Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Dobrý den, měla jsem 6 menstruaci před 3 týdny.......... A dnes mi začal červenobílý výtok a bojím se o další menstruaci..... Prosímm o odpoved co by to mohlo být.
  Předem děkuji za odpoved.

  holka z Alíkova, 10. listopadu 2021

  Ahoj,

  je prima, že se zajímáš o svůj zdravotní stav. Menstruace provází každou zdravou ženu během jejího plodného období. A máš pravdu, je třeba dobře rozumět všemu, co nám říká. Délka celého menstruačního cyklu je přibližně 28 dní, menstruační fáze pak obvykle trvá 3-7 dní (tedy přibližně jeden týden z každého měsíce). Proto je ideální zavést si menstruační kalendář, který můžeš obdržet na gynekologii, ale můžeš si ho klidně i sama vyrobit. Důležité totiž je, abys měla o (ne)pravidelnosti svých měsíčků dobrý přehled. Tyto přesné a srozumitelné záznamy Ti mohou být nápomocné v mnoha životních situacích, v souvislosti s nemocí, plodností, apod., pomohou i Tvému ženskému lékaři/lékařce zorientovat se v situaci.

  Nyní Ti opět začal výtok. Ženské tělo si v průběhu menstruačního cyklu prochází mnoha změnami, není možné ti takto na dálku po internetu sdělit vše, o co se jedná. Zkus si ve svém okolí najít dospělou ženu, které věříš, s kterou budeš tyto věci probírat. Velmi se Ti uleví. Může to být například Tvá máma, poradit Ti samozřejmě může i kterákoliv jiná žena, které věříš, popř. praktická nebo ženská lékařka/lékař.

  Přejeme hezké podzimní dny.

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Mohl by to být počátek menstruace?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, minulý týden jsem měla ve výtoku červené tečky, nebo co to bylo, myslíte že by to mohla být nějaký počátek menstruace? (Pořád jsem ji nedostala) Tento týden už zase nic...
  Děkuji

  holka, 14 let, 13. listopadu 2021

  Ahoj,
  moc ráda bych ti pomohla, ale obávám se, že na základě těchto informací ti nikdo nedokáže zodpovědně říci, jestli „červené tečky ve výtoku“ mohou souviset s blížící se menstruací. Je samozřejmě možné, že ti tak tvé tělo oznamuje, že brzo začneš menstruovat, ale stejně tak je možné, že je příčinou něco jiného - například prasklá žilka.
  Neboj se však, tvoje tělo má ještě spoustu času na to, aby začalo menstruovat. Až bude dostatečně připravené, menstruace se dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Začátek další menstruace?

  Dobrý den, před 2 týdny jsem měla menstruaci.. A dnes jsem šla na WC a měla jsem tam trochu krve takové průhledné krve.... Mám strach že bych měla další menstruaci protože takhle začíná menstruace (moje když začíná)......
  Děkuji za odpověď:-)

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám se zprávou o Tvé menstruaci. Menstruaci jsi měla před dvěma týdny, ale v tyto dny jsi u sebe znovu zpozorovala výtok, který znáš z dnů, kdy Ti menstruace začíná. Máš strach, že bys měla další menstruaci tak brzy po té předchozí. Rozumím, že Tě to mohlo vylekat a přijde Ti to nezvyklé. Je dobře, že ses nebála ozvat a mluvíš o tom, co Ti není jasné. Aktuální výtok může mít více příčin. Je přirozené, že v prvních letech, kdy dívka menstruuje, je cyklus nepravidelný - menstruace přichází klidně o hodně dřív, nebo naopak později v měsíci. Tělo prochází změnou, která chce svůj čas. V půlce cyklu pak přichází ovulace, která je taky spojena s průhledným výtokem, hlen se objevuje pár dní kolem plodného období. To jsou možnosti, které mě k tomu napadají, ale přesně by Ti to řekla jen Tvá lékařka. Pokud by se Ti cokoliv nezdálo, anebo bys cítila bolesti, které neznáš, určitě můžeš s někým dospělým zajít na kontrolu. Říkám si, že by sis zasloužila o těchto ženských tématech popovídat víc a svěřit se s tím, co teď prožíváš – možná máš ve svém okolí nějakou blízkou ženu/dívku, se kterou si umíš představit to otevřít. Není ostuda o tom začít mluvit, zná to každá žena. Pokud budeš mít další nejasnosti jsme tu pro Tebe dál i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) a non-stop pak na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

  Držíme palce a přejeme klidnější dny,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Typ tampónů

  Ahoj, měla jsem už pár menstruací a už teď vím že mi vložky vůbec nevyhovují. Chtěla bych teda zkusit tampony, už jsem se dívala v obchodech, ale nenašla jsem žádné mini a mamku nemám, aby mi s tím poradila. Otázka zní mohla bych použít i např. Tampony super či normál?
  Předem děkuji

  holka, 12 let, 2. listopadu 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem ohledně velikosti tampónů. Vložky Ti nevyhovují a chtěla bys zkusit jinou variantu. Nenacházíš ale v obchodech tampóny mini.

  Je mi líto, že nemáš mamku, aby ses s ní mohla poradit. Zároveň jsem moc ráda, že jsi napsala nám a dokázala sis říct o radu. Říkám si, že v nějakém obchodě určitě tampóny mini budou, zkus se podívat nejen do drogérií, ale taky do obchodů s potravinami. Variantou je taky vyzkoušet tampóny normal, sama uvidíš, jestli pro Tebe jsou vyhovující. Důležité je, aby nebyly moc velké, aby Tě netlačily a Ty ses během dne cítila pohodlně. Větší tampóny bývají pomocníkem při prvních dnech menstruace, když je krvácení silnější. Tampóny a třeba malé vložky se dají spolu kombinovat, abys měla jistotu. Další variantou je třeba menstruační kalíšek anebo menstruační kalhotky. Říkám si, že by sis zasloužila mít zodpovězené i další otázky, které Tě k tomu napadají a mít pomoc při těchto nákupech. Možná máš ve svém okolí nějakou blízkou slečnu, nebo dospělou ženu, které důvěřuješ. Může to být někdo z rodiny nebo starších kamarádek, spolužaček. Můžeš se jí zkusit zeptat, jak to má ona a probrat Tvé věci. I když se o tom třeba tak často nemluví, není ostuda o tom začít. Možná máš blízko k někomu ze školy, k nějaké paní učitelce anebo se můžeš svěřit školní psycholožce, pokud ji na škole máte. Přeji Ti, abys ses měla hezky během Tvých dní i mimo ně.

  Barevný podzim přeje
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  ahoj alíku a spol. pardon že mám spoustu otázek.
  další trapas...
  1. Měla jsem menstruaci a necvičila jsem. Kluci se mě ptali proč ale já se styděla jim to říct. Přilítla kámoška a zakřičela na celou tělocvičnu „Má krámy“ i když jsem jí říkala že to nemá nikomu říkat zvlášť klukům
  A jasně že to ta celá tělocvična slyšela. Jak mám kámošce vysvětlit že by to neměla říkat.

  holka, 11 let, 22. října 2021

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že tě kamarádka uvedla do nepříjemné situace, když přede všemi řekla, že máš menstruaci. Úplně chápu, jak nepříjemné to je a že se můžeš hodně stydět o tom hovořit.  Ptáš se jak to kamarádce vysvětlit, aby to neříkala a neuváděla tě do trapné situace. Nejlepší bude jí to vysvětlit tak, aby si ona sama představila, jaké by to bylo pro ní. Pokud kamarádka už také má menstruaci a ty o tom budeš vědět, zkus se jí zeptat, jak by ti nyní bylo, kdybych to tady před celou třídou řekla. Ale neříkej to, jen jí to zkus přiblížit, jak ses mohla asi cítit. Zkus jí také důrazněji požádat ať tě příště do takto nepříjemné situace neuvádí, pokud je tvoje kamarádka, tak by to měla pochopit. Zkus si také sama připravit svou vlastní odpověď, když se tě příště někdo zeptá a bude jasné, co za tím stojí. A sama předejdi kamarádku tím, že to prostě řekneš způsobem, jaký ti vyhovuje. Třeba jim řekni něco v duchu "že to se občas holkám stává". Zkus si říci, že to prostě není nic špatného, žádná ostuda. Je to prostě přirozený proces, který k zdravému tělu patří. Nejspíš si díky svému věku ve třídě jedna z prvních, tak to ještě je pro všechny takové tajemné. Kluci zatím neví, jak se k tomu u dívek postavit, jak to brát. Postupně to nikomu nepřijde jako něco divného, nenormálního. Teď si na to musíš nejdřív sama zvyknout a přijmout to jako součást sebe sama, jako součást života.  A uvidíš, když k tomu budeš ty přistupovat s klidem a nadhledem, že to přestanou řešit i tvé kamarádky nebo kamarádi.

  Tak ti držím palce ať pro tebe samotnou přestane být menstruace něco, za co se musíš stydět,

  Poradce Centra Locika

  Menstruace a výtok

  Zapomenutý tampón

  Co se stane když si žena zapomene vyndat tampon?

  holka, 14 let, 19. října 2021

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že toto je už pátý dotaz, který ohledně zapomenutého tampónu pokládáš. Je tedy evidentní, že je to pro tebe mimořádně zajímavé téma. Nicméně nemyslím si, že by bylo příliš pravděpodobné, že by někdo mohl zapomenout tampón uvnitř těla na delší dobu. Především by na jeho přítomnost upozornila šňůrka, se kterou je tampón spojen a která slouží k jeho vyjímání. Nedokáži si dost dobře představit, jak by žena mohla chodit s onou šňůrkou a zapomenout na ni. Kromě toho krví nasáhlý tampón má tendenci vyklouznout ven. Situaci, kdy by tampón zůstal zapomenutý uvnitř těla několik dní si skutečně nedokáži představit, ale pokud by k ní hypoteticky došlo, zřejmě by hrozilo rozvinutí infekce.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Výtok a stud

  Ahoj poradno,

  už 2 roky mám výtok. Vždycky jsem ho měla normální, byl prostě bílý / průhledný. Teď v červnu jsem dostala menstruaci. Měla jsem ji v červnu, na konci července a v září. Tento měsíc jsem ji nedostala, ale všimla jsem, že poslední týden mi zapáchá výtok. Má divnou barvu. Je průhledný, ale jsou v něm bílé tečky. Nevím úplně jak to popsat, ale strašně zapáchá. Strašně mi je trapné to říci mamce, ale nejspíš ji to budu muset říct, protože co tak vím, tak výtok by zapáchat neměl. Takže nevím.

  holka, 13 let, 16. října 2021

  Ahoj,

  píšeš nám o výtoku, který Tě už delší dobu trápí. Poslední týden je jiný, zapáchá. V prvních letech menstruace je normální, že je občas nepravidelná. Stejně tak výtok bývá do jisté míry normální, ale vždy je lepší, když to zhodnotí gynekolog. Pokud výtok zapáchá, opravdu bych k lékaři raději zašla. Může se jednat například o kvasinkovou infekci, která je dost častá a dá se poměrně dobře léčit. Chápu, že se stydíš o tom říct mamce. Z mého pohledu na tom není nic trapného, je dost pravděpodobné, že sama má s něčím takovým také zkušenost, mezi ženami je to úplně normální.

  Zdraví

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj.
  Hned na začátek chci říct, že tento dotaz už jsem tu viděla, ale byl od 10 leté holčičky a tak jsem si řekla, že sem radši napíšu, když mě už je skoro 14. No, jde o to, že jsem už asi dva měsíce neměla měsíčky. Slyšela jsem, že ze začátku je to nepravidelné, ale až tolik? Můj dotaz tedy zní: Mám se bát, čekat nebo něco jiného? Děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 19. října 2021

  Ahoj holko,

  Pro posouzení obtíží spojených s nepravidelností menstruačního cyklu není rozhodující kalendářní věk, tedy to, zda je dívce například 10 let nebo téměř 14. Podstatný je tzv. menstruační věk, tedy doba, která uplynula od první menstruace neboli menarché.
  Podle různých vědeckých výzkumů je během prvních dvou let od menarché (jinak řečeno, během prvních dvou let menstruačního věku) až 50% cyklů anovulačních, což znamená, že během nich nedochází k typickým fyziologickým procesům v podobě uvolňování krve a podobně.

  Někdy se však stává, že menstruace není zcela pravidelná ani u dívky, která již zmíněnou dvouletou „hranici“ překročila. Ani v takovém případě se ještě nemusí jednat o projev poruchy menstruačního cyklu. Tzv. oligomenorea, tj. prodloužení časového intervalu mezi dvěma menstruacemi na déle než 35 dní (neboli 5 týdnů) může být u dospívající dívky naprosto normálním stavem. Mnohem větší problém by představovala příliš častá menstruace, případně abnormálně silné krvácení (polymenorea, hypermenorea).

  Jestliže jsi v předchozích několika týdnech neměla pohlavní styk, což vzhledem k Tvému věku nepředpokládám, nemusíš se prozatím znepokojovat. Návštěva lékaře by byla namístě snad jen v případě, že po dovršení dvou let menstruačního věku by došlo k vynechání více než dvou (tj. 3 a více) po sobě jdoucích očekávaných menstruací. Jinak je důvodem k návštěvě lékaře naopak příliš častá, příliš dlouhá nebo příliš silná menstruace.

  Menstruace a výtok

  Dobrý den, ahoj,
  jak se pozná, že jste si zapomněla vyndat tampon? Jestli je to cítit, když ho normálně necítíte, nebo jestli vyjde sám?

  holka, 14 let, 16. října 2021

  Ahoj,
  každý tampon má šňůrku, za kterou se vyndává. Poznáš to tedy jednoduše tak, že buďto šňůrku najdeš, tedy jsi na tampon skutečně zapomněla, nebo nenajdeš, a tedy už sis ho vyndala. Určitě ti tampon sám „nevyjde“ (nevypadne), pokud ho máš správně zavedený.

  Menstruace a výtok

  Výtok a bakteriální infekce

  Ahoj všichni, je možný že mám chlamydiiovou infekci? Dočetla jsem se že to značí žlutý až zelený výtok což já mám. Samozřejmě vím že nejste žádný doktoři ale nemám se koho zeptat, s mamkou nemám dobrý vztah, taťka je kluk, babička bydlí daleko a nemám s ní kontakt, děda je mrtvý:(
  Ale taky jsem se dočetla že to je s pohlavního styku a to já jsem neměla, myslíte že je to z masturbace? Protože často když mám stres tak masturbuji aby mě to uklidnilo a masturbuji taky bez čistých umytých rukou protože na to nemyslím když mám stres:(

  Johy, 11 let, 11. října 2021

  Ahoj Johy,

  Za normálních okolností je výtok bezbarvý (čirý) nebo zbarvený doběla. Výtok zbarvený dožluta nebo dozelena může být projevem bakteriální infekce, nemusí se však jednat přímo o infekci chlamydiovou. Existuje takřka nepřeberné množství různých bakterií, které mohou způsobovat infekční onemocnění. Neobvykle zbarvený výtok může být způsoben i mykotickým či kvasinkovým onemocněním.

  Příčinou bakteriálních infekcí dívčího genitálu není masturbace, která sama o sobě nepředstavuje žádné zdravotní riziko. K zanesení bakterií do pochvy může dojít při pohlavním styku, což však v Tvém případě nepřichází v úvahu, neboť jsi pohlavní styk dosud neměla. Před vykonáváním masturbace by jistě bylo vhodné si umýt ruce, avšak pravděpodobnost, že by během stimulace vnějších pohlavních orgánů došlo k zanesení bakteriální infekce do pochvy, je poměrně nízká, zejména u dospívajících dívek, jejichž poševní vchod je z větší části kryt hymenem neboli tzv. „panenskou blánou“.

  Obtíže s výtokem neobvyklého zbarvení mohou být na počátku dospívání způsobeny určitou nerovnováhou v mikroflóře pochvy. Zjednodušeně řečeno jde o to, že uvnitř pochvy „bydlí“ různé bakterie a jiné mikroorganismy, které za normálních okolností nezpůsobují žádné obtíže, ale pokud dojde k jejich přemnožení, mohou v těle vyvolat obrannou reakci mimo jiné i v podobě neobvykle zbarveného výtoku.

  K přemnožení těchto mikroorganismů může dojít i v důsledku změn, jimiž dívčí tělo prochází na samém počátku puberty, kdy se mění pH pochvy. Zatímco v dětství je prostředí uvnitř pochvy alkalické (neboli zásadité), na počátku dospívání se mění na kyselé. V takto změněném prostředí se některým druhům bakterií nedaří, což může vést k narušení jakési bakteriální rovnováhy v pochvě.
  Mezi další faktory, které vyvolávají nerovnováhu poševní mikroflóry, patří například obezita, nadměrná konzumace cukru, nošení nevhodného oblečení (zejména pak těsného spodního prádla z přiléhavých materiálů) a v neposlední řadě také stres a nadměrné psychické napětí.

  Při léčbě infekčních poševních onemocnění se užívají antibiotika, jejichž výdej je však vázán na lékařský předpis. Doplňkově se užívají tzv. laktobacily či kyselina mléčná a vitamin C. Vzhledem k Tvému věku by již také bylo vhodné, abys pro hygienu pohlavních orgánů začala místo obyčejného mýdla používat intimní mycí gel.

  Je škoda, že se nemáš komu svěřit se svými intimními obtížemi. Když už nemáš dobrý vztah s maminkou (což se u dospívajících dívek stává poměrně často, například když pro ně matka nemá dostatek pochopení), bylo by možná lepší, kdyby ses přece jen svěřila tatínkovi, i když je to „kluk“. On možná dívčím problémům nerozumí, ale může ti alespoň poskytnout doprovod k lékaři nebo lékařce. Nakonec je to Tvůj otec, takže na Tebe nepohlíží jako „kluk“ na dívku, nýbrž jako otec na dceru. Jeho úkolem je pomáhat Ti, když máš nějaké problémy.

  Kromě problémů s výtokem by možná bylo dobré, kdyby ses alespoň otci svěřila také s problémem se stresem. Psychické napětí a stres Tě totiž mohou postupně připravit o zdraví. Jak píšeš, masturbace Tě uklidňuje, což je naprosto v pořádku, protože jedním z účelů masturbace je i snížení nadměrného psychického napětí (tenze). Kromě pravidelného vykonávání masturbace by však bylo dobré se také pokusit o řešení problémů, které stres vyvolávají. V tom Ti může pomoci například psychologický poradce.

  Menstruace a výtok

  Hypermenorea

  Ahoj, nevím co mám dělat. Je mi 13 a začala jsem menstruovat ve 13. Teď mám svojí 4. menstruaci. Hrozně mě bolí břicho, je to hodně nepříjemný, krev ze mě neustále leje. Nemůžu skoro nic dělat. Tý krve je neskutečně moc a padají ze mě takové velké, opravdu velké kusy něčeho, vložku si musím měnit každou půl hodinu, hned se celá prosákne a je celá od krve. Sprchovat by jsem se potřebovala pořád. Tý krve je tolik že se mi prosáknout i kalhotky a často i kalhoty. Jsem zoufalá. Když ležící je to ok ale když vstanu, tak to ze mě teče „proudem“. Nevím co mám dělat, je příšerný. Menstruaci mívám 8 dní. Ach jo, je to opravdu strašný krvácet celých 8 dní…😔

  holka, 13 let, 7. října 2021

  Ahoj holko,

  Podle popisu se jedná o poruchu menstruace, která se nazývá hypermenorea. Spočívá v tom, že deskvamační fáze menstruačního cyklu, tedy ta fáze menstruace, při níž dochází ke krvácení, trvá déle než 7 dní.
  Pro zběžné posouzení toho, zda menstruační cyklus probíhá normálně, slouží tzv. pravidlo „třikrát příliš“ – krvácení je příliš silné, trvá příliš dlouho (tedy déle než 7 dní) a dochází k němu příliš často („příliš často“ konkrétně znamená, že vložku je třeba vyměňovat častěji než jednou za 3 – 4 hodiny).
  Vzhledem k tomu, že Tvůj popis přesně odpovídá příznakům poruchy zvané hypermenorea, by bylo namístě navštívit lékaře-specialistu, tedy (dětského) gynekologa. Poruchy menstruačního cyklu lze léčit, avšak veškeré léky z příslušné skupiny se vydávají pouze na lékařský předpis.
  Doporučuji, aby ses nejprve svěřila tomu z rodičů, kterému více důvěřuješ, a poprosila o doprovod k lékaři. Pro vyšetření na gynekologii není třeba mít poukaz od praktického lékaře, nicméně u neplnoleté pacientky se vyžaduje doprovod jednoho z rodičů.

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Mám dotaz ,na nepravidelnou ms
  Ms mám dva roky je normalní že jeden měsíc přijde pak měsíc ne pak dva měsíce ano pak zas měsíc ne nebo mi aplikace řekne ze prijde 10 ona prijde 15 atd. Je to normální ? Bojím se ze je to něco horšího .

  holka, 14 let, 6. října 2021

  Ahoj,

  je moc fajn, že se zajímáš o to, s čím si sama nevíš rady a přicházíš do poradny s otázkou na své zdraví a pravidelnost své menstruace. Je vcelku přirozené, že menstruace zpočátku kolísá a přichází spíše spíše nepravidelně.
  Všechny proměny dětského organismu v dospívající podobu ženského těla, včetně menstruace, způsobují ženské pohlavní hormony - estrogen a progesteron, které se tvoří ve vaječnících. Hormony ovlivní děložní sliznici (výstelku či endometrium), která se začne zvětšovat. Zvětšená sliznice čeká na oplozené vajíčko, které by se v ní uhnízdilo. Pokud ale žádné vajíčko oplodněno není a ve sliznici se neuchytí, začnou se určité vrstvy děložní sliznice odlupovat a společně s trochou krve a hlenem odcházejí z těla pryč, což se projeví jako menstruační krvácení.

  Ačkoliv menstruace je každoměsíční záležitost, v prvních několika letech nemusí být pravidelná. Po dvou až třech letech by však už celý cyklus měl být stabilizovaný a krvácení by mělo přicházet každých 4 až 5 týdnů. Pokud je i po této době menstruace dál nepravidelná, je vhodné navštívit lékaře. Samotná délka menstruačního krvácení je individuální, obvykle se pohybuje v rozmezí 3 až 7 dnů. Objem krve během jedné menstruace je průměrně 20 až 80 ml.

  Pokud máš důvěru k mamce a umíte spolu sdílet a komunikovat, svěř se jí, pokud by menstruace byla dále nepravidlená a moc silná či slabá či jinak vybočovala z normálu, může Tě mamka doprovodit jak k praktické lékařce tak ke gynekologovi, odborníkům, kteří Ti řeknou, jak jsi na tom a co se děje s Tvým tělem, zda to, co se s Tvým tělem děje, je v pořádku.

  Je moc fajn, že se zajímáš o své tělo a o to, co se s ním děje.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj, omlouvám se ze zase otravuji ale potrebuji rychlou odpověď 🥺ja jsem ted dostala menstruaci a jak se mi jednou stalo ze mi tekla jen jednou a pak pul roku nic,tase tak se bojim co bude ted

  holka, 10 let, 19. září 2021

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že jsi se na velmi podobné otázky ohledně menstruace ptala už několikrát - a toto téma je pro tebe očividně velmi důležité. Nicméně neodpovím ti nic jiného než ti napsali mí kolegové. Totiž, že každé tělo je jiné a stejně tak u každého probíhá nastupující menstruace jinak. Některé dívky ji mají pravidelnou hned od začátku, zatímco jiné potřebují nějaký čas, než se cyklus stane pravidelným. Nikdo ti nedokáže říci, jak bude probíhat následující menstruace a za jak dlouho přijde. Dej svému tělu čas a až bude připraveno, začneš menstruovat pravidelně. Ve svém věku se skutečně ještě nemusíš znepokojovat, že pravidelnou menstruaci zatím nemáš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mohu používat tampony?

  Ahoj poradno, potřebovala bych malou radu.

  Menstruaci mám už od února a používám do teď vložky. Chtěla bych používat spíše tampony, ale nevím, jestli je to pro můj věk vhodné. Spolužačky už tampony používají, ale někde jsem četla, že tampony jsou vhodné od 14-15ti let. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli je už mohu v tomto věku používat.
  Předem děkuji za odpověď!

  holka, 12 let, 18. září 2021

  Ahoj,
  nikdy jsem neslyšela o tom, že by se mohly tampony používat až od čtrnácti nebo patnácti let a nevidím jediný důvod, proč bys je ve svém věku nemohla používat i ty. Je samozřejmě nutné vybrat správnou velikost, ale většina značek nabízí i tampony nejmenších velikostí, které jsou vhodné pro velmi mladé dívky. Vyzkoušej, jaká značka a jaká velikost ti bude nejlépe vyhovovat. Jsem si ale jistá, že určitě objevíš takové, které budeš moci bez problémů používat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Špinění před menstruací

  Ahoj,
  včera jsem měla dostat ms,ale zatím jen slabé špinění(neboli takový hnědý výtok nebo nevim),mívám to 1den před začátkem ms. Ale už je to 2.den je to ok?

  holka, 14 let, 18. září 2021

  Ahoj,
  i když obvykle u zdravotních dotazů píšeme, že na dálku odpovědět nemůžeme, v tomto případě bych si dovolila říci, že je to zcela v pořádku. Lidské tělo není stroj, který je bezchybně seřízený a funguje přesně na minuty. To, že tedy špiníš o jeden den déle, než jsi zvyklá, rozhodně nemusí být příznakem žádného zdravotního problému. Dej svému tělu čas, vzhledem k tomu, že nemáš žádné problémy ani bolesti, věřím, že se menstruace dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!