Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Co říkat a neříkat ve vztahu?

  Ahoj Alíku,
  dneska ti píšu, protože se mi stala ta nejlepší věc na světě.
  Když sem si psal s holkou, která se mi líbí, tak jí napadlo, že by sme mohli jít na procházku☺️
  Když sme se procházeli a povídali, zjistil jsem, že máme hodně společného.
  Potom co jsem jí doprovodil domu, se mě zeptala, zdali bych šel někdy zas nebo k ní domů.
  Já jsem jí na to řek: „jo klidně, rád“.
  Ona se usmála a řekla:„Tak jo“
  Potom se mě zeptala jestli se můžeme obejmout.
  Já na to:„Jo klidně“
  Tak jsem se poprví objal s vysněnou holkou.
  Jak bych to řek hrozně moc (jak se říká) zahřálo na srdci😊
  Doslova jak bych to řek, zamiloval jsem se do ní❤️
  Tohle bylo jenom na vypsání, abych se necítil blbě.
  Máš něco na doporučení, abych neříkal a říkal?
  Na ty základní otázky jsem se už ptal (Jak se má, co má ráda za jídlo atd...) ale potřebuju nějaké otázky, které jsou víc na ten vztah.
  No prostě otázky, které jsou víc vyspělé ale ne těžké na odpověď.
  Jedna poslední věc. Když už nevím co mám říct tak co mám dělat?
  Díky za odpověď👍
  Zatím ahoj👋

  kluk, 14 let, 18. února

  Ahoj z Modré linky,

  to je moc prima, že ses zamiloval do holky, která Tvé city opětuje, vypadá to, že se Váš vztah začíná posouvat od kamarádství někam dál. Chápu Tvou zprávu tak, že se teď chceš připravit na to, jak se chovat dál. Rád bys věděl, co je dobré říkat a co spíš ne, na co se třeba zeptat a co dělat, když zrovna nevíš, co říct. Vidím, že Ti na Vašem vztahu opravdu záleží a chceš, aby to klapalo, to je moc dobře.

  Myslím, že na Tvou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Nedá se říct, že by existoval nějaký obecný návod na to, o čem a jak se ve vztahu bavit. Ani nevidím jasně danou hranici mezi tím, jaké rozhovory se hodí do kamarádství a jaké až do vztahu. Chápu však, že možná potřebuješ nějaké vodítko, aby ses cítil jistější. Píšeš, že ses zatím ptal na základní otázky, jako co má ráda apod. Říkám si, co by se stalo, kdybyste vztah nechali přirozeně plynout bez ohledu na to, jestli ho označujete jako kamarádství anebo že spolu chodíte. Můžete se prostě dál poznávat, chodit spolu ven nebo se navštěvovat, dělat společně nějakou oblíbenou aktivitu a věřím, že konverzace vyplyne. I se svou holkou se můžeš bavit o podobných věcech, o kterých by ses bavil s kamarádkou. Pokud zrovna nevíš co říct, nemusí to být problém, klidně někdy může být i ticho. Pokud by se Ti to ticho zdálo trapné, můžeš to otevřeně okomentovat. Třeba říct, že by sis moc rád o něčem povídal, ale zrovna Tě nic nenapadá a zeptat se, jak to má ona.

  Pokud bys přece jen potřeboval nějakou představu, jak se dá chození odlišit od kamarádství, je to třeba větší vyjadřování náklonnosti. Například můžeš tu dívku chytit za ruku, říct jí o tom, jak se cítíš, když jsi s ní, na co při tom myslíš anebo co máš na ní rád. Vše by ale mělo probíhat tak, aby Vám v tom oběma bylo dobře, mělo by to přirozeně vyplynout, do ničeho se nemusíte nutit. Někdy se může stát, že pokud na sebe v něčem tlačíme, chceme, aby to bylo dokonalé, nakonec z toho vyprchá přirozenost a lehkost. Může pomoci uvolnit se, zaměřit se na to, jak Vám spolu v danou chvíli je a řídit se pocitem.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak zjistit, jestli mě holka miluje?

  Ahoj,poradno
  Potřeboval bych poradit jak zjistit jestli mě holka miluje.Mám dlouho dobou kamarádku a bavíme se spolu.Před dvěmi dny se pohádala se svou kamarádkou.A o matematice si ta její kamarádka sedla ke mě a já se jí zeptal proč si ke mě sedla ona řekla že chce.Vzal jsem to v pohodě jenže po hodině se bavila s nějakými dalšími holkami a já zaslechl že si ke mě sedla kvůli tomu aby ta má kamarádka žárlila.Popravdě moc nevím jak si to mám vzít?

  kluk, 12 let, 14. února

  Ahoj z Modré linky,

  s kamarádkou se dlouho bavíte a rád bys zjistil, jestli je do Tebe zamilovaná. Zní to, že její kamarádka, se kterou se předtím pohádala, si sedla schválně k Tobě, aby to Tvé kamarádce ublížilo. Ta situace působí zmateně a říkám si, že bylo asi těžké se v tom vyznat. Zároveň rozumím, že bys rád věděl, jak to mezi Tebou a Tvou kamarádkou je. Zní to, že Ti na ní a na vašem vztahu záleží. Rozumíte si už dlouhou dobu a je možné, že mezi vámi vznikly i jiné sympatie než jen kamarádské. Možná se něco změnilo, možná se teď k sobě chováte jinak než předtím. To pocítíte nejlépe vy sami. To, jak to má a cítí právě teď Tvá kamarádka, se dozvíš plně jen od ní. Možná se naskytne vhodná příležitost a budeš mít chuť se jí na to otevřeně zeptat, možná se váš kontakt nějak zintenzivní a bude zřejmější, že jste si blíž. Záleží taky, co cítíš teď Ty k ní? Můžeš jí o tom dát otevřeně vědět (říct, napsat) – že o tom všem uvažuješ, jak jí vnímáš, co k ní cítíš a uvidíš, jaká bude její reakce anebo také vyčkat, jak si situace vyvine.

  Držíme palce, ať jde váš vztah dál podle Tvých představ
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Potkal jsem další holku

  Ahoj Alíku, mám již druhý dotaz za tento den, nicméně chci se zeptat, jak jsem v mém dotaze jednou zmínil, chodim s jednou holkou, ale potkal jsem druhou, je také krásná, ale nevím, jak jí mám vysvětlit, že už s někým chodím? Mimochodem, tu druhou holku mám rád a ona mě miluje a chce se mnou chodit taky. Takže co mám dělat a jak jí to vysvětlit? Děkuji moc předem :-|

  kluk, 11 let, 13. února

  Ahoj,

  ptáš se nás, jak vysvětlit holce, která se Ti líbí, že už jsi zadaný. Je dobře, že chceš být k té druhé upřímný a říct jí, na čem jste. Přemýšlím, co přesně je v tom pro Tebe obtížné. Je v pořádku jí to sdělit tak, jak to je a nemusíš k tomu nic dalšího vysvětlovat. Jsi teď zadaný a proto není možné s ní chodit, i když se Ti líbí a máš ji rád. Možná se obáváš, abys neranil její city, což chápu. Avšak v podobných situacích je dobré být upřímný. Kdyby neznala pravdu, mohla by si dělat naděje, což by ji nakonec mohlo bolet víc.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak odmítnout holku?

  Ahoj alíku a spol
  Mám dotaz dostal jsem zpravu od jedné holky ze třídy jestli bych s ní chodil ale já nechci a nevím jak jí odmítnout
  Děkuji za radu$>(8:°)

  Pavel 13 let, 10. února

  Ahoj Pavle,

  je fajn, že si píšeš o radu, když nevíš, jak bys měl postupovat. Neuvádíš moc podrobností, nevím, co přesně je pro Tebe na odmítnutí těžké. Moje odpověď bude proto spíš obecná a snad si v tom pro sebe něco užitečného najdeš. Napadá mě, že možná nechceš ranit její city, ublížit jí. S tím se čas od času setká každý z nás, někdy je těžké říct ne. Je ale moc dobře, že si uvědomuješ, co chceš nebo nechceš, a je zcela v pořádku si za tím stát a zachovat se podle toho, samozřejmě s respektem k té dívce. Už jen to, že přemýšlíš nad tím, jak bys to měl udělat, pro mě znamená, že jsi empatický a umíš se do té dívky vcítit. Možná Tě i samotného něco napadlo? Důležité je, aby Ti v tom bylo dobře. Je na Tobě, jestli jí to řekneš ústně nebo odepíšeš na zprávu. Může pomoci vysvětlit, jak se ohledně toho cítíš, klidně i napsat, že ji nechceš ranit, pokud to tak je. Pak stačí jen stručně napsat, že o chození nemáš zájem a je na Tobě, jestli uvedeš důvod. Také mě napadá, že by Ti v tom mohl pomoci někdo blízký, komu věříš, třeba kamarád, starší sourozenec nebo někdo ve Tvém okolí, kdo něco podobného také zažil.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak mám říc rodičům, že s někým chodím?

  Ahoj alíku, chci se zeptat, jak mám říct rodičům že s někým chodím v 11 letech?

  kluk, 11 let, 13. února

  Ahoj,
  v první řadě mě napadá otázka, jak proč bys měl rodičům sdělovat, že s někým chodíš, pokud se ti do toho samotnému nechce. Nepíšeš sice, jak dlouho ono „chození“ trvá, ale vzhledem k tvému věku si troufám odhadnout, že to zřejmě nebude několikaletý vztah. Až budeš starší, sám poznáš, že tvým životem prochází mnoho žen, z nichž některé zůstanou jen velmi krátce, jiné se stanou tvými kamarádkami a u některých dokonce přerostou vaše kontakty v opravdový vztah. Obvykle se ale takové partnerky okolí a rodině představují až po delším čase, kdy už si je člověk jistý, že vztah funguje a pravděpodobně nějakou dobu přetrvá.
  Aniž bych chtěla jakkoli zlehčovat tvé city k oné dívce, myslím, že není nezbytně nutné informovat o tom rodiče, pokud se ti do toho nechce a nevíš, jak na to. Na druhou stranu, pokud toužíš rodičům sdělit, že se ti někdo líbí a chceš si o tom s nimi popovídat, jednoduše jim to řekni. Věřím, že pro tvé sympatie budou mít pochopení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Můžu ji dát pusu?

  Ahoj Alíku @)->-, chci se jen zeptat od kdy se kluk s holkou můžou políbit. Předem děkuji.>X<-

  kluk, 13 let, 26. ledna

  Ahoj kluku,

  není mi známo, že by právně existovala nějaká hranice. Nenapadá mě ani nějaký problém, který by se samotným líbáním mohl nastat, je-li líbání se svolením druhé strany. V rozhodovací praxi soudů jsem též nic nenašel - samotné líbání se (ve většině případů) nebere ani jako sexuální aktivita. Není tedy nutno mít strach z líbání - například v Tvém věku se jedná o naprosto normální jev.

  Měj se hezky!

  Kluci a láska

  Miluji ji, ale možná chce jiného

  Ahoj Alíku, tohle je můj dotaz vím, že to bude dlouhý a za to se omlouvám ale už to někomu musím říct. Takže začnu od začátku. V první třídě se mi začala líbit jedna holka, byla taková jiná trochu zvláštní nebo jak bych to měl nazvat a já sem byl jedinej kdo se s ní bavil a začali sme se mít rádi, dávali jsme si dárky na narozeniny, na Vánoce atd. A pak v 3. třídě sem se o ni nějak přestal zajímat, ale pořád sem ji měl rád. Pořád sme se spolu bavili ale už ne tolik, ale byli jsme si blízcí. A potom jednoho dne, když sme šli z oběda tak mi její nejlepší kamarádka řekla že má ráda jiného spolužáka. Zasáhlo mě to. Bavili sme se spolu ale dál. Teď přeskočim o pár let dopředu. 5. třída konec roku: Odcházím na jinou školu. A bojim se že se s tou holkou už neuvidím. V šestý sem jí dal telefoní číslo a tak si občas napíšem, ale vždycky jí musím napsat já. Ta šestá třída byla s tímhle ještě v pohodě ale sedmička už ne. Dal sem jí dárek k narozeninám a ona mi napsala že děkuje, ale pak mi k narozeninám nic nedala. Vím že jak sem to napsal tak to zní divně ale nevim jak se mám vyjádřit. V šestý mi totiž dárky dala k Vánocům i narozeninám. S nějakejma děckama ze starý třídy chodim ven a ti tak nějak naznačujou že se jí hodně pořád líbí ten kluk. Občas ji vidím když jedu busem domů, ale ani jednou sme se nabavili. Je moc hodná, hezká a má strašně velký srdce. Miluju ji.

  kluk, 21. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svých citech k holce, kterou znáš už od první třídy. Nedáváš nám žádnou konkrétní otázku, takže v mé odpovědi Ti napíšu, nad čím jsem přemýšlela, když jsem Tvou zprávu četla, a možná Tě něco z toho zaujme.

  Z toho co píšeš, jsem pochopila, že ta dívka pro Tebe je a vždycky byla výjimečná. Píšeš, že ji miluješ. V první třídě a později jsi to možná ještě tak nevnímal, ale rozhodně se zdá, že pro Tebe byla už tehdy moc důležitá. Přestože ses o ní v některých obdobích tolik nezajímal, pořad jsi ji měl rád. Dokonce jste spolu zůstali v kontaktu i poté, co jsi odešel na jinou školu. Začínáš však vnímat, že postupně se Váš vztah mění. Všímáš si, že jsi to Ty, kdo jí píše první, a že Ti nedala dárek k narozeninám, což dříve dělala. Umím si představit, že Tě to může znejišťovat a můžeš mít spoustu různých pocitů. Informace od více lidí, že se jí líbí asi někdo jiný, může být pro Tebe zraňující. Takže úplně chápu, že nad tím vším přemýšlíš. Říkám si, co teď pro sebe vlastně potřebuješ. Co Tě přimělo napsat nám. Někdy jen samotné sdílení pomůže. A možná bys rád věděl, na čem s tou dívkou jsi a jak to má ona anebo i nějak víc obnovit Váš vztah? Říkám si, že i to je možné zkusit, pokud o to stojíš. Jestli ano, připadá mi důležité, abys jí dal najevo, jak to cítíš. Je na Tobě, jestli bys jí chtěl napsat anebo se s ní sejít. Věřím, že z její reakce dokážeš poznat, jak to má, a dokážete spolu také vymyslet, jak to udělat dál.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak jí říct, že se mi líbí?

  Ahoj Alíku@)->-, líbí se mi jedna holka$> ve škole, a já nevím jak ji to říct aby mě neodkopla pryč:-c. Pomůžete mi prosím >X<-? Děkuji.

  kluk, 13 let, 24. ledna

  Ahoj,
  to, jestli tě bude mít druhý člověk rád, respektive k tobě bude cítit něco víc než kamarádství, ti bohužel nikdo zaručit nemůže. Nicméně to samozřejmě neznamená, že by ses neměl pokusit navázat se svou spolužačkou bližší vztah. Začni tím, že se o ní začneš zajímat a prohloubíš s ní kontakt.
  Nepíšeš, jestli už se spolu bavíte/kamarádíte, ale určitě nic nezkazíš, když budeš projevovat zájem. Ptej se jí na to, co ji zajímá a baví, na její názory, povídej si s ní a diskutuj. Pokud zjistíš, že o kontakt s tebou stojí a budeš mít pocit, že jsou sympatie oboustranné, můžeš ji třeba někam pozvat. To už je poměrně jednoznačný signál zájmu a jestliže bude souhlasit, dá se předpokládat, že i ty se jí líbíš a že by nejspíš stála o to, abyste byli víc než kamarádi.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak ji mám sbalit?

  Ahoj Alíku,
  líbí se mi jedna holka které jsem se líbil před 2 lety, problém je v tom že mě už nechce, ale mě se líbí. Co mám dělat? Jak ji mám zbalit? už jsem zkusil snad všechno.

  kluk, 14 let, 15. ledna

  Ahoj,
  obávám se, že tě svou odpovědí nepotěším, ale pokud už jsi zkusil onu slečnu přesvědčit a nesetkalo se to s úspěchem, myslím, že její rozhodnutí budeš muset respektovat. Bohužel (nebo spíš naštěstí) neexistuje způsob, jak přimět nebo dokonce donutit jiného člověka, aby k někomu cítil sympatie nebo lásku. Pokud ses oné slečně před časem líbil, je možné, že ještě časem změní názor. Ale stejně tak je samozřejmě možné, že už k tobě zkrátka necítí nic, co by přesahovalo kamarádství - a ty se s tím budeš muset smířit.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak získat srdce dívky

  Ahoj Alíku
  Chtěl bych se zeptat Jak získat srdce dívky která se mi líbí
  Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 9. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jak získat srdce dívky, která se Ti líbí. Oceňujeme, že o tom přemýšlíš a hledáš cesty, jak dívku oslovit.

  V případě, že chceme získat něčí srdce, je důležité být tomu člověku nablízku, trávit s ním čas. Zkus tedy být více v její blízkosti, samozřejmě přiměřeně, aby to nebylo spíše vlezlé nebo otravné. Zkus také zjistit, co má ta dívka ráda, jaké má koníčky, co ji zajímá - třeba i ze školních předmětů. Na ta témata s ní můžeš zapříst rozhovor, něco zajímavého si připravit - můžeš ji tím zaujmout. Sblížení samozřejmě pomáhají i zdánlivě obyčejné věci, jako je hezký pohled do očí, úsměv, příjemný pozdrav nebo otázka po tom, jak se má. Pokud bys byl v situaci, že by potřebovala s něčím pomoci, je to přirozená cesta k tomu, jak se k sobě přiblížit.

  Také můžeš být ještě aktivnější a někam ji pozvat - do cukrárny, pizzerie apod., nebo i na výstavu, na procházku - co z toho Ti přijde nejpříjemnější pro Tebe i pro ni.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo to, co si přeješ,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak komunikovat s holkami?

  Co bych měl zlepšit, když mi moc nejde komunikovat s holkami a stydím se že mi budou nadávat, nebo se semnou nebudou chtít bavit ?

  kluk, 14 let, 5. ledna

  Ahoj,

  v komunikaci s holkami Ti brání stud a obavy, že Ti holky budou nadávat nebo se nebudou chtít s Tebou bavit. Tvé obavy pro mě jsou pochopitelné, mívá to tak hodně kluků, než postupně nasbírají více sebevědomí. Myslím, že jde o důležitou dovednost, ve které se člověk zlepšuje napříč celým svým životem, a nejlepší radou je prostě to zkoušet.

  Rád bych Tě proto podpořil, abys s holkami mluvit postupně zkoušel, třeba z počátku v krátkých konverzacích. Budeš-li slušný, domnívám se, že není důvod, aby Ti za to někdo nadával, a v takovém případě by byla chyba spíš na její straně. Rozhodně zde na lince nejsme experti na komunikaci s opačným pohlavím, ani to není náš účel, myslím si ale, že může pomoci snažit se být dobrý posluchač, ptát se holek na věci, které je zajímají, na to, co prožívají. Taky mě napadá, že máš-li třeba sestru nebo sestřenici, můžeš si to zkoušet s nimi - začít prostě tam, kde se tolik nestydíš a postupně přecházet „na tenčí led“, čili tam, kde se cítíš méně jistý. Neměl by Tě odradit neúspěch, každá holka je jiná a každé sedí něco jiného, proto je třeba zkoušet navazovat komunikaci opakovaně.

  Užitečné také může být pobavit se s kamarády, jak to mají oni s navazováním komunikace s holkami, nebo se zeptat některého dospělého muže, např. táty, dědy, strýce apod.

  Přejeme Ti úspěchy v komunikaci s holkami.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Pomsta bývalé holky

  Ahoj alíku mám problém,
  před týdnem jsem se po 5ti měsících rozešel se svojí holkou se kterou jsem byl přes internet a jí se to hodně dotklo nebo jak by řekla ona „hodně jí to zničilo“ a já se s ní už nechci bavit a nechci s ní mít už ní společného, ale není to tak jednoduché ona říká že mě chce zničit ale neříká to furt ale jen občas a já se jí už snažil naznačit že si s ní nechci psát a ona vždy řekne že mě zničí tím určitým způsobem (nechci ho psát). Říká že odemě tím způsobem odežene všechny kámoše a rodinu. Tak se chci zeptat jestli nevíte jak se s touhle holkou která mi vyhrožuje a jsem si jistý že by to udělala (už to jednou zkusila) jak se s ní přestat bavit tak aby mi nic nemohla udělat ?

  kluk, 14 let, 28. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, jak se Tvoje bývalá holka chová po vašem rozchodu - mluví o tom, že jí to hodně zničilo a o tom, že Tě určitým způsobem zničí ona. Ptáš se jak se s ní přestat bavit tak, aby Ti nemohla nic udělat.

  Věřím, že je to hodně nepříjemné a že bys chtěl být v klidu, bez strachu, že se stane to, co bývalá holka říká. Aby se to nestalo, můžeš udělat několik věcí. Především by bylo dobře, abys vyjádřil lítost nad tím, že se bývalá holka cítí, jak popisuje. Kdybys vnímal, že je potřeba za něco se omluvit, můžeš se také omluvit. To, že si s ní nechceš psát, je v pořádku, máš právo si stát za svým. Ustupovat se nedá do nekonečna, pomáhá zachovat určitou pevnost. Samozřejmě, ta holka může udělat, co chce, pokud to není nezákonné, a může to udělat kdykoliv, nebo také může zvyšovat svoje požadavky - právě proto je dobré neustupovat.

  Pokud by se jednalo o něco vážného, neváhej o tom promluvit s někým z dospělých, například s rodiči.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Náklonnost k dívkám

  ahoj Alíku, mám takový řekl bych poněkud zvláštní dotaz. Je mi 14 let a přijde mi že se mi líbí spíše mladší holky a to ve věku tak 10-12 let. Samozřejmě líbí se mi i holky v mém věku, ale těch mladších si myslím že je víc. Vím že v dospělosti je celkem jedno když je někdo v páru mladší, ale v tomhle mém věku mi to přijde prostě strašně divné a cítím se trochu jako by ze mě v budoucnosti měl vyrůst nějaký pedofil. Je to tak, nebo bych to neměl nějak řešit?

  kluk, 14 let, 6. prosince 2022

  Ahoj kluku,

  Kvůli tomu, že se Ti líbí dívky o pár let mladší, než jsi Ty, se rozhodně trápit nemusíš. A to ani v případě, že se pod slovem „líbit se“ rozumí i pohlavní náklonnost. Dospívajícího jedince Tvého věku totiž může přitahovat v podstatě kdokoliv a cokoliv, aniž by se muselo jednat o projev nějaké poruchy sexuální preference (dříve se používal výraz deviace, který je však dnes již zastaralý).
  Podle mezinárodního zdravotnického dokumentu označovaného „DSM“ (Diagnosticko-statistický manuál duševních poruch) lze za pedofilního považovat pouze jedince staršího šestnácti let, který pociťuje sexuální náklonnost k dětem, které jsou minimálně o 5 let mladší, než on sám, přičemž tuto náklonnost pociťuje alespoň po dobu půl roku nebo déle.
  Uvádíš, že Ti je 14 let. První podmínku tudíž nesplňuješ. Líbí se Ti dívky ve věku 10 – 12 let, tedy o 2 až 4 roky mladší, než jsi Ty sám. Druhou podmínku tedy také nesplňuješ. O třetí podmínce nemá smysl uvažovat, když nesplňuješ první dvě (musel bys splňovat všechny). Pedofilní tedy rozhodně nejsi.

  Stejně tak by bylo předčasné uvažovat o tom, co z tebe „vyroste“. Poruchy sexuální preference mají vrozený základ, avšak u jedince mladšího 16-ti let (přičemž dle nejnovějších poznatků lékařské vědy vše směřuje k tomu, že zmíněná hranice se brzy posune na 18 let) nelze dokonce ani určit jeho sexuální orientaci, natož pak diagnostikovat poruchu sexuální preference.
  Samozřejmě to neznamená, že bys měl s mladšími dívkami navazovat nějaké důvěrnější kontakty. Vzhledem k Tvému věku Tě sice chrání skutečnost, že dosud neneseš trestní odpovědnost, nicméně rodičům mladších dívek by mohlo dost vadit, kdybys s jejich dcerami navazoval podobně důvěrný kontakt, jaký by u dvou dospívajících lidí téhož věku (nebo s menším věkovým rozdílem, řekněme 1 – 2 roky) už nemusel být vnímán jako tak problematický. Chci tím říci, že kdybys například líbal v parku jedenáctiletou dívku, jistě bys tím vzbudil více pozornosti, než kdyby dívka byla řekněme čtrnáctiletá.
  Složitější období pro Tebe nastane, až překročíš věkovou hranici 15 let, zatímco naprostá většina dívek, které by se Ti líbily, bude ještě pod uvedenou hranicí. Ani to však nemusí být nepřekonatelný problém, protože některé dívky mají i ve věku nad 15 let stále ještě velmi mladistvý, téměř až dětský vzhled. Rozhodně by nebylo žádným problémem, kdyby sis ve věku 15 let našel dívku stejného věku, která by vypadala o něco mladší, než ve skutečnosti je, a přitom už by dosahovala příslušné věkové hranice.
  Navíc je docela dobře možné, že Tvůj zájem o dívky ve věku okolo 10 – 12 let není trvalý. Jak jsem již uvedl, v období dospívání nelze určit, zda projevy sexuální náklonnosti k osobám toho či onoho věku nebo pohlaví jsou nebo nejsou projevem nějaké poruchy či nikoliv. O tzv. pravou pedofilii se však s největší pravděpodobností jednat nebude, protože heterosexuální pedofilové (tedy ti, kteří jsou orientováni na děti opačného pohlaví) se většinou zaměřují na ještě mladší dívky, nejčastěji ve věku do 9 – 10 let, kdy se objevují první pohlavní znaky (růst ňader, pubické ochlupení a podobně).
  Náklonnost k dospívajícím dívkám není pedofilie, nýbrž tzv. hebefilie (čti [hébéfílie]). Jedná se o náklonnost k dívkám, které sice ještě nemají plně rozvinuté pohlavní znaky, ale jejich rozvoj u nich přece jen už začal. Velmi orientačně lze hovořit o dívkách ve věku okolo 10 – 14 let, i když jak už jsem výše naznačil, některé dívky mají „dětský“ vzhled déle, než většina ostatních. Jenže u chlapce Tvého věku se dost těžko dá hovořit o nějaké hebefilii, protože to by pak musely touto „deviací“ trpět nejméně dvě třetiny dospívajících chlapců. Také proto se o poruše dá hovořit až od věku 16-ti, respektive podle novějších názorů dokonce až 18-ti let. Náklonnost dospívajícího chlapce k dívkám na prahu puberty tedy nepředstavuje žádnou poruchu.

  Kluci a láska

  Jak pozvat holku na rande?

  Ahoj alíku nevíš jak pozvat holku na rande aby mě neodmítla. Děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 4. prosince 2022

  Ahoj,
  po přečtení tvého dotazu mi blesklo hlavou, že až jednou někdo vymyslí způsob, jak pozvat druhého člověka na rande, aby měl jistotu, že ho neodmítne, nejspíš dostane Nobelovu cenu :-)
  Ale teď vážně a bez vtipů: Obávám se, že jistotu, že tvé pozvání druhá strana neodmítne, nebudeš mít nikdy v životě. Vždy záleží především na vzájemných sympatiích, a ty se nedají vynutit. Co se týká způsobů pozvání na rande, záleží na tom, komu co vyhovuje a co preferuje. Někdo upřednostňuje přímý způsob, kdy se zkrátka rovnou zeptá, jestli by tak která slečna nešla například do kina nebo na procházku. Jiným lidem je zase sympatičtejší pozvolný postup, kdy se nejprve skamarádí, začnou se bavit a pozvání na rande postupně vyplyne.
  Záleží také hodně na tom, zda se spolu už znáte a bavíte, nebo se jedná o slečnu, se kterou ještě nejsi v kontaktu. Pokud už se spolu například kamarádíte, budeš mít pozvání samozřejmě jednodušší, protože ji můžeš v řeči někam pozvat. Hodně lidí také volí cestu, kdy toho druhého pozvou při chatování na sítích nebo přes telefon. Méně se při tom stydí, ale na druhou stranu je to zase méně osobní.
  Skutečně záleží na tobě, který ze způsobů zvolíš, ale na druhou stranu opravdu mnohem větší roli v její reakci bude hrát to, zda se jí líbíš a jsi jí sympatický, než způsob, kterým jí pozveš na rande.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Říct holce, že se mi líbí?

  Ahoj potřeboval bych pomoc je mi 14let a líbí se mě jedna holka ale nwm jestli se jí líbím i já ta holka se často se mnou baví píšeme si taky spolu ale i tak nwm jestli se jí mám přiznat nebo ne kdysi jsem jí už řekl že se mě líbí a ona mě napsala že mě má ráda jako kamaráda a že s nikým teď nechce chodit protože má teprv 13 let takže teď nwm jestli to mám vzdát nebo ne

  kluk, 14 let, 9. listopadu 2022

  Ahoj,

  píšeš nám, že se Ti líbí jedna holka, se kterou se společně často bavíte a píšete si. Kdysi Ti už řekla, že nechce s nikým chodit vzhledem k tomu, že má teprve 13 let. Přemýšlíš, jestli to vzdát, nebo ne.

  Když o situaci přemýšlím, vidím dvě hlavní cesty. První je o nic se nepokusit, a nechat věci, jak jsou, druhá je pokusit se. Říkám si, že když ji neoslovíš, zřejmě k žádnému vztahu nedojde, a když se pokusíš, šance, že k němu dojde, tady je. Je tu samozřejmě i riziko odmítnutí. Zkus popřemýšlet o tom, co je pro Tebe ta lepší cesta - obě situace si zkus představit a říct si, co bude třeba v budoucnosti, jak se na to všechno budeš dívat za čas. Tak můžeš najít odpověď. Možná bys to mohl probrat i s někým ze svého okolí, kdo Tě lépe zná a komu důvěřuješ.

  Držíme palce,
  Modrá linka


  Vánoční šibenice

  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!