Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Klubovna

  Jakým způsobem jde Alík propojit s roboty?

  Ahoj, zaujala mě nástěnka Roboti na Alíkovi. Jak to s těmi roboty vlastně je? Jakým způsobem se vlastně Alík dá propojit s roboty? Proč to nebylo už dříve? Mohou tu být ti roboti nonstop? Pokud ne, v jaké časy tu bývají? A vlastně, teoreticky, může
  si robota vytvořit kdokoli?
  Děkuji za odpovědi :-)
  TIMYSEK

  Ahoj!

  Alík nemá žádné speciální rozhraní určené pro roboty, takže takový robot je z pohledu serveru Alíka připojen stejně jako normální uživatel.

  Robot je pak vyroben jako program, který:

  1. Buďto běží jako uživatelský script ve webovém prohlížeči a ovládá stránku Alíka načtenou v prohlížeči podobným způsobem, jako by ji ovládal člověk. Píše text do políček, kliká na tlačítka, a odesílá formuláře.
  2. A nebo je to samostatně fungující program, který umí provádět některé základní věci, které normálně dělá webový prohlížeč. Zejména uchovávat přihlašovací sušenky, odesílat HTTP požadavky, a přečíst hodnoty z příchozího HTML souboru. Je to tedy takový zjednodušený webový prohlížeč (HTTP klient). Nemusí ale načtenou stránku nikde zobrazovat, a nemusí stahovat a zpracovávat spoustu doprovodných souborů, které pro něj nejsou důležité, jako obrázky, styly, scripty. Jen si tak se serverem Alíka vyměňuje textová data.

  To, jakým způsobem robot vyhodnocuje příchozí zprávy a co se na ně rozhodne odpovědět, to už je na autorovi každého robota. Někteří k tomu využívají velké jazykové modely (třeba ChatGPT), někteří jen jednoduchý stavový automat a pár podmínek, případně různou kombinaci zmíněného.

  Vyrábět roboty podobným způsobem bylo možné vždycky. Nic tomu technicky nebránilo a pravidla to také vyloženě nezakazovala.
  Teoreticky si robota může vyrobit kdokoliv se zájem a dostatečnými znalostmi. Důvod proč se to nedělo dříve je asi jen ten, že se předtím nikomu nechtělo. Rozvoj a popularizace různých jazykových modelů a dalších nástrojů z oblasti umělé inteligence v poslední době jistě hraje velkou roli v tom zvyšujícím se zájmu uživatelů vyrábět roboty.

  Kromě pravidel platící pro všechny uživatele by měl robot dodržovat ještě další věci:

  Robot by se neměl vydávat se za člověka (a člověk by se neměl vydávat za robota). Z toho plyne, že robot by měl mít svůj samostatný účet, měl by mít na vizitce napsáno že je robot a z jeho chování by mělo být jasné, že je to robot.

  Aktivita robotů je v současnosti připuštěna jenom v klubovně. Robot by měl mít vypnutou poštu a vypnuté sbírání kaček.

  Pevně daná pravidla pro roboty (a jejich autory) ale zatím neexistují. Robotů je málo, takže se zatím dá vše řešit individuálně nějakou diskuzí s jejich autory. Hlavní je řídit se rozumem a myslet na zájmy ostatních uživatelů. Tedy aby byli roboti k užitku a ne na obtíž.

  Roboti tu mohou být nonstop, ale nebývají. Lidé tu také nebývají stále, a co by tu chudák robot dělat sám? To, jak často tu robot je, záleží na rozhodnutí autora konkrétního robota. Většinou to je v odpoledních hodinách, v době kdy tu jsou i uživatelé. Některé roboty jde přivolat speciálním tlačítkem u stolu Robotí koutek

  Pokud máš podrobnější otázky, a nebo tě zajímá, jak funguje nějaký konkrétní robot, tak můžeš jít diskutovat do některé z nástěnek o robotech, programování a umělé inteligenci.

  Klubovna

  Neměl by se zastaralý pojem případně opravit na nezastaralý pojem?

  Ahoj všichni,
  Pod formulářem na založení nového dočasného stolu se píše:
  „Stoly u sebe můžou mít bleskový popisek, který může kdokoliv s právem správce stolu upravit tím, že vloží do chatu blesk (smajlík z nabídky) a za něj zprávu. Tento popisek se pak zobrazuje v seznamu stolů.“
  Nemělo by tam náhodou být místo správce stolu nové označení moderátor stolu, ještě případně i s správce (protože i správci mohou upravovat popisek)?
  Nemělo by se to opravit?
  Díky :-)

  Už to nějak je, koukám. >X<-

  Klubovna

  Ahojky.
  Nějak mi nefunguje klubovna. Je tam jen bílá stránka. A jako kdyby nikdo nic nenapsal. A když se něco snažím napsat, má zpráva se tam nezobrazí. Mohli byste to prosím opravit? ;-D

  Ahojky,
  díky moc za upozornění. ok
  Po pár minutách už to bylo opravené.

  Ono začalo padat postupně všechno, protože jsme narazili někde na nějaký limit něčeho, který by tam neměl být. Po odstranění problému se klubovna nějak zmátořila, kromě stolu Jen tak na pokec, který vůbec nevíme, jak opravit, tak jsme ho vyřadili, než na to přijdeme… nebo než vznikne nová klubovna. ;-)

  Mezitím prosím používejte jen tak na pokec jiné stoly.

  Klubovna

  Černý zámeček u stolů v klubovně

  Zase píšu asi ohledně kraviny, ale v klubovně mi nějak nefunguje nový černý zámeček… stůl šel zamknout, ale pak u něj nešlo dál nic dělat, ani nejde ten zámeček změnit, celkově nemohu vstoupit do nastavení. Když něco napíšu nic se neodešle. Nejde vidět ani název stolu, a když odejdu, furt tam sedím..;-D

  Prvních pár dní nebyla tato novinka zcela funkční. Díky (všem) za upozornění, nyní už by černý zámeček měl fungovat správně.

  Černý zámeček – zamknutí pro neznalé – by měl skrýt stůl ze seznamu stolů. K takovému stolu si může přisednout kdokoliv, kdo zná odkaz (jinými slovy ten, kdo zná jméno stolu, protože adresa bývá odvozená od jména). Samozřejmě o takto zamčených stolech vědí i správci klubovny a správci Alíka, ale nikdo jiný.

  Také je nově možné zřídit nový stůl rovnou zamknutý, což se zejména u černého zámečku hodí, pokud má být stůl utajený před veřejností.

  Klubovna

  Ahoj,
  jak je možné, že byl u stolu jeden uživatel dvakrát?

  tady se můžete podívat

  Ahoj,
  stará klubovna je dějištěm mnoha zázraků, kterým nikdo nerozumí. Ano, kvůli nějaké záhadné chybě se může stát, že si uživatel přisedne dvakrát najednou.

  Upravili jsme výpis v seznamu stolů, že se v něm jeden člověk víckrát nezobrazí. ;-)

  Klubovna

  Odkazy na vizitky v klubovně

  Ahoj. Když jsem v chatu v klubovně a chci si zobrazit něčí vizitku, otevře se vizitka místo karty klubovny a pak se musím vždy vracet. Vím, že existuje kliknutí kolečkem, což otevře odkaz na nové kartě, ale teď jsem na notebooku a na touchpadu mi prostřední tlačítko nejde :-(. Šlo by tedy prosím nastavit, že zmáčknutí odkazu na vizitku (popřípadě i na poštu) v klubovně otevře novou kartu, místo nahrazení samotné karty chatu? Myslím, že by to bylo celkem užitečné a určitě lepší pro nové uživatele Alíka. Díky.

  Ahoj,
  to je asi docela dobrý nápad. ok
  Upravil jsem odkazy, aby otevíraly novou kartu.

  Ale dovolím si podotknout, že kromě kliknutí prostředním tlačítkem myši jde na odkazy klikat i obyčejně s klávesou Ctrl, což mívá stejný efekt jako klik prostředním tlačítkem.

  Klubovna

  Algoritmus pro otazník na ceduli klubovny

  Ahoj mám další zvídavou otázku ;-D
  Zajímalo by mě, od kolika uživatelů se zobrazuje v klubovně otazník. Kolik uživatelů, je hodně uživatelů :-D.
  Doufám že to je srozumitelný dotaz.
  Předem děkuji
  Andulen B-)

  Ahoj,
  pravidla pro otazník jsou podobná jako pravidla pro vykřičník. Otazník je vlastně jen nula s vykřičníkem. :-)

  Ukazuje se, pokud je celkový počet přihlášených lidí na Alíkovi vyšší než nízký a v klubovně nikdo nesedí. Tuším, že ta rozhodující hranice je asi deset lidí. Většinou v noci od dvou do šesti, pokud nikdo nesedí v klubovně, je možné na ceduli vidět nulu. Kdykoliv přes den je online mnohem víc lidí než deset.

  Klubovna

  Ovládání pianca klávesnicí

  Ahoj,
  Chci zeptat, zda je možné si u pianca nastavit jakou klávesou zahraješ jakou notu. A pokud ne, tak se chci aspoň optat, jak můžu, jestli to vůbec jde, zahrát pomocí klávesnice jiné noty jak ty co to tam mají už nadepsané (c1, d1, e1, f1, g1, a1, h1, c2, d2, e2, f2 a černé klávesy).

  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,

  ovládání nastavit nelze.

  Možnost přidat takové nastavení jsem zvažoval, ale nebyl velký zájem.

  Klávesy na klávesnici jsou přiřazené ke klávesám klaviatury tak, že zabírají jednu a půl oktávy. To pravda není mnoho.

  Mezi oktávami se ale lze přesouvat šipkami do stran (←↑→) případně klávesami V, B, N. Tím se mění to, kterou oktávu zrovna ovládáš klávesnicí. Pomocí klávesnice je tedy možné zahrát všechny noty - od C1 po C8.

  Jediné noty, na které se klávesnicí nedostaneš jsou ty tři úplně nejnižší - A0 až B0. Toto omezení je kvůli symetrii, aby výchozí prostřední oktáva byla uprostřed z těch na které se lze přesouvat. Tyto tři noty se ve skladbách vyskytují poměrně vzácně, tak to snad příliš nevadí.

  Klubovna

  Algoritmus pro vykřičník na ceduli klubovny

  Ahoj,

  můžu se prosím zeptat, na základě jakého algoritmu se na ceduli klubovny zobrazuje vykřičník, který znamená, že na Alíkovi je sice hodně uživatelů, ale v klubovně sedí málo lidí?

  S pozdravem

  Ahoj,
  zjednodušeně řečeno záleží na překročení určitého poměru lidí, u kterých svítí zelený puntík, a lidí, u kterých svítí modrý puntík. :-)

  Vykřičník se momentálně nikdy neukazuje, pokud sedí v klubovně alespoň dvacet lidí, nebo pokud celkový počet lidí na Alíkovi je nízký (typicky v noci).

  Klubovna

  Ahoj poradno.
  Rád bych věděl, jestli mazat zprávy u stolu v klubovně může jenom správce, nebo i běžný uživatel, a pokud může, tak jak?

  Ahoj,
  mazat jednotlivé zprávy u stolů nemůže v tuto chvíli vůbec nikdo. :-D

  Běžný uživatel obecně nemá v klubovně vůbec žádné pravomoce. Může tam přijít kdekdo, i spousta prudičů, a určitě by nedopadlo dobře, kdyby tam mohli napáchat ještě víc škody.

  Správci (Alíka a klubovny) plus moderátoři stolů mají možnost stůl vyčistit, tedy smazat tam úplně všechny zprávy. Moc často se to ale neděje, jen když je k tomu nějaký pádný důvod, třeba když tam někdo psal nevhodně.

  Klubovna

  Ahojky,
  Omlouvám se pokud se už někdo ptal, ale podle čeho se rozhoduje, kdo bude mít „moderátora“ u stálých stolů v klubovně?
  Děkuji
  Aurélie

  Titul moderátora předává současný moderátor.

  Nebo ho nastavuje správce klubovny/Alíka podle svého uvážení.

  Klubovna

  Starý odkaz na poštu

  Ahoj.
  Jednou, když mi někdo napsal do pošty, zatímco jsem byl v klubovně, a ta pošta mi tam vyskočila, tak když jsem na to klikl, tak se mi zdálo, že adresa byla na chvilku alik.cz/m/posta.
  Dneska jsem to vyzkoušel a opravdu to tam bylo.
  Jak je to možné?

  Děkuji.

  Ahoj,
  máš pravdu, že v klubovně zůstal zapomenutý starý odkaz z dávné doby, kdy jsme chtěli schovávat poštu (a spoustu jiných věcích vázaných na můj účet) do podsekce /m. Už jsem tuto dávnou historii jednou popisoval před dvěma roky.

  Odkaz v klubovně opravíme při příštím nasazení změn. ;-)
  Díky za upozornění. ok

  Klubovna

  Potíže s fungováním Pianca

  Ahoj, mám problém.
  Od nedávné doby mě nechce fungovat Pianco. Vždycky chvilku zvuk jede a potom zas nic. Zkoušela jsem jestli je problém s mými reproduktory, jenže jiné stránky jako YouTube mi normálně jedou. Děje se to taky po té co aktualizují stránku.
  Potom ještě je Pianco někdy hrozně zasekané a špatně se u chatu blbě načítá, problikává taková šedá barva přes to, nebo se to nezobrazuje vůbec.
  Další věc je to, že mi asi 3 weby přes které si běžně alíka otevírám, tak mi hlásí že stránka Alík není bezpečná a ještě něco s připojením, mám screenshot, kdyby to něčemu pomohlo. Nevím jestli je problém u mě, nebo ne, ale potřebovala bych prosím poradit!
  S pozdravem Brawll

  Ahoj, Brawll.

  V Piancu se dlouho nic neměnilo, takže pokud Ti dříve fungovalo a nyní nefunguje, tak je možné, že je to způsobeno nějakou změnou u Tebe.

  Zkus se zamyslet, co se u tebe mohlo změnit. Nemáš nový počítač? Nepoužíváš nový prohlížeč? Nepřipojuješ se přes nové internetové připojení? Neměnila si nějaké nastavení prohlížeče. Neinstalovala si nějaký jiný program?

  Co se týče zvuku v Piancu:
  Některé prohlížeče vyžadují, aby uživatel napřed ťukl někam na Pianco předtím, než umožní přehrávání zvuku.
  Pokud máš pomalejší připojení, tak také může chvíli trvat, než se načtou zvukové soubory.
  Dále si zkontroluj, zda máš šoupátko na ovládání hlasitosti v pravém dolním rohu Pianca posunuté až doprava.
  Pokud ale už jednou zvuk u stolu hraje, tak by sám od sebe přestat hrát neměl.

  S problikáváním nebo nezobrazováním jsem se nesetkal. Ani moc netuším co  to může působit.
  Je pravda, že pianko je trošku náročnější na výkon. Pokud máš hodně starý nebo málo výkonný počítač, tak se může trochu sekat. Na mobilu i trochu víc.

  Ještě doplním, že:
  Pianco nefunguje a fungovat nebude ve starých prohlížečích, jako je Internet Explorer, a třeba ve starších verzích mobilního prohlížeče Opera mini. Na mobilech může být také problém s prohlížečem, který se jmenuje jen Internet.

  Pokud máš možnost, tak zkus použít aktuální verzi některého modernějšího prohlížeče, například Brave, Edge, Firefox, Opera, nebo Chrome.

  Problém s „nebezpečnou stránkou“ nejspíš s Piancem nesouvisí (leda že se Ti to zobrazuj jen u stolu s Piancem). Ujisti se, že adresa v adresním řádku je skutečně adresa Alíka.
  Tuto chybovou hlášku může také způsobit špatně nastavený čas v počítači a nebo použití hodně starého prohlížeče.

  Pokud ty problémy přetrvávají, tak mi můžeš napsat do pošty a připojit i případné screenshoty. Také připiš jaký používáš prohlížeč a ideálně i čas kdy se Ti to přihodilo.

  Klubovna

  Odesílání zpráv v chatu v mobilním Chromu

  Ahoj.
  V mobilním prohlížeči Chrome stále nefunguje odesílání zpráv u stolu pomocí enteru.
  Je to tím, že pokud ve formuláři následuje po textovém políčku nějaký další formulářový prvek, na který jde skočit tabulátorem, a který není odesílacím tlačítkem (v tomto případě je tím viníkem políčko pro výběr adresáta šeptání), tak se „enter“ (⭢) na virtuální klavesnici mobilu změní na „tab“ (⭲).

  Jednoduché řešení je nastavit atribut „tabindex“ políčku pro text s větší hodnotou než tomu políčku pro šeptání.

  Ahoj,
  díky za vysvětlení a za průzkum příčiny. To je zákeřná změna, která zbytečně rozbíjí spoustu formulářů, kde mezi hlavní kolonkou a odesílacím tlačítkem jsou nějaké nedůležité prvky. :-(

  Je šance, že to opraví? Zkoušel jsem hledat, ale možná to nazývám špatně. Tak či onak to teď tady musíme vyřešit, i kdyby to byl vrtoch, který si za pár týdnů rozmyslí…

  Zkusil jsem teď přidat ty atributy tabindex.
  Díky moc za tip! ok

  Klubovna

  Přestalo fungovat odesílání enterem

  Ahoj, v klubovne mi z nejakeho duvodu nejdou odesilat zpravy kdyz tuknu na enter nebo proste na tu sipku ukazujici na carku jak je na mobilni klavesnici (byvam tu na mobilu). Zkusila jsem restartovat mobil, odhlasit se a prihlasit a nic se nezmenilo. Kdyz tuknu na ten enter, tak se akorat zobrazi ramecek kolem toho boxiku na kterym je napsany, komu zpravu posilam. Musim vzdycky tuknout na rekni to. Je chyba v mym mobilu nebo o co jde?

  Ahoj,
  nejsi jediná, kdo mi tento stav nahlásil. Ale my jsme nic neměnili… :-(
  Nejspíš se ti zaktualizoval prohlížeč. Jeho vývojáři něco neopatrně upravili.

  Nevýhoda všudypřítomných automatických aktualizací prohlížečů je, že rozprostírají odpovědnost mezi autory stránek a autory prohlížeče… a mnohdy není úplně jasné, kdo za co vlastně může a kdo má chybu opravit. Autor webu bývá většinou ve slabší pozici, takže musí buď vrtochům prohlížeče ustoupit, nebo dělat z uživatele rukojmího v bitvě s prohlížečem.

  Přijde mi to jako horší stav, než když si člověk dříve musel cíleně a vědomě aktualizovat aplikaci na novou verzi (a mohl se vrátit k té předchozí, pokud nová verze něco rozbila). Ano, část ajťáků nekonečně žbrblá o bezpečnosti, ke které jsou automatické aktualizace údajně jediná správná cesta… a mají samozřejmě do jisté míry pravdu. Ale vyměnili jsme bezpečnost za nevypočitatelný chaos, kde uživatel ztrácí kontrolu. Spousta autorů webů pak také ignoruje možnost, že by uživatel měl starší prohlížeč, protože takových lidí je údajně málo. Odříznou jedno procento, druhé procento, třetí procento… a mezitím si uživatelé zvykají, že věci nefungují a chyby se nehlásí, protože třeba je chyba na jejich straně… a chyb přibývá… a i programátoři prohlížečů rozbíjejí čím dál víc věcí. Ach jo… :-(

  Obrázkové tlačítko šlo odjakživa odesílat enterem. Bylo to tak podle všech učebnic asi správně. Teď se tedy výrobce tvého prohlížeče rozhodl, že takhle to fungovat nebude… no, dobře. Neopraví to? Hm, asi hned tak ne. Co se dá dělat. Tak už nemáme obrázkové tlačítko, máme obyčejné odesílací tlačítko, které je bezbarvé a bez rámečku a má na sobě obrázek a skrytý text, takže vypadá snad stejně, jako to obrázkové tlačítko před tím… funguje to lépe? Jestli ne, napište někdo znovu dotaz. ;-)