Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kluci a láska

Ahoj, upřímně jsem nečekal, že můj problém budu muset řešit na Alíkově poradně, ale už k věci, už delší dobu mám rád jednu holku, problém je v tom, že už má kluka. A ještě více mě štve, že když se s ní třeba začnu bavit hned se jen tak z čista jasna vynoří a hned se k nám musí přištvat a taky je na mě často dost hnusnej, práska na mě učitelce uplné blbosti, má na mě hloupý kecy atd.. A já z něho prostě nemám dobrej pocit, na ní je sice hodnej, ale jakmile odejde hned do mě začne rejpat, proto bych jí chtěl něják pomoc, jak už jsem řekl je na ní hodný, ale taky né uplně vždy občas jsem ho viděl jak na ní křičel... Ale ona ho i prostě i tak miluje a to jí mohli i její kamarádky říkat že je prostě hnusnej, ale pro ní bude prostě furt svatej, proto bych vás chtěl poprosit aby jste mi nějak pomohli, protože mě už fakt strašně štve a už mu mám fakt chuť dát pěsti což však už jen kvuli té holce se s ním prát nechci, děkuji moc.

kluk, 13 let, 3. prosince

Ahoj,

ocitl ses v ne moc příjemné situaci, kdy máš rád holku, která už ale kluka a má a podle toho, co píšeš, nechce na tom nic měnit. Je hezké, že to s ní myslíš dobře a záleží Ti na tom, aby na ni byl ten kluk hodný.

Na Tebe ten kluk moc hodný není. Vůbec se tomu nedivím, brání si svůj vztah a na tom není nic špatného. Pokud není hodný na tu holku, není to v pořádku. Záleží ale hlavně na ní, co si nechá líbit, co ne, co mu dovolí, a co ne. Co můžeš udělat Ty, je říci mu (nebo třeba napsat), že víš, že na ni například křičí, a že si nepřeješ, aby to tak bylo, a naopak, že si přeješ, aby se k ní choval pěkně. Platí ale, že je to opravdu jen mezi nimi a záleží na nich, jak to spolu mají - a také i na jejích rodičích, protože oni dva jsou ještě nezletilí.

Přejeme klidné dny,

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku a spol. Před pár dny jsem měl narozeniny, ještě před narozeninami jsem si psal s jednou holkou že třídy, je o 3 měsíce starší a asi o 15cm vyšší, no a psaly jsme si a já jsem jí napsal že jí miluji, no a ona mi napsala ve smyslu že jsi to myslela, ale nenapsala mi že mě miluje nebo ne... Co si o tom mám myslet? Jak mám postupovat dál? Popř. Jak jí zbalit btw. Nejsem žádný sportovec asi žádná mlátička. Jen ten kluk co není oblíbený a kterému se někdy posmívají. Děkuji moc za odpověď
———
Alíku, to jsem zase já, tel kluk co psal o té holce co je starší o 3 měsíce a asi o 15 cm vyšší. Chtěl jsem dodat, že ta holka nechce zatím vztah s žádným klukem, prý až na střední. A ještě jsem chtěl dodat, že mě ta holka časem milovala. Teoreticky o ní vím hodně, známé se od školy. Děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 3. prosince

Ahoj z Modré linky,

z toho, co jsem si přečetla, je jasné, že máš plnou hlavu holky, o které píšeš. Hodně toho o ní víš, znáte se, dokonce Tě i milovala. Teď ale nijak nereagovala na to Tvoje sdělení, že ji miluješ.

Píšeš i o tom, že je starší a vyšší. Myslím si, že to není to nejpodstatnější. Pokud k sobě lidé chovají náklonnost, jsou to detaily, na kterých nezáleží. To, co je podstatné, je, jak to má ta holka. Pokud Ti nenapsala, jak to má se vztahem s Tebou, můžeš se zeptat znovu. Klidně jí znovu napiš, můžeš i "papírovou" zprávu, ke které můžeš dát nějaký malý dárek, třeba menší čokoládu, pěkný sušený květ apod.., a přímo se zeptat, jak to má. Uvidíš, co Ti napíše, je potřeba počítat se všemi variantami, třeba i tou, že opravdu vztah zatím nechce.

Ptáš se, jak ji sbalit. Pokud by ta holka chtěla s Tebou chodit, na technice balení nemusí záležet, ale chápu, že nad tím přemýšlíš. "Balení" může být přes už zmíněné zprávy, ale taky úplně osobní - pozvání na colu, svařený džus (třeba teď na adventním trhu), předání malého dárku apod. Je dobře, že tu holku znáš, víš tedy, co má ráda, co ráda dělá, zkus o tom přemýšlet: co by jí udělalo radost, potěšilo ji, nebo bylo pro ni zajímavé.

Zmiňuješ taky, že nejsi sportovec, ani mlátička, ani oblíbenec, spíše ten, komu se někdy posmívají. I to není pro lásku podstatné. Každý má nějaké postavení, příběh, který ho provází, ale každý může prožít lásku, pokud najde "tu pravou". To bychom Ti moc přáli.

Modrá linka

Kluci a láska

Čau ve třidě se začalo rozhlíhat že chodim s holkou ze stejné třidy no a ona byla naštvaná tak sem se zbalil sehnal růže a jel za ní bylo to fajn ale když jsem dojel dom poslala mi zprávu že neni připravená s někym chodit tak sme se rozešly už je to něco málo přes týden co se to stalo a mě furt vrtá hlavou co sem udělal blbě když se vidíme jen na sebe koukáme a to je vše. Chtěl bych s ní znovu chodit ale nevim jak začít když se tohle stalo.

kluk, 13 let, 13. listopadu

Ahoj,

umím si představit, že situace, o které píšeš, je dost nepříjemná a že Tě mrzí, co Ti ta holka poslala ve zprávě. Líbí se mi, že jsi byl aktivní, sehnal jsi růže, jel jsi za ní - o to víc Tě asi mrzelo, jak to dopadlo. Je ale moc dobře, že jsi udělal první krok a dal najevo, co cítíš - to každý nedokáže.

Nemyslím si, že jsi něco udělal špatně, naopak si myslím, že jsi udělal, co jsi mohl. V navazování vztahů se poměrně často stává, že jeden by chození chtěl, a druhý ne. Vůbec to nemusí znamenat, že ten, kdo má o zájem vztah, dělá něco špatně. Na Tvém místě bych se ocenila za to, že jsi "namlouvání" hezky zvládl - a ostatní nechal na té dívce. Myslím, že prospěje, když jí dáš čas a nebudeš na ni tlačit. Můžeš se na ni usmát, hezky se podívat, dát najevo, že jsi tu pro ni, ale že to necháváš na ní. Možná časem "bude připravená", možná ne, uvidíš.
Můžeš si hezky prožít i toto zamilování, třeba si o něm psát deník, psát té dívce dopisy, kde se vypíšeš ze svých pocitů a citů, ale které jí neodešleš... Možností je mnoho.

Přejeme klidný podzim,

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj alíku.
Mám takový problém jak mám požádat holku aby se mnou chodila, už si s ní povídám tak 3 roky atak podobně a mám druhý dotaz jak nejlépe masturbovat a proč se masturbuje předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 11. listopadu

Ahoj,

pokládáš Alíkovi několik dotazů, stručně Ti je odpovíme.

Ptáš se, jak požádat holku o chození. Povídáš si s ní už docela dlouho, znamená to tedy, že ji už docela dobře znáš. Můžeš přemýšlet o tom, co má ráda, co jí dělá radost - a pak začít právě tím. Možná to bude nějaký malý dárek, kytka, možná to bude pozvání do cukrárny, pizzerie, nebo třeba na hřiště nebo do přírody. Když se aspoň trochu "strefíš", budeš mít připravenou půdu pro to, abys jí řekl, že bys s ní chtěl chodit. Můžeš klidně začít tím, že si už pár let povídáte, že se už docela dobře znáte a že bys chtěl něco více. Můžeš i ocenit, co se Ti na ní líbí, co Tě přitahuje a co na ní obdivuješ.
Pokud si netroufneš na vyjádření přímo v její přítomnosti, můžeš zkusit ji požádat písemně - papírovým dopisem, chatem na sociální síti, e-mailem, nebo třeba posláním květin či dárku s hezkým vzkazem. Možná by Ti mohli poradit i kluci ve Tvém okolí, kteří řeší něco podobného, jako Ty.

Co se týká masturbace, začnu odpovědí na druhou otázku, proč se masturbuje. Lidé, muži i ženy, se navzájem sexuálně přitahují. Sexuální touha je přirozená a normální, a je také normální ji cítit a nejdříve objevovat sám a zkoušet, jak se tělo chová a co všechno "umí". Masturbace přináší příjemné pocity i uvolnění a patří k životu.

Návody na masturbaci nedáváme, i když chápu, že bys je rád dostal. Sám zkoušej, co je příjemné, co ne; nebo to "prober" s někým dospělým, pokud mu důvěřuješ a nebude Ti nepříjemné o tom mluvit.

Přejeme pěkné dny,

Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den Alíku, potřeboval bych poradit ohledně mé celoživotní lásky. je tu problém že mi často nadává a nechce se se mnou bavit a i když jsem ji koupil trdelník na staroměstském náměstí tak ho snědla ale pak už mi zase nadávala. říká mi že jsem hodně malej a taky tlustej ale to není docela pravda i když možná jo. mám ji strašně rád ale bojím se ji že by mi něco udělala kdybych na ni více naléhal. jednou na mě ve školní jídelně vyprskla rizoto a všichni se mi pak smáli ale nakonec se mi omluvila ale potom zase vše jako vždycky. já už fakt nevíím jestli ji mám dál obtěžovat a snažit se nebo ji poslat do háje pls pomoc

kluk, málo let, 2. listopadu

Ahoj z Modré linky,

ptáš se, jestli obtěžovat svou celoživotní lásku. Myslím si, že ve Tvé otázce je vlastně i odpověď. Někoho obtěžovat určitě nevede k ničemu dobrému. Když někoho máš rád, můžeš mu to dát najevo. On se však musí rozhodnout, zda k Tobě cítí to samé nebo ne. Z chování té dívky to tak, bohužel, moc nevypadá. A potom je už možné jen respektovat jeho rozhodnutí. Odmítnutí není příjemné, ale i to patří k životu a je třeba se s tím vyrovnat. Klidně můžeš být smutný, to je v pořádku. Ale je důležité dál žít svůj život, věnovat se svým koníčkům i povinnostem.

Hezký podzim Ti přeje
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj, mám jednu otázku jsem GAY a přitahují mě spíše muži a ve škole se mi smějou prosím pomožte mi doma skoro celou noc kvuli tomu brečím prosím Alíku odpověz

kluk, 12 let, 5. listopadu

Ahoj,
je mi moc líto, že procházíš tak složitým obdobím a spolužáci tě vystavují takovému stresu. Musím přiznat, že první, co mě napadlo, byla otázka, jak mohou spolužáci vědět o tvé sexuální orientaci? Je ti teprve dvanáct let a určitě tudíž nemáš vážný vztah. Samozřejmě je možné, že už ve svém věku máš o své orientaci jasno (i když dospívání je většinou obdobím zmatků a tápání, kdy si člověk dělá pořádek sám v sobě a často se jeho city i pocity mění), ale jak se o tom mohli dozvědět tví spolužáci? Chováš se způsobem, který jim dává k podobným domněnkám příčinu, nebo jsi jim to dokonce sám řekl? V první řady by ses měl tedy zamyslet nad tím, jestli se nechováš nevhodně a nedáváš svým spolužákům příčinu k ještě nevhodnějším provokacím. Děti sice bývají velmi zlomyslné, ale většinou je provokace dlouho nebaví, pokud nepadá na úrodnou půdu. Pokud jim nedáš žádný důvod, aby ve svém posmívání pokračovaly, věřím, že je to brzo přestane bavit.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj aldo v pondělí mam jit se svoji holkou ven přemyslel jsem o čem se budeme bavit ale vzdycky jsem si řekl že se to nějak vyvrbí ale co když bude to trapné ticho?

kluk, 13 let, 29. října

Ahoj,
úplně chápu, že jsi před prvním rande nervózní a máš strach, aby všechno klaplo a situace se nevyvinula „trapným“ směrem. Ale myslím, že se skutečně nemusíš obávat a najdete určitě spoustu společných témat. Ptej se své slečny na to, co ji zajímá, projevuj svůj zájem o ní. Sleduj, jaká jsou její oblíbená témata a klidně se jí ptej na všechno, co se k tomu napadne a co tě zajímá. Ona se na oplátku určitě bude chtít dozvědět všechno možné o tobě a společně strávený čas vám rychle uběhne. Jsem si jistá, že vaše rande proběhne příjemně a nebudete mít problém najít společná témata.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku a spol!
Ve škole se mi líbí jedna holku, ale, nevím kde nebo jak jí to mám říct.
Poradíte mi jak bych jí to moch říct nebo jak bych na to měl jít.
Předem děkuji za odpověď.

HonHon 12 let, 24. října

Ahoj,

je pochopitelné, jestli Tě přivádí do rozpaků situace s navazováním kontaktu se druhým pohlavím. Ve Tvém věku je to něco naprosto přirozeného a je v pořádku, že teď píšeš a snažíš se v tom lépe zorientovat. Říkám si, že asi není nejvhodnější jí o své náklonnosti říkat přede svědky či volit prostředníka. Důležité je zvolit pro to dobrou atmosféru ve chvíli, kdy budete spolu sami. Můžeš jí to říci, můžeš jí to ale i napsat a předat z ruky do ruky, můžeš jí dát i nějaký drobný, milý dárek, třeba vlastnoručně vytvořený a při té příležitosti se vyslovit.

Otázkou ovšem je, zda je vůbec teď třeba jí to říkat. Vzhledem k tomu, že spolu chodíte do školy, máš spoustu jiných možností, jak na sebe tu holku upozornit. Vyhledávat vzájemné oční kontakty, usmát se na ni, nabídnout jí pomoc, když bude vypadat, že by jí mohla potřebovat, nabídnout jí kamarádství s tím, že by se později vidělo, co a jak bude dále.

Můžeš to vše také doma probrat s rodiči či někým starším, komu důvěřuješ. Na rozdíl od nás Tě dobře znají. A navíc v Tvém věku prožívali totéž, co nyní Ty, jistě si na ty chvíle rádi vzpomenou a poradí Ti nějakou cestu. Víc hlav víc ví.

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj je mi 12 a mam dotaz. Jedna holka která se mi líbí má asi ráda mého kamaráda. Jenže on je to....... Neustále machruje, povyšuje se.. Mam jí napsat co se jí na něm tak líbí? Protože už mě to žere rok

kluk, 12 let, 18. října

Ahoj,
pokud mohu doporučit, určitě jí nic podobného nepiš. City druhého člověk si nelze vynutit a málokdo dokáže poručit vlastním citům. Pokud se oné dívce líbí někdo jiný, bohužel se s tím nedá nic dělat - a je vlastně úplně jedno, co si o dotyčném myslíš. To, že jí napíšeš, že je její idol pitomec, na jejích citech velmi pravděpodobně nic nezmění a řekla bych, že je dokonce pravděpodobné, že se místo toho naštve na tebe. Musíš jen doufat, že sama co nejdřív přijde na to, že kluk, který se jí líbí, za její city nestojí. A třeba se časem její sympatie přikloní směrem k tobě. Ale rozhodnutí musíš nechat na ní.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj asi uz dva roky se mi libi jedna holka ze třídy ale stydím se zeptat jestli se mnou nechce chodit porad nad tim přemýšlím . Předem diky za odpověď.

kluk, 12 let, 14. října

Ahoj,
je prima, že jsi našel „spřízněnou duši“, tedy člověka, který je ti sympatický a v jehož společnosti je ti dobře. Upřímně si ale nemyslím, že je potřeba spěchat a rovnou se snažit navázat partnerský vztah. Na něj máte ještě několik let čas a vůbec nic vám neuteče. Být na tvém místě snažila bych se navázat a poté prohloubit s tou dívkou přátelství. Dej jí najevo, že je ti v její přítomnosti příjemně a že se o ní zajímáš. Hodně si s ní povídej, vyptávej se jí na věci, které ji zajímají a jsou jí blízké. Postupem času se možná začnete vídat i mimo školu a pokud budou vaše sympatie oboustranné, za několik let se vaše přátelství možná samo od sebe „překlopí“ do opravdového vztahu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku, mám takový problém. Již před nějakou dobou se mi zdálo že se jedné holce líbím, mě se líbila celkem taky. Nechal jsem to tak asi ještě půl roku a pak jsem "sebral odvahu" a zeptal se jí, jestli se mnou nechce chodit a ona řekla že ano. Nicméně vzápětí (asi za 5 - 10 minut) si to rozmyslela a řekla že se omlouvá, ale nechce "pokazit náš přátelský vztah", čemuž moc nerozumím, protože se v tom zase tak moc nevyznám. Nevím co jsem udělal špatně, ani upřímně nevím jestli to nebylo moc brzo (Jí je 13 a mě 15)

Problém je v tom, že už je to celkem dávno (skoro půl roku) a já na to pořád nemůžu zapomenout, nejspíš je to tím že jsem nikdy předtím neměl žádnou "dětskou lásku" nebo něco takového.

Od té doby se skoro nebavíme (ale vídáme se každý týden na kroužku) a já se nemůžu zbavit špatného pocitu že jsem to udělal a hlavně, asi jsem se do ní opravdu zamiloval, což bych si asi nikdy předtím nepřipustil.

Jak asi víš, změnit lásku na přátelství je těžké, i tak bys možná měl nějakou tu radu, jak na to..., nebo alespoň radu jak zapomenout..
Předem moc díky :)

kluk, 15 let, 4. října

Dobrý den z Modré linky,

od 15 let klientům vykáme, budeme tedy vykat i Vám. Ptáte se, co jste udělal špatně, když Vás odmítla dívka, se kterou jste chtěl chodit. Nevím, to nemohu posoudit. To, pokud byste chtěl zjistit, by Vám mohla říct jen ona. Mohlo se stát, že jste něco řekl nešikovně či špatně načasoval, ale také to může být na straně té dívky.

Co dělat? Je potřeba dát si čas. Být smutný, pokud jste smutný, odprožít si vztek, pokud jste naštvaný. A v každém případě je důležité žít si svůj vlastní život, věnovat se svým koníčkům, plnit si své povinnosti. A také koukat kolem sebe, jistě jsou kolem Vám prima lidi, se kterými je fajn trávit svůj čas. Možná se mezi nimi dříve či později najde i jiná dívka, kterou byste mohl mít rád. To vše může nějakou dobu trvat. Nejde zařídit, abyste neprožíval nepříjemné pocity, ty k životu prostě patří. Je ale možné je přijmout a vědět, že jsou v pořádku. Také je dobré mít možnost své pocity sdílet s blízkými, kteří Vám mohou poskytnout podporu, pochopení.

Přejeme Vám klidný podzim.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj vespolek. Nehledě na moje předchozí dotazy, kde popisuji že mám vztah, bych se chtěl na něco zeptat. Obecně se mi líbí víc o něco málo mladší holky než já (třeba 12leté). Bojím se že mi to zůstane dál a bude to divné. Nedá se s tím něco dělat? Každopádně nic na mém vztahu to nemění, jsem v něm spokojený a dělá mě štastným. Díky za odpověď.

kluk, 14 let, 12. září

Ahoj,
jsem si jistá, že se nemusíš obávat. Sám říkáš, že jsi ve svém současném vztahu spokojený a to, že ti připadají atraktivní dívky jen o něco málo mladší, než jsi ty, nemusí znamenat do budoucna vůbec žádnou komplikaci. Samozřejmě, kdyby se ti dvanáctileté dívky líbily stále ještě jako dospělému, musel bys tuto situaci řešit. Ale aktuálně bych to nepovažovala za problém.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku, chodím na základní školu do devátý třídy a teď jsem v praze u strejdy, tak jsem se rozhodl ti napsat. V naší třídě je jedna holka a ta kouří a pije a moje kamarádka říkala, že si prý i píchá marihuanu, a ta holka se mi líbí, ale vůbec se mnou nemluví, pomoc co mám dělat, já si ji chci vzít za ženu.

kluk, 15 let, 9. září

Ahoj,
rozumím tomu, že se ti tvoje spolužačka líbí a připadá ti atraktivní, ale dovolila bych si zpochybnit tvé rozhodnutí vzít si za ženu někoho, kdo od patnácti let kouří, pije alkohol a užívá drogy (ačkoli marihuana se nitrožilně neužívá, takže je otázkou, nakolik je tato informace relevantní). Pokud skutečně už ve svém věku uvažuješ o budoucí manželce, měla by být tato úvaha postavená i na jiných hodnotách, že se ti někdo líbí vzhledově. Zkus se znovu zamyslet nad tím, jestli dívka s takovýmto chováním je vhodnou partnerkou k dlouhodobému vztahu a jestli by nestálo za to případně počkat a porozhlédnout se po perspektivnější přítelkyni.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj, mám takový problém.Začnu ot začátku když jsem se narodil tak od nás otec odešel a neměl o mně žádný zájem jenom posílal peníze. My jsme s mamkou zůstaly samí, mamka měla jednu nejlepší kamarádku která taky zůstala s dcerou sama. Takže jsme se dost často navštěvovali, a ja jsem se zamiloval do ti její dcery. Když mi bylo 10let tak mamka bohužel dostála rakovinu a umřela, Prombel byl že jsem neměl žádnou rodinu jak už jsem psal otec se o mně nezajímá ani nepřišel mamce na pohřeb, měl jsem jenom jednu babičku která už byla v domově důchodců. Mnel jsem štěstí a neskončil jsem v domově protože si mě osvojila matčina kamaradka o které jsem už psal. Jenom že ja jsem nepřestal milovat tu její dceru ,snažil jsem se odmilovat ale nejde to. Pořád na ní myslím je úžasná a krásná. Jenom že ja vím že spolu nikdy nebudeme protože podle zákona to je incest. Prosím poraďte mi jak se mám chovat. Předmět děkuji za odpověď Ps tahle poradna je super

kluk, 14 let, 19. srpna

Ahoj,
předně musím říci, že tvůj osud by vystačil na několik životů a je neuvěřitelné, čím vším jsi si musel za svůj dosavadní život projít. Moc mě mrzí, co jsi musel zažít a s čím vším jsi se musel vyrovnat. Věřím, že tím jsi si svou dávku smůly vybrat a čeká tě už jen krásný a šťastný život.
Co se týká tvého dotazu; je bezvadné, že cítíš tak silné sympatie k někomu, kdo je ti blízký. Pokud jsou vaše sympatie oboustranné a časem by se z nich vyvinul třeba opravdový partnerský vztah, nemusíš se ničeho obávat, protože by se skutečně nejednalo o incest. Zákaz intimit a případného manželství se týká jen pokrevních příbuzných a to vy nejste, takže v tomto ohledu můžeš být zcela bez starostí.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku
Mám malý problém. Líbí se mi jedna holka o dva roky mladší. Ten problém je, že je moje příbuzná. Moje babička má tetu a ta teta je její babička. Když jsem u ní byl naposledy, řekla mi sama od sebe, že miluje nějakého jiného kluka. To mě hodně zamrzelo a pořád na ni myslím. Dokonce jsem si stáhl pár její fotek ze stránky obce, kde bydlí a dál si je v mobilu jako tapetu. Poraď co s tím. Mám jí to říct?
Předem děkuji

kluk, 11 let, 4. srpna

Ahoj,

hodně záleží na tom, co bys té holce chtěl říct. Nemusíš jí hned přímo říci, že ji miluješ, ale můžeš jí třeba jen naznačit, že se Ti líbí, nebo že je Ti s ní fajn. Například tím, že se na ní pěkně usměješ, budeš se zajímat o to, co má ráda. Můžete být dobrými kamarády a uvidíš sám, jak se to bude vyvíjet. Někdy je od přátelství kousek k lásce, navíc jste hodně mladí, nemusíš s ničím spěchat. To, že jste příbuzní, nemusí být v kamarádství problém, navíc jste hodně vzdálení příbuzní, takže to teď nemusíš řešit.

Přejeme Ti, aby to pro Tebe dopadlo dobře.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Aliku. Moc me přitahují kluci. Myslel jsem že je to třeba jen puberta a že to časem přejde ale už to mám takhle skoro 3 roky a nevím jak to teda se mnou je

kluk, 15 let, 19. července

Dobrý den,

od 15 let našim klientům vykáme, budu tedy vykat i Vám.

Takto na dálku Vám opravdu nemohu objasnit, jak to s Vámi je. Spolehlivé rozlišení přinesou až testy na sexuologii po 18-tém roce. Zatím tedy testujte, poznávejte sám sebe, sbírejte životní zkušenosti. Opravdu může zatím jít pouze o hnutí v dospívání, kdy kluci si hrají zejména sami mezi sebou a mohou být značně ovlivněni vedoucími vrstevníky, kteří jim svým sportovním duchem či čímkoli dalším připadají zajímaví... může v tom být touha se jim připodobnit. Takže buďte svůj, dívejte se kolem, můžete na toto téma "zabrousit" s někým dospělým, mužem, kterému věříte, jak on to měl ve Vašem věku. Porovnávejte, a nechte vše plynout, čas přinese odpověď.

Přejeme Vám příjemné léto,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj chtěl bych se zeptat již delší dobu bych chtěl mít nějakej vážnější vztah, ale moc se mi nedaří. Má to docela dost háčků jedním z nich je že se tak nějak hledám ve své orientaci, ale s klukem bych prostě nechodit nechtěl. (Ani představit si to nemůžu). Dalším je že prostě nevím jak najít holku která by mě zaujala a já jí ? (jelikož prostě nedokážu předstírat vztah s někým koho bych nemiloval). A já prostě nevím sice se teď dost bavím s jednou holkou a docela se mi i líbí dokážu si s ní představit i funkční vztah ale na druhou stranu by to aspoň pro mě nešlo když jí je 12 a mě 14 rozestup věkovej to není velkej ale prostě mi nepřijde ok aby měla holka vztah ve 12ti.

kluk, 14 let, 5. července

Ahoj,
chápu, že v období dospívání není snadné se v sobě vyznat, člověk si teprve začíná dělat představu o tom, s kým by chtěl být, kdo se mu líbí, co je pro něho ve vztahu důležité.
Každý jsme v tomto ohledu jiný a nedá se obecně říci, jak najít dívku, se kterou budou sympatie a city oboustranné, někdy se stává, že pomyslná jiskra buď přeskočí, nebo ne. V každém případě je dobré na sebe netlačit a dát těmto věcem čas, není kam spěchat. Často hlubší a bližší vztah vyplyne postupně z fungujícího přátelství, kdy lidé v průběhu času zjišťují, že si rozumí a je jim spolu dobře. Je dobře, že jsi vnímavý ke svým pocitům a nechceš předstírat něco, co tak necítíš, věřím, že takový vztah jen naoko by neměl žádný smysl. Je moc fajn, že si rozumíš s mladší kamarádkou, také se snažíš brát ohled na její nižší věk. Můžete tomu dát čas, zůstat v kontaktu, přátelsky se dál poznávat a časem dát šanci i např. chození, pokud by byl zájem oboustranný. Chci Tě podpořit i ve sdílení toho, co prožíváš, s ostatními, ať už rodinou či kamarády. Věřím, že i oni mají podobnou zkušenost a můžou Tě tak pochopit i podpořit.

Přejeme Ti hezké léto,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj všichni, líbí se mi jedná holka ve třídě vůbec se nebavíme když jsem jí chtěl pustit sednout jen něco zašuškala a odešla. Furt na sebe divně koukáme. Neak ji chci říct že se mi líbí ale nevím jak. Tak bych se chtěl zeptat jak na to??

kluk, 13 let, 4. července

Ahoj,
naprosto chápu, že udělat první krok (zejména v případě první lásky) je dost obtížné a stojí to spoustu odvahy. Řekla bych ale, že není nutné skládat jí okamžitě vyznání a že bude možná pro vás oba příjemnější, když budeš postupovat pomalu a zvolna. Můžeš si s ní třeba začít povídat, abys zjistil, jestli jsou sympatie oboustranné, jestli máte společné zájmy a témata k hovoru. Když vám bude spolu příjemně, můžeš ji časem někam pozvat (třeba do kina, do cukrárny, na sportování, procházku...). Když se lépe navzájem poznáte, bude to pro tebe určitě mnohem jednodušší i příjemnější. Navíc si myslím, že ona tvé sympatie vytuší a dost možná ti také pomůže udělat první krok od kamarádství k lásce.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj vespolek. Než začnu, ano, četl jsem poradnu a nic podobného jsem nenalezl, omlouvám se, jestli tím zdržuji. Tak tedy začal bych tím, že za 4 měsíce mi bude 15 a už 2 měsíce chodím s jednou dívkou, která je ovšem o rok mladší. Byli jsme již několikrát venku na procházce a dali jsme si již první polibek. Nechci jí ztratit, protože je to dokonalá dívka, je krásná, chytrá a rozumná. Problém je v tom, že začíná být hrozně nadržená, chce po mně intimní věci jako necking, mazlení atd. Ne, že bych to nechtěl, právě naopak, ale jsme zatím oba pod zákonem a já nevím jak jí to říct, aby se se mnou nerozešla. Opravdu jí nechci ztratit, je to má první láska a moc jí miluji. Zařaď do lásky. Za kladnou odpověď budu moc rád.

kluk, 14 let, 1. července

Ahoj,
především bych chtěla ocenit to, jak zodpovědně a zrale k celé situaci přistupuješ. Ačkoli sám toužíš po intimním sblížení, uvědomuješ si, že musíte ještě nějaký čas počkat, než k němu dojde. Z tvého dopisu je patrné, jak velmi jsi do své slečny zamilovaný a jak si jí vážíš. Věřím tomu, že i ona to má podobně a pochopí proto, když jí na rovinu řekneš, že s intimnostmi budete muset ještě nějakou dobu počkat. Zdůrazni, že ji velmi miluješ, nechceš ji ztratit a vážíš si ji. Váš vztah přece nestojí na tom, zda mezi vámi dojde k intimnímu sblížení, ale na úplně jiných hodnotách. Tvoje slečna by měla pochopit a ocenit, že ji do ničeho netlačíš a respektuješ to, že jste oba ještě „pod zákonem“, ačkoli tě to stojí také spoustu přemáhání. To není věc, za kterou by ses měl omlouvat, ale naopak kterou by měla ocenit. Věřím, že to všechno dobře dopadne a budete si svou první lásku ještě dlouho užívat.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj, rád bych se zeptal. Sice je mi 13, ale už se půl roku snažím najít holku, ale nedaří se mi to. Netuším, co s tim, a celkem mě to štve. Proto se chci zeptat, kde bych nějakou našel?

kluk, 13 let, 29. června

Ahoj,
hledal jsi všude? Holka je prakticky každý druhý člověk, takže najít nějakou by nemělo být vůbec těžké. :-D

Jestli máš nějaké konkrétní požadavky na hledanou holku, tak z nich nejspíš přibližně vyplývá, kde ji hledat. Má třeba mít stejné zájmy? Jaké to jsou zájmy? Kde se schází lidi s takovými zájmy? Mají třeba nějaké výstavy, veletrhy, nebo nějaké kulturní akce?

Já tě neznám, tak nevím, co tě zajímá, nemůžu dát konkrétnější radu. Kdybys třeba hledal dívku, kterou zajímá bourání vysokých komínů, tak si stačí počkat na nějakou pěknou demolici a sledovat, kde kdo kouká a žasne... a zároveň je také holka. ;-)

Alík