Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Menstruace a výtok

Ahojky, měla bych dotaz:)
Pred pul rokem jsem mela poprve hnedy vytok (7 dní) pak ale byl ten půl rok klid a pred mesicem jsem dostala prvni menstruaci trvala presne 7 dní:) Konkretne jsem prvni menstruaci dostala 15 cervna, ocekavala jsem ji tedy i tento mesic ale nepřišla. 21. jsem ale dostala hnedy vytok i s takovym jak kdyby „slizem“ byli to proste „provazky“ slizu ktere jsem mela tedy i pred tim pul rokem hnedy vytok trval ale jen 2 dny (omlouvam se za popis ale snazim se to co nejlepe popsat.) nevite co by to mohlo znamenat??
Za par dni jedu na dovolenou a doufam ze to zrovna nedostanu... neznate nejake „triky“ jak bych mohla menstruaci posunout o týden?

Děkuji moc za odpoveď

holka 14 let za par dni 15, 24. července 2018

Ahoj,
zpočátku je zcela normální, že je menstruace nepravidelná a potřebuje nějaký čas k tomu, aby se cyklus ustálil a zpravidelnil. Chápu, že menstruace na dovolené je velmi nepříjemná, ale její posunutí lze udělat pouze s pomocí hormonální antikoncepce (pokud samozřejmě vyloučíme lékařské praktiky). Držím palce, aby se další menstruace dostavila až po dovolené.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
Dnes jsem mněla první výtok ale jen jednou za tento den . Kdy se zase vrátí? nebo jak často se dostává výtok?

holka, 12 let, 21. července 2018

Ahoj,
frekvence výtoků se v průběhu dospívání zintenzivňuje a je možné, že klidně budeš mít výtok každý den. U každého je to však individuální, takže bohužel není možné na obecné rovině odpovědět.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, mám problém... při Ms mi strašně zapáchá vložka.Jsem čistotná ,myju se i dvakrát za den.Menim ji každou hodinu ale i po půl hodině začne strašně moc zapáchat.Potrebuji poradit co mám dělat...skusila jsem už hodně značek (Always,Siempre,Pamela,Kotex...) Ale je to pořád, myslím že to musí cítit někdo když kolem něho projdu . Prosím radu co nejrychleji

holka, 15 let, 20. července 2018

Ahoj,
nedokáži na dálku posoudit, čím by mohl být tvůj problém způsobem. Rozkládající se menstruační krev skutečně zapáchá, ale pokud dodržuješ pečlivě hygienu a měníš si vložku tak často, mělo by to být v pořádku. V první řadě by bylo proto dobré navštívit svého gynekologa, který ti provede preventivní prohlídku a zjistí, zda je všechno v pořádku. Můžeš také vyzkoušet tampóny, u kterých je obvykle problém se zápachem menší. Každopádně je určitě potřeba zjistit, zda je z tebe zdravotně všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, dostala jsem menstruaci a nevím jak to mamce říct chci jí to moc říct v mamce mám oporu vždycky mi vše vysvětlý ale je mi to trapné, ona se se mnou vždy pokouší bavit o těhle věcech ale mě je to trapné a vždycky odvětím mami !!!!!! Já vím a odejdu, tohle jí vážně moc chci říct ale nevím jak prosím poraďte mi.

holka, 13 let, 20. července 2018

Ahoj,
na menstruaci není vůbec nic ostudného nebo špatného a neexistuje důvod, proč by ses měla stydět probrat to s maminkou. Zejména, když si rozumíte a sama projevuje snahu s tebou podobná témata probírat. Zkrátka se jí zeptej, jestli by na tebe měla čas a mohla si s tebou popovídat na téma menstruace. Jsem si jistá, že ti dokáže odpovědět na všechny tvé dotazy a bude ti oporou.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Co pomáhá na bolest podbřišku při menstruaci ? zkoušela jsem si to hledat ale nic z toho nepomáhá vážně se to nedá vydržet prosím pomoc.

holka, 13 let, 20. července 2018

Ahoj,
v první řadě by určitě bylo dobré, abys se svými problémy navštívila gynekologa, který tě vyšetří a zjistí, zda je všechno v pořádku. Respektive jestli silné menstruační bolesti nejsou projevem nějakého zdravotního problému. Stejně tak s ním můžeš zkonzultovat možnosti úlevy, případně užívání nějakých léků. Co se týká „babských rad“ ohledně úlevy od menstruačních bolestí, zřejmě tě moc nepotěším, protože každé ženě vyhovuje a zabírá něco jiného. Zatímco některým ženám dělá dobře suché teplo, jiné preferují teplou sprchu. Některým ženám zabírají dobře bylinkové čaje (například z kontryhelu) a ještě jiným neúčinkuje žádná z těchto metod. Navíc menstruační cyklus, respektive jeho průběh, se v průběhu času mění a existují ženy, které se menstruačních bolestí zbavily třeba až po prvním porodu. Určitě však svůj problém prober se svým gynekologem.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, před pár týdny jsem sem psala že jsem měla měsíčky před půlrokem a pak už nic a teď už je mám po druhý, tak bych se chtěla zeptat jestli můžu cvičit gymnastiku s vložkou, tampon jsem sice zkoušela ale je mi to nepříjemné a jelikož máme gymnastické tréninky i vlétě tak mi to dělá problém.

holka, 13 let, 18. července 2018

Ahoj,
samozřejmě, že můžeš cvičit s vložkou, pokud ti vyhovuje víc než tampón. Časem můžeš jeho aplikaci vyzkoušet znovu - nepříjemné pocity při používání tampónu jsou většinou způsobeny jeho nesprávným zavedením. Pokud je tampón zaveden správně, neměla bys jej vůbec cítit. Nicméně třeba budeš celoživotně preferovat skutečně menstruační vložky a není na tom nic špatného. Jestliže ti vyhovují a nevadí ti při cvičení, není v tom nejmenší problém.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Mám takový problém .. Je mi 13 a první mensturaci jsem dostala minulý rok v lednu poprvé a od té doby do března letošního roku jsem to měla pravidelné vždy kolem 1.jsem to dostala ale v dubnu mi vynechala jen asi 3 dny jsem jen trošku špinila, v květnu jsem to dostala až 5. a v červnu dokonce až 15... Teď už mám nějaké zpoždění a už tři dny mi píchá v podbřišku ale pořád nic. Nevíte čím by to mohlo být? Už jsem si myslím jestli mi MS opět nevynechá a nboe jí nedostanu na táboře na který jedu 22. ...

holka, 13 let, 17. července 2018

Ahoj,
menstruační cyklus probíhá u každé ženy jinak. Zatímco některé ženy jej mají tak pravidelný, že by si podle menstruace s nadsázkou mohly řídit hodinky, jiným se délka cyklu mění o několik dní. Je možné, že je to právě tvůj případ. Stejně tak je ale možné, že nepravidelnost cyklu se ještě ustálí s postupujícím věkem. Zatím jsi uprostřed dospívání a menstruační cyklus máš jen krátce a určité nepravidelnosti s touto skutečností mohou souviset.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, právě jsem dostala druhou menstruaci, ale krev je hnědá! Minule byla červená. Co by to mohlo být?

holka, 13 let, 14. července 2018

Ahoj,
nahnědlý odstín mívá většinou krev na konci menstruace a obvykle to není důvod ke znepokojení. Nicméně nikdo nedokáže určit diagnózu na dálku po internetu. Pokud tedy máš jakékoli zdravotní problémy, nebo podezření, že něco není v pořádku, objednej se určitě k lékaři.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Aliku a tyme, zajímá mě zda když jsem začala užívat antikoncepci před 4 dny což znamená 18.7
A mam dostat menstruaci 22.7 tak jestli i když uživam antikoncepci tak dostanu menstruaci toho 22.7. nebo se mi posune???? S přáním krásného večera a čekáním na odpověď Terezka

Dobrý den,
první měsíc užívání antikoncepce může probíhat jinak než ty další, je možné, že se krvácení nebo špinění objeví. Nicméně další měsíce už by pak měly probihat tak, že krvácení přijde až v moment, kdy antiloncepci na několik dní přestanete používat (podle pokynů lékaře). Tělo v důsledků užívání hormonů neprochází přirozeným cyklem, a tak se krvácení vyvolá vždy uměle v momentě vysazení prášků na týden.
Jakékoli otázky Vám zodpoví Váš gynekolog.

Přejeme hezké léto.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj. Chci se s vámi podělit o tom, co se mi stalo na dovolené. Vždy jsem měla pravidelnou menstruaci. Vždycky. A měla jsem ji dostat o deset dní dříve než teď. Teď jsem na dovolené hned první den a co se nestalo? Já tomu nerozumím. Proč když běžně dostávám menstruaci pravidelně, najednou teď když jedu na dovolenou tak nemůže přijít v ten den, kdy měla být ale prostě teď, když si chci užívat moře a dovolené. Hlavně že jsem si sbalila vybavení na potápění a nafukovací lehátka, nafukovací meloun a spoustu dalších kravin. A ano, mám sebou tampony ale neumím si je zavést, takže asi budu pozbytek dovolené sedět u břehu a čumět do vody a na ostatní jak si užívají vody. Tak se chci ještě na závěr zeptat, jestli když budu v posledních dnech špinit, se můžu aspoň na chvilku vykoupat v moři.

holka, 14 let, 15. července 2018

Ahoj,
je mi líto, že máš pocit, že Ti to zkazilo dovolenou. Zkus se zaměřit na to, co dělat můžeš a užít si tak zbytek věcí, které menstruace nezasáhne.
Co se tamponů týče, na internetu najdeš návody nebo i nějaká blízká žena by Ti mohla popsat, co dělat. Zkus se uvolnit a zkusit si tampon zavést. První pokusy můžou být rozpačité, ale opravdu jde jen o cvik.
Myslím, že ke konci menstruace by mělo být v pohodě se vykoupat. Moře je díky soli čistší než třeba rybníky.

Přejeme i tak hezké dny.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj.
Už delší dobu menstruuji. (Asi treti tyden),občas silně a občas vůbec. Je mi 14 a menstruaci mám od 12.Na gynekologii jsem nebyla a ani tam zatim nechci jít. Prosím , napiš mi, co si o tom myslíš. Budu ti vděčná. (MŮŽE TO BÝT TI , ZE JSEM V POSLEDNÍ DOBE ZKOUŠELA MASTURBOVAT. DĚKUJI

Holea, 14, 12. července 2018

Ahoj,
především musím zdůraznit, že menstruace a masturbace spolu absolutně nijak nesouvisí. Pokud tomu ale dobře rozumím a krvácíš už třetí týden, je rozhodně nutné, abys navštívila gynekologii, protože takto dlouhé krvácení rozhodně normální není. Je potřeba, aby tě vyšetřil lékař, zjistil příčinu a navrhl adekvátní léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj aliku! Je mi 12 let a vazit 43kg.
Mesicky jeste nemam, chlupy mi rostou jen tam dole, prsa uz celkem mam a vytok uz mam asi cca tři roky. Je normalni ze mi nerostou chlupy v podpaží? Bojim se ze nedostanu mesicky, jednou jsem mela i spineni ale to bylo asi pred dvema mesici.... je to normalni?

holka, 12 let, 11. července 2018

Ahoj,
mohu tě ujistit, že je to zcela normální. U každého nastupuje dospívání jindy a prožívá ho trochu jinak. Rozhodně se nemusíš bát, že bys nedostala menstruaci nikdy. Vzhledem k tvému věku máš ještě spoustu času na to, aby menstruace dorazila a nemusíš to teď řešit. Stejně tak nemusíš řešit ani to, že ti zatím neroste ochlupení v podpaží. Ber to jako výhodu, že se zatím nemusíš holit.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj všichni co tu jste.Na začátek-Nejsem si jistá, zda to patří do strachu nebo moje tělo holky. Kdyby to tu bylo špatně, tak se omlouvám.

6.7.2008 jsem po 1 dostala menstruaci. A mamka říká, že pokud budu mít problémy...musím jít na gynekologii, jenže je tam chlap. Já se stydím v našem městě doktorka je, jenže je prý na prd. Říkám mamce, že chlapa nechci, a že mi to je nepříjemné.. Mamka si mele svou.Na gyndu se chystám kolem 17 bez komplikací, určitě mi budou chtít cpát antikoncepci, já ji nechci(pak se budu ve 30 klepat, že nemohu otěhotnět).Navíc mi mluví do toho jestli mám mít vložky nebo tampony. Já chci 2 možnost skusit, protože s vložkou mám krev všude a navíc se nemohu koupat.
Děkuji za Vaši odpověď

holka, 11 let, 8. července 2018

Zdravíme z Modré linky,

děkujeme za dotaz. Říkám si, že máš možná chybu v datu, že jsi menstruaci dostala letos. Pokud to tak je, tak nejdříve blahopřejeme k této události, kdy se z dívky stává žena.

Řešíš situaci, která bude v budoucnu - návštěvu gynekologa. Za šest let je docela dlouhá doba, lékaři mohou být u Vás jiní. I kdyby nebyli, můžeš si sama určit, co a jak chceš - že nechceš antikoncepci, chceš užívat tampony apod. Můžeš to vzít jako tréning v umění říci si, co chceš a co ne. Pokud by Ti muž opravdu vadil, můžeš jít do úplně jiné gynekologické ordinace, třeba v jiném městě.

Chci ocenit, že všechno promýšlíš a přistupuješ ke svému zdraví odpovědně.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj bojím se že nedostanu menstruaci mám výtok rostou mi prsa chloupky dole mám i v podpaždí ale stále nic bojím se že jí nedostanu
Jen pro info+Je mi 11 let meřím 156 cm a vážím 44 kg

Ahoj,
v jedenácti letech je skutečně velmi předčasné obávat se, že nedostaneš menstruaci. Na její nástup máš ještě klidně pět let čas a není potřeba se tím stresovat. Jsem si jistá, že se menstruace dostaví.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku :) mám takový problém nedávno jsem dostala svou první menstruaci :/ a krvacim jenom přes den a v noci skoro nic je to normální ? :O a dá se nějak menes přivolat drive protoze kdyz ji mam dostat budeme na dovolene tak jestli bych si to nemohla odbyt neak drive dekuji za odpoved......

holka, 13 let, 4. července 2018

Ahoj,
zpočátku je menstruační krvácení nepravidelné a menstruační cyklus potřebuje čas na to, aby se ustálil. Navíc některé ženy skutečně krvácejí víc ve dne než v noci, kdy jsou v klidu a leží. Menstruační cyklus, respektive posunutí menstruačního krvácení, lze ovlivnit pomocí hormonální antikoncepce. Bohužel vzhledem k tvému věku tato metoda nepřipadá v úvahu, takže se obávám, že se budeš muset smířit s faktem, že možná budeš menstruovat na dovolené.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj.. Mám už druhou menstruaci.. Ta první vůbec nebolela a ta druhá taky ne.. Bojím se že nebudu moct mít děti.. A nebo že mám nějaký problém ��

Holka 11 let, 27. června 2018

Ahoj,
ne všechny dívky mívají bolestivou menstruaci, neznamená to, že je něco špatně, může to být naopak výhoda. Může se to také časem změnit, jak pravidelnost, tak průběh, to bývá u mladých dívek běžné. Pokud bys měla pocit, že s Tebou není něco v pořádku, můžeš začít navštěvovat gynekoložku.

Přejeme hezké prázdniny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol,
mám malý problém. Moji rodiče jsou rozvedení a já mám být u taťky 3 týdny a zrovna to mám dostat, ale on to neví, že mám měsíčky. A já se chci zeptat, jestli to mám říct taťkové manželce (tetě) nebo si to mám nechat pro sebe. Já to nechci říkat zrovna před taťkou, protože by to bylo divný, ale já se to prostě bojím říct. Poradíš mi prosím, co mám dělat? Děkuji za odpověď.

Nelli, 12 let, 3. července 2018

Ahoj,
chápu, že se nechceš svěřit tatínkovi. Určitě se svěř jeho nové partnerce. Pokud jí říkáš teto, tak s ní jistě vycházíš. Určitě bude lepší, když bude o tvé menstruaci vědět.

Menstruace a výtok

Ahoj, výtok mám už něco přes rok a měla jsem jednou i špinění, taky už mi rostou chlupy a docela i prsa ale menstruaci pořád nemám, mohla by menstruace přijít až později ?

holka, 13 let, 1. července 2018

Ahoj,
tvé dospívání je teprve na začátku a na nástup první menstruace máš spoustu času, takže se rozhodně nemusíš znepokojovat tím, že zatím nedorazila. U každého je věk, kdy začne menstruovat, jiný a neexistuje nic jako ideální věk pro první menstruaci. Buď trpělivá a jistě se brzy dočkáš.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, dostala jsem jenom jednu menstruaci a už je to půl roku a pořád nic, proč

holka, 13 let, 26. června 2018

Ahoj,
jsi teprve na začátku dospívání a zpočátku nemusí být menstruace vůbec pravidelná. Menstruační cyklus potřebuje čas, aby se ustálil a zpravidelnil. Buď trpělivá, postupem času bude tvá menstruace určitě pravidelná.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku
Mám jeden dotaz. Je už mi 17 a pořád jsem neměla menstruaci. Za 14 dní jdu na gynekologii a mám trochu obavy. Mohla bych se zeptat, co mě tam čeká? Dostanu nějaké tabletky? Také jsem slyšela, že vám píchnou injekci. Je to pravda? Děkuji předem za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

holka, 17 let, 23. června 2018

Ahoj,
bohužel nedokáži na tvůj dotaz odpovědět, protože je velmi těžké, respektive nemožné, na dálku posoudit, v čem je problém a tedy jaké bude řešení. Lékař tě určitě prohlédne. Zejména pokud je to tvá první návštěva gynekologie, udělá ti určitě preventivní prohlídku. Posoudí, v čem je problém a podle toho navrhnu řešení. S injekcí na vyvolávání menstruace nemám žádnou zkušenost. U žen z mého okolí se aplikovala tehdy, pokud bylo potřeba vyvolat menstruaci poté, co už žena několik let menstruovala. Skutečně nedokáži posoudit, zda ti ji lékař může předepsat už při první menstruaci. Určitě se ale nemusíš obávat a gynekolog tvůj problém vyřeší.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára