Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj Alíku, mám dotaz ohledně menstruace. První jsem dostala před rokem a měla jsem jí nepravidelnou. Pak jsem jí dostala dvakrát za sebou pravidelně, a ted zase ne. Je to normální? Měla jsem jí dostat 19. února.

  holka, 1? let, 23. února

  Ahoj,
  na počátku menstruačního cyklu jsou nepravidelnosti poměrně časté. Pokud nejsou spojeny se zdravotními problémy, setrvalými bolestmi a dalšími komplikacemi, obvykle se počáteční nepravidelnosti neřeší. Jestliže ale chceš mít stoprocentní jistotu, samozřejmě se můžeš objednat na gynekologickou prohlídku a probrat své obavy s lékařem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám s mamkou mluvit o menstruaci?

  Ahoj, mám takový asi divný dotaz :-> Nevím jestli mám mamce říkat o každé menstruaci... Takže se ptám na to jestli mám nebo ne.. (mám s mamkou dobrá vztah) Děkuji za odpověď.. Holka. :-)

  holka, 21. února

  Ahoj,
  řekla bych, že není nutné, aby maminku informovala každý měsíc o tom, že menstruuješ. Určitě je dobré probrat s maminkou začátek menstruační cyklu - už proto, abyste si promluvily o praktických záležitostech, jako je například to, jaké hygienické pomůcky budeš používat, kdo je bude kupovat, kde budou uskladněné, jak zacházet s použitými a tak dále. Ale poté si myslím, že skutečně není nutné říkat mamince o každé menstruaci, pokud vše bude probíhat bez problémů.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj,
  potřebovala bych poradit prosím..Je mi 13 let a svoji první menstruaci jsem dostala koncem září minulého roku (2020).A druhou jsem dostala až v prosinci (zrovna 24. :-( ), trvala tak 7 dní.. Potřebovala bych poradit jestli je to normální? Protože už je únor a zase nic.. Jinak děkuji moc za odpověd!

  holka, 13 let, 11. února

  Ahoj,
  ačkoli nejsem gynekoložka, dovolím si v tomto případě vyjádřit svůj názor - a totiž, že je to v pořádku. Nepravidelná menstruace je zpočátku zcela normální a cyklus potřebuje nějakou dobu, aby se „usadil.“ Vzhledem k tomu, že teprve začínáš menstruovat, jsou tyto výkyvy normální. Pokud k tomu nejsou přidružené nějaké zdravotní problémy, menstruační cyklus se časem zpravidelní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám výtok

  Ahoj Alíku a spol, mám dotaz, mám výtok asi už rok a půl a měla jsem ho i před menstruací je čirý až bělavý, nezapáchá ani nesvědí řekla bych že je tak středně hustý a mám ho cca 3-5 krát denně a četla sem že takový výtok je normalní ale nejsem si jistá tak se radši ptám vás, a jde se ho nějak zbavit? Mám to říct mamce? Nevím totiž jak poradíte mi prosím?

  holka, 12 let, 25. ledna

  Ahoj,
  na otázku ohledně výtoku jsem ti odpovídala už před týdnem a moje odpověď se nijak nezmění: Četné a často i intenzivní výtoky jsou v období dospívání zcela normální a jsou způsobené probíhajícími hormonálními změnami. Pokud není výtok spojen s pálením, svěděním, zápachem, nebo bolestí podbřišku, není potřeba se znepokojovat, ani přemýšlet o tom, jak by ses jej mohla zbavit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Je moje menstruvace v pořádku?

  Ahoj Alíku a spol,
  Mám dotaz, první menstruaci sem měla, teď sem měla třetí ale trvala jen 2 dny a byla slabá, je to normální? (druhá menstruace byla celkem silná a trvala asi 8 nebo 9 dní a také mám pořád výtok před ms i po ms)
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 21. ledna

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékař, dovolím si napsat, že pravděpodobně není důvod se znepokojovat. To, že je ze začátku menstruace nepravidelná, nebo má výkyvy v intenzitě, je poměrně běžné. Časem se menstruační cyklus ustálí a nepravidelnosti by měly vymizet. Výtok je také zcela normální. Pokud není spojen se svěděním, pálením, zápachem, nebo bolestmi v podbřišku, většinou se uvádí, že není potřeba jej řešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dostanu menstruaci?

  Ahoj,
  kamarádka ze třídy nedávno dostala menstruaci. Mě od té doby začalo bolet břicho a častěji potřebuji na WC.Chtěla bych se zeptat jaká je v mém věku pravděpodobnost,že ji dostanu taky?Je mi 11.
  Děkuji moc za odpověď.Emaeiffel

  holka, 11 let, 20. ledna

  Ahoj,
  na základě toho, že tě začalo bolet břicho a chodíš častěji na WC, se opravdu nedá usoudit, jestli v dohledné době dostaneš menstruaci. Je to možné, ale stejně tak je možné, že si ještě několik let počkáš. Podle gynekologů je zcela normální, pokud dívka začne menstruovat do šestnácti let (někteří uvádí dokonce až do sedmnácti), takže máš ještě spoustu času. Až bude tvé tělo připravené, zkrátka začneš menstruovat. Nelze to nijak uspíšit. Některé dívky menstruují už od deseti let, ale obvyklejší je menstruace v o něco pozdějším věku. Nicméně jde o velmi individuální záležitost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Stydím se jít na prohlídku

  Ahoj, mám takový dotaz menstruaci jsem měla v 10 a bude mi 11 a půjdu na 11 prohlídku. No a já se stydím že mi pan doktor bude koukat na prsa a ´´tam dole
  když budu mít menstruaci. Moc se stydím budu ráda za odpověd´

  holka, 10 let, 20. ledna

  Ahoj,
  naprosto chápu, že je ti představa, že by tě měl lékař vyšetřovat při menstruaci, velmi nepříjemná. Mohu tě ale uklidnit. Pokud nemáš vyloženě problémy, při menstruaci neprobíhá ani gynekologické vyšetření, natož pak pediatrické. Kdybys v den prohlídky menstruovala, určitě to panu doktoru řekni a on se tomu přizpůsobí. Nemusíš mít obavy.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mohou panny používat tampóny?

  Ahojte,
  mám dotaz. Můžu používat tampony i když jsem panna? Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, ale s rodinou jsme chtěli jít do bazénu u tety, a když jsem mamce řekla že jsem to dostala jestli nemá tampon, tak mi řekla že si myslí že já si ještě tampony dávat nemůžu. Moje kamarádka tampony normálně používá, ale mamky se na to nikdy neptala a asi ji taky ani nenapadlo že by to mohlo vadit.
  A pak taky, mohla bych si tampony dávat na noc? V noci to mám silnější a vložky mi prostě nestačí, musím spávat na ručníku. Slyšela jsem že je nebezpečné si v sobě tampony nechávat déle kvůli toxickému šoku, ale nějak jsem nepochopila co to je. Napadlo mě pořídit si menstruační kalíšek, ale zase si nejsem jistá jestli ho můžu používat když jsem panna.
  Děkuju.

  holka, 14 let, 13. ledna

  Ahoj,
  tampóny mohou používat i panny (samozřejmě pokud nemají problémy s jejich zavedením) a stejně tak můžeš tampóny používat bez obav i přes noc. Je přirozeně nutné tampón ihned po probuzení vyměnit, ale na noc si tampóny zavádí miliony žen bez sebemenších problémů. Syndrom toxického šoku je mimořádně vzácné onemocnění a v lékařských statistikách jsem našla ze mezi roky 2000 - 2009 jím v ČR onemocnělo pouhých třicet lidí. To samozřejmě neznamená, že je radno ho podceňovat, ale pravděpodobnost, že by se ti něco takového mohlo stát jen kvůli tomu, že si zavedeš tampón n noc (při dodržení všech hygienických pravidel), je skutečně mizivá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ještě nemám menstruaci

  Ahoj Alíku, jsem 13-letá holka a všechny moje spolužačky už mají měsíčky, jen já ne. Bojím se, že nejsem normální. Může měsíčky ovlivnit to, že jsem diabetic? Prosím odpověz.

  holka, 13 let, 11. ledna

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že jsi zcela normální. To, že ve třinácti letech ještě nemáš menstruaci, vůbec nic neznamená. Většinou se uvádí, že je zcela normální, pokud dívka dostane menstruaci do šestnácti let (někteří gynekologové dokonce uvádí do sedmnácti let), takže máš ještě spoustu času. Dej svému tělu čas, až bude připravené, menstruace se dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám zpožděnou menstruaci

  Ahoj, mám jeden dlouhodobý problém, už to budou 2 měsíce co se mi nedostavila menstruace. Menstruaci jsem měla vždycky tak o 2 dny zpožděnou, což je normalní. A jednou se mi stalo, že jsem ji měla dostat na začátku měsíce a dostala jsem jí na konci měsíce, ale teď je to jiné. 16.1. to budou 2 měsíce a zatím furt nic, svojí poslední menstruaci jsem měla 16.11., takže mám celkem strach. Googlila jsem si příčiny, důvody a nebo jak vyvolat opožděnou menstruaci, ale nic. Jednou jsem četla, že se mám naložit do horké vany, a poprvé (jak jsem zmiňovala o tom, že jsem to měla dostat na začátku měsíce, a dostala to až na konci) to pomohlo, ale teď když jsem to zkoušela znovu, tak nic, takže mám celkem starosti. Mámě jsem to zatím neřekla, protože se bojím její reakce. Poradíte mi co mám dělat? Předem moc děkuji.

  holka, 14 let, 10. ledna

  Ahoj,
  nepíšeš, jak dlouho už menstruuješ a jestli, kromě popsaných případů, máš dlouhodobě menstruaci pravidelnou. Protože pokud menstruuješ teprve pár měsíců, je možné, že cyklus ještě není „ustálený.“ Drobné výkyvy jsou zpočátku normální. Samozřejmě, pokud už menstruuješ dlouhou dobu pravidelně, dvouměsíční zpoždění už je poměrně dost a měla bys to řešit se svým gynekologem. To však já na dálku a online nejsem schopna odhadnout. Předpokládám, že když už nějakou dobu menstruuješ, byla jsi na preventivní gynekologické prohlídce a proto se mi jeví jako nejjistější zavolat svému lékaři, popsat mu svůj problém a zeptat se ho, jestli máš přijít na vyšetření, nebo ještě vyčkat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ještě nemám menstruaci

  Ahoj Alíku, mám trochu strach, protože před měsícem mi bylo 14 a zatím jsem nedostala menstruaci. Myslíš, že to je normální? S mamkou se mi o tom mluvit moc nechce, tak se ptám Tebe.
  Měj se hezky.

  holka, 14 let, 10. ledna

  Ahoj,
  nejsem sice lékař, ale troufla bych si říci, že je to zcela normální. Většinou se uvádí, že by se menstruace měla dostavit do šestnácti let (někteří gynekologové uvádí dokonce až do sedmnácti let). Chápu však, že tě to trápí a pokud chceš mít stoprocentní jistotu, můžeš se o svých obavách zmínit na preventivní prohlídce u pediatra, nebo se objednat na preventivní prohlídku na gynekologii.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Vynechala mi menstruace

  Ahoj Alíku
  Mám jednu takový problém který mě dost trápí a je mi blbí s tím o tom mluvit
  Dostávám už 2 roky pravidelnou menstruaci a už jsem ji 3 měsíc (pomalu 4) nedostala a trošku se bojím. Moje mamka řekla že mám zkusit ještě počkat ale už se trošku bojím .(jo a asi před měsícem jsem jí asi dostala jenže jen na jeden den)
  Děkuji za vyslechnutí

  holka, 13 let, 7. ledna

  Ahoj,
  u každého zdravotního dotazu zdůrazňujeme, že nejsme lékaři a nemůžeme si dovolit stanovovat diagnózu na dálku, protože by to bylo velmi nezodpovědné a nebezpečné. Mohu ti pouze napsat svůj osobní názor. Kdybych byla v tvé situaci, určitě bych se na gynekologii objednala, nebo se s lékařem alespoň telefonicky poradila. Čtyři měsíce vynechání menstruace v situaci, kdy jsi již několik let menstruovala pravidelně, mi připadá hodně a myslím, že bys to určitě měla řešit.
  Držím ti palce!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak říct mamince o menstruaci?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak říct mamce o menstruaci. Nemám s ní úplně dobrý vztah. Díky předem

  holka, 12 let, 1. ledna

  Ahoj,
  je mi líto, že se svou maminkou nevycházíš dobře, ale je potřeba si uvědomit, že menstruace je naprosto normální a přirozená věc. Její nástup k dospívání patří a tvoje maminka to zcela určitě ví. Není potřeba vymýšlet žádné složité způsoby, jak bys jí měla říct o tom, že jsi začala menstruovat. Zkrátka jí řekni, že jsi dostala menstruaci a že by sis chtěla promluvit o praktických záležitostech, které s tím souvisí - jako je například nákup a skladování hygienických pomůcek, zacházení s použitými apod. Klidně maminku požádej o radu, jaké hygienické pomůcky by ti doporučila - a možná právě takové „ženské“ povídání bude prvním krůčkem, který prolomí ledy mezi vámi.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dlouhá menstruace

  Ahoj, vím že nejste doktoři ani tak, jenom bych se chtěla ujistit. Nedávno jsem poprvé dostala menstruaci a tak se chci zeptat, je normální že trvala 8 dní? Někde jsem četla že většinou to je 3-5 dní... děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 19. prosince 2020

  Ahoj,
  máš pravdu, že nejsme lékaři a na dálku a online by bylo velmi nezodpovědné stanovovat diagnózu, ale i přesto si troufám napsat, že zpočátku je menstruační cyklus velmi nepravidelný a může se chovat poněkud „zvláštně,“ než se „usadí.“ Proto bych jednu delší menstruaci neřešila a vyčkala bych na další. Uvidíš, jak se tvůj menstruační cyklus bude vyvíjet dál, věřím, že se postupem času usadí a zpravidelní. Každopádně by bylo dobré objednat se na preventivní gynekologickou prohlídku (tu bys měla podstoupit poté, co začneš menstruovat) a tam můžeš své obavy probrat s gynekologem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Změny nálad při menstruaci

  Dobrý den,
  mám takový menší problém a to ohledně menstruace. Vždycky když jí dostanu, jsem hrozně náladová a protivná. Na lidi okolo sebe jsem naštvaná, i když nemám důvod. Ke svým rodičům se během ní taky chovám hnusně. I když po tom, co na někoho zařvu, toho lituji a slíbím si, že už se budu chovat normálně, tak potom to ze mě zase vylétne, jako kdybych se neuměla ovládat. Jenže jakmile mi menstruace skončí, jsem zase v pořádku, chovám se normálně, a mrzí mě to, jak jsem se k lidem okolo sebe chovala.
  Nevíte, jak bych se toho mohla zbavit, nebo jestli by se s tím dalo něco jiného udělat?

  Předem díky za odpověď

  holka, 12 let, 19. prosince 2020

  Ahoj,
  v první řadě bych tě ráda ujistila, že výkyvy nálady při menstruaci jsou úplně normální a trpí jimi většina žen. Jde o důsledek hormonálních změn, které se ve tvém těle při menstruaci odehrávají. Je ale skvělé, že si uvědomuješ, že je to pro tvé okolí nepříjemné a ráda bys to změnila. Každý člověk je jiný a na každou ženu v tomto ohledu zabírá něco jiného. Některým ženám například pomohou antikoncepční pilulky, které ale samozřejmě ve tvém věku ještě nepřipadají v úvahu. Takže zatím můžeš využít některé z obecných doporučení, které by ti měly ulevit. Soustřeď se na zdravý životní styl - především tedy na vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Vědci totiž prokázali, že pokud jídelníček obsahuje jen minimum potravin s vysokým obsahem soli, cukru a tuku, jsou tyto nepříjemné symptomy lepší. Blahodárný vliv má v tomto ohledu také jóga, při které se nejen protáhneš, ale naučíš se i meditovat. Zároveň se při menstruaci soustřeď na své emoce a vždy se zamysli nad tím, proč cítíš právě to, co cítíš - a jestli je tvá reakce adekvátní. Věřím, že se časem naučís se svými emocemi pracovat a zvládat je.
  Měj se hezky!
  Bára