Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Stydím se

  Zdravím

  Chci se zeptat a taky bych chtěl od vás vědět jestli je možný něco s tím dělat.

  Jak už jsem nedávno psal tak v září jdu na SŠ a už bych chtěl nějaký krásný vztah, ale mám takový problém. Když vidím nějakou pěknou holku která se mi fakt líbí tak mám v tu dobu úplně nízké sebevědomí, zamrzne mi mozek a hrozně se začnu stydět, ale když tu holku nevidím tak je vše v poho.
  Nevíte co s tím dělat ?
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  kluk, 15 let, 14. června 2020

  Ahoj,
  chápu, že bys chtěl mít vztah s někým, koho bys měl rád a trápí tě, že to zatím nevychází. I když je tvá stydlivost a zmatenost ve vztahu k dívkám nepříjemná a svazující, k dospívání patří a potýká se s ní spousta „dětí“ v tomto věku. Částečně to může být samozřejmě způsobeno osobnostními charakteristikami, ale ve velké části případů jde o důsledek nezkušenosti. Myslím tím to, že většina kluků ve tvém věku má ještě málo zkušeností s konverzováním, nebo přímo flirtováním s dívkami. Proto se cítí nejistí, stydí se, neví, co mají říkat a jak se chovat. (Mimochodem dívky jsou na tom úplně stejně.) Nejlépe tenhle problém odstraníš tak, že budeš „cvičit.“ Zkrátka se musíš naučit s dívkami svého věku mluvit. Nemusíš začínat hned s někým, kdo se ti líbí a s kým bys rád chodil, ale klidně na svých spolužačkách, kamarádkách a známých. Zkus s nimi nezávazně konverzovat, prohodit pár vět, zajímat se o to, co je pro ně důležité. Čím víc budeš s dívkami mluvit, poznávat jejich reakce a vůbec je poznávat, tím si budeš jistější a bude to pro tebe snazší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Mám pozvat holku ven?

  Ahoj všichni, vážím si Vaší ochoty a příjemnosti. Mám problém, který se týká minulého dotazu. Chtěl jsem holku pozvat ven, ale zjistil jsem, že někoho má😣jsem jediný, který si myslí, že to nemá smysl nebo Vy taky? Nechci ji nutit nebo tak, fuj nikdy🤢 Asi bude lepší zůstat jen kamarády.
  Děkuji za odpověď, jste skvělí!

  kluk, 13 let, 7. června 2020

  Ahoj,
  děkujeme za ocenění. Chápu, že Tě asi nepříjemně překvapilo, že holka, kterou jsi chtěl pozvat ven, někoho má. Teď asi hodně záleží na tom, jak moc bys s ní chtěl být. Není nic špatného ji třeba pozvat ven a zjistit, jak to ona má s Tebou. Zatím můžete být také i kamarády, v tomto věku vztahy rychle začínají a také rychle končí, je možné, že za nějakou dobu už bude zase volná. Navíc z přátelství je někdy jen krůček k lásce, takže smysl to může mít - když ne nyní, tak třeba později. Uvidíš sám, jak se to bude dál vyvíjet.

  Držíme palce.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj poradno
  Ahoj mám takový problém strašně jsem se zamiloval do jedné dívky a pořád na ní myslím bohužel už vím že o mě nemá zájem a zjistil jsem to dost tvrdě, tedy konkrétně přes WhatsApp zprávou. Nevím jak se s tím mám vyrovnat snažil jsem se zapomenout ale nejde to snažil jsem se s ní zkamarádit znova a naštěstí si třeba obden píšeme ale to je celé. Pořád si představuji jaké by to bylo kdyby se mnou chodila atd. A vždy když si na to že se už nemusím snažit vzpomenu tak mám chuť se zabít. Prosím vás jak se s tím vyrovnat bojím se že pak udělám kvůli ní nějakou hloupost. Předem díky za odpověď jste všichni co tu radíte bezvadní.

  Jsem Matěj a je mi 12 let, 8. června 2020

  Ahoj Matěji,

  odmítnutí může být opravdu bolestivé. Smutek a bolest v nás mohou občas vyvolat třeba i myšlenky na sebevraždu, jak píšeš. To je však příliš definitivní krok, který už nejde vzít zpátky. Navíc by ses tak připravil o možnost zažít ještě spoustu fajn prožitků a jednou potkat holku, se kterou Ti bude hezky a ona to bude cítit stejně jako Ty. I když jsi teď smutný, a je to pro Tebe možná těžko představitelné, postupem času Ti bude líp. Teď je potřeba přijmout to, co prožíváš, klidně plakat, vztekat se – prostě si všechny ty pocity odprožít, i když jsou nepříjemné. Pomáhá nebýt na to sám. Zkus se svěřit někomu, komu věříš, třeba rodičům nebo někomu jinému z rodiny, oblíbené paní učitelce ve škole či školní psycholožce (psychologovi), pokud ji ve škole máte. K životu patří i ty těžší chvíle, stejně jako ty hezké. Je tedy třeba dál žít svůj život, věnovat se svým povinnostem i koníčkům. A dívat se kolem sebe, abys mohla prožívat nejen smutek, který teď cítíš, ale též radost, třeba i z drobností.

  Přejeme Ti, aby Ti brzy bylo lépe
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj, mám takový dotaz, ale spíš problém. Chtěl bych jednu holku z naší třídy pozvat ven, když je ta karanténa tak takhle aspoň do přírody, ale problém je v tom, že jsem trochu nervózní a nevím o čem bych si tam s ní měl povídat. Jen taková informace, nedávno jsme se potkali venku a já jsem jí potom psal, jestli to byla ona atd. a slovo dalo slovem a teď si povídáme skoro každý den a myslím, že si spolu píšeme rádi a tak bych jí chtěl takhle pozvat, abychom se více poznali a tak, jinak před karanténou jsme si skoro vůbec nepovidali, jenom jsme se na sebe občas dívali a buď ucukla pohledem, což si myslím, že bylo dobré znamení nebo jsem se na ní usmál a ona se na mě tak hezky podívala. Proto prosím o nějaké rady a PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

  kluk, 13 let, 22. května 2020

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že chceš pozvat holku, se kterou se Ti hezky píše, ven. Být nervózní ze schůzky je velmi časté a přirozené a je to v pořádku. V podstatě to znamená, že Ti na tom záleží. A o čem si s ní povídat? Nejsou žádné zaručené návody. Prostě si s ní můžeš povídat podobně, jako si s ní píšeš. Povídat si můžete naprosto o čemkoli, klidně pro začátek i o škole. Teď máte příležitost zajímat se, jak kdo z Vás trávil karanténu, co jste dělali, když jste nemohli chodit do školy. Také můžete sdílet Vaše zájmy, koníčky, oblíbené nebo zajímavé knížky, filmy.

  Přejeme Ti hezké chvíle se spolužačkou.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj,
  zamiloval jsem se do holky která je o 3 roky starší než já a spíše se mi líbí holky kolem 14 - 16, je to normální? Mám pocit, že to bude mým mentálním věkem. Ale nejsem si jistý.

  kluk, 11 let, 27. května 2020

  Ahoj,
  je to normální. Nic o tobě nevíme, mentální věk asi je možné vysvětlení, ale také tě možná můžou částečně přitahovat jejich fyzické kvality.

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku mám dotaz, jsem mám holku 💕 a myslíš že ji můžu dát pusu jen rychle.

  kluk, 12 let, 25. května 2020

  Ahoj,
  popravdě si nejsem úplně jistá, jestli tvému dotazu rozumím. Pokud tou „rychlou pusou“ myslíš letmý polibek například na tvář nebo ústa, tak určitě můžeš - samozřejmě v případě, že s tím bude souhlasit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám dotaz co se týče lásky.....
  Ve škole je láska skoro na denním pořádku ale přije mi že to není taková láska jako dřív že se prostě klukovi líbyla nějaká holka a tak se s ní zkamarádil atd. No ale teď mi přijde že ve školách je láska něco jako zboží....Kluci dělají jako že někoho milujou ale není to pravda chtějí jen machrovat. Holky si zase vybírají mezi kluky a pořád je to nějaké: Hele koukejte ten má ale pěkný vlasy atd. Proč!??? s jednou holkou jsem se kamarádil ale teď se zajímá jen o kluky kteří vypadají hezky. Nejhezčí kluk v naší třídě je strašnej debil a pořád někomu ubližuje někdy i holkám ale uběhne sotva den a už jsou kolem něj davy. nechápu to proč to tak je? dří mohl být každý jaký chtěl a záleželo jak se kdo choval nebo s kým si rozumněl proč to tak nezůstalo?

  předem děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 21. května 2020

  Ahoj,
  jsem si jistá, že to, o čem říkáš, že je na denním pořádku, ve skutečnosti nemá s láskou vůbec nic společného. Jste ve věku, kdy se teprve v mezilidských vztazích začínáte pomalu orientovat a je sice možné, že si tví spolužáci hrají na to, že s někým chodí, nebo že se „zamilovávají“ na potkání, ale skutečná láska vypadá jinak. Stojí na vzájemné úctě, důvěře, toleranci, ale třeba i na tom, že se partneři navzájem posouvají dál. Vyzrálí lidé se do sebe rozhodně nezamilovávají proto, že ten druhý má hezké vlasy, nebo modré oči. I když chápu, že je pro tebe nepříjemné to sledovat a nerozumíš tomu, ale mohu tě ujistit, že až časem potkáš skutečnou lásku, nebude se tvoje partnerka zajímat o tak povrchní věci, jako je barva vlasů, ale bude pro ni důležité, jak se chováš, jaké máš názory a podobně. Ber to tak, že to, co kolem tebe probíhá, jsou pouhé hry dospívajících dětí, které se hledají, ale s opravdovými vztahy to nemá nic společného. Nenech se tím proto otrávit a věř mi, že až se ve tvém životě objeví láska, poznáš to a tohle rozčarování z povrchnosti zmizí.
  Měj se moc hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj modrá linko nebo někdo?
  Mám rád holku ale nemá mě ráda často na ni myslím skoušel jsem ji dávat sladkosti. Nezabralo

  Ale nechci jí říkat že ji miluji jsem moc stydlivý.

  Toto je pro mě těžká situace Vím že máte moc práce proto na tohle nemusíte odpověďet ale prosím pomozte mi.

  kluk, 9 let, 17. května 2020

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že by sis přál, aby holka, kterou máš rád, cítila to stejné k Tobě. To však nejde zařídit. Můžeš k ní být prostě milý, usmát se na ni, pozdravit ji, když ji potkáš. Můžeš zvážit, o čem by sis s ní třeba mohl popovídat. Prostě jí můžeš dávat najevo, že ji máš rád. Pokud Ti nebude oplácet stejně, můžeš si říct, že ona to asi stejně jako Ty nemá – bude to ovšem Tvůj odhad, který zůstane nepotvrzený, což Tě může znejišťovat a tak pro Tebe může být těžší se s tím vyrovnat. Nebo se můžeš rozhodnout, že to riskneš a řekneš jí, co cítíš přímo. Riskuješ tím odmítnutí, ale budeš vědět, na čem jsi.

  Hezké dny Ti přeje Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku a spol.
  potřebuji poradit se vztahem ale nevím jak to mám napsat a tak píšu zvláštní ale pravdivý příběh:
  Našel jsem si holku a bylo to super měli jsme se rádi povídali si a sem tam políbily. Chodily jsme spolu měsíc a pak jedna moje kamarádka jela na tábor (třídenní) ale nikoho tam neznala tak jsem jel s ní protože mi jí bylo líto. Bylo to fajn hrály se tam hry a vše bylo tak jak má být do posledního večera......Byla diskotéka a samozdřejmě ploužák a tak jsem jí vyzval k tanci a nijak podivně se mi to líbylo. pak jsme měli rozchod do chatek ale moje kamarádka mi chtěla ukázat něco za chatkami a tak jsem šel s tím že asi našla nějakého živočicha. Tam mě políbyla a začaly jsme se lýbat. Nechápu to!!!! Nebránil jsem se a nevím co mám své holce říct protože nesnáší lhaní. Zamiloval jsem se do své kamarádky???

  předem děkuji za odpověď.

  Matěj kluk, 12 let, 17. května 2020

  Ahoj Matěji,

  svěřuješ se s tím, že máš přítelkyni, ale na táboře ses sblížil se svou kamarádkou. Se vztahy to mnohdy není tak jednoduché. Ptáš se nás, jestli ses zamiloval do své kamarádky.
  Na tu otázku Ti nedokážeme odpovědět, pravděpodobně si nejsi jistý ani Ty sám. Jsi ve věku, kdy se ve vztazích teprve začínáš orientovat, s holkama se seznamovat. Hezké okamžiky můžeme prožívat s více lidmi. S rodiči, s kamarády, s kamarádkami. A je prima si to užívat. A časem si možná uvědomíš, že některá kamarádka je Ti přece jen bližší, než ty ostatní, je pro Tebe něčím výjimečná. Možná, že tohle opravu cítíš ke své přítelkyni. A možná, že je Tvoje přítelkyně vlastně kamarádka a ještě jste úplně nedospěli k tomu, aby se Váš vztah posunul dál. Na to můžeš přijít jenom tak, že si budeš všímat toho, jak se se svou přítelkyní cítíš a jak se cítíš s jinými svými kamarádkami. A jestli své přítelkyni říct, co se stalo? Zkus zvážit všechny okolnosti. Upřímnost je důležitá, zároveň jí to však může ublížit, zklamat. Další okolností je to, že by jí to mohl říct někdo jiný a Ty už bys jí třeba neměl možnost vysvětlit, jak to bylo. Neexistuje však jednoznačná odpověď.

  Přejeme Ti bezstarostné dny.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj
  Mám nejlepší kamarádku ze školy mám ji moc rád,každý den si voláme a píšeme. Známe se od září kdy k nám nastoupila do školy. Když ještě nebyla karanténa kupoval jsem ji čokoládu a tak...jednou jsem ji dal pusu na tvář :-) moc hezký pocit
  Někdy si říkáme že mě miluje a Ja ji to taky řekl.Moc ji miluju. Prosím poraďte mi co mám dělat aby se mnou chtěla chodit (nebo mi poraďte jak se k ni chovat abych ji zaujmul). Děkuji

  kluk, 11 let, 11. května 2020

  Ahoj,

  myslím, že se sám podle své intuice chováš tak, že už jsi tuto svou nejlepší kamarádku zaujal. Kdybys se totiž tak dosud nestalo, těžko by si s Tebou každý den volala a psala, asi by Ti neříkala, že Tě miluje a nedávala by Ti pusu. Takže si myslím, že vše je na dobré cestě a probíhá přesně tak, jak má. Moc Ti přeju, že máš tak skvělou nejlepší kamarádku. Podle toho, co uvádíš ve svém dopisu, už spolu vlastně chodíte, jenom jste to tak ještě nepojmenovali. :)

  Přejeme vám oběma krásné, společné chvíle.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj alíku a spol.

  Jeden kluk ze třídy mě miluje, ale já jeho ne. Zkusila jsem ho víc i poznat, ale pořád ho nechci nebo jak by se to dalo říct. Já miluji totiž jiného kluka.

  Předem děkuji za odpověď.
  Klárka ( Klára)

  Holka 8 let, 2. května 2020

  Ahoj Klárko,
  bude to chtít odvahu, ale nejlepší bude, když mu řekneš, že je milý kamarád. Máš ho ráda jen jako kamaráda a víc ať od tebe v tuto chvíli neočekává a nechce.

  Kluci a láska

  Ahoj poradno mám strašně rád jednu holku je hezká, milá, chytrá, ale byly jsme na lyžáku a byl tam jinej kluk a ona se s ním bavila protože jsem se bavil s jinýma holkama a pak jsme měli tancovat ale ona přede mnou utíkala a pak ji sbalil můj kamarád a dělal si ze mě srandu a ona je teď naštvaná a už nikdy nechce kluka jak ji mám získat zpátky?

  kluk, 13 let, 19. dubna 2020


  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys chtěl, aby holka, kterou máš rád, Tvé city opětovala. S láskou a vztahy vůbec je to někdy trochu zapeklité. Lásku nejde ani vynutit, ani vyprosit. Pokud jsi jí Ty nebo kamarád udělal něco, co jí nebylo příjemné, můžeš se omluvit, dát jí najevo, že Tě to mrzí. To, co můžeš udělat, je chovat se k ní, hezky, přátelsky, dávat jí najevo, že ji máš rád. Případně o tom s ní i můžeš mluvit. Jestli to ale ona bude cítit stejně, to již ovlivnit nejde, to je potom potřeba přijmout. Zároveň je také důležité nenechat si líbit, pokud by se ona k Tobě hezky nechovala – taková holka za to potom nestojí.

  Přejeme Ti hezké jaro.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj, měl bych jeden dotaz.
  Zhruba tak před půl rokem jsem se začal stýkat s holkou, která se mi líbila. Později jsem k ní začal cítit něco nového, vyděsil jsem se. Přestal jsem s ní chodit ven, neodepisoval na zprávy... Už jsou to asi 2 měsíce a došlo mi, jak moc velká chyba to byla. Nevím, co mám dělat teď. Díky za odpověď.

  kluk, 14 let, 7. dubna 2020

  Dobrý den,
  píšete o tom, že jste se díky své chybě přestal vídat s holkou, se kterou jste se stýkali. To, že člověk dělá chyby, je přirozené, zvláště v situacích, které jsou nové. Důležité je, co se s chybami udělá potom. Vy jste si uvědomil, že to chcete jinak, a to je moc dobře.

  To, co můžete teď udělat, je říci té holce, co se stalo - tak pěkně, jako jste to udělal ve svém dotazu do Alíkovy poradny. Řekněte jí, co jste si uvědomil, co k ní cítíte, jak Vám schází a jak Vás mrzí Vaše chování. Ostatní je už na té holce - uvidíte, jak se zachová.

  Pokud byste neměl odvahu to říct, tak se to taky dá napsat. To je jen na Vás.

  Přejeme, aby to dobře dopadlo, a i kdyby ne, je to moc dobrá zkušenost pro další život.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahojky alíku modrlinko atd.... Měl bych 2 dotazy

  1. Líbí se mi jedna holka (bude ji 12) a já bych s ní chtél chodit a vím že mě má ráda, ale nevím jestli je to dobrý nápad. Řekni mi prosím jestli si nemám počkat do 13. 14. ...
  2. Je povoleno dětem pod 15 let se líbat bez jazyku?
  Předem děkuju za odpověď.
  kluk, 12 let, 5. března 2020

  Ahoj,
  oba tvé dotazy jsou poněkud záludné, ale pokusím se na ně odpovědět. Co se týká chození s někým ve dvanácti letech, záleží na tom, co si představuješ pod pojmem chození. Skutečný partnerský vztah určitě ve dvanácti letech nenavážete. Na ten si budeš muset počkat ještě pár let, než na něj budete oba zralí a připravení. Pokud si představuješ kamarádský vztah, při kterém spolu budete trávit volný čas a podnikat spoustu věcí společně, tak to samozřejmě v tomto věku možné je. A možná toto přátelství za pár let přeroste i v něco většího.
  Ohledně tvého dotazu líbání se, opět záleží na tom, co si pod tím pojmem představuješ. Děti do patnácti let nesmí s dalším člověkem provozovat žádné intimní a sexuální aktivity, kam by francouzský polibek zcela jistě patřil. Nicméně samozřejmě tě nikdo nebude stíhat, když dáš kamarádce přátelskou pusu na tvář, nebo se ústy dotkneš jejích úst.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Dobrý den. Již nějakou dobu cítím nějaké pocity k mé nejlepší kamarádce se kterou se znám už 9 let. A teď přichází to s čím si nevím rady. Tuhle kamarádku mám opravdu rád ale jak mám poznat že je to láska? Vždy když se rozhodnu že bych jí to konečně řekl nevím jak a hlavně se zastavím jestli je ta pravá a jestli nepříde někdo lepší, ale zároveň vím že když to nezkusím budu litovat a možná i nešťastný. První otázka je zda se dá nějak poznat láska ? A druhá Jak co nejlíp a co nejmíň okatě říct holce že ji mám rád a že bych časem chtěl možná být trochu víc než jen kamarádi.

  kluk, 15 let, 25. února 2020

  Ahoj,
  obávám se, že na tvou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Neexistuje nic jako obecně platná definice lásky a troufám si říci, že nikdy nebudeš moci s jistotou říci, jestli někde na světě nechodí někdo, kdo by se k tobě hodil víc. Dalo by se říci, že láska jsou city k dívce, která tě přitahuje, je ti s ní dobře, máte společná témata k hovoru, rozumíte si, respektujete se, důvěřujete si a navzájem se posouváte dopředu... Nicméně to nikdy nepoznáš, pokud se s dotyčnou nenavážeš kontakt a nezačneš s ní trávit čas. A upřímně si nejsem jistá, jestli je potřeba to analyzovat až do takových detailů a jestli zkrátka nestačí užívat si přítomného okamžiku. Pokud ti je v její přítomnosti skutečně dobře, je to v pořádku. Možná to nebude partnerka na celý život, ale možná ano. To všechno se ukáže postupem času.
  Ohledně vyznání lásky zastávám názor, že není potřeba „vybalit“ to rovnou. Vůbec není na škodu, pokud se vztah vyvíjí zvolna a postupně. Takže ji nejprve můžeš někam pozvat a pokud zjistíte, že je vám spolu příjemně a máte si co říct i mimo školu, časem se určitě objeví příležitost, kdy jí budeš moci vyznat lásku. Vyplyne to přirozeně bez toho, abys o tom musel nějak zvlášť přemýšlet, nebo se k tomu nutit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára