Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kouření

  Ahoj
  jedna moje kamarádka kouří a já chci aby přestala.Ale bojím se jí to říct, aby se neurazila. Nevíte, co s tím mám dělat
  Předem děkuji za odpověd

  holka, 12 let, 19. července 2020

  Ahoj,

  mluvit s kamarády o jejich kouření není nikdy snadné nebo příjemné. Je tedy normální, že se bojíš, aby se kamarádka neurazila. Zkusíme Ti poradit, jak se taková věc dá říct.

  Když o něčem takovém mluvíme my Nekuřátka, snažíme se mluvit o našich pocitech a myšlenkách. Třeba: „Hele, kámo, mám tě fakt rád a vážně mi na našem kamarádství záleží. Asi i proto je pro mě těžké tohle říct, protože se bojím, že se třeba naštveš. Vadí mi, že kouříš, protože...“
  A za ty tři tečky už si každý může dosadit, co potřebuje. Možná Ti smrdí kouř a bojíš se o svoje zdraví, nebo se bojíš o zdraví kamarádky, nebo nechceš, aby měla průšvih, nebo aby nebyla závislá... To už víš jenom Ty sama. :-)
  Fajn je i nabídnout pomoc, když bude chtít kamarádka s kouřením přestat.
  Důležité je zdůraznit, že se nám nelíbí kouření, ale toho kamaráda máme pořád rádi. (Je ale pravda, že pro některé lidi je kouření tak nepříjemné, že už se s kamarádem bavit dál nechtějí...)

  Držíme palce, ať rozhovor proběhne dobře!

  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý den rád bych se zeptal jestli bych mohl mít elektrickou cigaretu.
  Ano jsem si vědom že cigarety,alkohol a ostatní věci jsou od 18ti let.
  Můj patnáctiletý kamarád ji má a umí s ní tricky někdy my taky dá čouda když jsme sami venku. Taky mi říká že to neškodí protože tam není nikotin. Mám také bratra který má e-cigaretu a někdy když je pryč tak si dám čouda.

  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 4. července 2020

  Ahoj,

  je to tak, jak sám dobře víš - alkohol a tabákové výrobky jsou jen pro dospělé. Není to proto, že by dospěláky bavilo dětem zakazovat věci, ale proto, že tím chrání dětské zdraví.

  I v e-cigaretě (vapce) jsou zdraví škodlivé a nebezpečné látky (např. diacetyl nebo formaldehyd). E-cigareta je také považována za tabákový výrobek - a to i v případě, že v ní není nikotin. Takže ji taky může mít jen člověk, kterému už bylo 18 let. Pokud kdokoli prodá, půjčí nebo daruje e-cigaretu dítěti, porušuje tím zákon.

  Je fajn, že se o takové věci zajímáš. V dnešní době je těžké najít mezi spoustou polopravd ty skutečně pravdivé informace - a o e-cigaretách těch polopravd koluje opravdu hodně. Původně byla totiž vynalezená jen pro kuřáky, kteří už jsou závislí a s kouřením přestat nechtějí, pouze hledají něco, co bude škodit o trochu méně než běžné cigarety, nebude to smrdět, nebude hrozit pasivní kouření... a proto byla vynalezená e-cigareta.

  Kdyby Tě ještě něco zajímalo, rádi odpovíme.
  Měj se fajn, zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Opět všechny zdravím.
  Tentokrát přicházím s problémem ohledně mé kuřácké závislosti. Kouřim už dva roky.(Možná dýl. Přesně nwm) Za den zvládnu vykouřit minimálně krabičku. Chci s tím přestat a i mám spoustu kamarádů kteří mi pomáhají. Často mě hlídají a když vidí že si jdu zapálit tak ke mě přijdou a klidně mi daj facku. Nechtěj abych kouřila a je jim líto že si ničím zdraví. Ale já nevím jak přestat, když si dlouho nezapálím tak mě začíná být špatně a cejtim se unavená a občas mě bolí i hlava. Rodiče o mé zavislosti nevědí a ani jim to říkat nechci.
  Jako obvikle... Nevím co dělat a prosím o pomoc. Návrhy. Cokoli
  Děkuji 😊

  Helejánvm, zkoro 14 let, 12. června 2020

  Ahoj,
  jsme rádi, že se snažíš s cigaretami přestat a že máš kolem sebe tolik kamarádů, kteří tě podporují. Závislost na cigaretách je problémem, který je třeba řešit, ale často na to člověk nestačí sám a potřebuje pomoc. Bohužel neexistuje nějaký snadný trik, jak s kouřením skončit. Zkus se obrátit na někoho dospělého, kterému se nemusíš bát svěřit. Může to být některý z učitelů ve škole nebo někdo z rodiny. Společně pak můžete hledat možnosti řešení. Kdyby ses nás chtěla ještě na něco zeptat, neváhej napsat.
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Mám dotaz, když najdu (třeba na ulici) cigeretu můžu ji legálně kouřit?

  kluk 12 let, 28. května 2020

  Ahoj,

  to je záludný dotaz. V první řadě doporučujeme rozhodně nestrkat do pusy nic, co najdeš někde na zemi. Stejně tak nedoporučujeme kouřit cigarety, které jsou hodně nezdravé a způsobují závislost, které je pak těžké se zbavit.

  V zákoně je to tak, že je trestné, aby ti cigaretu někdo dal nebo prodal - takového člověka by pak vyšetřovala policie. Ale ať k cigaretě přijdeš jakkoli, může to řešit „sociálka“ (orgán sociálně-právní ochrany dětí) s rodiči, respektive s lidmi zodpovídajícími za tvé zdraví.

  Měj se hezky
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Potřebuji pomoct. Píšu za svou sestru. Moje sestra (11) hrozně kouří a já to nechci říct rodičům, protože by mi nevěřili. Bojím se o ní co dělat? P.S. navedli ji do toho její kámošky.

  holka 16, 17. května 2020

  Ahoj,

  píšeš, že máš o sestru strach, protože kouří, i když jí je teprv 11 let.

  Nejlepší bývá nežalovat, ale řešit to přímo s tím člověkem. Můžeš za sestrou jít a na rovinu si s ní promluvit o tom, jak se cítíš - že o ni máš strach, protože ji máš ráda a záleží ti na tom, aby byla zdravá.
  Taky jí rovnou můžeš nabídnout svou pomoc a podporu.
  Můžete si společně popovídat o tom, proč kouří (co jí kouření přináší) a proč by měla přestat (co jí kouření bere).
  Můžete si přečíst web www.nekuratka.cz/ , kde o kouření píšeme spoustu užitečných informací.

  A ještě k tomu, jestli to říct rodičům...
  I když jsou rodiče zodpovědní za výchovu svých dětí, tak s kouřením je těžké něco provést, když dítě samo nechce. Přeci rodiče nemůžou dítě hlídat 24 hodin denně! Je proto mnohem lepší si s dítětem o kouření popovídat a vysvětlit, jaká rizika s sebou kouření nese - aby pak dítě s kouřením přestalo samo. Takže možná bys mohla rodiče poprosit, aby si o tom se sestrou promluvili (ani jim nemusíš říkat, že kouří, jen že máš strach, protože jí to nabízejí kamarádky).

  Snad jsme Ti trochu pomohli. :)

  Měj se hezky a držíme palce,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý deň! Mám problém s cigaretami, už fajčím 3 roky a za deň vyfajčím 10 cigariet. Rodičia ma podporujú aby som prestal no vždy jak sa snažím prestať tak dostanem po 1 dni strašnú chuť. Teraz som si dal ciel definitívne prestať kvôli peniazom lebo si chcem našetriť na elektrickú gitaru no bohužial nemám šancu našetriť nikdy pokial neprestanem (cca 40 euro mesačne ide do cigariet). Skúšal som už pozrieť niaké návody ako prestať ale žiadny nepomohol alebo to bolo až moc zaťažujúce. Ešte teraz k tomu prispel korona virus a už nemám možnosť ako ich získať tak sa cítim v nepohode.

  kluk, 14 let, 2. května 2020

  Ahoj,

  jsi skvělý, že ses rozhodl s kouřením přestat. Moc dobře víme, že je to pěkně těžké, ale neboj, jde to. Máš velkou výhodu v tom, že o tvém kouření rodiče ví a podporují tě. A navíc ta elektrická kytara je super motivace - za pár měsíců ji můžeš mít doma, když se ti povede seknout s kouřením. Zkus si ji vytisknout nebo nakreslit a dát si ji někam na oči, aby ses na ni mohl kouknout vždycky, když dostaneš chuť na cigaretu.

  U odvykání většinou doporučujeme obrátit se na Národní linku odvykání kouření (www.bezcigaret.cz), kam stačí zavolat (800 350 000) a oni ti poradí spoustu triků, jak s kouřením přestat. Linka je ale až pro lidi starší 15 let, takže bude nejlepší, když na ni zavolají tvoji rodiče a poradí se za tebe.

  Taky existují mobilní appky, které v odvykání pomáhají. Doporučujeme třeba QuitNow! nebo Adiquit, ale možná najdeš i další.

  Chápeme, že když teď kvůli koronaviru nemáš k cigaretám přístup, musí to být pro tebe hodně těžké. Možná je to ale ideální příležitost s kouřením opravdu přestat a nevracet se k nim, až se zase všechno otevře. Nejtěžších je prvních pár dnů, kdy můžeš mít fyzický absťák, protože tvé tělo požaduje svou denní dávku nikotinu. Ale tak po týdnu se to zklidní a už nebudeš mít takovou chuť.

  Držíme ti palce! Určitě to zvládneš.

  Měj se pěkně
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj je mi 14 let, a potřebuju si nutně zakouřit jenže problém je v tom že je doma můj táta, co mám dělat??

  holka, 14 let, 19. dubna 2020

  Ahoj,
  chápeme, že to je teď těžká situace. Kvůli koronaviru jsme dlouhé dny zavření doma a to nám znemožňuje dělat věci, na které jsme byli zvyklí...:-(

  Jak určitě sama víš, kouření dětem škodí - proto je taky zákonem zakázáno jim prodávat nebo darovat tabákové výrobky a pomůcky ke kouření (třeba vapo) nebo je ke kouření navádět. Snažíme se tím vás děti chránit - jelikož rostete, vaše těla jsou citlivější na škodlivé látky a vás mozek se nové věci učí velmi rychle. Bohužel se také rychle učí i těm špatným věcem, třeba závislosti na kouření.

  Právě teď je tedy dobrá doba se zamyslet nad tím, co Ti kouření přináší a co Ti bere, čím Ti ztěžuje život.
  První bod už známe: ztěžuje Ti život tím, že Tě nutí si zakouřit i ve chvíli, kdy to nejde, takže kvůli tomu možná máš i absťák - nepříjemný pocit silné chuti na cigaretu. Někteří kuřáci s kouřením přestávají právě z tohohle důvodu - mají pocit, že jim cigareta bere svobodu rozhodnout se, co budou dělat. Závislost rozhoduje za ně.

  Víme, že odvykání je těžké, a proto se to většině lidí ani nepovede na první pokus. Ale je to to jediné, co Ti můžeme s klidným srdcem poradit. Vyplatí se to.:-)

  Měj se hezky,
  zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj, moje kámoška kouří a řekla mi ať to zkusim taky, já jsem si tu cigaretu vzala a teď se toho kouření nemohu zbavit. Pomohli by jste mi prosím?

  holka, 12 let, 26. března 2020

  Ahoj,

  jsme moc rádi, že ses rozhodla nám napsat. Pokud mi někdo z kamarádů nabízí cigaretu, je nejlepší odpovědět takto: „Ne, díky, já nechci, protože...“ a místo tří teček se dá doplnit jakýkoli důvod, který mám. Správný kamarád by pak měl takové rozhodnutí respektovat a cigaretu už nenabízet.

  Závislost na cigaretách se totiž u dětí a mladistvých vytvoří rychleji než u dospělých. Kouření je ale velmi škodlivé pro zdraví, a proto je důležité, aby člověk co nejdříve přestal. Jelikož jsou za děti do 18 let zodpovědní rodiče, je dobré se nejprve poradit s nimi a následně můžete spolu vyhledat pomoc. Rodiče pak můžou třeba zavolat na Národní linku pro odvykání, jejíž číslo je 800 350 000, a poradit se s konzultanty, co by se dalo udělat. Tuto službu totiž mohou nezletilí samostatně využít až od 15 let.

  Děkujeme za tvůj dotaz a měj se hezky,

  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj chci se zeptat jaký jsou abstinenční Nikotinový příznaky Jsou testy na cigarety ? A jak dlouho se závislosti zbaví dítě a za jak dlouho vznikne ??

  Holkokluk, 15. února 2020

  Ahoj,

  mezi nejčastější abstinenční příznaky u nikotinu patří bolesti hlavy, nervozita, pocení a především neovladatelná chuť si zakouřit.

  Jak se ptáš na „testy na cigarety“, tak si nejsme úplně jistá, co tím myslíš, ale zkusíme i tak vymyslet odpověď.

  1. Když chce kuřák vědět, jak silná je jeho závislost, může zajít za doktorem nebo si vygooglit takový krátký testík, který může vyplnit a zjistit sílu svojí závislosti.
  2. Když potřebuje lékař vědět, jestli jeho pacient kouří, může si ho otestovat takovým speciálním přístrojem. Občas totiž pacienti o svém kouření lžou, protože se za to stydí. Ale lékař to potřebuje vědět, aby mohl správně léčit - proto má ten přístroj.

  Na Tvoji třetí otázku není úplně snadná odpověď. Děti se všechny věci učí rychle, mnohem rychleji než dospěláci. Je to tak jak s dobrými věcmi (ve škole se rychle naučím cizí jazyk), tak bohužel s těmi špatnými (od kamarádů se rychle naučím kouřit). Dneska už víme, že dítěti stačí jedna cigareta týdně po dobu dvou měsíců - a už tomu můžeme říkat závislost. Ale zbavování se závislosti trvá většinou delší dobu, protože to je náročné a nepříjemné. Lepší je tedy vůbec nezačínat.

  Zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj Alíku a kamarádi,
  vím, že kouření je až od 16ti, ale jak moc bude škodit, když si dám jednou za čas s kámošem trávu? Jednou ji donesli do školy a nabili tam něco skleněného. Chtěl bych to zkusit, ale bojím se, co by se stalo, ale co jsem si zjišťoval, tak prý mohu mít nějaké množství trávy u sebe a můžu si to klidně zapálit. Vím že prodávání cigaret a e-cigaret je do 18 zakázáno, ale také že od 16 mohu kouřit.

  kluk, 15 let, 6. ledna 2020

  Ahoj,
  kouření tabákových výrobků jako je e-cigareta nebo klasická cigareta je povoleno až od 18 let, je to kvůli tomu, že nikotin a další látky v kouři působí špatně na zdraví dítěte.
  Tráva (marihuana) ale není tabákový výrobek a v Česku je zákonem zakázáno ji užívat a mít u sebe. Je to z toho důvodu, že hulení trávy může špatně působit na mozek.
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý den chtěl bych se vás zeptat na ro jaký názor máte na beznikotinové náplně do elek. cigaret a take nazor na elek. cigarety. Já je upřímně sám používám a schválně se vyhýbám nikotinu nikdy jsem ho neskusil a ani nechci. Ze na internetu jsem cetl že některé příchutě obsahuji toxicke latky a tak se temto prichutim vyhybam. Sam jako vim ze je daleko lepsi pouzivat elek. cigaretu než normalni uz jenom z toho duvodu ze se v elek. cigarete nic nepali jen vyparuje ale chtel bych slyset vas nazor. A take jsem si vsiml ze na obalech báze (zaklad e-liquidu) a příchutě bez nikotinu se pise pouze ze to neni urceno pro deti ale nic tam nepisi o pozivani od 18 let. Jen jsem se vas chtel zeptat predem dekuji za odpoved.

  kluk, skoro 15 let, 19. listopadu 2019

  Ahoj!

  Jsme rádi, že se ptáš! První je důležité říct, že i náplň bez nikotinu a elektronická cigareta samotná opravdu není vhodná pro děti a neměla by se jim do rukou dostat, prodej je až od 18 let.

  Máš pravdu, že v různých náplních jsou i různé látky. Zároveň je náplň celkově chemikálie, která je pro tělo cizí a začíná se ukazovat, že i elektronická cigareta (s nikotinem nebo bez) lidem škodí.

  Říkáš sice správně, že škodí méně než klasická cigareta, proto se může doporučovat lidem, kteří dlouho kouří a nedaří se jim odvyknout, aby alespoň trochu svému tělu ulevili. Přesto ale škodí. Pokud někdo ale kouří elektronickou cigaretu (s nikotinem i bez) stejně mu hrozí vyvinutí závislosti a zdravotní potíže, například záněty plic. Hlavně dětský organismus je na cizí látky mnohem citlivější.

  Za nás tedy určitě elektronická cigareta není něco, co by se mělo dostat do rukou dětem, ať už s nikotinem nebo bez.

  Měj se hezky,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj Alíku, potřeboval bych se zeptat, chtěl bych si objednat vapo nebo vape prostě e-cigaretu, samozřejmě bez nikotinu, cigarety nekouřím a nikdy nechci, vím že to taky není úplně zdravý ale Vape bych chtěl prostě vyzkoušet. Můj dotaz teda zní: když si objednám přes internet to vapo a nechám si to doručit na poštu, tak jestli mi balík vydají, když už mi bylo 15 a můžu se prokázat občankou a také kódem nebo číslem zásilky který mi přijde na mobil SMS zprávou.
  Děkuji za odpověď

  Kluk, 15 let, 23. listopadu 2019

  Ahoj,

  díky za tvůj dotaz. Chápeme, že chceš vapo vyzkoušet a sám víš, že cigarety škodí zdraví, ale je také důležité vědět, že ani elektronická cigareta bez nikotinu není zdravotně neškodlivá. Může způsobovat záněty na plicích a také závislost. Pokud je ti 15, tak by ti e-cigaretu a náplň (s nikotinem nebo bez) neměli prodat, nebo potom na poště vydat, protože je to stále tabákový výrobek, který se prodává lidem až od 18 let. Snad je to takto jasnější, určitě se kdyžtak ještě zeptej!

  Měj se hezky,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj poradno já jsem včera šla a viděla jsem 2 kluky ze školy a ten jeden asi kouřil.

  holka, 11 let, 23. listopadu 2019

  Ahoj,

  píše, že jsi viděla dva kluky ze školy a jeden nejspíše kouřil. To je možné. Děti často cigarety chtějí vyzkoušet, a tak je s nimi můžeš vidět, ale je důležité vědět, že žádný tabákový výrobek (ani elektronická cigareta) do rokou dětí pod 18 let nepatří!

  Měj se fajn,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  ahoj jednou sem byl s kamarádama venku a oni najednou vytáhli cigarety co mám dělat

  kluk, 13 let, 23. září 2019

  Ahoj!

  Chápeme, že to může být nepříjemná nebo překvapivá situace. Může se to ovšem stát. Cigarety samozřejmě do rukou dětem pod 18 let vůbec nepatří!
  Můžeš to kamarádům říct, ale hlavně mysli na to, že pokud by ti cigarety nabízeli, můžeš je odmítnout. Je to naprosto normální a stačí říct: "Ne, díky!"
  Kdybys potřeboval poradit v nějaké konrkétní situaci, tak určitě napiš, takhle bychom ti ale radili být opatrný, aby tě kamarádi do kouření nezatáhli. To, že kouří, ale neznamená, že se s nimi nemůžeš bavit. Zároveň jim i můžeš říct, jestli se ti kouření nelíbí, nebo máš o ně strach.

  Budeme držet palce
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý den, asi půjdu na testy kvůli astmatu, protože mám problémy s dýcháním... Ale prý se tam bude řešit kouření cigaret... Ano, já vím, že mi je 12, ale jednou jsem zkusila cigaretu a rodiče to zjistili. Nebylo to, že chci kouřit, jenom jsem to zkusila, měla jsem dvakrát necelou polovinu cigarety asi týden po sobě. A myslím že to bylo nějak v lednu nebo únoru 2019. Myslite, že z toho může být problém? Že to zjistí nebo tak něco? Když se mě budou ptát, jestli jsem cigaretu zkoušela, mám říct pravdu? A problemy s dýcháním jsem.mela již dávno před cigaretou. Prosím o rychlou odpověď, děkuji

  holka, 12 let, 28. srpna 2019

  Ahoj,
  po takové době to již pravděpodobně nezjistí, nicméně pokud se tě na to zeptají, nevidím důvod proč jim tohle zatajovat - ono jde predevším o tvé zdraví a pro přesné léčení doktor potřebuje znát skutečnost. Doktor ti za to nadávat nebude, neboj.
  Krom toho jsi na kouření ještě dost mladá, tak doufám, že to byl jenom pokus a už se k tomu vracet nebudeš.
  Ať ti to dopadne dobře ;-)
  M.