Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Problémy s menstruací

  Ahoj, mám takový dotaz. Svou první menstruaci jsem dostala 24.12.2020. Byla úplně normální, ale od té doby jsem ji nedostala.:-( Ale 27.8. jsem měla hnědý výtok, ale nevím jestli to nemohla být třeba menstruace. Výtok jsem měla a mám bílý a průhledný. Je normální že jsem tak dlouho neměla menstruaci? A nemohl být ten hnědý výtok menstruace? Předem dekuji za odpověď:-)

  holka, 14 let, 7. září 2021

  Ahoj,
  ačkoli bych ti velmi ráda pomohla, pouze na základě pár řádek se bohužel nedá zodpovědně posoudit, jestli je všechno v pořádku, nebo zda hnědý výtok mohl být menstruací. Obvykle se udává, že nepravidelná menstruace je na počátku zcela v pořádku a trvá nějaký čas, než se cyklus usadí. Na druhou stranu víc než půlroční prodleva mezi krvácením (samozřejmě v případě, že se v prosinci jednalo skutečně o menstruační krvácení) je poměrně značná. Určitě by proto nebylo od věci objednat se na preventivní gynekologickou prohlídku. Na ni by stejně dívky měly začít pravidelně chodit od okamžiku, kdy začnou menstruovat, a určitě takovým krokem nic nezkazíš. Gynekolog tě vyšetří, budeš s ním moci zkonzultovat své pochybnosti ohledně menstruace a budeš mít jistotu, že je všechno v pořádku. Prohlídka není nijak bolestivá a trvá jen pár minut, takže se rozhodně není čeho obávat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Tampon

  Mám takoví divny dotaz ale když mám tampon tak ven krev neteče a když ho vyndam ven tak teče je to tak ? Ptám se zajímá mě to kamoska si není jistá jestli ho vyndala ale když krev teče na vložku tak tam není (teče tak jako normálně ani moc ani málo proste takoví 3-4 den ms)

  ———————-, 5. září 2021

  Ahoj,

  krev někdy může téct i přesto, že má dívka v sobě tampón. Děje se to obvykle tehdy, když je tampón už příliš nasáklý a nepojme další tekutinu (krev). Pokud si tedy kamarádka není jistá, jestli si tampón vyndala, doporučila bych, aby si zašla ke gynekologovi, aby měla jistotu. Někdy pomůže, když si například na mobilu nastavíme budík po několika hodinách, aby nám to výměnu tampónu připomínalo.

  Zdraví
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  První menstruace

  Ahoj, :-)
  Mám dotaz. Poslední dobou mám výtok naprosto v monstrózním množství. Musím si to čas od času chodit utřít, jinak je to naprosto nesnesitelné. Může to být signál že za chvíli menstruaci dostanu? A ještě něco... Strašně ráda chodím s dědou lovit do hor. A protože náhoda je blbec, obavám se, že menstruaci dostanu klidně uprostřed jelení říje. Můj druhý dotaz teda zní, mohla bych i při menstruaci chodit dále na šoulačky (šoulačka = způsob lovu kdy se chodí)? Běžně ujdeme 3 až 5 km, ale terén je složitější, horský (mnohdy se i prodíráme houštinami), mělo by to nějaký vliv? Děkuju moc za odpověď $>>X<-:-)

  holka, 12 let skoro 13 let, 26. srpna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Ptáš se nás na dvě věci ohledně menstruace, zkusím Ti odpovědět postupně.
  Je normální, že pod působením hormonů a změn v Tvém těle se může objevit výtok ještě před menstruací, bývá v rámci měsíců (asi 6 měsíců) předem. Menstruace nemusí tedy přijít hned ze dne na den. Přicházející první menstruaci můžeš taky poznat tak, že už Ti narostlo nějaké tělesné ochlupení, zvětšila se Ti prsa. Přímo před menstruací můžeš cítit tlak/pobolívání v podbřišku.
  Dál se ptáš se, jestli bys při menstruaci mohla chodit na lov s Tvým dědou. Uvidíš sama, jak se budeš cítit, neexistuje žádné omezení v čase menstruace. To, jak každá žena prožívá své dny, je hodně různé a Ty určitě sama časem poznáš, jestli klidně zvládneš pobyt v přírodě, anebo potřebuješ klid a odpočinek. Napadá mě, že bys pro svou jistotu mohla v tyto dny nosit s sebou menstruační potřeby (vložku, tampon), aby ses cítila připravenější.

  Je dobře, že ses nás nebála zeptat a chceš se dobře připravit na to, až Tvé tělo projde důležitou změnou. Možná máš v okolí nějakou blízkou kamarádku, mamku, jinou příbuznou, se kterou bys sis o tom všem mohla popovídat, a která by Ti zodpověděla další dotazy. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo na Lince bezpečí (https://linkabezpeci.cz/).

  Držíme palce a přejeme hezké dny v horách
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Zdravím všechny, chci se zeptat, nevím jestli je to vážné nebo ne. Dnes 25.8. jsem začala krvácet mimo menstruaci. Moji třetí menstruaci jsem ukončila 13.8. v pátek. První dvě menstruace byly bezbolestné a množství krve bylo takové „normální“. Třetí menstruace byla hodně bolestivá, musela jsem brát ibalgin abych bolest zmírnila a krve jsem měla hrozně moc. Četla jsem že se může jednat o nádor, rakovinu, rozházeným menstruačního cyklem nebo že to taky může být velkým stresem.Teď se v posledních dnech dost stresuji, nemůže to být tím? Mám to říct mamce? Nevím co mám dělat a dost se bojím. Jsem zoufalá.

  holka, 13 let, 25. srpna 2021

  Milá pisatelko, 

  je dobře, že se svěřuješ poradně se svým poměrně intimním problémem. Nejsem bohužel lékař a tak ti nemohu na toto téma plně odpovědět. Doporučila bych ti lékaře vyhledat a svěřit se s tím mamce.  Jestli dobře rozumím, tak jde o jednu z prvních tvých menstruací. Je to poměrně časté, že první menstruace probíhají takto nepravidelně a je i rozkolísané množství krve. Nějaký čas to trvá, než se vše usadí a rozeběhne pravidelně. Máš také pravdu v tom, že se na rozházeném menstruačním cyklu podílí velký stres. Ono už samo to, že začala menstruace může být velký stres než si na to vše zvykneš a naučíš se s tím dobře žít. Ale určitě by o tom měla tvá máma vědět a spolu s ní se dohodni, zda-li kontaktujete lékaře. Nejspíš ti řekne něco podobného jako zde já ale na druhou stranu ať máš i jistotu, že se třeba nejedná o něco vážnějšího. Je potřeba, aby o tom tvoje máma věděla, zvláště když se tím ty sama takto moc trápíš. Nejspíš se vše v klidu vyřeší a nepůjde o nic vážného. Ale svěřit by ses s tím měla.

  Přeju ti ať se to brzy vyřeší a je vše v klidu, 

  Poradce Centra Locika

  Menstruace a výtok

  Menstruace a početí

  Zdravím všechny, mám dotaz. Kdy žena může otěhotnět? Může otěhotnět pouze když má menstruaci nebo jen když nemá menstruaci. Omlouvám se asi je to divné ale začínám se zajímat l takové věci.

  holka, 13 let, 26. srpna 2021

  Ahoj holko,

  Nejvyšší pravděpodobnost úspěšného početí je v období ovulace, tedy uvolnění dozrálého vajíčka z vaječníku do vejcovodu. K ovulaci dochází nejčastěji uprostřed menstruačního cyklu, tedy v polovině doby, která uplyne mezi dvěma menstruacemi. To bývá zpravidla 12 až 16 dní od předchozí menstruace.
  Nicméně je třeba počítat s tím, že u dospívajících dívek je až 50% menstruačních cyklů nepravidelných, a tudíž k ovulaci může dojít i dříve než 12 dní nebo později než 16 dní po předchozí menstruaci, případně k ní nemusí dojít vůbec. Na žádnou z těchto možností se však nelze plně spoléhat.
  Přestože je tedy v jednotlivých fázích menstruačního cyklu různá pravděpodobnost, že dojde k početí, neměla by dívka podléhat představě, že v určitých dnech je „chráněna“ před nechtěným početím. Jinak řečeno, výpočet tzv. „plodných a neplodných dnů“ určitě nepatří ke spolehlivým metodám antikoncepce.

  Menstruace a výtok

  Kam vyhodit použité hygienické pomůcky?

  Dobrý den, ještě jsem nedostala menstruaci ale chci si zjišťovat informace abych se na to mohla připravit, vložky se splachují si záchoda nebo se někam vyhazují? A popřípadě jestli se někam vyhazují tak jak to udělat ve škole aby to nikdo neviděl a nevěděl že jdu s vložkama na záchod a potom je vyhodím? Děkuju předem za odpověď

  holka, 13 let, 11. srpna 2021

  Ahoj,
  použité vložky se do záchoda v žádném případě nevyhazují. I když to ještě celá řada žen dělá, jde o velmi nepříjemný zlozvyk, protože jednak vložka může potrubí ucpat a jednak je zde problém s jejich nedostatečným rozkládáním. Použité hygienické pomůcky je potřeba vždy vyhodit do odpadkového koše, který je k tomu účelu na dámských záchodech obvykle připraven. Některé ženy vyhodí použitou vložku do koše nezabalenou, ale většina z estetického hlediska a ohledu k dalším návštěvnicím vložku zabalí do ubrousku, toaletního papíru, nebo sáčku a poté ji vyhodí.
  Co se týká tvé obavy, aby nikdo ve škole nepoznal, že jdeš s vložkami na záchod a poté je vyhodíš, nemusíš mít strach. Ve škole určitě budou na záchodech připravené odpadkové koše, které tento problém vyřeší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace a očkování

  Ahoj, moc se omlouvám ale mám další dotaz.
  Začala jsem menstruovat asi v polovině února a od té doby jsem menstruaci měla celkem pravidelně ( plus minus 3 dny). Přesně nevím kdy jsem měla poslední menstruaci ale jsem si jistá ze jsem ji o prázdninách neměla. Celkem mi to děla starosti( měla jsem ji dostat přibližně 14. Července ). Chci se tak zeptat co by mohlo být příčinou ze jsem ji vůbec nedostala.
  Napadají mě jen jedna věc. A to je ze jsem 16. Července Šla na první dávku očkováni proti covidu 19. Myslíte si ze by to mohlo nějak ovlivnit cyklus?
  Mějte se hezky a dekuju za odpověď.

  Ahoj holko,

  Očkování proti covidu může ovlivnit pravidelnost menstruačního cyklu. Avšak vzhledem k tvému věku (když v předchozích dotazech píšeš, že je ti 13 let) nemusí být vynechání menstruace důsledkem očkování. Během prvních dvou let menstruačního věku, tedy během prvních dvou let od první menstruace, je v průměru až 50% menstruačních cyklů anovulačních a nedochází při nich ani k uvolňování krve, ani k žádným dalším „obvyklým doprovodným projevům“.
  Vynechání menstruace tedy může být zcela normální, a to i v případě, že jsi dosud měla menstruaci víceméně pravidelnou.

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj Alíku a spol.
  Už asi rok mám nepřetržitě výtok.
  Menstruaci jsem dostala před 5 měsíci a když jsem to poprvé dostala ,myslela jsem si ,že budu mít od výtoku konečně klid, ale ne... Nic se nezměnilo.
  Žádné pálení ani svědění nemám ,párkrát to zapáchalo ,ale svedla jsem to na kapky moče ,protože to tak i páchlo.
  Někdy je lehce nažloutlí ,ale toď vše.
  Je mi to už dost otravné ,nechci zbytečně plýtvat vložkami ,ale ani pořád dokola špinit kalhotky.
  Mamce to už moc neříkám ,protože se vždy zmíní o gynekologii a já se toho celkem bojím.
  Byla bych ráda ,kdyby jste mi poradili ,jak se výtoku zbavit.
  Párkrát jsem se dočetla ,že mi asi chybí nějaký vitamín ,ale nejsem si jistá.

  holka, 13 let, 27. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že Tě trápí výtok. Je dobře, že se o své zdraví zajímáš. Jestliže stále nosíš vložky, i když nemáš menstruaci, není to také dobré, paradoxně tím můžeš svůj výtok podporovat, protože vložky nejsou prodyšné tak, jako kalhotky. Bohužel, Ti však ohledně výtoku pomoci nemůžeme, neboť nejsme lékaři. Některé výtoky jsou přirozené, jiné už mohou značit nějaký zánět v těle, přemnožené kvasinky apod. Umím si představit, že se návštěvy gynekologie bojíš, ale ráda bych Tě podpořila v tom, aby ses mamce svěřila a abyste spolu na gynekologii zašly. Skutečnou příčinu Tvého výtoku totiž může zjistit pouze lékař/ka tím, že Tě vyšetří.
  Možná můžete s mámou probrat, jak taková návštěva gynekologie vypadá, aby ses na ni připravila a probrala, z čeho máš obavy. Běžná vyšetření jsou bezbolestná, před doktorkou/doktorem se nemusíš stydět, ženy prohlíží běžně. Určitě je i na Tobě, jestli by Ti vyhovovala spíše gynekoložka, nebo gynekolog. Vše s mámou můžete probrat a zajistit si, aby pro Tebe vyšetření bylo co nejvíc v pohodě.

  Přejeme Ti odvahu k návštěvě lékaře.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Byla má menstruace v pořádku?

  Ahoj všichni z poradny.
  Nevím jestli je to úplně otázka, ale snad to nevadí.

  Měsíčky mi začaly před rokem a půl (plus-mínus) a celý rok od začátku jsem necítila, kdy začínaly, ani když jsem je měla. Měla jsem však bolesti podbřišku, migrény a tak dále. Teď už je cítím, ale předtím jsem se bála, jestli to vůbec jsou měsíčky a jestli je se mnou všechno v pořádku.
  Můžu se zeptat, jestli to bylo v pořádku?

  Předem moc děkuji za odpověď.

  Alex, 13 let, 27. července 2021

  Ahoj Alex,

  svěřuješ se nám s tím, jak probíhala Tvá menstruace, a chceš vědět, zda bylo vše v pořádku. Je dobře, že se o své zdraví zajímáš. My však nedokážeme posoudit, zda vše bylo či nebylo v pořádku. A nevím, zda to takto zpětně může posoudit i lékař. Chci Tě tedy podpořit, aby sis všímala toho, jak se cítíš teď. Jestliže se teď cítíš dobře, snad vše v pořádku bylo. Jestliže máš pochybnosti, můžeš svou otázku položit své paní doktorce.

  Přejeme Ti bezstarostné léto
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Menstruace a očkování

  Ahoj poradno. Jdu s dotazem. Mohla bych se zeptat, jestli můžu jít na očkovaní, (proti covidu-19) když mám měsíčky? Půjdu na druhou dávku. Děkuji za odpověd. :-)

  holka, 13 let, 28. července 2021

  Ahoj holko,

  Menstruace nepředstavuje důvod pro vynechání očkování. Nicméně je třeba počítat s tím, že očkování proti covid-19 může dočasně ovlivňovat menstruační cyklus. Proto by tě nemělo znepokojovat, jestliže se během několika měsíců po očkování dostaví nepravidelnost menstruačního cyklu (která je ostatně u dospívajících dívek tak jako tak poměrně běžná).

  Menstruace a výtok

  Jak předejít zánětu?

  Ahoj, je mi 12 a tak mám menstruaci nepravidelnou. Byla jsem na koupališti, koupala se tam i pár hodin. Doma jsem zjistila, že ze vnitř na plavkách mám flek od menstruace a když jsem se utřela, potvrdilo se to. Četla jsem, že během menstruace bych mohla chytit nějaký zánět..i když to bylo takto? Případně jaké jsou příznaky zánětu? Jde mu nějak zabránit? Ps: menstruace to byla 3.

  holka, 12 let, 24. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že se snažíš ke svému zdraví přistupovat zodpovědně. Nejsme tu lékaři, nemůžeme Ti tedy dát odbornou radu. Obecně platí, že koupání v době menstruace se nedoporučuje. Samozřejmě se může stát, že nepostřehneš hned, žes začala menstruovat. Zánět se projevuje především výtokem, což v době menstruace a možná ani těsně po ní, úplně nepoznáš, protože tzv. špinění po menstruaci je docela běžné. Je v pořádku dát tomu čas a sledovat možné projevy. Silnějším zánět může provázet i teplota. Jak případnému zánětu zabránit, to skutečně nevím, domnívám se, že teď již možnosti nejsou, ale jak jsem psala, nejsem lékař.

  Přejeme Ti prima dny,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj.
  Ten týden co teď bude bych měla dostat menstruaci. A budu u babičky u které musí být všechno čisté. Já nevím co dělat, když to třeba dostanu v noci. Mohli byste mi poradit, jak to zvládnout?
  Předem díky za odpověď.

  Ahoj,
  pokud očekáváš menstruaci a máš obavy, abys nezašpinila ložní prádlo, kdyby náhodou přišla během noci, vezmi si na noc preventivně vložkou nebo tampón. Zabráníš tak možnému zakrvácení prádla. I kdyby náhodou došlo k zašpinění, můžeš se babičce omluvit a pomoc s vypráním prádla. Někdy se ženám taková věc zkrátka stane. Není třeba si z toho dělat hlavu, vždycky to jde napravit.
  Užij si pobyt u babičky,
  Péťa

  Menstruace a výtok

  Kdy dostanu menstruaci?

  Ahoj Alíku.

  Jde nějak poznat kdy budu mít první menstruaci? Prsa už mi rostou, i ochlupení. Navíc jsem dnes měla výtok, znamená to že už to může přijít? Totiž za pár dní jedu na dovolenou ale jen já s tátou, no a já se bojím že to v tu chvíli dostanu. A také teď o prázdninách jedu na street dance soustředění kde budu pochopitelně úplně bez rodičů. Nevím jak bych to řekla těm vedoucím a cítila bych se asi hodně trapně, a jestli jim to vůbec říkat?

  holka, ? let, 19. července 2021

  Ahoj,
  chápu tvé obavy, ale to, kdy dostaneš menstruaci, lze jen velmi těžko odhadnout. Máš pravdu, že jejímu objevení obvykle předchází znaky dospívání, jako jsou právě rostoucí prsa, ochlupení a podobně. To ale ještě neznamená, že ve stejném okamžiku, kdy se tyto znaky dospívání objeví, začne dívka také menstruovat. Stejně tak nelze říci, že jakmile se objeví výtok, objeví se také menstruace. Obvykle přetrvává intenzivnější výtok nějakou dobu, než začne dívka menstruovat. Nicméně délka té doby je u každého jiná.
  Určitě neuděláš chybu, když si s sebou na dovolenou a na soustředění vezmeš hygienické potřeby, abys měla jistotu. Osobně se domnívám, že není příliš pravděpodobné, abys začala menstruovat jen několik dní poté, co se u tebe poprvé objevil výtok, ale naprosto rozumím tomu, že chceš mít určitou „pojistku.“ Kdyby k tomu náhodou došlo a dostala jsi svou první menstruaci na soustředění, myslím, že o tom klidně nějaké vedoucí říct můžeš a můžeš ji požádat o pomoc. Menstruace je úplně přirozenou záležitostí, za kterou vůbec není potřeba se stydět a každá dospělá žena to ví a chápe.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Odebírání moči při menstruaci

  Dobrý den mohla bych se zeptat mám 🩸 a mám jít na 13 prohlídku a máme vzít moč nemůže 🩸 nějak ovlivnit moč a mamka neví že mám 🩸 tak že se bojím že to tu moč nějak ovlivní.

  holka, 13 let, 16. července 2021

  Ahoj,
  nejsem sice lékař, ale pokud je mi známo, mimo nutné případy se odběry moče směřují mimo období menstruace. Určitě by bylo vhodné maminku (a posléze i lékaře) na tuto skutečnost upozornit a troufla bych si odhadovat, že tě nejspíš požádá, abys ranní moč přinesla po skončení menstruace. Ale je samozřejmě potřeba domluvit se s ním, jaké řešení bude preferovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Dobrý den poradno, vypadá to že už mám výtok.
  Nejdřív to bylo v pohodě, šlo to.
  Ale asi za poslední týden se to pořád zhoršuje. V kalhotkách mám úplně mokro i když si to chodím pořád utírat (alespoň 1 za 2 hodiny). A v noci, když spím si to samozřejmě nechodím na wc otírat. A ráno když se vzbudím, tak to je jak kdybych se počůrala (což samozřejmě ne).

  Už se mi to takhle jednou stalo že: nejdřív jsem to neměla skoro vůbec a pak jsem si to pořád utírala a bylo to k nevydržení a i s tím spaním. pak to zas najednou začalo. A teď to zase ustává.

  Moje dotazy tedy zní..:
  Mohou se kvůli výtoku nosit obyčejné vložky? Nebo existují nějaké speciální?
  Bylo by nošení vložek (kvůli výtoku) nějak škodlivé? Jak?
  Dá se výtoku nějak předcházet, bránit se mu a nemít kvůli tomu starosti?

  Moc vám děkuju@)->-

  holka, 11 let, 5. července 2021

  Ahoj,
  je moc dobře, že se dokážeš zeptat na to, co Ti dělá starosti.
  Píšeš o výtoku, který je tak silný, že se musíš chodit jednou za hodinu nebo dvě se otírat a v noci to vypadá, jako kdyby ses počůrala. Kladeš nám otázky, které právě s tímto souvisejí. Posíláme Ti naše odpovědi i něco navíc.

  Úplně to první: výtok souvisí s hormonální činnosti, která se děje ve zralém či dozrávajícím ženském těle. Jeho přítomnost je v pořádku, pokud výtok není moc silný a pokud nezapáchá, je průhledný nebo čirý, není svědivý. Neumím posoudit, jak je to u Tebe, ale pokud je výtoku tak hodně, jak píšeš, doporučovala bych neodkládat návštěvu gynekologické ordinace.

  Vložku si můžeš vzít, to ničemu nevadí, škodlivé to není. Běžnému výtoku se předcházet nedá, v závislosti na fázi menstruačního cyklu se přirozeně objevuje, ale lékař/ka by Ti mohli pomoci s takto obtěžujícím množstvím výtoku. Můžeš klidně vyfotit třeba postel po noci, kdy máš výtok, aby bylo zřejmé, jak moc jej máš. V návštěvě gynekologické ordinace Ti pomůže mamka - či někdo další dospělý. Zákonný zástupce (rodič) Tě i dle zákona doprovodí, v ordinaci při prohlídce být nemusí.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!