Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kouření

Ahoj, moje kámoška kouří a řekla mi ať to zkusim taky, já jsem si tu cigaretu vzala a teď se toho kouření nemohu zbavit. Pomohli by jste mi prosím?

holka, 12 let, 26. března

Ahoj,

jsme moc rádi, že ses rozhodla nám napsat. Pokud mi někdo z kamarádů nabízí cigaretu, je nejlepší odpovědět takto: „Ne, díky, já nechci, protože...“ a místo tří teček se dá doplnit jakýkoli důvod, který mám. Správný kamarád by pak měl takové rozhodnutí respektovat a cigaretu už nenabízet.

Závislost na cigaretách se totiž u dětí a mladistvých vytvoří rychleji než u dospělých. Kouření je ale velmi škodlivé pro zdraví, a proto je důležité, aby člověk co nejdříve přestal. Jelikož jsou za děti do 18 let zodpovědní rodiče, je dobré se nejprve poradit s nimi a následně můžete spolu vyhledat pomoc. Rodiče pak můžou třeba zavolat na Národní linku pro odvykání, jejíž číslo je 800 350 000, a poradit se s konzultanty, co by se dalo udělat. Tuto službu totiž mohou nezletilí samostatně využít až od 15 let.

Děkujeme za tvůj dotaz a měj se hezky,

Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj chci se zeptat jaký jsou abstinenční Nikotinový příznaky Jsou testy na cigarety ? A jak dlouho se závislosti zbaví dítě a za jak dlouho vznikne ??

Holkokluk, 15. února

Ahoj,

mezi nejčastější abstinenční příznaky u nikotinu patří bolesti hlavy, nervozita, pocení a především neovladatelná chuť si zakouřit.

Jak se ptáš na „testy na cigarety“, tak si nejsme úplně jistá, co tím myslíš, ale zkusíme i tak vymyslet odpověď.

  1. Když chce kuřák vědět, jak silná je jeho závislost, může zajít za doktorem nebo si vygooglit takový krátký testík, který může vyplnit a zjistit sílu svojí závislosti.
  2. Když potřebuje lékař vědět, jestli jeho pacient kouří, může si ho otestovat takovým speciálním přístrojem. Občas totiž pacienti o svém kouření lžou, protože se za to stydí. Ale lékař to potřebuje vědět, aby mohl správně léčit - proto má ten přístroj.

Na Tvoji třetí otázku není úplně snadná odpověď. Děti se všechny věci učí rychle, mnohem rychleji než dospěláci. Je to tak jak s dobrými věcmi (ve škole se rychle naučím cizí jazyk), tak bohužel s těmi špatnými (od kamarádů se rychle naučím kouřit). Dneska už víme, že dítěti stačí jedna cigareta týdně po dobu dvou měsíců - a už tomu můžeme říkat závislost. Ale zbavování se závislosti trvá většinou delší dobu, protože to je náročné a nepříjemné. Lepší je tedy vůbec nezačínat.

Zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj Alíku a kamarádi,
vím, že kouření je až od 16ti, ale jak moc bude škodit, když si dám jednou za čas s kámošem trávu? Jednou ji donesli do školy a nabili tam něco skleněného. Chtěl bych to zkusit, ale bojím se, co by se stalo, ale co jsem si zjišťoval, tak prý mohu mít nějaké množství trávy u sebe a můžu si to klidně zapálit. Vím že prodávání cigaret a e-cigaret je do 18 zakázáno, ale také že od 16 mohu kouřit.

kluk, 15 let, 6. ledna

Ahoj,
kouření tabákových výrobků jako je e-cigareta nebo klasická cigareta je povoleno až od 18 let, je to kvůli tomu, že nikotin a další látky v kouři působí špatně na zdraví dítěte.
Tráva (marihuana) ale není tabákový výrobek a v Česku je zákonem zakázáno ji užívat a mít u sebe. Je to z toho důvodu, že hulení trávy může špatně působit na mozek.
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj všichni!
Tohle je otázka ohledně výtoků a menstruace. Výtoky mám už 22 měsíců... není to nějaký problém nebo je to v pořádku? Předem děkuji za odpověď... ¦?

holka, 11 let, 5. ledna

Ahoj,
zvýšená četnost a intenzita výtoků k období dospívání patří a je způsobena hormonálními změnami, které se k tomuto období vážou. Obecně se uvádí, že pokud nejsou výtoky spojené s pálením, svěděním, zápachem, nebo bolestmi v podbřišku, není potřeba se znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Kouření

Dobrý den chtěl bych se vás zeptat na ro jaký názor máte na beznikotinové náplně do elek. cigaret a take nazor na elek. cigarety. Já je upřímně sám používám a schválně se vyhýbám nikotinu nikdy jsem ho neskusil a ani nechci. Ze na internetu jsem cetl že některé příchutě obsahuji toxicke latky a tak se temto prichutim vyhybam. Sam jako vim ze je daleko lepsi pouzivat elek. cigaretu než normalni uz jenom z toho duvodu ze se v elek. cigarete nic nepali jen vyparuje ale chtel bych slyset vas nazor. A take jsem si vsiml ze na obalech báze (zaklad e-liquidu) a příchutě bez nikotinu se pise pouze ze to neni urceno pro deti ale nic tam nepisi o pozivani od 18 let. Jen jsem se vas chtel zeptat predem dekuji za odpoved.

kluk, skoro 15 let, 19. listopadu 2019

Ahoj!

Jsme rádi, že se ptáš! První je důležité říct, že i náplň bez nikotinu a elektronická cigareta samotná opravdu není vhodná pro děti a neměla by se jim do rukou dostat, prodej je až od 18 let.

Máš pravdu, že v různých náplních jsou i různé látky. Zároveň je náplň celkově chemikálie, která je pro tělo cizí a začíná se ukazovat, že i elektronická cigareta (s nikotinem nebo bez) lidem škodí.

Říkáš sice správně, že škodí méně než klasická cigareta, proto se může doporučovat lidem, kteří dlouho kouří a nedaří se jim odvyknout, aby alespoň trochu svému tělu ulevili. Přesto ale škodí. Pokud někdo ale kouří elektronickou cigaretu (s nikotinem i bez) stejně mu hrozí vyvinutí závislosti a zdravotní potíže, například záněty plic. Hlavně dětský organismus je na cizí látky mnohem citlivější.

Za nás tedy určitě elektronická cigareta není něco, co by se mělo dostat do rukou dětem, ať už s nikotinem nebo bez.

Měj se hezky,
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj Alíku, potřeboval bych se zeptat, chtěl bych si objednat vapo nebo vape prostě e-cigaretu, samozřejmě bez nikotinu, cigarety nekouřím a nikdy nechci, vím že to taky není úplně zdravý ale Vape bych chtěl prostě vyzkoušet. Můj dotaz teda zní: když si objednám přes internet to vapo a nechám si to doručit na poštu, tak jestli mi balík vydají, když už mi bylo 15 a můžu se prokázat občankou a také kódem nebo číslem zásilky který mi přijde na mobil SMS zprávou.
Děkuji za odpověď

Kluk, 15 let, 23. listopadu 2019

Ahoj,

díky za tvůj dotaz. Chápeme, že chceš vapo vyzkoušet a sám víš, že cigarety škodí zdraví, ale je také důležité vědět, že ani elektronická cigareta bez nikotinu není zdravotně neškodlivá. Může způsobovat záněty na plicích a také závislost. Pokud je ti 15, tak by ti e-cigaretu a náplň (s nikotinem nebo bez) neměli prodat, nebo potom na poště vydat, protože je to stále tabákový výrobek, který se prodává lidem až od 18 let. Snad je to takto jasnější, určitě se kdyžtak ještě zeptej!

Měj se hezky,
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj poradno já jsem včera šla a viděla jsem 2 kluky ze školy a ten jeden asi kouřil.

holka, 11 let, 23. listopadu 2019

Ahoj,

píše, že jsi viděla dva kluky ze školy a jeden nejspíše kouřil. To je možné. Děti často cigarety chtějí vyzkoušet, a tak je s nimi můžeš vidět, ale je důležité vědět, že žádný tabákový výrobek (ani elektronická cigareta) do rokou dětí pod 18 let nepatří!

Měj se fajn,
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

ahoj jednou sem byl s kamarádama venku a oni najednou vytáhli cigarety co mám dělat

kluk, 13 let, 23. září 2019

Ahoj!

Chápeme, že to může být nepříjemná nebo překvapivá situace. Může se to ovšem stát. Cigarety samozřejmě do rukou dětem pod 18 let vůbec nepatří!
Můžeš to kamarádům říct, ale hlavně mysli na to, že pokud by ti cigarety nabízeli, můžeš je odmítnout. Je to naprosto normální a stačí říct: "Ne, díky!"
Kdybys potřeboval poradit v nějaké konrkétní situaci, tak určitě napiš, takhle bychom ti ale radili být opatrný, aby tě kamarádi do kouření nezatáhli. To, že kouří, ale neznamená, že se s nimi nemůžeš bavit. Zároveň jim i můžeš říct, jestli se ti kouření nelíbí, nebo máš o ně strach.

Budeme držet palce
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Dobrý den, asi půjdu na testy kvůli astmatu, protože mám problémy s dýcháním... Ale prý se tam bude řešit kouření cigaret... Ano, já vím, že mi je 12, ale jednou jsem zkusila cigaretu a rodiče to zjistili. Nebylo to, že chci kouřit, jenom jsem to zkusila, měla jsem dvakrát necelou polovinu cigarety asi týden po sobě. A myslím že to bylo nějak v lednu nebo únoru 2019. Myslite, že z toho může být problém? Že to zjistí nebo tak něco? Když se mě budou ptát, jestli jsem cigaretu zkoušela, mám říct pravdu? A problemy s dýcháním jsem.mela již dávno před cigaretou. Prosím o rychlou odpověď, děkuji

holka, 12 let, 28. srpna 2019

Ahoj,
po takové době to již pravděpodobně nezjistí, nicméně pokud se tě na to zeptají, nevidím důvod proč jim tohle zatajovat - ono jde predevším o tvé zdraví a pro přesné léčení doktor potřebuje znát skutečnost. Doktor ti za to nadávat nebude, neboj.
Krom toho jsi na kouření ještě dost mladá, tak doufám, že to byl jenom pokus a už se k tomu vracet nebudeš.
Ať ti to dopadne dobře ;-)
M.

Kouření

Ahoj, moje mamka kouří, už asi 10+ let.. Zjistila jsem si více informací, a rozhodla jsem se koupit Nicorette Spray. Mohlo by jí to aspoň trochu pomoct. Problém je, že je to dostupné je to pouze v lékárnách, a já nevím, jestli bych to mohla sama koupit..
Díky za odpověď :)

holka, 12 let, 22. srpna 2019

Ahoj!

Je hezké, že se zajímáš o to, jak mamce pomoci. Máš pravdu, že sprej je sehnání v lékárnách a kuřáci ho během odvykání používají. Každý kuřák je ale trochu jiný a vyhovuje mu něco jiného. I kdyby si sprej koupila, nemusel by mamce nakonec pomoci. Mysli navíc na to, že tě bude stát peníze, proto je důležité vědět, jestli by ho využila.

Nejlepší je si s ní o tom promluvit. Můžeš jí říct, co si zjistila. Důležité totiž je, aby se pro odvykání rozhodla ona sama. Pokud by potom chtěla přestat, dej jí číslo na Národní linku pro odvykání kouření - 800 350 000. Tam přímo s odborníkem sestaví plán, jak na to. Možná to mamka zvládne bez spreje, nebo bude potřebovat něco jiného.

Držíme ti palce,
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj Alíku, jen jsem se chtěl zeptat, mohla by mojí matce něco udělat policie nebo tak, kdyby mi koupila vape (e-cigaretu) bez nikotinu? Díky za odpověď!

kluk, 13 let, 13. července 2019

Ahoj,

žádný tabákový výrobek, ani vapo bez nikotinu, se nesmí dostat do rukou dětem pod 18 let. Tvoji rodiče mají povinnost se starat o tvoje zdraví a tím, že by ti cigaretu dali, tohle v zásadě porušují. Kdyby u tebe pak někdo e-cigaretu našel, tak se to většinou první řeší se školou a případně sociálkou.

Díky za otázku a měj se fajn!
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj Alíku a spol. Už asi týden mě bolí jakoby na levé straně u žeber pod prsem, bolí mě to když se protáhnu a při velkém nádechu, bojím se, že to bude něco vážného protože už od 11 let kouřím, teď to budou dva roky, ale přibližně jen 1 cigaretu za 4 dny. Když zatím dech, tak tam cítím, jakoby mě něco šimralo, nebo jakoby trochu vibrovalo, ale bojím se jít k doktorovi a říct to mamce :(

holka, 13 let, 6. června 2019

Ahoj!

My Nekuřátka nejsme lékaři, ale máme o tebe strach. Pokud tě něco takhle dlouho bolí, určitě s tím za lékařem jdi!

Je těžké říct, jestli tě to bolí kvůli kouření nebo ne. Kouření cigaret ale určitě tvému zdraví škodí, ale hlavně způsobuje i závislost. Takže pro tebe jednou může být velmi složité přestat. U dětí v tvém věku stačí dokonce 1 cigareta týdně k tomu, aby se závislost objevila.

Mamce a panu doktorovi bys to říci měla, ale chápeme, že máš strach. Můžeš jim popsat to, co tě bolí. Pak už je to na tobě, ale pokud o kouření s mamkou a doktorem mluvit nebudeš, je pak těžké pomáhat, věříme, že by měli pochopení!

Držíme palce,
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj
Chodim s jednim klukem.Jsme taky dobrý kamarádi a občas si spolu jentak povídáme.A ve třídě se začalo říkat že ten kluk kouří.Ale mně připadá že je úplně normální a mám ho pořád ráda.Jestli kouří tak co mu mám říct (Já na něj nechci být zlá jako byli ostatní holky.)??
Děkuju za odpověď Ťapka_CZ

holka, 11 let, 6. května 2019

Ahoj,

můžeš si s kamarádem o kouření promluvit. Můžeš se mu svěřit, že ho máš ráda, ale že máš o něj strach kvůli tomu, že kouří. Společně se můžete podívat na webové stránky www.nekuratka.cz nebo www.bezcigaret.cz, kde se o kouření dozvíte víc.

Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj,
Můj táta před několika dny začal kouřit místo normálních cigaret elektronické cigarety HEETS a k tomu, aby je zapálit používá nějakej přístroj. Mě by zajímalo proč ten přístroj používá a co by se stalo, kdyby tu cigaretu zapálil normálním zapalovačem.. :D

Předem díky za odpověď.

holka, 14 let, 28. dubna 2019

Ahoj,

HEETS, o kterých mluvíš nejsou klasické cigarety (i když vypadají jako krátká cigareta) ale náplně do zařízení na zahřívaný tabák (známé většinou pod obchodním názvem IQOS). Tento přístroj se používá ke kouření tabáku, který je v náplni.

Kdyby se náplň (HEETS) zapálila klasickým zapalovačem, tak by shořela. Není určená k zapalování, ale k zahřívání, ke kterému slouží ten zmiňovaný přístroj.

Kouření

Ahoj Alíku.
Ve 3.třídě v 10ti letech jsem zkoušela potají tátovou elektronickou cigaretu a hned mi zní bylo blbě a točila semi hlava. Pokaždé, když můj táta kouří normální cigára v místností na zahradě, kde já zrovna sedím tak když čuchám kouř dělá se mi z něj špatně.
Myslíte, že když můj táta kouří a mamka nekouří, tak budu kouřit taky až budu dospělá nebo ne ? Prosím o odpověd

Eliška.15 let, 24. března 2019

Ahoj Eliško,

díky za tvojí otázku! To, že ti je z cigaretového kouře je úplně normální. Pokud ti dělá hodně špatně, zkus se mu vyhýbat, nebo v místnosti, kde se kouří třeba otevři okno.

Rozhodnutí, zda budeš kouřit v dospělosti, je hlavně na tobě! V České republice většina lidí nekouří. Je přirozené, že tě lákalo např. elektronickou cigaretu vyzkoušet, ale dávej pozor - nikotin v cigaretách je velmi návykový. Dospělí lidé, kteří nyní kouří většinou také začínali s pár cigaretami, ale potom už se jim vytvořila závislost. Pokud ti někdo, třeba nějaký kamarád, cigaretu v budoucnu nabídne, vždy mysli na to, žeje to tvoje volba a můžeš cigaretu odmítnout a být celý život nekuřákem!

Měj se hezky,
Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj Alíku a spol. Včera jsem zkusila od kamarádky vape bez nikotinu a bojím de že to mamka zjistí. Nevíte jestli neexistují nějaké testy na vape kde by zjistila, že jsem to zkusila ? Myslím něco jako třeba testy na alkohol drogy atd. Děkuji

holka, 13 let, 6. března 2019

Ahoj!
Chápu, že můžeš mít teď strach, jestli se mamka o kouření nedoví. Pokud jsi ale vape (e-cigaretu) pouze jednou vyzkoušela, nepůjde to nijak zjistit.

Na druhou stranu je někdy lepší jít s pravdou ven a promluvit si s rodiči o tom, co se děje, když jste s kamarády venku. Navíc pozor, i vape bez nikotinu může při dlouhodobém užívání způsobovat zdravotní potíže, závislost a je povolené až od 18ti let.

Měj se hezky, Nekuřátka zJules a Jim

Kouření

Je normální kouřit nebo vapovat v 15 letech? Já jsem si občas zakouřil ale závislost na mě neleze je to dobře? Poraďte

kluk, 15 let, 9. prosince 2018

Ahoj, díky za tvůj dotaz!
Ačkoliv se může zdát, že je to poměrně časté, normální to není. Dětský mozek je velmi citlivý, a pokud někdo kouří i třeba jen jednou týdně, ale pravidelně, může se u něj už vypěstovat závislost. Je dobře, že nad tím přemýšlíš! Kouření a vapování může být lákavé, ale kromě závislosti s sebou přináší i další rizika - jako třeba zdravotní následky.
Měj se hezky, Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj, jo je divné, že píšu a je mi 9, ale mám problém, ten problém je, že moje mamka kouří a já mám problémy s dýcháním. Mamka už mi dlouho slibuje, že přestane a pořád nic .

holka, 9 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,

bohužel to, jestli mamka bude kouřit nebo ne, je na jejím rozhodnutí. Kdyby se rozhodla přestat, může zavolat na Linku pro odvykání kouření, kde jí s odvykáním pomohou. Číslo je 800 350 000 a zavolat může každý všední den od 10 do 18 hodin.

Je důležité, aby ses chránila před vdechovaním zakouřeného vzduchu, protože tvoje problémy s dýcháním mohou být způsobené právě tím. Zkus poprosit mamku, ať chodí kouřit třeba ven, aby ses nenadýchala kouře.

Kdyby tě ještě něco napadlo, zase napiš.

Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj. Promiň, že pislu zase, ale potřebuji poradit. Lidi u nás ve třídě začali kouřit elektronické cigarety. Učitele ani jejich rodiče o tom neví. Bojim se, že mi nabídnou a budou se mi smát když odmítnu. Nechci to zkusit ani za nic. Staci že jsem pasivní kuřák. (Táta s dědou mi čudí pod nos i když jim rikam ať přestanou.) Ale Já se bojim, že začnou kouřit i moji blízcí přátele. Mam ve třídě dvě kamarádky a myslím, že kdyby jim nabídli asi by to neodmitly. Bojim se, že by je to nějak změnilo. Taky alkohol. Co když to ochutnam a bude mi to chutnat? Na jednu stranu zkusit to mi přijde zajímavý, ale je to ilegální a poškozuje to zdraví. Je to prostě hnus. Ale když jsem mezi spolužáky najednou jsem jako mimo svoje vědomí. Směju se a ta touha. Ta touha po popularitě. Vím, dokázala bych to. Bavila bych se s ostatními o klucich. Už v 15 bych se s někým vyspala,zkusila bych cigarety, trávu, extázi. Takhle by se to vyvíjelo. Těhotenství v 17. Potrat. Rozchody, porno, drogy... Nedodělala bych školu. Smrdela bych po trávě a postavala na rohu ulice. Jako ti teenageři co vídam cestou do školy. Nikdo tak nechce zkoncit. Ale stane se. Když sedim v lavici je to ok. Bavím se s tema dvěma kamarádkama. Je to ok. Ale pak. Přichází populární část třídy. Nebaví se s mými kamarády. Jen se mnou. Je to jako když mořský panny lákají námořníky do vody. Jenže v tu chvíli to nevím. Jsem paralizovana. Divaji se na me kluci. Libim se jim. Liší se jim moje tělo. Cítím Hezký pocit v hlavě. Představuji si jake by to bylo je líbat. Predstavuju si to i s holkami. Jsem v neuroze. Paralizovana popularitou. Az doma mi dojde co jsem mohla udělat. A zhoršuje se to. Když jsem v Te neuroze byla bych schopna líbat se s nimi. A Bojim se, že i něco více. A taky to kouření. A drogy. A výtržnictví. A vandalismus. Bojim se, že to nebudu moc ovládat. Že se to prostě stane. Pak si to budu vyčítat, ale bude pozdě. Zdrogovana, opila a na krku budu Mít cucflek ani nebudu vědět od koho. To by se stalo. Vím to. Pak přijdu o ty normální kamarády. Budu žit. Chodit na disko i kouřit a pit. To co dělají oni. Já se toho prostě bojim. Že udělám nějakou hloupost. Že začnu a pak už nepůjde přestat. Co mám dělat? Jak se toho vyvarovat?

holka, 13 let, 2. listopadu 2018

Ahoj,
oceňuji, že zodpovědně uvažuješ nad způsobem chování svým a svých spolužáků a dokážeš domyslet důsledky toho, když člověk něco přežene, stane se např. závislým. Zároveň to však přerůstá v úzkost, která Tě svazuje a žiješ tak ve strachu, abys něčemu z toho špatného nepodlehla. Bojíš se ztráty kontroly nad svým chováním.

Vyvarovat se tomu můžeš např. posílením vlastní sebedůvěry, disciplíny, vůle. Aby sis byla jistá, co opravdu chceš nebo nechceš, nastavila si osobní hranici, za kterou i přes lákání ostatních nepůjdeš, protože vnímáš, že by Ti to neprospělo. Na tom můžeš pracovat např. se školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte. Svěřit se se svými obavami můžeš také nějaké učitelce, ke které máš důvěru. Podpořit Tě můžou i rodiče nebo kamarádka. Můžeš si promluvit také s těmi, kteří Tě lákají, dát jim najevo, že je Ti to nepříjemné a že chceš žít jinak, než oni. Na tom není nic špatného a je důležité stát si za svými postoji, které nás chrání před něčím škodlivým.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kouření

Ahoj mam dotaz na kouření všichni ze třídy kouří ale já ne je jim 14 - 15 let mají elektronky mě by zajímalo jak je mohli sehnat? Na inetrnetu? Nevim jestli mam začínat elektonka se nezdá být špatná už jsem i přenějšlel o koupě ale nevim kde mam začít? Nebo kde ji sehnat? Poraďte děkuji Alíku

kluk, 15 let, 3. října 2018

Ahoj,
ty především nemáš co kouřit. Dokud ti není 18 let, je ti kouření zakázáno. A jestli tvoji spolužáci kouří a tím si ničí zdraví a pěstují závislost, je to hlavně jejich problém a ty by ses měl starat o to, jak nezačít, a nikoli jak začít.
A s elektronickými cigaretami rozhodně taky nezačínej. Elektronické cigarety lze doporučit jako náhradu cigaret dlouholetým silným kuřákům, kteří jsou tak strašně moc závislí, že nejsou schopni s kouřením opravdu přestat, ale rozhodně je nesmysl, aby s elektronickými cigaretami začínal někdo, kdo nekouří. A dokud ti není 18, máš zakázané i elektronické cigarety a ani v prodejně ti je nesmějí prodat, ani náplně do nich.