Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Neopětovaná láska - chce se mi umřít

  ahoj, prosím, co mám dělat, když někoho strašně miluju, až tak, že pokaždé když zavřu oči, tak ji vydím, představuji si, jak jí hladím tvář a dávám jí pramen vlasů za ucho, ale jakmile otevřu oči, mé ruce jsou prázdné? co když navždy budou? miluji ji už tři roky, ale ona by si o mě ani neopřela kolo. nemůžeme být víc, než kamarádi. to slovo je suché, nesedí mi k tomu, co k ní cítím. dokážu na své city zapomenout, potlačit je, ale i tak cítím ve své hrudi tlak, jakoby se má ústa měla každou chvíli rozevřít v bolestném výkřiku. někdy se chci jen rozběhnout vesnicí a počkat si na vlak, a ukončit to. ale nemůžu tu nechat svého nejlepšího kamaráda... co mám dělat? prosím

  Ahoj,

  píšeš nám o své lásce, o tom, co cítíš k dívce, kterou už 3 roky miluješ. Podle Tebe můžete být jen kamarádi. To je pro Tebe ale něco, co jen těžko dokážeš snést. Někdy dokonce přemýšlíš nad tím, že bys skočil/a pod vlak. Nevíš, co máš dělat.

  Věřím Ti, že zamilování přináší spoustu hodně silných pocitů – ať už těch krásných, kdy na druhého nemůžeme přestat myslet, představujeme si společné chvíle, tak i těch bolavých, jako právě obavy a lítost, že k nám ten druhý nemusí cítit to samé. Když jsem četla Tvoji zprávu, říkala jsem si, jak hezky, procítěně, až umělecky dovedeš popsat svoje city. Napadá mě, že by mohlo být fajn, zkusit je nějak víc umělecky vyjádřit – třeba napsat o tom nějaký delší text, povídku, slova k písni, vyjádřit je třeba obrazem, tancem, podle toho, co Tě baví. Chápu, že snažit se potlačit lásku k někomu může být až k nesnesení. Zároveň, pokud Tě někdy napadají i myšlenky na smrt, na sebevraždu, připadá mi to už docela vážné. Chtěla bych Tě podpořit, abys na všechny ty pocity nebyl sám (nebo sama - nepíšeš, zda jsi kluk nebo dívka). Když se někomu svěříme s tím, co nás trápí, často to dovede přinést úlevu – třeba rodičům nebo někomu jiného z rodiny, možná oblíbenému učiteli. Zmínil/a jsi svého nejlepšího kamaráda, je prima, že máš někoho takového, i s ním to můžeš sdílet. Kdybys chtěl/a, můžeme to podrobněji probrat na Modré lince – na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Líbí se mi spolužačka

  Ahoj Alíku a všichni co odpovídáte,
  první den školy k nám do třídy nastoupila nová spolužačka, stali se z nás kamarádi a hodně dobře si rozumíme. Jenže to má jeden háček, líbí se mi a já nevím jak jí to říct.
  Takže moje otázka zní: Jak jí říct že se mi líbí?
  Za každou odpověď budu moc vděčný.
  Díky

  Ahoj,
  je skvělé, že jste si se spolužačkou tak dobře porozuměli a stali se z vás kamarádi. Ptáš se, jak jí máš říct, že se ti líbí, ale upřímně si myslím, že není nezbytně nutné skládat přímo vyznání k tomu, aby druhý člověk pochopil, že k němu chováme sympatie. To, že se ti spolužačka líbí, jí můžeš stejně tak dobře dát najevo svým chováním. Tím, že budeš projevovat zájem o ní, zajímat se o to, co zajímá jí a budete spolu trávit volný čas, jí dáš najevo, že se ti líbí, aniž bys jí musel nutně vyznávat lásku. Předpokládám, že když si spolu tak dobře rozumíte, budou vaše sympatie oboustranné a nejspíš se líbíš i ty jí.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Co dělat, když mi někdo vyzná lásku?

  Zdravím a omlouvám se, že vás takto bombarduji dotazy...
  Má otázka tedy je:
  Co dělat, když mi někdo řekne/napíše, že mě miluje?
  Jak se na to dá odpovědět? Já osobně nedokážu vymyslet, jak bych v takovéto situaci zachoval. Pořád si říkám, že by to mohl někdo brát jako vtip (i s tím jsem se již setkal...).
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 2. prosince 2021

  Ahoj,

  ptáš se, co máš dělat, když Ti někdo vyzná lásku. Na zdánlivě jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Záleží na tom, kdo Ti něco takového sdělí, jak to myslí, co za tím vším je, co tím sleduje. Důležité je také to, co ty sám k druhé osobě cítíš, zdali to chceš opětovat anebo to u sebe máš jinak.
  Proto je asi nejlepší nejdříve se krátce zastavit a zamyslet se nad tím, kdo Tě oslovil a proč asi, a podle toho se zařídit.
  Můžeš se také zkusit obrátit na někoho zkušenějšího ve svém okolí, komu věříš, s kým můžeš probírat tyto své otázky a spolu s dotyčným na ně hledat odpovědi. Cest bývá mnoho, vybrat lze jen jednu, proto je dobré se nad vším nejdříve důkladně zamyslet, nejlépe s podporou někoho, komu věříš.

  Jak potom zareaguješ, je věcí Tvé volby, i Tvé intuice.

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku nebo tomu kdo odpoví :D,
  chtěl bych se zeptat jak navázat řeč s kamarádkou a jak jí pozvat ven. Normálně bych jí napsal přes snapchat nebo něco takového, ale protože se s ní dokážu bavit i normálně (už jsme spolu byli jednou venku a dvě hodiny jsme si povídali) tak by mi to přišlo trapný to psát přes mobil. Rozhodně bych se jí na to nedokázal zeptat mezi ostatními lidmi. Tak bych se jí asi mohl zeptat ve škole brzo ráno (ona bydlí dál od školy tak musí dojíždět autobusem dřív) pokud tam nikdo jiný nebude. Tak tím se zas dostávam k tomu jak navázat řeč a zeptat se jí.

  Předem díky a omlouvám se pokud je to celý nějak zamotaný.

  kluk, 14 let, 12. listopadu 2021

  Milý pisateli, 

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že nevíš jak navázat řeč s kamarádkou a pozvat ji ven. Přestože se  dokážete normálně bavit, venku jste už spolu byli i si píšete, tak ti to tentokrát přijde v něčem obtížnější. Tvůj dotaz mi vůbec nepřijde nějak zamotaný, je to úplně normální a běžné téma, na které se tu chlapci i dívky ptají. Nejspíš ti na tom setkání nyní víc záleží a tak cítíš větší nejistotu v tom, jak navázat řeč a zeptat se jí. Zkus vnímat nejdříve to, co za tou nejistotou stojí. Může to být strach, že to odmítne nebo že nezapůsobíš na ní tak, jak by sis přál. Nebo třeba zjistíš, že chodí ven s někým jiným. Zkus si to nejdříve trochu v sobě uvědomit, čeho se vlastně bojíš a co tě v tom nyní svazuje. Je to úplně přirozené a běžné, že  to takto prožíváš. Dívky to mají velmi často také. Nejspíš půjde o dívku, která se ti líbí a tak se cítíš před ní víc nejistý, protože ti na tom víc záleží, aby to "vyšlo". Uvidíš, už jen  to, že si ujasníš své opravdové pocity, které se ti v tom odrážejí, tti samo o sobě může dát víc klidu a uvolnění. Je potřeba abys sám sebe v tom bral s přijetím i nadsázkou. Zkus k tomu pozvání přistupovat jako k běžné situaci, jako jsi už s touto dívkou před tím zažil. A zkus s ní navázat řeč v podstatě stejně jako před tím. Už jednou s tebou ven šla. Tak je pravděpodobné, že půjde znovu. Buď v tom opravdový a skutečně sám sebou. Nic nehraj, nepředstírej. To je nejlepší cesta k druhému.  A mysli na to, že i  navazovat vztahy se musíme učit. A zvláště v tom věku, ve kterém se nyní nacházíš. Uvidíš, že to půjde.

  Tak ti držím palce. Poradce Centra Locika

  Kluci a láska

  Holka, která se mi líbí, má kluka

  Ahoj, mám problém s tím že se mi líbí jedna holka ale problém je v tom že má kluka. Trochu ji znám vím třeba že má ráda fotbal a někdy když jdu ven s kamarádama a kamarádkama tak jde i ona. Moc se nebavíme a když už tak nevím vůbec co říkat. Několikrát jsem si s ní i psal ale je to to stejné zase nevím co psát. Děkuji za radu.

  kluk, 14 let, 21. listopadu 2021

  Ahoj,

  nejsem si úplně jistá, jestli chápu, na co se vlastně ptáš, nebo jakou potřebuješ radu. Líbí se Ti holka, ale má kluka. Někdy se s ní vidíš, ale moc nevíš, o čem si s ní povídat/psát. Chceš od nás radu, o čem si s ní povídat anebo jak ji získat, přestože má kluka? Pokud jde o témata k povídání, může to být to, co zajímá Tebe a ji taky, třeba ten fotbal? Anebo můžeš i vypozorovat, o čem se baví s ostatními kamarády, když jsi u toho a zkusit odvodit, co dál má ráda. Případně se jí na to můžeš klidně i zeptat. Třeba zavést hovor na nějaký z Tvých koníčků a zjistit, jestli to zajímá i ji. Můžete řešit i úplně každodenní věci, jako co jsi ten den zažil, co řešíš v životě atd. No a co se týče toho, že má kluka, je dobré to respektovat. Myslím, že pokud by ses aktivně pokoušel dívku jejímu klukovi přebrat, mohlo by to ublížit více lidem a váš vztah by pak neměl moc čistý začátek. Ve Tvém věku nebývá obvyklé, že by kluk s holkou spolu byli napořád, tak uvidíš, třeba až se rozjedou, přijde jednou i Tvá chvíle.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Holka, která se mi líbí, má kluka

  Ahoj, chtěl bych poradit s tím že se mi líbí jedna holka která má ale kluka. A nevím co mám udělat nebo co jí říct.

  Ahoj,
  to je velmi těžká otázka a k jejímu zodpovězení mám bohužel příliš málo informací. Netuším, jestli je to dívka, se kterou se pravidelně vídáš, nebo někdo, s kým máš spíš občasný kontakt. Nevím, jestli se přátelíte, nebo se ti do jejího života ještě nepodařilo proniknout. Nepíšeš, jak dlouhý či vážný je jejich vztah. Podstatná je informace, kolik je vám let, protože dětské lásky mají přece jen poněkud jinou vážnost než začínající vztahy například v patnácti letech. To všechno jsou velmi podstatné informace, které bychom potřebovali znát, abychom mohli tvou situaci poněkud lépe posoudit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Líbí se mi spolužačka

  Ahoj.
  Už dlouho se mi líbí jedna holka ze třídy a stydím se jí to říct. Ale celá třída to ví a směje se nám. Mě nejde o to že se nám smějí, ale že nevím jestli miluje ona mně. Kamarádi jsme ale už od první třídy. Nevíte, jak mám poznat, že mne miluje, a jestli ano, tak jak ji to říct?
  Děkuji za odpověď

  kluk, 10 let, 20. listopadu 2021

  Ahoj,
  to, zda k tobě někdo cítí sympatie, se dá poznat podle celé řady náznaků. Pokud jsi své spolužačce sympatický (určitě bych zatím nemluvila o tom, zda tě miluje), nejspíš bude vyhledávat tvou přítomnost, bude si s tebou povídat, zajímat se o tebe (třeba o to, co děláš ve volném čase, čím se zabýváš, co tě baví...), nebo s tebou chtít trávit svůj volný čas.
  Píšeš, že jste kamarádi už dlouhou dobu. Mezi kamarádstvím a láskou je někdy velmi tenká hranice a je dost dobře možné, že postupem času i vaše kamarádství přeroste v něco víc. Zatím bych ti doporučovala pěstovat vaše přátelství, protože to skutečně vůbec není málo - a až budete starší, možná zjistíte, že jsou vaše sympatie víc než přátelské.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Bere mě jen jako kamaráda

  Dobrý den,
  mám takový problém. Už dříve se mi líbila kamarádka, ale ona mě nechtěla. V té době jsem se rozhodl, že se vykašlu na to, abych něco zkoušel nebo se o něco snažil. Přišlo mi, že kamarádství je důležitější. Ona si našla kluka a já s tou holkou jsme byli nejlepší kamarádi. Bohužel její kluk byl blb a zakázal jí se semnou a dalšími kamarády bavit. To znamenalo, že celé letošní prázdniny jsme se s ní vůbec nebavili a vypadla tak samovolně z naší party. Každopádně teď se potkáváme každý den. Svěřila se mi s tím, že ten kluk udělal spoustu chyb, které nebudu jmenovat, a tak se s ním rozešla. Já a naše kamarádky jsme jí byli velkou podporou v době, kdy si ten kluk neuměl přiznat vlastní chybu, všechno házel na ní a nadával jí. Teď jsme znovu nejlepší kamarádi a bavíme se například o tom jak to mám se vztahy, že se mi líbí jedna holka atp.. Postupem času jak se furt tak hodně bavíme se asi momentálně bohužel vrací mé city k ní a city k holce o které jsme se bavili, že se mi líbí se vytrácí. Jenže ona už mě bere jako nejlepšího kamaráda a navíc mi v době ještě předtím než se mi svěřila řekla, že by semnou ve vztahu nevydržela. Absolutně nevím co dělat... Než jsem tohle začal cítit jsem jí řekl, že se mi nelíbí a beru ji jenom jako nejlepší kamarádku.
  Prosím o nějakou radu jak se v této situaci zachovat, díky.

  kluk, 14 let, 14. listopadu 2021

  Ahoj,
  je skvělé, že jsi pro svou kamarádku takovou podporou a že vám vaše přátelství vydrželo i navzdory všem překážkám. Z toho je jasně vidět, že jste skutečně dobří přátelé a máte spolu mimořádný vztah. Je zcela normální, že se city lidí v průběhu času vyvíjí a mění. Takže stejně jako tobě se nejdřív ona dívka líbila, poté jsi ji bral jako kamarádku a teď se ti zase líbí, mohou se vyvíjet i její city. To znamená, že to, že je aktuálně bere jen jako kamaráda, vůbec nemusí být definitivní.
  Možná tě tak bere, protože ty sám jsi jí řekl, že ji vnímáš jako kamarádku. Myslím, že jí klidně můžeš dát najevo, že se tvé city změnily a dokázal by sis představit, že byste byli víc než kamarádi. Buď to bude akceptovat a ukáže se, že cítí něco podobného, nebo skutečně bude chtít, abyste zůstali kamarádi - a v tom případě se s tím budeš muset smířit. Což by ovšem neznamenalo, že už to tak zůstane napořád.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kluci a láska

  Ve třídě se mně a mojí holce smějí

  Mám problém mám přítelkyni a už sní jsem rok problém je ten že spolu chodíme do třídy a tak se nám smějou že se milujeme a já i když jsem sní sám tam se bojím ji obejmout nebo ji dát pusu

  kluk, 11 let, 8. listopadu 2021

  Ahoj,
  je mi líto, že se tobě a tvojí holce ve třídě ostatní smějí. Ve tvém věku některé děti ještě nejsou na chození s někým zralé, a tak jim to může připadat směšné. Je hezké, že máš holku už rok, že se máte asi hodně rádi. Byla by škoda, kdyby vám ostatní děti vztah zničily. Říkám si, že by ti mohlo pomoct s někým o tom mluvit. Klidně i s tvojí holkou, jak to prožívá ona? Anebo i s rodiči. Myslím, že je dobré, abys na to nebyl sám. Věřím, že časem to spolužáky přejde, objeví se zase něco jiného, co je bude zajímat a dají vám pokoj. Kdyby ne, neboj se jim dát najevo, aby toho nechali.

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Od kolika let se mohu líbat?

  Ahoj mohu se zeptat od kolik se muze libat? Zajima me to

  kluk, 12 let, 9. listopadu 2021

  Ahoj,
  obávám se, že na tvou otázku nelze odpovědět, protože samozřejmě záleží na druhu polibku i na tom, komu je určen. Rodiče obvykle své děti pusinkují už od narození a nikdo se nad tím nepozastavuje. Přirozeně také není určen věk, odkdy si mohou dát polibek kamarádi (například na uvítanou, když mají velkou radost a podobně). Pokud se ptáš na líbání se sexuálním podtextem (jako jsou například francouzské polibky mezi partnery), to by se dalo nejspíš považovat za partnerskou intimní aktivitu a ty jsou legální až od patnácti let.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj,
  Potřebuji s něčím pomoc. Jsem něco jako non-binary člověk, moje zájmena jsou he/him, protože se mi to tak líbí víc, i když jsem biologicky holka, ale jako holka se 100% nepovažuji (v mém věku to je asi normální. Hledáme sami sebe a až budu dospělí, může všechno být úplně jinak.). No každopádně teď k věci. Seznámil jsem se přes instagram s jednou osobou. Je to trans kluk a bydlí na druhé straně republiky,než bydlím já, takže jsme se nikdy neviděli. Dobře se s ním píše a je s ním sranda. Ale časem, když mi začal posílat svoje fotky(obličeje:D), tak se mi líbil čím dál víc. Už asi víte, kam tím směřuji. Asi jsem se do něj zamiloval. Jak do jeho vzhledu, tak i do osobnosti. Nějaký čas se zdálo, že je láska opětovaná, ale nebyla. Dozvěděl jsem se že někoho má a trošku jsme se kvůli tomu pohádali. Zase se bavíme, ale někdy míň a někdy víc a dřív to tak nebylo. Bavili jsme se pořád stejně, každý den, každou hodinu. Moje otázky tedy zní:

  • je možné že se mi opravdu líbí, i když jsem se s ním nikdy neviděl?
  • o čem se s ním mám bavit? Vím že mi to nemůžete říct konkrétně, protože ho neznáte atd. Ale aspoň přibližně na co se ho ptát apod.

  Děkuji předem za odpověď a za váš čas.

  Ahoj,
  je možné, že se ti líbí někdo, koho jsi v životě neviděl. Někdy může být dokonce snazší zamilovat se do člověka, kterého jsme nikdy neviděli, než do osoby, která je reálná. A to z toho důvodu, že si tyto osoby idealizujeme. Představujeme si je velmi často dokonalejší než jsou. Toto je třeba mít na paměti. Po osobním setkání se tvoje pocity mohou změnit.
  Máš pravdu, že konkrétní témata se radí těžko. Většinou mohou být dobrým tématem nějaké zájmy a koníčky. Ptej se ho, co ho baví, co rád dělá.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Kluci a láska

  Láska - Má mě pořád ráda?

  Ahoj, už to bude čtvrt roku co chodím s jednou holkou které je 13, no, problém je že se teď dlouho nemůžeme vidět (já jsem nachlazený a ona je v karanténě) ,mám takový pocit že už mě tolik nemá ráda, může to být i tím že má třeba svůj týden nebo to je spíše nějaká záležitost v její hlavě? Dost nad tím přemýšlím ale nemám odvahu se ji na to zeptat.

  kluk, 14 let, 20. října 2021

  Ahoj z Modré linky,

  přemýšlíš nad pocitem, že Tě Tvoje holka nemá už tolik ráda, když se teď nemůžete tolik vidět. Napadají Tě taky různé možnosti, čím by to mohlo být.

  Děkujeme za otevřenost a důvěru, se kterou jsi Alíkovi napsal. Zkusíme teď spolu hledat, co bys v takové situaci mohl dělat. Ani my teď nevíme, proč máš takový pocit, že tě nemá tolik ráda, může to být celá řada různých důvodů, nebo něco jiného, možná úplně obyčejného, jako je únava, starosti s karanténou, hodně povinností apod. Samozřejmě, že by Ti na tuhle otázku mohla nejlépe odpovědět ona sama. Možná by Ti řekla, že je to jen Tvůj pocit a že je vše v pořádku, nebo by Ti pověděla něco víc, jak se má nebo jak to s Tebou má.
  K tomu , aby jsi to zjistil je třeba se nebát svých pocitů, ale komunikovat - mluvit s ní nebo si s ní psát. Klidně můžeš vyjádřit to, že vlastně nemáš odvahu, ale chtěl bys vědět, co se děje - a pak mluvit o svém pocitu.

  Můžeš se také o ni zajímat - jak se má, jak jí je, co prožívá, co by třeba od Tebe potřebovala - možná Ti poví něco i o tom, jak to má se vztahem k Tobě.

  Přejeme Ti, abys všechno zvládl a aby to vše dopadlo tak, jak chceš.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak oslovit neznámou holku?

  Dobrý den, potřeboval bych poradit jak si poradit s jednou takovou věcí... Každý den jezdím do školy vlakem a na nádraží každý den je i jedna holka, kterou jsem poprvé viděl ve vlaku a několikrát jsem ji přistihl, že ona se dívá i na mě, předtím jsem si jí ani nevšiml. Od té doby jsem do ní jaksi zamilovanej, ale nevím zda i ona, ale přijde mi, že se často divá i ona na mě. Instagram jsem si zjistil od kamaráda, který má kamaráda a ten ji zná. Už jsme si i psali něco málo, ale chtěl bych za ní přijít osobně, jenže ona tam je vždycky tak s dalšíma šesti holkama, což se hodně stydím a bojím tam mezi ně dojít... Potřeboval bych nějak poradit jak k ní přijít osobně...

  kluk, 14 let, 18. října 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou nám píšeš. Rád by ses seznámil s jednou holkou, kterou denně potkáváš na nádraží. Koukáš se na ni a přijde Ti, že i ona často na Tebe. Cítíš se zamilovaně. Na Instagramu jste si psali něco málo a teď uvažuješ, jak se k ní, i přes přítomnost jejích kamarádek, dostat osobně.

  Přijde mi skvělé, že jdeš za tím, co Tě zaujalo, a že jsi pro to schopný udělat něco navíc, i když to není jednoduché. Je dobře, že jsi napsal, ráda bych Tě v té snaze podpořila a dodala Ti odvahu. Takové věci, které nás lákají, stojí za to třeba i jen zkusit. Nevím, jestli o té holce víš něco víc – třeba jakým směrem jde z nádraží, kam chodí do školy apod. Zkouším uvažovat, kde jinde máš ještě možnost jí potkat. Napadá mě taky, že jí můžeš zkusit znovu napsat na Instagramu a třeba bude vaše konverzace pokračovat pak i osobně, když se domluvíte. Možná z jejího profilu vidíš něco, co máte společného, co zajímá Tebe i jí a dalo by se s tím začít. Anebo kamarád kamaráda, který ji zná, Ti o ní poví něco víc, když se zeptáš, a odkryje se další možnost, jak se k ní přiblížit.

  Je těžké odhadovat, jaká varianta by byla ta „nejlepší“, proto bych Tě chtěla povzbudit, že není potřeba čekat na ten ideální moment. Hodně se to odvíjí od situace, do které se dostanete a pak zkrátka můžeš zkusit něco, co přijde Tobě jako dobrá varianta v tu chvíli. Přemýšlím, že tyto věci nejdou naplánovat dopodrobna, protože se může stát, že jeden den přijde vhodná příležitost, stačí k ní být jen pozorný – třeba nebude s ostatníma holkama, anebo jich bude méně, třeba budete mít stejnou cestu, třeba si k sobě přisednete ve vlaku. Na druhou stranu mě napadá, že může být fajn promyslet si, o čem všem je možné začít mluvit, aby ses cítil jistější. Klidně si sepiš pár témat, o kterých si s ní umíš představit povídat. Možná máš dobrého kamaráda, kterému věříš a mohl bys mu celou situaci popsat, třeba vymyslíte další cesty. Jestli Tvou věc chceš podrobněji probrat, jsme tu pro Tebe na telefonu i chatu na Modré lince https://www.modralinka.cz/, neboj se ozvat.

  Držíme palce a přejeme, ať se situace vyvíjí k Tvé spokojenosti
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak říct holce, že se mi líbí

  Ahoj mám tu další dotaz, ve škole se mi líbí jedna holka je hezká, hodná, chytrá ale neumím jí to říct nechci vypadat trapně. Určitě očekávám ten pohled. Nevíš jak mám dát najevo aby si mě všimla. Dík moc za poradu.

  kluk, 13 let, 16. října 2021

  Ahoj,

  svěřil ses nám s tím, že se Ti ve škole líbí jedna holka. Chápu, že to často není jen tak někomu povědět popravdě, co k němu cítíš. Podobné obavy kolem toho často mají i dospělí. Nevím přesně, co myslíš tím, že "určitě očekáváš ten pohled". Každopádně bych Tě chtěla podpořit, abys jednal hlavně podle toho, jak to Ty sám cítíš a co Ti je přirozené. Napadá mě třeba, že by ses mohl zamyslet nad tím, co máte s tou dívkou společného, a zkusit se jí ohledně toho na něco zeptat, nějak se s ní o tom začít bavit. Nebo jí o tom můžeš napsat, pokud by Ti to líp vyhovovalo. Můžeš jí třeba taky udělat nějaký kompliment, který by ji potěšil. Nemyslím si, že bys ses za něco takového měl cítit trapně, naopak připadá mi to jako milé gesto. Jestli kolem sebe máš nějakého kamaráda, kterému věříš, můžete to i probrat spolu.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Mám pocit, že mě miluje kamarádka

  Ahoj poradno,
  mám pocit že mě miluje kamarádka.
  Myslím si to, protože se mě jen tak z ničeho nic zeptala jestli bych s ní šel ven. Ale jde spíš o ten způsob jak mě pozvala.
  Napsala mi jestli bych s ní někdy nechtěl jít ven a jako důvod napsala že je tady to možná poslední školní rok co se vidíme (jsme oba v 9 třídě) a že je to asi poslední možnost. I KDYŽ ještě zbývá asi 3/4 roku. A poslední dobou mi pořád píše.
  Jako ne že mi to vadí to ne, ale myslím že mě miluje nebo si ze mě dělá srandu.

  Pak je tu to, jestli já jí miluju. Nevím. Mám ji rád, líbí se mi její styl oblékání, je pěkná a je strašně fajn (povaha, vlastnosti a je s ní sranda). Taky jak jsme se domluvili že půjdeme ven, tak se to všechno snažím naplánovat. Každej možnej scénář a každej možnej rozhovor mezi náma.Takže nevím jestli to plánuji protože že ji miluju nebo jen protože jsem nikdy moc nemluvil s holkama a bojim se že tam nebudu mít co říct a bude trapný ticho.

  A pak se bojím že mě miluje a řekne mi to a já nebudu vědět co na to říct, protože nevím jestli ji já miluju.

  Předem díky za odpověď

  kluk, 14 let, 18. října 2021

  Ahoj,
  z toho, co popisuješ, bych si troufala odhadnout, že se kamarádce opravdu líbíš a snaží se s tebou navázat bližší vztah. Naprosto chápu, že jsi zmatený a nejsi si pořádně jistý, jak se máš v této situaci zorientovat. Vzhledem k tomu, že zatím nemáš se vztahy s dívkami žádné zkušenosti, je to zcela normální a mají to tak i všichni ostatní. Myslím, že se ale nemusíš stresovat a můžeš se zachovat podle toho, jak sám chceš a jak to cítíš.
  Nemusíš se trápit tím, jestli onu kamarádku přímo miluješ. Píšeš, že ji máš rád a je ti sympatická - a to pro začátek úplně stačí. Můžete se stýkat ve volném čase jako kamarádi a třeba postupem času oba dva zjistíte, že je vám spolu tak dobře, že byste chtěli být víc než kamarádi.
  Myslím, že jen málokdo může od začátku vztahu upřímně říct, že toho druhého skutečně miluje. Hluboký vztah se buduje postupně, vyžaduje čas i spoustu „investic“ od obou partnerů. Není tedy nutné skládat hned od začátku vyznání lásky. Pokud ti ona kamarádka řekně, že tě miluje a ty si svými city nebudeš jistý, klidně můžeš odpovědět, že i tobě je v její společnosti příjemně (nebo něco na ten způsob). Nebudeš tak lhát a zároveň se nebudeš nutit do toho, abys říkal něco, na co se úplně necítíš.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!