Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka www.modralinka.cz a Alíkovy kamarádky BáraV a Bája.

Poradna je určena čtenářům do 15 let.

Otázky týkající se fungování serveru Alík pokládej v poradně Alík - dotazy k fungování webu.

Menstruace a výtok

Ahoj, mám takový dotaz ..
Je mi 14 let a za 5 měsíců mi bude 15 ještě jsem nedostala menstruaci...
Výtok mám hustě bílí a nezapáchá (mám ho asi cca. 1 a půl roku), když jsem byla malá cca. 5 let spadla jsem přímo mezikrokem na hranu nějaké desky a hrozně to bolelo a tekla mi i trošku krev ( asi jen 3 kapky krve), přesto se bojím že budu neplodná a že menses nikdy nedostanu...
Prosím poraď mi...

holka, 14 let, 13. června
BáraV 23. června

Ahoj,
chápu Tvé obavy, ale hned na začátku tě mohu ujistit, že náraz na vnější genitálie určitě nezpůsobí neplodnost nebo absenci menstruace. Začátek menstruace je velmi individuální záležitost, která závisí na mnoha faktorech. Obvykle se uvádí, že průměrně se první menstruace dostaví do patnácti let, jedná se však pouze o orientační údaj, který rozhodně neplatí ve sto procentech případů. Skutečnost, že ve čtrnácti letech nemenstruuješ, nemusí absolutně znamenat, že je s Tebou něco v nepořádku. Pokud ale chceš mít stoprocentní jistotu, objednej se na gynekologii, kde Ti udělají patřičné vyšetření.
Přeji Ti hodně štěstí.
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Někde jsem slyšela, když dívka bude mastubovat tak, že se jí posune o měsíc dál menstruace. Je to pravda nebo nějaký výmysl ?

holka, 13 let, 13. června
BáraV 23. června

Ahoj,
to zcela jistě není pravda. Masturbace nemá na menstruační cyklus a nástup menstruace žádný vliv.
Měj se hezky.
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Bájo,
V Srpnu mi je 11. Nevíš jestli se dá zjistit podle doby výtoků za jak dloucho budu mit tak menstruaci? Výtoky mám už tak 2-3 roky skoro od 8 let jestli treba tak za rok bych uz mela menstruaci. Přijde mi i divne ze už v 8letech jsem mela výtoky:/

Předem děkuji za odpověď ???

Eliška, 12. června
BáraV 23. června

Ahoj,
výtoky jsou v dospívání velmi časté a začátek dospívání je velmi individuální záležitost. Nicméně v osmi letech jsi velmi pravděpodobně ještě dospívat nezačala, takže pokud trpíš na výtoky skutečně už několik let, bylo by vhodné, abys navštívila gynekologa, který odhalí jejich skutečnou příčinu.
Výtoky v některých případech skutečně mohou předcházet menstruaci, ale určitě se podle nich nedá určit, za jakou dlouho se první menstruace dostaví. To záleží na celé řadě faktorů.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj je mi 14 let menstruaci nemam ale už 3 roky mam výtoky. nevím co dělat. tenhle rok jsem mela nějak v dubnu trosku hnědý výtok. vůbec nevím co to znamená.
někdo mi říkal ze menstruace je nad 40 kg. já ale měřím 160 cm mam 42 kg a nic. doktorka říkala ze váhu mam akorad.
všechny moje mladší kamaradky uz to dostali jen ja ne trochu se bojim ze je semnou neco v neporadku ale nevim .
děkuju za odpoved

Kristýna 14 let, 11. června
BáraV 21. června

Ahoj,
nástup první menstruace je velmi individuální záležitost. Každá žena ji dostane v jiném věku a obvykle se uvádí, že průměrně se objeví mezi dvanáctým a patnáctým rokem. To je ovšem pouze průměrný údaj, který se nevztahuje na všechny.
Bohužel na dálku nedokáže nikdo posoudit, jakého původu jsou Tvé výtoky. Proto by bylo nejlepší objednat se na gynekologii a nechat se vyšetřit lékařem, který zjistí, jestli se nejedná o nějaký zdravotní problém. Je samozřejmě možné, že výtoky jsou vlastně zcela normálním projevem dospívání. Po internetu to však opravdu není možné posoudit.
Držím Ti palce.
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj chci se zeptat od 11 let mám menstruaci docela pravidelně ale tento měsíc jsem ji dostala po týdnu mi skončila ale po třech dnech se mi vrátila a mám ji dodnes docela dost co by to mohlo být? Mamka mne chce vzít na gindu ale ja se bojím

holka, 12 let, 31. května
Modrá linka 6. června

Ahoj,

Je dobře, že se nebojíš zeptat a také je moc dobře, že se svěřuješ mámě. Ve 12 letech se stává, že menstruace není pravidelná, ovšem vrátila se Ti již po třech dnech a je silná, proto by Tě měl vidět odborník, ženský lékař/ka. Jak vidíš, dávám za pravdu Tvé mamce, která jako dospělá žena, má své zkušenosti, můžeš se jí zkusit zeptat, jaká byla pro ni její první návštěva takové lékařky/lékaře. Můžeš jí říci, že máš ze své první návštěvy gynekologie strach. Je normální, že cítíš strach z neznámého. Řada dívek by to měla podobně jako Ty.

Při vyšetření je dobré nebýt v napětí, nestáhnout se, ale naopak, uvolnit se co nejvíc, pomoci si třeba svíráním a otvíráním pěstí, hlubokým dýcháním, nejlépe je, pokud se soustředíš na něco úplně jiného. Ono všechno, co nás potká, je jednou poprvé a vše, co je poprvé nás trošku straší, znejisťuje, prostě nevíme, do čeho jdeme a jak to bude vypadat. Nemá ale moc smysl se bát dopředu, ve většině z těchto záležitostí pak zjistíš, že ses bála docela zbytečně. Opatříš-li si ale (o čemkoliv, co Tě čeká nebo zajímá) dostatek informací, hned se budeš cítit bezpečně a lépe. Lékaře nebo lékařku můžeš Ty nebo mamka požádat, aby Ti vše v souvislosti s vyšetřením vysvětlil/a tak, abys tomu rozuměla a věděla vždy dopředu, co se bude dít. Takové jednání Ti také dodá jistotu.

Přejeme Ti hlavně zdraví.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj..

Chci se zeptat ohledně menstruace, v sobotu jsem jí asi dostala.. Na kalhotkách jsem měla pár kapek krve ( nic intenzivního ) pak už jen takové zahnědlé špinění dva dny a teď už nic.. neřekla jsem to mámě protože mi to bylo takové strašně trapné. mám jí to říct při další menstruaci nebo teď ? Trochu opožděně..?
Bojím se návštěvy gynekologa a nechce se mi tam jít.. tak proto.
No a také se bojím že tu menstruaci dostanu ve škole a nebudu mít po ruce vložku a i kdyby..jak poznám že tu menstruaci mám zrovna dostat abych si tam tu vložku dala ?
Děkuji předem za odpověď

holka, 12 let, 24. května
Bája 29. května

Ahoj,
takovýto průběh je pro první menstruaci velmi častý. Mamince to můžeš říct při další menstruaci, kterou bohužel nevíme, kdy dostaneš. Můžeš jí dostat za 28 dní, ale samozřejmě i dříve nebo později. Třeba až za půl roku. Je proto dobré nosit u sebe alespoň dvě vložky pořád. Dej si je do nějaké kapsičky a nos je do školy sebou. Před další menstruací tě může bolet v podbřišku. Pokud ne, poznáš to, že budeš mít špinavé kalhotky, nebo papír po utření se na WC. Nestane se to tak, že začneš najednou strašně krvácet, takže budeš mít jistě čas a příležitost si zajít na wc a vzít si vložku. To, že jsi dostala menstruaci, ještě neznamená, že teď musíš na gynekologii.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok

Ahoj,
moji první menstruaci jsem dostala 19. prosince 2016. Doteď používám vložky, ale v červnu jedeme na výlet, který vychází na první tři dny mé menstruace, kde se budeme s největší pravděpodobností koupat v rybníku. Můžu tam jít s vložkou, nebo musím mít tampon? Co by se stalo, kdybych si vzala jenom vložku? Tampon už jsem několikrát zkoušela zavádět, jenže mi to prostě nešlo, bolelo to a myslím si, že na něj ještě nejsem připravená.

Terka, 14 let, 20. května
Bája 25. května

Ahoj Terko,
s vložkou do rybníka jít rozhodně nemůžeš. Musíš použít tampon, nebo se prostě nekoupat. Kdyby ses koupala bez tamponu, mohla bys dostat infekci. Pokud ti nejde zavést tampon - což je v tvém věku naprosto běžné, tak se nedá nic dělat, prostě se koupat nemůžeš. Paní učitelka to jistě pochopí a nutit tě určitě nebude. Je pravděpodobné, že v takovéto situaci nebudeš sama, že i některá z tvých spolužaček bude v tu dobu menstruovat a také se nebude moct koupat. Pokud by ses cítila nepříjemně, že to musíš říkat, pak je tu varianta, že bys zapomněla plavky. Jelikož je menstruace přirozenou součástí každé ženy, není důvod se stydět.

Držím palce a přeji hezké dny. Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok

Ahoj Bájo,
Je mi 10let (v srpnu 11) a nějak rok nebo dva mám výtoky. Chci se zeptat jestli je to normální Mít takhle mala 2roky vytoky. Výtoky mám takové bílé až nažloutle. (Nezapachaji) také se chci zeptat když nosím intimky jak často je vyměňovat ve škole ji mám tak 2-3 hodiny. A ještě taky když si intimku nalepim tak vzdycky po noseni ji mam uplne celou posunutou jak udelat abych ji mela tak jak jsem ji tam nalepila. A také mi je nepříjemné když se v noci probudím a mám na kalhotech od pyžama výtoky. CO S TIM?
Předem děkuji;)

Eliška

Eliška, 16. května
Bája 23. května

Ahoj Eliško,

výtok patří do života ženy a budeš se s tím pravděpodobně potýkat po celý život. Tím chci říct, že je výtok naprosto normální I v 10ti letech. Je fajn, že používáš intimky. Měla bys je měnit, kdykoli jdeš na záchod. Je divné, že se ti posouvá, když jí nalepíš. Proto se lepí, aby se neposouvala. S tím ti asi neporadím. Zkus třeba jinou značku, třeba bude lépe držet. Pokud ti vadí výtok na pyžamu, můžeš nosit noční košili a spodní kalhotky. I přes noc můžeš používat intimky.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok

Dobrý den už nemám 3 měsice menstruaci neni něco špatně

holka, 14 let, 14. května
Bája 22. května

Ahoj,
zpoždění menstruace se někdy stává. Nepíšeš, zda už jsi menstruovala pravidelně. Pokud jsi brala nějaké léky, byla jsi nemocná nebo jsi měla velkou psychickou zátěž, je možné, že se ti pravidelnost trochu rozhodila. Pokud chceš mít jistotu, poraď se s gynekologem.
Hezké a bezstarostné dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok

Dobrý den Alíku,
mám takový problém.Hodně dlouho jsem dráždila klitoris. Je možné že už nejsem panna? Nikdy jsem si nešáhla do pochvy. Mám totiž strach jít i ke gynekologovi.
A mám ještě jeden problém. Ještě nemám pravidelnou menstruaci a před 4 měsícemi se mi objevila po druhé a zase přestala. No a teď v dubnu se mi zase objevila a měla jsem ji 11 dní a teď mám takový světle hnědý výtok co to je?Může to mít spojitost s tím drážděním? Chtěla bych odpověď na všechny otázky. Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 10. května
Bája 18. května

Ahoj,

je velmi nepravděpodobné, že by si po dráždění klitorisu nebyla panna. Návštěvy gynekologa se nemusíš obávat.

Menstruace zpočátku bývá nepravidelná a tak, jak jí popisuješ, je celkem běžný průběh. Výtok s masturbací rozhodně spojitost nemá. Pokud by byl výtok zelený a zapáchal, pak se jedná o infekci a je nutná návštěva gynekologa.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a Bájo. Je mi 12 ( za tři měsíce 13 let), važím 50kg a měřím 166cm. Asi rok a půl mě trápí výtok. Nosím intimky ale problém je ten ze ten výtok zapáchá přitom je čirý. Mamce jsem to říkala a ta si myslí že je to zánět a tak mi koupila krém na to ale mpc nezabírá. Myslíte že by ten zápach mohl být i z toho že jím sladkosti? A menstruaci ještě nemám. A je možné ze sladkosti tedy cukr mohou byt příčiny akné?

Děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 8. května
Bája 17. května

Ahoj,
pokud tě trápí výtok a nejsi si jistá, zda se jedná o zánět, bylo by lepší poradit se s odborníkem - gynekologem.
Přemíra cukru ve stravě je rozhodně nezdravá. Dopad cukru na zdraví člověka se neustále testuje a zjišťuje. Zkus sladké omezit a sama uvidíš, zda je za tvými problémy cukr, nebo něco jiného. Problém akné můžeš řešit s kožním lékařem.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a Bajo už dlouho mě bolí v podbřišku nevím co to někdy mám mokro v kalhotkách ale tam nic prosím poraďte je mi 12 už skoro 13
Hezký zbytek dne přeje Kate333

holka, 12 let, 8. května
Bája 16. května

Ahoj Kate,

bolest v podbřišku a čirý nebo bílý výtok může znamenat brzký příchod menstruace. Jsi ve věku, kdy většina dívek dostává svou první menstruaci. Pokud si chceš o menstruaci něco přečíst, můžeš si projít naší poradnu, sekce “Menstruace a výtok”. Pěkné články najdeš i v Alíkovinách.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok
Ahoj je skvělé že tu radíte škoda jen že je to za bodíky..... Od narozenin ( 25.3) mám špinění, nosím slipovky ale zdá se mi že je to už moc dlouho... Kupovala jsem si vložky a jednu jsem si zkoušela dát na kalhotky ale byla moc velká a nevím kam nalepit křidélka ( myslím že mám ALWAYS clasic)... DÍKY ZA ODPOVĚĎ... Marťa 13
Marťa, 10. dubna
Bája18. dubna

Ahoj Marťo, 

velké vložky bývají většinou na noc. Jsou delší, aby při spánku lépe chránily. Křidélka se lepí okolo kalhotek. (oblepí spodní lem kalhotek). Je to proto, aby vložka lépe držela a při chůzi nebo běhu se neposouvala. Při pohybu se samozřejmě mění tvar vložky, takže křidélka také brání ušpinění kalhotek. 

Hezké Velikonoce ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok
Ahoj všichni . Jsem už vážně zoufalá . Je mi 15 a menstruaci už mám pravidelnou (asi od 12 let) . Ale teď mam trochu jiný problém. Trápí mě každodenní výtoky a já už nevím co s tím . Strašně mě to omezuje a je mi to velmi nepříjemné. Mamce se to stydím říct . A na normální kontrolu na gynekologii jdu až v květnu ( jdu tam poprvé ) . A nevím jak to mám řešit . Strašně se stydím o tom mluvit s mamkou . Není nějaký způsob jak bych to mohla vyřešit úplně sama ? Chci se toho zbavit co nejdřív protože už mě to trápí dýl než rok a je to vážně vyčerpávající. Bojim se ze budu mít skvrnu třeba až na kalhotech. Takže kvůli tomu musím nosit tampony ... A to je ještě horší protože jsem četla ze by se právě při výtoku nosit neměly . Ale jak to mám dělat když tancuju ? Vložku mít nemůžu bylo by to vidět . Moc prosím o nějakou dobrou radu . Děkuji předem za odpověď ? - otázka upravena poradcem
Kačulínnaa, 8. dubna
Bája18. dubna

Ahoj,

pokud je výtok bílý nebo čirý a nezapáchá, pak je vše v pořádku. Výtok patří k životu ženy, je to známka, že tvé tělo je, po fyzické stránce připraveno k pohlavnímu životu. Rozhodně bych ti nedoporučovala používání tamponů. Samozřejmě to můžeš konzultovat s gynekologem. Doporučuji ti používat slipové vložky, můžeš je nosit i při tanci. Jsou tenké a malé, nejsou ani vidět, ale jsou schopné absorbovat vlhkost. Samozřejmě doporučuji častou výměnu. Nemyslím si, že výtok je tak silný, že bys musela nosit běžnou menstruační vložku. Je to jen tvůj pocit.

Držím palce a přeji hezké velikonoce Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, je mi 14 a půl a menstruaci mám už rok a půl ale za tuto dobu jsem ji dostala pouze 3x (pravidelně za půl roku). Četla jsem že to tak má spousta lidí a žádný problém nemaji. Myslíš že je něco špatně? Moc děkuji za odpověď
+++, 17. března
Bája27. března

Ahoj,

někdy opravdu trvá déle, než se menstruace ustálí a je pravidelná. Zkus si promluvit s maminkou, jak to měla ona.

V 15 půjdeš na pravidelnou preventivní prohlídku ke svému pediatrovi. Určitě se tě bude na menstruaci a její pravidelnost ptát. Kdyby měl/a lékař/ka nějaké pochybnosti, určitě by ti doporučil/a vyšetření a konzultaci s gynekologem.

Důležité je být v klidu a nestresovat se.

Hezké jarní dny ti přeje Alíkova  kamarádka Bája 

 

 

 

Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, potřebuju poradit.
Prosím o zkrácení tady.

- otázka upravena poradcem

Dívka - 14,5 roků, 6. března
Bája20. března

Ahoj,

 

ve tvém věku už většina dívek menstruuje, takže je velmi pravděpodobné, že i ty začneš brzy menstruovat. Výtok, který popisuješ je naprosto v pořádku. Pokud by byl výtok nazelenalý a zapáchal, pak by to byl důvod k návštěvě gynekologa. Ničeho se neboj. 

 

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Menstruace a výtok
Ahoj Alíku
Je mi 12.Už mám asi 2 roky výtok.Mamka měla první menstruaci ve 12.Jinak už mi dávno rostou prsa i veškeré ochlupení mám.Nevíš kdy budu mít první menstruaci ??Prosím odpovez o nejdřív
N-i-c-o-l-e-t, 4. března
Bája15. března

Ahoj,

kdy přesně dostaneš svou první menstruaci, ti nikdo neřekne. Ani gynekolog, který by tě právě vyšetřil.

Všechno co píšeš, nasvědčuje tomu, že se menstruace dostaví. Buď trpělivá. Kdyby se menstruace nedostavila do 16let, navštiv gynekologa a situaci s ním začni řešit. Do té doby buď v klidu.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Menstruace a výtok
ahoj alíku mám takový problém ohledne menstruace.
Uz dva roky mam vytok (je mi 13 a pul) a vcera se mi tam objevili dve kapky krve.Potom ale uz jenom dve uplne male kapicky.A dnes uz nic (stalo se to vcera).Moje mamka to prvne dostala v 13 a pul.Myslim ze mam uz vsechny znaky aby menstruace prisla (chlupy pod pazi mi zacli trochu rust pred cca 2 mesici).Tak by me zajimalo zda ta krev byl vytok nebo prvni mesicky.Moc dekuju za radu a odpoved.
anonymka 2, 16. února
Bája21. února

Ahoj,

 

opravdu to vypadá, že se z tebe stává žena a že to byla první známka přicházející  menstruace. Možná než dostaneš odpověď na svůj dotaz, budeš už plně menstruovat. Pokud ne, očekávej příchod menstruace brzy. Nezapomeň nosit u sebe alespoň dvě vložky, abys byla připravená a vyhnula se tak nechtěnému zašpinění oblečení.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, Bájo a ostatní co zde radíte. Je vidět že vám na dětech a mladých a záleží. Je úplně normální, že když jste před chvilkou na stejnou či podobnou otázku odpověděli, žedotyčnému napíšete tuto odpověď (podívej se niže). Jen je škoda že dotyčný musí dát svých 100 bodíků za toto. Přívětivější by možná bylo kdyby jste stejnou odpověď zkopírovali. Dotyčného to u srdce zahřeje.
Teď k otázce.
Mám 12 let měřím 151cm a vážím 36kg. Nižší váhu mám od útlého dětství. dočetla jsem se že ANOREKTICI (což já ROZHODNĚ nejsem) mají problém s menstruací. Poslední měsíc jsem se snažila přibrat, moc mi to ale nejde, mám to v genech. Je možné, že s menstruací budu mít problém, či se vůbec nedostaví? Nevím jak se zeptat mamky kdy to dostala ona. Na menstruaci se velmi těším proto mám velký strach že ji nedostanu. prosím poraďte mi. Kamarádka se bojí,že svou 2. menstruaci dostane na lyžáku. Jsou nějaké PŘÍRODNÍ způsoby jak menzes oddálit? Předem děkuji za odpověd a vaši práci. Jste velmi ochotní.
Andýsek, 31. prosince 2016
Bája4. ledna

Ahoj Andýsku,

i nás mrzí, když děti mrhají svými bodíky na otázky, které již byly zodpovězeny mnohokrát. Pokud máme pocit, že se tazatel ani nenamáhal do Poradny nahlédnout, největší službu mu uděláme právě tím, že jeho lenost nepodpoříme. Informace je třeba hledat. A jak začít lépe než tím, že si najde odpověď, kterou je možné najít velmi snadno.

K dotazům: tvá váha podle BMI je nižší, ale je v normě. Anorektička určitě nejsi. Jsi ve věku, kdy většina dívek začíná menstruovat. Nemyslím si, že bys měla mít s menstruací problém, pokud to není dědičné. Určitě se neboj mamky zeptat,  ráda ti zodpoví všechny tvé dotazy. Můžeš jí třeba říct, že se tvá kamarádka bojí menstruace na lyžáku a že bys i ty pro jistotu sebou ráda měla balení vložek. Tím se téma otevře a můžete to spolu probrat.

Pokud bys menstruaci nedostala do svých 16 let, pak se může jednat o zdravotní problém, ale jestli chodíš na pravidelné lékařské prohlídky, tak to tvá paní doktorka určitě ohlídá. Když se jí nebude něco zdát, pošle tě k odborníkovi (gynekologovi).

K tvé kamarádce, druhá menstruace zpravidla není ještě pravidelná, někdo dostane druhou menstruaci až třeba po třech měsících. Nemá tedy smysl pokoušet se něco oddalovat nebo urychlovat.

Krásný a úspěšný nový rok ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Menstruace a výtok
Ahoj. Chci se zeptat, jestli je možné po použití antibiotik, aby mi vynechala menstruace. Mám jí dostat za týden, ale nemám typické příznaky a ještě před týdnem a dvěma dny jsem donesla antibiotika. Je tedy možné, že to třeba nedostanu? Asi 3 měsíce jsem to měla pravidelně +- par dni.
Eleanor, 13. prosince 2016
Bája20. prosince 2016

Ahoj,

 

léky i nemoci obecně mívají vliv na pravidelnost menstruace. Ano, je tedy možné, že nějaká nepravidelnost se objeví. Zatím není se čeho obávat. Pokud by nepravidelnost přetrvávala, nebo se objevily nějaké jiné problémy je nutná konzultace s odborníkem.

 

Krásné svátky vánoční a bezstarostný nový rok ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Menstruace a výtok
Dobrý den, 
Potřebovala bych poradit ohledně ehm... tamponů. 
Je mi 15 let a jsem panna.

Zkoušela jsem si zavést tampon, na poprvé se mi podařila jen špička, bála jsem se a nevěděla kam s tim. Teď, napodruhé jsem se dostala do fáze kdy byl tampon uvnitř asi tak na článek ukazováčku. Problém je, že jsem četla, že se má zevést hlouběji. Ale to nejde. Nahoru i dozadu to bolelo. Nechala jsem jej jak byl a zkusila se projit. To jsem jej necítila, ale když jsem si sedla do křesla udělalo se mi špatně. Byl to takovy divný pocit, nevim jak to popsat. Rychle jsem jej sla vytáhnout. Bylo mi lépe, ale ten den asi hodinu poté co jsem zkoušela tampon mi bylo dost špatně, bolela mne hlava atd. Ale nevim jestli ma toto nejakou souvislost s tamponem.

Co tedy mam udelat jinak aby to bylo správně? A proc mi bylo špatně? Mam se bat to zkusit znovu?

Děkuji moc
Pěkný den =)
- otázka upravena poradcem

kuličkaduhovka, 11. listopadu 2016
Bája23. listopadu 2016

Ahoj,


myslím si, že jsi tampon nezavedla příliš hluboko. Pokud ti zavést tampon hlouběji nešlo a navíc ti bylo špatně, nevidím důvod, proč se o to znovu pokoušet. Nemohu ti takto na dálku sdělit, zda tvá nevolnost přímo souvisela s použitím tamponu. Jsou ženy, kterým používání tamponů nevyhovuje ani v dospělosti. Možná budeš patřit mezi ně. Zkus s tampony ještě počkat. Pokud půjdeš na gynekologickou prohlídku, zkus své pocity konzultovat s lékařkou. Ona je v tomto směru odbornice a určitě ti všechny tvé dotazy ráda zodpoví.


 Krásné dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája


 
 

Menstruace a výtok
Ahoj Bájo,
Chtěla bych se zeptat ohledně menstruace... Vážím 42 kg a měřím 152 cm, velikost nohy mám 38,výtok už mám (i ochupeni) a kolem pasu měřím 64 cm. Moje starší ségra dostala měsícky ve 12 letech a mamka neví-nepamatuje si to... zajímalo by mě, kdy dostanu měsíčky já. předem Děkuji za odpověd.
holcicka 12-náctiletá, 27. září 2016
Bája29. září 2016

Ahoj,

kdy přesně dostaneš menstruaci, ti neřekne ani gynekolog, ale je pravděpodobné že ve věku 12 nebo 13let. Usuzuji tak podle tvé sestry. Buď trpělivá, určitě se dočkáš.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Menstruace a výtok
Ahoj Alíku mám dotaz ohledně menstruace je mi 14 a menstruaci mám už asi rok a půl používám vložky ale přijdou mi nepraktické a nepohodlné a tak bych chtěla zkusit tampony už jsem si koupila tu nejmenší velikost azkzkoušela to ale asi jsem to dělala spatne i když jsem si četla návod je už to ale delší dobu a teď bych to chtělazkusit znovu ale bbojím se abych si neprotrhla panenskou blánu jak bych to poznala kdyby se to stalo ?A kkdyž se mi podaří tampon dobře zavést a budou mi tampony vyhovovat muzu používat i větší velikosti ? I kdyz jsem panna A muzu potom používat tampony i na noc ? Mockrát děkuji za odpověď anonymka .
anonymka, 13. září 2016
Bája21. září 2016

Ahoj,

 

pokud jsi ještě panna, doporučuje se nejmenší velikost tamponu, právě s ohledem na možné protržení panenské blány. Protržení bys cítila, protože je trochu bolestivé. Je možné, že se ti tampon nepodaří zavést, nebo ti nebude vyhovovat. Netrap se tím, protože to tak má hodně žen. Výrobci tamponů neuvádějí, že by nebyly vhodné k použití na noc.  Záleží na tobě.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája 

 

Menstruace a výtok
Ahoj Alíku, mám už asi rok bílý hustý výtok. Nesvědí ani nezapáchá ale je obtěžující tím že je příliš častý. Intimky si kupuji ale musím jě měnit 2krát a někdy i víckrát denně protože je mi výtok nepříjemný svojí konzistencí že trochu lepí apod. Myslíte že je to v pořádku? Na nic se mi nechce tak málo jako na gynekologii. S mamkou se o tom mluvit stydím a je mi to nepříjemné i když mě mamka vždy vyslechne a umí o těhle věcech mluvit ale o tomhle sem s ní ještě nemluvila. A mám tu ještě jeden problém a nevím jestli s tím souvisí... Mám tam u ,,otvoru,, takové výrostky no něco jako kůže nebo já to moc neumím popsat ale připadá mi že ten výtok se to snaží vyplavit nebo tak něco. Dívala sem se na internetu a viděla jsem tam fotku která byla s tím co mám já hodně identická a gynekologové tam psali že to jsou pozůstatky panenské blány. Ale mám tím,,zatarasený,, celý otvor tak nevím jestli je to v pořádku. Už me dlouho trápí a bojím se jestli se mnou něco není Děkuji předem za odpověď.
Holka, 13 let, 19. srpna 2016
Bája8. září 2016

Ahoj,

 

výtok, jak ho popisuješ je v pořádku. Intimky je potřeba měnit při každém použití WC. Dvakrát denně je opravdu málo. Kvůli výtoku bych se rozhodně netrápila. Ohledně výrostků ti takto na dálku nemohu poradit. Odpověď by ti dal gynekolog. To, že na gynekologii nechceš, je naprosto normální. Nikdo se na gynekologické vyšetření nehrne. Člověk se necítí příjemně, má-li ukazovat své intimní partie cizím lidem. Lékaři jsou ale profesionálové a tak i ke svým pacientkám přistupují. Nemusíš se bát. Pokud tě výrostky budou i nadále trápit, zkus si o tom s mamkou nebo s lékařem promluvit. V životě jsou situace, kdy svou nechuť musíme překonat a v případě zdraví to platí mnohonásobně.

Držím palce a přeji úspěšný školní rok. Alíkova kamarádka Bája

 

Menstruace a výtok
Ahoj Alíku,
už několikrát jsi mi dobre poradil a tak se ptám zas. Dotaz je ohledně menstruace. Mam ji už přesně 1 rok. Na začátku vynechala 2 měsíce a pak už jsem ji mela každý měsíc (ne úplně pravidelne třeba po 28 dnech, ale byla). No ale teď jsem ji mela naposled poslední cervencovy týden a od té doby nic. Byla jsem na soustředění (ten týden a ještě následující), kde jsme fakt hodně makaly (i klidne 6.5 hodiny intenzivniho tréninku denně, vyčerpávající). Pak jsem byla 3 dny doma (takže změna režimu), pak 5 dni na Moravě (další změna denního režimu a pohybu a tak) a teď jsem doma (další změna režimu jestli chapete). Vždy týden před MS mam PMS (vyrazne bolení prsou). Ale teď nic, vypadá to ze moje tělo se na menstruaci tento měsíc nechysta. A tak se ptám. Nevíte co s tím když mi menses vynecha??? A kdy potom prijde další a co když nepřijde??? A nevíte proč vynechala (s nikým jsem nespala ani nic podobného)??? A musím na gynekologii? Moc dekuju
Trápení samo o sobě, 14 let, 22. srpna 2016
Bája8. září 2016

Ahoj,

 

máš hodně otázek ohledně vynechání menstruace. Zkusím ti na všechny odpovědět. Někdy se opravdu stane, že menstruace vynechá. Většinou to  bývá v době prázdnin, kdy se změní náš režim. Na gynekologii zatím nemusíš. Pokud se ovšem nepravidelnost bude opakovat, pak asi konzultace s gynekologem bude nutná.  Myslím si, že menstruace se dostaví. Možná než dostaneš naši odpověď, už bude vše v pořádku. Zatím se tím netrap. Můžeš se pro jistotu svěřit mamce.

Držím palce a přeji úspěšný školní rok. Alíkova kamarádka Bája


Položit nový dotaz

Zde se můžeš zeptat na cokoliv, co tě trápí a nesouvisí přímo s Alíkem. U dotazu nebude veřejně uvedeno tvé jméno ani přezdívka, pokud si je do něj sám nevyplníš.

Alíkovi kamarádi neodpovídají ihned, na odpověď si budeš muset počkat.

Pokud položíš otázku, která již byla v Poradně řešena, otázka nebude zodpovězena. Nejprve se raději podívej, zda už na podobný dotaz není odpověď.

Tvůj dotaz:

Pokládat dotazy mohou jen přihlášení uživatelé (přesto je zachována anonymita), kteří mají alespoň sto kaček (bodíků).

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat (pár dní ale potrvá, než si kačky naspoříš).