Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol. Před 7 dny jsem měla dostat menstruaci, ale ještě jsem jí nedostala. Nevíte čím by to mělo být ? (s nikým jsem se nevyspala takže těhotenstvím to být nemůže)

holka, 13 let, 21. prosince 2018

Ahoj,
ve tvém věku je nepravidelná menstruace zcela normální a s jejími nepravidelnostmi se potýká i řada dospělých žen. Zpoždění menstruace může být způsobeno celou řadou faktorů. Vliv na ni má například stres, cestování, nemoci, ale i spousta dalších, které nemusí být na první pohled zřejmé.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku! Zase ti tu píšu, ale mám to tady ráda, vždy mi dobře poradíš:)
Trápí mě to, že já vždy když jdu na záchod, na malou stranu, tak se pak utřu a na toaletním papíře mám takové průhledný, trošku nažloutlý sliz. Menstruaci jsem ještě neměla, bojím se co to je, když se zeptám ségry, řekne mi že to je normální, že jsem v pubertě...ale já se bojím je ho tam totiž trochu víc jakože né moc ale tak středně...myslíš taky, že je normální, že ve svých letech nemám ještě menstruaci? no a myslíš si, že ten sliz, že se to může zahrnovat do dospívání?

holka, 14 let, 14. prosince 2018

Ahoj,
online se velmi těžko stanovuje diagnóza, ale obecně k dospívání patří zvýšené množství výtoku a většinou platí, že pokud není výtok doprovázen svěděním, štípáním, pálením či výrazným zápachem, není potřeba se obávat. Co se týká absence menstruace, většinou se uvádí, že není potřeba ji řešit až do šestnácti let (někteří lékaři dokonce zastávají názor, že až do sedmnácti let). Ve čtrnácti letech máš tedy opravdu ještě čas a nemusíš se obávat, že by bylo něco špatně.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj.....Jelikož mám menses už od 10 let,tak mě to silně přestává bavit.Proto bych chtěla položit dotaz na toto téma.Je nějakej způsob jak se zbavit mensesu a zároveň nepřijít o plodnost?Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 3. prosince 2018

Ahoj,

odpověď je velmi jednoduchá. Není. Neexistuje jiná možnost, než měsíc co měsíc menstruovat celý plodný věk ženy. Myslím, že Ti rozumím a máš asi docela pravdu v tom, že menstruace je v podstatě obtěžující zážitek, který hodně štve a nebaví spoustu žen. Pro některé ženy je i bolestivý a přináší rozhodně víc nepříjemností nežli naopak. Menstruace je prostě součástí cyklu dozrávání a uvolňování vajíček z vaječníků, a pokud nedojde k oplodnění, proběhne uvolnění v podobě menstruace. Teoreticky hormonální antikoncepce dokáže příchod menstruace oddálit, ale nikoliv se zbavit menses úplně. Především bychom Ti ale užívání hormonální antikoncepce (už vzhledem k tvému věku) opravdu nedoporučovali. Tvé tělo se vyvíjí a zatěžovat je nepřirozenými hladinami hormonů je jednoduše hazard se zdravím (a to i v době dospělosti). Menses je jednoduše dobré brát jako, řekněme, daň za plodnost, za dítě či děti, které v určitém věku touží mít každá žena. A plození nebo množení je jedinou možností, jak dál udržet lidský rod, či v menším měřítku, další pokolení naší rodiny.

Přejeme Ti příjemný, pohodový adventní čas.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj,
asi před rokem mi zjistili, že mám nízký tlak (nebylo to pro mě žádné překvapení, už delší dobu se mi při rychlejších pohybech motala hlava zatmělo se mi před očima, měla jsem studený pot na čele atd...) Ale včera jsem dostala menstruaci a když jsem šla do sprchy, tak se mi hrozně zamotala hlava a já jsem si musela sednou. Pak jsem jeno cítila, jak i hoří čela, bolí mě v podbřísku a chtělo se mi zvracet. Jak tou předejít?

holka, 13 let, 2. prosince 2018

Ahoj,

obávám se, že Ti těžko takhle na dálku poradíme, jak předejít obtížím, které jsi měla. Podstatné je to, zda závratě, bolesti, nausea (pocit na zvracení), souvisely opravdu s menstruací nebo nikoliv. To znamená, že usoudit na to, jak to bylo, lze jenom vyšetřením v dané chvíli - změřením tlaku krve, teploty, prohmatáním břicha atd. Teprve, když lékař vyloučí jiné příčiny vyšetřením nevolnosti, může usoudit, že potíže byly způsobeny opravdu jenom menstruací. Nepíšeš, jaké potíže při menses míváš jindy. Jsou dívky či mladé ženy, které mají, zejména v premenstruu a v první den až dva menstruace větší potíže natolik, až musí třeba i ulehnout. Někdy se v rodině tento vzorec opakuje (matka, dcera). Těžko říct takto na dálku, zda k nim patříš i Ty, na základě jednoho pozorování se nedá usuzovat. Je na místě se rozhodnout jestli by se o tom neměli dozvědět Tvoji rodiče, jsou totiž odpovědní za Tvé zdraví.

Každopádně přejeme prožití Adventu ve zdraví.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj aliku chtěla bych poradit jestli je nějaký lék po kterém nepřijde menstruace ,potřebovala bych to vědět mi totiž pojedeme že školou na týden do bazenu a já to mám dostat,a ty léky nesmějí být na předpis lékaře.Předem děkuji

holka, 13 let, 30. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel žádné takové léky neexistují. Do jisté míry je možné menstruaci posouvat s pomocí hormonální antikoncepce. Nicméně ta je jednak na předpis a jednak si na její předepsání budeš muset ještě pár let počkat. Pokud chtějí jít menstruující ženy do bazénu, většinou to řeší s pomocí menstruačních tampónů. Je však potřeba uvědomit si, že během menstruace je nutné mnohem více dbát na hygienu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
je normální nedostat od konce srpna menstruaci? Mám ji asi rok a půl, vždycky byla trochu nepravidelná, ale opozdila se tak maximálně o měsíc, spíš bylo častější, že jsem třeba dostala dvě. Pak se to trochu ustálilo a poslední jsem dostala v nemocnici před operací žlučníku, kde jsem zhubla asi tři kila (55/164) a pak se mi zase „spustila" bulimie, což trvalo asi měsíc. Hodně váhových výkyvů, divný jídelníček, zvracení. Třeba to může být tím, teď už by snad nepravidelná být neměla.
Nemám zrovna v lásce doktory, ráda bych se tomu vyhla, prostě mě zajímá, jestli je to nutné a jestli mě akorát nepošlou domů, že se to srovná.

holka, 14 let, 29. listopadu 2018

Ahoj,
všechny důvody, které uvádíš jako možné příčiny vynechání menstruace, jsou skutečně relevantní a na tvůj cyklus mohou mít doopravdy vliv. Bohužel nikdo na světě nedokáže určit na dálku a online, kde je problém. Nicméně, pokud už jsi rok a půl menstruovala a teď menstruaci nemáš už od srpna, myslím, že je to rozhodně důvod k návštěvě gynekologie. Gynekologická prohlídka nijak nebolí a bylo by dobré, aby lékař zkontroloval, že je s tvým zdravím všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku mám jeden problém a to že mám výtok. Ano vím že to má skoro každá holka ale někdy mi přijde jako kdybych dostala ms. Nevím jak si mám koupit nějaký vložky na výtok ani kolik stojí. Prosím odpověz co nejdřív.

holka, 11 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
pokud je tvůj výtok tak silný, že tě to obtěžuje, můžeš ochranu spodního prádla řešit takzvanými intimkami. Ty jsou mnohem tenčí než klasické vložky a slouží právě tomuto účelu. Ohledně jejich ceny ti nedokáži jednoznačně odpovědět, protože ta se liší podle značky i velikosti balení. Velmi orientačně se pohybuje kolem sedmdesáti korun, ale je to skutečně jen velmi orientační údaj. Nejlépe uděláš, když se v drogérii podíváš na přesnou cenu těch, které by ti vyhovovaly.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Mám takový problém. Mívám trošku neobvyklý menstruační cyklus a je to nanejvíš otravné. Menstruaci mívám 2× do měsíce a už jsem z toho kolikrát i slušně vydeptatá. Když sem to takto měla poprvé tak jsem si říkala že je to třeba jen nějaká náhoda ale už to takhle mám půl roku. Je to v pořádku? Menstruaci mívám 8-10 dní ale poslední rok spíše 9 a ten desátý den je už jen takový poslední odbytek, který už se snad ani nemusí nazývat menstruace. No tak to tedy dostanu na začátku měsíce (9 dní) a většinou se už opravdu nemohu dočkat až to zkončí. Menstruaci mívám většinou bezbolestnou, ale docela silnou. No a když ten horor konečně zkončí tak jsem takových 12 dní "svobodná" a je to tu zase. Takže v podstatě já si za 1 měsíc musím vytrpět dohromady 18 dní menstruace a jen 12 dní mám pokoj. To je tak nespravedlivé! Tak moc závidím holkám co to mají třeba jen 3 dny.......

holka, 14 let, 25. listopadu 2018

Ahoj,
naprosto chápu, že takové problémy s menstruací jsou otravné a znepříjemňují ti život. Zároveň jsem přesvědčená, že by ses rozhodně měla objednat na gynekologii a konzultovat svůj menstruační cyklus s lékařem, protože takovýto průběh rozhodně není standardní. Průměrná délka menstruační cyklu je dvacet osm dní a určitě není normální, abys osmnáct dnů v měsíci menstruovala. Lékař určí příčinu tvých problémů a určitě najde i adekvátní řešení.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, už před měsíce jsem psala že jsem po prázdninách začala zase chodit na gymnastiku a nedostala jsem měsíčky tak jsem to po vaší radě nechala být a asi tak den potom co jste mi odpověděly jsem měla slabé jednodení krvácení a tenhle měsíc pořád nic, nechci to s nikým řešit. Nevíte co s tím ?

holka, 13 let, 24. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel ti nedokáži poradit nic jiného, než ti napsala před měsícem kolegyně z Modré linky. Na dálku a online ti nikdo diagnózu nedokáže udělat. Proto pokud chceš situaci řešit a chceš znát příčinu nepravidelného krvácení, musíš se poradit se svou gynekoložkou. Na druhou stranu se jedná o stav, který je ve tvém věku poměrně běžný. Stejně jako moje kolegyně se proto domnívám, že klidně můžeš nějaký čas počkat a dát svému menstruačnímu cyklu možnost, aby se srovnal a zpravidelnil.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, trápí mě hnědý výtok. Mám ho docela dlouho, kolem týdnu a docela dost. Ještě nemám měsíčky, tak prosím poraď, jestli to je nemoc nebo je to normalní. Díky předem.

holka, 12 let, 15. listopadu 2018

Ahoj, mohlo by jít o první menstruaci. Tady to ale nezjistíme. Poraď se s maminkou, babičkou, starší sestrou, tetou... Prostě s někým dospělým ve tvém okolí.
Také si zkus přečíst odpovědi na stajné dotazy v poradně v podtématu „Menstruace - výtok“:
www.alik.cz/p/menstruace-a-vytok#dotazy

Menstruace a výtok

Je mi 11 a na spodnom prádle som mala takú hnedu tekutinu, je to výtok?

holka, 11 let, 14. listopadu 2018

S největší pravděpodobností půjde o výtok, ale mohlo by jít již o první menstruaci.
Přečti si odpovědi na podobné dotazy v poradně v tématu „Menstruace-výtok“:
www.alik.cz/p/menstruace-a-vytok#dotazy

Menstruace a výtok

Ahojky aliku. Mam problem. Menstruace Mi vzdy konci spinenim. No a Tak man to spinenim a najednou MI zacne znova tect krev. Docela Se bojim

holka, 13-14 let, 8. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel nerozumím tvému dotazu. Není mi jasné, jestli popisuješ krvácení mimo cyklus, nebo kde je problém. Nicméně s případnou poruchou menstruace ti bohužel stejně online neporadíme, natož abychom ji na dálku vyřešili. Jestliže tedy dlouhodobě trpíš poruchou menstruace, určitě je na místě objednat se na gynekologii, kde tvůj problém posoudí odborníci.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku. Omlouvám se ,že vás zase otravuji ,ale potřebovala bych se vás na něco zeptat. Každý den už několik měsíců mám výtok ,nějak nesmrdí ,je bílý a vždycky mi tam uschne (jakoze nejdříve je normální bílý,tekutý-takový hustší) a potom zaschne.
Vůbec nevím co to je ,přijde mi divné že to mam proste každý den..... . Chtěla bych se tedy zeptat jesli to třeba není něco společného s menstruací ,nebo vůbec co to je. Mluvila jsem o tom i s mími kamarádkami ve stejném věku jako jsem já a některé to prý mají taky. Ale stejně mě proste zajímá , co to je. Předem Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 30. října 2018

Ahoj,
četnost výtoků je v období dospívání vyšší a jedná se o zcela normální jev, který souvisí s hormonálními změnami, které se ve tvém těle odehrávají. Pokud výtok nezapáchá, nesvědí a nepálí, většinou není důvod ke znepokojení a skutečně se může (ale také nemusí) jednat o předzvěst blížící se menstruace.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, od včerejška mám první menstruaci a mám takovej problém s vložkou. Nevím jak to popsat ale vždycky když se podívám do kalhotek, tak je schmoustaná a já mám špinavé kalhotky. Ráno jsem měla krev i na košili. Poraď mi prosím jak si jí mám nalepit aby seděla? Nebo jaké značky jsou dobré? Docela se v tom ztrácím.

holka, 12 let, 25. října 2018

Ahoj,
obávám se, že pro tvůj dotaz neexistuje univerzální odpověď. Každé ženě vyhovuje jiná značka vložek nebo tampónů a musíš si sama vyzkoušet, jaké ti budou nejlépe „sedět.“ Nicméně dokonalou ochranu ti, zejména v prvních dnech menstruace, nezaručí pravděpodobně žádná značka. Tím, jak se pohybuješ, mají vložky tendenci k posunutí, nebo i lehkému zmačkání. Zkus si tedy vložky měnit častěji, aby nedošlo k jejich prosáknutí. Nicméně občasné znečištění spodního prádla, nebo pyžama či noční košile, je zcela normální a potýká se s ním většina žen.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahojte je možné že ked moje mama mnela menstruaci ve dvanáctich letech tak že ju aj ja dostanem v dvanástich dekuji za odpoved

holka, 11 let, 25. října 2018

Ahoj,
věk, kdy se objeví první menstruace, závisí na mnoha faktorech. Někdy je skutečně stejný, nebo podobný, jako věk, kdy začala menstruovat matka té které ženy. Ale rozhodně to není pravidlem, na které by ses mohla spolehnout. Je to pouze jeden z faktorů, který by nástup první menstruace mohl potenciálně ovlivnit.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, omlouvám se, ale už zase otravuju a zatěžuju s novým problémem!
Je to tak, že mám takový výtok který voní jako marshmallow, máslový popcorn a vanilka dohromady. Nevím jestli moje dýchací díry nejsou tak trochu postižené, nebo to tak fakt voní. Je bílý, někdy se tam objeví i hnědá čára. Někdy to zežloutne apod. Mám náladu a lá houpačka (časté výkyvy nálad) a bolí mi v podbříšku, štípe, mám hrozný hlad apod. Je to příznak menstruace nebo nějaká vážná nemoc?

Charlotte

Charlotte, 11 let, 19. října 2018

Ahoj Charlotte,

příznaky, které popisuješ, můžou opravdu znamenat menstruaci. Pocity hladu, změny nálad, štípání v podbřišku, zabarvený a jinak aromatický výtok patří k projevům blížící se menstruace. Můžeš si o tom, co se s Tebou děje, promluvit s mamkou nebo nějakou jinou starší dívkou / ženou, která má nejspíš podobné zkušenosti. Pokud by to nepřestávalo a příčinou nebyla menstruace, můžeš se o tom pro jistotu poradit se svojí praktickou lékařkou.

Přejeme Ti hezký podzim,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj chtěla bych se zeptat.... menstruaci jsem měla 2x a od té doby nic.... minulý týden jsem asi 6 dní měla něco hnědého myslíš že to byl výtok nebo menstruace a měla jsem nedostatek krve???? A ještě jestli je v pořádku že vážím 48kg a měřim 164 cm. Se školou chodíme plavat a já se vždycky bojím že to dostanu. Jo a ještě promiň že otravuju co se dělá na 13ti leté prohlídce? A když jsem to dostala myslíš že bychom s mamkou měly jít ke gynekologovi?

holka, 12 let;), 22. října 2018

Ahoj,
ve tvém věku je nepravidelná menstruace zcela normální. Cyklus potřebuje nějaký čas, aby se „usadil“ a rozhodně se nemusíš obávat, že bys měla nedostatek krve.
Tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce zcela optimální, nemusíš mít vůbec obavy.
Na třináctileté prohlídce bude lékař vyšetřovat tvůj sluch, zrak. Pohmatem ti vyšetří břicho, poslechne srdce, změří tlak a vyptá se tě na menstruaci.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,

  1. Prosim poraďte mi nějaké znaky kdy přijde první menstruace.
  2. Už od sedmi jsem měla výtok a pak to bylo stále silnější a silnější.Je to normální?Vím ,že každý je jiný ale není tohle až moc brzo?
  3. Moje maminka měla menstruaci ve 13,3 a v tom věku měla stejně velká prsa jako já mám teď.Dá se nějak odhadnout kdy budu mít první menstruace já?
  4. Někde jsem četla,že několik měsíců před první menstruací máte silnější výtok,což jsem měla.Vím ,že nikdo nedokáže diagnózu stanovit na dálku,myslíte si ale ,že to ,že jsem včera měla nahnědlý výtok a trochu červený a oranžové mohla být menstruace?A jak se pozná menstruace od výtoku?(Nechci přesnou odpověď ,,Ano byla to menstruace"vím že to takhle nejde jen čistě teoreticky jestli to MOHLA být menstruace)
MOC VAM DEKUJI.DEKUJI ,ZE JSTE ME OTAZCE VENOVALI SVUJ CAS.MOC MI TO POMAHA .S POZDRAVEM HEZKEHO DNE AnonymA
P.S.:Moc prosim o brzkou odpověd.

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz a pokusím se na něj odpovědět popořadě:

  1. Obvykle jsou předzvěstí menstruace četnější výtoky, růst prsů, ochlupení - zkrátka průvodní znaky dospívání. Ale i toto je velmi individuální, protože například velmi štíhlým dívkám často začínají růst prsa později. Jde skutečně jen o velmi obecné znaky.
  2. Ohledně tvého výtoku bohužel nedokáži situaci adekvátně posoudit. Obecně lze říci, že pokud výtok nezapáchá, nesvědí a nepálí, většinou není důvod k obavám. Nicméně na dálku se „diagnóza“ stanovit nedá.
  3. Ne. Podle toho, jak velká prsa měla ve tvém věku tvá maminka, se nedá určit, kdy dostaneš svou první menstruaci.
  4. Správně jsi sama uvedla, že na dálku to nelze určit. Nicméně pokud byl výtok lehce zabarvený, spíš se jednalo o špinění než o menstruaci. Až dostaneš skutečnou menstruaci, zcela určitě to bezpečně poznáš, protože krvácení se od výtoku velmi razantně liší. Menstruačnímu krvácení sice může předcházet špinění (stejně tak jako na konci menstruace), ale při menstruačním krvácení je přítomná jasná krev.
Měj se hezky!
Bára
Menstruace a výtok

Ahoj, měsíčky jsem měla vždy pravidelné ale od té doby co jsem zase začla chodit na gymnastiku tak jsem to už po druhé nedostala, mohlo by to mít spojitost a i kdyby jak by se to řešilo. Jsem z toho vystresovaná a to tomu taky vůbec nepomáhá.

holka, 13 let, 13. října 2018

Ahoj,
je možné, že nepravidelnost v menstruaci může být způsobená změnou životního stylu, cvičením i stresem a dalšími okolnostmi, zároveň je to něco, co je u mladých dívek celkem běžné. Pro zjištění příčiny by bylo nejlepší poradit se s Tvou gynekoložkou. Pokud v tom není nějaký zdravotní problém, není nutné nepravidelnost menstruace nějak řešit a léčit ji, dá se s ní normálně žít. Pokud vnímáš, že za tím může být spíše psychická nepohoda a stres, bylo by dobré pracovat spíše na tom, např. dopřát si více odpočinku, relaxace, dostatek výživy a tekutiny, promluvit si s někým blízkým o tom, co prožíváš.

Přejeme Ti hezké podzimní dny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli je normální, když jsem dostala svou první menstruaci před 2 měsíci a od té doby nic? Jen vím, ze jsem měla na čas hnědý výtok, ale tento měsíc ani ten výtok nebyl :D.

holka, 14 let, 18. října 2018

Ahoj,
nepravidelná menstruace bývá v počátcích poměrně běžná, než se cyklus „nastartuje.“ Pokud nemáš žádné zdravotní problémy, myslím, že klidně můžeš ještě několik týdnů počkat. Jestliže však máš o svém zdravotním stavu jakékoli pochybnosti, určitě se objednej na gynekologii, kde tě vyšetří a zjistí, zda se nejedná o nějaký problém.
Měj se hezky!
Bára