Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kamarádi

  Kamarádky mě zradily

  Ahoj všichni
  Mám takový problém. Aby jste to potom pochopili tak se musím vrátit trošku do minulosti
  Ve školce jsem byla nejlepší kamarádka s dvěma holkama který se ke mně vůbec nechovali hezky. Nadávali mi, odstrkovali mě, smáli se mi atd. bavila jsem se s nimi až do třetí třídy.S jednou holkou jsem zůstala nejka( třeba Verča) Ve 3.tř jsem se tedy hodně začala bavit s holkou (budeme ji říkat Matilda) Matilda byla hodná, vtipná pokaždé se mně zastala. Byli jsme opravdové nejlepší kamarádky☀️ A tak to šlo až v prosinci v páté třídě se k nám nějak přidala Verča. Byla jsem strašně šťastná. Byla jsem v partě kterou jsem si přála mít. Všude jsme chodili spolu, říkali si všechno. Až do léta. V létě začali chodit spolu ven jen oni 2. 3x v tom létě jsem jim řekla že chodit ven můžu tak ať mi řeknou ale oni spolu chodili ven jen oni dvě. Prostě moje plány na léto byli úplně zničený když mě začali ignorovat. Většinu léta jsem prakticky byla sama. Na začátku školního roku se ke mně Matilda začala chovat hnusně. Pomlouvala mě, smála se mi, ponižovala mě aby byla oblíbená u kluků. A všude chodila jen s Verčou. Verča se se mnou pořád bavila. Myslím že to bylo v prosinci když jsem byla nemocná tak mě Matilda zrovna pomlouvala s Verčou :( a řekla že to beze mně bylo lepší a další věci. Na silvestra jsem jí napsala slohovku že všechno vím, že mě už nebaví její chování že jsem se jí snažila být kamarádka. Ona zapírala. Zapojila do toho Verču a ta řekla že mi nikdy neřekla ty věci co o mně Matilda říkala a přidala se na její stranu. No v lednu jsem si našla novou kamarádku. Verče jsem odpustila. Ona byla vždycky taková že se bála prosadit svůj názor.Matilda se mi taky omluvila. Ale nedokážu jí odpustit. Po všech těch věcech co o mně řekla, jak se mi smála. Dokonce se mi vysmála že mi umřel králík. Nedávno ještě za mými zády řekla že se se mnou baví jen protože nikoho jiného nemá a že jsem strašně falešná. Chci aby to bylo tak jako dřív. Chybí mi to. Ale já už jí nevěřím. Pomalu mi dochází že už to nejspíš nikdy nebude jako dřív. Vlastně už se s ní nechci bavit ale nedokážu opustit tak dlouhé přátelství které mi i chybí. Já vím že je to hrozně chaotické ale já nevím jak to jinak popsat. Co mám dělat?

  holka, 12. března

  Ahoj z Modré linky,
  píšeš nám o situaci s Tvými kamarádkami, která zní malinko zamotaně, raději to shrnu. Pokud jsem to správně pochopila, už ve školce ses potkala s tím, že se k Tobě dvě Tvé nejlepší kamarádky nechovaly hezky. Ve škole sis pak našla Matildu, novou kamarádku, se kterou bylo vše fajn, ale potom se k Vám přidala Verča, jedna z těch kamarádek ze školky a na chvilku všechno fungovalo, postupně se to však změnilo. Verča a Matilda se spolu scházely bez Tebe. Dozvěděla ses, že Tě pomlouvají. Chvíli to vypadalo, že se to mezi Vámi urovnalo, holky se Ti omluvily, ale Ty cítíš, že to už nebude jako dřív, hlavně Matildě nedokážeš odpustit.

  Pozorně jsem si Tvou zprávu přečetla. Nedáváš nám žádný konkrétní dotaz, proto moje odpověď bude spíše nabídka toho, co mi běželo hlavou, když jsem si Tvé psaní četla. Především Ti chci říct, že je mi moc líto, že se už od školky potkáváš s tím, že se Ti kamarádky smějí a nechovají se k Tobě hezky. To rozhodně není v pořádku, nezasloužíš si takové jednání. Oceňuji, že jsi napsala Matildě a vysvětlila jí, jak se cítíš, postavila ses za sebe. Úplně rozumím tomu, že je pro Tebe těžké Matildě odpustit a že cítíš, že už to asi nikdy nebude jako dřív. Píšeš, že se s ní asi už ani nechceš bavit, ale současně to přátelství neumíš opustit. Chci Tě ujistit, že takové rozporuplné pocity jsou v pořádku. Vztahy mezi lidmi jsou někdy velmi složité, kolikrát si v nich neví rady ani dospělí. Umím si představit, že s Matildou už kamarádit nechceš, ale něco Tě k ní ještě trochu táhne.

  Kladu si otázku, co vlastně teď pro sebe nejvíce potřebuješ. Jak nad tím vším přemýšlíš? Napadá mě mnoho scénářů a každý by mohl být „ten správný“, pokud bys to tak cítila. Umím si představit, že s Matildou dál kamarádit nebudeš a budeš z toho nějakou dobu smutná, budeš třeba i plakat a časem se s tím srovnáš. Psala jsi, že máš novou kamarádku, věřím, že by Ti byla oporou. Možné je i za Matildou jít, promluvit si s ní, říct (anebo napsat) jí o svých pocitech a třeba i co bys od ní potřebovala. Některé chyby se v přátelství dají napravit, pokud to obě strany upřímně chtějí a pokud ten, kdo ublížil skutečně lituje svých chyb. Ať už se rozhodneš dát Matildě šanci nebo ne, na obojí máš právo, žádné rozhodnutí není špatné, důležité je, aby ses v tom Ty sama cítila dobře.

  Nevím, jestli jsi v mé odpovědi našla to, co jsi potřebovala. Pokud ne, můžeš se nám ozvat znovu, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a jít více do hloubky (www.modralinka.cz). Přemýšlím také nad tím, zda máš někoho, s kým tohle vše můžeš sdílet. Třeba tu novou kamarádku, anebo i rodiče nebo někoho jiného, komu věříš. Třeba by Ti blízký člověk dokázal dát ještě jiný úhel pohledu.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Vztah s kamarádkami

  Ahoj všichni, mám 2 kamarádky s kterými se občas potkáváme, ale v poslední době se mnohem víc baví jen spolu. Sice spolu nechodí ven sami ale se mnou. Většinou jdu s nima někam, protože mě mezi nimi chtějí, ale pak se mnohem víc baví jen mezi s sebou. Neříkám, že mě nějak ignorujou a jsou zlé, ale i tak bych ocenila, kdyby se mi trochu více věnovali. Děkuju jestli odpovíte. Hezký zbytek dne :-)

  holka, 12 let, 8. března

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  pokud dobře chápu, chtěla bys poradit ve vztahu ke kamarádkám, které se baví víc samy se sebou, než s Tebou. Ty bys byla ráda, kdyby se Ti více věnovaly.

  Věřím, že Ti nemusí být příjemné, když nemáš od kamarádek dost pozornosti. V takových situacích obvykle pomáhá si o všem otevřeně promluvit. Zkus kamarádkám říct, jak to prožíváš a co bys potřebovala. Pokud by to pro Tebe bylo náročné, můžeš to říct třeba jenom jedné z nich, ke které máš blíž. Mohla bys také podniknout něco Ty a kamarádky pozvat, třeba pak bude jejich přístup jiný.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Kamarádi

  Jak být znovu kamarádi?

  Ahojky potřebuji pomoc s jedním klukem už se mi líbí asi od 4 třídy a někde v polovině páté třídy jsem si to uvědomila od té chvíle se s tím trápím. Nikdy jsem nebyla dobrá ve skrývání citů takže to zjistil a od té doby se ke mě začal chovat strašně už si to podle mně nemyslí ale chování se nezměnilo,snažím se vypadat že mi to nevadí a dělám si z toho stranou ale už mi to nejde.Nechci s ním chodit a ani si to neumím představit ale chci s ním být znova kamarádka, jak na to?

  holka, 12 let, 5. března

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys dostala radu, jak být znovu kamarádka s klukem, který se Ti líbí a který se k Tobě nechová hezky od té doby, co to zjistil. Nemám od Tebe mnoho informací, například jak se k Tobě ten kluk teď chová a jak přesně Váš vztah vypadá. Moje odpověď bude proto spíš obecná.

  Neexistuje jeden účinný návod na to, jak obnovit kamarádství, které se pokazilo. Každý z nás je jiný a každý komunikujeme jinak. Připadá mi důležité, jak píšeš, že se k Tobě ten kluk začal chovat strašně. Je pro mě těžké představit si pod tím něco konkrétního, ale říkám si, že nikdo nemá právo chovat se k Tobě ošklivě a nějak Ti ubližovat, nebo se Ti třeba posmívat. Takové chování není v pořádku. Rozumím Ti, že i přesto by ses s ním ráda bavila, asi ho máš opravdu ráda, táhne Tě to k němu. Říkám si také, že si zasloužíš kamarádství, kde se k Tobě ten druhý bude chovat s respektem a laskavě. Zasloužíš si kamarádství, kde si navzájem můžete věřit a podpořit se. Je to něco, co Ti tenhle kluk může dát? Myslíš, že je reálné, že byste si to nějak vyříkali, hodili jeho chování za hlavu a důvěřovali si? Každý člověk může udělat chybu, zachovat se ošklivě. Důležité je, co na to říká s odstupem, zda svého chování lituje, chce ho nějak napravit.

  Napadá mě, že by mohlo pomoci zkusit si s ním promluvit, zjistit, jak to vlastně má, proč se k Tobě tak chová. Můžeš mu říct o své touze kamarádit s ním a uvidíš, co on na to. Pokud by Ti dokázal své chování nějak vysvětlit a připadalo by Ti, že kamarádství je možné, můžete to zkusit. Myslím, že sama poznáš z jeho reakce, jak to má a jestli stojí za to to zkoušet. Je dobré dát na svůj pocit. Pokud by se Ti zdálo, že se k Tobě i dál chová ošklivě, bála bych se, že takové kamarádství by pro Tebe mohlo přinést spíš trápení.

  Přemýšlím i o tom, zda je ve Tvém okolí někdo, komu se s tím můžeš svěřit. Třeba kamarádka, rodiče, nějaký jiný příbuzný. Pokud bys o tom chtěla mluvit více do hloubky, můžeš se na nás znovu obrátit, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a reagovat (www.modralinka.cz)

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Jak se bavit se všemi?

  Milí Alíku
  Píšu ti protože si myslím že jsem hodně tichá. Přijde mi že všichni ostatní se spolu baví normálně otevřeně. Jen okolo mě jakoby všichni chodili po špičkách. Snad si myslí že když mi řeknou to co ostatním hned se z toho zhroutím. Mám ve třídě něaké kamarády a s těmi se bavím úplně normálně. Chtěla bych aby se tak se mnou bavili všichni:-(

  holka, 12 let, 28. února

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že si připadáš tichá, jakoby si ostatní mysleli, že kdyby si k Tobě dovolili to, co k druhým, tak se „zhroutíš“. S pár kamarády se bavíš, chtěla bys to tak mít ale i s ostatními.

  Říkám si, že každý jsme v komunikaci s druhými různě nastavení a zvyklí na něco jiného. Ovlivňuje to i naše osobnostní naladění, jak působíme na druhé a spousta dalších vlivů. Jsme zvyklí nějak komunikovat v rodině, ve škole, s kamarády. Pro někoho je normální mluvit potichu, polohlasem, někdo odpovídá nahlas, rázně. Často to souvisí i s aktuální náladou. Nejsme jen jedno nebo druhé. Zní to, že na některé spolužáky působíš křehce, tolik si nedovolí, a že bys jim vlastně ráda ukázala i tu stránku sebe, která to „snese“ dobře a že kolem Tebe nemusí chodit po špičkách. Napadá mě, jestli a kdy to případně je, máš pocit, že se bavíš „normálně otevřeně“. Jak Ti při tom je? Mění se nějak Tvůj hlas, Tvoje chování? Můžeš zkusit popřemýšlet, jak by se dalo ukázat spolužákům, že se k Tobě nemusí chovat nijak zvláštně, že to zvládneš – napadá mě třeba udělat něco, co by od Tebe nečekali, začít o něčem mluvit jako první, na něco se zeptat jako první, říct otevřeně, že s Tebou můžou mluvit tak, jak jsou zvyklí i s ostatními apod. Ty sama dokážeš odhadnout, co by se dalo zkusit.
  Na druhou stranu je úplně normální, že se nebavíš se všemi spolužáky, že si s některými sedneš líp a s některými méně, podle vzájemných sympatií. Kamarádství nejde poručit. Můžeš to celé probrat i s těmi spolužáky, se kterými se bavíš normálně a třeba budou mít další postřehy a nápady. Můžeš se jim svěřit. Stejně tak někomu jinému blízkému, rodičům, sourozencům anebo školní psycholožce, pokud ji na škole máte.

  Ať máš spoustu hezkých dní s kamarády přeje
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj. Moje mamka moc nemá rada moji kamarádku. Ani nevím důvod. Příště ji nemusí i když ji kamaradka nic co by se ji nelíbilo neudělala. Mamka ji porad pomlouva a tak i když se kamarádky zastávám. Strašně me to mrzí. Poraďte prosím jak by se to dalo řešit. ;-( Predem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 19. února

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že máma nemá ráda tvoji kamarádku a ani nevíš z jakého důvodu to je. Ráda bys to nějak řešila. Rozumím tomu, že tě to může mrzet, když ty máš k někomu dobrý vztah, ke komu ho ale nemá tvoje další blízká osoba, tedy máma. Píšeš, že tomu nerozumíš, kamarádka jí nic neudělala. Napadá mě, že to může souviset se světem dospělých, kdy se třeba něco mohlo stát mezi rodiči té kamarádky a rodiči tvými. Kamarádka jí třeba také může někoho připomínat, a to u mámy vzbuzuje její negativní emoce. Ale souhlasím s tím, že není dobré, když se to přenáší na tvojí kamarádku, která za to nemůže. Ať už je to důvod či není, tak bych ti doporučila si o tom s mámou promluvit. Zkus se jí na to otevřeně zeptat, z jakého důvodu má takto špatný postoj ke tvé kamarádce. Požádej jí, jestli by ti to vysvětlila. To je první důležitý krok. Požádej mámu o to, že bys tomu ráda porozuměla, z jakého důvodu má na tvou kamarádku takový postoj. Je také moc dobře, že se kamarádky i před mámou zastaneš, že si stojíš za svým a nenecháš si svůj postoj k ní vzít. V životě se ti to bude stávat hodně často, v mezilidských vztazích, že ty budeš mít jiný názor na nějakého člověka než bude mít někdo jiný. I proto je důležité se učit stát si za svým názorem a rozumět tomu, na základě čeho tento názor vznikl. Zkus si tím, co máma říká o tvé kamarádce nenechat vztah s kamarádkou narušit a soustřeď se na to dobré, co v tomto vztahu vnímáš.
  Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Zamotané kamarádství

  Psala jsem ti před nějakou dobou o svém problémovém kamarádství, můj nový dotaz na něj navazuje, doufám, že to nevadí.
  Naštěstí se všechno celkem vyřešilo. Dala jsem na tvojí radu a svěřila jsem se Aničce se svým problémem, bohužel jsem se strašně styděla a bála, takže jsem to udělala až před měsícem, takže pro mě ten víc jak půl rok byl strašný. Všechny čtyři jsem se moc nesmířili dohromady( teda spíš já s Eliškou, Aničku s Sofií mám moc ráda), ale teď je všechno docela fajn. Anička si uvědomila, že je Eliška opravdu hodně špatná kamarádka a že nejen ostatním, ale i jí Eliška ubližuje taky. Rozhodla se sednout si se Sofinkou, která pořád sedí sama. Ta byla nadšená s tímhle rozhodnutím, ale Elišce se to moc nelíbilo. Anička se s ní domluvila na tom, že si dají na chvilku pauzu ve svém přátelství a že si na chvilku od sebe odsednou. Když jí to řekla dostala hysterický záchvat a nesnesla to moc dobře. Je na Elišce vidět, že jí to hrozně štve a pořád na mě a na Sofii hází hrozně nepříjemný výrazy, až se jí začínám bát, že mi zase něco udělá. Vůbec nechápu jak může být někdo tak závislí na jednom člověku. A taky vidím na Aničce, že se trápí, ne protože by nechtěla sedět se Sofií, ale protože se Elišky bojí, že když se s ní zase nezačne bavit, tak nám nebo sobě něco udělá. A tak tě Alíku zase žádám o radu, jak můžu Aničce pomoct? Eliška jí ničí život, je na ní naprosto nezdravě závislá, ale Anička to už nezvládá, a je z toho strašně špatná a já taky. Co máme dělat? Má smysl to nějak řešit, nebo se s takovými lidmi jako je Eliška vůbec nebavit. Předem děkuji Alíku moc za odpověď. $>$>$>

  holka, 14 let, 27. února

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že vnímáš zlepšení situace. Teď se ptáš, jak podpořit Aničku a jak se chovat k Elišce.

  Aničce můžeš klidně říct, co jsme Ti psali v předchozí odpovědi, tedy to, že v přátelství je nápomocné, když jsou k sobě lidé upřímní, mluví o svých pocitech, přáních, o tom, co se jim nelíbí. Je možné dělat dohody, jak se k sobě vzájemně chovat. Napadá mě také, že někdy je i možné, že se lidé časem promění (a pochopí tak třeba, co nedělali ve vztazích dobře), ale netuším, zda by to tak mohlo být i u Elišky. Anička tedy klidně může Elišce říct, co by potřebovala, co je pro ni už moc. Jestliže na Eliška nijak nezareaguje a Anička se v přátelství s ní nebude cítit době, má právo jí to říct a přestat s ní kamarádit.

  Zní to tak, že jsou pro Vás Vaše vztahy opravdu složité, chci Tě znovu podpořit, abyste se svěřily třeba školní psycholožce (psychologovi), pokud ve škole máte. Nebo se můžete obrátit na rodiče či někoho jiného z vyučujících, komu důvěřujete.

  Přejeme Vám, aby se Vaše přátelství ustálilo a měly jsme se spolu dobře
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat si najít nové kamarády a zároveň bych chtěla odstranit ty staré, protože většina z nich jsou hrozně toxický, ale potřebuju nějaké kamarády jenom jsem moc introvertní na to abych si nějaké dokázala najít. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 25. února

  Ahoj,

  je dobře, že si všímáš, když je Ti v kamarádských vztazích něco nepříjemné a že na to i reaguješ. Neuvádíš mnoho informací o tom, jestli už třeba máš nějakou zkušenost s hledáním nových kamarádů anebo i s tím, že by Ti Tvá povaha stála v cestě. Protože toho o Tobě mnoho nevím, moje odpověď bude spíš nabídka toho, co mě při čtení Tvé zprávy napadalo.

  Ráda bych s Tebou sdílela můj pohled na rozdělení introvert a extrovert. Tyto pojmy určitě mají svůj význam, ale někdy mohou být zjednodušující a v něčem i omezující. Myslím, že málokdo je opravdu čistý extrovert nebo introvert. Většina z nás má v sobě trochu z obojího. Je pravda, že nějaká část může převažovat, to ale neznamená, že je to něco, co nás definuje, co je dané. Někdy nás taková „nálepka“ může i brzdit od některých rozhodnutí nebo nových zkušeností. Tím teď nemyslím, že to musí být Tvůj případ, je to spíš jen taková nabídka jiného pohledu. Píšeš, že jsi moc introvertní na to, aby sis dokázala kamarády najít. Přemýšlím o tom, jestli to je něco, co sis už nějak potvrdila vlastní zkušeností anebo je to spíš Tvá obava, možná obojí. Je v pořádku mít obavy (nebo i jiné pocity) z hledání nových kamarádů. Říkám si, že nejistotu v takové situaci má skoro každý. Někdy pomůže i jen uvědomit si své pocity, přijmout je, nebojovat s nimi.

  Možná čekáš nějakou konkrétní radu nebo postup, jak si kamarády najít. Neexistuje univerzální návod. Napadají mě ale nějaká doporučení, která by Ti možná mohla pomoci. Říkám si, do teď jsi kamarády měla, jak se Ti podařilo se s nimi seznámit? Bylo něco, co Ti pomohlo? Dalo by se toho využít i teď? Kdybychom spolu mluvily, zajímalo by mě, jestli je něco, co by Ti pomohlo získat více jistoty v hledání kamarádů. Můžeš si takovou otázku položit a sama nad ní přemýšlet. Můžeš v získání sebejistoty pro sebe Ty sama něco udělat? Také mě napadá, že dobře se kamarádi hledají mezi lidmi, kteří mají podobné zájmy. Nevím, jestli třeba chodíš do nějakého kroužku a zda tam můžeš někoho oslovit. Napadá mě, že možná i tady na Alíkovi? Nakonec bych také ráda uvedla, že pokud bys kamarády hned nenašla, i to je v pořádku. Nemusíš na sebe tlačit. Někdy pomůže nechat věci plynout, příliš se tím aktivně nezabývat. Věřím, že dříve či později nové kamarády potkáš. Kdyby Tě to dále trápilo, je dobré na to nebýt sama. Je někdo, komu se můžeš svěřit? Rodiče, sourozenec, někdo jiný příbuzný? Kdyby ne, i my jsme Ti nadále otevřeni, lépe však na telefonu či chatu, kde lze jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj poradno,
  mám takový problém. Mámě se s tím nechci svěřovat, protože si ze všeho dělá srandu. Můj problém spočívá v tom, že jsem se v květnu rozešla s klukem. Neměl odvahu mi to říct sám- poslal to po jedné holce. Rozešel se se mnou ze žárlivosti. Už jsem to vstřebala, takže to je v pohodě. Aby jste věděli, od 10 jsem dost citlivá. No, a spolužačky mi říkaly hodně sprostý věci a já se rozbrečela. Ty holky se toho kluka ptaly co se mnou je. A on jim řekl, že jsem na ně nas...... (naštvaná). Jenomže on ví že mi to bylo líto. Docela mě to tíží. Nevíte proč se takhle chová? Děkuji předem za odpověď. Není to zas tak naléhavé, takže klidně dejte přednost jiným. Naschledanou

  holka, 11 let, 16. února

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru, svěřuješ se poradně s tím, že tě mrzí jakým způsobem se o tobě vyjádřil tvůj bývalý kluk před spolužačkami. Podle toho, co píšeš, je vidět, že úplně překroutil to, jak jsi na jejich chování reagovala. A místo toho, aby jim řekl, že ti bylo líto jejich chování, tak jim řekl, že jsi byla naštvaná. Píšeš také o tom, že se s tebou tento kluk rozešel ze žárlivosti. Tak mě napadá, že pokud na tebe žárlil, mohl sám mít vztek na někoho, na koho žárlil. A pak ten vztek tzv. promítnul do sebe. On tě vlastně posuzoval podle toho, co sám v sobě cítil a přisoudil to takto i tobě. Viděl tě svýma očima. V mezilidských vztazích se to často děje, že si do druhých promítáme pocity, myšlenky, které máme sami, tak si vykládáme chování druhých podle toho. Také bude dobře, když si ty sama pro sebe teď zkusíš uvědomit čím to, že tě to takto mrzí. Přála by sis aby řekl spolužačkám raději to, že tě to mrzelo? A spolužačky si to mohly lépe uvědomit? Nebo ti vadí, že tě tvůj bývalý kluk vidí takto zkresleným způsobem a nevnímá tvé opravdové pocity? Zkus vnímat, co ti na tom jeho chování vadilo nejvíce. Možná ti to pomůže se od toho trochu víc odprostit, už to nebude tak palčivé, když tomu, co se v tobě děje, trochu víc porozumíš. Třeba ti to pomůže získat určitý nadhled a odstup. Protože právě to bývá často nejslepší způsob jak řešit nějaká trápení v mezilidských vztazích, prostě je řešit méně osobě. Přestože ti věřím, že to trápí. A když pak o tom trochu popřemýšlíš, tak si o tom třeba zkus s tím klukem promluvit. Můžeš se ho otevřeně na to zeptat a říci mu, že tě chování spolužaček mrzelo, bylo ti to líto, ne že bys měla vztek. I to bývá úlevné, když o svých pocitech, které prožíváme otevřeně můžeme mluvit. A stejně tak, jako ses přenesla přes to, že se s tebou rozešel, tak se postupně přeneseš i přes to, že tě vidí jiným způsobem, než to skutečně je. Ostatně i to, že na tebe žárlil, přestože nejspíš neměl důvod, je známka toho, že tě viděl jinou, než skutečně jsi.
  Tak ti držím palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Ahoj Alíku, chtěla bych se ti svěřit s problémem který mě trápí už docela dlouho a nedokážu si sama pomoct.

  Když jsem nastoupila v 6. třídě do nové školy, začala jsem se já i moje kamarádka z té předchozí školy bavit s jednou holkou (říkejme jí Elena). Ze začátku jsem se dost styděla, ale pak jsme si k sobě našly cestu. Tu cestu jsme našly až okolo minulého léta... Minulý rok na podzim jsme si byly dost blízké, to jsme ostatně i teď, ale přijde mi, že Elena a moje kamarádka z minulé školy (říkejme jí Tereza) zachází příliš daleko s jejich „vtipy“. Vlastně se proti mně začaly „spikávat“ proti věcem za které nemůžu a dělat z nich trapné vtipy. Třeba jednou jsme jely vlakem ze školní akce a ony se mi začaly posmívat, že vystupuju na zastávce kousek od domova a ne na té kde vystupujou oni. Asi to nedává příliš smysl, ale já to taky nechápu. Potom třeba (a kvůli tomu jsem i brečela) na zastávce, když jsem jim večer nenapsala, ale já jsem řekla že jsem se necítila psychicky dobře a oni řekly že je to nezajímá. Později jsem tereze říkala, že mě jejich chování mrzí a že mě to vzalo a ona řekla že to byl jen vtip a že to nechápu. Teď jsem nemocná a celou noc jsem nespala, bolí mě ucho ale jediná zpráva kterou jsem od nich ráno obdržela je že je to nezajímá a že ať se opovážím zítra nepřijít do školy. Už si přijdu jako otrok a nejhorší je, že s nimi jedu v dubnu do Anglie. Jak jim mám říct, že už to stačilo? Jak se mám ozvat aby neřekly že si jen dělají srandu? Já už jsem z toho vážně na mrtvici a mám ošklivé myšlenky.
  Přeji hezký den a omlouvám se za dlouhý dotaz🙂

  holka, 14 let, 13. února

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že nechápeš chování svých dvou dobrých kamarádek vůči sobě. A způsob, jakým se vůči tobě občas chovají tě začíná hodně mrzet. Máš pocit, že se proti tobě spiknou a pak se ti smějí kvůli věcem, za které nemůžeš.
  Ptáš se, jak jim máš říci, aby toho nechaly. Přeješ si aby tě braly vážně a pochopily, že ti jejich chování vadí a mrzí tě. Když se ozveš, tak ti odpoví, že si jenom dělají legraci. Ale už to samotné je nepříjemné. Jako legrace ti to nepřipadá. Máš právo na to, se takto cítit a věřit tomu, co kolem toho prožíváš ty. Bude potřeba abys jim to řekla opravdu důrazně a požádala je, aby to nedělaly. Musí vidět, že své „ne“ myslíš opravdu vážně. Musí vidět, že jsi o tom opravdu přesvědčená. A jsi případně i připravená se s nimi nebavit, pokud tě v tom nevezmou vážně. Rozumím tomu, že tě to mrzí. Ale nemohou to být dál tvé kamarádky, když kvůli nim prožíváš tolik negativních pocitů. To už pak není přátelství. Zkus je proto v klidu ale důrazně požádat o to, aby se k tobě chovaly jinak. A pokud to budou opět znevažovat, tak zkus se s nimi nějaký čas nebavit. Je potřeba aby sis v tom také vážila víc sama sebe a brala vážně ty sebe sama. Odtud to začíná a tady pak vysíláme k druhým to, co se nám v jejich chování k nám může vracet. Pokud tedy ty sama máš pochybnosti o sobě a nevěříš si, pak to určitým způsobem zrcadlí i druzí. Proto zkus si nejdříve ujasnit to, jaký máš vlastně vztah sama ty k sobě. Můžeš si o tom třeba i s někým, kdo tě zná, popovídat. A třeba si i říci o zpětnou vazbu někomu neutrálnímu, aby ti řekl, jak tě vnímá, jak působíš. Zkus si také všímat toho, kdy máš pocit, že tě ty kamarádky berou vážně, kdy jsou chvíle, ve kterých se s nimi cítíš dobře. Co děláte a jak se vzájemně chováte. Prostě i z toho vycházej a sestav si z toho takový obraz. Základ je ale najít či probudit v sobě dobrý vztah sama k sobě. Využij všeho, co ti dělá dobře, co ráda děláš, co ti jde, kdy se cítíš dobře. Víc to vnímej a uvědomuj si to. Promluv si s někým blízkým, kdo tě zná. A také pozoruj vaše vzájemné chování s těmi kamarádkami. Sebepoznání vždy dává člověku i větší vnitřní sílu a sebejistotu. Každý člověk je jedinečný a má mnoho svých dobrých, silných a důležitých vlastností. Tak je v sobě objev. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Najít kamarády se společnými zájmy

  Ahoj poradno,
  poslední dobou mám zas takový problém... Jde o to, že mám úplně jiné zájmy než ostatní. Už 2 roky miluju retro, skupiny ze sedmdesátek apod. a v okolí se nenajde téměř nikdo, kdo by se mnou mé zájmy sdílel. Nikoho totiž nebaví to, co mě, všichni poslouchají český rap, což mě nebaví, nerozumím těm textům, nedá se na to tancovat a většina je jen sprostá a o ničem. Taky se pořád jen dívají na TikTok, Instagram a Snapchat, což neříkám, že nikdy nedělám, ale aspoň si uvědomuji, že to nemá žádnou podstatu, což oni očividně ne.
  Dokonce už mě ani moc nebere má nejlepší kamarádka V., baví se spíše se spolužačkami ze sousední lavice L. a A., s čímž nemám problém, vždycky mě zvou, ať se jdu bavit s nimi, což odmítnu, protože když k nim přijdu, tak se začnou bavit o nějakém tématu, který mi vůbec nedává smysl a když se snažím něco říct, nikdo ( nejen ony) mě neposlouchá a jede si to své. A to jsem šprtka a předsedkyně třídy.
  S Verčou jsme ještě tak před rokem bývaly nerozlučná dvojka, jenže někde v létě nastal ten zlom, kdy se ona přidala k hudbě generace Z a já se svými „starožitnostmi“ prudila každého už je od pohledu. Zřídka se snažím dělat, že vím, o čem je řeč, jenže by to jaksi nejde a prostě si připadám navíc a zbytečná.
  Ráda bych našla nějaké spřízněné duše, které taky baví retro a jsou na tom stejně, jenže nevím kde a na Facebooku těžko někoho vyhledám. Každý den si pouštím písničky, představuju si, jak si jdu do lesa kreslit do svého bloku a najednou potkám někoho, koho alespoň trochu zajímají mé kecy a styl hudby. Vůbec nevím, jestli někdo takovej vůbec doopravdy existuje, když všichni maj jen ten svůj rap, Snapchat, filtry a tak. Moje otázka tedy zní: Jak si najít kamarády stejných zájmů jako já, když ve škole nikdo takovej není?
  Předem děkuji za Váš čas a odpověď.

  holka, 13 let, 19. února

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že by sis přála poznat někoho, s kým si budeš rozumět. Společné zájmy mohou být nápomocné, není však nutné mít společné veškeré zájmy. Mnohá přátelství fungují i tím způsobem, že mají lidé zájmy naopak celkem různorodé a vzájemně se obohacují. To důležité je, když si chtějí vzájemně naslouchat. Klidně si společně můžete pouštět vzájemně svoji oblíbenou hudbu a mluvit o tom, co se Vám na ní líbí. Jestliže Ti spolužačky naslouchat nechtějí, potom to asi opravdu nejsou ty správné kamarádky. Zkus to tedy nevzdávat a dívat se kolem sebe, možná kolem Tebe jsou lidi, se kterými by sis mohla rozumět, i přesto, že třeba nebudete mít společný hudební vkus. Někdy to může chvíli trvat, než potkáme lidi, se kterými se cítíme opravdu dobře. Píšeš také o tom, že si ráda kreslíš do bloku. Mohla by sis třeba najít nějaký kroužek malování, kde potkáš nové lidi a možná potkáš někoho, s kým si budeš rozumět.

  Přejeme Ti, abys potkala spřízněné duše.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Fotka pořezané kamarádky

  Ahoj Aliku
  Promiň že zase otravuju, ale dneska no před chvíli mi moje kamarádka poslala fotku své ruky, která byla pořezaná a já nevím co říct abych jí pomohla.. a tak bych se ráda zeptala jak jí mužů pomoci

  Esterka, 14 let, 15. února

  Ahoj,

  je dobře, že ses na nás obrátila. Píšeš, že Ti kamarádka poslala fotku své ruky, která byla pořezaná. A Ty nevíš, co jí máš říct, abys jí pomohla. Ptáš se nás, jak jí můžeš pomoci.

  Z toho, co jsi napsala, cítím, že Tě tato situace trápí a chceš kamarádce pomoci. Napadá mě, že by jsi mohla s kamarádkou probrat, že Ti takovou fotku poslala. Můžeš se jí zkusit dát najevo, že si vážíš, její důvěry a že si o tom můžete společně popovídat. Zároveň se ale jedná o velmi vážnou věc a v takových případech pomoc kamaráda nemusí stačit, proto by bylo dobré, kdyby vyhledala i pomoc odborníka. Můžeš jí odkázat například na chat nebo telefon Modré linky (veškeré kontakty najdeš na této adrese https://www.modralinka.cz/). Případně by si s kamarádkou mohl popovídat i školní psycholog, pokud jej u ní ve škole mají. Myslím, že by Tvé kamarádce mohla pomoci i Tvoje podpora, pokud se rozhodne takovou odbornou pomoc vyhledat. Můžeš jí třeba nabídnout, že jí doprovodíš ke školnímu psychologovi.

  Budeme Tvé kamarádce držet palce, aby našla a dostala psychickou podporu a pomoc.

  Měj se hezky,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarád mi přestal psát

  Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit. Kdysi jsem se bavila s jedním klukem (velmi dobrý kamarád), ale z ničeho nic mi přestal odpovídat na zprávy. Bylo to tak půl roku. Jednoho dne jsem ho potkala a nějakým způsobem jsme se udobřili (vysvětlil mi jak se věci mají a proč mi neodpovídal), ale poté se to stalo to stejné. Přestal mi odpovídat na zprávy. Po měsíci jsem to vzdala a vykašala jsem se na něj. Od té doby na něho pořád často myslím a nedokážu se přesto přenést. Jak se tohoto pocitu mám zbavit? :-( Udělala jsem dobré rozhodnutí? Děkuji moc odpověď.

  holka, 14 let, 13. února

  Ahoj,

  ptáš se nás na radu, jak přestat myslet na kamaráda, který Ti najednou přestal psát. Udělal to dokonce už podruhé, takže i Ty ses už na něj po měsíci vykašlala. Nevíš, jestli jsi udělala dobře a jak se teď přes to přenést. Je pro mě pochopitelné, že je pro Tebe těžké přenést se přes to a přestat na to myslet. Takové chování od kamaráda, navíc už podruhé, opravdu není hezké. Umím si představit, že Tě to ranilo. Každý z nás dělá chyby a vztahy nejsou zrovna jednoduché, avšak měli bychom se ke kamarádům chovat s úctou, případně chybu napravit. Chápu Tvé obavy, jestli jsi udělala dobře, věřím, že Ti kamarád chybí. Tvé rozhodnutí ukončit to vnímám jako určitou péči o sebe. Dala jsi tak najevo své hranice a co už si nenecháš líbit.

  Jak se přes to přenést, na to není jednoznačný návod, ale jsou věci, které můžeš zkusit. Můžeš si pro sebe udělat nějaký rituál ukončení Vašeho vztahu. Třeba mu napsat dopis na rozloučenou, kam můžeš vypsat všechny své pocity, i ty nepříjemné jako třeba naštvání. S dopisem pak můžeš udělat cokoliv Tě napadne - roztrhat ho, někam uložit, zakopat, ... Nebo si o celé té záležitosti můžeš napsat do deníku. Můžeš se i sama sebe zeptat, co bys teď pro sebe nejvíc potřebovala. To může být cokoliv od klidu a času pro sebe až po zábavu s kamarády, aby ses rozptýlila. Není ani nic špatného na tom, kdybys ho znovu vyhledala a žádala po něm vysvětlení, pokud cítíš, že by Ti to pomohlo celou věc uzavřít. Chci také zdůraznit, že je v pořádku, že na to myslíš, takové věci v nás zůstanou nějakou dobu, netlač na sebe, že už bys s tím měla být srovnaná. Zároveň si říkám, že by bylo fajn, kdybys na to nebyla sama a měla někoho, s kým o tom můžeš mluvit, ať už kamarádku nebo třeba i rodiče.

  Přejeme Ti, ať pro sebe najdeš úlevu,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarádka na mě kašle

  ahoj, predem se omlouvam, pokud nejak otravuji.
  jde o moji kamaradku. bavim se s ni ctvrtym rokem a je to jedina kamaradka, kterou tady mam. v posledni dobe na me docela kasle. furt me ignoruje, nechodi se mnou ven, sotva se mnou mluvi a kdyz jsem ji treba zvala do kina, tak to odmitla, pricemz jsem dalsi den videla, jak tam je s nekym jinym. mam takovy sesit, do ktereho si sepisuju vsechny svoje problemy, protoze mi to pomaha. nedavno jsem si to vzala do skoly a ona mi to proste vzala i pres to, ze jsem ji rekla, ze nechci, aby to vedela a rozposlala to po cely tride. rada bych si s ni promluvila, ale bud me ignoruje, nebo mluvi o svych kamaradech. nemate prosim nejakou radu, jak bych to mohla spravit.? nevim sice, co jsem ji udelala, ale nejspis to bude moje chyba a mrzi me to.
  predem dekuju za odpoved..

  holka, 11 let, 23. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  určitě neotravuješ, Alíkova poradna slouží k dotazům. Umím si představit, že nechceš přijít o kamarádku a že Tě její chování mrzí. Z toho, co píšeš, nevnímám, že bys udělala nějakou chybu. Samozřejmě se mezi Vámi mohlo stát něco, o čem nevíme. Avšak na místě by bylo, aby Ti kamarádka řekla, že se jí něco nelíbí, pokud se něco stalo anebo si jí provedla. Ignorování a schválnosti v žádném případě nejsou rozumnou reakcí. Bohužel, pokud s Tebou kamarádka nechce mluvit a vše si s Tebou vysvětlit, nemůžeš s tím mnoho dělat. Můžeš jí to vše, co cítíš a co by sis přála, napsat v dopise nebo nějaké zprávě. Třeba kamarádka zareaguje alespoň potom. Pokud ale ne, zdá se, že o kamarádství s Tebou spíše nestojí. A já si říkám, jestli Ty bys vlastně měla stát o kamarádství s někým, kdo se k Tobě chová takovým nehezkým způsobem. Přála bych Ti spíš, aby sis, i přesto, že je Ti to líto, dokázala najít jinou kamarádku, která se k Tobě bude chovat jako opravdová kamarádka, protože každý z nás si zaslouží, aby se k němu ostatní chovali hezky.

  Přejeme Ti veselejší dny s prima lidmi kolem sebe.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Naštvaná na kamarádku

  Ahoj Alíku,
  Ve škole mám jednu kamarádku, se kterou se kamarádím asi už čtyři a půl roku( jsme v páté) a asi do konce května 2022 jsme si rozuměly, nehádaly jsme se atd. Ale všechno začalo na škole v přírodě v červnu. Chovala se ke mně hnusně a asi to bylo i kvůli jedné holce ze třídy, se kterou se skamarádily. Pořád mě přehlížely a za zády mě pomlouvaly. Někdy jsem kvůli toho i brečela. Navíc mi slíbila, že se mnou bude sedět v autobuse, ale pak si sedla k té jiné;-( To už jsme vyřešily, už se s tou jinou i kamarádím, ale mám pocit, že se to vrací , tentokrát s jinými. Je to holka a kluk, jsou nejlepší kamarádi a moje kamarádka se s nima začala hodně bavit. Já se s nima taky kamarádím, jsme takov čtveřice kamarádů, dokonce jsme u té holky byli včera na oslavě. Ale vše to začalo dnes po škole. Paní učitelka vybírala děti do básnické soutěže a mezi něma jsem byla já, ta kamarádka a dva už vybrala předem, budu jim říkat Vanesa a Vítek. Ale ta Vanesa si to podle mě VŮBEC ABSOLUTNĚ nezaslouží!!!!! Ani neumí číst a tu báseň říkala píšerně. No, a pan učitelka vybrala tu mou kamarádku, i když se několikrát zakoktala a já ne. Po škole jsem šla zanest bratrovi telocvik do krouzku a najednou vidím pře školou ty tři. Zeptala jsem se jich, o čem si povídají , ale oni řekli že o ničem, že jen drbou atd.. Nakonec jsem se jich zeptala zase, a ta kamarádka řekla, že o té Vanese. J jsem přitom jasně vědla, že mě pomlouvají. Ona mi lhala do očí!! Odešla jsem teda bratrovi dát ten tělocvik a pak jsem se vrátla. Zase si něco šeptali, a j slyšela, že jsou to nějaké pomluvy. A ta "kamarádka" mi řekla, že ať k ní pořád nedolejzám( co to znamená?),že jsem strašně otravná, že jsem sice dobrá kamarádka, ale že ji furt sleduju atd... I když jsem o půl roku starší ne ona, nikdy si k ní nedovoluju to, co ona ke mně a kdy mi něco škaredého řekne, tak dělm , že neslyším. Tak jsem prostě odešla domů, ale byla jsem STRAŠNĚ NAŠTVANÁ 😠 a smutná. Co mám dělat?? Ráda bych s ní kamarádila napoád, ale tak to dál nejde.

  holka, 11 let, 17. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám o neshodě s kamarády. Nedivím se, že jsi byla hodně naštvaná a smutná z toho, co se událo. Možná můžeš prožívat zradu, neupřímnost, křivdu. Je přirozené, že Tě to rozzlobilo, když si kamarádka dovolila říct třeba to, že jí sleduješ. Mrzí mě, že se v téhle situaci, kterou popisuješ, Tví kamarádi nezachovali vlastně vůbec kamarádsky.
  Říkám si, že to byla nějaká jedna zkušenost, možná ještě na základě nečekané události předtím, kdy paní učitelka vybrala do soutěže spolužačku, o které si myslíš, že si to nezaslouží. Nevíme vlastně, co všechno tam spolu probírali – je dost možné, že povídali taky o té spolužačce, možná i o Tobě, ale nevíš, co přesně, jestli to mysleli opravdu urážlivě anebo ne. Úplně chápu, že by sis chtěla kamarádství udržet, ale zároveň máš potřebu se vymezit a stát si sama za sebou, když Ti přišlo, že Tě pomlouvají. To je moc fajn a cenný postoj – umět se za sebe a za nespravedlnost, která se Ti děje, postavit. Zároveň v tomto případě je to jen Tvoje domněnka, co tam dělali, o čem mluvili.
  V kamarádství to někdy bývá takové bouřlivé – můžete se neshodnout, vzdalovat se od sebe a pak zase scházet. Někdy se vaše cesty rozdělí úplně, někdy si naopak mnohé ujasníte a přiblížíte se ještě víc. Proto bych Tě chtěla podpořit, ať o tom všem, co se dělo a jak to vnímáš, zkusíš s ní/nimi mluvit. Můžeš povědět, co jsi kolem toho cítila, na co jsi myslela, že Tě to mrzelo. Zároveň, že stojíš o kamarádství dál, ale že Ti tyhle konkrétní věci vadí. Anebo ráda píšeš a je pro tebe snazší jí napsat. Uvidíš, jak bude reagovat, třeba se o tom všem dokážete pobavit s nadhledem a odpuštěním. To bych Ti moc přála, a taky kamarády, o které se můžeš opřít.

  Držíme palce
  Modrá linka

  Kamarádi

  Neshody s kamarádkou

  Ahoj Alíku a ostatní,
  Chtěla jsem se podělit svýma problémy.
  Totiž mám kámošku která mě motivuje žít a dělá mě šťastnou ale nějak začla tvrdit že jí kradu personalitu a ať si najdu svou.
  Začíná povídat nějaké blbosti a k tomu pro ní začla být fajn jedná holka s kterou se hádala a ta holka tvrdila že jí taky krade personalitu. Je taková hustá ta dívka a kámoška snaží se před ní neztrapnit. Říkám si že Možná se s ní začla s ní bavit a o mě si myslet že jsem úplný trapák.
  Totiž ona má všechno ta holka.
  Podle mě kámoška se začla chovat jako dítě zase. Vždycky když někdo proti ní byl tak jsem jí chránila i když z části to byla její chyba. Mám takový pocit že dospívám moc rychle a začínám chápat věci který se dějí ale ostatní se pořád chovaj jako troubové.

  Budu moc ráda za odpověď!

  Nashledanou.

  holka, 12 let, 10. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  s kamarádkou jste se teď vzdálily, tvrdí Ti, že jí „kradeš personalitu“. Začala se bavit s druhou holkou, o které píšeš, že „má všechno“, máš obavy, že si možná myslí, že jsi trapná. Mrzí mě, že teď máte s kamarádkou neshody. Nevím, co tím „všechno“, co má ta holka, myslíš. Napadá mě ale, že Ty máš určitě taky spoustu schopností, vlastností a dovedností, za které jsi ráda a můžeš se o ně opřít. Už jen to, že jsi napsala nám, chce dost odvahy a otevřenosti. Napadá mě, že pokud bys na to měla chuť, můžeš si sepsat, co všechno na sobě máš ráda – napiš i úplné maličkosti, co se Ti povedly, co je podle Tebe na Tobě fajn. Neboj se zeptat i ostatních blízkých, co na Tobě mají rádi, můžeš si to sepsat na papír a vrátit se k tomu, když budeš potřebovat. Přijde mi, že v Tvé zprávě je hodně nadhledu. Píšeš, že vidíš věci z perspektivy, ze které je druzí třeba nevidí. To může mít spoustu výhod, zároveň je normální, že každý si tak trochu všímáme jiných věcí, zaměřujeme se na jiné detaily, dáváme pozornost tomu, co nám dává smysl. Pokud Ti to přijde někdy vhod, můžeš s kamarádkou sdílet, jak jinak to vidíš, co si o tom, jak se teď chová, upřímně myslíš. Nikoho nejde ke kamarádství nutit, tak uvidíš sama, jak se bude váš vztah vyvíjet. Možná ani ona sama neví, co se to teď děje a každá máte svou pravdu – svůj postoj. Ale během té doby bych Ti přála, aby ses nemusela celou dobu trápit jen tím, jak to mezi vámi je. Ráda bych Tě povzbudila, abys trávila čas i jinak – víc se věnovala sama sobě, rodině, jiným kamarádům, volnočasovým aktivitám a pohybu, který Ti dělá radost. Skvělou aktivitou na utřídění vlastních myšlenek a pocitů je i například psaní deníku.

  Ať máš brzy zase hezčí dny přeje
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!