Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Líbí se mi kamarádova dívka

  Zdravím, mám problém. Kamarád začal chodit s jednou holkou která se mi zpočátku nelíbila, ale jak to šlo časem tak se mi začala líbit víc a víc a já nevím co s tím dělat. Její ladné křivky mě vždycky odstřelí do jiného vesmíru a cítím se jako kdybych s ní seděl na poli plném květin a pozorovali spolu nádherný východ slunce. Když mluví je to jako kdyby ptáčci zpívali a za krásné hudby orchestru v operním sále s tou nejdramatičtější atmosférou a nejvýbornější večeří kterou bychom kdy měli. Mají se sice rádi ale moje láska k ní plane jako nekonečný oheň fénixe a on si ji určitě nezaslouží víc než já když na ní ani nemá čas. Já bych ji věnoval klidně svůj celičký život jenom aby byla šťastná.. MILUJU JI! Prosím pomoc... Co mám dělat?

  kluk, 13 let, 1. října 2020

  Ahoj,

  jsi hotový básník, děkujeme za milý dopis plný lásky a citu. Ptáš se, co máš dělat. Jednoduchá ta situace není, ale poradím Ti trpělivost a čekat. Vztah Tvého kamaráda a té holky se nějak bude vyvíjet, to teprve ukáže čas, zdali spolu zůstanou anebo se oddálí. Budeš-li poblíž, zůstaneš-li s oběma kamarád, budeš citlivě vnímat jejich potřeby, domnívám se, že Tvůj čas může přijít a Tvá velká láska rozkvete.

  Můžeš zkusit si o tom všem promluvit s někým dospělým, kdo Tě dobře zná a komu věříš, jak on to měl v Tvém věku a jak řešil takové situace.

  Přejeme Ti barevný podzim ve společnosti kamarádů.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Chci začít chodit s někým jiným

  Ahoj aliku a spol.

  Mam dva dotazy, první je ze mam holku, ale s tou uz me to přestává bavit, vůbec nechápe srandu a vůbec se mnou nechodí ven tak se ptám jak ji mam říct ze se chci rozejít.

  Druhy dotaz je ze mam uplne nejlepsi kamarádku, každý den se mnou chodí ven ,24/7 si píšem, ted se ptáte v čem je ten problem, no ja ji miluju a ona to ví, jenom nevim jak jí vyznat moje city vůči ni, pisu ji různé věci, treba ze je pro me nejdůležitější což je pravda, každý říká ze se k sobě hodime, ale fakt uplne vsichni az na moje 3 spolužáky kteří si mysli ze rozdíl dva roky je hodně, moji rodiče jsou o 8 a co, řeší to někdo, odpověď je ne. Ten jeden z těch spolužáků dokonce rikal ze to nemá ani krámy ani rozum, ale rozum má ta kamoska větší než on xd.
  Tak se ptám, jak ji mam vyznat moje city jak budeme spolu venku?

  kluk, 13 let, 26. září 2020

  Ahoj,
  v dalším dotazu jsi psal, že už jsi se s onou dívkou rozešel, takže na první část dotazu odpovídat nebudu. Co se týká druhé části tvého dotazu; věkový rozdíl dvou let mezi partnery skutečně není příliš. Pokud se mají dva lidé rádi, je jim spolu dobře a chtějí spolu být, neexistuje žádný „správný“ věkový rozdíl. Klidně mezi nimi může být dvacet let, mohou být stejně staří, může být žena starší a muž mladší... Zkrátka jakákoli varianta je v pořádku a věkový rozdíl není pro vztah nijak podstatný.
  Nicméně bavíme se o vztahu dospělých, nebo téměř dospělých lidí. Vzhledem k tomu, že se v dalším dotazu ptáš, kdy svou kamarádku můžeš políbit a podobně, musím ti odpovědět, že na to si budeš muset ještě chvíli počkat. Jestli jsem to správně pochopila, oné dívce je jedenáct let a jakékoli intimní partnerské aktivity bude moci provozovat nejdřív za čtyři roky (ostatně ty si budeš muset také ještě dva roky počkat). To samozřejmě neznamená, že byste se dál nemohli stýkat a přátelit se. Pokud jste si tak blízcí, jak popisuješ, určitě jsou sympatie oboustranné a nemáte kam spěchat. Zkrátka udržujte a rozvíjejte dál své přátelství, až budete starší, je dost možné, že se samo plynule „překlopí“ do partnerského vztahu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Líbí se mi kamarádka

  Ahoj

  Mám malý problém. Líbí se mi moje kamarádka, ale nejsem si jistý, jestli já se líbím jí. Nevím jak to zjistit a případně jak jí to sdělit? Další věc je, že třeba jsem chtěl, aby se mnou a s kámošem seděla v jídelně na obědě, ale hrozně se stydím se jí zeptat.... A když už bych se jí zeptal, o čem si mám povídat? Potřebuju hodně rad... Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 25. září 2020

  Ahoj,
  chápu, že se stydíš říct spolužačce, že se ti líbí. S takto přímým vyznáním by měla problém i většina dospělých. Nicméně si myslím, že není nezbytně nutné říkat kamarádce, že se ti líbí. Spíš si můžeš její sympatie získávat postupně a pokud budou vzájemné, časem určitě kamarádka pozná, že ti není lhostejná. Na tvém místě bych začala právě tím povídáním - témat, která spolu můžete probírat, je obrovské množství. Zeptej se jí, co jí baví, co ráda dělá ve volném čase.... určitě najdete nějaká společná témata, která vás budou oba bavit. V průběhu povídání už ji budeš moci třeba právě pozvat, aby si k tobě přisedla v jídelně. Určitě to bude mnohem přirozenější, než kdybys to na ni „vybalil“ bez přípravy. Pokud budou vaše sympatie oboustranné, můžeš se jí zeptat, jestli by s tebou třeba nešla někdy po škole ven. Postupným a pozvolným přístupem určitě nic nezkazíš a můžeš jen získat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak jí mám říct, že ji miluji?

  Ahoj, líbí se mi jedna holka, která je o půl roku starší než já. Chodíme spolu na orienťák a jsme kamarádi. A já nevím, jak ji mám říct že ji miluju... Ani se mnou nechodí do třídy, chodí o třídu výš, takže teď při covidu si s ní moc nepovídám, v podstatě jenom na orienťáku. A moje otázka tedy zní, jak jí mám říct, že ji miluju...
  Předem děkuji.

  kluk, 14 let, 18. září 2020

  Ahoj,

  chápu, že Ti běží hlavou, jak bys mohl dát najevo holce, která se Ti líbí, že ji miluješ. Dovedu si také představit, že je pro to teď méně příležitostí kvůli koronavirovým opatřením. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses zkusil zamyslet, jak by pro Tebe samotného bylo nejpříjemnější, nejpřijatelnější povědět jí o tom, co cítíš. Každý jsme jiný, pro někoho je ok napřímo dívce říct, co k ní cítí, někomu zase připadá lepší nejdřív ji třeba pozvat někam na rande a nechat tomu pozvolnější průběh, někdo se rozhodne vyznat lásku v dopise. Můžeš si to třeba zkusit i sám pro sebe napsat, jak by se Ti to nejlépe říkalo, neexistuje na to jedna zaručená rada.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak pochválit dívce účes?

  Ahoj,

  Moc se mi líbí jedna holka. Má dlouhý vlasy a známe se už od od narození. Je o 2 měsíce starší než já. Dřív jsme se často viděli, protože se naši rodiče znají a chodily jsme k nim grilovat (nebo oni k nám). Chodily jsme spolu do školy a často jsme spolu šli i ze školy. Tou dobou jsem jí bral jen jako kamarádku. Okolo třetí třídy jsem k ní začal cítit něco víc. A bylo to na mě i vidět. Dřív než jsem jí to řekl, tak skoro všichni kluci v naší třídě (a i ve vedlejší třídě) si ze mě dělali srandu. Neměl jsem nikoho s kým bych si mohl upřímně popovídat. Potom jsem to už nevydržel a bral ji zase jen jako kamarádku. Potom jsme se začali vídat míň a míň. Když jsem dokončil nižší stupeň základky, přešel jsem na osmiletý gympl. Snažil jsem se s ní vídat co nejčastěji, ale moc nemohla.

  O letních prázdninách jsem jel na tábor a tam jsem se seznámil s jedním klukem, se kterým jsem si mohl popovídat o holkách a nesmál se mi. vyměnily jsme si kontakty a doteď si píšeme. Když zase začala škola, zase jsem si sní psal přes WhatsApp. Chtěl jsem pro ni něco udělat, ale vůbec jsem nevěděl co. Přemýšlel jsem co mi jde a co se jí líbí nebo co jí baví. Mě baví programovat a lézt na skalách. Ona má ráda zvířata, svoje kamarádky, knihy atd. Napadlo mě udělat jí osobní blog. Když jsme jednou (výjimečně) byly venku, zeptal jsem se jí, jestli by se jí líbilo mít vlastní blog. Říkala že by se jí to líbilo, proč se ptám? Odpověděl jsem že bych jí ho udělal. Řekla: „To by bylo super, Díky..“ Dál jsme se bavily o tom, jak se máme a co je nového. Potom mě ale překvapila tím že řekla že by se asi nechala ostříhat, protože jí ty vlasy už štvou. Řekl jsem jí že ty vlasy má hezký tak jak je má a že by to byla škoda se nechat ostříhat. Odpověděla jenom „Hmm... Díky...“ Nevím jak jí přesvědčit (pokud by to vůbec šlo) aby si nechala ty vlasy tak jak je má, že se mi takhle líbí.

  Nevím jak bych měl postupovat. Nechci o ní zase přijít.

  Díky

  kluk, 12 let, 9. září 2020

  Ahoj,

  je moc prima, že máš holku, která se Ti líbí, a s kterou se vídáš. Také je moc fajn, že jsi na táboře našel kamaráda, s kterým sis mohl otevřeně povídat o holkách a o tom, co k nim cítíš, takové sdílení velmi ulevuje.
  Rozumím tomu, že se Ti ta holka líbí, a že se Ti líbí její dlouhé vlasy a účes. Můžeš projevit svůj názor, to je v pořádku, ale ta holka má právo se sama rozhodnout, jak bude mít vlasy upravené. Nemyslím si, že tím, že projevíš svůj názor, o svou holku přijdeš, pokud je ona rozumná, bude umět ocenit Tvůj otevřený přístup.

  Přejeme Ti z Modré linky hodně pohodových, společně strávených chvil.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Zamilovaný do nejlepší kamarádky

  Ahoj poradno,
  Abych začal líbí se mi jedna holka je o 1 měsíc mladší než já ( sme nejlepší kamarádi a známe se od narození) .Naši rodiče se kamarádí a často se navštěvují takže spolu trávíme spoustu času .Chodíme i do stejné třídy všichni říkájí se k sobě hodíme a mě se hrozně líbí svojí povahou a vzhledem je krásná ale hlavně hodná,milá,chytrá,miluje zvířata....Moje sestřenice je její kamarádka a ta sestřenice říkala že se prý tý holce kterou miluju líbim.Jak mam ale tý holce říct že jí miluju?nepotřebuju s ní hnedka chodid i když bych byl rád kdybych s ní chodil jen chci aby věděla že jí miluju

  Kluk 13 let v řijnu 14 let, 31. srpna 2020

  Ahoj,

  díky za krásný dotaz. Moc Ti přeji, že prožíváš tak pěkné časy, že s holkou, která Ti učarovala, můžeš trávit spoustu času. Myslím, že s Tvou láskou to je na dobré cestě, znáte se od narození a jste nejlepší kamarádi, sobě navzájem se líbíte. Líbí se mně, že oceňuješ nejen její vzhled, ale i její vlastnosti a záliby, vypadá to, jako dobrý základ pro krásný vztah.

  A jak to máš té holce říct? To záleží na Tvých možnostech a Tvé fantazii, Ty ji dobře znáš, její povahu a vlastnosti, a tedy Ty bys sám měl nejlépe vycítit, čím a jak jí uděláš radost. Můžeš jí o svém citu říct nebo napsat, můžeš zkusit využít nějakou vhodnou chvíli, (někdy víc poví pohled, úsměv, dotek než slova). Také bys jí mohl při nějaké vhodné příležitosti vlastnoručně vyrobit nějaký dárek, kterým své city projevíš, k tomu jí napsat a nakreslit dopis (vyznání). A uvidíš odezvu, a podle toho se zařídíš dál. Já osobně si myslím, že ta holka už docela čeká na to, kdy se vyslovíš nebo alespoň něco naznačíš.

  Poradit se můžeš i s někým, komu věříš, třeba rodiči. Stačí i obecně. Jak oni to měli ve Tvém věku, jak dávali najevo své city těm, kteří je zaujali? Také si můžeš vzít příklad z literatury, filmu, divadla, pokud Tě v té oblasti něco osloví a ten způsob se Ti bude líbit a připadat zajímavý. Můžete se o tom i pobavit s kamarády, jak oni to mají a cítí. Komunikace je ve vztazích velmi důležitá a podstatná.

  Přejeme Tobě i té slečně mnohé společně prožité krásné chvíle.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Líbí se mi spolužačka

  Ahoj
  Ve třídě se mi líbí jedna holka ale nevím jak jí to mam říct poradite mi prosím. Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 24. srpna 2020

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že nevíš, jak máš spolužačce sdělit, že se ti líbí. Takto přímé vyznání není nic jednoduchého a nezvládla by ho ani většina dospělých. Jen málokdo má odvahu na to, aby za někým přišel a řekl na rovinu: „Ty se mi líbíš. Pojď se mnou chodit.“ Většinou se to „řeší“ tak, že dotyčnému člověk naznačí, že je mu víc než sympatický, projevuje o něj zájem a pokud jsou sympatie oboustranné, vztah už vyplyne sám.

  Dovoluji si ti proto navrhnout podobný postup. Nemusíš spolužačce nutně předkládat rovnou vyznání lásky, ale začni tím, že o ni budeš projevovat zájem. Povídej si s ní, zajímej se o to, co má ráda, co dělá, jak tráví volný čas. Pokud uvidíš z její strany zájem, můžeš ji časem někam pozvat a můžete se spolu vídat i mimo školu. Myslím, že to bude pro tebe i pro ni jasným signálem, že jste víc než spolužáci. A kdo ví, třeba časem dojde i na to vyznání lásky, které vyplyne přirozeně.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Líbí se mi mladší holka

  Ahoj Alíku.
  Mám takový dotaz, je mi 15 a mám rád jednu holku, které je 13.
  Všichni mi říkají že je na mě mladá a ať si radši najdu jinou.
  A další problém je ten, že nevím jak ji to mám říct, protože mi to přijde divné za ní přijít a říct ji že ji mám rád, protože jí je 13.
  Díky za odpověď Ondra.

  Ondra, 15 let, 20. srpna 2020

  Ahoj,
  dovolila bych si nesouhlasit s tím, že dvouletý věkový rozdíl mezi partnery je příliš velký na to, aby mohl fungovat partnerský vztah. Zcela určitě si spolu mohou rozumět i partneři s mnohem větším věkovým rozdílem. Tvoje okolí nejspíš své poznámky o tom, že je ona dívka na tebe mladá, myslí tak, že ve třinácti letech ještě není dostatečně zralá na to, aby měla vztah. To je sice možné, ale neznamená to, že nebude dostatečně zralá za rok, nebo za dva - a že by sis musel nutně hledat někoho jiného. Klidně se můžete zatím přátelit a pokud jsi do ní zamilovaný a chtěl bys s ní v budoucnu i chodit, není přece problém na ní „počkat.“
  A tím se dostávám i k tvé druhé otázce; nemyslím, že je nutné za ní rovnou přijít s vyznáním lásky. Nemáte kam spěchat a můžeš nechat věci postupně vyplynout. To znamená, že se k případnému vztahu můžeš „dopracovat“ přes kamarádství. Začni si s ní povídat, ptej se jí na to, co ji zajímá, zeptej se jí, jestli by s tebou někam nešla... zkrátka staň se jejím kamarádem a postupem času, pokud budou vaše city vzájemné, se vaše přátelství možná změní v opravdový partnerský vztah.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Hledám holku

  Ahoj Alíku
  Hrozně bych si přál mít nějakou holku.
  Jenže u nás ve třídě není ani jedna hezká a v kroužkách jsiu samí kluci. Nevíš jak bych nějakou mohl najít?

  kluk, 13 let, 16. srpna 2020

  Ahoj,

  chápu, že by sis přál mít holku a že Ti vadí, že žádná, která by se Ti líbila, v Tvém okolí zatím není. Asi na to není žádná jednoduchá rada, ale někdy funguje, když se zkusíš porozhlédnout víc v okolí, možná je nějaká dívka v jiné třídě nebo o ročníky výš nebo níž. Často se lidé potkají třeba na táborech, na lyžáku nebo v sousedství, na dovolené nebo jsou také známí Tvých známých, kteří Tě mohou seznámit. Napadá mě také, že kdyby teď i přes to nebyla žádná holka pro Tebe vhodná na blízku, není zatím kam spěchat, časem se možná někdo objeví a budeš tak mít možnost ji oslovit.

  Přejeme Ti, aby sis brzy dívku našel.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Strach políbit

  Dobrý den,

  je mi 14 let a chtěl bych se dotázat ohledně mého malého problému.
  Měl jsem již pár vztahů na úrovni ďítěte(jak jinak), ale pokažde jsem měl malý problém. V každém z těchto vztahů jsem se bál polibku. Né dostávání, ale darovaní. Nebyl žadný důvod obávat se odmítnutí, už jen kvůli tomu, že jsem si byl jistý, že by mne neodmítla, ale bohužel mám pokaždé moc velký strach(ačkoli bezdůvodně). Do teď to byla prkotina, ale už mi to začíná poněkud vadit.
  Je mi jasné, že mi asi nebudete schopni pomoct, ale minimálně jsem se chtěl svěřit a za to děkuji.

  Přeji hezký zbytek dne.

  Pavel, 14, 8. srpna 2020

  Ahoj,

  chápu, že Ti to začíná být nepříjemné, když se Ti opakovaně vrací strach z toho, že bys měl políbit dívku. Zároveň si myslím, že je to v dospívání docela časté a normální. Je moc fajn, že ses rozhodl s tím někomu svěřit, často i jen to trošku pomůže. Říkám si, jestli máš kolem sebe někoho, komu věříš a s kým bys to mohl probrat (třeba tátu nebo někoho jiného z rodiny, kamaráda), mohl by s Tebou sdílet svoje zkušenosti. Napadá mě taky, jestli by o tom strachu nešlo říct přímo oné dívce - můžeš nad tím zkusit popřemýšlet, jaké by to bylo, zkusit si s ní o tom upřímně promluvit a společně najít cestu, jak Tvoje obavy zmírnit.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Zamiloval jsem se do kamarádky

  Začalo to minulý rok když jsme přijeli na takovou společnou chalupu pro víc rodin na kterou jezdíme vždycky první týden v červenci a na které se všichni scházíme už asi 18let. Já tam jezdím 15 let. Po druhé sem přijela jedna rodinka se synem Davidem ale poprvé s jejich dcerou Kájou které bylo v té době 15 mě 14. Je tady suprovej kolektiv takže jsme se začali hned bavit. Ona se mi mega moc líbila je strašné hezká a hlavně super po charakterové stránce, a mně se prostě moc líbila jenomže byl problém v tom že to tu trvá jen týden. Tak jsem to nějak moc neřešil i když mi to bylo moc líto 🥺.......... Hlavně jsem v tu dobu vůbec nic nevěděl o vztazích a tak (vysvětlím níže)

  Hráli jsme tu hodně různých a her a hlavně poker kterej nás všechny mega bavil a taky pingpong do noci. A teďka minulý týden jsme tu byli zase. My se přes rok viděli 4x 5x a teďka v tomhle týdnu jsme zase na té chalupě.

  Když jsem ji uviděl, pozdravil ji a objali jsme se tak se mi hned všechny city k ní vrátily. Tak jsem si řekl že už to prostě zase nevzdám (pomáhali mi s ní trochu i kamarádi) a že se aspoň o něco pokusím. Tak jsem se šel s ní projít a pokecat tak jsme šli kecali o různých věcech a tak. Pak jsme se vrátili a všichni kámoši úplně nadržení jak to dopadlo tak já že jakoby snad dobrý atd atd atd a dál se s nima bavil o jiných věcech. Po chvíli jsem napsal kamarádovi a chvíli jsme psali a já si už chtěl jít lehnout a když jsem šel na pokoj, v mezeře mezi dvěma jsem uviděl Káju tak jsem šel zpátky ona došla ke mně a měla takový ubrečený oči tak já že copak se děje a tak a ona že jí její kamarádka ignoruje (její kamarádka která asi žárlila na to že jsem se šel s Kájou projít). Že prostě ji to mrzí že se s ní nechce bavit a já že to bude dobrý že to zvládne a objal jsem ji. Potom jsme si šli sednout jinam a trošku o tom ještě mluvila ale spíš jakože brečela tak já že ji zase obejmu a ona si mi lehla na rameno a brečela tak já furt že to bude dobrý že to zvládne a tak, tak jsme takhle chvíli seděli. Po chvíli už bylo docela pozdě a Kája že už teda asi půjde že by ji mamka zabila a tak jsme teda vstali objali se řekli si dobrou noc a šli spát. Další den mi ten její brácha David (kamarád) řekl že o tom večer mluvili a ona mu prej řekla že to vůbec nečekala že když jsme byli venku že sem se klepal a že to znělo jak naučený scénář i když tak to vůbec nebylo, sice mi jakože kámoši říkali o čem mluvit a tak ale naučený to nebylo,,, a že neví co má dělat že si teďka nedovede představit vztah ale že mě má ráda víc než kamaráda, ale že mi to ještě sama řekne..
  Pak mi ještě řekl že minulý rok když tady Kája byla poprvé že jsem se jí moc líbil a že se ho dokonce ptala jaký má udělat první krok. Další den jsme se dopoledne furt dohadovali s Jakubem (další dobrej kamarád) a Davidem jestli mám jít za Klárou (ta kamarádka Káji co asi žárlila) abych jí řekl ze mezi námi asi nic není. Tak jsme kolem desátý šli s Klárou nahoru do jejich pokoje a tam jsem z ní po chvíli vytáhl že teda jakože žárlí na Káju že ona se už asi rok dva o mě snaží a že sem jezdí 8 9 let a furt nic a že Kája je tady podruhý a hned si získá moji náklonnost - tak kvůli tomu s ní nechtěla mluvit..... Tak jsem jí říkal že vím jak je to těžký ale ať se aspoň pokusí usmířit se s Kájou. (Usmířily se a jsou v pohodě)

  Když jsme večer seděli u ohně, Karolína za mnou přišla, že mi musí něco říct. Sedli jsme si před chatu na silnici a Kája teda začala že si teďka nějak nedokáže představit že by s někým byla a že neví jak to teďka v sobě ,,má,, ale že mě má fakt mocmoc ráda. Objali jsme se pak bylo chvíli ticho a já se pak zeptal jestli by mělo smysl se do budoucna snažit a Kája řekla že teda neví že tomu necháme volný průběh a pak řekla že jestli teda můžeme být zatím dál kamarádi a já že určitě ano tak jsme se zase objali na dýl trošku a pak teda že už asi půjdem tak když jsme byli u aut tak jsem jí řekl že teda dobrou noc a poděkoval ji za upřímnost, a ona řekla promiň a že taky děkuje a obejmuli jsme se a pak už jsem šel do chaty a ona k ohni že se rozloučí a taky půjde.

  A já teďka vůbec nevím co mám dělat protože ji mám mega rád a nevím jestli ji dokážu brát jako kamarádku ale zase se bojím toho, když to později zase zkusím, tak ji ztratím.

  Já už fakt nevím co mám dělat, už to fakt nedávám. Prosím poraďte mi co mám dělat.
  Díky

  kluk, 15 let, 11 měsíců, 29. července 2020

  Ahoj,
  děkujeme za velmi upřímný dopis. Z tvého popisu je vidět nejen to, že máš onu slečnu opravdu rád, ale i to, že o vztazích hodně přemýšlíš a umíš se vcítit do pocitů druhých. Ráda bych to ocenila, protože takový postoj ve tvém věku rozhodně není automatický a svědčí o tom, že jsi nejen vyzrálý, ale i citlivý.
  Samozřejmě nemohu mluvit za Káju, ale z tvého popisu bych si dovolila soudit, že situace snad není beznadějná. Vzhledem k tomu, že k tobě už před rokem cítila sympatie a očividně jí ani teď nejsi lhostejný, možná si zatím skutečně jen není jistá, jestli se cítí na plnohodnotný vztah. To ovšem neznamená, že tomu postupem času nebude jinak a že se dál nemůžete přátelit. Navíc dospívání je spojeno s emočními a citovými zmatky, kdy se člověk nevyzná sám v sobě a sám vlastně není schopný říci, co by chtěl.
  Dle mého názoru můžeš Káje klidně říct, že pro tebe hodně znamená a že bys jí nechtěl ani v budoucnu ztratit. Netlač na ni, ale můžeš ji například pozvat do kina s tím, že půjdete jako kamarádi. Možná, když se budete častěji vídat, sama zjistí, že je jí s tebou tak dobře, že by s tebou chtěla začít chodit. A i kdyby to zatím nevyústilo ve vztah, stále v ní budeš mít dobrou kamarádku a je dost možné, že postupem času se situace i její názor změní.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Místo na rande

  Ahoj, mám dotaz a rád bych navázal na dotaz ze 7.6. (Mám pozvat holku ven? Jste to pojmenovali) Jak jsem tam říkal, že má kluka tak ona se s ním nejspíš rozešla, měli jste tedy s tím pravdu, je lepší si počkat a netrvalo to tak dlouho. Myslím, že ona mě má taky ráda, tak si myslím, že bych byl konečně šťastný, protože hned, co nastoupila k nám tak hned jsem se do ní zamiloval, ale jak říkám, nebyl jsem dostatečně rychlý a někdo byl rychlejší. Tak zatím jsme se nedohadovali na přesném místě, ale co je podle Vás nejlepší z těchto variant: do lesa do okolí | do kina v obchodním centru - holky mají prý rady nakupování, ale asi ne s klukama, nýbrž s dalšíma holkama | další možnost - kino+les | výlet do Prahy | nebo si myslíte, že je nějaké ještě lepší místo, protože moc chci, aby se nenudila a povídat si s ní non-stop asi nedokážu😬 a taky chci, aby se jí to co nejvíc líbilo, zkrátka jsem z toho trochu nervózní a nechci to zkazit, byl bych rád kdybyste měli jakoukoli radu nebo něco takového, abych jí to mohl co nejvíce zpříjemnit.
  Děkuji moc za odpověď a omluvám se za tu slohovku, ale snad to nevadí

  kluk, 13 let, 3. července 2020

  Ahoj,
  je moc fajn, že jsi se v Tvém příběhu už mohl dostat k tomu, že plánuješ holku, která se Ti líbí, někam pozvat. Chápu, že to chceš mít dobře promyšlené a chceš, aby se nenudila a abyste si měli o čem povídat. Chci moc ocenit, že o tom přemýšlíš dopředu a záleží Ti na tom, jak se bude cítit.
  Nevím však, co je úplně nejlepší varianta, na to by mohla nejspíš nejlépe odpovědět ona sama. Myslím, že bys ji mohl dát na výběr z několika variant, které jsou Ti nejpříjemnější, kino i les jsou moc fajn, možná stihnete obojí. Možná i ona sama navrhne ještě něco jiného, kde se něco děje a bude tam zábava – minigolf, kolotoče, koupání…je toho opravdu hodně a záleží na tom, co máte u svého bydliště k dispozici a kam ji také pustí rodiče.

  Držíme palce, aby to vyšlo.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak říct holce, že se mi líbí

  Ahoj, mám vyhlídnutou jednu holku z tanečního kroužku (společenské tance) a tancujememe v páru. Je jí 14 (jsem o 0,5 roku mladší) a nevím, jak jí říct, že se mi líbí, a že k ní cítím něco víc. Hrozně se bojím odmítnutí.
  Předem Dekuji za odpověď

  kluk, 13 let, 27. června 2020

  Ahoj,
  chápu, že máš obavy, že Tě holka, která se Ti libí a která chodí na taneční kroužek, odmítne, když jí řekneš, co k ní cítíš. Vím, že je to odvážný krok to někomu říct a většina dětí nebo mladých lidí to má stejně jako Ty, protože neví, jak to dopadne.

  Je fajn, že máte společný zájem, a můžeš vysledovat, jak na Tebe reaguje, jestli je k Tobě milá, zajímá se o Tebe apod. Pokud máš pocit, že ano, můžeš jí to říct nebo třeba napsat a zeptat se jí, jak to má ona s Tebou. Je možné, že ji to potěší, ale je tu i možnost, že to má jinak. A proto je dobré být připraven i na tuto variantu. Hodně funguje, když i Ty jsi na ni příjemný, zajímáš o to, co jí baví a máte společné zájmy. I kdyby Tě teď odmítla, nemusí to znamenat, že je to napořád a že zatím můžete být třeba dobrými kamarády. Od kamarádství je k lásce pak blíž.

  Držíme palce.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Chci mít holku

  Ahoj poradno.
  Už fakt nevím jak mám mít holku,
  Vyzkoušel jsem: Třída, Nic
  Kroužky, Nic
  Fakt už nevím.

  Adam 9 let, 26. června 2020

  Ahoj,
  i když to nejspíš nebudeš chtít slyšet, odpověď na tvou otázku, co máš dělat, abys měl holku, je jednoduchá: nic. Je ti devět let a na skutečný partnerský vztah máš ještě mnoho let čas. A i kdybys byl starší, nikdo by ti nedokázal říci, kde a za jakých okolností potkáš dívku, která tě zaujme. Láska tě může potkat úplně kdykoli a kdekoli, nedá se naplánovat, vynutit, ani přivolat. Až jednou potkáš tu pravou, která se ti bude líbit a ty se budeš líbit jí, určitě to poznáš. Zatím se soustřeď na budování kamarádských vztahů a přátelství, třeba se za pár let některý z nich „překlopí“ do opravdové lásky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Vyvolená o mě nemá zájem

  Ahoj, všechny vás tu zdravím. Jelikož jsem měl ve škole veliké problémy tak jsem už ve druhé třídě přestoupil na jinou školu. Tam bylo vše v pohodě. Potkal jsem tam jednu holku do které jsem se nakonec zamiloval. Byly jsme kamarádi do té doby než zjistila že ji miluji. Nemluvila se mnou- ignorovala mě. Takhle to šlo do trojky, a poslední dva roky nic. Nemluví se mnou. Absolutně nic. Pokoušel jsem se s ní jakkoliv spojit, ovšem nic. Bavila se se mnou většinou třeba jen jednou za dva týdny, a půl hodiny po té mé zase začala ignorovat, když jsem jí napsal, tak její odpověď zněla:Co mi zase píšeš?!. Zalovala na mě u učitelů atd.. Přišla jen když něco potřebovala. Ovsem já ji stále miluji. Teď jsem se se spolužáky opět viděl, zase to bylo to samé. Chvíli se mnou mluvila jako kdyby jsme byly nejlepší kamarádi a za pět minut mě odkopne, jako vždy. Už nevím, jak dál... A depky kvůli tomu že mě nemiluje tomu neprodávají :/
  P. S Děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 23. června 2020

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  trápení s láskou bývá docela velké trápení, což dokazuje právě to, co píšeš - to Tvoje trvá už od druhé třídy. Pořád miluješ jednu holku, ale podle toho, co jsi napsal, o Tebe ona nestojí.

  Líbí se mi, že jsi věrný pořád té samé. Po tolika letech je ale malá naděje, že Tvoje láska bude opětována. Můžeš se samozřejmě pokoušet dál s ní navázat vztah, nebo se třeba napřímo zeptat (třeba i písemně), jestli máš u ní nějakou šanci. Když to znovu nevyjde, asi by stálo za to pomalu přijmout to, že spolu nebudete. Vím, že je to těžké. Pokud si řekneš, že bys ses s tím chtěl smířit, můžeš jí třeba napsat dopis - jen pro sebe, který neodešleš, a ve kterém se vypíšeš ze všeho, co máš v srdci. Dopis si můžeš schovat, nebo ho spálit, poslat po vodě… Pomáhá to uzavřít to, co bylo. Můžeš i nakreslit obrázek nebo vymyslet nějaký jiný "rituál".

  Zkus se zaměřit na věci, které Ti dělají radost a daří se Ti, o prázdninách si užij všeho, co Ti přinesou, a zkus být otevřený tomu, co přijde. Věřím, že není jen jedna holka na světě, která by se Ti mohla líbit - i když to teď zrovna tak nevypadá.

  Myslím, že i zamilovaní, které nekončí happyendem, stojí za to a přináší svoje radosti. Možná to teď není to přesné pro Tvoje uši, ale myslím, že jednou na tento čas budeš vzpomínat nejenom se smutkem, ale i rád.

  Přejeme klidné léto,

  Modrá linka