Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Jak říct holce, že se mi líbí?

  Ahoj Alíku mám takový problém líbí se mi jedna holka ale nevím jak jí to říct:-|
  Prosím pomoc

  kluk, 13 let, 16. října 2021

  Ahoj,
  ptáš se, jak říci holce, že se ti líbí, ale nepíšeš, odkud se znáte, respektive například jak často se vídáte, jestli máte možnost trávit společně volný čas, máte společné kamarády a podobně. To jsou velmi důležité okolnosti, protože si osobně nemyslím, že musí nutně zaznít vyznání lásky, aby druhý člověk pochopil, že se ti líbí. Svou náklonnost můžeš dávat najevo chováním a dát tak druhému příležitost, aby případně také projevil své sympatie. Pokud tedy máte možnost se vídat, máte společné kamarády a podobně, určitě by bylo dobré začít tím, že si s ní budeš víc povídat. Budeš se zajímat o to, co dělá, co ji baví, co prožívá... Můžeš ji samozřejmě někam pozvat a pokud bude souhlasit, trávit s ní volný čas. Z toho určitě pochopí, že je ti v její společnosti příjemně, rád s ní trávíš čas a líbí se ti. Jestliže i ona se bude chovat stejně, řekla bych, že situace je jasná a vaše sympatie jsou oboustranné.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kluci a láska

  Seznamování

  Ahoj...
  chtěl bych si najít nějakou holku.
  Jsem sám. A rodiče jsou rozhádaní. Chtěl bych jsem se zeptat jak poprosit holku o přátelství.
  Moc děkuji za odpověď předem.
  $>

  kluk, 11 let, 14. října 2021

  Ahoj,

  nedivím se, že toužíš mít nějakou holku, když se cítíš sám a navíc jsou rodiče rozhádaní. Ptáš se, jak holku poprosit o přátelství. Možností je spousta, důležité je, o jakou holku jde, jaká je, co má ráda, co ji zajímá a co ji tedy nejspíše osloví. To znamená, že bys o takové holce měl nejdřív něco vědět, abys poznal, jak nejlépe ji oslovit. Přátelství je možné nabídnout jak ústně, tak písemně, záleží jen na Tvé volbě. Nejlepší je, s holkou, která Ti, jak se říká, padne do oka, se nejdříve sblížit, trošku se vzájemně poznat a skamarádit a pak teprve ji oslovit, když už se budete navzájem trošku znát. Můžeš jí nabídnout společnou procházku, návštěvu hřiště, kina, cukrárny, půjčit ji knížku, poradit se školou, zahrát si nějakou hru, to už záleží na Tobě. Přesto, že jsou rodiče rozhádaní, můžeš zkusit oslovit i je, aby si uvědomili, že i Ty máš své starosti. I oni ve Tvém věku hledali kamarády, třeba Ti poradí. Měli by vědět, jak se cítíš. Pokud Tě nevnímají, bylo by fajn se svěřit babi nebo dědovi, tetě, strýcovi nebo i školní psycholožce, jestli ji ve škole máte. Také můžeš zavolat k nám na Modrou linku, nebo na jakoukoli jinou linku důvěry a probrat, co by se dalo dělat.

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Vyznání lásky

  Ahoj mohu se zeptat, nastoupil jsem do nové školy a líbí se mi jedna holka ze třídy, ale má to jeden háček jednomu klukovi, jsem jednou řekl, že jí miluji a ona na to mněla divný výraz a mrzelo mě to i jsem brečel potom druhý den jsem se odvážil jí napsat, že ten kluk to myslel ze srandy, ale já jí fakt miluji a nevím, jak jí to říct, prosím pomoct

  Děkuji za odpověd

  kluk, 12 let, 13. října 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že miluješ jednu holku a nevíš, jak jí to říct.
  Nedivím se, že Tě mrzelo, že ta holka měla divný výraz, když slyšela o tom, že jí máš rád, a že bys chtěl, aby i ona Tvou lásku opětovala. Je moc dobře, že k tomu hledáš cestu.
  Nevadí, že jsi té holce napsal, žes to myslel ze srandy, někdy se věci všelijak zamotají. Teď to ale můžeš říct znovu. Můžeš si najít klidnou chvíli, kdy budete jen sami dva, nebo stranou od ostatních, a říct jí, co máš na srdci. Že ses předtím zalekl, ale celou dobu ji máš rád. Kdyby ses styděl, můžeš jí to napsat - klidně zase ve zprávě, nebo i v papírovém dopise. Můžeš jí také dát nějaký malý dárek, třeba květinu, čokoládu apod.

  Mohl bys to také udělat víc pozvolna, postupně se s tou dívkou sbližovat - zkusit si zjistit, co ráda dělá, co ji baví, povídat si s ní na to nebo ono téma, doprovodit ji někam, zkusit s ní trávit čas i mimo školu, pokud je to možné (třeba při sportu...) Měl bys pak otevřenější cestu k tomu jí povědět o tom, co k ní cítíš. Záleží to ale jenom na Tobě a možnostech, které máš.

  Držíme palce, aby se podařilo to, co chceš.

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku a spol
  Chodím do 7. Třídy a líbí se mi jedna holka a chtěl bych se s ní zkamarádit nebo jen alespoň pokecat jenže se stydím za ní přijít a něco ji říct.
  Takže se potřebuji zeptat jak se mám "přemluvit" abych za ní šel a povídal si s ní a ještě se chci zeptat jestli nejsou vztahy v mém věku zbytečné.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 18. září 2021

  Milý pisateli, 

  svěřuješ se poradně s tím, že se ti líbí jedna holka ale nevíš jak jí oslovit či se s ní i skamarádit. A také se pak ptáš jestli vztahy nejsou v tvém věku zbytečné. Nejspíš tím myslíš vztahy s opačným pohlavím. Asi záleží na tom, co si pod tím slovem nyní představuješ. Ale vztahy se vyvíjejí, učíme se je, poznáváme sami sebe ve vztahu s druhými a poznáváme i druhé ve vztahu s námi. Takže to určitě zbytečné není. Prostě to jsou začátky navazování vztahů s dívkami. Je dost pochopitelné, že se stydíš a váháš. Udělat první krok není snadné. Zvláště když se ti ta holka líbí. Možná budeš mít strach, že ona tvůj zájem nebude opětovat, že se třeba nebude chtít bavit a tak. Nejdřív si udělej takovou přípravu. Představ si to, že se spolu normálně kamarádíte, jako třeba s nějakou jinou holkou. Že je to úplně stejné jako s někým, koho už znáš. S každým jsi musel překonat ten první krok, to navázání kontaktu. Tak si zkus ty chvíle připomenout a vzpomeň si na to, co v tu chvíli umožnilo, že jste kontakt navázali. Většinou to asi bylo něco, co máte společné - třída, učení, kroužek, kamarádi atd. A vzpomeň si na to, že jsi třeba také byl před tím v napětí a teď už ti to vůbec tak těžké nepřijde se s nimi kdykoliv bavit. Prostě si zkus tu dívku představit jako jednu z nich a nebrat jí tak "vážně" jako něco mimořádného. I když třeba pro tebe taková je. Jde o to se předem uvolnit a povznést se nad to, když ten rozhovor třeba hned nepůjde. Půjde jindy. Zkus najít téma. Určitě najdeš něco společného nebo nějakou vhodnou situaci, ve které se oba ocitnete (třeba čekání na oběd, nebo se potkáte v šatně atd.). Pak můžeš tu situaci pouze komentovat a sdílet to s ní, třeba "to je zase fronta"...Prostě využij daných okolností. Ten rozhovor nemusí vůbec být nic víc než běžná témata, která sdílíš s kamarády. No a když jí i ukážeš trochu svého zájmu o ní, tak dívky to většinou mají rády.  Můžeš se třeba zajímat o to, odkud je, jestli zná tu a tu osobu a podobně. Můžeš zkusit najít něco na co se zeptáš, co by právě ona mohla vědět. A tak podobně. Témat k rozhovoru je hodně. Ale mnohem důležitější je to, abys to prostě vzal v klidu. A když se nebude chtít bavit, tak jsi to prostě zkusil. A můžeš být na sebe hrdý, první krok, první pokus. Odvaha. Jako kluk takových pokusů nejspíš ještě uděláš hodně. Patří to k životu a k navazování vztahů. A to, co má být, co má přijít, tak většinou přijde tak nějak samo od sebe. Ale je dobré tomu vyjít naproti. 

  Tak ti držím palce, 

  Poradce Centra Locika

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku a spol. Chtěl jsem se zeptat u nás ve třídě je jedna holka s kterou se kamarádím ale zároveň se mi i líbí. Mohli by jste mi poradit jak na ní zapůsobit ale nejdřív by jsem se měl možná ještě zeptat jestli je dobré ve 12 letech mít vztah s holkou. Předem děkuji za odpověď.
  Z pozdravem

  kluk, 12 let, 11. září 2021

  Ahoj,
  pokud se ti ta holka líbí a chceš s ní chodit, tak na tom není nic špatného, i když je ti 12 let.
  Je pro mě těžké poradit ti, jak na ni máš zapůsobit, protože ji vůbec neznám. Ale ty ano! Zkus se zamyslet nad tím, co má ráda, co se jí líbí a skrze to na ni můžeš zapůsobit. Pak se jí můžeš zeptat, jestli by s tebou chtěla chodit a uvidíš, co ti na to poví.
  Držím palce,
  Péťa

  Kluci a láska

  Miluji mladší holku

  Ahoj Alíku. Miluju hodně jednu holku a ona mě, problém je že mi je 14 a jí 13 rozdíl rok a 2 měsíce a já mám furt pocit že jsem pedofil nebo tak nevím proč. Žádný nechutný věci vážně nechci dělat ale prostě mám takový pocit a nevím jak se ho zbavit. :(

  kluk, 14 let, 16. srpna 2021

  Ahoj,

  svěřil ses nám s tím, že jste do sebe moc zamilovaní s jednou holkou. Děláš si starosti s věkovým rozdílem, který mezi vámi dvěma je. Máš kvůli tomu špatný pocit, jako bys dělal něco špatného, jako bys byl dokonce pedofil. Připadá mi moc hezké, že jsi našel někoho, s kým si tak dobře rozumíš a s kým se navzájem milujete. Chápu, že ve vašem věku se i malý věkový rozdíl může zdát významný, je to něco jiného, než když už je člověku přes 20 anebo přes 30. Není to ale důvod, proč by sis měl připadat jako pedofil. Myslím si, že mít mezi sebou 1 rok ani ve Vašem věku není nic, kolem čeho by sis měl dělat starosti. Často se stává, že si kluci najdou dívku, která například chodí u nich ve škole o ročník níže, není to nic neobvyklého. Je prima, že cítíš zodpovědnost za to, aby ses k té dívce choval správně. Jak asi sám víš, sexuální aktivity jsou do 15 let zákonem zakázané. Pokud je vám dvěma spolu dobře, do ničeho ji netlačíš a chováš se k ní mile, nevidím důvod, proč by ses měl cítit provinile. Naopak si můžeš tohle hezké období užívat. Když nás něco trápí a nevíme si s tím rady, často přinese úlevu, když se svěříme někomu, kdo je nám blízký, třeba kamarádovi nebo rodičům - můžeš to zkusit, pokud budeš chtít.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj,
  skoro před rokem a půl jsem se zamiloval do mé spolužačky/kamarádky, už jsem jí to psal hodněkrát a skoro pokaždé mi psala, že se musí rozmyslet, že si mě poslední dobou dost oblíbila a pak mi napsala, ať se nezlobím, že kluka nehledá a že by na něj neměla čas, ale já se prostě nechci vzdát po tom roce a půl. Poslední dobou k ní cítím prostě lásku, takový pocit zamilovanosti, bezpečí a pocit, jako bych byl v sedmém nebi, když jsem poblíž ní. Ani nevím, jak ty pocity popsat. Domluvili jsme se, že půjdeme dneska ven, jenže jsem chytl rýmu a nechci, aby ji ode mně chytila, tak jsem to přerušil, ale teď dotaz: Ptal jsem se kamarádky, jestli bych jí měl něco koupit (kytku, pozvat na zmrzlinu apod.) A řekla mi, že je to dobrý nápad. Ale teď už vážně dotaz: Vůbec se nevyznám v květinách a chtěl bych ji dát květinu, ale nevím jakou... Kterou myslíte, že bych jí měl dát, je to vůbec dobrý nápad? Také bych jí chtěl během té procházky říct, co k ní cítím, že je pro mě důležitá osoba, že jsem se do ní zamiloval a spoustu dalšího. Jak myslíte, že bych jí to měl správně říct, aby se třeba neurazila?... Předem děkuji za odpověď a přeji celé poradně krásné prázdniny!

  kluk, 14 let, 30. července 2021

  Hezký den,
  děkuji za dotaz a za projevenou důvěru, se kterou píšeš.
  Svěřuješ se s tím, že jsi zamilovaný do své kamarádky/spolužačky. Kamarádka na to reaguje rozporuplně. Na jednu stranu říká, že si tě poslední dobou oblíbila a zároveň tě odmítá s tím, že vztah nechce a že by na něj ani neměla čas.
  Je dobré, že spolu půjdete ven. Myslím, že tam poznáš víc. Nech se vést svou intuicí. Člověk obvykle vycítí, jestli ten druhý má o něj zájem. Uvidíš, jakým pohledem se na tebe bude dívat, jak moc se o tebe bude zajímat v rámci konverzace atp.
  Myslím si, že květinou ani pozváním na zmrzlinu bys nic nezkazil. Působí to jako velice galantní gesto. Slečnu by to mělo potěšit a ukážeš se jako gentleman. A jakou květinu zvolit? Na první rande určitě nevol pugét (to už by bylo moc), ale spíše jednu květinu s velkým květem. Obvykle se dávají třeba gerbery, růže (růžová, bílá, červená) či slunečnice. Naopak se moc nedoporučují lilie, frézie či narcisy. (V případě zájmu si můžeš vygooglit, co která barva růže vyjadřuje).
  A jak slečně vyjádřit náklonnost? Obvykle vyznání lásky slečnu potěší. Nejsou na to nějaká obecná pravidla. Vše je o tom vychytat tu pravou příležitost. Nicméně, pokud slečna k tobě také něco cítí, myslím, že bude za projevení citů ráda, ať je to projeveno v kteroukoliv chvíli. Poradila bych ti, abys byl upřímný a také přirozený. Je i pochopitelné, že v takové situaci bude člověk trochu nervózní. Není se čemu divit, když nám na druhém záleží. Obdivuji, že ses odvážil to slečně říct. Budeš mít jasno.
  Užij si schůzku. Moc ti přeji, ať to vyjde tak, jak má.
  S přátelským pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Kluci a láska

  Jak říct kamarádce, že se mi líbí?

  Ahoj Aliku, chtel bych podekovat, ze si drive pomohl me kamaratce, kazdopadne dnes potrebuji pomoc ja. Muj dotaz tedy zni takto: Mooooooooc se mi libi moje kamaradka a ja nevim, jak ji to mam rict. Mam ji to rict venku nebo doma nebo ve skole? A ja nevym, jestli ke me citi to same. ;-(

  kluk, 10 let, 5. srpna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem ohledně Tvé kamarádky, která se Ti líbí. Váháš, jak jí to říct, a kde by to bylo nejlepší. Uvažuješ taky, jestli ona k Tobě cítí to stejné.

  Přijde mi fajn, že ses nestyděl napsat s Tvou věcí a nebojíš se říct si o pomoc, podobně jako Tvá kamarádka před časem. Z Tvé zprávy čtu, že bys rád Tvé kamarádce řekl něco, co možná už delší dobu nosíš v sobě. Podobné věci neříkáme denně, proto to samo o sobě chce trochu odvahy. Přijde mi, že první krok už máš za sebou – napsal jsi nám a ujistil ses, že to chceš kamarádce sdílet. Teď hledáš, jak na to. Zkus popřemýšlet o místu, kde se častěji potkáváte – možná to bude na nějakém kroužku, možná bydlíte blízko sebe, možná máte společnou cestu, nebo kamarády, u kterých se scházíte, možná to chceš nechat na později, až se uvidíte zase ve škole. Můžeš si to zkusit promyslet, ale třeba vhodná chvíle přijde sama. Můžeš si taky zkusit říct/sepsat, co bys jí chtěl říct, ať se cítíš připravenější. Chápu Tvou obavu, že nevíš, jestli k Tobě cítí to stejné. Když se rozhodneš podobnou věc druhé říct, předem nebudeš vědět její reakci, proto bývá fajn zůstat otevřený různým variantám. Na druhou stranu spoustu věcí můžeš zkusit poznat a pocítit z jejího chování vůči Tobě. Říkám si, že by sis o tom všem zasloužil s někým popovídat, možná máš blízkého kamaráda, který podobnou věc třeba už zažil a může Ti poradit, co se osvědčilo jemu. Nemusíš na to být sám, můžeš se ozvat i na Modrou linku anebo na Linku bezpečí.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Dobrý den,
  potýkám se s takovým problémem...
  Líbí se mi momentálně 2 holky, ale pouze k jedné cítím opravdovou lásku, ale bohužel ta, ke které cítím opravdovou lásku mi dala friendzone. A ta druhá, která se mi líbí, by zase ona chtěla mě... Ta, ke které cítím opravdovou lásku poslední měsíc vypadala, že by chtěla i ona mě. Kvůli tomu jsem se na ni hrozně moc upnul a nemůžu myslet na jinou holku. Prostě to nejde. Tu, která chce mě mám jako rád, ale prostě necítím k ní to, co k té, co mi dala friendzone... Chtěl bych vás poprosit o nějakou radu, jak přestat myslet na tu holku, co mi dala friendzone jako na holku, kterou miluju, ale prostě jenom jako na kamarádku. Vlastně ta co mi dala friendzone, tak jsem do ní tak nějak zamilovanej už asi 5 let... takže je to pro mě hodně těžký...

  kluk, 14 let, 4. srpna 2021

  Ahoj,
  chápu, že je to pro tebe náročné. Může být hodně těžké vyrovnat se s tím, že holka, do které jsi zamilovaný, s tebou chce jen kamarádit. Takto intenzivní pocity potřebují dostatek času na to, aby ses s nimi nějak popasoval, nikam nechvátej a nech situaci uzrát. Zatím se věnuj svým zájmům a kamarádům a uvidíš, co přijde. Kdyby toho na tebe bylo moc, promluv si o tom s někým blízkým nebo zavolej na Linku bezpečí (zdarma, 116 111).
  Měj se krásně,
  Péťa

  Kluci a láska

  Zamilovala se do mě nebo se chce jen kamarádit?

  Ahoj Alíku. Jsem kluk, půjdu do šesté třídy a mám pocit že se do mě zamilovala jedna holka ale Já holku nechci.
  Ještě je tu jeden problém nevím jestli se do mě zamilovala nebo se chce jenom kamarádit. Můžete mi prosím poradit.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 28. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  chtěl bys poradit, nevím úplně přesně, v čem. Budu tedy psát to, co mě napadá, když si Tvé řádky čtu.
  Já se domnívám, že je v pořádku, že nechceš holku. Nemusíš s nikým chodit, když o to nestojíš.
  Na otázku, zda se do Tebe ta holka zamilovala, Ti odpovědět nedokážeme, to ví jen ona. Ty si můžeš všímat jejího chování a zkusit z něj odhadnout, co k Tobě cítí nebo si s ní o tom můžeš narovinu promluvit. A zároveň jí můžeš dát najevo, že zatím nechceš s nikým chodit.

  Přejeme Ti prima léto.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Nerozumím jejímu chování

  Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak sbalit kamarádku.
  Ona bydlí ve vedlejší vesnici. Když jsme ještě oba byli na prvním stupni zš, tak ona byla na zš v té její vesnici a já v mojí vesnici, ale byli jsme ve stejné třídě. Jelikož ta moje vesnice je největší ze všech vesnic v okolí, tak tady máme také největší školu. Naše škola každý rok pořádá turnaj ve vybíjené pro okolní školy. Tam jsem se s tou kamarádkou poprvé seznámil, poté jsme spolu začali chodit, ale bylo to spíše jen po internetu, takže bych tomu asi ani chození neříkal... Každopádně ona potom do šesté třídy přišla k nám do školy a já jsem byl v A a ona v B, jsme se ani nebavili, protože mě neměla moc ráda, jelikož jsem jí furt balil, ale ona mě nechtěla. Najednou jak jsme vyšli základní školu, tak se nějak bavíme, nutí mě, abych dojel na jejich vesnickou akci, chodí s námi ven a baví se semnou tak jako nikdy. Přijde mi to divné, že by se tak najednou semnou chtěla bavit... vždyť na tom přece něco musí být ne? Prosím o nějakou radu... doufám, že si nedělám falešný naděje :-(

  kluk, 14 let, 26. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  líčíš nám chování své kamarádky a prosíš o radu. Nepíšeš, s čím přesně chceš poradit, mohu tedy jen odhadovat, že chování své kamarádky a jeho proměně nerozumíš. My však neznáme ani Tebe a ani ji, nemůžeme Ti tedy vysvětlit, co si kamarádka myslí, nebo co se za jejím chováním skrývá. Co si druhý myslí, cítí, to je možné do určité míry odhadnout z jeho chování. Jak je to doopravdy, to však ví jen ten člověk sám. Jestli tedy o kamarádku i nadále stojíš, můžeš se s ní prostě začít vídat a uvidíš. Nebo se jí můžeš úplně narovinu zeptat, říct jí vlastně to, cos napsal nám, že se nevyznáš v tom, jak se chová, že Tě odmítala a teď se zdá, že to má jinak.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj, mám takový problém, potřeboval bych holce říct že se s ní rozcházím ale ne tak aby z toho byla smutná.

  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 16. července 2021

  Ahoj,
  rozchody jsou často náročné, zvlášť pokud se jeden chce rozejít a druhý ne. Zkus jí vysvětlit, proč se chceš rozejít, aby rozuměla důvodům, proč už s ní nechceš dál chodit. Dej jí pak dost času, aby to mohla nějak zpracovat. Také si promysli kdy a kde jí to řekneš. Není např. moc dobré rozcházet se před důležitým testem ve škole. Smutná asi bude stejně, tomu nejde dost dobře předejít, ale časem se s tím s pomocí kamarádek a rodiny vyrovná.
  Držím palce, ať to vezme dobře,
  Péťa

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku, píši ti, dnes, kvůli tomu, že jsem chodil s jednou holkou ven a už od samého začátku moc líbila. Jenomže poté kvůli šikaně, kterou jsem i tak dále zažíval bohužel jsem nějak blbě vyjel a nějakou dobu jsme se nebavili. Po nějaké době jsme zase kamarádství obnovili. Kamarádi mi říkali, že jsem se jí líbil předtím. A pořád se mi líbí a napsal jsem jí to a ona mi napsala, že se jí také líbím.
  Tedy bych tě chtěl poprosit o radu, jak mám dále pokračovat abych s ní chodil a jak postupovat abych jí neztratil? Jenom problém je, že jsem měsíc u mamky (blízko ní) a u taťky (daleko od ní.) A také bych se chtěl zeptat jak na takový ten vztah jít?
  Předem děkuji.
  S pozdravem tvůj Vojta.

  Ahoj,
  předně jsem moc ráda, že se vám podařilo obnovit přátelství a poblahopřát ti ke vztahu. Na vztahy bohužel neexistuje jednoduchý recept. Nedokážu ti přesně poradit, jak bys mě postupovat. Užívej si společně strávené chvíle, povídejte si spolu, poznávejte se. Povede tě tvá vlastní intuice. V době moderních technologií je možné zvládnout vztah i na dálku. Když budeš u taťky můžete si třeba zavolat přes videohovor. Když by nastal nějaký problém, promluvíte si o něm. Klidně jsem případně zase napiš, kdybys potřeboval nějakou radu.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Kluci a láska

  Dobrý den, je mi 14 let líbí se mi má spolužačka z béčka ze základní školy (vyšel jsem teď z 9. třídy).
  Chodil jsem s ní do školy od 6. třídy. Už v tu dobu se mi líbila a několikrát jsem to na ni zkoušel, i když řekla ne. Nevím co jsem si myslel...
  Teď asi 3 dny zpět jsem s ní a s dalšími dvěmi kamarádkami byl venku. A od té doby mi přijde, že je to mezi námi jiné. Chová se ke mně jinak a baví se semnou. Lajkuje mi fotky na instagramu a posílá mi snapy. To také dřív nedělala. Nevím co si mám myslet. Bojím se něco zkusit, protože kdybych něco zkusil tak bych byl za dementa i u těch kamarádek. Prostě nevím co mám dělat.

  kluk, 14 let, 6. července 2021

  Ahoj,
  chápu, že si nejsi jistý, jestli to na kamarádku zkusit, když už ti jednou řekla, že nemá zájem o nic víc. Píšeš, že je to teď jiné a tohle období podle všeho zatím trvá jen pár dní. Říkám si, že by možná stálo za to ještě chvíli počkat, jak se bude situace dál vyvíjet. Pokud bude dál jevit zájem o kontakt s tebou, můžeš jí třeba za pár týdnů pozvat ven na rande. 😊
  Držím palce,
  Péťa

  Kluci a láska

  Nezajímají mě holky

  Zdravím, mám dotaz, který sem možná nepatří, ale zkusím to.

  Inu, připadám si divně, když se všichni v mém okolí tahají za hoIkama a já jsem tuto potřebu nikdy neměl. Tak nějak si myslím, že to je tím, že nemám IG, jelikož mi všichni ukazují jak si tam s kým píšou. Ale taky se trochu obávám, že to může být mojí orientací. Avšak tak nějak si myslím že to bude tím, že mám rozum. Také bych se chtěl zeptat, zda je vůbec vhodné být v mém věku ve vztahu.

  Honzík, 13 let, 4. července 2021

  Ahoj,
  na to, v kterém věku je vhodné navázat první milostný vztah, neexistuje všeobecně platná odpověď. Každý člověk je originál a každý má rozdílné tempo dospívání. Nicméně orientačně se můžeme „odrazit“ od věkové hranice patnácti let, která je určena pro zahájení pohlavního života. Odborníci se shodují, že před dosažením tohoto věku není většina dospívajících dostatečně psychicky zralá.
  Skutečnost, že nemáš touhu ve třinácti letech s někým chodit, tedy skutečně neznamená, že je s tebou něco špatně, nebo že bys byl homosexuál. Spíš bych se skutečně přikláněla k tvému vysvětlení, že „máš rozum.“ Ve třinácti letech je to spíše hraní si na chození než skutečné chození nebo vztah. Je tedy zcela v pořádku, že zůstáváš na kamarádské rovině a uvědomuješ si, že na vztahy máš dostatek času a vůbec nemáš kam spěchat.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!