Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Poradna je určena čtenářům do 15 let.

Menstruace a výtok

Dobrý den,
1)Je možné používat menstruační kalíšek, když jsem pořád panna?

2) Jak mám mámě říct, že bych chtěla začít používat menstruační kalíšek? (S mámou nemám moc dobrý vztah a nikdy jsem s ní o takových věcech pořádně nemluvila)

3)Dá se kalíšek použít i když jen špiním?

Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 13. listopadu
Modrá linka 23. listopadu

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že se zajímáš o možnosti, jak se o sebe nejlépe postarat v době menstruace. Informace ohledně kalíšku můžeš získat na internetu. Jistě jsou různé diskuze, v nichž si dívky a ženy sdělují své zkušenosti. Důvěryhodnější bude, když si najdeš stránky výrobce. Také se můžeš zeptat v lékárnách, nebo se obrátit na svou gynekoložku, nebo možná i obvodní lékařku. Přála bych Ti ale, abys měla možnost obracet se na mámu. Třeba by tohle mohla být docela dobrá příležitost, jak to zkusit. Možná bys mohla o podporu ohledně vztahu s mámou požádat i někoho jiného v rodině, komu věříš.

Přejeme Ti hezký předadventní čas.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj, už 3. měsíce jsem nedostala 3. menstruaci. Přijde mi zbytečné ve 13. letech chodit třeba ke gynekologovi. Je nutné ho navštívit, nebo to není nějak vážný stav? Ale někde jsem četla, že je normální, že začátky menstruace bývají hodně nepravidelné, tak jsem myslela, že je to normální a třeba za 2 měsíce ji zase dostanu a budu jí mít normálně každý měsíc...

holka, 13 let, 18. listopadu
Mari1 18. listopadu

Máš pravdu, první menstruace bývá nepravidelná.
Nemusíš jít hned za gynekologem, zajdi se poradit s dětským lékařem. Uzná-li to za nutné, doporučí ti návštěvu gynekologa.

Menstruace a výtok

Ahoj
Mám tři problémy...

  1. Je mi 14, menstruaci mám už skoro rok a furt nemám ustálený cyklus (nebo nevím, jak se tomu říká, prostě že jí nedostávám přesně), teď jí mám třeba zase po 12-ti dnech, minulý měsíc to bylo asi po 20... Kdy se to ustálí?
  2. Mám tvrdá prsa. Asi je to divný, ale už cca od 10 mám tvrdá prsa. Kdy mi změknou?
  3. Výtoky.. Asi tak taky od 10let mám nějaký divný výtoky. Je to bezbarvé, až bílé, ale když to uschne, zbělá to. Mám je každý den a co mě štve je to, že mi to špiní kalhotky.. Kdy už přestanou?
Vím, že podobné otázky tu už byly, ale asi ne u holek, který mají stejný věk a netrvá to u nich tak dlouho. A nebylo tam ani uvedeno, kdy skončí třeba ten výtok a tak.. To mě zajímá nejvíc, kdy už to přestane. A mámě nic říkat nebudu, jednak se stydím a nemám s ní ani takový vztah, že by jsme si říkaly všechno.
Předem děkuji za odpověď a je podle mě skvělé, že takhle pomáháte dětem.
holka, 14 let, 8. listopadu
MUDr. Jiří Staněk 10. listopadu

Ahoj holko,

1) Prozatím není třeba se znepokojovat, protože během prvních dvou let od první menstruace je přibližně 50% cyklů nepravidelných. K ustálení délky jednotlivých cyklů na běžné délce trvání 28 až 35 dnů by mělo dojít nejpozději do konce puberty.

2) Pocit napětí a tlaku v prsních bradavkách a jejich okolí je poměrně běžným projevem změn hormonální hladiny v pubertě. V období dospívání se tyto obtíže vyskytují přibližně u 40% dívek. Většina obtíží tohoto druhu ustupuje do konce puberty.
Určitou úlevu při pocitu napětí a tlaku v prsních bradavkách může přinést zvýšení příjmu vitaminu E. Ten se vyrábí v podobě měkkých želatinových kapslí, je volně prodejný a můžeš si jej koupit v lékárně.

3) Bezbarvý nebo bílý výtok je naprosto normální, pokud není doprovázen bolestí, svěděním či pálením. Četnost výtoku i jeho objem bývají značně individuální, a tudíž tě nemusí znepokojovat, že u některých jiných dívek netrvá výtok tak dlouho nebo není tak silný.
Nelze předem odhadnout, kdy dojde k poklesu četnosti výtoku. Zcela a beze zbytku však nevymizí ani v dospělosti. Čirý nebo bělavý výtok je součástí samočisticího procesu, k němuž dochází ve vnitřních pohlavních orgánech.

Menstruace a výtok

Ahojky! Takže... Používám HA už tři týdny. Pořád se u mě objevuje špinění s mírnou až silnější bolestí. Četla jsem něco o tom, že to může být tzv. „krvácení z průniku.“ Když dobírám teprve první platíčko, je nutné to nějak řešit, nebo se to po menstruaci srovná? Měla bych si zažádat o jinou antikoncepci? Děkuji za odpověď! :)

holka, 15 let, 3. listopadu
MUDr. Jiří Staněk 9. listopadu

Ahoj holko,

K mimomenstruačnímu krvácení může docházet v důsledku užívání hormonální antikoncepce, a to zejména u dospívajících dívek v průběhu prvních dvou let od první menstruace.

Tzv. krvácení z průniku je slabé krvácení (tzv. „špinění“) při relativním nedostatku estrogenu. Může k němu docházet během několika prvních cyklů při užívání hormonální antikoncepce. Uvedené obtíže ustupují zpravidla do několika měsíců.

Kvůli slabému krvácení během prvního cyklu užívání hormonální antikoncepce se nemusíš znepokojovat. Neobvyklé jsou spíše silnější bolesti, o nichž se v dotazu zmiňuješ. Pokud možno co nejdříve se obrať na lékaře, který antikoncepci předepsal.

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,Báro,modrá linko a ostatní!
Už cca půl roku mě trápí docela silné bolesti v podbřišku doprovází to bílonažloutlý výtok. Co to může být dostanu už brzo menses?

holka 12 let, 4. listopadu
MUDr. Jiří Staněk 9. listopadu

Ahoj holko,

První výtok se objevuje nejčastěji 6 až 18 měsíců před první menstruací, avšak uvedená doba může být i kratší nebo delší.
Kvůli průsvitnému nebo bělavému výtoku není třeba se znepokojovat, avšak žluté zbarvení výtoku by spolu s bolestmi v podbřišku mohlo být projevem infekce. Doporučoval bych tedy navštívit lékaře.

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku...
Nevím jak to popsat.Každý měsíc mívám takovou mini menstruaci...Není to menstruace(nedávám si vložku,nekrvácí to moc-skoro vůbec) a ani výtok( vypadá to jako krev).Mám to už od září.Mívám to jednou do měsíce,1-2x denně...Co je to? Jsem zdravá? Už se mi chystá normální menstruace?

holka, 12 let, 27. října
MUDr. Jiří Staněk 3. listopadu

Ahoj holko,

Kvůli slabému krvácení se nemusíš znepokojovat. Problém by představovala spíše příliš silná, dlouhá nebo příliš častá menstruace.

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku...
Nevím jak to popsat.Každý měsíc mívám takovou mini menstruaci...Není to menstruace(nedávám si vložku,nekrvácí to moc-skoro vůbec) a ani výtok( vypadá to jako krev).Mám to už od září.Mívám to jednou do měsíce,1-2x denně...Co je to? Jsem zdravá? Už se mi chystá normální menstruace?

holka, 12 let, 28. října

Ahoj holko,

Kvůli slabému krvácení se nemusíš znepokojovat. Problém by představovala spíše příliš silná, dlouhá nebo příliš častá menstruace.

Menstruace a výtok

ahoj
chtěla bych se zeptat je to strašně divné a já to moc nechápu
letos jsem to poprvé dostala v červenci jenže pak jsem to v srpnu nedostala pak v záři jsem to dostala a teď v říjnu nic je mi to strasně divné
a trochu se bojim protože vím že se to má dostat každý měsíc
můžu se zeptat nevíte čím to může být?
děkuju za odpověď

kiki, 14 let, 23. října

Ahoj Kiki,

Prozatím se nemusíš nijak znepokojovat. Běžný menstruační cyklus sice opravdu trvá přibližně jeden měsíc (28 až 35 dnů), avšak v průběhu prvních dvou let od první menstruace je přibližně 50% cyklů anovulačních (tj. nedochází při nich k uvolnění vajíčka z vaječníku). To znamená, že u dívek se během této doby dostavuje menstruace pouze v polovině očekávaných termínů.

Pouze v případě, že by se další menstruace nedostavila ani po uplynutí 3 měsíců, by se jednalo o poruchu zvanou oligomenorea. V takovém případě existuje určité riziko, že další menstruace bude silnější a potrvá delší dobu (tj. déle než obvyklých 3 až 7 dnů).
Jestliže taková situace nastane, měla bys navštívit lékaře. V opačném případě je vše v pořádku a další menstruace se již dostaví opět po jednom nebo po dvou měsících od té předchozí.

V každém případě by bylo dobré, kdyby sis (jako každá dívka, která již měla první menstruaci) začala vést tzv. menstruační kalendář, do kterého si budeš zaznamenávat začátek a konec každé menstruace. Pokud by se u tebe kdykoliv v budoucnu objevily jakékoliv obtíže spojené s menstruací, tvoje záznamy v menstruačním kalendáři by měly pro léčbu takovýchto obtíží velký význam.

Menstruace a výtok

Dobrý den, už naposledy se ptám ohledně toho, že jsem 2 měsíce nedostala 3. menstruaci. Napadlo mě tohle: Četla jsem, že hodně holek dostalo 2. menstruaci až klidně po 6 měsících od 1. menstruace. Nemohla bych já dostat 3. menstruaci třeba po půl roce aniž bych měla nějakou poruchu? Předem děkuju za odpověď.

holka, 13 let, 20. října

Ahoj holko,

Pravdou je, že během prvních dvou let od první menstruace je přibližně polovina cyklů nepravidelných. Není vyloučeno, že další menstruace se dostaví až po několika měsících. Nikde není psáno, že pokud se menstruace nedostaví do 3 měsíců, tak už se nedostaví vůbec. Pokud se však menstruace u dívky nedostaví do 3 měsíců (u dospělé ženy do 5 týdnů), jedná se o stav zvaný oligomenorea.

Kromě této poruchy cyklu může být příčinou nedostavení se menstruace rovněž těhotenství. Po dobu těhotenství totiž k menstruaci nedochází.

Samozřejmě, že další menstruace se může dříve či později (například po šesti měsících, jak uvádíš v dotazu) dostavit i bez jakékoliv léčby. Avšak i v takovém případě se jedná o oligomenoreu, která patří k nejčastějším poruchám menstruačního cyklu.

Oligomenorea je zkrátka označení prodlouženého intervalu mezi menstruačními cykly, přičemž rozdíl mezi dospělou ženou a dospívající dívkou spočívá pouze v délce intervalu, který lze ještě považovat za normální.

Je sice pravdou, že mnoho dívek dostalo další menstruaci až po několika měsících, avšak také je pravdou, že oligomenorea často předchází jiné poruše cyklu, kterou je tzv. juvenilní metroragie. Ta spočívá v krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus.

Juvenilní metroragie se projevuje tím, že po delší přestávce mezi cykly se dostaví naopak silné a dlouhé krvácení. Právě kvůli vyššímu riziku juvenilní metroragie je třeba věnovat prodlouženému intervalu mezi cykly zvýšenou pozornost.

I v případě, že se kvůli prodlouženému intervalu mezi dvěma menstruacemi neobrátíš na lékaře, může vše nakonec dopadnout dobře a další cykly se již budou opakovat v přiměřených intervalech (tj. do 3 měsíců). Jestliže by se však během nejbližší menstruace nebo krátce po ní objevilo příliš silné, příliš dlouhé nebo příliš časté krvácení, byla by návštěva lékaře již nutná.

V každém případě doporučuji, aby sis vedla tzv. menstruační kalendář, kam si budeš zapisovat počátek a konec každé menstruace. Pokud by ses někdy v budoucnu obracela na lékaře kvůli poruchám cyklu, budou pro něj mít tyto informace neocenitelnou hodnotu.

Menstruace a výtok

Ahoj je mi 14 za 4 měsíce a mám od deseti let výtok. Mám nízký tlak váhu 40.5 a výšku 162cm. Je možné že se menstruace dostaví až po 16.roku? Četla jsem že nízká váha ji zpozduje a ten nízký tlak taky znamená ze mám málo krve....

Andy, 13 let, 17. října

Ahoj Andy,

Tvoje tělesná hmotnost je poměrně nízká, hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 15,4 (přičemž optimální hodnoty BMI u dívek ve věku 13 let se pohybují od 18 do 21). První menstruace se nejčastěji dostavuje ve věku 12 až 14 let, a to obvykle za předpokladu dosažení tělesné hmotnosti alespoň 48 kg. Avšak nízká tělesná hmotnost nemusí být jedinou příčinou pozdějšího nástupu menstruace. Záleží rovněž na dosažené úrovni hormonální hladiny a odpovídajícím stupni tělesného vývoje.
Prozatím se však nemusíš znepokojovat. Pouze v případě, že by se první menstruace (menarche) nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, by se jednalo o poruchu zvanou primární amenorea, kterou lze léčit s využitím hormonální terapie.

Menstruace a výtok

Ahoj, před chvilkou jsem sem poslala dotaz ohledně krátké menstruace. Zapomněl jsem ještě dodat, ze pri operaci jsem ztratila neobvykle hodně krve a musela jsem byt na infuzi. Dekuji

holka, 15 let, 17. října

Ahoj holko,

V takovém případě je pravděpodobné, že pro zastavení krvácení byla podána léčiva ze skupiny antifibrinolytik. K určitému oslabení menstruačního krvácení mohlo dojít v důsledku užití těchto léků, zejména pokud byly podány v době kratší než 1 týden před očekávaným nástupem deskvamační fáze menstruačního cyklu. Účinek těchto léčiv je pouze dočasný, a tudíž při následujícím cyklu by již vše mělo probíhat jako obvykle.
Pokud v budoucnu ještě půjdeš na operaci, doporučuji při stanovení termínu zákroku konzultovat s ošetřujícím lékařem riziko zvýšeného krvácení a předem stanovit termín operace s ohledem na průběh menstruačního cyklu. Veškeré chirurgické či stomatologické zákroky, pokud nejsou neodkladné, je vhodné naplánovat tak, aby byly provedeny až po odeznění deskvamační fáze menstruačního cyklu, nikoli v týdnu před jejím nástupem nebo dokonce v jejím průběhu.

Menstruace a výtok

Ahoj Aliku, vím ze sem píšu často ohledně menstruace, ty mi ale vždycky skvěle poradis. Byla jsem na operaci (minule pondělí, chirurgické vybaveni tri zubu v celkové anestezii). Dnes jsem dostala menstruaci (ráno), ale teď odpoledne to vypadá, ze skončila! Vůbec nevím co se to děje! A těhotná urcite nejsem. Pohlavní styk jsem nikdy nemela. Normálně moje menstruace trvá 7 dni a 8. den je hnědý výtok. Takhle 7 dni byla zatím moje menstruace vždycky kromě te první, maximálně nekdy byla menstruace o den kratší (6 dni). Ráno byla úplně normálně silná a normálně krev, jako vždycky. Myslíš ze to mohly zpusobit některé léky? Dávali mi léky proti bolesti, léky proti otokum a antibiotika. Moc dekuji! Opravdu to vypadá, ze se zastavila! Jo a menstruaci mam už krátce pres dva roky.

holka, 15 let, 17. října

Ahoj holko,

Tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu, tedy fáze, při níž dochází ke krvácení, trvá obvykle 3 až 7 dnů. Pokud dochází ke krvácení po dobu kratší, než bylo dosud obvyklé, nemusíš se nijak znepokojovat. Závažnější problém by nastal, kdyby krvácení probíhalo naopak po dobu delší, než 7 dnů.
Některé léky mohou mít na průběh menstruace určitý vliv. Antibiotika sama o sobě nemají vliv na délku menstruačního cyklu, avšak mohou mít vliv na účinky hormonální antikoncepce. Léky proti bolesti obsahující kyselinu acetylsalicylovou mohou naopak způsobit silnější menstruační krvácení.
Při stomatologických zákrocích se však někdy používají rovněž léky ze skupiny antifibrinolytik nebo hemostatik, které slouží k omezení a zastavení krvácení. Není vyloučeno, že k oslabení menstruačního krvácení došlo v důsledku užití léků z některé z uvedených dvou skupin.

Menstruace a výtok

Ahoj, omlouvám se, že se pořád ptám.. ale je ta oligomenorea nějak vážná?

holka, 13 let, 17. října

Ahoj holko,

Porucha menstruace zvaná oligomenorea spočívá v prodloužení intervalu mezi jednotlivými cykly. U dospělé ženy činí nejdelší „normální“ interval 5 týdnů, avšak u dospívající dívky to mohou být až 3 měsíce. Při prodloužení intervalu hrozí silnější krvácení při následující menstruaci.
K léčbě je tedy nutné přistoupit až v případě, že by během dalšího cyklu došlo k příliš dlouhému, příliš silnému nebo příliš častému krvácení. Léčba spočívá v podávání hormonu progesteronu.

Menstruace a výtok

Dobrý den,
ptala jsem se vás ohledně toho, že jsem dostala 1. a 2. menstruaci, ale 3. ani 4. jsem ještě nedostala. V odpovědi bylo napsané tohle: o poruchu menstruace zvanou oligomenorea by se jednalo pouze v případě, že by během prvních dvou let menstruace překročil interval mezi jednotlivými cykly dobu 3 měsíců (u dospělé ženy je touto hranicí doba 5 týdnů).
Takže to znamená, že když nedostanu ani za měsíc menstruaci, mám nějakou poruchu?

holka, 13 let, 15. října

Ahoj holko,

Ano, pokud se menstruace nedostaví ani po dalším měsíci, doporučoval bych navštívit dětského gynekologa, protože by se mohlo jednat o uvedenou poruchu menstruace.

Menstruace a výtok

Dobrý den, 1. a 2. menstruaci jsem normálně dostala, ale 3. ani 4. jsem nedostala (4. jsem měla dostat cca před týdnem). Žádné zdravotní problémy nemám. Nějak extra jsem nezhubla ani nepřibrala. Je to jen kvůli tomu, že začátky menstruace jsou nepravidelné nebo je to nějak vážné?

holka, 13 let, 14. října

Ahoj holko,

Je naprosto normální, že v období dvou let od první menstruace je přibližně polovina cyklů nepravidelných. O poruchu menstruace zvanou oligomenorea by se jednalo pouze v případě, že by během prvních dvou let menstruace překročil interval mezi jednotlivými cykly dobu 3 měsíců (u dospělé ženy je touto hranicí doba 5 týdnů).

Menstruace a výtok

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám asi rok a víc vytok poslední 3 měsíce zhruba ,o dost silnější než před tím, taky mivam poslední dobou na spodním prádle něco hnědého (v přední části :) nejspíš špinení, jak jsem si zde četla ostatní dotazy,ale fakt nevím. Tak si říkám ze když mám skoro 150 cm a 37 kg a 12,5 let tak jestli se mi už blíží první menstruace, menarche? Vím ze je to individuální ale da se to podle mnou zmiňovaných faktů zhruba odhadnout?

Přeji hezký den a předem děkuji za odpověď miki

Holka-Miki, 12 let, 11. října

Ahoj Miki,

První menstruace (menarche) se dostavuje nejčastěji mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku, přičemž za „normální“ lze považovat i širší věkový interval 11 až 15 let. Mezi nástupem pravidelných výtoků a první menstruací může uplynout různě dlouhá doba, nejčastěji 6 až 18 měsíců, avšak v některých případech to mohou být i 2 roky. Podle výtoku ani dalších projevů tedy nelze dobu nástupu první menstruace přesněji odhadnout.

Menstruace a výtok

Ahoj,
Už druhým rokem mám menstruaci a pořád jí nemám pravidelnou kdy se to ustálí?

holka, 14 let, 10. října

Ahoj holko,

Prozatím není třeba se znepokojovat. Během prvních dvou let menstruace je více než 50% cyklů nepravidelných. Později se s rostoucím věkem počet nepravidelných cyklů snižuje.
Zatímco v dospělosti se za nejdelší „normální“ interval mezi menstruacemi považuje 5 týdnů (35 dní), během prvních dvou let menstruace to mohou být i dva nebo tři měsíce.

Menstruace a výtok

Ahojky chtěla bych se zeptat je normalni ze v obdobi menstruace je mi spatne od zaludku,nevolnosti a obcas i zvracim? predem dekuji za odpoved

Terka, 14 let, 10. října

Ahoj Terko,

Pokud jsou nevolnosti pouze mírné, jedná se o běžný projev menstruace. Těžší nevolnost provázená opakovaným zvracením by již mohla být projevem poruchy menstruace zvané dysmenorea. V takovém případě bych doporučil obrátit se na dětského gynekologa.

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, předem děkuji za odpověď
je mi čtrnáct -za rok patnáct a ještě nemam menstruaci, nevím zda-li tato otázka zde už byla, ale chtěla bych se zeptat,,kdy to přijde,,.výtok žádný nemam. Měřím 163cm a vážím 61kg.Připadám si divna-opoždělá-jiné holky menstruují už od 10, a mě bude patnáct a ještě to nemam... Ve skole se o měsíčkách všechny holky baví, a já nevím co říkat-všichni ze třídy už to mají. A také jsem se tedy chtěla zeptat jestli to nejde nějak,,přivolat,,nebo nějak urychlit, k ženskému lékaři nechci, a s mamkou se mi to probírat nechce, Alíku prosím poraď mi

Holka, 14 let, 27. září

Ahoj holko,

U některých dívek nastupuje první menstruace dříve, u jiných později. Nejčastější věk nástupu první menstruace je mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí jedenácti až patnácti let.
Pokud se první menstruace nedostaví ani po dovršení patnáctého roku života, jednalo by se o projev poruchy zvané primární amenorea. Mezi její příčiny patří například nízká hormonální hladina, avšak vyloučit nelze ani vývojovou vadu vnitřních pohlavních orgánů. Konkrétní příčiny lze určit na základě endokrinologického vyšetření, jehož součástí je též laboratorní vyšetření hormonální hladiny v krvi. Na základě výsledků vyšetření může lékař doporučit hormonální terapii.

Menstruace a výtok

Ahoj Aliku,
chtěla bych se naučit používat tampony, pojedeme se školou na vodu a taky se koupeme na táboře. Zkoušela jsem i mini, ale nejdou mi zavést, hrozně jakoby drhnou (prst zvládnu zavést ale tampon ne, neklouze). Takže jsem si koupila Tampax regular s aplikatorem, protože předpokládám, ze plast bude klouzat dobre jako prst a ne jako vata. Aplikator je velký jako prst, takže se zavedením problém mít nejspíš nebudu. Zkousela jsem z toho ale ten tampon vyndat a nacucnout vodou, on je ale potom hrozně obrovský! Takže se bojím ze až se tampon nasakne, ze jak bude veliky ze ho nevytahnu (třeba ze neprojde panenskou blanou-jsem totiž panna). Proto jsem si chtěla koupit Tampax mini s aplikatorem, ale nemůžu je sehnat, a to jsem z Prahy. Nevis kde je sehnat prosím? Nebo me ještě napadlo dat si do aplikatoru těch normál nějaký jiný (třeba ob) tampon. Myslíš ze je to dobry nápad? Diky

holka, 15 let, 27. září

Ahoj holko,

Používání tamponů příliš nedoporučuji, obzvláště pak v období dospívání, kdy je jejich zavádění spojeno s rizikem poranění a infekce.
Vyrábějí se sice i tampony menších velikostí, které mohou používat i dívky, které dosud neměly pohlavní styk, avšak i s jejich užíváním jsou spojena určitá rizika.
Vzhledem k nižšímu objemu produkce poševního sekretu v období dospívání (oproti dospělosti) zůstává tampon po zavedení do pochvy delší dobu tvrdý, a tudíž jeho přítomnost v pochvě může způsobovat nepříjemné pocity. Navíc i objem krvácení je u dospívající dívky zpravidla nižší, než u dospělé ženy. Pokud tampon neabsorbuje dostatečné množství tekutiny, zůstává tvrdší, a tudíž jeho vyjmutí z těla může činit obtíže.
Kromě toho tampon způsobuje zadržování menstruační krve v pochvě, místo aby krev volně vytékala. Také z tohoto důvodu není používání tamponů v období dospívání příliš vhodné. Doporučuji tedy prozatím namísto tamponů raději používat vložky.

Menstruace a výtok

ahoj
mám dotaz už asi půl roku mám výtok ( teda alespoň myslím že je to ono) ale nemám to pravidelně jako má být menstruace ale prostě třeba 3 dny to mám potom den nic a tak se to různě střídá je to normální?

holka, 14 let, 27. září

Ahoj holko,

Prozatím není třeba se znepokojovat. Ani výtok, ani menstruace nemusí být (a v období dospívání většinou nejsou) pravidelné.
První výtok se objevuje přibližně půl roku až dva roky před nástupem menstruace. Dochází k němu nepravidelně, v různě dlouhých intervalech. Pokud je výtok čirý nebo bíle zbarvený a není provázen silnou bolestí či pálením pohlavních orgánů, případně i zvýšenou teplotou, není třeba se kvůli němu znepokojovat.

Menstruace a výtok

Ahoj
chtěla bych se zeptat první menstruaci jsem mela letos v červenci dneska jsem to dostala po druhé ale je mi divné že trvala ani ne 2 hodiny už od rána jsem mela velké výtoky a trochu krvavou moč ale nevadilo mi to nějak extra pak jsem šla na tancováni a asi 2 hodiny potom sem to dostala ale jak už jsem psala proběhlo to ani ne 2 hodiny a už nic myslíte si ze to bylo jen špiněni a nebo to byla druha menstruace je mi strašně divný ten čas a může se to vrátit ještě během dnu?mamky jsem se ptát nechtěla tak se obracím sem
dekuju za odpověď

kiki, 14 let, 25. září

Ahoj Kiki,

Prozatím se nemusíš znepokojovat, neboť menstruace během prvních dvou let nemusí být (a ani nebývá) vždy pravidelná. Problémem by mohlo být naopak spíše příliš časté, příliš silné nebo příliš dlouhé krvácení.
Tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu, při níž dochází ke krvácení, trvá obvykle 3 až 4 dny. Není tedy vyloučeno, že v následujících dnech bude krvácení pokračovat. Pokud bys krvácela déle než 7 dní po sobě, měla bys vyhledat lékaře. V opačném případě je vše v pořádku.
Prozatím bych ti doporučoval, aby sis začala vést tzv. menstruační kalendář, v němž si budeš zaznamenávat počátek menstruace, délku cyklu a intenzitu krvácení. Pokud by se u tebe někdy v budoucnu objevily obtíže, s nimiž by ses musela obrátit na lékaře (například příliš silné nebo příliš časté krvácení), pečlivě vedený menstruační kalendář velmi usnadní postup při řešení tvých případných obtíží.

Menstruace a výtok

Zdravím Milý Alíku. Chtěla bych se zeptat jak udělat to aby:
Špiním už 4 dny a taky krvácím, ale maximálně 1 intimky denně. Maminka říká, že toto ještě ta pravá menstaruce není, je to pravda? Čekáme s maminkou, kdy to konečně přijde (jako že bude téct krve hodně). Mám hnědý výtok, ale včera jsem zjistila, že hnědého výtoku už je o moc méně a už je světlejší a že už nemám žádnou krev. Co mám dělat, abych měla vážně tu pravou menstaruci, že mě bude hodně téct krve? Díky moc

holka, 12 let, 23. září
Mari1 24. září

Ahoj,
nemáš kam pospíchat. Když už se u dívky objeví první menstruace, bývá slabá a připomíná spíše špinění, jak ty píšeš - hnědý výtok. Nyní by se ti už mělo toto špinění objevovat pravidelněji a změní se v krvácení, které si tolik přeješ. Ovšem nepospíchej tolik, ono krvácení není až tak příjemné a může s sebou nést i bolesti v podbřišku, nevolnost atd.
Má rada zní. Nepospíchej a nech přírodu, ona to vyřeší za tebe. A nelekej se, když od prvního skutečného krvácení nepřijde to další po měsíci (28 dnech), ale po delší době. Menstruace ve svých začátcích nebývá pravidelná.

Menstruace a výtok

Dobrý den, dnes ve škole jsem dostala měsíčky, a neměla jsem u sebe vložku a tím pádem to proteklo až do mích kalhot a ve třídě se mi smáli že jsem se počůrala, a cítila jsem se hrozně moc špatně. Takže jak poznám že měsíčky přijdou? Nebo popřípadě jak se na ně připravit? Moc Vám předem děkuji

holka, 12 let, 14. září
BáraV 18. září

Ahoj,
chápu, že to, co se ti stalo, bylo velmi nepříjemné a zdrojem špatných pocitů. Signály blížící se menstruace jsou u každé ženy jiné. Pokud máš už pravidelný cyklus, můžeš si blížící se menstruaci vypočítat. I délka menstruačního cyklu je ale individuální záležitost a i když se jako „ideální“ délka uvádí 28 dní, spousta žen má cyklus delší nebo kratší. Je potřeba vypozorovat, jak dlouhý cyklus máš právě ty.
Jenže stejně tak má celá řada žen cyklus nepravidelný, tedy s proměnlivou délkou. Některé ženy uvádí, že před blížící se menstruací pociťují tlak či mírnou bolest v podbřišku, u jiných ale nastupuje menstruace bez jakýchkoli příznaků. Zkus pozorovat své vlastní tělo a jeho reakce. Možná u sebe objevíš signály blížící se menstruace.
V každém případě bude ale určitě jistější, když budeš v tašce nosit dvě, tři vložky nebo menstruační tampóny pro případ, že by tě příchod menstruace překvapil. Pak tuto situaci zvládneš vyřešit bez problémů.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Dobrý den,
Omlouvám se že znovu píšu, ale chtěla bych ještě vědět, jestli se nedá kromě toho jak, dlouho mám výtoky, odhadnout, kdy dostanu svou první menstruaci???
Předem děkuji za odpověď , PRALINEČKA

holka, 11 let PRALINEČKA, 12. září

Dobrý den Pralinečko,

Termín první menstruace (menarché) nelze přesně určit ani odhadnout. Může to být kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem, ve výjimečných případech i dříve nebo později.
Mezi nástupem pravidelných výtoků a první menstruací může uplynout různě dlouhá doba, nejčastěji 6 až 18 měsíců, avšak v některých případech to mohou být i 2 roky.
Ani některé další tělesné projevy (například nevolnost, bolesti či jiné neobvyklé pocity v dolní části břišní krajiny) nemusí přímo souviset s nástupem menstruace.


Položit nový dotaz

Zde se můžeš zeptat na cokoliv, co tě trápí a nesouvisí přímo s Alíkem (otázky související s webem řeší druhá poradna). U dotazu nebude veřejně uvedeno tvé jméno ani přezdívka, pokud si je do něj sám nevyplníš.

Alíkovi kamarádi neodpovídají ihned, na odpověď si budeš muset počkat.

Pokud položíš otázku, která již byla v Poradně řešena, otázka nebude zodpovězena. Nejprve se raději podívej, zda už na podobný dotaz není odpověď.

Tvůj dotaz:

Pokládat dotazy mohou jen přihlášení uživatelé (přesto je zachována anonymita), kteří mají alespoň sto kaček (bodíků).

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat (pár dní ale potrvá, než si kačky naspoříš).