Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahoj kdokoliv, kdo mi pomůže s mým nepříjemným problémem, kterým je výtok. Trvá to asi od září, někdy je to dost silný a i přes intimku mám strach, že to bude vidět na legínách, ta intimka je mokrá zvrchu, myslíte že to bude vidět?
A dneska jsem měla mimo intimku na kalhotkách mokrou skvrnu, zdálo se mi, jestli není pod konečníkem, což by byl fakticky problém. ( hledala jsem si to , ale není nepravděpodobné, že bych měla toto onemocnění ve dvanácti letech?)
A myslíte, že by se normální výtok mohl dostat někam trochu vedle, když se mi posunou kalhotky? Že by to bylo jen tím.....
Každopádně je to strašně nepříjemné, mít mokré kalhotky, nebo spíš tu intimku...
Jak často si ji mám měnit? Často se mi to stává při sportu. Je to hrozný a prostě
se bojím, že to bude vidět( no to by mě zajímalo, jak přežju menstruaci, když tak blázním jen z výtoku). Mám ještě jednu informaci; Doma, bez intimky, mám malý výtok, kalhotky skoro suché, že to ani nepoznam, a jen co jsem napr. Ve škole, výtok jak nevím co a intimka úplně mokrá. Čím to?
A prosím, mohla by mi odpovědět nějaká žena, která bude chápat líp můj mokrý problém?
A mám poslední dotaz; vždycky když sním víc chipsů nebo tak tak se mi chce hrozně prdět, je to strašný. Myslíte, že se to vyřeší, když prostě nebudu jíst chipsy
A bonbony ( jen trochu, to mi nevadí) ??
Díky.

12, skoro 13, 27. května 2018

Ahoj,
nikdo na světě nedokáže na dálku a online posoudit, jestli je tvůj výtok v normě, nebo zda máš mokré kalhotky proto, že se ti posunula intimka. Nicméně je to velmi pravděpodobné, protože vložka se samozřejmě hýbe spolu s tím, jak se hýbeš ty a žádná vložka neposkytuje stoprocentní ochranu. Ohledně množství tvého výtoku lze podotknout, že v období dospívání obvykle bývají výtoky četnější a intenzivnější. Obecně se uvádí, že pokud výtok nesvědí, nepálí, nebo nezapáchá, je nejspíš všechno v pořádku.
A konečně; jestliže ti konzumace chipsů způsobuje plynatost, nejlepším řešením je zkrátka jejich konzumaci omez, nebo je přestaň jíst úplně.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
Vypočítala jsem si, že na táboře dostanu menstruaci, akorát jsem na táboře s m nikdy nebyla, a nevím jak to mám zvládnout. Nevím kdy si mám vyměnit vložku a hlavně problém s mytím! Potřebuju se mýt každý den, ale na táboře se vždy jde do sprchy 3-4 den :( a to fakt nedám. Napadlo mě, že bych to mohla říct vedoucí a domluvit se třeba na každodenním mytí, ale nevím zda to půjde. Např. minulý rok tam byl velký problém s vodou... a taky, když jsem byla naposledy na táboře, neholila jsem se, ted ́ už ano, a to taky nevím jak zvládnout, myslíte si, že je dobré řešení holit se krémem? Ve sprše na to čas mít opravdu nebudu, jedině na WC... (holím se zatím jen v podpaží a na lýtkách)

Předem děkuji za odpověd ́.

holka, 13 let, 27. května 2018

Ahoj,
rozhodně o tom, že budeš mít menstruace, informuj vedoucí. Při menstruaci je nutné dodržovat pečlivější hygienu než normálně a rozhodně je nutné, aby ses každý den minimálně jednou osprchovala. Jsem si naprosto jistá, že to vedoucí pochopí a umožní ti každodenní sprchu. Ohledně holení ti mohu poradit z vlastní zkušenosti. Depilační krém není při cestování, nebo v „polních“ podmínkách ideální řešení. Právě kvůli dlouhému času, který je potřeba k jeho působení a nutnosti dobře ho opláchnout. Pro podpaždí a lýtka mi připadá ideální přibalit si s sebou holící strojek s klasickými žiletkami (samozřejmě jeho dámskou variantu), nebo případně epilátor (v případě, že budeš mít k dispozici elektrickou zásuvku, nebo vlastníš epilátor na baterky). Podpaží a lýtka se ale bez problémů dají holit i klasickou žiletkou, respektive holítkem.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahojky Alíku a týme,
Je normální, že mám občas slabý a občas silný výtok? Většinou je to tak mezi, ale často se mi stává, že je silný, myslíš že je to normální?
Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 25. května 2018

Ahoj,
období dospívání je kvůli hormonálním změnám typické hojnějšími výtoky. Intenzita a vzhled výtoku se navíc mění podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se žena právě nachází. Obecně se uvádí, že pokud výtok nesvědí, nepálí, nebo nezapáchá, není důvod si dělat starosti.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
(nebo ten, kdo mi odepíše :D).
V prosinci mi bude 15 let a pořád jsem nedostala menstruaci. Výtok mám cca 2-3 roky a pořád nic. Prsa mi začala růst v 6. třídě(jsem v 8.) a přijde mi, že jsem na tom samém, jako dřív :D. Jako by nerostly. (Samozřejmě mám i ochlupení..divné to psát 0:)) Mám obavy, že se mnou není něco v pořádku. Začínám být mírně vyděšená, protože jsem poslední ze třídy, co měsíčky ještě nemá. Co bych měla dělat? Vyčkat nebo řešit?
Omlouvám se, nevšimla jsem si, že je i poradna ohledně menstruace.

Talley, 14 let, 24. května 2018

Ahoj,
obvykle se uvádí, že normální je, pokud se první menstruace objeví do sedmnácti let. Myslím, že ve věku necelých patnácti let se ještě nemusíš znepokojovat, že se první menstruace nedostavila. Věk, kdy se poprvé objeví, závisí na celé řadě faktorů a proto je u každé dívky jiný. Stejně tak se nemusíš znepokojovat tím, že ti nerostou prsa, protože i jejich velikost je silně individuální. Možná ti začnou růst později, nebo budeš mít celý život malá. I to je zcela normální.
Pokud bys chtěla mít opravdovou jistotu, že je s tebou všechno v pořádku a vše probíhá normálním způsobem, objednej se na preventivní gynekologickou prohlídku. Své pochybnosti můžeš zkonzultovat s lékařem a on zjistí, zda je opravdu všechno v pořádku.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj je mi 11 a bojim se ze budu mit menstruaci nikomu to nechci rikat ale nevim jak s vlozkama tamponky nechci a vlozky ani nevim jaka velikost nebo tak������ moc se bojim prosim porad mi

holka, 11 let, 21. května 2018

Ahoj,
neexistuje jediný důvod, proč by ses měla za menstruaci stydět, nebo se měla bát o ní mluvit. Jde o úplně normální věc, kterou absolvuje a řeší každá žena. Klidně si o ní promluv se svou maminkou. Svěř se jí se svým strachem i pochybnostmi. Popros jí, aby ti poradila s výběrem hygienických potřeb (ať už vložek, nebo tampónů). Uvidíš, že až spolu tohle téma proberete, budeš mnohem klidnější a nástup první menstruace pro tebe nebude nijak odstrašující zkušeností.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Když mám menstruaci, tak se mi na vložce objeví nějaké asi centimetr velké tmavě červené kousky. Nevíš co to je?

Holka 12 let, 21. května 2018

Ahoj,
může se jednat o sraženou krev nebo kousky děložní sliznice. Pokud menstruace probíhá běžným způsobem, tzn. není doprovázena intenzivní bolestí, krvácení se neobjevuje mimo cyklus, netrvá neobvykle dlouho apod., obvykle se nejedná o nic závažného. Kdybys ovšem měla jakékoli podezření, že něco není v pořádku, rozhodně se objednej na gynekologickou prohlídku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Mám takový problém, občas když jdu cestou třeba do školy tak cítím jak mi v intimních partiích něco vytéka. Pak když jsem teda ve škole tak jdu na záchod, a nakalhotkách mám asi ,,vaginální hlen" (je to průhledné). Nevíte co to znamená? Může to být nějaká nemoc, třeba že v budoucnu nemohu mít děti?

holka, 12 let, 19. května 2018

Ahoj,
rozhodně se nemusíš obávat, že by výtok byl příznakem nějaké nemoci, nebo předzvěstí neplodnosti. Četnost výtoků v průběhu dospívání stoupá a je to zcela normální důsledek hormonálních změn, které dospívání doprovází. Pokud výtok nezapáchá, nesvědí, či nepálí, není důvod k obavám.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj chci se zeptat jestli je normální že jsem první menstruaci dostala v lednu která trvala jen dva dny a v únoru nic, v březnu jsem měla jen slabé špinění a v dubnu totéž , je to v pořádku mohlo to špinění být menstruace

holka, 13 let, 27. května 2018

Ve tvém věku je to zcela normální. První menstruace bývají nepravidelné.

Menstruace a výtok

Ahoj, Alíku a spol.! ��
Už po 2. mám menstruaci. Nedávno jsem ji i měla. Když jsem se teda koukala,před týdnem,kdy jí budu mít ukazovalo mi to 5.4. Myslela jsem si, že to stejně nebude pravda, že jí budu mít ze začátku nepravidelnou. Bylo 5.4. a šla jsem s kamarádkou ven, a najednou mě začalo bolet spíše v podbřišku ����. Když jsem pak šla večer ke druhé kamarádce,tak jsem šla na záchod. Klasika. A na kalhotkách byla krev.
A moje otázka je: Říká se, že když se dostane poprvý menstruace, tak je pak nepravidelná, ,ale já ji mám pravidelnou, je to normální? ��❤
Aný
Přeji hezký den, ahoj!

Aný, 12 let, 13. května 2018

Ahoj,
je to zcela normální. Menstruace může být zpočátku pravidelná i nepravidelná. Je také možné, že příští menstruace pravidelná nebude a poněkud z očekávaného termínu vybočí. I to je zcela normální a nemusíš se ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku (a spol.) :) Sice se vás tu pořád ptám na nejrůznější otázky, ale pro mě je to nejlepší možné východisko, jak dostat odpověď, kterou potřebuji. Ale teď už k věci. Mám takový menší "problém" Mám menstruaci (cca 6-8 dní) No a pak mi cyklus zkončí. Zhruba 14 dní ji nemám a pak je tu zas (opět 6-8 dní). Říkám si, že když přišla o 10 dní dřív, tak by ta příští mohla mít zpoždění,to se ale nekoná opět přijde dřív, než by měla. Chtěla bych se zeptat, jestli je to v pořádku. Popřípadě co by jste mi poradili. Menstruaci mám teprve krátce, a staršně závidím těm holkám, co ji mají třeba 1× za dva měsíce. Tak nevím co mám dělat. Proto potřebuji vaši odpověď co nejdříve prosím. Děkuji. Přeji pěkný den

holka, 13 let, 9. května 2018

Ahoj,
je obvyklé, že ze začátku bývá menstruace nepravidelná a časem se nějak srovná, ustálí, najdeš si v ní systém. Některé ženy ji mívají nepravidelně dlouhodobě, je to hodně individuální. Dej tomu čas a zkus být vnímavá k vlastnímu tělu a k tomu, co zrovna potřebuje, dopřát si klid a odpočinek. Pokud by problémy s častou menstruací či jiné přetrvávaly, neboj se navštívit a zeptat se gynekoložky, která Tě může vyšetřit a poradit, zda je vše v pořádku.

Hezké jarní dny,

Modrá linka

Menstruace a výtok

Alíku prosím poraď mi
Zjistila jsem že mám hnědý výtok a absolutně nevím co si oto mám myslet předem díky za odpověď.

holka, 11 let, 9. května 2018

Ahoj,
pokud se objevil hnědý výtok jednorázově, je pravděpodobné, že byl způsoben přítomností malého množství sražené krve. Ve tvém věku také může jít o předzvěst menstruace. Bohužel se obávám, že nikdo na světě ti zodpovědně nedokáže určit diagnózu online. Proto pokud tvé problémy přetrvávají, požádej maminku, aby tě objednala na gynekologii, kde určí jejich příčinu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
Mám vždy večer na kalhotkách takovou věc. Je to bílo - žluté a mazlavé. Moc to nezapáchá. Nevíte, co by to mohlo být. Předem děkuji za odpověd.

Ahoj,
nevím, kolik je ti let, ale v průběhu dospívání intenzita výtoků stoupá. Souvisí to s hormonálními změnami, které jsou s dospíváním spojené. Obecně většinou platí, že pokud výtok nesvědí, nepálí a nezapáchá, nejedná se o projev žádné choroby. Pokud bys však začala mít některý z těchto problémů, je rozhodně vhodné objednat se na gynekologickou prohlídku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku.
Je mi 14 let a mám už 5 rok menstruaci a mám ji od 3 .třídy a ted jsem v 7.třídě.
Ale pořád ji nemám pravidelnou - Teď jsem to měla dostat 7.května a dostala jsem to 4.května.

holka, 14 let, 5. května 2018

Ahoj,

je dobře, že Tě stav Tvého těla a zdraví nenechává lhostejnou. Zpočátku může být menstruace nepravidelná, ale pět let už je docela dlouhá doba na to, aby se hormonální hladiny v Tvém těle nějak srovnaly. Proto Ti doporučuji vést si přesný menstruační kalendář (obdržíš na gynekologii) a navštívit gynekologickou ambulanci, což je jediné místo, kde můžeš dostat odpovědi na své otázky kolem měsíčního krvácení.

Přejeme Ti, ať se otázky kolem Tvého zdraví brzy vyřeší.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Aliku a týme,přeji vám hezký večer ale teď k věci už druhý týden nemám menstruaci a tak nějak mám strach,že bych mohla být těhotna i když už beru antikoncepci,ale nikdy nic nenechávam velké náhodě takže byl použitý i kondom je možné,že bych i přes dvojitou ochrání mohla být těhotná? Samozřejmě,kdyby náhodou tak to určitě řeknu rodičům už jsem přemysla jak a zároveň v nejhrosim případě je i jasné kdo by byl otcem (mám přítele ale to jsem zde už někdy asi psala skrze můj jiný problém) jen nwm kde nabrat tu odvahu abych si udělala těhotenských test. Mám strach,že by to vyšlo pozitivně. S pozdravem Terca

Terca, 15 let, 4. května 2018

Ahoj,
oceňuji, jak máš všechno už zodpovědně promyšlené a vlastně sama víš, jak postupovat, teď jen sebrat odvahu. Může se stát, že se menstruace opozdí, některý měsíc se třeba vůbec nedostaví apod., nemusí to nutně znamenat těhotenství. Nevím, jak dlouho bereš antikoncepci a jak ji máš nastavenou, někdy i ta může ovlivnit pravidelnost cyklu. Možných důvodů je tedy víc, větší jistotu by Ti teď mohl dát právě těhotenský test. Nemusíš na to být sama, můžeš poprosit třeba mamku, kamarádku nebo přítele, aby Tě v tom podpořili, např. Tě doprovodili do lékárny, kde si ho koupíš a pak byli s Tebou, až se podíváš na výsledek. To, jak to je, v tuto chvíli stejně neovlivníš, ale věděla bys, na čem jsi a podle toho pak dál postupovala. Nejistota bývá nejtěžší a nemusíš v tom být sama, neboj se říct si o podporu někomu, kdo je Ti blízký a komu důvěřuješ.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
Prosím poraď mi :( když mám menstruaci prvních pár dnů tak jí mám strašně moc silnou proto používám tampony ty největší ,ale po 1-2 hodinách mi protíká(vložky nesnáším) . A chtěla bych od vás poradit jak jí zmírnit.Treba až pojedeme na školu v přírodě tak si nechci tampony vyměňovat každou hodinu nebo až se pojedeme koupat. Nebo při zápase a sportu, nebo taky až pojedeme na školní výlet (autobusem pojedeme 3-4 hodiny. Bojím se abych neprotekla někde. Nevíte o nějaké 'babské radě" Kromě citronu? prosím

holka, 13 let, 4. května 2018

Ahoj,
obávám se, že způsob, jak zmírnit intenzitu menstruace, neexistuje. Na začátku menstruace je bohužel krvácení obvykle výrazně silnější a v dalších dnech se zmírňuje. Pokud bys měla pocit, že je tvé krvácení abnormální, můžeš samozřejmě požádat o radu svého gynekologa, ale domnívám se, že v počátcích menstruace je výměna tampónů po dvou hodinách poměrně běžná. Některé ženy v situacích, kdy ví, že si nebudou moci tampón vyměnit, kdy budou potřebovat, kombinují tampóny a vložky. Právě proto, aby předešly protečení.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj. Mám za 3 dny dostat menstruace, s čímž se pojí i obvyklá bolest prsou. Je normální, že mám i na dotek citlivé a trošku bolestivé podpaží? Obvykle na tom rameni nosívám batoh. Děkuji

holka, 16 let, 1. května 2018

Ahoj,
některé ženy skutečně mívají při menstruaci citlivější uzliny v podpaží a obvykle je to způsobeno hormony. I přesto, že s největší pravděpodobností nepůjde o nic vážného, bylo by lepší, aby ses o tomto problému zmínila při nejbližší prohlídce na gynekologii nebo u svého lékaře.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Kdyz mam hnědý vytok co je to hnědý vytok

holka, 11 let, 27. dubna 2018

Ahoj,
bohužel nechápu, na co se ptáš. Zkus svou otázku lépe formulovat, aby bylo zřejmé, s čím přesně chceš poradit. Jinak hnědý výtok je takový, který má více či méně nahnědlou barvu. Ta je obvykle způsobena příměsí malého množství sražené krve.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, mám dotaz. Může být větší menstruace, když sportuji nebo ne? Ale když zrovna nemám menstruaci tak mám velký výtok a taky trochu zapáchá, chci se zeptat jestli je to normální a mám to říct mamce nebo ne, protože vůbec nevím co mám dělat. Děkuji za odpověď. :)

holka, 12 let, 26. dubna 2018

Ahoj,
menstruační krvácení může intenzivní sportování skutečně zesílit. Existují však ženy, kterým sportování zmírňuje menstruační křeče, a celkově jim při menstruaci přináší úlevu. Ohledně výtoku by bylo nejlepší, kdybys navštívila gynekologa, který tě vyšetří a řekne ti, jestli se jedná o normální výtok, nebo příznak infekce.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Moje kámoška má výtok v 10 letech. Mám tři otázky:

  1. Je to v pohodě?
  2. Za jak dlouho( v průměru) by jí měla přijít menstruace?
  3. Nemá ho zatím moc silný a bude ho mít silnější?
Předem moc děkuji za odpověď.
holka, 12 let, 26. dubna 2018

Ahoj,
četnost výtoků je v dospívání obvykle větší. Nicméně podle toho nelze soudit, kdy se dostaví první menstruace. A vzhledem k tomu, že nevím, jak silný je výtok tvé kamarádky, nedokáži odpovědět na otázku, jestli není příliš silný, nebo zda ještě zesílí.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Dobrý den, už 3x jsem měla menstruaci, ale pořád mám výtoky, který zapáchá cca týden před menstruaci, chtěla jsem se zeptat, jestli je to normální, nebo jestli mám nějakou infekci, případně jestli se to dá řešit bez návštěvy gynekologa a jak? Předem dekuji.

holka, 11 let, 25. dubna 2018

Ahoj,
nikdo na světě nedokáže zodpovědně stanovit diagnózu na dálku a online. Frekvence výtoků je v průběhu dospívání obecně větší. Na druhou stranu zápach, pálení, či svědění mohou být skutečně příznakem infekce. Nejlepší by bylo, kdybys poprosila maminku, aby tě objednala ke gynekologovi, který tě prohlédne a případně ti naordinuje patřičnou léčbu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára