají své kamarády a já pak nemám s kým jít ven. Protože ten klub je celkem daleko od mého domu. Občas bych chtěl mít fakt dobrého kamaráda který by mě hned tak nenechal a bylo by na něm vidět že se semnou chce kamarádit. Nevíte co mám dělat? Díky, Andy

  Andy ????, 23. srpna

  Ahoj Andy,

  obdivuji Tě za to, jakou energii vkládáš do hledání přátel. Vnímám, že se opravdu hodně snažíš. Už jsi toho vyzkoušel hodně a musím přiznat, že mě další cesty, jak přátele hledat nenapadají. Myslím, že je dobře, že sis dokázal najít klub, ve kterém trávíš volný čas, a kde jsi narazil na lidi, kteří Ti rozumí.

  Píšeš o tom, že máš 2 kamarády. Rád bys měl ale alespoň 1 kamaráda, se kterým by sis byl hodně blízký. Říkám si, jak to přátelství mezi vámi nyní vypadá? Zda Tvoji přátele vědí o tom, že toužíš po nějakém pevnějším přátelském vztahu? Napadá mě, že by ses jim mohl se svými pocity svěřit. Sdílet to, jak se cítíme, mnohdy pomáhá naše přátelství prohloubit a utužit. Zmiňuješ také, že Tvoji přátelé často tráví čas s jinými kamarády a ty se pak cítíš sám. Můžeš se tak zkusit kamarádů zeptat, zda by Tě se svými přáteli seznámili a mohli byste tak vyrazit ven všichni společně. Zároveň bys tak mohl získat nové známé.

  Trápí Tě, že když už si nějaké přátele najdeš, po čase Ti přestanou odpovídat nebo sníží frekvenci svých odpovědí. Nevím sice, jak se na přátelství dívají lidé, se kterými si píšeš, ale někteří ale preferují určitý prostor a čas sami pro sebe a pro své jiné aktivity. To je vlastně na přátelství často to hezké - i když například nejsme s daným člověkem v každodenním kontaktu, víme, že tu pro nás přítel bude v těžkých i radostných chvílích. Je však důležité dát v rámci přátelství druhému člověku určitou volnost. Z tvých řádků vnímám, že Ti samota nevyhovuje. I tak si říkám, že bys i ty sám mohl zkusit využít čas o samotě pro čtení nebo aktivity, které Tě baví a naplňují.

  Zmiňuješ také, že se kamarádům snažíš přizpůsobovat. I to může být tzv. kámen úrazu. Přátelství je i o vzájemném obohacování. Je fajn, když lidé mají různé dary, schopnosti a znalosti, a při komunikaci si je vyměňují. Pokud někdo, i s pochopitelným úmyslem, přestane být svůj, ale jen se přizpůsobuje, může to být nudné nebo dokonce nepříjemné. Přijde mi super, že děláš atletiku, hraješ na klavír, není to samozřejmé. Věřím, že, když se dál budeš věnovat svým zájmům, zjišťovat třeba zajímavosti o sportovcích, hudebnících, jejichž skladby hraješ, a věcí kolem těchto dvou koníčků, někdo z okolí to postupem času ocení.

  Mrzí mě, že se Ti nedostává pochopení od Tvých spolužáků, a že jsi ze strany dívky, která měla být Tvou kamarádkou, vystaven posměchu. Určitě není pěkné, že si spolužáci posílají Tvé upravené fotky a smějí se tomu. To by se dít nemělo. V takové chvíli je na místě, zkusit se s tím, jak se k Tobě spolužáci chovají, svěřit někomu dospělému. Je super, že už ses zkusil svěřit mamce, je mi líto, žes u ní nenašel pochopení. Co třeba zkusit se svěřit i pracovnicím v klubu, oblíbené paní učitelce nebo školní psycholožce, pokud u Vás ve škole působí. Říkám si, že psycholožka by Ti zároveň mohla pomoci v dalším hledání přátel. Například v nácviku toho, jak druhé oslovit a jak si nově navázaná přátelství déle udržet. Zkus tak tuto možnost zvážit (případně lze, za pomoci rodičů, vyhledat i psychoterapeuta působícího mimo školu).

  Moc bych Ti přála, abys dokázal najít svou spřízněnou duši, se kterou navážete takové přátelství, po kterém toužíš.

  Přejeme Ti jen to dobré,

  Modrá linka


  Vánoční šibenice

  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!