Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku, mám takový problém. Již před nějakou dobou se mi zdálo že se jedné holce líbím, mě se líbila celkem taky. Nechal jsem to tak asi ještě půl roku a pak jsem "sebral odvahu" a zeptal se jí, jestli se mnou nechce chodit a ona řekla že ano. Nicméně vzápětí (asi za 5 - 10 minut) si to rozmyslela a řekla že se omlouvá, ale nechce "pokazit náš přátelský vztah", čemuž moc nerozumím, protože se v tom zase tak moc nevyznám. Nevím co jsem udělal špatně, ani upřímně nevím jestli to nebylo moc brzo (Jí je 13 a mě 15)

  Problém je v tom, že už je to celkem dávno (skoro půl roku) a já na to pořád nemůžu zapomenout, nejspíš je to tím že jsem nikdy předtím neměl žádnou "dětskou lásku" nebo něco takového.

  Od té doby se skoro nebavíme (ale vídáme se každý týden na kroužku) a já se nemůžu zbavit špatného pocitu že jsem to udělal a hlavně, asi jsem se do ní opravdu zamiloval, což bych si asi nikdy předtím nepřipustil.

  Jak asi víš, změnit lásku na přátelství je těžké, i tak bys možná měl nějakou tu radu, jak na to..., nebo alespoň radu jak zapomenout..
  Předem moc díky :)

  kluk, 15 let, 4. října 2019

  Dobrý den z Modré linky,

  od 15 let klientům vykáme, budeme tedy vykat i Vám. Ptáte se, co jste udělal špatně, když Vás odmítla dívka, se kterou jste chtěl chodit. Nevím, to nemohu posoudit. To, pokud byste chtěl zjistit, by Vám mohla říct jen ona. Mohlo se stát, že jste něco řekl nešikovně či špatně načasoval, ale také to může být na straně té dívky.

  Co dělat? Je potřeba dát si čas. Být smutný, pokud jste smutný, odprožít si vztek, pokud jste naštvaný. A v každém případě je důležité žít si svůj vlastní život, věnovat se svým koníčkům, plnit si své povinnosti. A také koukat kolem sebe, jistě jsou kolem Vám prima lidi, se kterými je fajn trávit svůj čas. Možná se mezi nimi dříve či později najde i jiná dívka, kterou byste mohl mít rád. To vše může nějakou dobu trvat. Nejde zařídit, abyste neprožíval nepříjemné pocity, ty k životu prostě patří. Je ale možné je přijmout a vědět, že jsou v pořádku. Také je dobré mít možnost své pocity sdílet s blízkými, kteří Vám mohou poskytnout podporu, pochopení.

  Přejeme Vám klidný podzim.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj vespolek. Nehledě na moje předchozí dotazy, kde popisuji že mám vztah, bych se chtěl na něco zeptat. Obecně se mi líbí víc o něco málo mladší holky než já (třeba 12leté). Bojím se že mi to zůstane dál a bude to divné. Nedá se s tím něco dělat? Každopádně nic na mém vztahu to nemění, jsem v něm spokojený a dělá mě štastným. Díky za odpověď.

  kluk, 14 let, 12. září 2019

  Ahoj,
  jsem si jistá, že se nemusíš obávat. Sám říkáš, že jsi ve svém současném vztahu spokojený a to, že ti připadají atraktivní dívky jen o něco málo mladší, než jsi ty, nemusí znamenat do budoucna vůbec žádnou komplikaci. Samozřejmě, kdyby se ti dvanáctileté dívky líbily stále ještě jako dospělému, musel bys tuto situaci řešit. Ale aktuálně bych to nepovažovala za problém.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku, chodím na základní školu do devátý třídy a teď jsem v praze u strejdy, tak jsem se rozhodl ti napsat. V naší třídě je jedna holka a ta kouří a pije a moje kamarádka říkala, že si prý i píchá marihuanu, a ta holka se mi líbí, ale vůbec se mnou nemluví, pomoc co mám dělat, já si ji chci vzít za ženu.

  kluk, 15 let, 9. září 2019

  Ahoj,
  rozumím tomu, že se ti tvoje spolužačka líbí a připadá ti atraktivní, ale dovolila bych si zpochybnit tvé rozhodnutí vzít si za ženu někoho, kdo od patnácti let kouří, pije alkohol a užívá drogy (ačkoli marihuana se nitrožilně neužívá, takže je otázkou, nakolik je tato informace relevantní). Pokud skutečně už ve svém věku uvažuješ o budoucí manželce, měla by být tato úvaha postavená i na jiných hodnotách, že se ti někdo líbí vzhledově. Zkus se znovu zamyslet nad tím, jestli dívka s takovýmto chováním je vhodnou partnerkou k dlouhodobému vztahu a jestli by nestálo za to případně počkat a porozhlédnout se po perspektivnější přítelkyni.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj, mám takový problém.Začnu ot začátku když jsem se narodil tak od nás otec odešel a neměl o mně žádný zájem jenom posílal peníze. My jsme s mamkou zůstaly samí, mamka měla jednu nejlepší kamarádku která taky zůstala s dcerou sama. Takže jsme se dost často navštěvovali, a ja jsem se zamiloval do ti její dcery. Když mi bylo 10let tak mamka bohužel dostála rakovinu a umřela, Prombel byl že jsem neměl žádnou rodinu jak už jsem psal otec se o mně nezajímá ani nepřišel mamce na pohřeb, měl jsem jenom jednu babičku která už byla v domově důchodců. Mnel jsem štěstí a neskončil jsem v domově protože si mě osvojila matčina kamaradka o které jsem už psal. Jenom že ja jsem nepřestal milovat tu její dceru ,snažil jsem se odmilovat ale nejde to. Pořád na ní myslím je úžasná a krásná. Jenom že ja vím že spolu nikdy nebudeme protože podle zákona to je incest. Prosím poraďte mi jak se mám chovat. Předmět děkuji za odpověď Ps tahle poradna je super

  kluk, 14 let, 19. srpna 2019

  Ahoj,
  předně musím říci, že tvůj osud by vystačil na několik životů a je neuvěřitelné, čím vším jsi si musel za svůj dosavadní život projít. Moc mě mrzí, co jsi musel zažít a s čím vším jsi se musel vyrovnat. Věřím, že tím jsi si svou dávku smůly vybrat a čeká tě už jen krásný a šťastný život.
  Co se týká tvého dotazu; je bezvadné, že cítíš tak silné sympatie k někomu, kdo je ti blízký. Pokud jsou vaše sympatie oboustranné a časem by se z nich vyvinul třeba opravdový partnerský vztah, nemusíš se ničeho obávat, protože by se skutečně nejednalo o incest. Zákaz intimit a případného manželství se týká jen pokrevních příbuzných a to vy nejste, takže v tomto ohledu můžeš být zcela bez starostí.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku
  Mám malý problém. Líbí se mi jedna holka o dva roky mladší. Ten problém je, že je moje příbuzná. Moje babička má tetu a ta teta je její babička. Když jsem u ní byl naposledy, řekla mi sama od sebe, že miluje nějakého jiného kluka. To mě hodně zamrzelo a pořád na ni myslím. Dokonce jsem si stáhl pár její fotek ze stránky obce, kde bydlí a dál si je v mobilu jako tapetu. Poraď co s tím. Mám jí to říct?
  Předem děkuji

  kluk, 11 let, 4. srpna 2019

  Ahoj,

  hodně záleží na tom, co bys té holce chtěl říct. Nemusíš jí hned přímo říci, že ji miluješ, ale můžeš jí třeba jen naznačit, že se Ti líbí, nebo že je Ti s ní fajn. Například tím, že se na ní pěkně usměješ, budeš se zajímat o to, co má ráda. Můžete být dobrými kamarády a uvidíš sám, jak se to bude vyvíjet. Někdy je od přátelství kousek k lásce, navíc jste hodně mladí, nemusíš s ničím spěchat. To, že jste příbuzní, nemusí být v kamarádství problém, navíc jste hodně vzdálení příbuzní, takže to teď nemusíš řešit.

  Přejeme Ti, aby to pro Tebe dopadlo dobře.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj Aliku. Moc me přitahují kluci. Myslel jsem že je to třeba jen puberta a že to časem přejde ale už to mám takhle skoro 3 roky a nevím jak to teda se mnou je

  kluk, 15 let, 19. července 2019

  Dobrý den,

  od 15 let našim klientům vykáme, budu tedy vykat i Vám.

  Takto na dálku Vám opravdu nemohu objasnit, jak to s Vámi je. Spolehlivé rozlišení přinesou až testy na sexuologii po 18-tém roce. Zatím tedy testujte, poznávejte sám sebe, sbírejte životní zkušenosti. Opravdu může zatím jít pouze o hnutí v dospívání, kdy kluci si hrají zejména sami mezi sebou a mohou být značně ovlivněni vedoucími vrstevníky, kteří jim svým sportovním duchem či čímkoli dalším připadají zajímaví... může v tom být touha se jim připodobnit. Takže buďte svůj, dívejte se kolem, můžete na toto téma "zabrousit" s někým dospělým, mužem, kterému věříte, jak on to měl ve Vašem věku. Porovnávejte, a nechte vše plynout, čas přinese odpověď.

  Přejeme Vám příjemné léto,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj chtěl bych se zeptat již delší dobu bych chtěl mít nějakej vážnější vztah, ale moc se mi nedaří. Má to docela dost háčků jedním z nich je že se tak nějak hledám ve své orientaci, ale s klukem bych prostě nechodit nechtěl. (Ani představit si to nemůžu). Dalším je že prostě nevím jak najít holku která by mě zaujala a já jí ? (jelikož prostě nedokážu předstírat vztah s někým koho bych nemiloval). A já prostě nevím sice se teď dost bavím s jednou holkou a docela se mi i líbí dokážu si s ní představit i funkční vztah ale na druhou stranu by to aspoň pro mě nešlo když jí je 12 a mě 14 rozestup věkovej to není velkej ale prostě mi nepřijde ok aby měla holka vztah ve 12ti.

  kluk, 14 let, 5. července 2019

  Ahoj,
  chápu, že v období dospívání není snadné se v sobě vyznat, člověk si teprve začíná dělat představu o tom, s kým by chtěl být, kdo se mu líbí, co je pro něho ve vztahu důležité.
  Každý jsme v tomto ohledu jiný a nedá se obecně říci, jak najít dívku, se kterou budou sympatie a city oboustranné, někdy se stává, že pomyslná jiskra buď přeskočí, nebo ne. V každém případě je dobré na sebe netlačit a dát těmto věcem čas, není kam spěchat. Často hlubší a bližší vztah vyplyne postupně z fungujícího přátelství, kdy lidé v průběhu času zjišťují, že si rozumí a je jim spolu dobře. Je dobře, že jsi vnímavý ke svým pocitům a nechceš předstírat něco, co tak necítíš, věřím, že takový vztah jen naoko by neměl žádný smysl. Je moc fajn, že si rozumíš s mladší kamarádkou, také se snažíš brát ohled na její nižší věk. Můžete tomu dát čas, zůstat v kontaktu, přátelsky se dál poznávat a časem dát šanci i např. chození, pokud by byl zájem oboustranný. Chci Tě podpořit i ve sdílení toho, co prožíváš, s ostatními, ať už rodinou či kamarády. Věřím, že i oni mají podobnou zkušenost a můžou Tě tak pochopit i podpořit.

  Přejeme Ti hezké léto,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj všichni, líbí se mi jedná holka ve třídě vůbec se nebavíme když jsem jí chtěl pustit sednout jen něco zašuškala a odešla. Furt na sebe divně koukáme. Neak ji chci říct že se mi líbí ale nevím jak. Tak bych se chtěl zeptat jak na to??

  kluk, 13 let, 4. července 2019

  Ahoj,
  naprosto chápu, že udělat první krok (zejména v případě první lásky) je dost obtížné a stojí to spoustu odvahy. Řekla bych ale, že není nutné skládat jí okamžitě vyznání a že bude možná pro vás oba příjemnější, když budeš postupovat pomalu a zvolna. Můžeš si s ní třeba začít povídat, abys zjistil, jestli jsou sympatie oboustranné, jestli máte společné zájmy a témata k hovoru. Když vám bude spolu příjemně, můžeš ji časem někam pozvat (třeba do kina, do cukrárny, na sportování, procházku...). Když se lépe navzájem poznáte, bude to pro tebe určitě mnohem jednodušší i příjemnější. Navíc si myslím, že ona tvé sympatie vytuší a dost možná ti také pomůže udělat první krok od kamarádství k lásce.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj vespolek. Než začnu, ano, četl jsem poradnu a nic podobného jsem nenalezl, omlouvám se, jestli tím zdržuji. Tak tedy začal bych tím, že za 4 měsíce mi bude 15 a už 2 měsíce chodím s jednou dívkou, která je ovšem o rok mladší. Byli jsme již několikrát venku na procházce a dali jsme si již první polibek. Nechci jí ztratit, protože je to dokonalá dívka, je krásná, chytrá a rozumná. Problém je v tom, že začíná být hrozně nadržená, chce po mně intimní věci jako necking, mazlení atd. Ne, že bych to nechtěl, právě naopak, ale jsme zatím oba pod zákonem a já nevím jak jí to říct, aby se se mnou nerozešla. Opravdu jí nechci ztratit, je to má první láska a moc jí miluji. Zařaď do lásky. Za kladnou odpověď budu moc rád.

  kluk, 14 let, 1. července 2019

  Ahoj,
  především bych chtěla ocenit to, jak zodpovědně a zrale k celé situaci přistupuješ. Ačkoli sám toužíš po intimním sblížení, uvědomuješ si, že musíte ještě nějaký čas počkat, než k němu dojde. Z tvého dopisu je patrné, jak velmi jsi do své slečny zamilovaný a jak si jí vážíš. Věřím tomu, že i ona to má podobně a pochopí proto, když jí na rovinu řekneš, že s intimnostmi budete muset ještě nějakou dobu počkat. Zdůrazni, že ji velmi miluješ, nechceš ji ztratit a vážíš si ji. Váš vztah přece nestojí na tom, zda mezi vámi dojde k intimnímu sblížení, ale na úplně jiných hodnotách. Tvoje slečna by měla pochopit a ocenit, že ji do ničeho netlačíš a respektuješ to, že jste oba ještě „pod zákonem“, ačkoli tě to stojí také spoustu přemáhání. To není věc, za kterou by ses měl omlouvat, ale naopak kterou by měla ocenit. Věřím, že to všechno dobře dopadne a budete si svou první lásku ještě dlouho užívat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj, rád bych se zeptal. Sice je mi 13, ale už se půl roku snažím najít holku, ale nedaří se mi to. Netuším, co s tim, a celkem mě to štve. Proto se chci zeptat, kde bych nějakou našel?

  kluk, 13 let, 29. června 2019

  Ahoj,
  hledal jsi všude? Holka je prakticky každý druhý člověk, takže najít nějakou by nemělo být vůbec těžké. :-D

  Jestli máš nějaké konkrétní požadavky na hledanou holku, tak z nich nejspíš přibližně vyplývá, kde ji hledat. Má třeba mít stejné zájmy? Jaké to jsou zájmy? Kde se schází lidi s takovými zájmy? Mají třeba nějaké výstavy, veletrhy, nebo nějaké kulturní akce?

  Já tě neznám, tak nevím, co tě zajímá, nemůžu dát konkrétnější radu. Kdybys třeba hledal dívku, kterou zajímá bourání vysokých komínů, tak si stačí počkat na nějakou pěknou demolici a sledovat, kde kdo kouká a žasne... a zároveň je také holka. ;-)

  Alík

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku a spol. Vím že je to možná opravdu moc předčasné řešit ale nějak mi to prostě dřímá v hlavě již delší dobu se sleduju a zjišťuji že se mi líbí kluci. Osobně sem s tím docela v pohodě být gay by mi nevadilo (vlastně to nevím ani jistě)ale má to jeden háček vždy již od malička jsem si přál až budu dospělý založit šťastnou rodinu jenže si nedokážu představit že bych žil s někým kdo mě nebude po určitých stránkách přitahovat.

  kluk, 14 let, 15. června 2019

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že ses několikrát ptal na vztah s dívkou a uváděl jsi, že jsi zamilovaný. Je zcela v pořádku, že si nejsi jistý a tápeš ohledně své orientace. K dospívání takový zmatek patří a myslím, že není potřeba, aby ses hned rozhodoval, nebo se přiklonil k jedné „straně.“ Máš nárok na to, aby ses cítil nevyhraněný a zatím ještě nevěděl. Proto jsem také přesvědčená, že se zatím ani nemusíš vzdávat svého snu o založení rodiny. Navíc i kdybys v budoucnu zjistil, že jsi skutečně gay, ze svého snu o rodině nemusíš nijak slevovat. Spousta homosexuálů žije ve velmi šťastných partnerstvích i rodinách. Ale jak jsem už uvedla; zatím je předčasné dělat nějaké definitivní závěry a zbytečně se tím trápit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku mám problém
  Líbí se mi jedna holka a já nevím jak jí to mám říct
  Prosím prosím pomoc.

  kluk, 10 let, 5. června 2019

  Ahoj,
  je hezké, že se Ti líbí jedna holka a rád bys jí to řekl. Někdy není potřeba spěchat s přímým vyznáním lásky, můžeš tomu dát čas a projevovat jí svůj zájem a přátelství skrz to, jak se k ní chováš. Věnovat jí pozornost, zajímat se o ni, zjišťovat, co má ráda, co ji baví, povídat si s ní, trávit spolu čas, prohlubovat vaše přátelství. Věřím, že časem vycítíš, jestli je zalíbení oboustranné a pak můžeš naznačit více např. formou dopisu nebo i napřímo jí říct, že se Ti líbí. Je dobré nechat si to na klidnou chvíli a místo a zároveň také, až na to dozraje ten pravý čas. Probrat to můžeš např. s někým blízkým, ať už s kamarádem nebo s rodiči. Věřím, že i oni měli své první lásky a mohli by Tě také podpořit.

  Přejeme Ti hezké letní dny,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku a spol. Mám takový menší problém. Ve třídě mi řekla jedna kamarádka, že se líbím jedné holce, se kterou se ona baví. A tušil jsem to i bez ní, protože furt po mně pokukovala a vždy cukla pohledem, když jsem se já podíval na ni. Jenže mně se nelíbí. Nevím jak jí to říct, aniž bych ji urazil. K tomu navíc nemůžu na to svěřit kamarádku, která mi to řekla, protože je trochu taková drsnější holka a urazila by ji ještě víc než já. Prosím pomozte.

  Vojta, 12 let, 9. června 2019

  Ahoj,
  v první řadě bych ráda ocenila, že ti záleží na citech tvé kamarádky. I když se ti nelíbí, nechceš ji zranit a urazit. Jsem si jistá, že zdaleka ne všichni kluci ve tvém věku by přemýšleli tak vyzrále a ohleduplně. Zároveň chápu, že je to pro tebe obtížná situace. Tvá kamarádka k tobě chová sympatie, které z tvé strany nejsou opětované, ale na druhou stranu se ona ještě nevyjádřila a víš to pouze od vaší společné kamarádky. Zatím tedy, podle mého názoru, nemusíš dělat nic. Dokud ti to neřekne ona sama, nemusíš k tomu zaujímat žádný postoj a dál se k ní kamarádit stejně jako doposud.
  Pokud dojde k tomu, že se ti ze svých citů vyzná, určitě bys měl být upřímný. Lásku a zamilovanost si nejde vynutit ani na druhé, ani sám na sobě. Řekni jí, že je ti to líto, ale že k ní necítíš to samé jako ona k tobě. Zdůrazni, že si jí vážíš za spoustu věcí, máš ji rád jako kamarádku a nerad bys o ni přišel. Přátelství není vůbec málo a věřím, že tvou citlivost a ohleduplnost ocení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku a podobně.Je to pro mně těžké to tady psát ,ale jsem si jistý že jsem gay a nevím jak to vezme můj nejlepší kamarád.Bavíme se už od 1.třídy a nechci to pokazit ,víte on moc gaye nemusí a u rodičů mi to je docela jedno,protože jim to nehodlám asi vůbec říct ,ale poraďte prosím jak to říct mým kamarádům.Předem děkuji za odpověď. :)

  kluk, 13 let, 3. června 2019

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že máš obavy, jak lidé, na kterých Ti záleží, přijmou, že jsi gay. Někteří lidé to, co považují za odlišnost, přijímají jen velmi těžce. Většinou spíše v obecné rovině. Když jde o jejich blízké, dokážou být mnohdy tolerantnější. Bohužel, však ne všichni. Nedokážeme Ti říct, jak situaci přijme Tvůj kamarád a ani Ti neumíme poradit, jak konkrétně mu o sobě říct. Neexistuje jeden univerzální recept a my Tvého kamaráda neznáme. Možností, jak někomu něco sdělit je mnoho. Je možné říci vše na rovinu nebo navodit téma a naznačit, že někdy přemýšlíš, že se to možná Týká i Tebe. Jinou možností je vše napsat a dát to kamarádovi přečíst. Jak to kamarád vezme, to Ti nikdo nezaručí. Avšak v případě, že by Tě kamarád nedokázal brát takového, jaký jsi, potom to není opravdové kamarádství. Protože tím nejdůležitějším v přátelství je, že člověk prostě může být sám sebou. I když to pro Tebe může být obtížné, vlastně to pro vás oba může být takový test vašeho přátelství. Jestliže by kamarád Tvou zprávu nedokázal přijmout, nevypovídalo by to nic o Tobě, protože být gay, je v pořádku, ale o kamarádovi, o tom, že mu schází tolerance.

  Přejeme Ti klidné dny a opravdové kamarády kolem sebe.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj:)
  Mám další dotaz. Mám jít s holkou ven na procházku do kavárny a tak jo a vůbec nevím jak se mám chovat, kam s ní mám jít a vůbec nevím o čem mám mluvit protože se docela stydím:(
  Prosím poraďte mi co nejvíc, děkuji:)

  kluk, 14 let, 27. května 2019

  Ahoj,
  vzhledem k tomu, že jsem ti dneska odpovídala na to, že se nedokážeš rozhodnout mezi dvěma dívkami, předpokládám, že rozhodnutí jsi ještě neudělal. Znovu bych proto ráda zopakovala, že si nemyslím, že je dobrý nápad, chodit s jednou dívkou na rande, zatímco současně flirtuješ a vyznáváš lásku i druhé. Není to fér a z této situace nemůže vzejít nic dobrého. Nejprve se proto rozhodni, s kterou z nich chceš vlastně být a teprve potom si domlouvej rande.
  Co se týká chování na schůzce; jsem jednoznačně pro přirozenost. Na nic si nehraj, nesnaž se zapůsobit a vynech všechny pózy. Ptej se jí na to, co ji zajímá. Povídej jí o svých zálibách a určitě najdete spoustu společných témat, když necháte hovor volně plynout. Ale jak už jsem řekla; nejprve si udělej ve svých vztazích pořádek.
  Měj se hezky!
  Bára