Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Katalog dárků

  Ahoj,
  můžu se zeptat, jestli chodí dárky Českou poštou doporučeně? Předem díky.

  Ahoj,
  Jak co. Něco ano, něco ne. Kvůli ceně chodí většina dárků obyčejně.

  M.

  Katalog dárků

  Špatný vchod

  Milý Aliků,objednala jsem si u tebe dědeček za body ale restehovali jsme se o dva vchody dal.Jde objednávka nějak stornovat?

  Milá Terezko9999,
  hele, člověče, měla bys psát o ždibec pečlivěji! :-|

  Co by na to řekl tvůj dědeček, kdyby býval tušil, že sis u Alíka objednala nového? A ještě k tomu na adresu, odkud jste se již stihli během jediného dne odstěhovat? To by ten objednaný dědeček přišel k vašemu starému vchodu, kde už nyní možná bydlí úplně jiní lidé, kteří by si třeba za kačky chtěli objednat raději pěknou knížku nebo pěknou hru nebo pěkného plyšáka a ne dědečka… a bylo by mu následně smutno. ;-(

  Věz, že popojít pěšky o dva vchody dál nemusí být zdaleka tak snadné, jak se mladému člověku zdá, ani pro zbrusu nového dědečka, zejména pokud se vůbec nedozví, že byl omylem dodán na starou adresu, a pokud je kvalitně zabalený. To platí obecně, nejen pro dědečky, dávejte si prosím všichni pozor, kde bydlíte! Je to smutné, ale jakmile dárek jednou zabloudí, všechna radost z něj se rozplyne jako výfukové plyny v atmosféře. @)->-

  Poprosil jsem Alíka, ať ti tvoji poslední objednávku zruší a vrátí ti kačky. On mi pak upřesnil, že sis vůbec neobjednala dědečka, ale décéčka superhodinky. To jsem neměl potuchy, že nabízíme v katalogu takové super věci. 8-o
  Tak si je můžeš objednat znovu. Tentokrát se už raději nestěhuj. ;-)

  Katalog dárků

  Dobrý den, mám dotaz, chci si objednat dárek, je to bezpečné? A jak to probíhá?

  Ahoj,
  je to bezpečné, asi jako je bezpečné jakékoliv jiné objednávání po internetu. Komunikace se serverem Alíka je standardním způsobem šifrovaná, tedy cestou neodpouslouchávatelná, pokud by tě zajímalo tohle. :-)

  Pokud se bavíme o nějakém fyzickém dárku (ne počítačové hře), probíhá to tak, že:

  1. Nejprve objednáš dárek – nebo možná přesněji řečeno tvůj rodič objedná dárek, protože jako dítě nesmíš zadávat osobní údaje (mezi které spadá i poštovní adresa).
  2. Pak si počkáš, než nastane okamžik dalšího hromadného rozesílání (většinou rozesíláme jednou za měsíc), v tu chvíli je dárek zabalený a ocitne se na poště. Rozesíláme na vlastní náklady.
  3. Pošta dárek doručí na uvedenou adresu, případně nechá lísteček, že je balík k vyzvednutí na poště.
  4. Dárek rozbalíš.
  5. Máš z něj radost.
  6. Sbíráš dál kačky, abys měla časem ještě větší radost. :->

  U jiných druhů dárků, které se neposílají poštou, ale jen v digitální formě, bývá předání jednodušší.

  Katalog dárků

  Proč se mění ceny dárků?

  Ahoj. Chtěla jsem se zeptat. Proč měníte v dárcích kačky? Na jeden dárek šetřím a teď jsem klikla a je to o 100 000 kaček víc? Proč to tak je? Děkuji.

  Ahoj,
  ceny můžou mírně kolísat podle toho, kolik máme kusů a jak velký je zájem.

  U žádného z dárků jsme ale neposunuli cenu nikdy o sto tisíc, nanejvýš tak o dvacet a častěji spíš měníme cenu směrem dolu. Zrovna u dárků, na které si šetříš (kde máš vyznačeno, že si šetříš), jsme tuším s cenou nehýbali už mnoho měsíců, takže vlastně nerozumím, o čem mluvíš.

  Můžeš mi to upřesnit do pošty.

  Katalog dárků

  Ahoj. Vyhrál jsem rodinou vstupenku do muzea iluzí (v soutěži na Alíkovi) a chci se zeptat. Ještě jsem si nikdy na Alíkovi žádný dárek neobjednal a tak nevím, jak to chodí! Ta vstupenka je elektronická nebo mi přijde poštou?
  Vůbec nevím... Jestli mi má přijít poštou, jak vědí mojí adresu atd.? Prosím, poraďte mi, co mám dělat: Děkuji.

  Ahoj,
  vstupenky chodí poštou. Tvoji adresu samozřejmě vědět nemůžeme, ale ty (respektive tvoji rodiče, když máš rozdělený účet) ji můžeš zadat. Tím, že jsi vyhrál, jsi dostal na daný dárek 100% slevu. Stále platí, že je potřeba ten dárek objednat!

  Řekni rodičům, ať se přihlásí do rodičovského podúčtu, najdou přes něj v katalogu daný dárek (bude u něj místo ceny napsáno zdarma) a vyplní objednávku. Bez odeslání objednávky dárek není možné odeslat, protože, jak jsi už sám psal, není známá tvoje adresa.

  Katalog dárků

  Ahoj, napadlo mě, že byste ke každému dárku z katalogu napsali počet kusů, kolik jich je, aby si někdo zbytečně nešetřil kačky a pak by zjistil, že je dárek vyprodaný. Myslím si, že by to bylo užitečné.

  Ahoj,
  u každého dárku si evidujeme v databázi dvě čísla – počet kusů celkem na skladě a počet kusů dostupných v katalogu. To druhé číslo bývá většinou dost nízké, občas se stává, že bývá nějaký hodnotnější dárek vyprodaný prakticky po každé objednávce. Pak se obvykle zamyslíme, jestli má správnou cenu – jestli ho nedáváme moc levně a kolik nám ho ještě zbývá na skladě – a zpřístupníme v katalogu další kousky. Nebo si zbývající kousky schováme pro nějakou soutěž. ;-)

  Znamená to, že počet kusů v katalogu vlastně o ničem moc nevypovídá… a počet kusů na skladě také moc ne, protože není jisté, jestli ty kusy, co máme bokem, do katalogu přidáme a za jakou cenu budou.

  I když máme něčeho pět kusů, může se stát, že je najednou koupí pět lidí. Naopak jsou dárky, u kterých máme dlouhodobě jeden kus, který nejspíš skoro nikdo nechce :-D – a u těch by nebylo dobré říkat „na to si nemá smysl šetřit, stejně to někdo dřív vykoupí“. (Můžu asi prozradit, že všechno v sekci DVD máme po jednom kuse… a jakmile to bude vyprodané, bude to pryč definitivně.)

  Chápu, že je rozhodování při pohledu do katalogu dárků dost těžké, ale žádné zázračné řešení, které by odbouralo všemožné nejistoty a hrozící zklamání, asi vymyslet nepůjde. Když ti někdo vyfoukne před nosem poslední kus… co se dá dělat, to je život… :-|

  Rád bych někdy k vyprodaným dárkům připojil informaci, jak velká je šance, že se někdy vrátí. Protože je velký rozdíl mezi vyprodáním, kde máme na skladě ještě pět kusů, a vyprodáním, kde i sám výrobce přestal tu věc vyrábět.

  Katalog dárků

  Ahoj, mohu se zeptat, když zmáčknu poprvé hroší tlačítko tak mi to zobrazí na dárek, který má slevu. Mám tam napsáno, že sleva skončí 25. 5., takže potom opět budu mít slevu na jiný dárek?

  Ahoj,
  nebudeš. Malou slevu na Yoku's Island Express mají teď všichni a je jen na pár kusů. Skončí nejpozději 25. května, ale možná i dříve, pokud ty zlevněné kusy někdo vykoupí.

  Jak jsem už nedávno zmiňoval, nechceme dělat výraznější slevové akce… jen občas nějaký pokus. ;-)

  Katalog dárků

  Ahojte,
  šetril som si na hru Tricky Towers a ešte som na ňu síce nenašetril, ale všimol som si, že už v katalógu nie je. Chcel by som sa spýtať, či sa ešte vráti späť, a ak áno, tak kedy.

  Ahoj,
  velmi pravděpodobně se vrátí, ale ještě nevíme kdy. Získáváme je díky různým slevám a zrovna tato hra bývá k mání poměrně často. ;-)

  Katalog dárků

  Prosim, kdy mi přijde dárek objednaný v března?

  Ahoj,
  na Alíkovi se píše, že dárky bývají odeslány zpravidla 30 dnů od objednávky. Ty sis dárek objednávala až na úplném konci března, takže to ještě ani 30 dní není. Krom toho Mateas v nástěnce (www.alik.cz/n/prispevek/84720454) ještě před tvou objednávkou psal, že teď se všechno kvůli aktuální situaci zdrží.

  Nikdo v současné době netuší, jak dlouho tohle ještě potrvá. Dárek dostaneš, neboj, ale bude to prostě nějakou dobu trvat... až se celá tahle situace nějak uklidní, tak se všechny dárky budou postupně odesílat.

  Katalog dárků

  Ahoj, objednala jsem si dárek na Alíkovi, a chtěla jsem se zeptat, co mám dělat když mi dárek nedorazí?

  Ahoj, nejjednodušší je ozvat se do nástěnky www.alik.cz/n/darky-od-alika-a-vse-okolo nebo přímo mojí maličkosti do pošty.

  Katalog dárků

  Ahoj,
  za jak dlouho se doplní věci v katalogu, když je tam napsáno, že jsou vyprodané?
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  no, v některých případech bohužel už nikdy. Nějaké dárky se můžou vyprodat definitivně a další kusy už prostě na skladě nejsou a skoro jistě ani nebudou. Jiné dárky ještě mají třeba poslední kousek/kousky na skladě a můžou se objevit třeba pro nějakého rychlíka v katalogu, případně můžou být schované jako výhra do nějaké soutěže, což znamená, že už je nejde koupit za kačky. Nicméně třeba takové hry na Steam se můžou i průběžně doplňovat, ale to je spíš tak jediné.

  Celkově platí to, že se katalog dárků postupně obměňuje. Některé dárky docházejí, což se zkrátka prostě stává, nemůže být všeho neomezené množství, když někde v hračkárně dojdou růžoví plyšoví jednorožci a žádní další na skladě nejsou a výrobce už je také nemá, tak už si je v tom obchodě prostě nekoupíš a musíš si vybrat jiného plyšáka. Takhle to funguje i tady. Jiné dárky zase postupně do katalogu přibývají, takže se ta nabídka mění.;-)

  Pokud ti jde o nějaký konkrétní dárek, asi mi můžeš napsat do pošty, můžu ti povědět, jestli už fakt je definitivně pryč nebo třeba bude ještě nějaká šance ho získat.

  Katalog dárků

  Ahoj.
  Uděláte někdy v katalogu slevy na věci za kačky? Myslím, že by se to líbilo všem na Alíkovi.
  Ahoj.
  Děkuji.

  Ahoj,
  nechci ti moc kazit iluze, ale podobné slevové hrátky většinou pomáhají prodávajícímu, nikoliv tobě jako zákazníkovi. Slevy nevznikají z nějaké dobrosrdečnosti nebo hravosti, patří do repertoáru protřelých obchodnických triků, na kterých většinou prodávající vydělá. ;-)

  S cenami dárků tady hýbeme průběžně podle toho, kolik jich máme na skladě a jak si myslíme, že jsou hodnotné. Většinou to jsou drobné korekce. Občas nějakému dárku nastavíme dočasnou slevu, pokud chceme rychleji rozdat poslední kusy, ale žádné rozsáhlejší kampaně nebo velké výprodeje neplánujeme.

  Přijde nám spravedlivější, když jsou ceny téměř neměnné – když všichni víte, jak jsou nastavené podmínky, a můžete podle toho v klidu plánovat svá rozhodnutí. Sice pořád hrozí, že vyhlédnutý dárek skončí vyprodaný, ale nikdy se to nestane kvůli slevové hurá-akci, kterou byste třeba mohli přehlédnout. To je fér, ne? O:-)

  Z toho, že bychom vás motivovali důsledně hlídat, jestli a kdy jsou jaké slevy, by Alík vlastně žádný přínos neměl. Je fajn, pokud sem chodíte každý den, ale za to už dostáváte těch sto kaček denně, takže akční změny cen (tedy umělé zdražení a pak dočasné snížení ceny) by už ničemu nepomohly.

  Krom toho, když v nějakém krátkém období (třeba kolem Vánoc) přijde obzvláště hodně objednávek, má s tím správce Mateas spoustu práce a musí přežít vražedné pohledy slečen na poště. Lepší je, když jsou objednávky hezky rozvrstvené napříč celým rokem, než když všichni čekají na jedno speciální období

  Plošnou slevu na libovolný dárek jde buď vyhrát v soutěžích, nebo získat za účtoviny. Také je tu akce Alík větří, kdo si šetří, kde vylosovaný šťastlivec dostává slevu na předem vyznačený dárek. Ale to je asi tak všechno.

  Rozumím, že obchodní spekulování je z pohledu zákazníka tak trochu hra a že přemýšlet nad úsporami může být zábavné. My ale bereme kačky vážně. Na hraní tady jsou hry. B-)

  Katalog dárků

  Ahoj zvěrolékaři a Alíku!
  Co znamená, že je u některých her v Katalogu Dárků (např.: Ibb & Obb) napsáno „vyprodáno“? Za jak dlouho bude možné dárek objednat?

  Děkuji, DnnK.

  Ahoj,
  to znamená, že je vyprodáno a další kus už není. Někdy se ovšem může stát, že ještě někdy bude, nebo o něj bude nějaká soutěž, ale dost pravděpodobně už prostě nebude. Pokud sis nestihl objednat, tak mě to mrzí, ale Alík bohužel všeho nemá neomezené množství.

  Katalog dárků

  Ahoj, proč mám u dárku Vstupenka na Chvalský zámek pro Tebe a dospěláka (www.alik.cz/s/vstupenka-na-chvalsky-zamek-pro-tebe-a-dospelaka) napsané:
  Tvoje cena po slevě:
  1 500
  Sleva skončí 29. listopadu.

  Tu slevu mají všichni, nebo jsem ji někde vyhrála a nevím o tom? :D

  Děkuji za odpověď
  Adélka

  VeverkaČiperka123, 25. listopadu 2019

  Mají ji všichni.

  Je to poslední jedna vstupenka (pro dva), která platí do konce roku. Než aby trapně propadla, tak je radši zlevněná. Možná bude časem ještě levnější.

  Zachrání ji někdo?
  Vydá se někdo do zámku?
  Jak napínavé... :-)

  Katalog dárků

  Přidáte Beat Saber do katalogu dárků?

  Ahoj,
  obávám se, že v dohledné době toto neplánujeme. Ale kdo ví, třeba jednou..