Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahoj mám jen jednu otázku. Mám docela skazene zuby klasickými kazy ale, jen se chci zeptat jestli to nezabranuje tomu že dodnes nemám menstruaci a zamyslela jsem se že bych mohla mít problémy v dospívání a těhotenstvi v budoucnu myslím si to správně nebo ne?

holka, 12 let, 20. dubna 2019

Ahoj,
zubní kazy s nástupem menstruace, nebo průběhem dospívání žádným způsobem nesouvisí. Už v březnu jsem ti odpovídala, že tvé tělo začne menstruovat tehdy, až na to bude připravené. Odborníci považují za normální, pokud začne dívka menstruovat do šestnácti let (někteří uvádí dokonce sedmnáct let). Máš tedy ještě spoustu času a rozhodně se tím nemusíš nijak stresovat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj můžu si zavést tampon i když jsem pana

holka, 12 let, 12. dubna 2019

Ahoj,
ano, tampón můžeš bez problémů používat, i když jsi panna. V panenské bláně je otvor, který odchází menstruační krev, a lze zavést i tampón. Odborníci však upozorňují, že zpočátku je lepší začínat s nejmenšími velikostmi tampónů.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku atd. Chtěla bych se zeptat kdy asi tak dostanu svoji 1 menstruaci. Je mi 14 a máma mi řekla že to dostala ve 14...Jinak jako někde jsem četla že MS dostaneš přibližně 2-3 roky po tom co ti začnou růst prsa, 3-4 roky po tom co začnou růst chloupky tam dole a v podpaží a 6-12 měsíců po tam co dostaneš výtok což u mě vše platí (výtok mám už asi 1,5 možná 2 roky) Nevíš kdy bych to tak asi mohla dostat? (+-). Jo a v poslední době pořád jím a taky hrozně přibírám.... (teď mám asi 39,6kg a ještě před půl rokem jsem měla cca 34,5) Je to v pořádku?

holka, 14 let, 12. dubna 2019

ahoj,
těžko přesněji určit, kdy se u Tebe menstruace objeví. Menstrauce i růst prsou, chloupků, výtok - to vše je řízeno pohlavními hormony. A jen na nich tak záleží, kdy se přesně menstruace dostaví. Není možné určit, zda to bude v řádech týdnů nebo dokonce měsíců. To opravdu záleží na hladině hormonů v těle.

A Tvoje váha a přibývání na váze - není možné takto na dálku, bez bližších informací příliš posoudit, zda je to v pořádku. Váha se totiž posuzuje i s ohledem na výšku a průběh růstu (jen málokdy se posuzuje jen jedna hodnota). Váhu i výšku a vývoj jejich hodnot posuzuje při pravidelných prohlídkách lékař, který Tě má v péči. Pokud by nárůst váhy byl vyšší (a bez odpovídajícího růstu do výšky), jistě by se o tom zmínil.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku mam dotaz... Už je mi za měsíc třináct let takže neni překvapivé ze uz jsem zacala pred nějakou dobou dospívat no a mam menší problém kdyz jsem začala asi pred pul rokem menstruovat tak bylo všechno ok a mela jsme to tři měsíce a celkem pravidelně s přesností na dny no apak jsem to mela dostat po čtvrté a prostě nic travli to tyden, dva, tři a pak to byl měsíc a ted uz jsou ti dva skoro tri měsíce co jsem to nedostala... Ligicky nejsem sexuálně aktivni takže problémy okolo toho jsou vyloučené ale nevim cim to může byt.. Je třeba možné ze je to stresem? Proto te poedni dobou mam toho hodně jelikiz závodně tancuju tak se částo kvuli soutěžím stresuju +škola +problémy psychycke...kvuli rodině, kamarádům a klukovi ale snažím se uz zo nějak nehrotit a byt v klidu ale fakt nevim cim to je a mamce se to bojím říct ze me pošle na gyndu a tam nechci strašně se stydím a bojim....předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. ��

holka, 12 let, 5. dubna 2019

Ahoj,
na dálku a online si nikdo netroufne spolehlivě stanovit diagnózu. Na jednu stranu je pravda, že menstruační cyklus potřebuje určitý čas na to, aby se „usadil“ a počáteční nepravidelnosti jsou zcela normální. Na druhou stranu je samozřejmě možné, že se jedná o nějakou poruchu, ať už způsobenou nějakým zdravotním problémem, nebo stresem, či velkou fyzickou zátěží. Myslím si proto, že by bylo nejlepší, kdyby ses skutečně svěřila mamince a poprosila ji, aby tě objednala na gynekologii. Rozhodně se nemusíš stydět, ani bát. Kdybys měla angínu, také by ses nestyděla jít k lékaři a případná porucha menstruace je něco, co řeší gynekologové každý den. Navíc bys stejně měla podstoupit preventivní gynekologickou prohlídku, takže se ti alespoň podaří „zabít dvě mouchy jednou ranou.“ I kdyby gynekolog seznal, že se o žádnou poruchu nejedná, budeš mít jistotu, že jsi zdravá a v pořádku. Budeš mnohem víc v klidu a až za sebou budeš mít prohlídku, sama určitě uznáš, že se nebylo čeho bát.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

ahoj chtělA BYCH SE ZEPtat, každý tady píše že měl menstruaci a rok nic a já mela menstruaci a od te doby jí mám pravidelně je to dobré? u gynekologa jsem zatím nebyla a neplanuji to

holka, 12 let, 2. dubna 2019

Ahoj,
rozhodně si nemyslím, že by většina dívek měla menstruaci rok a potom následovala nutně pauza. A samozřejmě, že na pravidelné menstruaci není nic špatného. Nenapadá mě jediný důvod, proč by tě to mělo znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

aho chci se zeptat jestli je lepší tampon nebo vložka? předem děkuji za odpověd

holka, 13 let, 2. dubna 2019

Ahoj,
na tvou otázku se nedá odpovědět, protože tato volba je velmi individuální. Je to podobné, jako kdyby ses ptala, jestli je lepší rohlík, nebo chléb. Každému vyhovuje něco jiného. Ženy, které preferují tampóny, obvykle uvádějí jako výhodu skutečnost, že jsou nenápadnější a neomezují je v pohybu. Některým ženám ale naopak vadí aplikace a pocit, že menstruační krev nemůže volně odtékat a hromadí se uvnitř těla. Zastánkyně vložek argumentují tím, že nemusí nic zavádět dovnitř těla, ale na druhou stranu jsou vložky viditelnější, mohou omezovat v pohybu a některé ženy mají pocit, že i více zapáchají. Ale jak už jsem zmínila, jde o velmi individuální volbu a nedá se říct, zda je něco z toho lepší nebo horší.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Jak poznat že dostanu v brzké době první menstruaci?

holka, 12 let, 17. března 2019

Ahoj,
bohužel nikdo na světě ti nedokáže říci přesně, kdy začneš menstruovat. Na blížící se menstruaci obvykle upozorňují četnější a intenzivnější výtoky. Ale na druhou stranu ty patří k celému období dospívání a nelze říci například, že když budeš mít intenzivnější výtok po dobu půl roku, začneš poté menstruovat. Dospívání je velmi individuální proces, který se nedá nijak uspíšit, ani zpomalit. Tvé tělo nejlépe samo ví, kdy je na menstruaci připravené. Musíš mu dát čas a být trpělivá.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Když jsem přišla ze školy a podívala jsem se na svoje kalhotky byly tam hnědě zaschlé skvrny. Už cca 1 rok dozadu mám mám výtok a teď je silnější. Je to menstruace? A jak to mám říct mamce?

Arka_126, 11 let, 12. března 2019

Ahoj,
krvavé skvrny na kalhotkách skutečně mohou značit nastupující menstruaci. Pokud se skutečně jedná o menstruaci, v následujících dnech krvácení zesílí a zcela jistě ho poznáš. A určitě se nemusíš bát, ani stydět o tom říci své mamince. Je to úplně normální a přirozená věc, kterou ve svém životě řeší každá žena. Pokud začneš skutečně krvácet, jednoduše své mamince řekni, že už menstruuješ a popros ji, zda by nezačala kupovat intimní hygienické potřeby i pro tebe. Maminka ti také určitě poradí i tak praktickými věcmi, jako je například hygiena při menstruaci. Znovu opakuji, že se nemusíš ničeho obávat ani stydět, ujišťuji tě, že na menstruaci není nic trapného a jde o zcela přirozenou věc.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, chtěla bych se zeptat výživové specialistky Vím, co jím. Už přes rok nemám menstruaci, byli jsme kvůli tomu na gynekologii i endokrinologii a výsledky vyšly v pořádku, ale endokrinoložka mě asi za 3 měsíce požene na magnetickou resonanci protože nějak chce zjistit jak mozek ovládá moje hormony, ale já myslim že jsem zdravá a že menstruaci jsem ztratila jen kvůli vyčerpání a stresu, chci jí vrátit ale nevím jak. Jsem asi měsíc vegetariánka, ale maso jsem nikdy moc nejedla. Jím ale pestře a myslím, že mi nic nechybí, ale moje mamka se o mě bojí. Ale menstruaci nemám kvůli tomu že nejím maso, nebo ano? A prosím můžete mi napsat, co mám dělat, aby mi ve vegetariásnké stravě nic nechybělo? Mám suplementovat B12, Omega 3 nebo železo? A jak mám navrátit menstruaci?

holka, 14 let, 10. března 2019

Ahoj,
důvodů, proč se nedostavuje menstruace, může být více. Ale je spíše málo pravděpodobné, že by menstruace kvůli stresu a únavě vynechala celý rok. Určitě je dobře, že jsi vše společně s mamkou konzultovala s odborníky - i to dovyšetření magnetickou rezonancí je důležité. Pohlavní hormony, jejichž hladina "řídí" průběh cyklu, totiž může "blokovat" hormon vznikající v mozku, v hypofýze (podvěsku mozkovém). Vyšší hladina tohoto hormonu se nemusí nutně projevovat žádnými dalšími výraznějšími příznaky - jen ta menstruace nepřichází.
Dalším častým důvodem vymizení menstruace bývá velmi nízká váha a příjem stravy, velmi nízké množství tělesného tuku (např. při poruchách příjmu stravy jako je např. anorexie). Nedostatečný příjem železa ze stravy nebývá důvodem, aby menstruace neprobíhala.

Co se týká Tvého stravování, těžko to takto na dálku hodnotit, když o Tobě víme jen to, že maso nejíš dlouhodobě, ale cca měsíc se stravuješ vegetariánsky. Dobře složená vegetariánská strava může být zcela v pořádku, ale jsou i vegetariáni, kteří nemají stravu ideální a mohou jim pak hrozit různé zdravotní neduhy. Máš pravdu, že v rámci vegetariánské stravy patří mezi rizikové živiny, kde hrozí nižší příjem, vitamín B12, železo a omega 3 mastné kyseliny. Pokud konzumuješ potraviny živočišného původu jako jsou vejce a mléčné výrobky pravidelně (denně), pak by Ti neměl chybět vitamín B12. Najdeš ho totiž nejen v mase, ale i v jiných potravinách živ. původu. Železo můžeš načerpat zejm. ze salátu, špenátu, červené řepy, brokolice nebo karotky, vždy si ji však okysel trochou šťávy z citronu (lépe se pak železo vstřebává). Nedávej si čaj ani kávu alespoň hodinu po tomto jídle a je lépe nezařadit k němu ani celozrnné pečivo nebo luštěniny (železo se pak hůře vstřebává). Na železo je také poměrně bohatá čočka. Některé cereálie pak bývají obohaceny o železo... Pokud bys měla vysloveně nedostatek železa (což lze zjistit odběrem krve), může ti lékař předepsat železo v tabletách pro doplnění. Nejlepším zdrojem omega 3 mastných kyselin je rybí tuk, najdeme je ale např. i v lněném oleji, vlašských ořeších, řepkovém oleji.

Aby byla Tvoje strava vyvážená, měla by pravidelně obsahovat luštěniny, různé druhy obilovin (pohanka, jáhly, amarant, těstoviny, kuskus, ovesné vločky, rýže, apod.), zeleninu, ovoce, mléko a mléčné výrobky, vejce, rostlinné oleje a ořechy a semena. V jakých množstvích bys měla tyto potraviny konzumovat právě Ty, takto na dálku jednoduše určit nejde. Složení své stravy ale můžeš probrat se svým lékařem, který jej může alespoň rámcově zhodnotit a případně Tě nasměrovat, na co je potřeba se zaměřit.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Menstruace a výtok

Ahoj nechci otravovat ale, jsem nervózní jak ani to nemohu popsat ale, jedná se o menstruaci. Je mi 12 let a nemám menstruaci moje mamka měla v 11,5 a sestra v 12,5 myslíte si že budu mít v brzkých dnech menstruaci mám podstate všechno co se týče půberty kromě menstruace a u výtoku si nejsem jistá občas na kalhotkách skvrna je no takže asi mám výtok kdy si myslíte že menstruaci dostanu předem děkuji za odpověď AHOJ.

holka, 12 let, 25. února 2019

Ahoj,
neexistuje nikdo na světě, kdo by ti dokázal říci, kdy přesně se u tebe objeví menstruace. Věk, kdy začaly menstruovat tvé příbuzné, skutečně může být určitým vodítkem, ale rozhodně nikoli jediným, ani rozhodujícím. Menstruovat začneš tehdy, až na to tvé tělo bude připravené a právě ono se „rozhodne“, kdy je ten správný čas. Ve dvanácti letech máš na nástup první menstruace ještě spousta času a může to být v horizontu týdnů, stejně jako let. A obě varianty jsou zcela v pořádku. Buď trpělivá a nech věcem volný průběh.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Aliku
Chtěla bych se zeptat?
Je mi 12 let a ještě nemám menstruaci ale mám už asi tři roky hrozně silný a bílý výtok znamená to něco??

Natka, 12 let, 22. února 2019

Ahoj,
přítomnost silného výtoku znamená, že už dospíváš, protože v právě v dospívání jsou výtoky četnější. Z přítomnosti výtoku se však nedá odhadnout, za jak dlouho začneš menstruovat. První menstruace se může dostavit za několik týdnů, stejně jako za několik let. A bohužel neexistuje způsob, jak zjistit, kdy to bude. Správný okamžik nastane tehdy, až na to bude tvoje tělo připravené.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, cca týden před Vánoci jsem měla menstruaci. Od té doby nic. Pravidelná už je, více méně se liší maximálně o pár dnů. Je to problém?

holka, 16 let, 21. února 2019

Ahoj,
pokud jsi měla již dlouho pravidelnou menstruaci a najednou menstruace vynechá téměř tři měsíce, je to určitě důvod pro to, abys navštívila gynekologa. Nemusí se jednat o nic závažného, ale stejně tak může být příčinou nějaký zdravotní problém. Určitě návštěvu lékaře neodkládej.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Už je mi to blbé že pořád otravuju ale, nevím jak to popsat je mi 12 let a nevím kolik je u klasického výtoku tekutiny nevím jestli výtok mám nebo ne kvůli množství na kalhotkách mi občas přijdou skvrny prosím napíšete mi kolik cca tekutin při výtoku.

holka, 12 let, 20. února 2019

Ahoj,
bohužel mě nenapadá způsob, kterým by se dalo množství výtoku změřit. Obvykle dívky poznají přítomnost výtoku podle mokrých kalhotek, či skvrn na spodním prádle.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahojkky
Je vpohode ze jsme 22.12. Dostala poprvé mesicky a od te doby nic?
Po jak dlouhe dobe by to byl uz problem?

holka, 13 let, 16. února 2019

Ahoj,
menstruační cyklus obvykle potřebuje čas na to, aby se „usadil“ a zpravidelnil. Vzhledem k tvému věku bych si troufla tvrdit, že je to zcela v pořádku. Pokud nepozoruješ žádné zdravotní problémy, jako jsou například dlouhodobé bolesti podbřišku, pálící či svědící výtok a podobně, myslím, že nemusíš mít strach.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, můžu jít se slabým špiněním do bazénu

holka, 12 let, 12. února 2019

Ahoj,
u špinění bych dodržovala stejná pravidla jako u menstruace. To znamená, že je určitě nutné použít tampón a dodržovat zvýšenou hygienu. Tedy před vstupem do bazénu si zavést nový tampón a po koupání ho ihned vyndat a umýt se čistou vodou, případně speciálním mýdlem.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
mam 2 otázky?

  1. mam doma knížku o pubertě a tam píšou příznaky menstruace.Výtoky,bolesti podbřišku atd.To všechno mam ale menstruaci jsem ještě nedostala(trvá to asi půl roku možná mín) jak je to možné?
  2. proč vadí když je výtok nažloutly a zapáchá
děkuji za odpověd
holka, 11 let, 11. února 2019

Ahoj,
nástup menstruace, respektive zahájení menstruačního cyklu, je velmi individuální záležitostí. Příznaky, o kterých píšeš, skutečně mohou být předzvěstí menstruace, ale nikde není řečeno, že pokud je u sebe pozoruješ, začneš například do půl roku menstruovat. Někdy se může první menstruace dostavit za několik měsíců, jindy za několik let. Ale vzhledem k tvému věku si rozhodně nemusíš dělat starosti s tím, že bys cokoli zmeškala. Na zahájení menstruačního cyklu máš ještě spoustu času.
Zapáchající výtok může být známkou bakteriální infekce. Jejími projevy jsou většinou zároveň i štípání, pálení, nebo bolesti podbřišku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku ✌
Na něco se tě zeptám.
Je teď v této době na učňáku nebo-li na středních školách je přísný tělocvik ?
Jako třeba myslím, když mě mamka bude chtít normální omluvenkou omluvit, když budu mít menzes a k tomu bolesti břicha a nebo to musí být jen od lékaře ?
Předem děkuji za odpověď ��

Eliška Elza.15 let, 7. února 2019

Dobrý den, Elzo,

je prima, že se zajímáte o to, co Vás čeká, avšak na Vaši otázku Vám odpovědět nemůžeme. Každá škola má svá pravidla, své zvyky. Svoji odpověď tedy můžete zjistit na té konkrétní škole, která Vás zajímá. Pokud situace nebudete Vy ani spolužačky zneužívat, mohla by stačit omluvenka od mamky. Jestliže ne, další možností je, že Vám může Vaše obvodní lékařka či gynekoložka napsat zprávu pro školu, že opravdu v době menses nedoporučuje, abyste cvičila – a potom by již omluvenka od mamky mohla stačit.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka

Menstruace a výtok

Je mi 12 let a nemám menstruaci a má každá holka tich pár měsíců před menstruací výtok?

holka, 12 let, 6. února 2019

Ahoj z Modré linky,

ve 12 letech je naprosto v pořádku ještě nemít menstruaci. Kdy žena dostane menstruaci a jak bude probíhat, je velmi individuální. Je tedy fajn se uvolnit a nechat všemu volný průběh.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj. Chtěla bych se Vám svěřit a zároveň mám otázku.
Jako první bych měla říct,že jsem začala masturbovat. Když to řeknu jednoduše,dřív jsem se jen dotkla určitého místa a bolelo to,teď to bolí jen když tam mám dva prsty... A taková otázka ,kde je panenská blána? Mohla bych ji vidět a cítit i já??
Druhá věc je ta,že jsem dnes poprvé zavedla tampon..Nebylo na výběr ,takže musel být velký (nemeli jsme vložky). První tampon jsem se bala dat hlouběji a tak trosku překážel při močení,ale ten druhý mi nevadil. Celou tu dobu jsem o nem nevěděla. Vyndala jsem ho radši dřív a byl ještě docela čistý. A otázka.:
Mužů používat já, jakožto panna, velké tampony? Hrozí mi nějaké nebezpečí?? A co v noci? Vložky jsou mi nepohodlné ,protože se porad bojím a musím to upravovat a v noci se stane ze to vyteče..Mužů mít v noci tampon? (Menstruaci nemám moc silnou)

holka, 14 let, 3. února 2019

Ahoj,

panenská blána zakrývá poševní vchod, je to jemná a pružná kožní řasa, která má schopnost se přizpůsobit tlaku. Pokud při masturbaci postupně zavádíš prsty, je možné, že se otvor poněkud zvětšil. To však automaticky neznamená porušení panenské blány.

Co se týká menstruačních tamponů, pro slečny Tvého věku jsou lepší tampony menší, odpovídající velikosti pochvy. Zásadní nebezpečí při užití větších nehrozí, jen třeba drobnější poranění panenské blány nebo poševního vchodu.

Pokud Ti bude tampon vyhovovat i v noci, nemusíš vložky používat. Důležité je ale tampon často měnit (po několika hodinách), ponechávat jej dlouho v pochvě ohrožuje zdraví.

Je také dobré být připravena, že menstruace může přijít někdy i nečekaně, mít nachystané tampony či vložky, abys nemusela improvizovat.

Přejeme hezké dny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahojkky!

  1. 22.12. 2018 jsem dostala svoji první menstruaci. Pouzivala jsem normalne vlozky, ale ty mi jsou neprijemne a nepohodlne. Proto jsem si dneska koupila tampony abych je vyzkousela. Chtěla bych vás poprosit o radu, jak si mam zavest tampon? Koupila jsem si tampony o.b. ProComfort mini.
  2. Od leta si pisu s jednim klukem. (Znam ho je od nas ze skoly). Piseme si celkem casto a vime o sobe vpodstate vsechno. Dokonce jsem se mu sverila i s depresema. A asi jsem k nemu zacala neco citit, dokonce se mi i parkrat zdalo o tom ze spolu chodime. Kdyz si piseme nebo volame tak je na mě strašně hodný, ale kdyz jsme ve skole (je o rok starsi) tak jako bych neexistovala. Myslite ze to na mě kdyz si piseme hraje nebo se ve skole jenom stydi?
  3. Nevim proc ale nekdy se tesim az budu dospělá a budu na dovolene chodit na nuda pláže a budu se vystavovat. Pred rodinou se stydim byt naha ale tohle me mega laka. Taky se tesim ke gynekolozce (vim jsem divna) ale libi se mi kdyz se na mě někdo diva nebo mi doktorka saha na pipinu a prsa. Jsem divna nebo je se mnou neco špatně?
Predem děkuju za odpověď!
Nany
holka, 13 let, 26. ledna 2019

Ahoj,
na příbalovém letáku tampónů je většinou návod na jejich použití, často i s nákresy. Buďto mají tampóny aplikátor, nebo nikoli. O.b. tampóny aplikátor nemají a zkrátka musíš tampón, po vyjmutí z obalu, zavést prstem co nejhlouběji do vagíny. Ideálně bys ho neměla při pohybu cítit - to je důkaz toho, že jsi ho zavedla správně.

Ohledně tvého druhého dotazu bych si dovolila odhadnout, že je tvému kamarádovi nepříjemné přiznat před svými spolužáky, že spolu máte blízký vztah. Někteří dospívající, kteří nejsou dostatečně zralí, to tak mívají. Klidně se ho ale na to můžeš zeptat, až si budete psát, a také mu můžeš dát jasně najevo, že ti toto chování nevyhovuje a jsi z něj zmatená. Bez problémů ho požádej, aby byl ve svém chování konzistentní a před svými kamarády tě nezapíral. Pokud je to dobrý kamarád, nemělo by mu dělat problém tvé argumenty pochopit.

Tvůj třetí dotaz budu ignorovat, protože 6. prosince jsi se ptala, co máš dělat, když se před paní doktorkou extrémně stydíš a je ti velmi nepříjemné, když by ti měla prohlížet pohlavní orgány. Rozmysli se proto, jak to s tou stydlivostí vlastně máš. Pokud to měl být vtip, uvědom si, prosím, že zbytečně plýtváš časem těch, kteří odpovídají, a který by mohl být věnovaný odpovědím těm, kteří to skutečně potřebují.
Bára