Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Kluci a láska

Ahoj chci se zeptat jak v budoucnu poznám jestli jsem teplej? Třeba v dospělosti jak poznám že sem gay?

Hochu, na podobné otázky se nás ptáš s různými obměnami už přes půl roku a v minulosti jsi již odborné odpovědi dostal. V dotazech uvádíš různý věk, což mě vede k domněnce, že nejsou myšleny úplně vážně a že objektem tvé touhy je zejména naše poradna :-3

Najdi si prosím pro svůj koníček jinou poradnu, ta naše by ti jen zlomila srdce.

Kluci a láska

Ahoj modrá linko a kamarádi alíka! U nás ve škole jsou 2 holky které se mi líbí. Jedna je chytrá a dobře se s ní povídá, druhá je tak středně chytrá a je daleko hezčí než ta první ale je to takové ,,střevo’'. Jedné se chci zeptat jestli by se mnou chodila, ale které se mám zeptat? A jak se mám zeptat?

kluk, 11 let, 16. června 2017

Ahoj,

rozumím tomu, že je někdy těžké se rozhodnout, které holce nabídnout chození. Ale protože Tě skoro vůbec neznám a také neznám ty dívky, ani já Ti nemohu jednoznačně odpovědět na to, pro kterou se rozhodnout. Konečné rozhodnutí bude tedy na Tobě. Pomoci by Ti ale mohlo odpovědět si na otázku, co vlastně od chození očekáváš? Chceš spíš, aby Ti bylo s holkou příjemně, aby sis mohl s někým povídat, nebo spíš toužíš mít vedle sebe krásnou holku, se kterou si třeba nemáš moc co říct? Jak bys chtěl trávit společný čas? Možná by Ti také pomohlo mluvit s někým, komu důvěřuješ, kdo zná Tebe a také ty holky, a bude Ti tak umět lépe poradit.

Způsobů, jak dívku oslovit, je mnoho. Můžeš to říct přímo, až někde budete sami, nebo to můžeš třeba napsat do mailu, nebo chatu a uvidíš, jak ta dívka zareaguje. Nebo také můžeš ještě počkat, víc ty holky poznávat a uvidíš, která je k Tobě vstřícnější a které by bylo jednodušší chození nabídnout.

Přejeme hezké léto.

Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den Alíku.

Mám jeden problém a už jistě docela dlouho ho v sobě dusím. Kámoš, který žije v Praze, mi dal kontakt na holku, tedy na jeji nejlepší kámošku. Když jsme se vůbec neznali, vůbec jsme si nepsali. První konverzaci jsem začínal já, tedy s fotkou jak mi kámoška napíše, at ji sbalím, v té době jsem se hrozně styděl a stydím se i do ted. Pak jsme si začali často psát a pak jsme s Kámošem a s ní vytvořili vlastní skupinu, abychom si nemuseli pořád psát do osobních zprav. Ale jdeme k tomu problému.

Před měsícem jsem se začal často trápit. Protože jsem měl pocit, že jsem se do ni zamiloval, a to je pravda. Hrozně se cítím trapně, že jsem se zamiloval do holky z internetu... Včera o půlnoci mi kámoš napsal, že ji někdo balí. To mi začalo být hrozně divně, jako kdybych byl navždy sám. Začal jsem to rozebírat s kámošem, ale nepsal jsem, že to je kvůli tomu že jsem se do ni zamiloval. Protože on k ní taky něco cíti. To je tedy i druhej problém.

Já nikdy neměl štěstí na holky a žádná mě ani kapku neměla ráda. Hrozně mě trápí že jsem se ale zamiloval do holky z internetu... Můžete mi dát nějakou radu jak na ni zapomenout? Nechci kámošovi sebrat holku...

Předem děkuji za odpověd.

Matěj, 14 let, 24. června 2017

Ahoj Matěji,

ptáš se nás, jak zapomenout na holku z internetu, do které ses zamiloval. Dostal jsi na ní kontakt od kámoše, často si píšete, ale myslíš, že kámoš k ní také něco cítí.

Ve Tvé zprávě se objevuje hned několik témat, nevím, které je pro Tebe teď nejdůležitější. Jedno by asi bylo to, že Tě trápí, žes zatím neměl štěstí na holky, stydíš se a trápíš se tím, že ses zamiloval do holky z internetu. To, co popisuješ, je přirozené a jsou to pocity, které si ne každý dospívající kluk dokáže přiznat. Procházíš teď obdobím prvních vztahů, zamilování i zklamání, různých pocitů, to vše k mládí patří. Chápu, že bys chtěl mít vedle sebe dívku, která by Tě měla ráda a se kterou bys byl šťastný. Nalezení takového vztahu vyžaduje čas a ve svých čtrnácti letech máš vše ještě před sebou, není třeba na sebe nějak v tomto směru tlačit.

Internet může být dobrým prostředkem k navázání kontaktu a možná se tam snáze překonává stud, člověk se tam cítí bezpečněji, než naživo. Zároveň tam vzniká i dost prostoru pro fantazii, přemýšlení o tom, jaký ten člověk na druhé straně asi je a může s tím být spojeno spoustu pocitů, sympatií. Pokud si s dívkou rozumíte a dobře se vám spolu píše, chápu, že ses do ní mohl zamilovat i takto "na dálku". Spíše než si city zakazovat, by mohlo pomoci dát tomu všemu čas a počkat, jak se to dál vyvine. Můžete si dál nezávazně psát jako přátelé, pokud budete chtít, blíže se poznat, setkat se naživo. Je možné, že zamilovanost sama pomine a zůstanete přátelé, aniž bys na ni musel zapomenout. To by byla škoda, pokud si spolu rozumíte.

Z toho, co píšeš, není jasné, podle čeho si myslíš, že kámoš k ní také něco cítí, a proč to vnímáš tak, že bys mu sebral holku. Možná byste si o tom mohli spolu promluvit, abyste věděli, na čem jste. I kdyby jste o ni měli zájem oba, záleží pak hlavně na tom, jak to cítí ona. Nemůžeš mu "sebrat holku", která zatím ani není jeho.

Oceňuji, že nad tím vším přemýšlíš a chceš být ohleduplný ke kámošovi. Je vidět, že Ti na vašem přátelství záleží. Zároveň je pro Tebe asi důležité i přátelství s dívkou z internetu. Můžeš tomu nechat volný průběh a časem uvidíte, jestli vaše dopisování s kamarádkou přeroste v nějaký bližší vztah.

Držíme palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku, mám na tebe takový dotaz - momentálně jsem na osmiletém gymplu a do třídy se mnou chodí jedna holka, známe se už dlouho, jsme docela kamarádi a poslední dobou se mi začíná hodně líbit, ale nevím jak jí to mám říct, nemáte nějaký nápad?
Předem děkuji.

Ahoj,
zkus zařídit, abyste se viděli i mimo školní prostředí, protože mezi spolužáky nebudete mít asi moc příležitostí, abyste případně mohli překročit hranice kamarádství. Pozvi jí do kina, na zmrzlinu, nebo si jděte třeba společně zasportovat. Pokud Tvoje pozvání přijme, budete mít mimo školu mnohem víc možností dát si najevo, co k sobě cítíte - a také zjistit, jestli si rozumíte.
Přeji Ti hodně štěstí a věřím, že Tvá první láska dopadne dobře.
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku,
mám strach,protože mám kluka se kterým jsem se poznala přes net ,miluji ho a on mě. Vím,že je skutečný,mí přátelé ho znají a mí blízcí taky,jen já bydlim daleko od něj. Dřív jsme si normálně psali vše,protože se zatím nevidíme,ale máme to v plánu, v létě. Ale ted nepíše vůbec..jen někdy a to jen : Ahoj (bez smajlíka a ničeho prostě) :( Píšu mu a on nic :( Mám o něj starost,co je s ním?? :( Fakt se bojím..:( P.S. Odepiš mi ,co nejdřív prosím,díky moc :)

holka, 17 let, 19. června 2017

Ahoj,
skutečnost, že si teď píšete mnohem méně, může mít celou řadu příčin. Možná je Tvůj přítel příliš zaneprázdněný, řeší nějaké osobní problémy, nebo jednoduše nemá náladu na chatování. Je bohužel samozřejmě také možné, že změnil názor a o kontakt s Tebou nestojí tolik jako na začátku.
Nic z toho se bohužel nedozvíš, pokud se ho přímo nezeptáš. Napiš mu, že jsi z jeho chování zmatená a že máš o něj strach. Popros ho o vysvětlení. Případně mu můžeš zavolat a zeptat se ho, co se děje. Možná aktuálně řeší nějaké osobní problémy a bude rád za Tvou podporu a zájem.
Přeji Ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj, cca před půl rokem k nám do třídy přišla jedna dívka, má perfektní tělo, prsa, zadek, prostě vše... Nebudu tu chodit kolem horké kaše. Chtěl bych s ní chodit. Jenže problém je v tom, že v naší škole není moc oblíbená... Je to milá holka. Zatím jsme spolu prohodili pár slov, více spolu komunikujeme přes facebook, ale z očí do očí je to těžší, co si budeme povídat :D. Rád bych s ní chodil, ale bojím se, co by na to okolí. Jsem ve škole docela dost oblíbený, ale bojím se, že by se kvůli chození s ní se mnou přestali bavit moji kamarádi, jelikož jí docela nesnáší... a to bezdůvodně. Pozvat ji také skoro nikam nemůžu, protože bydlí ve vedlejší vesnici a bus jí jezdí chvilku po tom, co skončí škola. Mám lehkou nadváhu (ne takovou, aby mi břicho padalo na zem), takže nevím, jestli by mělo vůbec šanci jí říct, že jí miluju... Mám jí prostě rád, ale problém mi právě dělá strach z toho, že se se mnou poté nikdo nebude bavit, že mě odmítne, že bydlí ve vedlejší vesnici. Moje otázka zní: má cenu s ní vůbec zkusit něco začít?

Anonymní človíček, 12,5 let, 25. června 2017

Ahoj,

chápu, že bys měl rád odpověď na svou otázku, zda má cenu zkusit si něco začít s holkou, která se Ti líbí. Někdy bývají vztahy složité a hlavně jejich začátky, zvlášť, když se obáváš, že by vše ovlivnilo i Tvoje kamarádství s ostatními spolužáky.

Dopředu se ale, bohužel, nedá nikdy předpovědět, jak ta dívka bude reagovat, kdybys ji něco naznačil. A stejně tak se nedá přesně odhadnout, jak se zachovají Tvoji přátelé. A proto Ti na Tvoji otázku nedokážu jednoznačně odpovědět. Napadá mne ale k tomu, že nejlépe si můžeš odpovědět Ty sám, pokud o všem budeš víc přemýšlet. Můžeš si zkusit odpovědět, jestli Ti stojí za to jít do rizika, že Tě ta holka odmítne a jak jsou Tvoje city k ní silné. Nebo si dovedeš představit to, že to nezkusíš a necháš to být? Bude Tě to trápit hodně? A kdo je pro Tebe přednější, ta dívka? Kamarádi? Přemýšlím i o tom, že by se opravdoví kamarádi zřejmě nepřestali s Tebou bavit kvůli chození s tou dívkou, protože potom by to nebylo kamarádství, alespoň podle mého názoru. Napadlo mne i to, že můžeš ještě počkat, zkoušet se víc bavit s tou holkou, víc ji poznávat a z jejich reakcí se dá rozpoznat, zda i ona k Tobě něco cítí nebo ne, potom by mohlo být Tvoje rozhodování, co uděláš, jednodušší.

Můžeš se zkusit o všem pobavit i s lidmi z Tvého okolí, kterým důvěřuješ a kteří Tě dobře znají, mohou Ti říct svůj názor a tak Ti pomoci odpovědět na Tvoje otázky.

Přejeme klidné léto,
Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den pracovníci linky důvěry Modrá linka www.modralinka.cz a Ahoj kamarádky BároV a Bájo.

1I
Líbí se mi jedna holka, často se na ni dívám a ona na mě. Známe se docela dobře. Nevím jak ji třeba pozvat na zmzlinu a tak.

2I
Dále děti ze třídy mi říkají - šprte - ale já se ani moc dobře doma neučím a tak ...

Prosím o krátkou odpoved, za kterou předem děkuji.

S pozdravem
Alíkův kamarád JirkaBobik.

JirkaBobik, kluk, 10 let, Alíkův kamarád, 13. června 2017

Ahoj Jirko,

Ptáš se nás na dvě věci, pokusím se tedy odpovědět na oba Tvé dotazy.

1) V Tvém věku teprve sbíráš první zkušenosti s láskou, je tedy normální, že si nejsi jistý, jak na to. Určitě je fajn, že se s tou slečnou, která se Ti líbí, dobře znáte a že se na sebe často navzájem díváte, to může znamenat, že se třeba líbíš i Ty jí. Můžeš se jí tedy rovnou zkusit zeptat, zda ji můžeš pozvat na zmrzlinu. Pokud by ses styděl, můžeš zkusit využít sociální sítě, e-mail, nebo mobil, někdy je jednodušší své pozvání napsat. Je dobré začít nějakým neutrálním tématem (co ve škole, kam pojede na prázdniny, jakou zmrzlinu má nejraději, atd.) a pak se třeba zeptat, zda s Tebou na tu zmrzlinu půjde.

2) Ve svém druhém sdělení se nás na nic neptáš, pouze píšeš, že Ti spolužáci říkají šprte. Napíšu tedy, co mne k tomu napadá. Chápu, že je Ti to asi nepříjemné, ale nevím, zda je to jediná věc, která Ti ve třídě vadí, nebo je toho víc. Nejlepší by bylo zkusit jim otevřeně říct, že je Ti to nepříjemné, neznám Tvé spolužáky, ale třeba to ani nemyslí zle a neuvědomují si, že Ti to vadí. Můžeš to říct jen jednomu z nich, pokud ho třeba považuješ za kamaráda. Kdyby to nepomohlo, můžeš si o tom zkusit promluvit třeba s rodiči, taky byli kdysi děti a třeba řešili něco podobného.

Přejeme pěkné červnové dny.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj kamarádi,
v tomto týdnu se mi stala nemilá věc. Jeden den jsme byli na školním výletě, kde jsem jedné holce půjčil nějaké peníze, no zkrátka líbila se mi. Nebudu popisovat co a jak. Večer jsem si ji přidal na facebooku, necelý týden jsme si psali, pozval jsem ji ven, na pouť, odmítla. Po těch 4 dnech mi přišla zpráva nech ji. Asi tuším, od koho by mohla být. Potom si mě zablokovala a teď mne ignoruje. Můj problém spočívá v tom, že ji mám pořád rád, jen nevím, jak napravit nějakou chybu, kterou jsem toto zavinil. Vlastně ani nevím, jestli to byla moje vina. Pořád na ni musím myslet, moc mě to mrzí a docela mne to sebralo. Mohli byste mi poradit, co a jak dál? Děkuji za přečtení a případné rady.

Anonym, 14 let, 6. června 2017

Ahoj,
je mi líto, že Tvůj pokud o sblížení s kamarádkou nevyšel. Nepíšeš, jestli jsi se její sympatie snažil získat už někdy předtím, nebo zda se Ti zalíbila až na školním výletě. Nicméně obávám se, že to, že si Tě zablokovala na Facebooku a ignoruje Tě, bohužel znamená, že o případný vztah s Tebou nemá zájem. Ať už je to kvůli tomu, že má někoho jiného, nebo k Tobě zkrátka necítí to samé co Ty k ní, budeš to muset respektovat.
Rozhodně si nemusíš vyčítat, že bys udělal někde chybu. Podle Tvého popisu jde výhradně o její volbu, ale city se zkrátka nedají vynutit. I když je pro Tebe tato zkušenost nepříjemná a bolestná, věřím, že brzo najdeš dívku, která bude Tvé city opětovat.
Přeji Ti hodně štěstí.
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku. Prosím, už zase mám trápení. Moc se trápí, I když to nevypadá jako velké trápení. S mojí láskou chodíme 2 roky. Máme se rádi, ale chodila se(říkájí mu třeba Arnošt. Má láska mi říkala před 2 let že se s ním už rozešla, ale Arnošt jí potom napsal dopis někdy ted, že se s ní rozvádí. Jsem smutn že mi lhala, ale tohle jí nikdy neudělám. Jsem z toho v depresi. S Arnoštem chodila 10 let. Co mám dělat? Děkuju.

Ahoj,
bohužel příliš nerozumím Tvému dotazu. Pokud Tvá přítelkyně chodila s „Arnoštem“ deset let a je zhruba ve Tvém věku, musela by s ním chodit už od tří let. A to se mi nejeví jako příliš pravděpodobné. Pokud máš pocit, že Ti Tvá přítelkyně lhala, nejlepším řešením je promluvit si s ní o tom a zeptat se jí i na to, proč se tak chovala. Třeba jde o pouhé nedorozumění.
Přeji Ti hezké léto.
Bára

Kluci a láska

Ahoj alíku

ve škole se mi líbí 1 holka , má pěkný zadek pořad se na mně usmívá a když se podívám na její zadek , postaví se mi přirození

nevíš proč?
díky

kluk, 15 let, 31. května 2017

Ahoj,
to, co popisuješ, je zcela normální tělesná reakce, která se dostavuje při pocitech vzrušení. Píšeš, že je Ti patnáct let, takže předpokládám, že u Tebe už k erekci někdy v minulosti došlo a pravděpodobně také víš, že je tento jev spojený s příjemnými podněty.
Pokud se na Tebe spolužačka usmívá a dává Ti najevo své sympatie, zkus se zamyslet nad tím, jestli by nestálo za to někam ji pozvat. Možná zjistíš, že Vaše vzájemné sympatie nepramení pouze z tělesné přitažlivosti, ale je Ti v její společnosti příjemně i z jiných důvodů.
Přeji Ti hodně štěstí! Bára

Kluci a láska

Ahoj.Chtěl bych se zeptat jak zjistím svojí 100% orientaci.. Nevím jestli jsem bi,hetero,gay.... :( Prosím o radu.

kluk, 14 let, 23. května 2017

Ahoj,
od čtrnácti let tazatelům vykáme, budu Tedy i Vám. Svou sexuální orientaci budete teprve poznávat, nejvíce asi podle toho, do koho se budete zamilovávat. Budete se učit vnímat rozdíl mezi obdivem k určitému člověku pro fyzické nebo duševní vlastnosti a schopnosti (které byste například chtěl také mít) a mezi zamilovaností a sexuální přitažlivostí. Myslím, že láska je pocit tak zvláštní a intenzivní, že určitě poznáte, až přijde. To, kterému pohlaví dáváte přednost u svého protějšku, se může také projevovat ve snech nebo erotických představách. O tom, jak poznaly svou odlišnou orientaci, mluví otevřeně některé známé osobnosti (např. moderátor Honza Musil).
Pokud byste měl pochybnosti i za dva nebo čtyři roky, můžete vyhledat odborníka - sexuologa a poradit se s ním. Ať už je Vaše orientace jakákoli, myslím, že pro spokojený život, je důležité najít si protějšek, kterému je s Vámi dobře, a chovat se při sexuálních aktivitách odpovědně.

Přejeme příjemné letní dny.

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj spolku potřeboval bych pomoc [já Hledám Holku a nevím jak jednu hezkou holku zbalit ??]

kluk, 8 let, 30. května 2017

Ahoj,

píšeš, že ti je 8, to si myslím, že máš na „balení“ holky ještě čas. Zkus s ní být nejdřív kamarád a pak uvidíš, jak se vaše přátelství bude vyvíjet. Zda si budete rozumět.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Kluci a láska

Ahoj,chtěl bych se zeptat na malou otázku.Dnes jsem se svěřil kámošce o tom co se mi líbí no.. ona mi řekla něco atd... a já jsem řekl že se mi líbí Hentai/Cartoon.
Říkala že jsem divní. Jsem divní :/ nevím ale neumím se ovládnout vždy se na to musím kouknout. Děkuji předem za odpověď.(Prosím omluvte mě za gramatiku.)

kluk, 14 let, 22. května 2017

Ahoj,

jestli Tvůj dotaz dobře chápu, máš na mysli erotická videa s tématikou Hentai/Cartoon, na která se rád díváš. Nepokládáš nám žádnou otázku, nicméně píšeš, že si kamarádka myslí, že jsi divný. Osobně si myslím, že v této oblasti je těžké říct, co je ještě normální a co už divné. Sexuální preference a vkus jsou různé, co se líbí jednomu se nemusí líbit druhému. Na druhou stranu ale musím zmínit, že sledování videí s erotickým obsahem je do 18 let nelegální. Navíc, i když je pornografie pro dospívající jistě velmi zajímavá, je potřeba říct, že může zkreslovat pozdější názor na partnerské vztahy. Sexuální hrátky zobrazované v těchto filmech totiž většinou neodpovídají tomu, jak vypadá opravdový sex v partnerském vztahu a mladí lidé, kteří mají představu sexu spojenou s děním v pornografických snímcích, mohou při zahájení intimního života prožívat velké rozčarování.

Přejeme pěkné jarní dny,

Modrá linka

Kluci a láska

Líbí se mi jedna holka ktera chodí každý vecer do parku ale nevím jak jí oslovit prostě jí miluju porad aliku děkuji předem

David, 12 let, 18. května 2017

Ahoj Davide,

líbí se ti holka, která chodí každý večer do parku. Chodí tam venčit psa, nebo chodí na procházku?
Škoda, že jsi to ve svém dotazu nezmínil. Můžeš chodit ve stejnou dobu do parku a pokaždé ji pozdravit. Po nějaké době určitě najdeš záminku, proč jí oslovit. Pokud na tvé pozdravy nebude reagovat příliš přívětivě, ani se neusměje, pravděpodobně nebude o nějaký bližší kontakt stát, ale pokud se na tebe bude usmívat, budeš mít pocit, že tě ráda vidí, bude to pro tebe mnohem jednodušší. Buď trpělivý a připravený na obě varianty.
Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Kluci a láska

Dobrý den přeji, prosím vás o řadu no jde o holku,ale má to svůj háček, chtěl bych s ní chodit ale teď ten problém nikdy jsme spolu nemluvili, jediné je že občas prohodíme mezi sebou oční kontakt a hotovo,no je pravda že se párkrát na mě Koukla nebo spíš takhle když se teda vidíme tak? někdy se na mě usměje a tečka. Další věc je že já jsem přestoupil na tu školu kam chodím 2 roky už a předtím jsem chodil do jiné a o té sem neměl ani šajna, a já furt a furt nevím kde sebrat to odhodlání a pozvat ji někam,furt je s její kámoškou takže ji to říci nemohu. Takže? tady je otázka nevíte jak mám sebrat to odhodlání a pozvat ji někam ?
Málo kdy sem slušný ale chodím na zájmový kroužek Český Zálesák a tam musím být slušný a to mě přivádí k další otázce jak mám ty slova držet protože jen co příjdu do školy tak začneme s kámošem a takhle celé vyučovací hodiny (o přestávkách), no možná bych se měl klidnit abych na tu dívku udělal aspoň trochu dobrý dojem. No děkuji za přečtení a snad tu mohu nálezt odpověď, děkuji že jste si udělali čas. No nebudu tu kecat další moje filozofie a tedy nashledanou

kluk, 14 let, 17. května 2017

Ahoj,

píšeš, že jsi málokdy slušný. Tak tam bys asi měl začít. Když se vydržíš slušně chovat na kroužku Český Zálesák, měl bys to určitě vydržet i ve škole a pak samozřejmě při komunikaci s dívkami.

Pokud se necítíš na to, dívku oslovit a někam jí pozvat, můžeš jí to napsat. Zkus k ní být galantní, pustit jí ve frontě na oběd, podržet dveře. Můžeš třeba využít její kamarádku a poprosit jí o telefonní číslo a pak jí poslat sms, každopádně buď slušný a milý.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Kluci a láska

Ahoj Alíku rád bych se zeptal co mám dělat je mi 12 a líbí se mi holka která má 11 let chodí do stejné třídy co já, co myslíš měl bych jí to říct?Odpověz mi prosím

Jakub, 12 let, 13. května 2017

Ahoj Jakube,
pokud se ti líbí spolužačka a nemáš problém jí to říct, pak ti samozřejmě nic nebrání. Pokud se ale v takové situaci necítíš dobře, pak to možná nemusíš říkat přímo. Můžeš jí to jen naznačit.
Třeba jí doprovodit domů. Nabídnout nějakou pomoc. Znáš tu holku lépe než já, tak můžeš odhadnout, jak by tvé vyznání přijala. V každém případě buď připraven na obě možnosti odpovědi.
Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Kluci a láska

Zdravím Alíku. Je mi 13. Mám zálusk na jednu holku chodí se mnou do třídy a strašně mě rajcuje. Bohužel nevím jak ji to mám říct. Nechci jí psát SMS jelikož to je trapné. Když jsem jednou kolem ní šel tak jsem potom měl od něčeho úplně bílé kalhoty. Nevíte čím to je? Snažím se to zastavit ale nejde to. Ve škole nás o tom poučovali a holky dostaly vložky potřebuji taky něco takového?

kluk, 13 let, 12. května 2017

Ahoj,

vložky rozhodně nepotřebuješ, kdyby ano určitě by to ve škole zmínili a vložky by rozdali i chlapcům.
Zkus být na dívku, která se ti líbí milý. Můžeš jí doprovodit domů, pozvat na zmrzlinu, občas podržet dveře, být k ní prostě galantní. To určitě ocení.

Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Kluci a láska

Dobrý den, už hodně dlouho se mi líbí jeden kluk ze třídy když jsem u něho tak je mi příjemně teplo a strašně si rozumíme.Myslím že je taky na kluky,ale nevim jak mu to mám říct.Vim že jsem homosexuál a že vím co se mi na klucích líbí.Prosim o radu.Děkuju předem

zamilovaný kluk Adam 14 let, 12. května 2017

Ahoj,

je dobře, že si s kamarádem tak moc rozumíte. Zkus v přátelství s ním pokračovat, trávit s ním co nejvíc času a být mu na blízku. Časem se ujistíš, jak je na tom se svojí sexualitou on. Pokud by ses mu teď svěřil a on je heterosexuál, pak by mu možná tvá náklonost nebyla příjemná a ty bys mohl přijít o dobrého kamaráda. Zkus s tím zatím počkat, dokud si nebudeš jeho orientací jistý.

Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Kluci a láska

Zdravím Alíku.
Mám jedno trápení a bojím a stydím se cokoliv udělat.
Jde o to, že jsem si před cca měsícem začal psát s mojí kamarádkou ze třídy. Pravidelně si píšeme až do teď. Asi tak po třech týdnech psaní jsme oba zjistili, že máme několik společných věcí.. stejné problémy v rodině a společné zájmy.
A zároveň v tu dobu se u mě objevil takový divný pocit, který jsem nikdy dříve neměl. Ten pocit cítím k ní.
Když byla příležitost, tak jsem se jí zeptal na kolik % u ní mám šanci a napsala že mám 40 %, ale.spíš by mě brala jako kamaráda.
Asi určitě jsem se do ní zamiloval, ale ona to neví a já se jí to bojím a stydím říct nebo napsat. Do školy spolu budeme chodit necelé 2 měsíce a nerad bych o ní přišel.
Vím, že Alík je suprová poradna, proto jsem se obrátil sem.
Je mi 15 a za chvíli mi bude 16, bydlíme od sebe asi tak 4 kilometry.
Mockrát děkuji za pomoc ??

Páťa 15 let, 7. května 2017

Ahoj Páťo,

je dobře, že se obracíš na Alíkovu poradnu, ve chvíli, kdy se trápíš a stydíš. Moc hezky jsi popsal, jak jsi se zamiloval do kamarádky ze třídy. Chápu, že bys s tou dívkou chtěl chodit, ona si však přeje spíš být zatím jen kamarádkou. Někdy to tak bývá, chvíli trvá než si člověk ujasní co chce a někdy se i city mohou měnit. Myslím ale, že z přátelství bývá jen krůček k lásce..

Proto je možné nikam nespěchat, dát všemu čas a uvidíš jak se to bude vyvíjet dál. Je moc fajn, že jsi jí svoje city už naznačil, můžeš jí klidně říct nebo i napsat víc s tím, že ji máš rád, ale nechceš na ni nijak tlačit. Pokud nebude chtít s Tebou chodit teď, můžete se zatím dál přátelit i mimo školu, můžeš se o ní zajímat, být ji na blízku, to samo o sobě může být základ pro budoucnost. Vztahy jsou někdy složité a proto nejvíce funguje být sám sebou, přirozený a upřímný, to by měla každá dívka ocenit.

Přejeme Ti hodně štěstí.

Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den, ve třídě máme holku, která se mi hodně líbí, nevím co mám dělat, bojím se jí něco říct nebo se zachovat nějak "normálně" spíš jí tak škádlím jako v 3.třídě, bojím se totiž, že by jsem se nějak strapnil a hlavně z ní narozdíl od jiných holek nejde rozeznat jestli mě má ráda taky, i když si myslím, že jo, usmívá se atd.. děkuji za odpověd

Lukáš / 13 let, 6. května 2017

Ahoj,

neboj se dívku, která se ti líbí oslovit. Zkus jí nabídnout, že jí doprovodíš domu, nebo jí pozvi na zmrzku. Tak zjistíš na čem jsi. Je možné, že i ta dívka je trochu stydlivá, že i ona se bojí, aby se neztrapnila. Pokud se na tebe usmívá, je možné, že se jí také líbíš. Citlivá a milá dívka tě určitě do trapně situace nedostane.
Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája