Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Trochu krve na toaletním papíru

  Ahoj Alíku a spol:)
  je mi to trochu blbé říkat a těžko se s takovými věcmi svěřuju..ale k věci.
  Dnes jsem si všimla, že na toaletním papíru je trochu krve.. ale ten problém je v tom, že menstruaci jsem už měla.. myslím, že minulý týden? A navíc se mi to stalo dneska několikrát, tedy po návštěvě wc.. nevíte, proč se mi to děje? Mám navštívit gynekologa? Na 15.tilete preventivní prohlídce jsem tento měsíc už byla:)

  děkuju za odpověď<3

  holka, 14 let, 18. prosince 2020

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékař a obvykle na zdravotní dotazy odpovídáme, že nelze odpovídat na dálku, v tvém případě bych si troufla doporučit, ať pár dní počkáš. Občas se může trochu krve na toaletním papíru objevit například z drobné oděrky. Pokud její výskyt není spojen s bolestí v podbřišku, nebo další podezřelými symptomy, je pravděpodné, že se nebude jednat o nic závažného. Jestliže by krvácení přetrvávalo, sílilo, nebo jej doprovázely bolesti, či další zdravotní komplikace, bylo by určitě vhodné vyhledat gynekologa.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Velmi dlouhá menstruace

  Ahoj, jsem holk je mi 12 let a mám otazku ohledně menstruace. Menstruaci mám už 16 den a nevypada ze by mela prestat strašně se bojim že to budu mít až do Vánoc atd.. chtěla bych se zeptat jestli je to normalni nebo ne, a cim to zastavit dekuji predem za odpověď trápí me to ☹️

  holka, 12, 14. prosince 2020

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékařem, troufám si říci, že menstruace, která trvá šestnáct dní a stále neslábne, rozhodně normální není. Určitě se svěř se svým problémem mamince a požádej ji, aby tě objednala na gynekologii, kde ti pomohou.
  Držím ti palce!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám menstruaci a bojím se krve

  Ahoj. Před 4. dny jsem dostala svou prvni mentruaci, ale mám dva problémy. Bojím se krve. Když krev vidím, chce se mi zvracet. Už jsem 3x zvracela a bojím se že i dneska. Nevím co s tím. A ten druhý problém je, že se bojím jít na záchod. Čůrám pouze ve sprše, protože tam tu krev hned mohu smýt. Co budu dělat ve škole? Předem děkuji za odpověď, ahoj

  holka, 12 let, 14. prosince 2020

  Ahoj,
  to, co popisuješ, mi připadá jako skutečná fóbie z krve a určitě by bylo potřeba, aby navštívila odborníka. Je naprosto zřejmé, že tvůj strach tě omezuje v každodenním životě a menstruace pro tebe z tohoto pohledu představuje komplikaci. Nejprve si o tom určitě promluv s maminkou a popros jí, aby tě objednala k odborníkovi, který ti tvůj problém pomůže vyřešit. Fóbie je regulérní nemoc, která sama od sebe nezmizí, může ti velmi zkomplikovat život a je skutečně nutné, aby ti v jejím zvládnutí pomohl odborník. Proto objednání neoddaluj!
  Držím ti moc palce a doufám, že to bude brzo lepší!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Co je výtok?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat co je to výtok ?
  Já vím divná otázka, ale potřebuji poradit.
  Má to něco společného s menstruací ? Předem děkuji za odpověď

  holka, skoro 12 let za pár dnů, 6. prosince 2020

  Ahoj
  výtoky se v hojnější míře objevují v dospívání, protože právě v tomhle období probíhá v těle velké množství hormonálních změn. Do jisté míry tedy s menstruací, respektive jejím nástupem, souvisí. Některé dívky uvádějí, že nástupu menstruace předcházely právě hojné výtoky (ale není to pravidlem a tuto zkušenost nemusí mít každá dívka). To, že bys výtok nepoznala, se nemusíš obávat, protože jej na spodním prádle uvidíš i ucítíš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nechci si povídat o menstruaci

  Ahoj alíku na předchozí dotaz jsi my ještě pořád neodpověděl. Většinou odpovídáš do 3 dnů. Ale to nevadí dneska se chci zeptat na 2 věci. Jako první je: Včera jsem poprvý dostala menstruaci a mamka mi zrovna v ten den koupila vložky ať si je schován že každým dnem to už možná dostanu. A já jsem to dostala přesně v ten den (aspoň že to nebylo v škole) a dneska je druhý den a já nevím pořád jak jí to říct. Je mi to trapný protože ona si se mnou bude chtít o tom povídat ale já nechci protože všechno vím. Pořaď mi prosím jak jí to mám říct.

  Další má otázka zní: Už pár měsíců se uspokojuji masturbací klitorisu. Chtěla bych vědět jestli to můžu dělat i při menstruaci

  holka, 13 a třičtvrtě, 4. prosince 2020

  Ahoj,
  poradna Alíka odpovídá do sedmi pracovních dnů. Dívám se, kdy byl zodpovězen tvůj předchozí dotaz a odpovídala jsem já osobně po pěti pracovních dnech. Uvědom si, prosím, že lidé, kteří v poradně odpovídají, mají kromě toho i své zaměstnání, osobní život a nejsou to stroje, které odpovídají automaticky ve stejném okamžiku, kdy dotaz přijde.
  Co se týká tvých dotazů: Nemyslím si, že bys mamince nemohla říct, že už o menstruaci víš všechno, co tě zajímá a že si s ní o tomto tématu povídat nechceš. Až toto téma začne probírat, jednoduše jí poděkuj za její snahu a řekni jí, že zatím nemáš žádné otázky a všechno je ti jasné, ale že si vážíš toho, že se snaží a až budeš chtít něco vědět, ráda za ní přijdeš.
  Ohledně masturbace při menstruaci; nejsem sice lékař, ale selským rozumem si myslím, že masturbace při menstruaci nemůže ničemu vadit. Samozřejmě problematické, zejména z hlediska hygieny, by mohlo být například cizích předmětů do pochvy, nicméně stimulace klitorisu nijak hygienické zásady při menstruaci neohrožuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mohu používat menstruační kalíšek?

  Zdravím, je mi dvanáct a brzy budu mít svou třetí menst.
  Vložky mi nejsou nějak extra příjemné a u tamponů se bojím toxického šoku.
  Chtěla bych vyzkoušet menstruační kalíšek, je to dobrý nápad?

  holka, 12 let, 4. prosince 2020

  Ahoj,
  na to ti bohužel nedokáži odpovědět, protože každému vyhovuje něco jiného. Jsou dívky, kterým naprosto vyhovují menstruační vložky, stejně tak jako jsou dívky, které nedají dopustit na tampóny, či kalíšky. Musíš si zkrátka vyzkoušet, co je nejlepší volbou právě pro tebe. Menstruační kalíšky mohou používat i dívky, které jsou ještě panny, nicméně záleží na tom, jaký tvar a jakou propustnost má jejich panenská blána - a jestli se tedy kalíšek podaří zavést. Co se týká tampónů, troufám si říci, že toxického šoku se obávat nemusíš. Pokud budeš dodržovat základní hygienická pravidla, pravděpodobnost takové komplikace je naprosto minimální. Tampóny používají statisíce velmi mladých dívek bez jakýchkoli komplikací. Ale jak už jsem uvedla; musíš si sama vyzkoušet, jaká varianta je pro tebe nejpříjemnější a podle toho se rozhodnout.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Proč mám výtok?

  Dobrý den, mám menší dotaz.
  Teď se mi celkem dost stává, že mám na spodním prádle bílou slizovou tekutinu. Vyhledala jsem si to, a měl by to být bílý výtok. Nemám ho nějak zbarvený, je prostě průhledný. Nevím, proč ho mám, protože nemasturbuji, a nemám žádné svědění a zápachy bych taky neměla mít. Jestli to přivolává měsíčky, tak to už mám od začátku co mi zase přestaly. Můžete mi to prosím vysvětlit, proč mám bílý výtok?

  Ahoj,
  sice nepíšeš, kolik je ti let, ale předpokládám, že už u tebe puberta nejspíš začala. Intenzivnější výtoky jsou s dospíváním spojené a souvisí s hormonálními změnami, které se v dospívání odehrávají. Nemají vůbec žádnou souvislost s tím, zda dívka masturbuje či nikoli. Pokud není výtok spojen s bolestí v podbřišku, pálením, svěděním, či zápachem, nemusíš si dělat žádné starosti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Mám problém, ale hodně trapný... Proto to píšu sem, kde nikdo neví kdo jsem zač..
  Pred měsícem jsem dostala svoji první menstruaci jenže už před tím to bylo divný. Měla jsem to strašně slabí, první den jen trochua další dny skoro vůbec.. Navíc to trvalo tak 4 dny.. Ve středu jsem to měla dostat znova jenže pořád nic! Co mam dělat?! Nechci to ani říkat mamce, je mi extrémně nepříjemný s ní o tehle věcech mluvit.. Mám před ni snad hrát jakože to mám? Nechci s ni o tom mluvit, brečela bych, jsem citlivá a když se mluví o tomhle tak se stydlivosti dokážu rozbrecet. Navíc mi brzy bude 13 takže budu muset jít na 13 letou prohlídku, a co když se mě tam na tohle budou ptát? Co mam odpovědět? A byla to vůbec menstruace? Jestli ne, tak co sakra?! Nevím co mám dělat a jetsli je to normální, nemám ani koho se zeptat. Proto to píšu sem, jsem tu anonymně a nikdo by mě tu neměl urážet. Navíc je to přes internet a přes zprávy..

  holka, 12 let, 29. listopadu 2020

  Ahoj,

  chápu, že je pro Tebe těžké mluvit o menstruaci, mnoho dívek to má ze začátku podobně, jako Ty. Stejně tak si umím představit, že je pro Tebe snazší napsat anonymně tady. Je moc fajn, že ses rozhodla se svěřit. Je úplně v pořádku, že si teď nevíš rady, většina dívek to má stejně ve Tvém věku. Takto na dálku Ti nedokážu úplně s jistotou říct, jestli to skutečně byla první menstruace - je ale dost pravděpodobné, že ano. V prvních měsících anebo i letech je normální, že je menstruace přichází nepravidelně, tedy ne přesně na den po 4 týdnech, postupně se to pravděpodobně více ustálí. Dívky a ženy se také mezi sebou liší v tom, po kolika dnech jim přibližně menstruace přichází - někdo ji má třeba po měsíci někdo třeba spíše každých 22 dnů a podobně. U menstruace je důležitá dobrá hygiena, proto bych Ti doporučila, aby sis pořídila zásobu vložek (existují různé velikosti, pokud ze začátku bude menstruace slabá, stačí i malé vložky, říká se jim "slipové"). Věřím, že se hodně stydíš o tom mluvit s mamkou - zároveň si myslím, že mamka počítá s tím, že jednou začneš menstruovat, stejně jako všechny dívky, proto z mého pohledu není třeba před ní něco "hrát", ale prostě povědět, jak to je. Stejně tak u třináctileté prohlídky - lékaři jsou zvyklí o tomhle tématu mluvit, není to pro ně nic divného, proto i tam můžeš říct pravdu, aniž by ses toho musela bát. Nepravidelnost menstruace je ze začátku úplně normální a není to něco, za co by se Ti měl někdo smát anebo Tě dokonce urážet.

  Zdraví

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Bolest v podbřišku

  Ahoj Alíku. Menstruaci ještě nemám a bílí výtok mám nikdy od června ale poslední dobou mě často bolí v podbřišku. Je možný že mě může bolet v podbříšku při bílím výtoku?

  holka, 13 a třičtvrtě, 24. listopadu 2020

  Ahoj,
  bohužel nejsem lékařka - a i kdybych byla, nedokázala bych stanovit diagnózu na dálku a online - takže ti nemohu zodpovědně říci, k čemu se tvá bolest v podbřišku váže. Může jít o předzvěst menstruace, ale stejně tak může být jeho příčinou něco jiného. Bylo by velmi nezodpovědné tvrdit ti, že brzy dostaneš menstruaci, nebo že máš zánět, nebo něco podobného. Nemůžu ti proto poradit nic jiného, než aby sis došla k lékaři, pokud budou tvé bolesti stále přetrvávat. Zkus je do té doby pozorovat, abys mohla odpovědět na otázky, jak dlouho trvají, kdy se objevují a v jaké části.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menarché

  Ahoj alíku.15.11 jsem dostala první menstruaci je normální že to mám už 8 den a mám hodně krve a ani břicho mě nebolí. Je tohle normální? Předem děkuji za radu (-:

  holka, 12 let, 12. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  první menstruace mohou mít různé nepravidelnosti - mohou mít různou sílu, délku, bolestivost apod. Může to být normální, ale pro jistotu promluv s mámou nebo jinou dospělou ženou, ke které máš důvěru. Můžete se na všechno domluvit, zejména na tom, zda by bylo vhodné vyhledat lékaře - gynekologa, nebo praktického (zejména pokud déle silně krvácíš).

  První menstruace je důležitá událost v životě ženy, blahopřejeme Ti k ní a přejeme, aby všechno bylo, jak má být.

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Blíží se menstruace?

  Ahoj/dobrý den, nevím jak začít. Mívám už déle bílý/žlutý výtok, každý den ho mám i na kalhotkách. Je to asi dva týdny co jsem ho měla i trochu narůžovělý. Myslíte že to může něco znamenat? S mamkou jsem o tom mluvila, řekla že mužů brzy dostat menstruaci. Chci se zeptat jaký na to máte názor vy.

  holka, 12 let, 18. listopadu 2020

  Ahoj,
  určitě je možné, že se jedná o předzvěst menstruace, kterou v nejbližší době dostaneš. Ale stejně tak je možné, že si na pravidelnou menstruaci ještě několik let počkáš. Obávám se, že na základě lehce narůžovělého výtoku to není možné poznat. Období dospívání je typické větší intenzitou výtoků způsobenou hormonálními změnami, které v těle probíhají. Dá se předpokládat, že narůžovělá barva byla způsobena příměsí krve, ale skutečně ti nikdo na dálku a online nedokáže říci, zda se jednalo o slaboučké menstruační krvácení (respektive špinění), nebo třeba o důsledek miniaturního zranění, či poškození sliznice. Sama uvidíš, jak se bude situace vyvíjet dál. Menstruaci nemůžeš sama nijak ovlivnit, naplánovat, nebo uspěchat. Dostaví se zkrátka, až bude tvé tělo připravené.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mamka se se mnou nebaví o menstruaci

  Ahoj Alíku a ostatní, je mi už 12let a 2měsíce.
  Nedávno jsme se s kamarádkami bavily o menstruaci
  Ale já jsem vůbec neměla páru co to je.(mamka mi ještě o měsíčkách nic neřekla)
  Protože jsem nevěděla co to je tak jsem si o menstruaci hodně načetla na internetu.
  Ale má otázka zní:
  Kdyby mi měsíčky začali jak onich mám říct
  mamce? Kdyby se o tom se mnou alespoň
  někdy bavila byli by to o 1000% jednodušší
  (Pro můj jistější pocit jsem si zjistila kde má mamka vložky kdybych náhodou měsíčky dostala)

  Moooooc vám všem předem děkuji za odpovědi🙂

  Isa, holka, 12 let, 17. listopadu 2020

  Ahoj,
  troufám si říci, že s rozhovorem o menstruaci se svou maminkou nemusíš čekat až na okamžik, kdy jí dostaneš. Zkrátka počkej na vhodnou příležitost, až nebudete s maminkou nikam spěchat a budete mít dostatek soukromí, a jednoduše jí řekni, že už jste se s kamarádkami bavily o menstruaci, ale ty toho o ní ještě moc nevíš a máš spoustu otázek. Menstruace je úplně přirouená věc, není to nic, za co by ses měla stydět a maminka naprosto jistě pochopí, že jsi zmatená, nejistá a třeba máš i obavy. Zeptej se jí na všechno, co tě zajímá - třeba i na to, jak se u vás v rodině řeší praktické věci, které jsou s menstruací spojené, jako je například likvidace použitých vložek a tampónů a podobně. Domluv se s maminkou, aby ti preventivně koupila vložky vhodné pro mladé dívky, které teprve začínají menstruovat. Dohodněte se, kde budou uložené a odkud si je budeš moci brát, až se u tebe menstruace objeví. Jsem si jistá, že tvoje maminka tvé obavy a nejistotu pochopí - a tebe zase rozhovor s ní uklidní a dodá ti jistotu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak říct tátovi o menstruaci?

  Ahoj Alíku, v čera jsem dostala mojí 1 menstruaci. Problém je ten, že nevím jak to říct tátovi. Kdybych měla mámu tak by to bylo lechčí, ale tu nemám. Dnes jdu k babičce, ale ta s tátou nevychází ( jakože se pořád hádají ) a příde mi to trapný to říct tátovi když je kluk. Tak mi prosím pomožte jak to mám říct aspoň babičce. A ani si tátovi nechci říct o vlaky. A nevím jestli je ronmální., že mě vůbec nebolí břicho.

  holka, 12 let, 6. listopadu 2020

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že je pro tebe těžké svěřit se tátovi s tak intimní záležitostí, jakou je menstruace. Myslím, že skutečně nejlepší by bylo říct to babičce, která to potom tátovi přetlumočí. I když spolu příliš nevycházejí, v této záležitosti určitě společnou řeč najdou. Babička může tátovi říci, že je potřeba obstarat ti hygienické pomůcky a že by je měl začít kupovat, nebo ti na ně dávat peníze. Stejně tak ti babička může pomoci, když budeš mít kolem menstruace nějaké otázky, nebo potíže. Myslím, že s formou, jak to babičce sdělíš, si příliš hlavu lámat nemusíš. Menstruace je úplně přirozenou záležitostí, tvoje babička menstruovala většinu svého života a určitě jí na tom nepřijde nic divného. Zkrátka za ní zajdi, řekni jí, že jsi začala menstruovat a stydíš se o tom mluvit se svým tátou, jestli by ti nemohla pomoci. Věřím, že to spolu dokážete vyřešit a za nějakou dobu už ti na tom nepřijde nic divného.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Je to menstruace?

  Zdravím s novými dotazy. Už jsem sem minule psala, že jsem měla víc než rok a půl čiré/bílé výtoky.. Zhruba před třemi dny se u mě objevil hodně vodnatý, kávově hnědý výtok který doprovázel bolení v podbřišku a zad. Někdy je i lehce do červena, ale jinak převážně kávově hnědý nebo skoro černý... Je to menstruace? Je všechno s mým tělem v pořádku? Neměla bych zajít ke gynekologovy? Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 24. října 2020

  Ahoj,
  u všech zdravotních dotazů zdůrazňujeme, že nejsme lékaři a i kdybychom byli, není možné udělat diagnózu na dálku. Tudíž ti mohu jen napsat svůj názor, ale není jej možné brát jako lékařskou diagnózu. To, co popisuješ, může skutečně být počínající menstruace, ale stejně tak se může jednak o něco jiného. Od tvého dotazu uplynulo už pět dní; pokud krvácení přetrvává (což znamená, že by trvalo už týden) a doprovází ho stále bolesti, určitě by bylo lepší, kdyby ses na gynekologii objednala, abys měla jistotu, že je všechno v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Problémy s menstruací

  Ahoj Alíku!
  Ozývám se s problémem, který mě trápí - menstruace. Menses jsem měla zatím třikrát (květen 2019, září 2019, březen 2020). Od té doby nic. S mámou se o tom bojím mluvit. Můžu se zeptat, je to normální? Je možné že už třeba menses nikdy mít nebudu? Jaké to může mít následky do budoucna?
  Děkuju moc za odpověď.

  holka, 15 let, 21. října 2020

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékařkou, pravděpodobnost, že bys nikdy neměla menstruaci, se mi nejeví jako pravděpodobná. Bohužel ti s tvým problémem ovšem online a na dálku nemohu pomoci ani já, ani nikdo jiný. Je sice pravda, že zpočátku je menstruační cyklus většinou nepravidelný a tato nepravidelnost je zcela normální, ale netroufám si posoudit, nakolik je běžná nebo normální nepravidelnost, kterou popisuješ. Určitě je potřeba, aby ses objednala na gynekologii (ve tvém věku bys ostatně určitě už měla absolvovat preventivní prohlídku) a popsala lékaři/lékařce své problémy. Oni dokáží posoudit, zda je potřeba tvou situaci nějak řešit, nebo se jedná o normální vývoj.
  Měj se hezky!
  Bára