Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kouření

  Ahoj, moje mamka kouří, už asi 10+ let.. Zjistila jsem si více informací, a rozhodla jsem se koupit Nicorette Spray. Mohlo by jí to aspoň trochu pomoct. Problém je, že je to dostupné je to pouze v lékárnách, a já nevím, jestli bych to mohla sama koupit..
  Díky za odpověď :)

  holka, 12 let, 22. srpna 2019

  Ahoj!

  Je hezké, že se zajímáš o to, jak mamce pomoci. Máš pravdu, že sprej je sehnání v lékárnách a kuřáci ho během odvykání používají. Každý kuřák je ale trochu jiný a vyhovuje mu něco jiného. I kdyby si sprej koupila, nemusel by mamce nakonec pomoci. Mysli navíc na to, že tě bude stát peníze, proto je důležité vědět, jestli by ho využila.

  Nejlepší je si s ní o tom promluvit. Můžeš jí říct, co si zjistila. Důležité totiž je, aby se pro odvykání rozhodla ona sama. Pokud by potom chtěla přestat, dej jí číslo na Národní linku pro odvykání kouření - 800 350 000. Tam přímo s odborníkem sestaví plán, jak na to. Možná to mamka zvládne bez spreje, nebo bude potřebovat něco jiného.

  Držíme ti palce,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj Alíku, jen jsem se chtěl zeptat, mohla by mojí matce něco udělat policie nebo tak, kdyby mi koupila vape (e-cigaretu) bez nikotinu? Díky za odpověď!

  kluk, 13 let, 13. července 2019

  Ahoj,

  žádný tabákový výrobek, ani vapo bez nikotinu, se nesmí dostat do rukou dětem pod 18 let. Tvoji rodiče mají povinnost se starat o tvoje zdraví a tím, že by ti cigaretu dali, tohle v zásadě porušují. Kdyby u tebe pak někdo e-cigaretu našel, tak se to většinou první řeší se školou a případně sociálkou.

  Díky za otázku a měj se fajn!
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj Alíku a spol. Už asi týden mě bolí jakoby na levé straně u žeber pod prsem, bolí mě to když se protáhnu a při velkém nádechu, bojím se, že to bude něco vážného protože už od 11 let kouřím, teď to budou dva roky, ale přibližně jen 1 cigaretu za 4 dny. Když zatím dech, tak tam cítím, jakoby mě něco šimralo, nebo jakoby trochu vibrovalo, ale bojím se jít k doktorovi a říct to mamce :(

  holka, 13 let, 6. června 2019

  Ahoj!

  My Nekuřátka nejsme lékaři, ale máme o tebe strach. Pokud tě něco takhle dlouho bolí, určitě s tím za lékařem jdi!

  Je těžké říct, jestli tě to bolí kvůli kouření nebo ne. Kouření cigaret ale určitě tvému zdraví škodí, ale hlavně způsobuje i závislost. Takže pro tebe jednou může být velmi složité přestat. U dětí v tvém věku stačí dokonce 1 cigareta týdně k tomu, aby se závislost objevila.

  Mamce a panu doktorovi bys to říci měla, ale chápeme, že máš strach. Můžeš jim popsat to, co tě bolí. Pak už je to na tobě, ale pokud o kouření s mamkou a doktorem mluvit nebudeš, je pak těžké pomáhat, věříme, že by měli pochopení!

  Držíme palce,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj
  Chodim s jednim klukem.Jsme taky dobrý kamarádi a občas si spolu jentak povídáme.A ve třídě se začalo říkat že ten kluk kouří.Ale mně připadá že je úplně normální a mám ho pořád ráda.Jestli kouří tak co mu mám říct (Já na něj nechci být zlá jako byli ostatní holky.)??
  Děkuju za odpověď Ťapka_CZ

  holka, 11 let, 6. května 2019

  Ahoj,

  můžeš si s kamarádem o kouření promluvit. Můžeš se mu svěřit, že ho máš ráda, ale že máš o něj strach kvůli tomu, že kouří. Společně se můžete podívat na webové stránky www.nekuratka.cz nebo www.bezcigaret.cz, kde se o kouření dozvíte víc.

  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj,
  Můj táta před několika dny začal kouřit místo normálních cigaret elektronické cigarety HEETS a k tomu, aby je zapálit používá nějakej přístroj. Mě by zajímalo proč ten přístroj používá a co by se stalo, kdyby tu cigaretu zapálil normálním zapalovačem.. :D

  Předem díky za odpověď.

  holka, 14 let, 28. dubna 2019

  Ahoj,

  HEETS, o kterých mluvíš nejsou klasické cigarety (i když vypadají jako krátká cigareta) ale náplně do zařízení na zahřívaný tabák (známé většinou pod obchodním názvem IQOS). Tento přístroj se používá ke kouření tabáku, který je v náplni.

  Kdyby se náplň (HEETS) zapálila klasickým zapalovačem, tak by shořela. Není určená k zapalování, ale k zahřívání, ke kterému slouží ten zmiňovaný přístroj.

  Kouření

  Ahoj Alíku.
  Ve 3.třídě v 10ti letech jsem zkoušela potají tátovou elektronickou cigaretu a hned mi zní bylo blbě a točila semi hlava. Pokaždé, když můj táta kouří normální cigára v místností na zahradě, kde já zrovna sedím tak když čuchám kouř dělá se mi z něj špatně.
  Myslíte, že když můj táta kouří a mamka nekouří, tak budu kouřit taky až budu dospělá nebo ne ? Prosím o odpověd

  Eliška.15 let, 24. března 2019

  Ahoj Eliško,

  díky za tvojí otázku! To, že ti je z cigaretového kouře je úplně normální. Pokud ti dělá hodně špatně, zkus se mu vyhýbat, nebo v místnosti, kde se kouří třeba otevři okno.

  Rozhodnutí, zda budeš kouřit v dospělosti, je hlavně na tobě! V České republice většina lidí nekouří. Je přirozené, že tě lákalo např. elektronickou cigaretu vyzkoušet, ale dávej pozor - nikotin v cigaretách je velmi návykový. Dospělí lidé, kteří nyní kouří většinou také začínali s pár cigaretami, ale potom už se jim vytvořila závislost. Pokud ti někdo, třeba nějaký kamarád, cigaretu v budoucnu nabídne, vždy mysli na to, žeje to tvoje volba a můžeš cigaretu odmítnout a být celý život nekuřákem!

  Měj se hezky,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj Alíku a spol. Včera jsem zkusila od kamarádky vape bez nikotinu a bojím de že to mamka zjistí. Nevíte jestli neexistují nějaké testy na vape kde by zjistila, že jsem to zkusila ? Myslím něco jako třeba testy na alkohol drogy atd. Děkuji

  holka, 13 let, 6. března 2019

  Ahoj!
  Chápu, že můžeš mít teď strach, jestli se mamka o kouření nedoví. Pokud jsi ale vape (e-cigaretu) pouze jednou vyzkoušela, nepůjde to nijak zjistit.

  Na druhou stranu je někdy lepší jít s pravdou ven a promluvit si s rodiči o tom, co se děje, když jste s kamarády venku. Navíc pozor, i vape bez nikotinu může při dlouhodobém užívání způsobovat zdravotní potíže, závislost a je povolené až od 18ti let.

  Měj se hezky, Nekuřátka zJules a Jim

  Kouření

  Je normální kouřit nebo vapovat v 15 letech? Já jsem si občas zakouřil ale závislost na mě neleze je to dobře? Poraďte

  kluk, 15 let, 9. prosince 2018

  Ahoj, díky za tvůj dotaz!
  Ačkoliv se může zdát, že je to poměrně časté, normální to není. Dětský mozek je velmi citlivý, a pokud někdo kouří i třeba jen jednou týdně, ale pravidelně, může se u něj už vypěstovat závislost. Je dobře, že nad tím přemýšlíš! Kouření a vapování může být lákavé, ale kromě závislosti s sebou přináší i další rizika - jako třeba zdravotní následky.
  Měj se hezky, Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj, jo je divné, že píšu a je mi 9, ale mám problém, ten problém je, že moje mamka kouří a já mám problémy s dýcháním. Mamka už mi dlouho slibuje, že přestane a pořád nic .

  holka, 9 let, 28. listopadu 2018

  Ahoj,

  bohužel to, jestli mamka bude kouřit nebo ne, je na jejím rozhodnutí. Kdyby se rozhodla přestat, může zavolat na Linku pro odvykání kouření, kde jí s odvykáním pomohou. Číslo je 800 350 000 a zavolat může každý všední den od 10 do 18 hodin.

  Je důležité, aby ses chránila před vdechovaním zakouřeného vzduchu, protože tvoje problémy s dýcháním mohou být způsobené právě tím. Zkus poprosit mamku, ať chodí kouřit třeba ven, aby ses nenadýchala kouře.

  Kdyby tě ještě něco napadlo, zase napiš.

  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj. Promiň, že pislu zase, ale potřebuji poradit. Lidi u nás ve třídě začali kouřit elektronické cigarety. Učitele ani jejich rodiče o tom neví. Bojim se, že mi nabídnou a budou se mi smát když odmítnu. Nechci to zkusit ani za nic. Staci že jsem pasivní kuřák. (Táta s dědou mi čudí pod nos i když jim rikam ať přestanou.) Ale Já se bojim, že začnou kouřit i moji blízcí přátele. Mam ve třídě dvě kamarádky a myslím, že kdyby jim nabídli asi by to neodmitly. Bojim se, že by je to nějak změnilo. Taky alkohol. Co když to ochutnam a bude mi to chutnat? Na jednu stranu zkusit to mi přijde zajímavý, ale je to ilegální a poškozuje to zdraví. Je to prostě hnus. Ale když jsem mezi spolužáky najednou jsem jako mimo svoje vědomí. Směju se a ta touha. Ta touha po popularitě. Vím, dokázala bych to. Bavila bych se s ostatními o klucich. Už v 15 bych se s někým vyspala,zkusila bych cigarety, trávu, extázi. Takhle by se to vyvíjelo. Těhotenství v 17. Potrat. Rozchody, porno, drogy... Nedodělala bych školu. Smrdela bych po trávě a postavala na rohu ulice. Jako ti teenageři co vídam cestou do školy. Nikdo tak nechce zkoncit. Ale stane se. Když sedim v lavici je to ok. Bavím se s tema dvěma kamarádkama. Je to ok. Ale pak. Přichází populární část třídy. Nebaví se s mými kamarády. Jen se mnou. Je to jako když mořský panny lákají námořníky do vody. Jenže v tu chvíli to nevím. Jsem paralizovana. Divaji se na me kluci. Libim se jim. Liší se jim moje tělo. Cítím Hezký pocit v hlavě. Představuji si jake by to bylo je líbat. Predstavuju si to i s holkami. Jsem v neuroze. Paralizovana popularitou. Az doma mi dojde co jsem mohla udělat. A zhoršuje se to. Když jsem v Te neuroze byla bych schopna líbat se s nimi. A Bojim se, že i něco více. A taky to kouření. A drogy. A výtržnictví. A vandalismus. Bojim se, že to nebudu moc ovládat. Že se to prostě stane. Pak si to budu vyčítat, ale bude pozdě. Zdrogovana, opila a na krku budu Mít cucflek ani nebudu vědět od koho. To by se stalo. Vím to. Pak přijdu o ty normální kamarády. Budu žit. Chodit na disko i kouřit a pit. To co dělají oni. Já se toho prostě bojim. Že udělám nějakou hloupost. Že začnu a pak už nepůjde přestat. Co mám dělat? Jak se toho vyvarovat?

  holka, 13 let, 2. listopadu 2018

  Ahoj,
  oceňuji, že zodpovědně uvažuješ nad způsobem chování svým a svých spolužáků a dokážeš domyslet důsledky toho, když člověk něco přežene, stane se např. závislým. Zároveň to však přerůstá v úzkost, která Tě svazuje a žiješ tak ve strachu, abys něčemu z toho špatného nepodlehla. Bojíš se ztráty kontroly nad svým chováním.

  Vyvarovat se tomu můžeš např. posílením vlastní sebedůvěry, disciplíny, vůle. Aby sis byla jistá, co opravdu chceš nebo nechceš, nastavila si osobní hranici, za kterou i přes lákání ostatních nepůjdeš, protože vnímáš, že by Ti to neprospělo. Na tom můžeš pracovat např. se školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte. Svěřit se se svými obavami můžeš také nějaké učitelce, ke které máš důvěru. Podpořit Tě můžou i rodiče nebo kamarádka. Můžeš si promluvit také s těmi, kteří Tě lákají, dát jim najevo, že je Ti to nepříjemné a že chceš žít jinak, než oni. Na tom není nic špatného a je důležité stát si za svými postoji, které nás chrání před něčím škodlivým.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kouření

  Ahoj mam dotaz na kouření všichni ze třídy kouří ale já ne je jim 14 - 15 let mají elektronky mě by zajímalo jak je mohli sehnat? Na inetrnetu? Nevim jestli mam začínat elektonka se nezdá být špatná už jsem i přenějšlel o koupě ale nevim kde mam začít? Nebo kde ji sehnat? Poraďte děkuji Alíku

  kluk, 15 let, 3. října 2018

  Ahoj,
  ty především nemáš co kouřit. Dokud ti není 18 let, je ti kouření zakázáno. A jestli tvoji spolužáci kouří a tím si ničí zdraví a pěstují závislost, je to hlavně jejich problém a ty by ses měl starat o to, jak nezačít, a nikoli jak začít.
  A s elektronickými cigaretami rozhodně taky nezačínej. Elektronické cigarety lze doporučit jako náhradu cigaret dlouholetým silným kuřákům, kteří jsou tak strašně moc závislí, že nejsou schopni s kouřením opravdu přestat, ale rozhodně je nesmysl, aby s elektronickými cigaretami začínal někdo, kdo nekouří. A dokud ti není 18, máš zakázané i elektronické cigarety a ani v prodejně ti je nesmějí prodat, ani náplně do nich.

  Kouření

  Ahoj Alíku a spol. Moje kamarádka je závislá na cigaretách už dva roky, ale nechce to říct rodičům a já jim to taky nechci říkat protože sem jí slíbila že to nikomu neřeknu. Jak se toho má zbavit ? Co má dělat dál ? Děkuji.

  holka, 12 let, 22. srpna 2018

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že chce kamarádka s kouřením přestat - tedy pokud to chce ona a ne jenom Ty. Jestliže kamarádka sama o sobě nechce, potom Ti zbývá jen to, že s ní o tom budeš mluvit, případně to i přes svůj slib rodičům sdělíš. Nebo někomu ve škole. Pokud jde o zlozvyky a závislosti, je třeba pevné rozhodnutí přestat a silná vůle. Vždy, když má člověk chuť na to, čeho se chce zbavit, je potřeba si říct, že to neudělá a soustředit se v tu chvíli na něco jiného. Třeba si jít zacvičit, zpívat, malovat, navlékat korálky, jít si s někým popovídat. Jakkoli se zaměstnat. Pokud to kamarádka takto zkusí, bude to důsledně dodržovat a bude pevně rozhodnutá, že chce s kouřením přestat, může se jí to podařit. Jestliže se jí to však nepodaří, je třeba, aby se obrátila na někoho dospělého, ať už na rodiče či školního psychologa - ten však má povinnost sdělovat rodičům důležité věci, které se jejich dětí týkají. Musely byste tedy nejprve nějakou obecnou otázkou u něj zjistit, zda by na tomto mohl s kamarádkou pracovat i bez vědomí rodičů či nikoli.

  Přejeme prima léto Tobě i kamarádce.

  Modrá linka

  Kouření

  Ahoj Alíku a spol. Moje kamarádka kouří už druhý rok, ale kouří jen jeden měsíc v roce. Za měsíc jde na odběr krve. Mohli by to zjistit že kouří ? (Kdyby jo, tak co by se stalo ? Jakože jestli by to řekli rodičům).

  holka, 12 let, 3. srpna 2018

  Ahoj,
  to, že kamarádka kouří by z běžného rozboru krve zjistit neměli. Obzvlášť taky proto, že budou v krvi hledat přítomnost jiných látek (souvisejících s důvodem, proč jí krev budou brát). Nicméně pokud je kamarádka mladší 18 let, kouřit by neměla, což nejspíš víte. Kdyby někdo zjistil, že kouří, měl by to říct rodičům, aby jí pomohli s kouřením přestat, protože je hodně to nezdravé, obzvlášť v nízkém věku.

  Přejeme hezké léto.
  Modrá linka

  Kouření

  Ahoj aliku,
  Byla jsem na tabore a kluci 14-15let tam meli vodárnu a kourili, bojim se ze mi taky nabídnou, jak to mam odmitnout? Ja nechci kourit a bojim se ze me to toho budou nutit!

  holka, 12 let, 12. července 2018

  Ahoj,
  nikdo na světě tě nesmí nutit k tomu, abys kouřila. Dokonce ti to do tvých osmnácti let nesmí ani nabídnout. A odmítnutí rozhodně není slabost, ale naopak projev silné vůle a vyzrálé osobnosti. Zkrátka jim jasně řekni, že o kouření nemáš zájem. Nemusíš vysvětlovat své důvody. Je to zkrátka tvůj názor, máš na něj právo a nemusíš ho nikomu odůvodňovat. Navíc asi nemusím zdůrazňovat, že tvoje odmítání kouření je mnohem vyzrálejší než slepé následování party jen proto, aby člověk nevyčníval a byl „in.“ Buď ve svém odhodlání pevná.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kouření

  Ahoj Alíku a ostatní. Asi už půl roku mám pocit furt do něčeho mlátit, ale vůbec nevím proč. Nic vážného se mi nestalo. Akorát mám asi rok deprese z toho, že jsem ochutnala trávu. Prostě si to pořát vyčítám, jsem smutná atd. Chtěla bych se zeptat, jak toto mám vyřešit? Děkuji.

  holka, 12 let, 6. července 2018

  Ahoj,
  moje rada se ti moc líbit nebude, ale uleví se ti. Promluv si s maminkou (nebo s tatínkem, pokud si s ním rozumíš více). Vysvětli, že jsi byla zvědavá a jednou jsi to zkusila. Uveď, jak je to dlouho a od té doby jsi toto již nikdy neudělala. Rodiče tě mají rádi a záležím jim na tobě. To měj na paměti.