Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kluci a láska

Mám tady nej kámošku jak ji mám říct že ji milu*i?

kluk, 9 let, 20. ledna 2018

Ahoj,
vzhledem k tomu, že je ti devět let, nemyslím si, že je nutné říkat kamarádce, že ji přímo miluješ. Domnívám se, že se klidně můžeš soustředit na budování vašeho přátelství. Projevuj o ni zájem, vyptávej se na to, co ji zajímá, snaž se, aby jí v tvé přítomnosti bylo dobře. Pokud vám to bude fungovat jako přátelům, budete mít spoustu času na to, aby se postupem času a v průběhu let vaše kamarádství rozvinulo v opravdový vztah. Zatím ale určitě nemáte kam spěchat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj, ve škole se mi líbí jedna holka z naší třídy. Já se ji to bojím říct. Nevíš, jak ji to přiznat, že se mi líbí?

JosefNeoral12, 12 let, 3. ledna 2018

Ahoj,
děkujeme ti za tvůj dotaz. Způsobů, jak naznačit někomu, že se ti líbí je celá řada. Pokud si na to netroufáš, nemusíš své spolužačce říkat přímo, že jsi se do ní zamiloval. Začni se s ní víc bavit, zajímej o to, co dělá, ptej se jí a projevuj zájem. Když zjistíš, že jsou vaše sympatie vzájemné, můžeš ji zkusit pozvat někam po škole, například na procházku, sportování, nebo do kina. Dej vašemu vztahu čas, aby se mohl pozvolna rozvíjet a prohlubovat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jestli bych mohl chodit s holkou z naší třídy. Já jsem se jí na to zeptal ale ona řekla že ne ale furt si píšeme docela často a z 95% napiše jako první jako kdyby se se mnou furt chtěla o něčem bavit. Já si s ní píšu ale dnes večer se mě zetala jestli bych si dokázal představit jak by jsme spolu žili já ji odpověděl a zeptal jsem se jí na to samé on odpověděla že možná kdyby mě milovala tak jo a že možná a často se mě ptá od prosince kdy jsem se ji zeptal jestli by se mnou nechtěla chodit tak mi píše jestli se ji furt líbím a já ji odpovídám že ano. Například když jsem byl týden nemocný a po týdnu jsem ji řekl že půjdu do školy tak měla radost. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za gramatické chyby.

kluk, 13 let, 14. ledna 2018

Ahoj,

je fajn, že holka, která se Ti líbí, má o Tebe také zájem – píše Ti většinou první, zjišťuje, jestli se Ti ještě pořád líbí a má radost, když přijdeš po nemoci do školy. To všechno svědčí o tom, že ji zřejmě nejsi lhostejný. Z toho mi vyplývá, že je tu šance na to, abys s ní chodil. Musí to samozřejmě také chtít ona, bez toho by to nefungovalo.

To, že Tě zatím odmítla, může být z mnoha důvodů. Napadá mne, že se třeba stydí, nebo je to na ni moc brzy a potřebuje víc času. Přemýšlím i o tom, že tlačit na ni by asi nemělo moc velký úspěch a že se spolu můžete zatím přátelit, psát si apod. a časem se ukáže, zda z toho bude něco víc. Od přátelství k lásce bývá někdy jen malý krůček.

Přejeme Ti, aby to dobře dopadlo.
Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den ,
Kdysi jsem využil svou kamarádku ke svým blbým pokusům,jak oblbnout něčí mysl.Samozřejmě jsem se jí omluvil.Byl jsem bezohleduplný idiot,který nedbal na její city.No když jsem se jí omluvil,tak se na to nějak zapomnělo.No a teď jednou při konverzaci s ní se to nějak nakouslo.Málem jsem zapomněl,za tu dobu jsem jí začal mít fakt hodně rád,dokonce jsem do ní možná zamiloval a záleží mi na ní.No prostě při té konverzaci vyplynulo na povrch ,že na to co jsem udělal jen tak nezapomněla.Ptal jsem se jestli můžu něco udělat,aby mi odpustila.Odpověď byla ne.V tu chvíli jsem si uvědomil,co jsem za zrůdu a začal jsem se nenávidět.Nevím co mám teď dělat.
Pardon za chyby
A budu netrpělivě čekat na odpověď.

kluk 14 let, 24. prosince 2017

Ahoj,

líbí se mi, jak jsi se postavil ke své chybě, kterou jsi dříve udělal. Je dobře, že jsi se omluvil a věřím, že Tě mrzí, když jsi zjistil, že na to Tvá kamarádka nezapomněla, zvlášť když jsi se do ní zřejmě zamiloval.

Myslím, že je zbytečné se nazývat zrůdou a nenávidět se. Žádný člověk není dokonalý a všichni děláme chyby. Podle mne je více důležité, co jsi udělal potom, že Tě to mrzí a rád bys to napravil. To bych chtěla ocenit. Důvěra se však, bohužel, ztrácí rychle a naopak buduje a obnovuje dlouho. Je možné, že vše spraví právě čas, až kamarádka znovu zjistí, že je na Tebe spolehnutí a že jsi se změnil. Pomoci by mohlo také, kdyby ses kamarádce se vším svěřil – nejen s omluvou, ale i s tím, co k ní cítíš. A potom uvidíš, jak se vše bude vyvíjet a podle toho se můžeš rozhodnout, co dál udělat.

Držíme palce.

Modrá linka

Kluci a láska

Co mam delat když se bojim říct nekomu že ho miluju a co potom kamarádům a rodině?

kluk, 11 let, 15. prosince 2017

Ahoj,
myslím, že není nezbytně nutné rovnou někomu říkat, že ho miluješ, pokud se stydíš, nebo se na to ještě necítíš. Dívce, která se ti líbí, můžeš dávat svou přízeň najevo postupně a pozvolna. Říct někomu, že ho miluješ, je poměrně zásadní prohlášení, ke kterému bys měl dospět až časem.
Dávej své vyvolené najevo, že se ti líbí. Povídej si s ní, zajímej se o to, co dělá, ptej se jí. Zkrátka projevuj svůj zájem. Pokud zjistíš, že jsou vaše city oboustranné a že i ona k tobě pociťuje sympatie, můžeš jí zkusit někam pozvat, například navrhnout, abyste šli po škole do kina, společně si zasportovat a podobně. S vyznáním lásky klidně můžeš počkat až bude váš vztah víc rozvinutý. Skutečně není nutné říkat jí, že ji miluješ, hned na začátku.
A stejně tak nevidím důvod, proč bys své city musel nutně vysvětlovat svým kamarádům a rodičům. Pokud mezi tebou a onou dívkou vznikne časem vztah, zaznamenají to určitě sami a případně se tě na to zeptají. Do té doby neexistuje důvod, proč bys jim to musel oznamovat, pokud sám nechceš.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára+

Kluci a láska

Ahoj
Jmenuju se Vojta.Jemi 13 a chtěl bich vědět jak mám oslovit holku která semi líbí a jak jí dát na jevo že ji miliju.

Už teť děkuju za odpověť.

kluk, 13 let, 13. prosince 2017

Ahoj,
záleží na Tobě, jaký způsob Ti bude nejpříjemnější, možností je víc. Můžeš jí třeba napsat na facebooku nebo nějaký vzkaz, pozvat jí někam ven, na procházku, více si jí všímat, povídat si, dávat najevo, že se Ti líbí - třeba i nějakou lichotkou, úsměvem, pochvalou. Můžeš se také zkusit poradit s kamarády nebo sourozenci. Sám uvidíš, jaká bude reakce, jestli má také zájem s Tebou trávit čas, více si povídat, více se poznat. Z toho, jak se k ní chováš, by měla poznat, co k ní cítíš.

Přejeme vše dobré,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj, už jsem tu jednou byl ptal jsem se tě na tu holku pamatuješ ? Chtěl bych se tě znova zeptat na něco ohledně jí. Udělal jsem to co jsi mi řekl a ona mi poté napsala že mě chce na 80% řekneš mi co si o tom mám myslet ?

Vojta, 13 let, 9. prosince 2017

Ahoj Vojto,

to je bezvadné, že si umíš říct o pomoc. A když už si o ni řekneš (nebo napíšeš), že se radou potom také řídíš, že ji vyzkoušíš. Je ovšem stále třeba mít na mysli, že každý člověk je jiný a nelze dost dobře předpokládat, jak se zachová. Neexistují nějaké jednoznačné návody nebo rady, to by bylo vše příliš jednoduché. Mně těch 80% připadá jako skvělý výsledek, co říkáš? Ale co si o tom všem máš myslet, na to je nejlepší se zeptat té holky, která Ti to řekla, to ví jen ona, nikdo jiný a do hlavy si navzájem, na štěstí, nevidíme.

Přejeme Ti, ať vám dvěma to klape i v roce 2018, ať si rozumíte.
Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den Alíku a jeho kamarádi.

Jmenuji se Matěj. Chtěl bych se s vámi poradit s tématem ‚Vztah‘ nebo respektive ‚Láska‘. O osobě, o které tu budu psát, se jmenuje Natálka. S Natálkou se znám již od školky. Chodíme s spolu do stejné třídy. Proč tenhle dotaz píši spočívá v tom, že jsem do Natálky ‚tajně‘ zamilovaný. Bojím se ji nějak oslovit či zaujmout.

Sedím ve třetí lavici v řadě u dveří a Natálka sedí také ve třetí lavici, ale u okna. Občas na sebe koukneme, a po vteřině hned dáme hlavu směrem k tabuli. Ale to přeci neznamená, že se ji líbím. Druhý problém spočívá v tom, že mám nadváhu. Měřím cca 158 centimetrů a vážím 55 kilogramů.

Každý všední den jdu do školy, sním svačinu (někdy na ní úplně zapomenu a nesním ji) a když se vrátím domů, vyvenčím psa a udělám si úkoly. Cvičím dvakrát týdně, ale podle mě mi to přijde málo. Podle mě když mám nadváhu, tak spíše ji tím odlákávám. Můžete mi prosím poradit, co s tímhle vším?

Děkuji předem za odpověd, Váš Matěj.

Matěj, dvanáct let, 10. prosince 2017

Ahoj Matěji,

důležitější je u Tebe asi Natálka, tak začnu u ní. Blahopřeji Ti k tomu, že máš takový krásný, platonický vztah, který trvá už tak dlouho. Na takové chvíle se někdy i celý život vzpomíná. Buď můžeš zůstat u toho, jak to je, tedy že Natálka bude dál Tvou tajnou láskou, nebo pak nezbývá, než se osmělit a dát jí nějakým způsobem své city najevo. Možností je mnoho, záleží jen na Tobě, kterou cestu zvolíš.
Buď ji můžeš přímo oslovit, nejlépe mezi čtyřma očima, beze svědků, nebo jí své city dát najevo nějak jinak. Malým, nejlépe vlastnoručně udělaným dárkem, nabídkou někam spolu zajít (kino, cukrárna, procházka...), atd.

Sice píšeš, že se ji bojíš oslovit, ale kdo nic neriskuje, nic nemá. Když se k ničemu nebudeš mít, zůstane vše při starém nebo Tě někdo předběhne, a pak si třeba budeš vyčítat, že jsi to ani nezkusil. Můžeš se také dívat kolem sebe, jak se chovají jiné dvojice, můžeš se na Natálku občas usmát, pohledem jí dát najevo svoje rozpoložení, držet jí palce při zkoušení, atd. Doma s rodiči, nebo jinými blízkými, můžeš probrat, jak oni to měli v Tvém věku, jak se seznamovali.

Co se týká Tvé váhy, je to věc docela zapeklitá, podle BMI (výpočtu body mass indexu) je Tvá váha v normě. Samozřejmě záleží na Tvém pocitu, i na celkové životosprávě, prakticky celé rodiny, důležité je, jak se u vás vaří, zda jíte společně a pravidelně a věnujete jídlu náležitou pozornost, a zda je strava pestrá a výživná a neobsahuje mnoho sacharidů a tuků. Důležitá je hojnost tekutin, nejlépe vody, a hodně pohybu, nejlépe venku, pohyb bys měl mít každý den. Poradit se můžeš i s vaším tělocvikářem/tělocvikářkou, Tvojí praktickou, dětskou lékařkou/lékařem, výživovým poradcem.

Přejeme Ti spokojené, příjemné svátky,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku,
Jsem v průměru na gymnáziu a od prvního týdne se mu líbila jedna holka, na adapťáku jsem ale zjistil že se jí líbí jiný kluk. Pak se se mnou začala kamarádit a s dvěma spolužačkami mě pozvala do kina, když její spolužačky odešly, zůstali jsme sami a nějak k tomu došlo že mě donutila abych jí to řekl. K mému překvapení řekla to samé. Od konce září do konce listopadu to bylo skvělý.posílali jsme si přes sms srdíčka chodili spolu ven ale pak u konce listopadu se něco změnilo, najednou na mě neměla čas chovala se ke mě hnusně a už si se mnou nepsala. Ten den 30.11. jsem jí slyšel v autobuse cestou ze školy jak říká: "cože? Já jo nemiluju, já jo nenávidím!" Připadal jsem si divně, pak mi napsala že se jí líbí jiný kluk a že je konec, protože vím jak by se ke mě chovala radši jsem řekl, že už jí nemiluju. Pak mi napsala že můžeme být kamarádi takže ok jsme "kamarádi"
Poprvé v životě jsem měl holku, nečekal jsem že to bude tak bolet když se se mnou rozejde.

Moje otázka je co mám dělat, mám se jí pokusit získat zpět? Jak? Nebo to mám nechat plynout? Nebo si mám najít někoho jiného?
( Odpověď jsem hledal všude, jenže na webu není stránka na které je rada pro 11tiletého kluka co chodil s 12ti letou holkou)
Předem dík za odpověď

kluk, 20 let, 4. prosince 2017

Ahoj,
je mi líto, že tvoje první láska skončila tak nešťastným způsobem a chápu, že tě to musí velmi bolet a je to pro tebe hodně nepříjemné. Bohužel neexistuje způsob, jak donutit druhého člověka, aby měl někoho rád, nebo ho přímo miloval. Pokud se s tebou tvoje přítelkyně rozešla s tím, že už tě nemá ráda, obávám se, že tuto skutečnost budeš muset respektovat. Nemá cenu ji přemlouvat, ani se snažit její názor změnit. Jestliže její city k tobě už skutečně vyprchaly, přemlouváním na tom nic nezměníš. A vzhledem k tomu, že se s tebou rozešla ona, je na ní, aby ti v případě, že se její stanovisko změní, dala vědět, že o vztah s tebou stojí.
I když se ti to teď nezdá možné, časem bude tvoje bolest menší a menší, až na ni zapomeneš úplně. Určitě se objeví nová dívka, ke které budeš cítit minimálně to, co k tvé první přítelkyni. A ona si tvých citů bude vážit a bude je opětovat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku, Modrá linkoy Bájo atd., chtěl bych se zeptat jak bych mohl svým rodičům říci, že mám přítelkyni. Sem celkem stydliví.

Předem děkuji za odpověď.
PS: Nebo jak bych to mohl alespoň naznačit.

BilektCZ, 12 let, 29. listopadu 2017

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz, ale obávám se, že neexistuje jiná možnost, jak říci rodičům, že máš přítelkyni, než jim to jednoduše říci. Samozřejmě nemusíš přijít a suše jim oznámit, že s někým chodíš. Můžeš počkat na vhodnou příležitost, kterých bude určitě spousta. Předpokládám, že spolu trávíte spoustu volného času a tví rodiče se budou určitě zajímat, s kým a kam jdeš, nebo kde jsi byl. Právě to může být například okamžik, kdy jim o své přítelkyni povíš. Ale samozřejmě můžeš využít jakékoli jiné vhodné příležitosti, která se ti naskytne.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj alíku a jeho kamarádichodím do primy na gymplu(6 třída) a začala se mi tam líbit jedna holka .Kámoš říkal že slyšel že její dobrá kama rádka říkala že mě ta ho co se mi libi miluje, teď řika že ji mam řict že ji miluju. S tou holkou co se minlibi kadždej den jezdim tramvají a trolejbusem(abych mohl jezdit scnašel jsem si ten spoj) a každý den si spolu píšeme ba whats appu. Ten samý můj kámoš viděl že si na ruku nechala nakreslit moje jméno v srdíčku a nevadilo jí to. Mám jí to říct? Když ano jak? Když ne tak co mam dělat? Omlouvám se za gramatiku. Předem děkuji

kluk, 11a třičťvrtě let, 26. listopadu 2017

Ahoj,

je fajn, že se Ti líbí holka z gymplu a že máš z různých zdrojů zprávu, že Tě miluje. Podle toho, co píšeš, jsi s ní také pravidelně v kontaktu, jezdíte spolu ráno a píšete si.
Z toho všeho, co jsi nám napsal, mi připadá, že pokud budeš Ty sám chtít, klidně jí můžeš říct, co k ní cítíš. Jestli to nakonec uděláš nebo ne, záleží jen na Tobě, důležité je, aby ses rozhodl sám, podle toho, co cítíš a na co si troufneš. Pokud se rozhodneš, že ano, dá se to například napsat do chatu, nebo ji to říct přímo. Na začátek můžeš zkusit třeba to, že se Ti líbí a že bys s ní rád trávil více času. Uvidíš sám, jak zareaguje, a potom se můžeš rozhodovat, co dál uděláš.

Držíme palce, aby vše dobře dopadlo.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku,strašně se mi líbí jedna holka ve třídě mám s ní hodně dobrý vztah. Na fb mi píše srdíčka říka mi lásko atd.. říka že je to jen z kamarádství ale já tomu nevěřím.Tak jsem se přišel zeptat odborníka co si o tom myslí jestli si myslíš že mě taky mikuje nebo ne..Předem děkuji za odpověd,Vojta.

Vojta, 13 let, 6. listopadu 2017

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže na dálku a na základě několika slov poznat, jestli tě někdo miluje nebo ne. Váš vztah určitě není běžný vztah dvou spolužáků a na základě toho, co píšeš, se samozřejmě dá předpokládat, že se jí také líbíš. Nicméně přirozeně existuje i možnost, že je to její způsob komunikace, kterým jedná s kamarády.
Myslím, že nejlepší způsob, jak zjistit, jak to s jejími city doopravdy je, je pozvat ji někam po škole. Můžete spolu vyrazit na procházku, za sportem, do kina, nebo kamkoli jinam. Na schůzce mimo školní prostředí a zvědavé oči spolužáků bude mnohem jasnější, jaké city k sobě navzájem chováte.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Kluci a láska

Ahoj, Alíkovi přátelé. Mám na vás takový dotaz. Seznámil jsem se o prázdninách s jedním klukem, který bydlí v jiném městě tak 40 min. od místa, kde žiju. Líbí se mi, ale problém je, že zaprvé nevím, jestli je taky gay a zadruhé se vídáme tak 1x za měsíc a víckrát by to pravděpodobně kvůli tomu, že jsme oba na gymplu a máme spoustu jiných aktivit, nešlo. Jsem do něj zřejmě zamilovaný, ale nevím, jestli by takový vztah měl vůbec smysl. Říct mu to nemůžu, protože bych ho mohl stratit i jako kamaráda. Vím, že jednoznačná odpověď neexistuje, ale nemohli byste mi alespoň trochu pomoci?

kluk, 13 let, 23. října 2017

Ahoj,

domnívám se, že vím, o co Ti jde. Přátelství je cenné, je jedním z největších pokladů.

Je Ti 13 let, věk dospívání, který se vyznačuje tolika různostmi, že by se o tom daly psát knihy (a také se píší). Od chaosu, zmatku v sobě, po překotný růst fyzický, změnu myšlení, názorů, postojů, atd. Jednou z takových vlastností je i přílišná netrpělivost, nedočkavost. Už abych byl dospělý, už abych měl partnera/partnerku, kamarády, atd. Když se Ti ten kluk líbí, bez ohledu na to, že bydlí daleko, dej jemu i sobě šanci. Ostatně, co se týká vzdáleností, v dnešní době se stále vzdálenosti "zkracují" díky technice, kdy spolu můžete být ve styku alespoň virtuálně. Uvědom si, že není daleko za námi doba, kdy se lidé ze své vesničky prakticky celý život nikam nedostali! Tak propastný rozdíl proti dnešku, kdy vzdálenost přestává být problémem.

Nevím, zda s někým sdílíš své pocity, bývá fajn, nebýt na ně sám. Ať už by to byl někdo z dospělých, komu věříš, nebo někdo z Tvých kamarádů, sdílení ulevuje. Pokud nikoho nemáš, je dobré si alespoň pro sebe psát deník. To také uleví a máš tak černé na bílém, jak se Tvůj vztah vyvíjí, jak roste nebo se zmenšuje. Věř, že není kam spěchat. Můžeš si vychutnávat přítomnost, na vztah není třeba spěchat. Je možné si ho pěstovat (protože na vztahu je třeba pracovat) zatím tak, jak ho máte, tedy kamarádský. Díky tomu se více poznáte, jak své silné, tak i své slabší stránky a uvidíš, jak se vše bude v čase vyvíjet.

Ještě bych ráda dodala, že ve 13 letech není sexuální orientace ještě zcela vyhraněná, proto také v tomto věku ještě neprobíhají testy na sexuologii (jsou od 18 let). Takže i z tohoto vyplývá, nikam nespěchej, snaž se poznávat sebe a své nitro, a poznávat i kamaráda, čas sám Ti ukáže cestu.

Přejeme Ti nádherné přátelství.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku už jsi mi jednou pomohl a proto píšu znovu
Jsem z přítelkyní a no vlastně nevím jak to popsat pošlu konverzaci :) a už to takhle bylo v minulosti
Konverzace:
Ona : Ahoj��
: Ahoj promiň ze jsem neodepsal byl jsem v krámě. ��
Jinak na této fotce jsi pěkná. �� ��(Na facebooku byla její fotka)
:(Psal jsem jí dlouho neodepisovala) Jak se máš (Neodepsala tak píšu dál)
7:33
: Dobré ráno (Opět neodepsala)
: Ty už nemáš o mě zájem že ??? (Zase nic)
(Už jsem byl docela naštvanej) : Proč se vlastně snažím až budeš mít o mě zájem odepiš
(Po dlouhé době)
Ona: HOJ ZLATÍ
AHOJ
: Ahoj Miláčku ��
Celá konverzace (Hnedka už odepisovala)(Na levé straně píše ona a na pravé já)
Jak se máš?
konečne si můžem psát
dobře ty ??

dobře
Nepůjdem o víkendu ven
nwm,já pudu spát totiž u bbičy v lounech
babičky
Aha a co v týdnu ? Jsou podzimní prázdniny

nwm
Do kdy tam budeš spát
Halo

do neděle a o podzimní prázdniny jsem v Mostě nevím jestli půjdu ven

A podzimních prázdninách ??
To jedu na hory

Řekneš prosím na rovinu že nejdeš ven ??
Nebo se jenom stydíš ??
Jedu na hory.
Do kdy

nwm
Kdy přesně jedeš na hory

o zimní prázdniny
A víš kdy končí zimní prázdniny ??
A už nebyla Online na Facebooku a neodepsala nevím jestli mě opravdu Miluje :(
Předem díky za odpověď a Ahoj :(

Míra: kluk, 13 let, 20. října 2017

Ahoj,
z pouhé konverzace na chatu nedokáže nikdo na světě poznat, jestli tě druhý člověk miluje či nikoli. Možná opravdu tvá kamarádka nemá čas na to, aby se s tebou sešla. A samozřejmě je také možná varianta, že se s tebou scházet jednoduše nechce a o žádný vztah s tebou nestojí, jen to nedokáže říci na rovinu.
Obávám se, že budeš muset dát vašemu vztahu čas, aby se ukázalo, jaké city k tobě tvá přítelkyně vlastně chová. Pokud s tebou bude chtít být a trávit s tebou čas, určitě tě sama zkontaktuje a navrhne nějaké možné řešení. Jestliže je správná varianta, že o vztah s tebou nestojí, jen ti to nedokáže říci rovnou, nejspíš se ti už neozve a žádný další kontakt už iniciovat nebude.
Přeji ti, aby váš vztah vyšel podle tvých představ.
Bára

Kluci a láska

čau alíku, ve třídě se mi líbí jedna holka jenomže já jí asi ne :/ a dokonce jí miluje i kámoš (toho taky nemiluje) ale chtěl jsem se zeptat jaký to je v 10 letech vztah k sobě nikdy jsem holku totiž neměl. děkuji. tak doufám že mi poradíš ahoj..

kluk, 10 let, 20. října 2017

Ahoj,
popravdě příliš nerozumím tomu, na co přesně se ptáš. Při vší úctě si nemyslím, že v deseti letech jste ty nebo tvoje spolužačka dostateční zralí na to, abyste navázali skutečný partnerský vztah. V tomto věku jde především o kamarádské vztahy a tak bys také o nich měl uvažovat. Samozřejmě se klidně může stát, že spolu budete kamarádit a budete si natolik rozumět, že se rozhodnete spolu za několik let chodit. Ale zatím rozhodně nemáš kam spěchat. Je v pořádku, že se ti spolužačka líbí a pokud si spolu rozumíte a je vám spolu příjemně, užívej si její přátelství.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Kluci a láska

Ahoj Aliku.
Mám takový problém, že mě doma berou pořád jako malého. Sice mi je 14 což není moc, ale myslím, že bych mohl mít trochu svobody. Jdu si jen pro něco do garáže a hned kam jdeš, co tam budeš dělat, je to divný atd. Před 3 dny sem si našel holku, líbí se mi, je super, ale rodiče nejsou rádi. Pořád na ni hledají něco, že se jim nelíbí, jak vypadá, že má určitě špatný rodiče, že je že špatný rodiče a tak. Přitom ji vůbec neznají, tak nechápu, co se jim na ni nelíbí. Potřebuju, aby se k ní chovali normálně a respektovali ji. Dobře, není nejhezčí já taky ne, ale prostě mě se líbí a je moc fajn. Myslím, že ani na vzhledu nezáleží, ale na tom, jaká je. Prosím o řadu, jak s rodiči vycházet v tomhle. Snažím se chovat co nejlíp, ale pořád se jim to nelíbí. Díky za radu a přeji pěkný den ;)

kluk, 14 let, 8. října 2017

Ahoj Adame,

děkujeme za velmi zajímavý dopis, žádáš si radu, ale já jsem na pochybách, jakou že to vlastně chceš radu, protože za sebe Ti mohu říct, vlastně napsat, že ve všem, o čem píšeš, máš naprostou pravdu. Ve 14 letech opravdu nejsi malý, jsi ve věku dospívání, a už za 4 roky bys mohl od rodiny odejít a osamostatnit se, pokud bys o to stál a měl k tomu podmínky. Názory máš velmi vytříbené a zralé. Zkoušel jsi na toto téma se svými rodiči (nebo aspoň s jedním z nich) mluvit? Prostě si někde sednout (často se doporučuje někde v neutrálním prostředí-třeba kavárna, čajovna, cukrárna), a probrat své názory a srovnat je s těmi rodičovskými. Napadá mě, že jejich chování může pramenit z jejich strachu o Tebe, možná tomu dej nějaký čas, aby Tvou holku mohli poznat lépe. Dávám Ti jednoznačně za pravdu, je třeba člověka nejdřív poznat a pak teprve hodnotit. Píšeš, že se Ti moc líbí a je fajn, a že důležitější je to, jaká je, než to, jak vypadá. K tomu není co dodat.

Období dospívání se vyznačuje také vymezováním se vůči dospělým a předchozí generaci vůbec. Není nic divného, pokud máš jiný názor než mají rodiče. Na tom není nic zvláštního, je to úplně přirozené, zejména v období dospívání a Ty máš právo se vůči svým rodičům vymezit. O tom, co k té holce cítíš, píšeš velmi citlivě a přesvědčivě. Napadá mne, že kromě otevřené komunikace s rodiči můžeš zkusit svou holku představit i někomu jinému z rodiny (babička, tety, ale i třeba sousedka), a uvidíš, jak zareagují další lidé. Pokud se všichni shodnou, pak na tom možná něco bude. Ale někdy stojí člověk se svým názorem sám proti všem, a přece i ten jeden jediný může mít pravdu. Rozhodně, když je vám spolu dobře, to nevzdávej.

Přejeme Tobě i Tvé holce krásné, společně prožité barevně podzimní chvíle.

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj mám moc rád jednu holku. Jedno dobu to bylo oboustrané ,ale to teď už nejspíš neplatí a ona chce aby jsme byli jen přátelé ale mě se to nechce vzdát.
Co s tím?

kluk 14 let, 30. září 2017

Ahoj,

děkujeme za pěkný dotaz. Na lásku, i na přátelství je potřeba dva lidi. Pokud jeden z nich nechce, nedá se nic dělat, nutit někoho do citu nelze. Vzdávat to však nemusíte. Jste ve věku dospívání, kdy se lidé rychle mění fyzicky, ale i psychicky. Proto také v tomto věku dochází často k rozchodům, dospívající se sobě navzájem vzdálí, mají najednou jiné zájmy.
Pokud ta holka chce, abyste byli přátelé, není to tak špatné. Přátelství není „jen" přátelství, protože je pro život stejně důležité jako láska. Láska někdy zmizí docela nečekaně, zatímco dobré, vřelé přátelství přetrvává, mnohdy i celý život. Takové dva přátele spojuje vše, co spolu prožili. Tím, že se s tou holkou budeš kamarádit, jí budeš stále nablízku a můžeš si dovolit být i otevřený a ptát se na soukromé věci. A uvidíš, jak se vše bude vyvíjet. Máš-li o ni stále vážný zájem, je docela možné, že se k Tobě zase vrátí, takže to opravdu nevzdávej. Ale rozhodně na ni netlač a k ničemu ji nenuť a nepřemlouvej. Ona má právo se rozhodnout, jak sama chce. Ty také.

Přejeme krásné podzimní chvíle.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj jsem Daniel a rád bych se zeptal jak bych mohl upoutat pozornost holek sice posiluji a mam dobre znamky ale u toho posilovani to vi holky jen z nasi tridy a tem je to jedno taky mam rad adrenalin a rad se peru a s tim posilovanim koho to zajima jsou jenom kluci a tam jsem nejsilnejsi ze tridy a diky tomu mam ve tride respekt ale na holky to nezabira prosim te zadam jak je mam na sebe upozornit predem dekuji za odpoved

kluk, 12 let, 28. srpna 2017

Ahoj,
děkuji za tvůj dotaz. Je skvělé, že posiluješ a staráš se o své tělo. Ale čím starší budeš, tím víc budeš zjišťovat, že na vzhledu se kvalitní partnerský vztah postavit nedá. Svým vzhledem můžeš upoutat dívku na první pohled, ale k tomu, abys ji skutečně zaujal a její zájem vydržel delší dobu, je potřeba mnohem víc.
A to je také případ tvých spolužaček. Vídají tě každý den, znají tě a prvoplánovitě se ti je určitě zaujmout nepodaří. Nesázej proto jen na svůj vzhled a svaly a soustřeď se víc na své chování. Buď pozorný, empatický, nauč se naslouchat a zároveň se neboj nabídnout někomu pomoc. Svou osobností, vtipem a šarmem zaujmeš určitě mnohem víc dívek než pranicemi nebo svou silou.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Kluci a láska

Ahoj chci se zeptat jak v budoucnu poznám jestli jsem teplej? Třeba v dospělosti jak poznám že sem gay?

Hochu, na podobné otázky se nás ptáš s různými obměnami už přes půl roku a v minulosti jsi již odborné odpovědi dostal. V dotazech uvádíš různý věk, což mě vede k domněnce, že nejsou myšleny úplně vážně a že objektem tvé touhy je zejména naše poradna :-3

Najdi si prosím pro svůj koníček jinou poradnu, ta naše by ti jen zlomila srdce.

Kluci a láska

Ahoj modrá linko a kamarádi alíka! U nás ve škole jsou 2 holky které se mi líbí. Jedna je chytrá a dobře se s ní povídá, druhá je tak středně chytrá a je daleko hezčí než ta první ale je to takové ,,střevo’'. Jedné se chci zeptat jestli by se mnou chodila, ale které se mám zeptat? A jak se mám zeptat?

kluk, 11 let, 16. června 2017

Ahoj,

rozumím tomu, že je někdy těžké se rozhodnout, které holce nabídnout chození. Ale protože Tě skoro vůbec neznám a také neznám ty dívky, ani já Ti nemohu jednoznačně odpovědět na to, pro kterou se rozhodnout. Konečné rozhodnutí bude tedy na Tobě. Pomoci by Ti ale mohlo odpovědět si na otázku, co vlastně od chození očekáváš? Chceš spíš, aby Ti bylo s holkou příjemně, aby sis mohl s někým povídat, nebo spíš toužíš mít vedle sebe krásnou holku, se kterou si třeba nemáš moc co říct? Jak bys chtěl trávit společný čas? Možná by Ti také pomohlo mluvit s někým, komu důvěřuješ, kdo zná Tebe a také ty holky, a bude Ti tak umět lépe poradit.

Způsobů, jak dívku oslovit, je mnoho. Můžeš to říct přímo, až někde budete sami, nebo to můžeš třeba napsat do mailu, nebo chatu a uvidíš, jak ta dívka zareaguje. Nebo také můžeš ještě počkat, víc ty holky poznávat a uvidíš, která je k Tobě vstřícnější a které by bylo jednodušší chození nabídnout.

Přejeme hezké léto.

Modrá linka