Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Už dlouho mám výtok

  Zdravím, mám dotaz.. Už je to přibližně rok a 6 měsíců co mám čirý, občas i bílý výtok. Objevuje se každý den bez přestávky, v jiném množství ale stále jsem nedostala svou první menstruaci.. Je normální aby výtok trval tak dlouho a menstruace stále nepřišla?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 21. září 2020

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékař, dovolím si tvrdit, že je to zcela normální. Zvýšená intenzita výtoků k dospívání patří a je způsobena probíhajícími hormonálními změnami. Pokud není výtok spojen se svěděním, pálením, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, obvykle není potřeba jej řešit.
  To, že ve třinácti letech nemáš menstruaci, je také zcela normální. Podle gynekologů máš čas do šestnácti (podle některých zdrojů dokonce do sedmnácti) let, takže se nemusíš stresovat. Dej svému tělu čas a nech věcem volný průběh. Tohle se nedá nijak uspěchat, ani urychlit. Tvoje tělo začne menstruovat tehdy, až na to bude připraveno.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Těhotenství po prstění?

  Dobrý den,
  Mám dotaz ohledně MS. Mám ji od 12 let a už ji normálně mívám pravidelnou, jenže teď má už 5 dní zpoždění. Myslíte si, že to je kvůli antibiotikám co beru kvůli angíně? Já totiž jsem byla trošku ve stresu, když se Ms už druhý den nedostavovala, protože mě jeden kluk (blbě se to říká, jsem pořád pod zákonem) no prostě mě uspokojoval prsty a nejsem si úplně jistá jestli na nich neměl sperma takže se ptám. Je možné z tohodle otěhotnět?
  Já pevně doufám, že se mensky co nejrychleji dostaví a že to všechno je jenom kvůli angíně. Předem děkuju za odpověď :3

  holka, 14 skoro 15 let, 8. září 2020

  Ahoj,

  každopádně je dobře, že jsi přišla do poradny a nezůstáváš se svými starostmi sama. Menstruaci míváš pravidelně, proto je pro Tebe zpoždění nápadné a stresující. Může být zaviněné průběžnou angínou a užíváním léků, stejně jako může být způsobeno těhotenstvím, pravý důvod odhalí pouze ženský lékař/ka, kam by ses měla dostavit na vyšetření co nejdříve. (Uspokojování prsty, potřísněnými spermatem, může způsobit těhotenství.) Co se s Tebou děje, by měli vědět i Tvoji rodiče, kteří za Tvé zdraví zodpovídají.

  Přejeme Ti brzké uzdravení z nemoci, stejně jako brzké dostavení menstruačního krvácení.

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Mám dotaz každý den mám výtok. Je to normální?

  holka, skoro 11, 18. srpna 2020

  Ahoj,

  je dobře, že se zajímáš o to, jak Tvé tělo funguje a co je pro něj v pořádku. Výtok je v Tvém věku zcela normální věc. Tělo ho vytváří, aby se pročistilo a zvlhčilo tvé intimní partie, což je dobře. Kdyby výstelka pochvy zůstala suchá, byla bys náchylná k vaginálním infekcím. Normální výtok je čirý, jemný nebo krémovitý a je velmi slabě cítit.Když se ti někdy objeví na spodním prádle a je vystaven vzduchu, může na povrchu trochu ztvrdnout, ale i to je v pořádku. Pokud by se ale výtok změnil například v barvě nebo zapáchal a svědil by, je dobré navštívit s mamkou lékaře, který by Ti předepsal vhodnou léčbu.

  Přejeme klidný zbytek léta.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Ahoj poradno
  1.Není to úplně problém, ale chtela bych vědět vse co mám dělat při menstruaci a výtoku (výtok mám jinak něco od začátku ukončení škol. Takže cirka 6 měsíců )
  Děkuji za odpověď, přeji hezký zbytek prázdnin

  holka, 12 let, 13. srpna 2020

  Ahoj,

  je moc fajn, že se zajímáš o to, co správně dělat při menstruaci a výtoku. Tvoje otázka je ale hodně široká a vlastně nevím, co Tě nejvíce zajímá a informací je k tomuto tématu opravdu mnoho. Asi je důležité říci, že jak výtok, tak menstruace jsou přirozenou součástí každé zdravé ženy. Není třeba dělat nic zvláštního, jen spíš dbát na hygienu a najít si pro sebe nejlepší formu vložek, tamponů nebo dalších prostředků, aby ses cítila dobře a pohodlně. Více si o menstruaci můžeš přečíst zde . https://www.idnes.cz/jenproholky/sex-vztahy/fakta-o-menstruaci.A200213_093751_jph-sex-vztahy_pet, Článek pěkně shrnuje všechna důležitá témata. Na mnohé Ti může také odpovědět máma nebo nějaká jiná žena, která má s menstruací svoje zkušenosti.

  Přejeme i Tobě hezký zbytek léta.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelnost v menstruaci

  ahoj, mám takový dotaz.
  letos v únoru jsem dostala svoji první menstruaci. dostávala jsem ji pravidelně po třech týdnech. teď jsem ale svoji poslední menstruaci dostala někdy v červnu a od té doby už ne, tak se chci jen zeptat, jestli je to normální a jestli s tím mám něco dělat..? btw mamka o tom ví.
  předem díky za odpověď.

  holka, 12 let, 10. srpna 2020

  Ahoj,

  stává se, že ze v prvních měsících menstruace může přijít nějaká nepravidelnost, i když obvykle měsíčky přicházejí pravidelně. Takto na dálku, bohužel, nedokážu odhadnout, do jaké míry to může být problém, doporučila bych raději zajít ke gynekologovi a pro jistotu se nechat prohlédnout. Je prima, že jsi o tom mamce řekla a můžete to řešit společně.

  Zdraví

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  První menstruace

  Ahoj poradno,
  dnes ráno (11.8.) jsem na kalhotkách objevila zaschlou krev. Ještě jsem nemensturovala, takže si nejsem s tímhle problémem jistá.
  Už po celý den mi teče krev (dokonce se i prosákla kalhotkama). Je hnědá, místy červená a docela ,,vodová´´. Nebolí ani nepálí mě nic. Už cca. 2 roky mám výtok. Zkoušela jsem hledat na internetu, ale s žádným problémem jsem se úplně neztotožnila. Také jsem již zkusila online lékaře/poradnu, ale bohužel jsem narazila jen na zpoplatněné stránky. S mamkou momentálně v kontaktu nejsem a nemám nikoho jiného s kým bych to probrala. Proto bych prosila o radu. Předem děkuji.

  holka, 13 let, 11. srpna 2020

  Ahoj,
  po internetu je těžké hodnotit zdravotní záležitosti, proto by bylo lepší, kdyby ve skutečnosti někdo opravdu viděl, co se s Tebou děje - mohla by to být třeba i kamarádka, která už menstruuje. Podle toho, co píšeš, jen odhaduji, že by se skutečně mohlo jednat o první menstruaci. Krev může mít během menstruace různou hustotu i barvu - tmavá je starší, světlá čerstvá, může se objevit i hlen. Menstruace by měla trvat za normálních okolností nejvýše 7 dní. Určitě si poznamenej první den do kalendáře, od něj se počítá těch 28 dní do příštího krvácení (i když v začátcích menzes tomu tak ideálně být nemusí). Začít si vést skutečný menstruační kalendář, kam se zaznamenávají i bolesti nebo výtok, můžeš už teď. Nepíšeš, s kým bydlíš nebo kdo se o Tebe stará, když nejsi v kontaktu s mámou - tento člověk potřebuje mít přehled o důležitých věcech týkajících se Tvého zdraví včetně toho, že menstruuješ. Chápu, že to může být nepříjemné říkat, pokud jde třeba o tátu, ale je v pořádku a na místě o tom mluvit. Dospělí vědí, že menstruace je normální, zdravou součástí života. Také budeš řešit i jiné věci, např. pořídit si různé vložky, abys zjistila, které Ti vyhovují.
  Pokud by ses potřebovala poradit podrobněji co a jak, můžeš zavolat přímo nám na Modrou linku.

  Klidné dny přeje
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Výtok a bolesti v podbřišku

  Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat. První ms ještě nemám ale v poslední době mám bílý výtok nezapacha a bolesti v podbřišku spíše na levé straně myslíte ze jsou to příznaky ms ?

  holka/ 11 let za par dni 12, 9. srpna 2020

  Ahoj,
  příznaky, které popisuješ mohou souviset s přicházející menstruací. Než se k Tobě dostane naše odpověď, možná už budeš vědět, jak to dopadlo. Pokud bolesti pociťuješ dál a menstruace nepřišla nebo se výtok nějak změnil barvou nebo zápachem, navštiv raději lékaře, který jediný může zjistit, jestli nemáš například nějaký zánět, který by mohl být opravdu nebezpečný.
  Rozhodně se svěř s tím, co pociťuješ, mámě, je za Tvé zdraví odpovědná a potřebuje vědět, co se s Tebou děje. Také Ti může pomoci připravit se na to co bude - první menstruaci nebo návštěvu lékaře.

  Brzkou úlevu přeje
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Jde nějak urychlit menstruaci?

  Ahoj poradno,
  jsem tady nová a potřebuji poradit. Menstruaci mám už skoro rok a pravidelná začala být zhruba v dubnu/květnu. Trvá týden, někdy i šest dní. A já jedu příští týden (dnes ji mám třetí den) na několik dní někam přespat. Potřebovala bych poradit, jestli není možnost menstruaci nějak urychlit, není mi příjemné o tom totiž mluvit s lidmi (a taky spát v tom prostředí... je to trochu složitější), u kterých mám být.
  Děkuji za případnou odpověď. 💚

  holka, 14 let, 7. srpna 2020

  Ahoj,

  chápu, že v prvních letech menstruace často není příjemné o tom s někým mluvit. Taky si umím představit, že je to komplikace, když máme odjet někam na výlet nebo na dovolenou. Obávám se, že ve chvíli, kdy k Tobě dorazí naše odpověď, už budeš asi pryč a nebude to pro Tebe aktuální. Tak alespoň obecně - nenapadá mě žádný způsob, jak menstruaci urychlit, když už probíhá. Je možné trošku posunout cyklus pomocí léků, k tomu by Ti víc řekl gynekolog/gynekoložka. Je ale možné, že takové léky nejsou vhodné pro každého a mohou mít i vedlejší účinky. I to je potřeba zvážit.

  Zdraví

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Koupání při menstruaci

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jak se mám koupat, když si místo tamponů dávám vložky? Vložky mě právě hrozně štvou, protože jsou mi hrozně nepohodlné. Jenže tampóny se celkem bojím používat, ještě jsem to nezkoušela. A právě s vložkami jsem taková... jak to nazvat, zašpiněná. A opravdu nevím, jak se s tím mám koupat, protože ta krev bude snad všude, ne? (protože mám celkem silnou menstruaci)

  holka, 14 let, 7. srpna 2020

  Ahoj,
  nevím, jaké koupání máš přesně na mysli. Pokud myslíš koupání například v bazénu, moři, nebo rybníku, to bez tampónů nepřipadá v úvahu. A i v případě, že budeš používat tampón, je potřeba si před koupáním zavést nový a hned po koupání ho vyjmout. Koupání při menstruaci v rybnících navíc mnoho odborníků příliš nedoporučuje kvůli možnému zavlečení infekce (bazény, či moře jsou v tomto ohledu o něco méně rizikové).
  Jestliže jsi měla na mysli koupání ve vaně, to se při menstruaci nedoporučuje ze stejných důvodů. Ideální je pouze se osprchovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Co je to intimka

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám otázku, na kterou se nemohu jinde zeptat:

  1. Co je to intimka? (Už jsem si o tom něco hledala, ale stále to nechápu)
  2. Intimka by se měla nosit během doby kdy nemám menstruaci pořád a nebo jen někdy?

  Snad to chápeš.
  Děkuji 💗😅

  holka, 13 let, 27. července 2020

  Ahoj z Modré linky,

  intimka je vložka, která je používána na začátku či konci (nebo obojí) menstruace, kdy již krvácení není silné, jde spíše o špinění a klasická vložka již není potřeba, neboť intimka postačí. Také je možné ji používat při výtoku.
  Ráda bych Tě však povzbudila, aby ses přece jen obrátila třeba na mamku nebo jinou ženu v rodině, které věříš, a s intimními, zdravotními záležitostmi, i jakýmikoli jinými otázkami se na ni obracela, protože je důležité mít možnost se o někoho opřít, mít možnost s někým mluvit o tom, o čem potřebuješ.

  Přejeme Ti bezstarostné léto.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Je má menstruace v pořádku?

  Ahoj Jsem tu nová a moc se mi tu líbí. 🙂 Mám pár otázek, včera jsem dostala první menstruaci, včera bych řekla že to bylo spíše špinění a dnes normální menstruace podstatě bezbolestná.
  Používám vložky, a přijde mi divně že jich spotřebuji tolik.. 4-6 za den.. je to normální? Za jakou dobu se má měnit vložka? Ahoj

  holka, 13 let, 25. července 2020

  Ahoj,
  ano, je to zcela normální. Každé tělo je individuální a stejně tak je individuální i průběh menstruace. Některá žena ji má silnější, jiná zase slabší. Někdo při ní cítí silné bolesti, někdo ji má naopak zcela bezbolestnou. Navíc se tvůj menstruační cyklus bude dál upravovat a měnit, takže se nemusí jednat o definitivní stav. Vložka se obvykle mění poté, co je nasáklá krví, stane se nepohodlnou, nebo začne být dokonce cítit - a to je u každé ženy také individuální.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Výtoky zmizely

  Ahoj Alíku. Asi před 5 měsíci jsem začala mýt bílí výtoky ale poslední měsíc je už vůbec nemám. Já jsem je měla vždycky skoro celej měsíc a teď už nic. Nevím proč🤷

  holka, 13 let, 23. července 2020

  Ahoj,
  v období dospívání je spojeno s výraznými hormonálními změnami a s nimi souvisí například i intenzivnější výtoky, nebo naopak jejich kolísání, nástup menstruace, její nepravidelnosti a mnoho dalších věcí. Jestliže se výtok stal méně intenzivním, nebo prakticky úplně zmizel, nemusíš se tím, podle mého názoru, nijak znepokojovat. Jestliže netrpíš žádnými zdravotními problémy, jedná se velmi pravděpodobně jen o další z projevů dospívajícího těla.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj, menstruaci mám už rok a půl a myslela jsem si že už je konečně pravidelná. Cyklus +- 30 dnů ale tento měsíc mi přišla o týden dříve tak jsem si myslela že se jednou stane byla i docela slabší než ostatní, ale za 19 dní jsem ji dostala znova takže jsem vlastně mela dvě menstruace za měsíc je to normální? Taky mívám to že 1 a 2 den je řekla bych normální není slabá ani silná ale 3 den už jako kdyby končila ráno a odpoledne jen menší špinění a pak k večeru okolo 6 hodiny mě začne trochu bolet břicho ale nic hrozného a když jdu na záchod tak najednou ze mě vyteče opravdu hodně krve odhadla bych tak na 4 vložky opravdu ten pohled do záchodu je fakt nechutný nevím co s tím mám dělat a hlavně proč to nemám normálně celý den. A 4 den už to mám jen slabé a 5 den už jen špiním. Ptám se tedy na to jestli je normální že to stále nemám pravidelné a taky jestli je normální to co odehrává 3 den menstruace jelikož mě to docela otravuje nevím co bych dělala kdybych zrovna nebyla doma nebo poblíž záchodu protože je jasné že bych okamžitě protekla. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 22. července 2020

  Ahoj,
  bohužel nikdo z nás není gynekolog a i kdyby byl, stejně bychom zodpovědně nemohli určovat diagnózu na dálku. Za sebe ti mohu říci, že občasné nepravidelnosti v menstruaci jsou normální a pokud se jedná o takto ojedinělou záležitost, nedělala bych s s tím velké starosti. Pokud by byla menstruace nepravidelná dál (i přesto, že už dlouho dobu pravidelná byla), bylo by určitě lepší, aby se na tebe podíval gynekolog a vyloučil možný zdravotní problém.
  Co se týká průběhu tvé menstruace, vnímám to podobně. Jestliže se je u tebe tento průběh normální a pravidelně se opakuje každý měsíc - a není spojen s žádnými zdravotními problémy či komplikacemi - je pravděpodobné, že jde zkrátka o normální reakci tvého těla. Ale stoprocentní jistotu ti může skutečně dát teprve lékařská prohlídka.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak poznám, že mi začala menstruace?

  Ahoj Alíku a spol chtěla bych se zeptat jak poznám že mi začala menstruace? Moje mladší sestřenice jí už dávno měli a já ještě ne.

  holka, 11 let, 20. července 2020

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že menstruaci na sto procent bez problémů poznáš jednoduše tak, že začneš krvácet. Až se ti na kalhotkách objeví několik dnů po sobě krev, začala si menstruovat. Skutečnost, že tvoje mladší sestřenice už menstruují a ty ještě nikoli, vůbec nic neznamená. Každé tělo je originál, reaguje jinak a dospívá jiným tempem. Na zahájení menstruačního cyklu má tvoje tělo čas minimálně do šestnácti let, někteří lékaři dokonce uvádí sedmnáct let, takže máš ještě spoustu času a nemusíš se ničeho obávat. Buď trpělivá.
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ještě nemám menstruaci

  Ahoj Alíku a ostatní.
  mám dotaz který mě celkem trápí. Za chvíli mi bude 14, a ještě nemám menstruaci. Ale snad rok už mám všechny takové ty “příznaky“ co tomu předcházejí. Všechny moje kamarádky už ji mají a já si připadám trochu odstrčená že ještě nevím o co jde. A taky si připadám taková nedospělá. Dalo by se to nějak urychlit nebo tak něco?
  Děkuju

  holka, 13 let, 11. července 2020

  Ahoj,
  chápu, že by ses ráda „vyrovnala“ kamarádkám, ale nástup menstruace se nijak urychlit nedá. Objeví se tehdy, když je tělo dostatečně zralé a připravené. U někoho to může být v jedenácti letech, u jiného až v šestnácti. Ve čtrnácti máš ještě spoustu času a až bude tělo nachystané, menstruace se objeví. Ráda bych také zdůraznila, že „dospělost“ či „zralost“ mentální s menstruací nijak nesouvisí. Klidně můžeš být psychicky mnohem zralejší než tvé vrstevnice a přitom ještě nemenstruovat. Nedělej si s tím hlavu a nech svému tělu čas na to, aby v něm proběhly všechny hormonální změny, které jsou k zahájení cyklu potřeba.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!