Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Kouření

Ahoj Alíku a Modrá Linko, mám strach o moje dvě kamarádky... Tak jedna ukradla svému tátovi cigaretu a pak spolu kuřily. Druhá toho nechala ale ta první kouří: Prý vždycky zapálí cigaretu a vyhodí ji z okna:( Mám o ni strach. Měla bych to někomu říct? Ona by se mnou přestala kamarádit. Mám samo i jiné kamarádky a ty o tom vědí... Tvá Žanda

Žanet (11), 24. června 2013

Ahoj Žanet,

je pěkné, že máš starost o kamarádku, která kouří. Kouření opravdu velmi škodí. Poškození zdraví je velmi záludné tím, že to, co se odehrává v těle, zprvu nevidíme, ale každá cigareta se "podepisuje" na stavu našich cév a celého těla. Tyto změny ale nastanou až v pozdějším věku a nad tím, bohužel, skoro každý mladý mávne rukou - proč by se zajímal o to, co s ním bude ve čtyřiceti, padesáti letech.

Můžeš kamarádce říct, že máš o ni obavu. Nevím, zda je tak stará jako Ty, každopádně za její zdraví a bezpečí odpovídají její rodiče. Můžeš si o tom povykládat doma se svými rodiči. Zeptat se jich na jejich názor, jak to mají oni, zda by byli rádi informováni, kdybys Ty byla v kůži některé z těch kamarádek, a taky na to, co by Ti teď poradili. Můžeš si na internetu spolu se svými rodiči najít nějaké informace o účincích kouření a kontakt předat svým kamarádkám. Nebo vystříhnout nějaké články z časopisů, takové osvěty je kolem nás všude spousta. Samozřejmě jí můžeš zdůraznit taky to, že hořící cigareta, vyhozená z okna, může způsobit požár. Pokud zvážíš rizika, a nic jiného nezabere, můžeš nakonec informovat i rodiče té kamarádky, která kouřit nepřestala, ovšem chápu, že by mohly toto Tvoje jednání brát jako zradu. Můžeš jí dopředu vysvětlit svůj přístup a proč si myslíš, že by to její rodiče měli vědět. Dopředu bys měla zvážit, co je pro Tebe důležitější, zda zdraví kamarádky či kamarádství, volba není jednoduchá, ale věřím, že s podporou rodičů to zvládneš. Je důležité nebýt se svými myšlenkami sama. Kamarádky by měly od Tebe slyšet, jaký máš názor na kouření a vědět, že máš o ně strach. Pak třeba i pochopí Tvé jednání. Je však na každém, zda si varování druhých lidí vezme k srdci, protože je bohužel možné, že i přes Tvou snahu si bude dělat to, co chce.

Přejeme Ti jen pěkná kamarádství.
Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

Ahojky alíku, Mám problémy s kouřením ale musíš mi stihnout odpovědět do 15:33 dnes Takže jdu na visvětlování: začalo to tak že Skusil jsem elektronickou a ta mi nesedla tak jsem skusil falešnou ta bila docela dobrá a nakonec jsem skusil pravou:-/... takhle to začalo:-//. Poradíš mi jak mám přestat? Pokuď to přestane na mé závislosti tak di 5dekuju ale jestli to nepomůže tak nevim... Odpověď zadílej do dnes 15:55 já jinak nemám čas:-/. Filip

Filip 7 až 8let - a kouření, 23. června 2013

Ahoj Filipe,
ve Tvém případě je na kouření mimořádně brzy. Přečti si článek Začít kouřit dovede kde kdo. Ale přestat?

Pokud chceš normálně růst a vyvíjet se, přestaň kouřit. Musíš chtít sám, nikdo jiný Tě nedonutí, záleží na Tobě. Pokud rodiče tolerují to, co děláš, obrať se s prosbou o pomoc na svou učitelku, školního poradce, lékaře.
Držím Ti palce, abys s kouřením přestal Alíkova kamarádka Bája
Kouření

Ahoj Alíku, mám výčitky ke kouření... Muj brácha (18let) má 3 kamarády a jden znich 14 let kouří asi od 12 a bracha taky kouři jenom snim a ty jeho kamaradi se taky naučili kouřit. parkrát sem šla snimi ven a nabídli mi cígo ja prvne rekla ne ale pak jo a pak sme chodili castej za den sem mela asi 3 cíga ale vzdicky jen o vykendu ,,,,,, ted se snimi nebavím a mám včitky pročččč??? prosím vás jak se mam zbavit tech výčitku ??? skryjte to at to nidko nečte dekuji

Pariska 12 let, 17. května 2013

Ahoj Parisko,

začnu od konce. Skrýt Tvé řádky nemůžeme, píšeš na server Alíka a tam jsou daná pravidla, která sis mohla prostudovat před tím, než jsi nám napsala svůj dotaz. Na Alíkovi se dotaz i s odpovědí vždy vyvěsí a přečíst si ho může kdokoliv. Pokud chceš poslat dotaz anonymně, musíš poslat svůj e-mail na některou z internetových linek důvěry, která pak odpoví jen Tobě a nikdo jiný to číst nebude. I naše Modrá linka má svou internetovou poradnu, vše se dozvíš na www.modralinka.cz

Kouření není zdravé, zdraví opravdu velmi poškozuje. Háček spočívá v tom, že se tak nestává ihned, i když velké změny se v těle odehrávají už při první cigaretě, cévám se kouření vůbec nelíbí, stahují se a postupem času na nich přibývá změn, ale na zdraví se to projeví až později a bohužel se ve 12 či 18 letech každému zdá, že nikdy nebude starý, že je to až za dlouhou dobu, kam ani nedohlídne, a že na tom tedy až tak nezáleží. Ve stáří si pak často své kouření vyčítá.

Výčitky jsou Tvé myšlenky a své myšlenky změnit můžeš. Stačí myslet na něco jiného, rozptýlit se nějakou zábavnou prací, tvořivou činností. U myšlenek, které se Ti nelíbí, nemusíš setrvávat, můžeš je přejít. Jak přišly, tak i odejdou, nebudeš-li je stále sama pitvat. Také si můžeš říct, že co se už stalo, to se nemůže odestát a k minulosti v negativním smyslu se nemá cenu vracet. Z minulosti, z chyb, má smysl se poučit. Pokud tedy teď už víš, že kouřit nechceš, můžeš příště zase cigaretu odmítnout nebo se té partě vyhnout.

Můžeš si o tom všem také promluvit s rodiči, i jim bylo kdysi dvanáct let a myslím, že i tajné kouření poznali na vlastní kůži. Nebo se pobavit s někým jiným. Svým praktickým doktorem, školním psychologem, třídní učitelkou, vedoucím kroužku, sousedkou, to záleží na Tobě, ke komu máš důvěru.

Přejeme Ti, ať svůj plán nekouření nevzdáš.
Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj aliku a ostatni ja vim ze uz tu ten dotaz byl,ale porad bych chtela jen skusit *** a zakourit si (jen napr:natahnout),ale vim ze nesmim jak se toho mam zbavit abych uz to nechtela ?(ale nikomu to rikat nechci)

anonymka 12let, 28. ledna 2013

Ahoj,
nejsem si jistá, co znamenají tři hvězdičky (můžu se jen domýšlet), stejně tak se jen domnívám, že píšeš o kouření cigaret. Je fajn, když si ve svých pochybnostech hledáš nějakou radu. Často se stává, že člověk moc dobře ví, co by měl a co by neměl, ale často je tam i touha zkusit něco nového, zakázaného, zjistit, jaké je to ve skutečnosti. Myslím, že s takovými rozhodováními se budeš v životě setkávat často, budeš muset volit co ano a co ne, do čeho jít a čemu se opravdu raději vyhnout. Někdy pomáhá zvážit plusy a mínusy (a třeba si to i sepsat na papír a mít to na očích), často je potřeba zapojit vůli. Někdy pro odvedení myšlenek pomůže zaměstnat se něčím jiným, co Tě baví a zaplní Tvou pozornost (třeba pohyb, hudba, tvoření, apod.).

Píšeš, že to nikomu říkat nechceš, tomu rozumím, ale říkám si, že by mohlo být zajímavé zkusit se zeptat lidí ve svém okolí jen obecně - třeba jak zvládají chuť na něco, jestli se třeba pokoušeli přestat kouřit a jak to zvládali, co jim pomohlo si znovu nezapálit, jestli v životě zkusili všecho, co chtěli, apod. Takováto povídání Ti pak můžou dát inspiraci k tomu, jak si to zařídíš u sebe.

Hezké zimní dny Ti přeje
Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj poradno. Je mi 13 let a chodím do 7 třídy. Jsem docela dost oblíbený .. ve třídě nás je asi 28 a já patřím mez 3 nejoblíbenější, ale ještě v životě jsem ještě nekouřil, ani jsem to nikdy nezkoušel :/ všichni ze třídy kouří, ale já prostě ne .. nejde o to že by jsem neměl příležitost, ale prostě nemám důvod začínat ... pomalu moje oblíbenost klesá, jelikož jsem asi jediný kdo to ještě nezkusil a to jsem nejstarší ze třídy a všichni si se mě dělají srandu ... je mi z toho blbě ... poradíte mi prosím ?

Felix (13 let), 1. listopadu 2012

Ahoj Felixi,
cením si toho, že jsi nezačal kouřit jen proto, že kouří většina. Chce to dost síly a odvahy být v něčem jiný. A domnívám se, že by sis z toho mohl udělat i přednost. Nevím, v čem byla Tvoje oblíbenost dosud. Zkus si sám tuto otázku zodpovědět. Když se Ti to podaří, můžeš to ještě více podpořit. A můžeš k tomu přidat i to, že dokážeš mít svůj vlastní názor a stát si za ním.

To znamená, že na rovinu řekneš, proč se Ti kouření nelíbí a že z toho důvodu kouřit nebudeš. Je také dobré ale za to ostatní neodsuzovat. Prostě jen říct, že jestliže chtějí kouřit a ničit si zdraví, je to jejich věc, Ty se v tomhle k nim ale nepřidáš.

Možná dokonce svým pevným postojem strhneš někoho na svou stranu. A pokud ne, zkus přemýšlet nad tím, jestli ti, kteří Tě odsoudí a nebudou s Tebou kamarádit jen proto, že nekouříš, jsou ti správní kamarádi, o které stojíš.
Odvahu zůstat svůj Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

Milý ALíku mám prblém.je mi 12 let.Jendou jsem byla venku s kámoškou a kamarádem ten kamarád kouří je mu 13 nebo 14 on mi nabídl abych si zakouřila s ním jen jsem to zkusila jendou jsem si popotáhla ale jinak nekouřím ale nedá se mu věřit a já se bojím že až pude do školy tak to všem vykecá co mám dělat? Děkuji za odpověd Klára

Ahoj Kláro,
rozumím Tvému strachu, že by se ostatní dozvěděli, že sis popotáhla z cigarety - tedy něco, co nechceš, aby věděli. Napadá mě k tomu několik možností - jednak že k tomu vůbec nemusí dojít (strach někdy mívá velké oči). Dále taky, zda by se dalo nějak předejít tomu, aby to ten kluk řekl? Nevím, zda by byl ochotný nic neříct, kdybys jej o to požádala.

Možná ano, možná ne, když píšeš, že se mu nedá věřit. No, a kdyby k tomu nakonec došlo a on o Tvém popotáhnutí si z cigarety mluvil, co pak? Můžeš vše popřít, pokud by Ti nevadilo, že bys lhala. Nebo to přiznat s tím, že to bylo opravdu jen jedno potáhnutí a že toho lituješ. Každý člověk má právo na chybu, důležité je se z ní poučit.

I pro Tvé spolužáky to může být ukázka toho, jak je možné postavit se ke své chybě čelem. Můžeš vše taky obrátit ve svůj prospěch - třeba tak, když spolužákům řekneš, že sis sice popotáhla, ale tím jsi zjistila, jak cigareta ošklivě chutná a to ti stačilo a už nikdy to dělat nebudeš. Jedno popotáhnutí z Tebe kuřačku nedělá a i tak to můžeš spolužákům vysvětlit. Zkus si o tom taky promluvit s někým blízkým, starším a zkušenějším, ke komu máš důvěru. Možná bude mít pro Tebe zase další zajímavý pohled na celou situaci i na její možná řešení.
Ať to dobře dopadne přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj Alíku, měla bych dotaz ... zajímalo by mě několik věcí, co se týkají kouření . Za 1. Když člověk vykouří jeden večer ( na každý večer, jenom jednou ) např. 5 cigaret, udělá to něco s jeho plícemi, nebo ne ? A nebo , když někdo kouří např 2 cigarety za týden, v takovémhle množství taky ublíží ? Za 2. By mě zajímalo, jestli když je člověk pravidelný kuřák, třeba 5 let, a potom nadobro přestane, jestli se mu plíce zase po čase vyčistí , nebo už budou navždycky " zničené " . Děkuju moc za odpověd , opravdu by mě to všechno zajímalo, přeju krááásný den :))

Milá Petro, to je asi jako by ses ptala, kolikrát můžeš strčit nos do výfuku auta! Něco tam zůstane, něco se vydýchá, stejně jako u cigarety - ten kouř výfuku a cigarety je celkem srovnatelný. Dobré heslo: "Každá cigareta poškouzuje"! Bohužel žádnou bezpečnou dávku kouře nemáme... Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku

Kouření

Ahojky Alíku nedávno jsem sem psala ale nevím kdy to bylo a nemůžu to najít! Myslím že to je už asi 2týdny! Ale to není ten důvod proč sem píšu. Můj táta kouří a pěkně mě to vadí říkám mu aby přestal ale on jen odpovídá ža přestane ale pořád nepřestal. Mámě jsem to říkala ale ona odpověděla že je to tátova věc. Většinou kouří když je máma na noční (v práci) takže vždy když je máma v práci jsem smutná! Mám s tím něco udělat nebo ne? A jestli jo, co? Díky za odpověď! Anonymka (11let)

Anonymka 11let, 30. září 2012

Ahoj,
myslím, že to, cos dosud udělala, bylo na místě a možná to jediné možné, co se v tuto chvíli nabízí. Řekla jsi tátovi, že Ti jeho kouření vadí, že bys byla ráda, kdyby přestal, svěřila ses i mámě. Teď to už bude jen a jen na tátovi, jak se rozhodne, jestli sebere sílu a vůli a s kouřením přestane.

Co by určitě neměl, je kouřit v místnostech, kde také pobýváš - pokud kouřit potřebuje, měl by odejít někam ven, abys kouř z cigaret nemusela dýchat. Tady už nejde jen o jeho zdraví, ale také o Tvé.

Pokud se Tě nepodaří tátu přesvědčit k úplnému skončení s cigaretami, určitě bych Tě chtěla podpořit k tomu, aby sis stála za tím, aby nekouřil ve Tvé přítomnosti. Tátovi také můžeš předat kontakty na internetové stránky, které se odvykáním kouření zabývají - např. http://www.cepsr.cz/. Stejně tak můžeš požádat o podporu s přesvědčováním táty někoho dalšího, na koho táta dá. Možná, že když vás bude víc, podaří se to lépe.
Pěkný den Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj Alíku mám takový problem jemi 11 a už kouřím. Já nechci,ale chutná mi to. Většinou kouřímse svou kámoškou stejně starou, jenže ona nechce přestat a já jo poraď!!

Anonymka11, 3. září 2012

Ahoj, musím tu napsat, že kouření je HNUS. Když se mrkneš do naší poradny, téma kouření, zjistíš, co všechno obsahuje cigaretový kouř. Budeš asi překvapená, jaké ošklivosti si rveš do těla. Ale moc tě chválím, že nechceš už kouřit. Tak prosím, vydrž. Kamarádce jasně řekni o svých důvodech. Já tu nerad píši jen samá moudra, abych pouze nepoučoval, ale... Kluci nemají rádi holky, co smrdí kouřem. Myslím si, že nehrozí ani polibek, když budeš cítit, jak stará kamna. Asi to zní hodně drsně, ale kouření drsné je. Tak si vybojuj svobodu a nekuř! Hodně odvahy a síly přeje Alík p.s. a nezlob se, že jsem se tak rozčílil. Posílám pusu a věřím, že to zvládneš.

Kouření

Ahoj Alíku nebo modrá linko, potřebuji nutnou radu. Jelikož začíná škola,a to 3.9. Tak mám dotaz, Když jdu ze školy,jdu pořád rovně a pak zabočím a tam je slepá ulička. A uplně naproti té slepé uličce bydlím. No a tam je nalevo bytovka,a za tu bytovku chodí kouřit děti ze třídy,ale i z 7,8,9 třídy. Je mi to dost blbé tam chodit,dokud tam jsou. proto se zdržuji ve škole alespoň o 10 minut déle,aby už za tou bytovkou nikdo nebyl- ano,bojím se jich. Ale to jsem já vždy jsem se bála starších dětí. Nevím proč!! :( Aldo nebo modrá linko,jak to mám udělat abych je nepotkávala.Jinak máme spojený dvůr s babičkou a kdyžtak jsem chodila k babičce a prošla dvůr a šla domů. Jenže to je trapné tam takhle chodit,víš? Protože babička bývá doma a vyptává se mně proč chodím delší trasou,atd.. Aldo nebo modrá linko,potřebuji nutnou radu :(( Alespoň co nejdříve je to akutní. Děkuji :) Vlastně potřebuji poradit jak se jich vyhýbat to je vše. :) Díky

Kristýna ( 12 let), 1. září 2012

Ahoj,
asi nebude možné zařídit, aby děti chodily kouřit jinam. Takže bude na Tobě se k situaci postavit čelem a řešit ji. Jednou z možností je o všem si promluvit s někým dospělým ve Tvém okolí, zkusit popřemýšlet o tom, z čeho máš vlastně strach, jestli je vůbec důvod, se těch dětí bát.

Nejvhodnější by bylo poradit se s někým, kdo Tě dobře zná (máma, táta, babička, .) , nebo s někým, kdo je zvyklý podobné situace řešit školní psycholog, některá z učitelek na škole.

Jinou variantou by bylo domluvit se s některou z kamarádek, a párkrát projít cestu domů společně, aby sis ověřila, jestli je nutné se něčeho obávat. Přínosné postřehy bys mohla získat i od kamarádek, spolužáků, je celkem dobře možné, že byli někdy v podobné situaci.
Držíme Ti palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj Alíku. Můj tatínek kouří a já nevím, jak ho mám přemluvit, aby s tím přestal. Prosím pomozte. Panglaq

panglaq, 10. srpna 2012

Ahoj Panglaq,
bohužel závislost na kouření je závislost jako každá jiná a mnozí kuřáci, i když ví, že by kouřit neměli, nemají dost silné vůle, aby s tím přestali. Tatínka určitě může motivovat k tomu, aby přestal kouřit, když mu budeš opakovaně sdělovat Tvé obavy o něj, o jeho zdraví, své přání, aby nekouřil.

To jej může podpořit v tom, aby cigarety odložil. Může, ale nemusí, bohužel nikdo za někoho jiného toto rozhodnutí udělat nemůže. Můžeš se taky poradit s dalšími dospělými ve Tvém okolí, nebo je poprosit, aby s tatínkem promluvili.
Držíme Ti palce, Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

ahoj alíčku,hodně lidí v mé rodině kouří-a já mám občas pocit jako bych měla chuť na cigaretu,ve škole učitelka říkala že když takový pocit máme tak chceme jenom machrovat, ale já jsem tichá a na machrování máme ve třídě jiný specialisty, poraď jak se nemám nechat zlákat tím jak kolem mě stále kouří ,jo a ještě, prosím tě je vodnice návyková?předem díky za odpověď.

Ahoj,
ve Tvé rodině se hodně kouří. Je známou věcí, že nevychovávají slova a řeči, ale osobní příklad. Pokud rodiče (nebo další členové rodiny) nechtějí, abys kouřila, sami by se měli zlozvyku kouření vyhnout. Nevím, jestli jsi už zkusila kouřit. Někomu stačí ten jediný pokus, aby věděl, že cigareta není určitě nic, po čem by toužil. Důležitou motivací k nekouření je to, když si ceníme vlastního zdraví. A s tím dokážou cigarety neuvěřitelně zatočit.

Už jen vykouření jedné, jediné cigarety vede ke spoustě nepříjemných a negativních reakcí organismu. O tom si toho můžeš spoustu načíst na internetu nebo v odborných publikacích. Motivací nekouřit jsou i finance, protože se dá prokouřit spousta peněz, které by šly vynaložit na něco mnohem zajímavějšího, třeba si někam vycestovat nebo si něco koupit. Je vlastně paradoxem, platit nemalé peníze vlastně za to, že si ničíme zdraví.

To, že někdo kouří a cítí se zdravý, ještě nic neznamená. Ono se to vše načítá postupně, a takovému člověku se klidně může stát, že třeba v padesátce náhle nebude schopen vyjít, bez zadýchání, do prvního patra. Bude to chtít změnit, ale změny na plicích po kouření jsou nevratné. Proto také lékaři nepředepisují kuřákům například lázně nebo jim ukončují hospitalizaci, pokud je přistihnou s cigaretou.

Trošku možná má vaše učitelka pravdu, ale zdaleka ne každý, kdo kouří, je machr. Na kouření vzniká poměrně brzy závislost (čím mladší člověk je, tím dříve závislost vzniká), takže potom je mnohem těžší se kouření zbavovat. Důležitá je prevence, kouřit vůbec nezačít, a plně si uvědomovat, proč kouřit nechci. Proto je dobře, že sem píšeš svůj dotaz, a že nad vším přemýšlíš. Pokus se sama sobě upřímně zodpovědět, co Tě na cigaretě vlastně láká.

Nevím, co si představit pod vodnicí. Máš na mysli vodní dýmku? Pak samo sebou záleží na tom, čím je naplněná. Jedná-li se o návykovou látku, pak i toto kouření se může stát závislostí. Závislým se člověk může stát i na nějakém chování, třeba jen na kouření jako takovém.
Přejeme Ti pěkné dny. Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

rodiče jsou ze mně na mrtvici. Protože deně vykouřim 4 jointy. Jak rodiče uklidnit a nevzdát se jointů prosím pomoc!!!!!!!

Ahoj snoopy,
obávám se, že zodpovědnou a hlavně legální radu na to, jak rodiče přesvědčit, že když kouříš trávu, tak mohou být v klidu, Ti nedáme. V první řadě konopné drogy patří mezi nelegální. V další řadě tyto drogy běžným uživatelům (pokud se nejedná o užívání konopí za léčebnými účely), více škodí, než prospívají (i když se to tak zpočátku nejeví).

Takže je na místě spíš uvažovat o tom, jak můžeš s kouřením jointů přestat. Pomoci Ti v tom mohou jednak odborníci pracující s lidmi drogově závislými, nebo běžní psychologové, psychoterapeuti. Zkus se o tom poradit s někým ve Tvém okolí, nejlépe s někým dospělým, nebo zalistovat v knížkách o drogové problematice.
Přejeme Ti pěkný den. Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

Ahoj, doufám že sem tenhle dotaz patří. Pokud ne moc se omlouvám. Když člověk kouří cigarety, ničí mu plíce dehet . Když kouří trávu, plíce ničí to, že kouř vtahují hluboko do sebe a pak ho v těle zasržují a ještě kanabinoidy . Já a moje kamarádka si někdy ze srandy do papírku nasypeme čaj a pak to kouříme. Kouř nevtahujeme do těla, zůstává jen v puse. Škodí to v takovém případě našim plicím ??? Děkuji za odpověď, hezký den :))

Renata 13, 21. února 2012

Milá Renato, asi tě možná má odpověď trošku naštve, ale to vaše "ze srandy" moc vtipné tedy není. Proč to děláte? Pokud opravdu jen z legrace, je to fakt hloupý pokus o legraci a raději se snažte zaujmout něčím jiným. Víš, on i tento kouř se do plic dostane a tam prostě škodí jakýkoliv kouř. Mrkněte se na web www.dokurte.cz. Můžete prostudovat i naší poradnu, téma kouření. Určitě jsi chytrá holka, tak proč vyvádět takové vylomenity?!? Někdy může to hnusné kouření začít u obyčejného čaje a přes obyčejné kouření pokračovat dál... Nejsem lékař a nevím přesně, jak moc je to vaše "kouření" škodlivé. Tak raději přestaňte. Díky, že jsi dočetla až na konec. Posílám pozdrav Alík

Kouření

Ahojky..Je mi dneska 15 let a mám problém s kouřením a závislostí na alkoholu.Dříve jsem chodila do jedný party,která mě do toho namočila.Nedávo jsem s ní přerušila všechny kontakty..Ale zůstal ten problém že pořád kuřím a jsem závislá na alkoholu..Co mám s tím dělat???

Dobrý den,
je moc fajn, že jste se rozhodla svěřit se se svými problémy a požádat o radu při jejich řešení. Je to totiž první a velmi důležitý krok na cestě ke změně. Navíc, pro řadu lidí, kteří mají s alkoholem nebo jinými drogami problémy, není lehké si tuto závislost přiznat. Stejně tak i přerušení kontaktů s rizikovými lidmi nebo místy, která jsou s drogami spojené, je obvykle nápomocným krokem ke změně.

V situaci, kterou popisujete, je užitečné vyhledat radu odborníka, který by Vám s odvykáním pomohl. Nejčastěji jsou to psychologové nebo psychoterapeuti, přičemž někteří z nich se přímo zaměřují na práci se závislostmi. Ale stejně tak Vám může být velmi dobře nápomocný i jakýkoliv jiný šikovný psycholog. Kontakty na psychology ve Vašem okolí můžete získat například na Vám nejbližší lince důvěry (www.linkyduvery.cz), často je mají k dispozici i praktičtí lékaři.

Také se můžete poptat mezi Vašimi kamarády, jestli nemají nějaký typ, nebo požádat o pomoc při vyhledání psychologa někoho dospělého ve Vašem okolí (rodiče, prarodiče, některá z učitelek na škole, ). Také řada škol mívá své vlastní školní psychology nebo spolupracuje s pedagogicko-psychologickými poradnami. Vzhledem k vašemu věku bude stejně nutné, aby Vás alespoň zpočátku k psychologovi doprovodil někdo dospělý z rodiny (z rodičů, popřípadě prarodičů). Inspiraci k odvykání můžete najít také v knížkách, které se těmto tématům věnují.
Přejeme Vám hodně síly. Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

ahoj alíku, moje dvě nejlepší kámošky mě vzaly k blízkému rybníku a v tom to přišlo. jedna vyndala z kapsy cigaretu a já se proměnila v kámen. a ony si zapálily a mě nabídly taky ale odmítla. a koukala na ně jak se perou o cigaretu s pomyšlením na svoje nejhezčí zážitky s nimi. co mám dělat?? předem děkuji.(to byl jen jeden příklad z mnoha)

lenušinka10let, 14. listopadu 2011

Ahoj Lenušinko,
zaskočilo Tě, že Tvé kamarádky kouří. To mluví v Tvůj prospěch, protože kouření je jednak do 18let zakázáno zákonem, jednak to je zdraví velmi škodlivé, právě proto kouření zákon mladistvým zakazuje. Celé filmy a různé odborné dokumenty byly věnovány tomu, co všechno dokáže na našich cévách a vůbec našem těle, kde všechno souvisí se vším, napáchat už jen jedna, jediná cigareta.

Jsi odvážná, pokud dokážeš ustát jejich nabídky a cigaretu si nedat, stát si na svém. Zkus o tom promluvit doma s rodiči, vyhledejte si co nejvíc informací o kouření, jak na internetu, tak v odborných knížkách a vybavena takovými poznatky, můžeš poučit i své kamarádky, pokud o to tedy budou stát. Pokud jsou to fajn kamarádky, s kterými si jinak rozumíš, můžeš s nimi kamarádit dál.

Máš právo mít odlišný názor, kamarádství neznamená, že kamarádi dělají všechno stejně. Naopak, různost a individualita (jedinečnost) je zajímavější a podnětnější pro všechny zúčastněné. V tomhle věku je přirozená chuť zkoušet něco nového, proto jedna cigareta nemusí znamenat, že Tvoje kamarádky už budou kouřit napořád. Když vzpomínáš na Vaše společné hezké zážitky, můžeš zkusit vymyslet něco zábavného, co byste mohly společně podniknout.
Přejeme Ti příjemné chvíle s kamarádkami. Modrá linka www.modralinka.cz

Kouření

ahoj alíku, poradíš mi jak začít kouřit? Děkuji. odepiš co nejrychleji prosím.

Ahoj Alčo, poradím ti přečíst poradnu, téma kouření. Zjistíš, že kouření je veliký hnus a může i zabíjet. Takže proč s tím začínat?!? Zdraví Alík

Kouření

Dobrý den poradno. Doufám že Vás moc nevyrušuji ve Vaší práci, ale mám závažný problém s kouřením a vlastně se spoustou dalších věcí. V našem městě skoro všechny děti od jedenácti let kouří a berou drogy. Mě to nevadilo do té doby než se moje dvanáctiletá kamarádka seznámila přes facebook s dvacetiosmiletým chlapem. Domluvili si schůzku a hned na ní si dali pusu. Taky jí naučil kouřit a já se bojím co budou dělat dál. Nejhorší na tom je že je to moje vina... Vzali mě na gympl a já s ní přerušila ve velké míře vztahy... Teď se jí to snažím rozmluvit ale marně. Nevíte co mám dělat? Už nabízeli cigaretu i mě ale já důrazně odmítla a mluvila jsem o tom co to z člověka udělá a doufala že alespoň přestane ten chlap. Ale on nepřestal a ke všemu je to egoistický holkař. Tak Vás prosím o radu. Vaše zoufalá Volia 12 let

Ahoj Volio,
chápu Tvůj strach o kamarádku, kouření ani "kamarádění" s 28ti letým mužem nejsou zrovna nejlepší nápady. Nemyslím si však, že by to byla Tvoje vina. Vůbec ne. K tomu všemu se rozhodla Tvoje kamarádka a je pravděpodobné, že ji ovlivnilo mnohem víc věcí, než jen Tvůj odchod na gymnázium. Je fajn, žes vyjádřila svůj názor, to jí může být příkladem.

To, co pro ni můžeš udělat, je neodsuzovat ji, ale zároveň jí popisovat svoje obavy o ni, to, co vidíš, že se s ní děje a že to podle Tebe není v pořádku. Bude pak na ní, jestli s kouřením a v tom vztahu bude pokračovat, nebo ne. Doufejme, že se rozhodne nekouřit a na toho muže si dá velký pozor (mám obavu, že od 28ti letého muže, který na první schůzce dává pusu 12ti letému děvčeti, nejde čekat jen dobré úmysly...).

Myslím, že by Ti taky mohlo pomoci promluvit si o tom s rodiči, můžeš zvážit, jestli o tom chceš říct i jejím rodičům. Nevím, jestli její rodiče ví o tom, že se schází s o tolik starším mužem, ale rozhodně by o tom vědět měli. Kromě Tebe jim to může říct někdo dospělý - Tvoji rodiče, vaši společní známí, učitelka Tvojí kamarádky, apod.
Držíme palce Tobě i Tvojí kamarádce, Modrá linka www.modralinka.cz.

Kouření

Ahoj Alíku prosím tě moje maminka asi na půl roku přestala kouřit ale já ji asi před měsícem nachytala jak na zahradě kouří.Pak mi slíbila že přestane ale já ji našla jak zase kouří asi před dvěma dny. Tentokrát mi řeklůa že kouřit bude dokud bude moci až nebudemoci tak prý přestane.Ale já jí to nevěřím protože jsem jí zase nachytala.Schovat cigarety jí nejde protože bydlíme u našeho podniku-restaurace.Pak jsem dokonce našla jak jí moje sestra kryla že prý nekouří ale já to moc dobře viděla jak drží v ruce cigaretu.Prosím opdepiš co nejrychleji a děkuji,naschledanou:-)

Ahoj Terko, mrzí mě, že tě kouření maminky tak trápí. Co třeba zavolat na pomoc tatínka? Nebo babičku, či tetu? To by nešlo? Že by mamince zkusili třeba spočítat, kolik by ušetřila, kdyby přestala kouřit. Ale maminka je dospělá a každopádně je to její rozhodnutí a pokud nebude ona sama chtít, tak to nikdo jiný nezmění. Ty sama si z toho vezmi poučení a NIKDY nezačni kouřit, aby pak tvoje děti neprožívaly to, co trápí právě tebe, že jejich maminka kouří. Své mamince často říkej, že ji máš ráda. Mluv s ní o svém strachu z jejího kouření a až se tě zeptá, co si třeba přeješ k narozeninám, můžeš říci, že chceš, aby přestala kouřit :-) Držím palečky, aby vše dobře dopadlo a ty ses na svět jen usmívala. Zdraví tě Alík

Kouření

Milý Alíku, poradno...Mám 2 problémy, týkají se oba závislosti. 1) je mi to trapné, ale jsem závislá na masturbování (dělám to klidně i 8x denně). Mám pak výčitky, když taťkovi ukradnu pornočasopis a mamce vibrátor a masturbuju. Nevíte, jak si odvyknout? A 2) problém, závažnější. Mamka kouří. Jednou jsem jí sebrala vajgl a za kůlnou zkusila kouřit. Udělala jsem to už asi 3x, pořád mě to láká a já mám strach, aby to nedošlo moc daleko. Mohli byste mi poradit, co s tím? A ještě poslední věc-četla jsem, že masturbování je zdravé, ale jen v určité míře. V jaké? Nikde jsem to nenašla...:( Děkuju moc za odpověď! Mimochodem, poradna je skvělý nápad. Už několikrát jste mi dobře poradili :-)

Ahoj,
ptáš se nás na dvě závislosti - na masturbování a kouření. Vezmu to tedy popořadě. Masturbování je přirozeným uvolněním sexuálního napětí, které v člověku může být. Je neškodné pokud nedojde k poškození zdraví, nebo vzniku závislosti. Ta se projeví třeba tím, že člověk na masturbování stále myslí, stane se pro něj jediným způsobem jak uvolnit napětí, provádí jej i několikrát denně a třeba zanedbává jiné aktivity nebo povinnosti.

Je těžko říct, kolikrát denně je ještě normální masturbovat, každý má tu potřebu jinou, a taky v určitém období může být tato potřeba větší a pak sama přirozeně opadnout. K odvyknutí může pomoci několik věcí - jednak tvoje pevné rozhodnutí. Pak také najít si nějakou náhradní činnost místo masturbování - třeba sport, tvoření, apod. Možná to ze začátku bude náročnější, ale když vydržíš, odměnou ti bude život bez závislosti na masturbování, a to myslím stojí za to. Taky mě napadá, že vibrátor je intimní pomůcka a rozhodně by měla patřit jen jedné ženě. Pokud jej mamce bereš tajně, zvyšuje se tím riziko přenosu nějaké nákazy mezi vámi.

Ohledně kouření - je fajn, že o něm přemýšlíš ještě dřív, než by závislost mohla vzniknout. Že tě kouření láká je normální, zvlášť, pokud někdo ve tvém okolí kouří. Na druhou stranu člověk nemůže a ani by neměl mít vše, na co má chuť. Kouření vážně poškozuje zdraví. I když to není vidět na první pohled, po letech se následky projeví. Proto je určitě na místě, aby ses rozhodla mamce už zbytky cigaret nebrat a kouření nepokoušet. Je jen na tobě, jak se zachováš, jak se svým zdravím naložíš.
Přejeme ti úspěšný boj s oběma závislostmi. Modrá linka www.modralinka.cz