Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Během menstruace mě bolí břicho

  Ahoj, mám dotaz ohledně menstruace. Behem menstruace mě dost bolí břicho a nevím co na to použít aby to bylo lepší. Vím že se má odpočívat,ale to úplně nestíhám. Dřív mě také trápilo, že jsem byla jediná z mých kamarádek kdo to už měl,ale už to tak neberu,jsem jen vyvinutější, takže už dobrý

  holka, 12 let, 17. května

  Ahoj,
  bohužel bolest břicha při menstruaci je poměrně běžným problémem. Ženy to řeší různě a záleží na tom, co bude vyhovovat právě tobě. Odpočinek je sice určitě užitečný, ale jak sama píšeš, v „běžném provozu“ každodenního fungování není dost dobře možné si každý měsíc na několik dní lehnout. Některé ženy tak sází na suché teplo, to znamená, že se snaží mít břicho po celou dobu menstruace v teple, protože prostydnutí problémy zhoršuje. Někomu pomáhá úprava jídelníčku, při které vynechá moučné výrobky, nadměrně slané potraviny a nápoje colového typu. Jiné ženy vsází na bylinkové čaje - známý je například čaj z kontryhele. Někomu pomáhají pouze léky proti bolesti (například Valetol) a v extrémních případech při velmi bolestivé menstruaci je potřeba dojít si ke gynekologovi, který ženu vyšetří a napíše jí léky na míru.
  Musíš sama vyzkoušet, který z úlevových prostředků na tebe bude zabírat nejlépe a podle toho se zařídit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku, s mou mamkou moc dobrý vztah nemám, takže nevím na koho se mám obrátit.
  Otázka: o své budoucnosti jsem se už sama rozhodla: nehodlám se vdávat ani mít vlastní děti. Nejde nějak oddělat např. menstruace a podobné věci s ní spojené?
  Nechci se tím zabývat když děti mít nebudu.
  Děkuji moc za případnou odpověď.

  holka, 11 (skoro 12) let, 5. května

  Ahoj,
  menstruace patří do života většiny žen. Jak správně píšeš, je spojená s možností mít děti. Vynechání menstruace pak může znamenat potíže s plodností, ale i jiné zdravotní komplikace. Ženy, které děti mít nechtějí, mohou používat různé formy antikoncepce, které otěhotnění brání. Možnosti lze probrat s gynekologem, lékařem, který se zabývá zdravím ženských pohlavních orgánů. Zkus si o menstruaci a těhotenství promluvit s nějakou ženou ve tvé blízkosti, které důvěřuješ.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Menstruace a výtok

  Tampony

  Ahoj, s mojí mamkou po menším přemlouváním, jsem se dohodla že vyzkouším tampony :-) jelikož jezdím na koních tak doufám že to bude lepší než vložky nebo men. kalhotky :-) A teď k dotazu?
  1) Nemuže se ten provázek od tamponů utrhnout? Docela se toho bojím... ;-(

  2) Jak ho poprvé zavést? Ale nejspíš je tam asi návod takže chill B-).

  3) Jinak není 12 let brzo na tampony? Jako někde jsem četla že můžou být už od první men. ale tak zeptat se můžu...

  Děkuji vám za všechny rady ❤ $>

  holka, 12 let, 4. května

  Ahoj z Modré linky,
  používání tamponů je docela dobrý nápad, pokud chceš při menstruaci být aktivní a třeba i sportovat. Odpovídáme na Tvoje dotazy jeden po druhém:

  1. Provázek na tamponu by měl držet velmi pevně, ale při použití hrubší síly není utrhnutí vyloučeno. Pokud s ním ale budeš zacházet opatrně, nebezpečí nehrozí.
  2. Zavádění tamponů je vlastně jednoduché, návod u tamponů určitě objevíš. Najdeš ho ale třeba i tady: https://proslecny.cz/zavadeni-tamponu/. Můžeš si také pořídit tampony s aplikátorem, které zavádění usnadní.
  3. Pro slečny s první menstruací jsou určeny tampony mini, můžeš je vyzkoušet. Pokud by Ti nevyhovovaly, můžeš použít i menstruační kalhotky, nebo třeba kalíšek.

  Držíme palce, aby všechno proběhlo, jak má.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Dobrý den, prosím budu ráda, když odpovíte co nejdříve.
  Nedávno jsem dostala 1. menstruaci. Četla jsem, že další příde po 21-35 dnech. No, už uběhlo více než 35 dní a já ,,to“ furt nedostala. Je tohle nomální? Vím, že nejste doktoři, ale prosím i tak mi poraďte.

  holka, 14/15 let, 7. května

  Ahoj,
  nepravidelná menstruace je zpočátku zcela normální a nemusíš si s tím dělat starosti. Tvé tělo potřebuje nějaký čas, aby se cyklus „usadil“ a začal být pravidelný. Ačkoli tedy nejsem lékařka, jsem si jistá, že v tomto případě nemusíš mít obavy, že by se dělo něco „nenormálního.“
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak zkrátit menstruaci?

  Dobrý den, před 3 měsíci jsem měla svojí 1. Menstruaci a na 3 měsíce jsem od ní měla klid ale teď přišla zase, nevíte jak menstruaci nejrychleji zkrátit? Chtěla bych se totiž věnovat tomu co mě baví a ne furt ležet v posteli a každou 4. Hodinu si měnit vložky. Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 4. května

  Ahoj,
  menstruace se bohužel nijak zkrátit nedá a je potřeba „smířit“ se s tím, že bude přicházet každý měsíc. Nicméně nevidím důvod, proč bys měla v průběhu menstruace ležet v posteli a neměla se věnovat tomu, co tě baví. Popravdě řečeno neznám jedinou ženu, která by při menstruaci ležela v posteli - protože menstruace není nemoc, ale úplně normální součást života. Existují samozřemě ženy, které mají menstruaci extrémně bolestivou (ačkoli to jsou výjimky), ale i takový problém se dá s pomocí gynekologa řešit. Na trhu existuje nepřeberné množství hygienických pomůcek, které ti umožní zcela normální fungování, prakticky bez jakýchkoli omezení. Není tedy důvod, proč by ses měla při menstruaci vzdávat normálního života.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dotazy ohledně menstruace

  Ahoj, dnes ráno jsem zjistila, že mám hnědý výtok (cca rok mám normální).Nijak jsem to neřešila. Ale pak mi začla první menstruace. Byla jsem na tréningu a v pohodě. Žádné bolesti, jen přecitlivělost.

  1.Tampón mi sympatický vůbec není a odmítám si ho do sebe strkat. Vložka je doslova jako plína. Zůstávám u toaletního papíru omotaný kolem kalhotek. a)protože ho mohu pak normálně spláchnout b) protože není tak předražený jako vložky a tampony. Nevadí to ničemu??

  2.S mamkou úplně nejlepší vztah nemám-a nechci jí to říkat. Nevadí to? U 13ti leté prohlídky to klidně řeknu, ale jen tak mamce fakt ne. Už jsem si o ní vše přečetla-vše vím. Je nutné jí to říci? Podle mě je to moje věc..

  3.Je hned od začátku menstruace pravidelná? Jestli se 2.menstruace dostaví podobně nebo klidně až za půl roku?

  Děkuji.

  holka, 11 let, 23. dubna

  Ahoj,
  pokusím se odpovědět na tvé otázky postupně.

  1. Kalhotky omotané toaletním papírem určitě nejsou ideálním řešením při menstruaci především kvůli hygieně. Toaletní papír se při silnějším krvácení okamžitě promočí, neabsorbuje pachy a dovolila bych si tipnout, že i z hlediska potenciálního množení bakterií to nebude ta nejlepší možnost. Možná byla tvá první menstruace méně intenzivní, ale postupem času určitě zjistíš, že používání toaletního papíru je skutečně nevhodné. Na trhu existuje obrovské množství hygienických pomůcek a stoprocentně si mezi nimi vybereš takové, které ti budou vyhovovat. Jen vložek existuje nepřeberné množství druhů a typů, takže ti opravdu doporučuji hledat hygienické pomůcky, které jsou pro menstruaci určené.
  2. Tím se vlastně dostáváme i k druhému dotazu. Samozřejmě neexistuje žádný zákon nebo pravidlo, které by dívkám přikazovalo svěřit se s menstruací svým matkám. Nicméně myslím, že právě kvůli praktickým věcem, jako je nákup hygienických pomůcek, jejich likvidace po použití a podobně, není vůbec špatné probrat to s maminkou.
  3. Co se týká tvého třetího dotazu; jedná se o velmi individuální záležitost. Existují dívky, které mají menstruaci pravidelnou už od začátku a stejně tak existuje velké množství dívek, které zpočátku menstruují nepravidelně a trvá nějakou dobu, než se menstruace zpravidelní.

  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Silná menstruace a bolesti

  Zdravím všechny z poradny,
  Před pár dny jsem dostala svoje druhé měsíčky. Ty první byly v pořádku, ale tyhle jsou hrozně moc silné, a to ani nejsem na začátku. Navíc mám hrozné bolesti, které mě pomalu dovádí až skoro k omdlévání. Celé je to hrozně zhurta. Je to v pořádku? Oproti mé minulé menstruaci je to hrozný skok. Předešlá totiž také nebyla zrovna slabá a tahle je oproti tomu extrémně silná. Bojím se a nejsem si jistá jestli je to k druhé menstruaci přiměřené. Předem děkuju za odpovědi a přeji všem hezký zbytek dne.

  holka, 11 let, 23. dubna

  Ahoj,
  intenzita a průběh menstruace je velmi individuální záležitostí. Bohužel některé ženy se se silnou menstruací a menstruačními bolestmi potýkají celý život, zatímco u jiných má menstruace naprosto bezproblémový průběh. Vzhledem k tomu, že se jedná teprve o tvou druhou menstruaci, myslím, že se dá předpokládat, že se ještě její průběh a podoba bude měnit, ale pro jistotu by bylo určitě lepší, aby ses objednala na gynekologickou prohlídku. Na preventivní prohlídku na gynekologii bys stejně měla jít poté, co začneš menstruovat a budeš moci s lékařem probrat, zda by bylo možné s takto silnými bolestmi něco udělat a co by ti doporučil pro jejich zmírnění.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dá se menstruace zastavit?

  Ahoj alíku.
  Je mi dvanáct a dostala jsem 18.4 menstruaci. Všechno o tom vím a dokážu se i trochu vyrovnat s pubertou ale! Vadí mi že mě každý měsíc bude trápit to samé.
  Nedá se nějak menstruace zastavit?

  děkuji předem a ahooj

  holka, 12 let, 21. dubna

  Ahoj,
  menstruace se zastavit nedá a popravdě mi ani není jasné, proč by to někdo chtěl dělat. Chápu, že když jsi teprve začala menstruovat, jsi z toho vyplašená, zmatená a třeba i trochu vyděšená. Ale ujišťuji tě, že až budeš menstruovat delší dobu, zvykneš si na to a zjistíš, že to skutečně není žádné trápení. Na trhu je k mání nepřeberné množství pomůcek, které menstruaci usnadňují a když si najdeš pro sebe ty pravé, které ti budou vyhovovat, zjistíš, že tě menstruace v podstatě nemusí vůbec v ničem omezovat. Jde jen o to experimentovat a zkoušet, abys zjistila, co je pro tebe tím nejlepším řešením. Jsem si jistá, že jakmile získáš „cvik“, bude pro tebe menstruace zcela rutinní záležitostí, stejně jako pro miliony žen na celém světě. A pořád nezapomínej na to, že menstruuješ proto, aby jednou v budoucnu mohla mít děti, takže se opravdu nejedná o žádné samoúčelné „trápení“, nebo zlomyslnost, kterou by na ženy příroda vymyslela.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak říct mámě, že mám výtok

  Zdravím,
  Prosím poraďte mi jak se mám říct mámě ,že mám průhledný až bílý výtok. Něco o tom jsem si vyhledávala na internetu a že je to 6-18 měsíců před 1. menstruací. Ještě jsem první menstruaci neměla a jsem z toho ve stresu. S mámou se o takových věcech nebavím, ale poslední měsíc si s ní o těchto intimních věcech trochu bavím, ale je mi trapné se jí zeptat.
  Předem děkuji za odpověď a Váš čas.

  holka, 11 let, 13. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, jak máš mámě říct, že máš výtok. Je Ti trapné se jí zeptat, i když se už o intimních záležitostech více bavíte.

  Když se z dívky stává žena, děje se přesně to, o čem píšeš - v těle začínají pracovat hormony a "probouzet" pohlavní orgány. Jedním ze znaků toho, že se to děje, bývá výtok, který popisuješ, takže za určitou dobu je možné opravdu očekávat první menstruaci. Pro Tebe je nyní něco nového, neznámého, nedivím se, že jsi ve stresu. Možnost probrat s někým, kdo už je v tomto ohledu zkušený (třeba máma), může pomoci tento stres snížit.

  Jak to mámě říct? Nejdřív popřemýšlej, kdy by to bylo nejlepší - v klidné chvíli, kdy budete samy, kdy si budete o něčem běžném povídat. Můžeš navázat tím, že se zeptáš, jak to měla ona, jak prožívala dospívání (třeba otázkou "jaký to bylo, když Ti bylo tolik, kolik mě"), a přirozeně se zeptat, kdy dostala menstruaci, i na ostatní věci, které Tě zajímají. Pokud budeš chtít, klidně řekni, že je Ti trapný o tom mluvit - Tvému napětí se trochu uleví a máma Ti může svým přístupem pomoci.

  Kdybys chtěla, tak můžeš mámu poprosit i dopředu, říct jí třeba, že s ní chceš o něčem mluvit, ale že je Ti to trapný - tak si připravíš "půdu" a pak už to může být snadnější.

  Přejeme Ti pěkné a klidné jaro,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Sport a menstruace

  Dobrý den, začnu tím, že menstruaci už jsem dostala a od mamky jsem dostala vložky. Na sport mi to vůbec nevyhovuje. Chtěla bych aspoň zkusit tampony, ale máma mi je nechce dovolit. Ptala jsem se proč a ona na to, že její kamarádce se z toho utrhla ta šňůrka a musela jít s tím k doktorovi a prý ho tam asi půl hodiny vytahovali. No já si myslím, že je to blbost. Taky jí vadí, že se prý musí strkat, až bůhví kam. Koupila bych si je sama, ale bydlíme na vesnici a nejbližší obchod má jen rohlíky a chleba. Nějaký větší obchod, kde by se dali koupit je asi 20km daleko a já se tam nemám jak dostat. Navíc ani nedostávám kapesné.

  holka, 14 let, 8. dubna

  Ahoj,

  chápu, že vložky při sportování můžou být nepříjemné. Pro takové příležitosti dívky používají tampony docela často. To, že se utrhne šňůrka, se moc nestává, děje se to spíš výjimečně - ale samozřejmě stát se to může. Vnímám, že mamka má ohledně tamponů různé obavy a má o Tebe strach, to chápu. Říkám si, že byste to společně s mamkou mohly probrat s lékařem (gynekologem), který by Vám vše vysvětlil. Například, jaká jsou nebo nejsou u tamponů rizika, a jaké další možnosti bys mohla vyzkoušet. V poslední době se začíná mluvit třeba o menstruačních kalhotkách, můžeš si k tomu zkusit zjistit bližší informace a probrat to s mamkou. Říkám si taky, jestli bys ses na to nemohla doptat i nějaké další ženy, která je Ti blízká a která by Ti mohla poradit - třeba teta nebo někdo další z Tvého okolí.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Jak říct mamince o menstruaci?

  Ahoj všichni. Ráda bych se na něco zeptala. Dostala jsem menstruaci. Chci se zeptat jestli to není moc brzo protože je mi teprve 11 a taky se chci zeptat jak to mám říct mamince protože o téhle věcech se dost stydím mluvit, nevím jak začít. Ale myslím si že by to mamka měla vědět už z toho důvodu aby mi koupila vložky. Jak jí to říct?

  holka, 11 let, 13. dubna

  Ahoj,
  menstruaci dostaneš tehdy, když je na to tvé tělo připravené a dostatečně vyspělé. Jsou dívky, které začnou menstruovat v deseti letech a dívky, které dostanou menstruaci až v patnácti - a obě dvě varianty jsou zcela v pořádku. Nástup menstruace nelze posunout ani dopředu, ani dozadu. Je to zkrátka na přírodě, respektive tvém těle, jak si to „zařídí.“ Takže se nemusíš bát, že bys začala menstruovat příliš brzo.
  Chápu, že pro tebe může být představa, že o tom s maminkou mluvíš, nepříjemná, ale ujišťuji tě, že tvoje maminka to bude brát jako úplně přirozenou věc. Menstruace k životu ženy od určitého věku patří a bude tě doprovázet celý život. Tvoje maminka to také tak má a jsem si jistá, že to bere jako zcela přirozenou součást svého těla. A zcela souhlasím s tvým názorem, že o tvé menstruaci by maminka vědět měla, nejen proto, aby ti koupila vložky, ale tyké proto, aby ti pomohla a poradila. Neboj se a popros maminku, aby si na tebe udělala čas v soukromí a jednoduše jí řekni, že jsi začala menstruovat. Pobavíte se spolu o tom, jaké hygienické pomůcky bys chtěla používat (možná ti maminka i nějaké doporučí, s nimiž má sama dobrou zkušenost), jak bys měla o své tělo při menstruaci pečovat a tak dále. Skutečně se nemusíš ničeho bát, jde o úplně přirozenou věc a tvoje maminka to tak naprosto jistě bude také brát.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Bolí mě zavádění tampónů

  Ahoj všichni, mám dotaz ohledně tampónů. První menstruaci jsem měla tak před půl rokem a před pár dny jsem poprvé vyzkoušela tampóny, první zavedení tampónu bylo bez problémů, ale teď mě ze zavádění tampónu bolí v podbřišku a tahle bolest mi někdy brání zavést tampón dostatečně daleko. Jak by se dala bolest omezit?
  Prosím o rychlou odpověď.

  holka, 13 let, 7. dubna

  Ahoj,
  na dálku a online lze dost těžko určit, čím je bolest způsobena. Může jí o špatnou techniku zavádění, nebo třeba o nevhodnou velikost, či nevyhovující značku tampónu. Mohu ti proto jen poradit, aby zkusila vyměnit značku tampónů (některé značky se prodávají i s aplikátory), nebo vyzkoušela menší velikost. Můžeš také zkusit změnit úhel, pod kterým tampón zavádíš, aby se nepříjemné pocity minimalizovaly. Lehký tlak je při zavádění tampónů normální, ale intenzivní bolest určitě nikoli.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahojky poradno.... mám na vás takový menší dotaz
  minuli rok na konci listopadu jsem měla tmavě hnědý výtok,myslela jsem si že je to začátek menstruace ale po 3-4 dnech to zmizelo,a teď jsem v lednu dostala první menstruaci a pak byl únor a to jsem ji nedostala teď v březnu už jo.Neni to divný nebo neznamená to nějaký problém??Moc děkuju za odpověď, mějte se hezky.

  holka, 13 let, 7. dubna

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékař, troufám si říci, že se o žádný problém nejedná. Na počátku menstruačního cyklu jsou nepravidelnosti zcela normální. Tvoje tělo potřebuje nějaký čas, aby se menstruace „usadila“ a pak už bude pravidelná.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Potíže před první menstruací

  Ahojte poradno, sice už se to stalo před několika měsíci, ale já nad tím pořád přemýšlím. Byl to den předtím než jsem dostala první menstruaci. V noci jsem se pořád budila, protože se mi chtělo na záchod, ale když jsem si na záchod sedla, tak jako by se mi vůbec nechtělo. Nebylo to příjemné. Potom jsem šla do školy a stejně se mi pořád chtělo na záchod jako v noci. Když jsem čurala, tak to strašně moc bolelo. Tak to bylo celý den a když jsme byly v těláku na procházce (ono se chodilo na procházky) tak to bylo strašně nepříjemné protože to bránilo pohybu. Odpoledne jsem šla ještě s kamarádkou ven a chtělo se mi na záchod ještě víc, jenže jsem se počurala sama od sebe a příjemné to nebylo. Tak nějak to bylo celý den a nakonec jsem byla ráda že jsem šla spát. Ráno jsem se probudila, nic mě nebolelo, na záchod se mi chtělo jen když jsem potřebovala a taky na záchodě ne nic nebolelo. Ten den potom jsem večer dostala menstruaci. Od té doby se mi nic takového nestalo. Podle mě to byla nějaká předzvěst menstruace. Myslíte si to taky? Protože podle mě kdyby to bylo vážné, tak se to bude opakovat.

  holka, 12 let, 28. března

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  píšeš nám o tom, co se Ti dělo den před první menstruací - bolesti, potíže při vylučování moči, nucení k močení. Věřím, že to nebylo vůbec příjemné. Možná to byla, jak píšeš, předzvěst prvních měsíčků - v těle se dost možná všechno na tuhle velkou událost chystalo. Podle toho, co píšeš, se to už nikdy potom neopakovalo, což je dobrá zpráva - zřejmě se nemusíš znepokojovat. Kdyby se Ti cokoliv nezdálo, obrať se na Tvého praktického lékaře, nebo gynekologa.

  Přejeme pěkné jarní dny,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj, je mi 12 let a už mne pár měsíců (asi 2-3) trápí výtok. Je průhledný trochu zbarvený, bez zápachu. Přečetla jsem si co nejvíce informací abych věděla co s tím, co to znamená apod., jenže všude byli jiné rady a postupy co dělat. Jestli je opravdu potřeba zajít ke gynekologovi, a nevím jestli to říct mamce. Někde psali že to není nic neobvyklého, jinde že to může být způsobeno hormony, také to může být infekce. Zajímalo by mne zda to třeba přestane samo, nebo bych měla použít nějakou volně dostupnou mast.
  Dá se to tedy řešit bez návštěvy gynekologie?
  Budu moc ráda za radu.

  holka, 12 let, 26. března

  Ahoj z Modré linky,

  věřím, že výtok dokáže docela potrápit, zejména když si nejsi jistá, zda je vše tak, jak má. Rádi bychom Ti dali tu "správnou" odpověď, ale ani Alíkova poradna není odborníkem na gynekologii. Na dálku se navíc zdravotní stav nedá posoudit.

  Obecně ale platí, že určitý výtok je u žen v plodném věku normální. Nemělo by ho být příliš, neměl by zapáchat, v průběhu menstruačního cyklu se jeho vzhled může měnit. Nic z toho nepopisuješ, zdá se tedy, že není důvod se znepokojovat.
  Pokud bys ale měla pochybnost o tom, zda jsi po gynekologické stránce v pořádku, je návštěva odborné ordinace potřeba. Zeptat se také můžeš (pokud budeš chtít) nějaké zkušenější ženy, ke které máš důvěru.

  Modrá linka