Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Posunutí menstruace

  Ahojky. Dneska tady mám takový menší problém. Hned na začátku příštího školního roku jedeme na adapťák č.2 protože ten první se nepovedl a minulý rok na něho už nebyl čas. Strašně moc se těším, problém je v tom že zrovna ty dny kdy tam budeme mívám menstruaci a já bych chtěla abych si to co nejvíc užila, takže abych ani neměla menstruaci. Nevíte proto jak udělat to, abych menstruaci dostala o týden dřív? Děkuji moc

  holka, 12 let, 7. července 2021

  Ahoj,
  naprosto chápu, že bys ráda neměla při adaptačním kurzu menstruaci, ale obávám se, že posunutí menstruace není možné. Respektive v některých výjimečných případech toho lze dosáhnout například hormonální antikoncepcí, nebo léky, ale řekla bych, že když s takovým požadavkem přijdeš za svým gynekologem, nebude z toho příliš nadšený.
  Místo toho bych proto na tvém místě přemýšlela, jak to udělat, aby tě menstruace příliš neomezovala. V současné době je na trhu nepřeberné množství hygienických pomůcek, které menstruaci velmi ulehčují a dovolují dívkám a ženám, aby se věnovaly všem svým zájmům a aktivitám. Podívej se proto, jaké jsou možnosti ochrany při menstruaci (o menstruačních kalíšcích a kalhotkách například píše tento článek: https://www.marianne.cz/zivotni-styl/nejen-vlozky-tampony-znate-dalsi-zpusoby-jak-se-chranit-behem-menstruace) a pokud máš příležitost, vyzkoušej si je. Určitě mezi nimi najdeš takové, které ti budou vyhovovat a nebudou tě prakticky vůbec omezovat. Takže si adaptační kurz užiješ i při menstruaci.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mohu používat tampony ve svém věku?

  Ahoj alíku. Opět mám otázku. Chtěla bych se zeptat jestli můžu ve 12 používat tampon. Protože když mám vložku, tak se cítím jako mimino v plence a je mi to nepohodlné. Četla jsem že do 14 je lepší tampony nepoužívat .Takže bych se chtěla zeptat. jestli ho můžu ve 12 nosit.

  Klárka 12 let, 5. července 2021

  Ahoj,
  nenapadá mě jediný důvod, proč bys nemohla tampony používat, pokud ti vyhovují. A také nechápu, proč a z jakého důvodu by měla být věková hranice jejich používání stanovena na čtrnáct let. Každé ženě vyhovují jiné hygienické pomůcky a pokud chceš vyzkoušet tampony, nebo už s nimi máš dobrou zkušenost, klidně je používej. Je samozřejmě nutné vybrat odpovídající velikost a dbát na všechna hygienická pravidla, která jsou s nimi spojena, ale ta jsou v každém věku stejná a neliší se u mladých dívek a dospělých žen. Klidně si proto tampony vyzkoušej.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj Alíku a spol:-) . Mám problém. Menstruaci mám hodně nepravidelnou a když říkám že nepravidelnou tak to myslím vážně. Menstruaci jsem mívala každý druhý týden v měsíci ale teď se to změnilo. Menstruace mi začala včera ale byla jenom trochu přes den a trochu víc přes noc ale dneska nic:-( myslím že to nebude ani zítra a další dny. Nějak takhle to byl i minulí měsíc. Mám strach jestli to neznamená třeba nějakou nemoc. Nebo se moje tělo rozhodlo že menstruace nebude. Bojím se to říct mámě aby mě hnedka nehnala k doktorovi. Četla jsem, že to může být i stresem ale ten teď o prázdninách pochopitelně nemám. Minulý měsíc jsem si řekla že to nic není protože jsme měli hodně písemek a to znamená docela stres takže to mi bylo celkem jedno ale když je to znova a o prázdninách mám docela strach co se děje a hlavně 31 července jedu na tábor a mám strach aby menstruace nečekaně nepřišla. To samé je i s dovolenou s taťkou. Naši jsou rozvedení a taťka má přítelkyni a nejspíš pojedeme jako „rodinka“ na dovolenou, opět mám strach že menstruace přijde nečekaně. Asi každá dívka nebo žena „vycítí“ že se blíží ale i tak. Taťkova přítelkyně je hodná ale známe se teprve cca 1 týden, takže nebude problém jí to říct a je žena jako já takže to bude jednoduší říct jí než tátovi. Vím že nejste gynekologové ale doufám že mi aspoň trochu poradíte:->

  Klárka 12 let, 3. července 2021

  Ahoj holko,

  U dospívajících dívek je velmi obtížné posoudit, zda je nepravidelnost menstruace skutečně projevem nějaké poruchy, protože je naprosto normální, že během prvních dvou let tzv. menstruačního věku (tedy během prvních dvou let od první menstruace) je až 50% menstruačních cyklů anovulačních. To znamená, že při nich nedochází ani k dozrání vajíčka, ani ke krvácení. Jinak řečeno, u dospívající dívky může být až polovina menstruací „vynechaná“, aniž by se jednalo o projev nějaké poruchy.

  Důvod ke znepokojení nastává pouze tehdy, je-li menstruace příliš častá nebo příliš silná. Příliš častá menstruace se označuje jako polymenorea a spočívá v tom, že další menstruace se dostaví dříve, než za 21 dní od té předchozí. Tzv. hypermenorea je krvácení, které trvá déle než 7 dní po sobě. Při výskytu jedné z těchto obtíží by bylo namístě se svěřit někomu z rodičů a navštívit lékaře, ale v ostatních případech - tedy např. když se menstruace v očekávaném termínu nedostaví - to není nutné.

  „Nečekaný“ nástup menstruace sice není příliš pravděpodobný, avšak vyloučit jej nelze. Interval dvou po sobě následujících menstruací totiž nemusí být vždy přesně 28 dní, ale za normální se považuje (a to i u dospělé ženy) rozmezí 21 až 35 dní, tedy 3 až 5 týdnů. Z tohoto důvodu by bylo dobré, aby sis na tábor či na dovolenou vzala dostatečné množství hygienických potřeb (vložek) i v případě, že menstruaci na tu dobu neočekáváš.

  Menstruace a výtok

  Tábor a menstruace

  Zdravím všechny, já bych tento rok chtěla jet ještě na tábor, ale tím že už mám i menstruaci která je nepravidelná tak nevím jak se rozhodnout.

  holka, 12 let, 30. června 2021

  Ahoj,
  jsem si naprosto jistá, že na tábor můžeš odjet i s nepravidelnou menstruací. Menstruací život nekončí a vůbec není důvod vnímat ji jako nemoc, která by tě měla jakkoli omezovat. V současné době je k dostání nepřeberné množství hygienických potřeb, které průběh menstruace výrazně usnadňují. Můžeš si vybrat takové, které ti vyhovují a neomezují tě v pohybu, ani aktivitách. Jednoduše si je s sebou na tábor vezmeš a buď je použiješ, nebo ne. I kdybys menstruaci na táboře dostala, stoprocentně nebudeš jediná, která ji bude řešit. Můžeš požádat o pomoc některou z vedoucích, kdybys třeba potřebovala přeprat spodní prádlo, nebo si nevěděla rady s hygienickými pomůckami. Určitě ti bez problémů pomůže a tábor si užiješ.
  Krásné prázdniny!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Posunout menstruaci kvůli dovolené

  Ahoj Alíku,

  Mám takový problém. Jde o to, že my máme 2. týden v červenci odjet na dovolenou na Lipno, ale mě zrovna na ten datum vychází menstruace. Jeli bychom na týden a mně menstruace trvá cca 5 až 6 dnů, takže bych si to tam vůbec neužila a táta už si vzal dovolenou, která už nejde posunout. Tampón si brát nechci, protože mi není příjemný a navíc bych si ho musela pořád měnit.😢

  Proto bych se vás ráda zeptala, jestli by šla menstruace nějak posunout buď ještě týden před dovolenou nebo až potom, to je mi jedno.

  Předem děkuji za odpověď…

  holka, 13 let?, 23. června 2021

  Ahoj,

  děkuji za důvěry. Píšeš si o radu, ohledně menstruace. Máš jet na dovolenou a na tento termín Ti vychází menstruace. S posunem měsíčků Ti může poradit pouze gynekolog, ovšem s časovým předstihem. K posunutí měsíčků se používají léky na bázi hormonů. Zásahy do zdravě a vyváženě probíhajícího hormonálního cyklu, zejména u dospívajících dívek nemusí být vhodné. Pravidelný měsíční cyklus je přirozený jevem. To, že menstruace často přichází v době, kdy nám se to ani trošku nehodí se běžně stává. Je dobré tedy mít i jiné alternativy. Můžeš třeba zvážit využití menstruačního kalíšku, návod najdeš na internetu, vysvětlit postup Ti mohou v lékárně či ve zdravé výživě, pořešit to můžeš i se starší ženou, která má s kalíškem praktické zkušenosti. Můžeš se také zeptat svých kamarádek či starších žen z tvého okolí jak tytu situaci řeší a třeba přijdeš ještě na jiný způsob, který Ti bude lépe vyhovovat.

  Přeji celé rodině pohodovou dovolenou na Lipně.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, ve třídě je jedna dívka a já bych se s ní moc ráda kamarádila, jenže ona se asi nechce kamarádit se mnou, prosím poraďte mi, co mám dělat aby jsme byly kamarádky?
  Také bych se chtěla zeptat na to jak mám Mamce oznámit, že jsem dostala Menstruaci, zatím ji nemám ale vubec nevím jak ji to pak mám říct?

  holka, 11 let, 14. června 2021

  Milá pisatelko,

  děkuji za důvěru, se kterou píšeš do naší poradny. Ptáš se na dvě otázky. První se týká toho, jak navázat kamarádství s jednou dívkou. V dalším se ptáš, jak máš mamce oznámit, že jsi dostala menstruaci, až se tak stane.

  Začnu chronologicky zodpovězením prvního dotazu. Bohužel je dotaz hodně stručný. Ptáš se, jak to udělat, abyste s danou dívčinou byly kamarádky, ale moc informací o vašem vztahu nepíšeš. Popisuješ, že z ní cítíš, že nemá zájem se s tebou kamarádit. Jestliže to takto cítíš, říká ti to tvá intuice a ta nás většinou neklame. Špatný pocit má vždy většinou svůj důvod. Obecně ale druhému svou náklonnost vyjádříš tím, že se s ním budeš dávat více do řeči, budeš se zajímat o to, jak se má, o jeho zájmy a také funguje, když se na druhého jen tak usměješ. Zájem na tom budovat přátelský vztah musí mít ovšem obě strany, proto poslouchej svůj vnitřní hlas, který ti říká, jak to ve skutečnosti je.

  Pak se ptáš na to, jak oznámit, že si dostala první menstruaci. Píšeš, že si ji ještě nedostala. Chtěla bych tě pochválit za to, že to řešíš takhle preventivně napřed. Určitě ti to pomůže v tom být pak v dané situaci klidnější, až nastane. Bohužel ještě stále se v některých rodinách mezi matkou a dcerou o menstruaci nemluví. Je to přitom velmi důležité téma, které by se řešit mělo. První menstruace obvykle nastává mezi 12. – 14 rokem. Ta hranice se posouvá směrem k nižšímu věku, takže menstruace může přijít dřív, ale i později. Každá slečna je unikát a každá nemusí splňovat toto věkové rozmezí. Jestliže se u vás v rodině o menstruaci vůbec nemluví, můžeš se mamky rovnou zeptat, jestli by ti prosím nedala tampóny či vložky. Mamka touto prosbou pochopí, že už se tě menstruace týká a dost pravděpodobně to rozvine i další konverzaci na toto téma.

  Doufám, že ti odpovědi pomohly.

  S přátelským pozdravem

  Poradce Týmu Locika

  Menstruace a výtok

  Tmavá krev při menstruaci

  Ahoj poradno,
  v pátek 18.6 jsem dostala první menstruaci. Je to zvláštní, protože u nás v rodině to máme od 13 let. A já to mám od 12. Každopádně mám strašně tmavou krev. Je to možná tím, že když se podívám na vložku, tak ta krev je zaschlá nebo jak to říct, ale já jsem si vždycky myslela, že když budu mít měsíčky. Budu ta krev vyoadat jakoby světle víc. Tak chci vědět jestli je vpohodě, že mám tu krev strašně tmavou. Navíc je to takový slizký, což taky nevím? Má být ta krev tmavá a slizká? Chci vědět, jestli to je normální nebo ne. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se, že kladu divné otázky, ale menstruaci jsem dostala nečekaně. Myslela jsem , že ji budu mít třeba ve 13 nebo později. Protože doktoři a hodně lidí mi to říkali. Tak se chci omluvit, ale prostě nejsem vůbec zkušená.

  holka, 12 let, 19. června 2021

  Ahoj,
  předně bych ti chtěla říct, že to, že u vás v rodině ženy obvykle začaly menstruovat ve třinácti letech, opravdu neznamená, že to tak musíš mít také. Každé tělo je originál a i když je pravda, že někdy dcery začínají menstruovat ve stejném věku jako jejich matky, je to pouze velmi orientační vodítko, na které se rozhodně nelze spoléhat.
  Co se týká vzhledu tvé menstruace, je samozřejmě nemožné posoudit to na dálku a online, ale to, že menstruační krev není jasná a je s příměsí hlenu, je zcela normální. Její vzhled je obvykle jiný, než když se třeba řízneš do prstu. Ale zase platí, že každý člověk je originál a neexistuje nic jako univerzálně platná barva menstruační krve. Pokud tě netrápí žádné přidružené problémy, jako například svědění, pálení, dlouhodobé bolesti podbřišku a podobně, troufla bych si říci, že je všechno v pořádku. Nicméně poté, co dívka začne menstruovat, měla by rozhodně podstoupit preventivní prohlídku na gynekologii, kde zjistí, zda je všechno v pořádku. Určitě požádej maminku, aby tě na gynekologii objednala a tak budeš mít i lékařsky potvrzenou jistotu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace v noci

  Ahoj poradno, mám dotaz.
  Loni v září jsem poprvé dostala menstruaci.
  Je mi trochu divné, že při menstruaci mi krev v noci neteče. (neříkám, že jsem nikdy nezažila, že by v noci tekla, ale jen třeba dvakrát nebo třikrát) Vždy to někdy večer přestane a ráno zase začne. Pokaždé, když jdu ráno na toaletu, tak je vložka buď čistá nebo je tam trocha krve už z toho rána.
  Je se mnou něco špatně? Chápu, že zde na dotazy neodpovídají žádní doktoři, ale kdyby odpověděla žena, možná by mi mohla říct něco víc. Snažila jsem se to vyhledat na googlu, ale nikde jsem o tom nic nenašla.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 9. června 2021

  Ahoj,
  zdravíme Tě z Modré linky. Píšeš, že jsi asi před tři čtvrtě rokem dostala menstruaci, ale zneklidňuje Tě, že krev neodtéká v noci. Máš strach, že je s Tebou něco špatně.
  Menstruace u každé ženy probíhá individuálně - je jinak intenzivní, jinak dlouhá, krev může téct tu silněji, tu méně silně; také je různě bolestivá. U některých žen dochází ke krvácení a odchodu krve i v noci, často však ke krvácení v průběhu noci nedochází - část menstruační krve se shromáždí v těle a odejde až ráno. Je to dáno polohou těla při spánku. Myslím si, že se nemusíš zneklidňovat. Pokud je jinak všechno v pořádku a k menstruaci dochází pravidelně, není důvod k obavám.

  Máš pravdu, nejsme odborníci zaměřující se na gynekologii, proto pokud bys měla pocit, že se něco neděje, můžeš prostřednictvím někoho dospělého vyhledat ženského lékaře či lékařku.

  Přejeme klidné dny,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj Alíku a ostatní, mám takový dotaz/problém... Je mi 15 let a menstruaci mám tři roky. Ze začátku jsem jí měla nepravidelnou, ale časem se to srovnalo, tedy ne přesně na den, ale 2-4 dny ± okolo. Měla jsem jí celkem silnou a trvala cca 6 dní. Asi před půl rokem jsem jí začala mít kratší (tak 4 dny) a mírnější. To by mi ani tak nevadilo, jenže potom už to bylo horší. 3 měsíce po sobě jsem ji neměla vůbec, potom zase jednou ano ( myslela jsem, že se to už spravilo) a potom jen takový hnědý výtok. Nevím, jestli to nemůže být tím, že jsem začala trochu cvičit ( jenom workouty, ne cardio, HIIT, atd.), ale moc se při tom nepřepínám. Taky jsem jednu dobu docela málo jedla, ale už jsem se pomalu navrátila do normálu. Pořád mě ale trápí, že nemám správně mojí menstruaci. Přemýšlím, že o tom řeknu mamce, protože by to pochopila. Čím myslíte, že to může být a jak bych mohla napomoci tomu, abych jí zase měla pravidelně?? Děkuju za odpověď ❤️
  PS: ještě mě tak napadlo dodat, že těhotná nejsem 😅

  holka, 15 let, 2. června 2021

  Ahoj,
  zcela rozumím tomu, že tě nepravidelná menstruace trápí a vůbec mě nenapadá, čím by její nepravidelnosti mohla být způsobena. Bohužel nejsem lékařka, ale obecně se udává, že nepravidelná menstruace je normální poté, co dívka začne menstruovat a cyklus potřebuje nějaký čas k tomu, aby se usadil. Nicméně po třech letech menstruování a poté, co už byla menstruace pravidelná, jsou popisované nepravidelnosti poněkud zvláštní. Určitě proto podporuji tvůj nápad svěřit se mamince a poradit se s ní například o tom, jestli by tě neobjednala na kontrolu na gynekologii. Lékař k tvému problému rozhodně bude mít co říci a kromě toho, že odhalí příčinu, navrhne i adekvátní řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj, omlouvám se že tak otravuju ale už delší dobou mi vrtá v hlavě co dělat když to dostanu na táboře:-c jsou tam 2 sprchy a sprchu je se po dvou nebo po třech. A já se bojím že to tam dostanu, není tam žádné soukromí a sprchu je se tak 2× za tábor. A ten tábor trvá 2 týdny :-( a co dělat když to tam dostanu, žádné hře se tam nevyhnu doslova tam ty děti nutí hrat, chapu to, je to tabor, snad jste můj dotaz pochopili:->zatim ahoj a předem děkuji za odpověď 🥺

  holka, 10 let, 30. května 2021

  Milá pisatelko,
  Svěřuješ se poradně se svým strachem z toho, že nebudeš vědět, co máš dělat, když to dostaneš na táboře. Předpokládám, že očekáváš svojí první menstruaci, tedy jsi ještě nikdy nezažila jaké to je to je. Úplně rozumím tvým obavám a nejistotě. A je dobře, že o nich píšeš a chystáš se na tuto možnost předem. Jezdíš nejspíš zatím na tábory, kde jsou spíš mladší dívky. Usuzuju z toho, že se tam sprchujete po dvou v jedné sprše. Na táboře větších dívek se to většinou už takto nedělá. Právě proto, že se počítá s tím, že dívka může potřebovat na sprchu soukromí.
  Asi nejlepší by bylo o svých obavách promluvit s mámou. Jako tvá máma by ti měla dát i určité rady, jak to případně zvládnout, pokud to přijde. Můžete se třeba domluvit na tom, že tě vezme z tábora domů, pokud by ti to způsobilo nějaké komplikace. Prostě jako by to bylo ze zdravotních důvodů.
  A pak také předpokládám, že budou na tom táboře i vedoucí – ženy. A těm bude možné se případně svěřit a požádat je o pomoc. Jako vedoucí oddílu dívek by měly počítat s touto možností a umět dívkám v tom poradit a pomoc. Tak se prostě neboj, pokud to bude potřeba, se na ně obrátit. Měly by ti umožnit sprchovat se častěji a v soukromí. Třeba na své sprše pro vedoucí.
  Tak ti moc držím palce, ať to v létě dobře dopadne a ty si tábor užiješ naplno,
  Srdečně zdraví Poradce Centra Locika

  Menstruace a výtok

  Nedokáži se vyrovnat s menstruací

  Ahoj Alíku a spol.no poslední dobou mě trápí to že jsem dostala měsíčky .což není tak zvláštní ale Já se s tím nedokážu vyrovnat přijde mi že mám z toho depku proto že nevím no nevím jak to mám říct mamce bojím se .proto že mi říkala že až to dostanu že půjdeme spolu na ginekologii a Já tam nechci hrozně se stydím a mám strach z lékařů a z jejich pomůcek kleštiček zrcátek atd . Co mám dělat ? PS je mi 11let:-E

  holka, 11 let, 30. května 2021

  Ahoj,
  úplně chápu, že počátek menstruace je obrovským předělem v životě dívky a s tím je spojená spousta strachu, obav a nejistoty. Chtěla bych tě ujistit, že tvé pocity jsou úplně normální a není to nic, za co by ses měla stydět. Stejně tak rozumím tomu, že se bojíš gynekologické prohlídky, částečně kvůli studu a částečně i ze strachu z neznámého. Myslím proto, že by sis o tom měla se svou maminkou promluvit. Probrat s ní to, že je ti představa gynekologické prohlídky nepříjemná a že máš strach. Jsem si jistá, že to pochopí.
  Pobav se s ní o tom, jestli by ti byla příjemnější gynekoložka žena, nebo bys chtěla raději lékaře. Každopádně tě mohu ujistit, že gynekologické prohlídky probíhají velmi jemně a vůbec z nich nemusíš mít strach. Většina vyšetření není ani nepříjemná a už vůbec ne bolestivá. Chápu, že ti gynekologické nástroje mohou nahánět strach svým zjevem, ale dobrý gynekolog tě vyšetří velmi šetrně a obvykle nejnepříjemnějším je okamžik, kdy tě nástroj zastudí na kůži. Nemusíš se bát, že by tě něco bolelo. Až budeš mít za sebou první prohlídku, určitě sama uznáš, že jsi se strachovala zbytečně. Domluv se proto s maminkou na nejlepší variantě, neboj se mluvit i o svých obavách a pocitech, protože sdílení ti také pomůže tvůj strach zpracovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Ahoj, předem se chci omluvit za to že jsem jeden dotaz psala 2× myslela jsem si že se ten první neodeslal:-c ale mám tu další dotaz, jestli mužů. My máme ve škole společne záchody z klukama a ještě z 1. Třídou a prvňáčci můžou chodit na záchod o přestávkách a my v hodinách (vím divné) ale já na můj výtok nosím vložky a je mi blbé vytahovat vložku z batohu a pak jít na záchod ještě k tomu v hod sjjsbbsbshně, takže by na mě všichni koukali;-( . Pak je tady ještě menší dotaz, moje kamarádka si chce strašně vyvolat měsíčky ale nevi jak, tak bych se chtěla zeptat jestli je to správné rozhodnuti, jestli se dá vyvolat a popřípadě jak? (8:o)8-o

  holka, 10 let, 24. května 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o potížích se záchody ve škole a pak ještě jeden dotaz o vyvolání měsíčků. Chodíte na záchod během hodiny a je Ti blbé vytahovat vložku z batohu, myslíš, že by na Tebe všichni koukali. Mrzí mě, že to, aby sis v klidu odskočila máš ve škole takhle komplikované. Říkám si, jestli sis zkoušela vložku připravit předem do kapsy mikiny, kalhot aj. Když víš, že jí těch pár dnů ve škole budeš potřebovat, můžeš jí mít klidně už nachystanou z domova. Taky není ostuda, vytáhnout si vložku ve třídě. Možná by ses cítila víc v bezpečí, kdyby nějaká Tvoje dobrá kamarádka, která o tom bude vědět, byla poblíž. Třeba během povídání s ní, by sis v klidu o přestávce vložku vytáhla. Každá slečna ve vaší třídě už ví, anebo bude vědět, že menstruace je normální věc, kterou ženy zažívají a v tu dobu se o sebe starají trochu víc. Není to nic, kvůli čemu by se Ti za to ostatní měli vysmívat. Divně koukat, jak píšeš, budou možná ti, kteří se s tím ještě nesetkali, ale časem porozumí a zájem o to opadne. Možná byste s kamarádkami mohly vymyslet věty/odpovědi pro tyto spolužáky, abyste byly připravené, když budou mít nepříjemné poznámky. Zároveň máš plné právo si odskočit na záchod i během přestávky, učitel Ti to nemůže zakázat. Pokud by s tím byl problém, svěř se třeba rodičům, anebo někomu blízkému dospělému a ten Ti situaci pomůže řešit.

  Čas, kdy slečna začne menstruovat se nedá naplánovat. Každé tělo je jedinečné a potřebuje jiný čas k růstu a dozrávání. Proto je normální, když některá z vás bude mít měsíčky dřív a některá si ještě pár měsíců, anebo klidně i let počká. Je fajn se na to naučit počkat a třeba se i těšit, jednou to přijde. Kolem 15. roku je doporučená gynekologická prohlídka, pokud by Tvoje kamarádka chtěla, může s mamkou navštívit lékaře i dřív, aby se ujistila, že je vše tak, jak má být.

  Držíme palce a přejeme hezké dny
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Během menstruace mě bolí břicho

  Ahoj, mám dotaz ohledně menstruace. Behem menstruace mě dost bolí břicho a nevím co na to použít aby to bylo lepší. Vím že se má odpočívat,ale to úplně nestíhám. Dřív mě také trápilo, že jsem byla jediná z mých kamarádek kdo to už měl,ale už to tak neberu,jsem jen vyvinutější, takže už dobrý

  holka, 12 let, 17. května 2021

  Ahoj,
  bohužel bolest břicha při menstruaci je poměrně běžným problémem. Ženy to řeší různě a záleží na tom, co bude vyhovovat právě tobě. Odpočinek je sice určitě užitečný, ale jak sama píšeš, v „běžném provozu“ každodenního fungování není dost dobře možné si každý měsíc na několik dní lehnout. Některé ženy tak sází na suché teplo, to znamená, že se snaží mít břicho po celou dobu menstruace v teple, protože prostydnutí problémy zhoršuje. Někomu pomáhá úprava jídelníčku, při které vynechá moučné výrobky, nadměrně slané potraviny a nápoje colového typu. Jiné ženy vsází na bylinkové čaje - známý je například čaj z kontryhele. Někomu pomáhají pouze léky proti bolesti (například Valetol) a v extrémních případech při velmi bolestivé menstruaci je potřeba dojít si ke gynekologovi, který ženu vyšetří a napíše jí léky na míru.
  Musíš sama vyzkoušet, který z úlevových prostředků na tebe bude zabírat nejlépe a podle toho se zařídit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku, s mou mamkou moc dobrý vztah nemám, takže nevím na koho se mám obrátit.
  Otázka: o své budoucnosti jsem se už sama rozhodla: nehodlám se vdávat ani mít vlastní děti. Nejde nějak oddělat např. menstruace a podobné věci s ní spojené?
  Nechci se tím zabývat když děti mít nebudu.
  Děkuji moc za případnou odpověď.

  holka, 11 (skoro 12) let, 5. května 2021

  Ahoj,
  menstruace patří do života většiny žen. Jak správně píšeš, je spojená s možností mít děti. Vynechání menstruace pak může znamenat potíže s plodností, ale i jiné zdravotní komplikace. Ženy, které děti mít nechtějí, mohou používat různé formy antikoncepce, které otěhotnění brání. Možnosti lze probrat s gynekologem, lékařem, který se zabývá zdravím ženských pohlavních orgánů. Zkus si o menstruaci a těhotenství promluvit s nějakou ženou ve tvé blízkosti, které důvěřuješ.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Menstruace a výtok

  Tampony

  Ahoj, s mojí mamkou po menším přemlouváním, jsem se dohodla že vyzkouším tampony :-) jelikož jezdím na koních tak doufám že to bude lepší než vložky nebo men. kalhotky :-) A teď k dotazu?
  1) Nemuže se ten provázek od tamponů utrhnout? Docela se toho bojím... ;-(

  2) Jak ho poprvé zavést? Ale nejspíš je tam asi návod takže chill B-).

  3) Jinak není 12 let brzo na tampony? Jako někde jsem četla že můžou být už od první men. ale tak zeptat se můžu...

  Děkuji vám za všechny rady ❤ $>

  holka, 12 let, 4. května 2021

  Ahoj z Modré linky,
  používání tamponů je docela dobrý nápad, pokud chceš při menstruaci být aktivní a třeba i sportovat. Odpovídáme na Tvoje dotazy jeden po druhém:

  1. Provázek na tamponu by měl držet velmi pevně, ale při použití hrubší síly není utrhnutí vyloučeno. Pokud s ním ale budeš zacházet opatrně, nebezpečí nehrozí.
  2. Zavádění tamponů je vlastně jednoduché, návod u tamponů určitě objevíš. Najdeš ho ale třeba i tady: https://proslecny.cz/zavadeni-tamponu/. Můžeš si také pořídit tampony s aplikátorem, které zavádění usnadní.
  3. Pro slečny s první menstruací jsou určeny tampony mini, můžeš je vyzkoušet. Pokud by Ti nevyhovovaly, můžeš použít i menstruační kalhotky, nebo třeba kalíšek.

  Držíme palce, aby všechno proběhlo, jak má.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!