Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kouření

  Je mi 14, kde bych koupil Ijoy Captain (elektronku)? Poblíž Strakonic, ale nevím, jestli mi to nějak neublíží, byl bych drsnější? Slyšel jsem, že když člověk kouří, zmenší se mu pinďour o centimetr, ale nevím, co je na tom pravdy. Co si myslíš ty, Alíku?

  kluk, 14 let, 1. července 2018

  Ahoj,
  co se týče první otázky, vypadám snad jako vyhledávač zboží? :-)

  Jakákoliv cigareta (včetně elektronické) ti ublíží tím, že budeš závislý na nikotinu. Jaké všechny škodlivé účinky elektronická cigareta má, to se zatím moc neví – tabákový průmysl kolem nich preventivně vytváří spoustu šumu, financuje vlastní výzkumy, které vycházejí v jeho prospěch (to dělal i v sedmdesátých letech u klasických cigaret). Nesliboval bych si od e-cigaret zázraky. Možná budou mít menší podíl zavinění smrti než klasické cigarety, ale pořád je to úplně zbytečné zvýšení rizika.

  Jestli chceš být drsnější, zapracuj na svém charakteru... nebo se oblep šmirglpapírem.

  Alík

  Kouření

  Smí se kouřit od 15 let?

  Ahoj Alíku a ostatní. Někde jsem zaslechla, že se smí kouřit od 15 let, pod podmínkou že mi to nikdo nesmí prodat do 18 let. Chtěla bych se zeptat, jestli je to pravda? Nebo jestli je to napsané někde v zákoně? Děkuji

  Holka, 12 let, 24. června 2018

  Ahoj,
  nesmí ti tabák ani zadarmo dát. V protikuřáckém zákoně žádná hranice 15 let není, můžeš si ho sama vyhledat a přečíst. Jediné místo, kde je tento věk zmíněný, je u trestů – pokud je tabákem ohrožovaná osoba mladší 15 let, zvyšuje se trest pro pachatele (pro toho, kdo to umožnil) na dvojnásobek.

  Samotnému mladistvému kuřákovi trest nehrozí, ten sám sebe trestá dostatečně už tím, že kouří, což mu s velkou pravděpodobností časem způsobí ztrátu fyzické kondice, neplodnost, srdeční choroby a smrt. Budeš-li kouřit, tak případná nezákonnost tvého počínání patří mezi ta menší rizika, mnohem horší trápení ti způsobí vlastní zdraví. I když ti to teď připadá jako příliš vzdálený problém, za pár desetiletí (možná i let) změníš názor.

  Kouření

  Ahoj Alíku (a kamárádi)
  Chci se zeptat. Zkusil jsem už elektronickou cigaretu bez nikotinu a proto je otázka : Jestli mi to může nějak ublížit.
  Děkuji za odpověd

  kluk, 11 let, 29. května 2018

  Ahoj,
  elektronická cigareta samozřejmě tvému zdraví škodí. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že co do poškození zdraví je srovnatelná s klasickými cigaretami, jen se liší způsob, kterým zdraví ničí. Výpary z elektronických cigaret například obsahují značné množství rakovinotvorných molekul. Podle provedených výzkumů je u některých elektronických cigaret množství některých jedovatých látek dokonce vyšší než u normální cigarety, nejspíš z důvodu příliš rychlého ohřevu. Je naivní domnívat se, že pokud budeš kouřit elektronickou cigaretu, nijak své zdraví nepoškozuješ. Spíš si polož otázku, proč bys měl vůbec začínat kouřit a co ti kouření přinese. Jde o už dávno přežitý zlozvyk, od kterého upouští čím dál tím víc lidí a pokud s ním začneš, jen sám sebe postavíš do situace, kdy si za pár let budeš velmi pracně a bolestivě odvykat. Zkus se tedy zamyslet nad tím, jestli ti to za to opravdu stojí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kouření

  Ahoj Alíku (a spol). :-) Chtěla by jsem zeptat na pár věcí. Kluci od nás ze třídy kouří pravidelně od 10 (plus minus krabičku denně) no a od 12 přešli i na trávu(marihuanu). Marihuanu pálí taky jednou denně a u nás v šatně to vždycky strašně smrdí. Nevím co všechno užívají když opomenu už zmiňované cigarety, trávu a alkohol. Taky mívají takové pytlíčky ve kterých je nějak ten tabák a ty žvýkají a nebo k nim v hodině čuchají. Nevím co by to mohlo být ale vím že jsem si k tomu jednou čichla a trošku se mi zatočila hlava ale jinak to bylo v pohodě. Myslíš si že je to až tak hrozné? Učitelé a všichni to ví ale nic s tím nedělají. Upřímně mě to ani neštve a marihuanu beru už jako "součást života". Chtěla bych se tě na něco zeptat. Nemůžeš odhadnou co by se mi stalo kdybych zkusila cigaretu ?(myslím.tu normální). Myslíš že by mi bylo špatně nebo tak něco? (Je mi 13) Nebudu lhát ale ta dědova krabička od cigaret položená na pračce mě strašně láká....prostě jen to zkusit....A co by se stalo kdybych si dala např. jointa? Jak by mě to ovlivnilo? S marihuanou chci samozdřejmě počkat až budu starší ale musíš pochopit že mě to láká když je všechno tak na dosah ruky.....Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den :-)

  holka, 13 let, 24. dubna 2018

  Ahoj,
  vážíme si Tvé upřímnosti, se kterou píšeš, že bys ráda vyzkoušela cigarety a časem i marihuanu.
  Obojí má na tělo a psychiku vliv, proto bychom Ti ani jedno nedoporučovali. Navíc z hlediska zákona je to do 18 let zakázané, takže by ses mohla vystavit i problémům.
  Na to, jak by na Tebe účinkovaly, se jen těžko odpovídá, protože každý to zažívá trochu jinak. Po cigaretě by Ti nejspíš bylo nejdřív špatně. Jde o jed, který do sebe kuřák dostává, proto se mu tělo brání a není na to připravené.
  Je fajn, že jsi upřímná ohledně toho, co bys ráda zkusila, protože objevování je naprosto přirozená část života. Nicméně přejeme Ti, aby ses drog a cigaret spíš vyvarovala, ušetříš si tak na zdraví, starostech i penězích.

  Modrá linka

  Kouření

  Ahoj.Mám dědu, kterému je 78 let. Celý den kouří a kouří. Je schopen vykouřit i krabičku na den.Nejhorší je, že je na tom závislí. A jeho zdravotní stav se horší.. Co s ním mám dělat? Děkuji

  holka, 11 let, 17. března 2018

  ahoj,
  je hezké, že na dědečka myslíš a záleží Ti na jeho zdraví. Můžeš si s ním o svých pocitech - o své starosti o něj - promluvit a zeptat se ho, zda by nemohl kouřit méně (snížit počet denně vykouřených cigaret) nebo zda přemýšlel o tom, že by zkusil přestat kouřit úplně.

  V dnešní době se může dědeček obrátit i na lékaře, kteří se zabývají závislostí na cigaretách, mají k dispozici různé pomůcky i léky, které by ho mohly podpořit v jeho snaze přestat kouřit.

  Držíme palce, Vím, co jím

  Kouření

  Ahoj Alíku,
  vadí mi, že kouřím.
  Prosím tě, jak se toho zlozvyku mám zbavit?

  sarysek33, 3. února 2018

  Ahoj z Modré linky,

  nepíšeš věk, ani není zcela jednoznačné, zda jsi holka nebo kluk. Je dobře, že chceš přestat kouřit. I když, což samozřejmě víš, je lépe vůbec nezačít.

  Pokud se chce člověk zbavit nějakého zlozvyku, první krok je, že opravdu chce. Musí zapojit svou silnou vůli. A cigaretu něčím nahradit. To znamená, že když budeš mít chuť na cigaretu, je třeba se rozhodnout, že si ji opravdu nedáš a přesunout svoji pozornost k něčemu jinému, zaměstnat se něčím jiným. Čímkoli, může to být pokaždé něco jiného. Můžeš si zacvičit, jít vypít sklenici vody, jít se učit, s někým si popovídat, dělat něco rukama. Prostě se nějak zaměstnat.

  Přejeme Ti, ať se Ti dobrý úmysl podaří.
  Modrá linka

  Kouření

  Jak moc škodí kouření?

  Ahoj Alíku, potřebuju pomoct.
  Ve třídě už začínají kluci kouřit. Mně to nepřijde tak zlý, ale zkusit to moc nechci. Oni mě do toho celkem nutí, ale nejhorší je, že kouří kluk, který se mi líbí, a on mě právě do toho taky celkem nutí. Asi to zkusím. Rodičům bych to řekla. Vím, že je to nezdravé, ale jednou to zkusit můžu, ne? Chtěla bych se tě zeptat, jak tohle bys řešil ty? Jo a kdyby ses ptal, kde berou ty cigarety, tak to sama nevím. Děkuju moc za pomoc.

  Holka 0339, 24. ledna 2018

  Ahoj Holko 0339,

  nepřijde ti to tak zlý, protože vidíš jen začátek, kdy kuřák sice smrdí jak čerstvě zapálený tchoř, ale vypadá u toho možná sexy. Zkus si představit i ten konec. Je určitá šance, že tebou okoukávaný kluk na následky kouření jednou umře. Třeba na rakovinu plic nebo na infarkt, ve věku, ve kterém by se umírat ještě nemělo 8=

  Ale i před tímto temným koncem, před kterým ho možná nakonec uchrání lékařská věda, bude jeho život kvůli kouření horší, než by chtěl. Za cigarety utratí strašně moc peněz – v průběhu let až milion korun 8-o – a nebude je kouřit proto, že mu chutnají nebo že u kouření vypadá jako frajer, ale jen proto, že by se bez nich cítil mizerně. Nebude se moci soustředit na žádnou vícehodinovou činnost, protože ho závislost donutí dělat přestávky na kouření. V mnoha budovách se nesmí kouřit, takže i v mrazu bude muset chodit ven, jen proto, aby nezačal trpět abstinenčními příznaky... a kolemjdoucím bude připadat spíš jako nemocný chudák než jako frajer :-(

  Bude mít nažloutlé prsty, budou mu rychleji padat vlasy, bude mít vyschlou pleť, bude se mu hůř dýchat při fyzicky náročnějších aktivitách, jako je třeba chůze do schodů. Sníží si také šanci, že bude mít někdy děti a že bude sexuálně fungovat.

  Pokud ti tato vyhlídka přijde zajímavá a chceš trpět podobnými potížemi (přidej si ještě zvýšené riziko potratu), tak si klidně kuř. Myslím, že pokud jsi ochotná to zkusit jednou jen kvůli vlivu party, tak bys nejspíš byla ochotná to zkoušet i víckrát... a jakmile si pak vypěstuješ fyzickou závislost (což trvá u různých lidí různě), máš problém. Pak už tě ke kouření nebude nutit parta, ale tvé vlastní tělo, které si navykne na nikotin. Jen velice málo kuřáků si myslí, že se mají díky kouření lépe (a vesměs všichni si to jen namlouvají), spousta jich nadává na své mladší nerozumné já a chce přestat... a nejde jim to.

  Pokud se mě tedy ptáš, jak bych tohle řešil já: rozhodně bych kouřit nezkoušel. Naopak bych se snažil na tvém místě kouření klukům rozmluvit, protože si tím ničí život. Pokud ještě nejsou dostatečně moudří, aby se dokázali zamyslet nad svojí budoucností, mysli na tu svoji aspoň ty.

  Řiď se fakty a používej vlastní rozum... O=

  Alík

  Kouření

  Ahoj. Je mi 12 let a už od 11 let kouřím. Nevím jestli s tím mám přestat a nebo ne. Příď tě mi prosím.

  holka, 12 let, 2. ledna 2018

  Ahoj,
  rozhodně přestaň, dokud to jde. Čím déle budeš kouřit, tím větší je pravděpodobnost, že až skutečně budeš chtít přestat, tak to už nepůjde.

  Kouření

  Ahoj Alíku a ostatní správci, moje máma kouří už 15-20 let. Já nechci o mámu přijít. Na chatě mi slíbila, že nebude doma kouřit, ale stejně kouří. Nevíte, jak s tím přestat?
  Díky JosefNeoral12

  JosefNeoral12, 12 let, 23. prosince 2017

  Ahoj Pepo,
  oceňuji, že jsi již v nízkém věku pochopil, že jde opravdu o život, nikoliv jen o smradlavý zlozvyk.

  Na zdolání vlivu návykových látek u některých lidí nestačí jen silná vůle. Občas se sice najde kuřák, který si řekne „tak a končím“ a fakt mu to vyjde, ale pro většinu kuřáků jsou abstinenční příznaky tak nepříjemné, že boj s nikotinem časem vzdají. Nikoliv proto, že by byli slabí, ale proto, že chemie v jejich těle je prostě silnější.

  Existují už poměrně účinné léky, které s odvykáním pomáhají. Na první pohled vypadají sice draze, ale kouření je v dlouhodobém měřítku mnohem dražší. Představ si, že za těch dvacet let mohla tvoje máma prokouřit třeba půl milionu korun... co je proti tomu pár tisíc za jednorázovou odvykací kúru? Znám několik vyléčených kuřáků, kterým prášky pomohly.

  Zkus tedy své mámě doporučit, aby oslovila lékaře, nebo aby se přeptala v lékárně. Není to neřešitelný problém, který si musí vybojovat sama.

  Kouření

  Ahoj Alíku...Je mi 14 let a chci si pořídiť Vape, jelikož já opravdu nevidím rozdíl v tom jestli začnu Vapovat teď nebo až za pár let . Proto se chci zeptat jaký je v tom rozdíl jestli budu Vapovat teď nebo až v 18. ( Kromě toho že je to od 18 legální to vím ) Děkuji předem za odpověď

  Ahoj,

  jaký je rozdíl v tom, vapovat už nyní, ve 14 letech, nebo v 18 letech? Rozdílů je hned několik.
  Tak za 1. kdybys vapoval už nyní, jedná se podle našich zákonů o trestný čin, za který jsou odpovědní nejen Tví rodiče, ale zejména ten, kdo by Ti vapování umožnil, a takový člověk by mohl být volán k zodpovědnosti a potrestán, policie tyto záležitosti bedlivě sleduje. Pozor, od 15 let už neseš část odpovědnosti i Ty.
  2. Jedná se o činnost, která škodí zdraví. Nezletilí jsou před takovou činností chráněni zákonem, zatímco zletilým už je dáno k úvaze, zda si hodlají sami ničit své zdraví. Přece jenom v 18 letech má mít člověk víc rozumu než ve 14 letech, ale vždy to tak není.
  3. Vapování stojí nějaké finance a v Tvém věku ještě nemůžeš vydělávat.
  Podrobným rozborem bychom asi našli ještě další důvody, zkus o tom uvažovat ale i Ty sám.

  Přejeme Ti příjemný podzim.
  Modrá linka

  Kouření

  Dobrý den, vím, že už jsem na tuto poradnu stará, ale potřebuji poradit. Jak si mám znechutit kouření? Vždy mi to smrdělo a opovrhovala jsem lidmi, kteří kouří. Ale asi před půl rokem zkusila vodní dýmku. Kamarádi mě dlouho přemlouvali, tak jsem to zkusila jednou potáhnout. Nijak mi to nechutnalo, ale líbil se mi to vydechování vzduchu. Často přemýšlím proč lidé kouří a tak, když jsem byla na srazu se ZŠ, kde většina kouří, zkusila jsem to taky. Vykouřila jsem 3 cigarety a kouřila vodnici. Všem tvrdila, že kouřím už dlouho. (Měli mě za šprtku, tak jsem chtěla ukázat, že jsem se změnila) Byla jsem opilá, takže jsem si chuť cigaret nepamatovala. Od té doby jsem na kouření stále myslela. Asi za měsíc jsem šla na diskotéku s těmi bývalými spolužačkami a kouřila jsem znovu. Cigarety mi teda přišly horší než vodnice, po které se příjemně zatočila hlava, když jsem nasávala dlouho. Jednou, když nebyli naši doma, kouřila jsem v pokoji, bála jsem se, že někdo přijde a tak mi to vůbec nechutnalo. Myslela jsem, že jsem si to konečně znechutila, ale stále na to myslím. Když jdu po městě, ráda čichám vůni z cigaret ostatních lidí a chtěla bych si taky zapálit. Svědomí mi zatím nedovolilo koupit si cigarety a kouřit. Co kdyby mě viděl někdo ze současné školy nebo to cítili rodiče. Co mám udělat, abych nechtěla kouřit. Bojím se, že až mi bude 18 tak začnu :(
  Omlouvám se za dlouhou zprávu a moc vám děkuji za odpověď

  holka, 17 let, 26. října 2017

  Dobrý den,

  děkujeme za dotaz, který pokládáte s důvěrou. Dospívajícím od 15 let vykáme, budu tedy vykat i Vám. Jak si znechutit kouření? Myslím, že jste na dobré cestě, docela se snažíte. Strach a obava z příchodu rodičů, z objevení toho, že kouříte, občas si uvědomit, na návštěvě u kuřáků, jak celý byt včetně záclon, závěsů i oblečení páchne, naštěstí v hospodách už se nekouří, o následcích kouření se dost mluví a jsou známé. To je přesně to, co by Vám mělo kouření znechutit. Těžké zdravotní následky. Velký problém tohoto varování ministra zdravotnictví a dalších spočívá v tom, že jak jsme každý jiný/á, každý/á má jiné potíže a někdo třeba žádné. Další problém je, že tyto zdravotní potíže přichází plíživě, až po delším čase, nikoliv ihned, což by mnohé zabrzdilo. Nad tím, co bude za 20, 30 let každý mladý mávne rukou, ale to není dobré. O své zdraví (a každý trpící nemocný to dobře ví), je třeba pečovat dlouhodobě, stále. Hodně pohybu na čerstvém vzduchu, dostatek tekutin, omezit sladké, slané, tučné, atd, atd. Je možné si o všem - z obecného hlediska - pohovořit s rodiči, učiteli, výchovnou poradkyní, svým praktickým lékařem, přečíst si odborné publikace, kde najdete odpověď i na svou otázku. Pochopitelně ji můžete najít i v protikuřácké poradně, což by u Vás ale dle mne bylo předčasné, ji navštívit. Jste ve stádiu experimentu, což k dospívání patří, a je to tak přirozené, zkoušet a okusit zakázané "ovoce". Ovšem na druhé straně naše zákony nezletilým zakazují podávat jak alkohol (píšete, že jste byla opilá), tak i cigarety. Jedná se o trestný čin, to také není možné brát na lehkou váhu. Na ještě nevyvinutý, nezralý organismus působí totiž alkohol i nikotin mnohem drastičtěji nežli u dospělých lidí, kteří by si navíc důsledky svého jednání měli dobře uvědomovat.

  V Británii se snažili školáky odnaučit kouřit dost drasticky. Po absolvování osvěty, kdy si dotyční museli sáhnout na plíce, prolezlé rakovinou, se ale opravdu na škole výskyt kuřáků minimalizoval, zabralo to. Je možné se také podívat na statistiky, které hovoří jasně, nekuřáci jsou významně zdravější a žijí déle a zejména hodnotněji než kuřáci. Bohužel i dost lidí, kteří jsou na vozíčku, přišlo o své končetiny nikoliv po úrazu, ale často díky kombinaci cukrovky a kouření, které ucpává cévy, až jsou neprůchodné a přestanou přinášet výživu. Je také možné, vyhledat v rámci prevence filmy, které ukazují, jakou škodu napáchá už jen jedna jediná cigareta v organismu nebo jak se "tváří" plod těhotné kuřačky, když ta potahuje z cigarety. Plod se brání, kroutí, odmítá nikotin v krvi přijmout.

  Přejeme Vám správné rozhodování na Vaší cestě.
  Modrá linka

  Kouření

  Ahoj, tenhle dotaz bude ohledně kouření..
  Moje kamarádka začala kouřit a já kouření úplně nesnáším.. Nevadí mi když někdo jako kouří ale když je u mě a já to cejtim tak to úplně nesnáším.
  Té kamarádce je 13 let a když sem se jí zeptala proč kouří tak mi řekla že kouří její kamarádi a ona jediná ne....
  Celé prázdniny sem byla na čerstvém vzduchu kde nikdo nekouril,přijedu autobusem do školy a po cestě potkám tak 10 lidí kteří kouří.. Je to hrozný. Co mám dělat s tou kamarádkou?? Vadí mi jen ta vůně cigarety a když si ona přede mnou zapálí tak umřu :)

  Ahoj,
  úplně chápu tvoje pocity ohledně kouření a samozřejmě máš právo na to, aby ti cigarety vadily a nechtěla jsi, aby někdo v tvém okolí kouřil. Kromě toho, že je ti to nepříjemné, i pasivní kouření ti může poškodit zdraví.
  Samozřejmě můžeš zkusit kamarádku přesvědčit, že začít kouřit jen kvůli tomu, že kouří všichni její kamarádi, je nesmysl, ale je jen na ni, jestli tě poslechne nebo ne. Pokud bude chtít dál kouřit, nic s tím nenaděláš. Ona sama si musí srovnat v hlavě, co je pro ni dobré a co nikoli.
  Ale rozhodně můžeš trvat na tom, aby nekouřila v tvé přítomnosti. Na rovinu jí řekni, že je ti to velmi nepříjemné a nechceš, aby ti ničila zdraví. Domluvte si pravidla, že pokud si bude chtít zapálit, odejde od tebe pryč, abys nemusela dýchat cigaretový kouř. Samozřejmě z ní i tak budeš nejspíš cítit cigarety a potom už záleží jen na tom, jestli jsi ochotná to v této míře tolerovat, nebo s ní raději přerušíš styky.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kouření

  Ahoj, Modrá linko.
  Před necelým rokem jsem poprvé ochutnala od spolužačky cigaretu a od té doby si vždycky jednu dám když je příležitost. U nás ve třídě kouří skoro všichni, takže se jim úplně vyhnout nemůžu. Nejsem na nich zatím moc závislá ale bojím se, že časem budu. Od 3. Třídy Mám problémy se štítnou žlázou. Jednou jsem se sestrou kouřila ve 3 hodiny v noci na balkoně. V ten den jsem byla objednaná na kontrolu žlázy. Po tom, co jsem tu cigaretu vykouřila mě začalo trochu bolet v krku a v nemocnici mi na tom bolavým místě dělali ultrazvuk.
  Docela se bojím, že se na to přijde.
  Nemáte nějakou radu ?
  Děkuju :)

  holka, 14 let, 28. srpna 2017

  Ahoj,

  rada je poměrně jednoduchá. Prostě nekouřit. Že kouření škodí zdraví se ví už dávno, ostatně varování nechybí ani na krabičkách s cigaretami. Je určeno zejména dětem, dospívajícím a mladým lidem, kteří si ještě neuvědomují obrovskou cenu zdraví, protože většina z nich nemá žádné dlouhodobé zdravotní potíže. Zdraví je to nejcennější, co vůbec máme, tak si ho musíme chránit. Mezi prevenci mnoha zlých nemocí patří nekouření a vyhýbání se pobytu v zakouřených místnostech. Existují návodné osvětové filmy v rámci prevence, které zachytily to, co se děje v našem těle po vykouření jedné cigarety, našim buňkám, zatím zdravým, se kouření ani trošku nelíbí. A ve tři hodiny ráno máš spát, spánek je další věc, která je nutná pro vývoj ogranismu. Každý ví, co se děje, jestliže celou noc nespí, spí mizerně nebo přerušovaně, jak bývá ráno znaven, jak mu to nemyslí, jak se cítí těžkopádný, malátný...

  Na to, že jsi před vyšetřením vykouřila cigaretu se vyšetřením ultrazvukem nepřijde, časem se ovšem na to, že kouříš, stejně přijde. Kromě toho, že cigarety velmi ubližují Tvému zdraví, strašně páchnou. Jistě už jsi viděla po zdech nápisy: Vypadni, kuřáku, smrdíš. Další důvod, proč nekouřit. Zápach je pak všude, v našich vlasech, nehtech, oblečení, je těžké se ho zbavit. Ale neměla bys přestat kouřit kvůli strachu a obavě, že se na to přijde, měla bys být zodpovědná za své tělo, mít je ráda a starat se o ně, a proto chtít přestat experimentovat s cigaretami. Kvůli sobě a svému zdraví.

  Přejeme Ti úspěch v péči o své tělo.
  Modrá linka

  Kouření

  Ahoj chci se tě na něco zeptat
  Můj bratr začal tajně kouřit a neřekl to mámě je mu teprve 14 a já nechci aby si poškodil zdraví. Dělají to jeho kamarádi. On za to utrácí peníze a ještě mámě lže opakovaně. Nevím co mu říct. Určitě mě neposlechne...
  Prosím o radu

  kluk, 12 let, 5. června 2017

  Ahoj,

  je moc pěkné jakou starost máš o staršího bratra, který začal kouřit. V jeho věku kluci hodně experimentují a zkouší nejrůznější věci, ale máš úplnou pravdu v tom, že to pro něj není dobré. Je možné, že to jen vyzkouší a kouřit nakonec nezačne, ale je tu i riziko, že v tom bude pokračovat.

  Chápu, že chceš něco správného udělat, není to ale Tvoje zodpovědnost vše řešit, protože, jak píšeš, nejspíš by Tě brácha neposlechl. Navíc by na Tebe mohl začít tlačit, abys to mamce neříkal. Řešit by to měli hlavně rodiče. Pokud se na to budeš cítit, můžeš se mamce svěřit s tím, že nechceš, aby bráchovi řekla, že to ví od Tebe. Jestliže bys s tím měl potíže, můžeš si vše nechat i pro sebe a počkat, co se bude dít dál. Je velmi pravděpodobné, že bráchovo kouření stejně vyjde najevo. Dlouho se to utajit nedá. Záleží tedy na tom, co pro Tebe bude lepší a co zvládneš.

  Pokud by sis chtěl o všem ještě promluvit, můžeš zavolat přímo k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz), kde si o všem můžeš promluvit a rozhodnout se, co dál udělat.

  Přejeme Ti klidnější dny.
  Modrá linka

  Kouření

  Ahoj,je mi 13 let a začal jsem vapovat škodí mě to moc když vapuji bez nikotinu? Má to stejné účinky jako normální cigareta že plíce zčernaj nebo tak?

  kluk 13 let, 1. června 2017

  Ahoj,
  ať už s nikotinem, nebo bez nikotinu, elektronická cigareta je regulérní kuřácká pomůcka a vzhledem k tomu, že je Ti méně než osmnáct let, porušuješ jejím kouřením zákon.
  E-cigarety jsou na trhu zatím ještě příliš krátkou dobu na to, aby byly zmapované všechny škodlivé účinky, které na lidské zdraví mají.
  Už je ale jasné, že jejich kouření rozhodně není bez následků. Nikotin totiž není jediná škodlivá látka, kterou e-cigareta obsahuje. Pára v e-cigaretě obsahuje například diacetyl, který při opakovaném kouření může způsobovat zánětlivé onemocnění průdušek v plicích. Vědci také zjistili, že výpary e-cigaret obsahují rakovinotvorné molekuly, takže rozhodně neplatí, že e-cigareta bez nikotinu není škodlivá. A následky kouření jsou pro děti ještě mnohem horší než pro dospělé. Zkus se proto zamyslet nad tím, jestli Ti všechna tato rizika za kouření stojí.
  Hezké dny Ti přeje Bára.