Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kouření

  Ahoj,
  má kamarádka (12 let), se kterou se hodně bavím, i když chodíme na jinou školu a do jiné třídy, se přestala bavit se svou BFF. Z toho bych byla smutná, ale jinak by mě to nezasáhlo. Nedávno se ale začala bavit s partou, ve které ve velkým „jede“ vapo. No a jakmile mi řekla, že ho možná ochutná, tak jsem se jí pokoušela přemluvit, aby to nedělala. I přes moje varování ale jednou ochutnala. (Neměla to v plicích, ale stejně...) Bohužel jí to ale dost zachutnalo a pořád o tom mluví, že chce znovu další a že by měla dostat od spolužáků jiné,... už to samo od sebe je špatné, ale jak o tom pořád „básní“, tak mě to taky začalo lákat. Vím, že to je špatné a odporné, ale prostě se toho pocitu nemůžu zbavit...
  Chci se s ní bavit dál, ale nevím, co mám dělat...poradíte mi?
  Moc se omlouvám za pravopis...a předem díky za odpověď.$>

  holka, 13 let, 27. května

  Ahoj,

  díky za Tvůj dotaz. Je skvělé, že myslíš nejen na svoje zdraví, ale také i na zdraví kamarádek! Jak píšeš, vapování zdravé není a přináší sebou řadu rizik. Tím myslím zejména vznik závislosti.

  Je zcela normální, že Ty a tvoje kamarádky máte chuť experimentovat, a to třeba v podobě vyzkoušení vapa. Můžeš zažívat různé pocity, třeba, že na jednu stranu chceš vapování vyzkoušet a na stranu druhou máš strach. Čím více však člověk vapuje, tím obtížnější je přestat. V Tvém případě bych Ti doporučil ve vapování nepokračovat, protože později může být mnohem obtížnější přestat.

  Přemýšlím, že pokud jste dobré kamarádky, určitě o tom spolu můžete mluvit. Sdílel bych s ní Tvoje obavy ohledně vapování a třeba i důvody, proč je dobré dál nevapovat. Informace o rizicích vapování můžeš najít i na našich webových stránkách: https://chciodvykat.cz/

  Můžeš kamarádce třeba zkusit nabídnout, že se spolu budete věnovat jiným aktivitám, jako je sport, poslech hudby, procházka či cokoliv jiného, co rády děláte. Pokud budeš mít pocit, že si na to sama, můžeš zvážit podporu ze strany Tvých rodičů, učitele nebo školního psychologa. Věřím, že tě v tvé situaci podpoří.

  Přejeme, ať se Ti daří!
  Národní linka pro odvykán

  Kouření

  Zkusila jsme jednou vapo takový ty jednorázoví jenže jsem si nezjistila co mi to může způsobit mám tedy pár otázek:
  1,Jak dlouho to jde vidět v krvi?
  2,Když mám lehké astma co se může stát?
  3, A taky se bojím trombózy protože mám takovou kartičku kde je napsané Riziko trombózy někde jsem slyšela že vapo to může způsobit

  holka, 25. března

  Ahoj,

  díky, že se na nás obracíš. Je skvělé, že se zajímáš o svoje zdraví. Obecně se dá říct, že jednorázové vapa mají určité negativní dopady na Tvoje zdraví, i když menší, než klasické cigarety. Abych ti odpověděl na tvoje otázky, tak:

  1. Přesnou dobu, po kterou je nikotin detekovatelný v krvi Ti neřeknu, záleží totiž na množství a pravidelnosti vapování. Z krve se však dá zjistit vapování až dva týdny nazpátek.
  2. Pokud trpíš lehkým astmatem, může Ti vapování zhoršit jeho příznaky nebo můžeš pociťovat větší dráždění v krku.
  3. Nikotin způsobuje tělu stres a zároveň stres přispívá k většímu riziku trombózy. Vapování tak může zvýšit šanci vytvoření trombózy.

  Jak vidím z otázek, Tvoje zdraví je u tebe na předním místě. Vapování na něj má však negativní dopady. Určitě bych Ti nedoporučil ve vapování pokračovat, protože je pak mnohem obtížnější přestat. Být tebou, využil bych teď toho, že to jde jednoduše a nevapoval bych!

  Informace o rizicích vapování můžeš najít i na našich webových stránkách: https://chciodvykat.cz/

  Přejeme, ať se Ti daří!
  Národní linka pro odvykání

  Kouření

  Ahoj alíku chtěl bych se zeptat jak přestat s nikotinem vapuju a beru nikotynový sáčky už asi 1 rok zkoušel jsem přestat a vydržel jsem asi 4 dny vím že je to špatný ale nejde to. Děkuji

  kluk, 5. dubna

  Ahoj,

  díky za dotaz do naší poradny. Je super, že chceš přestat s vapováním a nikotinovými sáčky. Přestat nemusí být jednoduché, ale jde to. Čtyři dny jsou skvělý úspěch! První dny bývají nejnáročnější a postupem času je to jenom lepší a lepší. Co může pomoci jsou zábavné činnosti, které vapování či nikotinové sáčky nahradí. To může být třeba sport, nebo obyčejné žvýkačky. Můžeš se také zkusit vyhnout situacím, kdy si vapoval nebo bral nikotinové sáčky. Zvaž taky podporu, pokud je v Tvém okolí někdo, komu se můžeš svěřit.

  Informace o tom, jak přestat můžeš najít i na našich webových stránkách: https://chciodvykat.cz/

  Přejeme Ti hodně sil!
  Národní linka pro odvykání

  Kouření

  Ahoj co mám dělat když moje máma ví že doma kouřím vape a je za to na mě naštvaná a bude se to ještě řešit se školou.
  Děkuji

  kluk, 26. dubna

  Ahoj,

  díky, že se na nás obracíš. Věřím, že Tvoje situace není jednoduchá, je skvělé, že hledáš možnosti, co v ní dělat. Píšeš, že je máma naštvaná, že kouříš doma, přemýšlím, že má možná i obavy o Tvé zdraví. Vapování není zdravá aktivita a má různé negativní dopady podle toho, jakou látku vapuješ. Napadá mě, jestli by šlo s mámou promluvit a představit jí i Tvůj pohled. Vědět, jak to má druhá strana, pokud řešíme nějaký problém, může pomoct k tomu mu lépe porozumět. Někdy můžeme do řešení přizvat i někoho dalšího, kdo by nám mohl být oporou, třeba někoho z rodiny. Říkám si, jestli by šlo i ve škole celou situaci s někým probrat, školní psycholog nebo učitel, kterému věříš, by mohl být někdo, kdo Ti bude v situaci pomáhat.

  Přejeme Ti hodně sil!
  Národní linka pro odvykání

  Kouření

  ahoj, byla jsem asi cca týden nemocná a během toho se moje 4 kamarádky jediné co mám zapletly do něčeho, co neměly. Začaly kouřit cigarety a vapo, sice víc to vapo ale i ty cigarety.
  Začalo to tak, že jsem přišla do školy po nemoci a holky šly zrovna ze záchodů, nejspíš tam byly kouřit, no a prostě mě úplně ignorovaly, prý že když nekouřím tak pro ně můžu být hrozba že to řeknu třídnímu.. Rozhodně bych to nikomu neřekla ale nechtějí se se mnou už bavit. Nemám nikoho jiného s kým se bavit.. Kouřit nechci (zatím) ale nechci aby mě ignorovaly.. co mám udělat? vážně to nechci nikomu říct...

  holka13, 29. dubna

  Ahoj,
  situace, kterou popisuješ, je velmi složitá. Píšeš o tom, že kamarádky kouří a tobě se to nelíbí, ale zároveň se to bojíš někomu říct.
  Holky by v tomhle věku určitě kouřit neměly a už vůbec ne ve škole na záchodech.
  Už podle toho, jak se k tobě teď chovají je důležité si uvědomit, zda to jsou vůbec kamarádky a jestli by nebylo lepší zkusit se bavit s někým jiným, kdo se k tobě bude chovat lépe.
  Děkujeme za dotaz a měj se hezky,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Mám otázku, mohou na prohlídce doktoři při odběru krve zjistit že kouřím?

  Ahoj,

  jestli to lékař pozná nebo ne, ti říct nemůžeme, ale možnost je tu vždy. Kouření se na těle projevuje různě a dá se toho všimnout. Žloutnou a kazí se zuby, horší se pleť, vlasy a nehty. Dále se kouření podepisuje na plicích a to dost výrazně. Jejich zhoršená kvalita se dá poznat i poslechem.
  Za nás je určitě lepší nekouřit, než se stresovat, jestli na to někdo přijde

  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  ahoj nám pořád každý den nekdo kouří do oken skoly a nám to vadí vsem ze tridy.

  anicka 10 lettttt, 26. září 2022

  Ahoj Aničko,
  pokud to vadí tobě i spolužákům, určitě to řešte s učiteli. Pod okny školy by se kouřit nemělo a je možnost nalepit na okna například cedule, které o tom budou informovat.
  Děkujeme za dotaz,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj Alíku!
  Měl bych jeden poměrně záludný dotaz. Co by se stalo, když si sám doma vyrobím elektronickou cigaretu a potom ji využíval?
  Měl bych z toho nějaký postih?
  Je to jen dotaz, nechci to uvést do praxe, ale jen mě to tak zaujalo.
  Děkuji mockrát.

  kluk, 14 let, 13. září 2022

  Ahoj,
  vyrábět doma elektrickou cigaretu není určitě dobrý nápad. Jedná se o elektronické zařízení, které se jen tak doma nepostaví.
  Především není možné koupit součástky, jako třeba baterie a další pokud člověku není více jak 18 let.
  I kdyby si člověk cigaretu nějakým záhadným způsobem vyrobil, je zde velké riziko vážného ublížení na zdraví.
  Děkujeme za dotaz,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Zdravím Vás všechny.
  Jedna z mých blízkých kámošek, kterou znám ze školy kouří. Začalo to poměrně v pohodě u elektrické cigarety, přes prázdniny přišla na standardní. Její matka o tom ví a nebrání ji v tom. Cítím, že bych ji měla nahlásit tomu, kdo to řešit bude, ale bojím se :-(. Proto se ptám, jestli je možné ji někde nahlásit plně anonymně.
  Děkuji $>

  holka, 14 let, 4. září 2022

  Ahoj,
  je od tebe hezké, že se o kamarádku takhle staráš! Teď je důležité si s ní hlavně promluvit a říct jí, že tě její chování trápí a máš o ni třeba i strach.
  Pokud to její rodiče neřeší, můžeš se zkusit poradit například s nějakým učitelem, zda by s kamarádkou nepromluvil.
  Budeme držet palce, ať vše dopadne dobře!
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Mám otázku ohledně lyftování. Jaké má účinky, a má i nějaké vedlejší?

  kluk, 12 let, 28. srpna 2022

  Ahoj,

  lyfty, neboli nikotinové sáčky, sebou nesou hned několik rizik. Nebezpečí je tady ale trošku jiné než u klasických cigaret.
  Lyfty se nezapalují, tudíž se nevdechuje kouř, ale za to velmi škodí ústní dutině. Poškozují kvalitu zubů a dásní a také dráždí žaludek. A co je důležité vědět, tak i na nich vzniká závislost a to do konce velmi rychle!

  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý den. jak hodně ubližuje vapování?(elfbar) já sice moc nevapuju ale zase ani nekouřím dříve jsem hodne kouřila ale už jsem přešla na vapu.

  PS: mám problémy se srdcem ale cítím se jako kdybych s nim nic neměla..

  anička 12 let, 25. srpna 2022

  Ahoj,

  i vapovani sebou nese určitá zdravotní rizika, přeci jenom naše plíce nejsou stavěny na to, aby se do nich dostávalo něco jiného než vzduch. Dalším problémem jsou příchutě, které elektronické cigarety mají, protože se jedná o umělé látky, které tělu také vůbec neprospívají.
  Pokud máš problémy se srdcem je za nás určitě důležité se jakékoliv formě kouření vyhýbat, a to i když se cítíš zcela v pořádku.
  Děkujeme za dotaz, něj se hezky
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Zdravím Vás všechny. Jedna z mých blízkých kámošek ve škole kouří. Začalo to poměrně v pohodě u elektrické cigarety, přes prázdniny přišla na standardní. Její matka o tom ví a nic nezastaví ji v tom. Cítím, že bych ji měla nahlásit tomu, kdo to řešit bude, ale bojím se :-(. Proto se ptám, jestli je možné ji někde nahlásit plně anonymně.
  Děkuji $>

  holka, 14 let, 25. srpna 2022

  Ahoj,
  je od tebe hezké, že se o kamarádku takhle staráš! Teď je důležité si s ní hlavně promluvit a říct jí, že tě její chování trápí a máš o ni třeba i strach.
  Pokud to její rodiče neřeší, můžeš se zkusit poradit například s nějakým učitelem, zda by s kamarádkou nepromluvil.
  Budeme držet palce, ať vše dopadne dobře!
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj Alíku :-),
  Achjo, co jsem to zas provedla :-c objednala jsem si přes instagram elfbar (vapo). Bylo to zadarmo tak jsem to objednala do zasilkovny v našem městě... Nevím jestli to je nějaký podvod nebo tak :-| chci to jen vyskouset a pak to nejspíš vyhodím, objednala jsem si 3 nevím proč... Myslíš že to mamka nebo doktor poznají? :-c je to chyba... Já vím neměla jsem to dělat ale na zásilkově to nechat nechci :-(

  Emča, 12 let, 15. července 2022

  Ahoj,
  chápeme, že když je něco na sociálních sítích a ještě k tomu zdarma, že to láká. Nicméně u elektronických cigaret je také riziko ohrožení zdraví a především už samotná zásilkovny by je neměla vydat nikomu pod 18 let.
  Děkujeme za tvůj dotaz a měj se hezky,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj,
  Moje kamarádka a já jsme si vyšli dnes ven. A najednou nás napadlo zkusit kouřit. Zabalily jsme si trávu, kopřivu do listu a pak to zapálily, vdechly a vydechli. Bylo to odporný, ale něco mi říká ať to zkusím. Kamarádce to přišlo skvělý a dělala to pořád. Říkala že je to skvělý a pokračuje v tom. Prý je to zdravé říká, ale já se o ni bojím. A o sebe taky. Zítra v 9:00 jdeme ven spolu a zase, že prý vezme sirky a Zakouříme si. Určitě to bude chtít i po mně a já ji nechci nějak urazit. Prosím o pomoc ještě dnes pokud to půjde, protože zítra v 9:00 zase. Děkuji za jakoukoli snahu a odpověď. Dívka, co si neví rady

  Dívka, co si neví rady, 13 let, 27. května 2022

  Ahoj,
  je dobře, že se na nás obracíš, protože situace kterou popisuješ není vůbec jednoduchá!
  Na začátek je důležité říci, že kouření čehokoliv není pro tělo dobré, tedy ani když jde o různé rostliny zabalené v papíře.
  Pokud máš strach, že ti kamarádka bude nabízet znovu, zkus si s ní o tom promluvit. Můžeš jí říci důvody, proč už to dělat nechceš a pokud je to dobrá kamarádka, měla by tvé rozhodnutí o nekouření respektovat.

  Měj se hezky, za Jules a Jim Nekuřátka

  Kouření

  Milý Alíku,
  Řeším už delší dobu jeden problém.Jak si asi zjistíš je mi už 14 téměř 15 a tak je více méně jasný, že se zajímám o kluky (jak jinak že :D ) jenže v tom spočívá to trápení.

  Ve vedlejší třídě se mi zalíbil jeden kluk ,a tak jsem se rozhodla ,ačkoli se to moc nehodí, zjistit si o něm prostě něco navíc. Néé že bych o něj měla nějaký zájem nebo tak, čistě jednoduše jsme si ho dala do hledáčku kdybych Vám to měla přeložit :D sem tam co jsem ho viděla, jsem sledovala s kým se baví, jak se chová. (Pravděpodobně je to to nejhorší co můžu udělat protože je nevhodný sledovat cizí lidi bez jejich vědomí a taky potrefený ale to k tomu příběhu patří )

  Jenže během mého tajného „stalkingu" jsem zpozorovala že ten kluk chodí jakoby kousek za školu ( abych Vám to lépe zprostředkovala naše škola je u lesa a můžete k ní dojít třemi cestami : od zastávky, z lesa a od sídliště no a on chodí od sídliště k lesu ) To mi vrtalo hlavou , viděla jsme ho tam chodit pokaždé co jsem ho zahlédla a jelikož se o něj zajímám , šla jsem ho tam jednou sledovat .

  Chodí na takový plácek u lesa a se svými kamarády tam kouří . Teď v tomhle věku to dělá nejspíš spousta náctiletých , já vím že to je špatný a mělo by se to asi řešit jenže na druhou stranu je to jeho život,jeho rozhodnutí a teď nevím co s tím a docela mě to trápí.
  Prosím Poraďte mi co bych měla dělat děkuji moc už předem.

  Tereza

  holka, 14 let, 30. dubna 2022

  Ahoj Terko,

  jak sama píšeš, je to především jeho rozhodnutí a jeho chování, takže mu nejde nic nakázat. Nicméně můžeš si s ním zkusit promluvit.
  Pokud jde o komunikaci s někým, kdo má problém se závislosti, doporučili bychom ti říci mu hlavně o tom, co v tobě jeho jednání vyvolává a že o něj máš starost. Je dobré zjistit, co ho k rizikovému chování vede a vymýšlet si jiné zábavné aktivity, kterými by bylo možné kouření nahradit.
  Ale vždy to musí vzejít od něj, sám musí chtít a dojít si k tomu, že kouření mu za zdravotní a sociální komplikace nestojí.
  V tomhle věku je experimentování hodně časté, ale také je časté to, že tu nezůstane jenom u experimentování a závislost ke na světě dříve, než si toho Dana osoba všimne.

  Děkujeme za otázku a držíme palce, Nekuřátka