Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj,je mi 14 a menstruaci jsem zatím nedostala, ale před 1 týdnem se mi na kalhokach objevilo něco bílého. Co to je a co mam dělat ?

  holka 14 let, 30. listopadu 2022

  Ahoj holko,

  „Něco bílého“ na kalhotkách by mohl být výtok. Jedná se o tekutinu, která se uvolňuje z pochvy a je buď čirá, nebo zbarvená doběla (to závisí na vzájemném poměru mezi vodou, bílkovinami a dalšími látkami ve výtoku obsaženými).
  První výtok se u dívek dostavuje nejčastěji půl roku až dva roky před menarché, tj. před první menstruací. Nicméně doba mezi prvním výtokem a menarché může být i kratší, nebo naopak delší. Pokud jde o samotnou první menstruaci, ta se může dostavit kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem věku, nejčastěji ve věku 12 až 14 let.
  Jestliže je výtok buď čirý, nebo zbarvený doběla, nejedná se o projev žádného onemocnění ani poruchy, nýbrž o zcela normální projev pohlavního dospívání. Na začátku puberty, která však může nastoupit v různém věku, dochází ke změně prostředí pochvy z alkalického na mírně kyselé (tj. pH v prostředí pochvy klesá pod 4,5). Tehdy se zpravidla také značně dostavovat výtok.
  Při čirém nebo bělavě zbarveném výtoku nemusíš dělat nic zvláštního, snad jen ve dnech, kdy se dostavuje, je vhodné mít připraveno několik kusů „rezervního“ spodního prádla. Při silnějším výtoku (zatímco u některých dívek se uvolňuje jen několik kapek tekutiny, u jiných to může být třeba i 100 ml nebo i více) by už bylo namístě používat tenčí vložky (intimky). Rovněž je třeba věnovat zvýšenou pečlivost umývání vnějších pohlavních orgánů včetně všech jejich záhybů.

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj, včera mi začal hodně téct výtok, je průhledný a je ho hrozně hodně, používám na to vložky protože to je jako kdybych dostala měsíčky, a měsíčky jsem dostala asi před 2mi týdny a trvalo to 5/6 dní.. Prostě to proběhlo v pohodě, žádné křeče a ani bolesti, ten výtok teď bolí. Nevíte co s tím mám dělat nebo co to je? Děkuji

  holka, 12 let, 27. listopadu 2022

  Ahoj holko,

  Výtok, k němuž dochází více či méně uprostřed menstruačního cyklu (tj. mezi dvěma menstruacemi), může být

  1. buď normální součástí „samočisticího“ mechanismu, nebo
  2. projevem infekčního onemocnění pohlavních orgánů.

  Zbarvení výtoku, který je u Tebe čirý neboli průhledný, by nasvědčovalo první možnosti, protože při infekčním onemocnění je výtok zpravidla silně zažloutlý. Naproti tomu bolesti by nasvědčovaly druhé možnosti, protože „normální“ neboli fyziologický výtok nebývá provázen bolestí.
  Záleží také na tom, kde přesně cítíš při výtoku bolesti, i když někdy to není snadné rozlišit, protože dívka má zkrátka pocit, že bolest cítí „tam někde dole“. Jestliže však bolest cítíš spíše „uvnitř těla“, v oblasti podbřišku či spodní části břicha, mohlo by se jednat o onemocnění vnitřních pohlavních orgánů. Naopak cítíš-li bolest na vnějších pohlavních orgánech (tj. kdekoliv mezi stydkými pysky), pak je možné, že tekutina, která z těla vychází, způsobuje podráždění této části pohlavního ústrojí.
  Je správné, že při silnějším výtoku používáš vložky, protože je nesmírně důležité, aby sis udržovala vnější pohlavní orgány „v suchu“. Rovněž doporučuji provádět jejich častější hygienu. Mýt by ses měla sice důkladně, zároveň však pokud možno šetrným způsobem.
  Bez případného laboratorního vyšetření výtoku nelze tvrdit více, než bylo již řečeno. Avšak podle všeho, co popisuješ, je jen málo pravděpodobné, že by se jednalo o projev infekčního onemocnění. To by se projevovalo nejen bolestí, ale také zvýšenou teplotou a zejména pak výše naznačeným zbarvením výtoku. Silnější výtok může být například projevem náhlého dočasného zvýšení hladiny pohlavních hormonů v krvi, což v období dospívání není neobvyklé. Snad jen v případě, že by obtíže přetrvávaly déle než týden, by bylo namístě se svěřit nejprve praktickému lékaři, který doporučí nebo nedoporučí vyšetření na gynekologii.

  Menstruace a výtok

  Menstruační cyklus, délka krvácení

  Ahoj poradno, potřebuji radu. Asi před půl rokem jsem dostala menstruaci a všechno bylo v pohodě normálně jsem ji dostávala i v přibližně stejný čas a pravidelně. Teď jsem dostala menstruaci znovu ale trvalo to jen jeden den. Po pár dnech se mi to stalo znovu. Může menstruace trvat jeden den? Docela se bojím co to je.
  Děkuji za odpověď
  Holka 14 let

  holka, 14 let, 27. listopadu 2022

  Ahoj holko,

  Takzvaná deskvamační fáze menstruace, tedy ta z fází menstruačního cyklu, při níž dochází ke krvácení, může trvat 1 den až 7 dní. V „průměru“ jsou to 3 až 4 dny. Délka této „krvácivé“ fáze cyklu závisí na řadě okolností. Každopádně to, že ke krvácení dochází pouze jeden de, je stejně normální, jako kdyby k němu docházelo třeba 3 nebo 4 dny. Důvodem ke znepokojení by bylo, kdyby deskvamační fáze a s ní spojené krvácení trvalo po dobu delší než 7 dní.

  Jak v dotazu uvádíš, po pár dnech se ti „to stalo znovu“. Také tato možnost přichází v úvahu. Někdy se zkrátka stává, že ke krvácení nedochází každý den během celé deskvamační fáze menstruačního cyklu (tj. například denně po celé 3 nebo 4 dny), ale třeba jen během jejího prvního a třetího dne. Ani takováto „nepravidelnost“ ještě není důvodem ke znepokojení, zejména pak v období dospívání, kdy se nepravidelnosti cyklu vyskytují poměrně často a spíše by bylo neobvyklé, kdyby dívčin menstruační cyklus probíhal s přesností švýcarských hodinek.

  Závěrem ještě připomínám zásadu „třikrát příliš“, podle níž by dívka měla řešit obtíže s menstruací návštěvou lékaře v jednom z následujících případů, kdy je krvácení:

  1. příliš časté – tj. dostavuje se častěji než po třech týdnech (21 dnech), nebo
  2. příliš dlouhé – tj. trvá déle než po dobu 7 dní, nebo
  3. příliš silné – tj. více než 1 mililitr krve na 1 kg tělesné hmotnosti.

  U třetího příliš se jedná spíše o odhad. Určitým vodítkem může být například množství spotřebovaných vložek (za „normální“ se považuje spotřeba až sedmi kusů za den, i když pro některé dívky může být problém odhadnout, kdy už je třeba vložku vyměnit).

  Menstruace a výtok

  Nepravidelný cyklus

  Je možné mít nesrovnanou ms déle jak do dvou let? já to mám tak ze ms dva měsíce dostanu pak měsíc ne pak měsíc ano měsíc ne a tak nějak se to střídá kamoska ji má už 5let a také furt nepravidelně.Celkem mě to zajímá prý to muže trvat to srovnání i déle a mám to vliv i na to jak moc sportuji?Sportuji 5x týdne a o víkend zápasy děkuji za odpověď nikdy mě nic neboli a vše okolo je v pořádku výtoky ani nic jiného mamka to nějak neřeší i když to vi a říká ze je to normální

  Ahoj holko,

  Během prvních dvou let menstruačního věku, tj. během prvních dvou let od menarché (tj. od první menstruace), je v průměru 50% cyklů nepravidelných. Střídání, které popisuješ, je tudíž normální. Uvedené dva roky ovšem představují pouze obvyklý průměr, do kterého se nemusí každý „vejít“. U některých dívek může trvat kratší, nebo naopak delší dobu, než se délka cyklu ustálí na obvyklé době 3 až 5 týdnů (tj. 21 až 35 dní), a než se menstruace začne dostavovat pravidelně.

  Pokud jde o Tvoji kamarádku, zde se již zřejmě jedná o poruchu cyklu zvanou oligomenorea. Tu lze diagnostikovat v případě, že (1.) interval mezi dvěma cykly trvá déle než 35 dní, (2.) od menarché uplynuly nejméně dva roky a (3.) dívce je více než 15 let.

  Pravidelné sportování by nemělo cyklus nijak zásadně ovlivnit. Snad jen extrémní zátěž spojená s vysokou fyzickou námahou by mohla narušit hladinu pohlavních hormonů natolik, že by se to projevilo poruchou menstruačního cyklu (proto také ženy nevykonávají některá extrémně fyzicky náročná zaměstnání, například nesmějí být zaměstnávány při těžbě nerostů v hlubinných dolech).

  Menstruace a výtok

  Věk první menstruace (menarché)

  Ahoj, chtěla bych se zeptat na trochu divnou otázku. V kolika letech začíná menstruace? Ptám se protože mám 2 dny už křeče v podbřišku a bolí mě když chodím na malou. Vím že může jít o zánět močového měchýře ale ňják se mi to nezdá protože jsem měla s tím v minulosti potíže ale nezdá se mi to🥺A chtěla bych se zeptat jestli se v 10 letech vyskytuje menstruace předem děkuji za odpověď a gramatické chyby🙂

  Holka 10 let Karolína, 9. listopadu 2022

  Ahoj Karolíno,

  První menstruace (označuje se též jako menarché) se sice nejčastěji dostavuje u dívek ve věku 12 až 14 let, ale za normální lze považovat i širší věkové rozmezí, a to až 9 – 15 let. Průměrný věk první menstruace u českých dívek se pohybuje okolo dvanácti a půl roku. Samozřejmě, že u některých dívek se menarché dostavuje dříve, u jiných později.

  Nástup menstruace je umožněn hormonálními změnami, které probíhají v období dospívání. Také záleží na tom, zda už je tělo na menstruaci připraveno. Jednou z rozhodujících podmínek je určitý poměr mezi věkem, tělesnou hmotností (váhou) a podílem tukové tkáně na tělesné hmotnosti. Proto například u velmi „hubených“ dívek může menstruace nastoupit později.

  Křeče v podbřišku mohou mít různé příčiny. Jednou z nich může být onemocnění močového ústrojí, které zmiňuješ v dotazu. Zároveň však nelze vyloučit, že jsou projevem blížícího se výtoku, nebo přímo menstruace. Přitom je však možné, že během několika prvních menstruačních cyklů ani nedojde ke krvácení (tedy menstruace sice proběhne, ale jaksi „naprázdno“ – objeví se pouze některé její doprovodné projevy, jako třeba bolesti či nevolnost a podobně).

  Nelze předem odhadnout, kdy přesně se menarché (tj. první menstruace) dostaví. Ale i kdyby se dostavila třeba „už“ ve věku 10 let, bylo by to sice o něco dříve, než u většiny ostatních dívek, ale stále ještě by se nejednalo o žádnou poruchu. Důvodem ke znepokojení by bylo pouze to, kdyby se menarché buď dostavila před dovršením věku devět let, nebo kdyby se naopak nedostavila ani po dovršení věku patnáct let.

  Menstruace a výtok

  Výtok, bolesti v podbřišku

  Hrozně mě bolí podbřišek každý den a mám výtok jako blázen, výtok je bílý nijak nesmrdí a nemá žádnou konzistenci a jednou asi před měsícem jsem měla na konci dne takový oranžovo hnědo červený výtok a mamka mi řekla že to brzo dostanu prej. Dotaz je že bych chtěla ráda vědět jestli to dostanu brzo a čím mám uklidnit bolest břicha tak aby to tak šíleně nebolelo. <333

  Johy, 12 let, 21. října 2022

  Ahoj Johy,

  Čirý (bezbarvý) nebo bělavě zbarvený výtok je v pořádku. Jedná se o normální proces, k němuž dochází u každé dospívající dívky. Pokud jde o hnědo-červené zbarvení, to je způsobeno obsahem menšího množství menstruační krve ve výtoku. U mladých dívek se někdy stává, že krev po nějakou dobu zůstává uvnitř pohlavních orgánů, a k jejímu odplavení z těla ven dochází právě až s výtokem. Zbarvení dohněda je způsobeno tím, že v době mezi uvolněním krve a jejím odplavením z těla (tedy v době, kdy je krev zadržována uvnitř pohlavních orgánů), dochází k rozkladu červeného krevního barviva. Krev má pak podobnou barvu, jako například zasychající krev na náplasti nebo na kapesníku.
  Bolesti v podbřišku můžeme v tomto případě považovat za menstruační bolesti. Lze je tlumit užíváním volně prodejných léků proti bolesti, samozřejmě jen v množství, které odpovídá nižšímu věku a tím i nižší tělesné hmotnosti (např. ibalgin, brufen apod.). Pomoci může i přikládání teplých obkladů na podbřišek.

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj alíku a spol
  Před skoro rokem (26.9) jsem dostala menstruaci ale od té doby se nedostavila nevíš čím to může být?

  holka, 11 let, 17. října 2022

  Ahoj holko,

  Uvedená prodleva mezi dvěma menstruačními cykly je abnormálně dlouhá. Avšak vzhledem k Tvému poměrně nízkému věku nelze určit, zda se jedná o poruchu či nikoliv. U dospělé ženy nebo starší dívky by se již jednalo o poruchu zvanou amenorea.

  Během prvních dvou let tzv. menstruačního věku (tj. během prvních dvou let od menarché neboli od první menstruace) je až 50% cyklů nepravidelných. Pokud jsi však měla menstruaci před více než rokem a od té doby se nedostavila, mohlo by se jednat o projev výrazné hormonální nerovnováhy, která se v minulosti mohla dostavit v podobě prudkého nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, zatímco brzy poté došlo opět k jejímu poklesu. Podrobnější vysvětlení by Ti však mohl na základě vyšetření (včetně laboratorního vyšetření hladiny hormonů v krvi) poskytnout pouze dětský gynekolog, případně endokrinolog.

  Menstruace a výtok

  Menstruace a výtok

  Ahoj mám takový problém od 12 let mám menstruaci a já poslední dobou mám výtoky v kalhotkách a bojím se jestli to není něco vážného barvu to má bílou a někdy průhlednou děkuju za odpověď

  holka 14 let, 16. října 2022

  Ahoj holko,

  Jestliže je výtok čirý (bezbarvý) nebo zbarvený doběla, není třeba se kvůli němu znepokojovat. Jedná se o naprosto normální součást „samočisticího“ mechanismu ženských vnitřních pohlavních orgánů. Důvodem ke znepokojení by byl výtok nazelenalého zbarvení, který by byl projevem bakteriální či jiné infekce.

  Menstruace a výtok

  Menarché, návštěva gynekologa

  Dobrý den,
  Blíží se moje 15 narozeniny a ja stále nedostala první měsíčky. Vim, že každý to dostane jindy jen začínám se obávat. Co když je se mnou neco špatně. Může ji třeba gynekolog nějak vyvolat?
  Děkuji

  Ahoj holko,

  První menstruace neboli menarché se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, za normální se považuje její nástup do dosažení věku 15 let. Je možné, že menarché se u tebe v nejbližší době ještě dostaví. Pokud by se nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, svěř se lékaři či spíše lékařce na první preventivní gynekologické prohlídce, na kterou se chodí právě ve věku 15 let.

  Pokud by se vyšetřením (jedná se o laboratorní vyšetření hladiny hormonů v krvi) prokázalo, že se jedná o poruchu zvanou primární amenorea (která je definována tak, že u dívky se nedostavila první menstruace ani po dovršení 15 let věku), připadala by v úvahu hormonální léčba, kterou předepíše rovněž gynekolog (gynekoložka).

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj alíku,
  Můžu se zeptat co je to výtok a jakou má mít barvu????

  holka, 11 let, 4. října 2022

  Ahoj holko,

  Výtok je tekutina, která se uvolňuje z pochvy. Jedná se o součást samočisticího mechanismu vnitřních pohlavních orgánů, neboť s výtokem se dostávají z těla ven také různé mikroorganismy (například bakterie). U dívek nastupuje výtok nejčastěji na začátku puberty, zpravidla několik měsíců až několik let předtím, než se dostaví první menstruace (menarché).

  Výtok je většinou čirý, to znamená bezbarvý, případně může být mírně nažloutlý (asi jako olej) nebo bělavě zbarvený (asi jako tekuté mýdlo). Takový výtok je fyziologický, tedy „normální“. Důvodem ke znepokojení by byl pouze nazelenalý výtok, který by svědčil o bakteriální infekci, zejména pokud by byl doprovázen svěděním či pálením. Pokud je výtok čirý, mírně nažloutlý nebo zbarvený doběla, není třeba se kvůli němu znepokojovat.

  Nicméně při výtoku doporučuji častěji vyměňovat spodní prádlo (třeba i více než jednou za den), případně lze během výtoku používat tenké vložky, které se též nazývají „intimky“.

  Menstruace a výtok

  Výtok a menstruace

  Ahoj poradno,
  Jsem zpět s dalším dotazem. Už asi 1 rok a půl mám výtok a máma o tom (asi) ví, nikdy jsem jí to slovně neřekla ale asi si toho všimla. Máme super vztah ale nejsem si jistá jestli to co mám na kalhotkách je menstruace a jestli jí to mám říct. Mám výtok a u něj celkem dost a postupem času zvětšující se červené skvrnky. Mamka si toho ještě nevšimla ale vždycky říká „Musíme koupit menstruační kalkotky, už to přijde". Myslíte že bych jí to měla říct? A jak?

  holka, 12 let, 19. září 2022

  Ahoj holko,

  Červené skvrnky způsobené obsahem krve ve výtoku svědčí o tom, že u tebe již probíhá menstruační cyklus. Některé dívky očekávají, že budou při menstruaci přímo krvácet, což jistě také může nastat, avšak někdy probíhá přinejmenším několik prvních menstruačních cyklů tak, že se krev uvolňuje postupně a ve velmi malém množství, a to mnohdy právě v rámci výtoku. Ten totiž tvoří součást „samočisticího“ mechanismu vnitřních pohlavních orgánů.

  Tenčí menstruační vložku jsi mohla používat už v době, kdy byl výtok ještě čirý, bez krve. Nyní už bys ji měla používat zcela jistě. Doba, po kterou se během tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu uvolňuje z těla krev, činí 1 až 7 dní, nejčastěji jsou to 3 až 4 dny.
  Dospívající dívka v závislosti na délce a intenzitě této fáze „spotřebuje“ v průměru 6 až 7 vložek denně. Jednu vložku bys v žádném případě neměla mít na sobě déle než 3 hodiny, bez ohledu na to, zda Ti na pohled připadá „čistá“ nebo nikoliv. Často zmiňovaná doba 3 až 4 hodiny, s níž se můžeš setkat například v různých článcích v časopisech „pro volný čas“, platí pro dospělé ženy, avšak u dospívajících dívek bych doporučoval výměnu vložky raději častěji, a to přibližně po dvou hodinách nošení.

  Pokud jde o svěřování mamince, to záleží na Tvém rozhodnutí, které za Tebe neudělám. Jak ale sama píšeš, máte mezi sebou „super vztah“, a tak by případná zmínka o tom, že potřebuješ vložky (případně peníze na jejich nákup), neměla maminku přivést do rozpaků.

  Menstruace a výtok

  Výtok a menstruace

  Dobrý den, již asi třetím dnem mám výtok zabarvený do červena/hněda a jsou v něm jakési cucky. Menstruaci jsem ještě nedostala. Strašně se bojím, že to je nějaká infekce nebo něco že bych mohla menstruaci brzy dostat. Nevíte, co by to mohlo značit? Děkuji moc za odpověď, vždy mi pomůžete, když to potřebuju. $>

  holka, 13 let, 19. září 2022

  Ahoj holko,

  Popisované zbarvení výtoku vypovídá o tom, že menstruační cyklus u Tebe již probíhá. U dospívajících dívek se totiž poměrně často stává, že menstruační krev, případně větší či menší část jejího objemu, zůstává po určitou dobu (až několik dní) v těle, konkrétně ve vnitřních pohlavních orgánech (v děloze, v pochvě), než dojde k jejímu uvolnění a odchodu z těla ven. Tento odchod pak neprobíhá zcela plynule, nýbrž „po částech“.

  Zbarvení dohněda je způsobeno tím, že během retence (tedy během několikadenního zadržování v těle) dochází k rozkladu červeného krevního barviva. K podobnému procesu dochází například při zasychání krve na náplasti či na kapesníku (možná sis už někdy všimla, že zasychající krev poměrně rychle mění barvu). „Cucky“ jsou částečky odumřelé sliznice, která se během menstruace uvolňuje ze stěn dělohy. Důvodem je, že pro každý nový cyklus se vnitřní stěny dělohy pokrývají novou, čerstvou výstelkou.

  Někdy se uvolňování zahnědlé krve hovorově označuje jako „špinění“, avšak tento výraz mi nepřipadá právě nejvhodnější, protože vyvolává dojem, jako kdyby dívka během menstruace byla nějakým způsobem „nečistá“ (to si lidé mysleli ve středověku, kdy žena v době menstruace dokonce ani nesměla chodit do kostela, což už dávno neplatí). Ve skutečnosti se jedná o naprosto normální a přirozený proces.

  Menstruace a výtok

  Menstruace v období dospívání

  Ahoj Alíku a spol.
  Trápí mě, že už jsem víc jak tři měsíce nedostala menstruaci a začínám si říkat jestli se mnou není něco špatně. Menstruaci jsem sice nikdy neměla jako hodinky, většinou jsem to dostala tak jednou za 45 - 60 dní, ale tohle mi už připadá divný. Navíc i ta “menstruace“ předtím byla taková divná. V podstatě to bylo takové menší špinění, i když to byla čistě červená krev, nebyl to hnědý výtok nebo nic na takový způsob a trvalo to sotva půl hodiny a od té doby nic. Dřív jsem měla vždycky normální menstruaci, ani nevím jestli to jako menstruaci mám počítat. Menstruaci už mám tak 3,5 roku a nikdy jsem nic podobného nezažila. Nevíte čím by to mohlo být a co s tím případně dělat?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 11. září 2022

  Ahoj holko,

  Zatímco u dospělé ženy by se jednalo o poruchu menstruačního cyklu zvanou oligomenorea, u dospívající dívky se o žádnou poruchu jednat nemusí. Obvyklá délka jednoho cyklu sice činí 21 až 35 dní, tedy 3 až 5 týdnů, avšak u dospívajících dívek je přibližně 50% cyklů nepravidelných. V podstatě neexistuje způsob, jak bys mohla interval mezi dvěma menstruacemi aktivně ovlivnit.

  Pokud jde o „divnou“ menstruaci, i ta může být stále ještě normální. U většiny žen a dívek trvá ta z fází cyklu, při níž dochází ke krvácení, přibližně 3 až 4 dny, avšak za normální se považuje i rozmezí 1 den až 7 dní. Objem krve, která během této doby opouští tělo, obvykle odpovídá vzorci 1 kg tělesné hmotnosti = 1 mililitr krve, avšak i zde je třeba počítat s výkyvy. Důvodem ke znepokojení by bylo naopak abnormálně silné krvácení, což však není Tvůj problém.

  I dívka, u níž menstruační cykly již probíhají pravidelně, se může setkat s určitými nepravidelnostmi, což bývá nejčastěji způsobeno kolísáním hormonální hladiny v období dospívání, přičemž terapie obvykle není nutná. Na lékaře je třeba se obrátit v případě, že ta z fází menstruace, při níž dochází ke krvácení, je příliš dlouhá (tj. trvá déle než 7 dní), nebo je krvácení příliš silné, nebo se interval mezi dvěma menstruacemi zkrátil na méně než 21 dní. Nicméně pokud máš závažné obavy ohledně svého zdraví, můžeš lékaře navštívit i tehdy, když nenastal ani jeden z uvedených případů. Na nepravidelnosti cyklu můžeš upozornit rovněž lékaře či lékařku na první gynekologické prohlídce, na níž se chodí ve věku 15 let.

  Menstruace a výtok

  Příznaky blížící se menarché

  Ahoj! Chtěla jsem se zeptat...
  Koukala jsem na příznaky, že se blíží první menstruace a mám skoro všechny např : prsa mi už začala růst, ochlupení také, napětí v prsou mám někdy taky a výtok už jsem měla, ale ne tak často. Jo a křeče v podbřišku také ne. Mě je dvanáct a mamka to dostala ve třinácti. Je možné, že se to blíží??

  Maky, 12 let, 5. září 2022

  Ahoj Maky,

  Na jednu stranu je pravdou, že existují určité projevy či „příznaky“, na jejichž základě lze usuzovat, že dívka pohlavně dospívá, případně že u ní nejspíš už brzy nastoupí menstruace, avšak na druhou stranu neexistuje spolehlivý způsob, jak předem odhadnout, kdy dívka dostane menarché neboli první menstruaci. Zmíněné projevy či „příznaky“ totiž nemusejí souviset přímo s menarché, navíc časová prodleva mezi těmito projevy a nástupem menarché může být různě dlouhá.
  Tak například první výtok se zpravidla dostavuje půl roku až dva roky před první menstruací, což je však poměrně široké časové rozmezí. Když se u dívky objeví výtok ve věku 11 let, nemusí to znamenat, že menarché u ní nastoupí ve věku 11 a půl roku, ale třeba až ve věku 13 let.
  S ostatními projevy či „příznaky“ je to podobné. Například některé dívky mají sice vyvinutá ňadra a poměrně rozvinuté ochlupení okolo pohlavních orgánů, avšak menarché u nich ještě nenastoupila. Nebo naopak, jsou i dívky, u nichž menarché nastoupila v době, kdy ještě měly dětsky plochý hrudník a okolo pohlavních orgánů vyrůstalo jen malé množství chloupků.
  Odhad nástupu menarché podle dosažené úrovně rozvoje tělesných znaků může být tudíž velmi ošidný. Poměrně přesného odhadu lze dosáhnout porovnáním tělesné hmotnosti a podílu tukové tkáně na celkové hmotnosti, protože existuje určitá „kritická hranice“, která je nutná pro nástup menarché, avšak tato hranice se liší podle věku a je velmi obtížné ji vypočítat.
  Samozřejmě je možné, že menarché se u Tebe dostaví již brzy, ale netroufám si odhadnout, kdy přesně to bude. U dívek v současné středoevropské populaci se menarché dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let.
  Je pochopitelné, že očekávání první menstruace vyvolává v dívce určité napětí, možná i obavy, protože se koneckonců jedná o nejzávažnější změnu v jejím tělesném vývoji. Většina dívek by nejspíš uvítala, kdyby termín menarché znala dopředu, aby se na ni mohla nějak připravit (například si předem opatřit příslušné hygienické pomůcky a podobně). Bohužel, nelze předem odhadnout, kdy se menarché dostaví. Možná, že Tě menarché nakonec „zaskočí“ v době, kdy ji vůbec nebudeš čekat, ale nejedná se o žádnou katastrofu, nýbrž o normální a přirozený proces.

  Menstruace a výtok

  Příčiny menstruace a věk jejího nástupu

  Ahoj Alíku, mám několik dotazů, je mi 9 let (za necelý 2 měsíce mi bude 10), a chtěla bych vědět kvůli čemu mají holky menstruaci, a kdy začíná.

  Lodljrjderur, 5. září 2022

  Ahoj Lodljrjderur,

  Menstruační cyklus souvisí s dozráváním ženských pohlavních buněk - vajíček. Přibližně jednou za 28 dní dozraje v těle ženy či dospívající dívky jedno vajíčko. Někdy to mohou být i dvě vajíčka najednou.

  Dozrálé vajíčko pak putuje vejcovodem, kde může dojít k jeho oplodnění. Oplodněné vajíčko se pak usazuje v děloze. Pro každé vajíčko se v děloze předem připraví měkká výstelka, ze které může čerpat potřebné živiny.

  Pokud však vajíčko není oplodněno, po čase odumírá a tělo se jej potřebuje zbavit, stejně jako se v děloze musí obnovit výstelka pro nové vajíčko. V určité fázi proto dochází ke krvácení, při kterém se z těla ven kromě krve a „nepoužitého“ vajíčka (to je ovšem velmi malé, jeho průměr činí pouhou desetinu milimetru, takže se ztrácí v krvi) dostávají i drobné částečky výstelky.
  U dospělé ženy odchází z těla při menstruaci přibližně 30 až 80 mililitrů krve, u dospívající dívky to bývá podstatně méně.

  První menstruace (neboli menarché) se u dívek dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let.