Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Jak má kamarád sbalit kluka

  Ahoj Alíku a všichni, můj kamarád(14) - gay, má problém a ptá se mě. Nechce se ptát nikde po poradnách, ale já mu s tím nemůžu pomoci, jelikož nejsem ani gay, ani vztahový poradce.:-> Ptám se proto vás. Zalíbil se mu jeden kluk(16). Zná ho přes počítač, přes jednu přednášku, má na něj kontakt, ale nikdy mu ještě nepsal. Další problém je, že bydlí přes 200 km daleko přímou čarou. Vůbec netuší, jestli je gay. Jak už z toho asi jde pochopit, ptá se mě, jak ho má sbalit. Já na to bohužel neznám odpověď.;-) Chápu, že je to asi zvláštní, moc vám děkuji za odpověď!:-)

  kluk, 14 let, 23. dubna

  Ahoj,

  chápu, že bys kamarádovi rád poradil. Tvůj dotaz není zvláštní, umím si představit, že je to často těžké oslovit někoho, koho moc neznáme a kdo bydlí daleko - natož když si dopředu nemůžeme být jistí, jestli vůbec má stejnou sexuální orientaci, jako my. Bohužel, nemám úplně zaručenou radu, jak někoho sbalit. Připadá mi úplně ok, pokud onoho kluka kamarád osloví a dá nějakým způsobem najevo svůj zájem. Každému může v tomhle ohledu sedět trošku něco jiného: Někdo tomu druhému upřímně napíše, že se mu líbí a jestli by se s ním nechtěl někdy vidět. Jinému zase vyhovuje začít si nejdříve psát třeba o tom, co mají ti dva společného (např. škola) a postupně si zjišťovat, jestli si spolu dobře rozumí. Důležité je, aby Tvůj kamarád vycházel hlavně z toho, jak to sám cítí. Kdybys chtěl, můžeš kamarádovi doporučit projekt S barvou ven (tady je odkaz: https://www.sbarvouven.cz/), který může být nápomocný, pokud někdo řeší otázky kolem své sexuální orientace.

  Zdraví

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Nevím, o čem si s ní povídat

  Ahoj, alíku jak se vede?? Mě docela divně mám rád jednu holku ( nepíšu miluju pro mě to zní divně ), jsme jen kámoši a píšeme si ( asi 3 jsem ji řekl co kní cítím ) ale prostě nevím o čem si sní psát a když je příležitost povídat.

  alíku dík předem a pozdrav od MR.>X<-

  kluk, 12 let, 23. dubna

  Ahoj,
  děkujeme za pozdrav i dotaz. Chápu, že někdy může být poměrně obtížné hledat téma rozhovoru, ale pokud je ti v přítomnosti oné dívky příjemně, mělo by to vyplynout víceméně samo. Z osobní zkušenosti velmi doporučuji na nic si nehrát, nic nevymýšlet, ale být co nejpřirozenější. Není potřeba vymýšlet žádné „obrovské“ a závažné téma rozhovoru, ale klidně si s ní povídej o tom, co jsi dělal, co zajímavého jsi zažil, co jsi četl, viděl a podobně. Když je dvěma lidem spolu příjemně a jsou si sympatičtí, obvykle je pro ně atraktivní v podstatě všechno, co jim ten druhý vykládá. Nezapomínej se ptát i na to, co zajímá tvou kamarádku, čím se ve volném čase zabývá a jaké má zážitky, protože ve vyváženém vztahu by zájem měl být vždy vzájemný.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak si vybrat holku?

  Dobrý den, potřeboval bych radu. Já jsem kluk, který má rád holky, ale neumí si vybrat, a když už si vyberu a něco zkouším tak se mi začne líbit zase jiná holka a na tu co jsem to zkoušel jsem se vykašlal, protože se mi přestala líbit. Pomalu každej týden se mi libí jiná holka a nebo se mi libí třeba 2 a více zároveň. A také si dělám hodně falešný naděje. Momentálně se mi začaly líbit moje 3 spolužačky. První spolužačka (říkejme jí Lenka) se mi libí už delší dobu, bavím se s ní už asi 4 roky, ale nikdy to nebylo tak, že by chtěla i ona mě. Jsme fakt dobří kamarádi a bojím se něco zkusit, protože by to mohlo zničit kamarádství. A navíc kdybych něco zkusil tak to ví VŠICHNI. Hrajeme spolu počítačové hry atd.. Nikdy na mě opravdu hnusná nebyla, samozřejmě, že se děje to, že na mě nadává, ale to je myšleno ze srandy v rámci vtipu. Druhá spolučka (říkejme jí Agáta) se kterou se znám už od školky. Většinou jsme na sebe vzájemně házeli špínu a neměli se rádi, ale teď je to úplně jiné než dříve. Začli jsme zase chodit do školy se připravovat na přijímací zkoušky. Agáta se na mě furt usmívala a se vším mi radila. Třetí spolužačka (říkejme jí Bára) s tou se znám také od školky. Je to nejlepší kamarádka Agáty. S tou jsem už sice ’'chodil’', ale v první třídě. To byly takový ty dětský lásky. Také jsme potom na sebe okolo té šesté sedmé třídy házeli špínu a neměli se rádi. Měla i nedávno kluka, ale nevím zda ho furt má, protože dřív se o tom furt mluvilo a teď nic. S tou Bárou mi to teď přijde úplně jiné, je nějaká víc hodná. Potřeboval bych pomoct, protože nevím co mám dělat. Zda to zkusit nebo ne. A pokud ano tak na kterou. Předem díky.

  kluk, 14 let, 20. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém vztahu k holkám. Je pro Tebe těžké si vybrat jednu holku, protože se Ti třeba za chvíli líbí ještě jiná a za nějakou dobu se to zase změní. Aktuálně se Ti líbí tři spolužačky. Ptáš se nás, jestli to máš s některou z nich zkusit a jak si vybrat.

  Přijde mi, že to někdy může být až zahlcující, když se tak často mění, která z holek se Ti líbí. Je dobře, že ses svěřil a nezůstal na to sám. Říkám si, že když má člověk často falešné naděje, tak mu to taky ubírá sil, zasloužil by sis proto větší stabilitu. Ještě důležitější otázka, než kterou holku si vybrat, mi přijde otázka, co bys od vztahu s tou holkou chtěl? Možná bys jí chtěl víc poznat, víc s ní chodit ven, nebýt zkrátka sám, anebo možná zatím nejsi jistý, co bys od budoucího vztahu rád. Ptám se proto, že když člověk vidí jasněji to, co by rád, tak se mu za tím i lépe jde a méně věcí jej od toho odkloní.
  Na Tvou otázku Ti proto, bohužel, neumím odpovědět, ale Ty to jistě časem zvládneš sám. V Tvém věku je přirozené a normální, že hledáš a objevuješ holky i případný vztah, ve kterém bys byl rád. K tomu taky patří i to, že je toho někdy moc a že je těžké se rozhodovat, protože se pocity k druhým mohou měnit. Sympatie můžou vznikat a pak zase zanikat a stejně tak vztahy. Zároveň se z toho všeho spoustu učíš a věřím, že postupně se objeví slečna, se kterou si padnete do oka a bude vám spolu hezky. Asi víš, že to není jen na Tvém rozhodnutí, ale taky na rozhodnutí dané slečny, protože vztah tvoří vždycky dva a dobrovolně. Můžeš se zkusit zamyslet i nad tím, jak asi vnímají holky to, jak se k nim chováš, jak s nimi mluvíš aj. Možná by ses o tom s někým mohl i poradit. Třeba máš v okolí někoho, komu by sis uměl představit se svěřit a sdílet s ním zkušenosti, něco se od něj dozvědět, možná to bude starší kamarád/ka, možná táta aj. Neboj se o tom začít mluvit, tak si můžeš třídit i všechny myšlenky kolem. Chci Tě podpořit, ať na sebe ani na holky v Tvém okolí nespěcháš. Všechno má svůj čas a vztahy dozrávají postupně.

  Ať jde vše podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Co s holkou?

  Ahoj Alíku,nebo ten kdo mi odpoví, je mi 9 let a už od školky se mi líbily holky,potom mě to přešlo a když jsem viděl,jak to v mé třídě dělají všichni,to dělali už ve druhé třídě,dokonce říkali,že je to jejich holka,a tak to zase začlo.Bohužel se mi nikdo nelíbil,až jsem jedou našel jednu holku z hudební nauky,kam chodím a pochopil jsem,že ted´ už to není jenom to,“že se mi líbí“.Co mám dělat dál???

  Oliver, kluk, 9 let, 19. dubna

  Ahoj Olivere,

  přiznám se, že možná úplně nevím, na co se ptáš. To, že se Ti líbí jedna holka z hudební nauky – tedy, jestli tomu správně rozumím, asi víc, než líbí, možná ji máš rád? – je přece hezké. A co s tím? No, užívat si, že ji potkáš, povídat si s ní. Pokud chceš, aby to věděla, můžeš jí klidně říct, že ji máš rád. Pokud si na to zatím netroufáš, klidně spolu můžete prostě kamarádit, ono není vždycky nutné si říkat, jestli spolu lidi chodí nebo nechodí. To důležité je, jak jim spolu je. A když je jim spolu hezky, přirozeně je to táhne k tomu, aby si povídali, aby spolu trávili čas. Můžeš to také probrat s rodiči nebo někým jiným, komu důvěřuješ, možná by bylo zajímavé si popovídat o tom, jaké byly jejich první lásky. Píšeš, že je Ti 9 let, není kam spěchat, první vztahy se rozvíjí až v období dospívání, je v pořádku dát tomu čas, aby vše uzrálo, jak má, nemusíš se do ničeho tlačit - často se stává, že ostatní i přehánějí v popisu toho, co už ve vztazích zažili, kdo je čí holka apod.

  Přejeme Ti spoustu prima zážitků
  Modrá linka

  Kluci a láska

  S holkou v posteli - oblečený

  Ahoj Alíku(nebo zdravím prostě toho kdo mi odpoví),
  rád bych se zeptal, nedávno jsem měl sen že jsem spal s holkou v posteli ale byl jsem oblečený. Ne že bych to chtěl teď někdy dělat ale jenom by mě zajímalo jestli je to legální nebo illegální.
  Předem děkuji za odpověď.;-)

  Ahoj,

  je dobře, že se snažíš opatřovat si informace, které Tě zajímají. Neuvádíš svůj věk. Podle našeho zákona jsou dětem do 15 let zakázány veškeré sexuální aktivity. Ovšem spát oblečený v posteli s nějakou kamarádkou, aniž byste prováděli tyto nezákonné aktivity, na tom nic špatného není. Současně mě napadá, že to však někdy v takovém případě může třeba i svádět k tomu, aby člověk nějaké hranice překročil. Může být prima zamyslet se nad tím, co takový sen pro Tebe znamená, někdy může vyjadřovat touhu po blízkosti nebo náklonnosti nějaké dívky, která je přirozená.

  Přejeme Ti pohodové jaro.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Nesmělý vůči holkám

  Zdravím Vás, Alíku a spol.
  Můj problém spočívá v tom, že jsem neschopen se pořádně vyjadřovat před jakoukoliv holkou (krom mamky a sestry a učitelek) a dotknout se jí? To už vůbec nezvládám, aniž bych se choval zvláštně.
  Chtěl bych nějak poradit, protože se snažím říct své city k jedné holce, ale jak jsem již vise uvedl, tak mi dělá problém živý kontakt s holkou.
  Je to nějaké psychické postižení?
  Předem děkuji Všem.

  kluk, 14 let, 15. března

  Ahoj z Modré linky,

  už dopředu tě mohu ubezpečit, že netrpíš žádným psychickým postižením, když Ti nejde "živý kontakt" s holkami. Takhle to má docela hodně kluků ve Tvém věku, i když to třeba tak na první pohled nevypadá. Některým jde kontakt s holkou lépe, přirozeněji, jiní musí překonávat stud, zábrany nebo strach, další se "chovají zvláštně" nebo vůbec nedostanou odvahu s holkou mluvit. Situace se ještě zhoršuje, když jde o kontakt s holkou, na kterou jim záleží.

  Říkám si, že by Ti mohlo pomoci si dopředu zkusit říct to, co bys chtěl té holce sdělit. Říct si to sám, představit si tu situaci, nebo před zrcadlem, nebo (pokud je to možné) si to "nacvičit" se sestrou. To by Tě mohlo lépe připravit na opravdový kontakt. Té holce můžeš také říct třeba "víš, já se docela stydím, ale chci Ti říct…“ Pokud holka stojí za to, neodhaduje kluka podle toho, jak se dokáže vyjádřit, ale podle toho, jaký skutečně je. Navíc, určitá neobratnost je pro holky někdy i milá a přitažlivá.

  Pokud bys chtěl, můžeš své city vyjádřit i písemně, třeba tak, že napíšeš dopis, který té dívce pak předáš - říct "já pro Tebe něco mám" nebo "chci Ti něco předat" by nemuselo být tak náročné. Bude to zároveň živý kontakt, ale měl by být jednodušší. Nebo můžeš té dívce dopředu napsat zprávu, že jí chceš něco říct, a tím si připravit půdu.

  Co se týká doteků, ty většinou přicházejí samy, až se dva lidé sblíží. Začít se může třeba malým, lehkým pohlazením, třeba po zádech, ruce, a pak třeba stiskem ruky, lehkým objetím jednou rukou apod. Je to pak natolik přirozené, že o tom člověk ani nemusí přemýšlet. Uvidíš, jak se věci vyvinou.

  Držíme palce a přejeme pěkné zamilované jaro,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak poradit bratranci

  Ahoj, mám další dotaz.
  Už jsou to asi dva měsíce, kdy se mi přiznal můj bratranec (budeme mu říkat H) s tím, že se mu líbí spolužačka (té budeme říkat L). H jsem se snažila pomáhat, jednou jsem mu dokonce ukázala už zodpovězené dotazy v této poradně na téma Kluci - láska. U některých říkal že to zkusí, ale není zrovna ten typ co když něco řekne, tak to udělá:-D. Po několika týdnech různého myslení, hledání a dalších věcí, mi H řekl že to vzdává;-(.

  Takže můj dotaz(y) zní takto: jak nějak „namotivovat“ H, aby (obzvlášť tohle) nevzdával? A můžete mi prosím pokud možno i tipy, co by měl H dělat?
  Odpověď po zodpovězení tento dotaz ukážu H.

  Děkuji za radu.

  holka, 10 let, 1. března

  Ahoj z Modré linky,

  je od Tebe hezké, že chceš bratrance podpořit. Z toho, co píšeš, se mi zdá, že už jsi teď udělala dost. Nemyslím si, že cílem je hledat další a další rady, jestliže Tvůj bratranec o všem jen přemýšlí a nezkusí nic udělat. Žádná rada totiž nemůže nikdy fungovat, když se jí člověk neřídí. Napadá mě, že mu můžeš říct, že Tě mrzí nebo se Ti nelíbí (nebo prostě to, co opravdu cítíš), že to ani nezkusil a chce to vzdát. Také mu můžeš nabídnout, že si o tom s Tebou může povídat a může s Tebou mluvit o tom, proč by stálo za to zkusit to, co mu brání v tom, aby to zkusil a tak podobně – pokud bys s ním o tom opravdu mluvit chtěla.

  Přejeme Tobě i bratranci, abyste se měli fajn
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Gay - coming out

  Dobrý den, jsem gay a vím to. Před pár měsíci jsme to zjistit a už jsem se s tím sžil. Jen to vím jenom já a už mě nebaví to držet v tajnosti. Jenže nevím jak to ostatním a rodině říct. Prosím o pomoc.

  kluk, 14 let, 21. února

  Ahoj,

  je moc fajn, že potom, co jsi zjistil, že jsi gay, se Ti s tím už povedlo sžít. To je prima první krok k tomu, abys mohl být sám sebou. Zároveň chápu, že teď řešíš, jak o tom povědět i ostatním.
  Doporučila bych vycházet hlavně z toho, jak to sám cítíš – i z toho, jak znáš svoji rodinu a kamarády. Můžeš se zkusit nejdřív zamyslet nad tím, jak to obvykle u Vás doma chodí, když někdo z ostatních sděluje něco významného. To by Ti pro začátek mohlo trošku napovědět, jak na to. Přála bych Ti, abys pro sebe měl co nejvíc podpory – můžeš se podívat třeba na stránky S barvou ven (https://www.sbarvouven.cz/), kde se zabývají vším, co souvisí s „coming outem“. Můžeš jim napsat do online poradny, organizují taky každý měsíc podpůrné skupiny pro ty, kteří řeší něco podobného, jako teď Ty. Ozvat se můžeš i nám na Modrou linku, a to na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Možná jsem gay

  Ahoj Alíku a jeho kamarádi. Jsem na to ještě malý ale i tak si myslim že jsem gay. Jako malý jsem si hrál s panenkama a ve školce jsem byl v holčičím koutku. Teď mám takovou "úchylku" a to že před spaní m(v posteli) si představuji život kde chodím s jedním klukem. Mega mě to baví a občas vzrušuje. není to divné? Také jsem zkoušel představovat si vztah s holkou ale to prostě nejde. Miluji vaši poradnu ikdyž naprosto ukončila moje dětství. Doufám že tato stránka nikdy nezmizí. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 11. února

  Ahoj,

  děkujeme za důvěru, se kterou jsi nám napsal. Už delší čas vnímáš, že jsi gay. Z toho, co popisuješ, to tak být může - ale taky nemusí. Sexualita se může v průběhu dospívání ještě vyvíjet a trošku měnit. Uvidíš proto časem, jak to bude - jestli Tě pořád budou více přitahovat kluci anebo ne. Pokud Tě vzrušují představy o tom, že chodíš s klukem, není to divné, někteří kluci to tak mají. Je to v pořádku, jen je to mezi lidmi méně časté - být gay. Máš právo být sám sebou. Děkujeme taky za ocenění poradny - nevím, jakým způsobem Ti ukončila dětství, jak píšeš, tak na to nedokážu nějak víc reagovat. Pokud bys potřeboval něco probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Moc malý na zamilování

  Ahoj Alíku, linko a spol. Už jsou to čtyři měsíce co jsem se začal bavit s jednou holkou od nás ze třídy. Prvně jsme byli jen kamarádi, pak dobří kamarádi, potom nejlepší přátelé a po dvou měsících jsme spolu začali chodit. Jenže u mě doma mi pořád říkají že to není normální chodit ze spolužačkou, že je mi teprve třináct a že jsme na to ještě malej. Ale jinak mi ve vztahu nijak nebrání, akorát jsem se ne mě taťka začal dívat jinak. Dost jinak. A ona z něj má strach. Já jí mám fakt rád! A ona mě taky. No spíš jsme do sebe zamilovaný až po uši. Akorát mi hlavou prostě pořád lezou dvě myšlenky. A to: Jestli opravdu není brzo. Nebo jestli se to dá udržet. Já si sám myslím že jo. Je to, abych se přiznal, již po třetí co jsem z holkou ve vztahu, ale žádná jiná holka to se mnou nezvládla držet tak dlouho. vlastě s oběma to bylo na 24 hodin. A myslím že o bylo spíš ze srandy nebosi to chtěli jen vyzkoušet. A ani z jedou jsem se nelíbal, neobjímal atd. Já se chci zeptat jestli to všechno v pořádku nebo jestli by jste pro mě měli prosím nějaké rady. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 9. února

  Ahoj,

  věřím, že když jsme poprvé takhle zamilovaní, přináší to spoustu pocitů, se kterými si někdy nemusíme vědět rady. Ať už jsou to ty krásné a příjemné, anebo právě různé obavy a nejistoty.
  Asi neexistuje přesná věková hranice mezi tím, kdy je na první vztah ještě moc brzy a kdy už je to v pořádku. To, jak popisuješ váš vztah a jak začal, mi připadá přirozené a moc hezké - vznikl z kamarádství, které se postupně prohlubovalo. Dobře si spolu rozumíte, chcete spolu trávit čas - s tím se u dospívajících kolem 13 let v praxi setkáváme docela často. Jiné by to bylo, kdybychom mluvili o sexuálních aktivitách, které jsou do 15ti let zákonem zakázané, a to právě z důvodu, že většina dospívajících na to ve věku pod 15 ještě není dostatečně zralá. Nejde jen přímo o pohlavní styk, ale mezi sexuální aktivity se počítá taky vzájemné dotýkání se na intimních partiích. V tomto ohledu se dá říct, že není kam spěchat.
  Nevím, co přesně myslíš tím, že se na Tebe taťka začal dívat jinak. Umím představit, že pro rodiče je někdy těžké vidět, jak jejich dítě zažívá první lásku - do té doby vnímají syna anebo dceru jako dítě a najednou se objeví chování, které se už víc blíží dospívání a dospělosti. S tím se můžou pojit různé obavy a strachy. Rodiče mohou mít svou vlastní představu o tom, kdy je a není normální s někým chodit. Chtěla bych Tě podpořit, abys s rodiči mluvil o tom, jak to vnímáš Ty. Můžete si spolu promluvit o tom, v čem přesně je jejich obava, z jakého důvodu jim to nepřipadá normální. Ptáš se taky, jestli se to dá udržet - na to Ti odpovědět nedokážu. Každý vztah je jiný a zamilování se vyvíjí různým způsobem. Myslím si, že s tímto teď nemusíš dělat starosti - a spíše si můžeš užívat všechny ty hezké pocity, které první zamilování přináší.

  Zdraví

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Není divné, že se jí líbí obezita?

  Ahoj alíku a spol.
  Mám možná trochu neobvyklý dotaz.
  Vážím 95 kg, je mi 12 let. Ano, vím, je to hodně. Mám holku, která má 78 kg a líbí se jí to.
  Jen se chci zeptat, jestli to není moc divná úchylka, kterou je potřeba řešit.

  kluk, 12 let, 15. února

  Ahoj,
  z tvého příspěvku není zcela jasné, jestli se tvé kamarádce líbí to, že jsi obézní ty, nebo to, že je obézní ona sama. Každopádně ano - existují lidé, které vzrušuje obezita (ať už to, že jsou obézní sami, nebo že je obézní jejich partner/ka, případně to, že ho/ji mohou „vykrmovat“). Nicméně to, co bys měl zcela jistě řešit, není, jestli tvá kamarádka netrpí nějakou úchylkou, ale to, jak snížit svou hmotnost.
  Možná ti teď připadá, že není důvod to řešit, protože sis přece našel holku i tak, ale ve dvanácti letech se skutečně nebudují vztahy na celý život. Pokud se na to podíváš z hlediska partnerských vztahů, je velmi pravděpodobné, že za pár let se budeš ocitat v situacích, když ti tvá nadváha bude naopak navazování partnerských vztahů výrazně komplikovat.
  A to je samozřejmě jen poměrně podružný problém v porovnání s tím, jaké zdravotní problémy jsou s obezitou spojeny a které ti hrozí. Určitě bys měl co poprosit rodiče, aby tě co nejdříve objednali k obezitologovi, který ti pomůže s úpravou životního stylu a se snížením hmotnosti. To by mělo být rozhodně tvou prioritou, protože čím dřív to začneš řešit, tím menší škody obezita na tvém těle napáchá.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kluci a láska

  Líbí se mi spolužačka

  Ahoj Alíku,
  mám jednu otázku. Jsem v deváté třídě a do školy chodím pěšky. Cca tři roky zpět jsem začal každý den chodit do školy a ze školy s mojí spolužačkou. Znám ji už devět let a vždycky jsme spolu moc dobře vycházeli. Teď, když do školy nechodíme, dokážeme si volat klidně i tři hodiny. Myslím si, že k ní něco cítím a ona ke mně taky, ale nejsem si jistý. Občas jdeme spolu ven se projít a já vidím, že oba chceme něco říct, akorát já vůbec nevím, co mám dělat. Proto prosím o radu.

  kluk, skoro 15 let, 9. února

  Ahoj,
  ačkoli tvou spolužačku osobně neznám, troufla bych si říci, že když jste spolu v tak intenzivním kontaktu, vaše sympatie jsou vzájemné. Zároveň bych ti chtěla vyjádřit uznání nad tím, že „netlačíš na pilu“ a necháváš věcem volný průběh. To, že si neřekneš „tak a teď spolu budeme chodit“, ale voláte si, pak se jdete projít apod., svědčí o tom, že jsi vyzrálý a nad věcmi skutečně přemýšlíš. Myslím, že tvůj postup je vynikající a na tvém místě bych se ho klidně dál držela. To znamená, že až se zase vrátíme k normálnímu životu, můžeš ji třeba pozvat do cukrárny, nebo do kina. To už je poměrně jasný signál, že bys s ní byl rád víc než kamarád. Pokud přijme a začnete spolu „randit“, určitě poznáš situaci, kdy ji třeba vezmeš za ruku. Ve vztahových záležitostech je vždy lepší nechat věcem přirozený průběh, než něco „lámat přes koleno.“ Věřím, že se váš vztah bude dál rozvíjet a budete v něm oba spokojeni.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Chtěl bych chodit s asiatkou

  Ahoj, nedávno se mi zdál sen, moc pěkné sen, ale celý den mě to nenechalo klidným a byl jsem celý nějaký smutný. Nevím jak to celé začalo, ale co si z něj pamatuju, tak jsem chodil nebo jen poznával strašně fajn holku. Měla asijské rysy něco jako Číňanka nebo tak. Taky měla dlouhé černé vlasy a byla fakt milá. Líbila se mi. No a problém, který mám je v tom, že žádnou takovou Asiatku neznám. Nejspíš to zní fakt divně, ale líbila se mi tak, že bych takovou chtěl najít i v reálném světě. Je mi 14 a čekal bych odpověď typu na tohle máš ještě čas, ale tohle jsem si říkal, když jsem byl ještě menší a nikdo mi neřekl, kdy je ten správný čas. A taky nevím, jak bych ji měl oslovit, když už bych nějakou takovou potkal. Docela mě to trápí a nevím jak si poradit tak se ptám právě vás. Děkuju a přeju pěkný den <3

  kluk, 14 let, 2. února

  Ahoj,
  každý člověk má nějaký vkus a určitý typ lidí, kteří ho přitahují. Je zcela v pořádku, že tě přitahují asiatky a je dost možné, že je budeš preferovat i v budoucnu a budeš se snažit s nějakou navázat vztah. Nicméně vztah či lásku si nemůžeš přivolat, či naplánovat. Nejprve musíš potkat dívku, která tě zaujme, bude tě přitahovat a budeš se s ní chtít poznat důvěrněji. A teprve potom můžeš přemýšlet o tom, jak ji oslovíš, nebo se ji pokusíš zaujmout (a to samozřejmě záleží na konkrétní dívce, situaci a okolnostech). Bohužel nikdo na světě ti nedokáže předem říci, kdy a kde onu dívku potkáš. Zkrátka budeš muset počkat, až zasáhne náhoda potkáš nějakou, která tě zaujme.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Líbí se mi spolužačka

  Dobrý den,
  Chtěl bych zde poradit co mám dělat, když se mi líbí jedna spolužačka, která se mi líbila už dříve, ale líbila se i mému kamarádovi takže jsem ji nechal mému kamarádovi, protože mi přišlo špatné si ničit kamarádství na tom, abych se snažil ji balit, ale teď se mi líbí zase a s tím mým kamarádem se už nebavím. Dřív, když jsme volali a hráli hry (Ten můj bývalej kamarád, já a další dvě kamarádky a jedna z nich ta co se mi teď líbí) a když mi třeba nadával ten kamarád a jedna kamarádka tak ta holka co se mi líbí tak se mě vždy zastávala a nebyla na mě taková jako ti dva. Nedávno jsem si psal s tou holkou, která se mi líbí a byla na mě hodnější než jsem od ní zvyklej. Takže něco mi říká, že bych se jí mohl líbit a mohl to zkusit, ale to je tak u mě vždycky. Mám pocit, že bych se mohl líbit holce, ale potom to není pravda.
  Poradíte mi prosím co dělat ?

  kluk, skoro 15 let, 1. února

  Ahoj,

  dělej tak, jak to cítíš. Ptej se svého srdce a své intuice. Na druhé straně, kdo nic neriskuje, nic nemá. Může se stát, že nějaký vztah nevyjde, to tak ale má každý. Jednou, dvakrát něco nevyjde, potřetí už to klapne. Toto se nazývá sbírání životních zkušeností, také školou života. Proto se neboj do toho jít, tím spíš, že ze strany té holky jsou náznaky, kdy se Tě zastává, tedy že jí nejsi lhostejný.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Mám s ní být kamarád?

  Zdravím, opět po nějaké době sem píšu nějaký svůj problém. Jak už jsem několikrát říkal, je mi 16 let a omlouvám se že tu někdy položím nějaký svůj problém, ale vy jako človíčci kteří dětem pomáhají, tak bych rád slyšel i Váš názor i přes to že doma máme s maminou skvělý vztah.

  Jak už jsem tady několikrát s vámi řešil mojí přítelkyni, tak jsme se bohužel 8.12 2020 rozešli, je mi to velice líto, ale život prostě jde dál a i když pro někoho je to velmi nepředstavitelné, tak jsem opravdu rád za ten rozchod, je jasný že bych opět chtěl mít nějakou skvělou přítelkyni se kterou by to už šlo dobrou cestou. S mojí přítelkyní jsme se rozešli, protože jsem dělal chyby a bohužel si to neuvědomoval a tak i došlo k rozchodu a k navrácení už nepřišlo. Jak už jsem tady řešil s paní Bárou, tak má přítelkyně má někdy opravdu silné deprese, chtěl jsem jí s tím i pomoct, ale bohužel si nepřála abych jí pomohl, nechce si v tomhle s nikým nechat pomoct a to je špatně, protože v tom vztahu to bylo na mě hrozně těžké, působila na mě negativně když měla někdy ty stavy a pro mě jako člověka který si to nikdy nezažil opravdu těžké, a proč jsem rád že to skončilo ? Protože mě nikdo už netáhne dolu, nemění mě z toho pozitivního naladěného kluka na smutného kluka s nízkým sebevědomím, ve zkratce mě nikdo netáhne dolu a to ona mě táhla dolu. Nevím jak by jste se třeba cítili zrovna vy, ale myslím že ne příjemně, co si osobně myslím, tak že je dobře že jsme se rozešli, protože takoví člověk Vám opravdu kazí život.

  Tohle je menší příběh aby byla jednodušší odpověď.

  Vím že je to zcela na mě ale přece by mě Váš názor velmi zajímal.

  Moje ex přítelkyně chce aby jsme byli dobří přátelé a to jsem jí napsal i já, protože mi jí bylo líto, ale bohužel nevím jestli se s ní mám opravdu přátelit, jsme spolu na škole a každý den se budeme vídat, takže by to bylo vhodné, když se nějakou dobu budeme ještě potkávat, ale tady je problém že opravdu nevím jestli si s ní nadále umím představit kamarádský vztah. Ve vztahu mě táhla dolu, působila na mě negativně a já byl jenom nešťastný a už jsem nebyl ten veselý chlapec (úplně jiný kluk) a jestli by to tak nebylo i v kamarádském vztahu.

  Opravdu mě zajímá Váš názor, někdo mi říká že by jsme měli být přátelé, někdo zase že se mám od ní úplně odpoutat. Ono je možné i že se třeba zase do sebe zamilujeme a třeba se zase dáme po nějakém době dohromady, samozřejmě bych to i chtěl, ale po jejím uvědomí že takové onemocnění se opravdu musí léčit, ale to už je tak vedlejší.

  Děkuji Vám za mé pochopení a za Vaši odpověď a přeji Vám hezký víkend. Tadeáš.

  kluk, 16 let, 22. ledna

  Ahoj,
  zcela chápu tvé pohnutky k ukončení vztahu, stejně jako tvé váhání, jestli máš s onou dívkou zůstat kamarád a jestli to zase neskončí řešením jejích depresí. Nemyslím si ale, že se musíš nutně rozhodnout pro jedno jediné řešení, protože nic není černobílé. Lidské vztahy nefungují tak, že by si člověk řekl: „Tohle bude můj přítel až do konce života“ - a tak to také bylo. Buďto oběma přátelství vyhovuje a splňuje to, co od něj oba očekávají, nebo ne a v tom případě přátelství zanikne. Nemyslím si proto, že je nutné, abys explicitně řekl „budeme kamarádi“ a už nikdy jsi své rozhodnutí nemohl změnit. Můžeš se zkrátka zkusit dál s onou dívkou bavit a pokud vám to bude oběma vyhovovat, skutečně můžete zůstat kamarády. Jestliže postupem času zjistíš, že tě kontakt s ní spíše vyčerpává, nejspíš sám od sebe začneš omezovat styky s ní a postupem času vaše kamarádství vyprchá. Chápu, že pokud na tebe působí jako „vysavač energie“, utápí se v depresích a nechce se svým stavem nic dělat, ani si nechat od nikoho pomoci, musí to být pro její okolí náročné. Je možné, že se její postoj časem změní a pokusí se pohnout z místa, ale stejně tak máš plné právo na to, abys s ní přerušil styky, pokud tě kontakt s ní vyčerpává a dlouhodobě ho vnímáš spíš negativně.
  Měj se hezky!
  Bára