Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Kamarádi

  Ahoj, Alíku a spol.
  Chodím do sedmé třídy a nemám žádné kamarády. Můj nejlepší kamarád je můj pes. Když jsem chodila do šestky měla jsem dvě kamarádky.(říkejme jim třeba alíkk a tý druhý šmoula) Alíkk se se mnou přestala kamarádit, protože se naštvala "na mně,, i na šmoulu když jsme byly spolu na ŠvP, později když jsme se vrátili domů ostatní holky mi řekly že má vši a to definitivně ukončilo naše přátelství navždy, já jsem ji neměla ráda už dřív ,protože se chovala tak dětinsky, úchilně a otravně, i když jsme se přestaly kamarádit pořád se mnou hrála ty její debilní hry, třeba když jí na její obrázek řekl ,,máš to hezký" odpověděla ,,já vím" (nikdo jiný se s ní nebavil až na mě a Šmoulu, pak si povídala s bývalou pětkou ). Šmoula se se mnou přestala bavit těd v sedmičce. Spoustu věcí mi zatajovala třeba např. Jsme se domluvily že si půjdem zaplavat do jezera a ona mi pět minut předtím než mě se měli sejít řekla že nemá čas. Později sem zjistila že tam šla sněkým jiným. Na prvním stupni jsme byli BFF. Ona si našla jiný kamarádky místo mně. A stále se baví s alíkkem. Já jsem se v šestce chovala jako kok*t, nesměj se, mluv potichu, ty seš originální, zůstaň s kamennou tváří, slyším slova co jsem si myslela. Letos si holky udělaly takové skupinky kamarádek. Já nejsem ani v jedné. Když uslyším vlnu negativní kritiku na můj účet moje tak už nízké sebevědomí klesá.
  Nadpřirozena se nebojím, a občas přemýšlím i o sebevraždě, ale stále na tomto světě jsem kvůli své rodině. Moje rodina taky není úplně nejlepší můj otec je fakt debil pořád křičí jaký jsme dementi a snaží se ušetřit každou korunu, zrovna teď je nezaměstnanej. Moje máma je hodná, jen se vždy netěším když má jít do práce na noční, protože to vždy přijde můj otec. Mám 4 sourozence dvě sestry a dva bratry. Nejstarší brácha je v pohodě ,ale umí být i pěkně protivněj když se jedná o úklid. Starší sestra je v poho, můj druhej brácha je tlustej špek kterej je zralej na psychiatrickou léčbu. Moje mladší sestra to je teprve případ, občas jí něco říct můžu a když je nasraná tak na mě všechno vykecá.
  Do školy se nikdy netěším naše třída je plná debilů. V některých nejmenovaných hodinách musím s někým sedět. Proto většinou nechci chodit do školy. A dost často simuluju. Mám nad padesát promeškaných hodin. Moje máma je tak hodná že mi všechny hodiny omluvila. Zrovna tenhle týden mám angínu takže tři týdny prázdnin.
  Budu se pokoušet přejít na šestileté gymnázium ,ale do konce školního roku budu muset vydržet. Nemáte nějaké nápady nebo cokoliv co by mi pomohlo najít si kamarády?

  holka, 12 let, 17. prosince 2019

  Ahoj,
  mrzí mě, že prožíváš pocit osamocení, protože se přerušily vztahy s kamarádkami a i s dalšími lidmi ve třídě si nerozumíš. Podle toho, co popisuješ, i doma je to pro Tebe těžké, co se týče vztahů mezi Tebou a tátou a některými sourozenci. Věřím, že je toho na Tebe moc, možná proto se objevují myšlenky na sebevraždu a předstírání nemocí. Chápu, že se Ti těžko do školy chodí a přála by sis změnu. Je proto dobře, že pro sebe teď hledáš pomoc.

  Z Tvého dopisu ale také dokážu vyčíst, že máš fajn mamku, která Tě podporuje a nejstarší brácha a starší sestra jsou také v pohodě. Možná oni by mohli být teď Tvojí oporou. Je dobré to vše s nimi sdílet a nebýt na to sama. Co se týče kamarádů, můžeš si zkusit se svými dvěma kamarádkami promluvit o tom, že Tě mrzí, že Vaše vztahy skončily, rozhovor a celkové vyříkání si věcí může někdy pomoci. Můžeš se také porozhlédnout ve třídě i po jiných holkách nebo klucích, kteří se třeba také cítí na okraji, možná mají podobnou touhu s někým víc kamarádit. Někdy se stává, že člověk nemá kamarády ve třídě, ale třeba v sousedství nebo děti z kroužků, kam chodí.
  Napadlo mne také, že vše o čem píšeš, by bylo dobré sdílet nejen s rodinou, ale také například s psychologem/psycholožkou, který by Ti pomohl vše zvládnout a najít s Tebou cestu, co dál udělat. Zasloužila by sis pro sebe podporu. Možná máte nějakého psychologa ve škole nebo Tě může máma někam objednat.

  Držíme palce, aby se Ti mohlo co nejdříve ulevit. Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj
  Muj spolužák me strašně pomlouva a vadí mi to a rikala jsem to ucitelce a bude se to řešit ale až to bude vyřešení tak me zase bude pomlouvat jaká jsem P** nebo d*** atd. Strašně mi to vadí on rika ze ne ale moje spoluzacka co s nim sedí mi rika opak takže je to takovy komplikovaný nevim komu věřit moje spoluzacka taky pěkné lze
  Děkuji moc Linda

  holka, 11 let, 15. prosince 2019

  Ahoj,
  obávám se, že tvému dotazu příliš nerozumím. Jestli to dobře chápu, o pomluvách svého spolužáka víš jen od své spolužačky, které ale nevěříš, protože ti často lže. I přesto jsi to řekla paní učitelce, která ti slíbila, že to bude řešit, ale ty nevěříš, že se tím něco změní. Pokud to tak skutečně je, navrhuji, aby ses nejprve ujistila, že o tobě spolužák skutečně vykládá nehezké věci, promluvila sis s ním o jeho chování a důvěřovala paní učitelce, že její domluva pomůže.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Ahoj poradno,
  mám závažný problém (nebo aspoň z mého pohledu). Dříve jsem mívala hodně kamarádů ve škole, ale před měsícem se to změnilo.
  Všechno to začalao tím, že jsem se o prázdninách pohádala s tehdy nejlepší kamarádkou (říkejme ji #). Já jsem se snažila vyřešit ten spor mezi námi, ale ona mi nadávala atd. Když začala škola, snažila jsem se ji ignorovat, ale bylo dost těžké, protože jsme se kamarádily se stejnými lidmi.
  Ke konci září šla # na operaci a musela zůstat měsíc doma. A I když to zní hnusně byla jsem ráda. Užívala jsem si prostě měsíc s kamarády aniž bych myslela na #. Zanedlouho # už byla zase ve škole, ale mě to zas tak nevadilo.
  Ten týden kdy přišla # jsem byla smutná, ne kvůli ní, ale kvůli něčemu jinému.
  Místo toho aby se mě kamarádky zeptaly co se děje nebo mě rozveselily, tak mě pomlouvaly (hlavně #) a myslely si, že jsem na ně naštvaná. Já se moc lidem nesvěřuju, protože je nechci zatěžovat svými problémy, a kdybych věděla že si myslely že jsem na ně naštvaná, tak bych jim to vysvětlila.
  Bohužel ještě v tom týdnu v pátek když skončila škola tak jsem dostala zprávu od jedné z mých kamarádek. Promiň ale na mojí přespávačku jít nemůžeš, protože si nás poslední dobou urážela atd. v tu chvíli když jsem si to přečetla jsem měla chuť vyskočil z okna. Rychle jsem jí odepsala, že nechápu co tím myslí a potom jsem jí napsala, že to je nejspíš nějaké nedorozumění, že já jsem jim nenadávala nebo nepomlouvala, jen jsem se s nima tolik nebavila, protože jsem byla smutná. Na to už nic neodepsala.
  Od té doby se se mnou nebaví žádná z mých kamarádek ze školy a jsem sama. Na obědy tak často nechodím, protože nechci sedět sama, když je tam spoustu lidí. Chce se mi brečet vždycky, když vidím moje bývalé kamarádky se bavit nebo když mě pomlouvají. Chtěla bych se s nimi zase kamarádit a chtěla bych si o tom promluvit, ale bojím se co na to řeknou.
  Myslela jsem si, že jsem byla pro ně stejně tak důležitá jako byly ony pro mě :-(
  Děkuji (a omlouvám se jestli to bylo moc dlouhé nebo komplikované)

  holka, 14 let, 3. prosince 2019

  Ahoj,

  píšeš o situaci, kterou prožíváš. Umím si představit, že není příjemné, když jsi sama, když Tě ostatní pomlouvají nebo nezvou na společné akce.

  Chtěla bych Ti napsat, že taková období, jaké prožíváš Ty, v životě přicházejí. Jsou období, kdy míváme více hezkých vztahů, a pak třeba ta, kdy jich máme málo. V dospívání se to ještě násobí, protože to samo přináší spoustu změn, výkyvů a citových zmatků. To ale neznamená, že je to snadné, to spíše naopak. Je ale docela pravděpodobné, že toto období časem přejde.

  Teď Ti ale není dobře v tom, co prožíváš. Co můžeš udělat, je snažit se s kamarádkami nějak usmířit či dát dohromady. Můžeš si vybrat jednu z nich (třeba X) a říct jí, jak se cítíš, co vnímáš a prožíváš. Pokud jste se třeba pohádaly, můžeš nabídnout i omluvu. Je důležité, aby věděly, že o ně stojíš, že Ti takto není dobře, i když se obvykle nesvěřuješ. Pokud o Tobě nic neví, mohou se například domnívat, že o ně nestojíš nebo jsi naštvaná.
  I kdyby všechno zůstalo tak jak nyní, můžeš hledat blízké vztahy jinde – ve společnosti lidí, se kterými máš stejné záliby či koníčky, sportovním kroužku apod. Ostatně to můžeš udělat vždycky, hezkých vztahů může být samozřejmě i více.

  Přejeme, aby se Tvoje vztahy zlepšily,

  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj citim sa sama nemam kamošov v škole pri obedoch sedim vzdy sama a to len sa prehrabujem v jedle a potom to zjem citim sa sama nikdo sa somnou nebavi mam asistentku ktora mi pomaha v škole so sjl a mat cez hodiny a jednej babe to vadi čo sedi vedla mna s tou babou som sa bavila ale uz sa somnou nebavi lebo jej vadim ja aj asistentka som extrovert

  holka, 14 let, 30. listopadu 2019

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že jsi si na osamělost stěžovala už na konci října a kolegyně z Modré linky ti v souvislosti s dalšími věcmi, na které jsi se ptala, radila, abys vyhledala odbornou pomoc. Udělala jsi to? Myslím, že právě psycholog by ti mohl pomoci i s tímto problémem.
  Naprosto chápu, že situace, kdy se s tebou nikdo nebaví, je pro tebe velmi nepříjemná, náročná a stresující. Sama za sebe se můžeš zkusit zamyslet nad tím, proč tě ostatní děti odmítají. Chybí vám například společná témata? Nechováš se nějakým způsobem, který ostatním dětem vadí? O pomoc bys mohla požádat i svou asistentku, která do poměrů ve třídě „vidí“ víc a mohla by s tebou například zajít za školním psychologem. Společně pak můžete rozebrat situaci ve třídě a zvážit možné řešení. Navíc školní psycholog může pracovat i s celou třídou.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kamarádi

  Ahoj, potřebuji trochou pomoct. Chodím 4.rokem na gymnázium a hned od prvního dne jsem si našla opravdu nejlepší kamarádku. Vždycky jsme se shodli nedělali jsme nic špatného a ona by nikdy neublížila ani mouše. Na konci roku se se mnou přestala bavit. Poslední den jsme si to vyříkali a řekla mi, že měla jen ponorku. O prázdninách jsme ji vzali k moři moc jsme si to užili i ona. A na začátku tohoto roku když se nás na to kamarádky ptali nechtěla na to odpovídat. A od této doby jsem od ní cítila, že je tam nějaký problém. Také k nám přišla nová holka. Ona se jí hned chytla a se mnou se úplně přestala bavit. Jenže já jsem lichá a všichni jsou ve dvojicích a já nemám nikoho a myslím že ji ta nová zkazila. Chtěla bych se s ní zase přátelit tak jako dřív.

  Ahoj,
  mrzí mě, že to mezi Tebou a kamarádkou už není, jako dřív, chápu, že se tím trápíš. Stejně jako Ty, ani já nedokážu říct, co kamarádku vede k tomu, že se teď k Tobě chová takhle. Jediná možnost, která mě napadá, je zkusit si o tom s ní upřímně promluvit. Říct jí, že Tě její chování trápí, že mu nerozumíš a ráda by ses s ní zase přátelila. Píšeš, že už se Vám povedlo vše si vyříkat ke konci školního roku - je šance, že se to podaří i tentokrát, můžeš na to jít podobně, jako tehdy. I když bys to moc přála, bohužel, se nedá zaručit, že mezi Vámi bude vše jako dřív. Na kamarádství musí být dva, nestačí, když se snaží jen jeden z přátel. Je dobře, že na svoje trápení nechceš být sama - stejně, jako jsi napsala nám, se můžeš svěřit i někomu blízkému ve svém okolí, třeba v rodině nebo jiné spolužačce nebo spolužákovi.

  Pěkné dny přeje

  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Aliku, mám trošku větší problém.Nastoupila sem na novou školu kde se mi zalíbila moje spolužačka... všechno šlo vpodstatě samo a dali jsme se dohromady.No asi před týdnem se vše pokazilo... přišla o člověka,kterého moc milovala a náš "vztah" ukončila.V ten den sem byla hodně špatná a svěřila se dvou svým kamarádkám.K mému neštěstí na to přišla a naštvala se na mě...Už delší dobu se se mnou nebaví a jsem z toho opravdu nešťastná,už několikrát sem se jí omluvila,ale nepomohlo to.Nejsem schopná se kvůli tomu pořádně najíst, vyspat, učit,prostě normálně fungovat... Svůj stav nechci řešit jako něco vážného... Nevíš co bych měla dělat aby se má nálada zlepšila a aby mi odpustila?

  holka, 14 let, 17. října 2019

  Ahoj,

  chápu, že Tě mrzí, že už si se spolužačkou nejste tak blízké, jako dřív. Ukončila váš vztah a připadá mi v pořádku, že ses s tím svěřila kamarádkám, na tom nevidím nic špatného. Snažila ses jí omluvit, ale stále se s Tebou nebaví. Myslím, že jsi pro obnovení vztahu udělala maximum, cos mohla. Teď je na té spolužačce, zda s Tebou chce být dál v kontaktu, nemůžeš ji nijak přesvědčit nebo nutit, pokud ona sama nebude chtít vztah dál budovat.

  Ke zlepšení Tvé nálady by mohlo pomoci dopřát teď péči a pozornost především sobě, snažit se trochu vyspat, odpočinout, něco málo sníst, dát svým dnům řád. Pomáhá dělat něco, co Tě baví a u čeho se odreaguješ, využít podpory svých blízkých (v rodině i mezi kamarády), probrat s nimi své pocity. Už to může hodně ulevit. Věřím, že i čas dokáže zklamání postupně zhojit a člověk začne vidět kolem sebe i jiné důležité věci a blízké lidi, opadnou emoce a situace se uklidní.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku,
  Na oslavu narozenin by jsem si chtěla pozvat jednoho kluka se kterým se teď hodně bavím ,ale bojím se že pak budou moje spolužačky říkat že ho miluji a roznesou to po celé škole.Prosím o radu a předem děkuji.

  holka, 9 let, 16. října 2019

  Ahoj,

  je hezké, že máš kamaráda, se kterým si rozumíš. Chápu, že bys ho ráda pozvala na oslavu narozenin, to mi připadá fajn. Jak by na to mohly reagovat spolužačky, se dá těžko odhadnout. Je teď na Tobě, co je pro Tebe důležitější - že bude nebo nebude kamarád na oslavě, nebo že by někdo mohl vést nepříjemné řeči. Pokud máš už nějakou špatnou zkušenost s tím, že o Tobě spolužačky něco ve škole říkají, neboj se dát jim najevo, co Ti vadí. Pomoci může také svoje obavy a rozhodování probrat s někým blízkým, komu důvěřuješ, ať už v rodině, nebo s kamarády.

  Přejeme Ti hezkou oslavu,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Dobrý den,
  včera jsme byli se školou v Osvětimi a v Březince. Pan průvodce nám ke konci prohlídky vyprávěl o mnoha tamějších hrůzách, o těch z nejhorších, co se tam děly, a vtom jsem si všimla, že jeden můj kamarád zřejmě trochu brečí. Jakmile to šlo, zeptala jsem se ho, jestli je v pohodě, a on řekl „Jo, proč bych nebyl?“ a já jsem řekla „No, přišels mi takovej-“ a on mě přerušil s tím, že je v pohodě a takňák se usmál, ale mně přišlo, že lhal, když říkal, že je v pohodě (myslím, že se v pohodě necítil). Nicméně jsem se ho už nijak nevyptávala. Brzy jsme už nastoupili do busu a jeli jsme domů a cestou se mi vše rozleželo v hlavě a začala jsem přemýšlet nad tím, jestli jsem se neměla víc zajímat o to, jak se můj kamarád cítí, a popovídat si s ním o tom. Přijde mi, jako bych ho odbyla, a mrzí mě to. Je moc hodnej a nedávno mi poskytl velkou a účinnou psychickou podporu, když jsem měla problémy v jednom předmětu ve škole. A když on asi potřeboval psychickou pomoc na té exkurzi v koncentrácích, já jsem mu dost nepomohla. Myslím si správně, že jsem se vůči němu zachovala špatně? Pokud ano, co mám dělat a jak to můžu napravit?
  P.S. Kamarád se na mě nezlobí, že jsem ho odbyla (nebo aspoň nic nedal najevo a zatím jsem se ho napřímo neptala, jestli se na mě zlobí nebo tak), ale prostě mám výčitky svědomí a přemýšlím nad tím, jestli jsem se nezachovala moc špatně a sobecky.
  Předem děkuji za odpověď a vážím si toho, že tu všem pomáháte. Přeji Vám příjemné podzimní dny

  holka, 17 let, 11. října 2019

  Ahoj,
  návštěva bývalého koncentračního tábora s příslušným výkladem je dost drsný zážitek, při kterém se většina normálních lidí nemůže cítit úplně „v pohodě“. Někdo dokáže takový zážitek zpracovat, aniž by to dal viditelně najevo, ale uvnitř se taková záležitost dotkne většiny lidí. No a na někom, zejména kdo je trochu citlivější, to může být i vidět, jak ho ty věci šokovaly.
  No, a někdo si o příslušných věcech potřebuje s někým popovídat, ale někdo si to musí prožít a zpracovat sám.
  Tvůj spolužák nejspíš patří k těm, kteří nedokáží úplně skrýt své pocity z takového zážitku, ale nejspíš to potřebuje zpracovat sám, bez diskuse s někým dalším. Takových lidí je dost.
  Takže podle toho, co jsi napsala, bych neřekl, že ses zachovala špatně. Nejspíš se opravdu o té věci nechtěl s nikým bavit, což ti naznačil, a potřeboval se s tím drsným zážitkem vyrovnat sám.

  Kamarádi

  ahojky aliku a spol
  víte měla jsem hodně dobrou kamarádku kterou jsem měla ráda nadevše byla to moje nejlepší kamarádka..ale teď už to tak není.. jednou jsme si řekli : budeme nejlepší kamarádky na vždy! ale není to tak.. teď mě nenávidí nevim proč.. říká že se prý "změnila". a je pravda už není jako dřív.. furt říká že jsem jí lhala nebo něco takového ale já si na nic takového nezapomínám a já vím že jsem jí nic neudělala... prosím pomozte mi chci ji zpět..

  holka, 13 let, 28. září 2019

  Ahoj,
  rozumím tomu, že jsi smutná z toho, že jsi ztratila kamarádku, o které jsi se domnívala, že bude tvou nejlepší kamarádkou na celý život. Bohužel tak to v životě chodí. Najít kamarádku, na kterou se budeš moci spolehnout, budeš jí moci důvěřovat a vaše kamarádství vydrží celý život, je strašně těžké a pokud ve tvém životě bude jeden, nebo dva takové lidé (ať už ženy, nebo muži), můžeš si gratulovat. A bohužel k takovému přátelství nestačí pouze si říci, že zkrátka budete nejlepší kamarádky. Kamarádky musí být na stejné vlně, mít podobné hodnoty, navzájem si důvěřovat, tolerovat své špatné vlastnosti, být ochotné obětovat se jedna pro druhou i dělat v kamarádství kompromisy. Můžeš si zkusit promluvit s kamarádkou ohledně tvého údajného lhaní a zkusit nedorozumění napravit. Třeba se jedná skutečně o nedorozumění, které se vysvětlí a zase budete kamarádky (samozřejmě pokud o to budete mít zájem obě dvě). Ale stejně tak je možné, že se kamarádka dostala do jiného životního stádia, než ve kterém se aktuálně nacházíš ty a vaše cesty se zkrátka rozešly. Třeba k sobě ještě časem najdete cestu začnete se znovu kamarádit, anebo se postupem času objeví ve tvém životě jiná kamarádka, které budeš moci důvěřovat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kamarádi

  Ahoj Alíku, mám takový problém můj kamarád je na mě hodně zlý. Někdy s ním chodím do parku. Zároveň to ale není nedobrovolné. Někdy si rozumíme, ale potom třeba po půl hodině si na mě začne vylívat jeho zlost. Nevím proč, nic mu nedělám. Už od mé 4 třídy vím že je poněkud agresivní, ale že až tak??? (v tu dobu chodil do 8 třídy, teď je ve druháku a je mu 17 let, mne je 13 a půjdu do 7 třídy) pořád se vídáme. Někdy je fajn, ale jeho přehnaně agresivni chování my vadí. Občas mě i udeří, k tomu přede mnou kouři a skoro me do toho nutí taky abych si s nim dala. Říká že jsem nesnesitelná a moc mluvim tak mi rad zacpává pusu ( rukou). Prosím poraďte co mám dělat a jestli je nějaký způsob jak ho uklidnit nebo se s nim nestýkat. Předem dekuju za odpověď. s pozdravem Terka

  holka, 13 let, 21. srpna 2019

  Ahoj,
  chování tvého kamaráda, které popisuješ, rozhodně není v pořádku a dost váhám i nad označením „kamarád“, protože takto se rozhodně kamarádi nechovají. Polož sama sobě otázku, jestli ti kontakt s ním dává vůbec něco příjemného. Respektive, jestli to příjemné výrazně převažuje jeho agresivitu a nepříjemné věci, které ti dělá. Uvědom si, že kamarádství by mělo být založené na vzájemné úctě, respektování, důvěře a mělo by vám oběma přinášet příjemné pocity. Pokud tě někdo bije, nutí tě kouřit, zacpává ti pusu, nebo ti říká, že jsi nesnesitelná, rozhodně to není tvůj kamarád. Popravdě nevidím jediný důvod, proč by ses s takovým člověkem měla dobrovolně stýkat. Na tvém místě bych „kamarádovi“ řekla, že jeho chování odmítáš respektovat, je ti nepříjemné a proto už s ním chodit ven nebudeš. Určitě si dokážeš najít skutečné kamarády, kteří tě budou mít rádi takovou, jaká jsi a nebudou ti ubližovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Ahoj. Mám strach, že mám sociální fóbii. Asi od svých 13 let mám problém se s někým novým seznámit. Se svými kamarádkami se znám už od 1. - 3. třídy, v té době mi ještě asi nedělalo takový problém se s někým bavit. Na prvním stupni se mi smáli, že jsem šprtka. V šesté třídě se mi spolužáci posmívali kvůli mému vzhledu, mám totiž odstáté uši a výraznější obočí a ochlupení. Když už jsem myslela, že se uklidnili tak v sedmé třídě našli mé staré fotky, kde jsem nevypadala zrovna nejlépe a začali mě pomlouvat. Nejvíce mě ranilo když jsem slyšela kluka, který se mi hodně líbil už asi 2 roky. Kvůli tomu klukovi jsem taky měla problémy, protože ho měla ráda jedna spolužačka, která moji kamarádku otravovala a vyhrožovala, že pokud se nepřiznám, že se mi líbí tak mi udělá velký problém. Chtěla asi abych se ztrapnila, já to naštěstí neudělala.
  Chtěla bych se seznámit s někým novým a zažít první lásku. Nedělá mi až takový problém přednášet referát před třídou nebo se na něco zeptat dospělého, spíš neumím navazovat nové vztahy. Mám strach z odmítnutí. Kvůli špatnému kolektivu jsem i odešla z jednoho kroužku (hrálo tam více rolí proč jsem odešla, ale tohle tomu přispělo). Mám také strach, že až půjdu na střední, tak přijdu o své kamarádky, jsou mi totiž oporou a nové přátele si už těžko budu dělat. Jak se mám spřátelit s novými lidmi? Radši se s nikým novým nebavím, když za mnou někdo přijde tak nedokážu normálně mluvit a v hlavě si všechno musím promýšlet, mluvím třeba i jiným hlasem, někdy se červenám, nenavazuji oční kontakt, první dojem ze mě musí být příšerný, přijde mi že to snad ani nejsem já. Naštěstí ještě mám jeden rok na základní škole. Ve třídě se mi už nesmějí, tenkrát zasáhla učitelka proto to je už lepší, ale od kamarádky jsem se dozvěděla, že si o mně většina myslí, že jsem ta šprtka uzavřená sama do sebe. Ano učím se, ale s přáteli dokážu být i zábavná. Jak mám odhodit stud a ukázat ostatním, že dokážu být i fajn? Vím, že mám chyby, já bych byla celkem i se sebou spokojená, ale přijde mi že okolí, hlavně kluci se mi radši vyhýbají. Mámě když jsem se nedávno svěřila, tak mi na to řekla, že jsem hrozně hysterická a že mám kamarádky tak co řeším, že ona má problémy větší. Táta mě vyslechne, ale nějak to nedokáže asi pochopit. Oba moji rodiče nejsou zrovna taky nějací extroverti. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 15 let, 18. srpna 2019

  Zdravíme z Modré linky,

  protože už Vám bylo 15 let, budeme raději vykat. Hned z počátku Vám chci napsat, že nejistota, jestli jsem atraktivní pro vrstevníky (ať už kamarádsky nebo partnersky) k Vašemu věku přirozeně patří. Není snad nikdo, koho by nepotkala alespoň na chvíli. Rozumím tomu, že je pro Vás o trochu silnější, když máte nepříjemnou zkušenost se šikanou. Dovedu si představit, že jste reakcí rodičů zaskočená, i oni jsou možná zaskočení, co by Vám měli poradit (a to i přesto, že si prošli stejným obdobím).

  Chci Vás uklidnit, že není nezbytně nutné mít nejbližší přátele zrovna ve škole (nebo později v práci), i když by to bylo příjemné, když tam člověk tráví tolik času. Důležité je všímat si různých lidí na různých místech, zajímat se o ně a jejich zájmy a tomu, s kým Vám je příjemně, to dát najevo. Kamarádi i partneři se často poznají díky nějaké zálibě, sportu nebo společným známým. Něco možná vyřeší i čas - změníte školu, poznáte nové vrstevníky, budete svým způsobem začínat znovu. Extrovertní lidé působí dojmem, že se seznamují snadno a je o ně větší zájem, ale ne každému se musí líbit někdo hlučný, kolem koho je pořád povyk... Každý jsme originál a každému se také líbí něco jiného. Lidé ale vždycky vycítí, když si člověk "hraje" na někoho jiného, nasazuje si nějakou masku. Proto Vás chci podpořit, abyste se nejprve zaměřila na sebe a hledala, jak by Vám bylo dobře samotné se sebou. Hledejte, co Vás baví, kdy se cítíte uvolněná a šťastná, a tomu se věnujte. Netlačte na sebe.
  Se vzhledem Vám může pomoci dobrá kniha (v knihovně nebo knihkupectví jsou jich plné regály) nebo kosmetička, stylistka apod. Pokud si ráda věci promýšlíte po svém a potřebujete vidět i hlubší smysl, mohla by se Vám líbit kniha Garance Doré - Láska x Styl x Život nebo internetové příspěvky této dámy. Stále přitom platí, že výsledkem by měl být hlavně Váš příjemný pocit, nikoli další "průměrná kráska". Fridu Khaló je těžké označit za "krásku", přesto mnoho lidí fascinuje...

  Přejeme, abyste našla radost ze sebe samé.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj,chtěla bych nejdřív poděkovat celé poradně za to,jak velmi dobře radí a pomáhá.

  Ve škole nemám moc kamarádů (všichni jsou sprostí,neslušní,šikanátoři,nebo jsou tam taky takové ty fifleny atd.). Seděla jsem už dva roky s mým kamarádem-(který je hodný a slušný,má taky své mouchy, ale to každý).Celkem jsem se kamarádila i s jednou holkou (nechci říkat jméno),ale pak jsem zjistila,že to asi nebude úplně dobrý člověk.Ještě ve škole se mě ptala jestli s ní budu sedět příští rok,řekla jsem ano,ale přitom jsem moc nechtěla. Nedokázala jsem nejspíš říct ne.Věděla jsem,že to musím nějak řešit,protože bych opravdu radši seděla s mým kamarádem. Tak jsem jí upřímně napsala. Upřímnost byla na místě.Ale jí se to samozdřejmě nelíbilo.Všechno jsem vysvětlila.A v klidu.Její zprávy byly něco mezi manipulováním a vydíráním. Nabízela jsem jí také,že spolu budeme sedět na fyziku,hudebku,informatiku,angličtinu- jsou to jiné učebny,kde můžeme být přesazení.Byla hodně naštvaná.Měla jsem už předtím říct,že s ní nechci sedět. Ano,udělala jsem chybu a to jsem jí také napsala. Ten den měla narozeniny.A já na to zapomněla. Ona mi to samozdřejmě připomněla tak,že napsala: ,,A to jsem si myslela,že mi napíšeš Všechno nejlepší k narozeninám." Samozdřejmě jsem se jí omluvila a popřála.Zapomněla jsem na její narozeniny. Psala mi,že je z toho hodně zlomená a,že brečí,nadává... Ale to jsem vůbec nechtěla. Vyvolala ve mě obrovský pocit viny. Celkem se mnou hrála.

  Co si o tom myslíte?

  Ahoj z Modré linky,

  líčíš nám situaci se spolužačkou a ptáš se nás, co si o tom myslíme. Po pravdě řečeno, úplně nevím, na co se ptáš. Vidím situaci tak, že máš právo se svobodně rozhodnout, s kým chceš sedět. A Tvoje spolužačka má právo být zklamaná, pokud jsi jí to slíbila a rozmyslela sis to. To se prostě v životě stává. Vnímám, že je ti to teď možná líto, že cítíš vinu a nechtěla si ji urazit. Zároveň mi přijde moc fajn, že ses rozhodla jednat s ní na rovinu a upřímně. Je samozřejmě dobré své sliby dodržovat, ale člověk změnit názor může. Potom je na místě se omluvit a vysvětlit své jednání, což jsi udělala. Zároveň je také potřeba respektovat, že to ten druhý nemusí přijmout s pochopením, že může být po nějakou dobu zklamaný nebo naštvaný.
  Pokud se ptáš na to, jestli byla spolužačka opravdu zklamaná nebo to jen předstírala, to ví jen ona sama, na to Ti nikdo jiný odpovědět nemůže. Můžeš si s ní o tom ale zkusit promluvit a říct jí, že jsi nechtěla, aby to takhle dopadlo, a že nad tím vším teď sama přemýšlíš.

  Přejeme klidné léto.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj, nevím jak se to stalo ale dřív jsme si byli s kamarádkama tak blízké že jsme bez sebe nepřežili ani hodinu. Ale já se teď od nich začínám oddalovat! To znamená že za nima nechodím ven, neodpovídám na zprávy. Moc mě to mrzí. Je mi z toho na nic. Já bych se s nimi chtěla zase bavit ale nechce se mi. Prosím pomoct!

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že se chceš bavit s kamarádkami jako dřív - a zároveň, že se Ti nechce. Někdy se stane, že člověk v sobě má dva protichůdné postoje a je z toho zmatený. Je obtížné Ti takto přes internet poradit, protože máme málo informací a není zde možnost se Tě doptávat. Zkus se obrátit na někoho blízkého, kdo Tě zná a komu věříš. A popovídej si o všem, co ohledně vztahu s kamarádkami prožíváš. Proč se od nich oddaluješ. Máš jiné zájmy, než kamarádky? Tráví čas způsobem, který Tě nebaví? Změnilo se nějak jejich chování? Někdy se stane, že se cesty lidí, kteří si dříve rozuměli, rozejdou, že si prostě přestanou rozumět. Pokud tomu tak není, je potřeba zvažovat, co Ti brání s nimi chodit ven, odpovídat jim na zprávy. Toto vše bohužel nelze vyřešit prostřednictvím e-mailové korespondence.

  Přejeme Ti bezstarostné léto
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku před prazdninama jsem se nepohodk s jedním kámošem a dost mě to mrzí ale kdykoliv se pokusim o ňejaky usmířeni začne na mě vytahovat co dělam špatně atd. Rád bych se s nim usmířil ale už nevim jak.

  kluk, 13 let, 3. srpna 2019

  Ahoj,
  chápu, že by ses chtěl s kamarádem usmířit a je mrzuté, že se to zatím nedaří. Možná bys mu to mohl napsat jako teď nám. Že se mu omlouváš, a že bys za tím vším chtěl udělat tlustou čáru, bez dalších výčitek a podobně. Můžeš ho u toho pozvat třeba do kina, na koupaliště nebo někam jinam na příjemné místo, to by mohlo zabrat. Uvidíš sám, jak zareaguje. V každém případě na usmíření musí být oba dva zúčastnění a pokud nebude chtít, neexistuje žádná zázračná rada, jak ho donutit k usmíření. Důležité je, že Ty budeš vědět, že jsi pro to udělal maximum.

  Držíme palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Dobry den,
  Predem chci rict ze budu psat bez hacku a carek. Jestli si vzpominate jak jsem psala minulou zpravu... cele jsem si uvedomila ze to bylo ovlivneni. Ja jsem totiz mela takovou partu lidi. Byli jsme 4 (pozdeji 5) oni me ovlivnili at si myslim to z minule zpravy o me bff. Uvedomila jsem si ze delam chybu. Mam je rada, jak moji bff tak nasi „partu“. Takze.. Ja teda se rozhodla, ze budu se bavit se vsemi, ale verim bff - jsem na jeji strane. A to se jim asi nelibi... ja jsem jim rekla svuj nazor - furt me nebavilo jak vsechny pomlouvali atd.. Ja jim rekla : hele, ja si myslim ze by to melo prestat. Ja jsem dala (bff) 2 sanci. Proste svuj nazor. No a oni me zacali ignorovat.. Byli jsme spolu 3 dny na chate. Oni me proste sem tam ignorovali. Me to moc nebavilo.. Ja jsem tedka na dovolene kde jsem v kontaktu s mimi spoluzaky. My vlastne mame ve skole hudebni tabor - nemuzu na nem byt protoze jsem na dovolene. No a muj spoluzak mi rikal, ze tam je ta nase „particka“ no a oni tam nedelaji vubec pekne veci... Pomlouvaji me za zady :-( oni tam planuji srazy beze mne, stezuji si ze „pomalu pisu textovky“ atd.. Me to celkem mrzi, jelikoz jsem jim nic neudelala. Muzete mi prosim poradit co bych mela delat? Dekuju predem moc moc moc za odpoved.
  Sofie :-)

  holka, 11 let, 31. července 2019

  Ahoj,
  je dobře, že o svých vztazích s kamarády i s bff uvažuješ a umíš přiznat svoji chybu a dát kamarádce druhou šanci. To by nedokázal každý. Hodně odvahy určitě také stálo říct svůj názor, že Tě nebaví pořád jen pomlouvat ostatní, zbytku party.

  To, že Tě Tvoje parta začala ignorovat je určitě nepříjemné, stejně tak jako že Tě pomlouvají nebo plánují věci bez Tebe. Nedivím se, že Tě to mrzí, protože jsi neudělala nic špatného. Na to, co teď udělat není jednoduchá odpověď. Můžeš si s nimi promluvit až přijedeš z dovolené, že Tě mrzí, co jsi zaslechla. Je také možné navázat tam, kde jste přestali, někdy se vztahy zkomplikují, ale čas je pomůže srovnat. Hodně záleží i na tom, jak se k Tobě budou oni po dovolené chovat. Připadá mi ale důležité, abys zůstala sama sebou, nenechala se ovlivnit druhými apod. Ono se nakonec pozná, kdo je Tvůj opravdový kamarád a kdo ne.

  Přejeme hezký zbytek léta.
  Modrá linka