Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kluci a láska

Ahoj, mám dotaz mám holku a ona se semnou chce libat, a já nevím jestli to umím nebo ne, a proto se bojim že bych to nějak skazil

Kluk 14 let, 8. dubna 2018

Ahoj,
líbání je intuitivní záležitost a nemusíš nijak dlouze přemýšlet nad technikou, nebo nad tím, jestli to umíš nebo ne. Až přijde ten správný okamžik, poddej se svým pocitům, atmosféře a dělej, co je ti příjemné. Pak to bude určitě všechno v nejlepším pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj poradno,
už jsem o tom v únoru psal a potřebuji znovu pomoc.
Jsem v primě na gymnáziu a líbí se mi tam jedna holka. Od té doby co jsem psal si už stáhla Viber a připojila se do naší třídní skupiny (takže už na ni mám kontakt). Chtěl bych si s ní psát souromě, abych prohloubil ten vztah, protože ve škole se nebavíme vůbec. Poraďte, co jí mám napsat když normálně nemám o čem? Předem díky za odpověď

kluk, 11 let, 4. dubna 2018

Ahoj,

je prima, že se ptáš na to, co potřebuješ vědět a víš, kam se obrátit. Je fajn, že sis našel na gymnáziu holku, která se Ti líbí. Proč se nezkusíte spolu bavit ve škole, co kdybys ji oslovil? Jestli Ti ovšem připadá o něco jednodušší zvládnout začátek vztahu přes sociální síť, je to samozřejmě možné, kontakt máš. Bavit se můžete o čemkoliv, co se kolem vás dvou děje ve škole, doma, o svých názorech na různé věci, o vašich zájmech (alespoň si ověříte, zda máte některé totožné). Je možné se bavit o knížkách, které čtete, filmech, které sledujete, atd. Jak vidíš, možností, o čem psát či mluvit, je spousta, záleží jen na Tobě, kterou si vybereš.

Pokud si s rodiči důvěřujete, můžeš se s nimi pobavit, jaké to pro ně bylo, když byli v Tvém věku a seznamovali se s opačným pohlavím. S čím zápolili, co prožívali, jak se vyrovnávali s tím, když se jim nedařilo. Takové důvěrnosti sblíží, a sdílení uleví, víc hlav vždy víc ví.

Přejeme Ti příjemné jarní chvíle.
Modrá linka

Kluci a láska

ahoj jmenuji se Pavel

Už nějakou dobu vím že jsem gay a chtěl bych najit někoho se stejnými názory a porozuměním ale nevím jak si najít někoho v mém věku

Co mám dělat?

kluk, 12 let, 4. dubna 2018

Ahoj Pavle,
chápu, že potřebuješ porozumění a hledáš někoho, s kým bys mohl sdílet své názory a to, co prožíváš.
Věřím, že toho by se Ti mohlo dostat i od heterosexuálních lidí ve Tvém okolí, kteří jsou Ti blízcí, ke kterým máš důvěru se svěřit, kteří Tě mají rádi takového, jaký jsi. Můžeš si s nimi zkusit upřímně promluvit o tom, co Tě trápí a co bys potřeboval, ať už s rodiči, někým jiným příbuzným nebo blízkými kamarády. Možná, že některý z Tvých známých to má s orientací podobně, jako Ty. Můžeš se také poradit se školní psycholožkou, probrat s ní to, co prožíváš, také by Tě mohla podpořit. Na internetu jsou pak taky různá fóra a diskusní skupiny pro kluky, kteří řeší něco podobného.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj alíku a kamarádi potřeboval bych se zeptat na vhodný dárek pro mojí holku ke svátku. Žádný vhodný dárek mě nenapadá a ptát se někoho z rodiny nechci. Budu rád za pomoc děkuji

Váš Adam 11 let, 26. března 2018

Ahoj,
velmi ráda bych ti pomohla, ale protože tvou dívku neznám, mohu dost těžko odhadnout, co by jí udělalo radost. Klasikou jsou samozřejmě například květiny, nebo nějaká sladkost, jako například kvalitní čokoláda, nebo bonboniéra. Přirozeně také záleží na tom, jaký máš rozpočet a kolik peněz do dárku chceš dát. Můžeš třeba také koupit lístky do kina pro vás dva. Vybrat jí pěknou knihu, nebo třeba cédéčko s oblíbenou hudbou. Možností je nepřeberné množství, zkus se zamyslet nad tím, jaké má zájmy, čemu se ráda věnuje a co jí dělá radost. To potom zohledni při výběru dárku.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku.

Mám pár dotazů:

Již nějaký ten pátek masturbuji ale jak jsem se dočetl tak bych se za to nemel stydět no ale ja jsem našel v poličce lubrikant a zkoušel jsem masturbovat s ním ale teď se za to hrozně stydím a nevím co mam delat :(.

Jednou když u mě spali kamarádi (2) tak se vždy bavíme víte co holky kdo se nám líbí atd. No ale ja jsem se díky tomu zakoukal do jedne holky a nevím jak ji to říct jo a jenom když tu v poradně vidím ze si s tím lamaji hlavu holky tak to mě překvapilo kdyby za mnou nebo za jakýmkoliv klukem přišla nějaká holka ať už jakákoliv a řekla že se jí líbím tak jsem ten nejšťastnější kluk na světě :D.

Každopádně předem děkuji za odpověď.

Dominik

kluk, 12 let, 23. března 2018

Ahoj,
máš naprostou pravdu v tom, že za masturbaci se rozhodně nemusíš vůbec stydět. Jde o úplně normální věc, na které není nic špatného. Stejně tak nemusíš řešit způsob masturbace. Pokud ti vyhovuje masturbace s lubrikantem, klidně si ji užij a neměj z ní výčitky svědomí.
Zároveň děkuji za tvůj postřeh ohledně dívek a vztahů. Přesně jsi totiž vystihl důvod, kvůli kterému spousta lásek zůstane jen v platonické rovině. A totiž, že se dívky i kluci stydí mluvit o svých citech a bojí se vyjádřit tomu druhému svou sympatii. Přitom jde velmi často jen o zbytečné obavy a ten druhý by byl potěšený, kdyby věděl, že se někomu líbí. To samé by sis měl opakovat i v případě dívky, do které jsi se zamiloval. Klidně se jí zeptej, jestli by s tebou třeba po škole nešla na zmrzlinu nebo do kina. I kdybyste spolu nezačali přímo chodit, třeba tak získáš skvělou kamarádku.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj,
Již nějakou dobu o sobě vím, že jsem gay. Spím s jedním kamarádem s výhodama, ale o to teď úplně nejde. Se svou orientací jsem spokojený, i když není někdy úplně společensky příjímána. Momentálně přemýšlím, jestli udělat comming out, někteří z mých přátel to vědí a berou mě úplně normálně. Ve škole mi je to poměrně jedno, nějaké narážky na gaye mi nijak nevadí. Jde mi především o to, jak by se k tomu postavila rodina, u rodičů a sestry jsem si jistý, že to vezmou bez problémů. Horší to bude u prarodičů, jedné z tet (druhá má spoustu gay kamarádů) a bratranců. Nechci být pro ostatní něco jako vyvrhel, nyní mám nejlepší studijní výkony z celé rodiny, jsem na jedné z nejlepších středních škol v kraji a troufnu si říci, že jsem jeden z nejchytřejších naší rodiny. Mám tento comming out udělat, nebo počkat třeba rok, protože je tu stále malá, ač nepatrná možnost, že se něco může změnit.

Předem děkuji za odpověď

kluk, 15 let, 8. března 2018

Dobrý den,

od 15 let klientům na tomto serveru vykáme, budu tedy nyní vykat i Vám. Váš dopis mne velmi příjemně překvapil, kéž by mezi dospělými bylo více tak zralých jedinců, jakým se zdáte být Vy. Velmi oceňuji, jak přistupujete ke své odlišné orientaci, jak o všem do hloubky přemýšlíte, zdáte se být i nad věcí (poznámky spolužáků Vám nevadí!-ano správně, vždyť každý jsme nějaký). Také se velmi citlivě zamýšlíte nad coming outem, berete ohled nejen na své nejbližší, ale i širší rodinu. Z toho vyvozuji, že si plně uvědomujete, jak důležité jsou lidské vztahy v naší společnosti, co pro život znamenají, a že k člověku neodmyslitelně patří i jeho rodina.Opravdu to oceňuji.

Jen se trošku obávám, že Vaše otázka, zda přistoupit ke coming outu teď či později, je pro obtížná, protože Vás, natož pak atmosféru a vztahy ve Vaší rodině neznám, je to pro mne jedna velká neznámá. Spíše bych se ale přikláněla k posečkání, přece jenom může ještě dojít k nějaké změně nebo vyvíjet se jinak, než si třeba teď představujete, za rok, dva, budete zase o něco zralejší. Také mne napadá, že asi není třeba hned vyjít mezi všechny známé a vysílat směrem k nim nějaká prohlášení. Pokud jste si tak jistý těmi nejbližšími v rodině, lze začít tam a dohodnout se s rodiči, že s dalším rozšiřováním zprávy ještě posečkáte. Zejména starší lidé žili ve svém dětství, mládí i dospělosti ve zcela jiném světě, než jaký je ten dnešní, a ten si nesou v sobě i nyní, tam by taková konfrontace mohla být trošku předčasná.

Přejeme Vám i Vašemu kamarádovi pohodové jaro.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku a jeho kamarádi,
Se starším bratrancem jsme se nedávno dostali před babičkou k mluvení na téma "holky" a babičce se nelíbí, že se ve dvanácti letech už oháním za děvčaty, ale já jsem si zrovna v říjnu našel holku a opravdu ji miluji a nevím, jak mám babičce vysvětlit, že nemůžu, a ani nechci házet za hlavu lásku, jen podle toho, jak si ona usmyslí, tak aby si to nebrala osobně a třeka se neurazila...
Předem děkuji za odpověď, Adam.

kluk, 12 let, 5. března 2018

Ahoj,
starší generace je obvykle konzervativnější a v některých tématech se s mladší generací těžko shoduje. Očividně právě to je případ tebe a tvé babičky v otázce vztahů s dívkami. Zamysli se nad tím, jestli je nutné právě toto „výbušné“ téma s babičkou probírat. Oba dva máte svou pravdu a své argumenty a budete se navzájem pravděpodobně jen těžko přesvědčovat. Na druhou stranu tvůj vztah s přítelkyní není zřejmě nic, o čem bys musel své babičce vykládat a zbytečně prohlubovat váš konflikt. Nenavádím tě samozřejmě k tomu, abys babičce lhal, pokud se tě přímo zeptá, ale není nutné, abys toto téma sám začínal. Jednoduše se bavte o jiných věcech a ke svým vztahům k dívkám se nevyjadřuj.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku, že sex je možné mít od 15ti to vím ale někde jsem četl, že líbání je taky od 15ti. Přijde mi to zvláštní. jestli ano znamená když jsem se líbal porušil jsem zákon?

kluk, 12 let, 5. března 2018

Ahoj,
nikdy jsem neslyšela o tom, že by bylo líbání nějak věkově omezené a rozhodně jsi neporušil zákon, pokud jsi se ve dvanácti letech líbal. Nemusíš mít obavy. Zákon bys porušil v případě, kdybys měl pohlavní styk dříve než v patnácti letech, o líbání nic podobného neplatí.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Aliku.
Potřeboval bych poradit.
Jde o moji rodinu. Našel jsem si holku, je to tak cca 4 měsíce zpět a moje mamka ji nedokáže přijmout. Včera měla narozeniny, takže jsem ji koupil dárek, upekl dort a šel za ní ji to dát, a popřát a tak. Když jsem odcházel byl jsem celý šťastný, onae vždy dokáže zvednout náladu. Ale když jsem přišel domů, tak jsem najednou ztratil tu radost a prostě všechno. Samozřejmě že mamka mě hned vyčítala, proč tak drahý dárek, proč sem tam musel jít, že se jí jejich rodina nelíbí, co jsme dělali, jestli jsme někde nebyli sami a tak. Mamce hrozně vadí, že sem si našel holku. Prej to je brzo, pořád mě říká že ji nemá ráda, že je divná atd... Od včerejška mám doma "peklo". Nebaví se se mnou, a když třeba řeknu, že se mě to u Denci (to je ta holka) líbilo, hned řekla: dej mě pokoj, nemluv o ní, není mě z ní dobře atd... Už nevím co mám dělat dál, mamku mám hrozně rád, a Denču taky. Denča pro mě docela dost znamená, a mám ji hrozně rád. Což mám ale i svoji mamku. Takže prosím, poradíš mě, jestli ji mám nechat, a udělat dobře mamce, aby měla klid, nebo ski zůstat? Ona jí prostě nemá ráda, a když sní dál budu, tak se se mnou mamka nebude bavit a bude to horší a horší. Strašné bych si přál, aby ji mamka brala takovou jaká je, a aspoň to respektovala. Což asi ale nikdy nebude :(. Já se sní nechci rozejít, bylo by to pro mě strašně těžký, mám ji fakt hodně rád, ale co mamka?
Moc díky, kdyby si mě poradil, ale asi už v tom nevidím nějakou šanci na zlepšení :(.
Díky moc a přeji krásný týden :)

kluk, 14 let, 12. února 2018

Ahoj,

dovedu si představit, jak je těžké prožívat lásku, když s tím Tvoje maminka nesouhlasí. Z Tvého dopisu je vidět, že máš rád obě dvě ženy, a že nechceš ublížit mamce. Moc se mi líbí, jak o všem přemýšlíš.

Někdy se opravdu stává, že rodiče nesouhlasí s tím, aby jejich děti s někým chodily nebo se jim nepozdává ten, do koho se zamilovaly. Na druhou stranu je přirozené, že první lásky a vztahy přichází, a patří to k dospívání a nedá se nějak ovlivnit, jestli se zamiluje člověk ve čtrnácti nebo v sedmnácti.

Nevím, z čeho má maminka přesně obavy, napadlo mne, že se možná bojí, abyste předčasně s Denčou neměli sex a problémy, které z toho mohou vyplynout. Možná se také obává, že se teď zhoršíš ve škole nebo má také pocit, že Tě tím ztrácí a důvodů jejich obav může být ještě víc.

Nemyslím si, že rozchod by byl tím ideálním a správným řešením. Možná by to uklidnilo mamku, ale celkově by to vašemu vztahu neprospělo, nejspíš by ses na ni potom zlobil a těžko byste spolu byli v pohodě.

To, co můžeš udělat, je zkusit mamku vyslechnout, zeptat se jí, čeho se nejvíc bojí, a společně byste mohli zkusit nastavit nějaká pravidla, která by mamku uklidnila, a kterým byste oba dva rozuměli. V takovém rozhovoru bys jí mohl říct, že ji máš pořád stejně rád, záleží Ti na ní, to by mohlo pomoci. Nepíšeš také, jak se k tomu staví táta a ostatní členové rodiny. Pokud jsou v tomto míň vyhranění, mohli by Tě podpořit a stát na Tvé straně. O takovou podporu si jim klidně můžeš říct. I oni byli mladí a možná prožívali něco podobného, co Ty. Možná všemu pomůže i čas, kdy si maminka na vše zvykne a když uvidí, že se na Tvé straně neděje nic zásadního k horšímu, Tvůj vztah možná lépe přijme.

Držíme palce, ať se situace s mamkou brzy uklidní.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat jestli je normální že se ve 13 letech líbám s holkou kterou miluji? Nejsme na to mladí? Díky za odpověď.

kluk, 13 let, 7. února 2018

Ahoj,
pokud jsou vaše sympatie vzájemné a máte se rádi, samozřejmě vám někdo může dost těžko zakázat, abyste se líbali. Otázka, zda na to nejste příliš mladí, je velmi subjektivní. Zatímco někomu to může připadat zbytečně brzo, jiný člověk v tom nebude vidět problém. Pravděpodobně víš, že na případný sex si budete muset počkat minimálně další dva roky, proto určitě nemáte kam spěchat a můžete svůj vztah rozvíjet postupně.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku a jeho kamarádi,
jsem v primě na gymplu a líbí se mi tam jedna holka, ale ještě se moc neznáme. A navíc mě píše jiná holka a že se jí líbím. Bojím se, že když odmítnu a řeknu jí proč, řekne to té holce co se mi líbí a to bude konečná. Jak mám vyváznout z téhle situace? Předem díky za odpověď.

kluk, 11 let, 6. února 2018

Ahoj,
nemyslím si, že své odmítnutí musíš doplňovat skutečným důvodem a vysvětlovat své nápadnici, že se ti líbí někdo jiný. Odmítnout se dá velmi vkusně a jemně, abys oné dívce neublížil. Můžeš jí například napsat, že si vážíš jejího zájmu a že budeš rád jejím kamarádem. Třeba tak skutečně získáš novou dobrou kamarádku.
Co se týká té dívky, která se ti líbí, myslím, že nemusíš vůbec spěchat. Vzhledem k vašemu věku i rokům, které ještě společně na jedné škole strávíte, budeš mít spoustu času na to, aby ses s ní sblížil - samozřejmě pokud budou vaše sympatie oboustranné. Zatím se můžeš pokusit lépe ji poznat, povídat si s ní a dát najevo, že tě zajímá.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku mám dotaz: Chodil jsem už s jednou holkou ale drželi jsme se jen za ruce ale ona si semnou chtěla dát pusu ale já se stydím a nevím jak na to (jak dát holce pusu) pak se semnou rozešla a tak se chci zeptat jak dát holce pusu, předem Děkuju za odpověď.

kluk, 13 let, 23. ledna 2018

Ahoj,
myslím, že si nemusíš dělat starosti s tím, že se nebudeš umět s holkou líbat. Až jednou poznáš dívku, do které se skutečně zamiluješ a budete mít opravdový vztah, nebudeš muset nad líbáním přemýšlet, ani se do něj nutit. Pokud se s tebou tvoje přítelkyně rozešla proto, že tě nutila do toho, abys jí dal pusu, ačkoli tobě se do toho nechtělo, ujišťuji tě, že vašeho rozchodu nemusíš litovat. Nech tomu volný průběh, do ničeho se nenuť a až se jednou skutečně zamiluješ, spolehni se na své instinkty a všechno ostatní přijde samo.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Mám tady nej kámošku jak ji mám říct že ji milu*i?

kluk, 9 let, 20. ledna 2018

Ahoj,
vzhledem k tomu, že je ti devět let, nemyslím si, že je nutné říkat kamarádce, že ji přímo miluješ. Domnívám se, že se klidně můžeš soustředit na budování vašeho přátelství. Projevuj o ni zájem, vyptávej se na to, co ji zajímá, snaž se, aby jí v tvé přítomnosti bylo dobře. Pokud vám to bude fungovat jako přátelům, budete mít spoustu času na to, aby se postupem času a v průběhu let vaše kamarádství rozvinulo v opravdový vztah. Zatím ale určitě nemáte kam spěchat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj, ve škole se mi líbí jedna holka z naší třídy. Já se ji to bojím říct. Nevíš, jak ji to přiznat, že se mi líbí?

JosefNeoral12, 12 let, 3. ledna 2018

Ahoj,
děkujeme ti za tvůj dotaz. Způsobů, jak naznačit někomu, že se ti líbí je celá řada. Pokud si na to netroufáš, nemusíš své spolužačce říkat přímo, že jsi se do ní zamiloval. Začni se s ní víc bavit, zajímej o to, co dělá, ptej se jí a projevuj zájem. Když zjistíš, že jsou vaše sympatie vzájemné, můžeš ji zkusit pozvat někam po škole, například na procházku, sportování, nebo do kina. Dej vašemu vztahu čas, aby se mohl pozvolna rozvíjet a prohlubovat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jestli bych mohl chodit s holkou z naší třídy. Já jsem se jí na to zeptal ale ona řekla že ne ale furt si píšeme docela často a z 95% napiše jako první jako kdyby se se mnou furt chtěla o něčem bavit. Já si s ní píšu ale dnes večer se mě zetala jestli bych si dokázal představit jak by jsme spolu žili já ji odpověděl a zeptal jsem se jí na to samé on odpověděla že možná kdyby mě milovala tak jo a že možná a často se mě ptá od prosince kdy jsem se ji zeptal jestli by se mnou nechtěla chodit tak mi píše jestli se ji furt líbím a já ji odpovídám že ano. Například když jsem byl týden nemocný a po týdnu jsem ji řekl že půjdu do školy tak měla radost. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za gramatické chyby.

kluk, 13 let, 14. ledna 2018

Ahoj,

je fajn, že holka, která se Ti líbí, má o Tebe také zájem – píše Ti většinou první, zjišťuje, jestli se Ti ještě pořád líbí a má radost, když přijdeš po nemoci do školy. To všechno svědčí o tom, že ji zřejmě nejsi lhostejný. Z toho mi vyplývá, že je tu šance na to, abys s ní chodil. Musí to samozřejmě také chtít ona, bez toho by to nefungovalo.

To, že Tě zatím odmítla, může být z mnoha důvodů. Napadá mne, že se třeba stydí, nebo je to na ni moc brzy a potřebuje víc času. Přemýšlím i o tom, že tlačit na ni by asi nemělo moc velký úspěch a že se spolu můžete zatím přátelit, psát si apod. a časem se ukáže, zda z toho bude něco víc. Od přátelství k lásce bývá někdy jen malý krůček.

Přejeme Ti, aby to dobře dopadlo.
Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den ,
Kdysi jsem využil svou kamarádku ke svým blbým pokusům,jak oblbnout něčí mysl.Samozřejmě jsem se jí omluvil.Byl jsem bezohleduplný idiot,který nedbal na její city.No když jsem se jí omluvil,tak se na to nějak zapomnělo.No a teď jednou při konverzaci s ní se to nějak nakouslo.Málem jsem zapomněl,za tu dobu jsem jí začal mít fakt hodně rád,dokonce jsem do ní možná zamiloval a záleží mi na ní.No prostě při té konverzaci vyplynulo na povrch ,že na to co jsem udělal jen tak nezapomněla.Ptal jsem se jestli můžu něco udělat,aby mi odpustila.Odpověď byla ne.V tu chvíli jsem si uvědomil,co jsem za zrůdu a začal jsem se nenávidět.Nevím co mám teď dělat.
Pardon za chyby
A budu netrpělivě čekat na odpověď.

kluk 14 let, 24. prosince 2017

Ahoj,

líbí se mi, jak jsi se postavil ke své chybě, kterou jsi dříve udělal. Je dobře, že jsi se omluvil a věřím, že Tě mrzí, když jsi zjistil, že na to Tvá kamarádka nezapomněla, zvlášť když jsi se do ní zřejmě zamiloval.

Myslím, že je zbytečné se nazývat zrůdou a nenávidět se. Žádný člověk není dokonalý a všichni děláme chyby. Podle mne je více důležité, co jsi udělal potom, že Tě to mrzí a rád bys to napravil. To bych chtěla ocenit. Důvěra se však, bohužel, ztrácí rychle a naopak buduje a obnovuje dlouho. Je možné, že vše spraví právě čas, až kamarádka znovu zjistí, že je na Tebe spolehnutí a že jsi se změnil. Pomoci by mohlo také, kdyby ses kamarádce se vším svěřil – nejen s omluvou, ale i s tím, co k ní cítíš. A potom uvidíš, jak se vše bude vyvíjet a podle toho se můžeš rozhodnout, co dál udělat.

Držíme palce.

Modrá linka

Kluci a láska

Co mam delat když se bojim říct nekomu že ho miluju a co potom kamarádům a rodině?

kluk, 11 let, 15. prosince 2017

Ahoj,
myslím, že není nezbytně nutné rovnou někomu říkat, že ho miluješ, pokud se stydíš, nebo se na to ještě necítíš. Dívce, která se ti líbí, můžeš dávat svou přízeň najevo postupně a pozvolna. Říct někomu, že ho miluješ, je poměrně zásadní prohlášení, ke kterému bys měl dospět až časem.
Dávej své vyvolené najevo, že se ti líbí. Povídej si s ní, zajímej se o to, co dělá, ptej se jí. Zkrátka projevuj svůj zájem. Pokud zjistíš, že jsou vaše city oboustranné a že i ona k tobě pociťuje sympatie, můžeš jí zkusit někam pozvat, například navrhnout, abyste šli po škole do kina, společně si zasportovat a podobně. S vyznáním lásky klidně můžeš počkat až bude váš vztah víc rozvinutý. Skutečně není nutné říkat jí, že ji miluješ, hned na začátku.
A stejně tak nevidím důvod, proč bys své city musel nutně vysvětlovat svým kamarádům a rodičům. Pokud mezi tebou a onou dívkou vznikne časem vztah, zaznamenají to určitě sami a případně se tě na to zeptají. Do té doby neexistuje důvod, proč bys jim to musel oznamovat, pokud sám nechceš.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára+

Kluci a láska

Ahoj
Jmenuju se Vojta.Jemi 13 a chtěl bich vědět jak mám oslovit holku která semi líbí a jak jí dát na jevo že ji miliju.

Už teť děkuju za odpověť.

kluk, 13 let, 13. prosince 2017

Ahoj,
záleží na Tobě, jaký způsob Ti bude nejpříjemnější, možností je víc. Můžeš jí třeba napsat na facebooku nebo nějaký vzkaz, pozvat jí někam ven, na procházku, více si jí všímat, povídat si, dávat najevo, že se Ti líbí - třeba i nějakou lichotkou, úsměvem, pochvalou. Můžeš se také zkusit poradit s kamarády nebo sourozenci. Sám uvidíš, jaká bude reakce, jestli má také zájem s Tebou trávit čas, více si povídat, více se poznat. Z toho, jak se k ní chováš, by měla poznat, co k ní cítíš.

Přejeme vše dobré,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj, už jsem tu jednou byl ptal jsem se tě na tu holku pamatuješ ? Chtěl bych se tě znova zeptat na něco ohledně jí. Udělal jsem to co jsi mi řekl a ona mi poté napsala že mě chce na 80% řekneš mi co si o tom mám myslet ?

Vojta, 13 let, 9. prosince 2017

Ahoj Vojto,

to je bezvadné, že si umíš říct o pomoc. A když už si o ni řekneš (nebo napíšeš), že se radou potom také řídíš, že ji vyzkoušíš. Je ovšem stále třeba mít na mysli, že každý člověk je jiný a nelze dost dobře předpokládat, jak se zachová. Neexistují nějaké jednoznačné návody nebo rady, to by bylo vše příliš jednoduché. Mně těch 80% připadá jako skvělý výsledek, co říkáš? Ale co si o tom všem máš myslet, na to je nejlepší se zeptat té holky, která Ti to řekla, to ví jen ona, nikdo jiný a do hlavy si navzájem, na štěstí, nevidíme.

Přejeme Ti, ať vám dvěma to klape i v roce 2018, ať si rozumíte.
Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den Alíku a jeho kamarádi.

Jmenuji se Matěj. Chtěl bych se s vámi poradit s tématem ‚Vztah‘ nebo respektive ‚Láska‘. O osobě, o které tu budu psát, se jmenuje Natálka. S Natálkou se znám již od školky. Chodíme s spolu do stejné třídy. Proč tenhle dotaz píši spočívá v tom, že jsem do Natálky ‚tajně‘ zamilovaný. Bojím se ji nějak oslovit či zaujmout.

Sedím ve třetí lavici v řadě u dveří a Natálka sedí také ve třetí lavici, ale u okna. Občas na sebe koukneme, a po vteřině hned dáme hlavu směrem k tabuli. Ale to přeci neznamená, že se ji líbím. Druhý problém spočívá v tom, že mám nadváhu. Měřím cca 158 centimetrů a vážím 55 kilogramů.

Každý všední den jdu do školy, sním svačinu (někdy na ní úplně zapomenu a nesním ji) a když se vrátím domů, vyvenčím psa a udělám si úkoly. Cvičím dvakrát týdně, ale podle mě mi to přijde málo. Podle mě když mám nadváhu, tak spíše ji tím odlákávám. Můžete mi prosím poradit, co s tímhle vším?

Děkuji předem za odpověd, Váš Matěj.

Matěj, dvanáct let, 10. prosince 2017

Ahoj Matěji,

důležitější je u Tebe asi Natálka, tak začnu u ní. Blahopřeji Ti k tomu, že máš takový krásný, platonický vztah, který trvá už tak dlouho. Na takové chvíle se někdy i celý život vzpomíná. Buď můžeš zůstat u toho, jak to je, tedy že Natálka bude dál Tvou tajnou láskou, nebo pak nezbývá, než se osmělit a dát jí nějakým způsobem své city najevo. Možností je mnoho, záleží jen na Tobě, kterou cestu zvolíš.
Buď ji můžeš přímo oslovit, nejlépe mezi čtyřma očima, beze svědků, nebo jí své city dát najevo nějak jinak. Malým, nejlépe vlastnoručně udělaným dárkem, nabídkou někam spolu zajít (kino, cukrárna, procházka...), atd.

Sice píšeš, že se ji bojíš oslovit, ale kdo nic neriskuje, nic nemá. Když se k ničemu nebudeš mít, zůstane vše při starém nebo Tě někdo předběhne, a pak si třeba budeš vyčítat, že jsi to ani nezkusil. Můžeš se také dívat kolem sebe, jak se chovají jiné dvojice, můžeš se na Natálku občas usmát, pohledem jí dát najevo svoje rozpoložení, držet jí palce při zkoušení, atd. Doma s rodiči, nebo jinými blízkými, můžeš probrat, jak oni to měli v Tvém věku, jak se seznamovali.

Co se týká Tvé váhy, je to věc docela zapeklitá, podle BMI (výpočtu body mass indexu) je Tvá váha v normě. Samozřejmě záleží na Tvém pocitu, i na celkové životosprávě, prakticky celé rodiny, důležité je, jak se u vás vaří, zda jíte společně a pravidelně a věnujete jídlu náležitou pozornost, a zda je strava pestrá a výživná a neobsahuje mnoho sacharidů a tuků. Důležitá je hojnost tekutin, nejlépe vody, a hodně pohybu, nejlépe venku, pohyb bys měl mít každý den. Poradit se můžeš i s vaším tělocvikářem/tělocvikářkou, Tvojí praktickou, dětskou lékařkou/lékařem, výživovým poradcem.

Přejeme Ti spokojené, příjemné svátky,
Modrá linka