Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Výtok, bolesti v podbřišku

  Hrozně mě bolí podbřišek každý den a mám výtok jako blázen, výtok je bílý nijak nesmrdí a nemá žádnou konzistenci a jednou asi před měsícem jsem měla na konci dne takový oranžovo hnědo červený výtok a mamka mi řekla že to brzo dostanu prej. Dotaz je že bych chtěla ráda vědět jestli to dostanu brzo a čím mám uklidnit bolest břicha tak aby to tak šíleně nebolelo. <333

  Johy, 12 let, 21. října 2022

  Ahoj Johy,

  Čirý (bezbarvý) nebo bělavě zbarvený výtok je v pořádku. Jedná se o normální proces, k němuž dochází u každé dospívající dívky. Pokud jde o hnědo-červené zbarvení, to je způsobeno obsahem menšího množství menstruační krve ve výtoku. U mladých dívek se někdy stává, že krev po nějakou dobu zůstává uvnitř pohlavních orgánů, a k jejímu odplavení z těla ven dochází právě až s výtokem. Zbarvení dohněda je způsobeno tím, že v době mezi uvolněním krve a jejím odplavením z těla (tedy v době, kdy je krev zadržována uvnitř pohlavních orgánů), dochází k rozkladu červeného krevního barviva. Krev má pak podobnou barvu, jako například zasychající krev na náplasti nebo na kapesníku.
  Bolesti v podbřišku můžeme v tomto případě považovat za menstruační bolesti. Lze je tlumit užíváním volně prodejných léků proti bolesti, samozřejmě jen v množství, které odpovídá nižšímu věku a tím i nižší tělesné hmotnosti (např. ibalgin, brufen apod.). Pomoci může i přikládání teplých obkladů na podbřišek.

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj alíku a spol
  Před skoro rokem (26.9) jsem dostala menstruaci ale od té doby se nedostavila nevíš čím to může být?

  holka, 11 let, 17. října 2022

  Ahoj holko,

  Uvedená prodleva mezi dvěma menstruačními cykly je abnormálně dlouhá. Avšak vzhledem k Tvému poměrně nízkému věku nelze určit, zda se jedná o poruchu či nikoliv. U dospělé ženy nebo starší dívky by se již jednalo o poruchu zvanou amenorea.

  Během prvních dvou let tzv. menstruačního věku (tj. během prvních dvou let od menarché neboli od první menstruace) je až 50% cyklů nepravidelných. Pokud jsi však měla menstruaci před více než rokem a od té doby se nedostavila, mohlo by se jednat o projev výrazné hormonální nerovnováhy, která se v minulosti mohla dostavit v podobě prudkého nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, zatímco brzy poté došlo opět k jejímu poklesu. Podrobnější vysvětlení by Ti však mohl na základě vyšetření (včetně laboratorního vyšetření hladiny hormonů v krvi) poskytnout pouze dětský gynekolog, případně endokrinolog.

  Menstruace a výtok

  Menstruace a výtok

  Ahoj mám takový problém od 12 let mám menstruaci a já poslední dobou mám výtoky v kalhotkách a bojím se jestli to není něco vážného barvu to má bílou a někdy průhlednou děkuju za odpověď

  holka 14 let, 16. října 2022

  Ahoj holko,

  Jestliže je výtok čirý (bezbarvý) nebo zbarvený doběla, není třeba se kvůli němu znepokojovat. Jedná se o naprosto normální součást „samočisticího“ mechanismu ženských vnitřních pohlavních orgánů. Důvodem ke znepokojení by byl výtok nazelenalého zbarvení, který by byl projevem bakteriální či jiné infekce.

  Menstruace a výtok

  Menarché, návštěva gynekologa

  Dobrý den,
  Blíží se moje 15 narozeniny a ja stále nedostala první měsíčky. Vim, že každý to dostane jindy jen začínám se obávat. Co když je se mnou neco špatně. Může ji třeba gynekolog nějak vyvolat?
  Děkuji

  Ahoj holko,

  První menstruace neboli menarché se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, za normální se považuje její nástup do dosažení věku 15 let. Je možné, že menarché se u tebe v nejbližší době ještě dostaví. Pokud by se nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, svěř se lékaři či spíše lékařce na první preventivní gynekologické prohlídce, na kterou se chodí právě ve věku 15 let.

  Pokud by se vyšetřením (jedná se o laboratorní vyšetření hladiny hormonů v krvi) prokázalo, že se jedná o poruchu zvanou primární amenorea (která je definována tak, že u dívky se nedostavila první menstruace ani po dovršení 15 let věku), připadala by v úvahu hormonální léčba, kterou předepíše rovněž gynekolog (gynekoložka).

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj alíku,
  Můžu se zeptat co je to výtok a jakou má mít barvu????

  holka, 11 let, 4. října 2022

  Ahoj holko,

  Výtok je tekutina, která se uvolňuje z pochvy. Jedná se o součást samočisticího mechanismu vnitřních pohlavních orgánů, neboť s výtokem se dostávají z těla ven také různé mikroorganismy (například bakterie). U dívek nastupuje výtok nejčastěji na začátku puberty, zpravidla několik měsíců až několik let předtím, než se dostaví první menstruace (menarché).

  Výtok je většinou čirý, to znamená bezbarvý, případně může být mírně nažloutlý (asi jako olej) nebo bělavě zbarvený (asi jako tekuté mýdlo). Takový výtok je fyziologický, tedy „normální“. Důvodem ke znepokojení by byl pouze nazelenalý výtok, který by svědčil o bakteriální infekci, zejména pokud by byl doprovázen svěděním či pálením. Pokud je výtok čirý, mírně nažloutlý nebo zbarvený doběla, není třeba se kvůli němu znepokojovat.

  Nicméně při výtoku doporučuji častěji vyměňovat spodní prádlo (třeba i více než jednou za den), případně lze během výtoku používat tenké vložky, které se též nazývají „intimky“.

  Menstruace a výtok

  Výtok a menstruace

  Ahoj poradno,
  Jsem zpět s dalším dotazem. Už asi 1 rok a půl mám výtok a máma o tom (asi) ví, nikdy jsem jí to slovně neřekla ale asi si toho všimla. Máme super vztah ale nejsem si jistá jestli to co mám na kalhotkách je menstruace a jestli jí to mám říct. Mám výtok a u něj celkem dost a postupem času zvětšující se červené skvrnky. Mamka si toho ještě nevšimla ale vždycky říká „Musíme koupit menstruační kalkotky, už to přijde". Myslíte že bych jí to měla říct? A jak?

  holka, 12 let, 19. září 2022

  Ahoj holko,

  Červené skvrnky způsobené obsahem krve ve výtoku svědčí o tom, že u tebe již probíhá menstruační cyklus. Některé dívky očekávají, že budou při menstruaci přímo krvácet, což jistě také může nastat, avšak někdy probíhá přinejmenším několik prvních menstruačních cyklů tak, že se krev uvolňuje postupně a ve velmi malém množství, a to mnohdy právě v rámci výtoku. Ten totiž tvoří součást „samočisticího“ mechanismu vnitřních pohlavních orgánů.

  Tenčí menstruační vložku jsi mohla používat už v době, kdy byl výtok ještě čirý, bez krve. Nyní už bys ji měla používat zcela jistě. Doba, po kterou se během tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu uvolňuje z těla krev, činí 1 až 7 dní, nejčastěji jsou to 3 až 4 dny.
  Dospívající dívka v závislosti na délce a intenzitě této fáze „spotřebuje“ v průměru 6 až 7 vložek denně. Jednu vložku bys v žádném případě neměla mít na sobě déle než 3 hodiny, bez ohledu na to, zda Ti na pohled připadá „čistá“ nebo nikoliv. Často zmiňovaná doba 3 až 4 hodiny, s níž se můžeš setkat například v různých článcích v časopisech „pro volný čas“, platí pro dospělé ženy, avšak u dospívajících dívek bych doporučoval výměnu vložky raději častěji, a to přibližně po dvou hodinách nošení.

  Pokud jde o svěřování mamince, to záleží na Tvém rozhodnutí, které za Tebe neudělám. Jak ale sama píšeš, máte mezi sebou „super vztah“, a tak by případná zmínka o tom, že potřebuješ vložky (případně peníze na jejich nákup), neměla maminku přivést do rozpaků.

  Menstruace a výtok

  Výtok a menstruace

  Dobrý den, již asi třetím dnem mám výtok zabarvený do červena/hněda a jsou v něm jakési cucky. Menstruaci jsem ještě nedostala. Strašně se bojím, že to je nějaká infekce nebo něco že bych mohla menstruaci brzy dostat. Nevíte, co by to mohlo značit? Děkuji moc za odpověď, vždy mi pomůžete, když to potřebuju. $>

  holka, 13 let, 19. září 2022

  Ahoj holko,

  Popisované zbarvení výtoku vypovídá o tom, že menstruační cyklus u Tebe již probíhá. U dospívajících dívek se totiž poměrně často stává, že menstruační krev, případně větší či menší část jejího objemu, zůstává po určitou dobu (až několik dní) v těle, konkrétně ve vnitřních pohlavních orgánech (v děloze, v pochvě), než dojde k jejímu uvolnění a odchodu z těla ven. Tento odchod pak neprobíhá zcela plynule, nýbrž „po částech“.

  Zbarvení dohněda je způsobeno tím, že během retence (tedy během několikadenního zadržování v těle) dochází k rozkladu červeného krevního barviva. K podobnému procesu dochází například při zasychání krve na náplasti či na kapesníku (možná sis už někdy všimla, že zasychající krev poměrně rychle mění barvu). „Cucky“ jsou částečky odumřelé sliznice, která se během menstruace uvolňuje ze stěn dělohy. Důvodem je, že pro každý nový cyklus se vnitřní stěny dělohy pokrývají novou, čerstvou výstelkou.

  Někdy se uvolňování zahnědlé krve hovorově označuje jako „špinění“, avšak tento výraz mi nepřipadá právě nejvhodnější, protože vyvolává dojem, jako kdyby dívka během menstruace byla nějakým způsobem „nečistá“ (to si lidé mysleli ve středověku, kdy žena v době menstruace dokonce ani nesměla chodit do kostela, což už dávno neplatí). Ve skutečnosti se jedná o naprosto normální a přirozený proces.

  Menstruace a výtok

  Menstruace v období dospívání

  Ahoj Alíku a spol.
  Trápí mě, že už jsem víc jak tři měsíce nedostala menstruaci a začínám si říkat jestli se mnou není něco špatně. Menstruaci jsem sice nikdy neměla jako hodinky, většinou jsem to dostala tak jednou za 45 - 60 dní, ale tohle mi už připadá divný. Navíc i ta “menstruace“ předtím byla taková divná. V podstatě to bylo takové menší špinění, i když to byla čistě červená krev, nebyl to hnědý výtok nebo nic na takový způsob a trvalo to sotva půl hodiny a od té doby nic. Dřív jsem měla vždycky normální menstruaci, ani nevím jestli to jako menstruaci mám počítat. Menstruaci už mám tak 3,5 roku a nikdy jsem nic podobného nezažila. Nevíte čím by to mohlo být a co s tím případně dělat?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 11. září 2022

  Ahoj holko,

  Zatímco u dospělé ženy by se jednalo o poruchu menstruačního cyklu zvanou oligomenorea, u dospívající dívky se o žádnou poruchu jednat nemusí. Obvyklá délka jednoho cyklu sice činí 21 až 35 dní, tedy 3 až 5 týdnů, avšak u dospívajících dívek je přibližně 50% cyklů nepravidelných. V podstatě neexistuje způsob, jak bys mohla interval mezi dvěma menstruacemi aktivně ovlivnit.

  Pokud jde o „divnou“ menstruaci, i ta může být stále ještě normální. U většiny žen a dívek trvá ta z fází cyklu, při níž dochází ke krvácení, přibližně 3 až 4 dny, avšak za normální se považuje i rozmezí 1 den až 7 dní. Objem krve, která během této doby opouští tělo, obvykle odpovídá vzorci 1 kg tělesné hmotnosti = 1 mililitr krve, avšak i zde je třeba počítat s výkyvy. Důvodem ke znepokojení by bylo naopak abnormálně silné krvácení, což však není Tvůj problém.

  I dívka, u níž menstruační cykly již probíhají pravidelně, se může setkat s určitými nepravidelnostmi, což bývá nejčastěji způsobeno kolísáním hormonální hladiny v období dospívání, přičemž terapie obvykle není nutná. Na lékaře je třeba se obrátit v případě, že ta z fází menstruace, při níž dochází ke krvácení, je příliš dlouhá (tj. trvá déle než 7 dní), nebo je krvácení příliš silné, nebo se interval mezi dvěma menstruacemi zkrátil na méně než 21 dní. Nicméně pokud máš závažné obavy ohledně svého zdraví, můžeš lékaře navštívit i tehdy, když nenastal ani jeden z uvedených případů. Na nepravidelnosti cyklu můžeš upozornit rovněž lékaře či lékařku na první gynekologické prohlídce, na níž se chodí ve věku 15 let.

  Menstruace a výtok

  Příznaky blížící se menarché

  Ahoj! Chtěla jsem se zeptat...
  Koukala jsem na příznaky, že se blíží první menstruace a mám skoro všechny např : prsa mi už začala růst, ochlupení také, napětí v prsou mám někdy taky a výtok už jsem měla, ale ne tak často. Jo a křeče v podbřišku také ne. Mě je dvanáct a mamka to dostala ve třinácti. Je možné, že se to blíží??

  Maky, 12 let, 5. září 2022

  Ahoj Maky,

  Na jednu stranu je pravdou, že existují určité projevy či „příznaky“, na jejichž základě lze usuzovat, že dívka pohlavně dospívá, případně že u ní nejspíš už brzy nastoupí menstruace, avšak na druhou stranu neexistuje spolehlivý způsob, jak předem odhadnout, kdy dívka dostane menarché neboli první menstruaci. Zmíněné projevy či „příznaky“ totiž nemusejí souviset přímo s menarché, navíc časová prodleva mezi těmito projevy a nástupem menarché může být různě dlouhá.
  Tak například první výtok se zpravidla dostavuje půl roku až dva roky před první menstruací, což je však poměrně široké časové rozmezí. Když se u dívky objeví výtok ve věku 11 let, nemusí to znamenat, že menarché u ní nastoupí ve věku 11 a půl roku, ale třeba až ve věku 13 let.
  S ostatními projevy či „příznaky“ je to podobné. Například některé dívky mají sice vyvinutá ňadra a poměrně rozvinuté ochlupení okolo pohlavních orgánů, avšak menarché u nich ještě nenastoupila. Nebo naopak, jsou i dívky, u nichž menarché nastoupila v době, kdy ještě měly dětsky plochý hrudník a okolo pohlavních orgánů vyrůstalo jen malé množství chloupků.
  Odhad nástupu menarché podle dosažené úrovně rozvoje tělesných znaků může být tudíž velmi ošidný. Poměrně přesného odhadu lze dosáhnout porovnáním tělesné hmotnosti a podílu tukové tkáně na celkové hmotnosti, protože existuje určitá „kritická hranice“, která je nutná pro nástup menarché, avšak tato hranice se liší podle věku a je velmi obtížné ji vypočítat.
  Samozřejmě je možné, že menarché se u Tebe dostaví již brzy, ale netroufám si odhadnout, kdy přesně to bude. U dívek v současné středoevropské populaci se menarché dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let.
  Je pochopitelné, že očekávání první menstruace vyvolává v dívce určité napětí, možná i obavy, protože se koneckonců jedná o nejzávažnější změnu v jejím tělesném vývoji. Většina dívek by nejspíš uvítala, kdyby termín menarché znala dopředu, aby se na ni mohla nějak připravit (například si předem opatřit příslušné hygienické pomůcky a podobně). Bohužel, nelze předem odhadnout, kdy se menarché dostaví. Možná, že Tě menarché nakonec „zaskočí“ v době, kdy ji vůbec nebudeš čekat, ale nejedná se o žádnou katastrofu, nýbrž o normální a přirozený proces.

  Menstruace a výtok

  Příčiny menstruace a věk jejího nástupu

  Ahoj Alíku, mám několik dotazů, je mi 9 let (za necelý 2 měsíce mi bude 10), a chtěla bych vědět kvůli čemu mají holky menstruaci, a kdy začíná.

  Lodljrjderur, 5. září 2022

  Ahoj Lodljrjderur,

  Menstruační cyklus souvisí s dozráváním ženských pohlavních buněk - vajíček. Přibližně jednou za 28 dní dozraje v těle ženy či dospívající dívky jedno vajíčko. Někdy to mohou být i dvě vajíčka najednou.

  Dozrálé vajíčko pak putuje vejcovodem, kde může dojít k jeho oplodnění. Oplodněné vajíčko se pak usazuje v děloze. Pro každé vajíčko se v děloze předem připraví měkká výstelka, ze které může čerpat potřebné živiny.

  Pokud však vajíčko není oplodněno, po čase odumírá a tělo se jej potřebuje zbavit, stejně jako se v děloze musí obnovit výstelka pro nové vajíčko. V určité fázi proto dochází ke krvácení, při kterém se z těla ven kromě krve a „nepoužitého“ vajíčka (to je ovšem velmi malé, jeho průměr činí pouhou desetinu milimetru, takže se ztrácí v krvi) dostávají i drobné částečky výstelky.
  U dospělé ženy odchází z těla při menstruaci přibližně 30 až 80 mililitrů krve, u dospívající dívky to bývá podstatně méně.

  První menstruace (neboli menarché) se u dívek dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let.

  Menstruace a výtok

  Zbarvení výtoku, intimní hygiena

  Dobrý den, mám otázku ohledně tam dole.
  Mám na kalhotkách něco,co vypadá jako plísen ale není to plísen a je to takový zelený výtok by to neměl být.S mamkou se mi to řešit nechce a gynekologa se bojím a nechci tam... nevím co to je a prosím že to není žádná infekce kalhotky nosím třeba 4-5 dní vkuse šlo by třeba používat nějaký krémy nebo tak abych se toho zbavila??

  holka 12 let, 28. srpna 2022

  Ahoj holko,

  Podle toho, co v dotazu uvádíš, je velmi pravděpodobné, že Tvoje obtíže souvisejí s intimní hygienou. Její součástí je totiž i pravidelná výměna spodního prádla. Neber to, prosím, jako urážku, ale pokud nosíš jedny kalhotky 4 až 5 dní „v kuse“, tak to je z hygienického hlediska naprosto neúnosné. Vzhledem k rychlosti, s jakou se rozmnožují bakterie a jiné mikroorganismy, musíš mít v tak dlouho nošených kalhotkách přímo „zoologickou zahradu“ složenou ze všech možných mikroorganismů. Pak se ovšem nelze divit, že se u Tebe projevují popisované obtíže.
  První a hlavní rada tedy zní, aby sis každý den brala čisté spodní prádlo. V době, kdy máš výtok, by neuškodila alespoň výměna spodního prádla během dne.

  Nazelenalá barva výtoku je zpravidla projevem bakteriální infekce pohlavních orgánů. Pokud se už nechceš svěřit mamince ani lékaři, alespoň si zajisti dostatek odpočinku, dodržuj pitný režim (můžeš vypít i více tekutin, než obvykle) a hlavně dodržuj zásady intimní hygieny včetně výše uvedené výměny spodního prádla. Pokud by však obtíže trvaly delší dobu (několik týdnů) a ještě se zhoršovaly, bylo by dobré o návštěvě lékaře přece jen uvažovat.

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace, zbarvení krve

  Ahoj, mám dotaz 16.8 jsem to měla dostat podle toho co psala aplikace,ms nemám pravidelnou.Tři dny tedy 15.8-16.8-17.8 jsem na kalhotkách výdala malé množství hnědočervené tekutiny někdy byla taková světle červená ale většinou opravdu hnědočervená .Dnes je 29.8 Od té doby nic ,nepřišla ms ani se mi tohle nestalo podruhé.Moje ms když ji dostanu trvá 7 dni ne tři a je sytě červená . Co jsem se ptala Mamky řekla ze ve mě zůstalo malé množství krve které se rozhodlo jit ven a ze je to normální . Četla jsem na nějakém internetovém serveru kde si ženy radí a sdílejí své problémy něco podobného co se stalo mě a ta žena to má takhle prý od první ms což mě trochu uklidnilo ale mě se tohle stalo poprvé.
  Co by to mohlo být ?
  Je to takzvané špinění ?

  Ahoj holko,

  Jak už jsem uvedl v odpovědi na jeden z Tvých předchozích dotazů, během prvních dvou let od první menstruace je až 50% cyklů anovulačních. To znamená, že při nich nedochází ani k dozrání a uvolnění vajíčka, ani ke krvácení. Zjednodušeně řečeno, menstruační cyklus sice proběhne, ale jaksi „naprázdno“.
  Rovněž prodleva mezi dvěma cykly může být různě dlouhá. Běžně se uvádí 28 dní (4 týdny), avšak v praxi kolísá v rozmezí 21 až 35 dní (tj. 3 až 5 týdnů). Zejména v období dospívání tudíž nelze spoléhat na aplikace typu menstruačních kalendářů.

  Pokud jde o tzv. „špinění“ (i když tento výraz nepovažuji za právě nejvhodnější, protože vyvolává představu, že v době menstruace je žena či dívka nějak „nečistá“, což je dle mého názoru překonaný středověký názor), to vzniká tak, že menstruační krev je po delší dobu zadržována v těle, a tudíž odchází z těla až v době, kdy už došlo k rozkladu červeného krevního barviva. V důsledku postupného rozkladu červeného barviva se zbarvení krve mění na hnědou (podobně jako když krev zaschne třeba na náplasti). Nejedná se však o žádnou poruchu, která by snad vyžadovala nějakou léčbu.
  V podstatě bych tedy souhlasil s Tvojí maminkou, když řekla, že „v Tobě zůstalo malé množství krve, které se rozhodlo jit ven, a že je to normální.“

  Menstruace a výtok

  Interval mezi menstruačními cykly

  Dobrý den všem. Mám takový menší problém.
  Dostala jsem v létě menstruaci 19.7. no a od tý doby nic já vím že že začátku je to nepravidelné ale fakt se moc bojím i když nevím čeho že je se mnou něco špatně.. No a dneska večer mě trošku bolí v podbřišku a mám takový ty příznaky na další.. ale moje otázka je může menstruace přijít i mimo jakože 21-35dni? Jak je to tak pokládané a když mi nepřijde třeba za 3 měsíce mám se něčeho obávat s mamkou moc dobrý vztah nemám takže se ji nechci ptát moc.. A může mít na to angína nějaký dopad protože zhruba pred 2 tydnama jsem měla angínu..a antibiotika... Děkuju kdyžtak za odpověď přeji hezký den.

  Ahoj holko,

  Za normální interval mezi dvěma menstruačními cykly se považuje 21 až 35 dní, tedy 3 až 5 týdnů. Avšak během prvních dvou let od menarché (tj. od první menstruace) je až 50% cyklů anovulačních. To znamená, že během nich nedochází ani k uvolnění vajíčka, ani ke krvácení, i když některé jiné projevy („takový ty příznaky“, jak uvádíš) se objevovat mohou (ale nemusí).
  Užívání některých léků sice může ovlivnit menstruační cyklus, avšak v tomto případě se s největší pravděpodobností jedná o běžnou nepravidelnost cyklu v období dospívání. Kvůli „vynechané“ menstruaci se není třeba trápit či znepokojovat. Problémem by bylo naopak příliš časté, příliš dlouhé a příliš silné krvácení (neboli tzv. pravidlo „třikrát příliš“).

  Menstruace a výtok

  Hygiena při výtoku

  ahoj Alíku! mám výtok a hodně mě štve ta skvrna na kalhotkách a celkově výtok.Nevíte jak dosáhnout toho, aniž by jsem cítila mokré kalhotky?
  předem děkuji za odpověd :D

  holka 12 let, 24. srpna 2022

  Ahoj holko,

  Na jednu stranu je pochopitelné, že Tě výtok obtěžuje, avšak jedná se o naprosto normální projev pohlavního dospívání. Důležité je, že jakmile „cítíš mokré kalhotky“, měla by sis je co nejdříve převléci za suché, jinak hrozí celá řada zdravotních obtíží. Aby se v průběhu výtoku udržela příslušná část těla (i spodního prádla) v suchu, lze používat speciální tenké vložky, které se nazývají intimky. Jejich nošení je pohodlnější než u klasických vložek, přitom však pro zachycení výtoku stačí. V době, kdy dochází k výtoku, je rovněž vhodné věnovat zvýšenou pozornost intimní hygieně. Důkladnějším mytím se sice objem výtoku nesníží, nicméně je důležité z hlediska prevence výskytu kožních onemocnění.

  Menstruace a výtok

  Menarché

  Ahoj alíku a všichni.
  Mám takový menší problém s menstruací. Všechny moje kamarádky uz ji dostaly, jen já ještě ne. Vím, že to je podle toho kdy menstruaci dostala matka a babička ale mě je 13 a mamka ji dosatala v 10. Je tu ještě jeden probém. Všude píší že výtok se často dostává mezi šesti až dvanácti měsíci před menstuací. Jenže pá už mám výtok asi pátým rokem. Nevím co to má znamenat a co s tím mám dělat :-(. Mohl by mi prosím někdo pomoct?
  Děkuji, Jana

  holka, 13 let, 23. srpna 2022

  Ahoj holko,

  Především by Tě nemělo znepokojovat srovnání s kamarádkami, ani s maminkou a s babičkou, protože u každé dívky se může první menstruace neboli menarché dostavit v podstatě kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem. Nejčastější věk menarché u dívek ve středoevropské populaci se pohybuje v rozmezí 12 až 14 let. Jestliže Tvoje maminka měla menarché již ve věku 10 let, tedy v nižším věku, než je obvyklé, ještě to zdaleka neznamená, že také u Tebe by měla nastoupit dříve, než ve výše uvedeném věkovém rozmezí.

  Pokud jde o prodlevu mezi prvním výtokem a první menstruací, ta v průměru skutečně trvá půl roku až dva roky, avšak z termínu prvního výtoku přesto nelze jednoduše vypočítat očekávaný termín menarché. Navíc průměr vyjadřuje pouze součet všech hodnot vydělený počtem těchto hodnot, nic více. Když sním dvě svačiny a Ty žádnou, tak jsme každý snědli v průměru jednu svačinu. Průměrné hodnoty mohou být tudíž zavádějící.

  Podle Tvého současného věku odvozuji, že se u tebe výtok dostavil ve věku okolo osmi let, což je stále ještě normální. Pokud jde o menstruaci, ta se u Tebe může dostavit již velmi brzy, stejně tak je ovšem možné, že se dostaví později. Určitým vodítkem může být poměr mezi tělesnou výškou, hmotností a podílem tukové tkáně na tělesné hmotnosti, neboť většina dívek dostává menarché až poté, kdy podíl tukové tkáně dosáhne určité kritické hodnoty. Nevím, zda netrpíš podváhou, nicméně i to by mohl být jeden z důvodů pozdějšího nástupu menarché. Další důvod by mohl spočívat v nízké hladině ženských pohlavních hormonů a s ním souvisejícím pozdějším nástupu puberty, což by však mohlo prokázat pouze vyšetření na endokrinologii.

  Důležité je, aby ses zbytečně netrápila kvůli tomu, že se u Tebe menarché dosud nedostavila. Důvod ke znepokojení by nastal až v případě, že by se nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku. V takovém případě by bylo vhodné se svěřit gynekologovi (či s větší pravděpodobností gynekoložce) na první preventivní gynekologické prohlídce, na níž se chodí právě ve věku 15 let. Prozatím se však nemusíš znepokojovat. Na jednu stranu je sice pochopitelné, že se ve srovnání s kamarádkami můžeš cítit poněkud nesvá, že jsi menarché dosud neměla, ale to z Tebe nedělá „horší“ nebo „méně dokonalou“ bytost. Ostatně řada dívek má s menstruací právě opačný problém – byly by nejraději, kdyby ji neměly. V dnešní době mají dívky a ženy v průměru (opět je to jen průměrný údaj!) okolo 400 menstruačních cyklů za život, a tudíž je vysoce pravděpodobné, že si menstruace ještě užiješ víc než dost.