Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Menstruace a výtok

Ahoj, dobrý den. Jen jsem se chtěla zeptat, vím že bývá menstruace ze začátku nepravidelná, ale je v pořádku, že svoji 1. menstruaci jsem měla v prosinci 2016,2. asi v únoru 2017, a od té doby do dneška nic? Je mi 13., v březnu 14. a tak se ptám, jako ... nerada bych něco popoháněla a tak, jen se potřebuji ujistit, zda je to v pořádku.(mezi tím rozsahem jsem totiž docela dost zhubla a -teď jsem to zase přibrala, ale o tom jsem psala v jiném dotaze)

holka, 13 let, 10. ledna

Ahoj,
oceňuji, že jsi vnímavá ke svému tělu a nebojíš se zeptat, když Tě něco zajímá. Píšeš, žes zatím měla menstruaci 2x a od té doby už uplynuly skoro dva roky. Také jsi mezi tím dost zhubla a zase přibrala. Nejspíš si nejsi jistá, jak těmto věcem rozumět a zda je vše v pořádku. Odpověď na tuto otázku může dát nejlépe Tvůj dětský lékař nebo gynekolog. Nepravidelnosti menstruace opravdu můžou být i s velkými rozestupy, zvláště v době, kdy se teprve začíná projevovat, než se ustálí. Obecná souvislost s váhou mě napadá ta, že pokud má člověk opravdu nezdravou podvýživu a podváhu, pak se zastaví přirozený vývoj a proces dospívání a může to i na nějaký čas zabránit menstruaci, tělo nefunguje jako u zdravého člověka s přiměřenou váhou. Nevím, zda u Tebe úbytek váhy byl spojený např. s nějakou nemocí nebo to mohlo mít další souvislosti, to by bylo lépe probrat s rodiči a Tvojí lékařkou, která Tě více zná a pravidelně kontroluje Tvůj zdravotní stav a vývoj.

Přejme Ti vše dobré,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Jak dlouho vydrží malý tampónek dlouho když budu mít hodně silnou menstruaci,(při běhu)????? Děkuji Bára

holka, 13 let, 9. ledna

Ahoj,
když se nad svým dotazem zamyslíš, nejspíš sama přijdeš na to, že na něj nelze odpovědět. Síla menstruace je velmi individuální a subjektivní hodnota. To, co někdo považuje za hodně silnou menstruaci, může být pro druhou ženu pouze střední, protože každá žena má zkušenost právě jen se svou menstruací. Stejně tak je to i s intenzitou běhu. Zkrátka to musíš vyzkoušet a uvidíš, jak je to právě ve tvém případě.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, jsem pozvána na 15letou preventivní prohlídku, jenže bych zrovna v tu dobu měla mít menstruaci, jak to udělat? Je mi trapné tam jít se zakrvacenou vložkou

Holka 14 let, 8. ledna

Ahoj,

myslím, že souběh prohlídky a menstruace by vadit nemusel. Je možné se na WC před prohlídkou "přebalit" a omýt, abys měla lepší pocit, vzít si s sebou do sáčku žínku či vlhký ubrousek. To, že máš menstruaci jenom svědčí o tom, že se správně vyvíjíš, že vše je v pořádku. Můžeš si o tom promluvit také s mámou nebo jinou starší kamarádkou, které věříš a zeptat se jich, jak podobné věci řešily ony. Pokud by Ti souběh termínů byl i tak trapný, můžeš zkusit, zda Ti dají jiný termín, jistě jej mají pro nemocné, nepřítomné apod.

Přejeme Ti pevné zdraví v novém roce.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj všichni. Vůbec neví, proč to sem vůbec píšu. Tohle asi není ani dotaz a ani nevím, jak by jste mi na to měli odpovídat. Asi potřebuju, aby mě někdo uklidnil a hlavně vyslechl.
Měla jsem hodně silnou 7. menstruac po třech měsících. Jindy byla celkem pravidelná. Zhruba po 5-6 týdnech. Super vložka (taková ta růžová, druhá velikost od Always) max na dvě hodiny když jsem byla v klidu. Když jsem si sedla na záchod nebo jen vstala, strašně moc to že mě teklo. Takhle to bylo 3. Den a ráno 4. Den to vypadalo stejně. Pořád jsem brečela a říkala to mamce.
Moje první trvala 14 dní a byla extrémně silná. A vypadalo to že neukončí a tak mi teta přinesla z práce (pracuje někde na gynekologii nebo tak) injekci na zastavení. Potom to byl konec a druhá přišla po 2 měsících asi a byla hodně silná ale ne nevím ale jako ta první. Potom byla vždy hodně silná. Teda mě to tak vždy připadalo, i teda teď. Teď ale byla ještě víc. Se mi zdá zdálo.
Tak se mamka ten 4. Den ráno ptala na tu injekci. Tentokrát ne ale nejdříve poslali na ultrazvuk. Minule mi to jen mamka píchla a nic. Řekli, že tam žádný problém není a dali mi injekci. Dali mi ale taky nějakou antikoncepci na srovnání. Měla bych to dostávat vždycky za 21 dní a mělo by to být slabší. Mě je teď ale hrozně. Je mi to tak jakože strašně líto. Trochu si myslím, že to nepotřebuju. Mě to teda přijde hodně silný a trpím u toho, ale nevím jestli jako tak, abych užívala antikoncepci. Treva to má někdo ještě horší a nepotřebuje jí ani. Jako teď se nedá nic dělat, ale bojím se, že jsem si tak jako zničila život. Co když mi ty prášky ublíží nebo něco takového.... Bojím se, jak to bude dál a já ani nevím. Mám strašný strach. Jsem kvůli tomu v depresích.
Nebudou se asi zlobit, když mi napíšte, že nevíte jak mi na tohle odpovědět.
Děkuji za váš čas
PS: první menstruaci jsem měla 11.12. 2017 a bude mi zhruba za měsíc 14

holka, 13 let, 7. ledna

Ahoj,
moc mě mrzí, že musíš řešit takové nepříjemné problémy. Dokáži si představit, jak to pro tebe musí být stresující a vyčerpávající. Z tvého dopisu je vidět, že ke svému tělu přistupuješ velmi zodpovědně a hodně o věcech přemýšlíš. Můžu tě ale ujistit, že antikoncepcí si rozhodně život nezničíš a nemůže ti nijak ublížit. Hormonální antikoncepci užívají na celém světě miliony žen a mnohé například právě kvůli silné menstruaci, nebo problémech s pletí, s nimiž si často antikoncepce dokáže poradit. Pokud svému lékaři nedůvěřuješ a nejsi si jistá, že se rozhodl správně, můžeš poprosit maminku, aby tě objednala ještě k jinému lékaři, který ti k tomu sdělí svůj názor. Budeš tak znát stanovisko od dvou nezávislých odborníků a budeš klidnější. Nicméně pokud i on doporučí antikoncepci, rozhodně můžeš být klidná, protože antikoncepce je zcela bezpečná a naopak ti od tvého trápení může ulevit. Nemusíš se ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, mám problém, který jsem tady ještě nečetla. Dneska jsem dostala menses no a moje máma to neví, už to mám asi potřetí. Tu první jsem dostala minulej rok v únoru a tu druhou až na konci srpna. Přes podzim to bylo takový divný protože jsem byla hodně ve stresu, tak tím jsem to asi oddálila nebo co. Prostě to nedokážu říct mamce, chtěla jsem jí to říct už minule, ale to jsem to zrovna měla jenom dva dny a nestihla jsem to. Já se prostě bojim, je mi to trapný a bojim se, že bych musela jít na gyndu. Starší ségře už to vůbec nechci řikat. Já se fakt strašně bojim, já ani nvm, jak se používaj vložky a kdyby mi to začla vysvětlovat, tak mi to přijde strašně trapný. Dneska jsem to psala mojí nejlepší kamarádce která mi vždy pomůže, řekla mi, že jí to musim příště už fakt říct. Je mi to navíc blbý, že to nemám ani poprvý, ale už po třetí. Pokud bych to furt takhle tajila a řekla jí to třeba až za rok, přišel by na to třeba gynekolog nebo by to nějak vadilo? Předem ti moc děkuju a přeju krásnou zimu ❤❤

Teruška 13, 5 let, 5. ledna

Ahoj,
hned na začátku tě mohu ubezpečit, že na tom, že máš menstruaci není nic trapného, nenormální, nebo nic, za co by ses měla stydět. Menstruace je úplně normální součástí ženského těla a tvoji rodiče samozřejmě ví, že v průběhu dospívání začneš menstruovat. Přirozeně neexistuje žádné nařízení nebo zákon, který by tě nutil, abys o své menstruaci mamince řekla, ale na druhou stranu se sama sebe zeptej, proč se toho tak bojíš. Styděla by ses jí například říci, že máš rýmu, nebo zvýšenou teplotu? Pravděpodobně ne. A s menstruací je to podobné; jde skutečně o zcela normální součást života. Navíc uvádíš, že si vlastně s menstruací nevíš příliš rady, nevíš, jak používat vložky a podobně. Maminka ti v tomto ohledu pomůže, předá ti své zkušenosti a pomůže ti zorientovat. A udělá to určitě moc ráda a bez jakýchkoli problémů.

Na gynekologii s nástupem menstruace chodit nemusíš (pokud nemáš žádné zdravotní problémy), ale postupem času určitě začneš chodit na preventivní prohlídky. Nejedná se o nic bolestivého a preventivní prohlídky mohou odhalit případné zdravotní problémy a ušetřit ti do budoucna mnohé trápení nebo komplikace.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, jak zajista poznám, že jsem to dostala?

holka, 12 let, 5. ledna

Ahoj,
to je úplně jednoduché. Menstruaci poznáš velmi snadno a jasně podle krvácení, respektive krve, která se ti objeví na spodním prádle.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
asi poprvé v životě chci dostat menstruaci..Jde o to,že jsem nějak nejedla ,ale pak začali zdravotní problémy a mě došlo že musím jist. No a před měsícem se menstruace nedostavila. Dnes mám mít mesicky zase a porad nic. Existuje něco čím to mužů vyvolat?

holka, 14 let, 3. ledna

Ahoj,
nevím, jestli už jsi měla před svými zdravotními problémy menstruaci pravidelnou, nebo zda se tvůj cyklus ještě neustálil. Nicméně pokud už jsi menstruovala pravidelně a po objevení zdravotních problémů menstruace vynechala, určitě je na místě, abys vyhledala lékařskou pomoc. Objednej se na gynekologii, kde tě odborník vyšetří a zjistí, v čem může být problém.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku zdravím, předem děkuji za odpověd mám takový dotaz asi před měsícem a kousek jsem dostala první menstruaci hned jsem si do mobilu stáhla aplikaci menstruační kalendář aby jsem byla připravená a mestruce mi po mecici přišla o pět dní později chtěla jsem se zeptat jestli to je normální. Ještě jeden dotaz přijde mi divné že přes den mám mestruce normálně a večer se to zastaví nebo zmírní a až kolem 5ti ráno to zase dostanu taky by mě zajímalo zda je lepší pusivat vložky či tampony menstruaci mám celkem silnou a intimky mi nestačí a ty vložky jsou jak pro slony a bojím se že bych tampon zavedla špatně a protrhla si panenskou blánu nebo jsem dostala takový ten šok jak potom umřeš. Vůbec se v tom nevyznám a s mamkou je mi se o tom bavit trapné. Děkuji přeji hezký, den��

holka, 12 let, 2. ledna

Ahoj,
předně bych ráda zdůraznila, že se vůbec nemusíš stydět bavit se o menstruaci se svou maminkou a ptát se jí na věci, které tě zajímají. Menstruace je zcela normální projev ženského těla a neexistuje důvod, proč by ses za ní měla stydět. Maminka ti zcela jistě ráda odpoví na cokoli, co tě bude zajímat.
Co se týká tvého dotazu ohledně malého zpoždění tvé druhé menstruace, ujišťuji tě, že se nemusíš ničeho obávat. Zpočátku je menstruační cyklus velmi často nepravidelný. Ostatně nepravidelnou menstruací čas od času trpí i velké množství dospělých žen. Výkyvy v intenzitě krvácení jsou také zcela normální. V noci obvykle bývá krvácení slabší už jen proto, že žena leží a nevyvíjí žádnou fyzickou aktivitu.
Ohledně toho, zda je lepší zvolit vložky nebo tampóny, záleží čistě na tvé osobní preferenci. Každé ženě vyhovuje něco jiného a je potřeba to vyzkoušet, abys zjistila, co bude lépe vyhovovat tobě. Nicméně intimky jsou primárně určeny pro konečné dny menstruace, kdy je krvácení už jen velmi slabé. Určitě nikoli pro plné menstruační krvácení.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj alíku moje mamka mi říkala jak dostanu první měsíčky tak půjdeme na gyndu je to nutný?Předem dík za odpověď :)

holka, 11 let, 1. ledna

Ahoj,
návštěva gynekologie povinná není a nikdo tě k ní nemůže nutit. Na druhou stranu bych se velmi přimlouvala, abys maminku poslechla a absolvovala preventivní prohlídku. Na preventivní prohlídky by měla každá žena chodit pravidelně a rozhodně to není jen samoúčelné opatření. Preventivní prohlídka je rychlá a není nijak bolestivá, ale v rámci ní může lékař odhalit případné zdravotní problémy a ušetřit ti tak v budoucnu spoustu trápení a komplikací. Není to nic, čeho by ses měla bát a určitě to má svůj smysl.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, chci se zeptat jestli můžu používat menstruační kalíšek když mi je 13, našla jsem úplně ten nejmenší který je pro ženy se sníž. čípkem,nebo pro hodně mladé holky (já), je měkký a je tam napsané že je pro ženy které mají při použití tamponů problémy, což já mám, jakože prst se mi tam vleze, takže nevím vůbec jestli by byl pro mě kalíšek vhodný. A ještě se chci zeptat, jestli můžu jít na gynekologii sama (chci se poradit ohledně toho kalíšku), bez rodiče, je mi blbé tam jít s mamkou, natož s tátou.

holka, 13 let, 30. prosince 2018

Ahoj,
na používání menstruačního kalíšku v případě, že je dívka panna, se názory velmi liší i mezi odborníky. Zatímco někteří preferují vyčkat až do prvního pohlavního styku, jiní v tom nevidí problém. Naprosto zásadní je však bezpochyby fakt, jakou podobu má tvá panenská blána. Protože zatímco některé jsou pružné s poměrně velký otvorem (některé ženy se dokonce narodí zcela bez panenské blány), jiné mohou být „tužší“ a používání kalíšku by tudíž bylo nekomfortní, nebo úplně nemožné. Je možné, že tohle je i tvůj případ a právě odtud pramení tvé problémy s používáním tampónů, ale to samozřejmě není možné na dálku a online určit.
Co se týká tvé návštěvy gynekologie; samozřejmě chápu, že ti to může být před rodiči trapné. Určitě by ses ale mohla se svou maminkou domluvit, aby tě tam objednala a pak například počkala po dobu vyšetření v čekárně a s lékařem by mluvila pouze v případě, že by o to sám výslovně požádal.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol. Před 7 dny jsem měla dostat menstruaci, ale ještě jsem jí nedostala. Nevíte čím by to mělo být ? (s nikým jsem se nevyspala takže těhotenstvím to být nemůže)

holka, 13 let, 21. prosince 2018

Ahoj,
ve tvém věku je nepravidelná menstruace zcela normální a s jejími nepravidelnostmi se potýká i řada dospělých žen. Zpoždění menstruace může být způsobeno celou řadou faktorů. Vliv na ni má například stres, cestování, nemoci, ale i spousta dalších, které nemusí být na první pohled zřejmé.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku! Zase ti tu píšu, ale mám to tady ráda, vždy mi dobře poradíš:)
Trápí mě to, že já vždy když jdu na záchod, na malou stranu, tak se pak utřu a na toaletním papíře mám takové průhledný, trošku nažloutlý sliz. Menstruaci jsem ještě neměla, bojím se co to je, když se zeptám ségry, řekne mi že to je normální, že jsem v pubertě...ale já se bojím je ho tam totiž trochu víc jakože né moc ale tak středně...myslíš taky, že je normální, že ve svých letech nemám ještě menstruaci? no a myslíš si, že ten sliz, že se to může zahrnovat do dospívání?

holka, 14 let, 14. prosince 2018

Ahoj,
online se velmi těžko stanovuje diagnóza, ale obecně k dospívání patří zvýšené množství výtoku a většinou platí, že pokud není výtok doprovázen svěděním, štípáním, pálením či výrazným zápachem, není potřeba se obávat. Co se týká absence menstruace, většinou se uvádí, že není potřeba ji řešit až do šestnácti let (někteří lékaři dokonce zastávají názor, že až do sedmnácti let). Ve čtrnácti letech máš tedy opravdu ještě čas a nemusíš se obávat, že by bylo něco špatně.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj.....Jelikož mám menses už od 10 let,tak mě to silně přestává bavit.Proto bych chtěla položit dotaz na toto téma.Je nějakej způsob jak se zbavit mensesu a zároveň nepřijít o plodnost?Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 3. prosince 2018

Ahoj,

odpověď je velmi jednoduchá. Není. Neexistuje jiná možnost, než měsíc co měsíc menstruovat celý plodný věk ženy. Myslím, že Ti rozumím a máš asi docela pravdu v tom, že menstruace je v podstatě obtěžující zážitek, který hodně štve a nebaví spoustu žen. Pro některé ženy je i bolestivý a přináší rozhodně víc nepříjemností nežli naopak. Menstruace je prostě součástí cyklu dozrávání a uvolňování vajíček z vaječníků, a pokud nedojde k oplodnění, proběhne uvolnění v podobě menstruace. Teoreticky hormonální antikoncepce dokáže příchod menstruace oddálit, ale nikoliv se zbavit menses úplně. Především bychom Ti ale užívání hormonální antikoncepce (už vzhledem k tvému věku) opravdu nedoporučovali. Tvé tělo se vyvíjí a zatěžovat je nepřirozenými hladinami hormonů je jednoduše hazard se zdravím (a to i v době dospělosti). Menses je jednoduše dobré brát jako, řekněme, daň za plodnost, za dítě či děti, které v určitém věku touží mít každá žena. A plození nebo množení je jedinou možností, jak dál udržet lidský rod, či v menším měřítku, další pokolení naší rodiny.

Přejeme Ti příjemný, pohodový adventní čas.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj,
asi před rokem mi zjistili, že mám nízký tlak (nebylo to pro mě žádné překvapení, už delší dobu se mi při rychlejších pohybech motala hlava zatmělo se mi před očima, měla jsem studený pot na čele atd...) Ale včera jsem dostala menstruaci a když jsem šla do sprchy, tak se mi hrozně zamotala hlava a já jsem si musela sednou. Pak jsem jeno cítila, jak i hoří čela, bolí mě v podbřísku a chtělo se mi zvracet. Jak tou předejít?

holka, 13 let, 2. prosince 2018

Ahoj,

obávám se, že Ti těžko takhle na dálku poradíme, jak předejít obtížím, které jsi měla. Podstatné je to, zda závratě, bolesti, nausea (pocit na zvracení), souvisely opravdu s menstruací nebo nikoliv. To znamená, že usoudit na to, jak to bylo, lze jenom vyšetřením v dané chvíli - změřením tlaku krve, teploty, prohmatáním břicha atd. Teprve, když lékař vyloučí jiné příčiny vyšetřením nevolnosti, může usoudit, že potíže byly způsobeny opravdu jenom menstruací. Nepíšeš, jaké potíže při menses míváš jindy. Jsou dívky či mladé ženy, které mají, zejména v premenstruu a v první den až dva menstruace větší potíže natolik, až musí třeba i ulehnout. Někdy se v rodině tento vzorec opakuje (matka, dcera). Těžko říct takto na dálku, zda k nim patříš i Ty, na základě jednoho pozorování se nedá usuzovat. Je na místě se rozhodnout jestli by se o tom neměli dozvědět Tvoji rodiče, jsou totiž odpovědní za Tvé zdraví.

Každopádně přejeme prožití Adventu ve zdraví.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj aliku chtěla bych poradit jestli je nějaký lék po kterém nepřijde menstruace ,potřebovala bych to vědět mi totiž pojedeme že školou na týden do bazenu a já to mám dostat,a ty léky nesmějí být na předpis lékaře.Předem děkuji

holka, 13 let, 30. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel žádné takové léky neexistují. Do jisté míry je možné menstruaci posouvat s pomocí hormonální antikoncepce. Nicméně ta je jednak na předpis a jednak si na její předepsání budeš muset ještě pár let počkat. Pokud chtějí jít menstruující ženy do bazénu, většinou to řeší s pomocí menstruačních tampónů. Je však potřeba uvědomit si, že během menstruace je nutné mnohem více dbát na hygienu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
je normální nedostat od konce srpna menstruaci? Mám ji asi rok a půl, vždycky byla trochu nepravidelná, ale opozdila se tak maximálně o měsíc, spíš bylo častější, že jsem třeba dostala dvě. Pak se to trochu ustálilo a poslední jsem dostala v nemocnici před operací žlučníku, kde jsem zhubla asi tři kila (55/164) a pak se mi zase „spustila" bulimie, což trvalo asi měsíc. Hodně váhových výkyvů, divný jídelníček, zvracení. Třeba to může být tím, teď už by snad nepravidelná být neměla.
Nemám zrovna v lásce doktory, ráda bych se tomu vyhla, prostě mě zajímá, jestli je to nutné a jestli mě akorát nepošlou domů, že se to srovná.

holka, 14 let, 29. listopadu 2018

Ahoj,
všechny důvody, které uvádíš jako možné příčiny vynechání menstruace, jsou skutečně relevantní a na tvůj cyklus mohou mít doopravdy vliv. Bohužel nikdo na světě nedokáže určit na dálku a online, kde je problém. Nicméně, pokud už jsi rok a půl menstruovala a teď menstruaci nemáš už od srpna, myslím, že je to rozhodně důvod k návštěvě gynekologie. Gynekologická prohlídka nijak nebolí a bylo by dobré, aby lékař zkontroloval, že je s tvým zdravím všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku mám jeden problém a to že mám výtok. Ano vím že to má skoro každá holka ale někdy mi přijde jako kdybych dostala ms. Nevím jak si mám koupit nějaký vložky na výtok ani kolik stojí. Prosím odpověz co nejdřív.

holka, 11 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
pokud je tvůj výtok tak silný, že tě to obtěžuje, můžeš ochranu spodního prádla řešit takzvanými intimkami. Ty jsou mnohem tenčí než klasické vložky a slouží právě tomuto účelu. Ohledně jejich ceny ti nedokáži jednoznačně odpovědět, protože ta se liší podle značky i velikosti balení. Velmi orientačně se pohybuje kolem sedmdesáti korun, ale je to skutečně jen velmi orientační údaj. Nejlépe uděláš, když se v drogérii podíváš na přesnou cenu těch, které by ti vyhovovaly.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Mám takový problém. Mívám trošku neobvyklý menstruační cyklus a je to nanejvíš otravné. Menstruaci mívám 2× do měsíce a už jsem z toho kolikrát i slušně vydeptatá. Když sem to takto měla poprvé tak jsem si říkala že je to třeba jen nějaká náhoda ale už to takhle mám půl roku. Je to v pořádku? Menstruaci mívám 8-10 dní ale poslední rok spíše 9 a ten desátý den je už jen takový poslední odbytek, který už se snad ani nemusí nazývat menstruace. No tak to tedy dostanu na začátku měsíce (9 dní) a většinou se už opravdu nemohu dočkat až to zkončí. Menstruaci mívám většinou bezbolestnou, ale docela silnou. No a když ten horor konečně zkončí tak jsem takových 12 dní "svobodná" a je to tu zase. Takže v podstatě já si za 1 měsíc musím vytrpět dohromady 18 dní menstruace a jen 12 dní mám pokoj. To je tak nespravedlivé! Tak moc závidím holkám co to mají třeba jen 3 dny.......

holka, 14 let, 25. listopadu 2018

Ahoj,
naprosto chápu, že takové problémy s menstruací jsou otravné a znepříjemňují ti život. Zároveň jsem přesvědčená, že by ses rozhodně měla objednat na gynekologii a konzultovat svůj menstruační cyklus s lékařem, protože takovýto průběh rozhodně není standardní. Průměrná délka menstruační cyklu je dvacet osm dní a určitě není normální, abys osmnáct dnů v měsíci menstruovala. Lékař určí příčinu tvých problémů a určitě najde i adekvátní řešení.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, už před měsíce jsem psala že jsem po prázdninách začala zase chodit na gymnastiku a nedostala jsem měsíčky tak jsem to po vaší radě nechala být a asi tak den potom co jste mi odpověděly jsem měla slabé jednodení krvácení a tenhle měsíc pořád nic, nechci to s nikým řešit. Nevíte co s tím ?

holka, 13 let, 24. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel ti nedokáži poradit nic jiného, než ti napsala před měsícem kolegyně z Modré linky. Na dálku a online ti nikdo diagnózu nedokáže udělat. Proto pokud chceš situaci řešit a chceš znát příčinu nepravidelného krvácení, musíš se poradit se svou gynekoložkou. Na druhou stranu se jedná o stav, který je ve tvém věku poměrně běžný. Stejně jako moje kolegyně se proto domnívám, že klidně můžeš nějaký čas počkat a dát svému menstruačnímu cyklu možnost, aby se srovnal a zpravidelnil.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, trápí mě hnědý výtok. Mám ho docela dlouho, kolem týdnu a docela dost. Ještě nemám měsíčky, tak prosím poraď, jestli to je nemoc nebo je to normalní. Díky předem.

holka, 12 let, 15. listopadu 2018

Ahoj, mohlo by jít o první menstruaci. Tady to ale nezjistíme. Poraď se s maminkou, babičkou, starší sestrou, tetou... Prostě s někým dospělým ve tvém okolí.
Také si zkus přečíst odpovědi na stajné dotazy v poradně v podtématu „Menstruace - výtok“:
www.alik.cz/p/menstruace-a-vytok#dotazy