Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kluci a láska

ahoj Alíku,
Chodím na základní školu, a líbí se mi jedna holka ze třídy, Jmenuje se Františka.
Chodím s ní každý den ven, ale ještě jsem nesebral odvahu jí říct, že ji miluji.
Jakým způsobem jí to mám říct nebo dokázat?
Děkuji

Jirka T., 27. února

Ahoj Jirko,

je hezké být zamilovaný. Jakým způsobem chceš říct nebo ukázat Františce, že se Ti líbí, je jen na Tobě, protože každému vyhovuje něco jiného. Možností je více, počínaje tím, že vlastně nezměníš vůbec nic, prostě se budeš s Františkou vídat, trávit s ní čas a dávat jí tím najevo, že s ní jsi rád. Případně jí to můžeš říct, že je Ti s ní dobře. Anebo jí můžeš přímo říct, že se Ti líbí. Pokud k tomu nemáš odvahu, můžeš jí to třeba napsat. Důležité je, co cítíš a jaký způsob je nejbližší Tobě. Když se zamyslíš, třeba Tě napadne ještě i jiná možnost - a ta bude ta nejlepší, protože bude Tvoje.

Přejeme Ti spoustu hezkých chvil s Františkou.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj, chtěl bych se zeptat, v kolika letech mají lidé první vstah, dostanou první pusu atd.
Díky

kluk, 15 let, 27. února

Ahoj,
na tvou otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý je na opravdový partnerský vztah připraven někdy jindy. Záleží to nejen na úrovni osobní vyspělosti, ale samozřejmě i na tom, zda člověk potká někoho, kdo by ho zaujal a byl mu sympatický a blízký natolik, že by se do něj zamiloval. Nelze říci, že když někdo například v šestnácti letech ještě nedostal skutečný polibek, je zaostalý a je s ním něco v nepořádku. Jedná se zkrátka o velmi individuální záležitost, ale každopádně jsem si jistá, že v ten pravý čas se ve tvém okolí vyskytne dívka, do které se zamiluješ a která bude tvé sympatie sdílet.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku, přitahují mě spíše kluci než holky. Nevím, co s tím mám dělat. Prosím, poraď mi.

kluk, 3. března

Ahoj,
smířit se s tím. Podle současného vědeckého názoru je sexuální orientace vrozená. Nemůžeš silou vůle změnit, kdo tě přitahuje.

Neuvedl jsi, kolik ti je let. Pokud ti je spíš méně než více, možná jsou tvé závěry zatím předčasné.

Alík

Kluci a láska

Ahoj Alíku a spol chtěl bych se zeptat již necelý měsíc chodím s holkou kterou mám fakt moc rád máme společné zájmy dokonce někdy i vize do budoucna fakt máme moc společného. A jednou tou věcí je i stydlivost moc rád bych jí o jarních prázdninách pozval ven, ale nevím co bychom dělali jelikož v městě kde bydlím není skoro kam jít a do jiného města to bohužel nejde. Hlavní věc proč píšu je protože bych chtěl poradit jak se k ní mám zachovat když bych jí náhodou pozval ven. Nikdy jsme si zatím nedali pusu a já se bojím kdybych jí chtěl dát pusu,aby se nevylekala. Měl bych začít nejdřív třeba jen obětím popřípadě držením za ruce ?

Děkuju za odpověd

kluk, 14 let, 31. ledna

Ahoj,
myslím, že je zcela v pořádku, kdy svou přítelkyni pozveš o jarních prázdninách ven. Zcela určitě se i v okolí vašeho města najde místo, kam se dá jít například na procházku. Nebo si můžete jít společně zasportovat. Zapoj fantazii a zkus se zamyslet nad tím, co byste mohli dělat a kam bys ji mohl pozvat, určitě na něco přijdeš. Ohledně toho, jak ji poprvé políbit, neexistuje žádný obecně platný návod. Osobně si myslím, že o těchto věcech se nedá příliš přemýšlet a nejlepší je řídit se vlastní intuicí. Uvidíš, jak se situace vyvine a jaká bude atmosféra vaší schůzky. Můžeš ji nejprve zkusit chytit za ruku a když uvidíš, že není proti, nejspíš vytušíš i to, kdy ji můžeš obejmout či políbit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj vespolek,
Líbí se mi jedna holka, chodil jsem s ní na první stupeň ZŠ, ale pak odešla na gympl . Asi ve 2. třídě jsme spolu chodili za ruku na Angličtinu, ale někdy ve 3. řekla že miluje někoho jiného (což později popírala). Od té doby se mi s kamarádkami vysmívala a vadil jsem jí. Celou dobu věděla , že se mi Líbí. Teď s ni chodím na kroužek a nevím jestli se o ni snažit, nebo se na ni vykašlat. BTW je asi o 3-5 cm vyšší než Já.

kluk, 13 let, 23. ledna

Ahoj,
znovu se potkáváš s dívkou, kterou jsi měl rád na prvním stupni. Možná i ona Tebe ale později se to otočilo a naopak se Ti vysmívala s kamarádkami. Přemýšlíš, zda se o ni dál snažit, nebo ne. Na tuto otázku Ti nikdo nemůže konkrétně odpovědět, odpověď musíš najít v sobě časem sám. Je dobře, že nad tím uvažuješ, nebojíš se napsat si o radu, když si nejsi jistý. Člověk v dětství dělá různé "koniny", ze kterých časem vyroste. Předpokládám, že teď už oba jste zase trochu jinde, než jste byli ve 2. nebo 3. třídě. Můžeš se snažit nejdříve dívku blíže poznat, věřím, že pak časem si spíše ujasníš, zda by Ti mohla být blízká a také jak to teď cítí ona k Tobě. Věřím, že výška není pro vztah nejdůležitějším parametrem, jsi ve věku, kdy nejspíš ještě hodně porosteš a oba se budete ještě měnit a dospívat. Zatím můžeš, pokud máš zájem, s ní rozvíjet přátelství a komunikaci a věřím, že časem sám dobře vycítíš, zda má smysl vztah s ní prohlubovat.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj alíku ptám se poprvé v mích 8letech sem se koupal nahí v bazénu z 1holkou a taky nahou neni divní že mi to nevadilo ale bil sem i nervní bylo ní 9

A ešte 1věc mám ní rád a nevim jak ní to mám řict a prosím o pomoc jak ní to napsat

A nevíš proč sem nervní když mluvím z holkou nebo se onich bavím a nevím co mám říkat. promiň za gramatiku

Dík za odpověd

kluk, 11 let, 17. ledna

Ahoj,

Nedivím se Ti, že jsi byl "nervní" z toho koupat se a bavit se s holkou, která se Ti líbí, to je vlastně docela běžné a přirozené a patří to k Tvému věku. Kluci a holky ve Tvém věku jsou již na prahu puberty, tedy dospívání, a to si člověk začíná jasněji uvědomovat rozdíly mezi pohlavími, a to, že se nám může někdo líbit.

Také se ptáš, jak říct holce, že ji máš rád. Naštěstí neexistuje nějaký recept nebo rychlý, instantní návod na to, jak holky balit, jak jim říct, že je máš rád. Každý jsme jiný, proto také každý zvolí jiný postup podle své povahy a temperamentu. Říct (nebo i napsat), jí to můžeš úplně normálně, tak jako nám. Také jí ale nemusíš naplno sdělit mám Tě rád, ale můžeš si jí více všímat, "házet po ní očkem", usmát se na ni, věnovat jí drobný dárek, někam ji pozvat, trávit s ní volný čas, zastat se jí, pokud by to potřebovala, doprovodit ji do či ze školy, takových možností je mnoho. Další možností je se o tom, co Tě zajímá, také pobavit s kamarády, nebo i s rodiči, čím víc názorů budeš znát, tím větší výběr budeš mít.

Přejeme Ti dostatek fajn kamarádů.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku.
Jsem hrozně malej, je mi skoro 12 a měřím 144 cm. A líbí se mi jedna holka, a ona si ze mě vždycky utahuje, protože je jenom o rok starší a o dvacet cm vyší. Třeba když jsem se chtěa na něco podívat v jejím mobilu (na fotku) a ona nechtěla, abych jí viděl, vzala mi její mobil a natáhla ruku do vzduchu. Já samožřejmě nedosáhl a nemohl jsem přijít na to, jak ten mobil dostat dolů. Tak jsem tam po ní lezl (asi to bylo divný no, ale co já s tím). Chtěl bych vyrůst, abych byl stejně vysoký jako ta holka, aby se mi nestávaly takové situace. Budu rád za odpověď.
P.S. Co mám dělat, abych s ní začal chodit (jsem si celkem jist že mě taky miluje)

kluk, 12 let, 4. ledna

Ahoj,

chápu, že Tě trápí, že si z Tebe kamarádka utahuje kvůli menšímu vzrůstu. Chci Tě ale uklidnit, že to je normální proces, vývoj, chlapci začínají růst později než dívky a je dost možné, že za pár měsíců kamarádku přerosteš. Do té doby nezbývá, než být trpělivý, mít se rád takový, jaký jsi. Správný růst můžeš podpořit zdravou stravou a přiměřeným pohybem, abys byl v dobré kondici. Napadá mě, že spoustu dívek v tomto věku naopak trápí, že jsou příliš vysoké oproti klukům, hold každý má nějaké své starosti, všechno má své výhody i nevýhody.

Myslím, že je pozitivní, že vnímáš, že to kamarádka nemyslí zle, možná Tě jen tak škádlí. Dokonce bys s ní rád chodil a cítíš, že ona s Tebou také. Není nejdůležitější, jak kdo vypadá, kolik cm měří, ale jaký je uvnitř, zda si lidé rozumí, jsou spolu rádi. Pokud toto mezi vámi funguje, myslím, že je to na dobré cestě ke sblížení. Nemusíš nikam pospíchat a tlačit na sebe, časem uvidíš, když bude příležitost ji např. někam pozvat, jít spolu na procházku, povídat si jen mezi čtyřma očima, sdílet spolu nějaký zájem, být v kontaktu. To vše Ti napoví, jak to má ona a jestli se budeš cítit natolik v bezpečí, abys jí vyjádřil, co k ní cítíš, navrhl jí chození. Nejprve je však potřeba pracovat na prohloubení přátelství, které i samo o sobě má velkou hodnotu. Vše ostatní, věřím, přijde ve správný čas.

Přejeme Ti vše dobré.
Modrá linka

Kluci a láska

ahoj alíku mám strašný strach z líbání je mi 12 a vůbec nevím jak se to dělá dík za odpověď.

kluk, 12 let, 6. ledna

Ahoj,
troufám si říci, že tvůj strach je neopodstatněný. Neexistuje nic jako správná nebo špatná technika líbání, protože líbání je z valné části instinktivní věc, nad kterou není potřeba příliš přemýšlet. Až za pár let potkáš dívku, která tě bude přitahovat a vaše sympatie budou vzájemné, určitě zatoužíš ucítit její rty na svých. Oba budete dělat zkrátka jen to, co vám bude příjemné a až váš vztah pokročí do stádia, kdy ji budeš chtít políbit, zkrátka to uděláš. Bez přemýšlení nad technikou, nebo nad tím, jestli to děláš dobře. Zkrátka se necháš vést svými pocity a tvoje tělo už si poradí samo.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku, zajímalo by mě od kolika let je normální mít přítelkyni.

Lukáš, 12 let, 28. prosince 2018

Ahoj Lukáši,

nevím, co přesně myslíš, když píšeš "mít přítelkyni". Přítelkyni ve smyslu kamarádky mají už děti v předškolním věku. Pokud myslíš chození, vztah s dívkou, tak to zase záleží na tom, co to pro Tebe znamená. Ve Tvém věku mají někteří vztah, podobá se ale více kamarádění, než lásce, i když jí může být blízko. Vážné chození bývá až později, souvisí také s tím, že intimní kontakty jsou možné až od 15 let partnerů.

Přejeme hezký nový rok,

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku
V poslední době se mi začal líbit můj spolužák, znamená to že jsem gay? Protože se mi líbi i holky a když už jsem u toho tak na holkách se mi nejvíc líbi nohy, nevím proč. Taky se mi v poslednej době začala líbit i moje sestra. Je to normální?
Předem děkuju za odpověď.

kluk, 13 let, 29. prosince 2018

Ahoj,
ve Tvém věku je přirozené, že se sexualita probouzí, vyvíjí, člověk pociťuje nové pocity, vzrušení, je to něco nového, postupně poznává i sám sebe a to, co je mu příjemné.
To, že se Ti líbí spolužák, nemusí znamenat, že jsi gay. Můžou to být pocity obdivu, zaujetí, sympatie, přátelství. Také to, že se Ti líbí Tvá sestra jako žena, nemusí být problém, pokud to nepřeroste přes určitou hranici. Obecně to, že se nám líbí i naši příbuzní a lidé obou pohlaví nemusí znamenat, že je něco v nepořádku. Zkus dát těmto věcem a rozporuplným pocitům čas, věřím, že se v nich postupně lépe vyznáš a sám vyhodnotíš, jestli už jsou někde za hranou a stálo by za to probrat je s někým blízkým nebo školním psychologem, pokud by Ti nějak bránily v běžném životě a příliš Tě zatěžovaly.

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj,
Potřebuji poradit. Sedím v lavici s hrozně hezkou holkou a má i úžasné vlastnosti: je vtipná, ale ví kdy je lepší se uklidnit. Asi už jste poznali, že se mi líbí, jenže nevím jak jí sbalit. A na to se vás právě chci zeptat. Můžete mi prosím poradit?

Předem děkuji, Adam

kluk, 12 let, 27. prosince 2018

Ahoj,
osobně si nemyslím, že je nutné vyznávat tvé spolužačce lásku, nebo ji přímo balit. Vzhledem k vašemu věku pro vás připadá v úvahu spíše kamarádství než přímo partnerský vztah. Nicméně to neznamená, že by kamarádství bylo méně hodnotné, nebo nemohlo později přerůst v opravdový vztah. Zatím dávej spolužačce najevo své sympatie, zajímej se o ni, povídej si s ní o tom, co ji zajímá a dávej najevo, že ti není lhostejná. Pokud budete mít společné zájmy a vaše sympatie budou oboustranné, třeba se začnete kamarádit a stýkat i mimo školu. Můžete například začít podnikat společně nějaké mimoškolní akce. A je skutečně možné, že vaše sympatie budou natolik silné, že za několik let přerostou i v opravdový vztah.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj všichni,
Máme ve škole ukrajinkou a já jí balím,ale vždy když jdu k ní tak se začnu nehorázně stydět a ve škole před ní uhýbám.Já vím je to divné,ale prostě to tak je :-(
poradíte mi prosím?

kluk 12 let, 14. prosince 2018

Ahoj,

Tvé chování vůbec není divné. Naopak. Je zcela přirozené a normální, jen Ti to každý neřekne, že se tak cítí, protože se za to většina kluků i holek stydí. Ty jsi ale odvážný kluk, tak jsi nám o tom, co to s Tebou dělá, když se ke slečně, která se Ti líbí ("své" Ukrajince) blížíš, napsal, a to chce svůj díl odvahy. Proto věřím, že překonáš i tyto prvotní rozpaky. Zkusit to můžeš různými způsoby. Třeba si pokecat doma s tátou, jak on na tom byl ve 12 letech, jak on "balil" holky, jak se zbavoval rozpaků... Můžeš se s ním vsadit-dnes za ní půjdu. Také se můžeš zeptat kamarádů, jak oni řeší tyto problémy. Můžeš jí přinést nějaký dárek, to se o Vánocích a zkraje nového roku velmi hodí. Můžeš se jí zeptat na její zájmy nebo ji upozornit na dobrý film, koncert nebo knihu a navrhnout jí, jestli by nešla příště s Tebou. Takové rozpaky, jaké cítíš, těch se zbavíš až po delší době, jen osobní zkušeností. Až budeš chtít sbalit holku třeba v 16 letech, třeba už to budeš zvládat lépe a nebudeš potřebovat žádnou nápovědu a dodávání odvahy.

Přejeme Ti hodně odvahy a energie k oslovení Ukrajinky. Držíme pěsti.
Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den, poradíte mi nějaký způsob, jak si najít holku? Děkuji.

kluk, 13 let, 9. prosince 2018

Je mi líto, ale pokládáš moc obecnou otázku.

Holek běhá po světě víc jak tři a půl miliardy, není těžké nějakou najít. Pokud omezíme věk na tvé vrstevnice a místo na celou Českou Republiku, je jich pořád hodně. Asi budeš mít nějaké požadavky – na povahu, na vzhled, na zájmy, na představě o trávení volného času... a z těchto požadavků by ti měla vyjít úvaha, kde takové holky hledat, o čem s nimi mluvit, čím by je asi šlo zaujmout a tak dále. Neboj se neúspěchů, počítej s nimi, neber si je osobně.

Jiná (ale mnohem náročnější) taktika je: buď něčím pro své okolí strašně moc zajímavý. Jinými slovy zařiď, aby si holky chtěly najít tebe. ;-)

Pročti si starší odpovědi v poradně, které popisují konkrétnější případy.

Alík

Kluci a láska

Ahoj, vim na 100% ze jsem gay, ale nevim jak a jestli to rict mame. Posledni dobou hodne nadavam na teplouse aby na nic neprisla a asi by ji hodne prekvapilo kdybych ji rek ze jsem gay. Predem dekuji za odpoved.

PS: je mi 13

Vojta 13 let, 7. prosince 2018

Ahoj Vojto,
chápu, že není snadné říct mámě o tom, že jsi gay. Zároveň pokud cítíš, že to tak opravdu je, nejspíš se to jednou stejně dozví. Záleží na Tobě, jak dlouho si to chceš nechat pro sebe, kdy jí to říct, kdy se na to najde vhodná chvíle a Ty k tomu svěření se dozraješ. Moc nerozumím tomu, proč nadáváš "na teplouše", myslím, že tím si situaci moc neusnadňuješ a naopak to může být trochu nápadné. Věřím, že pokud spolu máte dobrý vztah, postupně to zvládne přijmout tak, jak to doopravdy je, i když na začátku bývá někdy překvapení. Promysli, jestli by se i Tobě ulevilo, pokud by ses mohl svěřit a pak najít chvíli na upřímný rozhovor.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj už delší dobu pozoruju to že se mi líbí kluci
Hrozně mě vzrušuje představa mít něco s klukem třeba ho políbit atd ale v poslední době se to pokazilo protože jsem se zamiloval do svého nejlepšího kamaráda a nevím co mám dělat

kluk, 14 let, 27. listopadu 2018

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že si všímáš svých pocitů. Pokud se Ti líbí kluci, je to v pořádku. Klidně si můžeš svých pocitů všímat, představovat si, co je Ti milé. Nerozumím tomu, co se pokazilo, když ses zamiloval do kamaráda. Jestliže se Ti líbí kluci, potom je docela přirozené, že ses do kamaráda zamiloval. Je to stejné, jako by ses zamiloval do spolužačky, jen s tím rozdílem, že lidí, které přitahuje stejné pohlaví, je statisticky méně, tedy Tvůj kamarád nemusí Tvé pocity opětovat. V každém případě si můžeš užívat jeho přítomnost, těšit se z toho, že se s ním můžeš přátelit. V případě, že bys měl dojem, že jsou Vaše city oboustranné, potom mu je můžeš zkusit dát najevo.

Přejeme pěkný předvánoční čas.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj aliku libi se mi jedna holka ve třide ale je mi trapny ji balit a flirtovat z ni co mam delat

Druhy problem mam kudrnate vlasi chci mit rovne co z tim

kluk, 12 let, 20. listopadu 2018

Ahoj z Modré linky,

pokud nechceš spolužačku balit, můžeš si prostě užívat, že se Ti líbí, její přítomnosti. Občas se na ni můžeš usmát, popovídat si s ní.

Co se týká Tvé druhé otázky, spousta lidí není spokojena se svým vzhledem. Ať již jde o výšku, postavu, barvu či typ vlasů. Kudrnaté vlasy je možné pokoušet se narovnat žehličkou na vlasy, gelovat. Já bych Tě však ráda podpořila spíše v tom, aby ses učil přijmout sám sebe takového, jaký jsi. Skutečná spokojenost se sebou totiž nespočívá v tom, jak člověk vypadá, nýbrž v tom, jaký žije život, jak naplňuje své sny a cíle.

Přejeme Ti tedy více spokojenosti se sebou i prima chvil se spolužačkou.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj,už od čtvrté třídy se mi líbí jedna holka (no mám alespoň tušení) a já zase jí (pokukuje na mě s úsměvem), je trochu problém že ona má ráda i jiného kluka ale on jí zase ne, už jsem se s ní pohádal jednou a omluvil jsem se jí ale nevím jak jí říct že jí mám rád.

Prosím zařadit do Holky a Láska nebo Milování

Tonda, 11 let, 27. listopadu 2018

Ahoj,
myslím, že není nutné říkat jí hned na rovinu, že se ti líbí a že ji máš rád. Vzhledem k vašemu věku se domnívám, že nejschůdnější cesta povede přes pozvolný přístup a pomalé budování vzájemných sympatií, které by možná jednou v budoucnu mohly přerůst i v plnohodnotný vztah. Povídej si s ní, dávej najevo svůj zájem o ní, ptej se jí na věci, které ji zajímají. Pokud zjistíte, že máte hodně věcí společných, rozumíte si a je vám spolu dobře, určitě spolu budete chtít trávit víc času i mimo školu a začnete spolu podnikat i další akce. Možná i ona časem zjistí, že je jí s tebou lépe než s oním klukem, který se jí aktuálně líbí.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj.mám rád jednu krásnou holku z naší třídy,a někdy se mi o ní zdá.No a já jí chci říct že jí miluji. Jak ji to mám říct? Bojím se že mi dá facku,jako jedna moje bývalá spolužačka,které jsem šáhl na zadeček. díky moc

kluk, 12 let, 26. listopadu 2018

Ahoj,
v první řadě bych ráda podotkla, že se nemůžeš bývalé spolužačce divit, že ti dala facku. I když se ti některá dívka skutečně hodně líbí, není to důvod k tomu, abys jí osahával. Je samozřejmě, že tím si její přízeň nezískáš a takové chování se jí nebude líbit. Pro příště si proto taková gesta raději rozmysli.
Co se týká tvého dotazu ohledně spolužačky, která se ti líbí, jsem si jistá, že když jí dáš najevo své sympatie nějakým přiměřenějším způsobem, určitě ji to neurazí. Nemusíš jí rovnou skládat vyznání lásky, ale pro začátek si s ní zkus víc povídat, projevovat o ní zájem. Pokud si budete rozumět, můžete se domluvit, že se potkáte i mimo školu a postupem času rozvíjet váš vztah. Určitě nemá smysl nikam spěchat. Dej vašemu vztahu čas a postupuj pozvolně.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj, ve škole je jedna učitelka, které je 30 a mně se hrozně líbí, já ji miluju a ona mě taky. Chová se ke mně hrozně mile (k ostatním chová zcela normálně), říká mi, že mi to hrozně sluší. Tak jsem ji jednou řekl, že ji miluju a ona říkala, že mě taky. Ale problém je ten věkový rozdíl. Nevím, jak by na to okolí reagovalo, kdybych třeba za pár let s ní začal chodit. Vůbec nevím, co mám dělat. Nemáte nějaké rady? Moc děkuji.

kluk, 14 let, 23. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že se někdy může stát, že se žák platonicky zamiluje do své učitelky. Zároveň ona je dospělá zodpovědná osoba, která by neměla dopustit, aby Váš vztah přerostl v něco víc. To by bylo velmi neprofesionální a nesla by za to určité následky, věřím, že by to také nebylo fér vůči ostatním žákům apod.
Správně vnímáš, že pokud byste se měli opravdu rádi, o nějakém bližším vztahu lze uvažovat až za pár let, pokud bys byl starší a především ona by nebyla v roli Tvé učitelky. Pro tuto chvíli to můžeš z ohledem na okolnosti dát na nějaký čas "k ledu", nechat to uzrát, věřím, že čas ukáže. Zkus se věnovat svým přátelům, zájmům, tomu, co Tě baví a soustředit se na školu. Byla by škoda, aby Tě city k učitelce nějak rozptylovaly a bránily Ti v běžném životě mladého kluka. Můžeš se také zkusit svěřit někomu, komu důvěřuješ, tátovi nebo dobrému kamarádovi, příp. školnímu psychologovi. Můžeš si také zkusit začít psát deník, vypsat tam své pocity. Věřím, že by Ti sdílení mohlo ulevit a třeba bys také zjistil, že nejsi jediný, kdo něco podobného zažil.

Přejeme Ti příjemné podzimní dny,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj alíku a všichni další.
Mám takový problém mám hodně rád jednu holku a chci s ní být víc než kamarád a znám se s ní dlouho, bavím se s ní dlouho a píšeme si skoro každý den. Občas to vypadá že spolu chodíme jak se k sobě chováme a jak často se bavíme nebo píšeme. Píšeme si snad o všem a mluvíme o všem i o věcech který by asi kamarádovy moc neřekla nebo já jí. Já ale nevím jak bych jí měl říct že ji mám rád víc než kamarádku protože ona náš vztah bere jako že jsme kamarádi. Chtěl bych jí povědět že jí mám rád ale nevím jak protože se bojím že by se pak už se mnou nebavila vůbec :( Děkuji všem za rady.

kluk, 14 let, 9. listopadu 2018

Ahoj,
je moc fajn, že jste si s kamarádkou takto blízcí, máte mezi sebou důvěru, můžete se bavit o soukromých věcech, jste v častém kontaktu. To jsou do života moc důležité zkušenosti, ať už byste zůstali přátelé, nebo byste spolu začali chodit. Oceňuji, že nad tím zodpovědně přemýšlíš, uvažuješ, zda by se tím, že bys jí vyznal lásku, nepřerušil váš pěkný vztah.
Chápu, že kolem toho máš různé obavy a nejistotu, i ty k tomu patří. Není snadné dát najevo city druhému, člověk nemůže vědět dopředu, jak ten druhý zareaguje, dokud to nezkusí. Situaci by Ti mohlo ulehčit, když by sis dal určitý čas na "prozkoumání terénu pro bližší vztah". Můžeš jemnými náznaky dávat najevo, že je pro Tebe ta dívka důležitá, že jsi s ní rád, čeho si na ní vážíš apod. Můžeš sledovat její reakce, zjistit, jak vaše přátelství vnímá ona, nebo zda není třeba do někoho zamilovaná apod. Věřím, že časem sám poznáš, zda je zájem oboustranný a můžeš jí pak upřímně říct, co k ní cítíš, i o své obavě, aby toto vyznání nenarušilo vaše přátelství, kterého si vážíš. I kdyby bližší vztah odmítla, věřím, že přesto existuje možnost dál být kamarádi, záleží jen na vás dvou.

Držíme Ti palce,
Modrá linka