Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kamarádi

Ahojky alíku , skámošila jsem se s jedním klukem. Tak trošku jsem ho milovala.A tak jsem se rozhodla že sním budu trávit co nejvíc času. Riskovala jsem kvůli němu tolik trestů a vyšlo mi to ale o tohohle školního roku mě strašně otravuje,bere mi věči a pak je hází,vysmívá se mi a já se nim chci kámošit. Prosím poraď.Díky

holka, 9 let, 11. října 2018

Ahoj,

je fajn, chtít trávit více času s tím, kdo se nám líbí. Ovšem zdá-li se Ti, že se to (tedy váš vzájemný vztah) nějak zvrtlo a ten kluk se od tohoto školního roku nechová správně, jak by měl, pak by bylo fajn ho na to upozornit a otevřeně mu říct, o co Ti jde a jak se cítíš, když Ti bere věci a vysmívá se Ti. Uvidíš, co Ti odpoví.
Můžeš si o tom všem promluvit i s někým dospělým, komu věříš, třeba rodiči, jak oni to vidí. Tebe znají dokonale, navíc vás takové sdílení může sblížit a to by bylo fajn, ne?

Přejeme Ti, ať správné kamarádství vyhraje a oba to zvládnete.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat zda je legální stříhat vlastnímu dítěti vlasy a poté je prodávat. Protože jedna holka ze třídy která se chová docela divně až skoro tak smutně, říkala že ji stříhají vlasy a poté to prodávají. Také např. když se paní učitelka dneska ptala jak slaví narozeniny řekla že neslaví, že to je pro ní obyčejný den ani dárky, ani dort nemá. Proto se ptám jestli s tím mám něco dělat i když na druhou stranu do její domácnosti nevidím takže bych její rodiče nějak nechtěl obviňovat. Předem děkuji za odpověď.

kluk, 13 let, 10. října 2018

Ahoj,

líbí se mně moc, že si všímáš lidí kolem sebe, okolí Tě nenechává lhostejným, trápí Tě, co ses o té holce ze třídy dozvěděl, zároveň dokážeš nedělat rychlé soudy a někoho obviňovat, když do toho nevidíš. Klobouk dolů, mnoho dospělých by nezvládalo situaci tak dobře jako Ty, je vidět, že o věcech přemýšlíš do hloubky.
Na Tvůj dotaz, zda to je či není legální, stříhat a prodávat vlasy dcery, odpověď nemám, to by chtělo spíše právníka, domnívám se, že by ale šlo těžko prokazovat, že šlo o nějaké násilí nebo nepravost. Také nevidím do domácnosti té rodiny, ale i mne zaráží, že se u nich neslaví dívčiny narozeniny, navíc píšeš, že se chová divně, smutně. Můžeš tedy za ní zajít a normálně se jí zeptat, jak to u nich doma chodí. Proč neslaví narozeniny, proč je smutná...uvidíš, co Ti odpoví. Můžeš se jí i otevřeně zeptat, zda jí doma někdo neubližuje. Můžeš o tom také doma hovořit se svými rodiči, poradí Ti, jak na to jít.

Přejeme Ti úspěchy v kolektivu.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Alíku, s mou kamarádkou dnes jdeme do nového kroužku ale ti lidi tam jsou asi už spřátelení a my se bojíme že nenápadněji do kolektivu. Nevis co bychom mohly delat? Ti lidé jsou totiž starší. Předem dekujeme za odpověď.

holka, 12 let, 7. října 2018

Ahoj,
chápu tvoje obavy, že do nového kroužku, kde se lidé už znají a kamarádí, nastupuješ s obavami, jestli se ti podaří mezi ně zapadnout. Určitě ale nechte věcem volný průběh, netlačte „na pilu“ a zpočátku se spíš rozhlížejte a dávejte najevo, že byste se chtěly skamarádit. Projevujte o ostatní zájem, nebojte se pochválit, nebo se třeba zeptat. Každý člověk je rád, pokud se o něj někdo další zajímá a určitě vám to pomůže v úspěšném uvedení do kolektivu. Nebojte se také klidně na rovinu přiznat, že jste měly strach z toho, jak vás členové kroužku přijmou. Určitě si časem mezi nimi najdete dobré, nové kamarády.
Přeji vám hodně štěstí!
Bára

Kamarádi

Ahoj, nevíte, kde bych si mohla najít nějaké kamarády na psychickou podporu ve cvičení? Nějaká internetová stránka, kde by mohli být lidé okolo 15 let?
Předem moc děkuji.

holka, 15, 9. října 2018

Ahoj,
lidé ve věku okolo patnácti let jsou tady na Alík.cz. ;-)

Zkus se zeptat na nějaké nástěnce, určitě nejsi jediná, kdo se chce motivovat k nějakému výkonu. Některé zdejší nástěnky jsou vyloženě stavěné pro výzvy (různé zadávání úkolů apod.).

Kdyby ti lidé nevyhovovali, tak existují i trénovací aplikace pro mobilní telefony. Ale nakonec stejně mívá vždy poslední slovo vlastní síla vůle.

Alík

Kamarádi

Ahoj,

Mám problém s kamarády. Situace je taková ,že jedna z mých nejlepších kamarádek mi odešla na Gympl. Jmenovala se Kája. První dny ve škole bez ní byly hrozné,dokázala jsem doma brečet i 3 hodiny vkuse. Ale Kája nebyla moje jediná kamarádka,byla s náma i Ema. Ve čtvrté třídě mi Kája řekla,že přestává mít ráda Emu a já jako její správná kamarádka ji v tom podpořila. Začaly jsme jí rychleji utíkat ze školy aby nemusela jít s náma celou cestu,bylo to od nás hnusné. Ema ale není žádný svatoušek. Dokáže lidem shodit sebevědomí a konkrétně mně ho shodila za naše kamarádství hodně,takže jsem si připadala že dělám chybu já. Kája mi ale otevřela oči. Takhle naše útěky ze školy pokračovaly až na konec páté třídy kdy jsme se s brekem rozloučily s Kájou. Jak jsem psala nahoře,první školní dny pro mě byly těžké. Časem už jsem byla jen smutná,ale neplakala. S Emou jsem se první den bavila normálně,pak jsem ztratila chuť se s ní jakkoliv bavit. Každý máme své chyby,já vím,jenže když jí řeknu to co se mi na ní nelíbí,začne se hádat. Musí mít vždy poslední slovo. A to nejhorší na ní je,že je nepřející a neumí ocenit člověka. Vždy o sobě tvrdí že umí skvěle tančit ,ale přitom neumí a vypadá to hodně špatně.Když začnu tančit já tak řekne že je to divné a nejhůř když začne říkat jak to má být správně. Když nakreslím obrázek,řekne že je to škaredé a já si povzdychnu,protože od ní takovou reakci čekám vždy. Upřímně jsem z ní unavená a jen když přijde před školu tak se mi zhorší nálada. Snažím se bavit s ostatními spolužáky jak jen to jde,jenže ona přijde a začne se s nimi bavit taky. Tak ráda bych jí řekla jak to cítím a že už s ní nechci být kamarádka,protože pro mě to bohužel vyhaslo. Můj jediný problém je že nerada ničím lidem city a jak ji znám,rozbrečela by se. Jsem v koncích a nevím co s tím... Doufám že jste porozuměli aspoň trošku a děkuji za každou pomoc. ❤

Nela, 12 let, 3. října 2018

Ahoj Nelo,
chápu, že je pro Tebe vztah s Emou nepříjemný, pokud Tě shazuje a hádá se. Oceňuji, jak upřímně dokážeš popsat své pocity a bylo by fajn, abys to dokázala říct také přímo Emě. Ta jediná by totiž, pokud s Tebou chce opravdu kamarádit, mohla na svém chování pracovat a změnit ho. Vůbec nejde o "ničení citů", je naprosto v pořádku dát v klidu najevo své pocity a potřeby, to, že je nám něco, co dělá ten druhý, nepříjemné. Je možné, že by reagovala pláčem, možná by jí to bylo líto, nebo by se styděla, možná by se naštvala. To už je na ní, jak na to zareaguje a jak k tomu přistoupí. Věřím, že Tobě by se mohlo ulevit, pokud bys to nemusela "dusit" v sobě, ale dokázala bys jí o tom říct, možná by to trochu "pročistilo vzduch" mezi vámi. Pro takový rozhovor je dobré najít si klidný čas i místo a pokusit se jí vysvětlit, co Ti vadí. Přátelství je dobrovolný vztah, ve kterém by nám mělo být dobře a nikdy není možné kamarádit se a rozumět si s každým. Záleží i na Tobě, s kým se budeš chtít bavit a trávit čas. Upřímná komunikace je základem každého vztahu a je užitečné učit se říkat druhému i nepříjemné věci, samozřejmě klidnou a slušnou formou.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj. Mám kamarádku ,která má dneska narozky a o víkendu oslavu. Já ani nikdo jiný nemáme moc radi tu holku. Furt nám nadává a někdy dává facky. Jednou nebo dvakrát jsem ji řekla ,že mě štve jak se chová a její odpověď byla „ty ku*do“ a dala mi takovou facku,otočila jsem se a nebavila se s ni.
Nechci moc na její oslavu. Chci si od ni odpočinout alespoň o víkendu a nechci ji kazit narozky nebo oslavu ,tím ze ji řeknu ze tam nechci :/
Mám problémy s vahou a už jsem hodně blízko nadváze a když k ni jdu ,vždy priberu alespoň 2 kg :/
K tomu chce abych s ni šla na taneční a já nesnesu poslouchat její řeči

Tohle je trosku vedlejší,ale ona má furt jiného kluka a chodí třeba i s klukama o kterých ví že bych je chtěla já. Jednou se s ni rozešel kluk a ona řekla ,“no co,stejně jsem ho neměla rada“
Docela se „proslavila“ v okolí tím že posila nahé fotky lidem které nezná a v životě je neviděla. A na instagramu má fotky v podprsence atd.
Tohle jsou detaily,ale pak se lidi na mě dívají divně a furt se mě ptají jestli jim ona pošle další nahý fotky atd. Dokonce se se mnou nikdo nechce kvůli tomu moc bavit.
Co mám říct ,když nechci na oslavu,aby ji to nějak neurazilo?

holka, 13 let, 3. října 2018

Ahoj,

je prima, že umíš napsat s tím, nad čím přemýšlíš a co Tě asi i trápí. Jen mě mrzí, že odpověď nejspíš dostaneš až po té oslavě, nicméně poradna, bohužel, neposkytuje odpovědi tak rychle.

Z toho, co píšeš, si vlastně nejsem jistá, jestli jde o kamarádku nebo ne. Na jednu stranu ji tak možná vnímáš, cítíš závazek se s ní vídat, na stranu druhou Ti s ní ale asi často není době a nedivila bych se ani, kdyby Tě některým svým chováním odrazovala (fotkami) nebo i zraňǒvala (že chodí s kluky, kteří se líbí Tobě). Zdá se mi, že v Tvém věku to tak může být - všichni se totiž vyvíjíme a tak můžeme zjistit, že ten, s kým trávíme tolik času, už tolik nesedí tomu, s kým si představujeme, že bychom se chtěli přátelit.
Napadá mě proto, že by mohlo pomoct zkusit se na svou situaci podívat trochu z odstupu a popřemýšlet, jaké důvody máš k tomu se s kamarádkou dál kamarádit a co Tě naopak od toho odrazuje. Nic není černobílé, a tak zjistíš, že máš nejspíš důvody pro i proti, nicméně mohlo by Ti to pomoci ujasnit si svůj postoj. Jakmile si budeš víc jistá tím, nakolik dotyčnou ve svém životě chceš, bude pro Tebe snazší si uvědomit, jaké kroky vůči ní nebo od ní dělat. Pokud byste chtěly dál kamarádit, můžeš jí například o některých věcech říct, že Ti vadí. A pokud ne, budeš mít prostor svobodně říct, že se vidět nechceš a čas věnovat někomu nebo něčemu jinému.

Přejeme hezké podzimní dny.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Alíku,

Co mám dělat, nikdo ze třídy semnou nekamarádí.
Pomlouvají mě hlasitě i za mými zády, jak jsem hnusná, ať už vypadnu a takhle.
Slýchám to ze všech stran. Chci být jako ostatní, holka, která se s někým normálně baví i bez toho, aby ji někdo od sebe odháněl. Nevím co mám dělat, zkrátka jsem černá ovce třídy. Vůbec nevím co jsem komu udělala.
Prosím poraď mi co mám dělat.

holka, 14 let, 27. září 2018

Ahoj,
je mi moc líto, že se s tebou ve třídě nikdo nekamarádí a cítíš se odstrčená. Rozhodně to není příjemný pocit a musí to být pro tebe velmi náročná situace. V první řadě by ses měla zaměřit na to, proč se k tobě takto tví spolužáci chovají. Vybavuješ si třeba nějaký konkrétní okamžik nebo příhodu, kdy se jejich chování k tobě změnilo? Nebo se k tobě tímto způsobem chovají už dlouhou dobu? Zkus se zamyslet nad svým chováním a zjistit, zda neděláš něco, co ostatním vadí, nebo je provokuje. Můžeš si také zkusit se svými spolužáky promluvit a na rovinu se jich zeptat, proč se k tobě takto chovají a co bys měla změnit, aby tě nechali na pokoji.
Pokud to ale nepomůže, určitě by nebylo marné svěřit se se svým problémem školnímu psychologovi, který by ti pomohl. Přece jen má mnohem větší možnosti a může pracovat s konkrétními lidmi a podklady, což se na dálku a online nedá.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kamarádi

Dobrý den, moje dlouholetá kamarádka mi asi před hodinou vyznala lásku (je to bisexuálka). Napsala jsem jí, že takové věci není dobré řešit přes internet, ale nevím, jestli to nebyla chyba. Nevím, jak jí mám vysvětlit, že by to nešlo. Jsem heterosexuálka a jsem si tím jistá, nedokážu si představit milostný život s holkou, ale nechci o ní přijít, jsme kamarádky už 10 let. Je pro mně jako moje druhá rodina, díky ní jsem se přestala sebepoškozovat a mám ji vážně ráda, nechci o ni přijít, a také se bojím, že si něco udělá. Asi před rokem se pokusila o sebevraždu, naštěstí jí to nevyšlo... Nechci jí zlomit srdce moc, pro mě znamená, jak jí to mám vysvětlit?

Sharlota 14 let, 27. září 2018

Ahoj,
sejdi se s ní třeba v cukrárně a vše, co jsi tu napsala, jí řekni. Pokud spolu kamarádíte tak dlouho, tak to jistě pochopí. Navíc mohlo jít o omyl a vyznání mohla chtít poslat někomu jinému.
Při osobním rozhovoru si vše vysvětlíte.

Kamarádi

Ahoj aliku mám problém mám ráda anime a kámošky mi říkaj že se se mnou nemají o čem bavit ale mají já jim nepovídám o anime ale oni si myslí že budu já jim to říkala ale oni že mi nevěří co mám dělat?

Ahoj,

neznám Tebe ani kamarádky, tak Ti mohu jen obecně napsat. Vztahy mezi lidmi se utváří komunikací mezi sebou. To, že máš ráda anime, není vůbec podstatné, protože každý z nás je prostě jiný a má tedy rád něco jiného, jenom někdy se sejdou dva kamarádi nebo kamarádky úplně na stejné vlně. To, že Tě něco baví, znamená právě jenom to, že můžeš o své názory a zážitky obohatit komunikaci s vrstevníky. Pokud je někdo pro něco nadšený, často na takové téma umí velmi zajímavě povídat. Nezbývá, než aby sis s kamarádkami probrala, v čem je vlastně problém, proč Ti nevěří, to totiž ví jenom ony. Buď se domluvíte, nebo nastal čas hledat si kamarádky nové, třeba právě podle zájmů.

Modrá linka

Kamarádi

Ahoj, trápí mě to, že nemám ve třídě moc kamarádů. Mám jednu nejlepší kamarádku a to je všechno. S nějakými holkami se bavim, to jo ale myslím si že mě jako dobrou kamarádku moc neberou. A mě to mrzí. Snažím se víc s nima bavit, ale nechci někdy moc přehánět, protože by to vypadalo, že se vnucuju. Tu mojí nej kamarádku moc rády nemají a to mě taky mrzí. Moc bych chtěla, abych konečně zapadla do jejich party. Prosím porad mi jak bych mohla víc zapadnout.

holka, 12 let, 6. září 2018

Ahoj,
zkus se především zamyslet nad tím, proč se s tebou ostatní spolužáci nekamarádí. V kamarádství a vůbec mezilidských vztazích platí, že jak se chováš k ostatním, tak se budou ostatní chovat k tobě. Když budeš o ostatní projevovat zájem, budeš se zajímat o jejich problémy, naslouchat jim a projevovat ve vztahu k nim vstřícnost, je velmi pravděpodobné, že ti budou oplácet stejným způsobem. Zkus přizpůsobit své chování tomu, jak bys chtěla, aby se k tobě chovali ostatní. Můžeš si také zkusit s ostatními promluvit o tom, co bys na svém chování mohla změnit. Řekni jim na rovinu, že by ses s nimi chtěla víc kamarádit a jestli by ti neporadili, co pro to můžeš udělat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kamarádi

Ahoj,
co mám dělat ,když mě moje kamarádka „zradila“?
Vždy jsme byli spolu 24/7,všechno jsme si říkali a byli jako sestry. Ona si pak našla kluka...
Myslela jsem,že budeme normální kamosky furt,ale ne. Už se v podstatě nebavíme a vše co ji řeknu nebo napíšu se dozví ten kluk...
Jejich vztach? Ona má nuceny sex (nemluvím ani o tom kolik ji je),nemůže se s nikým bavit atd...
Mám vážně velké tajemství ,které ví jen ona asi 3 holky.. Dnes jsem se dozvěděla,že to ví její kluk a dalších 10 lidi ,které ani neznám. Nevím co mám dělat.. Jsem naštvaná a na druhou stranu sklamaná..
mám se s ni bavit dal nebo co? Vážně nevím co mám dělat

holka, 13 let, 31. srpna 2018

Ahoj z Modré linky,

dost dobře si umím představit, že prožíváš vztek a zklamání, když Tě kamarádka zradila. Nemůžeme Ti však říct, jestli se s ní máš bavit nebo ne. To musí být Tvé rozhodnutí, které by mělo vycházet právě z toho, jak to cítíš. Někdy může být úlevné své pocity v sobě nedržet. Jestli prožíváš od kamarádky zradu, cítíš vztek a zklamání možná by stálo za to jí to všechno říct. Neznám Tvou kamarádku a ani celou situaci - zda Tě opravdu vědomě zradila nebo si to třeba jen neuvědomila a svěřila se někomu, kdo jí teď je velmi blízký. Což samozřejmě neomlouvá to, že tím zradila Tvou důvěru. Někdy ale může pomoci vyjasnit si, jak to bylo, slyšet od toho druhého, jak to vnímá on. Když někdo zradí vědomě, potom asi není, o co stát, a proč se s ním dál bavit. Pokud udělá chybu nebo jde o nedorozumění, bylo by možná škoda úplně ztratit kamarádku. Ale jak jsem napsala, rozhodování by mělo vycházet z našich pocitů, z toho, jak situaci prožíváme, jak ji vnímáme.

Přejeme Ti, aby ses rozhodla tak, aby to pro Tebe bylo prospěšné.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Alíčku. Je mi 15 let, jsem holka a trápí mě jeden problém, a to ten, že mi vadí moji vrstevníci. Víš, kdykoliv je třeba venku vidím, tak jen kouří a pouští si nahlas sprostý písničky a chovají se hrozně. Já taková vůbec nejsem. Většinu času trávím o samotě, protože jsem strašně samotářská, taky jsem ve společnosti tichá, takže většinou nic neřeknu,plachá atd. Mám s nimi špatné zkušenosti, protože jedna holka vycítila, že mám i nízké sebevědomí, tak mi začala nadávat, urážela mě a já si to samozřejmě nechala líbit. Je to sice už za mnou, ale prostě držím si od nich odstup. Mám sice dvě kamarádky v mém věku,ale prostě chtěla bych si víc rozumět i s dalšími vrstevníky, ale kvůli tomu nechci začít kouřit atd. Co mám dělat?

holka, 15 let, 11. srpna 2018

Dobrý den,
je dobře, že píšete s tím, co Vás trápí. Obzvláště jestli se považujete za samotářskou. Sdílení toho, nad čím přemýšlíme a co prožíváme, je vykročením z našeho vnitřního světa k druhým. Může to být riskantní, ale když si k tomu zvolíme správného člověka, sdílení je často úlevné a přinese nám i novou perspektivu.
To, že píšete nám, může být takový první krok. Nejspíš je ve Vašem okolí někdo, koho máte radši než druhé, kdo Vám svou povahou sedí. Je úplně přirozené, že se neskamarádíme s každým. Někomu vyhovuje být obklopený lidmi, ale není to pro každého. Zdá se mi úplně v pořádku, že jste svá a nepřipojujete se k aktivitám, které Vám nic nepřináší. Naopak je mi docela sympatické, pokud nemáte potřebu kouřit a být vulgární, abyste se někomu zalíbila. Teď je to určitě obtížné, vlastně hodně lidí na střední škole není spokojeno s lidmi ze školy - nevybíráme si je. Věřím ale, že časem budete narážet na lidi, u kterých zjistíte, že mají rádi podobné věci jako Vy.
Co se týče posmívání, to určitě v pořádku není. Je na místě říct za sebe, že tohle se Vám nelíbí a ať to druhý nedělá. Pokud je to příliš těžké, je úplně v pořádku požádat druhého, aby to udělal za Vás, ideálně dospělý.

Kdybyste cokoli potřebovala probrat více, zavolejte na linku důvěry, kde je možné jít víc do hloubky.

Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Aliju, už jsem tu psala asi dvakrát a moc děkuji za rady. No ale k věci. Ve škole mám kamaráda a moc si ho vazim, ale je tu jeden problém. On si myslí že je můj kluk nebo něco takového a vykládá to snad po celé škole. Já ho ale beru jako kamaráda a už jsem mu to říkala ale on tohle tvrdí dál. Co mám prosím dělat aby tohle už neříkal a zároveň ho nějak citově nezranila ��������������

Anonym 13 let, 10. srpna 2018

Ahoj,
je prima, že uvažuješ nad tím, jak být citlivá, ale zároveň jak se za sebe postavit, když Ti řeči kamaráda nejsou příjemné. Máš plné právo na to vysvětlit mu znovu, že je Ti to opravdu nepříjemné. Můžeš mu říct, že ho máš ráda jako kamaráda, vážíš si ho, ale že ve vztahu spolu nejste. Je v pořádku říkat pravdu. Můžeš si to i zkusit napsat a dát někomu druhému přečíst, aby Ti řekl, jak to na něj působí, nebo promyslet, co by pomohlo říct Tobě, kdybys byla v jeho kůži. Pokud to kamarád nepochopí, může mu to vysvětlit i někdo další, na koho dá. Nedivím se, že je Ti to nepříjemné a chceš, aby to přestalo.

Přejeme hodně štěstí.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj...Před pár dny jsem přišla o kamaráda.Znali jsme se skoro rok... Strašně jsme se sblížili a měli se rádi...Mohli jsme si psát o všem... Jenže se to zvrtlo a napsala mi z jeho emailu jeho holka a to dost ošklivě...Jsem naprosto zničená...Nevím co mám dělat a co si o tom myslet...Teď mi napsal,že je to všechno pravda a sprostě mě podvedl...Cítím se naprosto hrozně....Co bych měla dělat?Nějaké rady jak se s tím vypořádat?

Emmilia, 9. srpna 2018

Ahoj Emmilio,
je dobře, že píšeš o svém trápení někomu dalšímu. Sdílení dokáže hodně ulevit, ať už s nejbližšími nebo i to někomu takto napsat.
Mrzí mě, že teď prožíváš takovou ztrátu. Nedivím se, že jsi z toho smutná a třeba i naštvaná. Vypadá to, že Tvůj kamarád dal přednost své holce, a to může opravdu zabolet. Je asi přirozené, že si kladeš otázku, co si o tom myslet. Nicméně nejspíš to, co jste s kamarádem prožili, bylo opravdové. To, že se to teď stalo takto, neznamená, že pro něj nic neznamenáš a že ho to třeba taky nemrzí.
Nevím, jak to teď spolu máte - jestli se kamarád chce ještě dál kamarádit nebo jste se rozhodli přestat se na nějakou dobu kontaktovat. Je možné, že je to jen dočasné.
Nicméně jediné, co pomáhá, je starat se teď o sebe, aby Ti bylo lépe. Je v pořádku projít si smutkem nebo vztekem, dej tomu tolik, kolik bude potřeba. Dál pak už je zbytečné trápit se minulostí - venku je léto a bude moc fajn, když si ho ještě budeš snažit užít s kamarády a aktivitami, které máš ráda. Můžeš o tom, co cítíš, mluvit se svými blízkými, aby věděli, čím procházíš a mohli Ti pomoci.

Modrá linka

Kamarádi

ahoj od té chvíle co jsem si nechala udělat krátké vlasy tak se mnou nechtějí moje kamarádky kamarádit jen jedna co se mně zastává ale to nepatří k věci.
když jdu do žkoli tak se mnou nechtějí jít nevíte co s tím

holka, 8 let, 3. srpna 2018

Ahoj,

připadá mi to od kamarádek hodně ošklivé, pokud s Tebou nechtějí kamarádit kvůli vlasům. Vlastně přemýšlím, jestli jsou to opravdové kamarádky, když jejich přátelství záleží na tom, jaký máš účes. Proto je moc dobře, že jedna z Tvých kamarádek to má jinak a zastává se Tě. Nevím úplně přesně, jak zařídit, aby se holky chovaly jinak. Můžeš si s nimi zkusit promluvit, jak Tě to mrzí, ale nevím, jestli to zabere. Někdy pomůže i čas, holky si na to zvyknou a už to nebudou řešit, pomoci by mohly i prázdniny a to, že se nějaký čas neuvidíte. Kdyby jejich nepřijatelné chování dál přetrvávalo, bylo by možná vhodnější se poohlédnout po jiných kamarádkách, které neřeší vzhled, ale spíš to, jaký jsi člověk.

Držíme pěsti, aby se vše brzy vyřešilo.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj. Moc mě trápí co se děje moji kamarádce.
Moje kamarádka měla hrozně dlouho rada kluka,který měl holku..Všechno ji zakazoval. Nedávno začal ten kluk chodit s tou mou kamaradkou. Ona byla šťastná,ale teď...
Má všude zablokováné kluky a nebaví se s klukama,to ji řekl ten její kluk. Nesmí chodit ven ani s holkama...
vždy když je někde potkám tak se hádají. Jednou jsem s tou kamaradkou mluvila a on tam nebyl,říkala že už ji to štve a prý se furt jen hádají. Dokonce ten kluk ji podvádí,ona to ví ale nedokáže si to připustit a nechce se s nim rozchazet..
Taky mi psala ze je neskutečně rada za to ze má kluka,ale když ji tohle děla...
Chtěla jsem ji pomoci,ale nevím jak.. Má zakázáno se se mnou bavit a psát..Už asi nejsme kamarádky a to mě moc mrzí :( dřív jsme spolu byli každý den a jen ji jsem věřila...
Nechci do toho tahat jejich věk,ale ji je 14 a jemu 20..

holka, 13 let, 1. srpna 2018

Ahoj,

je moc hezké, jakou máš starost o kamarádku. Podle toho, co píšeš, její vztah není úplně v pořádku. Kromě poměrně velkého věkového rozdílu a jejich hádek mi připadá vážné zejména to, že jí přítel zakazuje stýkat se a bavit se s kamarády i s kamarádkami. Na to nemá jistě právo. Jak si dobře uvědomuješ, je to hodně i o kamarádce samotné, která si toto nechá líbit a problémy si nepřipouští. V jejím věku jsou za ni stále zodpovědni i její rodiče, kteří by měli vědět, s kým chodí a jaké má případně problémy. Rodiče pak mají více možností, jak do celé situace vstoupit.

Dovedu si představit, jak moc je těžké přijít o kamarádku. Pokud ona však nebude chtít něco změnit, neexistuje žádná zázračná rada, která by jí mohla pomoci. Děláš už hodně tím, že máš o ní starost a že jsi ochotna ji kdykoliv vyslechnout. Pokud byste spolu znovu mluvily nebo si psaly, můžeš jí nabídnout, aby se obrátila na některou z linek důvěry nebo přímo na Modrou linku, kdyby si o všem chtěla promluvit nebo v něčem poradit. Vše ostatní je už v jejích rukou a rukou jejích rodičů.

Přejeme hezký zbytek prázdniny.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj mám 3 nejlepší kamarádky holky a 5 nejlepších kamarádů kluků je to normální?

Moje Nejlepší kamarádka Dominka je na jiné škole a vidíme se 1-2krát do týdne ale mám jí radši než holky ze školy které vidím 1-5 krát do týdne. Proč?

holka, 10 let Mrkvička, 20. července 2018

Ahoj Mrkvičko,

připadá mi v pořádku a přeji Ti, že máš kolem sebe dobré kamarády, jak mezi holkami, tak i kluky. Může se stát, že si lépe rozumíme s přáteli, se kterými se vídáme méně často. Může to být tím, že jsme si pak vzácnější a více si vážíme a užíváme společného času. Nebo jsou nám prostě lidsky bližší i na dálku, než lidé, které vídáme každý den. O to cennější je rozumět si, i když se často nevidíme. Přeji Ti, ať Tvá přátelství vydrží i dál a přináší Ti radost.

Měj se hezky.
Modrá linka

Kamarádi

ahoj, mam dotas, u nas ve škole je parta holek, jsou v pohode,a ja by sem chtěla mezi ně, ale oni řikaji že k nim budu patřit až budu mit kluka. Ja se bojim co by řekli doma a abych nebyla tehotna. Oni vešchny ty holky už kluka měli,jen ja ne, mohla bych byt tehotna kdybych ,mela kluka a je mě 10 let ? děkuji to je asi tak všechno ...

holka, 10 let, 20. července 2018

Ahoj,
mrzí mě, že podmínkou pro kamarádství a vstup do party je to, že budeš mít kluka. Věřím, že takové podmínky si opravdoví přátelé nekladou, ale že ten, kdo s Tebou chce doopravdy kamarádit, Tě přijme takovou, jaká jsi. Takoví kamarádi stojí za to, jinak je zbytečné se trápit. Pokud je Ti deset let, máš spoustu času na navazování vztahů s klukama, natož pak na sexuální sbližování, které by mohlo vést k těhotenství. Sexuální aktivity jsou zákonem povolené až od 15ti let, do té doby jsou trestné. Stává se, že někdy děti a dospívající "machrují" s tím, kolik vztahů už měli, přitom to ani nemusí být pravda. A i kdyby, nemusíš být jako ostatní, neboj se být svá a do ničeho se netlačit. Zkus to probrat třeba s rodiči nebo nějakou kamarádkou, co si o tom myslí, nebo jak to mají / měli oni. Zatím si užívej přátelství a dělej to, co Tě baví, věřím, že první lásky přijdou v pravý čas, nemusíš na ně spěchat.

Přejeme ti hezké letní dny,
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Alíku,
Už dlouho přemýšlím komu bych se s tím svěřila a jediný kdo mě napadá jsi ty.Dlouho mě trápí ,že nemám žádné pravé přátele.Vždycky jsem si přála mít někoho blízkého s kým bych mohla mluvit úplně o všem(i o tom co mě trápí) ,jenomže okolo sebe mám jenom samé falešné lidi.Třeba teď o prázdninách pořád sedím doma,protože nemám s kým jít ven.Když někomu napíšu tak odepíše že nemá čas a mě už nebaví se někomu pořád vnucovat a doprošovat.Kdybych jim nepsala já tak si na mně nikdo ani nevzpomene.Mám pocit,že kdybych na tomhle světě nebyla,tak nikomu ani nechybím(kromě rodiny).Chtěla bych se zeptat co mám dělat nebo jak se od "takových lidí" odstřihnout?Všichni ti "přátelé" jsou ze školy a kdybych se s nima přestala bavit tak mě budou mít všichni za divnou,takže nevím co mám dělat.Nevíš jak si najít nějaké opravdové přátele?
Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 18. července 2018

Ahoj z Modré linky,
mrzí mě, že kolem sebe nevidíš pravé přátele a chápu, že Ti někdo takový chybí. Možná je to teď o prázdninách náročnější se s někým scházet a být v kontaktu, většinou mají lidé dost nabitý program a nejsou doma. Oceňuji, že jsi iniciativní a zkoušíš někomu napsat. I když zrovna nemá čas a nevyjde to. Důležité je, že se snažíš domluvit, nepřipadá mi to jako vnucování. Jsi ve věku, kdy si člověk tvoří přátelství, nebývá to snadné a vyžaduje to čas i trpělivost. Nemyslím si, že řešením je, se od nich úplně odstřihnout, spíš můžeš přemýšlet, jak by šlo vztahy prohloubit tak, aby to byla opravdová přátelství a ne jen "občasná" a falešná. Můžeš si o tom zkusit promluvit s někým ze známých, říct nějaké kamarádce, že bys s ní byla ráda více v kontaktu, něco konkrétního podnikla a podobně. Aby to fungovalo, snaha musí být samozřejmě oboustranná, pak záleží i na těch ostatních. Vzájemná důvěra se prohloubí tím, že si budete povídat, nebo alespoň psát, více se poznávat, kdo jaký je, co ho baví, co prožívá, zkusit se víc svěřit apod. Přejeme Ti, ať ve své snaze vytrváš a najdeš parťáka do prázdninových i školních dní.

Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Alíku, mám kamarádku, která má nejlepšího kamaráda a ten se má odstěhovat do Prahy a ona teď neví co má dělat, psala mi, že se zabije atd. Já se teď bojím, že si něco udělá. Nejhorší je to, že jí nedokážu pomoct. Prosím poraď mi.

holka, 12 let, 16. července 2018

Ahoj z Modré linky,

je moc fajn, že chceš pomoct své kamarádce. To, co pro ni můžeš udělat, už vlastně děláš. Potřebuje teď kamarádku. Můžeš ji podpořit, trávit s ní čas a věnovat se společně čemukoli, co Vás obě baví. Nechat ji vybrečet, když bude potřebovat. Život přináší spoustu hezkého – třeba takové silné kamarádství, a to je moc fajn. Jindy ale také přináší ztráty, je potřeba se naučit je přijímat a vyrovnávat se s nimi. Kamarádka může být se svým kamarádem v kontaktu i na dálku, v dnešní době plné moderních technologií je to mnohem snazší. Osobní kontakt je sice nenahraditelný, ale její ztráta nemusí být tak definitivní. Pokud by to nepomáhalo a mělas o ni opravdu strach, že by si mohla něco udělat, je dobré se svěřit nějaké dospělé osobě, které věříš. Může to být někdo z Tvých blízkých, případně její rodiče či jiný příbuzný, který by ji dokázal podpořit.

Přejeme Tobě i kamarádce prima léto.
Modrá linka