Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Jak zaujmout holku?

  Dobrý den,
  na Instagramu jsem našel holku, která se mi libí a chtěl bych se s ní nějak trochu více seznámit. Akorát vůbec nevím jak začít a chtěl bych raději poradit od někoho, který prostě dětem radí. Takže prosím vás, něměli by jste nějaký rady jak napsat holce na instagramu a zaujmout ji?

  kluk, 14 let, 26. května

  Ahoj,
  obávám se, že na to neexistuje žádná univerzální odpověď. Kdyby bylo možné dát nějaký všeobecně platný návod, jak druhého člověka zaujmout a vzbudit jeho sympatie, byly by mezilidské vztahy o moc jednodušší - a také nudnější. Kouzlo mezilidských vztahů spočívá mimo jiné v tom, že každý člověk je úplně jiný, zajímají ho a imponují mu jiné věcia to ho činí jedinečným.
  Netuším, co se líbí dívce, která tě zaujala, ale určitě bych ti doporučila, abys zůstal přirozený a svůj, protože to je vždycky nejlepší a působí to nejsympatičtěji. Nepřemýšlej dlouze nad tím, jakou strategii zvolit a místo toho jí zkrátka napiš, co cítíš. Napiš jí, že tě zaujala, že se ti líbí a rád bys jí poznal víc. Zeptej se jí na to, co tě zajímá - třeba na to, co ráda dělá ve volném čase, jaké má koníčky a tak dále. Zkrátka buď upřímný a buď svůj. Nikdo ti samozřejmě stoprocentně nezaručí, že ji zaujmeš a bude s tebou chtít navázat kontakt, ale pokud to tak bude, budeš mít jistotu, že ji zaujala tvá osobnost a ty, jaký skutečně jsi a nikoli jen nějaká taktika a přetvářka.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak jí napsat, že ji mám rád?

  Dobrý den, nevíte, jak bych mohl napsat holce, že jí mám rád. Stydím se jí to napsat. Děkuji za odpověď předem. Hezký den

  kluk, 10 let, 24. května

  Ahoj,
  chápu tvé rozpaky a obavy, ale popravdě si nemyslím, že bys měl v deseti letech psát někomu vyznání lásky. Chápu, že se ti ona dívka líbí a je ti s ní příjemně a doporučuji ti pracovat na tom, abyste byli kamarádi. Povídej si s ní, projevuj zájem, ptej se jí na věci, které ji zajímají a třeba spolu postupem času můžete trávit i volný čas. Pokud budou vaše sympatie oboustranné, je možné, že za pár let, až budete oba starší, se z vašeho přátelství vyvine i partnerský vztah. Zatím ale nemáš kam spěchat a přátelství vůbec není málo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Líbí se mně jedna holka

  Ahoj Alíku a spol.
  Chodím už 5 let (od 1. do 5.) do třídy s jednou holkou, ale teprve asi před týdnem se mi začala líbit, jenomže po prázdninách už budu chodit na jinou školu. Chtěl bych se s ní začít bavit, jenomže jak?

  Předem děkuji za odpověď.

  Arnošt, skoro 12 let, 19. května

  Ahoj Arnošte,

  chápu, že je to teď pro Tebe zamotané. Napadá mě, že možností, jak se s holkou, která se Ti líbí, začít bavit, je spousta. Záleží jen na Tobě, jakou cestu si zvolíš. Vzhledem k tomu, že už ji znáš 5 let, měl bys mít o ní dostatek informací. Třeba víš nebo alespoň tušíš, co ji baví, čím se zabývá ve volném čase, atd. A na to téma můžeš zkusit navázat rozhovor. Ten se ale může týkat i spolužáků, známých vrstevníků, toho, co se děje ve škole, učitelů. Také, pokud jsi četl zajímavou knihu či zhlédl film, který Tě upoutal, můžeš mluvit o tom. Můžeš také oslovit rodiče, jak oni to měli ve Tvém věku.

  Máte-li společnou cestu ze školy, můžeš ji doprovodit, můžeš ji třeba i pozvat ven na procházku, na zmrzlinu apod. Podívej se na naše stránky www.modralinka.cz, můžeš nás oslovit a upřesnit si tak své představy, můžeš si také prohlédnout podobné dotazy na serveru Alík a tak získáš spoustu nových informací. Něco z toho Tě snad osloví a tak si budeš moci vybrat.

  Přejme Ti příjemné chvíle s holkou, která se Ti líbí.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Nevím jakou spolužačku si vybrat

  Dobrý den, je mi 14 let a chodím do 9. třídy.
  Mám problém s tím, že dřív se mi líbila moje spolužačka, která se mi po čas karantény a online výuky nějak přestala líbit, protože jsem ji neviděl a nějak zapomněl trochu jak vypadá. Až se mohlo chodit ven tak jsme chodili jako parta ze třídy ven. Hrozně se mi začala líbit moje další spolužačka. Ale teď jak jsme se vrátili do školy tak se mi zase začala líbit již prvně zmíněná spolužačka. Tím pádem se mi libí momentálně obě, bohužel. Vím, že u té první zmíněné mám na 90% šanci, protože mi sama říkala, že se jí líbím, ale u té druhé úplně nevím. Chová se ke mně hrozně v pohodě, ale dřív jsme na sebe dost házeli špínu a neměli se rádi. Jako ta první spolužačka je hrozně hezká, ale prostě necítím k ní to co k té druhé zmíněné. Nevím jak si vybrat. Kdybych něco zkusil na tu již prvně zmíněnou tak bych zahodil šance na tu druhou zmíněnou, ale zase kdybych to zkusil na tu druhou zmíněnou tak by to věděli všichni, protože by se to rozkřiklo. Tím pádem bych ztratil šance i na tu první zmíněnou. Nevím co dělat a jak si vybrat.

  kluk, 14 let, 18. května

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že se Ti líbí dvě spolužačky a váháš, kterou z nich si vybrat. Jedna se Ti líbila už dlouho a pak jsi lépe poznal druhou, která Ti je taky sympatická. Momentálně se Ti líbí obě a ptáš se nás, co v takové situaci dělat.

  Zkouším si představit, že hodně přemýšlíš o tom, jak a co by bylo nejlepší udělat. Bohužel Ti nedám konkrétní radu, koho si vybrat, ale napíšu Ti, co mě k tomu napadá. Říkám si, že je to věc, kterou prožívá spousta dospívajících, ale i dospělých. Někdo se jim líbí a objeví se někdo další, který se zdá být taky moc fajn. Je to normální, patří to k hledání a objevování vztahů a partnerů. Na začátku můžeš mít představu, jaký vztah bude s jednou či druhou slečnou, ale reálně to poznáš až později, až se vztah s druhým prohloubí a lépe se poznáte. To všechno chce čas. Napadá mě, že může být nápomocné si naopak dát od celé situace trochu odstup a získat nadhled, lépe se pak může objevit, co bys doopravdy rád. Chtěla bych Tě proto podpořit, ať na sebe ani na okolí nespěcháš a vezmeš si tolik času, kolik budeš potřebovat. Protože se často něco kolem nás i v nás děje a mění, až později může být jasnější, co a jak dál Tě láká. Přijde mi taky nápomocné si pak za svým rozhodnutím zkusit stát. Je normální, že člověk zkouší, objevuje, třeba se splete a zkouší znovu, je ale důležité, aby tím pokud možno nezraňoval sebe ani ostatní. Vztah tvoří dva lidé, kteří sami od sebe chtějí, proto někdy můžeme mít „vybráno“, ale souhlasí jen jedna půlka. Napadá mě, že možná máš v okolí kamaráda, nebo jiného blízkého, ke kterému máš důvěru a mohli byste se o celé věci pobavit, třeba zažil anebo zažívá něco podobného. Můžeš se ozvat i na Modrou linku (https://www.modralinka.cz/), anebo non-stop na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Poznávání druhého do hloubky je moc hezká věc a přejeme Ti, aby pro Tebe byl tenhle čas příjemný.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Líbí se mi víc anime holky

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, často sleduji anime a mám pocit, že se mi líbí víc anime holky než normální holky, normální holky se mi nelíbí skoro vůbec... Je to v pořádku?

  Kluk 14 let, 16. května

  Ahoj,
  člověka může vzrušovat a přitahovat prakticky cokoli a existují tedy i lidé, které opravdu přitahují anime postavy. To samozřejmě ještě neznamená, že nejsou schopni navázat plnohodnotný vztah s „normální“ partnerkou. Zkrátka jim připadají anime přitažlivé a to je všechno. Vzhledem k tomu, že jsi uprostřed dospívání, tvá sexualita se bude ještě dál vyvíjet. Je možné, že se ti bude tento typ dívek líbit už celý život a budeš si podle toho hledat i svou budoucí partnerku. A stejně tak je možné, že se tvé preference postupem času změní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Pozvat holku ven

  Ahoj Alíku a spol.
  mám menší problém (možná tu byl) mám rád jednu holku jsme kámoši, ale jenom si sní píšu (bavit se sní neumím s tím bych taky potřeboval pomoct, jak to překonat).
  Chci jí pozvat ven ale nevím jak nebo se bojím že se zajíknu nebo mě zklame hlas.

  takže abych schrnul:

  1. bojím se jí pozvat ven
  2. neumím sní mluvit (tváří v tvář)

  díky předem za rady

  kluk, 13 let, 10. května

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou nám píšeš o svém trápení. Máš rád jednu holku, se kterou si píšeš, a rád bys jí pozval ven. Máš obavy z toho, abys s ní dokázal mluvit, chtěl bys poradit, jak to překonat. Je dobře, že jsi svůj problém dokázal sepsat a že se chceš poradit, když si s něčím nevíš rady.

  Z toho, co píšeš mi zní, že je pro Tebe ta slečna - kamarádka opravdu důležitá. Když nám na něčem záleží, můžeme z toho být vnitřně neklidní, nervózní, možná nevíme, kde hledat odvahu. Na druhou stranu je fajn, že se nevzdáváš svého přání bavit se s ní víc i naživo a pozvat ji ven. Říkám si, jestli jsi s ní někdy už naživo mluvil, anebo z toho máš spíš obavy dopředu? Možná by mohlo pomoct zjistit, v jakých chvílích se Ty cítíš v klidu, když s někým mluvíš? Jak by to mělo vypadat, aby se Ti dobře povídalo s druhým? Jaká Tvá nálada by Ti v tom pomohla? Možná máš nějaké oblíbené místo, kde se cítíš dobře a bezpečně, možná děláš rád nějakou aktivitu, která Ti pomáhá k fajn náladě. Tohle všechno můžeš zahrnout a promyslet, než se setkáte. Není nic špatného na tom pozvat někoho ven jen tak, když si rozumíte při psaní, naživo to má totiž spoustu výhod. Nevíš dopředu, jak zareaguje, ale za pokus to určitě stojí. Tváří v tvář je to přeci jen jiné, ale když si píšete, tak je velká pravděpodobnost, že budete mít na co v povídání navázat. A chvíli mlčet je taky úplně v pořádku. Chtěla bych Tě povzbudit, ať to zkusíš, pokud Tě to bude pořád lákat. Tvé obavy by Ti mohl pomoct rozptýlit i někdo blízký z okolí. Možná máš kamaráda, který zažil podobnou věc, možná máš někoho, kdo by Tě vyslechl a poradil, co pomáhá jemu. Svoji roli hraje i to, jak často se s druhým vídáme. Čím víc času jsme s někým v kontaktu, tím víc si na sebe zvykáme, poznáváme se a postupně opadají i obavy. Držíme palce.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak na holku

  Ahoj alíku a spol.
  mám dotaz já mám rád jednu holku ( říkejme jí J.D. ), ted o distační výuce jsme si volali, psaly, radili si s úkoly. No ale ted jak jdeme do školy já se sní neumím bavit a koukat se jí do očí a nevím jak jí sbalit zkoušel jsem se zlepšit ve fyzické kondici, mozek si docela trénuji. Ale všechno to bylo k ničemu prostě jsem jen přátelé ( občas se pohádáme kvůli kravinám ), občas si myslím že mě nechce kvůli tý jizvě co mám na hrudi ( i když už jsem v poho 2roky ), no a já skrátka nwm jak na ní, pozval jsem jí ven ( nic, nechce ), několikrát jsem jí napsal co kní cítím ( taky nic ), ( kdybych tu mohl použít jedno sprosté slovo ta věta by vypadala: no prostě jsem úplně v ......... )

  omlouvám se jestli to není stručné ( slohovky mi nikdy nešli ), a předem díky

  kluk, 13 let, 1. května

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys chtěl být víc, než kamarád, když máš holku, o které píšeš, rád. Jestliže jsi jí už dal najevo, co k ní cítíš a ona na to nereaguje, zdá se, že to nemá stejně jako Ty. Bohužel, neexistují žádné zaručené způsoby, jak někoho získat, nejde to udělat. Můžeš k ní být milý, bavit se s ní – vlastně prozatím být tím kamarádem. Dát jí možnost Tě poznat. Třeba svůj názor časem změní. A pokud nezmění, je potřeba to přijmout tak, jak to je. V tom případě Tě chci povzbudit, abys dál žil svůj život, díval se kolem sebe – možná je ve tvém okolí i jiná holka, kterou bys mohl mít rád, a ona k Tobě cítila to stejné.

  Přejme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak říct holce, že se mi líbí

  Ahoj poradno.Potřebuji pomoct v těžké situaci ve které se nacházím.Začnu úplně od začátku.Když jsem jednou šel s kamarády do parku všiml jsem si jedné holky ze třídy která se mi nikdy nelíbyla (byla namyšlená a povrchní) řešila tam s mím kamarádem problém který tu nechci rozebírat,šel sem za nimi a zaćal si s ní povídat rozebíraly jsme spoustu problémů a tak.Pak se mi svěřila že je LGBT konkrétně bisexuál.Nemám nic proti LGBT ani LGBT+ komunitě ale docela mě to zaskočilo.Taky mi ještě řekla cituji "víš to jen ty a nechci tady uvádět to jméno" (nechci tady uvádět to jméno je její kamarádka a kdysi moje holka).Od té doby jsme se s tou holkou viděli ještě hodněkrát a od té doby na ní pořád musím myslet,skoro kvůli tomu nespím a často i nejím.Uvědomil jsem si že k ní cítím víc než jen kamarádstvý.A proto se ptám tady na alíkovy.Chci se zeptat co mám dělat,asi jí miluju a nevím jak jí to říct.vůbec se k ní nehodím a tak.A ani nevím jestli ona ke mě vůbec něco cítí.

  PS.děkuji za odpověď🙂

  S pozdravem kluk 13 let🙂

  kluk, 13 let, 1. května

  Ahoj,

  píšeš nám o tom, co cítíš ke svojí spolužačce - přestože se Ti dříve nelíbila, poslední dobou jste se více vídali a asi ses do ní zamiloval. Nemůžeš na ni přestat myslet. Umím si představit, že všechny ty pocity spojené s tím, když jsme do někoho zamilovaní, dají člověku zabrat - na jednu stranu jsou krásné a příjemné, na druhou stranu dovedou i potrápit, třeba když máme obavy, jestli k nám ten druhý vůbec cítí to samé. Věřím, že u Tvojí spolužačky je možná o to složitější se v tom zorientovat, když se jí líbí kluci i holky. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházel hlavně z toho, jak to sám cítíš. Připadá mi úplně v pořádku, kdybys jí upřímně pověděl o tom, jak to máš - že se Ti moc líbí, ale nevíš, jestli i ona k Tobě něco cítí a jestli byste se k sobě vůbec hodili. Jestli se necítíš na to, říct jí to napřímo, mohl bys jí o tom třeba napsat, podobně, jako jsi to popsal nám. Stejně tak mi připadá v pořádku, pokud se rozhodneš zatím s ní trávit víc času a s vyznáním ještě počkat, dokud nepřijde pro Tebe ta správná chvíle.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak má kamarád sbalit kluka

  Ahoj Alíku a všichni, můj kamarád(14) - gay, má problém a ptá se mě. Nechce se ptát nikde po poradnách, ale já mu s tím nemůžu pomoci, jelikož nejsem ani gay, ani vztahový poradce.:-> Ptám se proto vás. Zalíbil se mu jeden kluk(16). Zná ho přes počítač, přes jednu přednášku, má na něj kontakt, ale nikdy mu ještě nepsal. Další problém je, že bydlí přes 200 km daleko přímou čarou. Vůbec netuší, jestli je gay. Jak už z toho asi jde pochopit, ptá se mě, jak ho má sbalit. Já na to bohužel neznám odpověď.;-) Chápu, že je to asi zvláštní, moc vám děkuji za odpověď!:-)

  kluk, 14 let, 23. dubna

  Ahoj,

  chápu, že bys kamarádovi rád poradil. Tvůj dotaz není zvláštní, umím si představit, že je to často těžké oslovit někoho, koho moc neznáme a kdo bydlí daleko - natož když si dopředu nemůžeme být jistí, jestli vůbec má stejnou sexuální orientaci, jako my. Bohužel, nemám úplně zaručenou radu, jak někoho sbalit. Připadá mi úplně ok, pokud onoho kluka kamarád osloví a dá nějakým způsobem najevo svůj zájem. Každému může v tomhle ohledu sedět trošku něco jiného: Někdo tomu druhému upřímně napíše, že se mu líbí a jestli by se s ním nechtěl někdy vidět. Jinému zase vyhovuje začít si nejdříve psát třeba o tom, co mají ti dva společného (např. škola) a postupně si zjišťovat, jestli si spolu dobře rozumí. Důležité je, aby Tvůj kamarád vycházel hlavně z toho, jak to sám cítí. Kdybys chtěl, můžeš kamarádovi doporučit projekt S barvou ven (tady je odkaz: https://www.sbarvouven.cz/), který může být nápomocný, pokud někdo řeší otázky kolem své sexuální orientace.

  Zdraví

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Nevím, o čem si s ní povídat

  Ahoj, alíku jak se vede?? Mě docela divně mám rád jednu holku ( nepíšu miluju pro mě to zní divně ), jsme jen kámoši a píšeme si ( asi 3 jsem ji řekl co kní cítím ) ale prostě nevím o čem si sní psát a když je příležitost povídat.

  alíku dík předem a pozdrav od MR.>X<-

  kluk, 12 let, 23. dubna

  Ahoj,
  děkujeme za pozdrav i dotaz. Chápu, že někdy může být poměrně obtížné hledat téma rozhovoru, ale pokud je ti v přítomnosti oné dívky příjemně, mělo by to vyplynout víceméně samo. Z osobní zkušenosti velmi doporučuji na nic si nehrát, nic nevymýšlet, ale být co nejpřirozenější. Není potřeba vymýšlet žádné „obrovské“ a závažné téma rozhovoru, ale klidně si s ní povídej o tom, co jsi dělal, co zajímavého jsi zažil, co jsi četl, viděl a podobně. Když je dvěma lidem spolu příjemně a jsou si sympatičtí, obvykle je pro ně atraktivní v podstatě všechno, co jim ten druhý vykládá. Nezapomínej se ptát i na to, co zajímá tvou kamarádku, čím se ve volném čase zabývá a jaké má zážitky, protože ve vyváženém vztahu by zájem měl být vždy vzájemný.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak si vybrat holku?

  Dobrý den, potřeboval bych radu. Já jsem kluk, který má rád holky, ale neumí si vybrat, a když už si vyberu a něco zkouším tak se mi začne líbit zase jiná holka a na tu co jsem to zkoušel jsem se vykašlal, protože se mi přestala líbit. Pomalu každej týden se mi libí jiná holka a nebo se mi libí třeba 2 a více zároveň. A také si dělám hodně falešný naděje. Momentálně se mi začaly líbit moje 3 spolužačky. První spolužačka (říkejme jí Lenka) se mi libí už delší dobu, bavím se s ní už asi 4 roky, ale nikdy to nebylo tak, že by chtěla i ona mě. Jsme fakt dobří kamarádi a bojím se něco zkusit, protože by to mohlo zničit kamarádství. A navíc kdybych něco zkusil tak to ví VŠICHNI. Hrajeme spolu počítačové hry atd.. Nikdy na mě opravdu hnusná nebyla, samozřejmě, že se děje to, že na mě nadává, ale to je myšleno ze srandy v rámci vtipu. Druhá spolučka (říkejme jí Agáta) se kterou se znám už od školky. Většinou jsme na sebe vzájemně házeli špínu a neměli se rádi, ale teď je to úplně jiné než dříve. Začli jsme zase chodit do školy se připravovat na přijímací zkoušky. Agáta se na mě furt usmívala a se vším mi radila. Třetí spolužačka (říkejme jí Bára) s tou se znám také od školky. Je to nejlepší kamarádka Agáty. S tou jsem už sice ’'chodil’', ale v první třídě. To byly takový ty dětský lásky. Také jsme potom na sebe okolo té šesté sedmé třídy házeli špínu a neměli se rádi. Měla i nedávno kluka, ale nevím zda ho furt má, protože dřív se o tom furt mluvilo a teď nic. S tou Bárou mi to teď přijde úplně jiné, je nějaká víc hodná. Potřeboval bych pomoct, protože nevím co mám dělat. Zda to zkusit nebo ne. A pokud ano tak na kterou. Předem díky.

  kluk, 14 let, 20. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém vztahu k holkám. Je pro Tebe těžké si vybrat jednu holku, protože se Ti třeba za chvíli líbí ještě jiná a za nějakou dobu se to zase změní. Aktuálně se Ti líbí tři spolužačky. Ptáš se nás, jestli to máš s některou z nich zkusit a jak si vybrat.

  Přijde mi, že to někdy může být až zahlcující, když se tak často mění, která z holek se Ti líbí. Je dobře, že ses svěřil a nezůstal na to sám. Říkám si, že když má člověk často falešné naděje, tak mu to taky ubírá sil, zasloužil by sis proto větší stabilitu. Ještě důležitější otázka, než kterou holku si vybrat, mi přijde otázka, co bys od vztahu s tou holkou chtěl? Možná bys jí chtěl víc poznat, víc s ní chodit ven, nebýt zkrátka sám, anebo možná zatím nejsi jistý, co bys od budoucího vztahu rád. Ptám se proto, že když člověk vidí jasněji to, co by rád, tak se mu za tím i lépe jde a méně věcí jej od toho odkloní.
  Na Tvou otázku Ti proto, bohužel, neumím odpovědět, ale Ty to jistě časem zvládneš sám. V Tvém věku je přirozené a normální, že hledáš a objevuješ holky i případný vztah, ve kterém bys byl rád. K tomu taky patří i to, že je toho někdy moc a že je těžké se rozhodovat, protože se pocity k druhým mohou měnit. Sympatie můžou vznikat a pak zase zanikat a stejně tak vztahy. Zároveň se z toho všeho spoustu učíš a věřím, že postupně se objeví slečna, se kterou si padnete do oka a bude vám spolu hezky. Asi víš, že to není jen na Tvém rozhodnutí, ale taky na rozhodnutí dané slečny, protože vztah tvoří vždycky dva a dobrovolně. Můžeš se zkusit zamyslet i nad tím, jak asi vnímají holky to, jak se k nim chováš, jak s nimi mluvíš aj. Možná by ses o tom s někým mohl i poradit. Třeba máš v okolí někoho, komu by sis uměl představit se svěřit a sdílet s ním zkušenosti, něco se od něj dozvědět, možná to bude starší kamarád/ka, možná táta aj. Neboj se o tom začít mluvit, tak si můžeš třídit i všechny myšlenky kolem. Chci Tě podpořit, ať na sebe ani na holky v Tvém okolí nespěcháš. Všechno má svůj čas a vztahy dozrávají postupně.

  Ať jde vše podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Co s holkou?

  Ahoj Alíku,nebo ten kdo mi odpoví, je mi 9 let a už od školky se mi líbily holky,potom mě to přešlo a když jsem viděl,jak to v mé třídě dělají všichni,to dělali už ve druhé třídě,dokonce říkali,že je to jejich holka,a tak to zase začlo.Bohužel se mi nikdo nelíbil,až jsem jedou našel jednu holku z hudební nauky,kam chodím a pochopil jsem,že ted´ už to není jenom to,“že se mi líbí“.Co mám dělat dál???

  Oliver, kluk, 9 let, 19. dubna

  Ahoj Olivere,

  přiznám se, že možná úplně nevím, na co se ptáš. To, že se Ti líbí jedna holka z hudební nauky – tedy, jestli tomu správně rozumím, asi víc, než líbí, možná ji máš rád? – je přece hezké. A co s tím? No, užívat si, že ji potkáš, povídat si s ní. Pokud chceš, aby to věděla, můžeš jí klidně říct, že ji máš rád. Pokud si na to zatím netroufáš, klidně spolu můžete prostě kamarádit, ono není vždycky nutné si říkat, jestli spolu lidi chodí nebo nechodí. To důležité je, jak jim spolu je. A když je jim spolu hezky, přirozeně je to táhne k tomu, aby si povídali, aby spolu trávili čas. Můžeš to také probrat s rodiči nebo někým jiným, komu důvěřuješ, možná by bylo zajímavé si popovídat o tom, jaké byly jejich první lásky. Píšeš, že je Ti 9 let, není kam spěchat, první vztahy se rozvíjí až v období dospívání, je v pořádku dát tomu čas, aby vše uzrálo, jak má, nemusíš se do ničeho tlačit - často se stává, že ostatní i přehánějí v popisu toho, co už ve vztazích zažili, kdo je čí holka apod.

  Přejeme Ti spoustu prima zážitků
  Modrá linka

  Kluci a láska

  S holkou v posteli - oblečený

  Ahoj Alíku(nebo zdravím prostě toho kdo mi odpoví),
  rád bych se zeptal, nedávno jsem měl sen že jsem spal s holkou v posteli ale byl jsem oblečený. Ne že bych to chtěl teď někdy dělat ale jenom by mě zajímalo jestli je to legální nebo illegální.
  Předem děkuji za odpověď.;-)

  Ahoj,

  je dobře, že se snažíš opatřovat si informace, které Tě zajímají. Neuvádíš svůj věk. Podle našeho zákona jsou dětem do 15 let zakázány veškeré sexuální aktivity. Ovšem spát oblečený v posteli s nějakou kamarádkou, aniž byste prováděli tyto nezákonné aktivity, na tom nic špatného není. Současně mě napadá, že to však někdy v takovém případě může třeba i svádět k tomu, aby člověk nějaké hranice překročil. Může být prima zamyslet se nad tím, co takový sen pro Tebe znamená, někdy může vyjadřovat touhu po blízkosti nebo náklonnosti nějaké dívky, která je přirozená.

  Přejeme Ti pohodové jaro.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Nesmělý vůči holkám

  Zdravím Vás, Alíku a spol.
  Můj problém spočívá v tom, že jsem neschopen se pořádně vyjadřovat před jakoukoliv holkou (krom mamky a sestry a učitelek) a dotknout se jí? To už vůbec nezvládám, aniž bych se choval zvláštně.
  Chtěl bych nějak poradit, protože se snažím říct své city k jedné holce, ale jak jsem již vise uvedl, tak mi dělá problém živý kontakt s holkou.
  Je to nějaké psychické postižení?
  Předem děkuji Všem.

  kluk, 14 let, 15. března

  Ahoj z Modré linky,

  už dopředu tě mohu ubezpečit, že netrpíš žádným psychickým postižením, když Ti nejde "živý kontakt" s holkami. Takhle to má docela hodně kluků ve Tvém věku, i když to třeba tak na první pohled nevypadá. Některým jde kontakt s holkou lépe, přirozeněji, jiní musí překonávat stud, zábrany nebo strach, další se "chovají zvláštně" nebo vůbec nedostanou odvahu s holkou mluvit. Situace se ještě zhoršuje, když jde o kontakt s holkou, na kterou jim záleží.

  Říkám si, že by Ti mohlo pomoci si dopředu zkusit říct to, co bys chtěl té holce sdělit. Říct si to sám, představit si tu situaci, nebo před zrcadlem, nebo (pokud je to možné) si to "nacvičit" se sestrou. To by Tě mohlo lépe připravit na opravdový kontakt. Té holce můžeš také říct třeba "víš, já se docela stydím, ale chci Ti říct…“ Pokud holka stojí za to, neodhaduje kluka podle toho, jak se dokáže vyjádřit, ale podle toho, jaký skutečně je. Navíc, určitá neobratnost je pro holky někdy i milá a přitažlivá.

  Pokud bys chtěl, můžeš své city vyjádřit i písemně, třeba tak, že napíšeš dopis, který té dívce pak předáš - říct "já pro Tebe něco mám" nebo "chci Ti něco předat" by nemuselo být tak náročné. Bude to zároveň živý kontakt, ale měl by být jednodušší. Nebo můžeš té dívce dopředu napsat zprávu, že jí chceš něco říct, a tím si připravit půdu.

  Co se týká doteků, ty většinou přicházejí samy, až se dva lidé sblíží. Začít se může třeba malým, lehkým pohlazením, třeba po zádech, ruce, a pak třeba stiskem ruky, lehkým objetím jednou rukou apod. Je to pak natolik přirozené, že o tom člověk ani nemusí přemýšlet. Uvidíš, jak se věci vyvinou.

  Držíme palce a přejeme pěkné zamilované jaro,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak poradit bratranci

  Ahoj, mám další dotaz.
  Už jsou to asi dva měsíce, kdy se mi přiznal můj bratranec (budeme mu říkat H) s tím, že se mu líbí spolužačka (té budeme říkat L). H jsem se snažila pomáhat, jednou jsem mu dokonce ukázala už zodpovězené dotazy v této poradně na téma Kluci - láska. U některých říkal že to zkusí, ale není zrovna ten typ co když něco řekne, tak to udělá:-D. Po několika týdnech různého myslení, hledání a dalších věcí, mi H řekl že to vzdává;-(.

  Takže můj dotaz(y) zní takto: jak nějak „namotivovat“ H, aby (obzvlášť tohle) nevzdával? A můžete mi prosím pokud možno i tipy, co by měl H dělat?
  Odpověď po zodpovězení tento dotaz ukážu H.

  Děkuji za radu.

  holka, 10 let, 1. března

  Ahoj z Modré linky,

  je od Tebe hezké, že chceš bratrance podpořit. Z toho, co píšeš, se mi zdá, že už jsi teď udělala dost. Nemyslím si, že cílem je hledat další a další rady, jestliže Tvůj bratranec o všem jen přemýšlí a nezkusí nic udělat. Žádná rada totiž nemůže nikdy fungovat, když se jí člověk neřídí. Napadá mě, že mu můžeš říct, že Tě mrzí nebo se Ti nelíbí (nebo prostě to, co opravdu cítíš), že to ani nezkusil a chce to vzdát. Také mu můžeš nabídnout, že si o tom s Tebou může povídat a může s Tebou mluvit o tom, proč by stálo za to zkusit to, co mu brání v tom, aby to zkusil a tak podobně – pokud bys s ním o tom opravdu mluvit chtěla.

  Přejeme Tobě i bratranci, abyste se měli fajn
  Modrá linka