Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kamarádi

  Jak si najít kamarády i přes sociální fobii?

  Ahoj,
  Nedávno jsem vám psala dotaz ohledně toho, že jsem introvert a jak se toho zbavit. Zjistila jsem, že nejsem introvert, ale že mám sociální fóbii. To proto se taky červenám, moc s ostatními nekomunikuji i když bych chtěla a někdy se před tabulí i mírně třesu. Když jsme byly na škole v přírodě, tak se to trochu zlepšilo, jenže ostatní si zvykli, že je se mnou větší nuda, a tak za mnou ani nechodí. Stále mám problém, že neumím moc navázat komunikaci, a proto se se mnou taky nebaví moc spolužáků a nemám tak kamarády nebo kamarádky. Taky mně nebo hlavně i spolužákům vadí, že jsem jiná než oni - nosím jiné oblečení (nenosím značkové oblečení, crop topy a ani moc ne černé oblečení), neposlouchám tolik hudbu, nikdy jsem nenatáčela nějaké tanečky na Tiktok, nejezdím nakupovat do Olomouce do Šantovky, nelíčím se a nepoužívám voňavky. Holky říkaly, že kdybych se začala líčit a nosila černé oblečení, že bych vypadala starší a myslím si, že by se se mnou i více bavily, jenže já na to líčení prostě nejsem. Taky se ta moje jediná kamarádka přidala do jedné party holek (je jich tam asi 5), se kterýma tráví o přestávkách většinu času. Přijde mi, že se s ní bavím z donucení, protože nemám jiné kamarádky a taky si myslím, že mě někdy využívá. Například na té škole v přírodě se se mnou vlastně vůbec nebavila, ale stejně si tam ode mě půjčila repelent a vyšplíchala snad půlku a když jsme tam šli na procházku, tak si dala pár věcí do mého batohu, aby si nemusela brát ten svůj a taky si ode mě často opisuje úkoly. Navíc v té partě jsou za mě takové namyšlené holky, takže bych se s nima asi ani bavit nechtěla. Napadlo mě, že bych se mohla bavit s jinýma holkama, které v té partě holek nejsou, jenže já jsem ohledně kamarádek dost vybíravá a u každé vidím nějaký problém (to mám asi i kvůli tomu, že jsem melancholik). Taky mi dlouho trvá než si u někoho získám důvěru a když mě jednou zradí, už mu tolik nevěřím. Teď se mi jeden kluk z naší třídy líbí, ale já mu to nedokážu dát najevo, protože mám tu sociální fóbii. Bojím se, že o prázdninách nebudu mít kamarádky, a tak budu hodně doma nebo s rodiči. Takže můj dotaz je, jak se začít bavit více se spolužáky/spolužačkami a najít si ve třídě i mimo ní kamarády/kamarádky i přes to, že mám sociální fóbii?
  P.S. Ta sociální fóbie není až tak vážná, takže ke psychologovi bych chodit nechtěla.

  holka, 14 let, 3. června

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že by sis ráda našla kamarády nebo kamarádky a je mi líto, že se Ti to zatím nedaří. V mé odpovědi Ti nedokážu dát nějaký přesný návod na to, jak si kamarády najít, protože takový návod neexistuje, každý jsme jiný a každému nám může fungovat něco trochu jiného. Ráda bych s Tebou ale sdílela některé myšlenky a nápady, které mi běžely hlavou při čtení Tvého dotazu.

  Všimla jsem si, že pozoruješ své chování vůči druhým a dáváš mu nějaké názvy. Ať už to dřív byl introvert, teď spíš sociální fobie anebo že jsi melancholik. A napadá mě u toho, že někdy může být na škodu napasovat se do nějaké takové škatulky. Je určitě přirozené, že se snažíme věcem rozumět, pojmenovávat je a hledat souvislosti. Nicméně takové nálepky jako introvert a podobně mohou způsobit, že se s takovým označením sžiješ natolik, že Ti to pak může bránit dělat některé věci, třeba hledat kamarády, zapojovat se do rozhovorů, někoho oslovit. Nemusí to tak být, jen o tom přemýšlím. Byla by škoda, kdyby ses kvůli nějakému označení ochudila o zážitky s kamarády. Je v pořádku, pokud méně mluvíš anebo se více stydíš. I přesto můžeš najít kamarády, překonávat se, oslovit někoho ve škole, snažit se seznámit. Píšeš, že ta fobie není až tak vážná a vlastně ani nevím, kdo Ti potvrdil, že ji máš...

  V Tvém dotazu mi přišlo důležité, jak jsi popisovala, že se lišíš od ostatních, nemáš stejné zájmy, jinak se oblékáš, nelíčíš se a vlastně ani nechceš, nejsi na to. Je podle mě v pořádku, abys byla sama sebou, i když to znamená, že se odlišuješ od ostatních. Někdy se může stát, že to okolí nepřijme. Píšeš, že by se s Tebou holky možná víc bavily, kdyby ses líčila a nosila víc černou. Možné to tak opravdu je. Co to ale říká o jejich charakteru, pokud si vybírají kamarádky podle vzhledu? Přála bych Ti kamarády, kterým bude jedno, do jaké barvy se oblékáš, ale budou se s Tebou bavit proto, jaká jsi. Každý z nás je něčím jedinečný a věřím, že dokážeš zaujmout jinými přednostmi. Navíc jsi i psala, že se Ti ty holky zdají namyšlené, to nezní, že bys s nimi chtěla kamarádit. Myslím, že je prima nápad, jak píšeš, že bys zkusila hledat kamarádky mimo tu partu. Píšeš, že jsi vybíravá, u každého vidíš problém. Říkám si, že je v pořádku mít své požadavky na to, s jakými lidmi se chceš bavit. Zároveň všichni máme chyby a můžeme se s druhými bavit a mít je rádi i přes tyto chyby. To záleží na Tobě, co je pro Tebe přijatelné. Třeba by se to, co Ti teď vadí, nezdálo tolik důležité, kdybys ty lidi poznala blíž.

  Ve třídě se Ti líbí kluk, ale kvůli sociální fobii mu to nemůžeš říct. Můžeš zkusit popřemýšlet o tom, co by Ti pomohlo sebrat odvahu a oslovit ho. Nemusíš mu hned říkat, že se Ti líbí, prozatím si můžete jen povídat, domluvit se a jít spolu třeba ven. Něco víc může přijít až postupně, nemusíš na sebe tlačit.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarádky si ze mě dělají srandu

  Ahojky Aliku,
  mám tady dotaz ohledně mých kamarádek. Mám tři kamarádky, které když jsme spolu tak si ze mě dělají srandu, že jsem nízká, plochá a mám velký zadek. Na začátku mi to nevadilo a brala jsem to jako srandu, ale furt to nepřestává a už mi to hodně začíná vadit (už i sama jsem si sebou nejistá). No takže nevím jestli se s nima nemám přestat bavit, ale zároveň je mám hrozně ráda a kdybych se s nima přestala bavit tak nemám nikoho jiného s kým bych se bavila, takže bych potřebovala poradit co má dělat.:-(

  holka, 12 let, 30. května

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou nám píšeš. Kamarádky komentují, jak jim přijde Tvůj vzhled, na začátku jsi to brala jako srandu, teď už to ale přehání a vadí Ti to. Začínáš si být sama sebou nejistá. Zvažuješ, že se s nimi přestaneš bavit, zároveň o ně nechceš přijít.

  Mrzí mě, že Ti teď kamarádky říkají něco, co Ti vadí a zraňuje Tě. To si nezasloužíš.

  Určitě se s tím ale něco dá zkusit dělat. Říkám si, že možná kamarádkám nedošlo, že to pro Tebe už není sranda. Mohla jsi to mít na začátku jinak než teď. To, že si ze sebe umíme udělat srandu, je fajn, ale je taky dobře, že už jsi pocítila svou hranici, za kterou Ti v tom fajn není.

  Chtěla bych Tě povzbudit, abys kamarádkám otevřeně řekla, že Ti vadí, když mají tyhle komentáře. Každý máme jiný typ postavy, v pubertě se taky hodně mění, bývají různá období, ve kterých se můžeš cítit více či méně ve svém těle spokojeně. Neznamená to ale, že by si mohly holky dovolovat narážky, které Ti vadí. Neboj se v tom vymezit – říct jim konkrétně, co jsi od nich slyšela, co kolem toho cítíš a jak bys to chtěla dál. Možná budete mít společnou chvíli po škole anebo máte jiné společné aktivity, kde by se na to dal vyhradit prostor a tyto věci si ujasnit? Zasloužíš si zažívat kamarádství bez posměchu nebo nepříjemných narážek.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Povahově identičtí lidé

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na jednu velice zábavnou náhodu.
  Tento rok jsem přešel na gymnázium a celý rok mi jeden spolužák připadal takový stejný...
  Dnes jsem se ho na to zeptal a snad na všech zájmech, pocitech, náladách jsme byli stejní. Dokonce jsem zjistil, že se mu líbí stejná holka jako mně.
  Chtěl bych se zeptat jaké je na to odhadem procento, že se povahově identičtí lidé setkají a dokonce spolu chodí do třídy.
  Děkuji za odpověď ;-)

  kluk, 12 let, 29. května

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, žes potkal někoho, s kým si tak rozumíš. Na Tvou otázku však neumím odpovědět, neznám žádné takové statistiky. Spíše Tě chci podpořit, aby sis užíval společnosti stejně naladěného spolužáka.

  Prima dny Ti přeje
  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarádka si našla lepší kamarádku

  Dobrý den.
  Mám jednu kamarádku od dětství a vždycky jsme měli dobrý vztah jenže od tohohle ročníku si našla lepší kamarádku s kterou je větší sranda. Může s ní dělat o přestávkách blbiny za to se mnou se může jenom nudit protože neumím vymyslet dobré téma rozhovoru. Vždycky projde kolem mí lavice a já si řeknu „jé určitě jde za mnou“ či „možná mě jde pozdravit“. Vždycky to dopadne tak že jenom projde a zajde za svou lepší kamarádkou. Občas zapomenu že má lepší kamarády jak mě a když učitelka řekne že si máme najít dvojici tak se mi rozzáří oči a jdu za svou kámoškou která už ale má namířeno k tý lepší kamarádce. Najednou se zaseknu na místě a řeknu si „no jasně co jsem čekala“ a chce se mi brečet. Občas si k ní Sednu na oběd a vedle ní sedí jiná kamarádka a já se zeptám jestli si můžu přisednout. Ona se na mě podívá a řekne jo potom se vrátí k tomu co říkala a povídá si s tou druhou což ale respektuji protože jsem přišla ve chvíli kdy už měla něco rozmluveného. Když přejdou k jinému tématu např že se netěší na tamten či tenhle předmět. Já to odkývnu a něco k tomu řeknu např proč to nemám ráda nebo se na to v ten den moc netěším. Obě se na mě jenom podívají s tím jako „coo?“ a potom se vrátí zase k sobě a dělají že tam nejsem. Když sedím někde sama a všimnu si že přichází se svým nandaným jídlem tak se ve mně vždycky probudí naděje že by si mohla přisednout jenže ona jde k jinému stolu a k ní si přisedne jiná parta. Vždycky je mi to strašně moc líto. Jsem snad nudná kamarádka? Nebo je to tím jak vypadám? Nebo že nejsem zase tak holčičí typ protože se nedívám na romantický filmy který mě vůbec nebaví protože vím jak to skončí? (Teď mám na mysli hlavně ty High school Americký romanťárny). Nebo protože nemám ráda si na sebe patlat make-up? Nebo že neumím vymyslet dobrý téma rozhovoru? V týhle době se člověk nemůže zeptat „jaký byl tvůj víkend?“ protože je to tak zvaně out otázka. Nebo je to tím že neznám skoro žádnýho kluka a ten který je na naší škole nejhezčí a zcela populární tak já ho neznala do tý doby než mi o něm někdo řekl? Asi není nejhezčí ani úplně populární když jsem ho neznala a v podstatě se mi nelíbí. Teď ho nechci nazvat jakože je hnusnej jenom na něm nic nevidím. Taky občas brečím kvůli tomu že si mě nevšímá. Bydlíme ve stejné vesnici a když se jí zeptám jestli nechce jít ven tak už to má domluveno s někým jiným. Je mi to strašně moc líto :(.

  holka, 13 let, 29. května

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že je Ti líto, když se s Tebou kamarádka přestává bavit. Někdy se stává, že se cesty kamarádů rozcházejí. A vůbec to nemusí být něčí vina, prostě se vyvíjejí každý jiným směrem. Sama píšeš, že toho s kamarádkou moc společného nemáš. Jakákoli ztráta je potřeba odtruchlit, odsmutnit. Můžeš klidně plakat, když je Ti to líto. Chci Tě ale povzbudit v tom, abys dál žila svůj život, věnovala se svým povinnostem, i koníčkům. A zároveň se rozhlížela kolem sebe. Ve třídě máš více spolužáků, možná si s někým z nich můžeš rozumět více, než se svou původní kamarádkou. Ono to někdy může chvíli trvat, než člověk potká lidi, se kterými si opravdu rozumí. I kdyby se nikdo takový nenašel přímo ve Tvé třídě, třeba jsou nějací fajn lidi v jiné třídě nebo tam, kde bydlíš, případně v nějakém kroužku. V kroužcích se hledají kamarádi snadněji, protože mají společné zájmy. Zkus to tedy nevzdávat.

  Bezstarostné dny Ti přeje
  Modrá linka

  Kamarádi

  Všem jsem pro smích

  Ahoj, zdravím,
  mám problém. Především chci všem z poradny poděkovat za úžasné odpovědi. Stejně tak chci poděkovat lidem, kteří tyto dotazy položili. Ale zpět k mému problému. Já jsem všem pro smích. Ve škole, na dvou kroužcích nevím kde všude. Všichni si ze mě dělají srandu. Ještě k tomu rozchod s klukem, který na mě online zaútočil a prý, že mu lžu. Cítím se strašně špatně. Ještě mám problémy doma. Ví to kamarádka, pardon kamarád. Mámě se s ničím nesvěřuji, ona je vlastně začátkem problémů. A ví to školní psycholožka. Nevíte co mám dělat? Aby se mi přestali smát? Promluvit si s nimi je nemožné. Další problém je holka, která toho kluka oblézá. Říka mu o mně hnusné věci. Říká, že balím jiného kluka a že jsem se s ním rozešla kvůli tomu, že mi nevěnoval svůj čas. Ani jedna z těch věcí není pravda. Co mám dělat?:-|
  Děkuji moc
  Holka

  holka, 11 let, 21. května

  Ahoj z Modré linky.

  je moc dobře, že si pro sebe hledáš podporu v těžkých chvílích. Z Tvého dotazu jsem pochopila, že je toho teď opravdu hodně, co se ve Tvém životě děje - ve škole i na kroužku se Ti posmívají, rozešla ses s klukem, kterému navíc jiná holka o Tobě vykládá lži a ani doma to není nic moc, dokonce mámu vnímáš jako začátek problémů.

  Je mi líto, že tohle ve svém životě teď prožíváš. Není v pořádku, aby se Ti kdokoliv posmíval, takové chování si nezasloužíš. Moc oceňuji, že jsi o tom mluvila se školní psycholožkou, představuji si, že nebylo snadné se jí svěřit. Nejsem si jistá, kolikrát jsi u ní byla a zda k ní ještě dál chodit budeš. Pokud je přímo u Vás ve škole, měla by právě ona ve spolupráci s učiteli dál řešit, aby se k Tobě takto děti nechovaly. Může Ti dát nějaká doporučení, jak v případě posmívání reagovat a můžete o tom spolu dál mluvit. Zároveň je dobré, aby učitelé dali najevo spolužákům, aby s tím přestali a upozornili je, co to pro ně bude znamenat, když nepřestanou. Kdybys měla pocit, že to ve škole nikdo z dospělých neřeší, můžeš se obrátit ještě i na ředitelku/ředitele anebo potom na dalšího dospělého z Tvého okolí, který by mohl do školy jít a probrat to s učiteli. Psala jsi, že mámě se svěřovat nechceš, to je mi líto. Je někdo jiný dospělý, komu věříš? Táta, babička, teta? Je moc důležité, abys na to nebyla sama. I naše linka je Ti nadále k dispozici, lépe však na telefonu anebo chatu, kde můžeme jít více do hloubky, vzájemně se doptávat a lépe tak reagovat na to, co potřebuješ (www.modralinka.cz)

  Co se týče Tvého bývalého kluka a že mu nějaká kamarádka o Tobě lže... Vím toho o situaci velmi málo na to, abych Ti dávala jednoznačnou radu. Věřím, že Ty sama tušíš, co bys chtěla udělat, co by mohlo pomoci, možná jsi o tom sama přemýšlela. Napadá mě, že nejjednodušší by mohlo být promluvit přímo s ním a říct mu, jak to máš. Ale Tvoje povinnost to není a kdyby se Ti to už dál řešit nechtělo, i to je v pořádku.

  Držíme Ti palce, abys pro sebe našla vhodnou podporu.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Nechovám se ke kamarádce hezky

  Ahojky,
  Mám pocit že se ke své kamarádce nechovám úplně nejlíp....
  Už mně docela dlouho štve to co občas říká v hodinách za nesmysly a všichni ostatní to vidí stejně jako já... Nejhorší je że jak se s ní bavím tak mám pocit že kvůli tomu mně ostatní spolužáci nemají rádi ještě víc než obvykle. Je to hrozný pocit, vždy se bavíme normálně a je v pohodě, jediný co mi vadí je když se bavíme ve škole... Já i sama mam pocit že mimo školu se k ní chovám jinak než k jiným a hrozně mně to štve ale já si nemůžu pomoct, občas debilní vtipy co ani nevim jestli ji maji urazit nebo byt vtipný ale vím že to asi možná příjemný neni když řeknu nějakou takovou kravinu. Vypadá to že ji to nevadí ale z mého pohledu to vidím jinak, přijde mi že by ji to mohlo vadit, nebo nejak psychicky ranit no chápete... Nejlíp bych se s ní nebavila jen abych ji nějak zbytečně neubližovala a aby to ve třídě bylo jiný... Jen já bych se s ni nemohla přestat bavit jen tak.
  A i delší dobu mám pocit že kamarády okolo sebe jen tak využívám, moc se nebavíme a když něco potřebuju nebo nechci trávit ve městě sama čas tak jdu za nima.
  Děkuju za odpověď :))

  holka, 14 let, 14. května

  Ahoj,

  oceňuji, že si všímáš toho, jak se chováš ke kamarádce ve škole a přemýšlíš o tom, co s tím. Nejsem si jistá, jestli jsem Tě pochopila správně, raději to shrnu. Mimo školu se s kamarádkou bavíš normálně, ale ve škole si z ní děláš srandu a připadá Ti, že ji to možná zraňuje i když nedává nic najevo. Děláš to zřejmě kvůli tomu, že Tě štve, co kamarádka říká v hodinách a také kvůli spolužákům, kteří Tě nemají rádi, protože se s kamarádkou bavíš.

  Je podle mě moc dobře, že si uvědomuješ takové souvislosti a přemýšlíš o tom, jak se asi Tvá kamarádka cítí. Lidé často nedávají najevo, když jim něco ubližuje, takže moc oceňuji, že nad tím uvažuješ, přestože kamarádka se tváří, že je vše v pořádku. Napadá Tě, že by ses s ní nejraději nebavila, aby to ve škole bylo jinak a abys jí neubližovala, ale současně Ti to jen tak nejde. Tomu rozumím, asi by to bylo zvláštní, kdyby ses s ní jen tak přestala bavit bez nějakého vysvětlení. Říkám si proto, jestli je pro Tebe možné s kamarádkou si co nejotevřeněji promluvit a říct jí, jak se cítíš. Klidně podobně, jako jsi to napsala nám. Můžeš se jí zeptat, co si o tom myslí ona a jak se cítí ve třídě. Také je v pořádku, aby ses jí zeptala na to, co říká v hodinách. Můžeš jí říct o tom, že Tě to někdy rozčiluje, protože tomu nerozumíš. Třeba Ti to kamarádka nějak vysvětlí. K přátelství patří i debaty o nepříjemných věcech. Může to být těžké a možná z toho budeš nervózní, ale obvykle pokud se o podobných věcech nemluví, udělá to ve vztahu neplechu. Může pomoct také promluvit si o tom s někým, komu věříš a nebýt na to sama.

  Přejeme Ti, abyste s kamarádkou dokázaly mluvit o tom, co se děje.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Chci se normálně bavit

  Ahoj, mám takový problém a to že jsem introvert. Já vím, že je to prostě jen moje povaha, ale už mě to dost štve. Řekla bych, že jsem se stala introvertem přes covid. Dříve jsem normálně dělala kraviny se spolužačkama a měla plno kamarádek. Pak nastal covid, byla karanténa a když jsem přišla zpět do školy, tak jsem zjistila, že se celkem dost stydím. I když jsme ve třídě nemuseli mít roušky, tak jsem je stejně nosila. Postupně jsem ztrácela kamarádky, jedna moje kamarádka odešla z naší školy a teď mám už jen jednu kamarádku, která se baví tak s 5 dalšími holkami víc než se mnou. Řekla bych, že jsem v naší třídě taková neutrální- nikdo mě nemá nějak moc rád, ale není to ani, že by mě nenáviděli. I když znám své spolužáky skoro 8 let, tak to tak nevypadá. O přestávkách sedím v lavici, nedokážu s ostatními navázat konverzaci, před kluky se někdy i červenám studem a ostatní si pak myslí, že se mi líbí, ale tak to není. Všichni si myslí, že jsem stydlivá nebo tichá a někdy se mi i posmívají. Ostatní o přestávkách dělají kraviny, hrají stolní tenis a já si pak připadám divně, když jen tak sedím. Myslím si, že kdybych se tam chovala jako doma, tak bych měla více kamarádek. A když mám přednášky před tabulí, tak je to nejhorší- všechny referáty se učím nazpaměť, protože jen tak sama bez přípravy bych to nedokázala říct, u toho se sekám a někdy i zčervenám. Napadlo mě, že bych si mohla brát do školy knihy, jelikož ráda čtu, jenže to by pak bylo ještě horší. Nanejvíc jedem za chvíli na školu v přírodě. Na pokoji budu s tou mojí jedinou kamarádkou a dalšími šesti. Bojím se, že se s nima nedokážu bavit a že tam budu taková osamocená. Myslím si taky, že tam bude diskotéka stejně jako minulý rok, ale to se budu stydět tancovat. Přitom mě vždycky ta hudba tak láká...
  A to se s rodinou bavím normálně, možná jsem až moc ukecaná. Ráda bych se se spolužáky bavila, dělala kraviny atd., ale prostě to nejde. Taky bych si chtěla na léto najít kamarádky, se kterými bych chodila ven, sportovala, apod. Teď mám problém, že se mi začíná trochu krčit páteř kvůli tomu, že nemám s kým chodit ven nebo sportovat.
  Možná jsem trochu introvert i proto, že mám málo pohybu. Slyšela jsem, že když člověk sportuje, cítí se lépe a není pak tolik ve stresu, a když jsem jednou šla po tělocviku do třídy, tak jsem dostala náladu si s někým povídat a málem se tak stalo.
  Nechtěla bych se stát přímo extrovertem, ale aspoň bych chtěla trochu více komunikovat se spolužáky a najít si nějaké kamarádky, a hlavně i kamarády (už mě štve, že se se mnou kluci nebaví a ani já s nima), ale nevím jak, když nedokážu ani navázat konverzaci. A taky bych chtěla získat trochu odvahy k tomu, abych se nestyděla tancovat, abych se na té škole v přírodě trochu pobavila. Prostě bych se chtěla zbavit těch věcí, které jsem tady napsala. Možná by se šlo introverze také i zbavit, když jsem jí dostala během života... Ale fakt nevím... Snad nevadí, že jsem toho tady napsala tolik;-D

  holka, 13 let, 11. května

  Ahoj,

  období kovidového lockdownu zasáhlo hodně dětí, nejsi sama, kdo prošel tímto obdobím a cítí na sobě následky, změnu oproti minulosti. Mnoho dětí má po lockdownu psychické následky.
  Mrzí mne, že máš nyní méně kamarádek. Vidíš, jak se spolužáci baví a sleduješ je z lavice, zatímco dříve ses k nim vždy přidala. Nemohu takto na dálku po internetu posoudit, zda jsi skutečně introvert nebo Ti v zapojení se do zábavy vadí nějaký ostych se „odvázat“. Máš obavu ze školy v přírodě, že se tam nebudeš bavit tak, jak by sis ráda představovala. Hledáš podporu v Alíkově poradně, ale toto složité téma vztahů a komunikace, sociálních kontaktů, je pro poradnu dosti náročné. Neměla bys se svými myšlenkami zůstávat sama, zkus se obrátit na někoho dospělého, komu věříš, třeba rodiče, prarodiče, oblíbenou učitelku, vedoucí kroužku...Máte-li na své škole psychologa, můžeš se obrátit i na něj.

  Přejeme Ti, ať se Ti daří.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Cítím se sám

  Hrozne casto se citim sam, jde to nejak lehce opravit?

  kluk, 13 let, 8. května

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že se často cítíš sám. Je mi moc líto, že prožíváš samotu, která pro Tebe není příjemná. Může být tíživá, bez radosti, můžeš kolem toho zažívat spousty další pocitů, kterými může být těžké projít. Jsem moc ráda, že jsi napsal a hledáš si způsoby, jak to zkusit změnit. To je moc fajn první krok - být otevřený k druhým. Cest je určitě víc a bude to chtít i Tvou odvahu se po nich vydat. Napadá mě, kdo se Ti vybaví, když se řekne „můj blízký člověk“ anebo „člověk, kterému věřím“? Je to někdo z Tvé rodiny, někdo z kamarádů, někdo ze školy, z volnočasových aktivit? Když se cítíš sám, není vůbec ostuda se tomuto člověku ozvat - jak se asi má, co dělá, a Ty mu můžeš povědět, co se děje teď u Tebe. Můžete si spolu napsat, zavolat, jít někam ven, naplánovat si něco společného na později. Je někdo, koho bys mohl jít navštívit? Dalšími místy, kde se dá blíž potkat s ostatními jsou třeba škola (během přestávek, společných projektů) anebo kroužky - navštěvuješ teď nějaké anebo Tě láká do nějakého nového chodit? Zkus to probrat s rodiči a můžeš začít klidně něco nového, co do Tvého života přivede další lidi, snad časem kamarády. O tom všem si můžeš popovídat podrobněji, nebo napsat i v online poradnách, jsme tu pro Tebe anonymně na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) anebo na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Neboj se ozvat. Možná i jarní dny přinesou víc možností, jak se potkávat s lidmi, možná rád chodíš na procházky, na hřiště, sportuješ venku, snad Ti to otevře další možnosti, jak být spolu.

  Ať máš brzy hezčí dny přeje
  Modrá linka

  Kamarádi

  ahoj, poslední dobou se mi hodně mastí vlasy, zkoušela jsem měnit šampon, ale nepomáhá to.. Mamka mi říká, že je to normální, ale když si vlasy umyju, druhý den jsou starsne mastné, nevíte co s tím? Ve škole mi všichni říkají, že bych si měl jít umýt vlasy a posmívají se mi, že vypadám jako bezdomovec. Nevím, jak jim odpovědět.. Holky ve třídě jsou všechny hezké a pak přijdu já bez make-upu, který mi nedovolí mamka nosit, bez crop topu, který mi také nedovolí mi nosit a vypadám jinak než ostatní.. nevíte jak můžu mamku přesvědčit aby dovolila si koupit make up, a oblečení které nosí ostatní holčiny?

  13 let, holka, 29. dubna

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že ti máma nedovolí nosit oblečení a používat kosmetiku stejnou jako používají. A také tě trápí to, že se ti hodně mastí vlasy a ty nevíš co s tím. K tomu bych ti doporučila, abys to řešila s lékařem. Třeba potřebuješ šampon s nějakým léčebným, antibakteriálním přípravkem. Určitě to není nic neobvyklého, ve tvém věku, že se začnou vlasy více mastit. Je to spojené i s dalšími tělesnými změny a tvým vývojem. A pomoc určitě existuje. A k tomu, co píšeš jako druhé - zkus si s mámou o tom v klidu promluvit. Řekni jí po pravdě, jak se ve třídě, mezi ostatními dívkami cítíš. Je to pochopitelné, že bys nyní ráda zapadla mezi své vrstevníky a můžeš se takto cítit vydělená. Samozřejmě to, jaké máš vztahy s druhými by nemělo záležet na tom, co nosíš či nenosíš. Ale je pochopitelné, že nyní je to pro tebe důležité. Mamka může mít pravdu v tom, že není potřeba abys napodobovala ostatní ve všem, co u nich vidíš. A je dobré si uchovat svůj názor a svou osobitost. Nemusíš se ve všem přizpůsobovat. Na druhou stranu je potřeba vypadat tak, aby ses cítila dobře a sebejistě. Zkus si o tom v tomto duchu s mamkou promluvit. Třeba by ti i mohla poradit, jak to máš udělat, co by si tedy představovala ona a co by dělala ona, na tvém místě.
  Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Jak pomoct kamarádovi?

  Ahoj Alíku,
  mám kamaráda, se kterym cca pred mesicem rozesla jeho holka. Podle me ji mel opravdu rad. Nechodili spolu vice nez pul roku, ale on to i tak docela spatne snasi. Snazim se ho nejak rozptýlit, rozveselit, zkratka mu pomoct, ale spis mi prijde, ze ho tim otravuju. Ale i tak bych mu chtela pomoct, ale nevim jak. Mrzi me, ze je nestastny a smutny... Nevite, jak mu mam pomoci?

  holka, 14 let, 1. května

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že chceš podpořit kamaráda, který se trápí po rozchodu. Myslím si, že nabídnout mu svou společnost, dát mu možnost se vypovídat či dělat společně nějaké aktivity, je dostatečná pomoc. Jestliže máš dojem, že ho spíše otravuješ, jak Ty sama píšeš, potom se ho na to klidně můžeš zeptat. Můžeš mu prostě na rovinu říct, že bys ho chtěla podpořit, ale vlastně nevíš jak. Tak si on sám může říct, co potřebuje.

  Zároveň Ti chci napsat, že to, že je smutný, není špatně. K životu paří i situace, kdy nám smutno je. Rozchod je ztráta a ztráta potřebuje čas, aby si ji člověk „odsmutnil“ – odtruchlil. Takže je možné, že kamarádovi pomáháš dostatečně, přestože je i nadále smutný. S takovýmto smutkem skutečně pomáhá i čas.

  Prima dny Tobě i kamarádovi přeje
  Modrá linka

  Kamarádi

  Jak se s ním zase začít bavit?

  Ahoj Alíku a spol, mám takový problém.
  Asi před 7 měsíci jsem potkala kluka. Psali jsme si každý den, posílali jsme si hlasovky a vážně jsme se zblížili. Jenže mně se začal líbit a řekla jsem mu to. Přesto, že se mnou každý den flirtoval mi řekl, že je na to moc brzy, tak jsem čekala. Nakonec mi napsal, že to se mnou vůbec zkusit nechce a že to necítí stejně. Když jsem se ho zeptala, proč mi tedy dával falešné naděje, odpověděl, že tu zprávu napsal omylem a že to vlastně cítí stejně. Mě to naštvalo a začala jsem ho ignorovat a jelikož když jsem měla crush na něho, měla jsem crush i na jednu holku a s tou holkou jsme spolu začaly chodit. Jeho to naštvalo a od té doby jsme si nepsali. Naposled mi napsal asi před měsícem, že se omlouvá, já se taky omluvila, ale stále se nebavíme. Tedy bavíme, ale jen v takové skupině, kde oba jsme, jenže tam si většinou dáme jen třeba like na zprávu. Nechci s ním už chodit, mám vztah, ale strašně ráda bych se s ním zase bavila. Nevíte, co mám dělat?

  holka, 13 let, 29. dubna

  Ahoj,

  je fajn, že jste se s kamarádem dokázali vzájemně omluvit po tom, co mezi Vámi došlo k nedorozumění. Rozumím tomu, že by ses ním chtěla začít znovu bavit, není na to ale bohužel žádný jednoznačný recept. Napadá mě, že bys mohla kamarádovi říct, že Tě mrzí to, že se spolu nebavíte a chtěla bys s ním zas kamarádit. Pokud ale nebude chtít, nejde nikoho nutit k ničemu, co nechce. Odmítnutí může být někdy bolavé a je pochopitelné, že je z toho člověk smutný nebo naštvaný. Někdy se cesty lidí v průběhu života rozchází a občas i dlouhodobá přátelství končí. Někdy zas vztahy potřebují čas, aby se urovnaly. Uvidíš, jak kamarád zareaguje, když mu dáš najevo, že by ses s ním chtěla znovu bavit.

  Držíme Ti palce

  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarádka se o mě nezajímá

  Ahoj poradno, mám takový zvláštní dotaz. Je to o mojí kamarádce. Vlastně vždycky když jí napíšu něco kvůli čemu jsem šťastná, smutná, naštvaná atd., Tak mi na to vždy odpoví něco jako „aha“ „Ok?“ „to je zlý“ a pak proste začne buď mluvit o sobě, nebo už proste neodpovídá. Třeba včera jsem jí napsala že jsem nemocná a je mi docela špatně, a ona mi odpsala: „ok?? A budeš moct pak volat?“.Jsem z toho vážně smutná, protože mi přijde že se o mě vůbec nezajímá

  holka, 11 let, 22. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že je Ti smutno z toho, když máš dojem, že se o Tebe kamarádka nezajímá. Z toho, co píšeš, to tak být může. Také ale nemusí. Možná se ze strany Tvé kamarádky nemusí jednat o nezájem, třeba prostě neví, jak Tě podpořit, co říct. A proto se možná snaží odvést pozornost jinam.

  Chci Tě proto podpořit v tom, aby sis o tom s kamarádkou úplně normálně popovídala. Ve chvíli, kdy odvede pozornost jinam, se jí můžeš zeptat, jestli ji to nezajímá. Také jí můžeš říct, co bys potřebovala nebo chtěla. Například o tom víc mluvit, obejmout, když Ti není dobře či cokoli jiného. A pokud bys opravdu zjistila, že se o Tebe nezajímá, můžeš jí klidně říct, že Ti to vadí a uvidíš, jak zareaguje. V případě, že o Tebe zájem neprojeví a pro Tebe je to důležité, potom asi stojí za to zvážit si, jestli si nenajít jinou kamarádku.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Kamarádi

  Spor s kamarádem

  Ahoj, již dlouhou jsem ve sporu s kamarádem a mám pocit že mi ted dává sezřat že se s ním nebavím. Mám pocit, že žárlí na to, že se bavím s někým jiným a neunese že už se s ním nebavím. Problém je v tom že začíná být dotěrný k lidem se kterými se bavím já a mám pocit že se je snaží dostat na svoji stranu a přebrat mi je. Jak mu mám říct at toho nechá ?

  kluk, 14 let, 18. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  s kamarádem se teď nebavíte, máš pocit, že žárlí na lidi, se kterými se bavíš Ty a snaží se je dostat na svou stranu. Rád bys, aby toho nechal.
  Z Tvého psaní mi není jasné, jestli se s ním nechceš už vůbec bavit, anebo máte teď období, kdy se bavíte prostě méně. Mezi kamarády to tak může být, že v různém čase se bavíte s jinými víc, protože si zrovna máte více co říct, řešíte společné věci apod. Není to nic, co by bylo k výčitkám. Zkouším si představit, že se kamarád může cítit tak trochu na druhé koleji a „hlásí se“ o Tvou pozornost, třeba i tak že se snaží upoutat lidi, se kterými se bavíš. Ty máš jistě volbu se bavit s tím, s kým chceš, zároveň se nedivím, pokud se to stalo třeba náhle a kamarádovi chybíš. Musí si zvykat na to, že to je mezi vámi teď jinak, že jste si vzdálenější. Každý to bere jinak, každý potřebuje na takové změny jinak dlouhý čas. Říkám si, že byste si zasloužili se o tom společně pobavit – jaké máš Ty představy o vašem dalším kontaktu, co Ti vadí, co bys rád jinak, a naopak zase pak Ty můžeš vyslechnout jeho. Mohlo by to celou věc vyjasnit a zklidnit. Bude se to časem různě vyvíjet a měnit, a to je normální. Můžeš ho oslovit/napsat mu, abyste se potkali a popovídali. Možná máš v okolí jiné kamarády, kteří vás oba znají, neboj se to probrat i s nimi a vyslechnout jiný pohled.

  Držíme palce a přejeme hezké dny.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarádka se mi vzdaluje

  Ahoj, mam problém s kamarádkou. Dřív se dá říct že jsem byl já na prvním místě, ale teď si našla kluka a upřednostňuje ho. Strašně mě to mrzí protože byla fakt moje nejlepší kamarádka a teď mluví skoro jen o něm, furt mu píše a po škole už se mnou ani nechodí ven protože chodí s ním. Samozřejmě chápu že je třeba zamilovaná a se mnou se vidí ve škole ale opravdu je mi to líto. Třeba si ho chce ještě užít ale jsme v 8. Třídě a za rok a něco odejdeme na jiné školy a bojím se už tak teď už se bavit nebudeme, a on do toho přijde ještě kluk kvůli kterému už se tak moc nebavíme. Nevím co mám dělat protože si kluka našla i moje druhá kámoška. Vlastně on nebydlí tam kde chodíme do školy takže s ním netráví tolik času ale i tak se prostě bojím a moc mě to mrzí že ho upřednostňuje. Co mám dělat?

  kluk, 13 let, 18. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí Tě, že už to není mezi Tebou a kamarádkou takové jako předtím – našla si kluka a přijde Ti, že tím vaše kamarádství hodně ztratilo. Nedivím se, že Tě ta změna tak zasáhla. Zní to, že jste byli zvyklí být hodně spolu a věnovali jste si spoustu pozornosti, chodili jste ven. Asi Ti ten čas hodně chybí, to je pochopitelné. Říkám si, že skloubit a rozdělit čas mezi kamarády a partnery – kluky, se kterými teď začaly Tvoje kamarádky chodit, je asi náročné. Určitě se to dá, ale chvíli se to možná bude ustalovat. Často to, co je nové, láká k objevování, a pokud je kamarádka, jak píšeš, zamilovaná, tak není vlastně divu, že má svého kluka teď „plnou hlavu“. Kamarádství může získat dost jinou podobu. Zároveň to neznamená, že zmizí úplně, pokud obě strany nebudou chtít. Říkám si, že možná je spousta věcí ohledně toho, co teď zažíváš a chtěl bys je říct i kamarádce. Neboj se jí to všechno povědět a uvidíš, co ona na to. Snad uslyší, že Ti na ní záleží a třeba najdete způsoby, jak to zkusit lépe skloubit. Můžeš se s tím svěřit i jiným kamarádům a celou věc brát i jako možnost mít čas i víc na ně. Můžeš třeba napsat někomu, s kým ses už dlouho neviděl, někomu, koho bys rád víc poznal. Nezapomínej taky na svůj volný čas a pro Tebe příjemně strávené chvíle, ať už s rodinou anebo o samotě.

  Ať máš co nejhezčí dny přeje
  Modrá linka

  Kamarádi

  S kamarádkou už to není jako dřív

  Ahoj Alíku a ostatní, mám ve třídě kamarádku se kterou se bavím už od 1 třídy, takže už hodně dlouho. Všude jsme byly spolu, každou přestávku jsme se bavily jenom my dvě, chodily spolu ven atd. Jenže teďka poslední dobou ( možná tak 2-3 týdny) se začala často bavit i s ostatníma holkama ze třídy a občas si ani nevšimne nebo mě nejde pozdravit když příjdu do školy. Jednou jsem jí o tom už řekla že mi příjde jakoby mně vyměňovala ale ona říkala že ne že se chce bavit i se mnou. Což si myslím že je pravda ale mě prostě štve že už mi nevěnuje tolik pozornosti jako dřív + ty věci jak už jsem zmiňovala. Je to asi ode mě hnusný, ale prostě já chci aby se bavila jenom se mnou. Moc mi nejde být v takovém přátelství, protože ta škola je jediné místo kde se vídáme a kde se bavíme. Ještě k tomu už se mnou nechce tolik chodit ven jako dřív. Vetšinou je to teď v té škole tak že: příjdu a ona se baví s holkama ze třídy a potom často ignoruje že jsem přišla, potom je další přestávka a chce se jít bavit zase s těma holkama a někdy se mě i zeptá jestli půjdem za ***jméno** jenže já se chci bavit jenom s tou kamarádkou a né s nima. A takhle je to teď pořád. Já bych prostě hodně chtěla aby to bylo tak jak bylo předtím. co mám v téhle situaci dělat ?? Chtěla bych aby to bylo tak jak předtím, protože pokud nebude tak možná ukončím naše přátelství protože mě to že už mi nevěnuje tolik pozornosti docela trápí. Předem děkuji za odpověď.

  Jessie, 14 let, 11. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  trápí tě vzdálení se od kamarádky. Bavíte se už opravdu dlouho, teď se ale něco změnilo a ona se poslední měsíc baví víc s jinými holkami ze třídy. Už jsi jí říkala, že Ti to vadí, ale ona Tě nechce ztratit.

  Říkám si, že to pro Tebe a vaše kamarádství musí být velká změna. Nedivím se, že Tě to štve. Na druhou stranu je běžné, že jsou v přátelství období, kdy se od sebe vzdálíte a nemusí to hned znamenat, že vaše přátelství skončilo. Je to přirozená potřeba - být v kontaktu i s dalšími vrstevníky a poznávat víc do hloubky nové lidi. Říkám si, že možná to teď Tvoje kamarádka tak potřebuje. Je to do nějaké míry normální, že ve vztazích jsou období, kdy se bavíme víc s jedním než s druhým. Možná zrovna řešíme podobná témata, máme v něčem k sobě blíž. Právě pro to všechno bývá moc přínosné potkávat se a bavit se i s ostatními lidmi. Neznamená to, že někdo je lepší nebo horší. To nejde srovnávat. Jde jen o to, že nám různí lidé mohou do života přinést různé věci, inspirovat nás, něco nás naučit, jinak s námi jednat.

  Máš plné právo to s kamarádkou ještě celé probrat a upřímně jí sdělit, co Tě štve, z čeho máš obavy a jak by sis to představovala jinak. Uvidíš, co ona na to. Říkám si, že hloubka vašeho přátelství může být dost veliká, když k sobě máte od první třídy blízko. To je moc vzácné. Neznamená to, že to je všechno zničeno, když se váš kontakt teď poslední měsíc změnil. Máš taky možnost si dát „odstup“ od toho všeho, jak píšeš. Můžeš zkusit věnovat víc pozornosti sama sobě a dělat věci, co máš ráda, můžeš si zkusit o tom všem, co se Ti honí hlavou, psát deník, možná budeš mít víc prostoru trávit čas s blízkými z rodiny anebo jinými kamarády.

  Držíme palce, abyste mohli s kamarádkou anebo i s ostatními kamarády trávit dny, které pro Tebe budou příjemné a budeš v nich zažívat blízkost.

  Modrá linka


  Vánoční šibenice

  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!