Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahojky aliku. Mam problem. Menstruace Mi vzdy konci spinenim. No a Tak man to spinenim a najednou MI zacne znova tect krev. Docela Se bojim

holka, 13-14 let, 8. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel nerozumím tvému dotazu. Není mi jasné, jestli popisuješ krvácení mimo cyklus, nebo kde je problém. Nicméně s případnou poruchou menstruace ti bohužel stejně online neporadíme, natož abychom ji na dálku vyřešili. Jestliže tedy dlouhodobě trpíš poruchou menstruace, určitě je na místě objednat se na gynekologii, kde tvůj problém posoudí odborníci.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku. Omlouvám se ,že vás zase otravuji ,ale potřebovala bych se vás na něco zeptat. Každý den už několik měsíců mám výtok ,nějak nesmrdí ,je bílý a vždycky mi tam uschne (jakoze nejdříve je normální bílý,tekutý-takový hustší) a potom zaschne.
Vůbec nevím co to je ,přijde mi divné že to mam proste každý den..... . Chtěla bych se tedy zeptat jesli to třeba není něco společného s menstruací ,nebo vůbec co to je. Mluvila jsem o tom i s mími kamarádkami ve stejném věku jako jsem já a některé to prý mají taky. Ale stejně mě proste zajímá , co to je. Předem Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 30. října 2018

Ahoj,
četnost výtoků je v období dospívání vyšší a jedná se o zcela normální jev, který souvisí s hormonálními změnami, které se ve tvém těle odehrávají. Pokud výtok nezapáchá, nesvědí a nepálí, většinou není důvod ke znepokojení a skutečně se může (ale také nemusí) jednat o předzvěst blížící se menstruace.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, od včerejška mám první menstruaci a mám takovej problém s vložkou. Nevím jak to popsat ale vždycky když se podívám do kalhotek, tak je schmoustaná a já mám špinavé kalhotky. Ráno jsem měla krev i na košili. Poraď mi prosím jak si jí mám nalepit aby seděla? Nebo jaké značky jsou dobré? Docela se v tom ztrácím.

holka, 12 let, 25. října 2018

Ahoj,
obávám se, že pro tvůj dotaz neexistuje univerzální odpověď. Každé ženě vyhovuje jiná značka vložek nebo tampónů a musíš si sama vyzkoušet, jaké ti budou nejlépe „sedět.“ Nicméně dokonalou ochranu ti, zejména v prvních dnech menstruace, nezaručí pravděpodobně žádná značka. Tím, jak se pohybuješ, mají vložky tendenci k posunutí, nebo i lehkému zmačkání. Zkus si tedy vložky měnit častěji, aby nedošlo k jejich prosáknutí. Nicméně občasné znečištění spodního prádla, nebo pyžama či noční košile, je zcela normální a potýká se s ním většina žen.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahojte je možné že ked moje mama mnela menstruaci ve dvanáctich letech tak že ju aj ja dostanem v dvanástich dekuji za odpoved

holka, 11 let, 25. října 2018

Ahoj,
věk, kdy se objeví první menstruace, závisí na mnoha faktorech. Někdy je skutečně stejný, nebo podobný, jako věk, kdy začala menstruovat matka té které ženy. Ale rozhodně to není pravidlem, na které by ses mohla spolehnout. Je to pouze jeden z faktorů, který by nástup první menstruace mohl potenciálně ovlivnit.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, omlouvám se, ale už zase otravuju a zatěžuju s novým problémem!
Je to tak, že mám takový výtok který voní jako marshmallow, máslový popcorn a vanilka dohromady. Nevím jestli moje dýchací díry nejsou tak trochu postižené, nebo to tak fakt voní. Je bílý, někdy se tam objeví i hnědá čára. Někdy to zežloutne apod. Mám náladu a lá houpačka (časté výkyvy nálad) a bolí mi v podbříšku, štípe, mám hrozný hlad apod. Je to příznak menstruace nebo nějaká vážná nemoc?

Charlotte

Charlotte, 11 let, 19. října 2018

Ahoj Charlotte,

příznaky, které popisuješ, můžou opravdu znamenat menstruaci. Pocity hladu, změny nálad, štípání v podbřišku, zabarvený a jinak aromatický výtok patří k projevům blížící se menstruace. Můžeš si o tom, co se s Tebou děje, promluvit s mamkou nebo nějakou jinou starší dívkou / ženou, která má nejspíš podobné zkušenosti. Pokud by to nepřestávalo a příčinou nebyla menstruace, můžeš se o tom pro jistotu poradit se svojí praktickou lékařkou.

Přejeme Ti hezký podzim,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj chtěla bych se zeptat.... menstruaci jsem měla 2x a od té doby nic.... minulý týden jsem asi 6 dní měla něco hnědého myslíš že to byl výtok nebo menstruace a měla jsem nedostatek krve???? A ještě jestli je v pořádku že vážím 48kg a měřim 164 cm. Se školou chodíme plavat a já se vždycky bojím že to dostanu. Jo a ještě promiň že otravuju co se dělá na 13ti leté prohlídce? A když jsem to dostala myslíš že bychom s mamkou měly jít ke gynekologovi?

holka, 12 let;), 22. října 2018

Ahoj,
ve tvém věku je nepravidelná menstruace zcela normální. Cyklus potřebuje nějaký čas, aby se „usadil“ a rozhodně se nemusíš obávat, že bys měla nedostatek krve.
Tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce zcela optimální, nemusíš mít vůbec obavy.
Na třináctileté prohlídce bude lékař vyšetřovat tvůj sluch, zrak. Pohmatem ti vyšetří břicho, poslechne srdce, změří tlak a vyptá se tě na menstruaci.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,

  1. Prosim poraďte mi nějaké znaky kdy přijde první menstruace.
  2. Už od sedmi jsem měla výtok a pak to bylo stále silnější a silnější.Je to normální?Vím ,že každý je jiný ale není tohle až moc brzo?
  3. Moje maminka měla menstruaci ve 13,3 a v tom věku měla stejně velká prsa jako já mám teď.Dá se nějak odhadnout kdy budu mít první menstruace já?
  4. Někde jsem četla,že několik měsíců před první menstruací máte silnější výtok,což jsem měla.Vím ,že nikdo nedokáže diagnózu stanovit na dálku,myslíte si ale ,že to ,že jsem včera měla nahnědlý výtok a trochu červený a oranžové mohla být menstruace?A jak se pozná menstruace od výtoku?(Nechci přesnou odpověď ,,Ano byla to menstruace"vím že to takhle nejde jen čistě teoreticky jestli to MOHLA být menstruace)
MOC VAM DEKUJI.DEKUJI ,ZE JSTE ME OTAZCE VENOVALI SVUJ CAS.MOC MI TO POMAHA .S POZDRAVEM HEZKEHO DNE AnonymA
P.S.:Moc prosim o brzkou odpověd.

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz a pokusím se na něj odpovědět popořadě:

  1. Obvykle jsou předzvěstí menstruace četnější výtoky, růst prsů, ochlupení - zkrátka průvodní znaky dospívání. Ale i toto je velmi individuální, protože například velmi štíhlým dívkám často začínají růst prsa později. Jde skutečně jen o velmi obecné znaky.
  2. Ohledně tvého výtoku bohužel nedokáži situaci adekvátně posoudit. Obecně lze říci, že pokud výtok nezapáchá, nesvědí a nepálí, většinou není důvod k obavám. Nicméně na dálku se „diagnóza“ stanovit nedá.
  3. Ne. Podle toho, jak velká prsa měla ve tvém věku tvá maminka, se nedá určit, kdy dostaneš svou první menstruaci.
  4. Správně jsi sama uvedla, že na dálku to nelze určit. Nicméně pokud byl výtok lehce zabarvený, spíš se jednalo o špinění než o menstruaci. Až dostaneš skutečnou menstruaci, zcela určitě to bezpečně poznáš, protože krvácení se od výtoku velmi razantně liší. Menstruačnímu krvácení sice může předcházet špinění (stejně tak jako na konci menstruace), ale při menstruačním krvácení je přítomná jasná krev.
Měj se hezky!
Bára
Menstruace a výtok

Ahoj, měsíčky jsem měla vždy pravidelné ale od té doby co jsem zase začla chodit na gymnastiku tak jsem to už po druhé nedostala, mohlo by to mít spojitost a i kdyby jak by se to řešilo. Jsem z toho vystresovaná a to tomu taky vůbec nepomáhá.

holka, 13 let, 13. října 2018

Ahoj,
je možné, že nepravidelnost v menstruaci může být způsobená změnou životního stylu, cvičením i stresem a dalšími okolnostmi, zároveň je to něco, co je u mladých dívek celkem běžné. Pro zjištění příčiny by bylo nejlepší poradit se s Tvou gynekoložkou. Pokud v tom není nějaký zdravotní problém, není nutné nepravidelnost menstruace nějak řešit a léčit ji, dá se s ní normálně žít. Pokud vnímáš, že za tím může být spíše psychická nepohoda a stres, bylo by dobré pracovat spíše na tom, např. dopřát si více odpočinku, relaxace, dostatek výživy a tekutiny, promluvit si s někým blízkým o tom, co prožíváš.

Přejeme Ti hezké podzimní dny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli je normální, když jsem dostala svou první menstruaci před 2 měsíci a od té doby nic? Jen vím, ze jsem měla na čas hnědý výtok, ale tento měsíc ani ten výtok nebyl :D.

holka, 14 let, 18. října 2018

Ahoj,
nepravidelná menstruace bývá v počátcích poměrně běžná, než se cyklus „nastartuje.“ Pokud nemáš žádné zdravotní problémy, myslím, že klidně můžeš ještě několik týdnů počkat. Jestliže však máš o svém zdravotním stavu jakékoli pochybnosti, určitě se objednej na gynekologii, kde tě vyšetří a zjistí, zda se nejedná o nějaký problém.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj! Potřebuju poradit s tim co mam dělat. Uz asi měsíc mam velmi silný výtok, je bílý a nijak nezapacha. Je jenom strašně silny, protika mi pres kalhotky takze si kalhotky musim menit minimalne dvakrat denně nebo nosit intimku. Krámy ještě nemám proto mi je trapné aby mamka v koši videla. Mohl by ten vytok být předzvěstí krámů? Nebo nejake kvasinky ci bakterialni infekce?
Vaše NaNy

holka, 12 let, 18. října 2018

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online. Období dospívání je na výtoky velmi hojné a intenzivní výtok skutečně může být předzvěstí menstruace, ale online to skutečně není možné určit. Rozhodně na tom není nic trapného a neexistuje důvod, proč by ses měla před svou maminkou stydět. Je to naprosto přirozené a je to podobné, jako kdyby ses styděla za to, že máš rýmu. Velmi obecně se dá říci, že pokud výtok nezapáchá, nesvědí a nepálí, většinou není důvod k obavám. Nicméně pokud je skutečně intenzivní do té míry, že tě to obtěžuje, určitě není od věci poprosit maminku, ať tě objedná na gynekologii, kde stanoví diagnózu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, proč kluci nemenstruují a holky jo? Přijde mi to nefér.

holka, 11 let, 12. října 2018

Ahoj,
nemenstruují, protože v jejich těle nesvádí neoplodněné vajíčko boj o přežití. Menstruace není běžná ani u zvířat – jen u lidí a netopýrů se vyvinulo toto řešení. U ostatních savců se nepoužité vajíčko většinou bezbolestně vstřebává, podobně jako se vstřebávají nepoužité spermie.

U lidí zřejmě kdysi poskytlo lepší šance na přežití druhu to, že lidské vajíčko má silnější pud sebezáchovy (plod může během těhotenství i ovlivňovat myšlení ženy) a ani když není oplodněné, nechce se vzdát bez boje. Aby neohrožovalo život své nositelky, našlo si ženské tělo drsné řešení – utrhnout materiál, kterého se vajíčko drží. Což je právě menstruace.

Máš pravdu, že to vypadá trochu nefér. Totéž by šlo říct i o těhotenství, pro otce je čekání na potomka určitě snadnější. Ale přírodě je nějaká naše lidská spravedlnost docela ukradená. :-D

V době, kdy se tento mechanismus vyvinul, ženy moc menstruací nezažívaly, protože strávily většinu dospělého života těhotné. Většina dětí se nedožívala dospělosti, takže pokud měl rod přežít, musela žena téměř celý život rodit. Až teprve v posledních pár staletích se situace změnila k lepšímu... není to dokonalý stav, ale buďme za něj vděční. ;-)

Alík

Menstruace a výtok

Zrovna je na alikovi (tady) clanek o dospivani (holky), takže se to tyka i mne. A tam je zrovna kolonka ,,menstruace“ no a tam je neco ze kalisek pro panny (nebo nevim jak se tomu rika) nemuzou uzivat panny no a zrovna jsem videla (nepustila) reklamu o tom ze i pro panny jsou tampony. To jako panny nemohli mit tampony? Nebo ja faakt nevim. A jakt to je s pannou a menstruaci? Prosim o radu. Predem dekuji za odpoved.

holka, 11 let, 6. října 2018

Ahoj,
nejsem si jistá, jestli jsem správně porozuměla tvému dotazu, ale pokud se ptáš na to, zda mohou používat panny tampóny, mohu tě ujistit, že naprosto bez problémů, Panny menstruují úplně stejně jako jiné ženy. Panenská blána je pružná a je v ní otvor, kterým menstruační krev odtéká. Co se týká používání menstruačního kalíšku ženami, které jsou ještě panny, je to poněkud problematičtější. Někteří lékaři jeho používání totiž doporučují pouze ženám, které již měly pohlavní styk. Zatímco jiní tvrdí, že jeho používání nedělá problém ani pannám. V této oblasti zkrátka nejsou ve svých doporučeních jednotní ani odborníci.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, za dva týdny mám gymnastické závody avychází mi že to mám ten týden dostat a tak se chci zeptat jak si mám menses přivalat třeba o týden dřív.

holka, 13 let, 29. září 2018

Ahoj z Modré linky,

chápu, že menstruace při gymnastických závodech není něco, o co stojíš. Domnívám se však, že ovlivňovat menstruaci není pro tělo příliš vhodné. Zvláště, pokud se věnuješ nějakému sportu, pravděpodobně to nebude výjimečná situace, kdy bude Tvá menstruace přicházet nevhod. Dle mého mínění by spíše stálo za to zjistit si od trenérky (pokud nemáte trenéra) či od spoluzávodnic, jak to se svojí menstruací zvládají ony, jak se jim daří sladit svůj cyklus se závody. Sice by nejvhodnější bylo v čase menstruace být spíše v klidu a nepřetěžovat se, což se Ti asi líbit nebude. I tak se mi zdá zdravější závodit i přesto, že menstruuješ, než svoji menstruaci uměle ovlivňovat. Další možností je konzultovat vše se svojí gynekoložkou. A to i v případě, že bys dostala nějaké rady, jak menstruaci ovlivňovat. Je bezpečnější vše konzultovat s odborníky. A to z toho důvodu, aby sis ověřila, zda daná rada skutečně může fungovat, ale hlavně, aby sis byla jistá, že je to zdravotně nezávadné. Umím si představit, že jsou pro Tebe závody důležité. Avšak nestojí za zdravotní komplikace. A i proto, abys mohla podávat dobré výkony, je Tvé zdraví na prvním místě.

Ať se Ti daří nejen při závodech.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Zdravím. Chtela bych se zeptat na muj vytok.
Ma hnedou barvu a to me vydesilo. Cetla jsem si, ze obvikle byva pred zacatkem menstruace, presto se chci ujistit, zdali to neni vazne. Nezapacha ani nesvedi.

holka, 13 let, 30. září 2018

Ahoj,
hnědá barva výtoku bývá obvykle způsobena příměsí malého množství sražené krve. Obvykle se nejedná o nic vážného (může jít skutečně o předzvěst menstruace, nebo naopak o doznívající menstruaci, případně o droboučké krvácení z nějaké prasklé cévky). Nicméně pokud bys měla jakékoli pochybnosti, bolesti, či přidružené problémy (pálení, svědění, zápach...), rozhodně se objednej k lékaři, který tě vyšetří a stanoví diagnózu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Jemi 13 let ms mám dostat na horách že školou, chtěla bych se zeptat jestli mohu používat tampony, a jaká je pravděpodobnost že něco dostanu (nemoc)prosím , při nejlepším by se tomu chtěla vyhnout, dnes v pátek mi bolí v podbřišku a mám pořád hlad na hory jedeme příští sobotu,myslíš když mne bolí v podbřišku dnes v pátek je mi trochu špatně tak že to dostanu ?? Nevím co mám dělat máme se tam i chodit koupat a já se chci koupat prosím pořád děkuju

Ahoj,
vychází Ti dny menstruace na výlet na hory a ptáš se, jestli můžeš používat tampony. Většina dívek s nimi nemá problém a můžou je v klidu používat, nehrozí při tom nějaká rizika a onemocnění. Někdy se může vyskytnout potíž se zaváděním (je dobré zvolit vhodnou velikost tamponu, která Ti bude vyhovovat) nebo výjimečně alergická reakce. Je důležité dodržovat intimní hygienu, v období menstruace obzvlášť. Výhodou tamponu je to, že se s ním můžeš koupat, ale je nutné si hlídat pravidelné výměny a správnou techniku zavádění a používání. O tom se můžeš poradit např. s mamkou nebo kamarádkou, případně si pročíst návody na internetu. Zkus k sobě být vnímavá, u každé ženy se nástup menstruace projevuje trochu jinak, bolest v podbřišku a pocit hladu jí můžou předcházet. To, jak menstruaci žena prožívá, může ovlivnit i psychický stav, zkus pro sebe v tomto období udělat něco, co je Ti příjemné, více odpočívat, dopřát si spánek a klid.

Měj se hezky,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj,chtěla bych se zeptat,
asi od 7let jsem vždy mívala vytoky teď je mi 12 a asi čtvrt roku jsem je neměla, ale před měsícem mi to zádě začlo a mívám je i dost silné. Dále mě hodně bolí když mě například někdo omylem bouchne do prsa nebo tak. Myslíte si že je to například dospivanim a nebo něco s menstruací(tu jsem ještě nemela).

Dále bych se chtěla zeptat, je moc divne když už chci mít menstruaci? Většina mých kamarádek už ji totiž má, i ty které jsou mladší než já.
Předem dekuji za odpověď.

holka, 12 let, 24. září 2018

Ahoj,
příznaky, které popisuješ, se skutečně nejspíš váží k dospívání. Bolest prsů se často objevuje při jejich růstu a stejně tak četné výtoky patří k období dospívání. Obecně se dá říci, že pokud nejsou spojeny s bolestí, svěděním, pálením, nebo zápachem, obvykle není důvod se jimi znepokojovat. Stejně tak je normální, že už bys chtěla mít menstruaci, zejména pokud ji tvé kamarádky už mají. Nástup menstruace je ale velmi individuální a nedá se nijak uspěchat. Vzhledem k tvému věku je klidně možné, že ji dostaneš až za několik let, ale nemusíš se obávat, zcela určitě se dostaví.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj aliku nevím kdy dostanu další menstruaci , hrají fotbal a v každém případě musím chodit na zápasy i na tréninky , nevím co budu dělat až to budu mýt , bojím se že když si vezmu tampon , ikdyz jsem ji ho ještě neměla že vypadne , může mi dobře zavedeny tampon vypadnout ,i když budu dělat jaký koliv pohyb děkuji

holka, 13 let, 10. září 2018

Ahoj,
správně zavedený tampón ti při sportování určitě vypadnout nemůže. Poševní svaly ho „obejmou“ a nemusíš se obávat, že by mohl samovolně vyklouznout. Stát se to může snad jedině v případě, že bys tampóny neměnila dostatečně často a byly příliš „nasáklé.“ Jinak s nimi ale můžeš sportovat zcela bez problémů.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Už rok mám bílý výtok a před pár měsíci nebo i dýl jsem si všimla že to jde s velký jakoby boule a když se kouknu tam dolů tak to jde vidět..
Nevíte co to je??? Docela se bojím....

holka, 13 let, 5. září 2018

Ahoj,
období dospívání je obecně na výtoky hojnější, nicméně nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online. Jednak bohužel nejsem gynekolog a i kdybych byla, pouze na základě dvou vět bych stejně nebyla schopná určit příčinu tvých problémů. Pokud máš tedy jakékoli pochybnosti o svém zdravotním stavu, rozhodně se objednej k lékaři a své problémy s ním zkonzultuj.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj můžu se zeptat jestli je normální že mám menstruaci po 19ti až 23 dnů? (takhle to mám už od 1. menstruace) Předem děkuju

Jana, 13 let, 26. srpna 2018

Ahoj Jano,
je prima, že si hledáš informace ohledně svého zdraví, to je moc důležité. Každá žena má průběh menstruačního cyklu jiný, některá delší, jiná kratší - tak jako Ty. Jestli nemáš pocit, že kromě délky nic neprobíhá neobvykle, mělo by být úplně v pořádku, že máš kratší menstruační cyklus.
Doporučujeme zajít časem ke gynekologovi, abys byla v péči ženského lékaře - tam se pak na všechno můžeš vyptat.

Hezké dny z Modré linky

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
Za chvíli mě bude 15 a ještě jsem nedostala menstruaci. Nevím proč. Vážím 50kg. Je něco jak to třeba urychlit? Nevím co na to řeknou na 15ti leté prohlídce.

holka, 14 let, 31. srpna 2018

Ahoj,
nástup menstruace je velmi individuální a u každé dívky je to trochu jinak. V patnácti letech je ještě spousta času na to, aby menstruace nastoupila a nemusíš si s tím dělat starosti. Na patnáctileté prohlídce tě pediatr vyšetří a můžeš s ním zkonzultovat své obavy. Případně tě pošle na gynekologické vyšetření. Nicméně osobně se domnívám, že není potřeba se znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára