Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kluci a láska

Ahoj alíku a jeho kamarádichodím do primy na gymplu(6 třída) a začala se mi tam líbit jedna holka .Kámoš říkal že slyšel že její dobrá kama rádka říkala že mě ta ho co se mi libi miluje, teď řika že ji mam řict že ji miluju. S tou holkou co se minlibi kadždej den jezdim tramvají a trolejbusem(abych mohl jezdit scnašel jsem si ten spoj) a každý den si spolu píšeme ba whats appu. Ten samý můj kámoš viděl že si na ruku nechala nakreslit moje jméno v srdíčku a nevadilo jí to. Mám jí to říct? Když ano jak? Když ne tak co mam dělat? Omlouvám se za gramatiku. Předem děkuji

kluk, 11a třičťvrtě let, 26. listopadu 2017

Ahoj,

je fajn, že se Ti líbí holka z gymplu a že máš z různých zdrojů zprávu, že Tě miluje. Podle toho, co píšeš, jsi s ní také pravidelně v kontaktu, jezdíte spolu ráno a píšete si.
Z toho všeho, co jsi nám napsal, mi připadá, že pokud budeš Ty sám chtít, klidně jí můžeš říct, co k ní cítíš. Jestli to nakonec uděláš nebo ne, záleží jen na Tobě, důležité je, aby ses rozhodl sám, podle toho, co cítíš a na co si troufneš. Pokud se rozhodneš, že ano, dá se to například napsat do chatu, nebo ji to říct přímo. Na začátek můžeš zkusit třeba to, že se Ti líbí a že bys s ní rád trávil více času. Uvidíš sám, jak zareaguje, a potom se můžeš rozhodovat, co dál uděláš.

Držíme palce, aby vše dobře dopadlo.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku,strašně se mi líbí jedna holka ve třídě mám s ní hodně dobrý vztah. Na fb mi píše srdíčka říka mi lásko atd.. říka že je to jen z kamarádství ale já tomu nevěřím.Tak jsem se přišel zeptat odborníka co si o tom myslí jestli si myslíš že mě taky mikuje nebo ne..Předem děkuji za odpověd,Vojta.

Vojta, 13 let, 6. listopadu 2017

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže na dálku a na základě několika slov poznat, jestli tě někdo miluje nebo ne. Váš vztah určitě není běžný vztah dvou spolužáků a na základě toho, co píšeš, se samozřejmě dá předpokládat, že se jí také líbíš. Nicméně přirozeně existuje i možnost, že je to její způsob komunikace, kterým jedná s kamarády.
Myslím, že nejlepší způsob, jak zjistit, jak to s jejími city doopravdy je, je pozvat ji někam po škole. Můžete spolu vyrazit na procházku, za sportem, do kina, nebo kamkoli jinam. Na schůzce mimo školní prostředí a zvědavé oči spolužáků bude mnohem jasnější, jaké city k sobě navzájem chováte.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Kluci a láska

Ahoj, Alíkovi přátelé. Mám na vás takový dotaz. Seznámil jsem se o prázdninách s jedním klukem, který bydlí v jiném městě tak 40 min. od místa, kde žiju. Líbí se mi, ale problém je, že zaprvé nevím, jestli je taky gay a zadruhé se vídáme tak 1x za měsíc a víckrát by to pravděpodobně kvůli tomu, že jsme oba na gymplu a máme spoustu jiných aktivit, nešlo. Jsem do něj zřejmě zamilovaný, ale nevím, jestli by takový vztah měl vůbec smysl. Říct mu to nemůžu, protože bych ho mohl stratit i jako kamaráda. Vím, že jednoznačná odpověď neexistuje, ale nemohli byste mi alespoň trochu pomoci?

kluk, 13 let, 23. října 2017

Ahoj,

domnívám se, že vím, o co Ti jde. Přátelství je cenné, je jedním z největších pokladů.

Je Ti 13 let, věk dospívání, který se vyznačuje tolika různostmi, že by se o tom daly psát knihy (a také se píší). Od chaosu, zmatku v sobě, po překotný růst fyzický, změnu myšlení, názorů, postojů, atd. Jednou z takových vlastností je i přílišná netrpělivost, nedočkavost. Už abych byl dospělý, už abych měl partnera/partnerku, kamarády, atd. Když se Ti ten kluk líbí, bez ohledu na to, že bydlí daleko, dej jemu i sobě šanci. Ostatně, co se týká vzdáleností, v dnešní době se stále vzdálenosti "zkracují" díky technice, kdy spolu můžete být ve styku alespoň virtuálně. Uvědom si, že není daleko za námi doba, kdy se lidé ze své vesničky prakticky celý život nikam nedostali! Tak propastný rozdíl proti dnešku, kdy vzdálenost přestává být problémem.

Nevím, zda s někým sdílíš své pocity, bývá fajn, nebýt na ně sám. Ať už by to byl někdo z dospělých, komu věříš, nebo někdo z Tvých kamarádů, sdílení ulevuje. Pokud nikoho nemáš, je dobré si alespoň pro sebe psát deník. To také uleví a máš tak černé na bílém, jak se Tvůj vztah vyvíjí, jak roste nebo se zmenšuje. Věř, že není kam spěchat. Můžeš si vychutnávat přítomnost, na vztah není třeba spěchat. Je možné si ho pěstovat (protože na vztahu je třeba pracovat) zatím tak, jak ho máte, tedy kamarádský. Díky tomu se více poznáte, jak své silné, tak i své slabší stránky a uvidíš, jak se vše bude v čase vyvíjet.

Ještě bych ráda dodala, že ve 13 letech není sexuální orientace ještě zcela vyhraněná, proto také v tomto věku ještě neprobíhají testy na sexuologii (jsou od 18 let). Takže i z tohoto vyplývá, nikam nespěchej, snaž se poznávat sebe a své nitro, a poznávat i kamaráda, čas sám Ti ukáže cestu.

Přejeme Ti nádherné přátelství.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku už jsi mi jednou pomohl a proto píšu znovu
Jsem z přítelkyní a no vlastně nevím jak to popsat pošlu konverzaci :) a už to takhle bylo v minulosti
Konverzace:
Ona : Ahoj��
: Ahoj promiň ze jsem neodepsal byl jsem v krámě. ��
Jinak na této fotce jsi pěkná. �� ��(Na facebooku byla její fotka)
:(Psal jsem jí dlouho neodepisovala) Jak se máš (Neodepsala tak píšu dál)
7:33
: Dobré ráno (Opět neodepsala)
: Ty už nemáš o mě zájem že ??? (Zase nic)
(Už jsem byl docela naštvanej) : Proč se vlastně snažím až budeš mít o mě zájem odepiš
(Po dlouhé době)
Ona: HOJ ZLATÍ
AHOJ
: Ahoj Miláčku ��
Celá konverzace (Hnedka už odepisovala)(Na levé straně píše ona a na pravé já)
Jak se máš?
konečne si můžem psát
dobře ty ??

dobře
Nepůjdem o víkendu ven
nwm,já pudu spát totiž u bbičy v lounech
babičky
Aha a co v týdnu ? Jsou podzimní prázdniny

nwm
Do kdy tam budeš spát
Halo

do neděle a o podzimní prázdniny jsem v Mostě nevím jestli půjdu ven

A podzimních prázdninách ??
To jedu na hory

Řekneš prosím na rovinu že nejdeš ven ??
Nebo se jenom stydíš ??
Jedu na hory.
Do kdy

nwm
Kdy přesně jedeš na hory

o zimní prázdniny
A víš kdy končí zimní prázdniny ??
A už nebyla Online na Facebooku a neodepsala nevím jestli mě opravdu Miluje :(
Předem díky za odpověď a Ahoj :(

Míra: kluk, 13 let, 20. října 2017

Ahoj,
z pouhé konverzace na chatu nedokáže nikdo na světě poznat, jestli tě druhý člověk miluje či nikoli. Možná opravdu tvá kamarádka nemá čas na to, aby se s tebou sešla. A samozřejmě je také možná varianta, že se s tebou scházet jednoduše nechce a o žádný vztah s tebou nestojí, jen to nedokáže říci na rovinu.
Obávám se, že budeš muset dát vašemu vztahu čas, aby se ukázalo, jaké city k tobě tvá přítelkyně vlastně chová. Pokud s tebou bude chtít být a trávit s tebou čas, určitě tě sama zkontaktuje a navrhne nějaké možné řešení. Jestliže je správná varianta, že o vztah s tebou nestojí, jen ti to nedokáže říci rovnou, nejspíš se ti už neozve a žádný další kontakt už iniciovat nebude.
Přeji ti, aby váš vztah vyšel podle tvých představ.
Bára

Kluci a láska

čau alíku, ve třídě se mi líbí jedna holka jenomže já jí asi ne :/ a dokonce jí miluje i kámoš (toho taky nemiluje) ale chtěl jsem se zeptat jaký to je v 10 letech vztah k sobě nikdy jsem holku totiž neměl. děkuji. tak doufám že mi poradíš ahoj..

kluk, 10 let, 20. října 2017

Ahoj,
popravdě příliš nerozumím tomu, na co přesně se ptáš. Při vší úctě si nemyslím, že v deseti letech jste ty nebo tvoje spolužačka dostateční zralí na to, abyste navázali skutečný partnerský vztah. V tomto věku jde především o kamarádské vztahy a tak bys také o nich měl uvažovat. Samozřejmě se klidně může stát, že spolu budete kamarádit a budete si natolik rozumět, že se rozhodnete spolu za několik let chodit. Ale zatím rozhodně nemáš kam spěchat. Je v pořádku, že se ti spolužačka líbí a pokud si spolu rozumíte a je vám spolu příjemně, užívej si její přátelství.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Kluci a láska

Ahoj Aliku.
Mám takový problém, že mě doma berou pořád jako malého. Sice mi je 14 což není moc, ale myslím, že bych mohl mít trochu svobody. Jdu si jen pro něco do garáže a hned kam jdeš, co tam budeš dělat, je to divný atd. Před 3 dny sem si našel holku, líbí se mi, je super, ale rodiče nejsou rádi. Pořád na ni hledají něco, že se jim nelíbí, jak vypadá, že má určitě špatný rodiče, že je že špatný rodiče a tak. Přitom ji vůbec neznají, tak nechápu, co se jim na ni nelíbí. Potřebuju, aby se k ní chovali normálně a respektovali ji. Dobře, není nejhezčí já taky ne, ale prostě mě se líbí a je moc fajn. Myslím, že ani na vzhledu nezáleží, ale na tom, jaká je. Prosím o řadu, jak s rodiči vycházet v tomhle. Snažím se chovat co nejlíp, ale pořád se jim to nelíbí. Díky za radu a přeji pěkný den ;)

kluk, 14 let, 8. října 2017

Ahoj Adame,

děkujeme za velmi zajímavý dopis, žádáš si radu, ale já jsem na pochybách, jakou že to vlastně chceš radu, protože za sebe Ti mohu říct, vlastně napsat, že ve všem, o čem píšeš, máš naprostou pravdu. Ve 14 letech opravdu nejsi malý, jsi ve věku dospívání, a už za 4 roky bys mohl od rodiny odejít a osamostatnit se, pokud bys o to stál a měl k tomu podmínky. Názory máš velmi vytříbené a zralé. Zkoušel jsi na toto téma se svými rodiči (nebo aspoň s jedním z nich) mluvit? Prostě si někde sednout (často se doporučuje někde v neutrálním prostředí-třeba kavárna, čajovna, cukrárna), a probrat své názory a srovnat je s těmi rodičovskými. Napadá mě, že jejich chování může pramenit z jejich strachu o Tebe, možná tomu dej nějaký čas, aby Tvou holku mohli poznat lépe. Dávám Ti jednoznačně za pravdu, je třeba člověka nejdřív poznat a pak teprve hodnotit. Píšeš, že se Ti moc líbí a je fajn, a že důležitější je to, jaká je, než to, jak vypadá. K tomu není co dodat.

Období dospívání se vyznačuje také vymezováním se vůči dospělým a předchozí generaci vůbec. Není nic divného, pokud máš jiný názor než mají rodiče. Na tom není nic zvláštního, je to úplně přirozené, zejména v období dospívání a Ty máš právo se vůči svým rodičům vymezit. O tom, co k té holce cítíš, píšeš velmi citlivě a přesvědčivě. Napadá mne, že kromě otevřené komunikace s rodiči můžeš zkusit svou holku představit i někomu jinému z rodiny (babička, tety, ale i třeba sousedka), a uvidíš, jak zareagují další lidé. Pokud se všichni shodnou, pak na tom možná něco bude. Ale někdy stojí člověk se svým názorem sám proti všem, a přece i ten jeden jediný může mít pravdu. Rozhodně, když je vám spolu dobře, to nevzdávej.

Přejeme Tobě i Tvé holce krásné, společně prožité barevně podzimní chvíle.

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj mám moc rád jednu holku. Jedno dobu to bylo oboustrané ,ale to teď už nejspíš neplatí a ona chce aby jsme byli jen přátelé ale mě se to nechce vzdát.
Co s tím?

kluk 14 let, 30. září 2017

Ahoj,

děkujeme za pěkný dotaz. Na lásku, i na přátelství je potřeba dva lidi. Pokud jeden z nich nechce, nedá se nic dělat, nutit někoho do citu nelze. Vzdávat to však nemusíte. Jste ve věku dospívání, kdy se lidé rychle mění fyzicky, ale i psychicky. Proto také v tomto věku dochází často k rozchodům, dospívající se sobě navzájem vzdálí, mají najednou jiné zájmy.
Pokud ta holka chce, abyste byli přátelé, není to tak špatné. Přátelství není „jen" přátelství, protože je pro život stejně důležité jako láska. Láska někdy zmizí docela nečekaně, zatímco dobré, vřelé přátelství přetrvává, mnohdy i celý život. Takové dva přátele spojuje vše, co spolu prožili. Tím, že se s tou holkou budeš kamarádit, jí budeš stále nablízku a můžeš si dovolit být i otevřený a ptát se na soukromé věci. A uvidíš, jak se vše bude vyvíjet. Máš-li o ni stále vážný zájem, je docela možné, že se k Tobě zase vrátí, takže to opravdu nevzdávej. Ale rozhodně na ni netlač a k ničemu ji nenuť a nepřemlouvej. Ona má právo se rozhodnout, jak sama chce. Ty také.

Přejeme krásné podzimní chvíle.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj jsem Daniel a rád bych se zeptal jak bych mohl upoutat pozornost holek sice posiluji a mam dobre znamky ale u toho posilovani to vi holky jen z nasi tridy a tem je to jedno taky mam rad adrenalin a rad se peru a s tim posilovanim koho to zajima jsou jenom kluci a tam jsem nejsilnejsi ze tridy a diky tomu mam ve tride respekt ale na holky to nezabira prosim te zadam jak je mam na sebe upozornit predem dekuji za odpoved

kluk, 12 let, 28. srpna 2017

Ahoj,
děkuji za tvůj dotaz. Je skvělé, že posiluješ a staráš se o své tělo. Ale čím starší budeš, tím víc budeš zjišťovat, že na vzhledu se kvalitní partnerský vztah postavit nedá. Svým vzhledem můžeš upoutat dívku na první pohled, ale k tomu, abys ji skutečně zaujal a její zájem vydržel delší dobu, je potřeba mnohem víc.
A to je také případ tvých spolužaček. Vídají tě každý den, znají tě a prvoplánovitě se ti je určitě zaujmout nepodaří. Nesázej proto jen na svůj vzhled a svaly a soustřeď se víc na své chování. Buď pozorný, empatický, nauč se naslouchat a zároveň se neboj nabídnout někomu pomoc. Svou osobností, vtipem a šarmem zaujmeš určitě mnohem víc dívek než pranicemi nebo svou silou.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Kluci a láska

Ahoj chci se zeptat jak v budoucnu poznám jestli jsem teplej? Třeba v dospělosti jak poznám že sem gay?

Hochu, na podobné otázky se nás ptáš s různými obměnami už přes půl roku a v minulosti jsi již odborné odpovědi dostal. V dotazech uvádíš různý věk, což mě vede k domněnce, že nejsou myšleny úplně vážně a že objektem tvé touhy je zejména naše poradna :-3

Najdi si prosím pro svůj koníček jinou poradnu, ta naše by ti jen zlomila srdce.

Kluci a láska

Ahoj modrá linko a kamarádi alíka! U nás ve škole jsou 2 holky které se mi líbí. Jedna je chytrá a dobře se s ní povídá, druhá je tak středně chytrá a je daleko hezčí než ta první ale je to takové ,,střevo’'. Jedné se chci zeptat jestli by se mnou chodila, ale které se mám zeptat? A jak se mám zeptat?

kluk, 11 let, 16. června 2017

Ahoj,

rozumím tomu, že je někdy těžké se rozhodnout, které holce nabídnout chození. Ale protože Tě skoro vůbec neznám a také neznám ty dívky, ani já Ti nemohu jednoznačně odpovědět na to, pro kterou se rozhodnout. Konečné rozhodnutí bude tedy na Tobě. Pomoci by Ti ale mohlo odpovědět si na otázku, co vlastně od chození očekáváš? Chceš spíš, aby Ti bylo s holkou příjemně, aby sis mohl s někým povídat, nebo spíš toužíš mít vedle sebe krásnou holku, se kterou si třeba nemáš moc co říct? Jak bys chtěl trávit společný čas? Možná by Ti také pomohlo mluvit s někým, komu důvěřuješ, kdo zná Tebe a také ty holky, a bude Ti tak umět lépe poradit.

Způsobů, jak dívku oslovit, je mnoho. Můžeš to říct přímo, až někde budete sami, nebo to můžeš třeba napsat do mailu, nebo chatu a uvidíš, jak ta dívka zareaguje. Nebo také můžeš ještě počkat, víc ty holky poznávat a uvidíš, která je k Tobě vstřícnější a které by bylo jednodušší chození nabídnout.

Přejeme hezké léto.

Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den Alíku.

Mám jeden problém a už jistě docela dlouho ho v sobě dusím. Kámoš, který žije v Praze, mi dal kontakt na holku, tedy na jeji nejlepší kámošku. Když jsme se vůbec neznali, vůbec jsme si nepsali. První konverzaci jsem začínal já, tedy s fotkou jak mi kámoška napíše, at ji sbalím, v té době jsem se hrozně styděl a stydím se i do ted. Pak jsme si začali často psát a pak jsme s Kámošem a s ní vytvořili vlastní skupinu, abychom si nemuseli pořád psát do osobních zprav. Ale jdeme k tomu problému.

Před měsícem jsem se začal často trápit. Protože jsem měl pocit, že jsem se do ni zamiloval, a to je pravda. Hrozně se cítím trapně, že jsem se zamiloval do holky z internetu... Včera o půlnoci mi kámoš napsal, že ji někdo balí. To mi začalo být hrozně divně, jako kdybych byl navždy sám. Začal jsem to rozebírat s kámošem, ale nepsal jsem, že to je kvůli tomu že jsem se do ni zamiloval. Protože on k ní taky něco cíti. To je tedy i druhej problém.

Já nikdy neměl štěstí na holky a žádná mě ani kapku neměla ráda. Hrozně mě trápí že jsem se ale zamiloval do holky z internetu... Můžete mi dát nějakou radu jak na ni zapomenout? Nechci kámošovi sebrat holku...

Předem děkuji za odpověd.

Matěj, 14 let, 24. června 2017

Ahoj Matěji,

ptáš se nás, jak zapomenout na holku z internetu, do které ses zamiloval. Dostal jsi na ní kontakt od kámoše, často si píšete, ale myslíš, že kámoš k ní také něco cítí.

Ve Tvé zprávě se objevuje hned několik témat, nevím, které je pro Tebe teď nejdůležitější. Jedno by asi bylo to, že Tě trápí, žes zatím neměl štěstí na holky, stydíš se a trápíš se tím, že ses zamiloval do holky z internetu. To, co popisuješ, je přirozené a jsou to pocity, které si ne každý dospívající kluk dokáže přiznat. Procházíš teď obdobím prvních vztahů, zamilování i zklamání, různých pocitů, to vše k mládí patří. Chápu, že bys chtěl mít vedle sebe dívku, která by Tě měla ráda a se kterou bys byl šťastný. Nalezení takového vztahu vyžaduje čas a ve svých čtrnácti letech máš vše ještě před sebou, není třeba na sebe nějak v tomto směru tlačit.

Internet může být dobrým prostředkem k navázání kontaktu a možná se tam snáze překonává stud, člověk se tam cítí bezpečněji, než naživo. Zároveň tam vzniká i dost prostoru pro fantazii, přemýšlení o tom, jaký ten člověk na druhé straně asi je a může s tím být spojeno spoustu pocitů, sympatií. Pokud si s dívkou rozumíte a dobře se vám spolu píše, chápu, že ses do ní mohl zamilovat i takto "na dálku". Spíše než si city zakazovat, by mohlo pomoci dát tomu všemu čas a počkat, jak se to dál vyvine. Můžete si dál nezávazně psát jako přátelé, pokud budete chtít, blíže se poznat, setkat se naživo. Je možné, že zamilovanost sama pomine a zůstanete přátelé, aniž bys na ni musel zapomenout. To by byla škoda, pokud si spolu rozumíte.

Z toho, co píšeš, není jasné, podle čeho si myslíš, že kámoš k ní také něco cítí, a proč to vnímáš tak, že bys mu sebral holku. Možná byste si o tom mohli spolu promluvit, abyste věděli, na čem jste. I kdyby jste o ni měli zájem oba, záleží pak hlavně na tom, jak to cítí ona. Nemůžeš mu "sebrat holku", která zatím ani není jeho.

Oceňuji, že nad tím vším přemýšlíš a chceš být ohleduplný ke kámošovi. Je vidět, že Ti na vašem přátelství záleží. Zároveň je pro Tebe asi důležité i přátelství s dívkou z internetu. Můžeš tomu nechat volný průběh a časem uvidíte, jestli vaše dopisování s kamarádkou přeroste v nějaký bližší vztah.

Držíme palce,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj Alíku, mám na tebe takový dotaz - momentálně jsem na osmiletém gymplu a do třídy se mnou chodí jedna holka, známe se už dlouho, jsme docela kamarádi a poslední dobou se mi začíná hodně líbit, ale nevím jak jí to mám říct, nemáte nějaký nápad?
Předem děkuji.

Ahoj,
zkus zařídit, abyste se viděli i mimo školní prostředí, protože mezi spolužáky nebudete mít asi moc příležitostí, abyste případně mohli překročit hranice kamarádství. Pozvi jí do kina, na zmrzlinu, nebo si jděte třeba společně zasportovat. Pokud Tvoje pozvání přijme, budete mít mimo školu mnohem víc možností dát si najevo, co k sobě cítíte - a také zjistit, jestli si rozumíte.
Přeji Ti hodně štěstí a věřím, že Tvá první láska dopadne dobře.
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku,
mám strach,protože mám kluka se kterým jsem se poznala přes net ,miluji ho a on mě. Vím,že je skutečný,mí přátelé ho znají a mí blízcí taky,jen já bydlim daleko od něj. Dřív jsme si normálně psali vše,protože se zatím nevidíme,ale máme to v plánu, v létě. Ale ted nepíše vůbec..jen někdy a to jen : Ahoj (bez smajlíka a ničeho prostě) :( Píšu mu a on nic :( Mám o něj starost,co je s ním?? :( Fakt se bojím..:( P.S. Odepiš mi ,co nejdřív prosím,díky moc :)

holka, 17 let, 19. června 2017

Ahoj,
skutečnost, že si teď píšete mnohem méně, může mít celou řadu příčin. Možná je Tvůj přítel příliš zaneprázdněný, řeší nějaké osobní problémy, nebo jednoduše nemá náladu na chatování. Je bohužel samozřejmě také možné, že změnil názor a o kontakt s Tebou nestojí tolik jako na začátku.
Nic z toho se bohužel nedozvíš, pokud se ho přímo nezeptáš. Napiš mu, že jsi z jeho chování zmatená a že máš o něj strach. Popros ho o vysvětlení. Případně mu můžeš zavolat a zeptat se ho, co se děje. Možná aktuálně řeší nějaké osobní problémy a bude rád za Tvou podporu a zájem.
Přeji Ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj, cca před půl rokem k nám do třídy přišla jedna dívka, má perfektní tělo, prsa, zadek, prostě vše... Nebudu tu chodit kolem horké kaše. Chtěl bych s ní chodit. Jenže problém je v tom, že v naší škole není moc oblíbená... Je to milá holka. Zatím jsme spolu prohodili pár slov, více spolu komunikujeme přes facebook, ale z očí do očí je to těžší, co si budeme povídat :D. Rád bych s ní chodil, ale bojím se, co by na to okolí. Jsem ve škole docela dost oblíbený, ale bojím se, že by se kvůli chození s ní se mnou přestali bavit moji kamarádi, jelikož jí docela nesnáší... a to bezdůvodně. Pozvat ji také skoro nikam nemůžu, protože bydlí ve vedlejší vesnici a bus jí jezdí chvilku po tom, co skončí škola. Mám lehkou nadváhu (ne takovou, aby mi břicho padalo na zem), takže nevím, jestli by mělo vůbec šanci jí říct, že jí miluju... Mám jí prostě rád, ale problém mi právě dělá strach z toho, že se se mnou poté nikdo nebude bavit, že mě odmítne, že bydlí ve vedlejší vesnici. Moje otázka zní: má cenu s ní vůbec zkusit něco začít?

Anonymní človíček, 12,5 let, 25. června 2017

Ahoj,

chápu, že bys měl rád odpověď na svou otázku, zda má cenu zkusit si něco začít s holkou, která se Ti líbí. Někdy bývají vztahy složité a hlavně jejich začátky, zvlášť, když se obáváš, že by vše ovlivnilo i Tvoje kamarádství s ostatními spolužáky.

Dopředu se ale, bohužel, nedá nikdy předpovědět, jak ta dívka bude reagovat, kdybys ji něco naznačil. A stejně tak se nedá přesně odhadnout, jak se zachovají Tvoji přátelé. A proto Ti na Tvoji otázku nedokážu jednoznačně odpovědět. Napadá mne ale k tomu, že nejlépe si můžeš odpovědět Ty sám, pokud o všem budeš víc přemýšlet. Můžeš si zkusit odpovědět, jestli Ti stojí za to jít do rizika, že Tě ta holka odmítne a jak jsou Tvoje city k ní silné. Nebo si dovedeš představit to, že to nezkusíš a necháš to být? Bude Tě to trápit hodně? A kdo je pro Tebe přednější, ta dívka? Kamarádi? Přemýšlím i o tom, že by se opravdoví kamarádi zřejmě nepřestali s Tebou bavit kvůli chození s tou dívkou, protože potom by to nebylo kamarádství, alespoň podle mého názoru. Napadlo mne i to, že můžeš ještě počkat, zkoušet se víc bavit s tou holkou, víc ji poznávat a z jejich reakcí se dá rozpoznat, zda i ona k Tobě něco cítí nebo ne, potom by mohlo být Tvoje rozhodování, co uděláš, jednodušší.

Můžeš se zkusit o všem pobavit i s lidmi z Tvého okolí, kterým důvěřuješ a kteří Tě dobře znají, mohou Ti říct svůj názor a tak Ti pomoci odpovědět na Tvoje otázky.

Přejeme klidné léto,
Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den pracovníci linky důvěry Modrá linka www.modralinka.cz a Ahoj kamarádky BároV a Bájo.

1I
Líbí se mi jedna holka, často se na ni dívám a ona na mě. Známe se docela dobře. Nevím jak ji třeba pozvat na zmzlinu a tak.

2I
Dále děti ze třídy mi říkají - šprte - ale já se ani moc dobře doma neučím a tak ...

Prosím o krátkou odpoved, za kterou předem děkuji.

S pozdravem
Alíkův kamarád JirkaBobik.

JirkaBobik, kluk, 10 let, Alíkův kamarád, 13. června 2017

Ahoj Jirko,

Ptáš se nás na dvě věci, pokusím se tedy odpovědět na oba Tvé dotazy.

1) V Tvém věku teprve sbíráš první zkušenosti s láskou, je tedy normální, že si nejsi jistý, jak na to. Určitě je fajn, že se s tou slečnou, která se Ti líbí, dobře znáte a že se na sebe často navzájem díváte, to může znamenat, že se třeba líbíš i Ty jí. Můžeš se jí tedy rovnou zkusit zeptat, zda ji můžeš pozvat na zmrzlinu. Pokud by ses styděl, můžeš zkusit využít sociální sítě, e-mail, nebo mobil, někdy je jednodušší své pozvání napsat. Je dobré začít nějakým neutrálním tématem (co ve škole, kam pojede na prázdniny, jakou zmrzlinu má nejraději, atd.) a pak se třeba zeptat, zda s Tebou na tu zmrzlinu půjde.

2) Ve svém druhém sdělení se nás na nic neptáš, pouze píšeš, že Ti spolužáci říkají šprte. Napíšu tedy, co mne k tomu napadá. Chápu, že je Ti to asi nepříjemné, ale nevím, zda je to jediná věc, která Ti ve třídě vadí, nebo je toho víc. Nejlepší by bylo zkusit jim otevřeně říct, že je Ti to nepříjemné, neznám Tvé spolužáky, ale třeba to ani nemyslí zle a neuvědomují si, že Ti to vadí. Můžeš to říct jen jednomu z nich, pokud ho třeba považuješ za kamaráda. Kdyby to nepomohlo, můžeš si o tom zkusit promluvit třeba s rodiči, taky byli kdysi děti a třeba řešili něco podobného.

Přejeme pěkné červnové dny.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj kamarádi,
v tomto týdnu se mi stala nemilá věc. Jeden den jsme byli na školním výletě, kde jsem jedné holce půjčil nějaké peníze, no zkrátka líbila se mi. Nebudu popisovat co a jak. Večer jsem si ji přidal na facebooku, necelý týden jsme si psali, pozval jsem ji ven, na pouť, odmítla. Po těch 4 dnech mi přišla zpráva nech ji. Asi tuším, od koho by mohla být. Potom si mě zablokovala a teď mne ignoruje. Můj problém spočívá v tom, že ji mám pořád rád, jen nevím, jak napravit nějakou chybu, kterou jsem toto zavinil. Vlastně ani nevím, jestli to byla moje vina. Pořád na ni musím myslet, moc mě to mrzí a docela mne to sebralo. Mohli byste mi poradit, co a jak dál? Děkuji za přečtení a případné rady.

Anonym, 14 let, 6. června 2017

Ahoj,
je mi líto, že Tvůj pokud o sblížení s kamarádkou nevyšel. Nepíšeš, jestli jsi se její sympatie snažil získat už někdy předtím, nebo zda se Ti zalíbila až na školním výletě. Nicméně obávám se, že to, že si Tě zablokovala na Facebooku a ignoruje Tě, bohužel znamená, že o případný vztah s Tebou nemá zájem. Ať už je to kvůli tomu, že má někoho jiného, nebo k Tobě zkrátka necítí to samé co Ty k ní, budeš to muset respektovat.
Rozhodně si nemusíš vyčítat, že bys udělal někde chybu. Podle Tvého popisu jde výhradně o její volbu, ale city se zkrátka nedají vynutit. I když je pro Tebe tato zkušenost nepříjemná a bolestná, věřím, že brzo najdeš dívku, která bude Tvé city opětovat.
Přeji Ti hodně štěstí.
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku. Prosím, už zase mám trápení. Moc se trápí, I když to nevypadá jako velké trápení. S mojí láskou chodíme 2 roky. Máme se rádi, ale chodila se(říkájí mu třeba Arnošt. Má láska mi říkala před 2 let že se s ním už rozešla, ale Arnošt jí potom napsal dopis někdy ted, že se s ní rozvádí. Jsem smutn že mi lhala, ale tohle jí nikdy neudělám. Jsem z toho v depresi. S Arnoštem chodila 10 let. Co mám dělat? Děkuju.

Ahoj,
bohužel příliš nerozumím Tvému dotazu. Pokud Tvá přítelkyně chodila s „Arnoštem“ deset let a je zhruba ve Tvém věku, musela by s ním chodit už od tří let. A to se mi nejeví jako příliš pravděpodobné. Pokud máš pocit, že Ti Tvá přítelkyně lhala, nejlepším řešením je promluvit si s ní o tom a zeptat se jí i na to, proč se tak chovala. Třeba jde o pouhé nedorozumění.
Přeji Ti hezké léto.
Bára

Kluci a láska

Ahoj alíku

ve škole se mi líbí 1 holka , má pěkný zadek pořad se na mně usmívá a když se podívám na její zadek , postaví se mi přirození

nevíš proč?
díky

kluk, 15 let, 31. května 2017

Ahoj,
to, co popisuješ, je zcela normální tělesná reakce, která se dostavuje při pocitech vzrušení. Píšeš, že je Ti patnáct let, takže předpokládám, že u Tebe už k erekci někdy v minulosti došlo a pravděpodobně také víš, že je tento jev spojený s příjemnými podněty.
Pokud se na Tebe spolužačka usmívá a dává Ti najevo své sympatie, zkus se zamyslet nad tím, jestli by nestálo za to někam ji pozvat. Možná zjistíš, že Vaše vzájemné sympatie nepramení pouze z tělesné přitažlivosti, ale je Ti v její společnosti příjemně i z jiných důvodů.
Přeji Ti hodně štěstí! Bára

Kluci a láska

Ahoj.Chtěl bych se zeptat jak zjistím svojí 100% orientaci.. Nevím jestli jsem bi,hetero,gay.... :( Prosím o radu.

kluk, 14 let, 23. května 2017

Ahoj,
od čtrnácti let tazatelům vykáme, budu Tedy i Vám. Svou sexuální orientaci budete teprve poznávat, nejvíce asi podle toho, do koho se budete zamilovávat. Budete se učit vnímat rozdíl mezi obdivem k určitému člověku pro fyzické nebo duševní vlastnosti a schopnosti (které byste například chtěl také mít) a mezi zamilovaností a sexuální přitažlivostí. Myslím, že láska je pocit tak zvláštní a intenzivní, že určitě poznáte, až přijde. To, kterému pohlaví dáváte přednost u svého protějšku, se může také projevovat ve snech nebo erotických představách. O tom, jak poznaly svou odlišnou orientaci, mluví otevřeně některé známé osobnosti (např. moderátor Honza Musil).
Pokud byste měl pochybnosti i za dva nebo čtyři roky, můžete vyhledat odborníka - sexuologa a poradit se s ním. Ať už je Vaše orientace jakákoli, myslím, že pro spokojený život, je důležité najít si protějšek, kterému je s Vámi dobře, a chovat se při sexuálních aktivitách odpovědně.

Přejeme příjemné letní dny.

Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj spolku potřeboval bych pomoc [já Hledám Holku a nevím jak jednu hezkou holku zbalit ??]

kluk, 8 let, 30. května 2017

Ahoj,

píšeš, že ti je 8, to si myslím, že máš na „balení“ holky ještě čas. Zkus s ní být nejdřív kamarád a pak uvidíš, jak se vaše přátelství bude vyvíjet. Zda si budete rozumět.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája