Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kouření

Ahoj Alíku (a spol). :-) Chtěla by jsem zeptat na pár věcí. Kluci od nás ze třídy kouří pravidelně od 10 (plus minus krabičku denně) no a od 12 přešli i na trávu(marihuanu). Marihuanu pálí taky jednou denně a u nás v šatně to vždycky strašně smrdí. Nevím co všechno užívají když opomenu už zmiňované cigarety, trávu a alkohol. Taky mívají takové pytlíčky ve kterých je nějak ten tabák a ty žvýkají a nebo k nim v hodině čuchají. Nevím co by to mohlo být ale vím že jsem si k tomu jednou čichla a trošku se mi zatočila hlava ale jinak to bylo v pohodě. Myslíš si že je to až tak hrozné? Učitelé a všichni to ví ale nic s tím nedělají. Upřímně mě to ani neštve a marihuanu beru už jako "součást života". Chtěla bych se tě na něco zeptat. Nemůžeš odhadnou co by se mi stalo kdybych zkusila cigaretu ?(myslím.tu normální). Myslíš že by mi bylo špatně nebo tak něco? (Je mi 13) Nebudu lhát ale ta dědova krabička od cigaret položená na pračce mě strašně láká....prostě jen to zkusit....A co by se stalo kdybych si dala např. jointa? Jak by mě to ovlivnilo? S marihuanou chci samozdřejmě počkat až budu starší ale musíš pochopit že mě to láká když je všechno tak na dosah ruky.....Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den :-)

holka, 13 let, 24. dubna 2018

Ahoj,
vážíme si Tvé upřímnosti, se kterou píšeš, že bys ráda vyzkoušela cigarety a časem i marihuanu.
Obojí má na tělo a psychiku vliv, proto bychom Ti ani jedno nedoporučovali. Navíc z hlediska zákona je to do 18 let zakázané, takže by ses mohla vystavit i problémům.
Na to, jak by na Tebe účinkovaly, se jen těžko odpovídá, protože každý to zažívá trochu jinak. Po cigaretě by Ti nejspíš bylo nejdřív špatně. Jde o jed, který do sebe kuřák dostává, proto se mu tělo brání a není na to připravené.
Je fajn, že jsi upřímná ohledně toho, co bys ráda zkusila, protože objevování je naprosto přirozená část života. Nicméně přejeme Ti, aby ses drog a cigaret spíš vyvarovala, ušetříš si tak na zdraví, starostech i penězích.

Modrá linka

Kouření

Ahoj.Mám dědu, kterému je 78 let. Celý den kouří a kouří. Je schopen vykouřit i krabičku na den.Nejhorší je, že je na tom závislí. A jeho zdravotní stav se horší.. Co s ním mám dělat? Děkuji

holka, 11 let, 17. března 2018

ahoj,
je hezké, že na dědečka myslíš a záleží Ti na jeho zdraví. Můžeš si s ním o svých pocitech - o své starosti o něj - promluvit a zeptat se ho, zda by nemohl kouřit méně (snížit počet denně vykouřených cigaret) nebo zda přemýšlel o tom, že by zkusil přestat kouřit úplně.

V dnešní době se může dědeček obrátit i na lékaře, kteří se zabývají závislostí na cigaretách, mají k dispozici různé pomůcky i léky, které by ho mohly podpořit v jeho snaze přestat kouřit.

Držíme palce, Vím, co jím

Kouření

Ahoj Alíku,
vadí mi, že kouřím.
Prosím tě, jak se toho zlozvyku mám zbavit?

sarysek33, 3. února 2018

Ahoj z Modré linky,

nepíšeš věk, ani není zcela jednoznačné, zda jsi holka nebo kluk. Je dobře, že chceš přestat kouřit. I když, což samozřejmě víš, je lépe vůbec nezačít.

Pokud se chce člověk zbavit nějakého zlozvyku, první krok je, že opravdu chce. Musí zapojit svou silnou vůli. A cigaretu něčím nahradit. To znamená, že když budeš mít chuť na cigaretu, je třeba se rozhodnout, že si ji opravdu nedáš a přesunout svoji pozornost k něčemu jinému, zaměstnat se něčím jiným. Čímkoli, může to být pokaždé něco jiného. Můžeš si zacvičit, jít vypít sklenici vody, jít se učit, s někým si popovídat, dělat něco rukama. Prostě se nějak zaměstnat.

Přejeme Ti, ať se Ti dobrý úmysl podaří.
Modrá linka

Kouření

Ahoj Alíku, potřebuju pomoct.
Ve třídě už začínají kluci kouřit. Mně to nepřijde tak zlý, ale zkusit to moc nechci. Oni mě do toho celkem nutí, ale nejhorší je, že kouří kluk, který se mi líbí, a on mě právě do toho taky celkem nutí. Asi to zkusím. Rodičům bych to řekla. Vím, že je to nezdravé, ale jednou to zkusit mužů, ne? Chtěla bych se tě zeptat, jak tohle bys řešil ty? Jo a kdyby ses ptal, kde berou ty cigarety, tak to sama nevím. Děkuju moc za pomoc.

Holka 0339, 24. ledna 2018

Ahoj Holko 0339,

nepřijde ti to tak zlý, protože vidíš jen začátek, kdy kuřák sice smrdí jak čerstvě zapálený tchoř, ale vypadá u toho možná sexy. Zkus si představit i ten konec. Je určitá šance, že tebou okoukávaný kluk na následky kouření jednou umře. Třeba na rakovinu plic nebo na infarkt, ve věku, ve kterém by se umírat ještě nemělo 8=

Ale i před tímto temným koncem, před kterým ho možná nakonec uchrání lékařská věda, bude jeho život kvůli kouření horší, než by chtěl. Za cigarety utratí strašně moc peněz – v průběhu let až milion korun 8-o – a nebude je kouřit proto, že mu chutnají nebo že u kouření vypadá jako frajer, ale jen proto, že by se bez nich cítil mizerně. Nebude se moci soustředit na žádnou vícehodinovou činnost, protože ho závislost donutí dělat přestávky na kouření. V mnoha budovách se nesmí kouřit, takže i v mrazu bude muset chodit ven, jen proto, aby nezačal trpět abstinenčními příznaky... a kolemjdoucím bude připadat spíš jako nemocný chudák než jako frajer :-(

Bude mít nažloutlé prsty, budou mu rychleji padat vlasy, bude mít vyschlou pleť, bude se mu hůř dýchat při fyzicky náročnějších aktivitách, jako je třeba chůze do schodů. Sníží si také šanci, že bude mít někdy děti a že bude sexuálně fungovat.

Pokud ti tato vyhlídka přijde zajímavá a chceš trpět podobnými potížemi (přidej si ještě zvýšené riziko potratu), tak si klidně kuř. Myslím, že pokud jsi ochotná to zkusit jednou jen kvůli vlivu party, tak bys nejspíš byla ochotná to zkoušet i víckrát... a jakmile si pak vypěstuješ fyzickou závislost (což trvá u různých lidí různě), máš problém. Pak už tě ke kouření nebude nutit parta, ale tvé vlastní tělo, které si navykne na nikotin. Jen velice málo kuřáků si myslí, že se mají díky kouření lépe (a vesměs všichni si to jen namlouvají), spousta jich nadává na své mladší nerozumné já a chce přestat... a nejde jim to.

Pokud se mě tedy ptáš, jak bych tohle řešil já: rozhodně bych kouřit nezkoušel. Naopak bych se snažil na tvém místě kouření klukům rozmluvit, protože si tím ničí život. Pokud ještě nejsou dostatečně moudří, aby se dokázali zamyslet nad svojí budoucností, mysli na tu svoji aspoň ty.

Řiď se fakty a používej vlastní rozum... O=

Alík

Kouření

Ahoj. Je mi 12 let a už od 11 let kouřím. Nevím jestli s tím mám přestat a nebo ne. Příď tě mi prosím.

holka, 12 let, 2. ledna 2018

Ahoj,
rozhodně přestaň, dokud to jde. Čím déle budeš kouřit, tím větší je pravděpodobnost, že až skutečně budeš chtít přestat, tak to už nepůjde.

Kouření

Ahoj Alíku a ostatní správci, moje máma kouří už 15-20 let. Já nechci o mámu přijít. Na chatě mi slíbila, že nebude doma kouřit, ale stejně kouří. Nevíte, jak s tím přestat?
Díky JosefNeoral12

JosefNeoral12, 12 let, 23. prosince 2017

Ahoj Pepo,
oceňuji, že jsi již v nízkém věku pochopil, že jde opravdu o život, nikoliv jen o smradlavý zlozvyk.

Na zdolání vlivu návykových látek u některých lidí nestačí jen silná vůle. Občas se sice najde kuřák, který si řekne „tak a končím“ a fakt mu to vyjde, ale pro většinu kuřáků jsou abstinenční příznaky tak nepříjemné, že boj s nikotinem časem vzdají. Nikoliv proto, že by byli slabí, ale proto, že chemie v jejich těle je prostě silnější.

Existují už poměrně účinné léky, které s odvykáním pomáhají. Na první pohled vypadají sice draze, ale kouření je v dlouhodobém měřítku mnohem dražší. Představ si, že za těch dvacet let mohla tvoje máma prokouřit třeba půl milionu korun... co je proti tomu pár tisíc za jednorázovou odvykací kúru? Znám několik vyléčených kuřáků, kterým prášky pomohly.

Zkus tedy své mámě doporučit, aby oslovila lékaře, nebo aby se přeptala v lékárně. Není to neřešitelný problém, který si musí vybojovat sama.

Kouření

Ahoj Alíku...Je mi 14 let a chci si pořídiť Vape, jelikož já opravdu nevidím rozdíl v tom jestli začnu Vapovat teď nebo až za pár let . Proto se chci zeptat jaký je v tom rozdíl jestli budu Vapovat teď nebo až v 18. ( Kromě toho že je to od 18 legální to vím ) Děkuji předem za odpověď

Ahoj,

jaký je rozdíl v tom, vapovat už nyní, ve 14 letech, nebo v 18 letech? Rozdílů je hned několik.
Tak za 1. kdybys vapoval už nyní, jedná se podle našich zákonů o trestný čin, za který jsou odpovědní nejen Tví rodiče, ale zejména ten, kdo by Ti vapování umožnil, a takový člověk by mohl být volán k zodpovědnosti a potrestán, policie tyto záležitosti bedlivě sleduje. Pozor, od 15 let už neseš část odpovědnosti i Ty.
2. Jedná se o činnost, která škodí zdraví. Nezletilí jsou před takovou činností chráněni zákonem, zatímco zletilým už je dáno k úvaze, zda si hodlají sami ničit své zdraví. Přece jenom v 18 letech má mít člověk víc rozumu než ve 14 letech, ale vždy to tak není.
3. Vapování stojí nějaké finance a v Tvém věku ještě nemůžeš vydělávat.
Podrobným rozborem bychom asi našli ještě další důvody, zkus o tom uvažovat ale i Ty sám.

Přejeme Ti příjemný podzim.
Modrá linka

Kouření

Dobrý den, vím, že už jsem na tuto poradnu stará, ale potřebuji poradit. Jak si mám znechutit kouření? Vždy mi to smrdělo a opovrhovala jsem lidmi, kteří kouří. Ale asi před půl rokem zkusila vodní dýmku. Kamarádi mě dlouho přemlouvali, tak jsem to zkusila jednou potáhnout. Nijak mi to nechutnalo, ale líbil se mi to vydechování vzduchu. Často přemýšlím proč lidé kouří a tak, když jsem byla na srazu se ZŠ, kde většina kouří, zkusila jsem to taky. Vykouřila jsem 3 cigarety a kouřila vodnici. Všem tvrdila, že kouřím už dlouho. (Měli mě za šprtku, tak jsem chtěla ukázat, že jsem se změnila) Byla jsem opilá, takže jsem si chuť cigaret nepamatovala. Od té doby jsem na kouření stále myslela. Asi za měsíc jsem šla na diskotéku s těmi bývalými spolužačkami a kouřila jsem znovu. Cigarety mi teda přišly horší než vodnice, po které se příjemně zatočila hlava, když jsem nasávala dlouho. Jednou, když nebyli naši doma, kouřila jsem v pokoji, bála jsem se, že někdo přijde a tak mi to vůbec nechutnalo. Myslela jsem, že jsem si to konečně znechutila, ale stále na to myslím. Když jdu po městě, ráda čichám vůni z cigaret ostatních lidí a chtěla bych si taky zapálit. Svědomí mi zatím nedovolilo koupit si cigarety a kouřit. Co kdyby mě viděl někdo ze současné školy nebo to cítili rodiče. Co mám udělat, abych nechtěla kouřit. Bojím se, že až mi bude 18 tak začnu :(
Omlouvám se za dlouhou zprávu a moc vám děkuji za odpověď

holka, 17 let, 26. října 2017

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, který pokládáte s důvěrou. Dospívajícím od 15 let vykáme, budu tedy vykat i Vám. Jak si znechutit kouření? Myslím, že jste na dobré cestě, docela se snažíte. Strach a obava z příchodu rodičů, z objevení toho, že kouříte, občas si uvědomit, na návštěvě u kuřáků, jak celý byt včetně záclon, závěsů i oblečení páchne, naštěstí v hospodách už se nekouří, o následcích kouření se dost mluví a jsou známé. To je přesně to, co by Vám mělo kouření znechutit. Těžké zdravotní následky. Velký problém tohoto varování ministra zdravotnictví a dalších spočívá v tom, že jak jsme každý jiný/á, každý/á má jiné potíže a někdo třeba žádné. Další problém je, že tyto zdravotní potíže přichází plíživě, až po delším čase, nikoliv ihned, což by mnohé zabrzdilo. Nad tím, co bude za 20, 30 let každý mladý mávne rukou, ale to není dobré. O své zdraví (a každý trpící nemocný to dobře ví), je třeba pečovat dlouhodobě, stále. Hodně pohybu na čerstvém vzduchu, dostatek tekutin, omezit sladké, slané, tučné, atd, atd. Je možné si o všem - z obecného hlediska - pohovořit s rodiči, učiteli, výchovnou poradkyní, svým praktickým lékařem, přečíst si odborné publikace, kde najdete odpověď i na svou otázku. Pochopitelně ji můžete najít i v protikuřácké poradně, což by u Vás ale dle mne bylo předčasné, ji navštívit. Jste ve stádiu experimentu, což k dospívání patří, a je to tak přirozené, zkoušet a okusit zakázané "ovoce". Ovšem na druhé straně naše zákony nezletilým zakazují podávat jak alkohol (píšete, že jste byla opilá), tak i cigarety. Jedná se o trestný čin, to také není možné brát na lehkou váhu. Na ještě nevyvinutý, nezralý organismus působí totiž alkohol i nikotin mnohem drastičtěji nežli u dospělých lidí, kteří by si navíc důsledky svého jednání měli dobře uvědomovat.

V Británii se snažili školáky odnaučit kouřit dost drasticky. Po absolvování osvěty, kdy si dotyční museli sáhnout na plíce, prolezlé rakovinou, se ale opravdu na škole výskyt kuřáků minimalizoval, zabralo to. Je možné se také podívat na statistiky, které hovoří jasně, nekuřáci jsou významně zdravější a žijí déle a zejména hodnotněji než kuřáci. Bohužel i dost lidí, kteří jsou na vozíčku, přišlo o své končetiny nikoliv po úrazu, ale často díky kombinaci cukrovky a kouření, které ucpává cévy, až jsou neprůchodné a přestanou přinášet výživu. Je také možné, vyhledat v rámci prevence filmy, které ukazují, jakou škodu napáchá už jen jedna jediná cigareta v organismu nebo jak se "tváří" plod těhotné kuřačky, když ta potahuje z cigarety. Plod se brání, kroutí, odmítá nikotin v krvi přijmout.

Přejeme Vám správné rozhodování na Vaší cestě.
Modrá linka

Kouření

Ahoj, tenhle dotaz bude ohledně kouření..
Moje kamarádka začala kouřit a já kouření úplně nesnáším.. Nevadí mi když někdo jako kouří ale když je u mě a já to cejtim tak to úplně nesnáším.
Té kamarádce je 13 let a když sem se jí zeptala proč kouří tak mi řekla že kouří její kamarádi a ona jediná ne....
Celé prázdniny sem byla na čerstvém vzduchu kde nikdo nekouril,přijedu autobusem do školy a po cestě potkám tak 10 lidí kteří kouří.. Je to hrozný. Co mám dělat s tou kamarádkou?? Vadí mi jen ta vůně cigarety a když si ona přede mnou zapálí tak umřu :)

Ahoj,
úplně chápu tvoje pocity ohledně kouření a samozřejmě máš právo na to, aby ti cigarety vadily a nechtěla jsi, aby někdo v tvém okolí kouřil. Kromě toho, že je ti to nepříjemné, i pasivní kouření ti může poškodit zdraví.
Samozřejmě můžeš zkusit kamarádku přesvědčit, že začít kouřit jen kvůli tomu, že kouří všichni její kamarádi, je nesmysl, ale je jen na ni, jestli tě poslechne nebo ne. Pokud bude chtít dál kouřit, nic s tím nenaděláš. Ona sama si musí srovnat v hlavě, co je pro ni dobré a co nikoli.
Ale rozhodně můžeš trvat na tom, aby nekouřila v tvé přítomnosti. Na rovinu jí řekni, že je ti to velmi nepříjemné a nechceš, aby ti ničila zdraví. Domluvte si pravidla, že pokud si bude chtít zapálit, odejde od tebe pryč, abys nemusela dýchat cigaretový kouř. Samozřejmě z ní i tak budeš nejspíš cítit cigarety a potom už záleží jen na tom, jestli jsi ochotná to v této míře tolerovat, nebo s ní raději přerušíš styky.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kouření

Ahoj, Modrá linko.
Před necelým rokem jsem poprvé ochutnala od spolužačky cigaretu a od té doby si vždycky jednu dám když je příležitost. U nás ve třídě kouří skoro všichni, takže se jim úplně vyhnout nemůžu. Nejsem na nich zatím moc závislá ale bojím se, že časem budu. Od 3. Třídy Mám problémy se štítnou žlázou. Jednou jsem se sestrou kouřila ve 3 hodiny v noci na balkoně. V ten den jsem byla objednaná na kontrolu žlázy. Po tom, co jsem tu cigaretu vykouřila mě začalo trochu bolet v krku a v nemocnici mi na tom bolavým místě dělali ultrazvuk.
Docela se bojím, že se na to přijde.
Nemáte nějakou radu ?
Děkuju :)

holka, 14 let, 28. srpna 2017

Ahoj,

rada je poměrně jednoduchá. Prostě nekouřit. Že kouření škodí zdraví se ví už dávno, ostatně varování nechybí ani na krabičkách s cigaretami. Je určeno zejména dětem, dospívajícím a mladým lidem, kteří si ještě neuvědomují obrovskou cenu zdraví, protože většina z nich nemá žádné dlouhodobé zdravotní potíže. Zdraví je to nejcennější, co vůbec máme, tak si ho musíme chránit. Mezi prevenci mnoha zlých nemocí patří nekouření a vyhýbání se pobytu v zakouřených místnostech. Existují návodné osvětové filmy v rámci prevence, které zachytily to, co se děje v našem těle po vykouření jedné cigarety, našim buňkám, zatím zdravým, se kouření ani trošku nelíbí. A ve tři hodiny ráno máš spát, spánek je další věc, která je nutná pro vývoj ogranismu. Každý ví, co se děje, jestliže celou noc nespí, spí mizerně nebo přerušovaně, jak bývá ráno znaven, jak mu to nemyslí, jak se cítí těžkopádný, malátný...

Na to, že jsi před vyšetřením vykouřila cigaretu se vyšetřením ultrazvukem nepřijde, časem se ovšem na to, že kouříš, stejně přijde. Kromě toho, že cigarety velmi ubližují Tvému zdraví, strašně páchnou. Jistě už jsi viděla po zdech nápisy: Vypadni, kuřáku, smrdíš. Další důvod, proč nekouřit. Zápach je pak všude, v našich vlasech, nehtech, oblečení, je těžké se ho zbavit. Ale neměla bys přestat kouřit kvůli strachu a obavě, že se na to přijde, měla bys být zodpovědná za své tělo, mít je ráda a starat se o ně, a proto chtít přestat experimentovat s cigaretami. Kvůli sobě a svému zdraví.

Přejeme Ti úspěch v péči o své tělo.
Modrá linka

Kouření

Ahoj chci se tě na něco zeptat
Můj bratr začal tajně kouřit a neřekl to mámě je mu teprve 14 a já nechci aby si poškodil zdraví. Dělají to jeho kamarádi. On za to utrácí peníze a ještě mámě lže opakovaně. Nevím co mu říct. Určitě mě neposlechne...
Prosím o radu

kluk, 12 let, 5. června 2017

Ahoj,

je moc pěkné jakou starost máš o staršího bratra, který začal kouřit. V jeho věku kluci hodně experimentují a zkouší nejrůznější věci, ale máš úplnou pravdu v tom, že to pro něj není dobré. Je možné, že to jen vyzkouší a kouřit nakonec nezačne, ale je tu i riziko, že v tom bude pokračovat.

Chápu, že chceš něco správného udělat, není to ale Tvoje zodpovědnost vše řešit, protože, jak píšeš, nejspíš by Tě brácha neposlechl. Navíc by na Tebe mohl začít tlačit, abys to mamce neříkal. Řešit by to měli hlavně rodiče. Pokud se na to budeš cítit, můžeš se mamce svěřit s tím, že nechceš, aby bráchovi řekla, že to ví od Tebe. Jestliže bys s tím měl potíže, můžeš si vše nechat i pro sebe a počkat, co se bude dít dál. Je velmi pravděpodobné, že bráchovo kouření stejně vyjde najevo. Dlouho se to utajit nedá. Záleží tedy na tom, co pro Tebe bude lepší a co zvládneš.

Pokud by sis chtěl o všem ještě promluvit, můžeš zavolat přímo k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz), kde si o všem můžeš promluvit a rozhodnout se, co dál udělat.

Přejeme Ti klidnější dny.
Modrá linka

Kouření

Ahoj,je mi 13 let a začal jsem vapovat škodí mě to moc když vapuji bez nikotinu? Má to stejné účinky jako normální cigareta že plíce zčernaj nebo tak?

kluk 13 let, 1. června 2017

Ahoj,
ať už s nikotinem, nebo bez nikotinu, elektronická cigareta je regulérní kuřácká pomůcka a vzhledem k tomu, že je Ti méně než osmnáct let, porušuješ jejím kouřením zákon.
E-cigarety jsou na trhu zatím ještě příliš krátkou dobu na to, aby byly zmapované všechny škodlivé účinky, které na lidské zdraví mají.
Už je ale jasné, že jejich kouření rozhodně není bez následků. Nikotin totiž není jediná škodlivá látka, kterou e-cigareta obsahuje. Pára v e-cigaretě obsahuje například diacetyl, který při opakovaném kouření může způsobovat zánětlivé onemocnění průdušek v plicích. Vědci také zjistili, že výpary e-cigaret obsahují rakovinotvorné molekuly, takže rozhodně neplatí, že e-cigareta bez nikotinu není škodlivá. A následky kouření jsou pro děti ještě mnohem horší než pro dospělé. Zkus se proto zamyslet nad tím, jestli Ti všechna tato rizika za kouření stojí.
Hezké dny Ti přeje Bára.

Kouření

Ahoj Alíku,
Chtěl bych se zeptat co by se stalo, kdyby mě viděla policie kouřit (E-Ciigaretu)

Ahoj,

na Tvoji otázku nedokáži odpovědět úplně přesně, konkrétní postupy Policie neznám. Každopádně záleží na tom, zda by to bylo poprvé nebo by šlo o opakované kouření nebo i jiné chování, které se společností hodnotí jako rizikové - podobně jako třeba pití alkoholu, užívání drog apod. V každém případě pro elektronickou cigaretu platí totéž co pro cigaretu běžnou, tedy je zakázána až do 18 let a přistupovalo by se k tomu jako k porušení zákona. Zákon bys porušil nejen Ty, ale také člověk, který by Ti cigaretu případně prodal.

Napadá mne také, že záleží i na konkrétním policistovi, který by Tě viděl - mohlo by jít nejprve o domluvu, ale také by mohl kontaktovat Tvé rodiče a případně i sociálního pracovníka - kurátora, který by to s rodiči a Tebou řešil. Opět na poprvé asi nejvíce domluvou a záleželo by na dalším Tvém chování.

Měj se dobře.
Modrá linka

Kouření

Ahoj Alíku a další, chtěl jsem říct že moje kamarádka 11 let, kouří, já jsem jí přesvědčoval ať to nedělá, mohl by jsi mi prosím poradit jak jí od toho odratit? Mě na ní záleží, dokonce jsem jí to i říkal ale ona mi řekne že má na to chuť, jednou vykouřila i 5 cigaret, poraď mi prosím

kluk, 12 let, 13. května 2017

Ahoj,
je pěkné, že máš starost o kamarádku, která kouří. Kouření opravdu velmi škodí. Poškození zdraví je velmi záludné tím, že to, co se odehrává v těle, zprvu nevidíme, ale každá cigareta se "podepisuje" na stavu našich cév a celého těla. Tyto změny ale nastanou až v pozdějším věku a nad tím, bohužel, skoro každý mladý mávne rukou - proč by se zajímal o to, co s ním bude ve čtyřiceti, padesáti letech.
Můžeš kamarádce říct, že máš o ni obavu. Za její zdraví a bezpečí odpovídají její rodiče. Můžeš si o tom povykládat doma se svými rodiči. Zeptat se jich na jejich názor, jak to mají oni, zda by byli rádi informováni, kdybys Ty byl v kůži té kamarádky, a taky na to, co by Ti teď poradili. Můžeš si na internetu spolu se svými rodiči najít nějaké informace o účincích kouření a kontakt předat své kamarádce. Nebo vystřihnout nějaké články z časopisů, takové osvěty je kolem nás všude spousta. Pokud zvážíš rizika, a nic jiného nezabere, můžeš nakonec informovat i rodiče té kamarádky. Ovšem chápu, že by mohla toto Tvoje jednání brát jako zradu. Můžeš jí dopředu vysvětlit svůj přístup a proč si myslíš, že by to její rodiče měli vědět. Dopředu bys měl zvážit, co je pro Tebe důležitější, zda zdraví kamarádky či kamarádství, volba není jednoduchá, ale věřím, že s podporou rodičů to zvládneš. Je důležité nebýt se svými myšlenkami sám. Je však na každém, zda si varování druhých lidí vezme k srdci, protože je bohužel možné, že i přes Tvou snahu si bude dělat to, co chce.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Kouření

čau,chtěla jsem se zeptat na něco ohledně kouření čaje.No já žádná kuřačka nejsem klasické cigarety se mi hnusí,ale napadlo mě si ubalit čaj,a docela mi to i zachutnalo vykouřila jsem jednu ubalenou cigaretu.Mohu na to mít závislost,jak je to škodlivé oproti klasické s nikotinem,mohu už po jedný mít něaké problémy-závislost,je to taky droga,a je to legální,mohou to doma na mě poznat zjistit to?????,dala sem si ji doma na dvoře potajnu rodiče o tom neví a ani to nepoznali,přijde mi že ani tak nezapáchá a není to tak poznat,je mi 16 prosím poradte.

zombie-007, 19. prosince 2016

Dobrý den,

na Alíkovi od 15 let klientům vykáme, budu Vám tedy vykat. Obávám se, že ke kouření čaje se vyjádřit neumím, Váš dotaz je spíše pro linku zdravotnickou nebo položit dotaz někomu, kdo se zabývá přímo kouřením a závislostmi. Lze nalézt na internetu. Nemyslím si, že by kouření čaje bylo nějakou výhrou, zdravé to zcela jistě není. Stejně jako u tabáku záleží samozřejmě na složení takového čaje. Různých čajů jsou stovky, ne-li tisíce, a od jeho složení se odvíjí i škodlivost kouření, podle toho, jaké látky se při kouření vstřebávají do plic a následně do krve.

S přáním klidných svátků vánočních Modrá linka. www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj Alíku,
Chodím do 5 třídy a ze začátku roku k nám propadl jeden kluk. Byl hrozne v pohodě do te doby než jsem zjistila že kouři. Jako že kouři by mi tak nevadilo. Ale jednou když sem mela s kamoskama odpoledku ptala jsem se jich kam půjdou, ony řekli že za barák naproti škole. A najednou odešly. Chvilku sem seděla na lavičce před školou a z nějakého důvodu me napadlo proc mi neřekli ať jdu s nim a, chvilku jsem přemýšlela proc a takme napadlo ze se tam pujdu podivat.Vsechny tři kamarádky jsem viděla s ním kouřit. Ve škole jsem s o přestávce jedné kamarádky zeptala proc me nevzal s sebou. Řekla mi ze, jsem moc ukecana a všem bych to rekla. O pár měsíců později mi nabídly ze mužů jít s nim a pod podmínkou ze to nikomu neřeknu. Když sem s nim a šla zeptali se me jestli si dam taky Já jsem řekla že ne a to na 100 %.Jsem rada ze jsem tak udělala protoze se o tom k nim přidala ještě jedna holka a ta zkoncila s nemocnými plícemi. Je to jen to co se mi stalo a je opravdu lepší ne - otázka upravena poradcem

Ahoj z Modré linky,

bohužel přišla jen část Tvé zprávy, můžeme tedy reagovat pouze na to, co jsme si přečetli. V každém případě Tě chceme podpořit v tom, abys jednala vždy tak, jak chceš Ty, podle toho, co Ty považuješ za správné. I když to vždy není snadné. Mnohdy ostatní chtějí, aby se všichni chovali tak, jako oni. Často je to ale z toho důvodu, že o sobě pochybují nebo dokonce vědí, že to není správné, někteří to dělají jen proto, aby zapadali a nemají odvahu se lišit - proto o to více trvají na tom, že se ostatní musejí zachovat podle nich, nebo je k tomu alespoň přemlouvají. Chce to sílu a odvahu jim nepodlehnout. Ale když si potom můžeš říct, žes jednala tak, jak to Ty chceš, je to dobrý pocit, je to povzbuzující.

Přejeme klidný adventní čas
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj Alíku, potřebovala bych poradit. Je mi 15 let a chodím ještě na základku, kde jsem si oblíbila jednu učitelku. Je moc milá a hodně mi pomohla,když jsem měla nějaké potíže. Ale asi můžeš tušit co...KOUŘÍ..v naší škole je zvyk,že o přestávce se všichni učitelé seberou,a jdou si zakouřit na balkonek,což je velice komické,pořád nám říkají,ať nekouříme a sami to dělají. Hodně se i třeba navštěvujeme a ona se mi svěřila,že by chtěla přestat,ale nemá pevnou vůli a doufá,že až bude mít dítě,tak přestane. Chtěla bych jí nějak pomoc,nevíš jak? Přece jenom, je to dospělá ženská, a i když je to jako moje sestra (to bys nepochopil :)), tak mám strach,že se mi vysměje, když bych za ní přišla a řekla,že jí chci pomoc se závislostí na kouření. Takže má otázka zní: Jak ji mám nějak ŠETRNĚ odnaučit kouřit? Ale asi by nepomohlo, kdybych s ní zašla do nějakého centra, podle mě je to sice úžasné,ale zařízené jen pro náctileté a ne pro 30 ženu. Děkuju moc za odpověď a měj se hezky :) Ella

Dobrý den, Ello,

obávám se, že Vás zklamu. Odnaučit Vaši paní učitelku kouřit nemůžete, stejně jako nikdo jiný. To je hlavně na ní samotné, aby se rozhodla přestat kouřit a hlavně u toho vytrvala. Lidé v okolí jí mohou vyjádřit svůj názor, podpořit, dát kontakty na organizace, které s odvykáním kouření pomáhají. Pak je to už vždy na tom člověku samotném. Podobně jako Vaše učitelka, i většina kuřáků si uvědomuje, jak je kouření škodlivé a chtěli by přestat, závislost je však to, kvůli čemu to pro ně není snadné. Nezbývá než jejich chuť přestat kouřit ocenit a držet jim palce, aby to zvládli.

Pěkné dny přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj Alíku, u nás ve škole pár dětí (pár jich teda není je jich pořád víc a víc) kouří. Nejdříve to bylo jenom pár deváťáků ,ale potom začali i osmáci a já je vidím každý den a chtěl bych s tím něco udělat. Paní ředitelku jsem o tom informoval ,ale jelikož to není na školním pozemku tak s tím nemůže nic dělat. Tak mi tedy poraď jak jim v tom mám zabránit?
Vincent, 11 let
P.S. U nás ve třídě je už více dětí které se tomu snaží zabránit. - otázka upravena poradcem

Vincent Klusák, 6. března 2014

Ahoj Vincente,

děkujeme za dotaz. Chci ocenit to, že Ti není lhostejné, co se okolo Tebe děje a snažíš se také jednat. Také tím, že vás je takových ve třídě víc, tak se navzájem podporujete.

Musím říct, že vlastně nevím, jak bys jim v tom mohl zabránit. To, že kouří, je jejich rozhodnutí. Ty jsi udělal, co nejvíce jsi mohl, řekl jsi to paní ředitelce. Jak vidíš, i ta nemůže vše. Přijde mi důležité, že Ty víš, jak to s kouřením máš. Říkám si, že možná si můžeš zkusit promluvit s některým učitelem, kterému věříš, třeba i spolu s ostatními spolužáky, a vymyslet něco, jak starším dětem ze školy dát vědět, že se vám tohle nelíbí.
Hezké jarní dny

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj alíku a další poradci tak k věci nachytal jsem jak moji nepřítele kouři marihuanu(konopí) ale viděli mě skončil jsem od krve a řekli ty bastard. pokud to řekneš rozbyju ti hud. Tak asi 3tydnu jsem to řek řetitelce a jsou basťak. A mám dobrý pocit a teď jsi mě váží cela škola udělal jsem dobře ??

jára (12let), 7. listopadu 2013

Ahoj,

ptáš se nás, jestli jsi udělal dobře, když jsi řekl ředitelce, že chlapci, které nemáš úplně rád, kouřili marihuanu.

Nevím, jestli Ti na to dokážu odpovědět. Nevím, co Tě k tomu vedlo. Chápu že, zvláště jestli Tě zbili, jsi o tom informoval někoho dospělého. Přijde mi to jako dobré řešení. Pokud máš nějaké pochybnosti, můžeš si zkusit o tom promluvit s nějakým kamarádem nebo dospělým, kterému věříš. Mohl by Ti pomoci ujasnit si, jak to vlastně máš.

Hezké dny přeje

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj modrá linko a Alíku! Jsem ten kluk co se stydel jit s holkou ven ale dal jsem na vase rady a rekl jsem co k ni citim a ona to pochopila. Na druhý den jsme šli ven a bylo to úžasné! Konverzace nevázla a bylo to prostě super! Dokonce na zastavce jak jela domu rekla ze ji je zima tak jsem ji objal a ona se ke mne pritulila bylo to nadherne! Ale něco se stalo a nevim jestli to ovlivnim. Ta holka se zna s mojim bratrem je mu 17. Tak jsme pro neho sli a potom jsme sli spolecne ven. Muj bratr je kurak tak vytahl krabicku a Juli (ta holka) najednou řekla "dej mi taky" strašně me to mrzelo že kouří cítil jsem se podvedeně že mi to neřekla nebo něco. Nevíš jak bych ji to nějak řekl aby ji to neranilo a nějak ji pomoct aby jsi odvykla?

Ahoj,

zdá se, že se Tvá odvaha vyjádřit své city vyplatila a možná to i ta dívka má k Tobě podobně. Rozumím, že Tě mrzí její kouření. Není jednoduché sdělit "výčitku", proto bývá dobré hlídat se, aby to opravdu jako výčitka neznělo - můžeš to zkusit podat jako informaci - např. že jsi nevěděl, že kouří, že Tě to zaskočilo. Můžeš přidat i své přání, aby nekouřila, protože si myslíš, že kouření není zdravé a Tobě záleží na tom, aby zdravá byla. Zda bude chtít pokračovat, nebo přestat kouřit, bude pak na ní.

Můžeš se taky zeptat rodičů nebo rozumného kamaráda, jak si oni myslí, že by jí to šlo říct. Dost možná i v jejich odpovědích najdeš pro sebe nějakou inspiraci.

Přejeme Ti hezké chvíle nejen s tou dívkou,

Modrá linka http://www.modralinka.cz