Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku (a všichni ostatní) mám takový menší problém. Sice menstruaci ještě nemám a asi ještě dlouho mít nebudu, ale bojím se že až na to dojde a budu si muset vzít tampon, tak mě to bude bolet (já vím možná trochu pitomé), ale fakt mi to nasadilo brouka do hlavy. Předem děkuji za odpověď a objasnění

  Holka, 11 let, 26. ledna

  Ahoj,

  věřím, že se Ti honí hlavou, co se bude dít, až budeš mít menstruaci a že máš strach, jestli to nebude bolet, až budeš budeš používat tampóny. Je úplně normální a přirozené, že nad tím přemýšlíš. Myslím si, že spousta holek Tvého věku to má podobně. Možná to bude chtít na začátku trochu cviku, než zjistíš, jak tampón zavést a jaká velikost je pro Tebe nejlepší. Každopádně, pokud je tampón správně zavedený, nebolí to, když ho máš uvnitř. Mnoho žen ho ani vůbec necítí. U používání tampónů je důležitá hygiena - tedy mýt si ruce před použitím tampónu i potom. Kromě tampónů můžeš používat taky klasické vložky. Můžeš se zkusit obrátit na ženy, které máš kolem sebe - třeba mamku, tetu anebo někoho dalšího z rodiny, a doptat se jich na to, co Tě kolem menstruace zajímá, mohou Ti předat svoje zkušenosti.

  Měj se hezky,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Zdravím
  Chtěla jsem se nějak zeptat. Uz parkrát jsem se snažila zavádět si tampón. Jenže mi to opravdu nešlo, i kdyz jsem byla uvolněná a v klidu. Hrozně mě to bolí. Snažila jsem se změnit "směr" zavaděni. Nemate nějaky typ? Nebo něco? Děkuji

  holka, 26. ledna

  Ahoj,
  zavádění menstruačních tampónů vyžaduje určitý cvik a pocit nepohodlí je poměrně častý u dívek a žen, které s jejich používáním teprve začínají. Jak správně píšeš, je potřeba uvolnit se a někdy je potřeba vyzkoušet různé úhly zavádění, než najdeš ten, který ti vyhovuje a respektuje tvoji anatomii. Dej tomu čas a experimentuj s různými velikostmi (zpočátku se doporučuje používání spíše menších velikostí) tampónů i různými úhly zavádění. Věřím tomu, že časem v tom získáš zručnost a zavádění tampónů se pro tebe stane automatickou rutinou bez toho, aniž bys přitom pociťovala jakékoli nepohodlí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Takže... Od dnešního rána mám lepkavý a průhledný výtok. Nezapáchá. Menstruaci jsem ještě neměla, asi 3 měsíce mám hodně citlivá prsa. Bojím se, že na mě jde menstruace, je to možné? Bojím se, že to dostanu ve škole, ale nejsem si jistá, jestli by to mohly být znaky menstruace.

  holka, 12 let, 26. ledna

  Ahoj,
  obávám se, že nikdo na světě ti nedokáže říci, kdy přesně dostaneš první menstruaci. Je možné, že se jedná o příznaky blížící se menstruace, ale stejně tak je možné, že jde „jen“ o symptomy dospívání. To je charakteristické právě citlivými prsy i intenzivnějším výskytem výtoků. Pokud se bojíš, že bys začala krvácet ve škole, zkrátka si do aktovky přibal pro jistotu jednu menstruační vložku, kterou bys v akutním případě mohla použít.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dobry den, chtěla jsem si poprvé zavést tampon, o anatomii přehled mám, tak jsem si řekla že to nebude problém. Pockala jsem až to dostanu a zkoušela jsem to podle návodu, sice jsem ho tam dala ale jen na pár milimetrů, vůbec to tam nešlo dát, prostě jako kdyby tam byla zeď nebo já nevím.... A tak jsem to zkoušela za den asi 6x a potom jsem to vzdala, a ještě k tomu mě to místo kam jsem se to pokoušela dát mě celý den pálilo, bolelo.... A měla jsem nejmenší velikost, také jsem u toho měla zrcátko. Já vím, je to osobní, ale už fakt nevím co s tím.... Předem děkuji za odpověď.

  Anonymní, 14 let, 19. ledna

  Ahoj,

  úplně chápu, že Tě rozhodilo, když se tampón opakovaně nedařilo zavést. Je pravda, že někdy to chce trochu cviku, než člověk najde správný úhel, jak tampón bez odporu zasunout. Určitě bys ale neměla jít přes bolest - jen jemně zkoušet nasměrovat tampón správným směrem, který si můžeš předtím nahmatat prstem. Můžeš to ještě zkusit, a kdyby to nešlo nebo bolelo, doporučila bych Ti zajít s mamkou k lékaři - gynekoložce/gynekologovi, který by Ti s tím poradil a zjistil, kde byl problém. Určitě není třeba se za to nijak stydět, z praxe vím, že spousta dívek ve Tvém věku řeší něco podobného.

  Držím palce,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj všichni, můj dotaz je ohledně výtoku.
  Neptám se jestli přijde menstruace
  Brzo, ale má otázka zní, mám výtok od září
  Cca od začátku školního roku. Může být
  výtok i ze stresu? (Jako že školy) Samozřejmě
  Nezapacha atd... Moc děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 15. ledna

  Ahoj,
  to je poměrně zapeklitá otázka. Nikdy jsem neslyšela o tom, že by výtok jako takový mohl být způsoben stresem. Na druhou stranu některé výtoky mohou být spojeny s kvasinkovou infekcí a kvasinková infekce zase může být spojena se sníženou imunitou, na níž se může podepsat i stres. Takže v některých případech lze odpovědět: ano, může to mít souvislost. Nicméně výtok spojený s kvasinkovou infekcí obvykle svědí, pálí a zapáchá, takže pokud nic z toho neřešíš, velmi pravděpodobně se jedná o zcela normální výtok spojený s dospíváním. Ale znovu musím upozornit, že na dálku a online nestanovuje diagnózu ani gynekolog, což nikdo z nás v poradně není.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj,chtěla bych se zeptat co je ovulace?
  Kdy nastává? Jaké jsou její příznaky?
  A jestli ji mohu mít i já když asi už 5měsíců mám menstruaci.
  A pak ještě jestli nevíte co známe když mám na kalhotkách teď poslední 3dny hoodně hustý,zdrclý,průhledný hlen(sliz) nijak nesvědí ani nepalí.(jestli to nemůže být třeba důsledek té ovulace)
  Děkuji za odpovědi předem..

  holka, 13 let, 9. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o své tělo a o to, jak funguje. Ve stručnosti je ovulace nejplodnější část menstruačního cyklu a nastává přibližně v jeho polovině. Většinou ji provází právě výtok, který se může lišit oproti jiným dnům. Pokud nesvědí, nepálí, není zabarvený či výrazně nezapáchá, neměl by znamenat žádný problém. Je v pořádku v takovém období pro větší komfort použít např. intimku. V období ovulace také žena může mít citlivější prsa, cítit se více unaveně, může se jí přechodně zhoršit pleť. Pokud už jsi začala menstruovat, je to znak toho, že už u Tebe probíhá menstruační cyklus, tedy také ovulace.

  Přejeme Ti hezké zimní dny
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj! Mám dotaz ohledně menstruace.
  Je mi 12 a cca rok už mám výtok (v poslední době je ho hodně, je nahnedlý a jakoby hrudkovitý, trochu zapáchá, ale ne nějak hnilobně nebo tak), chlupy mi rostou i mezi nohama i v podpaží, prsa mi taky rostou a mám je citlivá, objevuje se mj akné a teď v tomhle týdnu se mi na spodním prádle objevila červená skvrna s kousky srazene krve. Chtěla bych se zeptat, myslíte, že to brzo dostanu? Předem děkuju

  holka, 12 let, 11. ledna

  Ahoj,
  ačkoli nástup menstruace je velmi individuální a většinou nelze s jistotou určit, kdy k němu dojde, dovoluji si odhadnout, že v tvém případě je to skutečně „na spadnutí.“ Příznaky, které popisuješ, napovídají, že je tvé tělo uprostřed dospívání a velmi pravděpodobně se připravuje na zahájení menstruace.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dobrý den,potřebovala bych od vás trochu intimnější radu.Děkuji předem za přečtení a popřípadně odpověd’. Můj problém spočívá v tom,že již dvanáctým dnem menstruuji. Z toho jsem asi za 7 dní myslela,že už to končí,protože už jsem jen špinila,ale včera se mi to zase rozjelo a přidaly se k tomu bolesti (ne nějaké silné,jen takové,které vždy mou ms doprovázejí.)První menstruaci jsem měla tak před rokem a půl proto ji mám dost nepravidelnou a občas třeba i dvakrát do měsíce,což beru,že je normalní. Právě vás se chci zeptat,jestli je normální i to,že už mi menstruace ‘končila’ a znovu se rozjela? A popřípadně bych se chtěla zeptat jestli nemáte nějaké rady ohledně třeba vitamínů nebo potravin,které by mi mohly menstruaci srovnat,abych ji měla pravidelnou? Antikoncepci nechci. Tak předem Vám mockrát děkuji za odpověd’.

  holka 14, 8. ledna


  Ahoj,

  je moc prima, že když si s něčím nevíš sama rady, umíš se ozvat a zeptat. Nepíšeš, zda jsi svou menstruaci probírala s mamkou, to bývá taková první rada po ruce, protože mamky mají s menstruací bohaté zkušenosti.

  To, že máš menstruaci tak, jak popisuješ, by měl určitě vyšetřit lékař a stanovit příčinu. Doporučujeme Ti zajít s mámou ke gynekologovi, čím dřív, tím lépe, abys předešla případným obtížím.

  Odmítáš antikoncepci, tomu rozumím. Nasazené hormony totiž převezmou " velení" a Tvůj cyklus ztratí svou přirozenost. Přesto je možné, že Ti gynekolog antikoncepci předepíše na úpravu menstruace. Pokud bys ji mohla brát jen kratší dobu, nemuselo by to mít pro Tebe nežádoucí účinky.

  Co se týká vitaminů, nic nepokazíš řadou B komplexu, který zvyšuje imunitu, ale nejlépe nebrat dražé, ale vitaminy v potravinách, zelenině a ovoci, tak se mnohem lépe vstřebají. Když dost krvácíš, je pro Tebe také důležitý příjem železa ve stravě, na internetu si najdeš potraviny, které železo obsahují. Je to především maso, játra, listová zeleň jako špenát, brokolice, tofu, ořechy. Pokud bys měla bolesti, doporučuje se čaj z kontryhele, to Ti poradí v lékárně.

  Přejeme Ti zdravý cyklus.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj!!!
  Mé kamarádce zakázali být na Alíkovy. Snad nevadí že se zeptám za ní...
  Je normální že jí berou křeče a kručí jí v břiše???
  Chce aby se to bylo zařazeno do menstruace a výtoků.
  Děkujeme za odpověď.

  holka, 11 let, 7. ledna

  Ahoj,
  je mi líto, ale kamarádčin dotaz je úplně špatně položený a nelze na něj pro to odpovědět. O jaké křeče se jedná? Čeho se týkají? Kdy se objevují? Pokud jí berou křeče do břicha poté, co například spořádá kilo čočky a zapije to litrem mléka, je to úplně normální. Jestliže trpí například křečemi v podbřišku dlouhodobě a bez zjevné příčiny, v pořádku to není. Kručení v břiše se, předpokládám, objevuje, když má hlad a stejně tak předpokládám, že si snad nemůže myslet, že by to byl projev choroby.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj, včera jsem měla mít menstruaci. A nebo spíš podle mého kalendáře. Bojím se že je něco špatně, protože jí stále nemám. A už nosím vložky že bych jí dostala. Už to má být podruhé co jí mám. Je něco špatně?
  PS. Dneska mám narozeniny, ale to vás nejspíš nezajímá.

  holka, 11 let, 6. ledna

  Ahoj,
  obávám se, že to co píšeš, úplně nekoresponduje s tvými předchozími dotazy. 30. listopadu jsi psala, že jsi menstruovat ještě nezačala, ale máš tušení, že brzy začneš a 6. ledna už máš mít druhou menstruaci? Je mi líto, ale tyto údaje časově nesedí, takže by bylo dobré, aby ses rozmyslela, jak to vlastně je.
  A mimochodem; i kdyby byla pravda, co píšeš, jednodenní zpoždění menstruace vůbec nic neznamená. Navíc menstruační cyklus je zpočátku velmi nepravidelný a obvykle potřebuje nějaký čas, aby se usadil. Nicméně, jak jsem napsala, tvé dotazy spolu nekorespondují a nevzbuzují úplně důvěru.
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jaký je rozdíl mezi intimkou a slipovou vložkou?

  holka, 10 let, 6. ledna

  Ahoj,
  to je opravdu záludná otázka a ačkoli jsem hledáním odpovědi strávila spoustu času, obávám se, že na ni neexistuje jednoznačná odpověď. Výrobci vesměs uvádí u intimních vložek i slipových, že jsou určeny pro velmi slabé krvácení, respektive spíše špinění na začátku a na konci menstruace, a že jsou ideální pro ženy, které trpí silnými výtoky. Z toho by se dalo soudit, že intimky a slipové vložky jsou jedno a to samé. Na druhou stranu se skutečně prodávají zvlášť intimky i slipové vložky. Ale osobně mám pocit, že jde spíš o specifické označení konkrétního výrobce, kdy jeden označuje svůj produkt jako intimky a druhý jako slipové vložky - ačkoli se jedná víceméně o stejný, nebo velmi podobný, produkt se stejným využitím.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj všichni!
  Tohle je otázka ohledně výtoků a menstruace. Výtoky mám už 22 měsíců... není to nějaký problém nebo je to v pořádku? Předem děkuji za odpověď... ¦?

  holka, 11 let, 5. ledna

  Ahoj,
  zvýšená četnost a intenzita výtoků k období dospívání patří a je způsobena hormonálními změnami, které se k tomuto období vážou. Obecně se uvádí, že pokud nejsou výtoky spojené s pálením, svěděním, zápachem, nebo bolestmi v podbřišku, není potřeba se znepokojovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj poradno. Už mám ms, ne pravidelně, ale mám. A kromě té krve mám na vložce takové jakoby kousíčky. Nic mě nijak moc nebolí, jen takové ty obyčejné bolesti. Jediné, co jsem se dočetla je, že může jít o potrat (což samozřejmě není možné, když jsem ještě panna) Nevíš, o co by mohlo jít? Radši se zeptám první tady, než budu plašit. ^_^

  holka, 12 let, 4. ledna

  Ahoj,
  ačkoli na dálku a online je prakticky nemožné stanovit diagnózu, v tomto případě si troufám říci, že můžeš být naprosto bez starosti. To, co popisuješ, je zcela běžný jev. Většinou se jedná o sraženou krev a zkušenost s tím mají prakticky všechny ženy. Pokud nemáš žádné bolesti a problémy, nemusíš se obávat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj
  Asi před měsícem mě bolelo břicho a pak to přestalo. Ale teď se to vrátilo a já se bojím že dostanu menstruaci protože mám i takoví pocit a máma mi stále říká že to bude ono. Protože před tím mi prohmatávala břicho jestli to není ňáký zánět nebo něco takového protože ona ho měla ale já ne. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 3. ledna

  Ahoj,
  na základě toho, že tě pobolívá břicho, skutečně nelze říci, jestli dostaneš menstruaci, nebo ne. Je to samozřejmě možné a stejně tak je možné, že jsou způsobené něčím úplně jiným. Pokud by bolesti břicha neustávaly, byly dlouhodobé, nebo se dokonce zintenzivňovaly, bylo by asi lepší navštívit lékaře, který tě vyšetří a zjistí příčinu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj
  Mam divný pocit,pokaždé co jsem někde ve škole nebo venku nebo kdekoli tak se strašně bojim ze dostanu menstruace tenhle pocit už mam od července a už me to celkem začíná štvát a přitom se bojim je to takové divné do školy si nosím vždy vložku pro případ aneb v me skříni mam balíček vložek který je sice tety ale ona řekla že kdybych to dostala a mamka by třeba neměla menstruace a navíc by neměla vložky tak to můžu pouzit samozdřejmě pak bych si šla koupit svoje,ja už pár krát jsem si dala vložku s přitom jsem neměla menstruace protože jsem měla ten strašně mega divný pocit to nebyl divný pocit to bylo horší pocit předem dekuju za odpověď
  Mějte se krásně a šťastný nový rok

  holka, 11 let, 29. prosince 2019

  Ahoj,
  píšeš nám o strachu z toho, že dostaneš menstruaci. Věřím, že pro Tebe musí být nepříjemné, když se takový pocit velmi často vrací. Nepokládáš nám konkrétní otázku, napíšu Ti tedy několik svých postřehů. Nevím, jestli se „divný pocit“, o kterém píšeš, týká hlavně strachu z toho, že bys mohla dostat menstruaci (třeba proto, že některé Tvé kamarádky nebo spolužačky začínají menstruovat) anebo souvisí i s nějakými tělesnými projevy (například bolestí břicha, větší citlivostí prsou a podobně). Každopádně, takové pocity jsou u dívek Tvého věku normální a velmi časté. Řekla bych, že většina Tvých spolužaček do určité míry zažívá (nebo zažívala) něco podobného. Když totiž ještě menstruaci nemáme, můžeme ji vnímat jako něco neznámého, divného, čeho se bojíme. Postupem času, až ji budeš mít každý měsíc, se z toho stane běžná součást Tvého života, bude Ti to připadat normální.
  Je dobré na své strachy nebýt sám – proto bych Tě chtěla podpořit, abys o tom, co Tě trápí, mluvila s mamkou nebo nadále s tetou, které Tě mohou podpořit. Můžeš to zkusit probrat taky s kamarádkami, uvidíš tak, jak to v tomto mají jiné dívky Tvého věku.

  Vše nejlepší do roku 2020 přeje

  Modrá linka