Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kluci a láska

Ahoj,
Potřebuji poradit. Sedím v lavici s hrozně hezkou holkou a má i úžasné vlastnosti: je vtipná, ale ví kdy je lepší se uklidnit. Asi už jste poznali, že se mi líbí, jenže nevím jak jí sbalit. A na to se vás právě chci zeptat. Můžete mi prosím poradit?

Předem děkuji, Adam

kluk, 12 let, 27. prosince 2018

Ahoj,
osobně si nemyslím, že je nutné vyznávat tvé spolužačce lásku, nebo ji přímo balit. Vzhledem k vašemu věku pro vás připadá v úvahu spíše kamarádství než přímo partnerský vztah. Nicméně to neznamená, že by kamarádství bylo méně hodnotné, nebo nemohlo později přerůst v opravdový vztah. Zatím dávej spolužačce najevo své sympatie, zajímej se o ni, povídej si s ní o tom, co ji zajímá a dávej najevo, že ti není lhostejná. Pokud budete mít společné zájmy a vaše sympatie budou oboustranné, třeba se začnete kamarádit a stýkat i mimo školu. Můžete například začít podnikat společně nějaké mimoškolní akce. A je skutečně možné, že vaše sympatie budou natolik silné, že za několik let přerostou i v opravdový vztah.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj všichni,
Máme ve škole ukrajinkou a já jí balím,ale vždy když jdu k ní tak se začnu nehorázně stydět a ve škole před ní uhýbám.Já vím je to divné,ale prostě to tak je :-(
poradíte mi prosím?

kluk 12 let, 14. prosince 2018

Ahoj,

Tvé chování vůbec není divné. Naopak. Je zcela přirozené a normální, jen Ti to každý neřekne, že se tak cítí, protože se za to většina kluků i holek stydí. Ty jsi ale odvážný kluk, tak jsi nám o tom, co to s Tebou dělá, když se ke slečně, která se Ti líbí ("své" Ukrajince) blížíš, napsal, a to chce svůj díl odvahy. Proto věřím, že překonáš i tyto prvotní rozpaky. Zkusit to můžeš různými způsoby. Třeba si pokecat doma s tátou, jak on na tom byl ve 12 letech, jak on "balil" holky, jak se zbavoval rozpaků... Můžeš se s ním vsadit-dnes za ní půjdu. Také se můžeš zeptat kamarádů, jak oni řeší tyto problémy. Můžeš jí přinést nějaký dárek, to se o Vánocích a zkraje nového roku velmi hodí. Můžeš se jí zeptat na její zájmy nebo ji upozornit na dobrý film, koncert nebo knihu a navrhnout jí, jestli by nešla příště s Tebou. Takové rozpaky, jaké cítíš, těch se zbavíš až po delší době, jen osobní zkušeností. Až budeš chtít sbalit holku třeba v 16 letech, třeba už to budeš zvládat lépe a nebudeš potřebovat žádnou nápovědu a dodávání odvahy.

Přejeme Ti hodně odvahy a energie k oslovení Ukrajinky. Držíme pěsti.
Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den, poradíte mi nějaký způsob, jak si najít holku? Děkuji.

kluk, 13 let, 9. prosince 2018

Je mi líto, ale pokládáš moc obecnou otázku.

Holek běhá po světě víc jak tři a půl miliardy, není těžké nějakou najít. Pokud omezíme věk na tvé vrstevnice a místo na celou Českou Republiku, je jich pořád hodně. Asi budeš mít nějaké požadavky – na povahu, na vzhled, na zájmy, na představě o trávení volného času... a z těchto požadavků by ti měla vyjít úvaha, kde takové holky hledat, o čem s nimi mluvit, čím by je asi šlo zaujmout a tak dále. Neboj se neúspěchů, počítej s nimi, neber si je osobně.

Jiná (ale mnohem náročnější) taktika je: buď něčím pro své okolí strašně moc zajímavý. Jinými slovy zařiď, aby si holky chtěly najít tebe. ;-)

Pročti si starší odpovědi v poradně, které popisují konkrétnější případy.

Alík

Kluci a láska

Ahoj, vim na 100% ze jsem gay, ale nevim jak a jestli to rict mame. Posledni dobou hodne nadavam na teplouse aby na nic neprisla a asi by ji hodne prekvapilo kdybych ji rek ze jsem gay. Predem dekuji za odpoved.

PS: je mi 13

Vojta 13 let, 7. prosince 2018

Ahoj Vojto,
chápu, že není snadné říct mámě o tom, že jsi gay. Zároveň pokud cítíš, že to tak opravdu je, nejspíš se to jednou stejně dozví. Záleží na Tobě, jak dlouho si to chceš nechat pro sebe, kdy jí to říct, kdy se na to najde vhodná chvíle a Ty k tomu svěření se dozraješ. Moc nerozumím tomu, proč nadáváš "na teplouše", myslím, že tím si situaci moc neusnadňuješ a naopak to může být trochu nápadné. Věřím, že pokud spolu máte dobrý vztah, postupně to zvládne přijmout tak, jak to doopravdy je, i když na začátku bývá někdy překvapení. Promysli, jestli by se i Tobě ulevilo, pokud by ses mohl svěřit a pak najít chvíli na upřímný rozhovor.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj už delší dobu pozoruju to že se mi líbí kluci
Hrozně mě vzrušuje představa mít něco s klukem třeba ho políbit atd ale v poslední době se to pokazilo protože jsem se zamiloval do svého nejlepšího kamaráda a nevím co mám dělat

kluk, 14 let, 27. listopadu 2018

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že si všímáš svých pocitů. Pokud se Ti líbí kluci, je to v pořádku. Klidně si můžeš svých pocitů všímat, představovat si, co je Ti milé. Nerozumím tomu, co se pokazilo, když ses zamiloval do kamaráda. Jestliže se Ti líbí kluci, potom je docela přirozené, že ses do kamaráda zamiloval. Je to stejné, jako by ses zamiloval do spolužačky, jen s tím rozdílem, že lidí, které přitahuje stejné pohlaví, je statisticky méně, tedy Tvůj kamarád nemusí Tvé pocity opětovat. V každém případě si můžeš užívat jeho přítomnost, těšit se z toho, že se s ním můžeš přátelit. V případě, že bys měl dojem, že jsou Vaše city oboustranné, potom mu je můžeš zkusit dát najevo.

Přejeme pěkný předvánoční čas.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj aliku libi se mi jedna holka ve třide ale je mi trapny ji balit a flirtovat z ni co mam delat

Druhy problem mam kudrnate vlasi chci mit rovne co z tim

kluk, 12 let, 20. listopadu 2018

Ahoj z Modré linky,

pokud nechceš spolužačku balit, můžeš si prostě užívat, že se Ti líbí, její přítomnosti. Občas se na ni můžeš usmát, popovídat si s ní.

Co se týká Tvé druhé otázky, spousta lidí není spokojena se svým vzhledem. Ať již jde o výšku, postavu, barvu či typ vlasů. Kudrnaté vlasy je možné pokoušet se narovnat žehličkou na vlasy, gelovat. Já bych Tě však ráda podpořila spíše v tom, aby ses učil přijmout sám sebe takového, jaký jsi. Skutečná spokojenost se sebou totiž nespočívá v tom, jak člověk vypadá, nýbrž v tom, jaký žije život, jak naplňuje své sny a cíle.

Přejeme Ti tedy více spokojenosti se sebou i prima chvil se spolužačkou.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj,už od čtvrté třídy se mi líbí jedna holka (no mám alespoň tušení) a já zase jí (pokukuje na mě s úsměvem), je trochu problém že ona má ráda i jiného kluka ale on jí zase ne, už jsem se s ní pohádal jednou a omluvil jsem se jí ale nevím jak jí říct že jí mám rád.

Prosím zařadit do Holky a Láska nebo Milování

Tonda, 11 let, 27. listopadu 2018

Ahoj,
myslím, že není nutné říkat jí hned na rovinu, že se ti líbí a že ji máš rád. Vzhledem k vašemu věku se domnívám, že nejschůdnější cesta povede přes pozvolný přístup a pomalé budování vzájemných sympatií, které by možná jednou v budoucnu mohly přerůst i v plnohodnotný vztah. Povídej si s ní, dávej najevo svůj zájem o ní, ptej se jí na věci, které ji zajímají. Pokud zjistíte, že máte hodně věcí společných, rozumíte si a je vám spolu dobře, určitě spolu budete chtít trávit víc času i mimo školu a začnete spolu podnikat i další akce. Možná i ona časem zjistí, že je jí s tebou lépe než s oním klukem, který se jí aktuálně líbí.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj.mám rád jednu krásnou holku z naší třídy,a někdy se mi o ní zdá.No a já jí chci říct že jí miluji. Jak ji to mám říct? Bojím se že mi dá facku,jako jedna moje bývalá spolužačka,které jsem šáhl na zadeček. díky moc

kluk, 12 let, 26. listopadu 2018

Ahoj,
v první řadě bych ráda podotkla, že se nemůžeš bývalé spolužačce divit, že ti dala facku. I když se ti některá dívka skutečně hodně líbí, není to důvod k tomu, abys jí osahával. Je samozřejmě, že tím si její přízeň nezískáš a takové chování se jí nebude líbit. Pro příště si proto taková gesta raději rozmysli.
Co se týká tvého dotazu ohledně spolužačky, která se ti líbí, jsem si jistá, že když jí dáš najevo své sympatie nějakým přiměřenějším způsobem, určitě ji to neurazí. Nemusíš jí rovnou skládat vyznání lásky, ale pro začátek si s ní zkus víc povídat, projevovat o ní zájem. Pokud si budete rozumět, můžete se domluvit, že se potkáte i mimo školu a postupem času rozvíjet váš vztah. Určitě nemá smysl nikam spěchat. Dej vašemu vztahu čas a postupuj pozvolně.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj, ve škole je jedna učitelka, které je 30 a mně se hrozně líbí, já ji miluju a ona mě taky. Chová se ke mně hrozně mile (k ostatním chová zcela normálně), říká mi, že mi to hrozně sluší. Tak jsem ji jednou řekl, že ji miluju a ona říkala, že mě taky. Ale problém je ten věkový rozdíl. Nevím, jak by na to okolí reagovalo, kdybych třeba za pár let s ní začal chodit. Vůbec nevím, co mám dělat. Nemáte nějaké rady? Moc děkuji.

kluk, 14 let, 23. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že se někdy může stát, že se žák platonicky zamiluje do své učitelky. Zároveň ona je dospělá zodpovědná osoba, která by neměla dopustit, aby Váš vztah přerostl v něco víc. To by bylo velmi neprofesionální a nesla by za to určité následky, věřím, že by to také nebylo fér vůči ostatním žákům apod.
Správně vnímáš, že pokud byste se měli opravdu rádi, o nějakém bližším vztahu lze uvažovat až za pár let, pokud bys byl starší a především ona by nebyla v roli Tvé učitelky. Pro tuto chvíli to můžeš z ohledem na okolnosti dát na nějaký čas "k ledu", nechat to uzrát, věřím, že čas ukáže. Zkus se věnovat svým přátelům, zájmům, tomu, co Tě baví a soustředit se na školu. Byla by škoda, aby Tě city k učitelce nějak rozptylovaly a bránily Ti v běžném životě mladého kluka. Můžeš se také zkusit svěřit někomu, komu důvěřuješ, tátovi nebo dobrému kamarádovi, příp. školnímu psychologovi. Můžeš si také zkusit začít psát deník, vypsat tam své pocity. Věřím, že by Ti sdílení mohlo ulevit a třeba bys také zjistil, že nejsi jediný, kdo něco podobného zažil.

Přejeme Ti příjemné podzimní dny,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj alíku a všichni další.
Mám takový problém mám hodně rád jednu holku a chci s ní být víc než kamarád a znám se s ní dlouho, bavím se s ní dlouho a píšeme si skoro každý den. Občas to vypadá že spolu chodíme jak se k sobě chováme a jak často se bavíme nebo píšeme. Píšeme si snad o všem a mluvíme o všem i o věcech který by asi kamarádovy moc neřekla nebo já jí. Já ale nevím jak bych jí měl říct že ji mám rád víc než kamarádku protože ona náš vztah bere jako že jsme kamarádi. Chtěl bych jí povědět že jí mám rád ale nevím jak protože se bojím že by se pak už se mnou nebavila vůbec :( Děkuji všem za rady.

kluk, 14 let, 9. listopadu 2018

Ahoj,
je moc fajn, že jste si s kamarádkou takto blízcí, máte mezi sebou důvěru, můžete se bavit o soukromých věcech, jste v častém kontaktu. To jsou do života moc důležité zkušenosti, ať už byste zůstali přátelé, nebo byste spolu začali chodit. Oceňuji, že nad tím zodpovědně přemýšlíš, uvažuješ, zda by se tím, že bys jí vyznal lásku, nepřerušil váš pěkný vztah.
Chápu, že kolem toho máš různé obavy a nejistotu, i ty k tomu patří. Není snadné dát najevo city druhému, člověk nemůže vědět dopředu, jak ten druhý zareaguje, dokud to nezkusí. Situaci by Ti mohlo ulehčit, když by sis dal určitý čas na "prozkoumání terénu pro bližší vztah". Můžeš jemnými náznaky dávat najevo, že je pro Tebe ta dívka důležitá, že jsi s ní rád, čeho si na ní vážíš apod. Můžeš sledovat její reakce, zjistit, jak vaše přátelství vnímá ona, nebo zda není třeba do někoho zamilovaná apod. Věřím, že časem sám poznáš, zda je zájem oboustranný a můžeš jí pak upřímně říct, co k ní cítíš, i o své obavě, aby toto vyznání nenarušilo vaše přátelství, kterého si vážíš. I kdyby bližší vztah odmítla, věřím, že přesto existuje možnost dál být kamarádi, záleží jen na vás dvou.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj,
mám kamarádku, a hodně jsme si psali, pak jsme se i párkrát viděli a hodně jsme si povídali. Mě došlo, že jsem se do ní asi zamiloval... Je hrozně fajn a já bych pro ni udělal cokoliv. Zase jsme si psali a posílali jsme si i pár červených srdíček a já jsem si říkal, jestli to znamenalo jenom z kamarádství nebo něco víc. Bojím se, že mě nemiluje nebo že má kluka. Co mám dělat, abych našemu vztahu trochu napomohl? Díky.

Ahoj Tadeáši,

prožíváš nyní zamilování do holky - se vším, co k tomu patří. Vnímám, že že Ti je v tom zamilování moc hezky, ale že taky zakoušíš i určité obavy a nejistotu. Ono to všechno k právě probuzeným citům k někomu druhému patří a stojí za to si to naplno prožít. Odpovím na Tvoji otázku, jak vašemu vztahu napomoci.

Líbí se mi, že si hodně povídáte, to je pro vztah moc důležité. Povídejte si dál, a pokud si na to troufneš, můžeš se té holky zeptat, co si myslí o vašem kamarádství, a třeba říct, že pro Tebe to je to něco víc (dost možná, že to už i poznala). Můžeš jí třeba říct, co za těmi červenými srdíčky od Tebe je, že to není jen srdíčko, ale vyjádření Tvého vztahu k ní.

Uvidíš, jak kamarádka zareaguje. Pokud Ti posílá srdíčka, nemusí to být jen z kamarádství, ale záleží na tom, jak to má ona, různí lidé se v prostředí internetu chovají různě. Je jen na Tobě, co uděláš dál, ale když chceš vědět, jak to má s Tebou ona, je potřeba to zkusit, bez ohledu na to, jak to dopadne.

Přejeme Ti hezký podzimní čas,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj
Mám rád jednu holku a chtěl bych s ní chodit ,ale je tu problém bydlí 20 km. Od mě to není problém ale ona nemá čas a já bych jí rád víc poznal ona chce taky ale čas si najde jen jednou za dlouhou dobu .Každý den si s ní píšu a nikdy jsem nic takového k žádné holce necítil a taky nevím jak bych jí to měl říct nikdy jsem holku neměl trochu se bojím že bych o ní přišel. Taky nevím jestli má cenu se oní snažit nebo jí nechat .Jsem z toho celkem smutnej a každý den dokonce i ve škole o tom přemýšlím. Raději jsem to napsal tady protože k rodičům nemám důvěru.Přeji skvělý zbytek dne.Omlouvám se za mojí gramatiku

kluk, 13 let, 23. října 2018

Ahoj,
chápu tvé obavy, zmatení i nejistotu, kterou cítíš ke své první lásce. Mohu tě ujistit, že jsou to zcela normální pocity, které budeš zažívat ještě v mnohých vztazích, na kterých ti bude záležet. Skutečnost, že si se svou vyvolenou píšeš a ona tvé sympatie opětuje, je zcela jistě velmi nadějná. Je evidentní, že i ty ji zajímáš, když si s tebou denně píše. Doporučovala bych ti proto, abys byl trpělivý a nechal věcem volný průběh. Možná potřebuje víc času, aby tě poznala a ujistila se ve svých citech. Možná je skutečně tak vytížená, že jen obtížně hledá volný čas. Tím, že na ni budeš naléhat však nic nezískáš. Spíš můžeš ztratit. Vzhledem k vašemu věku není kam spěchat a klidně si můžeš užívat její přátelství a počkat, jestli se z něho časem vyvine skutečný partnerský vztah.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj už jste mi poradili hodněkrát... Píšu si s jednou holkou líbí se mi je o 3 roky mladší než já ale nevim jak si sní psát a hlavně o čem snad mi poradíte děkuji

kluk, 14 let, 22. září 2018

Ahoj,
ptáš se, jak a o čem si psát s holkou, která se Ti líbí. Je hezké, že jsi v kontaktu s někým, kdo je Ti milý. Nemusíš na sebe nijak tlačit, zkus tomu nechat přirozený průběh, bavit se o tom, jak se ten den máte, co děláte, co vás baví, můžeš se ji snažit více poznat, jaká je, co má ráda, jaké má koníčky, co ji baví ve škole, něco o její rodině... Můžete se také domluvit, že byste zašli na procházku nebo si popovídali někdy naživo. Věřím, že pokud k ní budeš přátelský a pozorný, časem poznáš, co má ráda, jestli k Tobě také něco cítí a o čem by si třeba i ona chtěla povídat. Neboj se být aktivní a snažit se rozvíjet vaše přátelství, ze kterého se třeba časem může rozvinout i bližší vztah, nemáte kam spěchat.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kluci a láska

ahoj Alíku.. mám takový dotaz.. mám holku už 6 měsíců a mám jí strašně moc rád ale bojím se že o ní přijdu :( poradíš prosím jak se k ní mám chovat?

kluk 15 let, 11. září 2018

Hezký den,

přejeme Vám, že prožíváte zamilovanost a pěkný vztah. Nevím, jestli se něco stalo, že se bojíte, abyste o svou holku nepřišel. Vy sám ji znáte osobně a tak dokážete lépe odhadnout, v čem je spokojená, co jí udělá radost, co má ráda, co ji baví, co je jí příjemné. Ve vztahu je důležité mluvit spolu o svých potřebách, pocitech, myšlenkách i obavách. Můžete si s ní promluvit i o tomto svém strachu a věřím, že ve dvou bude problém menší. Upřímná komunikace, byť není vždy snadná, vztah prohlubuje a upevňuje. K tomu, aby vztah vydržel, je potřeba oboustranná snaha na něm pracovat ke spokojenosti vás obou.

Držíme Vám palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku a spol mám takový problém o prazdninách jsem se zamiloval do jedné kamošky známe se osm let rozumíme si jenže mě bere bohužel jen jako kámoše neboli bráchu (označení brácha nebo sestra je u nás něco mezi kámošem a přítelem ale přítel to není) Mam velký strach jí vyznat lásku jelikož si bez ní nedokážu představit život a nesnesl bych kdyby jsme se přestali spolu bavit.děkuji

kluk, 13 let, 1. září 2018

Ahoj z Modré linky,

být zamilovaný je moc hezké, zároveň to může být i zraňující, když láska není opětovaná. Nepíšeš konkrétní otázku, zareaguji tedy obecně. Když je člověk zamilovaný, má dvě možnosti - buď své city dát najevo, nebo ne. Je možné si užívat přítomnosti toho druhého, radovat se ze setkávání, snít si své sny a nechat vše, jak to je. Dokud to tak člověku stačí. Druhou možností je své city druhému dát najevo, což je možné udělat různými způsoby. Je pravda, že se tak člověk vystaví riziku odmítnutí, na druhou stranu však ví, na čem je. Odmítnutí nemusí nutně znamenat konec přátelství, když se lidé spolu dohodnou, že chtějí zůstat přáteli. Jak to má holka, do které ses zamiloval, to nevíme, nikdy nelze s jistotu říct, jak druhý zareaguje. Takže buď můžeš zatím vyčkat a všímat si, jak se ta holka ve Tvé přítomnosti chová, z čehož je možné alespoň něco odhadnout. Anebo to můžeš "risknout" a dát najevo, co cítíš. Záleží také na tom, jestli Ti zatím stačí být s ní na kamarádské vlně nebo už je pro Tebe důležité to "rozlousknout". Rozhodnutí je však na Tobě.

Přejeme Ti spoustu prima společných chvil, ať už se rozhodneš jakkoli.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj je mi to trochu trapné ale je mi 14 a zatim jsem neměl s žádnou holkou vztah a ani pusu jsem nikomu nedal strašně se stydim myslíte že budu mít s nějakou vztah a jak nato prosim poraďte mi i můj kamarád 10letej měl víc holek než já citim se trapně prosim poraďte mi děkuju

kluk, 14 let, 9. září 2018

Ahoj,
mohu tě ujistit, že se rozhodně není za co stydět a je zcela normální, že jsi ve čtrnácti letech ještě neměl partnerský vztah. Chápu, že pokud máš vedle sebe mladší kamarády, co ti tvrdí, že už chodili se spoustou holek, cítíš se divně. Zároveň tě však také mohu ujistit, že to, o čem mluví tvůj desetiletý kamarád, nelze v žádném případě považovat za partnerský vztah. K němu totiž musíš mentálně vyzrát, což v deseti letech rozhodně nejsi. Pokud tedy tvůj kamarád tvrdí, že „chodí“ s děvčaty, jsou to spíš dětské hry, které nemají s partnerským vztahem nic společného. Naopak to, že nemáš potřebu svému okolí nic dokazovat a čekáš, až se ve tvém okolí objeví dívka, která tě skutečně zaujme a doopravdy se do ní zamiluješ (nikoli, že si na to budeš jen hrát), svědčí o tom, že jsi vyzrálejší než tví kamarádi. Ve čtrnácti letech opravdu není kam spěchat a nemusíš mít vůbec obavy, že by s tebou nebylo něco v pořádku. Naopak!
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj,
líbí se mi jedna holka, známe se z motokrosových tréninků. Je strašně fajn, ale vídáme se hrozně málo a její táta mě nenávidí. Dost si rozumíme, ale na většině závodů na kterých je i ona tak mám kámoše a nechci se s ní před nima noc bavit... aby se mi pak nesmáli. Ona o mě poslední dobou taky jeví zájem, ale tím, jak se vídáme málo, nemáme šanci se moc bavit. A její táta... měl jsem s ním jeden nepříjemný incident a... on je na mě dodneška naštvanej. Prosím, co mám dělat??

Pedro, 15 let, 23. srpna 2018

Ahoj,
především musím říci, že příliš nerozumím tomu, proč se s onou dívkou nechceš bavit před svými kamarády. Není přece nic ostudného nebo špatného na tom, že se ti někdo líbí, nebo cítíš sympatie k nějaké dívce. Je ti už patnáct let a jsi dostatečně starý na to, aby ses nad případné dětské posměšky svých kamarádů dokázal povznést. Pokud chceš navázat do budoucna navázat se svou kamarádkou bližší kontakt, těžko se ti to podaří, jestliže ji hodláš před svými kamarády ignorovat a tvářit se, že se neznáte.
Jiná situace je samozřejmě s jejím tatínkem. Vzhledem k tomu, že se potkáváte na závodech, kde je pravděpodobně stále přítomný, bylo by určitě vhodné pokusit se onen incident napravit. Projev dobrou vůli a zkus to nedorozumění vysvětlit, případně se i omluvit. Tak budeš mít mnohem lepší podmínky, když se s jeho dcerou začneš bavit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj,dlouho se mi líbí jedna holka a já se to bojím ř
Říct,poradíš mi prosím.

Vitekot

kluk, 12 let, 12. srpna 2018

Ahoj,
nemusíš rovnou přistupovat k vyznání lásky, ale myslím, že bude lepší, když zvolíš pozvolnější postup. Začni si s ní nejprve povídat a pokud si budete rozumět, můžeš jí třeba někam pozvat. Možností je celá řada, od cukrárny, či kina, až po nějakou sportovní aktivitu - nebo samozřejmě kamkoli jinam. Někdy není potřeba ani přímého vyznání lásky, aby si lidé projevili své sympatie a aby pochopili, že je ten druhý má rád. A cesta přes přátelství vůbec není špatná, ani méněcenná. Navíc se při ní nebudeš muset do ničeho nutit a sbírat odvahu k zásadním slovům.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Dobrý den,na světě je 7 miliard lidí a není to tak že je stejně holek a stejně mužů,co když si nikdy žádnou holku nenajdu? Když by měl vztah trvat do smrti tak si spousta lidi nikdy nikoho nenajde a ja si myslim že to je muj připad a jestli budete psát že si někoho najdu tak mě chcete jenom uklidnit je to prostě tak jak píšu nemam šanci si najít holku protože to nejde logicky a když se najde tak se určitě rozejdeme a bude mit šanci někdo jinej a tak to bude pořád je to strašný ��

kluk, 14 let, 12. srpna 2018

Ahoj,
příliš nechápu, kde se bere tvůj pesimistický pohled na svět a nedůvěra v sebe sama. Jednak nemáš pravdu v tom, že na světě je víc mužů než žen. Například podle údajů z roku 2016 připadá v naší republice na sto mužů sto čtyři žen. Jsem si naprosto jistá, že si postupem času najdeš partnerku, která ti bude vyhovovat a budete si spolu rozumět. Určitě je ale potřeba, aby jsi změnil svůj poraženecký přístup, s kterým předem tvrdíš, že to nebude fungovat a určitě se rozejdete. Pro podobná tvrzení nemáš žádné důvody a je nesmysl se s nimi zatěžovat. Navíc je známé, že takovým způsobem, jakým člověk myslí, má tendenci se následně i chovat. To znamená, že pokud budeš ke svým budoucím vztahům přistupovat optimisticky, je mnohem pravděpodobnější, že se také budou pozitivně vyvíjet. Zatímco pesimismem odsoudíš vztah k nezdaru.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj ALÍKU je mi 15 let a nikdy jsem s žádnou holkou nechodil a ani nevim co to je láska ani nevim jak se dává pusa :( prosim poraď jak na to abych se zlepšil nějak? Díky alíku

kluk, 15 let, 5. srpna 2018

Dobrý den,

dovedu si představit, že toužíte po vztahu a po lásce a chápu, že je to pro Vás důležité. V této oblasti ale naštěstí není kam spěchat. Lásce se nedá nijak poručit a ani se nedá naučit, musíte jen potkat dívku, ke které to vše budete cítit, a potom to vše jde tak nějak samo, a to i včetně líbání. Někdo se zamiluje v 15 letech někdo až mnohem později v dospělosti, je tedy zbytečné se cítit nějak pozadu.

To, co Vám mohu doporučit je být co nejvíce s dívkami, které se Vám líbí nebo které jsou pro Vás nějak zajímavé v kontaktu. Zajímejte se o to, co je baví, co mají rády, můžete jim třeba i s něčím pomoci. Z přátelství někdy vznikne láska, ale poznat ženský svět je také velmi důležité. Můžete se také o všem pobavit s někým, komu důvěřujete, kdo je starší a má s podobnými tématy také zkušenost, možná i on pro Vás může být důležitou inspirací. Hodně se dá načerpat i z knížek nebo z filmů.

Přejeme, abyste brzy svoji lásku potkal.
Modrá linka