Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kamarádi

Ahoj Alíku.
Jak se máš ?
Když jsem si našla kamarádku přes internet , která se jmenuje stejně jako já Eliška je ve stejné třídě, tak je to moje kamarádka !!! Bydlí v Jihlavě !!
Už jsme splu 3 roky kamarádky !!!
Někteři mi říkají , že to není kamarádství přes internet !!! Že takové kamarádství je nanic !! Přitom já se náramně moc dobře bavím a píšem si o čemkoli !! Posíláme si fotky, bavíme se o rodině atd.... A za tu dobu jsme se přes internet stali dobrými velkými kamarádkami !!
Poradmi mám přestat a nebo dál komunikovat ?

Elča 14 let, 10. července 2018

Ahoj moje dvojvykřičníková kamarádko, koukám, že už povyšuješ na tři vykřičníky, to je úplně super !!!! Za chvíli na sebe budeme soustavně jen řvát !!!!!

Ptáš se mě, jestli se máš přestat bavit po internetu s kamarádkou, která se jmenuje Eliška, jen proto, že se bavíte po internetu? Ne. Já se s tebou také bavím jen po internetu, nevidím na tom nic zvláštního.

Kamarádi

Ahoj,
Nenávidím svojí "kamarádku" z kterou jsme se nemusely už od školky ale asi v 4. Měsíci jsme se začaly bavit a byly jsme BFF potom jsme přestaly(ani nevím proč to "kamarádka" se semnou přestala bavit) a potom jsme se zas skamarádily a já ji řekla koho mám ráda a když jsem se zeptala té holky tak řekla že se jí nikdo nelíbí ale za pár dnů jsme hrály flašku a na ní padla otázka koho má ráda . A ona se tak divně podívala a řekla "nikoho" A já jsem si začla myslet že se jí líbí kluk který se líbí i mně a já ho mám strašně ráda a někdy se on na mně tak hezky kouká a já si myslím že mně má taky rád ale ta druhá holka je o hodně hezčí než já a nevím jak mám pokračovat nejraději bych jí zapálila ty vlasy a roztrhala celý obličej.

Poradíte prosím?

holka, 12 let, 1. července 2018

Ahoj,
pokud tomu dobře rozumím, celé tvé podezření, že se tvé kamarádce líbí stejný kluk jako tobě, pramení z toho, že se na tebe při flašce „divně“ podívala. To je hodně mlhavé „podezření“, pro které nemáš žádné opodstatnění. Ale i kdyby tomu tak bylo a líbil se jí stejný kluk jako tobě, rozhodně to není důvod pro použití fyzického násilí. Třeba je z toho stejně nešťastná jako ty. A stejně tak jako ty si nedokáže poručit, kdo by se jí měl líbit a kdo nikoli. Láska a vzájemné sympatie se nedají vynutit, ani zakázat. Pokud by se navíc skutečně ukázalo, že se vám líbí stejný kluk, nikde není psáno, že si vybere zrovna tvou kamarádku. Určitě máš spoustu vlastností a charakteristik, kvůli kterým jsi zajímavá a které třeba budou zajímavé právě pro tvého „vyvoleného.“
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj Aliku a jeho kamaradi
Dnes jsem se byla projit s moji kamaradkou, ktera ma rozvedeny rodice, kteri maji stridavou peci (kazdy druhy vikend je u taty). Dnes byla u taty a mela uz jet k mamce. Tata ji odvezt nechtel a sebral ji telefon aby nemohla zavolat mamce a zacal ji bit na zadech ma obrovsky skrabanec. Ale pred tim co ji jeji otec sebral mobil mi napsala "tata me nechce vratit mame" a ja jsem hned zavolala policii. Policie ji a jeji mamce pomohla, ale ja ji chci jeste nejak pomoci ale nevim jak poradis mi prosim??

holka, 12 let, 1. července 2018

Ahoj,

to, jak jsi se zachovala je úžasné, moc oceňuji, že jsi neztratila hlavu a pomohla jsi kamarádce, která měla problém s tátou. Kamarádka prožívá nelehkou situaci, rodiče se po rozvodu někdy neumí domluvit a vznikají konflikty podobné tomu, co popisuješ. Je moc dobře, že o tom ví policie, to je vhodný krok k tomu, aby se to neopakovalo.

Je moc fajn, že přemýšlíš i jak dál pomoci. Myslím, že už tím, že na kamarádku myslíš a jsi ji oporou, děláš už maximum. Už to, že se Ti může svěřit, poprosit o pomoc je velká věc, která není samozřejmostí a pomáhá se se starostmi vyrovnat. Můžeš ji také nabídnout, že se může obrátit i přímo na Modrou linku, kdyby si s něčím nevěděla rady a potřebovala by si promluvit s někým dalším. Všechny kontakty najdete na www.modralinka.cz. Vše ostatní už patří do rukou dospělých.

Přejeme Ti, co nejlepší prázdniny.
Modrá linka.

Kamarádi

Ahoj Alíku a všichni, co tu pomáháte.
Mám takový problém. Mám dobrou kamarádku (N.) ze třídy, se kterou se znám poměrně dlouho a rozumíme si. N. má kamaráda, kterého zná od mala. A zde nastává problém. Já i její kamarád si rozumíme a ani jeden se do budoucna nebráníme ničemu ,,hlubšímu“ než je přátelství. Jak tím ale kamarádce neublížit? Mám z toho vycouvat? Nechci ztratit ani jeho, ale ani ji.
Děkuji za odpověď :)

taneznámá, 13 let, 23. června 2018

Ahoj,
přijde mi moc fajn, že přemýšlíš nad tím, jak lidi, které máš ráda, nezranit.
Napadá mě, že vůbec nevíme, jak se k tomu kamarádka vlastně staví. Ano, mohlo by jí to třeba z nějakého důvodu vadit, ale ten byste mohli probrat a třeba by bylo společné řešení. Stejně tak by ale mohla z vás mít radost - je to hezké, když se blízcí lidi mají rádi.
Můžeš to s ní zkusit probrat, lépe nejspíš sama, aby kamarádka mohla případně říct svobodně, co cítí ohledně kamaráda.

Přejeme hezké léto
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj. Mám v uvozovkách kamarádku která mi pořád nadává. Nevím jestli to je nadávání jakože se semnou nechce bavit nebo co ale nadává mi. A vždy když mě nějakým způsobem takhle urazí tak na to nijak nereaguji nebo se směju. Kdyz je toho už fakt moc, tak se sní pak nebavím ale ona mi začne pak pořád říkat nebuď v depresi a podobne věci. Pak se s ní ale zase začnu bavit protože mi dojde
že ve třídě nemám kromě ní žádné kamarády ale ona ano. Ale když řeknu já něco ne moc pěkného jí, tak je naštvaná. Dnes jsem ji zkritizovala účes a hned se do mě pustila že mi do toho nic není a ať se do ní nese,u. Jako ona si mě může urážet jak chce a myslí si že to semnou nic nedělá a já jí nemůžu říct nic? Poraďte mi prosím někdo co mám dělat. Odpověď bych opravdu nutně potřebovala do následujícího dne abych se případně ve škole mohla proti ní nějak bránit. Děkuji moc.

holka, 14 let, 19. června 2018

Ahoj,

začnu od konce. Odpověď do následujícího dne mít nemůžeš, i kdybychom Ti chtěli sebevíce vyhovět. Systém na serveru Alík je složitý a přes zprostředkovatele, na odpověď si musíš počkat. Pokud bys napsala přímo nám na help@modralinka.cz, měla bys odpověď do 48 hodin, většinou ale dříve. Tolik tedy k Tvému dotazu na naléhavost v čase.

To, co ve svém dopisu popisuješ, nepokládám za kamarádství. Kamarádství vypadá jinak a jak píšeš, mělo by být vyvážené. Člověk nemá druhému dělat to, co by se nelíbilo jemu samotnému. Vztahy jsou složité a křehké, důležité je, aby kamarádství bylo opravdové, umožňovalo sdílet, pomáhalo ve chvílích, kdy nám není zrovna O.K.

A co máš dělat, jak se bránit? Být svá, být otevřená, být upřímná. To úplně stačí. Zároveň, ale to se teprve musíte učit, tedy kritizovat cokoliv, ať už účes nebo oblečení, je třeba jemně, nikoliv podat svůj názor jako jedinou hotovou věc. Např. "Mám dojem, že...zdá se mi, že...můj pocit je..napadá mne...". Obecně se říká, že tato laskavější a neurážlivá komunikace začíná fungovat kolem 17 roku věku. Na vás tedy zatím je, umět se poprat s tím, jak to je, a nedat se. Budu se opakovat, ale kamarádství má především být vyvážené, nikdo nemá mít převahu nebo s druhým manipulovat.

Přejeme Ti kouzelné prázdniny z Modré linky.

Kamarádi

ach jo. moje kamarádka mi dneska dala facku, jenom tak pro nic za nic. ptala jsem se jí, co jsem jí udělala, a ona řekla že s takovouhle holkou se vybavovat nebude. slyšela jsem jí, že všem ve třídě říká aby se se mnou nebavili. předtím jsme se vůbec nehádali!
pak mi došlo že mně asi pomlouvala jedna holka a ona (kamarádka) jí to o mně věří ty hrozný pomluvy. taky mi říká že jsem ropucha. CO MÁM DĚLAT, JAK JÍ MÁM ŘÍCT ŽE TY POMLUVY JSOU VYMYŠLENÝ?
vaše anonymní sova.

HŮ MALÁ SOVA HŮ HŮ HŮ, 21. června 2018

Ahoj,
chování tvé kamarádky rozhodně není v pořádku. I kdyby se jí donesly nějaké pomluvy, tato situace se nedá řešit tak, že ti dá facku. Pokud je to skutečná kamarádka, na kterou se můžeš spolehnout a můžeš jí důvěřovat, musí ti dát možnost ospravedlnit se a všechno vysvětlit. Můžeš jí zkusit říci, že jsi jí nic špatného neudělala a z jejího chování jsi zklamaná. Otázkou je, jestli ti taková „kamarádka“, které nemůžeš pořádně důvěřovat a je ochotná tě tak lehce „hodit přes palubu“ stojí za to. A jestli bys své přátelství neměla věnovat někomu spolehlivějšímu a věrnějšímu.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj, rodiče mojí kamarádky se rozvedli a její mamka si našla přítele se kterým vlastní hospodu a kamarádka teď musí zastávat mámu pro své 2 mladší sestry a k tomu se stará o celý dům a 12 koček,nezvládá školu má samé pětky a to byla dost chytrá jednou jsem u ní byla po škole doma a chytla jsem tam vši tak už k ní nemůžu je poměrně zanedbaná nosí rozcuchané vlasy a špinavé oblečení a dost zapáchá přestala se se všema bavit je pořád smutná a obvikle ani do školy nejde měl by to někdo řešit.

holka, 13 let, 15. června 2018

Ahoj,
je moc dobře, že máš starost o kamarádku a že jsi proto napsala sem. Máš určitě pravdu, že by jí měl někdo pomoci, zvlášť, když je stále smutná, nechodí do školy, má špatné známky a je zanedbaná. Napadá mne, že můžeš o tom všem zkusit promluvit s třídní učitelkou a říct jí, že máš o kamarádku starost a zeptat se jí, zda se to už nějak řeší. Škola má povinnost zasáhnout. Je možné, že si toho ve škole už všimli a řeší to se sociálními pracovníky. Můžeš také kamarádce nabídnout, že by mohla zavolat nebo napsat k nám na Modrou linku, pokud by potřebovala ona s něčím pomoci. Ty už jsi udělala maximum, nyní to patří do rukou dospělých, kteří mají více možností, jak kamarádce pomoci. Můžeš se také se vším svěřit rodičům, aby to věděl i někdo další a Ty jsi na to nemusela být sama.

Přejeme, aby vše dobře dopadlo.

Modrá linka

Kamarádi

Ahoj,
můj problém se týká kamarádek. Patřím do party 4 holek a mám je všechny moc ráda. Bohužel s jednou se nedokážu bavit, když tam ty ostatní nejsou. S těma ostatníma problém nemám... Jak mám to dlouhé ticho mezi námi prolomit?

holka, 15 let, 4. června 2018

Dobrý den z Modré linky,

je fajn, že si hledáte způsob, jak najít cestu ke kamarádce. Nemůžeme, bohužel, dát odpověď, jak to udělat, neznáme Vás ani kamarádku. Napadají mě však otázky, na které když si odpovíte, Vás samotnou možná napadne, o čem si s kamarádkou povídat. Zkuste si uvědomit, jak se s kamarádkou cítíte, co Vám brání v tom, abyste s ní mohla mluvit. O čem si povídáte, když jste pohromadě i s jinými kamarádkami. Co Vás baví a máte rada, jak to má Vaše kamarádka. Bavit se je možné o tom, co máte společné, i o tom, v čem se lišíte, vzájemně Vás to může obohatit. Také mě napadlo, že na to přece nejste sama. Dialog je o tom, že spolu mluví dva lidé - je to nejen o Vás, přispět by měla i kamarádka. Takže možná můžete otevřít téma toho, že byste s ní ráda mluvila, jen Vám to nějak vázne, zeptat se jí, jak to vnímá ona. Také se můžete zeptat ostatních kamarádek, jak se jim s ní povídá.

Hezké dny Vám přeje
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Alíku, správci a Modrá linko. Děkuji, že tu máte skvělou poradnu, no vlastně všechno je tady skvělé. Ta komunita, ty lidi jsme prostě úžasní a to i Vy. Moc vám děkuji. Vždy mi zlepšíte náladu ♥.

Slzaholička1, 23. května 2018

Ahoj,
moc děkujeme za pochvalu a jsme všichni rádi, že ti naše práce pomáhá. To je to nejlepší ocenění, které můžeme dostat. Ještě jednou děkujeme za milá slova!
Měj se se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj Alíku a ostatní :)
Nedávno jsem si psala s jednou holkou (znám ji osobně) jmenuje se Kristýna, obě jdeme na osmileté gymnázium. Psali jsme si ohledně toho, že byla naštvaná na jednu moji kamarádku a tak jsem to s ní trošku chtěla probrat. Té kamarádky jsem se zastala a utěšovala ji tím že se ta Kristýna k ní chovala jako pěkná „kráva“. Kristýna si to vyložila tak, že jí MEGA pomlouvám a tak ke mě začala být hnusná . O pár dnů později mi začala psát... řeknu-li popravdě tak spíš dost nadávat. Potom začala něco že si jde „stříhat kůži“ a potom že se kvůli mě zabije. Prý se chce zabít už tři roky, rodiče o tom ví, máma ji nenávidí, nemá žádný kamarády, že se řeže a poslala mi fotku s rukou (mimochodem hřbetem nahoru) s třema škrábancema, dvouma strupama a jednou kapkou krve s popiskem „Přemýšlím jaká je nejnebolestnější smrt“. Trochu s humorem jsem jí napsala ať mě nestraší a že k tomu co mi tam hrála nemá ani žádný důvod (potkávala jsem jí veselou, šílenou, smějící se a i moje nejlepší kamarádka ji zná osobně a nikdy jí tohle neříkala) Ještě jsem jí potom psala že jí to nevěřím a od té chvíle jsme si nenapsali. Její spolužáci říkají, že si v hodině vytahuje nůžky a že tam něco s tou rukou dělá. Potom mi ještě jedna její spolužačka říkala že už to prý na té ruce není jenom to ale že tam má řezance a to ne jenom na hřbetu ruky... Moje otázka zní: Myslíte že to, co říkala je pravda? Myslíte že je to i moje vina že se „řeže“? Myslíte že se někdy usmíříme (zkoušela jsem to)? Myslíte že si vážně může něco udělat? A ještě jedna věc.. Myslíte že by mohla něco udělat i mě (na to mě nenávidí dost.)???

strachující se holka, 11 let, 29. května 2018

Ahoj,

zkus se trošku uvolnit, a osvobodit se od svého strachu. Pokud se svěříš rodičům nebo někomu jinému, zkušenějšímu, komu důvěřuješ, budeš moci sdílet a uleví se Ti. Podle Tvého dopisu to vypadá tak, že se Kristýna sebepoškozuje, řeže s pomocí nůžek nebo nože či žiletky. Takové jednání vzniká pod určitým psychickým napětím, přetlakem, který v ní může narůstat. Pokud se svého jednání nedokáže zbavit sama, mohla by se obrátit na odborníka, tím spíše, že píšeš, že doma nemá podporu.

Nemyslím si, že jde o Tvoji vinu, že se řeže, ani si nemyslím, že by se Ti chtěla nějak mstít. Ale to ví nejlépe ona sama, jak je tomu doopravdy. Zřejmě se necítí dobře, to, že to na ní není vidět ve škole nebo ve společnosti kamarádek, ještě neznamená, že nemá potíže. Zda to, co říkala, je pravda, to ví jenom ona sama, já to vědět nemohu. Stejně tak nevím, zda se někdy usmíříte, na to je potřeba, abyste obě dvě chtěly se usmířit, a snažily se spolu komunikovat, pak by to jít mohlo. Kdybychom dopředu věděli, zda si někdo vážně ublíží, zachránili bychom mnohem větší počet lidí, než tomu je. Bohužel ale nevíme nikdy přesně, co se druhému honí v hlavě a on to často ani nedává najevo nebo se se svými potížemi nesvěří. Proto je prima, když jsou lidé empatičtí a umí se vžít do druhého, nelze ale být empatický na 100%, nikdy nebudeme vědět přesně, co někdo jiný nosí v hlavě za nápady.

Přejeme Ti příjemné chvíle ve společnosti kamarádů.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj aliku a poradno co mam delat moje kamaradka ktera je ted v seste se reze ziletkou a nozem si dela ruzne skratky treba g+s a tak cco mam delat? Dekuji za odpoved

holka, 11 let, 24. května 2018

Ahoj,

je moc dobře, že Ti záleží na osudu a zdraví kamarádky, která se řeže .Ptáš se, co máš dělat. Neuvádíš, co pro kamarádku zatím děláš. Jsi-li jí oporou, podpoříš ji, když ona to potřebuje, poskytneš-li jí "ucho", když potřebuje sdílet, děláš pro ni vše, co můžeš udělat.

Se sebepoškozováním umí málokdo přestat sám, je tedy vhodné obrátit se na odborníka, třeba školního psychologa/psycholožku. Takový člověk bude umět Tvé kamarádce zprostředkovat pomoc a podporu, pomůže jí hledat jiný ventil psychického přetlaku. Možná má kamarádka nějaké další problémy, o kterých Ty ani nevíš, které ji vedou k sebepoškozování. A toto vše by si měla probrat s odborníkem.

Přejeme vám oběma pokračování pěkného kamarádství.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Alíku a spol.... Minulý rok v září jsem poznala svého příbuzného Matěje a mám ho ráda jako rodinu a kamaráda ale občas mě přijde že mě nemá vůbec rád a že není rád že sem jeho příbuzná......bojím se že si o mě mysli tohle Že jsem moc ukecana, tlustá,že se bojím něco skočit atd...... A prostě se takhle se bojím že mě fakt nemá rád ale já jeho jo.... A potřebuji radu jak se ho zeptat co mu na mě vadí a jestli mě má rád jako rodinu...... Chodíme na stejnou základku akorát že on o ročnik výš a s toho máme i problém ale to je v jiném dotazu... Děkuji za každou radu a odpověď

Ahoj Kiki,

nevím, co si o Tobě myslí Matěj. To ví jen on sám, a chceš-li to vědět, nezbývá, než se zeptat přímo jeho. Přemýšlíš nad tím, co si on o Tobě myslí, a vytváříš si určité představy, kterým se říká domněnky. Domněnky ale nejsou obrazem skutečnosti, nemáme si je vytvářet, raději se máme rovnou zeptat, co si dotyčný o nás myslí. Vím, že takový krok vyžaduje jistý druh odvahy a energie, ale vyplatí se, nebudeš dál v nejistotě. Pokud se obáváš riskovat, nezeptáš se, pak to zůstane takové, jaké je to teď.

Docela moudré je také sdílet s někým starším, dospělým, třeba rodiči. Můžeš je požádat o názor, radu. Nemusíš ani hned uvádět, že jde o Tebe a Matěje a mluvit jen obecně. Pak si přeber názory druhých a uvažuj, kolik v nich je pravdy a v čem Tě obohatily.

Přejeme Ti příjemné chvíle s kamarády.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj..... Od doby co jsem nastoupila na druhý stupeň základní školy tady u nás tak se dějů divné věci..... V září roku 2017 jsem poznala svého příbuzného a jsem za něj ráda je v poho prostě rodina je rodina a tu mám ráda ale teď k věci on je v 7 a já v 6 a jeho třída se nějak (asi od něho) dozvěděla že jsem jeho příbuzná a pak začátkem ledna to začalo začali na mě pokřikovat ,, hele Matějova holka'' ,,Matěji máš tu kamarádku" ,,Matěji Matěji Matěji" a pak v půlce března to začali pokřikovat na mě i moji kamarádku ,, Matěji máš tu holky" apod..... A stává se to vždy když jdeme k němu do třídy pro atlasy a mapy... No a jednou když jsem chyběla tak ta kámoška co tam semnou chodí si vzala s sebou moji spolužačku a začali pokřikovat ,, Matěji my nevěděli že jsi měl trojku" ,,my nevěděli že máš 3 holky "...... Ale já se sním nechci přestat bavit jen kvůli nim... Už jsem vážně zoufalá a nevím co dál ����ale jeho to asi taky štve a občas mi přijde že by jim mohl taky něco říct

holka, 16 let, 24. května 2018

Ahoj,
to, co popisuješ, je poměrně běžné chování dětí, které škádlí ostatní děti. I když je to pro tebe a tvého příbuzného samozřejmě nepříjemné nebo otravné, je to úplně běžné dětské chování. Čím víc ostatní děti uvidí, že vám to vadí, rozčiluje vás to, nebo přivádí do rozpaků, tím víc vás budou pokoušet. Nejzábavnější pro ně je právě vaše reakce a čím bouřlivější bude, tím větší je pravděpodobnost, že svoje posmívání budou opakovat. Pokus se jejich poznámky ignorovat a nijak na ně nereagovat (protože ve své podstatě jsou to úplně neškodné, nevyzrálé a poněkud hloupé posměšky). Čím lhostejnější k nim budeš, tím dřív toho nechají a najdou si jiný terč pro pokoušení.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj
Jsem ve sedmé třídě a nechodím ven s kamarády, většinou sedím doma u počítače, a chci začít chodit ven. Neměl jsem moc kamarádů ale ve čtvrté třídě přišel nový žák a byl to můj nejlepší kamarád. V páté příšel další nový žák a on si sedl s mým nejlepším kamarádem a teď s ním chodí ven. Se mnou se pořád baví ve třídě (ale mnohem míň než s ním) a bere mě jako dobrého kamaráda. Chtěl bych se ho zeptat jestli by nešel ven ale nevím jestli má o mě zájem. Mám se ho zeptat? Bojím se negativní odpovědi.

kluk, 13 let, 24. května 2018

Ahoj,
je skvělé, že už nechceš sedět doma u počítače a chceš začít chodit ven s kamarády. Určitě se svého kamaráda zeptej, jestli by ses k němu nemohl přidat a jsem si jistá, že tě neodmítne. Můžeš se například kamarádů zeptat, kam obvykle chodí, co podnikají, nebo co zajímavého zažili a pak je poprosit, jestli by tě nevzali s sebou. Ptej se na jejich plány a klidně jim řekni, že tě to doma samotného nebaví a byl bys moc rád, kdyby ses k nim mohl přidat a chodit ven s nimi. Určitě jim to nebude vadit a jsem si jistá, že to pro tebe bude mnohem lepší, zábavnější a inspirativnější čas než ten, který strávíš před počítačem.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj Alíku a kamarádi, potřebuji nutně poradit. Moje kamarádka (15) se řeže. Nemůžu za ní ani jít, protože jsem z druhého konce republiky. Když se svěřila mámě, tak jí řekla že jí hrabe. Ona jde 2 dny po mě k psychologovi ale je to moc za dlouho. Potřebuju jí pomoct ale nevím jak. Nemůžu k ní jet, protože jak jsem se zmiňoval, oba jsme z druhého konce republiky a nemám ani jak se k ní dostat. Nikdo by nám to ani nedovolil. Nejsem žádný andílek, taky si ubližuju ale jiným způsobem (ne fyzicky). Moc mi na ní záleží a mam jí moc rád, a bojím se zme jednou spáchá sebevraždu nebo si ublíží natolik, že bude muset do nemocnice. Alíku, prosím, co můžu udělat? Jsem z toho zoufalý, už nevím co mám dělat dál.

kluk, 13 let, 17. května 2018

Ahoj,

z Tvého dopisu je vidět, jak moc Ti na Tvé kamarádce a jejím zdraví i životě záleží. A to je moc dobře. Kamarádi jsou tu mezi jiným také od toho, že se jim můžeme důvěrně svěřit, když je nám ouvej. Toho také využívá Tvá kamarádka a Ty nemusíš být zoufalý, protože pro ni děláš vše, co je v Tvých silách a přesně tak to má u kamarádů být. Chápu, že pozici Ti ztěžuje vzdálenost, která vás dva dělí, ale s tím se nedá vůbec nic dělat.

Obecně řečeno, pomáhat se dá jen tomu, kdo si chce nechat pomoci, pomáhat proti vůli a přání dotyčného nikam nevede. Můžeš tu tedy dál být "na drátě" pro svou kamarádku, můžeš se jí zeptat, co pro ni můžeš udělat, a to není vůbec málo. Jinak jí pomoci by měli odborníci, objednána už je a v této chvíli již má po setkání s odborníkem, tak doufám, že postoupila o krůček blíž k uzdravení.

Abys nebyl zoufalý, doporučuji Ti sdílet, nejlépe s někým dospělým, komu důvěřuješ, třeba rodiči, a poradit se, jak postupovat v Tvé situaci a co by dělali na Tvém místě. I Ty sám totiž potřebuješ podporu a sdílením se Ti velmi uleví.

Přejeme Ti, ať vše s kamarádkou dobře dopadne.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj. Moje nejlepší kamarádka si našla kluka..
Začalo to tak,že se moje kamarádka pomalu zamilovala do toho kluka. Ten kluk měl holku..
Dneska se oba dozvěděli že se mají navzájem rádi a začali spu chodit. Té jeho staré holce to řekne až zítra..
Me kamarádce je čerstvě (týden) 14 a tomh klukovi bude 20. To by ale nebyl jediný problém,ona toho kluka zná jen z vidění a on jí taky..
Když spolu začali chodit tak byli furt někde spolu a já musela jít s jinými lidmi.. Já mám taky kluka ale mám vyhrazený čas na něj a na kamarádku tak abych mohla být s oběma.. Bojím se že se přestaneme bavit..Co mám dělat

holka, 13 let, 30. dubna 2018


Ahoj,
chápu, že Tě mrzí, že na Tebe teď kamarádka od té doby, co má nového kluka, nemá moc čas. Stává se, že když je člověk zamilovaný, nevnímá nic kolem sebe a některé věci mu třeba nedochází. Nemusí to znamenat, že se s Tebou už nechce bavit. Je to všechno čerstvé, možná si teprve musí nějak uspořádat čas, aby stíhala jak svého kluka, tak přátele. Bylo by dobré, aby věděla, jak to máš Ty, co Tě trápí a čeho se bojíš, co bys potřebovala. Aby od Tebe měla zprávu, že Ti na ní záleží a nechtěla bys o přátelství s ní přijít. Každému vztahu, pokud má fungovat, musí oba lidé věnovat čas i určité úsilí. Věřím, že pokud jste doteď kamarádky, dokážete to spolu probrat a vymyslet, kdy byste si mohly udělat čas na "dámskou chvilku", nebo zajít někam společně i s vašimi kluky.

Hezké jarní dny,
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj, s mojí kámoškou se kamarádi mě od školky ale teď se urazí jen když něco řeknu jiné spoluzacce tak je naštvaná tě mám lepší kamarádky. ..
I když ona je moje nejlepší.
Za nedlouho odejde od nás ze školy můj kamarad do jiné školy co je drahá a já nevím jestli to zvládnu. Naštěstí bude bydlet na tom samém místě.
A od nás z party se odstěhovala už jedna holka. I když se mi už po ní moc nestejska,.

Děvčátko s přáteli a koněm,, 2. května 2018

Ahoj,
tvoje kamarádka je si zřejmě vaším přátelstvím nejistá, proto na tebe tolik žárlí. Zkus jí vysvětlit, že pro tebe skutečně hodně znamená a na jejím kamarádství ti záleží. Že však zároveň není možné, aby ses přestala úplně stýkat s dalšími lidmi a kamarádila se výhradně s ní. Vysvětli jí, že její žárlivost a urážení vašemu přátelství neprospívá, ale naopak mu ubližuje a ohrožuje ho. Není možné, aby jeden člověk druhého vlastnil a jakkoli ho omezoval a základem přátelství je právě důvěra!
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kamarádi

Ahoj,
hrozně moc nesnáším pár kluků. Jsou o rok starší než já, vždycky, když je vidím, bych je nejraději nakopla nebo jim dala facku. Chci jim něco provést, nějak se pomstít.
Naše spory jsou už od školky a nedá se zjistit, kdo s tím začal. Ve školce jsem byla protivná. A par holek mi taky leze na nervy a nadáváme si.

NAŠTVANEC NA O ROK STARŠÍ SPOLUŽÁKY A SPOLUŽAČKY, 2. května 2018

Ahoj,
zkus se nejprve zamyslet nad svým chováním. Zda neděláš něco, čím ostatní provokuješ a dráždíš - nadávání, naschvály, žalování apod. Tyto věci přestaň dělat a věř, že se chování ostatních k tobě změní.
Dále bych ti doporučila, nebav se s těmi, které nemáš ráda. Nevšímej si jich. Ono je přestane bavit se chovat ošklivě, když kolem nich projdeš bez povšimnutí a vždy se budeš bavit s těmi, kteří se k tobě chovají pěkně.

Kamarádi

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli je normální že moje kamarádka si hraje jen na kamarádku a potom mě pomlouvá že od ní opisuju v matice.A taky lže nechce chodit do školy nechodí a vymyslí si že holky jí pomlouvají a že Eliška píše si tahaky a to měla pod lavicí jen blok. A ostatní holky si myslí že nic takového prý nedělá. A holky jí ty lži žerou. Myslí si že ona bude ten chudaček a potom si vymíšlí takové věci. Ale promluvila jsem si s ní.
Budu moc ráda že mi poradite.

holka, 13 let, 21. dubna 2018

Ahoj,
chování, které popisuješ, by skutečně opravdová kamarádka dělat neměla. Můžeš si s ní zkusit promluvit o tom, proč se takto chová a dát jí najevo, že je ti její chování nepříjemné. Pokud tě pomlouvá a vymýšlí si o tobě lži, můžeš ji přímo konfrontovat. To znamená, že jí před ostatními řekneš, že nic takového není pravda a ocenila bys, kdyby si přestala vymýšlet. Pokud se její chování ani do budoucna nezmění, asi bys měla začít přemýšlet o tom, že si najdeš jinou kamarádku, které budeš moci věřit a spolehnout se na ni.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj Modrá linko a ostatní,
jedna kamarádka mi říká, že jsem blbá a občas mi nadává
i když se s ní bavím.
Nevíte, co mám dělat?

holka, 11 let, 11. dubna 2018

Ahoj, zkus své „kamarádce“ říct do očí, že se ti nelíbí, když ti říká takto nepěkně. Další možností je, začít kamarádit s jinou dívkou ze třídy. Jistě máš více spolužaček.