Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Klubovna

Dobrý den, chci se zeptat, chodí Alík ješte někdy do klubovny?

Mějte se hezky.

Samozřejmě.
Třeba zrovna teď tam jsem, přestože už Sluníčko zapadlo. :->

Měl bych si stanovit nějaký rozvrh, kdy budu chodit do klubovny. Až něco vymyslím, napíšu si to na vizitku, abyste věděli, kdy mě můžete potkat.

Klubovna

Ahojky,
poslední dobou nejde přijít ke stolu v klubovně a „říct“ vzkaz. Je to podle vás vada počítače? Ptala jsem se na to i pár lidí a těm to také nejde.

Předem děkuji Madlenka

Ahoj,
už je opraveno. Byla to chyba v klubovně, taková pěkně načasovaná. @=:->

Kdysi hodně dávno, když někdo programoval klubovnu, tak potřeboval v kódu říct „tohle platí na furt“, v místě, kde furt nešlo zadat. Tak si dotyčný řekl „dám tam třeba 2. 2. 2020, to bude za dlouho!“ ... no, to je dneska. ;-D

Klubovna

Ahoj, proč v klubovně chybí stůl Jen pro holky a stůl Jen pro kluky?
Andyell

Vyřadil jsem je ze stálých stolů.
Poslední dobou většinu tamních příspěvků tvořily otázky „je tu někdo?“, na které neodpovídal nikdo. Ptala se většinou štěňata, která ještě nezjistila, že je lepší jít ke stolu, kde sedí víc lidí. Získala tak z klubovny zbytečně špatný dojem. Tak jsem jim rozhodování, ke kterému stolu přisednout, zjednodušil. ;-)

Klubovna

Ahoj Alíku a spol. Proč když někoho vykopnu ze stolu, tak se tam může vrátit?
Míša

Ahoj,
předpokládám, že se ptáš na situaci kolem nestálých stolů.

Tam máš možnost od stolu vyhodit uživatele, u kterých nechceš, aby u stolu byli. Pokud už se rozhodneš vyhazovat, tak je pravda, že výchozí nastavení je tam na „jen projít“, takže pokud to jenom odklikneš, tak ano, uživatel se může pak ke stolu hned vrátit. Jsou tam ale i možnosti na delší vyhození od stolu, tu nabídku je možno rozkliknout, nejdelší možný čas je tam 30 minut. Nezapomeň pak

Z pozice Správce stolu je toto myslím dostačující, protože:

1/ Pokud vyhazuješ z toho důvodu, že daného uživatele u stolu nechceš, můžeš to řešit uzamčením daného stolu - je tam možnost uzamčení stolu pro kluky, holky, nekamarády a všechny. Takto uzamknout stůl si můžeš prakticky hned po založení nebo v momentě, kdy se u něj sejdete všichni a na nikoho dalšího nečekáte (zejména u uzamknutí stolu pro všechny). Pokud už se stane, že si ke stolu přisedne uživatel, jehož přítomnost u stolu si nepřeješ, je lepší, pokud jej napřed slušně požádáš, aby místnost opustil, a teprve v době, kdy se k tomu mít nebude a nebo začne dělat další problémy, jej vyhodíš.

2/ Jestliže vyhazuješ z toho důvodu, že u stolu někdo porušuje pravdila Alíka (Správce stolu je i u nestálých stolů zodpovědný za to, že u stolu nebudou porušována pravidla Alíka), tak je tam možnost tohoto kratšího vyhození na nejvýše 30 minut z toho důvodu, aby trest nebyl nepřiměřeně vysoký nebo aby někdo nezneužíval toho, že někoho vyhodí bezdůvodně (to platí zejména pro stálé stoly, kde jsou trochu jiná pravidla - možnosti vyhození z pozice Správce stolů jsou i tam však stejné). Pokud se stane, že po uplynutí 30 minut si ke stolu daný uživatel opět přisedne a opět bude porušovat pravidla Alíka, můžeš jej opět vyhodit na daných 30 minut. Pokud se domníváš, že uživatel porušuje pravidla Alíka způsobem, který si žádá větší postih, můžeš se porozhlédnout po Klubovně, zda u některého ze stolů nesedí Správce Klubovny nebo vyšší Správce a informovat jej o daném problému. Současně nebo pokud v Klubovně nikoho takového nenajdeš nahlašuj z daného stolu i neplechu - odkaz na ni najdeš u každého stolu v pravém horním rohu. Neplechy pak řeší Správci Alíka, kteří posoudí, zda si uživatel zaslouží větší postih a podle toho pak budou postupovat. Jde také o to, že funkci Správce stolu si můžete u stolu libovolně předávat, tudíž se může stát, že korunka se ocitne v rukou problémového uživatele, který by svěřené pravomoce zneužíval, proto o vyšším postihu mohou rozhodovat pouze vyšší Správci, jejichž funkce je zpravidla stálá a mají vyšší stupeň prověření.

Klubovna

Ahoj,
pokud budu říkat třeba v klubovně, jestli by mi někdo prosím dal odběr na můj YouTube kanál, počítá se to jako reklama a může se to tady na Alíkovi?

Ahoj,
zrovna propagace vlastního YouTube kanálu je výslovně zmíněná v pravidlech, že je dovolená. Samozřejmě ale nesmí být nepřiměřeně častá nebo jinak přehnaně rušivá…

Klubovna

Ahoj, všimla jsem si, že nějaké stoly např blogy, blogaři a blogařky nejsou moc navštěvované. Všimli jste si toho? Nemyslíte, že by bylo lepší nějaké stále stoly zrušit? Nemyslím to ve zlém, jen můj názor.
Díky.

Ahoj,
v nástěnkách jsem ti na podobný dotaz odpovídal, že proti zrušení nepoužívaných stálých stolů nic nemám, jen mi k tomu chybí jasný impuls, proč zrovna teď. Nerad něco jen tak bez náhrady ruším.

Všiml jsem si ale, že vypnutých stálých stolů je v databázi z dřívějších dob víc a že vypnutí vlastně není zase tak drastický krok. Vypnutý stůl jde kdykoliv zase zapnout. Takže pokud mi nikdo nedá jasný impuls, že stoly „Co dneska ve škole?“, „Blogy, blogaři a blogařky“ a „Knihy, spisovatelé a spisovatelky“ v klubovně potřebuje, zůstanou vypnuté.

Možná, že klubovně pomůže, když bude větší procento stolů zalidněno. :-)

Klubovna

Ahoj,
v klubovně když chci napsat tohoto smajlíka: 8-P zobrazí se tento smajlík :-P. Opravte to prosím :-).
Jinak děkuji za tyto nové veselé smajlíky.

Děkuji za odpověď
lékařský

Mělo by to být opravené. B-)

Klubovna

Zdravím Alíka a spol.
Můžu se zeptat, jak to funguje v klubovně?
Ráda bych se tam zapojila, jen vůbec nevím, jak to tam chodí.

Předem děkuji za odpověď.
Molly58

Ahoj,
v klubovně máš na výběr mezi stálými stoly (ty jsou tam pořád) a dočasnými stoly (ty může založit jakýkoliv přihlášený uživatel a existují pouze do doby, kdy u nich někdo je, pak zanikají). Dočasný stůl můžeš založit tak, že vpravo od seznamu stolů klikneš na Založit dočasný stůl. Následně si zadáš, jak chceš stůl pojmenovat, a dáš založit nový stůl. Stůl se vytvoří a ty u něj budeš automaticky sedět. Když si vybereš nějaký již existující stůl, tak na něj stačí kliknout, čímž si přisedneš, a můžeš si povídat s ostatními, kteří tam v té chvíli jsou.
Některé stoly také mohou být uzamčené. Ze stálých je uzamčený stůl pro holky (aby k němu nemohli kluci, k tomu slouží modrý zámeček) a pro kluky (aby k němu nemohly holky, na to je červený zámeček). Pak ještě existuje zelený, ten je pro nekamarády, a žlutý, ten zamkne stůl úplně pro všechny (tedy kromě Správců Alíka, klubovny a Zvěrolékařů, ti mohou ke všem stolům, ať mají jakékoliv zámky). Žlutý a zelený se používají pouze u dočasných stolů.
Pokud chceš napsat zprávu všem, tak ji jen napíšeš a odešleš. Pokud chceš napsat konkrétnímu člověku, ale tak, aby to viděli i ostatní, tak stačí kliknout na jeho přezdívku u nějaké zprávy. Poslední možnost je šeptání, to vidíš pouze ty a ten, komu šeptáš. Dá se to nastavit dvojitým kliknutím na jeho přezdívku nebo nastavením v kolonce pod samotnou zprávou.
A pokud se chceš u stolu zapojit do konverzace, tak asi nejjednodušší je, když se začneš sama od sebe s ostatními bavit. Zkus si třeba přečíst poslední zprávy, které tam uvidíš, abys věděla, co se zrovna řeší, a můžeš k danému tématu rovnou začít psát také.
Jestliže někde v klubovně dochází k porušování pravidel, tak je dobré o tom dát vědět Správcům. Nejprve se můžeš podívat, jestli někde v klubovně, třeba i u jiného stolu, nějaký není, a pokud ne, tak je vpravo nahoře možnost nahlásit neplechu. Je důležité, aby se nahlašovala od stolu, u kterého se to děje, protože Správci mají pak rovnou k dispozici výpis od toho stolu. Do neplechy je dobré uvést přezdívku toho, kdo zlobí, a zkopírovat nějaký konkrétní příspěvek.

Klubovna

Ahoj,
občas když sedím u stolu a píšu si, tak mě to vyhodí, ale přitom to tam je ukázané že tam sedím a ten stůl už mi nejde rozkliknout. Poradíte mi co mám dělat a nebo proč mě to takhle zlobí? Jinak už jsem se zkusila odhlásit a zase přihlásit, ale nefungovalo to a tak musím čekat až mě to vyhodí úplně, abych si zase mohla sednout. Naposled se mi to stalo dnes ve 13:14:05.

Ahoj,
nevím, co podobné závady způsobuje. Poslední dobou zvažuji, že ještě před výrobou nové nejúžasnější klubovny, o které už dva roky povídám, trochu předělám tu stávající. Nijak zásadně, jen bych se rád zbavil těch starších postupům, kterým úplně nerozumím a které nedovedu spolehlivě ladit... a zoptimalizoval bych chat, aby fungovat lépe v mobilech.

Nemělo by to být zase tak velké sousto, jak jsem si kdysi myslel. Možná, že během prázdnin bych to mohl zvládnout. :->

Klubovna

Ahoj,
podle jakých příspěvků se u stolů v klubovně zobrazuje ten čas, od kdy je u toho stolu ticho? Když k tomu stolu jdu, napíšu tam zprávu a pak odejdu, tak se ten čas poslední aktivity nemění.

O nastavení dotyčného času se stará ten automat, který 28. sekundu každé minuty projde stoly a prázdné skryje.

Možná bych tam měl udělat nějaký trik, že než k té pravidelné údržbě dojde, bude se u prázdného stolu ukazovat aktuální minuta, aby tam nebyl úplný nesmysl. :->

Klubovna

Po jak dlouhé době se stůl stane stálým, nebo se smaže?

Každou minutu (tuším, že 28. sekundu) se spouští čisticí automat, který kope neaktivní uživatele kvůli neaktivitě a ruší nestálé stoly, u kterých zrovna nikdo nesedí.

Zařazení mezi stálé stoly se neděje automaticky, někdo to musí nastavit ručně. Jelikož správci na toto nastavení v tuto chvíli nemají nikde žádný čudlík, můžu to udělat jen já... na jejich doporučení.

Klubovna

Ahooj
V klubovně je chyba!
Občas se stane, že si přisedne nějaká holka, třeba Májuška96 , AhojjsemPetra nebo majacos, a píše to že si přisedl kamarád, ne kamarádka! přitom mají nastaveno že jsou holky! Třeba u mě se to nestává. Původně jsem si myslela, že je to tak jen u voříšků, ale ne...
Nevíte čím to je?

Myslím, že jsem to konečně opravil. :-)

Klubovna

Když kliknu na nějaký znam chatu, dostanu se do klubovny. Opravte to prosím.

Opraveno. Díky za upozornění. R^

Klubovna

Ahoj,
u záznamu chatu je nová funkce že můžu vidět 60 zpráv před mým příchodem ale je tam nějaká chyba že vidím i v 60 - ti předešlých zprávách šepty které nejsou určené mně. Opravte to prosím :).

lékařský

Opraveno. Uf, to byla hloupá chyba... :-(
Ale koukal jsem, že tuto možnost zatím skoro nikdo nevyužil.

Díky moc za upozornění. R^

Klubovna

Ahoj,
když chci přisednout k dočasnému stolu tak se mi otevře prázná stránka s nápisem „Moment...“. Je to chyba Alíka nebo je problém u mě? Stálé stoly normálně fungují... Screenshot jsem uložil do obrázků pod názvem Alík - chyba.

Ahoj,
díky za zprávu, je to chyba Alíka. Klubovna je vytvořená trochu jiným způsobem než zbytek webu a já nevím, jak opravit její občasné pády, tak zkouším různé věci... jedna z nich je, že se napíše „Moment...“ a stránka se zkusí po chvilce sama obnovit. Nejspíš to ale nikdy nepomáhá, takže ten nápis se objeví znovu i po obnovení. :-)

Klubovna

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jesli vás můžou vyhodit z klubovny od stolu za neaktivitu, i když jste si šeptali s jiným uživatelem.
A taky bych se chtěl zeptat, jestli správci vidí šeptání s 2 uživatelem nebo ne..
Hynekd

Ahoj,
šeptání s někým u stolu v Klubovně se do celkové aktivity u stolu započítává stejně, jako když píšeš veřejně. Takže je možné si pouze u stolu s někým šeptat, ale pokud od posledního příspěvku v šeptání neuplyne déle než 20 minut, tak Tě Alík automaticky od stolu v Klubovně neodhlásí.
Správci Klubovny, Správci Alíka a Zvěrolékaři si z bezpečnostních důvodů mohou buď částečně (pouze u stolu) nebo úplně (i z historie dění u stolu) prověřit šeptání dotyčného s jiným uživatelem, a to z důvodu bezpečnosti. Je ověřeno dle našich zkušeností, že nejvíce závadných věcí v Klubovně je posíláno právě prostřednictvím šeptání, a bezpečnost uživatelů na Alíku má vyšší prioritu, než Vaše soukromí, proto je také veškerá aktivita nejen v Klubovně zaznamenávána. Nicméně i výběru dotyčných Správců je věnována patřičná pozornost a korunku (a tedy i pravomoc kontrolovat šeptání uživatelů u stolu v Klubovně) získají pouze dlouholetí, spolehliví a prověření uživatelé.

Klubovna

Čauky, to jsem zas já..
Chci se zeptat.
Když je v Klubovně nějaký stůl uzamčený pro nekamarády nebo pro všechny, může si přisednout Správce klubovny nebo zamčení funguje pro všechny?

Díkes, číča800

Ahoj,
zámečky u stolů jsou pouze pro běžné uživatele. Uživatelé s vyšším oprávněním, to znamená Správci, si k nim přisednout mohou. Je to logické, jak jinak bychom kontrolovali, zda jsou u stolu dodržována pravidla Alíka? Pravidla platí u všech stolů bez rozdílu, ať jsou uzamčeny, nebo ne. Správce si může přisednout k jakémukoli stolu v Klubovně, ať už je uzamčený jakýmkoli zámečkem, nebo uzamčený není. Toto platí pro Správce Klubovny, Alíka a Zvěrolékaře. Redaktor Alíka a ani Správce nástěnek nemají v Klubovně žádná oprávnění, tudíž ti si k takto uzamčeným stolům přisednout nemohou.

Klubovna

Ahoj, chci se zeptat, proč vždycky, když někdo napíše moji přezdívku u stolu v klubovně nebo mi někdo pošle soukromý vzkaz u stolu, tak je moje přezdívka žlutě výrazná? Tohle mám už 5 let a více a myslela jsem, že za několik let to zmizí, ale nic.

Ahoj,
to je proto, aby si uživatel, zejména při větším počtu lidí v klubovně, všiml, že mu někdo píše nebo že ho někdo oslovuje.

Klubovna

Ahoj, Alíku
Chci se zeptat, jestli by nebylo možné ukládat nastvení chatu (kukačky) na Alíkovi místo sušenky v PC. Já totiž sušenky vždycky sním. (smáznu, anonymní prohlížeč kvůli místu na disku)

Ahoj,
až budeme vyrábět novou klubovnu, budeme na to myslet. Do té doby asi žádné řešení nemáme.

Drobný problém vidím v tom, že uživatel může chtít na různých zařízení různou hlasitost. Mám nepříjemné zkušenosti s hrami, které si myslí, že chci mít na počítači, který používám se sluchátky, stejnou hlasitost jako na jiném počítači, kde mám normální reproduktory. Ale na to by asi také šel udělat nějaký přepínač.

Sušenky od Alíka by neměly zabírat moc místa na disku, je to pár bajtů, disky jsou o mnoho řádů větší. Ale chápu, že asi chodíš i na jiné weby, které nejsou tak ohleduplné.

Klubovna

Co znamená to číslo u nápisu KLUBOVNA?

Ahoj,
předpokládám, že to znamená, kolik uživatelů je v tu danou chvíli celkem v Klubovně u všech stolů (každá přezdívka se počítá vždy jen jednou).