Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Kluci a láska

Ahoj, ve škole je jedna učitelka, které je 30 a mně se hrozně líbí, já ji miluju a ona mě taky. Chová se ke mně hrozně mile (k ostatním chová zcela normálně), říká mi, že mi to hrozně sluší. Tak jsem ji jednou řekl, že ji miluju a ona říkala, že mě taky. Ale problém je ten věkový rozdíl. Nevím, jak by na to okolí reagovalo, kdybych třeba za pár let s ní začal chodit. Vůbec nevím, co mám dělat. Nemáte nějaké rady? Moc děkuji.

kluk, 14 let, 23. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že se někdy může stát, že se žák platonicky zamiluje do své učitelky. Zároveň ona je dospělá zodpovědná osoba, která by neměla dopustit, aby Váš vztah přerostl v něco víc. To by bylo velmi neprofesionální a nesla by za to určité následky, věřím, že by to také nebylo fér vůči ostatním žákům apod.
Správně vnímáš, že pokud byste se měli opravdu rádi, o nějakém bližším vztahu lze uvažovat až za pár let, pokud bys byl starší a především ona by nebyla v roli Tvé učitelky. Pro tuto chvíli to můžeš z ohledem na okolnosti dát na nějaký čas "k ledu", nechat to uzrát, věřím, že čas ukáže. Zkus se věnovat svým přátelům, zájmům, tomu, co Tě baví a soustředit se na školu. Byla by škoda, aby Tě city k učitelce nějak rozptylovaly a bránily Ti v běžném životě mladého kluka. Můžeš se také zkusit svěřit někomu, komu důvěřuješ, tátovi nebo dobrému kamarádovi, příp. školnímu psychologovi. Můžeš si také zkusit začít psát deník, vypsat tam své pocity. Věřím, že by Ti sdílení mohlo ulevit a třeba bys také zjistil, že nejsi jediný, kdo něco podobného zažil.

Přejeme Ti příjemné podzimní dny,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj alíku a všichni další.
Mám takový problém mám hodně rád jednu holku a chci s ní být víc než kamarád a znám se s ní dlouho, bavím se s ní dlouho a píšeme si skoro každý den. Občas to vypadá že spolu chodíme jak se k sobě chováme a jak často se bavíme nebo píšeme. Píšeme si snad o všem a mluvíme o všem i o věcech který by asi kamarádovy moc neřekla nebo já jí. Já ale nevím jak bych jí měl říct že ji mám rád víc než kamarádku protože ona náš vztah bere jako že jsme kamarádi. Chtěl bych jí povědět že jí mám rád ale nevím jak protože se bojím že by se pak už se mnou nebavila vůbec :( Děkuji všem za rady.

kluk, 14 let, 9. listopadu 2018

Ahoj,
je moc fajn, že jste si s kamarádkou takto blízcí, máte mezi sebou důvěru, můžete se bavit o soukromých věcech, jste v častém kontaktu. To jsou do života moc důležité zkušenosti, ať už byste zůstali přátelé, nebo byste spolu začali chodit. Oceňuji, že nad tím zodpovědně přemýšlíš, uvažuješ, zda by se tím, že bys jí vyznal lásku, nepřerušil váš pěkný vztah.
Chápu, že kolem toho máš různé obavy a nejistotu, i ty k tomu patří. Není snadné dát najevo city druhému, člověk nemůže vědět dopředu, jak ten druhý zareaguje, dokud to nezkusí. Situaci by Ti mohlo ulehčit, když by sis dal určitý čas na "prozkoumání terénu pro bližší vztah". Můžeš jemnými náznaky dávat najevo, že je pro Tebe ta dívka důležitá, že jsi s ní rád, čeho si na ní vážíš apod. Můžeš sledovat její reakce, zjistit, jak vaše přátelství vnímá ona, nebo zda není třeba do někoho zamilovaná apod. Věřím, že časem sám poznáš, zda je zájem oboustranný a můžeš jí pak upřímně říct, co k ní cítíš, i o své obavě, aby toto vyznání nenarušilo vaše přátelství, kterého si vážíš. I kdyby bližší vztah odmítla, věřím, že přesto existuje možnost dál být kamarádi, záleží jen na vás dvou.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj,
mám kamarádku, a hodně jsme si psali, pak jsme se i párkrát viděli a hodně jsme si povídali. Mě došlo, že jsem se do ní asi zamiloval... Je hrozně fajn a já bych pro ni udělal cokoliv. Zase jsme si psali a posílali jsme si i pár červených srdíček a já jsem si říkal, jestli to znamenalo jenom z kamarádství nebo něco víc. Bojím se, že mě nemiluje nebo že má kluka. Co mám dělat, abych našemu vztahu trochu napomohl? Díky.

Ahoj Tadeáši,

prožíváš nyní zamilování do holky - se vším, co k tomu patří. Vnímám, že že Ti je v tom zamilování moc hezky, ale že taky zakoušíš i určité obavy a nejistotu. Ono to všechno k právě probuzeným citům k někomu druhému patří a stojí za to si to naplno prožít. Odpovím na Tvoji otázku, jak vašemu vztahu napomoci.

Líbí se mi, že si hodně povídáte, to je pro vztah moc důležité. Povídejte si dál, a pokud si na to troufneš, můžeš se té holky zeptat, co si myslí o vašem kamarádství, a třeba říct, že pro Tebe to je to něco víc (dost možná, že to už i poznala). Můžeš jí třeba říct, co za těmi červenými srdíčky od Tebe je, že to není jen srdíčko, ale vyjádření Tvého vztahu k ní.

Uvidíš, jak kamarádka zareaguje. Pokud Ti posílá srdíčka, nemusí to být jen z kamarádství, ale záleží na tom, jak to má ona, různí lidé se v prostředí internetu chovají různě. Je jen na Tobě, co uděláš dál, ale když chceš vědět, jak to má s Tebou ona, je potřeba to zkusit, bez ohledu na to, jak to dopadne.

Přejeme Ti hezký podzimní čas,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj
Mám rád jednu holku a chtěl bych s ní chodit ,ale je tu problém bydlí 20 km. Od mě to není problém ale ona nemá čas a já bych jí rád víc poznal ona chce taky ale čas si najde jen jednou za dlouhou dobu .Každý den si s ní píšu a nikdy jsem nic takového k žádné holce necítil a taky nevím jak bych jí to měl říct nikdy jsem holku neměl trochu se bojím že bych o ní přišel. Taky nevím jestli má cenu se oní snažit nebo jí nechat .Jsem z toho celkem smutnej a každý den dokonce i ve škole o tom přemýšlím. Raději jsem to napsal tady protože k rodičům nemám důvěru.Přeji skvělý zbytek dne.Omlouvám se za mojí gramatiku

kluk, 13 let, 23. října 2018

Ahoj,
chápu tvé obavy, zmatení i nejistotu, kterou cítíš ke své první lásce. Mohu tě ujistit, že jsou to zcela normální pocity, které budeš zažívat ještě v mnohých vztazích, na kterých ti bude záležet. Skutečnost, že si se svou vyvolenou píšeš a ona tvé sympatie opětuje, je zcela jistě velmi nadějná. Je evidentní, že i ty ji zajímáš, když si s tebou denně píše. Doporučovala bych ti proto, abys byl trpělivý a nechal věcem volný průběh. Možná potřebuje víc času, aby tě poznala a ujistila se ve svých citech. Možná je skutečně tak vytížená, že jen obtížně hledá volný čas. Tím, že na ni budeš naléhat však nic nezískáš. Spíš můžeš ztratit. Vzhledem k vašemu věku není kam spěchat a klidně si můžeš užívat její přátelství a počkat, jestli se z něho časem vyvine skutečný partnerský vztah.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj už jste mi poradili hodněkrát... Píšu si s jednou holkou líbí se mi je o 3 roky mladší než já ale nevim jak si sní psát a hlavně o čem snad mi poradíte děkuji

kluk, 14 let, 22. září 2018

Ahoj,
ptáš se, jak a o čem si psát s holkou, která se Ti líbí. Je hezké, že jsi v kontaktu s někým, kdo je Ti milý. Nemusíš na sebe nijak tlačit, zkus tomu nechat přirozený průběh, bavit se o tom, jak se ten den máte, co děláte, co vás baví, můžeš se ji snažit více poznat, jaká je, co má ráda, jaké má koníčky, co ji baví ve škole, něco o její rodině... Můžete se také domluvit, že byste zašli na procházku nebo si popovídali někdy naživo. Věřím, že pokud k ní budeš přátelský a pozorný, časem poznáš, co má ráda, jestli k Tobě také něco cítí a o čem by si třeba i ona chtěla povídat. Neboj se být aktivní a snažit se rozvíjet vaše přátelství, ze kterého se třeba časem může rozvinout i bližší vztah, nemáte kam spěchat.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kluci a láska

ahoj Alíku.. mám takový dotaz.. mám holku už 6 měsíců a mám jí strašně moc rád ale bojím se že o ní přijdu :( poradíš prosím jak se k ní mám chovat?

kluk 15 let, 11. září 2018

Hezký den,

přejeme Vám, že prožíváte zamilovanost a pěkný vztah. Nevím, jestli se něco stalo, že se bojíte, abyste o svou holku nepřišel. Vy sám ji znáte osobně a tak dokážete lépe odhadnout, v čem je spokojená, co jí udělá radost, co má ráda, co ji baví, co je jí příjemné. Ve vztahu je důležité mluvit spolu o svých potřebách, pocitech, myšlenkách i obavách. Můžete si s ní promluvit i o tomto svém strachu a věřím, že ve dvou bude problém menší. Upřímná komunikace, byť není vždy snadná, vztah prohlubuje a upevňuje. K tomu, aby vztah vydržel, je potřeba oboustranná snaha na něm pracovat ke spokojenosti vás obou.

Držíme Vám palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku a spol mám takový problém o prazdninách jsem se zamiloval do jedné kamošky známe se osm let rozumíme si jenže mě bere bohužel jen jako kámoše neboli bráchu (označení brácha nebo sestra je u nás něco mezi kámošem a přítelem ale přítel to není) Mam velký strach jí vyznat lásku jelikož si bez ní nedokážu představit život a nesnesl bych kdyby jsme se přestali spolu bavit.děkuji

kluk, 13 let, 1. září 2018

Ahoj z Modré linky,

být zamilovaný je moc hezké, zároveň to může být i zraňující, když láska není opětovaná. Nepíšeš konkrétní otázku, zareaguji tedy obecně. Když je člověk zamilovaný, má dvě možnosti - buď své city dát najevo, nebo ne. Je možné si užívat přítomnosti toho druhého, radovat se ze setkávání, snít si své sny a nechat vše, jak to je. Dokud to tak člověku stačí. Druhou možností je své city druhému dát najevo, což je možné udělat různými způsoby. Je pravda, že se tak člověk vystaví riziku odmítnutí, na druhou stranu však ví, na čem je. Odmítnutí nemusí nutně znamenat konec přátelství, když se lidé spolu dohodnou, že chtějí zůstat přáteli. Jak to má holka, do které ses zamiloval, to nevíme, nikdy nelze s jistotu říct, jak druhý zareaguje. Takže buď můžeš zatím vyčkat a všímat si, jak se ta holka ve Tvé přítomnosti chová, z čehož je možné alespoň něco odhadnout. Anebo to můžeš "risknout" a dát najevo, co cítíš. Záleží také na tom, jestli Ti zatím stačí být s ní na kamarádské vlně nebo už je pro Tebe důležité to "rozlousknout". Rozhodnutí je však na Tobě.

Přejeme Ti spoustu prima společných chvil, ať už se rozhodneš jakkoli.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj je mi to trochu trapné ale je mi 14 a zatim jsem neměl s žádnou holkou vztah a ani pusu jsem nikomu nedal strašně se stydim myslíte že budu mít s nějakou vztah a jak nato prosim poraďte mi i můj kamarád 10letej měl víc holek než já citim se trapně prosim poraďte mi děkuju

kluk, 14 let, 9. září 2018

Ahoj,
mohu tě ujistit, že se rozhodně není za co stydět a je zcela normální, že jsi ve čtrnácti letech ještě neměl partnerský vztah. Chápu, že pokud máš vedle sebe mladší kamarády, co ti tvrdí, že už chodili se spoustou holek, cítíš se divně. Zároveň tě však také mohu ujistit, že to, o čem mluví tvůj desetiletý kamarád, nelze v žádném případě považovat za partnerský vztah. K němu totiž musíš mentálně vyzrát, což v deseti letech rozhodně nejsi. Pokud tedy tvůj kamarád tvrdí, že „chodí“ s děvčaty, jsou to spíš dětské hry, které nemají s partnerským vztahem nic společného. Naopak to, že nemáš potřebu svému okolí nic dokazovat a čekáš, až se ve tvém okolí objeví dívka, která tě skutečně zaujme a doopravdy se do ní zamiluješ (nikoli, že si na to budeš jen hrát), svědčí o tom, že jsi vyzrálejší než tví kamarádi. Ve čtrnácti letech opravdu není kam spěchat a nemusíš mít vůbec obavy, že by s tebou nebylo něco v pořádku. Naopak!
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj,
líbí se mi jedna holka, známe se z motokrosových tréninků. Je strašně fajn, ale vídáme se hrozně málo a její táta mě nenávidí. Dost si rozumíme, ale na většině závodů na kterých je i ona tak mám kámoše a nechci se s ní před nima noc bavit... aby se mi pak nesmáli. Ona o mě poslední dobou taky jeví zájem, ale tím, jak se vídáme málo, nemáme šanci se moc bavit. A její táta... měl jsem s ním jeden nepříjemný incident a... on je na mě dodneška naštvanej. Prosím, co mám dělat??

Pedro, 15 let, 23. srpna 2018

Ahoj,
především musím říci, že příliš nerozumím tomu, proč se s onou dívkou nechceš bavit před svými kamarády. Není přece nic ostudného nebo špatného na tom, že se ti někdo líbí, nebo cítíš sympatie k nějaké dívce. Je ti už patnáct let a jsi dostatečně starý na to, aby ses nad případné dětské posměšky svých kamarádů dokázal povznést. Pokud chceš navázat do budoucna navázat se svou kamarádkou bližší kontakt, těžko se ti to podaří, jestliže ji hodláš před svými kamarády ignorovat a tvářit se, že se neznáte.
Jiná situace je samozřejmě s jejím tatínkem. Vzhledem k tomu, že se potkáváte na závodech, kde je pravděpodobně stále přítomný, bylo by určitě vhodné pokusit se onen incident napravit. Projev dobrou vůli a zkus to nedorozumění vysvětlit, případně se i omluvit. Tak budeš mít mnohem lepší podmínky, když se s jeho dcerou začneš bavit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj,dlouho se mi líbí jedna holka a já se to bojím ř
Říct,poradíš mi prosím.

Vitekot

kluk, 12 let, 12. srpna 2018

Ahoj,
nemusíš rovnou přistupovat k vyznání lásky, ale myslím, že bude lepší, když zvolíš pozvolnější postup. Začni si s ní nejprve povídat a pokud si budete rozumět, můžeš jí třeba někam pozvat. Možností je celá řada, od cukrárny, či kina, až po nějakou sportovní aktivitu - nebo samozřejmě kamkoli jinam. Někdy není potřeba ani přímého vyznání lásky, aby si lidé projevili své sympatie a aby pochopili, že je ten druhý má rád. A cesta přes přátelství vůbec není špatná, ani méněcenná. Navíc se při ní nebudeš muset do ničeho nutit a sbírat odvahu k zásadním slovům.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Dobrý den,na světě je 7 miliard lidí a není to tak že je stejně holek a stejně mužů,co když si nikdy žádnou holku nenajdu? Když by měl vztah trvat do smrti tak si spousta lidi nikdy nikoho nenajde a ja si myslim že to je muj připad a jestli budete psát že si někoho najdu tak mě chcete jenom uklidnit je to prostě tak jak píšu nemam šanci si najít holku protože to nejde logicky a když se najde tak se určitě rozejdeme a bude mit šanci někdo jinej a tak to bude pořád je to strašný ��

kluk, 14 let, 12. srpna 2018

Ahoj,
příliš nechápu, kde se bere tvůj pesimistický pohled na svět a nedůvěra v sebe sama. Jednak nemáš pravdu v tom, že na světě je víc mužů než žen. Například podle údajů z roku 2016 připadá v naší republice na sto mužů sto čtyři žen. Jsem si naprosto jistá, že si postupem času najdeš partnerku, která ti bude vyhovovat a budete si spolu rozumět. Určitě je ale potřeba, aby jsi změnil svůj poraženecký přístup, s kterým předem tvrdíš, že to nebude fungovat a určitě se rozejdete. Pro podobná tvrzení nemáš žádné důvody a je nesmysl se s nimi zatěžovat. Navíc je známé, že takovým způsobem, jakým člověk myslí, má tendenci se následně i chovat. To znamená, že pokud budeš ke svým budoucím vztahům přistupovat optimisticky, je mnohem pravděpodobnější, že se také budou pozitivně vyvíjet. Zatímco pesimismem odsoudíš vztah k nezdaru.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj ALÍKU je mi 15 let a nikdy jsem s žádnou holkou nechodil a ani nevim co to je láska ani nevim jak se dává pusa :( prosim poraď jak na to abych se zlepšil nějak? Díky alíku

kluk, 15 let, 5. srpna 2018

Dobrý den,

dovedu si představit, že toužíte po vztahu a po lásce a chápu, že je to pro Vás důležité. V této oblasti ale naštěstí není kam spěchat. Lásce se nedá nijak poručit a ani se nedá naučit, musíte jen potkat dívku, ke které to vše budete cítit, a potom to vše jde tak nějak samo, a to i včetně líbání. Někdo se zamiluje v 15 letech někdo až mnohem později v dospělosti, je tedy zbytečné se cítit nějak pozadu.

To, co Vám mohu doporučit je být co nejvíce s dívkami, které se Vám líbí nebo které jsou pro Vás nějak zajímavé v kontaktu. Zajímejte se o to, co je baví, co mají rády, můžete jim třeba i s něčím pomoci. Z přátelství někdy vznikne láska, ale poznat ženský svět je také velmi důležité. Můžete se také o všem pobavit s někým, komu důvěřujete, kdo je starší a má s podobnými tématy také zkušenost, možná i on pro Vás může být důležitou inspirací. Hodně se dá načerpat i z knížek nebo z filmů.

Přejeme, abyste brzy svoji lásku potkal.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj. Mám jednu holku ze kterou se máme rádi. Měl jsem za ní prijet ale nevyšlo to najednou ji do toho něco prišlo a takhle se to stalo několikrát. A věčně dává na instagram a facebook fotky s klukama kterí jsou prý nej kamarádi. Furt ji mám dád ale myslím si že ona mě ne jen to nechce přiznat i mamka si to myslí. Co si o tom myslíte vy?

kluk, 16 let, 1. srpna 2018

Hezký den,

chápu, že Vás mrzí, že necítíte dostatek zájmu od přítelkyně, která zároveň zveřejňuje fotky se svými kamarády. Je dobře, že to můžete probrat s mamkou, nejste v tom sám a máte někoho, komu se můžete svěřit. S největší jistotou Vám to, co se děje, může vysvětlit právě přítelkyně. Zkuste najít příležitost, ať už naživo, nebo např. po telefonu a promluvit si o tom, jak to vlastně mezi vámi je. Nebojte se mluvit o svých pocitech a potřebách, o tom, že z její strany necítíte příliš zájmu a citu, a že Vás to mrzí a nevíte, jak si to vysvětlit. Možná je za tím něco jiného, což bychom ale jen těžko hádali. Někdy bývá těžké zůstat v kontaktu přes prázdniny, kdy má dost lidí nabitý program. Můžete také navrhnout, co by se mohlo změnit, abyste byl spokojenější a cítil více zájmu. Ve vztahu je nejdůležitější upřímná komunikace a věřím, že to pro Vás může být cenná zkušenost toto téma s přítelkyní otevřít a vyjasnit si to. Můžete se na to předem připravit a promyslet si, jak byste jí mohl říct, co máte na srdci.

Držíme Vám palce.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku, jedna holka mi napsala na Instagram, že mě miluje a k tomu i srdíčka , tak to znamená ze mě asi miluje fakt hodně ne? A chodím s ní teď ? Nebo jak to je. Dekuju za odpověď, prosím nezklam mě a odpověz prosím, nezklam

kluk, 15 let, 23. července 2018

Hezký den,

je milé, že Vám kamarádka takto projevila své city. Asi by vám oběma teď prospělo, si o svém vztahu popovídat a zjistit, na čem jste, a jak to bude dál. Na otázky, které jste položil nám, Vám nejlépe odpoví právě ona. Možná teď čeká na Vaši reakci, jak s tím naložíte. Nebojte se jí upřímně zeptat, co ona cítí a také jí říct, co cítíte Vy, a co byste si přál, jak dál rozvíjet váš vztah. Pokud jsou vaše city a snaha oboustranné, můžete se domluvit, že spolu začnete chodit. Nejlépe se však takové věci řeší přímo, naživo, rozhovorem. Můžete si dopředu promyslet, jak najít čas, kde se setkat, jak o vzájemném vztahu začít mluvit, klidně si vše i sepsat a sebrat odvahu. Může to pro vás být důležitá zkušenost s navazováním vztahu.

Držíme Vám palce.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku :)
Mám takové 2 problémky řekl bych 1 větší a 1 menší a tak je spojím dohromady abych dostal odpověd na oba dva v jednom dotazu ;-)
Ten první řekl bych větší je že sem měl nedávno narozky a všichni mi přáli a moje kamarádka mi napsala „jak bych mohla zapomenout na narozky svého nejlepšího kamaráda“ mě to zahřálo u srdíčka protože ji mám rád a taky je moje nejlepší kamarádka ale já ji mám rád víc než jako nejlepší kamarádku a chtěl bych s ní chodit ale nevím jak to má ona a dost těžce bych nesl kdybych ji ztratil ale nevím jak jí to říct tak potřebuju poradit jak to mám udělat aby jsme spolu chodili nebo aby jsme stále byly kamarádi.
(takový dodatek) Někdy mi připadá že se mnou trávit čas ani nechce protože mi píše že furt někde je, to sem chápal o školním roce protože ona dojíždí do jiného města ale teď jsou prázdniny a mohla by jsi na mě čas udělat.
A teď ten druhý problémek řekl bych ten menší, je mi už 18 a stále sem panic, je to normální?

kluk, 18 let, 5. července 2018

Zravíme z Modré linky,

začnu tím, co píšete jako poslední. Být v 18 panicem je v pořádku. K sexu by měl člověk přistoupit až tehdy, když bude mít někoho, koho bude mít opravdu rád a bude s ním chtít "spojit" jak duši, tak tělo.

To souvisí s tím prvním, co píšete, Je moc hezké, co Vám kamarádka napsala, a dává to i naději, že by mohla být i víc, než kamarádka. Pokud to ale chcete, musíte ji oslovit a to "víc" jí nabídnout. Můžete to udělat osobně, když se setkáte, a říct jí to třeba tak, jak říkáte teď: "jsem moc rád, že jsi moje nejlepší kamarádka, rád bych chtěl něco víc, rád bych s tebou chodil...". Můžete jí předat dárek, kytičku apod. Je možné to udělat i písemně, klasickým dopisem, mailem, zprávou. Samozřejmě záleží jenom na ní, jak odpoví a co bude dál, druhému je potřeba i nechat volnost - ke vztahu není možné někoho přinutit.

Přejeme, aby všechno dobře dopadlo,

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku a kamarádi. Mám jednu kamarádku, do které jsem se strašně zamiloval, chci s ní chodit ale problém je že ona bydlí na druhém konci republiky. Já jsem ze severozápadu, blízko Německa a ona bydlí blízko Ostravy. Je to komplikované, taky mě má ráda ale nechce vztah na dálku. V létě se uvidíme naživo, tak stále doufám že by se rozhodla mi dát šanci. Opravdu jsem takhle nikoho rád ještě neměl. chci vztah aspoň zkusit. Co mám dělat? Opravdu jí mám moc rád a chci jí dát co si zaslouží-doma to nemá lehké a ostatní jí jenom ubližují. Chci aby se cítila že si jí někdo cení a že jí má někdo opravdu rád.

kluk, 14 let, 30. června 2018

Ahoj,
zamiloval jsi se a rád bys kamarádce své city více projevoval. Chápu, že je to komplikované, když jste od sebe takhle daleko. Je fajn, že se o prázdninách setkáte, uvidíte, zda si budete rozumět i naživo a zda jsou city oboustranné. Zkus k ní být upřímný a nabídnout jí svojí představu o vašem vztahu. Uvidíš, jestli bude snaha oboustranná a jestli vymyslíte nějakou variantu, která by byla reálná. Je dobře, že máš svůj postoj promyšlený a ujasněný, pak bude záležet také na ní, zda bude chtít zkusit vztah na dálku a co by chtěla ona. Vztah musí být ve svobodě a vzájemném respektu, věřím, že pomůže, když si o tom otevřeně promluvíte. Ať už bude reakce jakákoli, i kdyby to nevyšlo, může to být pro Vás oba důležitá zkušenost do života. Zkus na svůj problém nebýt sám a probrat to s někým, komu důvěřuješ a kdo může mít třeba podobnou zkušenost.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Zdravím Alíka i jeho spolupracovníky!
Mám zde problém týkající se lásky. Chodím do páté třídy a za okamžik už budu na druhém stupni. Začala se mi líbit jedna holka, kterou znám už od školky. Bydlí na vesnici. Se třídou jsme kolektiv, ale my, kluci, se moc nebavíme s holkami. Vždycky když jdeme po škole, tak si děláme legraci, kdo komu se líbí. Obávám se, že mému kamarádovi se líbí ta stejná holka, co mně. Dvě holky z naší třídy jsou hrozné drbny a všechno co slyší, musí vědět celá třída. Když se na to ptali, kamarád se začal červenat a prohlašoval, že to není pravda. To, že se mi začala líbit holka, držím v tajnosti, protože by si s toho dělali také srandu a mohli by ji to také říct. Chtěl bych se pokusit jí oslovit, ale v tom je také ten problém. Nikdy není sama, o přestávkách se vždy baví se svýma nejlepšíma kamarádkama, vždy chodí se svýma kamarádkama ven i na cestu na vlak. Nechci to říkat před jejími kamarádky. Mám se vzdát nebo jsou i jiné způsoby?

Děkuji předem za odpověď.

Matěj, 12 let, 23. června 2018

Ahoj,
je hezké, že jsi se zamiloval. Chápu, že není snadné dívku oslovit a najít tu správnou příležitost a způsob. Můžeš si zkusit dopředu promyslet nebo si i nacvičit, co bys jí chtěl říct. Můžeš to zkusit naživo ale např. i dopisem, přes SMS zprávu nebo internet, možností je více. Můžeš jí navrhnout, že byste se mohli sejít jen vy dva, že bys jí chtěl něco říct. Nebo si zkus dát více času, svůj zájem nemusíš dát najevo takhle přímo, ale i tím, že k ní budeš pozorný, budeš si jí všímat, více si s ní povídat, být v její přítomnosti. Věřím, že časem sama vycítí, že ji máš rád a uvidíš, jak na to bude reagovat, jestli to bude oboustranné. Je možné, že se líbí i spolužákovi, ale nepřizná to. Může se stát, že se kamarádi zamilují do stejné dívky, pak je to ale spíše na té dívce, koho si vybere, s kým si rozumí.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Zdravím, potřeboval bych poradit s jednou věcí. Mám nejlepší kamarádku, jsme si hodně blízcí, ale poslední dobou jsem si všiml, že mi chybí, a že ji asi miluju, ale nechci ji to říct, protože pak by se naše přátelství pojazilo, a to opravdu nechci. Už jednou se mi kvůli vztahu pokazil dobrý kamarádský vztah, a já teď nevím co s tím.
Předem díky za radu.

Adame,

děkujeme za milý dotaz, myslím, že Ti rozumím. Ono se mezi holkou a klukem, pokud se už vyvine nějaké silné pouto, (kamarádství, zamilování, láska), může lehce stát, že kamarádství přejde v lásku či zamilovanost a obráceně, to je celkem běžné. Rozumíte si, je vám spolu dobře, je pochopitelné, že můžeme být zmateni svými pocity, které se mění. Rozumím tomu, že nechceš přijít o nejlepší kamarádku, se kterou jste si blízcí, ale proč se jí nezeptat, jak to má ona? Je možné se zeptat, jak prožívá společné kamarádství. Je to docela neutrální otázka. Pokud si navzájem své pocity upřesníte, nemusí se nic radikálně měnit, ale alespoň budete vědět, jak na tom právě jste. Vzájemná komunikace je v takovém vztahu to nejdůležitější. Pokud si to navzájem nepovíte, nebudete vědět, jak na tom jste.

Přejeme kus odvahy a energie, kterou je třeba k otevřené komunikaci.
Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den, všichni kolem mě mi říkají ze jsem bezcitná mrcha a také ,že pro takové lidi jako jsem já tu není místo.Třeba nedokážu cítit žádné city k holce nebo jí milovat prostě je to pro mě jen člověk a jediný na co je pro mě člověk opačného pohlaví tak je pohlavní styk. Je to normální?

kluk, 13 let, 20. června 2018

Ahoj,
připadá mi dobře, že jsi napsal. Soudím z toho, že Ti to asi není jedno, co o Tobě říkají, a nechtěl bys takový být. Zároveň si ale taky říkám, že to není vůbec hezké, že o Tobě někdo takhle mluví, a tak mi přijde dobře, když na to nebudeš sám a budeš mít víc podpory.
Nedokážu posoudit, jaký jsi, a tedy ani, jestli je to normální. Nicméně připadá mi úplně v pořádku, jestli ve svém věku k dívkám necítíš nic víc. Je docela dobře možné, že až potkáš holku, do které se zamiluješ, budeš k ní city mít a bude Ti to připadat úplně přirozené.
Nevím, kdo o Tobě říká, že jsi bezcitná mrcha, jestli Ti to vadí nebo v jaké situaci to takhle řekli, ale kdyby Ti to nebylo příjemné a chtěl bys o tom víc mluvit, určitě se obrať na někoho blízkého, s kým se o tom můžeš poradit, nebo klidně i na linku důvěry - naši Modrou linku nebo třeba Linku bezpečí.

Přejeme co nejhezčí dny.

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku
ve škole se mi líbí holka a včera jsem jí napsal „Ahoj“. Přečetla si to, ale neodpověděla. Mám jí napsat znovu? Díky za pomoc ��

kluk, 12 let, 8. června 2018

Ahoj z Modré linky,

je fajn, žes oslovil holku, která se Ti líbí. Nemůžeme Ti dát jednoznačnou odpověď na to, jestli jí napsat znovu nebo ne. Nevíme, proč Ti neodpověděla. Mohlo to být proto, že nevěděla, cos tím jedním slovem chtěl říct, nepíšeš ani, zda věděla, že ten vzkaz byl od Tebe. Jinou možností je, že to možná nemá stejně jako Ty. Říkám si, že ale asi nemáš co ztratit. Pokud to necítí stejně jako Ty, budeš alespoň vědět, jak na tom jsi, že se můžeš dívat kolem sebe, možná je ve Tvém okolí i jiná holka, která by se Ti mohla líbit. A když to bude mít stejně, pak můžete zažít spoustu hezkých chvil. Bylo by však asi fajn napsat jí víc, než pouze pozdrav.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka