Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kamarádi

  Ahoj poradno, omlouvám se že pořád skoro ob den píšu. A také se omlouvám za dlouhý dopis. Mám hodně problémů a dotazů a vždy když se něco stane tak se chci někomu svěřit a jsem ráda že můžu Vám.

  1. Dnes v naší škole proběhl srdíčkový den. Spočívá v tom že pár dětí obchází všechny třídy z krabicí kde jsou např. magnetky. Také jsem si jednu koupila a to s roztomilím mýválkem. Moje kamarádka si zakoupila jednu magnetku s pejsky ale na té magnetce byla nalepená druhá a to tygřík. Když ho kamarádka1 mohu jí tak říkat šla vrátit řekli jí aby si toho tygříka nechala. Kamarádka2 chtěla moc toho tygříka a kamarádka1 o něj tolik nestála. Kamarádka2 měla taky pejsky a úplně stejný takže o ně kamarádka1 nestála. Abych potěšila kamarádku2 chtěla jsem obětovat svého mýválka. Kdo si to teď čte tak si říká koupila si to co se jí líbilo tak si to hold koupila. Ale ona pořád fñukala. O další přestávku jsem šla svého mývala vyměnit s Kamarádkou1 a ona zjistila že ho nemá. Kamarádka2 to viděla a říkala o kamarádce1 že je strašně prolhaná ale ona nevěděla kde ho má. Já si myslím že ta megnetka jí spadla do š.tašky. A tak jsem se kamarádky1 zastala, kamarádka2 mi řekla že jsem hnusná a strašná. To se mě dotklo zvlášť kvůli tomu že jsem jí chtěla udělat radost! Šla jsem ke své lavici, snažila jsem se nerozplakat ale nakones se mi to nepovedlo. Dokonce i jeden spolužák který mě maximálně tak zlobí tak ke mě přišel utěšit mě. V tom přišla kamarádka2 přišla a řekla mi cituji: v naší třídě kromě jedný výjímky jste strašný blbci a ty hlavně ta nejhorší. Dokonce málem řekla sprostý slovo. Potom přišla půlka třídy kteří mě pochopily. V tu chvíli jsem neměla žádnou šanci. Nakonec mi chybělo sebevědomí ale jeden kluk mi vysvětlil že mi učení jde a že jsem v něm úžasná. Ale co jsem měla v té napjaté chvíli dělat? Já jim chci pomoct a oni takhle?!
  2. Dotaz číslo 2 bude kratší. Mám problém takoví že nejím. Ne že bych měla např. Anorexii ale já nejím ovoce a většinu zeleniny. Prostě nevim proč, když něco mám ochutnat tak se roztřesu a příjde mi to jak zdolání M.Everestu bez kyslíku. Nakonec selžu a M.Everest nezdolám. Jediný co do sebe dostanu jsou borůvky , lesní jahody a brusinky, je svátek když jím maliny. A ze zeleniny sním okurku a trošku i papriku. (Meloun ale ten nevim do čeho zařadit ). Nevim proč je to fakt jak zdolání Everestu. moc mě to trápí. Poradíte mi co mám dělat? Děkuju za odpověď.
  holka, 10 let, 21. května

  Milá pisatelko,
  Svěřuješ se nám se situací, kterou vyvolala tvá snaha utěšit kamarádku. Chtěla jsi vyměnit svou magnetku s mývalem za magnetku s tygrem od jiné kamarádky a tygra pak věnovat nebo vyměnit té kamarádce, co nebyla spokojená. Jenže se to zkomplikovalo tím, že ta kamarádka magnet s tygrem nejspíš ztratila. Tvůj dobrý úmysl pak narazil na to, že se tvoje kamarádka, které jsi chtěla pomoci, reagovala zvláštně, naštvala se a začala tě urážet. A vůbec nepochopila, že jsi jednala s dobrým úmyslem. Navíc tě pak ještě jednou urazila, když přišla za tebou k tvé lavici. Pokud jde o tebe, tak mi přijde, že ses zachovala správně. Nabídla jsi pomoc, a to, že to takto dopadlo, vnímám, především, jako problém té druhé kamarádky. Její reakce byla přehnaná. Myslím si, že je moc důležité, že se tě zastali spolužáci ve třídě a vnímali tu situaci stejně jako ty. Tvoje slzy nešlo udržet, no a co? Tak to byla tvá pravdivá reakce. Prostě ti to bylo líto a na tom není nic špatného. Lepší než předstírat něco jiného a vytvářet dojem nějakého falešného sebevědomí. Na slzách, v takto vypjaté situaci, není nic špatného. A reakce třídy pro tebe může být teď vlastně taková dobrá zpráva, o tom, na čí straně byla pravda.
  A k tvému druhému dotazu bych ti doporučila se tom poradit nejdříve s lékařem. Může v tom být samozřejmě i něco psychického ale první, kdo by o tom měl vědět, je lékař aby posoudil, jestli není třeba nějaký problém ve tvé trávicí soustavě. Můžeš pak napsat víc do poradny až budeš vědět.
  Tak ti držím palce,
  Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Dobrý den poradně
  stala se mi hrozná věc není nejhorší na světě ale já jsem smutná. Předem se omlouvám za dlouhý dotaz.
  Takže asi před 2 lety jsem začala chodit na zpěv se svou spolužačkou, která se mnou chodí i do školy. No a obě jsme poznaly, že si na mě ta učitelka zasedla, jenomže ta spolužačky (Kiki) s tím začala. Prostě mi jednoho dne řekla, že si myslí, že je na mně zasedlá. No a já jako že jo... No a v ten den mi moje BFF (Alenka) mi dala takový ten BFF řetízek a před nedávnem Kiki řekla té učitelce na zpěv, že říkám že si na mě zasedla. JENŽE Kiki zapomněla zmínit jednu věc. A to že s tím začala ona. Já jsem se té Alence (moje dříve BFF) svěřila a ona hned ,,Kiki je blbá“ nebo ,,nebav se s ní“ nebo dokonce ,, To Kiki přišla o nejlepší kamarádku ne ty.“No a já jako že jo jenže včera byl tělocvik a učitel nás rozdělil do týmů a čirou náhodou byla v týmu Kiki z Alenkou. Já s nimi nebyla učitel mě dal jinam... No a holky se spolu bavily a tak a pak mi Alenka řekla že si se mnou musí promluvit o něčem důležitém. Já jako ok...A Alenka mi řekla ,,No víš jak jsem ti dala ten řetízek?No tak jestli by si mi tu svojí půlku nevrátila já ho budu nosit s Kiki.“ Já jsem se jí zeptala co jsem provedla a ona ,, No já s tebou už nechci být BFF. Kiki je lepší.“ Já z jakého důvodu a ona ,, Ty jdeš přece na gympl takže by to bylo k ničemu“. (ano, udělala jsem přijímačky na osmiletý gympl a já říkám že Kiki taky teď mění školu a Alenka řekla že je to jedno...
  prosím pomozte! Já už nevím co dál...

  holka, 11 let, 26. května

  Ahoj,
  pane jo, to je příběh jako z nějaké telenovely. Vůbec se nedivím, že jsi z toho špatná. Taky bych nechápala, co se děje. Říkám si, jestli kamarádění s těmi holkami vůbec stojí za to. Jsou hodně přelétavé a za kamarádku chceme většinou mít někoho, kdo s námi vytrvá, bude nám oporou a nebude nám ubližovat. Navíc, když už ti někdo dá dárek (BFF přívěsek), tak je opravdu neslušné si říct o jeho vrácení. Promysli, jestli se chceš s holkami ještě kamarádit nebo si posledních pár týdnu na této škole užiješ s nějakými jinými kamarádkami a v září se na gymplu seznámíš s novými spolužáky.
  Měj se krásně, držím palce, ať to dobře dopadne,
  Péťa

  Kamarádi

  Dobrý den, bude to krátký dotaz...
  Moji spolužáci se asi zbláznili. Furt všude mluví jen o pohlavním styku, o tom, že tamta holka miluje tamtoho kluka, o tom, že tamta má moc velké prsa atd. Strašně mi to vadí - nemusí pomlouvat celou školu a na takové věci jsou podle mě ještě moc malí... Já se s tím strašně trápím, smějou se mi kvůli nadváze a zdravotní poruše a neumím se s tím vyrovnat. 😭
  A ještě: Když si např lehnu, tak mám takovou divnou bulku v prsech a to dost bolí. Nevímm co to je, ale stresuju se, že to je rakovina... Nevíte, co to je?
  Děkuju moc za odpověď :-3

  holka, 12 let, 27. května

  Ahoj,
  sex je téma, které zajímá už i docela malé děti. Chápu, že ti není příjemné, když se spolužáci baví o tom, kdo koho miluje a jak kdo vypadá a vlastně tím další lidi zesměšňují nebo ponižují. Klidně to spolužákům řekni, že ti to není příjemné nebo se takovým diskuzím zkus vyhnout. Určitě se ve tvé třídě najdou i spolužáci, kteří se baví o něčem jiném. O tématu těhle posměváčků může být fajn pobavit se se školním psychologem (pokud ho na škole máte) nebo s nějakým učitelem, kterému věříš. Jsem si skoro jistá, že už někdy něco podobného řešili s jinými svými žáky a možná by ti dali tip, jak to řešit.
  Bulka v prsech nemusí nutně znamenat rakovinu. Někdy se v prsech zduří žlázy a prsa jsou pak bolestivá a jsou v nich cítit takové jakoby bulky (tvrdší místa). Souvisí to s menstruací a ženskými hormony. Určitě je ale třeba být na svá prsa superopatrná, takže si o bulce promluv s maminou nebo jinou ženou a poraďte se, jestli nebude dobré vyhledat pro jistotu lékaře.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Kamarádi

  Seznámit se

  Ahoj Alíku, mám pár problémů o kterých vám chci napsat a poradit.

  1. Přišel jsem na 8 leté gymnázium a polovina lidí ze třídy se už znali jelikož chodili do stejné školy/třídy. Já neznal nikoho a neměl odvahu se s nikým seznámit. Byl jsem ve škole první týden a pak jsem onemocněl na 2 měsíce, když už jsem mohl jít do školy tak je zase zavřeli. Otevřeli je o vánocích a tam jsem šel na týden ale taky jsem nenašel vhodnou chvíli se seznámit a nenabral jsem žádnou odvahu. Zase jsme byli doma a já začal konečně alespoň komunikovat se třídou přes zprávy. Teď nás pustili do školy a já myslel že to bude lehčí, že jsme se seznámili a povídali přes vocap ale moc není. Celá třída se změnila, najednou jsem jeden z nejnižších ze třídy a dokonce některým i mutuje hlas. Chtěl bych si najít kamarády ale nevím jak. Připadám si jak skřítek mezi mrakodrapy.
  Ale podařilo se mi trochu seznámit s pár lidmi ze třídy se kterými teď už moc nemám problém mluvit.

  2. Když jsem si se třídou psal, nejvíce jsem komunikoval s jednou holkou (jenom psali ne volali) o zvířatech, zájmech, příbězích atd.... Já k ní začal něco cítit když jsem začal chodit do školy. Chtěl bych se s ní seznámit a zkamarádit i naživo ale nevím jak. Když jí chci oslovit něco se ve mě sekne, a radši si zpátky sednu do lavice. Pořád se něčemu směje a usmívá se, je i vtipná a má podobný humor. Jak bych měl najít vhodnou chvíli a seznámit se? Jak bych měl najít v sobě odvahu? Jak bych se měl se všemi seznámit?

  kluk, 12 let, 21. května

  Ahoj,

  svěřil ses nám s tím, co teď prožíváš po návratu do školy, sbíráš odvahu k tomu, víc se seznámit se spolužáky a taky k tomu, oslovit holku, která se Ti líbí.

  K Tvému prvnímu dotazu: Věřím Ti, že to všechno kolem opatření a zavřených škol pro Tebe (a pro většinu dalších kluků i holek) muselo být dost náročné. Nedivím se, že je to teď šok, vrátit se do školy a vidět, jak se ostatní změnili, vyrostli a někteří začali i mutovat. Každý se vyvíjí trochu jiným tempem. A je to úplně v pořádku. Není to nic, kvůli čemu bys měl být horší než ostatní. Píšeš, že už se Ti povedlo seznámit se s pár spolužáky, to je prima začátek. Možná to teď prostě chce ještě trochu času, než se Ti podaří lépe poznat i ostatní. Dobré příležitosti k seznámení bývají přestávky. Můžeš se během nich třeba zkusit zaposlouchat, o čem se ostatní baví, zkusit se k tomu na něco doptat anebo přidat něco svého.

  K druhé otázce: Umím si představit, že to není jen tak, oslovit naživo holku, která se Ti líbí. Podobně, jako Ty, sbírá odvahu spousta jiných dospívajících kluků i dospělých mužů. Píšeš, že jste si dobře rozuměli během Vašeho psaní. Co třeba navázat na nějaké téma, o kterém jste si povídali? Třeba tím, že sis k tomu ještě něco zjistil anebo jsi o tom ještě dál přemýšlel. Můžeš se taky zeptat, co si o tom myslí ona. Někdy, když chceme k něčemu sebrat odvahu, pomůže, když se sami sebe zeptáme, co nejhoršího se vlastně může stát. Často pak zjistíme, že za pokus to stojí. Kdybys chtěl víc dopodrobna probrat něco z toho, co Tě trápí, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarádka opisuje, nemůžu se soustředit

  Dobrý den, mám kamarádku, se kterou chodíme do stejné třídy a sedíme spolu. Jsme dobré kamarádky, ale ona vždycky, když píšeme test, tak ode mě opisuje a já se potom na ten test nedokážu soustředit. Jak jí mám říct, že mi to vadí, aby na mě potom nebyla naštvaná a nepřestala se mnou kamarádit?
  Přeji pěkný den a předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 24. května

  Ahoj,
  můžeš jí třeba říct, že opisuje příliš nápadně. Když o jejím opisování víš ty, může si toho nejspíš snadno všimnout i učitel. Buď by se tedy měla naučit učivo tak, aby opisování nepotřebovala, nebo by se měla naučit opisovat nenápadněji, tak, aby sis jí ani nevšimla. :->

  Jedním z rizik opisování také je, že pak máte obě stejné chyby – učitelka vás ani nemusí chytit při činu a stejně bude zjevné, že k nějakému opsání došlo. Takže kdybys chvilku po testu před kamarádkou naznačovala, že jsi možná na nějakou konkrétní otázku odpověděla omylem špatně, mohlo by to v ní vyvolat obavy, že bude usvědčena. Jestliže sama neví správné odpovědi, může být tento druh nejistoty přiměřeně nepříjemný… a do budoucna poučný. ;-)

  Obě tyto rady počítají s tím, že kamarádce záleží na výsledku testu a na známkách. Kdyby jí na výsledku moc nezáleželo, tak jí nejspíš můžeš otevřeně říct, že ti to vadí a nemuselo by jí to snad moc naštvat.

  Alík

  Kamarádi

  Jak navázat kontakt se starými kamarády?

  Ahuuuuuuuuuj, mám tu další dotaz (prosím neberte tyto dotazy že vás chci obtěžovat, jen toho mám prostě v poslední době moc). Takže: v září jsem odešla na jinou školu a to znamená noví lidé. Jsou fajn. Potíž je ta že jsem naprosto ztratila kontakt s lidma z původní školy a to mě moc mrzí zvlášť když všichni z nové školy furt chodí s někým ven (jakože taky z bývalých škol) jenom já jsem v kontaktu se třema lidma z bývalé školy. Chtěla bych těm starým kamarádům napsat, jenže nevím jak. Nevíte jak bych s nima měla zase navázat konverzaci? Díky předem :)

  holka, 12 let, 22. května

  Ahoj,
  chápu, že přechod na novou školu je velmi náročným obdobím a naprosto rozumím tvé touze zkontaktovat se s kamarády z bývalé školy. Myslím, že by to neměl být problém. Pokud nejsou na sociálních sítích, můžeš poprosit ty kamarády, na které kontakt momentálně máš, aby ti poslali například telefonní číslo na ty, s nimiž bys chtěla kontakt navázat. Zkus se také zamyslet nad tím, jestli se s jejich rodiči například neznají tví rodiče - to je další z možností, jak číslo získat. Zkrátka získání telefonního čísla mi nepřipadá nijak složité. A pak už ti nic nebrání, abys jim zavolala a zeptala se třeba, jestli by s tebou nechtěli jít ven a podobně.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Kamarádky mě chtějí každá pro sebe

  Ahoj.... dneska je to problém s kamarády. Takže abych začala. Druhým rokem chodím do jednoho kroužku. Ten první rok jsme se tam skamarádili já a ještě tři holky. Byly jsme fakt dobré kamarádky. Byly jsme dvě mladší (já a ještě jedna kamarádka, budeme jí říkat Áďa) a dvě o rok straší. Pak skončil školní rok, byly prázdniny a všechno bylo ok. Ale vzhledem k tomu že dvě ty holky byly o rok starší tak šly do kroužku pro ty starší, kde my budeme s Adélou až příští rok, takže jsme letos byly z naší party byly ve stejném kroužku já a Áďa ve druhém kroužku po nás ty zbylé dvě. Všechno šlo letos hladce, já Áďa jsme se kamarádily normálně dál. A pak kroužek dočasně kvůli koroně uzavřeli. Pak když jsme se před 3 týdny vrátili tak tam Áďa nebyla a protože jsem tam nechtěla být sama tak jsem se začala bavit s jednou holkou (budeme jít říkat Terka). Tak jsme se spolu bavili celou tu hodinu a půl v kroužku. Další týden Áďa pořád nepřicházela tak jsme se zase bavily s Terkou, prostě jsme se skamarádily. Jenže dneska tedy ten další kroužek přišly obě. První jsem už po cestě potkala Terku tak jsme se bavil a jak jsme přišly tak tam byla už i Áďa která se jenom po nás dívala. Já jsem se dal a bavila s Terkou protože Adéla tam měla ještě taťka bavit se nemohla. Jak její taťka odešel tak jsem ji pozdravil všechno bylo ok a chtěla jsem se s ní chvilku bavit, jenže Terka za mnou přišla a bavily jsme se spolu. Pak jsme dělaly dvojice do jedné hry a já jsem se zeptala jak půjdeme a Adéla stroze odsekla ať jdeme já a Terka. Tak jsme spolu šly. A jak jsme se rozcvičili tak v našem kroužku je potřeba mít vždycky dvojice i dál a protože já jsem vždycky byla s Áďou tak jsem byla zbytek kroužku s Áďou. Jak jsme odcházely tak bylo vidět že se Áďa a Terka fakt nemají rády a každá mě chce jenom pro sebe. Co mám dělat? Jsem fakt bezradná. Děkuji předem
  PS:omlouvám se jestli to moc nedává smysl ale mě tahle věc fakt trápí a potřebuju se s tím svěřit a nevím jak to napsat líp

  holka, 12 let, 18. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o problémech s kamarádstvím. Přijde Ti, že Tvoje kamarádky – Terka a Áďa Tě každá chtějí pro sebe. Začala ses bavit víc s Terkou a zní to, že Ádi to vadí. Ptáš se nás, co s tím dělat.

  Říkám si, že je dobře, že ses dokázala svěřit, už jen to, že to někomu řekneš/napíšeš, Ti může ulevit a pomoct uvidět situaci trochu jinak. Rozumím, že se cítíš bezradná, když v kamarádství s holkami cítíš napjatou atmosféru. Mrzí mě, že se to posledně na kroužku mezi vámi vyhrotilo, tedy spíš mezi Tvými dvěma kamarádkami. Chápu, že to je asi čerstvé a že o tom hodně přemýšlíš. Je ale přirozené, že se to bude časem vyvíjet, přijde další a další kroužek a uvidíš, kam se situace pohne. Přála bych Ti, aby to bylo takovým směrem, aby pro všechny byla snesitelnější. Říkám si, že to je věc, kterou můžeš zkusit ovlivnit. Možná máte před nebo po kroužku chvíli času, kdy byste se mohly potkat a popovídat si o tom všem. Někdy i malé vyjasnění a povídání o tom, co se stalo a jak vám u toho bylo, může pomoct. Možná je pro Tebe představitelnější o tom s každou kamarádkou mluvit zvlášť, anebo jim první napsat, to je na Tobě. Říkám si, že se možná ještě Terka s Áďou dobře neznají, jejich představy o sobě navzájem můžou být různé a mohou je ovlivňovat v tom, jak se chovají k sobě i k Tobě. Do celé nálady taky asi vstupuje situace, kdy několik měsíců byla spousta věcí se školou i s kroužky jinak a chvíli bude trvat, než se vrátí k „normálu“. Zní to, že si s každou z holek rozumíš, a přála bych Ti, že časem třeba zjistíte, že si rozumíte i všechny dohromady. Pokud bys chtěla probrat celou věc podrobněji, můžeš se ozvat na Modrou linku (https://www.modralinka.cz/), anebo non-stop na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

  Přejeme Ti příjemně strávený čas na kroužcích a držíme palce
  Modrá linka

  Kamarádi

  Dobrý den, promiňte, že vás obtěžuji, ale moje holka mi napsala, jestli s ní nechci jít někam ven, a je mi zatím jenom 11. Co s tím nám dělat? Předem moc děkuji.

  kluk, 11 let, 20. května

  Ahoj,
  měl bys asi začít tím, že jí na ten dotaz odpovíš, ideálně podle toho, jestli s ní chceš jít někam ven, nebo ne. Odpověď na tuto otázku bys asi měl sám vědět nejlépe. ;-)

  Pokud s ní ven půjdeš, tak upozorňuji, že tady v poradně na dotazy odpovídáme spíš v řádu dní než sekund, takže ti nebudeme moci v průběhu procházky venku operativně radit, jak máš odpovídat na různé věci, které tvé kamarádka vysloví. Můžeš se s ní domluvit, že půjdete spolu ven, ale každý půjdete někam úplně jinam, v takovém případě by sis s ní nemusel povídat. :-D
  (Nebo si s ní můžeš povídat o něčem, co tebe či jí zajímá.)

  Alík

  Kamarádi

  Ahoj Alíku,
  Mám problém že si s nikým moc nerozumím. Nikdy jsem žádné kamarády neměl protože mi to ani nechybělo. Jenže za ten rok co jsme byli v karanténě jsem i našel jednu fajn holku která se ovšem po 6 měsících začla chovat hnusně ale vraťme se k věci.
  Jak jsem si začal psát s tou holkou tak jsem si začal uvědomovat že je dobré mít nějaké lidi okolo sebe.Tak jsem si začal hledat kamarády jenže si s nikým nerozumím. Zkoušel jsem se s někým zkamarádit u nás ve třídě jenže se tam všichni chovaj hnusně. Tím myslím že chvíli se chovají jak kamarádi a pak vám zase bezdůvodně hnusně nadávají. Taky si s nimi nerozumím protože mají jiné zájmy. Řek bych že jsou strašně hyperaktivní takže by se pořád rvali pořád by vyvolávali nějaké konflikty aby si tu energii měli proč vybít či co a když přijdou domů tak jen sedí u pc nebo chodí na nějaké kroužky.Takže přemýšlím jak si najít nějakého kamaráda se kterým bych si rozumněl.

  Předem děkuji za radu a přeji hezký Večer.😊

  kluk, 11 let, 17. května

  Ahoj,
  máš pravdu, že mít kolem sebe lidi je fajn. Ne se všemi si člověk rozumí, ale s některými může navázat přátelství na hodně dlouho. Většinou máme tendenci vybírat si z kamarády lidi, kteří mají podobné zájmy a názory. Proto si snadno najdeme přátele na nějakém zájmovým kroužku, na brigádě nebo na škole. Píšeš, že sis zatím s nikým moc neporozuměl. Ale to vůbec nevadí, někdy to chce prostě čas, než se objeví někdo, s kým budeme chtít trávit víc času. Zkus se třeba přihlásit do nějakého zájmového kroužku, na sport, který tě baví nebo ke skautům, do hudebky, kam budeš chtít. Věřím, že brzy najdeš někoho, s kým bude stát za to se kamarádit.
  Měj se krásně, držím palce!
  Péťa

  Kamarádi

  Ahoj Alíku, Modrá linko, Báro a Péťo. To jsem zase já, nedávno jsem psala o problémech ve škole a teď potřebuju poradit.

  1. Mám pocit že mám problémi v komunikaci. Když z někým mluvím tak se pořád zakoktávám a i když mám promyšleno to co chci říct tak je to stejné. Také každou třetí větu začínám já ti něco řeknu a nebo představ si. Někdy se nemohu vymáčknout někdy vyprávím babi. a i když je ta věta krátká tak babi. začíná si z každým povídat a to že řikala že jí to zajímá tak to nikdy nebyla pravda. Potom mě je smutno že mě neposlouchá že se rozbrečím. Mamka a brácha se to snaží babi. říct ale ta mi skoro řekla že jsem nejhorší dítě na světě. Proto uvažuji že mám problém z komunikací.
  2. Já a moje kamarádka projevujeme své sny a koníčky když jdeme třeba z oběda a přemýšlíme o koních tak moc že se zabavíme celou cestu. Některé jsou divné některé normální. Každá z nás máme nejméně jeden každého druhu. Když ona vypadá že je blázen a já to řeknu kamarádce2 a kamarádka1 se mě zeptá co sem jí řikala, tak prostě jsem se přiznala. Ale ona se to snažila zamáznout. Já jsem je slyšela a ona říkala že je krásnej den a něco o bezpečným přecházení. A lhala mi. Potom se ani nekoukla na mobil hodiny nebo hodinky. Povídá cituji: jé to je hodin už musim čus. Ale po chvíli přiběhla si snáma povídat. Ona si myslela že na to už nemyslíme. Ona mi lže do obličeje a myslí si že na to nepříjdu. Já jí říkám vždycky pravdu. Tak jako ona mi lže skoro vždycky.

  Poraďte mi prosím. Předem děkuju za odpověď.

  holka, 10 let, 19. května

  Ahoj,

  1. problém s komunikací je něco, co občas potrápí každého. Někdy je totiž fakt těžké najít slova pro to, co chceme vyjádřit a když už se nám to podaří vůbec to ještě neznamená, že to ten druhý pochopí. Nezbývá než zůstat trpělivá a znovu a znovu se zkoušet s druhými dorozumět. Každý má svůj způsob vyjadřování a slova nebo fráze, které často opakuje. Pokud ti vadí, že věty začínáš slovy „já ti něco řeknu“ nebo „představ si“, zkus se na to zasoustředit a postupně to ze svého slovníku vypustit. Zkus si všímat také toho, jaká výplňová slova často používají ostatní, uvidíš, že to není nic neobvyklého. Co se týká babičky... Taky jsem párkrát zažila, že mě druhý neposlouchal, když jsem mu něco vyprávěla. Mrzelo mě to. Pomohlo mi říct si, že já taky někdy neposlouchám, protože myslím na něco jiného... Takže když teď říkám něco, co chci, aby ten druhý slyšel, zeptám se ještě před tím, jestli mi může věnovat chvíli času, protože chci říct něco důležitého.
  2. Příbuzný si nevybereš. Kamarády si ale vybíráme. A to je velká výhoda, protože je jen na nás, s kým se chceme bavit. Pokud ti kamarádka lže, řekni jí, že ti to vadí. Pokud ti bude lhát i dál, promysli, jestli se s ní chceš vůbec kamarádit. Kamarádi ti mají přinášet radost a společné zážitky, ne trápení.

  Měj se krásně.
  Péťa

  Kamarádi

  Být s kamarády

  Ahoj, jsem tu zase já. Asi fakt není měsíc kdybych neměla problémy. Dneska jsem se měla vidět s kamarádkou Adel, ale protože jsem měla za úkol nandat do myčky řekla že jde se svým mladším bráchou na hřiště. Když už jsem na to hřiště šla tak jsem jí potkala a ona říkala že jdou domů protože tomu bráchovi se motá hlava. Tak jsem řekla ať jdou a pak teda že má přijít. Ona říkala že neví jestli přijde ale mě je jasný že ne. Není to poprvý co zrušila schůzku. Já bych se chtěla s nikým vidět ale nejde to. Vždycky se tolik těším a pak nic. Jsem bez nálady, ve vesnici jsem nejstarší a nikdo mi tam nerozumí. Další kamarádka bydlí daleko a ty další dvě by kvůli mě sem jet nemohli, stejně se nenavštěvujeme. Mám pocit že moje kamarádky nejsou pravé. Já bych pro ně udělala první poslední ale když já někoho potřebuju tak až zítra... Příklad: Adel se dozvěděla že je nemocná a tak šla k nám se mi vypovídat. Ale když já jsem se chtěla vypovídat řekla že až zítra. Někdy mi přijde že se s nima nemám kamarádit, diť stejně se nevidíme ale já se s nikym potřebuju bavit. Adel neví co je za úkol, Kláro raď. Ale když já nevím co je za úkol neví to nikdo. Já fakt nevim co dělám špatně. Asi jsem jenom já ta špatná.

  holka, 10 let, 11. května

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám, že jsi bez nálady. Chybí Ti stejně stará kamarádka, které by ses mohla svěřit, když potřebuješ. Tvoje nynější kamarádka často nemá čas, máš taky pocit, že nemáš ty pravé kamarádky. Myslíš si, že něco děláš špatně.

  Mrzí mě, že teď zažíváš takové období, kdy se třeba cítíš víc sama, než bys chtěla. Je mi taky líto, že kolem sebe máš kamarádky, na které není vždycky spolehnutí. Do toho, s kým a jak se kamarádíme, zasahuje spousta věcí. Proto si nemyslím, že děláš něco špatně, ale třeba to může být tím, že se dějí i jiné okolnosti, které tomu zabraňují. Taky si ne se všemi lidmi perfektně sedneme, máme kamarády bližší a ty, kteří jsou nám dál. Tak to zkrátka je a neznamená to, že jsme v něčem špatní, máme spíš jiné povahy a zájmy.
  Je přirozené, že se někomu potřebuješ vypovídat, tak to má většina z nás. Uvažuji, jestli máš v okolí někoho jiného blízkého, když kamarádka často nemůže. Může to být někdo z rodiny, sourozenci, teta, babička a další příbuzní, anebo jiní kamarádi. I když je teď někdo Tvůj vzdálenější kamarád, neznamená to, že se postupně nemůžete sbližovat víc a víc. Píšeš, že máš problémy, když bydlí kamarádky daleko, možná by na čas mohly ulevit i telefonáty s videem, ať se alespoň vidíte, dokud se nenavštívíte. Kamarádství vznikají v průběhu času a společnými zážitky a povídáním, proto Tě chci podpořit, ať na sebe nespěcháš. Přála bych Ti, aby ses na někoho z blízkých mohla obrátit, kdykoli to budeš potřebovat. Jsme tu pro Tebe na delší povídání i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) , non-stop pak funguje Linka bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Můžeš se ozvat, nezůstávej na to sama.

  Hezčí dny Ti přeje
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj všichni.
  Mám jednu nejlepší kamarádku ale občas si myslím že to není moje kamarádka. Možná si to myslím zbytečně. Kámoška1 (budeme jí tak říkat) se skoro furt baví s tou nejlepší kamarádkou. To mě štve, a další (např. si povídají, jedna u druhé chce spát a dál). (Ale já na ní nedokážu bejt furt naštvaná.)

  Můj dotaz tedy zní: Mám se s ní furt kamarádit?

  holka, 10 let, 10. května

  Ahoj,
  to je takový velmi obecný dotaz, ale přesto odpovím, že ano. Kamarádů není nikdy dost. I kdybys pro ni měla být Kámoška2 nebo Kámoška3, tak to ničemu nevadí, v přátelství není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. ;-)

  Kamarádi

  Ahoj poradno,
  snažila jsem si poradit, ale i tak píšu do poradny. Mám kamarádku ale pořád mě použije. Chtěla po mně, aby jsem ji přeložila písničku. Tak jsem ji ku přeložila a ona mi začala říkat, že to je z překlace atd. pořád mi říká hnusný věci. Když třeba hrajeme online hru, tak mi kritizuje věci apod. Vím, že to asi nezní tak hrozně, ale mě to štve. Proč má za potřebí mi pořád říkat hnusný věci. Když jsem ji to řekla poslela mě někam. Já nevím jak se ji zbavit, protože nesnáším, když někdo ponižuje můj styl, hudbu a další věci. Zkoušela jsem navrhnout to, že si s ní nebudu volat a že ji budu ignoruvat, jenže to bude vypadat hrozně divně. Ale alespoň že se otevřou školy a nebudu se jí muset věnovat, ale jak říkám když jsem řekla ať mně přestane ponížovat nenechala toho. Takže už nevím co. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 6. května

  Ahoj,
  koukám, že se v tomhle kamarádství necítíš moc fajn. Udělala jsi dobře, když jsi jí řekla, že ti její chování vadí, že je ti nepříjemné. Zkus jí to ještě zopakovat. Pokud své chování stejně nezmění, možná tohle kamarádství nestojí za to, aby ses trápila. Zvaž, jestli opravdu nebude lepší jí ignorovat a přestat si s ní volat. Může být fajn se s touhle starostí svěřit někomu ze svých blízkých, někomu, kdo tě podpoří.
  Držím palce, ať to dobře dopadne!
  Péťa

  Kamarádi

  Kamarádka z donucení

  Ahoj moje kamarádka mi začala brát moje nápady a nechová se dobře ke klukům ( mím kamarádům ) problém je že jsme už 1,5 nejlepší kamarádky a já nevím jak jí říct že se s ní nechci bavit + to že mamky jsou kamarádky a mamka říká že jí mamka mé no kamarádky řká že je ta kamarádka doma smutná a ona mi to furt říká a chce aby jsem se s ní byvila prosím poraď mi. pardon za chyby v pravopise a trochu nelogické vysvětlení

  Eliška 12 let, 28. dubna

  Ahoj Eliško,

  jestli jsem to dobře pochopila, máš chuť se přestat bavit se svou kamarádkou a jsi přesvědčená o tom, že k tomu máš dostatečné důvody. Problém ale je, že na Tebe tlačí mamka, abys s tou holkou kamarádila, její mamka je totiž kamarádkou Tvé mamky a tvrdí, že dcera je doma smutná.

  Eliško, máš plné právo se sama rozhodnout, s kým (ne)budeš kamarádit. Mluvit by Ti do toho neměli ani rodiče. Máš-li pocit, že máš k ukončení kamarádství dostatečné důvody, zkus si za svým rozhodnutím stát a mámu popros, aby na Tebe netlačila a respektovala Tvé rozhodnutí. Máte-li s mámou důvěrný vztah, můžeš jí vše zkusit vysvětlit podrobněji, proč se s ní nechceš bavit, tak jako nám.

  Přejeme Ti krásné vztahy doma s rodinou i ve škole s vrstevníky.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Mladší sestra kamarádky

  Ahoj poradno... Toto je asi ten nejdůležitější dotaz který posílám:-(

  Moje kamarádka má mladší sestru v první třídě - je jí 6 let a já jsem se s ní hodně skamarádila. Po tom co moje kamarádka dělá už mám pocit že i víc s ní než s tou "kamarádkou"
  Ta malá holka je hrozně dobrá, ráda si hraje stejně jako já! Fakt si rozumíme.... Ale neviděla jsem jí už víc jak 5 měsíců a předtím taky jen trochu.
  Moje kamarádka jí dříve brala ven když jsme šli spolu ale pak si všimla že na tu malou nejsem zlá a povídám si s ní... A hraju a ona začala žárlit (protože nemá žádné jiné kamarádky) a už jí nebere ven nebo třeba i teď online mi lhala že nemá ta malá watchapp... Potom jsem zjistila že má ale když jsme se s ní psali tak jí vzala mobil a doopravdy smazala watchapp... Hrozně se mi po ty malé stýská ale já nechodím samá ven a i kdybych chodila tak by mi to musela dovolit jejích mamka což fakt nedovolí protože mě zná že zatím ven samá nechodím.;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-($>$>

  holka, 13 let, 22. dubna

  Ahoj,

  věřím, že Tě mrzí, když se nemůžeš vídat s kamarádčinou sestrou, se kterou si dobře rozumíš. Umím si představit, že je to celé složitější tím, že jí je teprve 6 let - v takovém věku je všechno o dost jiné než ve 13 letech, kdy už je člověk obvykle více samostatný a v rodině pro něj platí trošku jiná pravidla než dříve. Chápu, když vnímáš, že svou roli může hrát i to, že na svou mladší sestru Tvoje kamarádka žárlí. Chování druhých někdy neovlivníme. Připadá mi v pořádku, když kamarádce upřímně povíš o tom, jak se cítíš a jaké to pro Tebe teď je. Uvidíš, jestli třeba bude možné se domluvit na tom, že byste nějaký čas trávily i společně s její mladší sestrou. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses s tím taky svěřila někomu dalšímu, komu věříš a kdo je Ti blízký, ať už mamce, taťkovi anebo někomu dalšímu z rodiny anebo někomu z kamarádů.

  Zdraví

  Modrá linka