Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kouření

Ahoj, jo je divné, že píšu a je mi 9, ale mám problém, ten problém je, že moje mamka kouří a já mám problémy s dýcháním. Mamka už mi dlouho slibuje, že přestane a pořád nic .

holka, 9 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,

bohužel to, jestli mamka bude kouřit nebo ne, je na jejím rozhodnutí. Kdyby se rozhodla přestat, může zavolat na Linku pro odvykání kouření, kde jí s odvykáním pomohou. Číslo je 800 350 000 a zavolat může každý všední den od 10 do 18 hodin.

Je důležité, aby ses chránila před vdechovaním zakouřeného vzduchu, protože tvoje problémy s dýcháním mohou být způsobené právě tím. Zkus poprosit mamku, ať chodí kouřit třeba ven, aby ses nenadýchala kouře.

Kdyby tě ještě něco napadlo, zase napiš.

Nekuřátka z Jules a Jim

Kouření

Ahoj. Promiň, že pislu zase, ale potřebuji poradit. Lidi u nás ve třídě začali kouřit elektronické cigarety. Učitele ani jejich rodiče o tom neví. Bojim se, že mi nabídnou a budou se mi smát když odmítnu. Nechci to zkusit ani za nic. Staci že jsem pasivní kuřák. (Táta s dědou mi čudí pod nos i když jim rikam ať přestanou.) Ale Já se bojim, že začnou kouřit i moji blízcí přátele. Mam ve třídě dvě kamarádky a myslím, že kdyby jim nabídli asi by to neodmitly. Bojim se, že by je to nějak změnilo. Taky alkohol. Co když to ochutnam a bude mi to chutnat? Na jednu stranu zkusit to mi přijde zajímavý, ale je to ilegální a poškozuje to zdraví. Je to prostě hnus. Ale když jsem mezi spolužáky najednou jsem jako mimo svoje vědomí. Směju se a ta touha. Ta touha po popularitě. Vím, dokázala bych to. Bavila bych se s ostatními o klucich. Už v 15 bych se s někým vyspala,zkusila bych cigarety, trávu, extázi. Takhle by se to vyvíjelo. Těhotenství v 17. Potrat. Rozchody, porno, drogy... Nedodělala bych školu. Smrdela bych po trávě a postavala na rohu ulice. Jako ti teenageři co vídam cestou do školy. Nikdo tak nechce zkoncit. Ale stane se. Když sedim v lavici je to ok. Bavím se s tema dvěma kamarádkama. Je to ok. Ale pak. Přichází populární část třídy. Nebaví se s mými kamarády. Jen se mnou. Je to jako když mořský panny lákají námořníky do vody. Jenže v tu chvíli to nevím. Jsem paralizovana. Divaji se na me kluci. Libim se jim. Liší se jim moje tělo. Cítím Hezký pocit v hlavě. Představuji si jake by to bylo je líbat. Predstavuju si to i s holkami. Jsem v neuroze. Paralizovana popularitou. Az doma mi dojde co jsem mohla udělat. A zhoršuje se to. Když jsem v Te neuroze byla bych schopna líbat se s nimi. A Bojim se, že i něco více. A taky to kouření. A drogy. A výtržnictví. A vandalismus. Bojim se, že to nebudu moc ovládat. Že se to prostě stane. Pak si to budu vyčítat, ale bude pozdě. Zdrogovana, opila a na krku budu Mít cucflek ani nebudu vědět od koho. To by se stalo. Vím to. Pak přijdu o ty normální kamarády. Budu žit. Chodit na disko i kouřit a pit. To co dělají oni. Já se toho prostě bojim. Že udělám nějakou hloupost. Že začnu a pak už nepůjde přestat. Co mám dělat? Jak se toho vyvarovat?

holka, 13 let, 2. listopadu 2018

Ahoj,
oceňuji, že zodpovědně uvažuješ nad způsobem chování svým a svých spolužáků a dokážeš domyslet důsledky toho, když člověk něco přežene, stane se např. závislým. Zároveň to však přerůstá v úzkost, která Tě svazuje a žiješ tak ve strachu, abys něčemu z toho špatného nepodlehla. Bojíš se ztráty kontroly nad svým chováním.

Vyvarovat se tomu můžeš např. posílením vlastní sebedůvěry, disciplíny, vůle. Aby sis byla jistá, co opravdu chceš nebo nechceš, nastavila si osobní hranici, za kterou i přes lákání ostatních nepůjdeš, protože vnímáš, že by Ti to neprospělo. Na tom můžeš pracovat např. se školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte. Svěřit se se svými obavami můžeš také nějaké učitelce, ke které máš důvěru. Podpořit Tě můžou i rodiče nebo kamarádka. Můžeš si promluvit také s těmi, kteří Tě lákají, dát jim najevo, že je Ti to nepříjemné a že chceš žít jinak, než oni. Na tom není nic špatného a je důležité stát si za svými postoji, které nás chrání před něčím škodlivým.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Kouření

Ahoj mam dotaz na kouření všichni ze třídy kouří ale já ne je jim 14 - 15 let mají elektronky mě by zajímalo jak je mohli sehnat? Na inetrnetu? Nevim jestli mam začínat elektonka se nezdá být špatná už jsem i přenějšlel o koupě ale nevim kde mam začít? Nebo kde ji sehnat? Poraďte děkuji Alíku

kluk, 15 let, 3. října 2018

Ahoj,
ty především nemáš co kouřit. Dokud ti není 18 let, je ti kouření zakázáno. A jestli tvoji spolužáci kouří a tím si ničí zdraví a pěstují závislost, je to hlavně jejich problém a ty by ses měl starat o to, jak nezačít, a nikoli jak začít.
A s elektronickými cigaretami rozhodně taky nezačínej. Elektronické cigarety lze doporučit jako náhradu cigaret dlouholetým silným kuřákům, kteří jsou tak strašně moc závislí, že nejsou schopni s kouřením opravdu přestat, ale rozhodně je nesmysl, aby s elektronickými cigaretami začínal někdo, kdo nekouří. A dokud ti není 18, máš zakázané i elektronické cigarety a ani v prodejně ti je nesmějí prodat, ani náplně do nich.

Kouření

Ahoj Alíku a spol. Moje kamarádka je závislá na cigaretách už dva roky, ale nechce to říct rodičům a já jim to taky nechci říkat protože sem jí slíbila že to nikomu neřeknu. Jak se toho má zbavit ? Co má dělat dál ? Děkuji.

holka, 12 let, 22. srpna 2018

Ahoj z Modré linky,

je dobře, že chce kamarádka s kouřením přestat - tedy pokud to chce ona a ne jenom Ty. Jestliže kamarádka sama o sobě nechce, potom Ti zbývá jen to, že s ní o tom budeš mluvit, případně to i přes svůj slib rodičům sdělíš. Nebo někomu ve škole. Pokud jde o zlozvyky a závislosti, je třeba pevné rozhodnutí přestat a silná vůle. Vždy, když má člověk chuť na to, čeho se chce zbavit, je potřeba si říct, že to neudělá a soustředit se v tu chvíli na něco jiného. Třeba si jít zacvičit, zpívat, malovat, navlékat korálky, jít si s někým popovídat. Jakkoli se zaměstnat. Pokud to kamarádka takto zkusí, bude to důsledně dodržovat a bude pevně rozhodnutá, že chce s kouřením přestat, může se jí to podařit. Jestliže se jí to však nepodaří, je třeba, aby se obrátila na někoho dospělého, ať už na rodiče či školního psychologa - ten však má povinnost sdělovat rodičům důležité věci, které se jejich dětí týkají. Musely byste tedy nejprve nějakou obecnou otázkou u něj zjistit, zda by na tomto mohl s kamarádkou pracovat i bez vědomí rodičů či nikoli.

Přejeme prima léto Tobě i kamarádce.

Modrá linka

Kouření

Ahoj Alíku a spol. Moje kamarádka kouří už druhý rok, ale kouří jen jeden měsíc v roce. Za měsíc jde na odběr krve. Mohli by to zjistit že kouří ? (Kdyby jo, tak co by se stalo ? Jakože jestli by to řekli rodičům).

holka, 12 let, 3. srpna 2018

Ahoj,
to, že kamarádka kouří by z běžného rozboru krve zjistit neměli. Obzvlášť taky proto, že budou v krvi hledat přítomnost jiných látek (souvisejících s důvodem, proč jí krev budou brát). Nicméně pokud je kamarádka mladší 18 let, kouřit by neměla, což nejspíš víte. Kdyby někdo zjistil, že kouří, měl by to říct rodičům, aby jí pomohli s kouřením přestat, protože je hodně to nezdravé, obzvlášť v nízkém věku.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Kouření

Ahoj aliku,
Byla jsem na tabore a kluci 14-15let tam meli vodárnu a kourili, bojim se ze mi taky nabídnou, jak to mam odmitnout? Ja nechci kourit a bojim se ze me to toho budou nutit!

holka, 12 let, 12. července 2018

Ahoj,
nikdo na světě tě nesmí nutit k tomu, abys kouřila. Dokonce ti to do tvých osmnácti let nesmí ani nabídnout. A odmítnutí rozhodně není slabost, ale naopak projev silné vůle a vyzrálé osobnosti. Zkrátka jim jasně řekni, že o kouření nemáš zájem. Nemusíš vysvětlovat své důvody. Je to zkrátka tvůj názor, máš na něj právo a nemusíš ho nikomu odůvodňovat. Navíc asi nemusím zdůrazňovat, že tvoje odmítání kouření je mnohem vyzrálejší než slepé následování party jen proto, aby člověk nevyčníval a byl „in.“ Buď ve svém odhodlání pevná.
Měj se hezky!
Bára

Kouření

Ahoj Alíku a ostatní. Asi už půl roku mám pocit furt do něčeho mlátit, ale vůbec nevím proč. Nic vážného se mi nestalo. Akorát mám asi rok deprese z toho, že jsem ochutnala trávu. Prostě si to pořát vyčítám, jsem smutná atd. Chtěla bych se zeptat, jak toto mám vyřešit? Děkuji.

holka, 12 let, 6. července 2018

Ahoj,
moje rada se ti moc líbit nebude, ale uleví se ti. Promluv si s maminkou (nebo s tatínkem, pokud si s ním rozumíš více). Vysvětli, že jsi byla zvědavá a jednou jsi to zkusila. Uveď, jak je to dlouho a od té doby jsi toto již nikdy neudělala. Rodiče tě mají rádi a záležím jim na tobě. To měj na paměti.

Kouření

Je mi 14, kde bych koupil Ijoy Captain (elektronku)? Poblíž Strakonic, ale nevím, jestli mi to nějak neublíží, byl bych drsnější? Slyšel jsem, že když člověk kouří, zmenší se mu pinďour o centimetr, ale nevím, co je na tom pravdy. Co si myslíš ty, Alíku?

kluk, 14 let, 1. července 2018

Ahoj,
co se týče první otázky, vypadám snad jako vyhledávač zboží? :-)

Jakákoliv cigareta (včetně elektronické) ti ublíží tím, že budeš závislý na nikotinu. Jaké všechny škodlivé účinky elektronická cigareta má, to se zatím moc neví – tabákový průmysl kolem nich preventivně vytváří spoustu šumu, financuje vlastní výzkumy, které vycházejí v jeho prospěch (to dělal i v sedmdesátých letech u klasických cigaret). Nesliboval bych si od e-cigaret zázraky. Možná budou mít menší podíl zavinění smrti než klasické cigarety, ale pořád je to úplně zbytečné zvýšení rizika.

Jestli chceš být drsnější, zapracuj na svém charakteru... nebo se oblep šmirglpapírem.

Alík

Kouření

Ahoj Alíku a ostatní. Někde jsem zaslechla, že se smí kouřit od 15 let, pod podmínkou že mi to nikdo nesmí prodat do 18 let. Chtěla bych se zeptat, jestli je to pravda? Nebo jestli je to napsané někde v zákoně? Děkuji

Holka, 12 let, 24. června 2018

Ahoj,
nesmí ti tabák ani zadarmo dát. V protikuřáckém zákoně žádná hranice 15 let není, můžeš si ho sama vyhledat a přečíst. Jediné místo, kde je tento věk zmíněný, je u trestů – pokud je tabákem ohrožovaná osoba mladší 15 let, zvyšuje se trest pro pachatele (pro toho, kdo to umožnil) na dvojnásobek.

Samotnému mladistvému kuřákovi trest nehrozí, ten sám sebe trestá dostatečně už tím, že kouří, což mu s velkou pravděpodobností časem způsobí ztrátu fyzické kondice, neplodnost, srdeční choroby a smrt. Budeš-li kouřit, tak případná nezákonnost tvého počínání patří mezi ta menší rizika, mnohem horší trápení ti způsobí vlastní zdraví. I když ti to teď připadá jako příliš vzdálený problém, za pár desetiletí (možná i let) změníš názor.

Kouření

Ahoj Alíku (a kamárádi)
Chci se zeptat. Zkusil jsem už elektronickou cigaretu bez nikotinu a proto je otázka : Jestli mi to může nějak ublížit.
Děkuji za odpověd

kluk, 11 let, 29. května 2018

Ahoj,
elektronická cigareta samozřejmě tvému zdraví škodí. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že co do poškození zdraví je srovnatelná s klasickými cigaretami, jen se liší způsob, kterým zdraví ničí. Výpary z elektronických cigaret například obsahují značné množství rakovinotvorných molekul. Podle provedených výzkumů je u některých elektronických cigaret množství některých jedovatých látek dokonce vyšší než u normální cigarety, nejspíš z důvodu příliš rychlého ohřevu. Je naivní domnívat se, že pokud budeš kouřit elektronickou cigaretu, nijak své zdraví nepoškozuješ. Spíš si polož otázku, proč bys měl vůbec začínat kouřit a co ti kouření přinese. Jde o už dávno přežitý zlozvyk, od kterého upouští čím dál tím víc lidí a pokud s ním začneš, jen sám sebe postavíš do situace, kdy si za pár let budeš velmi pracně a bolestivě odvykat. Zkus se tedy zamyslet nad tím, jestli ti to za to opravdu stojí.
Měj se hezky!
Bára

Kouření

Ahoj Alíku (a spol). :-) Chtěla by jsem zeptat na pár věcí. Kluci od nás ze třídy kouří pravidelně od 10 (plus minus krabičku denně) no a od 12 přešli i na trávu(marihuanu). Marihuanu pálí taky jednou denně a u nás v šatně to vždycky strašně smrdí. Nevím co všechno užívají když opomenu už zmiňované cigarety, trávu a alkohol. Taky mívají takové pytlíčky ve kterých je nějak ten tabák a ty žvýkají a nebo k nim v hodině čuchají. Nevím co by to mohlo být ale vím že jsem si k tomu jednou čichla a trošku se mi zatočila hlava ale jinak to bylo v pohodě. Myslíš si že je to až tak hrozné? Učitelé a všichni to ví ale nic s tím nedělají. Upřímně mě to ani neštve a marihuanu beru už jako "součást života". Chtěla bych se tě na něco zeptat. Nemůžeš odhadnou co by se mi stalo kdybych zkusila cigaretu ?(myslím.tu normální). Myslíš že by mi bylo špatně nebo tak něco? (Je mi 13) Nebudu lhát ale ta dědova krabička od cigaret položená na pračce mě strašně láká....prostě jen to zkusit....A co by se stalo kdybych si dala např. jointa? Jak by mě to ovlivnilo? S marihuanou chci samozdřejmě počkat až budu starší ale musíš pochopit že mě to láká když je všechno tak na dosah ruky.....Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den :-)

holka, 13 let, 24. dubna 2018

Ahoj,
vážíme si Tvé upřímnosti, se kterou píšeš, že bys ráda vyzkoušela cigarety a časem i marihuanu.
Obojí má na tělo a psychiku vliv, proto bychom Ti ani jedno nedoporučovali. Navíc z hlediska zákona je to do 18 let zakázané, takže by ses mohla vystavit i problémům.
Na to, jak by na Tebe účinkovaly, se jen těžko odpovídá, protože každý to zažívá trochu jinak. Po cigaretě by Ti nejspíš bylo nejdřív špatně. Jde o jed, který do sebe kuřák dostává, proto se mu tělo brání a není na to připravené.
Je fajn, že jsi upřímná ohledně toho, co bys ráda zkusila, protože objevování je naprosto přirozená část života. Nicméně přejeme Ti, aby ses drog a cigaret spíš vyvarovala, ušetříš si tak na zdraví, starostech i penězích.

Modrá linka

Kouření

Ahoj.Mám dědu, kterému je 78 let. Celý den kouří a kouří. Je schopen vykouřit i krabičku na den.Nejhorší je, že je na tom závislí. A jeho zdravotní stav se horší.. Co s ním mám dělat? Děkuji

holka, 11 let, 17. března 2018

ahoj,
je hezké, že na dědečka myslíš a záleží Ti na jeho zdraví. Můžeš si s ním o svých pocitech - o své starosti o něj - promluvit a zeptat se ho, zda by nemohl kouřit méně (snížit počet denně vykouřených cigaret) nebo zda přemýšlel o tom, že by zkusil přestat kouřit úplně.

V dnešní době se může dědeček obrátit i na lékaře, kteří se zabývají závislostí na cigaretách, mají k dispozici různé pomůcky i léky, které by ho mohly podpořit v jeho snaze přestat kouřit.

Držíme palce, Vím, co jím

Kouření

Ahoj Alíku,
vadí mi, že kouřím.
Prosím tě, jak se toho zlozvyku mám zbavit?

sarysek33, 3. února 2018

Ahoj z Modré linky,

nepíšeš věk, ani není zcela jednoznačné, zda jsi holka nebo kluk. Je dobře, že chceš přestat kouřit. I když, což samozřejmě víš, je lépe vůbec nezačít.

Pokud se chce člověk zbavit nějakého zlozvyku, první krok je, že opravdu chce. Musí zapojit svou silnou vůli. A cigaretu něčím nahradit. To znamená, že když budeš mít chuť na cigaretu, je třeba se rozhodnout, že si ji opravdu nedáš a přesunout svoji pozornost k něčemu jinému, zaměstnat se něčím jiným. Čímkoli, může to být pokaždé něco jiného. Můžeš si zacvičit, jít vypít sklenici vody, jít se učit, s někým si popovídat, dělat něco rukama. Prostě se nějak zaměstnat.

Přejeme Ti, ať se Ti dobrý úmysl podaří.
Modrá linka

Kouření

Ahoj Alíku, potřebuju pomoct.
Ve třídě už začínají kluci kouřit. Mně to nepřijde tak zlý, ale zkusit to moc nechci. Oni mě do toho celkem nutí, ale nejhorší je, že kouří kluk, který se mi líbí, a on mě právě do toho taky celkem nutí. Asi to zkusím. Rodičům bych to řekla. Vím, že je to nezdravé, ale jednou to zkusit mužů, ne? Chtěla bych se tě zeptat, jak tohle bys řešil ty? Jo a kdyby ses ptal, kde berou ty cigarety, tak to sama nevím. Děkuju moc za pomoc.

Holka 0339, 24. ledna 2018

Ahoj Holko 0339,

nepřijde ti to tak zlý, protože vidíš jen začátek, kdy kuřák sice smrdí jak čerstvě zapálený tchoř, ale vypadá u toho možná sexy. Zkus si představit i ten konec. Je určitá šance, že tebou okoukávaný kluk na následky kouření jednou umře. Třeba na rakovinu plic nebo na infarkt, ve věku, ve kterém by se umírat ještě nemělo 8=

Ale i před tímto temným koncem, před kterým ho možná nakonec uchrání lékařská věda, bude jeho život kvůli kouření horší, než by chtěl. Za cigarety utratí strašně moc peněz – v průběhu let až milion korun 8-o – a nebude je kouřit proto, že mu chutnají nebo že u kouření vypadá jako frajer, ale jen proto, že by se bez nich cítil mizerně. Nebude se moci soustředit na žádnou vícehodinovou činnost, protože ho závislost donutí dělat přestávky na kouření. V mnoha budovách se nesmí kouřit, takže i v mrazu bude muset chodit ven, jen proto, aby nezačal trpět abstinenčními příznaky... a kolemjdoucím bude připadat spíš jako nemocný chudák než jako frajer :-(

Bude mít nažloutlé prsty, budou mu rychleji padat vlasy, bude mít vyschlou pleť, bude se mu hůř dýchat při fyzicky náročnějších aktivitách, jako je třeba chůze do schodů. Sníží si také šanci, že bude mít někdy děti a že bude sexuálně fungovat.

Pokud ti tato vyhlídka přijde zajímavá a chceš trpět podobnými potížemi (přidej si ještě zvýšené riziko potratu), tak si klidně kuř. Myslím, že pokud jsi ochotná to zkusit jednou jen kvůli vlivu party, tak bys nejspíš byla ochotná to zkoušet i víckrát... a jakmile si pak vypěstuješ fyzickou závislost (což trvá u různých lidí různě), máš problém. Pak už tě ke kouření nebude nutit parta, ale tvé vlastní tělo, které si navykne na nikotin. Jen velice málo kuřáků si myslí, že se mají díky kouření lépe (a vesměs všichni si to jen namlouvají), spousta jich nadává na své mladší nerozumné já a chce přestat... a nejde jim to.

Pokud se mě tedy ptáš, jak bych tohle řešil já: rozhodně bych kouřit nezkoušel. Naopak bych se snažil na tvém místě kouření klukům rozmluvit, protože si tím ničí život. Pokud ještě nejsou dostatečně moudří, aby se dokázali zamyslet nad svojí budoucností, mysli na tu svoji aspoň ty.

Řiď se fakty a používej vlastní rozum... O=

Alík

Kouření

Ahoj. Je mi 12 let a už od 11 let kouřím. Nevím jestli s tím mám přestat a nebo ne. Příď tě mi prosím.

holka, 12 let, 2. ledna 2018

Ahoj,
rozhodně přestaň, dokud to jde. Čím déle budeš kouřit, tím větší je pravděpodobnost, že až skutečně budeš chtít přestat, tak to už nepůjde.

Kouření

Ahoj Alíku a ostatní správci, moje máma kouří už 15-20 let. Já nechci o mámu přijít. Na chatě mi slíbila, že nebude doma kouřit, ale stejně kouří. Nevíte, jak s tím přestat?
Díky JosefNeoral12

JosefNeoral12, 12 let, 23. prosince 2017

Ahoj Pepo,
oceňuji, že jsi již v nízkém věku pochopil, že jde opravdu o život, nikoliv jen o smradlavý zlozvyk.

Na zdolání vlivu návykových látek u některých lidí nestačí jen silná vůle. Občas se sice najde kuřák, který si řekne „tak a končím“ a fakt mu to vyjde, ale pro většinu kuřáků jsou abstinenční příznaky tak nepříjemné, že boj s nikotinem časem vzdají. Nikoliv proto, že by byli slabí, ale proto, že chemie v jejich těle je prostě silnější.

Existují už poměrně účinné léky, které s odvykáním pomáhají. Na první pohled vypadají sice draze, ale kouření je v dlouhodobém měřítku mnohem dražší. Představ si, že za těch dvacet let mohla tvoje máma prokouřit třeba půl milionu korun... co je proti tomu pár tisíc za jednorázovou odvykací kúru? Znám několik vyléčených kuřáků, kterým prášky pomohly.

Zkus tedy své mámě doporučit, aby oslovila lékaře, nebo aby se přeptala v lékárně. Není to neřešitelný problém, který si musí vybojovat sama.

Kouření

Ahoj Alíku...Je mi 14 let a chci si pořídiť Vape, jelikož já opravdu nevidím rozdíl v tom jestli začnu Vapovat teď nebo až za pár let . Proto se chci zeptat jaký je v tom rozdíl jestli budu Vapovat teď nebo až v 18. ( Kromě toho že je to od 18 legální to vím ) Děkuji předem za odpověď

Ahoj,

jaký je rozdíl v tom, vapovat už nyní, ve 14 letech, nebo v 18 letech? Rozdílů je hned několik.
Tak za 1. kdybys vapoval už nyní, jedná se podle našich zákonů o trestný čin, za který jsou odpovědní nejen Tví rodiče, ale zejména ten, kdo by Ti vapování umožnil, a takový člověk by mohl být volán k zodpovědnosti a potrestán, policie tyto záležitosti bedlivě sleduje. Pozor, od 15 let už neseš část odpovědnosti i Ty.
2. Jedná se o činnost, která škodí zdraví. Nezletilí jsou před takovou činností chráněni zákonem, zatímco zletilým už je dáno k úvaze, zda si hodlají sami ničit své zdraví. Přece jenom v 18 letech má mít člověk víc rozumu než ve 14 letech, ale vždy to tak není.
3. Vapování stojí nějaké finance a v Tvém věku ještě nemůžeš vydělávat.
Podrobným rozborem bychom asi našli ještě další důvody, zkus o tom uvažovat ale i Ty sám.

Přejeme Ti příjemný podzim.
Modrá linka

Kouření

Dobrý den, vím, že už jsem na tuto poradnu stará, ale potřebuji poradit. Jak si mám znechutit kouření? Vždy mi to smrdělo a opovrhovala jsem lidmi, kteří kouří. Ale asi před půl rokem zkusila vodní dýmku. Kamarádi mě dlouho přemlouvali, tak jsem to zkusila jednou potáhnout. Nijak mi to nechutnalo, ale líbil se mi to vydechování vzduchu. Často přemýšlím proč lidé kouří a tak, když jsem byla na srazu se ZŠ, kde většina kouří, zkusila jsem to taky. Vykouřila jsem 3 cigarety a kouřila vodnici. Všem tvrdila, že kouřím už dlouho. (Měli mě za šprtku, tak jsem chtěla ukázat, že jsem se změnila) Byla jsem opilá, takže jsem si chuť cigaret nepamatovala. Od té doby jsem na kouření stále myslela. Asi za měsíc jsem šla na diskotéku s těmi bývalými spolužačkami a kouřila jsem znovu. Cigarety mi teda přišly horší než vodnice, po které se příjemně zatočila hlava, když jsem nasávala dlouho. Jednou, když nebyli naši doma, kouřila jsem v pokoji, bála jsem se, že někdo přijde a tak mi to vůbec nechutnalo. Myslela jsem, že jsem si to konečně znechutila, ale stále na to myslím. Když jdu po městě, ráda čichám vůni z cigaret ostatních lidí a chtěla bych si taky zapálit. Svědomí mi zatím nedovolilo koupit si cigarety a kouřit. Co kdyby mě viděl někdo ze současné školy nebo to cítili rodiče. Co mám udělat, abych nechtěla kouřit. Bojím se, že až mi bude 18 tak začnu :(
Omlouvám se za dlouhou zprávu a moc vám děkuji za odpověď

holka, 17 let, 26. října 2017

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, který pokládáte s důvěrou. Dospívajícím od 15 let vykáme, budu tedy vykat i Vám. Jak si znechutit kouření? Myslím, že jste na dobré cestě, docela se snažíte. Strach a obava z příchodu rodičů, z objevení toho, že kouříte, občas si uvědomit, na návštěvě u kuřáků, jak celý byt včetně záclon, závěsů i oblečení páchne, naštěstí v hospodách už se nekouří, o následcích kouření se dost mluví a jsou známé. To je přesně to, co by Vám mělo kouření znechutit. Těžké zdravotní následky. Velký problém tohoto varování ministra zdravotnictví a dalších spočívá v tom, že jak jsme každý jiný/á, každý/á má jiné potíže a někdo třeba žádné. Další problém je, že tyto zdravotní potíže přichází plíživě, až po delším čase, nikoliv ihned, což by mnohé zabrzdilo. Nad tím, co bude za 20, 30 let každý mladý mávne rukou, ale to není dobré. O své zdraví (a každý trpící nemocný to dobře ví), je třeba pečovat dlouhodobě, stále. Hodně pohybu na čerstvém vzduchu, dostatek tekutin, omezit sladké, slané, tučné, atd, atd. Je možné si o všem - z obecného hlediska - pohovořit s rodiči, učiteli, výchovnou poradkyní, svým praktickým lékařem, přečíst si odborné publikace, kde najdete odpověď i na svou otázku. Pochopitelně ji můžete najít i v protikuřácké poradně, což by u Vás ale dle mne bylo předčasné, ji navštívit. Jste ve stádiu experimentu, což k dospívání patří, a je to tak přirozené, zkoušet a okusit zakázané "ovoce". Ovšem na druhé straně naše zákony nezletilým zakazují podávat jak alkohol (píšete, že jste byla opilá), tak i cigarety. Jedná se o trestný čin, to také není možné brát na lehkou váhu. Na ještě nevyvinutý, nezralý organismus působí totiž alkohol i nikotin mnohem drastičtěji nežli u dospělých lidí, kteří by si navíc důsledky svého jednání měli dobře uvědomovat.

V Británii se snažili školáky odnaučit kouřit dost drasticky. Po absolvování osvěty, kdy si dotyční museli sáhnout na plíce, prolezlé rakovinou, se ale opravdu na škole výskyt kuřáků minimalizoval, zabralo to. Je možné se také podívat na statistiky, které hovoří jasně, nekuřáci jsou významně zdravější a žijí déle a zejména hodnotněji než kuřáci. Bohužel i dost lidí, kteří jsou na vozíčku, přišlo o své končetiny nikoliv po úrazu, ale často díky kombinaci cukrovky a kouření, které ucpává cévy, až jsou neprůchodné a přestanou přinášet výživu. Je také možné, vyhledat v rámci prevence filmy, které ukazují, jakou škodu napáchá už jen jedna jediná cigareta v organismu nebo jak se "tváří" plod těhotné kuřačky, když ta potahuje z cigarety. Plod se brání, kroutí, odmítá nikotin v krvi přijmout.

Přejeme Vám správné rozhodování na Vaší cestě.
Modrá linka

Kouření

Ahoj, tenhle dotaz bude ohledně kouření..
Moje kamarádka začala kouřit a já kouření úplně nesnáším.. Nevadí mi když někdo jako kouří ale když je u mě a já to cejtim tak to úplně nesnáším.
Té kamarádce je 13 let a když sem se jí zeptala proč kouří tak mi řekla že kouří její kamarádi a ona jediná ne....
Celé prázdniny sem byla na čerstvém vzduchu kde nikdo nekouril,přijedu autobusem do školy a po cestě potkám tak 10 lidí kteří kouří.. Je to hrozný. Co mám dělat s tou kamarádkou?? Vadí mi jen ta vůně cigarety a když si ona přede mnou zapálí tak umřu :)

Ahoj,
úplně chápu tvoje pocity ohledně kouření a samozřejmě máš právo na to, aby ti cigarety vadily a nechtěla jsi, aby někdo v tvém okolí kouřil. Kromě toho, že je ti to nepříjemné, i pasivní kouření ti může poškodit zdraví.
Samozřejmě můžeš zkusit kamarádku přesvědčit, že začít kouřit jen kvůli tomu, že kouří všichni její kamarádi, je nesmysl, ale je jen na ni, jestli tě poslechne nebo ne. Pokud bude chtít dál kouřit, nic s tím nenaděláš. Ona sama si musí srovnat v hlavě, co je pro ni dobré a co nikoli.
Ale rozhodně můžeš trvat na tom, aby nekouřila v tvé přítomnosti. Na rovinu jí řekni, že je ti to velmi nepříjemné a nechceš, aby ti ničila zdraví. Domluvte si pravidla, že pokud si bude chtít zapálit, odejde od tebe pryč, abys nemusela dýchat cigaretový kouř. Samozřejmě z ní i tak budeš nejspíš cítit cigarety a potom už záleží jen na tom, jestli jsi ochotná to v této míře tolerovat, nebo s ní raději přerušíš styky.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kouření

Ahoj, Modrá linko.
Před necelým rokem jsem poprvé ochutnala od spolužačky cigaretu a od té doby si vždycky jednu dám když je příležitost. U nás ve třídě kouří skoro všichni, takže se jim úplně vyhnout nemůžu. Nejsem na nich zatím moc závislá ale bojím se, že časem budu. Od 3. Třídy Mám problémy se štítnou žlázou. Jednou jsem se sestrou kouřila ve 3 hodiny v noci na balkoně. V ten den jsem byla objednaná na kontrolu žlázy. Po tom, co jsem tu cigaretu vykouřila mě začalo trochu bolet v krku a v nemocnici mi na tom bolavým místě dělali ultrazvuk.
Docela se bojím, že se na to přijde.
Nemáte nějakou radu ?
Děkuju :)

holka, 14 let, 28. srpna 2017

Ahoj,

rada je poměrně jednoduchá. Prostě nekouřit. Že kouření škodí zdraví se ví už dávno, ostatně varování nechybí ani na krabičkách s cigaretami. Je určeno zejména dětem, dospívajícím a mladým lidem, kteří si ještě neuvědomují obrovskou cenu zdraví, protože většina z nich nemá žádné dlouhodobé zdravotní potíže. Zdraví je to nejcennější, co vůbec máme, tak si ho musíme chránit. Mezi prevenci mnoha zlých nemocí patří nekouření a vyhýbání se pobytu v zakouřených místnostech. Existují návodné osvětové filmy v rámci prevence, které zachytily to, co se děje v našem těle po vykouření jedné cigarety, našim buňkám, zatím zdravým, se kouření ani trošku nelíbí. A ve tři hodiny ráno máš spát, spánek je další věc, která je nutná pro vývoj ogranismu. Každý ví, co se děje, jestliže celou noc nespí, spí mizerně nebo přerušovaně, jak bývá ráno znaven, jak mu to nemyslí, jak se cítí těžkopádný, malátný...

Na to, že jsi před vyšetřením vykouřila cigaretu se vyšetřením ultrazvukem nepřijde, časem se ovšem na to, že kouříš, stejně přijde. Kromě toho, že cigarety velmi ubližují Tvému zdraví, strašně páchnou. Jistě už jsi viděla po zdech nápisy: Vypadni, kuřáku, smrdíš. Další důvod, proč nekouřit. Zápach je pak všude, v našich vlasech, nehtech, oblečení, je těžké se ho zbavit. Ale neměla bys přestat kouřit kvůli strachu a obavě, že se na to přijde, měla bys být zodpovědná za své tělo, mít je ráda a starat se o ně, a proto chtít přestat experimentovat s cigaretami. Kvůli sobě a svému zdraví.

Přejeme Ti úspěch v péči o své tělo.
Modrá linka