Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahoj, kdy poznam, že dostanu první mensturaci? Už od 5. třídy mám výtok bílý, není silný. Měla bych nosit vložky určené na výtoky? Děkuji za odpověď :) V březnu mám narozeniny (12)

holka, 11 let, 21. ledna 2019

Ahoj,
nástup první menstruace je velmi individuální a nikdo ti nedokáže říci, kdy přesně začneš menstruovat. Je pravdou, že před první menstruací většinou bývají výtoky četnější a intenzivnější, ale nelze říci, že například přesně za rok poté, co ti výtok začal, začneš menstruovat. Za normální se považuje nástup menstruace do šestnácti (někteří odborníci uvádějí dokonce do sedmnácti) let, takže máš ještě spoustu času a nemusíš si dělat starosti.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj za 2 měsíce mi bude 15. 17.1.2019 jsem ráno na záchodě po utreni měla hnědé skvrny na toaletaku. Dala jsem si vložku a šla do školy. Dnes je 3 den a včera jsem ještě spinila. Dnes nic. Počítá se to jako menarche? Nebo to ještě přijde? Už se těším na menstruační kalíšek protože s vložkou neusnu jak se zaparuju. A je možné že nemám panenskou blánu? Od mala dělám gymnastiku.

holka, 14 let, 19. ledna 2019

Ahoj,
ano, je možné, že takovéto špinění je předzvěstí menstruace. Stejně tak je ale možné, že se jedná jen o maličkaté krvácení v nějaké cévky. Uvidíš v následujících měsících, jak se bude situace vyvíjet, zda začneš menstruovat, nebo si ještě budeš muset počkat.
Některé ženy se skutečně rodí bez panenské blány, ale nemá to co dělat s tím, jestli provozují nějaký sport či ne.
Měj se hezky.
Bára

Menstruace a výtok

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli existují intimní vložky na sport.....
Děkuji za odpověď!

Ahoj,
nic jako intimní vložky na sport bohužel neznám. Intimní vložky jsou ze své podstaty tenké a nenápadné a používají se především při silném výtoku nebo doznívající menstruaci, kdy už je zbytečné používat silné vložky, nebo tampóny. Pokud tedy sportuješ na úplném konci menstruace, můžeš samozřejmě intimní vložky používat. Při probíhající menstruaci jsou nevhodné, protože neudrží takové množství krve jako klasické vložky.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj :)
Říkala jsem si kam to napsat a rozhodla jsem se že sem.
Bylo mi to celkem divné řešit s mamkou, ikdyž mamka je mi prostě bližší a tak, asi bude lepší to napsat sem. Takže už k věci: Vždycky když si sundávam kalhoky večer, je na nich takové bílé něco a k tomu nějaká smítka nebo jak to napsat. Z pochvy mi nejspíš vytéká bílá tekutina která potom ztvrdne. Předtím jsem ještě říkala mamce že mám asi výtok. Mamka si to ale nemyslela. Myslela si že jsou to škvarky. Nebo aspoň tak se tomu říká. Prý že to měla taky když byla v mém věku a že se to musí léčit. Pak mi řekla že to může být jen příprava těla na menstruaci a to si myslí doteď. Menstruaci jsem ještě neměla.. A tohle trvá už tak 2 měsíce. U pochvy mám takovou bílou “vyrážku". Nevím jak to nazvat, tak to popíši: je to jako kdyby jste tam nasypali mouku která stvrdla a nejde to nijak smýt. není to tak výrazné.
Byla bych moc ráda za odpověd a jestli s tím máme zajítz k doktorovi.
Díky <3

holka, 13 let a asi divná :/, 16. ledna 2019

Ahoj,

vůbec nejsi divná. S největší pravděpodobností se skutečně jedná o bílý výtok, kdy se tělo připravuje na menstruaci. Pokud výtok není nažloutlý a nezapáchá, k doktorovi zatím nemusíš, ale až přijde první menstruace, stejně bys měla gynekologa/žku navštívit z preventivních důvodů. Jistě pochopíš, že my jako nezdravotníci, navíc po internetu na dálku se nemůžeme nějak zvlášť vyjadřovat k popisu Tvé bílé "vyrážky", nejspíš jsou to žmolky, související s výtokem. Posoudit to ale skutečně může až lékař po vyšetření.

Je dobře, že pečuješ o své zdraví a zajímáš se o to, co se s Tebou a Tvým tělem děje.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, už jsem vám sem nedávno psala, že jsem dostala menses a máma o tom neví. Přijde mi, že trvá strašně dlouho, jsem z toho strašně nervózní. Mám jí od minulé soboty a fakt nevím co mám dělat. Minule jsem jí měla jenom dva dny. Hodně se bojim, že semnou něco je. Děkuju, pá &#55357;&#56379;

Terii, 13 let, 12. ledna 2019

Ahoj,
kvůli velkému množství dotazů se bohužel na ten tvůj dostala řada až teď. Předpokládám, že v současné době už nemenstruuješ, protože pokud dobře počítám, menstruovala už bys skoro dva týdny a to už by byla skutečně anomálie, kterou by bylo určitě potřeba řešit s lékařem. V průběhu dospívání, než se cyklus ustálí, jsou nepravidelnosti v menstruaci (jak v její délce, tak frekvenci) poměrně běžné. Některé ženy skutečně menstruují jen dva dny (ačkoli si troufám říci, že takových bude minimum, protože to je opravdu velmi krátká menstruace), zatímco jiným doznívá menstruace ještě za týden. Každopádně bych ti určitě doporučovala (stejně jako v předchozím dotazu) svěřit se mamince, která ti v této záležitosti zcela jistě poradí a také ti ji případně pomůže vyřešit.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, dobrý den. Jen jsem se chtěla zeptat, vím že bývá menstruace ze začátku nepravidelná, ale je v pořádku, že svoji 1. menstruaci jsem měla v prosinci 2016,2. asi v únoru 2017, a od té doby do dneška nic? Je mi 13., v březnu 14. a tak se ptám, jako ... nerada bych něco popoháněla a tak, jen se potřebuji ujistit, zda je to v pořádku.(mezi tím rozsahem jsem totiž docela dost zhubla a -teď jsem to zase přibrala, ale o tom jsem psala v jiném dotaze)

holka, 13 let, 10. ledna 2019

Ahoj,
oceňuji, že jsi vnímavá ke svému tělu a nebojíš se zeptat, když Tě něco zajímá. Píšeš, žes zatím měla menstruaci 2x a od té doby už uplynuly skoro dva roky. Také jsi mezi tím dost zhubla a zase přibrala. Nejspíš si nejsi jistá, jak těmto věcem rozumět a zda je vše v pořádku. Odpověď na tuto otázku může dát nejlépe Tvůj dětský lékař nebo gynekolog. Nepravidelnosti menstruace opravdu můžou být i s velkými rozestupy, zvláště v době, kdy se teprve začíná projevovat, než se ustálí. Obecná souvislost s váhou mě napadá ta, že pokud má člověk opravdu nezdravou podvýživu a podváhu, pak se zastaví přirozený vývoj a proces dospívání a může to i na nějaký čas zabránit menstruaci, tělo nefunguje jako u zdravého člověka s přiměřenou váhou. Nevím, zda u Tebe úbytek váhy byl spojený např. s nějakou nemocí nebo to mohlo mít další souvislosti, to by bylo lépe probrat s rodiči a Tvojí lékařkou, která Tě více zná a pravidelně kontroluje Tvůj zdravotní stav a vývoj.

Přejme Ti vše dobré,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Jak dlouho vydrží malý tampónek dlouho když budu mít hodně silnou menstruaci,(při běhu)????? Děkuji Bára

holka, 13 let, 9. ledna 2019

Ahoj,
když se nad svým dotazem zamyslíš, nejspíš sama přijdeš na to, že na něj nelze odpovědět. Síla menstruace je velmi individuální a subjektivní hodnota. To, co někdo považuje za hodně silnou menstruaci, může být pro druhou ženu pouze střední, protože každá žena má zkušenost právě jen se svou menstruací. Stejně tak je to i s intenzitou běhu. Zkrátka to musíš vyzkoušet a uvidíš, jak je to právě ve tvém případě.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, jsem pozvána na 15letou preventivní prohlídku, jenže bych zrovna v tu dobu měla mít menstruaci, jak to udělat? Je mi trapné tam jít se zakrvacenou vložkou

Holka 14 let, 8. ledna 2019

Ahoj,

myslím, že souběh prohlídky a menstruace by vadit nemusel. Je možné se na WC před prohlídkou "přebalit" a omýt, abys měla lepší pocit, vzít si s sebou do sáčku žínku či vlhký ubrousek. To, že máš menstruaci jenom svědčí o tom, že se správně vyvíjíš, že vše je v pořádku. Můžeš si o tom promluvit také s mámou nebo jinou starší kamarádkou, které věříš a zeptat se jich, jak podobné věci řešily ony. Pokud by Ti souběh termínů byl i tak trapný, můžeš zkusit, zda Ti dají jiný termín, jistě jej mají pro nemocné, nepřítomné apod.

Přejeme Ti pevné zdraví v novém roce.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj všichni. Vůbec neví, proč to sem vůbec píšu. Tohle asi není ani dotaz a ani nevím, jak by jste mi na to měli odpovídat. Asi potřebuju, aby mě někdo uklidnil a hlavně vyslechl.
Měla jsem hodně silnou 7. menstruac po třech měsících. Jindy byla celkem pravidelná. Zhruba po 5-6 týdnech. Super vložka (taková ta růžová, druhá velikost od Always) max na dvě hodiny když jsem byla v klidu. Když jsem si sedla na záchod nebo jen vstala, strašně moc to že mě teklo. Takhle to bylo 3. Den a ráno 4. Den to vypadalo stejně. Pořád jsem brečela a říkala to mamce.
Moje první trvala 14 dní a byla extrémně silná. A vypadalo to že neukončí a tak mi teta přinesla z práce (pracuje někde na gynekologii nebo tak) injekci na zastavení. Potom to byl konec a druhá přišla po 2 měsících asi a byla hodně silná ale ne nevím ale jako ta první. Potom byla vždy hodně silná. Teda mě to tak vždy připadalo, i teda teď. Teď ale byla ještě víc. Se mi zdá zdálo.
Tak se mamka ten 4. Den ráno ptala na tu injekci. Tentokrát ne ale nejdříve poslali na ultrazvuk. Minule mi to jen mamka píchla a nic. Řekli, že tam žádný problém není a dali mi injekci. Dali mi ale taky nějakou antikoncepci na srovnání. Měla bych to dostávat vždycky za 21 dní a mělo by to být slabší. Mě je teď ale hrozně. Je mi to tak jakože strašně líto. Trochu si myslím, že to nepotřebuju. Mě to teda přijde hodně silný a trpím u toho, ale nevím jestli jako tak, abych užívala antikoncepci. Treva to má někdo ještě horší a nepotřebuje jí ani. Jako teď se nedá nic dělat, ale bojím se, že jsem si tak jako zničila život. Co když mi ty prášky ublíží nebo něco takového.... Bojím se, jak to bude dál a já ani nevím. Mám strašný strach. Jsem kvůli tomu v depresích.
Nebudou se asi zlobit, když mi napíšte, že nevíte jak mi na tohle odpovědět.
Děkuji za váš čas
PS: první menstruaci jsem měla 11.12. 2017 a bude mi zhruba za měsíc 14

holka, 13 let, 7. ledna 2019

Ahoj,
moc mě mrzí, že musíš řešit takové nepříjemné problémy. Dokáži si představit, jak to pro tebe musí být stresující a vyčerpávající. Z tvého dopisu je vidět, že ke svému tělu přistupuješ velmi zodpovědně a hodně o věcech přemýšlíš. Můžu tě ale ujistit, že antikoncepcí si rozhodně život nezničíš a nemůže ti nijak ublížit. Hormonální antikoncepci užívají na celém světě miliony žen a mnohé například právě kvůli silné menstruaci, nebo problémech s pletí, s nimiž si často antikoncepce dokáže poradit. Pokud svému lékaři nedůvěřuješ a nejsi si jistá, že se rozhodl správně, můžeš poprosit maminku, aby tě objednala ještě k jinému lékaři, který ti k tomu sdělí svůj názor. Budeš tak znát stanovisko od dvou nezávislých odborníků a budeš klidnější. Nicméně pokud i on doporučí antikoncepci, rozhodně můžeš být klidná, protože antikoncepce je zcela bezpečná a naopak ti od tvého trápení může ulevit. Nemusíš se ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, mám problém, který jsem tady ještě nečetla. Dneska jsem dostala menses no a moje máma to neví, už to mám asi potřetí. Tu první jsem dostala minulej rok v únoru a tu druhou až na konci srpna. Přes podzim to bylo takový divný protože jsem byla hodně ve stresu, tak tím jsem to asi oddálila nebo co. Prostě to nedokážu říct mamce, chtěla jsem jí to říct už minule, ale to jsem to zrovna měla jenom dva dny a nestihla jsem to. Já se prostě bojim, je mi to trapný a bojim se, že bych musela jít na gyndu. Starší ségře už to vůbec nechci řikat. Já se fakt strašně bojim, já ani nvm, jak se používaj vložky a kdyby mi to začla vysvětlovat, tak mi to přijde strašně trapný. Dneska jsem to psala mojí nejlepší kamarádce která mi vždy pomůže, řekla mi, že jí to musim příště už fakt říct. Je mi to navíc blbý, že to nemám ani poprvý, ale už po třetí. Pokud bych to furt takhle tajila a řekla jí to třeba až za rok, přišel by na to třeba gynekolog nebo by to nějak vadilo? Předem ti moc děkuju a přeju krásnou zimu ❤❤

Teruška 13, 5 let, 5. ledna 2019

Ahoj,
hned na začátku tě mohu ubezpečit, že na tom, že máš menstruaci není nic trapného, nenormální, nebo nic, za co by ses měla stydět. Menstruace je úplně normální součástí ženského těla a tvoji rodiče samozřejmě ví, že v průběhu dospívání začneš menstruovat. Přirozeně neexistuje žádné nařízení nebo zákon, který by tě nutil, abys o své menstruaci mamince řekla, ale na druhou stranu se sama sebe zeptej, proč se toho tak bojíš. Styděla by ses jí například říci, že máš rýmu, nebo zvýšenou teplotu? Pravděpodobně ne. A s menstruací je to podobné; jde skutečně o zcela normální součást života. Navíc uvádíš, že si vlastně s menstruací nevíš příliš rady, nevíš, jak používat vložky a podobně. Maminka ti v tomto ohledu pomůže, předá ti své zkušenosti a pomůže ti zorientovat. A udělá to určitě moc ráda a bez jakýchkoli problémů.

Na gynekologii s nástupem menstruace chodit nemusíš (pokud nemáš žádné zdravotní problémy), ale postupem času určitě začneš chodit na preventivní prohlídky. Nejedná se o nic bolestivého a preventivní prohlídky mohou odhalit případné zdravotní problémy a ušetřit ti do budoucna mnohé trápení nebo komplikace.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, jak zajista poznám, že jsem to dostala?

holka, 12 let, 5. ledna 2019

Ahoj,
to je úplně jednoduché. Menstruaci poznáš velmi snadno a jasně podle krvácení, respektive krve, která se ti objeví na spodním prádle.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
asi poprvé v životě chci dostat menstruaci..Jde o to,že jsem nějak nejedla ,ale pak začali zdravotní problémy a mě došlo že musím jist. No a před měsícem se menstruace nedostavila. Dnes mám mít mesicky zase a porad nic. Existuje něco čím to mužů vyvolat?

holka, 14 let, 3. ledna 2019

Ahoj,
nevím, jestli už jsi měla před svými zdravotními problémy menstruaci pravidelnou, nebo zda se tvůj cyklus ještě neustálil. Nicméně pokud už jsi menstruovala pravidelně a po objevení zdravotních problémů menstruace vynechala, určitě je na místě, abys vyhledala lékařskou pomoc. Objednej se na gynekologii, kde tě odborník vyšetří a zjistí, v čem může být problém.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku zdravím, předem děkuji za odpověd mám takový dotaz asi před měsícem a kousek jsem dostala první menstruaci hned jsem si do mobilu stáhla aplikaci menstruační kalendář aby jsem byla připravená a mestruce mi po mecici přišla o pět dní později chtěla jsem se zeptat jestli to je normální. Ještě jeden dotaz přijde mi divné že přes den mám mestruce normálně a večer se to zastaví nebo zmírní a až kolem 5ti ráno to zase dostanu taky by mě zajímalo zda je lepší pusivat vložky či tampony menstruaci mám celkem silnou a intimky mi nestačí a ty vložky jsou jak pro slony a bojím se že bych tampon zavedla špatně a protrhla si panenskou blánu nebo jsem dostala takový ten šok jak potom umřeš. Vůbec se v tom nevyznám a s mamkou je mi se o tom bavit trapné. Děkuji přeji hezký, den&#55357;&#56842;

holka, 12 let, 2. ledna 2019

Ahoj,
předně bych ráda zdůraznila, že se vůbec nemusíš stydět bavit se o menstruaci se svou maminkou a ptát se jí na věci, které tě zajímají. Menstruace je zcela normální projev ženského těla a neexistuje důvod, proč by ses za ní měla stydět. Maminka ti zcela jistě ráda odpoví na cokoli, co tě bude zajímat.
Co se týká tvého dotazu ohledně malého zpoždění tvé druhé menstruace, ujišťuji tě, že se nemusíš ničeho obávat. Zpočátku je menstruační cyklus velmi často nepravidelný. Ostatně nepravidelnou menstruací čas od času trpí i velké množství dospělých žen. Výkyvy v intenzitě krvácení jsou také zcela normální. V noci obvykle bývá krvácení slabší už jen proto, že žena leží a nevyvíjí žádnou fyzickou aktivitu.
Ohledně toho, zda je lepší zvolit vložky nebo tampóny, záleží čistě na tvé osobní preferenci. Každé ženě vyhovuje něco jiného a je potřeba to vyzkoušet, abys zjistila, co bude lépe vyhovovat tobě. Nicméně intimky jsou primárně určeny pro konečné dny menstruace, kdy je krvácení už jen velmi slabé. Určitě nikoli pro plné menstruační krvácení.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj alíku moje mamka mi říkala jak dostanu první měsíčky tak půjdeme na gyndu je to nutný?Předem dík za odpověď :)

holka, 11 let, 1. ledna 2019

Ahoj,
návštěva gynekologie povinná není a nikdo tě k ní nemůže nutit. Na druhou stranu bych se velmi přimlouvala, abys maminku poslechla a absolvovala preventivní prohlídku. Na preventivní prohlídky by měla každá žena chodit pravidelně a rozhodně to není jen samoúčelné opatření. Preventivní prohlídka je rychlá a není nijak bolestivá, ale v rámci ní může lékař odhalit případné zdravotní problémy a ušetřit ti tak v budoucnu spoustu trápení a komplikací. Není to nic, čeho by ses měla bát a určitě to má svůj smysl.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, chci se zeptat jestli můžu používat menstruační kalíšek když mi je 13, našla jsem úplně ten nejmenší který je pro ženy se sníž. čípkem,nebo pro hodně mladé holky (já), je měkký a je tam napsané že je pro ženy které mají při použití tamponů problémy, což já mám, jakože prst se mi tam vleze, takže nevím vůbec jestli by byl pro mě kalíšek vhodný. A ještě se chci zeptat, jestli můžu jít na gynekologii sama (chci se poradit ohledně toho kalíšku), bez rodiče, je mi blbé tam jít s mamkou, natož s tátou.

holka, 13 let, 30. prosince 2018

Ahoj,
na používání menstruačního kalíšku v případě, že je dívka panna, se názory velmi liší i mezi odborníky. Zatímco někteří preferují vyčkat až do prvního pohlavního styku, jiní v tom nevidí problém. Naprosto zásadní je však bezpochyby fakt, jakou podobu má tvá panenská blána. Protože zatímco některé jsou pružné s poměrně velký otvorem (některé ženy se dokonce narodí zcela bez panenské blány), jiné mohou být „tužší“ a používání kalíšku by tudíž bylo nekomfortní, nebo úplně nemožné. Je možné, že tohle je i tvůj případ a právě odtud pramení tvé problémy s používáním tampónů, ale to samozřejmě není možné na dálku a online určit.
Co se týká tvé návštěvy gynekologie; samozřejmě chápu, že ti to může být před rodiči trapné. Určitě by ses ale mohla se svou maminkou domluvit, aby tě tam objednala a pak například počkala po dobu vyšetření v čekárně a s lékařem by mluvila pouze v případě, že by o to sám výslovně požádal.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol. Před 7 dny jsem měla dostat menstruaci, ale ještě jsem jí nedostala. Nevíte čím by to mělo být ? (s nikým jsem se nevyspala takže těhotenstvím to být nemůže)

holka, 13 let, 21. prosince 2018

Ahoj,
ve tvém věku je nepravidelná menstruace zcela normální a s jejími nepravidelnostmi se potýká i řada dospělých žen. Zpoždění menstruace může být způsobeno celou řadou faktorů. Vliv na ni má například stres, cestování, nemoci, ale i spousta dalších, které nemusí být na první pohled zřejmé.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku! Zase ti tu píšu, ale mám to tady ráda, vždy mi dobře poradíš:)
Trápí mě to, že já vždy když jdu na záchod, na malou stranu, tak se pak utřu a na toaletním papíře mám takové průhledný, trošku nažloutlý sliz. Menstruaci jsem ještě neměla, bojím se co to je, když se zeptám ségry, řekne mi že to je normální, že jsem v pubertě...ale já se bojím je ho tam totiž trochu víc jakože né moc ale tak středně...myslíš taky, že je normální, že ve svých letech nemám ještě menstruaci? no a myslíš si, že ten sliz, že se to může zahrnovat do dospívání?

holka, 14 let, 14. prosince 2018

Ahoj,
online se velmi těžko stanovuje diagnóza, ale obecně k dospívání patří zvýšené množství výtoku a většinou platí, že pokud není výtok doprovázen svěděním, štípáním, pálením či výrazným zápachem, není potřeba se obávat. Co se týká absence menstruace, většinou se uvádí, že není potřeba ji řešit až do šestnácti let (někteří lékaři dokonce zastávají názor, že až do sedmnácti let). Ve čtrnácti letech máš tedy opravdu ještě čas a nemusíš se obávat, že by bylo něco špatně.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj.....Jelikož mám menses už od 10 let,tak mě to silně přestává bavit.Proto bych chtěla položit dotaz na toto téma.Je nějakej způsob jak se zbavit mensesu a zároveň nepřijít o plodnost?Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 3. prosince 2018

Ahoj,

odpověď je velmi jednoduchá. Není. Neexistuje jiná možnost, než měsíc co měsíc menstruovat celý plodný věk ženy. Myslím, že Ti rozumím a máš asi docela pravdu v tom, že menstruace je v podstatě obtěžující zážitek, který hodně štve a nebaví spoustu žen. Pro některé ženy je i bolestivý a přináší rozhodně víc nepříjemností nežli naopak. Menstruace je prostě součástí cyklu dozrávání a uvolňování vajíček z vaječníků, a pokud nedojde k oplodnění, proběhne uvolnění v podobě menstruace. Teoreticky hormonální antikoncepce dokáže příchod menstruace oddálit, ale nikoliv se zbavit menses úplně. Především bychom Ti ale užívání hormonální antikoncepce (už vzhledem k tvému věku) opravdu nedoporučovali. Tvé tělo se vyvíjí a zatěžovat je nepřirozenými hladinami hormonů je jednoduše hazard se zdravím (a to i v době dospělosti). Menses je jednoduše dobré brát jako, řekněme, daň za plodnost, za dítě či děti, které v určitém věku touží mít každá žena. A plození nebo množení je jedinou možností, jak dál udržet lidský rod, či v menším měřítku, další pokolení naší rodiny.

Přejeme Ti příjemný, pohodový adventní čas.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj,
asi před rokem mi zjistili, že mám nízký tlak (nebylo to pro mě žádné překvapení, už delší dobu se mi při rychlejších pohybech motala hlava zatmělo se mi před očima, měla jsem studený pot na čele atd...) Ale včera jsem dostala menstruaci a když jsem šla do sprchy, tak se mi hrozně zamotala hlava a já jsem si musela sednou. Pak jsem jeno cítila, jak i hoří čela, bolí mě v podbřísku a chtělo se mi zvracet. Jak tou předejít?

holka, 13 let, 2. prosince 2018

Ahoj,

obávám se, že Ti těžko takhle na dálku poradíme, jak předejít obtížím, které jsi měla. Podstatné je to, zda závratě, bolesti, nausea (pocit na zvracení), souvisely opravdu s menstruací nebo nikoliv. To znamená, že usoudit na to, jak to bylo, lze jenom vyšetřením v dané chvíli - změřením tlaku krve, teploty, prohmatáním břicha atd. Teprve, když lékař vyloučí jiné příčiny vyšetřením nevolnosti, může usoudit, že potíže byly způsobeny opravdu jenom menstruací. Nepíšeš, jaké potíže při menses míváš jindy. Jsou dívky či mladé ženy, které mají, zejména v premenstruu a v první den až dva menstruace větší potíže natolik, až musí třeba i ulehnout. Někdy se v rodině tento vzorec opakuje (matka, dcera). Těžko říct takto na dálku, zda k nim patříš i Ty, na základě jednoho pozorování se nedá usuzovat. Je na místě se rozhodnout jestli by se o tom neměli dozvědět Tvoji rodiče, jsou totiž odpovědní za Tvé zdraví.

Každopádně přejeme prožití Adventu ve zdraví.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj aliku chtěla bych poradit jestli je nějaký lék po kterém nepřijde menstruace ,potřebovala bych to vědět mi totiž pojedeme že školou na týden do bazenu a já to mám dostat,a ty léky nesmějí být na předpis lékaře.Předem děkuji

holka, 13 let, 30. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel žádné takové léky neexistují. Do jisté míry je možné menstruaci posouvat s pomocí hormonální antikoncepce. Nicméně ta je jednak na předpis a jednak si na její předepsání budeš muset ještě pár let počkat. Pokud chtějí jít menstruující ženy do bazénu, většinou to řeší s pomocí menstruačních tampónů. Je však potřeba uvědomit si, že během menstruace je nutné mnohem více dbát na hygienu.
Měj se hezky!
Bára